Aanhouding van het wetsontwerp betekent weinig anders dan verwerping TIEN SOVJET-BURGERS VOOR RECHTBANK TE SERAJEW0 Verdediging Noord-Atlantisch gebied „Internationale druk" zou geen nadere toelichting behoeven T.N.I. 15 December in Batavia Nelson's buit tot zinken gebracht m m TRAWLERS VAREN NIET UIT Rode legers rukken op naar nieuwe Chinese hoofdstad Consolidatie bij de K.L.M. brengt vermindering van personeel Ministers keuren de plannen goed Tot hoofd en hart „De diepste zin van de offers" CATALINAVLIEGTUIG VERONGELUKT Saltan van Djocja verantwoordelijk voor de veiligheid Beschuldigd van vijandige activiteit tegen de Joegoslavische regering 'Het weer 25 pet. bijslag op renten Ongevallenwet Tsjang Kai Sjek neemt weer de leiding Echter geen ontslagen op grote schaal Tweede phase voltooid J ORGANISATIE VAN KERMISEXPLOITANTEN BESTAAT VIJFTIG JAAR VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24630 REGERING OVER OVERDRACHT Defensie Eerste Australische lading naar Indonesië I V' - De „Etna" werkt POLITIEKE TWIST LEIDDE TOT DOODSLAG Vier jaar geëist Implacable, schip van 148 jaar Franse minister van landbouw afgetreden Schumacher weer in Bondsdag Conflict met Adenauer bijgelegd Feestkermissen in 1950 i ii- BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor BeverwijkStumohlusstr 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van RufV Vt/nd. hoofdredacteur) W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mifllmeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL „Op goede gronden wordt betoogd, dat in het wetsontwerp geen wijzigingen kunnen worden aangebracht. Aanhouding van het wetsontwerp teneinde de regering gelegenheid te bieden omtrent bepaalde punten het overleg met Indonesië voort te zetten zou vermoedelijk in haar gevolgen weinig van een verwerping van het wetsvoorstel verschillen," aldus het antwoord van de regering op het Voorlopig Verslag van de eerste commissie van rapporteurs over het wetsontwerp overdracht van de souvereiniteit over Indonesië. In antwoord op de algemene beschouwingen, zegt de regering o.m., dat de vraag of de regering voor de twede politionele actie niet geheel of ten dele de oorzaken had kunnen voorzien waardoor dit optreden geen bevredigende resultaten zou afwerpen, bevestigend beantwoord kan worden. Toch kon de regering naar haar mening ondanks de te verwachten moeilijkheden de actie niet nalaten. De regering is van mening, dat de woorden „op haar uitgeoefende int»"*n»"inale dr«k" geen nader» toelichting behoeven. Naar buiten is hiervan veelvuldig gebleken. Voor publicatie van vertrouwelijke mededelingen en schriftelijke gedachtenwisseling met vertegenwoordigers van vreemde mogendheden acht de regering het ogenblik nog niet gekomen. „De diepste zin van de offers, welke onze soldaten hebben gebracht, wordt begrepen, als men bedenkt, dat zij het vaderland met inzet van hun jonge lerens gediend hebben, toen hun wettige regering dit van hen vroeg." delen, zich de vraag stellen, welke desastrueuse gevolgen bij afwijzing van de resultaten der R.T.C. zouden intreden, getuigt van een soortgelijk verantwoor delijkheidsbesef als de regering ter R.T.C. steeds voor ogen heeft gestaan. De mening, dat de oppositie in Indo nesië slechts bestond uit een zeer be perkt aantal revolutionnair-socialisien en communisten, is dermate in strijd met de werkelijkheid, dat zij slechts korte weerlegging behoeft. Het wantrouwen t.a.v. Nederland bestond ook bij die grote groep van intellectuelen, die zon der revolutionnair-socialist of commu nist te zijn, zich hadden verenigd in de republiek Indonesië. Ten aanzien van het zelfbeschikkings. recht