VAN DE POL OP EENZAME HOOGTE Metz wint van De Ruyter na hopeloze achterstand EPIC "DE noorman: Schutters van Blauw Wit scoren er op los I Zó is mijn zoon Tot de rand vol fantasie - KFC kan alleen de eer redden: 6—1 De Spartaan weer bovenaan r Kalender Van de Pol naar Europees kampioenschap 71/2 Voorhoede van DWS weer onproductief MAANDAG 5 DECEMBER PAGINA 3 (Van onze sportredacteur AMSTERDAM 4 December De zwarte kat, die in de smoorheie zaal van De IJsbreker op fluwelen voeien onder hei bil>ar± doorwandelde waarop Piel van de Pol juisi bezig was aan de vierde beurt van zijn sloipariij iegen Metz, heeft haar legendarische rol niet vervuld. In een strijd mei niet al ie veel sfeer en spanning is de onversaagde "kam pioen van hei vorig jaar en de winnaar van drie schijnbaar verloren partijen in dit tournooi, ditmaal volkomen door de slanke Rotterdammer overspeeld. Van de Pol, hoewel uitstekend op dreef en in zijn negen beurien dikwijls rei kend naar de kroon van de waarlijk superieure spelkunde, behoefde tegen zijn overwinnaar van hei vorig jaar nog niet eens uit de binnenkamers van zijn rijkgevuld arsenaal ie putten, om in één uur en twintig minuien mei een alge meen moyenne van 25.de titel 71/2 te heroveren. Nog vóórdat De Ruyter in een partij, welke bijna een half uur eerder begonnen was, de derde plaafs had veroverd door een zege op De Leeuw, bracht de stampvolle zaal hei verdiend saluut aan de enige man van het ocief, die in ernst voor deze fiiel in aanmerking kwam. Volslagen ommekeer Uitslagen en klassement Eén debutant in Deens elftal Van Vliet aan de kep in criterium van Europa door CLARENCE BUDINGTON KELLAND Vertaling van H. DE GRAAFF zuid n Troonsafstand van Sparta DWS in moeilijkheden HHIJC EN GRONINGEN WINNEIN WEER Kievit verbetert record 100 m. rugslag: 1.7,7 Ook Huiskes en Van der Voort naar Hamar Courses MerevelJ geen (enkele partij kon bet ba ten big *t verschrikkelijk duel, dat Metz en De Ruyter Zaterdag tot ver na het middernachtelijk «ar onder ademloze spanning hebben staan uit vechten. De inzet was dat alleszins waard. Van de Pol, die 's middags in veertien beurten, inclusief een serie van 304, De Ruyter diens eerste nederlaag had toegebracht, was in de avonduren met verende tred en 'n juweel van een conditie tegen De Leeuw aange treden en had de laatste kans van de massieve Amsterdammer in negen for se streken vierkant van tafel geveegd Daar was een serie van 158 bij, door de lekkerbekken meer gewaardeerd dan de 204 van de middaguren, omdat de. schoonheid der biljartkunde hier veel schitterender was gepolijst. Ditmaal geen ivoren ballet op de ka- derlijn, met een zó verrukkelijke zui verheid, dat deze zelfs in haar eentonig heid het applaus herhaaldelijk van de tribunes scheurde; maar een demonstra tie, die zo tot de rand toe vol schone fantasieën zat, dat De Leeuw op een ge geven moment zijn ongeveinsde bewon dering voor de Rotterdamse piquador met geen mogelijkheid kon inhouden en met zijn zware bas een spontane loftui ting C„Wat speelt die man sterk") brom de. Met een bijna niet te geloven gevoel voor de geheimen van het spel, voor de als een bus sluitende combinatiestoten en van die „lekkere" doorschuivers „Je wordt er mesjokke van", mokte De Leeuw geïntimideerd trok de Rotter damse technicus de koning der verwoes tende biljartspanningen één voor één de nagels nit, zodat hem tenslotte niet veel overbleef, dan als een onschuldig en ongevaarlijk poesje te gaan zitten spinnen van innig kenners-welbehagen Maar een paar kwartier later, toen Van de Pol al prettig gestemd op de tri bune zijn sigaretje zat te roken, werd aan de andere tafel de opvolger van de onttroonde koning onder een oorverdo vend gekletter van wapenen geboren. Door zijn zesde zege en zijn onbereik baar hoog gemiddelde zou Van de Pol al op de voorlaatste dag van het tour nooi met de lauwerkrans van de kam pioen omhangen worden, wanneer