VANAVOND SPECTACLE COUPÉ VAN VER LEDEN TOT HEDEN Voorz. Elders over nieuwe organisatie van werkgevers in bolienbedrijf Noord-Holland niet gelukkig AGENDA WAAROM DE CRISIS IN „COMEDIA" ONTSTOND Welke kapelaans uit de omgeving vertrekken? i HERINGA WUTHRICH Standpunt L.T.B. Massavervoer uit Indonesië bij verdeling van woonruimte Toneelhistorie op de planken Tafeltennis NKS MAANDAG 5 DECEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Jonge generatie wenst haar eigen leiders HEEMSTEDE VERDIENDE HULDE St. Nicolaaxfeest K.A.B. Kien-avond P.T.T.-personee! Hun opvolgers K.A.B. „Kring Centrum" AANRIJDINGEN Stormschade Burgerlijke Stand Een goede raad van Sint Nicolaas Electrische Installaties Luidsprekende Telefoon installaties „Verenigde Kath. Dammers" w—7 VAKGROEP KWEKERS L.T.B. V.V.E.—Helder 1—3 75 JAAR TONEELSCHOOL Benoemingen Bisdom Haarlem OEVERBESCHERMING WESTEINDERPLASSEN ZANDVOORT De tienduizendste inwoner Gemeenteraad Storm aan de kust V oor het verze tsmortu-ment Waterpoloresultaten WassenaarH.B.C- 40 D.S.S.A.S.V. 2—3 I De Nederlandse toneelwereld heeft er sinds de bevrijding vrij rustig uitge zien. Dat er toch nog spanningen in leven, die per slot van rekening een uitweg zoeken, is de laatste weken eigenlijk pas naar buiten gebleken, op het ogenblik «dat de formatie van een nieuw gezelschap, waarvan Johan de Meester, Guus Oster cn Han Bentz van dx Berg de leiding op zich nemen, be kend werd. Het zijn twee generaties, die op deze wijze van zich doen spreken, maar het is in zekere zin dezelfde drijfveer, die hen in beweging brengt. Het heeft in feite niets te maken niet depreciatie van of zelfs maar geringschatting voor de artistieke prestaties van de generatie van Albert van Dalsum, Aug. Defresne, Jo Stemheim, Cor Hermus, Ko Amoldi, Cees Laseur; het is eigenlijk te herlei den tot het verwijt, dat deze terecht erkende leiders zouden verzuimen in de na hen komende generatie figuren te vormen, die hun leidende taak straks kunnen overnemen. Men moet dan ook aannemen dat het nieuwe gezelschap bij zijn sollicitatie naar de Amsterdamse Stadsschouwburg niet de bedoeling heeft bijvoorbeeld Albert van Dalsum te verdringen; veel eerder zou men het zo moeten interpreteren, dat de midden generatie zich invloed tracht te verschaf fen in de huidige leiding van het ge zelschap, dat de Stadsschouwburg be speelt. Het is de vraag, of de leiding geneigd is daarop in te gaan, want de oudere generatie, bij wie de leiding berust, heeft het verweer, dat zij onder de mid den-generatie tot dusverre tevergeefs gezocht heeft naar de kwaliteiten, die 'n overigens zeer begaafd speler en die zijn er vele tot leider van een gezelschap zouden kunnen maken; het zou haar zelfs weinig moeite kosten om met namen aan te tonen, dat zij inder daad wel in deze richting gewerkt heeft, maar niet de resultaten bereikte, die zij verwacht had. Zo summier geformuleerd zijn die twee standpunten, die tegenover el kaar staan wij zullen er geen uit spraak over trachten te doen en waarvan de verdere ontwikkeling zich moeilijk laat voorspellen, al is er reden om aan te nemen, dat zij tot niet onbelangrijke verschuivin gen in de gezelschappen zullen lei den. Het is overigens niet toevallig, dat die spanningen zich juist nu ooenbaren, want bij het einde van dit toneelseizoen lopen de driejarige contracten af, die de vijf gecoördi neerde gezelschappen haar schouw burgen en standplaatsen toewezen. De coördinatie van het Nederlandse toneel is. zoals men zich herinneren zal de verwezenlijking van een plan, dat tijdens de bezetting in onderling overleg was gerijpt, en dat bedoelde een einde te maken aan de vrij chaotische toe standen, die de toneelwereld voor de oorlog kende. Naar het einde van deze coördinatie nu verlangt vrijwel niemand in de to neelwereld. zeker ook niet de leiding van het nieuwe gezelschap, want hoe veel deze coördinatie ook nog te wensen moge overlaten, in de drie jaren van haar bestaan heeft zij niettemin heil zaam gewerkt; de vaststelling van de uitkoopsommen, de vaststelling van salarisregeling en het bindend worden van een uniform contract tussen spelers en gezelschappen zijn daar voorbeelden van. Intussen is daarmede nog niets gezegd over de artistieke uitkomsten van de co. ordinatie. Aanvankelijk heeft de opzet bestaan, dat ieder gezelschap zich bij de Zaterdagmiddag zijn alle arbeiders, die in de afgelopen week ondanks de zeer ongunstige weersomstandigheden met zo veel energie aan het opruimen van de rails op de Binnenweg en in de Raad huisstraat hebben gewerkt en daarna de bestrating weer in orde hebben gemaakt, door de winkeliers uit deze straten op bijzondere wijze gehuldigd. De mannen kwamen voor dit doel in de Heemsteedse Cafetaria bijeen, waar zij werden ont haald en toegesproken door de heer J. Vogel, die hun als bewijs van erkente lijkheid een doosje sigaren schonk. Opgemerkt dient te worden, dat de arbeiders geheel uit eigen beweging en alleen om de winkeliers zoveel te hel pen, de zaken en dus