maakt de regering onderscheid tussen de uitoefening daarvan intern d.w.z. door de bevolking van die gebie den. die binnen het staatsverband van de R.I.S. wensen te blijven, en de uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht extern, waarbij de bevolking van een bepaald gebied niet of nog niet wenst toe te treden tot de R.I.S. Zowel voor het interne als het externe zelfbeschik kingsrecht geldt, 'dat uitoefening daar van vóór de souvereiniteitsoverdracht onmogelijk is gezien de korte tijd die ons nog van de overdracht scheidt. De vertegenwoordigers van de zogenaamde T.B.A.-gebieden van Sumatra werden door de Indonesische delegaties slechts beschouwd als vertegenwoordigende bepaalde po'itieke groeperingen, doch geenszins de bevolking van deze gebie den. Zij waren van mening, dat alleen door een volksuitspraak hier een oplos sing mogelijk was. Het bleek niet mo gelijk de Indonesische delegaties van •het Nederlandse standpunt te overtui gen. De regering heeft zich, zij het met bezwaard gemoed, genoodzaakt gezii t in te gaan op een suggestie van de UNCI, die in gemeenschappelijk overleg geleid heeft tot het thans ovcreenge- komene. Een strijd tussen de Nederlandse en de constructieve Indonesische krachten kwam, aldus gaat de regering verder, steeds alleen het communisme en de Darul Islam ten goede. Door verwerping van de resultaten der R.T.C. zouden deze bewegingen grote politieke winst boeken ten kosten van hen, die getracht hebben ter R.T.C. met Nederland tot overeenstemming te komen De Indonesische delegaties ter R.T.C. meenden steeds dat van een. „Hoofd der Unie" moest worden ge sproken. Langdurige onderhande lingen vermochten hierin geen wij ziging te brengen. Het gebruik van het woord „Hoofd'' in plaats van „Kroon" heeft naar het oordeel van de regering materieel geen enkel gevolg. Uitvoerig betoogt de regering, dat dc resultaten van de R.T.C. niet in strijd zijn met het veertiende hoofdstuk van de Grondwet. Behalve, dat naar het oordeel der re gering het ontwerp Unie-statuut en het verder overeengekomene in overeen stemming is met de Grondwet, meent zij ook, dat de inhoud van het overeenge komene aanvaardbaar is. Dat zij, die deze waardering van de inhoud niet Ten aanzien van de buitenlandse be trekkingen en militaire aangelegenheden wordt o.m. opgemerkt: Hoewel kan worden verzekerd, dat de regering overweegt om in enkele landen de Nederlandse belangen door de Indo nesische diplomatieke vertegenwoordi gers te doen behartigen, kan nog niet worden medegedeeld in welke landen dit zal geschieden De regering is er zich van bewust, dat de onderhavige ontwerp-overeenkomst er geen is, die een gemeenschappelijke defensiepolitiek voor Nederland en In donesië vastlegt Naar het oordeel van de regering is de tijd hiervoor nog niet rijp. door het vooralsnog ontbreken van de nodige middelen bij de gewenste we derpartij en door de omstandigheid, dat d? jonge souvereine staat zich nog niet wil binden aan enige groepering voor het aangaan van een overeenkomst tot het voeren van een gemeenschappelijke defensiepolitiek. Hoewel dc regering ook in Zuid-Oost- Azië het gevaar van het communisme onderkent, moet dit in Indonesië bestre den worden door dc machtsmiddelen van de R.I.S. en door de zodanige middelen van die staten, aan wie de regering van de R.I.S. hulp wenst te vragen. Voorts'vermag zij niet in te zien, dat de terug te trekken eenheden van de Nederlandse troepen gedu rende de periode van trugtrekklng nog een taak te vervullen ten aanzien van de Nederlandse bur gers in Indonesië. Dit is naar het oordeel van de regering exclusief de taak van de regering van de R.I.S. In beginsel