VLIEGENDE WESTERSTORM TEISTERT NEDERLANDS KUSTEN commissie der V.N. over R.T.C.-accoord Politieke verheugd Harry Hopkins documenten atoombom aan Rusland uit? Leverde over de Tsjechoslowaaks Episcopaat vraagt afschaffing nieuwe kerkwetten li „Neeltje Jacoba" redt negen man op een zeer zware zee N' V Amerikaanse officier zou smokkel van papieren in de oorlog ontdekt hebben WERKNEMERSORGANISATIES KEUREN STILLEGGEN VAN DE TRAWLERS AF Tot hoofd en hart Verlaging subsidie op varkensvlees Geconcentreerd optreden van de Darul-Islam Hatta weer naar Nederland Ruïnes te Hamburg ingestort Biografie van dr. Poels 0 Oekraïne) Republiek kliek van Hatta Woord van protest Manoeilsky Verzoek aan regering in te grijpen »Geen vervolging van protestanten in Spanje" Opschudding in Amerik. politieke kringen Afdwinging van onvervulbare voorwaarden" I H Suikerprijs wordt lager Onrust te Surabaja Het weer Om souvereiniteit te ontvangen MAANDAG 5 DECEMBER 1949 73 ste JAARGANG No. 24632 Moeilijke redding De berging van de „Bess" 4S». 4> Slavische landen stemden tegen VERKLARING VAN SPAANSE PREDIKANT j Indonesische communisten Verklaring mr. Stikker BUREAUX- SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumohlusstr 45. tel S998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wrtd. hoofdredacteur! W. Severin. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal (Van een speciale verslaggever) Een vliegende Westerstorm die Zondagmorgen een gemiddelde snelheid van 100 km. per uur bereikte en een kletterende regen hebben Zaterdag en Zondag Hollands kusten geteisterd. Vooral langs de kust der Waddeneilanden bereikte de storm zijn grootste snelheid. Verschillende schepen hadden met moeilijk heden te kampen, doch rampen zijn gelukkig niet voorgekomen. De Neder landse kustvaarder „Sandbergen" is vannacht drie mijl ten Noordwesten van IJmuiden gezonken. Negeii leden van de tien koppen tellende bemanning zijn door de „Neeltje Jacoba" aan wal gebracht. Zaterdagmiddag is de Deense vrachtvaarder „Bess" ter hoogte van het lichtschip „Texel" lek geslagen. Het schip is door de „Holland" van de rederij Doeksen naar Terschelling gesleept. In de benedenmond van de Dordtse Kil is een baggermolen gezonken. De storm woedde nog heviger aan de kust van Noord-Duitsland. Hier was de windsnelheid zelfs 120 kilometer per uur Te Hamburg stortten 130 ruïnes van huizen in. Zes personen werden onder de puinhopen bedolven. Vier werden er gered, doch moesten met zware verwon, dingen in het ziekenhuis worden opge nomen. Twee vrouwen bevonden zich gisteravond laat nog onder het puin. De Scheepvaart op de Elbe, het Kieler Ka- naai en langs de Duitse Noordzeekust lag stil. Het Nederlandse stoomschip ..Gaasterkerk", dat Zaterdagavond uit Hamburg naar Rotterdam vertrok, keer de terug naar Hamburg om een nieuw anker te halen. Het schip verloor zijn anker Zondagmorgen in de Noordzee. De „Sandbergen", de 500 ton metende Nederlandse kustvaarder van de maat schappij „Baltica" te IJmuiden, heeft zwaar met de storm te kampen gehad. Hoewel de bemanning alle moeite deed het schip te behouden, kon zij toch niet verhinderen dat het in zinkende toestand kwam te verkeren. Aan boord van het schip bevonden zich tien man. Te drie uur vannacht, toen de boot zich ter hoogte van Castricum bevond, werd de positie hachelijk. Een lid van de bemanning sprong overboord. Zes anderen zetten een sloep uit, die m de wilde zee tot tweemaal toe om sloeg. Daarbij is een van hen, de 48- jarige H. Zijlemaker uit Amsterdam Verdronken. Deze mannen wisten haar weer recht te krijgen. De mannen Van de „Neeltje Jacoba", die om half vijf onder schipper J. v. d. Meuien is uit gevaren, namen eerst de vijf man uit deze sloep aan boord. Vervolgens vonden zij de man die over boord gesprongen Was en die bijna anderhalf uur op een reddingboei