de rails en de straatstenen zo stevig hebben aangepakt. Er was hun vooraf geen enkele beloning of tractatie in uitzicht gesteld. Daarom is dit voorval zeker de moeite van het ver melden waard. Zowel Zaterdag- als Zondagmiddag is de Sint op bezoek geweest bij de kin deren van de Kath. Arbeidersbeweging en mede in verband met het feit, dat het St. Nicolaascomité voor de 25ste maal dit feest organiseerde, is dit inder daad een zeer groot feest geworden. Voor een groot deel komt het slagen daarvan op rekening van het echtpaar v. Duinen, dat ook het eerste kinder feest met diverse voorstellingen heeft opgeluisterd en nu was uitgenodigd aan dit jubileum mede te werken. Het heeft dit gedaan met een marionettentheater, de hond Bobbie, koorddansen en ten slotte met de muzikale clown, en de jeugd heeft zich daarmede uitstekend geamuseerd. Na dit vrolijke begin kwam de Sint m vol ornaat de grote zaal van het R. K. Verenigingsgebouw binnen, voorafge gaan door een stoet bruidjes en twee Zwarte Pieten. De voorzitter van het comité, de heer H. A. Meeuwenoord, heette de Sint hartelijk welkom en gaf uiting aan zijn vreugde, dat de kinder vriend. ondanks de enorme drukte, die aan zijn verjaardag voorafgaan, toch even tijd heeft kunnen vinden om te komen en geschenken uit te delen De bruidjes hadden inmiddels een plaats gevonden op het toneel en zongen de Sint enige speciaal voor deze gelegen heid vervaardigde liedjes toe. Daarna sprak de hogë gast uit Spanje de kinderen op de hem bekende wijze toe en ging vervolgens over tot het uit reiken van geschenken, die inderdaad in het teken van dit jubileum stonden. Onder aanvoering van de pianist, de heer Joop Schneiders, hielden de ove rigen zich onledig met het zingen van de overbekende liederen. Aan het slot van de middagen dankte een der aanwezige ouders namens het bestuur het comité voor de uitstekende zorgen en voor het vele werk, dat het zich heeft getroost. Zaterdagavond organiseerde het Jubi- leumfonds van het P.T.T.-personeel te Heemstede een kienavond in „Het Wa pen van Heemstede" teneinde de nodige gelden bij elkaar te krijgen voor een St Nieolaasfeest voor de kinderen van de leden, dat op 10 December a.s. in hetzelfde gebouw wordt gevierd. Er waren zeer mooie prijzen en dank zij de gulle medewerking van de Gui- anamba's is dit feest zeer goed geslaagd en zal het resultaat stellig aan de ver wachtingen hebben voldaan. samenstelling van het repertoire op een eigen terrein zou specialiseren en zo een feigen karakter zou aannemen, maar de praktijk heeft wel reeds bewezen, dat dit leidt tot een eenzijdigheid, die funest werkt. De coördinatie-commissie beraadt zich op h»t ogenblik, hoe het nieuwe gezelschap in de bestaande constellatie op te nemen. Het schijnt wel uitgesloten dat het zonder meer als zesde naast de bestaande vijf zal worden geschoven. Er zijn zelfs wel stemmen gehoord om het aantal gezelschappen te beperken tot vier waarbij de mogelijkheid bestaan heeft, dat het Ned. Volkstoneel zou ver dwijnen, maar, als wij goed zijn inge licht, zal die mogelijkheid niet verwe zenlijkt worden zodat de verschuivin gen zullen moeten plaats vinden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de weleerw. heer C. Bakker be noemd tot kapelaan in de parochie van O. L. V. Hemelvaart te Heemstede. Kapelaan Bakker werd gewijd in 1941 en werd in 1946 benoemd tot kapelaan in de St. Pancratiusparochie te Castri- cum. Hij is de opvolger van kapelaan Th. J. M. Ruiter, che wordt overgeplaatst naar Amsterdam (H. Maria Magdalena- parochie). Vanaf 1945 is kapelaan Ruiter in Heemstede werkzaam geweest. Spe ciaal voor de armen had hij een warme belangstelling. Als aalmoezenier van de kajotters, verkennerij en de voetbalclub H.B.C- was hij in jeugd, en sportkrin gen, een bekende figuur. Kapelaan A. A. J. Buys, die sinds 1943 in de parochie van O. L. V. van Goede Raad te Beverwijk werkzaam was, is benoemd tot kapelaan in Gouda <0. L. Vr. Hemelvaart). In 1943 werd hij van Scheveningen z.g. tijdelijk naar Bever wijk overgeplaatst, omdat de parochie in Scheveningen wegens evacuatie werd opgeheven. In deze zes jaren heeft kape laan Buys zich in de parochie zeer ge zien gemaakt. Hij is bekend om zijn vriendelijk en opgewekt karakter. Daar naast was hij een buitengewoon serieus priester en onderhield het contact met de parochianen door veelvuldig huisbe zoek. In het verenigingsleven was hij een graag geziene en werkzame figuur. Hij was moderator vari „Katholiek Beverwijk" en geestelijk adviseur van de katholieke politievereniging „St. Michaël", de K.A.V., het Kath. Vrouwen, centrum en van de vereniging van me taalbewerkers „St. Eloy". Voor deze ver enigingen was hij niet alleen in naam. maar ook metterdaad een adviseur. Hij organiseerde lezingen en hielp actief mee aan het samenstellen van de -win- terprogramma's. Kapelaan Buys wordt opgevolgd door de weleerw. heer H. F. Jansen, die ge durende enkele maanden kapelaan is geweest in de Maria Magdalenaparochie te Amsterdam. Hij