is deze taak dus niet voor de Nederlandse troepen weg gelegd, tenzij door de republiek der V.S.I. om steun wordt gevraagd. De regering ziet geen bezwaren in het waaien van de Indonesische vlag op de schepen van de Nederlandse marine. De Nederlandse vlag blijft gehesen. Het hijsen van de vlag van de R.I.S. daar- neven is, aldus wordt opgemerkt, een treffend symbool van de samenwerking in het verband van de Unie, aan welker hoofd Hare Majesteit de Koningin staat. Het 6373 ton metende Nederlandse schip „Tjipanas" zal het eerste schip zijn. dat na de opheffing van de boycot van Nederlandse schepen, een Austra lische lading naar Indonesië vervoert. Het schip zal eind December van Syd ney vertrekken. Een Catalinaviicgtuig, toebeho rend aan de B.P.M., is hedenochtend in de Muntokbaai (Banka) bij het landen verongelukt. Hoewel nog geen nauwkeurige berichten wer den ontvangen, moet verwacht worden, dat enige slachtoffers te betreuren zijn. L iA'f De troepen der T.N.I. zuilen 15 Dec. Batavia binnentrekken, aldus deelde de overste der T.N.I.. Jahja, mede aan het dagblad „Redoman". Hij zei voorts, dat onmiddellijk na de overdracht, in het gebied van Ba tavia een militair bestuur zal wor den ingesteld, dat zal worden opge heven zodra de omstandigheden het toelaten. De federale politie komt automatisch onder het commando van de militaire gouverneur, aldus Jahja. In de vergadering van het voltallige nationale comité van voorbereiding, die vandaag te Bata/ia werd gehouden, was men van mening, dat, voorafgaand aan de souvereiniteitsoverdracht, de verant woordelijkheid voor aangelegenheden betreffende de veiligheid behoort te be rusten bij één persoon, die verantwoor delijk zal zijn aan genoemd comité. De vergadering was verder van mening, dat bedoelde persoon iemand moet zijn, die bekwaam voor deze taak is en aan vaardbaar voor alle lagen van de Indo nesische bevolking. De vergadering koos eenstemmig de Sultan van Djocjo in deze functie. Zowel Oost-Sumatra als Oost-Java en West-Borneo hebben thans de resul taten der Ronde-Tafelconferentie en de de grondwet der R.I.S. aanvaard. De aanstaande ontruiming van Tapa- nuli door (je Nederlandse troepen heeft in Nederland en sommige Indonesische kringen bezorgdheid doen ontstaan, aangezien velen betwijfelen of de in dat gebied aanwezige T.N.I. in staat zal zijn het uitgebreide bendewezen te be dwingen, aldus het „Nieuwsblad van Sumatra". Enige honderden personen zijn naar Oost-Sumatra gegaan, waar zij voorlopig zijn ondergebracht in Siantar. Er zijn op het ogenblik geen tekenen, die wijzen op een massale evacuatie, doch de regering van Oost. Sumatra treft maatregelen zo nodig een massa-evacuatie te kunnen opvan gen. Wat betreft de Nederlandse burgers in l'apanuli, die in totaal tweehonderd personen teilen: de handelskantoren in Sibolga zullen in elk gevai zolang ge opend blijven als de situatie het toe laat. De Nederlandse bestuurs- en po- iitie-ambtenaren zullen vermoedelijk met de Nederlandse troepen vertrek ken, hoewel het niet uitgesloten is, dat enkele ambtenaren van het binnenlands bestuur op hun standplaatsen zullen bljjven voor coördinerende werkzaam heden. Slechts tien van de twaalf beklaagden verschenen gisteren in de rechtszaal te Serajewo, waar het prooes geopend werd tegen de twaalf Sovjet-burgers, die be schuldigd worden van samenwerking met de vijand gedurende de oorlog en van spionnage en vijandige activiteit tegen de Joegoslavische regering na het ontstaan van het geschil met de Comin- form. Bij de aanvang der zitting deelde dc openbare aanklager mee, dat een der beklaagden Wladimir Nekloedof, Woens dagnacht in zijn cel zelfmoord