Woningnood in Haarlem opnieuw verzwaard RUMOER OP HET BINNENHOF I Sinterklaas bij de Haarlemse oudjes Wij willen Holland houden" Hoe Zandvoorts bevolking groeide Minister Stikker met zeker optimisme uit Indonesië terug Vakgroep kwekers van de LTB 11 II Ontstellend kleine toewijzing voor 1950 Een kopje thee in een gezellige sociëteit AGENDA' Stille armen Leiders overzee zeer gesteld op. goede samenwerking met Nederlanders Vertrouwen in bestuur noodzakelijk Burgemeester en Zand- voortse raad Opnieuw doodstraf voor Kotalla en Wolff I 81 DINSDAG 6 DECEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Ouderavond K.A.J. Speelgoed voor kinder bewaarplaatsen Sigarenwinkeliers protesteren Muziek- en voordrachtavond Alfred Cortot in Haarlem BachChopin-recital Spreekuur weth. Geluk R.K. Schaakclub Burgerlijke Stand i STOFZUIGER DE FRAUDE BIJ DE BEATRIX- KLINIEK tTBeheerders" staan Donderdag terecht Jubilaris bij De Spaarnestad HEEMSTEDE Afscheid kapelaan Th- Ruiter Bliksem sloeg in schoorsteen St. Nicola as jacht Wasserij Duyn Indische Buurtvereniging BLOEMENDAAL Feestmiddag voor ouden van dagen Vóór het Kamerdebat 99 DAMMEN Weekoverzicht Kennemer- land Vijftig jaar geleden telde de badplaats 3000 inwoners N.S. KOPEN MATERIAAL IN AMERIKA Licentiebouw in Nederland INTERN. VAKVERENIGINGS CONGRES Nog geen formele beslissing tot instelling Om 11 uur moet de raad naar bed Ruiten ingegooid bij uitgever Vanwege boek van Schreieder Scheepvaartberichten VASTE RUSTIGE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Aanbesteding In ons nummer van 26 November deel den wij mede, dat Haarlem met de wo ningbouw in 1949 behoorlijk voor de dag is gekomen. Het ziet er voor 1950 wel zeer somber uit, wanneer men bedenkt, dat er slechts 278 woningen zijn toege wezen, waarvan 200 met montage. De Coöperatieve Woningbouwvereniging „Volkshuisvesting" heeft al de bouw van 75 duplexwoningen (114 gezinnen) aan besteed, daarbij rekenend op het bouw volume voor 1950. Juist gisteren heeft het rijk zijn goedkeuring aan deze bouw gehecht, zcdat daar geen moeilijkheden meer over kunnen ontstaan. Slecht tref fen het de Woningbouwverenigingen „Onze Woning" en „Zorgvliet", die resp, 71 en 56 woningen in Haarlem-Noord wilden bouwen en de bestekken reeds gereed hadden. Hiervan kan niets ko men, daar er van de 78 normale huizen al 75 zijn toebedeeld, zodat er voor het gehele volgende, jaar siechts 3 over blijven. Wij vroegen wethouder Angenenx hoe hij over deze tegenvaller dacht. „Wat wij al enige maanden vreesden, is nu werkelijkheid geworden," verklaar de hij. „Wij zullen echter niet bij de pakken gaan neerzitten en met spoed trachten de 200 montagewonin^en klaar te maken. Daarbij denken wij.aan een plan voor enige jaren, zodat met deze bouw regelmatig doorgegaan kan wor den. Intussen is het vraagstuk van de volkshuisvesting in onze stad weer be langrijk ernstiger gewerden." Er kunnen weliswaar woningen met een maximum inhoud van 500 kubieke meter vrij gebouwd worden door parti culieren. maar de overheid draagt daar aan geen gulden bij, terwijl de huur prijzen a^n een limiet gebonden zijn. De Kajotters van de afdeling Haarlem I verzorgden dezer dagen een ouder avond. De voorzitter de heer F. Knape en de aalmoezenier J. F. M. van Ingen, spraken beiden over doel en streven der K.A.J. en het devies „zie - oordeel - handel". Zij spoorden de ouders aan hun jongens op iedere bijeenkomst present te laten. Er werden daarna verschillende leuke •chetsjes opgevoerd. De goochelaar Stirza had veel