had rondgedreven. Tenslotte heeft men de laatste drie, zich nog aan boord Van de „Sandbergen" bevindende mannen, geyed. Van de coaster is niets meer te zien. Volgens de schipper van de „Neeltje Jacoba" is een lek in de machinekamer de oorzaak van de onder gang van het schip. Drie kwartier is de „Neeltje Jacoba" buitengaats geweest. Het zijn drie van de ergste kwartieren, die de bemanning ooit op zee heeft meegemaakt, geweest. t>e tocht over de ruwe zee was zeer •boeilijk. De redding van de drie man ben van de zinkende „Sandbergen" ver eiste van de schipper heel wat stuur manskunst. Door tussen de hoge golven b» telkens recht op de coaster af te Varen kon een man op de voorplecht Van de reddingboot de opvarenden als «et ware van hun schip afplukken.^ Intussen heeft de „Neeltje Jacoba" nog tweemaal assistentie moeten verlenen. Zondagmiddag moest hulp worden Verleend bij het binnenvaren van het Deense stoomschip „Kentucky". De «Neeltje Jacoba" heeft een loods aan boord gebracht die het schip behouden lie haven binnenbracht. Om kwart voor elf hedenmorgen kwam opnieuw een Scheepje voor IJmuiden in moeilijk beden. De 140 ton metende Nederlandse tjalk „Maraat V" was voor de pieren Voor anker moeten gaan omdat de motor Peigerde. Onmiddellijk voer de „Neeltje ^acoba" uit om eventueel assistentie te Verlenen en de sleepboot „Hector" van "Ureaü Wijsmuller zou proberen buiten Be pieren te komen om daarna zo mo gelijk het scheepje op sleeptouw te ne- b»en. Zaterdag hebben de zestien opvaren den van de Deense vrachtvaarder «Bess" op weg van Kopenhagen naar Duinkerken. enige onaangename uren beleefd. Het schip was in de ochtend *hkele mijlen ten Zuiden van het licht schip Texel lek geslagen en seinde om bulp. Zowel de sleepboten van de fa. Wijsmuller te IJmuiden en van de fa. Doeksen op Terschelling als de „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij voeren uit, maar het duurde geruime tijd voor men contact met het schip had. Eindelijk eerst 's avonds om zes uur meldde de „Holland" van Doeksen dat zij contact met de vrachtboot gemaakt had en met de Deen op sleeptouw naar Terschel ling opstoomde. Zij is daar ongeveer tien uur Zaterdagavond binnengelopen. De „Dorus Rijkers" behoefde gélukkig geen dienst te doen en keerde naar Den Helder terug. Onze correspondent op Terschelling meldt ons over de berging van de „Bess" nader: Het 548 ton metende Deense stoom schip „Bess", dat met zestien man aan boord en geladen met bietenzaad op weg was naar Duinkerken, moest tengevolge van de storm Zaterdagmorgen ter hoogte van het vuurschip „Texel" ten anker gaan. Tegen de middag bleek het lek ge slagen, het maakte, water en zond on verwijld het gebruikelijke noodsein. Onmiddellijk voer de sleepboot „Hol land" van West-Terschelling uit en slaagde erin om kwart voor vijf verbin ding met het Deense schip te krijgen. Te omstreeks 9 uur 's avonds "bereikte de „Holland" met haar sleep de West- Terschellinger ha /en, waar men buiten gaats ten anker ging. Het binnenlopen van de haven ging tenslotte nog met grote moeilijkheden gepaard, daar het anker van de „Hol land" door de kracht van de stormwind was gaan slippen. De sleepboot liet daar op het Deense schip los, dat tegen de Zuidwal omhoog liep. Hedenochtend in alle vroegte is de „Holland'.', geassisteerd door de sleep boot „Stortemelk", erin geslaagd het Deense schip weer vlot te krijgen en te slepen naar de loefzijde van het vaar water in afwachting van hoger water, dat in de loop van deze ochtend het bin nenlopen van de haven mogelijk maakte. De baggermolen, die in de Dordtsche Kil gezonken is, ligt dwars in het vaarwater en vormt een gevaar voor de scheep vaart. Hij is echter afgedekt door een wrakscheepje dat van de voorgeschreven seinen is voorzien. Uit Berlijn wordt gemeld, dat hier Zondag twee personen