Albanië thans geheel geïsoleerd bolwerk de Cominform van 4 HET PROCES TE SERAJEWO De kern van de zaak kansen stijgen voor ■B pF* r~ Gebedsactie voor Heilig Land West-Europa mag niet onder de voet gelopen worden Greene's roman in het Nederlands Haat tegen Russische militaire instructeurs en handelsagenten wordt steeds groter KONING ZOGOE Russische orthodoxe priester legt een gedeeltelijke bekentenis af J Controle der V.N. op koloniale gebieden ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 PAGINA 7 J0URNAL1STEN-C0NGRES IN ROME In kader van Heilig Jaar m Engeland en de erkenning van de regering van Peking Nieuwe Vaticaanse munten V.. Vijand moet zo ver mogelijk Oostelijk worden gehouden SANAPIRIN Fel Brits verzet GEEN CENTRALISERING VAN WEST-DUITSE POLITIE Verplaatsing Bisschopszetel (Van een bijzondere correspondent) De opzegging door maarschalk Tito van het Joegoslavisch-Albaans verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand is een feit van grote en vérstrek kende betekenis. Immers, Joegoslavië heeft daardoor zijn vrijheid van aandelen gekregen in geval van een lang niet denkbeeldige, algemene opstand legen de huidige Albaanse regering en haar Russische instructeurs. De sympathie van Tito's aanhangers gaat ongetwijfeld uit naar de dappere Malissoren, die reeds lang in hun wilde bergland met de regeringstroepen in een verbitterde guerilla zijn verwikkeld. Reeds is deze sympathie in daden omgezet doordat de in Joegoslavië wonende Malissoren zich bij de opstandelingen voegen. Van de andere kant zullen de Russen zeker pogen om Tito van deze revolutie de schuid te geven en hem te verwijten, Albanië bij Joegoslavië te willen inlijven. De Russische Balkansatellieten zouden zich dan figuurlijk en mogelijk letterlijk °P de imperialist Tito werpen. Terwille van de vrede zou dit een interventie van Rusland en lAmerika Kunnen uitlokken en dit wenst Tito, voorlopig tenmin ste, niet. Juist de oude ambities, die dit stukje Balkan, met z'n strategische "gging aan de straat van Otranto, steeds weer doet herleven, waarschuwen Tito een voorzichtige politiek te volgen en vooral niet overhaast te werk te gaan. De tijd schijnt Joegoslavië's plannen overigens in de hand te werken. Immers Albanië, thans een totaal ge ïsoleerd bolwerk der Cominform, is mo menteel een nutteloos bezit, dat boven alen in de Sovjet-Unie het gevaar in houdt van prestigeverlies, indien de regering in Tirana ten val zou worden gebracht. Alle tekenen wijzen er op, dat de po litiek van het Kreml erop gericht is een 'ormule te vinden om dit lastige landje te laten schieten. Van de Russische leveringen, aan Hodza beloofd, komt b.v. de laatste tijd biets meer terecht. Het leger is slechter èan ooit gekleed, gevoed en uitgerust wordt telkens meer verwaarloosd, de bevolking aan de honger prijsgegeven. Ret systeem van bepaalde dagrantsoe- ben heeft men moeten afschaffen. Een voudig omdat de regering ook een mi- himum van calorieën niet meer kon ga randeren. De haat tegen de Russische militaire instructeurs en handelsagenten, daarmede het land overstroomd werd, Jvordt steeds groter, temeer daar deze heren, in vergelijking met de honge rende Albaniërs, een goed leven leiden. De Albaanse winkels zijn vrijwel leeg- In het kader van het Heilig Jaar zul- 'en katholieke journalisten uit alle lan den van 16 tot 19 Februari a.s. te Rome jb congres bijeenkomen om zich opnieuw •r bezinnen op hun taak, om hun trouw 'e betuigen aan de Heilige Stoel en om wegen te vinden, die zullen leiden tot J|e overwinning van de drie sociale "eugden: waarheid, rechtvaardigheid en Vrede, die de grondslag en het merkte ken vormen van de christelijke bescha- Ving. Dé bezinning op 'déze deugden is voor- sestëld door de Internationale Unie van He Katholieke Pers. De Permanente Internationale Com missie van Uitgevers van Katholieke Dagbladen en de Internationale Federa te van Katholieke Journalisten zullen van hun kant tijdens het congres in af- *onderlijke vergaderingen de practische hiiddelen, materiële en intellectuele, daarover zij beschikken aan een onder- Hoek onderwerpen om de technische mid delen aan te passen en te verbeteren, PPdat de bladen en de