Grondstoffen voor atoomproductie 1943 naar Rusland reeds in Zuid-Tapanuli en Sibolga door Nederl. troepen ontruimd NEDERLAND EN ZWEDEN STELLEN INTERNATIONAAL BEHEER VOOR WAARSCHIJNLIJK VOLGEND JAAR ZAL AAN DE OOSTERPOLDER WORDEN BEGONNEN Dringend beroep Ook Hongaarse geestelijken moeten eed van trouw afleggen Beslissing over de Marshall-hulp wordt nog afgewacht Tot hoofd en hart Tot driemaal toe zou een zending naar de Sovjet-Unie zijn gegaan Sultan van Djocja te Bandung voor be sprekingen over rust en orde Uitbetaling van subsidie zou er afhankelijk van worden gesteld Etna werkt niet meer In zeven jaar droog Engeland en V.S. voor het voorstel Het weer Wegenbouw in Roemenië DINSDAG 6 DECEMBER 1949 Mgr. KELLER TE NIJMEGEN Verklaring van lid Commissie on-Amerikaanse activiteit „Volkomen ongeloofwaardig' zegt Hopkins Jr. Ook Canadees materiaal naar Sovjet-Unie „Strijd voor Nieuw-Guinea wordt voortgezet" Cochran ambassadeur SOVJETRESOLUTIE DOOR U.N.O. VERWORPEN PHi VISHINSKY NAAR BERLIJN Om Oost-Duitse defensie te bespreken DE HEILIGE PLAATSEN IN PALESTINA Slachtoffer ramp „Sandbergen" aangespoeld Alimin in leven Israël laat niet los Mannen en vrouwen zullen er aan moeten werken SCANDINAVISCH-BRITSE TOLUNIE R.T.C. voor West-lndië Medio 1950 hervatting der besprekingen „SIBAJAK" naar Nederland Derde bataljon Prinses Irene" op thuisreis BIRMA ZAL ROOD CHINA ERKENNEN Nehroe over ontwikkeling in Azië O BUREAUX SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphlusstr. 45, tel S998 Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Rufc Wnd. hoofdredacteur) W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTTETARIEE 28 cents oer millimeter- hoogte. ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hooote De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oet «eek. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het heerlijk avondje is alweer voorbij en daarmee tevens de zo mogelijk nog heerlijker span ning, welke eraan voorafging. Mis schien gingen niet alle verwachtin gen in vervulling, maar ook wanneer dit wel geschiedde zal men bij een eer lijke reflexie moeten toegeven, dat de intieme sensatie der verwachting een zoeter beroering des gemoeds lever de dan de eindelijke bevrediging dier verlangens. Wij kunnen ons levendig voorstellen en veroorloven ons hierbij op eigen ervaring af te gaan dat menigeen, aan wie het ver gund is te wonen of te werken in de schaduw der oude St. Bavokerk, gis termiddag een merkwaardiger en groter geluksgevoel heeft ervaren toen de stadsbeiaardier Reinoud Hee- ring de klokkenklanken van „Zie ginds komt de stoomboot...." over de daken der binnenstad uitstrooide, dan toen diezelfde menigeen inder daad de kameelharen pantoffels met vilten tussenzool gisteren van aan schijn tot aanschijn aanschouwde. Waarmee wij maar willen zeggen, dat het hoogste geluk stellig niet beslo ten ligt in de daadwerkelijke ver meerdering van bezit. Jazelfs is het menigmaal zo, dat het bewust afstand doen van enig bezit iemand gelukkiger kan maken dan de vermeerdering daarvan of het reikhalzend verlangen ernaar. En dit zal te meer het geval zijn, wanneer men door middel van het afgestane geld of goed anderen aan noodzake lijker behoeftebevredigingsmiddelen helpt dan kameelharen pantoffels met vilten tussenzool. Aldus kan men voor zichzelf de zegswijze waar ma ken, dat het beter is te geven dan te ontvangen. Ieder Haarlemmer weet, dat de in zameling voor de Stille Armen weer in volle gang is. Ieder Haarlemmer kent onderhand deze tot een traditie uitgegroeide actie, welke uitsluitend en in broederlijke samenwerking wordt, gevoerd door de twee plaatse lijke bladen op de van ouds bekende manier. De verantwoordingen der ingekomen bedragen verschijnen ge regeld ook in onze kolommen en het doel dezer actie werd reeds in den brede omschreven.