zijn gedood ten gevolge van de zware storm. Hij heeft in geheel Berlijn zeer zware schade aangericht. Er liggen nog twee mensen onder ingestort» muren. Zo zat de geredde bemanning van de Nederlandse kustvaarder Sandbergen vanmorgen in IJmuiden bijeen. Koud, huiverig en met hun gedachten bij die ene, die het ongeluk niet overleefde. Op initiatief van het Sociaal-Histo- Nsch Centrum Limburg en van de ge- ^hienlijke standsorganisaties in het k'sdom Roermond zal een biografie ^°rden gewijd aan wijlen mgr. dr. °els. Zij zal worden samengesteld door ^ter J. Colsen C.M., die bij het ver- ^hielen van de gegevens terzijde zal ^°rden gestaan door het Sociaal-Histo- Centrum. iemand van onze lezers zal willen aannemen, dat enige gebeurtenis vandaag belangrijker is dan de viering van het St. Nico- laasfeest. Vanavond ver stommen de conferenties en worden de vergaderlokalen gesloten. Men mag zich de weelde veroorloven even geen belangstelling te heb ben voor de landsbegroting noch voor die van het eigen gezin al ware daar wel enige reden voor. En ieder vindt de weg naar zijn meest voor de hand liggende be stemming: het eigen tehuis. Wij zouden dan ook in on ze taak tekort schieten, in dien wy op deze dag niet een eervolle plaats in onze courant zouden geven aan de goedheilige man, die de naaste aanleiding vormt tot het „heerlijk avondje", dat héden voor vrijwel iedereen komen gaat. Het fresco, waarvan wij hierboven een reproductie weergeven, is misschien, de fraaiste afbeelding, die er van St. Nicolaas, Bisschop van Myra, bestaat. Dmitri Manoeilsky van de Oekraï ne heeft Za.erdag in een krachtige aanval op de overeenkomst van de R.T.C. in Den Haag een onderzoek van de Veiligheidsraad geëist naar de Nederlandse „activiteit". In een door hem in de speciale politieke com missie der V.N. ingediende resolutie eiste hij ook terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Indonesië en ontbinding van de UNCI. Ma noeilsky veroordeelde zowel de Ne derlandse regering als die der repu bliek. Deze laatste noemde hij ei" „kliek van Hatta". Zijn resolutie be streed een door Sir Benegal Rau van India ingediende resolutie, die de Algemene Vergadering verzoekt he» "accoord toe te juichen De Nederlandse gedelegeerde Van Heuven Goedhart zei dat Manoeilsky zich ergerde over de overeenkomst, omdat hij nu niet langer kon spreken over Nederlands-Indonesische geschil len. „Onze deelgenoten ter conferentie zijn nog niet aan deze tafel vertegen woordigd," zo ging hij verder. „Wan neer derhalve de afgevaardigde van de Oekraïne het nodig vindt, de Indone siërs als de „kliek van Hatta" te be stempelen, ben ik het aan mijn eer verplicht een woord van protest te laten horen. Niet alleen is er geen Nadat Vrijdag de reders, ook aan vertegenwoordigers van de arbeiders, hadden bekend gemaakt, dat de trawler- vloot tengevolge van de wurgende on kosten zou worden stilgelegd, hebben Zaterdagmiddag de werknemersorgani saties, samenwerkend in de Unie Ver keer, hun standpunt ten aanzien van deze ingrijpende maatregel bepaald. In navolging van de heer H. de Boer Vrijdag in de vergadering van de re ders, sprak de Unie haar afkeuring uit over de gevolgde methode. Naar de me ning van de gedelegeerden hadden de reders, alvorens tot stilleggen van de vloot te besluiten, eerst met de arbei dersorganisaties moeten overleggen. Zij zijn daarbij van mening, dat dan niet tot stilleggen besloten had behoeven te worden. Op de tweede plaats heeft de Unie Verkeer zich tot de regering gewend met het verzoek die maatregelen te tref fen. die de uitvoering van de beslissing der reders zullen verhinderen, dan wel de gevolgen daarvan zo klein mogelijk te doen zijn. Uit deze beide resoluties blijkt, dat de arbeiders het niet eens zijn met de gevolgde methode en evenmin met de genomen beslissing. Zij zijn daarom