journalisten steeds heter opgewassen zullen zijn tegen hun mak. Alle katholieke journalisten, voor *vie de journalistiek het hoofdberoep is, Ho'len als effectieve leden aan het con jees kunnen deelnemen. Katholieke pu blicisten kunnen als auditor deelnemen Pb hebben het recht het woord te voe ten. gehaald. Slechts de Russische diploma tieke magazijnen zijn goed gevuld. On der scherpe bewaking van rode soldaten worden ruwe olie, zeep, kaas etc. uit gevoerd, terwijl het land volkomen be rooid wordt achtergelaten. Tegelijkertijd worden door Sovjet-specialisten rigo- reuze zuiveringsacties uitgevoerd. Hoe kan echter het „politbureau" deze gewenste formule vinden: „Albanië prijsgeven", indien Tito hun dit niet door een politieke blunder zou verge makkelijken? De houding en speeches van Comin form en militaire Russische kopstukken in de laatste tijd doen vermoeden, dat het misschien Moskou niet onwelgeval lig zou zijn, tot een soort consolidatie van de toestand op de Balkan te komen. Het Kreml zou dan zekere concessies kunnen doen wat Joegoslavië betreften zich geheel terugtrekken uit Albanië wanneer het de zekerheid kon krijgen, De bergen in Albanië zijn onmetelijk, de wegen primitief, de levensomstandigheden moeilijk. Malissorenvrouwen aan de was. dat zijn invloed op de andere Balkan- staten Roemenië en Bulgarije vooral onaantastbaar zou blijven. Indien echter Albanië op deze wijze, ofwel door een revolutie, van het Sta- linjuk bevrijd zou worden, zal Joego slavië zeker niet de enige pretendent zijn. De andere buur, Griekenland, die van den beginne af de zijde der Ge allieerden koos, zal op grond van histo rische rechten een deel van Albanië op eisen als schadeloosstelling voor de ge weldige verliezen, die Griekenland de laatste jaren heeft geleden. De vraag rijst echter of Albanië niet wederom een onafhankelijke staat zal kunnen worden. Zou misschien ex- koning Zogoe, die in 1939 voor Musso lini's troepen de wijk moest nemen, zijn troon weer kunnen herwinnen? Koning Zogoe, die zich van gewone arbeider, door zijn energie en eerzucht tot koning wist te doen kronen, heb ik persoonlijk gekend. Zijn regering heeft zeker het land geen kwaad gedaan, of schoon zijn maatregelen aanvankelijk grote tegenstand en verbittering wekten. Allereerst trad hij hard, ja meedogen loos op, tegen de Malissoren, de katho lieke stammen in de Alpen, met wier vendetta's hij zich niet kon verenigen, evenmin trouwens als met hun al te grote onafhankelijkheidszin. Het verreweg grootste deel der be volking, die Mohammedaans is (evenals Zogoe) werd onaangenaam getroffen door zijn streven van Albanië een mo derne naar het Westen zwemende staat te maken. De strijd tegen de eeuwen ingewor telde zeden en gebruiken d' vroegere Turkse heersers werd onverbiddelijk opgenomen. De harems en het dragen van de sluier werden verboden, waar mee direct al een complete opstand dreigde. Maar, steunend op het door hem zelf georganiseerde leger, wist hij zijn zin door te drijven, ook al liepen de vrou wen in het vervolg op straat met een grote parapluie, om haar gezichten te gen onbescheiden mannenblikken te verbergen en voelden zich de mannen, bij hun geloofsgenoten in andere lan den vergeleken, wreed verongelijkt. Later wekten de kroning van Zo goe tot koning en zijn pompeuse bruiloft met de Hongaarse gravin Geraldine Appo- nyi (kleindochter van de beroemde staatsman graaf Apponyi), meer nog het extrava gante leven van Zogoe's zes zusters grote afkeuring en wrevel. Maar rust en orde en langzamerhand een zekere wel vaart keerden weer terug in dit onge lukkige land. Zo, dat de laatste jaren zijner regering een overgroot deel der bevolking hem steunde. Een eventueel plebisciet onder de Albaniërs zou wel eens 'ten gunste van de ex-koning, die momenteel van uit Egypte zijn volk bewerkt, kunnen uitvallen. Maar ook in dit geval zullen, even als in de jaren 1914—'18. toen het koninkrijk Mon tenegro verdween, waarschijnlijk de Albaniërs wikken, doch de grootmach ten beschikken. i eafömw De laatste jaren voor de oorlog werden veel nieuwe bruggen aangelegd. Alexei Krisko, de Russische Ortho doxe priester, die met elf medebeklaag- den voor het Joegoslavische