ontving in 1931 zijn priesterwijding en werd in 1943 be noemd tot kapelaan in de St. Paulus- kerk te Rotterdam. De weleerw. heer C. A. J. Netten, die korte tijd geleden zijn 12 y,-jarig pries terfeest gevierd heeft, wordt van Voor hout overgeplaatst naar de O. L. Vr. van Lourdesparochie te Scheveningen. Omtrent het plotseling overlijden van de heer A. L. Vollaerts deelt het bestuur van bovenstaande kring, waarin de over ledene de functie van 2e voorzitter ver vulde, ons nog mede: Meer dan 58 jaren is de overledene lid geweest van de Arb. Beweging. Op zijn hoge ouderdom genoot dit werk nog zijn volle belang stelling en hij zag er niet tegen op nog 'n bestuursfunctie te aanvaarden. Afgelo pen zomer heeft hij nog zitting gehad in de Commissie voor Kinderuitzending der KAB en heeft velen zelf nog op de plaats van bestemming gebracht. Zijn ervaringen waren voor ons jongeren van onschatbare waarde. Wij hopen dat de leden van onze kring Maandagavond bij het Rozenkransgebed in de St. Jozef kerk, Jansstraat om 7 uur of Dinsdag in een der H.H. Missen van uitvaart voor zijn zielerust willen bidden. Zaterdagmiddag werd een wielrijdster op de Grote Markt door een auto aange reden, toen zij verkeerd remde Zij reed namelijk op een geleende fiets en was daar niet op gewend. De dame kneusde haar rechterknie. Een andere dame, de 47-jarige mevr. K.T., bekwam Zater dag een zware hersenschudding en een bloedende wonde aan het achterhoofd, teen zij op het Kennemerplein nabij de Prinsen Bolwerk in aanrijding kwam met een autobus. Zij werd naar het Gro te Gasthuis gebracht. De storm rukte Zaterdag een stuk zink van een dak, van een huis aan de Krelagestraat. Het geval bleef aan de dakgoot hangen en leverde gevaar voor het verkeer op. Zo spoedig mogelijk werd het verwijderd. Dezelfde dag trok de wind een spandoek los, dat ter ge legenheid van de winkelweek in de Gierstraat hing. Hierbij werd tegelijk een electrische lamp met ballon vernield. BIOSCOPEN: Uitgezonderd Luxor, geven de bioscopen vandaag één avondvoorstelling (7 uur). Luxor geeft geen avondvoorstellingen. Rembrandt: De nieuwe avonturen van Don Juan (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Tweemaal twee is twee (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Les En- fants du Paradis (volw.), 2 en 7.30 u. Frans Hals: Met muziek door het leven (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theatcr: Een zwerversoponthoud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 6 December: Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Harvey", 8 uur (ab. B.). Concertgebouw: Concert H.O.V.. 8 uur. Het personeel van de N.V. Kerko wordt 8 December een feestavond aangeboden in de Stadsschouwburg.„De Omnibus", de toneelgroep van de personeelsvereniging voert „Het geheim van Dr. Spencer" op. De Haarlemse Kunst Gemeenschap heeft voor de maand December de volgende programma's samengesteld. Ir G. Friedhoff, rijksbouwmeester, houdt Vrydag 9 Decem ber een lezing in Gebouw Lange Mar- grethastraat voor de sectie Beeldende Kunsten. Het onderwerp is: „Wat zit er allemaal vast aan het begrip architectuur?" In de Renaissancezaal van het Frans Hals museum concerteren Donderdag 15 Sep tember om 8.15 uur Nap de Klijn, viool en Alice Heksch, piano. Op het programma staan werken van Bach, Strawinsky, Mo zart en Cesar Franck. Donderdagmiddag 29 December 14.30 uur wordt in het Frans Halsmuseum een kindermiddag gegeven. Ankie Last zal in haar poppenkast de ge schiedenis vertonen van „Jan Pikkeding" Henri A. Ett zal Donderdagavond 29 De cember om 8 uur voor de litteraire club een lezing houden over E. du Perron. Woehsdag organiseren de militairen van de Ripperdakazeme een Sint Nieolaas feest voor de kinderen. Om 2 uur ver zamelen de kinderen zich op het Soenda- plein, vanwaar zij naar de Ripperdakazeme marcheren. Als de kinderen genoten heb ben van' de "poppenkast en gesmuld hebben van het diner, dan komt Sint Nicolaas surprises uitdelen. GEHUWD; J. Groene en H. H. M. Ilcken. GEBOREN; P. M. E. van t Hoog—De Ruijter z; J. R. VeluDe Boer z; M. J. HaspelsWinkel z; R. S. SmitsVerhelst d; G. C. de GraaffDe Vogel d; E. J. RuiterWoudstra d. OVERLEDEN;. J. M C. Weide—Kloe- zeman, 65 j, Colensostraat; J. Heitlager Veenman. 