succes. Het eigen bandje „The Etlies Band" vrolijkte de avond met muziek op. D« Stichting Kinderbewaarplaatsen houdt ook dit jaar een speelgoedactie. Wanneer men bruikbaar speelgoed kan missen, belle enen mevrouw v. Gelukv. Doom te Over- veen op. Het speelgoed wordt dan afge haald. Haar telefoonnummer is 23707. Donderdag 8 December beleggen de N. Bond van Sigarenwinkeliers een protest-vergadering in Restaurant Brink- mann te Haarlem. Er wordt geprotesteerd tegen de kerf-industrie, welke gemeend heeft de detaillisten 1% pet. van hun toch al geringe winstmarge te moeten afnemen. Het comité voor Jonge Toonkunste naars organiseert Zaterdag 10 Decem ber een muziek- en voordrachtavond in de met kaarsen verlichte Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum. Me dewerking verlenen Jaap Schröder, viool. Hans van den Hombergh, piano, en Elly Weller, voordrachtkunst. Uit gevoerd zullen worden werken van Haydn, Bunge, Roussel en Strawinsky. Aanvang 8 uur. Frankrijks grootste pianist, Alfred Cortot, zal in de maand December een toumée door ons land maken en ook in de grote zaal van het Gem. Concertge bouw te Haarlem optreden en wel op Maandag 12 December, 8 uur. Het pro gramma vermeldt werken van Schumann (Etudes Symphoniques), Chopin (Prélu des op. 28). Ravel (Gaspard de la Nuit) en Liszt (2de Hongaarse Rhapsodie). Gerard Hengeveld zal Donderdag 8 December in de kleine zaal van het Con certgebouw een Bach-Chopin-recital geven. Het programma vermeldt de chromatische Fantasie en Fuga, de twee stemmige inventies en de partita in Bes van Bach en na de pauze o.a. de Berceu se, Ballade in As en Scherzo in cis van Chopin. Wethouder Geluk zal morgen niet om twee uur maar van 11 tot half één spreekuur houden. De uitslagen van de onderlinge com petitiewedstrijden van de R.K. Schaak club „Het Witte Paard" zijn als volgt: Groep X: J. P. de LangeL. Stevens 10, J. v. EmmerikM. v. d. Berg y2. Groep II: H. v. d. VeldeW. Happel 'A'/2, J. StolvoortJ. Reeu- wijk '10, J. ReeuwijkW. Happel 10. Groep III: P. FilmerA. Komen 0—1, G. BurgmanJ. v. d. Berg 10, G v. d. StoopB. Overdijk 01, J. MeyerG. van Egmond 01. Groep IV: G. Ensink—R. F^tase 0—1, B. v. Duyn M. Stevens 10, G. BeelenC. Pollé 01, P. KloosG. Ensink 10, G. Lu nenburgA. Rosenhart 01, R. Faase G. Beelen 10, J. GosenB. v. Duyn 0—1. Voor de competitie van de N.H. Schaakbond behaalde het eerste tien tal een 5%41/., overwinning op „Kijk Uit" I, Velsen. GEBOREN: M. J. Keeman-van Lemel, z; H J. M. Snoeks-Beekelaar, z; E. C. H. van der Wie'-Groeneveld, z; J. Meije- nnk-Doornebosch, z; M. C J. C. Bier- man-Becker. z; F. S W. Bruin-Gelaudie, z: J. J. Velden-Koning, z; R. L. Wiis- haus-van der Zee, z; M. L. Arendsen-de Ridder, d; J M. van der Heijden-Beul- lens. d; A. M. Sweers-Passchier, d; M. C J. Bergmann-Zweiphenning, d; J. M. Meiland-Ernst, d; C. E. Giffard-Erdt- sieck, d; J. J. M. van Tongeren-Beem- sterboer d; T. G de Boer-Duif, d; S. Bakker-Blaauw, d; S. Schuitemaker- Sterk, d; H W. de Goeij-Speicken, d; J J. Smit-van Essen, d. ONDERTROUWD: C. van der Wulp tn J. L. E. Hoogkamer. OVERLEDEN: A L. Vollaerts, 71 j„ Donkere Begijnhof: H. Bergman, 78 L Overtonweg; J. M. Gerritse, 39 J., Gast- huisvest; C. M. Speelman-Boelé. 69 j. Grote Houtstraat; C. J. van der Kamp, 63 j., Slaperdijk: W. G. F. Sant, 58 j, Zaanenlaan; N. Boeiens-Schuitemaker. 