hof te Se- rajewo terecht staat, heeft gisteren tij dens een kruisverhoor, door de 27-jarige openbare aanklager, en de president van het hof, bekend op enkele punten van de aanklacht schuldig te zijn. Hij gaf toe geheime inlichtingen te hebben ver strekt aan de Russische ambassade in Belgrado. Zelf had hij slechts twee keer een bezoek gebracht aan de ambassade, doch hü had contact onderhouden via zijn medebeklaagde Nekloedof, die vol gens een bekendmaking van de open bare aanklager Woensdag in zijn cel zelfmoord heeft gepleegd. De president vertelde hem dat hij voor het hof vrijuit kon spreken. „Ik ben niet bevreesd om vrijuit te spreken en ben ook niet bang voor de dood", ant woordde Krisko. Onder het snelvuur van vragen ver telde hij zijn levensgeschiedenis vanaf zijn geboorte in zeer armelijke om standigheden in Rusland. Hij vertelde van zijn studie voor geestelijke en van Engeland zal niet eerder beslissen over de datum, waarop het de Chinese com munistische regering zal erkennen, dan na de Australische algemene verkiezin gen op 12 December. In betrouwbare kringen meent men te weten, dat het besluit om de regering van Peking in principe te erkennen in October door de Britse regering is ge nomen. In diplomatieke kringen te Londen heerst de indruk, dat de erkenning door de Australische regering waarschijnlijk voor het eind van het jaar zal geschie den. De Birmese minister van Buitenlandse Zaken, Manoeng, heeft in een interview te Londen verklaard, dat waarschijnlijk in Februari een conferentie gehouden zal worden van de Zuid-Oost-Aziatische landen over „de verdediging van hun democratische integriteit en souvereini- teit". Hij voegde er aan toe: „Min of meer algemeen is men van gevoelen, dat de leiding van deze conferentie aan India zal worden gegeven." De conferentie zou worden bijgewoond door India, Pakistan, Birma, Siam, Australië, Indonesië en de Phi lippijnen. zijn benoeming als aalmoezenier in het Tsaristische leger. Na de October-revolutie vluchtte hij naar Joegoslavië en werkte als gees telijke onder zijn eveneens verdreven landgenoten. Tot na de tweede wereld oorlog had hij zijn anti-Sovjet-hou- ding gehandhaafd. Hij ontkende tijdens de oorlog met oe Gestapo te hebben samengewerkt, doch hij gaf toe vrijwilligers te hebben ge worven voor het bij Hitler's legers inge lijfde Wit-Russische legioen. Hij zeide deze daad thans zeer te betreuren. De meeste beklaagden kregen eerst in 1947 en 1948 het Sovjet-burgerschap te rug. Velen trachtten naar de Sovjet- Unie terug te keren, maar hen werd door de Sovjet-autoriteiten een visum geweigerd. In Augustus bood de regering van Joegoslavië in een nota aan het Kremlin aan om alle witte gardisten naar de Sovjet-Unie terug te zenden, maar het Kremlin heeft op dit aanbod nimmer geantwoord. De openbare aanklager deed vevol gens voorlezing van passages uit Krisko's brieven aan Nekloedof. Krisko had ge meld, dat de winkels in Joegoslavië leeg waren, de rantsoenen slechts voor 10 pet. gehonoreerd werden, het vijf jaren-plan mislukt was. Hij beweerde dat er discriminatie op godsdienstig ge bied bestond in Serajewo ten gunste van de Mohammedanen. Hij betitelde de Bosnische autoriteiten als zigeuners en de jeugdorganisatie als uitschot. De tweede phase van het proces ein digde gistermorgen met het kruisver hoor van een vrouwelijke beklaagde, Xenia Komad, die bekende met de Ges tapo te hebben samengewerkt. De Russische belangstelling voor het proces blijkt wel uit het feit, dat gister morgen twee Russische verslaggevers naast hun Westerse collega's plaats na men op de perstribune. (Telegrafisch van onze bijzondere correspondent) ROME hedenmorgen Het Vaticaan heeft vijf reeksen nieu we munten laten slaan. Voornamelijk voor verzamelaars werden zeven duizend gouden honderdlire-stukken gemaakt. Uit licht metaal zijn munten geslagen van tien, vijf, twee en één lire. Voorts verschenen twee nieuwe post zegels ter gelegenheid van de Wereld postunie in de waarden van driehon derd en duizend lire. Ta de laatste maanden reeds herhaaldelijk de noden van het H. Land /\f in de gebeden der gelovigen te hebben aanbevolen, richt de H. Vaaer **- zich thans vol bezorgdheid