78 j. Romolenstraat; G. W. Eveleens, 55 i Kamperlaan Stil en somber is de sfeer rond de 'oude gracht. Het is vijf December, in de vooravond. In de kleine huizen bekroond met schilderachtige geveltjes zitten de goede burgers bijeen. Men drinkt er geu rige kopjes koffie, port de kachel op en geniet van de huiselijke sfeer op deze winteravond. Het pakhuis bij de brug is reeds lang gesloten en het vlammetje m de gaslantaarn wordt telkens aangewak kerd door de spelende vlagen van de wind. Over de losse planken van de ophaal brug stapt voornaam, maar toch voor zichtig het paard vanSinterklaas. De Sint denkt aan het kind, dat voor hem zit. Met de linkerhand houdt zij zich stevig vast aan de witte manen, de rech terhand omklemt de pop, die zojuist nog in de grote speelgoed-etalage stond. Ze had daar, met d'r neus tegen de ruit ge drukt, bijna de hele avond staan kijken, tot Sinterklaas kwam. Ze was naar hem toegestapt en had hem gevraagd, waar om zij nog niets in haar schoen had ge kregen en haar vriendinnetjes wel. De Sint was het antwoord schuldig geble ven. Hij had haar bij de hand genomen en ze was met hem de sprookjeswinkel binnengegaan. Toen had ze niets meer gevraagd, omdat ze dacht, dat het zo goed was. Zachtjes deinend op de rug van de schimmel, peinst de Sint hoe het moge lijk is. dat zij helemaal niets heeft ge kregen. Het drietal stopt bij een niet groot, maar toch gerieflijk huis. Sinter klaas tikt met zijn kromstaf op de voor deur. De vader van het meisje doet open. Het costuum dat hij aan heeft is oud, maar gemaakt door een bekwame kleermaker. Aan de kapstok hangen zeven jassen, die op de draad toe ver sleten zijn en in de vestibule staat een fiets, waar mij juist niet doorheen zal zakken. Overal in 't huis ontdekt de Sint diezelfde schrale, op-'t-kantje-af sfeer. Toch zijn de mensen gul en hartelijk, al schuilt er achter die gezichten iets van een grote zorg en een taaie verbetenheid. De kinderen zitten op de knie van de Sint en spelen met zijn baard. Zij zijn niet op de hoogte van de sociale noden. Zij vragen alleen aan Sinterklaas, waar om zij nooit iets in hun schoentjes krij gen. Bij zijn vertrek haalt Sint de laat ste pepernoten uit zijn zak en strooit ze rond in de kamer. Onbevredigd verlaat hij dit huis, waar de armoede voelbaar, maar nauwelijks zichtbaar is. De schimmel begrijpt er niets van en schudt met zijn kop. De Sint rijdt voort over de daken van de oude stad. Hij peinst, zodat de rimpels in zijn voorhoofd nog dieper en zwaar der worden. Hij zal het de maan vragen, waarom deze mensen geen geld hebben, maar zij kruipt weg achter een wolk. Hij houdt de nachtwaker aan, maar die hoest en heeft koude voeten. Hij infor meert bij de politie, maar daar weet men van niets. Bij de Nieuwe Haarlemse Cou rant is licht op. Achter zijn bureau zit de redacteur het geld te tellen, dat ie burgers van Haarlem voor hun stadge noten bijeenbrengen. Sinterklaas hoort van hem, dat hy wel giften ontvangt, maar nog lang niet genoeg. Hij hoopt, dat al de mensen, die vanavond veel marsepijn en taai-taai eten en plezier hebben om de leuke sur prises, ook eens zullen denken aan dé- genen, voor wie de armoede juist nu zo zwaar te dragen valt. Opgeruimd vervolgt de Sint zijn wêg, want nu weet hij dat ook deze familie geholpen zal worden. Hij is er zeker van, dat 't dit jaar, in ieder geval een zalig en gelukkig Kerstfeest worden zalook voor de Stille Armen. U kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en verme'ding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Sme- destraat 5 of bij J. v. d. Wiel (postagent schap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaa? (postagentschap), Rijksstraatweg 21 en J H. v. Ryn (postagentschap), Kruis tochtstraat 54. HAARLEM (Adv.) Woensdag ontvingen de reserves BDC III uit Beverwijk. Na een zeer spannende en emotionele strijd slaag den KVD-ers er in, ook déze wedstrijd tot een goed einde te brengen en daar door hun kans in eigen hand te hou den VKD telde twee invallers. De gedetailleerde uitslag luidt: V.K.D. II—B.D.C. ni. 1. G. A. Hesselman—W. J. Hattem 2. J. LucasE. Reenhout Sr. 3. A. ZegwaartJ. van Zutphen 4. N. N.—W. v. d. Elzen 5. Th. BandsmaA. Hofland 6. G. KampC. J. Dam 7. N. v. BakelB. Nijdam 8. J. v. d. KroftG. Bakker 9. P. BeelenJ. Kabel 10. J. KoopmanH. Nijman 11—9 Het derde tiental speelde tegen B.D.C. IV. Hoewel de Haarlemmers door onvoorziene omstandigheden met 8 spelers uitkwamen, zagen zij toch kans de Beverwijkers een flinke na- derlaag toe te brengen! Door dit resul taat delen zij voorlopig samen de laat ste plaats. De gedetailleerde uitslag lui?fc: V.K.D. III—B.D.C. IV. 1. C. CastricumW. de Graaf 2. J. Valk—W. Waarts 3. C. KoekL. Nijman 4. V. AndringaJ. Samshuizen 5. N. N. G. v. d. Waal 6. Th. van HoesselD. van As 7. S. KuilmanN. v. d. Sluis 8. G. FaaijJ. Verhaar 9. G. van RaaijJ. Pommerel 10. K. KooienL. Klein Woensdag 7 December ontvangen de reserves hun stadgenoot „Oosterkwar tier" n. Deze belangrijke wedstrijd belooft zeer interessant Se worden. Aanvang M.30 uur. Onder voorzitterschap' van de heer J. Elders hield de vakgroep kwekers van de LTB vanmorgen een algemene vergadering in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem. De voorzitter wierp bij het begin van zijn openingsrede een terug blik op het afgelopen seizoen en zei, dat een mengeling van dankbaarheid en vreugde, maar ook van ontstemming en zorg hem vervulde. Er is reden tot dankbaarheid, want de oogst is buiten gewoon goed geweest. Het kon welhaast niet anders, dat verschillende artikelen, die in het begin van het jaar nog boven de minimumprijzen werden verkocht, bij de aanvang van het seizoen nauwelijks de minimumprijs konden opbrengen. Grote partijen bleven