De Ruyter met zijn gevaarlijke uitschieters kans zag de taaie Metz uit het even wicht te brengen. En wat is het daar dacht bij geweest! Met zijn eerste nederlaag op zak "begon De Ruyter betrekkelijk -rustig tegen een Metz die het gevaar terdege kende en daar lang niet zo ongevoelig vooi was als dat uiterlijk wel leek. Was het won der dat hij zich de partij voelde ont glippen, toen de jonge Waalwijker na veertien beurten op 224 stond en de na tionale kampioen met een schamel to taal Van 96 zichzelf al vele malen voor het hoofd had geslagen, omdat hij in een volkomen gebrek aan gevoel, zijn kan sen zo ongegeneerd had staan ver knoeien? Drie partijen bad Metz met een vertwijfelde eindspurt op net nip pertje kunnen redden; deze vierde leek n« toch wel reddeloos verloren. Miet ad te vaak beleeft men in een partij zo'n volslagen ommekeer als bij dit gevecht De Ruyter, even met wat losse caramboles reagerend op zijn ge stage draf naar de 224, knikkerde, in de volgende drie beurten niet meer dan 13 caramboles bij elkaar. Metz echter, nu weer akelig nauwkeurig en met zijn bekende, professorale traagheid, begon met 'n 81, welke De Ruyter al aanstonds Wat schichtig maakte; daarop volgde een 6, maar in de derde beurt kwam er met pijnlijke precisie weer een waarde volle 57 uit de keutop van de Hagenaar rollen, waardoor de stand 240 237 m Zijn voordeel werd! Een beetje bleek can de. neus ruk te De Ruyter nu op zijn beurt net zwaard weer uit de schede. „Verloren speelde het door zijn hoofd, „verlo ren" fluisterde de echo op de tribunes, en Metz, wenkbrauwfronsend tegen het scoringbord, knikte goedkeurend: Ga je gang maar vriend. Dat deed De Ruyter. Nóg had de Hagenaar de par tij niet gewonnen. Met grote zelfbe heersing kreeg de Brabander de ballen weer in goede positie en nu niet drif tig spelend of parmantig om het bil jart stappend, maar zo secuur ais een Man Op Leeftijd, ging hij aan het werk en berekende hij zijn kansen. Die keer den op 23, maar Metz antwoordde met 2. Was het toch teveel geweest? „Poedel", liet hierop De Ruyter no- Wen; „vier" schreef de man aan het scoringbord bij het totaal van Metz, toen do ballen in goede positie jammerlijk klosten De Ruyter kwam opnijuw in Sositie: 270, 280, 290. Metz zuchtte eens, haalde zonder nadenken het schuurpa pier langs zijn pommer^is en veegde het zweet van zijn voorhoofd. Maar on middellijk daarna veerde hij op, want Pe Ruyter had o{) 292 gemist. Zijn kans! wij kwam tot 9, caramboleerde nóg eens, •tiaar liet de ballen dedans liggen. Geen bood De Ruyter poedelde. Toen haalde Metz voor de vierde maal f» dit tournooi een stunt uit, die de tri bunes in opperste verbazing bracht. Met summum aan ijzeren discipline boog JJÏi zich over de helgroene rechthoek, "prekende zijn kans en stootte toe. En stootte voort; weer in dat ijselijke tem- bo, dat al zoveel tegenstanders had •hurw gemaakt en dat ook geen spaan f*eer heel hield van de dappere 4»e Ruy- mr' die al een paar keer de neiging had r^rtoond om de witte vlag te zwaaien, wanneer zijn tegenstander met de onver- oorbaarheid van een tank over het Osveld dreunde. Het was de laatste se ll*1 20, 30het einde zat erin. Op 40 *°hr«efde Be Ruyter zijn keu al half los, PIET VAN DE POL „Wat is die man toch sterk". Door het behalen van de nationale titel zai Piet vam de Pol worden afgevaardigd om de Nederlandse kleuren van 5 tot en met 8 Januari a.s. in Luik bij het Euro pese kampioenschap groot biljart, cadre 71/2, te verdedigen. Of Metz en De Ruyter nog deel nemen, zal-afhangen van de andere in schrijvingen. op 45 daverde een geweldig applaus! door het intieme zaaltje. Met een zucht van ontspanning richtte de Hagenaar zich op en voor het eerst sinds drie uur ontspan de zich zijn strak gelaat. Dat was een heel andere Metz dan de finalist van Zondag, bleek-nerveus en weinig zeker van zichzelf. Hij trof het bovendien slecht dat hij nogal