tot de Bisschoppen van geheel de wereld met een dringend verzoek, om de gelovigen en in het bijzonder de jeugd aan te sporen tot een nieuwe kruistocht van gebed tot het Onbevlekt Hart van Maria voor het verkrijgen van een juiste oplossing in het Palestijnse vraagstuk. Waar de Paus een verlangen te kennen gaf, heeft katholiek Nederland nog steeds door spontane en ijverige medewerking zijn trouw en aanhan kelijkheid aan de Plaatsbekleder van Jezus Christus betoond. Zo vertrou wen Wij, dat gij ook nu met een zelfde ijver zult willen voldoen aan de wens van de H. Vader, die begrijpelijkerwijze ernstig bezorgd is voor de bescherming van de belangen en rechten der katholieken in het H. Land en voor de beveiliging van de plaatsen, waaraan zo innig verbonden is de herinnering aan Christus' blijde boodschap van vrede, liefde en recht vaardigheid. Wanneer wij bij het naderen van het Kerstfeest ons weer dieper bezin nen op de H. Geheimen onzer Verlossing, zal het ons niet moeilijk vallen in gedachten te gaan naar Palestina en vooral de jeugd ook te begeesteren voor het land, waar Jezus geboren werd uit de Onbevlekte Maagd Maria, waar Hij leefde, leed en stierf en door Zijn Kruisdood en Verrijzenis de redding van het mensdom bewerkte. Terwijl door het Instituut der Verenigde Naties overwogen wordt hoe de HM. Plaatsen in de toekomst het meest geschikt kunnen worden beschermd tegen oorlogsgeweld, maken Wij de zorg van de Paus tot de Onze en Wij grijpen naar het middel, dat de H Vader ons aanwijst: TOEVLUCHT TOT HET ONBEVLEKTE HART VAN MARIA IN EEN NOG DRINGENDER KRUISTOCHT VAN GEBED. Aan het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria, geves tigd te 's-Hertogenbosch (De Carmel, Clarastraat 22), gaven Wy de opdracht voor deze gebedsactie zorg te dragen. En gaarne sporen Wij U daarom aan tot deelname aan de novene vóór Kerstmis van 16 tot 25 December a.s., door het dagelijks bidden van het „Gebed tot het Onbevlekt Hart van Maria voor Palestina", terwijl Wü U dringend aanbevelen, om gedurende deze Novene zoveel mogelijk de H. Mis bij te wonen- Van harte hopen Wij, dat zowel de volwassenen als de jeugd met grote edelmoedigheid aan deze kruistocht van gebed zullen deelnemen en met vurige aandrang zich zullen richten tot het Onbevlekt Hart van Maria, opdat Zij, aan Jezus tonende Haar heilig en liefdevol onbevlekt Hart, moge verkrijgen, hetgeen wij verlangen: de zekere veiligheid voor de H.H. Plaatsen van het H. Land. Gegeven te Utrecht, 25 November 1949, op de feestdag van de H. Catha- rina t JOH. Kard DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. t J. P HUIBERS, Bisschop van Haarlem. t W. P. A. M. MUTS'AERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie heeft meege deeld, dat op de defensiebesprekingen van de Atlantische mogendheden, die Donderdag in Parijs z\jn gehouden, over eenstemming is bereikt over het ver band tussen het Atlantische verdedi gingsschema en de militaire organisatie van het pact van Brussel. Hij wilde echter niet in bijzonderheden treden. Van hoge militaire zijde wordt ver klaard, dat de Atlantische verdedigings plannen er op gébaseerd zijn, dat een vijand West-Europa niet onder de voet zal lopen, maar zo ver mogelijk Ooste lijk zal worden gehouden. In militaire kringen gelooft men, dat tot dit doel een belangrijke rol is toegekend aan de legers der West-Europese landen. De twaalf landen werden het verder eens over een arbeidsverdeling voor de productie van wapens en uitrusting en over de standaardisatie hiervan. In de West-Duitse pers wordt sinds enkele dagen een felle campagne ge voerd tegen eventuele plannen om weer een West-Duits leger op te rich- TABLETTEN keren een opkomende kou of gTiep. Koker 75 en 40 ct. December: geschenkenmaand en dus ook boekenmaand De Nederlandse vertaling van „The ,;«art of the Matter" zal in ons land j'teraard een grotere lezerskring vinden :jah de oorspronkelijke tekst. Het heeft ?