had ge pleegd. Hij had twee brieven nagelaten: zijn testament en een bekentenis. Hij heeft bekend, aldus de open bare aanklager, dat hij gespionneerd beeft voor de Russische geheime dienst in Joegoslavië en verklaart, dat hij als Sovjet-burger voor zijn vaderland heeft gewerkt. In zijn brief had hij de Joego slavische autoriteiten bedankt voor het getoonde begrip en de goede behande ling. Een andere beklaagde was niet in de rechtszaal aanwezig, omdat hij momen teel in het ziekenhuis vertoefde. Onder de tien beklaagden, die in de zaal aanwezig waren, bevonden zich een oude Orthodoxe priester en een onder wijzeres. De gehele zitting van gisteren werd in beslag genomen door het voorlezen van de aanklacht. De openbare aan klager noemde de Orthodoxe priester Alexei Krisko, die in een zwarte toga in de rechtszaal was verschenen, de leider van het complot. Hem wordt ten laste gelegd, ge werkt te hebben voor fascisten tegen Rusland en daarna voor Rusland te gen Tito. Hij zou het land doorgetrok ken zijn en tegen Tito en de Sovjet- Unie geageerd hebben en na de af kondiging van de Cominform-resolutie tegen Tito zich met functionarissen van de Sovjet-ambassade in verbin ding gesteld hebben en zich bereid verklaard hebben voor hen te wer ken. De openbare aanklager 'noemde Rus sische functionarissen te Belgrado in verband met de tenlasteleggingen: Ana- toi Invanov en Pavel Elisejev, respec tievelijk eerste en tweede secretaris bij de ambassade te Belgrado.'en Vladimir Latisev en Wassilij Kirsanof van het Russische voorlichtingsbureau. Men ge looft dat geen van hen meer in Joego slavië verblijft. Hun namen werden ge noemd in de brief van Nekloedof. De openbare aanklager sloot de mo gelijkheid van het doodvonnis uit door zich te beroepen op een artikel van de wet op misdaden tegen het volk en de staat, dat voorziet in een maximum straf van 20 jaar dwangarbeid. Het Hof verdaagde na voorlezing van dc tenlastelegging de zitting tot van daag. Sinds vanmorgen vroeg werkt de Etna, de hoogste vulkaan van Europa, aldus verneemt A.P. uit Catania (Sicilië). Een hevig gerommel kondigde het be gin van de uitbarsting aan, een kolom van rook en as steeg op. De steden en dorpen in de omgeving werden bedekt met een dun laagje vulcanisch stof. (Eigen bericht) De vereniging van reders van vissersvaartuigen te IJmuiden be sloot in haar gisteren gehouden al gemene ledenvergadering, dat be halve de reeds voor de eerstvol gende reis met kolen en ijs uitgerus te schepen geen der trawlers van haar leden meer zal uitvaren. De rederijen, die alle de noodzakelijk heid dezer maatregel diep betreu ren, zijn noodgedwongen tot dit voor IJmuiden diep ingrijpende besluit gekomen, daar het bedrijf onder de bestaande omstandigheden niet meer uit te oefenen is. In de bijeenkomst deelde de voorzit ter van de redersvereniging, de heer Pronk, mede, dat de keuze aan de rege ring zal zijn of Nederland een visserij- mogendheid aan de zee blijft, ja of nee. Een dergelijke situatie is in de ge schiedenis van het Nederlands visserij bedrijf tot nu toe geheel onbekend. Een diepgang als nu heeft men zelfs in de moeilijkste jaren niet meegemaakt. In verband met de plechtige opening van het Heilig Jaar zal Z. H. de Paus dit jaar zijn Kerstboodschap op 23 De cember in plaats van op 24 December uitspreken. Ook de jaarlijkse audiëntie voor het College van Kardinalen zal dit jaar op 23 December gehouden worden. In de vroege morgen zijn ten Oosten van Deventer twee goederentreinen op elkaar gereden. De locomotief van de ene en een aantal wagens van de an dere trein werden volkomen vernield. De ravage, die er achter bleef.... Verwachting