60 j., Padangstraat; G. Kiefeij, 49 j„ Kamperlaan; C. Diesel-van Lit 83 j„ Stuijvesantstraat; J. C Duindam, 70 j SdaöepcaBnstraat. Erg aanlokkelijk zal deze gang van za ken dus voor de ondernemers niet zijn. Ook de leiding van het Huisvesting bureau hebben wij gevraagd, hoe zij bovengenoemde Sinterklaassurprise heeft opgevat. Als men bedenkt, dat in Haarlem in het komende jaar 700 woningen zouden moeten verrijzen om verdere achter stand te voorkomen, dan is verder com mentaar vrijwel overbodig. Wat de ach terstand betreft is de zaak hopeloos en wat het onderbrengen van gezinnen, die in 1950 aan de beurt moesten komen, aangaat, ziet het er al even slecht uit. Hoe komen wij eruit? Wot was het een prettip eest Maan dagmiddag in de Sociëteit voor Ouden van Dagen in gebouw Cultura aan de Jansstraat. Sinterklaas in hoog eigen persoon kwam vergezeld van zijn ge dienstige Zwarte Piet op bezoek in dit gezellige domein van de Haarlem se oudjes. En.... de grootheiligman voelde zich direct thuis tussen ol die ouden van dagen, die allen iets in zich hebben van de zeer oude, goedmoedige heilige. De Sint deelde met gulle hand sigaretten uit voor de dames waren ze van suikergoed en voor de heren van prima tabak gaf hier en daar tot vermaak van allen een standje aan iemand, die ondeugend was geweest, en dronk met de socië teitsleden zijn kopje thee. Ja, het was een gezellige middag voor de bezoekers van de sociëteit, waar de thee reeds lang voor de aankomst van de Sint in de pot boven het gas pruttel de. Bejaarde dame? en heren zaten rond de tafeltjes, met plezier pratend over prettige herinneringen aan vroegere Sinterklaasavonden. Er waren er ook die af en toe een kaart legden of een damsteen verschoven, terwijl ze onder wijl genoten van een lekkere pijp of een koopje thee. De spanning was al spoe dig voelbaar. Sinterklaas zou komen! Het werd steeds drukker en tenslotte was er geen stoel meer onbezet. Achter de grote vleugel had de oude heer Burg- dorffer plaatsgenomen, vaste pianist er ook lid van de sociëteit. Als er een op Sinterklaas leek, was hij het wel met zijn eerbiedwaardige grijze baard en goedige ogen. Vaardig gleden zijn vin gers over de pianotoetsen, toen hij aan het eerste Sinterklaasliedje begon en zo ging het van „Zie de maan schijnt door de bomen" tot „O. kom er eens kijken". Tegen half vier besteeg de heilige be zoeker de trap, die naar de sociëteit leidde. Begeleid door de heer Burgdorf- fer aan de piano zongen de oudjes met een blijde glimlach op hun gezicht „Zie ginds komt de stoomboot." De goede Sint werd hartelijk welkom GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U EEN BETROUWBAAR ADVIES bij de aankoop van Uw Betaling in overleg (Adv.) Donderdag zal voor de Haarlemse rechtbank terecht moeten staan het echtpaar K„ dat een groot aantal ver duisteringen zou hebben gepleegd ten nadele van de Beatrix-kraamkliniek aan de Zijlweg. Toen de directrice van deze kliniek, zuster Becker, in September 1944 moest onderduiken, droeg zij het toezicht op de inrichting over aan het echtpaar K„ dat bevriend was met de familie Becker. Na de bevrijding wilde de directrice de leiding weer in han den nemen, maar op dat moment werd zij door de B.S. gearresteerd, beschul digd van onvaderlands gedrag. Ook haar man werd naar de Koudenhorn- kazeme overgebracht, waar zij beiden vier maanden moesten verblijven. Intussen bleef het echtpaar K. de za ken waarnemen, zelfs onder een offi ciële aanstelling, want van 1945 tot en met Februari 1947 hadden zij het be heer over de kliniek gekregen. Pas 15 Maart werd zuster Becker in ere her steld en kon zij haar intrek weer ne men in de Beatrix-kliniek,' die zij in totaal ontwrichte toestand aantrof. Zij