I Vreemde stilte is over IJmuiden gevallen Nooit was de situatie in visserij zo somber de Organisaties wensen een noodvoorziening LAVA BEDREIGT STEDEN OP DE FLANKEN VAN DE ETNA I I i internationalisatie van Jeruzalem en Bethlehem ff)ERRES DEKEN Tot hoofd en hart Matigheid Benedictijnen krijgen klooster terug Vliegramp in Brazilië eist 16 doden HET VLIEGONGELUK BIJ BAN KA AVB-wedstrijden voor morgen afgelast Het weer Afwijzend tegenover zienswijze der regering Woningtoewijzing 1950 REGERING STEUNT DE VLIEGTUIGINDUSTRIE Minister Stikker uit Batavia vertrokken ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24631 1 i I DODE STAD AAN DE NOORDZEE Advies speciale warkaommissie van V.N. Nieuwe Franse minister van Landbouw 6 doden, 5 gewonden Londens juwelier exposeert Russische kroonjuwelen KINDERBIJSLAG ZELFSTANDIGEN Volume beschikbaar van 2700 woningen Reeds enorme schade aan wijngaarden en bossen aangericht VERDEDIGING TEGEN DE NIEUWSTE WAPENS IMPLACABLE ONDER HOORNGESCHAL IN DE GOLVEN VERDWENEN „Samenwerking met allen van goede wil gewenst NIEUWE GOUVERNEUR VAN SURINAME Aankomst te Paramaribo Stremming opgeheven BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlussti. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur* W. Severin. HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mrnimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 132 per maand, f 435 per kwariaaL f I (Van onze correspondent) Een grote stilte is over I.Tmuiden ge vallen. sinds het besluit van de reders de gehele trawlervloot op te leggen. Werkloosheid dreigt. In den lande heb ben de vishandelaren het bericht met zeer gemengde gevoelens ontvangen: het wordt ook voor hen moeilijker. De Weinige vis, die nog deor de loggers gevangen wordt, zal peperduur zijn. Men zal diep in zijn portemonnaie moeten lasten. De gevolgen van het besluit van de reders, die noodgedwongen daartoe moesten overgaan omdat het bedrijf niet meer uit te oefenen was in de be staande omstandigheden, zijn niet te overzien. Is het gedaan met Nederland als visserijmogendheid? Wij weten het piet. De ogen van allen in het bedrijf zijn op de regering gericht, maar het is een open vraag of deze uitkomst zal brengen. Nooit eerder heeft IJmuiden een periode van neergang gekend als waarin men nu is geraakt. De vereni ging van reders van vissersvaartuigen te IJmuiden heeft haar besluit kort en sober medegedeeld. Men constateert zon der verwijt aan enige groep of" instan tie, dat het bedrijf niet exploitabel meer is en dus wordt stopgezet. Het besluit treft al degenen, die van hun jeugd af gewend zijn naar zee te gaan en nu tot werkloosheid zijn gedoemd, als de vis handelaren, die wel niet komen stil te liggen, maar toch uiterst beperkt wor den. De voorzitter van de redersvereni ging-, de heer J. C. Pronk, kon geen nadere uiteenzetting geven. Het feit ligt er en alles moet worden afgewacht. De nood van de visserij moet aan de rege ring bekend zijn. Of ingrijpen mogelijk is, valt moeilijk te beoordelen. Wel zal de regering nu voor de keuze staan of Nederland dus een visserijmogendheid aan de zee blijft of niet. Ook de handel is wat de afzet betreft geheel aan handen en voeten' gebonden. Duitsland neemt het toegestane contin gent van honderdduizend dollar niet af. België importeert zo goed als niets, Frankrijk wordt overstroomd met vis uit Engeland, Denemarken en Noorwe gen', terwijl België eveneens dit land is binnengevallen. De vis van de verre visserij kon zodoende niet ondergebracht worden. De „Unie Verkeer" zal zich nog nader moeten beraden over de ge volgen van de stap. door de reders gezet, aldus de heer H. de Boer, wethouder van Velsen. Men zal in elk geval alles doen om de belan gen