tot Zaterdagavond: Gedurende de nacht tijdelijk op klarend met nog enkele verspreide buien en plaatselijk temperaturen even onder het vriespunt. Meest ma tige wind tussen Noord cn West. Morgen overdag toenemende bewol king met tijdelijk regen, op sommige plaatsen voorafgegaan door enige sneeuw. Aanwakkerende wind tussen West en Zuid-West. In het uiterste Noorden van het land later wellicht tot stormkracht. Zon: 8.28—16.31. Maan: 15.02—6.16. Teneinde zoveel mogelijk een onbil lijk verschil tussen de positie der In- validiteits- en Ongevallenwet-rentetrek. kers te vermijden hebben de ministers van Sociale Zaken en Financiën een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van de renten der Ongevallenwet. Voorgesteld wordt aan hen, die een rente of uitkering genieten krachtens een der Ongevallenwetten en die vóór 1 Januari 1947 door een ongeval getrof fen zijn, 'een bijslag te verlenen van 25 pet. Deze verbetering is echter voor be paalde Ongevallen-wet- en rentetrek kers, n.l. voor degenen, die een zeer lage rente of uitkering ontvangen, on voldoende te achten. Daarom zullen de Ongevallenrenten en -uitkeringen tot een bepaald minimum worden opge trokken. Dit kan het best worden be reikt door voor de oude Ongevallenwet een zeker minimumdagloon als basis voor te stellen voor een gehuwde ren tetrekker od f 6.en voor een onge huwde op f4.50. Het eerste jaar zullen de kosten 3 a 3 millioen gulden be dragen. Te verwachten is dat na 5 en 10 jaar de kosten onderscheidenlijk 2.4 millioen en 1.8 millioen gulden per jaar zullen belopen. De Groningse rechtbank heeft de dood slag op de 45-jarige rietdekker J. K. te Groningen behandeld. Tegen de ver dachte. de 45-jarige landarbeider E. J. te Kolham, eiste de Officier van Justi tie een gevangenisstraf van vier jaar. Daags voor de gemeenteraadsverkie zingen op 19 Juni ontspon zich in een cafe te Ruischebrug een politiek debat tussen K. en de verdachte. K. propa geerde de communistische ideologie. Het debat ontaardde tenslotte in een heftige woordenwisseling, waarbij ver dachte zijrt dolkmes trok en K. in het hart trof. Deze zakte dood in elkaar. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij eerst een klap had gekregen van K.. wat voor hem aanleiding was zijn dolkmes te trekken. Uitspraak 9 December. Tsjang Kai Sjek heeft gisteren )n Tsjengtoe, de nieuwe hoofdstad van de Chinese nationalisten, de leiding op zien genomen van de operaties tegen de com munisten. Tsjengtoe is nog slechts twee dagen hoofdstad, doch de bevolking begint zich reeds af te vragen, hoe lang zij het zal blijven. Men verwacht, dat de stad haar nieuwe waardigheid niet langer dan een maand zal behouden. In een verklaring, uitgegeven op het bureau van Tsjang, wordt gezegd, da, hij de leiding heeft genomen in de bur geroorlog tegen de communisten in zijn functie van hoofd van de nationale nood- raad. Hij overweegt niet. het president schap weer op zich te nemen. Uit Chinese nationalistische bron (Van onze Haagse redacteur) In het bevrijdingsjaar had de K.L.M. ruim 1100 man personeel in dienst. Na dien heeft een uitbouw van het bedrijf pfaats gevonden, waarbij 'veel krach ten werden aangetrokken, die zich in een min of meer gespecialiseerde arbeid nog moesten inwerken. Eind '46 was het aantal personeelsleden gegroeid tot 5400. eind '47 tot bijna 7400 en het jaar daarop tot meer dan 9400. Sedert de jongste jaarwisseling kan men echter wel zeggen, dat het be drijf een vastere vorm aan het vinden is. Dit betekent, dat. behoudens voor vervangingen in functies, waarvoor vak kennis van een geheel eigen karakter is vereist, thans geen nieuw personeel wordt aangenomen. In