onfor tuinlijk begon en daarbij ook nog een paar maal ketste. Van de Pol, die met 71 in blitztempo was gestart, had on middellijk een vrij veilige voorsprong en toen na vijf beurten de stand 15810 was geloofde niemand, dat de Hagenaar tegen deze rivaal het kunststukje zou kunnen uithalen, dat hij de avond tevo ren tegen de jonge De Ruyter had ge leverd. Het gebeurde ook niet. Toen Van de Pol in de negende beurt met een merendeels zeer gave 80 de driehonderd bereikte, was hij ook in de nastcot voor zijn tegenstander niet meer te achter halen. De uitslagen luiden: Kobus 300 22 58 13.63 Sweering 246 22 60 11.80 Eichelsheim 183 29 27 6.31 Kruythof 300 29 47 10.34 Metz 300 22 87 13.63 De Leeuw 258 22 60 11.72 Van de Pol 300 14 204 21.42 De Ruyter 174 H 51 12.42 Kobus 300 23 55 13.04 Eichelsheim 140 23 37 6.08 Sweering 300 22 46 13.63 Kruythof 257 22 73 11.68 Van de Pol 300 9 158 33.33 De Leeuw 90 9 40 10.00 De Ruyter 292 21 69 1390 Metz 300 21 81 14 28 Kruythof 300 20 5-1 15.00 Kobus 287 20 87 14.35 Sweering 300 32 74 9.37 Eichelsheim 206 32 49 6.43 De Leeuw 246 13 91 18.92 De Ruyter 300 13 77 23.07 Van de Pol 300 9 80 33.33 Metz 101 9 43 11.22 De eindstand hridt: P. v. d. Pol, R'dam 14 2100 84 25— 204 H. Metz, Den Haag 12 1901 139 13.53 101 C. de Ruyter, Waalw. 10 1966 144 13.65 142 P. de Leeuw, A'dam 8 1794 130 13.80 91 P. Kobus, Haarlem 4 1771 150 11.80 87 J. Sweering, A'dam 4 1570 154 10.22 74 P. Kruythof, Barendr. 4 1544 152 10.15 73 J. EichelsheimR'dam 0 1364 161 8.47 56 De Deense ploeg, die Zondag 11 Dec. te Amsterdam tegen het Nederlandse elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Nielsen (Kobenhavn Boldklub). Ach.ter: Koeppen (Kobenh. B.) en Petersen (Akademisk B.). Midden: Pillmark (Kobenh. B.), Han sen (Koge) en Ornvold (Kobenh. B.). Vóór: Moeller, Akademisk B.), Jor- gen Hansen (Kobenh. B.), Holm (Bold- klubben of 1903), Rou-Jensen (Aarhus) en Lyngsaa (Kobenh. B.). Moeller, de rechtsbuiten, is een debu tant in het Deense elftal. Het is verder niet geheel zeker dat de ploeg, zoals hier vermeld, compleet in het Amster damse stadion zal aantreden. De rechts back Erik Koeppen werd tijdens een wedstrijd gisteren licht gewond. Mocht hij niet kunnen spelen, dan wordt hij vervangen door Knud Bastrup-Birk als linksback, terwijl Petersen dan als rechtsback zal worden opgesteld. Als reserves zijn aangewezen Jor- gensen (Akademisk B.) als doelverde- diger, Bastrup-Birk van dezelfde ver-' eniging als achterspeler, Blicher, ook al van de 'Akademisk, in de halfünie en Niels Bennicke (Kobenh. B.) als voor- hoede-speler. De mogelijkheid bestaat, dat Ornvold niet in de gelegenheid zal zijn naar Am sterdam te komen. Indien nodig zal Blicher hem vervangen. Jorgen Hansen, een arts, kan wellicht door werkzaam heden niet komen. In dat geval komt Bennicke op zijn plaats te staan. Het klassement van de sprintwedstrijden om het Criterium van Europa, welke in het Antwerpse Sportpaleis werden gehou den, luidt: 1. Van Vliet (Ned.), 8 pnt.; 2. Derksen (Ned.), 7 pnt.; 3. Scherens (Belg.), 6 pnt.; 4. Plattner (Zwitserl.), 3 pnt.; 5. Har- ris (Gr. Britt.), Na twee wedstrijden luidt de stand van het Criterium van Europa: 1. Van Vliet, 14 pnt.; 2. Harris en Plattner, 12 pilt.; 4. Scherens en Derksen, 11 pnt Sfccm ovetOtina 26. Met een ruk boog Eric zich naar Ming. Zie je kans om die muur te door breken in vijf dagen als je er dag en nacht aan door kunt werken? Met al je mannen Wellichtantwoordde de mandarijn nadenkend. „In ieder geval is de situatie dan een heel stuk gunstiger. Doch dat is onmogelijk. Overdag houden de wachters ons scherp in het oog." „En als ik die wachters nu eens op een andere manier bezighoud?" „Ik geloof niet aan sprookjes zei Ming droog. „Hoe wil je dat klaarspelen?" „Jouw opmerking dat de wachtcommandant verzot is op schaakspelen heeft me op een idee gebracht. Het is nu te laat om het te proberen, maar morgen beginnen we direct en mijn filosofische vriend Tai moet me helpen. Laat je mannen vannacht aan deze muur verder werken en hou ze klaar om morgen dadelijk verder te gaan zodra de kust veilig is. Misschien lukt het ons dan nog Baldon schaakmat te zetten eer hij kans heeft de keizer te ontvoeren." Eric wendde zich om. „Ik reken op je, Ming. En nu moet \k dadelijk met Tai spreken!" En haastig liep hij wegnagestaard door een zeer verwonderde Ming. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 4 DECEMBER Van pure blijdschap sprong aanvoerder Van Raalte een gat in de lucht, niet omdat de productieve voorhoede van zijn elf tal de KFC-verdediging er weer eens van langs had gegeven, maar omdat de stem door de loudspeakers van het Olympisch Stadion bekend maakte, dat Sparta in de wedstrijd tegen ADO met de rust een 10-achterstand boekte. Over Blauw-Wit maakte hij zich geen zorgen, ook de toeschouwers niet, want het elftal, dat hier binnen de lijnen stond, was tot ailes in staat. Zes doel punten van het zuiverste water produ ceerde de snelle en schotvaardige aan val van de thuisclub, stuk voor stuk klinkklare voorbeelden van een hand leiding „Hoe kan ik een wedstrijd win nen?" Al lang voor het einde was het pleit beslecht en kreeg KFC de kans .althans de eer te redden. (61). Er was geen voorspel in deze wed strijd, geen kalm begin om elkaar te peilen en van lieverlee op toeren te draaien. Neen, bij de eerste pass al kreeg Bergman het op zijn heupen, rende met het hoofd diep voorover ge bogen in de richting van het vijande lijke doel en zou zeker binnen de twin tig seconden hebben gescoord, als niet een achterspeler van KFC deze wervel wind wat hardhandig had gesmoord. De scheidsrechter floot, vrije schop, Berg man gunde zich bijna geen tijd voor de aanloop en kogelde keihard in het zij net. Deze bliksemaanval was kenmer kend voor de manier, waarop Blauw- Wit. de taaie Kogers op de knieën Het vijfde doelpunt van Blauw- Wit, dat Lakenberg (derde van links) van de linksbuitenplaats af met een keihard schot in de tegen over hem liggende hoek scoorde, was al even mooi als de vijf ande re goals van de Zebra-voorhoede tegen KFC (6—1). 50 „Geen minderwaardigheidscomplex, hoor, Mike junior", zei ze. „Je redt je wel". Butterick bleek een man van de klok te zijn. Een paar minuten voor tien kwam Cherry aanrijden en riep mij toe zittende in het zadel: „Ze komen ach ter mij aan, Butterick en de albino". „Dank je", zei ik. „Moet ik hier blijven?" „Nee", antwoordde ik, en hij reed weg, terwijl Buttericks auto voorreed. Bolitho zat aan het stuur. Ik had ge zorgd dat het huis leeg was. Mollie Tacker en Maggie waren gaan kijken bij het boren en Bunny was in het slaaphuis. Zoals we overeengekomen waren, wachtten alleen Straight en ik hen op. Ik opende de achterdeur en zjj tra den de eetkamer binnen; Butterick jo viaal, als legde hij een gewoon gezel- ligheidsbezoek af; de albino stijf, loe rend uit zijn rare oogjes en met een uit drukkingloos gezicht. „Geen mens anders in huis?" vroeg Butterick. „Zoals afgesproken", antwoordde ik kortaf. We namen plaats aan tafel, Straight en ik aan de ene kant, het tweetal'te genover ons. „En?" vroeg ik. ,.Ik stel prijs op een goede verstand houding," zei Butterick „Ik ben geko men om te zien of we onze geschillen niet bij kunnen leggen." „Hoe luidt je aanbod?" vroeg ik. „Het is begonnen om die dam." zei Butterick. „Ik ben bang dat ik de plaat selijke verhoudingen enigszins over het hcofd gezien heb. Ik ben bereid het bou wen ervan stop te zetten en te vernieti gen wat al klaar is." „Dat is tenminste iets," gaf ik te ken nen, „Dat neemt niet weg dat ik nog steeds deze ranch wil kopen," ging hij verder. „Onmogelijk," antwoordde ik. „Ik vind het jammer dat we niet op goede voet staan." zei hij spijtig. „Mijnheer Butterick," antwoordde ik „voordat ik hierheen kwam, had ik nog nooit van je gehoord. Ik