onverkocht. Door verruiming van de export, spe ciaal naar Duitsland, heeft dit alles een gelukkige -wending genomen, zodat de toestand vrij redelijk is geworden. Het stemt tot tevredenheid, dat het percen tage van voorlopige korting ad 45 pet. en 40 pet., tot 25, 35 en 32 pet. is terug gebracht. Met erkentelijkheid mogen wij memoreren, aldus de heer Elders, dat bij besluit van de minister de vergoe ding voor de z.g. vrijwillige inkrimp is afgeschaft. Wij zijn Z. Exc. erkentelijk voor dit besluit, des te meer betreuren wij ech ter de instelling van een tweede surplus- fonds. Wij kunnen slechts hopen, dat geen al te droeve ervaringen metc dit systeem ons deel zullen worden. Het be stuur zal de ontwikkeling nauwlettend gadeslaan en waar nodig voor ieders be langen met kracht opkomen. Naar aanleiding van de komende PBO zei spr.: het ligt niet op onze weg de staf te breken over de koersbepaling van en door de andere organisaties, maar wij menen wel te moeten opkomen tegen een mededeling in het weekblad „Bloembollencultuur" d.d. 28 October, waarin gezegd wordt, dat het uiteraard zeer moeilijk is samen te werken met iemand, die u principieel naar het leven Deze mededeling is onverklaarbaar, omdat meningsverschil bestaat omtrent de taak van de stands- en vaktechnische organisaties. Wij kunnen waardering hebben, aldus de voorzitter, voor al datgene wat door de technische organi saties, zoals de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en de Bond van Bloembollenhandelaren voor de be langen van de bollenkwekers is ver richt, maar wanneer het gaat om de behartiging van sociaal-economische be langen, zijn de standsorganisaties de aangewezen organen, in welke deze be langen worden besproken en besluiten dienaangaande dienen te worden geno men, omdat bij het nemen van die be sluiten van het grootste belang is, van welk principe men uitgaat. Het is daar om dat de standsorganisaties, in welke gelijkgerichte personen elkaar vinden, de aangewezen organisaties zijn om deze problemen te behandelen. Wij zijn van mening, zo zei de voorzitter, dat in het huidige tijdperk het individualisme plaats moet maken voor gemeen schapszin en dit in organisaties tot uiting moet komen. Door goede samen werking is veel te bereiken. Wij van onze kant, aldus de voorzitter, zijn tot deze samenwerking bereid. Wij hebben hieraan ook uiting ge geven, zo zei de heer Elders, t.a.v. de actie,die momenteel nogal in de be langstelling staat. U zult begrijpen wat ik bedoel: de vereniging van katholieke werkgevers in het bloembollenbedrijf. U zult niet van ons hebben verwacht, dat wij over deze zaak zouden zwijgen, maar indien u in mindere of meerdere mate onthullingen hebt verwacht, dan moet ik u teleurstellen, want zolang deze zaak nog in onderzoek is bij de Bisschop, past het ons niet op de beslis sing vooruit te lopen. Wel voel ik mij gedrongen iets recht te zetten. De initia tiefnemers hebben In een circulaire be weerd, dat er overeenstemming was be reikt met de L.T.B. Dit is positief on juist, aldus de heer Elders. In een be spreking tussen onze algemene voorzit ter, de secretaris, de heer Freriks die de geestelijke vader van dit plan is en mij is aan de heer Frêriks medegedeeld, dat wij bereid waren aan het hoofdbe stuur de vraag voor te leggen of het gewenst zou zijn tot v.orming van een sectie grootkwekers-exporteurs te ko men, echter binnen L.T.B.-verband. De algemene voorzitter heeft de heer Fre riks nog medegedeeld, dat hij er niét aan kon denken van de aan de L.T.B. toe komende plaatsen binnen het verband- van de Stichting van de Landbouw en van de te vormen P.B.O., een plaats aan deze nieuwe groep af te staan, indien deze groep zich buiten de L.T.B. zou plaatsen. Hoe de initiatiefnemers, zo ging de heer Elders verder, hieruit hebben kunnen concluderen, dat er overeenstem ming met de L.T.B. is bereikt, zal voor allen wel een even groot raadsel zijn. Dat bloembollenkwekers zich in onze L.T.B. niet thuis voelen, omdat het een organisatie van boeren en tuinders zou zijn, zou verondersteld kunnen worden door iemand, die van onze organisatie niets afweet, maar zijn initiatiefnemers zijn mensen die beter weten. De plaat sing in afzonderlijke vakgroepen vee houders, akkerbouwers, tuinders en kwekers is een waarborg, dat beharti ging van belangen alleen plaats vindt door vakgenoten en dit zou nog meer ge accentueerd worden, indien tot het vor men van een sectie grootkwekers-expor teurs zou worden besloten. Hier zullen wij over deze zaak niets zeggen en wij wachten met vol vertrouwen de uit spraak van de bisschop af, aldus de heer Elders. Het was stormachtig aan de Noord zeekust toen Heider met de wind in de rug de strijd tegen WE begon en in de eerste helft waren de Helderse knapen, dank zij de niet geringe hulp van de storm, overwegend sterker. Het WE- doel onderging een ware belegering en door doelpunten van Schouwenaars (2x) en Driehuis namen de bezoekers voor de pauze een 30 voorsprong. Toen WE in de tweede helft