van de werknemers veilig te stellen. Het bedrijfschap visserijproducten heeft de reders laten weten, dat in be raad gehouden wordt, welke maatrege len mogelijk zijn. De oplossing is ver te zoeken, omdat de moeilijkheden reeds maanden zeer groot zijn De opvangre- geling voor haring bijvoorbeeld heeft het enige effect gehad, dat uitstel van executie werd bereiki. Veel za! er moeten gebeuren, wil het Nederlandse visserijbedrijf kunnen sla gen. De vrees is gewettigd of ingrijpen, waarop reeds herhaaldelijk met een verwijzing naar de maatregelen voor de landbouw werd aangedrongen, niet te laat zou komen. Begrijpelijk is, dat in deze dagen juist weer de plannen ter tafel komen van IJmuiden een transito haven te maken. Daarnaast moet echter voor de visserij bestaanszekerheid ge schapen worden. Deze is thans ver te zoeken. Het leven is stilgevallen in de vissershavetï te IJmuiden. Regen en wind accentueren de somberheid. Wij spraken IJmuidenaren na het bekend worden van dit nieuws op straat, op het station en in de trein. Er was maar één antwoord: „Het is heel erg voor IJmuiden". Wat zal er nu gebeuren? Wat gebeuren zal weet niemand. Het leven van dui zenden vissersmannen in IJmuiden, Scheveningen en Katwijk wordt be dreigd. Als vanzelf wijst men op de Scandinavische landen: Daar ver schaft de regering alle werkers in de visserij een bestaanszekerheid door grote subsidie. Wat wordt er in Nederland gedaan? zuchten de IJmuidenaren. De speciale subcommissie van de Ver. Naties beeft het Australische voor stel goedgekeurd aan de politieke commissie en de assemblee te adviseren. Jeruzalem en omgeving, met inbegrip van Bethlehem, onder Internationaal bestuur te brengen. De uitslag van de stemming was ttegen tegen zes stemmen en twee ont houdingen. Of het voorstel in de poli tieke commissie en in de assemblee, Waar het een twee-derde meerderheid moet verwerven, zal worden aangeno men, is dus twijfelachtig. De resolutie v.erwierf de stemmen van Australië, Egypte, San Salvador. Griekenland, Irak, de Libanon, Peru, de Oekraïne en de U.S.S.R., terwijl Neder land, Cuba, Israël, Mexico, Zweden en Uruguay tegenstemden. Canada en In dia onthielden zich van stemming. De subcommissie verwierf met zes tegen vijf stemmen en zes onthoudingen hot voorstel om Nazareth aan het inter nationaal gebied toe te voegen. Ingevolge het plan van de subcom missie zou Jeruzalem en omgeving worden bestuurd door een speciale commissie, die verantwoording schuldig zou zijn aan de beheersraad van de Ver. Naties. De stemming in de subcommissie is de eerste definitieve stap in de rich ting van een besluit betreffende Jeru zalem. Nadat de Australische resolutie was goedgekeurd, besloot de subcommissie dat alle andere ontwerpen, die haar waren voorgelegd, verworpen waren, o.a. het plan van de Palestijnse ver zoeningscommissie. waarin een beperk te internationalisatie werd gevraagd en maximum plaatselijke autonomie voor de Arabieren en Joden in de stad en waarin verder gevraagd werd de Hei lige Plaatsen onder beheer van een commissaris der V.N. te doen stellen. Verder een door Nederland ingediend plan. dat het beheer van de UNO tot de Heilige Plaatsen wil beperken, doch de souvereiniteit aan Israël en Jorda nië wilde laten in die gebieden van de stad waarover deze landen nu het be heer voeren. De Mariakerk op de berg Sion te Jeruzalem zal aan de Benedictijner monniken worden teruggegeven, aldus is te Tel Aviv bekend gemaakt. Een overeenkomst tussen de Bene dictijner-orde en de regering van Israël doorziet ook in een lening van het Is raëlische departement voor godsdienst zaken voor dringende herstelwerkzaam heden aan de koepel van de kerk. De kerk werd vorig jaar beschadigd hi.i de gevechten