üs zin een belangrijk boek als „De kern de zaak" nog eens in de aandacht Plaatsen. Greene heeft als motto voor zijn boek Jjh tekst van Péguy gekozen, die de j^bdaar ziet staan „au coeur même", in z®' hart van het christendom. Voor de D bdaar komt het er in laatste instantie aan, dat hij God eerlijk heeft bemind. s,®ht dat is de kern van de zaak. Hij - u, dat de held van zijn verhaal Öe uitgeverij „Contact", die de Nederlandse vertaling van „The Power and the Glory" heeft bezorgd, heeft ook Graham Greene's roman „The heart of the Matter" het licht doen zien. De Nederlandse titel luidt: „De kern van «e zaak". In ons blad is over deze roman geruime tijd geleden reeds uitvoerig geschre- ?ew, o.m. naar aanleiding van een polemiek tussen Greene en zijn 'collega Evelyn Waugh, welke laatste Greene van blasphemie had beschuldigd, doch tenslotte fakende, dat hij zijn confrater niet de eer had gegeven die hem toekwam. Verschillende Engelse publicisten, zowel leken als geestelijken, hebben het destijds Wet talent en vurigheid voor Greene opgenomen, zoals onze lezers uit de beschou wingen van onze Londense correspondent hebben kunnen vernemen. komst verlangt zijn vrouw dat hij sa men met haar zal communiceren. Daar in zal zij dan een bewijs zien van zijn trouw aan haar. Hij geeft toe en ont vangt een heiligschennende communie. En wederom zondigt hij omdat de moed hem ontbreekt zijn vrouw dodelijk te leur te stellen. Zo leeft hij voort, om beurten beide vrouwen uit medelijden ontziend, nochtans vol wroeging over zijn zonde. Tot hij de strijd opgeeft of liever, een uitweg zoekt om een einde te maken aan de voortdurende beledi ging die hij God aandoet. Hij weet als katholiek dat zelfmoord hem voor eeu wig ongelukkig kan maken, doch ver kiest dat eeuwig onheil boven een voort gezette belediging van God, Die hij op recht bemint. Deze korte weergave van de inhoud kan, zoals gezegd, slechts nadeel op leveren bij de beoordeling van Gree ne's roman, waarin de Geest ruimte en adem krijgt om Gods geheimzinnige Genade voelbaar te maken en ons voor de geweldige waarheid te stellen, dat de beslissing en het weten alleen aan Hem zijn en dat God alleen weet uit te maken, wat in Scobie's leven de kern van de zaak is geweest. Want wie onder de mensen zal kunnen oor delen over de suprème momenten, waarin de zondaar overspoeld wordt door de genade, die hij al of niet aan vaarden zal. Wat intussen het vertoog niet bereiken kan, kan wellicht de dichter voelbaar maken achter de woorden, die hij waar neembaar neerschrijft, doch die een we reld van aanschouwen en begrijpen ope nen voor de gevoelige lezer. Het talent van Graham Greene, dat de zondaar zoekt en door de zondaar wordt be proefd, heeft in „De kern van de zaak" die heiligschennend commu- ,ceert en tenslotte zelfmoord pleegt, v k'htans kans heeft op de heiligheid daaronder 'men dan niet verstaan moet Plechtig geformuleerde heiligheid die rj. ®er der altaren .impliceert, maar het ?!Gn, ^ber andere ^bchtans -emen aan het eeuwig geluk, de op de eeuwige zaligheid. Greene W' .de kwestie niet in een scherpe en l) bdige formule, doch laat zijn held ^delend optreden tegen een achter- l„"ncl van God's genadewerking, die al- bj b het geheim kent en de harten en doorgrondt. Wie uit Greene's ro- Sie tot enigerlei oppervlakkige conclu- Vf Hou willen geraken ter verdediging hr' oen zondig leven, heeft hem niet Hou _Pcn' Evenmin als hij Péguy recht doen door hem een vergoeilijking de zonde aan te wrijven. 'ehier in het kort het verloop van ^OfAPHban met de opmerking dat deze hij."eid onbillijk is jegens de gecom- 6 rfbde psychologie van Greene's boek «oo^dtiemajoor Scobie, werkzaam in 'hoij bgelse kolonie, is practiserend ka- vt-0maar blijft aan een andere hangen tijdens een langdurige hjf, V.Highoid van zijn eigen vrouw. Hij bttijj 'St niet bepaald uit begeerte, veeleer en van nature weinig strijdbaar •Sen i?'ch moeilijk verzetten kan noch ï.'