het voor deel van de wind had, waren de jon gens uit Wijk aan Zee het meest in de aanval en werd thans het Helderse doel niet zuinig onder vuur genomen. Maar de resultaten waren aan deze kant niet zo groot als aan de andere kant voor de rust. Slechts eenmaal slaagde WE er in door middel van Vrijburg te scoren, zodat WE met 31 verloor. Volgens voorlopige schatting zullen deze maand ongeveer 4500 personen met Hollandse en buitenlandse schepen van Indonesië naar Nederland vertrekken. Daar verwacht wordt dat in 1950 vele ambtenaren naar Nederland zullen gaan, zullen er verschillende buitenlandse schepen gecharterd moeten worden. Op de Zaterdag vertrokken „Zee land" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd zijn twee stieren en een veertigtal drach tige vaarzen Nederlands stamboek vee ingescheept, in gezelschap van 25 biggen, alle met bestemming Batavia. Daar zullen zij over een aantal model boerderijen worden verdeeld, teneinde 4e veestapel in Indonesië op hoger peil te brengen en er de melkvoorziening te verbeteren. In verband met het feit, dat J. H. Vos uit Amsterdam aan een te houden herkamp om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland zal deel nemen, en er in de finale 1950 een twaalfde plaats open was, heeft het be stuur van de Nederlandse Dambond be sloten deze herkamp niet te organiseren, doch de vier spelers, de heren C. Suyk, B. Dukel, A. Ligthart (allen IJmuiden) en J. Metz (Amsterdam), zonder verdere wedstrijden in de finale 1950 in te delen. De provincie Noord-Holland is er slecht aSgekomen by de verdeling van het woningbouwvolume voor 1950. Voor 1949 kreeg de provincie (exclusief Am sterdam) toegewezen 3650 woningen. Rekening houdende met de vergroting van het totaal voor het gehele land in 1950 toegestane bouwvolume, meende men in Noord-Holland te mogen reke nen op 4500 woningen in 1950. De toewijzing bedraagt echter 2700 woningen, en wel 1767 voor normale bouw, 508 voor herstel oorlogsschade en 425 voor industriedoeleinden. In plaats van een vermeerdering met 850, dus een vermindering met 950 woningen. Hier komt nog bij, dat het aandeel, dat Noord- Holland moet nemen in de montage woningen ondanks de geringere toe wijzing aan bouwvolume wél ver hoogd is, en wel van 1000 tot 1250 wo ningen. In Noord-Holland (exclusief Amsterdam) zullen in 1950 dus gebouwd worden 1450 woningen volgens tradi tionele bouw en 1250 montage-woningen. Hieronder volgt de verdeling der mon tagewoningen onder de gemeenten: Alk- (Van onze verslaggever) De oude Amsterdamse Stadsschouwburg heeft Zaterdagavond de toneelhistorie van de laatste vijf-en-zeventig jaren in enkele fragmenten over zijn planken zien dwalen. Toneel zo if dezer dagen op het sym posium van het Nederlands Toneelverbond naar voren gebracht roept nooit de ge wone realiteit op; in dit geval bracht zij zelfs niet de toneelrealiteit, die in 75 jaar ook wei eens van uitzicht wisselt, te voor schijn, maar een door tijdsafstand en ver anderde opvatting enigszins vertrokken beeld. Soms school daar wel wat weemoed achter, omdat men juist in dit terugroepen van het verleden voelt, hoe onherroepelijk het voorbij is. Dat was zo in het fragment uit „Oud Heidelberg" van W. Meyer—Förster, waar in Emma Morel de ingénue en Jacques Reu- Ie de jeune premier, die zij eens waren, speelden in de brede stijl uit de dagen van de Koninklijke Vereniging „Het Ne derlands Toneel". De romantiek van deze scènes, die een weerzien gaven tussen Kati en Karl Heinz en tegelijk, een afscheid voor goed, versterk te die indruk natuurlijk nog ten zeerste. „De brief in dq schemer" van Herman Heyermans blijkt dan toch wel zeer aan merkelijk dichterbij ons te staan en is de speelstijl uit de tijd van de Toneelvereni ging, vertegenwoordigd door Marie Meunier Nagtegaal en Theo Frenkel, nu zo vreemd? Aan die vragen denkt men al niet eens meer, wanneer men Louis van Gaste ren uit de periode van Royaards een frag ment uit „Electra" van Sophocles ziet spe len en de periode van Verkade is nog niet zo lang geleden in de herinnering te ruggeroepen, toen hij de Hamlet met Paul Steenbergen regisseerde. Deze avond had hij de regie over een fragment daaruit, waarin Louise Kooiman de koningin en Frits van Dijk de Hamlet was. De periode van het Oost-Nederlands To neel is natuurlijk evenzeer voorbij, maar de lieden ervan zetelen nu in de Stadsschouw burg en misschien was het dank zij het „Liedje van Polly" uit de Driestuivers- opera, dat men opnieuw iets van de wee moed voelde, die eigenlijk niets anders is dan het terugverlangen naar het voorbije verleden, dat om de een of andere reden tpch mooier lijkt. Merkwaardig, dat men na de pauze, toen de huidige generatie aan het woord kwam, die weemoed ook weer op zag dagen, ditmaal, omdat men teruggevoerd werd in nogal persoonlijke jeugdherin neringen, want alle fragmenten ga ven een eerste liefde, met alle prille charme van dien. Bovendien was er deze aardige kant aan, dat de gekozen fragmenten eindexamen- opgaven