constateerde, dat in de loop der jaren voor tienduizenden guldens verduisterd was. De Haarlemse politie arresteerde de beheerders, die zeker de opbrengst van 32 kraamverplegingen niet hébben verantwoord. Door hun manipulaties was de kliniek aan de rand van de af grond gebracht. Hoewel het echtpaar K. na het ver hoor door de Haarlemse politie weer werd vrijgelaten, werd het op 1 Sep tember j.l. in het Huis van Bewaring opgesloten. De verdediger mr. Rogge veen kwam tegen dit besluit van de Of ficier van Justitie in beroep bij het ge rechtshof te Amsterdam. Het hof deed op 27 September uitspraak en stelde het echtpaar weer op vrije voeten op grond van de lange duur der instructie en om dat er geen vrees voor herhaling was. Het echtpaar is verduistering en heling en laste gelegd. De heer J. v. d. Berg werd op de dag dat hij 25 jaar in dienst was bij de N.V. Drukkerij De Spaarnestad met zijn gezin ontvangen door de di rectie en gecomplimenteerd, waarbij hem een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Daarna vond de huldiging door chef en collega's in de cantine van het bedrijf plaats. De heren J. Beijk, Goossens, v. Rooyen en v. Brero spra ken vele hartelijke en waatderende woorden en overhandigden de geschen ken van de afdeling, van het gezamen lijk personeel en van de buitenlandse collega's. Na afloop bleef men nog enige tijd geaeliig sameozija byaen. geheten en maar direct aan het woord gelaten. De heilige man had met alle plezier enige ogenblikken van zijn druk ke dag vrij willen maken om even naar de Haarlemse oudjes te gaan, want dat zijn zulke goede, gezellige mensen, als hij die over zou slaan, zou zijn verjaar dag niet goed geweest zijn. De Sint zei nog vele hartelijke woorden tot allen gericht en maakte daarna praatjes met vele oudjes afzonderlijk. De pianis moest van hem eens een leuk stukje gaan spelen en toen dat klaar was ver tellen, hoe lang hij al zo goed met de piano om kon gaan. „Nou, Sinterklaas.' zei de grijze pianist, „ik speel al heel wat jaren piano. Hoelang weet ik niet meer precies, maar toen ik vroeger in dienst was, heb ik het geleerd!" „Dat is mooi," zei de Sint, die vervolgens een gesprekje had met de U.V.V.-dames. „Wie moeten er in de zak?", vroeg de heilige, die niets dan goeds wil zien en het kwaad laat straffen. „Allen hebben goed opgepast", antwoordden de dames, doch Zwarte Piet deed het grote boek open en zag achter enkele namen on deugendheden staan. De „boosdoeners' kregen een vermanend woord van de Sint te horen en toen was voor de hei- ligman het ogenblik gekomen om eens rustig te gaan zitten genieten van een kopje thee. Hij legde nog een kaartje en stapte toen op om andere klanten te gaan bezoeken. De oudjes bleven nog geruime tijd in feeststemming bijeen. Op ons bureau zijn de volgende gif ten binnen gekomen ten bate van de stille armen. A. Z. f 2.50, L. d. P. f 1. E.B. f 10, mevr. H.C. f 25, J. M. f 10, pseudoniem Trientje f 1.50, voor zekere intentie A. D. f 10, N. N. f 3. Het totaal bedraagt nu f. 1200.