- Het sympathieke Van deze inzameling mag recht even redig heten aan haar noodzakelijk heid. Doch wordt dit wel door ieder een zo gezien? „Stille armen" is geen gezochte aanduiding, geen opzettelijk- affectieve woordencombinatie. Men neme het letterlijk: Stille armen zijn de velen, die om de een of andere re den moeten leven op de nog smallere basis dan die van het levensminimum, zonder dat zij profiteren van enige officiële sociale voorziening. En zo zij al doen, dan is het toch in onvol doende mate. Meestal zijn het mensen, die uit te respecteren motieven er voor schromen van hun armoede te doen blijken. Slechts weinigen weten daarvan en aan die weinigen is het in handen gegeven, te zorgen voor een juiste distributie der ingezamel de gelden. Het lijkt buitengewoon ontactisch, om uitgerekend daags na surprise avond, waarop iedereen jegens ieder een denkt te zijn gegaan tot aan de uiterste grenzen van zijn donatief budget, een pleidooi te houden tot milddadigheid jegens de Stille Ar men. Deze ontactischheid begaan wij echter opzettelijk, omdat wij haar zo buitengewoon tactisch vinden. Wij zrjn ons n.l. ervan bewust, dat Wij op het ogenblik spreken tot men sen, die voor het merendeel zojuist nog de zoete sensatie hebben onder gaan van ten eerste de hoop op enig geschenk en ten tweede de daadwer kelijke begiftiging daarmee. Men moet al een zeer versteend egoïst zijn, wan neer men dan niet zou beseffen, hoe diep treurig het is. dat velen dit klei ne voor hen veel grotere geluk niet kennen, en wanneer men er niet naar zou verlangen ertoe mee te wer ken hun dit te geven. Dit besef en dit verlangen, dat wij aanwezig mo gen veronderstellen in ieder christen mens, omdat het niemands doch ze ker niet zijn roeping is een versteend egoïst te zijn, mogen ieder, die nog geen bijdrage voor de Stille Armen Zond, ertoe aansporen dit alsnog zon der kleinhartige bedenking te doen langs een der wegen, welke vrijwel dagelijks in onze courant worden aan gewezen. Zeker, juist in deze tijd, vlak voor Kerstmis, wordt er veel gevraagd, ook m het eigen katholieke kamp. Maar dat mag geen reden zijn deze actie voor Haarlems Stille Armen niet te steunen: enerzijds dient men te be seffen, dat evennaaste niet identiek is met geloofsgenoot doch meeromvat tend dan geloofsgenoot (men denke aan de barmhartige Samaritaan) en anderzijds moge men weten, dat ook aan de confessionele charitatieve ver buigingen een ruim deel der ingeza melde gelden zal toevallen. Liefdadigheid is nog altijd geen minderwaardige bezigheid, gezien van ue kant van de gever, noch een mens- °nwaardige ondersteuning, gezien van de kant der begiftigde; zij is een Christenplicht en deugd enerzijds, het ^oorwerp van een moreel recht an derzijds. Men geve royaal en met die inten se. waartoe het naderende Kerstfeest tfoge inspireren. Moge in onze cou- rant in de komende dagen de neer lag te vinden zijn van het onverwijld Jen uitvoer brengen van een spon taan opgevat voornemen. zijn bezoek aan Breda, Den Bosch Roermond, is mgr. M. Keiler, Bis hop van Munster, Maandagmiddag te 'jmegen aangekomen. Mgr. Keller nam et zijn secretaris, mgr. dr. Pohlschnei- er. zijn intrek in het Berchmanianum. ^yoor zijn vertrek naar Munster heeft jjgr. Keiler vandaag nog de Katholieke j, lversiteit en enige katholieke instel den te Nijmegen bezocht. Louis Hussel, een vooraanstaand lid van de Commissie voor On-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, heeft gisteren te Washington verklaard, dat de commissie over bewijzen beschikt, dat