tussen Joden en Ara bieren. Bij de bespreking in de politieke De Franse premier Georges Bidault heeft gisteren Gabriël Valay, een lid Van zijn eigen partij, de M.R.P., be noemd tot m; nister van landbouw. Dit besluit volgde op het aftreden van de vroegere minister Pierre Pflimlin, eveneens lid van de M.K.P., die zich niet h°n vereniger met de prijspolitiek van be regering. Pflimlin was voorstander van gega- ahdeerde minimumprijzen en subsidies p de tarweprijs. De onmiddellijke ahleiding tot zijn ontslag was het be- V't van de regering om de suikerprijs jjhder sterk te verhogen dan de minis- nodig oordeelde. commissie ad hoc van de V. N. over het vraagstuk der Palestijnse vluchtelin gen, heeft de Nederlandse gedelegeer de J. M. Luns verklaard, dat Nederland ten diepste betreurt, dat zelfs nog geen begin is gemaakt met de repatriëring van de Palestijnse vluchtelingen. Het werd nodig, dat een begin werd ge maakt met de uitvoering van de reso lutie van vorig jaar December, en wel tussen de bijeenkomst dezer algemene vergadering en de vijfde bijeenkomst. Een gezamenlijke resolutie, waarin de vorming van een bureau voor ar beidszaken en steunverlening voor Pa lestijnse vluchtelingen wordt verzocht, werd met 48 tegen 9 stemmen en 6 onthoudingen aanvaard. Nabij Ribeirao-Claro in de binnenlan den van Brazilië is Donderdagavond een Braziliaans lijnvliegtuig neergestort. 16 passagiers en vier leden van de be manning zijn om het leven gekomen. De enige overlevenden zijn een vrouwe lijke passagier en een kind van 5 jaar. Alle passagiers waren Brazilianen. Dit is de 44ste vliegramp in dit jaar, waarbij 10 of meer personen om het le ven zijn gekomen. Het is de zesde in de afgelopen week. Zoals gisteren reeds in het kort werd gemeld, is nabij Banka een vliegtuig van de B. P. M. verongelukt. Wij ver nemen thans daarover nog de volgende bijzonderheden: Tijdens een nautische verkenning in de omgeving van Muntok (Banka) ver ongelukte Vrijdagmorgen bij het neer komen op het water een amphibie-Ca- talina vliegtuig van de B.P.M. Hierin bevonden zich, behalve de bemanning van vijf leden, nog zes personen. Twee personen waren regeringsambtenaren. Vier andere passagiers behoorden tot de st.af van de met de B.P.M. verbonden Nederl.-Indonesische Tankvaart Maat schappij. Het leven lieten de twee Engelse pi loten, Ward en Kenner/ en de twee werktuigkundigen Winkelaar en Geeve. Van de passagiers werden de twee nautische adviseurs Brinkgreve en De Braber gedood. De heer Reiniers. hoofd van de kustverlichting en bebakening van het departement van Scheepvaart, de heer Fray, havenmeester van Pa- lembang de marconist Van Polanen Pe- tel, de nautische adviseur Happee en gezagvoerder Meyer werden gewond. Een nader telefonisch bericht uit Ba tavia n.'eldt, dat de stoffelijke overschot ten van de heren Brinkgreve en De Braber geborgen zijn. De toestand van de vijf gewonden is bevredigend; voor niemand bestaat direct levensgevaar. Hedenmorgen deelde het bureau van de KNVB, afdeling Amsterdam mede, dat de voetbalwedstrijden voor morgen, in verband met de weersomstandigheden, zijn afgelast. Deze regeling geldt dus vooralsnog alléén voor de A.V.B.