—, U kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en vermelding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J. v. d. Wiel (post agentschap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaas (postagentschap), Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn (postagentschap). Kruistochtstraat 54. De Tuinbouwstudieclub „Haarlem" en de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde geven Donderdagavond om 8 uur een lichtbeeldenavond in Brinkmann. De heer Dorresteijn, directeur van Hout en Plansoenen, zal spreken over de par ken, de Haarlemmerhout en het dieren- In verband met de overplaatsing van kapelaan Th. Ruiter naar Den Haag zal Donderdag in de bovenzaal van de St. Aloysiusschool aan de Molenwerfslaan een afscheidsavond worden georgani seerd. De felle bliksemschicht van Maandag middag omstreeks 2 uur heeft in Heem stede de schoorsteen van de firma Zwarter in de Raadhuisstraat getroffen. Gelukkig kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor, maar de schoorsteen werd flink beschadigd. Ook de boven leiding van de tram in deze omgeving had van de bliksem te leiden. De St. Nicolaasjacht van de Jeugd- rijvereniging „En Avant" is wegens on gunstig weer uitgesteld tot a.s. Zondag. bioscopen: Rembrandt: De nieuwe avonturen van Don Juan (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Twee maal twéé is twee (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Les En- fants du Paradis (volw.), 2 en 7.30 u.; Frans Hals: Met muziek door het leven (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Een zwervers-oponthoud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Woensdag 1 December Stadsschouwburg: Voor Toonkunst liede- renavond van Mack Harroll, 8 uur. Donderdag 8 December Concertgebouw: Plano-recital Gerard Hen- geveld, 8 uur. AMSTERDAMSEVAART 20 - TEL. 11053 (Adv.) De Indische Buurtvereniging organi seert Woensdagmiddag in de Cantine aan de Heemsteedse Dreef een St. Nicolaas- feest voor de jongste kinderen van de leden. Des avonds te 7 uur doet de Sint zijn jaarlijkse ronde door de Indische Buurt, voorafgegaan door muziek. Op Donderdagavond houdt deze ver eniging een jaarvergadering, eveneens in de Cantine. De agenda vermeldt o.m. jaarverslagen van secretaris en penning meester en de benoeming van enige be stuursleden in verband met periodieke aftredingen. Ouden van dagen van zeventig jaar en ouder, die anders niet in de gele genheid zijn er eens uit te komen, wor den uitgenodigd op een feestmiddag, die zal gehouden worden in het Jeugd huis te Bloemendaal op Vrijdag 30 Dec. Opgave van deelname onder ver melding van naam en volledig adres wordt gaarne ingewacht ten Raadhuize te Overveen, uiterlijk vóór 20 Dec., waarna nadere mededelingen zullen volgen. Postrekening no. 212134 ten name van mevrouw A. C. den Tex-Baronesse Bentinck te BloemendaaL (Van onze Haagse redacteur). Om Weiter en Gerbrandy werd er hedenmiddag geroepen op het Binnen hof. Het anders zo rustige plein maakte namelijk kennis met een vrij emotionele demonstratie van personen, die zich te gen de gang van zaken met betrekking tot Indonesië meenden te moeten verzet, ten door spreekkoren te vormen voor het begin van de vergadering der Tweede Kamer. Zij zongen op de wijs Voor de Hoofdklasse zorgde Ooster kwartier voor een verrassing door van de Haarlemse Damclub te winnen, voor lopig met 126, welke uitslag vermoe delijk 146 zal worden. De 1ste klasse had de afgelopen week vrijaf. De uitslagen van de 2e klas lui den: HoofddorpCruquius 614; VKD II BDC III 11—9; Noorden—St. Bavo II 812; Hillegom IIOosterkw. II 911; Kijk" UitDOS, nog niet bekend. Behalve VKD II lieten de thuisclubs zich verschalken; VKD II werkte zich weer gelijk met de leiders en St. Ba vo II maakte zich los van Hillegom II. De stand in deze klasse is nu: VKD II 8 7 1 14 Kijk Uit 8 7 1 14 Oosterkw. II 7 5 2 10 DOS 8 5 3 10 HDC III 8 4 4 8 BDC III 8 4 4 8 Cruquius 9 4 5 8 Noorden 8 3 5 6 Hoofddorp 8 2 6 4 St. Bavo II 8 2 6 4 Hillegom II 8 1 7 2 In de 3e klasse won