andere vacatu res wordt voorzien door interne ver schuivingen. Daarnaast vindt een zekere afvloeiing van personeel plaats nu de na de oor log aangenomen werkkrachten beter zijn ingewerkt, zodat met minder men- Gisteren is te Portsmouth de Impla- cablp het oudste oorlogsschip dat drij vend is, voor de laatste maal uitgeva Ten. Vandaag zal het schip tot zinken wor den gebracht in aanwezigheid van twee vdmiraals en met het ceremonieel dat een schip toekomt dat met ere geduren de 148 jaar gediend heeft. In 1801 werd de Implacable onder Franse vlag te water gelaten. Het schip b'erd buitgemaakt in de slag bij Tra Jaïr/ar door admiraal Lord Nelson in 1805. Gisteren werd het door zijn oude vij- and, Nelson's vlaggeschip Victory, ge 2r°et, en ieder schip in de haven van j°rtsmouth. met inbegrip van de nieuwe rhplacablegaf het een respectvol vaar- teel. He deskundigen van de admiraliteit yenden het houten oorlogsschip niet 7}eei redden, nadat het hout door rot- !m9 was aangetast. Vandaag wordt het ,9-or de bodem der zee gezonden de kl *>o euren van Frankrijk en Engeland 'erend, een onderscheiding die zeker tend is in een dozijn veldslagen. Dc Franse ininister van Landbouw Pierre Pflimlin, lid van de M.R.P., is afgetreden. Hij had een meningsverschil met het ka binet over de prijs van suikerbieten en suiker. Premier Bidault deelde kort na mid dernacht mede, dat hij voorlopig zelf de portefeuille van het ministerie van Land bouw zal beheren. Pflimlin staat een landbouwpolitiek op lange termijn voor met gegarandeerde prij zen en subsidiëring van de tarweproductie. Het kabinet weigerde deze politiek te steu nen. Het is waarschijnlijk, dat Pflimlin's af treden de leden van alle centrum- en rechtse Dartijen die gekozen zijn door plat telandsdistricten tegen de regering zal ver enigen. Het Franse kabinet heeft besloten de rantsoenering van suiker, rijst en spijsolie op te heffen. Koffie blijft het enige ge rantsoeneerde genotmiddel. De prijs van suiker zal van 93 fr. op 105 fr. per kilo gram gebracht worden, terwijl voor olie cn rijst dezelfde prijs zal worden gehandhaafd. De raad heeft verder besloten een sub sidie van 500.000.000 fr. toe te kennen om dé prijs van de boter van 715 op 650 per kg. te brengen. De gisteren op het Franse ministerie van Marine te Parijs gehouden bijeen komst van de ministers van Defensie van de landen van het Atlantisch Pact heeft, blijkens een na de conferentie uitgegeven communiqué, de volgende resultaten opgeleverd: 1. Er is overeenstemming bereikt over de strategische richtlijnen voor de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied. De Atlantisch-verdrag-staten zul len in deze verdediging als één geheel samenwerken. 2. Er is een programma opgesteld voor de productie van wapens en be treffende de verdeling van het beschikbare en ter beschikking komende wapen tuig onder de samenwerkende landen. 3. Ook is overeenstemming bereikt over het coördineren van de verde- digingsplanmrn voor de verschillende delen van het Noord-Atlantisch gebied. 4. Men heeft verder overeenstemming bereikt over de militaire verdedi gingsplannen, welke in het kader van de Noord-Atlantische verdragsorganisatic, zullen worden opgesteld. landse Zaken. IJsland door zijn gezant in Parijs. De besprekingen werden bij gewoond door militaire leiders van de vertegenwoordigende landen. De ministers hebben eenstemmig de hun voorgelegde plannen goedgekeurd. In het boven aangehaalde communi qué wordt verder nog gezegd, dat de strategische richtlijnen -voor de ge zamenlijke verdediging van het Noord- Atlantische gebied zijn opgesteld met in achtneming en wederzijdse hulp verlening, welke