-'b m - moordende klimaat noch tegen f Jbb'tresse, tegenover wie hij een ze- medelijden gevoelt. Na haar terug- Graham Greene iets achterhaald van het grote geheim dat niet begrepen wordt, doch zijn troostrijke krgcht uitstraalt over de ont spoorde geest, die God boven alles lief heeft en van zijn genade afhankelijk is. Scobie's laatste woorden zijn: „God, 1 love Greene's boek is een meesterwerk, dat „The Power and the Glory" evenaart. Men kan het gerust een der beste en rijkste boeken van de- wereldlitteratuur noemen: een boek vol van genade. De vertaling van H. W. J. Schaap is. afgezien van de katholieke terminologie, voortreffelijk geslaagd. Dbg. v'anuit een gezonde dierenlieide wor den hier op prettige wijze dóór eigen ervaring goed bevonden wenken gege ven met betrekking tot de verzorging van de „beste vriend van de mens". Zonder overdrijving mag men zeggen, dat iedere hondenbezitter in dit werkje alles vindt, wat hij over zijn hond be hoort en wenst te weten. De eigenaar digheden van de verschillende rassen worden kort en krachtig uiteengezet niet alleen voor zover de dieren zelf daardoor zich in gedrag onderscheiden, maar ook met betrekking tot de hou ding, die de mens tegenover hen heeft aan te nemen, wil hij zijn hond en het eigen humeur niet bederven. Een boek, dat men met belangstelling ter hand neemt en uitgelezen voldaan en bevre digd sluit. Met nadruk aanbevolen V. W. „Fanny", Aad van Leeuwen en Jan Blankers. Uitgave De Driehoek s-Gra- veland. Misschien wat laat, maar toch nog niet té laat voor een goed /erteld relaas over de vier gouden medailles van Londen en wat daar allemaal zo aan vast zat. Het geïllustreerde verhaal van Van Leeuwen en Blankers is goed ver teld en misschien is het niet ondienstig geweest aan het streven van deze twee om de zaak vooral niet op te blazen, dat de uitgave als Pyramide-zakroman, zo bescheiden geworden is. Cr. „Voetbalprestaties in oranjeshirt" M. J. Adriani Engels. Uitgave Kuurstra, Amsterdam. De sportjournalist Adri ani Engels heeft nu al verscbiilende boekjes en boeken over sport geschre ven, sinds hij de reeks opende met de „Voetbalprestaties in oranjeshirt". De verschijning van de derde druk is ech ter nog aanleiding er even op terug te komen, omdat de voetbalprestaties van het nationale team daarin zijn bij gewerkt tot October en de auteur zijn lezenswaardige uitgave comple'cerde met een lijst van alle interlandwedstrij den en een van internationaals, met ver melding van het aantal keren, dat zij in de oranjetrui speelden. Cr. Hoe bereidt men vlug een gezonde maaltijd? Vierhonderd recepten, even eens van de Zwitserse madame F. Niet- lispach, werden door dezelfde Neder landse bewerkster als van bovenge noemd kookboek voor ons land pas klaar gemaakt, hier en daar met behoud van een vleugje buitenlands aroma. Uitg. mij. Kosmos. Amsterdam, maakte ook van dit handboek voor de kookster, met veel gekleurde foto's, een fraaie uitgave. A. BgL Mijn hond, door Johan Pieterse. Uit gave Meulenhoff, Amsterdam. Dat dit boekje een derde druk be leefde, die bovendien nog aangevuld is met een hoofdstuk over de psychologie van de hond en de laatste gegevens be vat over voeding in het algemeen en het opfokken van jonge honden, bewijst wel de gunstige ontvangst, die dit werkje bij het publiek heeft gevonden. De kunst van het breien is een kunst, die iedere opgroeiende vrouw met ple zier in handwerken zichzelf moet leren. Het boekje onder bovenstaande titel sa mengesteld door Cathrien Leupen en uitgegeven bij Diligentia, Amsterdam, is daarbij een prettige en duidelijke hand leiding. Het is niet zozeer brei-modeboek als wel een brei-leerboek, waarin de techniek van het breien met al wat daarbij te pas komt, wordt behandeld. Een inviterend werkje, nu er weer wol is, voor breilustigen, die hier heel wat aardige nieuwe steken uit kunnen op doen. A. Bgl. Pinokkio, de Italiaanse houten pop, verovert al jarenlang telkens opnieuw de harten van alle leeftijden, omdat hij bij alle domme dingen, die hij doet, in snel le zuidelijke reactie dadelijk verschrik kelijk spijt heeft en met zijn gouden hart alles weer goed wil maken. Dit verruk kelijke verhaal van C. Collodi in knappe dosering van realiteit en sprookje, is dcor de heer A. van Seters opnieuw voor Nederlandse kinderen (en groten!» bewerkt naar de oorspronkelijke Itali aanse tekst en smakelijk uitgevoerd door De Sleutel, Haarlem en Antwerpen. A. B. Rondom de Familie-Dis. Sinds onze voedselpositie aanmerkelijk verbeterd is komen de kookboeken, die niet louter op efficiënt huishouden uit zÜn> maar die ook de feestelijke kant van het le ven een kans geven, weer op de prop pen. Mej. M. J. Krabbe, lerares