VKD HI van BDC IV met 137, terwijl de wed strijd Halfweg IIHDC IV werd uit gesteld. De VKD'ers behaalden daar mede hun eerste punten; overigens kwam er geen verandering in de stand. De St. Nicolaasweek geeft maar een mager programma, doch wel enkele zeer belangrijke ontmoetingen. In de 1ste klasse trekt de meeste' aandacht St. Ba vo tegen Hillegom, welke wedstrijd op 7 December gespeeld wordt in het R.K. Verenigingsgebouw te Heemstede. Bij een gelijk spel of bij winst van St. Ba vo is dit kampioen; het zal dus span nen. Verder wordt er gespeeld: Haar lemStabiel; HalfwegHDC II. De 3de klasse ziet met belangstelling uit naar de verrichtingen van de beide koplopers Diagonaal en St. Thomas, op 7 December, terwijl -Kijk Uit II en Halfweg II elkander de vierde plaats op de ranglijst gaan betwisten. van „Wjj willen Holland houden" een lied, waarin de belangeq van de zgn. Minderheden verdedigd werden, en waarin met bijval onderstreept werd het woord „nooit". Men hoorde uitroèpen als: „Op voor de Minahassa" en „Eer loos". Vooral bij de aankomst van de ministers roerde het publiek, dat enige honderden koppen telde, zich nog al flink. Met name geschiedde dit bij aan komst van de minister-president, dr. Drees. Een der laatsten, die arriveerde, was de minister van Financiën; de auto's reden vlak voor de ingang der Tweede Kamer. De twee stappen die prof. Lief- tinck van de deur scheidden waren ech ter voldoende om hem te doen herken nen. Er ontstond een waar fluitconcert, maar vermoedelijk speelden hier nog wel andere sentimenten in mee dan al leen de kwestie van het Indonesië-beleid. De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. den Hollan der, heeft bekend gemaakt, dat de Ne derlandse Spoorwegen contracten heb ben getekend met de Westinghouse Electric Corp. en de Baldwin Locomo tive Co. voor electrisch spoorwegmate riaal ten waarde van ongeveer 1.600.000 dollar. Ir. Den Hollander, die twee weken in de V. S. vertoeft en hier kennis neemt van de uitrusting en de werkwijze van de Amerikaanse spoorwegen, verklaarde dat hat Amerikaanse materiaal bestaat uit onderdelen voor de 25 105 metric tons electrische locomotieven, waarmede de Nederlandse Spoorwegen hun wagen park tegen 1951 hopen uit te breiden. Naar hij mededeelde heeft de Marshall-administratie machtiging ver leend voor het bedrag, van 1.600.000 dollar, doch de Nederlandse Spoor wegen zullen nog eens 3.400.000 dollar neertellen voor de locomotieven, die gebouwd zullen worden door een fa briek in Hengelo in samenwerking met Werkspoor te Amsterdam. De motoren zullen in Nederland wor den gebouwd naar ontwerp van Wes- De internationale conferentie wan niet-communistische vakverenigingen ia gisteren na zeven dagen te Londen ge ëindigd zonder de verwachte formele beslissing tot instelling van een nieuwe vakverenigingsintemationale. De nieuwe organisatie zal wegens enkele menings verschillen op de vergadering van giste ren niet eerder dan Woensdag het le venslicht zien. De Italiaanse afgevaardigde, Pastore, stelde bij de besprekingen over de sta tuten der nieuwe organisatie opneming voor van een clausule ter verzekering van maximum faciliteiten voor arbei ders-emigratie uit de overbevolkte lan den. Namens de commissie van voorbe reiding zeide de heer J. H. Oldenbroek (Nederland), dat een dergelijke om vangrijke kwestie eerder ter tafel had moeten worden gebracht. Het Italiaanse voorstel werd met 52 tegen 21 stemmen verworpen. Vervolgens wilden verschillende dele gaties een wijziging in de door de statu