in 1943 tot driemaal toe verschepingen van grondstoffen voor de productie van atoomenergie naar de Sovjet-Unie zijn gezonden. Zaterdag was dit ook reeds verklaard door een voormalige Amerikaanse legerofficier, kapitein Racey Jordan, die als liaison-officier gewerkt had op het vliegveld Great Falls, vanwaar de leen- en pachtvliegtuigen naar Rusland vertrokken. In een radio-interview zeide Jordan, dat geheime documenten en atoomgeheimen met deze vliegtuigen naar de Sovjet-Unie gesmokkeld werden en dat met goedvinden van Roosevelt's vertrouwensman Harry Hopkins splijt bare materialen naar Rusland waren verscheept. Ook Jordan legde gisteren verklarin gen af voor de Commissie voor On Amerikaanse Activiteit van het Huis van Afgevaardigden, waarin hij een nadere uitleg gaf van de mededelingen, die hij de vorige week in een radio interview heeft gedaan. Louis Russell zeide niets te weten over de medeplichtigheid van Hopkins aan de gewraakte verschepingen, doch hij zou een andere naam noemen, wan neer de zaak zou worden behandeld. Het voormalige republikeinse com missielid McDowell verklaarde, dat twee hoge regeringsfunctionarissen met de verscheping in verband stonden. Waarnemers wijzen er op, dat de in lichtingen over verschepingen van splijtbare materialen naar Rusland niet nieuw zijn. McDowell heeft reeds vorig jaar hierover in het parlement en voor de pers gesproken. David Hopkins, de zoon van Harry Hopkins, heeft het gisteren „volkomen ongeloofwaardig" genoemd, dat zijn vader splijtbare materialen naar Rus land zou hebben verzonden. „In gesprekken, die ik in de oorlog met hem had, toonde mijn vader, dat hij zich de dreiging van het toekomstige wereldcommunisme ten volle bewust was", aldsu Hopkins „Hij was er rond uit een tegenstander van, ofschoon hij de geweldige bijdrage, die Rusland in de oorlog aan de geallieerde zaak le verde. niet over het hoofd zag". De radio-commentator Fulton Lewis Jr. heeft gisteren beweerd, dat de voor malige Amerikaanse vice-president Henry Wallace de regeringsautoriteit achter de schermen was, die er op aah- drong, dat atoommateriaal en plannen tijdens de oorlog naar Rusland gezon den moesten worden. In een radio-uitzending heeft Lewis gezegd, dat, niettegenstaande de pro testen van atoomautoriteiten, de verzen dingen plaats vonden. Wallace heeft echter laten weten, dat de tegen hem ingebrachte beschuldiging „pure fantasie" is Hij noemt die aanval een onderdeel van de „onverflauwde pogingen van Lewis, om de naam van Franklin D. Roosevelt te bezoedelen". „De raad voor de economische oorlog voering", zo zegt Wallace, „had absoluut niets te maken met transporten naar de Sovjet-Unie". Wallace was voorzitter van dit lichaam. „Ter rechtvaardiging van Harry Hopkins moet ik zeggen, dat wanneer er van uraniumzendingen sprake is geweest, deze de goedkeuring zouden moeten hebben gehad van gene raal Groves". Deze stond tijdens de oorlog aan het hoofd van de atoombom projecten en heeft op zijn beurt ont kend, dat hij ooit atoommaterialen voor Rusland vrijgegeven heeft De Canadese minister van Handel, C. D. Howe, heeft Maandag aan journalis ten medegedeeld, dat Canada in 1943 aan de Sovjet-Unie uraniumerts heeft gele verd. Hij voegde er aan toe, dat deze levering geschiedde, voordat de betrok ken mijn eigendom werd van de rege ring. De minister wees er op, dat toen vergunning verleend werd voor deze levering, Canada vooral in goede betrek kingen wenste te blijven met de Sovjet- Unie. De Sultan van Djocja is vandaag te Bandung aangekomen voor het voeren van besprekingen met de regering van Pasundan inzake het handhaven van orde en rust gedurende de overgangstijd. Woensdag zal hjj zich naar