zijn neergelegd in artikel 3 van het verdrag. Het doel is te komen tot een voldoende mili taire sterkte voor de in het Noord- Atlantisch gebied gelegen staten, waarbij een zo economisch mogelijk gebruik moet worden gemaakt van de beschikbare mankracht en hulpbron nen der betrokken landen. De details van de door de ministers goedgekeurde plannen, die reeds eer der deze week door de stafchefs van de betrokken landen zijn uitgewerkt, zijn een militair geheim van de eerste orde. Er werden dan ook geen journalisten in het ministerie van Marine toegelaten. Aan de bijeenkomst is deelgenomen door de volgende ministers van Defen sie: A. V. Alexander (Groot-Brittannië), Louis Johnson (Verenigde Staten), Réné Pleven (Frankrijk), Brook Claxton (Canada), Albert Deveze (België), M. Rasmus Hansen (Denemarken), Randolfo Pacciardi (Italië), mr. W. F. Schokking (Nederland) en Fernando Dos Santos (Portugal). Luxemburg werd vertegen woordigd door zijn minister van Buiten- Volgens het communiqué zullen de beginselen, waarover te Parijs overeen stemming is bereikt, de basis vormen voor nieuwe door de betrokken staten, zowel individueel als gezamenlijk, te ondernemen doelmatige stappen om tot een versterking van hun gezamenlijke verdediging te komen. Deze stappen zullen met strikt vreedzame bedoelin gen worden gedaan. Zij zijn niet gericht tegen enig land of volk. De leden-staten van het Atlantisch verdrag zijn even wel vastbesloten hun beschaving en hun instellingen te beschermen. Brook Claxton, de Canadese minister van Defensie, verklaarde tot de ver slaggevers, dat „deze bijeenkomst de voltooiing van de tweede phase en iets meer dan het begin van de derde: do overweging van de strategische behoef ten, betekende". Na afloop van de bijeenkomst zijn de Amerikaanse minister van Landsverde diging, Louis Johnson, en de chef van de Amerikaanse generale staf. generaal Omar Bradley, onmiddellijk van het vliegveld Orly naar de Verenigde Sta ten vertrokken. Naarmate de gevoelens dieper zijn, zijn ze minder aangelegd op uiter- \^lijk vertoon. sen volstaan kan worden. Het gerucht wil, dat er ontslagen aanstaande zou den zijn op vrij grote schaal: van K.L. M.-zijde wordt dit echter ontkend. Voor heen was er een verloop van 4 a 5 pro cent; dit is thans rond 9 procent. Het jongste personeelcijfer is rond 8700. Aan de ontslagenen en aan hen, wier voortgezet dienstverband in de toekomst nog voor een economische bedrijfsvoe ring niet verantwoord zal zijn, werd en wordt tijdig aangezegd naar een andere baan om te zien. Ten dele mede dank zij de medewerking van de K.L.M. zelf is tot nu toe zeventig a tachtig procent van het afgevloeide personeel er in ge slaagd elders tewerkstelling te vinden. Naar wij vernemen ligt de reden van de hier geschetste mutaties hoofdzake lijk in het feit, dat met een geringer aantal personeelsleden van grotere er varing allengs het werk evengoed ver richt kan worden als in de eerste uit bouwperiode geschiedde met grotere aantallen werknemers, die nog niet vp hun arbeid waren ingeschoten. Even eens bij geruchte gesignaleerde moei lijkheden met de lndonesië-lijn, welke deze personeelspolitiek zouden beïn vloeden. ontkent de K.L.M. en deze ontkenning betreft zowel de toestand op deze lijn als een verband, dat men zou willen leggen met het afvloeien van personeel. Men noemt de ontwikkeling zuiver een kwestie van bedrijfsconsolidatie. wordt vernomen, dat het bestuur van de Kwomintang-partij Zaterdag cn Zon dag j.L te Tsjoengking is bijeengekomen en een resolutie heeft goedgekeurd, waarbij generaal Tsjang Kai Siek ver zocht wordt opnieuw het bewind m han delt te nemen en waarin de