van mening, dat de havenarbeiders en vis- knechts van deze maatregel niet de dupe mogen worden. De kotters en log gers zullen blijven varen en dus zal het leven in en om de haven niet ge heel dood komen te liggen. De Neder landse consument mag niet zonder vis komen en evenmin mag de weliswaar bescheiden, maar des te moeilijker ver worven exportmarkt verloren gaan. Zo nodig zullen daarvoor buitenlandse sche. pen toestemming moeten krijgen hun vangsten in IJmuiden te lossen. Tenslotte voeren de arbeidersorgani saties nog het volgende argument voor 4 - «Mochten er vanavond mensen geko ld'''1 zijn, om sensationele verhalen te 6a n over kerkvervolging in Spanje, (j*1* moeten wij hen teleurstellen", aldus Groenewegen, die Vrijdagavond in 8- "egentes<ekerk te 's-Gravenhage de dgttise predikant ds. Samuel Vila in- ho ïn een bijeenkomst, die werd ge- ont'er auspiciën van de Evan- p 'sche Maatschappij en de vereniging Mcstants Nederland, sprak ds. Vila Ziin nvuno-nlicafip-arhpirt in Snanio taayJdens de burgeroorlog heeft gene- kti' Franco volledige godsdienstvrijheid aldus spr., doch fanatieke tegen- 'k) rt rs werken dit tegen. In Madrid is 00rl°" aan de protestanten volle- Hl^ godsdienstvrijheid toegestaan, al- ^a" In Catalo'nië, waar hij zelf ja^kant is, had men gedurende één flitn 'la de oorlog gelegenheid om kerk- k n te houden, maar in 1940 werden erken daar gesloten. Toen is men er ?-tnJtVergegaan in particuliere huizen ^'ijk 'e houden, tot in 1945 een wet- regeling tot stand kwam, waarbij verklaard, dat niemand zou wor den lastig gevallen om zijn godsdienstige overtuiging en dat niemand he> houden van particuliere godsdienstoefeningen zou worden belet. Het jaar daarop wer den in Spanje vijftig protestantse ker ken heropend. Hierop volgde nog een moeilijke tijd voor de protestanten En - kele extremisten begonnen namelijk een grote campagne tegen het protestan tisme, verwoeste enkele kerken en mo lesteerden predikanten en kerkgangers. Ds. Vila legde er echter zeer de na druk op, dat dit niet de gezindheid van de Rooms-Kathoiieken is, maar dat het hier een kleine minderheid van extre misten betreft. Thans hopen de Spaanse protestanten, dat het jaar 1950 volledige godsdienst vrijheid zal brengen, o.m. door aanvul lende wetten, waarbij men het recht zal verkrijgen, scholen te openen en waar bij zal worden toegestaan, dat de bijbel colporteurs hun werk voortzetten Ds. Dijckmeester vertaalde de door Ds. Vila in het Frans uitgesproken rede zin voor zin in het Nederlands. hun standpunt aan: De bewering, dat door het stilleggen van de vloot tiO schepen worden getroffen, is niet hele maal juist Een twintigtal schepen was al opgelegd en nam al geruime tijd (ook in de goede maanden) niet meer aan de visserij deel. Maar voor de resterende 40 schepen zijn niet eens voldoende ervaren zeelieden beschik baar. De Unie Verkeer vreest nu, dat als de schepen enige tijd stil blijven lig. gen, verschillende opvarenden werk aan de wal zullen zoeken. En als de vloot weer gaat varen, zullen deze mensen dan 't regelmatig leven weer vaarwel zeggen voor het ongeregelde zeemansleven? Het is moeilijk, heel moeilijk om ob jectief te blijven, vooral nu de wildste geruchten de ronde doen. Het voor naamste gerucht is wel, dat de reders opzettelijk deze situatie hebben gescha pen om bij de komende besprekingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst lagere lonen te kunnen eisen. Of het waar is? Wie zal het zeggen, maar wij weigeren voorlopig het te ge loven. Daarvoor staan de gezichten van de reders te ernstig, is de ondertoon in hun woorden te somber, haast te droe vig en zijn de cijfers te overtuigend. (Door Glen Martz, correspondent van United Press) (copyright by United Press) De gewezen majoor van ile Amerikaanse luchtmacht, George Jordan, heeft gisteren