Semarang en Donderdag naar Surabaja begeven. Uit Medan meldt Aneta. dat geduren de het weekeinde geheel Zuid-Tapanuli door de Nederlandse troepen is ont ruimd. Ook Sibolga werd ontruimd. Tc Siantar zjjn ongeveer 2000 Indonesische geëvacueerden uit Tapanuli aangeko men. Uit Surabaja wordt gemeld, dat de kerkeraad van de protestantse gemeen ten Zondag een kanselboodschap heeft doen voorlezen in verband met de heer sende onrust. Intussen vielen er gedurende het weekeinde verscheidene nieuwe inciden ten voor. Een textielfabriek werd door een honderdtal mensen gerampokt, waarbij een buit van ongeveer 30.000 werd gemaakt. Een politie-agent werd in zijn woning overvallen. Onder de po- litie-agenten hadden enkele deserties plaats en er werden drie berovingen ge rapporteerd. Het republikeinse dagblad „Berïta" heeft een beroep gedaan op de bond van Betjakbestuurdérs (een betjak is een fiets-taxi) om incidenten te ver mijden, zulks in verband met de onver antwoordelijke wijze van optreden van sommiger dier bestuurders. Te Djocja heeft Yamin tegenover het blad „Nasional" verklaard, dat de de partementen 15 December aan de R.I.S. zullen worden overgedragen. De presi dentsverkiezing en de vorming van een kabinet voor de R.I.S. zullen 22 Decem ber gereed zün. Sukarno en Hatta zul len omstreeks 4 Januari hun zetel naar Batavia verplaatsen. Yamin zei tenslotte: „Daarna zullen wü onze strijd voor de opneming van Irian (Nieuw-Guinea) in het gebied van de R.I.S. voortzetten," aldus het blad „Nasional". In officiële kringen te Washington heeft men heden bevestigd, dat de benoeming van Merle Cochran tot eerste Amerikaanse ambassadeur in Indonesië kan worden verwacht. IIIMIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIllHUIIIIIIIIIIIinillinillHII De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren met 39 stem men tegen die van het Sovjet-blok en Egypte en 9 onthoudingen het Russische plan, volgens hetwelk de landen inlich tingen over atoom- en gewone wapens zouden moeten verstrekken, verworpen. Een resolutie, waarin op de Veilig heidsraad een beroep wordt gedaan om de bestudering van de regeling en ver mindering van de gewone bewapening en de strijdkrachten voort te zetten, werd met 44 stemmen tegen 5 en 5 onthou dingen aanvaard. De resolutie was in gediend door Frankrijk en Noorwegen. Joegoslavië onthield zich beide malen van stemming. Hongaarse vluchtelingen in Lyon heb ben bekend gemaakt, dat de Hongaarse regering het voorbeeld van Tsjechoslo- wakije heeft gevolgd en van alle Hon gaarse bisschoppen en priesters de „eed van trouw" heeft geëist. Tot dusver is nog niets bekend over de reacties van de Hongaarse geestelijkheid; men weet echter, dat zij vastbesloten is geen nieu we aanvallen van de communisten op de Kerk te accepteren. Alhoewel de bis schoppen en de priesters de staatssub sidies tot op heden geregeld hebben ont vangen, verwacht men nu, dat de uit betaling afhankelijk zal worden gesteld van de eed van trouw. Naar de Hongaarse vluchtelingen ver der meldden, heeft het communistische regiem weer een nieuwe propaganda campagne tegen het episcopaat ontke tend, in het bijzonder tegen Mgr. Jo seph Groesz, aartsbisschop van Kalocsa, en Mgr. Coloman Papp, bisschop van Gyor, paters en broeders worden syste matisch uit de kloosters verdreven en ondergebracht in speciale, daarvoor aan gewezen kloosters. De communisten heb ben het vooral voorzien op de kloosters, die nog over land beschikken. De gees telijkheid wordt in ploegenstelsels inge deeld en aan het werk gezet. Ook de paters en broeders, die in het onderwijs of in de ziekenhuizen werkzaam zijn, worden eruit gezet zo gauw er vervan gers beschikbaar zijn. Ondanks