waarnemen de president Li Tsoengjen, die momen teel te Hongkong verblijft, aangemaand wordt zich dadelijk naar het nationalis tische gebied te begeven of officieel ont slag in te dienen. Intussen wordt reeds gemeld, dat de communistische legers vanuit Tsjoeng king. de eerst twee dagen geleden ver overde nationalistische hoofdstad, op rukken naar Tsjengtoe. Volgens persbe richten is Hotsjwan, 56 km. voorbij Tsjoengking, reeds bezet Andere eenheden rukken uit Tsjoeng king op in Westelijke richting teneinde te proberen de grote weg naar Tsjeng toe af te snijden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Oostenrijk, Australië, België, Egypte- Frankrijk, Italië, India, Nederland, Noor wegen, Zweden, Engeland en de I'hilip- pijnen op verzoek van de V. S btbben geprotesteerd tegen het vasthouden door de Chinese communistische auter-teiten van Angus Ward, de Amerikaanse con sul-generaal te Moekden, of alsnog een protest zullen indienen. Deze actie vormt een antwoord op een oproep ymn Acheson aan dertig landen. De Sovjet- Unie en vier satellietstaten hebben he* verzoek genegeerd, aldus de bekendma king. De West-Duitse federale kanselier, Adenauer, en de leider der socialistische oppositie, Kurt Schumacher, hebben gis teravond een bespreking gevoerd en een gezamenlijke verklaring getekend, waar in zij elk hun offensieve en beledigende woorden in het stormachtige debat van de vorige week terugnemen. Hierdoor wordt een einde gemaakt aar, een conflict, waardoor de normale par lementaire werkzaamheden verlamd dreigden te worden. Deze verklaring zal heden aan de voorzitter van de Bonds dag, Erich Koehler, worden gezonden, die dan de uitsluiting voor 20 dagen uit de Bondsdag van Schumacher te niet zal doen. (Van onze verslaggeefster) Op 13 December zullen de kermis exploitanten het feit herdenken, dat zij vijftig jaar georganiseerd zijn. Een uniek gevaL daar, zover als wij weten, geen andere werkgeversorganisatie op zo'n leeftijd kan terqgzien. Begrijpelijk is het echter wel, dat het voor eigenaars van kermisinrichtingen eerder dan voor anderen noodzakelijk was een landelijke organisatie te hebben, die de betrokkenen, die uit de aard van hun vak geregeld over het land verspreid zijn, tot nut moest dienen. Ongeveer de helft van de toen wer kende exploitanten trad in de eerste tijd toe tot de organisatie. En met de in de loop der jaren toenemende mo gelijkheden van kermisexploitatie groei de het ledental, zodat het zich nu heeft uitgebreid tot 1200. Zonder de „gewone" strubbelingen ging het organisatieleven niet. Het is dan ook niet het bestaan van de N K.B. dat binnenkort herdacht wordt, maar slechts het feit, dat de kermisexploitan ten van die datum, vijftig jaar geleden, af in een organisatie verenigd waren. Om het feest zo luisterrijk mo gelijk te maken heeft het bestuur, dat op deze dag in hotel Krasna- polsky te Amsterdam zal recipiëren, alle gemeentebesturen van het ge hele land uitgenodigd aan deze re ceptie deel te nemen. Het is perslot met al deze instanties, dat de ker misexploitant geregeld te maken heeft! Daarbij willen de jubilerende kermis beden het volgend jaar van het hele kermisseizoen een feest maken voor het publiek. De plannen zijn nog niet geheel omlijnd, maar het ligt in de bedoeling van de gemeenten medewerking te ver krijgen, om het geheel 'n feestelijk tintje te geven. Dit kan door extra-illumina ties, gebruiken van muziekcorpsen e. d. Voor Amsterdam in het bijzonder heeft men grootse ideeën. Daar zou men gedaan willen krijgen, dat iedere mid dag de kermis gratis open zal zijn voor de jeugd van de hoofdstad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1