ben gekomen om de' leiding van deze ranch op me te nemen en voor niets anders „Dat is mogelijk," zei hij. „Jammer voor ons allebei." „Hij heeft dat meisje uit New York hierheen gehaald," zei de albino. „Hij is de zoon van Mike Strawn." „Dat heeft er niets mee te maken wat ik gezegd heb, is waar," antwoordde ik en hij trok een lelijk gezicht. „Jullie hebben een gast van mijn ranch ontvoerd," zei Butterick, „ging dat bij toeval?" „Een gast, die jullie zelf uit Ney York ontvoerd hadden," wierp ik tegen. „Laten we erover zwijgen," zei hij. „Het gaat hierom," zei hij. „Je wiït de ranch niet verkopen. We willen ons daarbij neerleggen. Ben je van plan je alleen met je ranch te bemoeien en je neus buiten onze zaken te houden?" „Ga verder," zei ik, „veronderstel dat ik dat niet doe, wat dan?" „Er zijn verschillende onaangename dingen gebeurd," zei hij ,.Er heeft een poging tot roof op mijn ranch plaats ge had. Een paar van mijn gasten zijn op weg naar huis overvallen en uitgeschud." „En mijn boorinstallatie is opgebla zen," zei ik. „De kwestie is," ging hij verder, „dat je een paar verdachte individuen in dienst hebt." Ik glimlachte. „Ik betwijfel of al jouw mensen brave jongens zijn," zei ik. „Ik ben in staat om tegen jouw men sen gegronde aanklachten in te dienen," zei hij. „Dat wil ik best geloven," antwoordde ik „Meineed komt wel meer voor." „En kah zijn nut afwerpen, mits goed voorbereid." „Mijn jongens zouden er last mee kun nen krijgen, maar ik niet," zei ik. „Dat staat nog te bezien," meende hjj. dwong, zó zelfs, dat men van een dé- bacle kon spreken. Snelheid, schieten van alle afstanden, switchen, doorbre ken en murw spelen. Met deze wape nen bombardeerde de thuisclub haar gasten, die aanvankelijk nog stand hielden, maar tenslotte toch zwichtten en zich de zonvloeg lieten welgevallen. De tactiek, die Blauw-Wit toepaste was de enig juiste. Niet de tegenstan der insluiten en dwingen met de rug tegen de muur te vechten, maar laten komen en dan plotseling met een blik semaanval toespringen en schieten, hoe dan ook. Na vijf minuten al had deze methode succes. KFC was in de aanval en voel de zich veilig. Maar ergens bij de mid denlijn liepen drie Blauw-Witters, zoe kend naar een opening, nog voor zij in het bezit waren van de bal. Plotseling belandde de bal uit de achterhoede bij Lakenberg, die als een pijl uit de boog op doelman Stadt afrende en van twintig meter afstand keihard in de bovenhoek schoot. (1—0). Weer trok KFC naar voren, belaagde Van Raalte enkele malen met niet al te moeilijke schoten, maar moest na twintig minu ten toezien hoe Heffers op zijn dooie eentje van de buitenplaats af naar bin nen zwenkte en van grote afstand met een schot langs de grond inkogelde. (2—0). In de tweede helft scoorde Blauw-Wit nog vier maal, doelpunten, die door hun schoonheid een nauwkeurige beschrij ving verdienen als de ruimte het in deze kolommen toeliet. Wij volstaan nu met te zeggen, dat Heffels (twee maal), Van Dijk en Lakenberg de ma kers waren ep dat zij ontstonden door goed teamwork en schutters die stuk voor stuk een zuiver en hard schot van grote afstand in de schoenen hebben. Toen er nog twintig minuten te spe len was en KFC al een 6O-achter stand boekte, liet Blauw-Wit het er bij zitten. Nu kregen de Kogers, bij wie Lamie en Kok uitblonken, de gelegen heid om tegen te scoren, hetgeen C. Molenaar uit een scrimmage voor het doel van Van Raalte gelukte. Hiermee was de kous af en verdienden de spe lers van Blauw-Wit, in het bijzonder die van de voorhoede, een pluim op hun hoed. In de tweede klas was de situatie van de velden uiteraard al niet veel gunsti ger dan in de eerste. In de meeste af delingen, werd slechts één of géén wed strijd gespeeld. De Spartaan had een goede dag in West IA, omdat het de niet gemakke lijke uitwedstrijd bij Vriendenschaar met 2-1 wist te winnen en zodoende weer naast Elinkwijk op de eerste