deze scherpe maatregelen neemt het aantal roepingen steeds meer toe en de trouw van de bevolking aan de Kerk is groter dan ooit te voren. De jongste uitbarsting van de Etna be hoort alweer tot het verleden. Het vulcano- logisch observatorium deelde gisteravond mede, dat de lava nog slechts met een snelheid van één meter per uur uit de krater stroomde en dat hoewel nog rook en lichte asregens werden uitgestoten de activiteit van de vulkaan steeds verder af nam. Het Nederlands kustvaartuig „Maraat Vdat Maandag op de Noordzee voor de haven van IJ muiden in nood ver keerdeis door de sleepboot Hector de haven van Umuiden binnengebracht en naar Amsterdam gesleept. Andrei Vishincky, de Sovjetmssische minister van Buitenlandse Zaken, zal op zijn thuisreis uit New York ten minste 2 uur te Berlijn verblijven en aldaar be sprekingen voeren met Russische functiona rissen, zo verklaart men in Duitse kringen, die in nanuw contact met de Sovjet-contro lecommissie heten te staan. Dit bericht is niet in kringen der Wes telijke geallieerden bevestigd. Vishinsky zou dan de rol van Oost-Duitsland bespreken in verband met het Oost-Europese defen siesysteem. Sommige waarnemers veronderstellen, dat de Sovjet-Unie de Westelijke geallieerden mogelijk zal volgen bij de vorming van Duitse legereenheden binnen het kader van een algemeen verdedigingsplan. Zij zouden echter hierin de Westelijken niet voorgaan. Zweden en Nederland hebben gisteren een nieuw compromis aan de hand gedaan voor de toekomst van Jeruzalem. In het "Zweeds-Nederlandse voorstel wordt aangedrongen op internationaal beheer van de Heilige Plaatsen In Jeruzalem en geleidelijke demilitarisatie van de Heilige Stad door de Israëlische en Transjordaanse bezettingstroepen. Door de subcommissie van de speciale politieke commissie der V.N. is vol ledige internationalisatie van Jeruzalem aanbevolen. Zowel Israël als Transjordanië zijn tegen het plan tot volledige internatio nalisatie gekant. Hoewel het gesteund wordt door Rusland, Australië en een groep Arabische en Zuid-Amerikaanse landen is het toch twijfelachtig of het in de Assemblee de benodigde twee derde meerderheid voor de definitieve goedkeuring zal weten te verkrijgen. Gisteravond is ter hoogte van paal 48 op de grens van Castricum en Heems kerk het lijk aangespoeld van de 48- jarige Zeylmaker, een van de opvaren den van de „Sandbergen", die Zondag op dezelfde hoogte is gezonken en waar. van 9 man door de reddingsboot werden gered. Verder spoelde aan: de sloep, dek- luiken, een vat smeerolie en klein dek materiaal. Tussen paal 47 en 48 is een vlet aangespoeld. Het staat nog niet vast van welk schip dit afkomstig is. Bij navraag bij het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen wordt het be richt, als zou de T.N.I. ter sterkte van zes bataljons 15 December de handha ving van orde en veiligheid te Batavia overnemen, niet bevestigd. „Uiteraard worden voorbereidingen getroffen met het oog op de souvereini- teitsoverdracht. Definitieve beslissingen moeten echter wachten totdat de resul taten der Ronde Tafelconferentie door de beide Kamers der Staten-Generaal aanvaard zijn," aldus deelde men ons van bevoegde zijde mede. De communistenleider Alimin, van wie was aangenomen dat hij niet meer j in het leven was, is „in een dorpje m I het binnenlahd" geïnterviewd door de j correspondent van Antara, aldus meldt U.P. uit Batavia. Alimin wekte het In- donesische volk op de nationale een heid te versterken en de nationale strijd voort te zetten. Alimin noemde de 1 R.T.C.