opzienbarende onthullingen gedaan over het aandeel, dat wijlen Harry Hopkins in zijnfünctie van adviseur van het Witte Huis en twee niet bjj name genoemde ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken zouden hebben gehad in het uitleveren van Amerikaanse atoomgeheimen aan Rusland. Hij beweerde, dat Hopkins en de twee ambtenaren Rusland „de atoombom op een presenteerblaadje" hebben gegeven en hij is van plan dat te bewijzen ook. Twee commissies uit het Amerikaanse Congres hebben om onmiddellijk onderzoek gevraagd en- zowel het hoofdkwartier van de lucht macht als de commissie voor atoomenergie hebben hun volledige mede werking aan een dergelijk onderzoek reeds toegezegd. in Montana hadden gevlogen, waar h:i op het vliegveld tot taak had binnen komende en vertrekkende toestellen te controleren. Hij zei, dat Russische offi cieren daar voor de koffers hun hand tekening zetten en dat die daarna via Alaska naar de Sovjet-Unie werden ge vlogen. George Jordan staaft zijn beweringen met aantekenngen in zijn dagboek, maar een vriend van Harry Hopkins heeft zijn verhaal al zeer beslist naar he- rijk van de fantasie verwezen. Het Nationale Veiligheidsbui eau (FBI) heeft de 51 jarige Jordan al aan een scherp ver hoor onderworpen en zijn dagboek nauwkeurig onderzocht maar weigert commentaar te leveren of maar iets los te laten. Een woordvoerder van de twee com missies, die reeds een onderzoek nebben geëist zei gisteren dat, mocht het Con gress het wiensen, dé leden van de com missies, voor wie hij sprak bereid zijr te gaan pluizen in stoffige archieven uit de tijd van de oorlog, om na te gaan of het waar is, dat in 1943-'44 ruwe ura nium naar de Sovjet-Unie is vervoerd, zoals Jordan beweert. Jordan, die thans assistent is van de in New York gevestigde bouwonderne ming „Amercan Pacific Industrial Corporation", heeft zijn verhaal voor het eerst Vrijdag j.l. in het openbaar ge daan in het avondprogramma van een Amerikaanse zender. Hij vertelde toen, dat gedurende de oorlog zeker 1650 Engelse pond/en ruwe uranium en letter lijk tonnen geheime documenten via de Alaska-route naar Rusland waren "ge zonden. Hij zei, dat hij in zijn dagboek nauwkeurig aantekeningen had gehou den van vertrekdata en registratienum mers van de legervliegtuigen, die vol gens hem het uranium en de documen ten in zwarte koffers naar Great Falls De gezamenlijke Tsjechoslowaakse bisschoppen hebben op 17 November de regering in een brief verzocht de nieuwe kerkwetten af te schaffen en „de afdwinging van onvèrvulbare voorwaarden" te staken, aldus is Zondag door het Tsjechoslowaakse Episcopaat bekend gemaakt. In de brief, waarin de bisschoppen een opsomming geven van hun bezwaren tegen dé nieuwe kerkwetten en hun uitvoering, verklaart het episcopaat, dat de staat met de wet tot controle van het godsdienstonderwijs „zich ten onrechte de bevoegdheid heeft aangemeten, bijvoorbeeld het onderwijs der dogmata te verbieden en lering van ketterijen te bevelen". Door te bepalen, dat slechts geestelij ken, die de staat aanvaardbaar acht, hun werkzaamheden mogen uitoefenen, heeft de staat zich in feite 't recht tot het ontslaan van geestelijken aangema tigd, aldus de brief. De bisschoppen herhalen, dat zij al leen het recht hebben, de priesters opdrachten te geven. „Alle anders lui dende bepalingen zijn ongeldig en zondig." Na de bijeenkomst van de bisschop pen, waarin de brief werd opgesteld, hebben dezen een delegatie naar aarts bisschop Beran gezonden. De bisschop pen meldden echter op 24 November, dat de regeringsfunctionarissen de delegatie niet hebben toegestaan de aartsbisschop te bezoeken. De regering heeft nog niet op de bis schoppelijke brief geantwoord. De bisschoppen verklaren in hun brief antwoord te hebben gekregen van pre mier Zapotocky op hun petitie van Oc tober, waarin de regering