-wedstrijden. H. M. Koningin JulianaPrins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene tij dens het optreden van Snip en Snap in een voorstelling, die Vrijdagavond voor Pro Juventute" in theater Gooiland te Hilversum is gegeven. Er varen geen trawlers meer uit Ie IJmuiden. Stil en verlaten liggen de schepen aan de Zuidzijde van de iris- sershaven Verwarm Uw bed behaaglijk met een VOOR BABIES EN VOLWASSENEN Verwachting tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan re gen. Aanvankelijk langs de Wadden eilanden nog stormachtige, overigens geleidelijk verder afnemende Weste lijke wind. Morgen in de loop van de dag weer aanwakkerende en tegen de avond aan de kust wellicht op nieuw stormachtige wind, hoofdzake lijk tussen Zuid-West en West. Wei nig verandering in temperatuur. Zondag: Zon 8.29—16.31; Maan: 15.21—7.32. Maandag: Zon: 8.30—16.31; Maan: 15.498.47. Ongeveer dertig jaar geleden vulde de jonge communistische regering in Rusland haar bijna lege schatkist met de opbrengst van de Russische kroonju welen. Op het ogenblik liggen dezelfde ju welen, die thans honderden malen meer opbrengen dan toen, in de etalage van een Londense juwelier. Practisch iedere Londenaar heeft al voor de ruiten van de bekende zaak in Regentstreet ge staan. maar één man heeft nog niet van zijn nieuwsgierigheid blijk gggeven en dat is de Sovjet-Russische ambassadeur. De bijoux, die thans de etalage van de Britse hofjuwelier sieren zijn bijna al le het werk van Carl Fabergé, juwe lier en goudsmid van het keizerlijk hof van Rusland in de jaren 1860 tot 1920. Om de expositie te completeren heb ben koning George en koningin Eliza beth vijf kostbare stukken tijdelijk aan Wartski, de hofjuwelier afgestaan. Het meest opvallend van de tentoon stelling waren: Een thermometer uitge voerd in email en ingelegd met goud en maansteen: biggetjes, uitgevoerd in jade met oogjes van diamanten of ro bijnen en verschillende uurwerken van goud, bezet met parels en diamanten. Het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité, het Ned. Verbond van Midden- stands-verenigingen, de Ned. Kath. Boe ren- en Tuindersbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond hebben een adres ge richt tot de Tweede Kamer, waarin wordt opgemerkt, dat de verschillende pogingen, welke in het werk zijn gesteld om een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen tot stand te brengen, slechts zijn uitgelopen op een voorstel van de minister van Sociale Zaken, be sprekingen te openen met de betrokken organisaties over de vraag of een kinder bijslagregeling wellicht vatbaar zou zijn voor een bcdrjjfstakgewijze invoering. De organisaties menen tegenover deze zienswijze van de regering afwijzend te moeten staan. De gedachten, door de regering ont wikkeld, houden onvoldoende rekening met de acute nood, daar een regeling volgens deze gedachtëhgang niet geschikt is, op dit ogenblik de kinderbijslag regeling te verschaffen aan die laag van zelfstandigen, welke daaraan het meest dringend behoefte heeft. Bovendien ach ten de organisaties het noodzakelijk, dat de kosten van een kinderbijslag-regeling voor zelfstandigen door de volksgemeen schap worden gedragen. Zij menen er op Ged. Staten van Noord-Holland zijn overgegaan tot verdeling van de woning toewijzing voor 1950 voor die provincie uitgezonderd Amsterdam. Het betreft hier een vcJume voor 2700 woningen. Daarvan komen aan Aalsmeer 13. Alk maar 91, Bennebroek 1, Bergen 20, Be verwijk 152, Blaricum 10, Bloemendaai 18. Bussum 52, Castricum 47, Diemen 29 Edam 12, Egmond aan Zee 11, Enkhuizen 13, Haarlem 273, Haarlemmermeer 141, Heemstede 31, Heiloo 28, Den Helder 323. Hilversum 128, Hoorn 14, Huizen 28, La ren 17, Naarden 20, Nieuwer-Amstel 167, Ouder-Amstel 11. Texel 15. Uithoorn 30, Velsen 401. Weesp 44. Wieringermeer 51, Wormer en Wormerveer samen 40, Zaan dam 149, Zaandijk 17, Zandvoort 61. Zoals wjj in een deel van onze oplage van gisteren reeds meldden, is Europa's hoogste vulkaan, de 3300 meter hoge Etna op Sicilië, gisteren tot uitbarsting gekomen. Twee nieuwe kraters zijn opengebroken en nadat gisterochtend reeds aswolken over de omgeving neer dwarrelden, zo erg, dat de mensen in Catania zich met parapluies moesten be schermen tegen het