-overeenkomst onbevredigend en zei: „Het is slechts een kwestie van tijd voor Indonesië de echte vrijheid en de mocratie zal bereiken." Bij de aankomst van minister Van Schaik en minister Stikker in Batavia viel de regen in stromen neer. Pajongs werden gereed gehouden en zo kon het gebeuren, dat minister Stikker bescherming zocht onder Moh. Rum's paraplu. Het staat thans vrijwel vast, dat dc Zuiderzeewerken in 1950 worden voort gezet. Indien de minister van Waterstaat overeenkomstig een advies van de Zuiderzeeraad beslist, dan zal de eerste helft van de Zuid-Oostpolder, de zogenaamde Oosterpolder, in de komende zeven jaar worden drooggelegd. Er zullen zes jaar nodig zijn om dit gebied van 50.000 hectaren in te dijken. In het zevende jaar zal dan de drooglegging kunnen geschieden. Het ont ginnen en in cultuur brengen van deze „beste aller Zuiderzeepolders" zal enkele jaren nadien gereed kunnen zijn. mingen en inunderingen vormen. In de derde plaats krijgt men het voordeel, dat in de Oosterpolder de toekomstige hoofdstad van het Zuiderzeeland zal komen, te liggen. De ontwikkelingsgang van deze stad, die voorshands op 30.000 inwoners wordt berekend, zal de uitvoering van de rest der werkzaam heden ten goede kunnen komen. De Oosterpolder zal langs de oude Zuiderzeekust begrensd worden door het Eemmeer langs Gelderland en door het Ketelmeer langs Overijssel en de Noordoostpolder. Deze meren worden ter hoogte van Kampen door een dam met sluis gescheiden. In het Eemmeer, dat later ter hoogte van Huizen met een sluis verbonden zal worden met het IJmeer, hoopt men een belangrijke boezem voor drinkwater te vinden. Tal van beken komen er in uit. Dit grote meer zal de uitdroging van de Veiuwerand tegengaan. Het ministeriële besluit kan op be trekkelijk korte termijn verwacht wor den. Men hoopt van de Marshall-admi nistratie tijdig goedkeuring te krijgen om twintig millioen gulden uit deze hulp aan dit belangrijke werk te be steden. Dc Oosterpolder zal deel uitmaken van de Zuidoostpolder, die in totaal ruim 95.000 ha. groot zal zijn. Er zijn u?e redenen voor het advies om eerst het Oostelijke deel gereed te maken. Ten eerste is het landbouwkundig ap paraat slechts op ontginning van 800 ha. per jaar ingesteld, waardoor dijken van een groter gebied dan het voorgestelde, te lang renteloos zouden liggen. Ver volgens zal de Westelijke dijk van de Oosterpolder, die na voltooiing van de Zuidoostpolder slaperdijk zal worden, een extra beveiliging tegen overstro- De IJssel zal via het Ketelmeer langs de NJD.-polder ia rechtstreek se verbinding blijven met het IJs- selmeer, dat een zeer grote water boezem blijft. Het IJmeer, Gooimeer en Gouw- fneer vormen de derde boezem met het geprojecteerde 400 meter brede middenkanaal, welk kanaal tussen de toekomstige Zuidoostpolder en Zuidwestpolder (57.000 ha), door zal lopen naar het IJsselmeer. Een deel van de Zuidwestpolder die het eiland Marken gaat bevatten, zal aan het vasteland van Noord-Holland gren zen. Bij Hoorn blijft een klein meer over. Voor het zover is zullen nog enige tientallen jaren moeten verstrijken, in dien men tenminste na het gereedko men van de Oosterpolder direct verder zal kunnen werken. Deze Oosterpólder, die dus waarschijn lijk reeds in 1960 ten dele of geheel in cultuur kan zijn, wordt met een veei of een brug, die qua omvang veel van de Moerdijkbrug weg zal hebben, ver bonden met de N.O.