verzocht werd de kerkwetten (toen nog voorstellen) te herzien. De bisschoppen beklagen zich er over, dat "hun petitie veeleer als een „misdaad" dan als een „constitutioneel recht van alle burgers" werd beschouwd. „Indien een culturele strijd ontbrandt' aldus de bisschoppen, „weet de wereld, dat wij hem niet uitgelokt hebben. Wij doen slechts onze heilige plicht. Om wille van de vrede en rust verzoeken wij de regering niet langer inbreuk te maken op de rechten van God en de bedreiging te laten varen, dat geweld gebruikt zal worden om wetten ten uit voer te leggen, die niet kunnen worden nagekomen." Het volume van het licht is niet afhankelijk van de grootte van de lantaarn. Jordan beweerde, dat Hopkins persoonlijk telefonisch opdracht iiad gegeven twee zendingen uranium van in totaal 1650 Engelse ponden zo snel mogelijk naar de Sovjet-Unie te zenden. Hij vertelde, dat hij het dagboek voor zijn eigen veiligheid zo zorgvuldig mogelijk had bewaard om later last te voorkomen. Jordan zei. dat hjj achter de waarheid had kunnen komen door een stevig ge bouwde Russische kolonel te over bluffen, die beweerde dat Jordan niet het recht had de verzegelde kof fers, die volgens de Rus „diploma tieke immuniteit" bezaten, aan een nader onderzoek te onderwerpen. Hjj beweerde dat de Russische of ficier, wanneer die in moeilijkheden geraakte, steeds de hulp van Hop kins inriep. Jordan zei, dat hij het verhaal tot nog toe onder zich had gehouden, om dat het in Amerikaanse militaire krin gen een publiek geheim was en omdat waar niemand er zich druk om' scheen te maken, hij toen niet inzag, waarom hij dat wel zou doen. Toen echter de radio-commentator Fulton Lewis Jr. achter zijn geheim was gekomen, had hij ingezien, dat hij er mee naar de F.B.I. moest gaan. Zodra de gemeenschappelijke com missie voor atoomenergie uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden en de commissie voor on-An.erikaanse activi teit van het Huis van Afgevaardigden van het radioverhaal van Jordan had den vernomen, kwamen zij onmiddel lijk in actie en eisten een nader onder zoek. Naar verluidt zijn leden van die commissies officieus al met een onder zoek begonnen. Het staat nog niét vast of er aanleiding zal zijn voor verhoren op grote schaal naar aanleiding van de onthullingen. Radiocommentator Lewis heeft reeds medegedeeld, dat hij andere personen voor de microfoon zal bren gen die de beweringen van Jordan zul len bevestigen. Vrijdagavond zei Jordan voor de ra dio, dat ecn van de twee hoge ambte naren, die achter de schermen moeten blijven, thans bijna dagelijks in de kran ten worden genoemd. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat een vergelijking van zijn dagboek met de archieven van de leger- én luchtmacht zal uitwijzen, dat hij het bij het rechte eind heeft. Jordan vertelde, dat toen hij iets ver dachts bespeurde aan de eerste zwarte koffers, die door zijn handen gingen, hij de autoriteiten van de luchtmacht had gewaarschuwd, dat Russische koe riers contA bande per vliegtuig naar het buitenlana brachten. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht deelde echter inmiddels mede, dat zijn hoofd kwartier van een en ander pas iets had vernomen na de geruchtmakende uit zending van Vrijdagavond en dat uit een voorlopig controleonderzoek niet was gebleken, dat Jordan zijn superi euren destijds heeft gewaarschuwd. Jordan echter zei, dat het hoofd kwartier van de legerluchtmacht had getracht in te grijpen, toen hij zijn su perieuren op het „documeriten-lek" op merkzaam had gemaakt, maar dat toen uit Washington daarna kennelijk een duidelijke order was gekomen, dat men zich in die zaak niet mocht mengen Jordan zei, dat hij toen maar had be sloten aeif uit te vissen, wat ia die kot ters werd vervoerd en nauwkeurig aan tekening te houden van de vliegtuigen, die