neervallende stof en gruis, begon gisteravond uit de nieu we wonden van de berg een lavastroom te vloeien, die enige tijd de bewoners van het paatsje Bronte in angstige span ning hield. Met een snelheid van twee kilometer per uur gleed het roodgloeien de uitbraaksel der aarde recht op het 18000 inwoners tellende stdje af, doch op enkele kilometers van de stad zwenkte de lavastroom plotseling naar een andere richting. Even nog bedreigde hij toen een gehucht, doch ook dit ge vaar verminderde, toen later op de Alle Amerikaanse troepen in Duits land zullen binnenkort worden onder wezen in de verdediging tegen aanval len met de nieuwste wapens. Op een geheime conferentie van be velvoerende generaals van leger, lucht macht en marine zijn gisteren plannen bekend gemaakt voor de stichting van een opleidingsschool voor radiologische verdediging. Men wil deze school in Januari te Kitzingen (Noord-Beieren) openen. Op de conferentie voerden vier voor aanstaande Amerikaanse atoomdeskun digen, die Woensdag in Duitsland zijn aangekomen, het woord. Later zullen ook cursussen worden gehouden in verdediging tegen aanval len met bacteriën en gifgassen. De school zal plaats bieden aan 150 officie ren. De cursussen duren zes weker.. Daarna zullen de betrokken officieren op hun beurt de manschappen opleiden. In de Ver. Staten zijn reeds drie van zulke scholen. „Implacable" heeft gisteren zijn graf gevonden in de wateren voor de oor logshaven Portsmouth, De roemruchte oorlogsbodem, die een 148-jarige eervol. Ie loopbaan bij de Franse en Britse vloot achter de rug heeft, verdween met de vlag in top in de golven. Britse marineschepen waren getuige van het tot zinken brengen van de „Implacable" die met 'zijn 74 kanonnen in 1805 de zege van admiraal Nelson's vlaggeschip „Victory" in de slag van Trafalgar be twistte. Vier ontploffingen sloegen de bodem uit het oude oorlogsschip. Toen het schip met de Franse en Britse vlaggen op de achtersteven in de diepte zonk, presenteerde een ere wacht op HM.'s „Finisterre" het ge weer, terwijl leden van de koninklijke marine hun hoorns lieten schallen en alle schepen in de omgeving de vlag halfstok hesen. Toen de „Last Post" uit de hoorns van de Royal Marine Bugiers weer klonk was de „Implacable" in een wolk van stof en rook gehuld. Binnen de minuut stonden de dekken blank en dreef de romp van de oorlogsbodem temidden van de wrakstukken. Maar pas twee uur en 53 minuten nadat de explosies de „Implacable" deden schud den, zonk zij voorgoed in de diepte weg. Een toren boet aan hoogte in als I een keten even hoge spitsen op een \^rij staat. avond de snelheid van de stroom zeer traag werd. Andere lavastromen gleden in de rich ting van het stadje Andrano, dat 23000 inwoners telt, maar ook de snelheid van die „tongen" verminderde al spoedig. De laatste „tong" borrelde op uit een nieuwe krater, die kort na 12 uur gister middag ontstond op 1800 meter hoogte. De daaruit te voorschijn komende lava had een snelheid, die werd geschat op een kilometer per uur. De uitbarstingen van de nieuwe krater gaan nog steeds gepaard met diep ge rommel. Zij hebben de belangstelling van de bevolking en de geleerden geheel weggetrokken van de plaats waar de eerste eruptieve bewegingen werden waargenomen. De lavatongen, die voor de middag de plaatsen Maria di Licodia, Bianca- villa en Adrano bedreigden, verminder den later op de dag vaart en waren gis teravond vrijwel tot stilstand gekomen. Die tongen waren te voorschijn geko men uit een krater, die op 2600 meter hoogte werd gevormd. Door de eruptie verdween de sneeuw- kroon, die het hele jaar de top van de Etna bedekt. De nieuwe lavastroom heeft al een naam gekregen ook, namelijk „Stroom van de Valle del