aan de Amsterdamse Huishoudschool, bewerkte onder bovenstaande titel een Zwitserse uitgave voor de huisvrouw, waarin op aantrekkelijke wijze en verlucht met veel smakelijke kleurfoto's dertig onconven tionele feestmenu's bijeen zijn gebracht, een stuk of wat dranken voor huiselijke feesten en waarin enige pagina's zijn gewijd aan de regie van een feest- etentje, een onderdeel van het savoir- vivre dat wellicht veel jongeren, die in de schrale oorlogstijd groot werden, niet helemaal onder de knie hebben. De luxueuze wijze waarop uitg. Kosmos, Amsterdam, dit receptenboek uitgaf, maakt het tot een geschikt cadeautje voor een huisvrouw-in-spe in de bruids dagen. A. Bgl. In zijn helder en overzichtelijk opgezette boekje „Concertgebouworkest in Diamant" vertelt G. K. Krop de geschiedenis van het 60-jarige Concertgebouw en deszelfs roem rucht orkest. Het is een handig historisch werkje, zakelijk en onderhoudend, nuttig voor ieder die zich oriënteren wil over Am sterdamse muziekgeschiedenis Men leest er in over de strijd van Willem Kes tegen de café-mentaliteit die aanvankelijk in het Concertgebouw heerste, over de meteoor achtige opkomst van Willem Mengelberg, over het beruchte Concertgebouwconflict, over de strijd tussen Evert Cornelis en Cor- nelis Dopper, over financiële zorgen, over talloze premières, over donkere oorlogsda gen en schitterende feesten. Er staan lijs ten in van alle concertmeesters, dirigenten en buitenlandse reizen van het orkest. Ve le interessante foto's en portretten versieren deskundigen. v. E. De Arabische wereld: een korte ge schiedenis, door prof. Philip K. Hitti. Uitgave „De Spieghel" Amsterdam '49. De gebeurtenissen van de laatste jaren hebben de Arabische wereld in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Dit was voor prof. Hitti aanleiding een korte uitgave te verzorgen van zijn grote en terecht beroemde History of the Arabs. In levendige boeiende ver haaltrant vertelt hij de geschiedenis der Arabieren, te beginnen bij de stammen der Bedoeïnen. Vervolgens de opkomst van de Islam, die uitgroeide tot de stichting van het uitgebreide Islamie- tische rijk, zijn verval en het ontstaan der Osmaanse macht. Aparte hoofd stukken zijn gewijd aan het sociale en culturele leven en de verdiensten der Arabieren voor de wetenschap. Ten slotte komt de Arabische liga van onze tijd ter sprake. Een hoogst interessant boek van grote actualiteit, al moet worden vastgesteld, dat en passant zeer onaannemelijke dingen worden beweerd t.o.v. de Katholieke Kerk en levens beschouwing. V. W. „Willekc Bruis", Maarten Heesters Kempenaer. Uitgave De Koepel Nijme gen. Het begin van deze Brabantse ro man zou men minder gelukkig kunnen noemen, maar wanneer Heesters Kem penaer zijn draai in z'n stof en z'n hoofd persoon heeft gevonden, verdwijnt alle aarzeling en komt er een kloeke en aan trekkelijke verteltrant voor de dag, die van Willeke een levensechte figuur maakt en ven zijn belevenissen een boeiend verhaal. Cr. De sociale boodschap der Pauselijke Encyclieken, door mr. Th. J. A. M van Lier. Uitgave: De Volkspaedagogische Bibliotheek. Albani. Den Haag. De be doeling van de schrijver is de bekendheid met de Pauselijke denkbeelden op so ciaal gebied, die een schema inhouden voor een algehele herziening der maat schappelijke structuur, te vergroten. Of schoon hij geen uitvoerig commentaar wil geven, is hij er toch in geslaagd een goed leesbaar en begrijpelijk beeld te geven van de grote practische bete kenis der Pauselijke boodschap en enige algemene aspecten daarvan helder te belichten. Voor wie zich op dit gebied betrouwbaar wenst te oriënteren, is dit boekje een veilige en aangename gids. L. „Een zwerver verliefd: een zwerver verdwaald", Arthur van Schendel. Uit gave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. De befaamde boeken, waarin Van Schen del zijn lezers de liefde laat beleven van de zwerver Tamalone, zijn nu aan hun veertiende druk toe en eigenlijk maakt het vaststellen van dit feit alle eerdere commentaar overbodig. We zouaen er echter aan toe willen voegen, dat dit steeds weer gelezen en herlezen worden van de „jonge" Van Schendel, nog meer dan een compliment