plaats kwam; zij het dan ock omdat het één wedstrijd meer speelde. De Stormvogels verspeelden nu wel hun allerlaatste kansje in IIB, doordal West Frisia in IJmuiden met 4-4 gelijk kon spelen. DCV behaalde met 2-2 een kostbaar puntje tegen Scheveningen, maar blijft voorlopig nog ver achter. Ook DHC moet zich definitief met de prolongatie van zijn tweede klasseschap verzoenen, nu het met 1-0 op eigen veld van Quick heeft verloren. Excelsior dat met 2-0 bij Gouda won, kwam daardoor gelijk met Emma. Labor handhaafde met vlag en wim pel zijn positie aan het hoofd van IIIB. door een 3-0 zege op AZC. Er is een vrij volledig programma ge speeld in Zuid IB, maar grote veran deringen zijn er niet gekomen, omdat zowel RKTVV als De Baronie wonnen. In Noord A deed Steenwijk de laatste plaats over aan de Black Boys, welke hei met 2-0 versloeg. „Maar er is er één onder je gasten, waar je je wel eens bezorgd over zou kunnen maken." „Wie dan?" vroeg ik. „Maggie Jones," zei Butterick, en Bo litho maakte een schrapend keelgeluid. „Verklaar je nader," zei ik. „Er is onlangs in New York een moord gepleegd," zei Butterick. „Op een zekere Bergamo. Misschien heb je ervan ge hoord." „Inderdaad," beaamde ik. „Ik kan bewijsmateriaal op tafel bren gen, dat voor miss J ones de electrische stoel betekent wegens medeplichtigneid.' zei Butterick. „Dan is het je plicht de politie daar van zo spoedig mogelijk in kennis te stellen," zei ik. De roze wangen van de albino wer den vuurrood en zijn oogjes begonnen te fonkelen. Het scheen de naam Mag gie Jones te zijn, die zijn woede op wekte. Butterick zag dat zijn metgezel op het punt stond in razernij uit te barsten en hij legde een bezwerende hand op zijn arm. ,.Ik ben bang, mijnheer Strawn,' zei Butterick, „dat miss Jones u een rad voor de ogen gedraaid heeft. Ze is een erg lief en aardig meisje-om te zien. Je zou niet de eerste zijn. die de dupe werd van een aardig snuitje." „Een helleveeg is ze!" snauwde Bo litho. Ik reageerde niet op dit laatste. „Voer jij liever het gesprek," zei ik tegen Butterick, „ik hoor je vriend zijn stem niet graag." Doch zijn verwondering kon onmogelijk groter zijn dan die van de wachter, dim de volgende ochtend twee schakende gevangen voor de ingang vond. Weliswaar speelden zij met een zeer primitief, zelfgemaakt spel, doch Eric en de kleine filosoof schenen dit allerminst als een bezwaar te gevoelen. Hevig geconcentreerd staarden zij naar de stenen en kleine voorwerpen, die de stukken voor moesten stellen, en toen Tai eindelijk, blijkbaar na lang wikken en wegen, een stuk van Eric veroverde juichte hij enthousiast: ,Jia, mijn dappere vriend, nu kunt ge weer zien hoe de Wijsheid triomfeert." Maar uit zijn ooghoeken wierp hij een snelle blik naar de wachter, die argwanend dichterbij was gekomen. ,JDit is zeer ongebruikelijk!" snauwde hij. De góed-gehuichelde schrik en verbazing waarmee de Noorman en Tai hem aankeken scheen hem echter nog meer te ver warren cn een ogenblik stond de man in beraad. Blijf hier zitten, honden!" gebood hij dan dreigende. „Ik ga de wachtcommandant van dit vreemde gebeuren in kennis stellen!" WEST I ADOSparta Blauw Wit- -KFC Feijenoord— -Haarlem Blauw Wit 11 7 2 2 16 36—19 Sparta 11 6 2 3 14 23—12 Herm.-DVS 10 5 3 2 13 21—18 Haarlem 11 4 3 4 11 27—21 KFC 11 5 1 5 11 23—29 DOS 9 3 4 2 10 11—15 ADO 11 5 0 6 10 2 —20 Feijenoord 11 3 3 5 9 18—19 VSV 10 2 4 4 8 14—17 Zeeburgia 9 0 2 7 2 11—38 WEST H GooiDWS 3—0 SVVV olewij ekers 2—3 Ajax 9 9 0 0 18 22—7 Volewijck. 11 6 3 2 15 24—13 RCH 10 4 3 3 11 14—11 Xerxes 9 3 4 2 10 14—11 EDO 10 4 2 4 10 22—21 HBS 10 3 4 3 10 23—22 Neptunus 9 3 2 4 8 17—19 't Gooi 10 3 0 7 6 14—23 DWS 11 2 2 7 6 ,10—26 SW 9 1 2 6 4 18—25 OOST HeraclesAGOVV 1—1 EnschedeZwolse Boys 1—2 Ensch. B. 10 7 1 2 15 21—10 Heracles 11 6 3 2 15 16—9 AGOVV 11 4 5 2 13 19—17 Enschede 11 4 4 3 12 15—12 Zwolse B. 11 5 2 4 12 16—17 Hengelo 10 3 5 2 11 11—10 Wagening. 