-polder. Deze brug zal een belangrijke schakel zijn in een nieuwe grote weg AmsterdamGronin gen. Aangezien dit tracé geschikt is om er ook een spoorweg te leggen, is het bouwen van een nieuwe spoorver binding niet uitgesloten. De Oosterpolder zal zeer goede grond bevatten. Deze bestaat goeddeels uit zware klei. De fraaiheid .van een kooi zegt nog J ^^niets over de aard van de vogel, Voor de opstelling van hun compro mis-voorstel hebben Zweden en Neder land overleg gepleegd met de Verenig de Staten. Van Amerikaanse zijde wordt vernomen, dat de Amerikaanse gedele geerde John G. Ross het voorstel in principe steunt. Krachtens het nieuwe plan zouden Jordanië en Israël zich moeten verbin den, in overleg met hun gezamenlijke wapenstilstandscommissie, Jeruzalem trapsgewijze te demilitariseren, terwijl tevens de onderhandelingen voor ee:i uiteindelijke vrede zouden moeten wor den voortgezet. Beiden zouden tevens vrije toegang tot de Heilige Plaatsen moeten verzekeren. Door de Veiligheidsraad zou een UNO- commissie worden benoemd, welke het recht zou hebben, plaatselijk wetten die in principe de vrije toegang zouden belemmeren, te vernietigen. De Nederlandse afgevaardigde mr. Van Heuven Goedhart en Erik Bohe- man (Zweden) die hun voorstel nader verklaarden, legden er beiden de na druk op, dat hun regeringen geen recht streeks belang bij de kwestie hebben, en dat hun enige doel is een practische oplossing te vinden. De Amerikaanse gedelegeerde John Ross verklaarde van mening te zijn, dat het compromis-plan de enige mogelijk heid bood om dit jaar voor Jeruzalem een internationaal regime te verzekeren dat een goede kans had om ten uitvoer te worden gebracht. Een Brits woord voerder deelde aan verslaggevers mee, dat zijn regering de Amerikaanse ziens wijze deelde. Het debat is vandaag voortgezet. De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Israël zijn bestuur in Jeruzalem niet zou opgeven. Verwachting tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde of storm achtige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde tempera tuur. Zon: 8.33—16.30. Maan: 17.35—18.56. Alle Roemeense mannen tussen de 18 en 56 en de vrouwen tussen 18 en 45 jaar zullen voortaan per jaar twee tot twintig dagen aan de wegenbouw moeten werken. Ook buitenlanders, die een half jaar in Roemenië wonen, vallen onder deze gisteren uitgevaardigde r^geringsverordening. Uitgezonderd zijn: fabrieksarbeiders en kantoorbedienden met. kleine inkomens, le den van het diplomatieke corps, leden van de Roemeense regering, schrijvers, artisten, geleerden, soldaten, studenten en aanstaan de moeders. Indien men vrijstelling van deze arbeids dienst krijgt, moet men als compensatie we genbelasting betalen. Engeland heeft voorgesteld met Dene marken, Zweden en Noorwegen een regionale economische unie te vormen, aldus meldt het Deense regeringsblad „Social Demokraten". De Britse ambassadeurs in Kopenha gen, Stockholm en Oslo deden" gister avond dit voorstel in nota's aan de Scandinavische ministers van Buiten landse Zaken toekomen, zo meldt „So cial Demokraten". De unie zou gevormd worden over eenkomstig de doeleinden van de O.E.E.C. en van gelijke aard zijn als de Benelux. In de Britse nota werd voorgesteld de beperkende valutabepalingen in de han del tussen de vier landen op te heffen, een vrij geldverkeer te stichten, het systeem van importvergunningen geheel of gedeeltelijk af te schaffen en in- en uitvoerrechten op zekere goederen met tertijd te verlagen. Gustav Rasmussen, de Deense minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft vol gens het semi-officiële Deense nieuws agentschap gezegd, dat de Scandinavi sche regeringen in de Britse nota uit genodigd worden in de naaste toekomst inleidende besprekingen te houden. In handelskringen gelooft men, dat de Britse regering mogelijk een belangrijke verlaging van de handelsbelemmeringen tussen Engeland en de Scandinavische economische unie overweegt. Een der gelijke maatregel zou kunnen bestaan in vermindering of opheffing van de invoerquota, enige verlaging van de ta rieven en mogelijk ook een