van de optredênde spelers geweest waren, wat hen op hun beurt met tal van herinneringen overstelpt moet hebben. Rika Hopper, die nog bij de Koninklij ke Vereniging gespeeld heeft en nog steeds op de planken staat, ook deze avond als de „stem van het toneel", gaf de haar deswege gebrachte hulde over aan mevr. Betty HoltropVan Gelder, die temidden van tal van generaties, die de Toneelschool heeft afgeleverd, de avond bijwoonde. H. M. Koningin Juliana maakte met ver scheidene autoriteiten dit spectacle coupé mee. waarvan 175 montage; Hilversum 128, waarvan 75 montage; Nieuwer-Amstel 167, waarvan 125 montage; Velsen 401, waarvan 200 montage; Weesp 44, waar van 25 montage; Wieringermeer 51, waarvan 25 montage; Wormer en Wor- merveer 59, waarvan 40 montage en Zaandam 149, waarvan 125 montage. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoen.-d tot kapelaan te 's-Gra- venhage (Allerh. Sacrament) de wel eerw. heer J. A. L. Cramers; te Over- schie de weleerw. heer G. A. v. Ettin- ger; te Koog aan de Zaan de weleerw. heer L. A. E. I. M. Ie Jeune, die kape laan was te Wieringermeer; vervolgens tot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. He melvaart) de weleerw. heer A. A. J. Buys; te Beverwijk (O. L. Vr. van Goe de Raad) de weleerw. heer H. F. Jan sen; te Amsterdam (H. Maria Magdale- na) de weleerw. heer Th. J. M. Ruiter; te Heemstede (O. L. Vr. Hemelvaart) de ïyeleerw. heer C. Bakker, die kape laan was te Castricum; tot kapelaan te Scheveningen (O. L. Vr. van Lourdes) de weleerw. heer C. A. J. Netten, die kapelaan was te Voorhout. Een subsidie van f 2000.'s jaars ge durende 10 jaren voor de oeverbescher ming van de Westeinderplassen achten verschillende leden der Provinciale Sta ten volstrekt onvoldoende. De afslag wordt steeds groter en het gevaar voor de dijken rondom neemt toe. Ook de scheepvaart heeft hinder door de ver hoogde golfslag. Dit lid meende, dat met geringe middelen dit golfslagbezwaar ware weg te nemen en vroeg aandrang bij B. en W. van Aalsmeer te oefenen om geen doorvaarten meer af te zanden, waardoor zeiljachten last en schade op lopen. Spoedige voorziening kan veel nuttige grond besparen. De tienduizendste inwoner van Zand- voort, Willem Eeltje Keur, maakt het uitstekend. De woning van de jong geborene is door talrijke verenigingen en particulieren in een bloementuin her schapen. Vele zakenmensen bedachten het1 jonge gezin met practische geschen ken. Zaterdag j.l„ op zijn vierde levens dag, was hij reeds in staat een muzikale serenade van de Zandvoortse muziek kapel te ondergaan. De pittige muziek var- deze kapel bracht vele Zandvoorters op de been. In verband met de begrafenis van de heer G. Kiefer zal de raadsvergadering te Zandvoort op Dinsdagmiddag niet om 2.15 uur maar om 4 uur aanvangen. De Westerstorm maakte de Noordzee tot een woeste, kokende watermassa. Talrijke automobilisten benutten de auto-Zondag om het gigantische schouw spel dat-de zee te Zandvoort bood, in ogenschouw te nemen. Ook per trein en tram kwamen vele natuurliefhebbers, die de storm trotseerden en een wandeling langs het strand maakten. Zo bracht deze Stormachtige ^Zondag nog enige bedrijvigheid in de winterse stilte van -J- Zandvoortse café's en restaurants. De Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering" geeft,Donderdag 8 December a.s. in „MonopolC" een reprise van het toneelstuk „Westerman en Zoon" van Henk Bakker en C. v. Bommel Kouw. Voor enkele weken oogstte deze ver eniging met dit stuk groot succes. „Zand- voorts Mannenkoor" zingt voor en na de opvoering. De entreé's komen ten bate van het verzetsmonumeni Zand voort Emma Morel en Jacques Reule heb ben, bij hun rentrée op de planken, Zaterdagavond in de Stadsschouwburg, de romantische tijd van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlands Toneel" in enkele scènes uit „Oud-Heidelberg" doen herleven. Het was het treffendste en meest ontroerende ogenblik van de avond, toen de luide toejuichingen, waarmee zij bij hun opkomst begroet werden, de triomfen in het geheugen terugriepen, die zij een dertig jaren geleden in dezelfde rollen vierden. Het waren treffelijk gekozen scènes: Karl Heinz, vorst geworden, keert nog een maal naar Heidelberg terug, om zich de oude tijd te herinneren en dam voor goed afscheid te nemen JBMjS Wie heeft de tijd om nu een krantje Mijn vrienden, kat noch hond^of ander^ Daarom geen babbel, maar 'n^avond_^ En vreugde van t kind bijbal het sterke Disney uit Hoorn uit het vuur te slepen. Zaterdag a.s ontmoet fried Jong Leven uit Amsterdam in haar oefenzaal Nieuwe Gracht 16. In de tweede klasse zorgde Oranje zwart nogmaals voor een verrassing door nu het leidende HBC 2 met cijfers, die aan duidelijkheid niets te wens..n overlaten (7-3), te slaan Dit team kan hierdoor op een geslaagde eers^ he"t van de competitie terug zien. Doordat GTTC1 het er beter dan leider HBL afbracht, staan deze twee teams nu me evenveel punten aan de kop. uuo i won met 10-0 van TOGS. Ook Wi£ fried 4 liet