Leone". De aan wijn gaarden, wouden en boomgaarden toe gebrachte schade is zeer groot en zal nog toenemen indien de lava nog verder naar beneden gaat stromen. De getrof fen hellingen zijn de dichtstbeplante van de Etna. De huidige uitbarsting van de Etna is de hevigste, welke zich sedert ver scheidene jaren heeft voorgedaan. De Etna, welke niet minder dan 262 kraters telt, is voortdurend min of meer in werking. Sedert het begin van deze eeuw heb ben zich acht uitbarstingen voorgedaan. De bekendste uitbarstingen van de Sici- liaanse vulkaan dagtekent van 1669. Drie dagen lang beefde de aarde, waarna lavastromen van de hellingen van de berg vloeiden, de stad Catania gedeel telijk vernielden en ten slotte ïn de Middellandse Zee terecht kwamen. aan te mogen dringen, te willen bevor deren, dat op korte termijn een nood voorziening tot stand komt. Hierbij den ken zij aan de volgende terstond uitvoer bare regeling: 1. Kinderbijslag wordt verstrekt van af het derde kind aan iedere zelfstan dige, die zich daarvoor meldt. 2. De zelfstandigen worden verdeeld in enkele inkomensgroepen, waarbij het aantal kinderen van betrokkene tevens een factor vormt ten aanzien van de groep, waarin hij geplaatst wordt. Dit ter bepaling van een inkomensgrens, waaraan de regeling gebonden wordt. 3. De financiering van de uitkeringen dient uit de Staatskas te geschieden, het geen gemotiveerd kan worden door de overweging, dat de kosten van de kin derbijslag-regeling voor werknemers uiteindelijk eveneens worden opgebracht door de gemeenschap. De Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond me nen zich op dit ogenblik hun standpunt t.a.v. karakter en structuur ener blij vende regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen te moeten voorbehouden. De regering heeft zich nader be raden over de Nederlandse vlicg- tuigenindustrie en is na ampele overweging tot de overtuiging ge komen, dat de zelfontwikkeling van vliegtuigen in Nederland voldoende kansen biedt om de voortzetting daarvan te rechtvaardigen. De re gering is bereid de hiervoor ver eiste steun te verlenen. Uiteraard zal zij er daarbij op toe zien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zelfontwikkeling wordt voldaan. Naar aanleiding van bovenstaande verklaring uit Den Haag herinneren wij onze lezers aan ons artikel „Fokker en de Regering" van 18 November j.L waarin wij reeds mededeelden, dat de Regering zich op grond van gunstige rapporten op het standpunt had ge steld, dat een zelfscheppende vliegtuig industrie voor Nederland van nationaal belang moest worden geacht. Minister Stikker is hedenochtend uit Batavia naar Nederland vertrokken. Vóór zijn vertrek verklaarde hij tegen over de politieke correspondent van Aneta, dat bjj de besprekingen, welke hij tijdens zijn korte bezoek in Indo nesië heeft gevoerd, nog eens is komen vast te staan, dat samenwerking be paaldelijk wordt gewenst. „Allen van goede wil, die wensen mee te werken aan de opbouw van de nieuwe staat zullen welkom zijn", aldus minister Stikker. Sprekend over deze samenwerking, noemde hij o.m. de planters, de onder nemers, het politiecorps, het K.N.I.L. en de ambtenaren. Hij verklaarde voorts dat hij Vrijdagavond twee en een half uur met Hatta had geconfereerd. Tijdens de veelvuldige besprekingen van deze dagen zijn tal van onder werpen ter sprake gekomen, o.m. de persoon van de Hoge Commissaris, de gebouwenkwestie enz. Over deze zaken kon de minister geen nadere bijzonder heden melden. De nieuwe gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, is Vrijdag te Parama ribo aangekomen. Hij werd welkom ge heten door de voorzitter van het Col lege van Algemeen Bestuur, de heer J. A. de Miranda, de voorzitter der