10 3 2 5 8 15—17 NEC 10 2 3 5 7 8—13 Go Ahead 10 2 2 6 6 13—21 Quick 10 1 3 6 5 10—18 TSC—Willem ii 1—0 Maurits 9 6 1 2 13 19—13 Willem II 10 6 1 3 13 25—12 TSC 10 5 2 3 12 18—16 Longa 8 5 1 2 11 14—12 Eindhoven 9 4 2 3 10 17—12 Bleyerheide 8 2 4 2 8 12—12 NAC 9 3 2 4 8 11—10 BW 8 2 3 3 7 12—10 S.C. Emma 9 1 2 6 4 9—23 Juliana 8 0 2 6 2 9—25 Dat wij vandaag op de plaats van het wekelijks sportcommentaar over een kalender spreken, heeft zijn reden. Die reden is niet dat. deze kalender door zijn foto's, commentaren, spreuken en prijsvragen tot een SPORT- kalender is gemaakt, wel dat het Ne derlands Olympisch Comité hem heeft uitgegeven met de duidelijke bedoeling om er iets goeds mee te bereiken, ge tuige o.a. het eerste motto: Zelf aan sport doen is toch beter. Het NOC tracht dit doel niet alleen te bereiken door de glanspunten van het nationale sportleven in hun volle glorie te etale ren, maar ook door het publiek erop te wijzen dat het niet alleen gaat om top prestaties, uitgedrukt in kampioen schappen en records: dat tal van an dere zaken als clublief deonthouding van bepaalde genotmiddelen, de ruiter lijke erkenning van het geleden verlies volledige onderwerping aan de wed strijdleiding e.d. in de wereld van sport en spel uiteindelijk in waarde boven het resultaat van al die inspanningen en opofferingen zijn verheven. Dat de sportkalender deze bedoelin gen camoufleert met een aantrekkelijk uiterlijk van pakkende foto's en verlok kende prijsraadsels, waaraan als belo ning o m. toegangskaarten voor inter landwedstrijden zijn verbonden, ver bergt desondanks het loffelijk streven van het NOC niet, om de belangstelling voor de sport op een hoger peil te bren. gen. Daarom gaarne deze aanbeveling. Cr. Door de storm en regen is het Zondag ook op de velden van de meeste eerste klassers wapenstilstand geweest. Er gin gen in totaal niet meer dan acht van de 28 wedstrijden door, waarbij echter verschillende resultaten van bijzondere betekenis waren. Zo stond Sparta in het eerste district de leiding geheel af aan Blauw-Wit, doordat het met 21 bij ADO verloor, terwijl de Amsterdammers met niet minder dan 61 over KC zegevierden. Er staan nu dus in beide afdelingen Amsterdamse clubs aan de leiding. Maar ook De Volewijckers zijn er behoorlijk in. getuige de 32 zege, welke ze bij SVV behaalden. Behalve Zeeburgia gaat het in de hoofdstad ook DWS niet goed. De 30 nederlaag bij 't Gooi is weer een stap verder op het slechte pad. In het Oosten moest Heracles op eigen veld tevreden zijn met een puntenver deling tegen AGOVV; Enschede stelde thuis lelijk teleur tegen de Zwolse Boys, die met 2I wonnen. In het Zuiden verloor Willem II, dat zich vorige week als troonpretendent had aangediend, met 10 bij TSC. Gehockeyd werd er Zondag slechts in twee afdelingen. In het Westen behaal de HHIJC op het nippertje met 43 een overwinning in een spannende strijd tegen BMHC en speelden 't Gooi en Togo met 1—1 gelijk. De stand werd daardoor evenmin ernstig beïnvloed als in het Noorden, waar Groningen met 41 van GHBS won, maar de Studenten met dezelfde cijfers de vlag streken voor Dash. „Hij heeft wel enige reden om wraakzuchtig te zijn," zei Butterick. „Denk aan het voorval in Prescott en aan de klap op zijn hoofd, die hij een paar avonden terug van jullie kreeg Maar om terug te keren tot miss Jo nes. Ik weet zelf het een en ander, maar van mijnheer Bolitho heb ik nog veel meer vernomen Ik vrees dat ze werkelijk een gevaarlijk persoontje is." „Ze. was Bergamo's vriendinnetje," zei Bolitho. „En ze was ook bevriend met Boli tho en met verscheidene andere man nen," zei Butterick. „En ze schijnt ze allemaal bedrogen te hebben." „Moet ik alles wat Bolitho beweert, geloven?" vroeg ik. „Er zijn er meer die het beweren." „Dan zijn die anderen.... en mijn heer Bolitho leugenaars!" zei ik. Ik had irfoeite om mijn stem vast te doen klinken. De albino zijn stoel vloog naar ach teren en zijn hand schoot naar zijn linker-oksel. Ik heb nog nooit een ge zicht gezien, dat zo onmenselijk ver trokken was. „Pas op!"