zich niet onbetuigd en zorgd voor een fikse 9—1-zege op Prowano J- In Twee B speelde Winfned 3 twee maal deze week. Tegen ATT 1 werd met 5—5 gelijk gespeeld, terwijl HBC 3 me 91 geen kans kreeg. Ook pranje Zwar 2 liet zich hier niet onbetuigd en klopte TOG 4 met 8—2. In de derde klasse A had leider HBC 4 veel moeite met GTTC 3 en kon slechts en gelijk spel behalen. Oranje Zwart 3 was kansloos tegen Rabidity ,q__10) GTTC 5 leverde een mooie pres tatie door van Te Zaanen4 met 8—2 te winnen. In de derde- klasse B moest GTTC zeer onverwacht met een gelijk spel ge- noegen nemen in de fraaie wedstrijd tegen Winfried5 (5—5). HBC 6 behoudt in vier A nog steeds zijn kans nu het er in slaagde deze week ook Utacl met 6—4 te verslaan. In vier C is eindelijk de beslissing van de eerste helft van de competitie ge vallen Wekenlang gingen GTTc 7 en HBC 5 gelijk. Nu echter is GTTC 7 er in- geslaagd zijn concurrent met 73 klop te geven en dus alleen aan de kop te komen. Bij de Dames zorgde HBC 1 weer eens voor een fikse zege. Ditmaal was Togi- do 2 met 10—0 het kind van de rekening- Winfried 3 zorgde nu dat 't uit de ge varenzone kwam door een 10O-zege op Heemstede 4. Winfried 1 Dames zorgde voor een grote verrassing door Rapidity 1 een 55-gelijk spel af te dwingen. De Haar lemse kampioene mej. C. Schuyt ver loor zelfs van de Winfried-dame mej- A. Hogeslag Ranglijst eerste klasse Winfried 2 7 7 0 0 14 48—22 HBC 1 7 5 1 1 U 43—27 Hotacl 7 4 1 2 9 38—3| Rapidity 1 6 3 2 1 8 37—23 Te. Zaanen 1 7 3 0 4 6 33—37 TOG 3 7 1 1 5 3 26-44 Prowano 1 6 0 2 4 2 23 3 Togidol 7 0 1 6 1 22—4* In het Sportfondsenbad werd Zater dagavond voor de centrale wintercorn petitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gespeeld de wedstrijd DWR 1Y1 (heren). Beide ploegen hadden als doelverdediger een invaller. De rust ging in met 2—2 Na de hervatting nam DWR de leiding doch kort, voor het einde maakte het Y gelijk (33). I® Zaandam heeft DWR met 6—2 gewonnen van Nereus en is de competitiestand. Meeuwen 3 3 6 25 HPC1 3 3 6 14 2 IJl 3 2 1 2 5 19 5 DWR 1 52125 15 20 HVGB1 2 1—12 9 7 Haarlem 1 3 3 6 12 Nereus 1 5 5 8 46 Voor de van Duylbeker-competitie KNZB is te Zaandam gespeeld de wed strijd Nereus 1—HVGB1 (dames). De rust ging in met 03; het einde W3® 2—3 in het voordeel van HVGB. De wedstrijd Haarlem—DWR werd ge speeld voor afdeling 1 dames competitie kring Haarlem van de KNZB en werd gewonnen door DWR met 40. DWT2 bracht in afdeling II (dames) VZV 2 een nederlaag toe van 80. Voor afdeling I heren werd gespeeld de wedstrijd HVGBDWT. DWT bleek niet tegen de hoofdklasser HVGB opgewassen en ver loor met 71. In afdeling II werd ge speeld de wedstrijd DWR 2—HVGB 2 e® is de uitslag 20. Het begin was al niet hoopvol voor HBC want van de aftrap af kreeg de thuisclub een corner te nemen waaruit het eerste doelpunt ontstond. De Heem stedenaren waren door dit onfortuinlijks begin niet uit het veld geslagen maar door de harde wind was goed spel vrij wel onmogelijk en bovendien had Was senaar het geluk meer op z'n hand- Na een kwartier spelen wist een der half-backs de stand op 20 te brengen- Hierna kwam HBC in het offensief maar eerst werd een doelpunt ten onrechte wegens buitenspel afgekeurd, waarna even later de doelman de bal achter de lijn stopte, hetgeen aan de aandacht van de scheidsrechter ontging zodat HBL een niet verdiende 20 achterstand boekte bij de rust. Na de hervatting begon HBC goe" doch het zat de Heemstedenaren in deze periode niet mee. Lat en palen moeste» de Wassenaar-doelman enkele malen te hulp komen zodat ook nu weer doei- punten tot de vrome wensen bleven b®' horen. Aan de andere kant ging ®e* beter en toen na het derde doelpunt der thuisclub de HBC-achterhoede in e}^a?e zakte, slaagde Wassenaar er nog in eindstand tot 40 op te voeren. Invae;' Ier v. d. Vlugt speelde bij HBC een g° de wedstrijd en spil Pol deed eveneens verdienstelijk werk. Ook nu weer heeft het D.S.S. i» ontmoeting niet bepaald meegezeten aneeJ» Haarlemmers moesten niet slechts toe- de 20 voorsprong prijsgeven, maar nog zien dat de bezoekers uiteindelijk me kostbare zege huiswaarts togen. pe Het begon met een D.S.S.-overWicn»-^^ krachtige wind, die dwars over het stond, had de thuisclub enigszins m aj voordeel en door Vreeswijk werd f1 te vrij spoedig 10. D.S.S. behield het „d- van het spel en het verwonderde n» ver- dat v. d. Zalm de score tot 20 k° j,e» hogen. Kort voor de rust kwam een ,n keerpunt, want toen slaagde A.S.v-^gj. met een kopbal de achterstand te nen, 21. - aon- Ook in de tweedehelft had D.o- toen vankelijk het beste van het spel, ma een men in de achterhoede zeer ongelu y <je penalty veroorzaakte, bracht A- stand in evenwicht. overv1»" In de spannende strijd om öe was. ning, waarin D.S.S. veelal de ster gelukte het A.S.V. bij een ongeval toe» kende aanval de zege veilig te s 0eh°, doelman Poelgeest de bal met n onder controle kon krijgen en o D.S.S.-doel draaide, 23-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2