Sta ten, de heer G. J. C. van der Schroeff, de president van het Hof van Justitie, de heer Haverschmid en de stadscom- missaris Robles de Midena. Vervolgens werd hij op het gouvernementspaleis ontvangen door de waarnemende gou verneur, mr. M. de Niet. Hierna heeft mr. Klaasesz in een plechtige vergadering der Staten de stukken zijner benoeming overhandigd. Hij hield hierbij een rede, waarin hij o.a. zeide: „Suriname is een land, dat zich bewust isvan eigen kracht. Het verkeert in een periode van snelle staatkundige ontwikkeling en naar wij mogen aannemen, zal binnen afzienba re tijd de interin.Tegeling van kracht worden." De heer Klaasesz kon op recht getuigen, zich reeds in zoverre Surinamer te gevoelen, dat hij zich ge dragen weet door dezelfde geestdrift als in Suriname bestaat bij het streven naar autonomie. Hij bracht de dank van de regering over aan mr. De Niet voor de waarne ming van het gouverneurschap (Van een bijzondere medewerker) We hebben vorige week op deze plaats de klachten opgenomen van een arbeider, die practisch geen uitkomst meer zag uit zijn mate riële moeilijkheden.. Wanneer we van daag een thema gaan behandelen dat ogenschijnlijk precies het tegenoverge stelde betoogt, dan moet daaraan de be kentenis voorafgaan, dat het slechts ge schiedt na zeer veel aarzeling. We wil len n.l. graag eens iets zeggen over de bevordering van de matigheid, juist in onze dagen. Er in een arbeidersvergadering over sprekende, zijn we begonnen met op te merken, dat we vreesden vele arbeiders met onze woorden te zullen kwetsen. We vreesden enwe hoopten dit. Want voor deze categorie is ons betoog slechts zeer ten dele bedoeld. In het verslagboek van het eerste Ne derlandse Congres ter bestrijding van het drankmisbruik, in 1898 gehóuden, staat dit typische rijmpje: „Men hoort den werkman morrend klagen: Geen vlees krijg, ik de gansche week! Maar zeven borrels alle datgen, Dat maakt hem hoofd en maag vaa streek." De strijd, die de arbeidersapostel bij uitstek dr. Ariëns voerde, ging in eerste aanleg tegen de materieel onmenswaar dige toestanden, waarin de arbeiders op het einde van de vorige eeuw verkeer den. Want „Hij wist dat niet te praten was met mensen, die gebukt gaan onder de broodvraag", zo sprak destijds H. C. N ij kamp bij Ariëns' lijkbaar. Maar. on geteld is het aantal malen, dat hij juist in deze strjjd voor materiële lotsverbe tering te velde trok tegen het drankmis bruik. In een rede, die hij op 19 Dec. 1915 te Hilversum hield, verklaarde hij openlijk; „Ik had jaren gewerkt met veel ijver. Ik stond er mee op en ging er mee naar bed, Zondag en in de week. En toen ik alles overzag en me afvroeg of de arbei ders flink vooruit gegaan waren, of de loonsverhoging meer welvaart had ge bracht, moest ik bekennen: neen. Het gaf niets, als we de jeneverkruik niet stuk sloegen." Tot de gelukkigste momenten uit het leven van Ariëns behoorde zonder twij fel het ogenblik, dat een aantal arbeiders zich als eerstelingen kwamen melden voor zijn geheelonthoudersvereniging. Waarom halen we deze herinneringen aan een zo volkomen voorbije periode cp? We willen hier zeker niet mee trach ten te bewijzen, dat het drankmisbruik thans, zoals toen. een volkskanker is. die ziekenhuizen en krankzinnigengestichten \ulde, en die elke poging tot verhoging van de volkswelvaart bij voorbaat moest doen mislukken. We willen het wel' zien als een inleiding op de bewering; dat de matigheid in onze dagen een stervende deugd is. De matigheid als deugd heeft niet alleen grote bovennatuurlijke, maar ook zeer grote natuurlijke waarde. Het vordert zelfbeheersing van de mens. En zonder stoïcijn te zijn of puritein mogen we toch wei vaststellen, dat zelfbeheer sing niet