zekere mate van overdrachtmogelijkheid voor valuta. Verlaging van tarieven zou moeilijk kunnen blijken te zijn, in verband met de bepalingen van het handvest van Havana voor de handel. Dit verbiedt discriminerende tariefsverlagingen, ten zij de deelgenoten van de aanvang af mededelen te streven naar een douane unie. De gouverneur van de Nederlandse Antillen heeft medegedeeld, dat de Ne derlandse regering voornemens is de Ronde-Tafelconferentie voor West-lndië waaraan wordt deelgenomen door Nederland, Suriname en Curacao om streeks midden 1950 te hervatten. De gouverneur wees erop. dat da uitwer king door de wetgever van de resultaten dezer conferentie, o.a. in verband met de herziening van de grondwet, zoveel tijd zal vorderen, dat er alle aanleiding bestaat voor het tot stand brengen van een interim-regeling. „Dit verdient te meer aanbeveling," aldus de gouver neur, „omdat op deze wijze een oplos sing kan worden gevonden voor een zo brandend probleem als het tot stand komen van de zelfstandigheid der eilan den en het regelen van een onderlinge verhouding." De Sibajak is 3 December uit Tand jong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich 1700 militai ren, waarbij de volgende gesloten on derdelen; 8 R.VA., de 3e hulpverband- plaats afdeling en 37 R.I. Voorts detachementen Kon. Marine, Mariniers, K.N.I.L., Vrouwen Korps K.N.LL. en Luchtstrijdkrachten. Met de Zuiderkruis, die 25 November uit Tandjong Priok is vertrokken, repa trieert o.a. het derde bataljon van het garderegiment Prinses Irene. De Joodse gemeenschappen in de Ame rikaanse en Franse zone van Duitsland hebben gisteren in een telegram aan bondskanselier Adenauer geprotesteerd tegen de instelling vaneen afdeling voor Joodse zaken bij het departement van binnenlandse zaken. De Birmese minister van Buitenlandse Zaken Maung heeft gisteren meege deeld, dat Birma tegen Kerstmis com munistisch China zal erkennen. Maung is gisteren uit Groot-Brittannië teruggekeerd, waar hij de kwestie van erkenning van het communistische re giem van China met de Britse regering heeft besproken. Bij deelde mee, dat dit besluit auto matisch stopzetting van de betrekkingen met de nationalisten betekent. De minister-president van India Pan dit Nehroe verklaarde gisteren op een persconferentie dat India de erkenning van het communistische regiem in China „niet veel langer" meer kan uitstellen. Nehroe ontkende de berichten, dat hij voornemens zou zijn deel te nemen aan een in Februari te houden ver dedigingsconferentie van Zuid-Oost- Aziatische landen. Volgens de Londense bladen zou de Birmese minister van Buitenlandse Zaken hebben gezegd, dat India, Pa kistan, Burma, Siam, Indonesië, Australië en de Philippijnen van plan waren in Februari bijeen te komen om over de „verdediging van hun de mocratische integriteit'' te beraadsla gen. Nehroe zei, dat dit de eerste maal was, dat hij over een dergelijke con ferentie had horen spreken. Nehroe zeide, dat het communisme in Azië een phase is van de industriële re volutie, die zich tot het Oosten heeft uitgebreid op een ogenblik, waarop de wereld een ernstige crisis doormaakt. Hij was van mening, dat Azië zich in een periode bevindt, waarin het de over gang beleeft van de landbouweconomie naar de industriële economie. Hij betoogde, dat de Chinese leiders ongetwijfeld communisten zijn, doch dat, wat er in China gebeurt, weinig met het communisme gemeen heeft. China, zei hij, heeft een gemengde economie onder communistische leiding. Hij definieerde het begrip gemengde economie als de voortzetting van de oude economie met een steeds verder ingrijpen van het staatstoezicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1