ze vervoerden, een en ander om or latere gebeurlijkheden voorbereid te zijn. In het begin van 1944 was hij hande lend opgetreden toen op Great Falls een vliegtuig met liefst vijftig zwarte kof iers aankwam. Hij had toen een zak lantaarn gegrepen, twee gewapende schildwachts meegenomen en het vlieg tuig aan een onderzoek onderworpen. „Een stevige Russische kolonel met een dikke buik sprong tussen mij en de hoge stapel bagage. Hij trachtte me met zijn buik weg te dringen maar ik wrong mjj bij hem langs. Toen liet hij zich in zijn volle lengte op de bagage vallen en riep: immuun, immuun." Jordan ver telde, dat hij er ten slotte toch in slaag de een koffer weg te grissen en die te- openen. „Die was propvol staatsdocu menten, kaarten en fotocopieën van werktekeningen en wetenschappelijke overzichten, die alle het opschrift „Oak Ridge and Manhattan engineering pro ject" droegen, de codenaam van het atoomonderzoek." In een van de koffers had hij een Ijrief gevonden die het briefhoofd van het Witte Huis en de handtekening van Harry Hopkins bevatte. In die brief zou hebben gestaan, dat Hopkins „een duivels lange tijd nodig had gehad ora deze dingen uit handen van Groves los te krijgen." Gen.-maj. Leslie R. Groves, de man die tijdens de oorlog de verant woordelijke leiding had van de onder zoekingen naar de fabricage vian de atoombom, weigerde commentaar op de beweringen van Jordan te leveren. reden om te betwijfelen dat deze In donesische leiders de werkelijke ver; tegenwoordigers van hun volk zijn. maar er zijn ook bewijzen van hun grote liefde voor hun volk. De Oekraïn- se afgevaardigde heeft hen beledigd, omdat zij niet tot de communistische partij behoren," aldus de Nederlandse afgevaardigde. Warren Austin (V.S.) zei, dat zijn land de overeenkomst verwelkomde als een geslaagde toepassing van de beginselen der V. N. De V. S. zagen uit naar haar ratificatie en naar „de feitelijke over dracht der souvereiniteit". Met 43 tegen vijf stemmen en nier onthoudingen besloot de commissie de Algemene Vergadering te verzoe ken de betrokken partijen geluk te f wensen met de overeenkomst en de oprichting van de nieuwe staat toe te juichen. De commissie verklaar de, dat hetgeen in de Oekraïnse re solutie werd geëist, „niet in de be voegdheid van de commissie lag"; zij verijdelde een poging van Polen en Wit-Rusland om de stemming uit te stellen. De Slavische landen stemden tegen, terwijl Joegoslavië, Uruguay, Haiti en Guatemala zich van stemming onthiel den. Gemiddeld vier en veertig cent wordt het varkensvlees per kilo duurder, nu de regering besloten heeft op deze Sint Nicolaasavond de subsidieverlening op het varkensvlees gedeeltelijk in te trek ken. Daar staat dan tegenover, dat de prijs van de suiker binnenkort wat lager wordt. De subsidieverlening voor het var kensvlees gold sinds 6 November. De regering heeft echter geconstateerd zoals in een bericht van Zaterdag reeds in een deel van de oplage gemeld dat er voor haar onaanvaardbare con sequenties uit voortvloeien. Een publicatie v%n het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning geeft de gevolgen van deze maat regel op de prijzen gedetailleerd aan. De nieuwe maxi mum verbrui Persprijzen per kg. voor varkensvlees zijn: frican deau, magere lappen f3.60, carbonade f 3.30, vers vet spek, kinnebaklappen, vette lappen en rauw vet f 2.30, vers ma. ger spek f2.50, poulet en gehakt f2.20, poten en staarten f 0.80. Voorwaardelijk goedgekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste f 1.95 per kg. worden verkocht. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maxi- mumverbruikersprijzen per 100 gram: bacon met zwoerd f 0.36, oacon zonder zwoerd f 0.40, blaasham f 0.53, Uoerenham f 0.46, gedroogd en gerookt vet spek, vet zwoerd f 0.36, gerookt mager spek met zwoerd en gerookt mager spek zonder zwoerd f 0.36, geraakt mager spek met zwoerd f 0.33. mager pekelspek f 0.29, procureurspek f 0.42, gekookte achterham f 0.47, gekookte schouderham f 0.43, ge kookte staartham f 0.52, hampunten en nootham f 0.44, rauwe staartham f 0.51, verse worst, uitsluitend berèid uit var kensvlees, f0.30. Gedurende het afgelopen weekeinde heeft zich, aldus meldt U. P. uit Batavia, op vier punten op West-Java hernieutr- de activiteit der Darul Islam voorge daan. Men meent hieruit te kunnen op maken dat deze activiteit een onder deel vormt van een „algemene aanval" der fanatieke Moslems om te trachten hun positie voor de overdracht der souvereiniteit, wanneer het republi keinse leger in dat gebied de situatie in banden neemt, te consolideren. De Nederlandse strijdkrachten hebben de aanvallen op alle punten met succes teruggedreven. In militaire kringen toon de men zich echter wel min of meer verrast over het gecoördineerde optre den der Darul Islam tijdens de aan vallen. Zondagmorgen heeft de politie te Surabaja het vuur geopend op een me nigte van duizend man tijdens een de monstratie van Betjak-bestuurders die kwamen protesteren tegen de arrestatie van een Betjakrijder. Het salvo ver oorzaakte vier gewonden. Zaterdag is op de pasar Wonokromo een stalletje door ongeveer honderd gewapende lieden be stormd en geplunderd, waarna de gehele pasar werd leeggeplunderd. Er ging voor een waarde van 5000 verloren. Zaterdagavond is de boerderij Dank- meijer aan de stadsgrens te Wonotjobo door twintig bendeleden overvallen, waarbij een schrijfmachine en andetc zaken werden geroofd. Voorts is een watertankauto van de politie, die de detachementen der politie aan de rand der stad van water moet voorzien, niei terug. Gerapporteerd werden drie berovin gen met geweld, verschillende grote diefstallen en twee ontvoeringen. Dr. P. J. Koets heeft op de wekelijkse persconferentie medegedeeld, dat 300 a 400 leden van de Indonesische commu nistische partij en van de communis tische splintergroepen thans zjjn gedeti neerd in Nederlandse gevangenissen. Hjj voegde hieraan toe, dat zij werden ge arresteerd, omdat zij naar de mening van de Nederlanders een ernstige bedreiging vormen voor de veiligheid van het land. Zij zullen bij de overdracht der souve reiniteit worden overgedragen aan de politie van de R.I.S. De communistische partjj is op republikeins gebied geen onwettige organisatie. Op de wefeelükse te Batavia heeft dr. J. J. van de Velde bekend gemaakt, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon In donesië op de dag van de souverei- niteitsoverdracht zal verlaten. De voorzitter van het Front Nasional in de Pasundan heeft medegedeeld, dat een groot deel der fracties in het par lement van Pasundan accoord gaat met het denkbeeld, dat de negara bij de re publiek zal worden ingelijfd. Te Batavia zal ook republikeinse po litie worden ingeschakeld om mede zorg te dragen voor de veiligheid. Eenheden van deze politie zullen waarschijnlijk eerder binnentrekken dan eenheden der T.N.I. Verwachting tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde of stormach tige, in het binnenland matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.32—16.30; Maan: 16.299.57. Minister Stikker heeft, op zjjn terug reis naar Den Haag. te Karachi aan Agence France Presse verklaard, dat de republikeinse premier, Moh. Hatta, zich naar Nederland zou begeven om de souvereiniteit uit handen van de Koningin te ontvangen. Mits de nieuwe staat recht en orde kan handhaven, za' dese rich gunstig ontwikkelen en rijn begroting waar schijnlijk in twee of drie jaw in even wicht kunnen brengen. De minister voegde er aan toe, dat de weinige moei. liikheden, die rich bij de overdracht van de souvereiniteit zouden voordoen, zeker m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1