- waarschuwde ik scherp. „Of je komt dit huis niet levend uit!" „Ga zitten!" snauwde Butterick. De albino haalde diep adem en liet zich weer op zijn stoel zakken „Waarom vertel je me al die din gen?" vroeg ik. „Wat denk je er mee te winnen?" (Wordt vervolgd) De gisteren in Hilversum gespeelde wedstrijd tussen t Gooi en DWS is een teleurstelling geworden. Voor rust, toen DWS met de halve storm in de rug speelde, had het ontegenzeglijk het beste van het spel, doch wist deze meer derheid niet in doelpunten uit te druk ken. Wat de voorhoede ook probeerde, telkenmale werden de aanvallen gestuit door de verdediging van 't Gooi. Ook opgelegde kansen" werden gemist. Zo werd door verkeerd terugspelen van de spil van t Gooi aan Ruyneir.an de kans gegeven om te doelpunten, doch alleen voor keper Mosterd staande ging zijn schot hoog over. Ook uit een goede voorzet van rechtsbuiten Pitters. die deze middag zeer goed op dreef was, werd door Ruyneman in vrije positie overgekopt. Na de rust kreeg DWS te gen wind in te spelen. Kil werd gedu rende deze periode vervangen, waar door de achterhoede van DWS aanmer kelijk verzwakte, 't Gooi hierdoor aan gemoedigd, zette in de eerste minuten dan ook een geweldig offensief 'n wat in de derde minuut werd besloten met een doelpunt van de midvoor Van Dam (10). Hierna volgde een periode van overwicht van DWS. doch doordat de afwerking der aanvallen te wensen over liet kon men niet tot de gelijkmaker komen, hetgeen, gezien de spelvcrhou- aing zeker verdiend zou zijn. 't Gooi zette het laatste kwartier nog eens alles op alles en het duurde dan ook met lang of Van Dam kon wederom een ver uit geschoten bal van Mosterd net even voor doelman Richter bereiken en deze doorgeven aan Los. die gemakkelijk kon doelpunten (20). Niet lang daarna was 't weer Van Dam, die uit een voorzet van de rechtsbuiten Los beheerst het derde doelpunt in de touwen joeg 30. Bij onderlinge zwemwedstrijden van de vereniging „Aegir" te Eindhoven is Kees Kievit er in gesla2gd het Nederlands record 100 meter rugslag te verbeteren door deze afstand af te leggen in 1 min. 7,7 sec. Het oude record, dat op zijn naam stond, da teerde van 13 Februari j.l., te Maastricht gemaakt. De drie tijden, die op de chro nometers stonden, waren 1 min. 7,8 sec., 1 min. 7,7 sec. en 1 min. 7,5 sec. Kees Kievit verbeterde in het begin van 1949 voor de eerste maal het tien jaar oude record van Dolf van Schouwen, dat op 1 min. 92 stond. In dit jaar heeft de Aegir- zwemmer het record nog drie keer officieel verbeterd, want na de tijd van 1 min. 9 sec. op 30 Januari te Eindhoven volgde öe 1 min. 8,8 sec. op 1 Februari te Den Haag en daarna kwam de 1 min. 8,2 sec. van Maastricht. Indien de laatste moeilijkheden overwon nen worden, kunnen Wim van der Voort en Anton Huiskes Donderdag 8 December in de Scandinavië-express naar Hamar stap pen voor een ijstraining met het oog op de aanstaande Europese en wereldkampioen schappen. Naar mer. weet is Kees Broek man al geruime tijd te Hamar. Pepernotenprijs 2240 M. 1. Norbert M 1.43.2, 2 King Axkit, 3. Mondrr-gon G. w. f 2.70, pl. f 1.10, f 1.10, f 1.10. kopper f 5.10. Taai-taai prijs 2100 M. 1. Lady Zora 1.39.5, 2. Lucky Axvile, 3. Leo Me Gre- gor. w. f 2.10, pl. f 1.50, f 5.10, f 15.90 koppel f 24.60. Zwarte Piet prijs 2600 M. 1. Mceske S 1.40.2, 2. Nobilissimus K. 3. Kare1 Dia mant. w. f 9.30, pl. f 2.30. f 2.70, I 4.30. koppel f 24.30. Herfstkampioenschapsprijs 226C M. 1. Juno Vita 1.36.1, 2. Fellow, 3. Jonker, w. f 2, pl. f 1.80, f 1.70, koppel f 7 40. St Nicolaasprijs 2240 M 1. Moquette de la Maire B 1.40, 2. Mountenier, 3. Ly- curgus. w. f 29.60. pl. f 6.80. f 2 en f 4.90, konnel f 52 8"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3