bepaald de hoogste kenmer kende deugd is van het huidige geslacht Aan alle kantenwordt de menselijke persoonlijkheid reeds geweld aangedaan. En vdc verantwoordelijkheid dragende instanties wijden belangrijke studie bijeenkomsten aan de vraag hoe de drei gende „Vermassung" is te keren. En nu komt daar het Centraal Plan Bureau met de publicatie van cij- vers waarvan we werkelijk zijn ge schrokken. Het klakkeloos overnemen van deze cijfers durven we eerlijk ge zegd niet goed aan, omdat het ons niet duidelyk is, hoe dit bureau aan deze cijfers is gekomen. We lezen daar, dat over het algemeen in Nederland sinds 1938 het drankverbruik tct ver boven de 200 pCt. van 1938 is gestegen. Gelijke of ongeveer gelijke cijfers gel den voor het gebruik van koek en ge bak, snoepgoed (bonbons en chocolade) en tabak. Kortom dus voor genotmid delen. Maar daarmee zijn we er nog niet. Wanneer eenvoudig werd vastge steld: we gebruiken in Nederland in geld uitgedrukt thans 200 genotmid delen in vergelijking met 1938. dan zou den we zeggen accoord, dan is het ge bruik gelijk gebleven, want alles is 200 duurder geworden. Maar juist van de genotmiddelen gaan de ver bruikscijfers over de 300, ja zelfs ver over de 400 Wat hierbij het meest opvalt is, dat b.v. voor het gebruik van sterke drank het cijfer 473 wordt ge noemd. speciaal voor de inkomensklasse van f 40 tot f 60 per week. Nogmaals: we weten niet hoe hetCen- raal Plan Bureau deze cijfers zo nauw keurig heeft vastgesteld. Dat het op een wetenschappelijk verantwoorde wijze zal zijn gedaan, nemen we aan. Zijn de cijfers beslist juist, dan is de conclusie eenvoudig ontstellend. Dan zou dit im mers moeten betekenen, dat in het ge middelde arbeidersgezin en in het gezin van de man met het kleine inkomen meer dan vier en een half maal zoveel aan sterke drank wordt verknoeid als vóór de oorlog. We kunnen dit haast niet aannemen. Hoe zou het mogelijk zijn, dat een man, die b.v. f 50 per week verdient en een normaal gezin heeft, met laten we zeg gen drie kinderen, wekelijks een niet onbelangrijk bedrag aan jenever be steedt? We zijn een aantal drankwinkels binnengestapt om eens te horen, wat de winkelier van deze cijfers dacht. Wat we daar hoorden is niet bepaald bemoedi gend. We weten, dat het onwetenschap pelijk is wat we deden en dat men er geen enkele cijferwaarde aan mag hech ten. Maar we hebben een indruk, die reeds lang bestond, bevestigd gekregen: het zijn vooral de jongere mensen, man nen en vrouwen, die sinds de bevrijding de sterkste afnemers zijn geworden van de drankwinkels. Groeit -het gezin, dan neemt deze gewoonte wel af. maar een maal aan het regelmatig gebruik van dit goed gewend, blijft men onverant woord grote bedragen aan het genot artikel besteden. Natuurlijk ten koste van het wel vaartspeil van het gezin. Gunnen we de kleine man geen genotmiddel, als bor rel, koekje en chocolade? Ieder, die wel eens over matigheid heeft gesproken of geschreven, heeft vroeg of laat dit on zinnige verwijt te incasseren gekregen. We zijn bereid het te slikken. Ieder, die durft eisen, dat aan het bestaan van de kleine man niet verder wordt gepeuterd, heeft ook de moed op te brengen, op bestaande fouten bij die kleine man te attenderen. Het komt ons voor, dat een kruistocht tegen de on matigheid vooraan moet komen staan op de programma's onzer jeugdbewe ging. Maar evenzeer op de programma's van onze standsorganisaties en van de Katholieke Actie. Persoonlijkheidsvorming eist o.m. zelf beheersing. Een beheersing, die zichzelf beloont, is zonder twijfel de matigheid. Het reizigersverkeer Almelo—Deven terZutphen en ZutphenDeventer is van Vrijdagavond af al weer normaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1