voor de auteur zelf, er een is voor zijn lezers, die daarmee blijk geven van hun goede smaac voor het beste in de litteratuur. Het wordt hun gemakkelijk gemaakt, nu beide boe ken in één deel zijn uitgegeven. Als zo danig beleven ze hun eerste druk. Cr. ten, dat onder Westelijk commando zou worden ingeschakeld in het West- Europese verdedigingsstelsel. De Frankfurter Algemeine Zeitung schreef gisteren, dat de West-Duitse Bondsdag spoedig een wetsontwerp in behandeling zal nemen, dat dienstneming bij vreemde troepen strafbaar stelt. Het wetsontwerp zal volgens het blad moe ten worden aangevuld met de bepaling, dat ook aanwerving van recruten voor buitenlandse troepenonderdelen straf baar is. Het vermoeden, dat plannen tot maat regelen als bedoeld in Parijs besproken zijn, is in Duitsland toegenomen. Het feit, dat suggesties in die richting door vooraanstaande figuren worden geuit, bewijst volgens het Frankforter blad, „hoe twijfelachtig het nog met de Duitse gelijkgerechtigdheid gesteld is". Ondanks sterke tegenkanting van de zijde der koloniale mogendheden, waar onder Groot-Brittannië, heeft de Alge mene Vergadering van de V.N. beslo ten, dat haar speciale commissie, welke inlichtingen uit niet-zelfbesturendc ge bieden verzamelt, voor een periode van drie jaar bestendigd wordt. Verder werd vastgesteld, dat de be sturende mogendheden elk jaar inlich tingen moeten verstrekken over het ge nieten van mensenrechten, geographic en geschiedenis. Tot nog toe was dit facultatief. De speciale commissie kreeg het recht haar mening te kennen te geven over het optreden van besturende mogendheden, die verklaren dat be paalde gebieden niet langer niet-zelf- besturend zijn en het verstrekken van inlichtingen staken. De vergadering sprak de hoop uit, dat in de jaarlijkse rapporten ook mede delingen zouden worden gedaan over de politieke ontwikkeling. Zij nodigde de besturende mogendheden uit, te zor. gen voor gelijke ontwikkelingsgelegen heid voor Europeanen en inheemsen. Tegen het verlenen van ruimere be voegdheden aan de commissie stemden Groot-Brittannië, Australië, België, Ca nada, Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zweden. Turkije en Zuid-Afrika. In een poging om goedkeuring van de voorstellen door de vergadering te verhinderen, heeft Hector McNeil (En geland) een laatste pleidooi voor ver werping gehouden. McNeil liet de vergadering weten, dat Engeland zich niet gebonden zou voelen door de te nemen beslissingen, indien zekere voorstellen aangenomen zouden norden. Hü verklaarde, dat Engeland volledig tegen ieder internationaal be stuur over gebieden, waar nu de Union Jack waait, gekant is. De geallieerde Hoge-Commissie in Duitsland heeft gisteren een verklaring gepubliceerd, waarin de elf „Lander" van de West-Duitse republiek gewaarschuwd worden, hun politie-organisaties niet de kenmerken van para-militaire formaties te laten aannemen. De organisatie van de politie mag, aldus de verklaring, niet zo gecentraliseerd worden, dat zij een be dreiging zou gaan vormen van de demo cratische regering of de veiligheid van de bezettingstroepen. De verklaring geeft een, aantal grond regels voor de organisatie van de Duitsa politie. Volgens deze regels moet de po litie in elk der „Lanóer" afzonderlijk gedecentraliseerd blijven, tenzij de Hoge- Commissie speciale toestemming geeft voor oprichting van een „Land"-politie. Twee of meer gemeenten mogen, wan neer de geografische gesteldheid hiertoe geschikt is, een gemeenschappelijke po litiemacht vormen, mits deze niet meer dan tweeduizend man telt. Politiemannen mogen niet aan politieke activiteit deel nemen en niet staken. Kardinaal Von Preising, Aartsbisschop van Berlijn, heeft gisteren bekend ge maakt, dat in Maagdenburg in de Sovjet zone van Duitsland voor de eerste maal in vierhonderd jaar weer een bisschops zetel gevestigd zou worden. Het bureau van de Kardinaal deelde mede, dat Wil helm Weskamp, de pasbenoemde bis schop van Paderborn. zijn zetel in Maag denburg zou hebben in plaats van in Paderborn in de Britse zone van Duits land. Het bisdom Paderborn beslaat zowel Russisch als Brits bezet gebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 7