ten voorziene bestuursraad. De heer Ol denbroek antwoordde hierop, dat gro tere vertegenwoordiging van bepaalde gebieden in de bestuursraad slechts kon worden toegestaan, als de vertegenwoor digde vakverbonden in ledental zouden toenemen. Toen de conferentie gisteravond werd verdaagd, was nog niet over de samen stelling van het bestuur gestemd en evenmin waren de statuten aangenomen. De bespreking over de statuten en de stemming zal Woensdagochtend worden voortgezet, onmiddellijk voor de ope ning van het eers'te congres van de nieuwe internationale. De commissie voor de geloofsbrieven heeft verzocht om toelating van het Bel gische Christelijke Vakverbond tot de conferentie. De te vormen organisatie zal de vol gende naam hebben: „Internationale bond van vrije vakverenigingen over de gehele wereld en strijd tegen „vijanden van het vakbondswezen." De hoogste autoriteit der organisatie zal een twee jaarlijks congres zijn. Verder wordt een algemene raad en een uitvoerend lichaam ingesteld. tinghouse en onder licentie van deze maatschappij. Een official van Westinghouse zeide, dat het Amerikaanse materiaal gebouwd en afgeleverd zal worden tijdens de laatste maanden van 1950. Toen op 30November de 10.000ste inwoner van Zandvoort werd inge schreven, bereikte onze gemeente een - zeer belangrijke mijlpaal in haar be staan. In het begin dezer eeuw telde Zand voort ongeveer 3000 inwoners. Gedu rende de jaren 19001914 kwam in dit cijfer weinig verandering. In het voor jaar steeg het telkens wel, doch in de wintermaanden liep het weer even snel terug. De oorlogsjaren 19141918 brachten echter een grote verandering. Evenals in onze dagen was er ook toen een ge duchte woningnood, voornamelijk in de grote steden, mede veroorzaakt door de talrijke uitgeweken Belgen, die hier te lande vertoefden. Er was in Zandvoort woonruimte ge noeg; vele woningen en gedeelten van woningen, die uitsluitend des zomers door badgasten werden betrokken, wer den nu ook des winters bewoond. In deze periode werd Zandvoort als het ware „ontdekt" als woonplaats voor forensen; niet alleen „ontdekt" doch ook gewaardeerd. Er kwam grote vraag naar midden standswoningen en uit deze jaren da teert de eerste breed opgezette uit breiding. Na de openingsrede van de heer Elders op de vergadering van de vakgroep van de kwekers van de L. T. B. zou het voorstel van de afdeling Hille gom aan de orde komen, doch de heer Stokman verklaarde namens die afde ling, dat bedoeld voorstel was ingetrok ken. Daaraan was echter de voorwaarde verbonden, dat het voorstel tot afschaf fing van de saneringsmaatregelen op de komende voorjaarsverg. aan de orde zou worden gesteld en tevens, dat die vergadering niet in Mei 1950 maar op een vroegere datum zou gehouden wor den. De voorzitter antwoordde daarop dat hij het besluit van de afdeling Hillegom zeer kon waarderen. Dat uitstel was namelijk om tactische redenen aanvaard, omdat het voorstel in het voorjaar 1950 meer effect zou hebben. De heer Elders verklaarde tevens, dat het vakgroepbe stuur bereid was die voorjaarsvergade ring eerder te doen plaats vinden, bij voorbeeld eind Maart of begin April. Met dat al was die kwestie nog niet van de baan. Sommige afgevaardigden kon den zich niet met dat uitstel verenigen en spraken zelfs van een afschuifsysteem, dat door het bestuur gehanteerd werd. Anderen vroegen zich af, welke houding het bestuur zou aannemen tot aan de eerstvolgende vergadering, nu het de wetenschap had, dat zich vele leden van de vakgroep tegen de sanering gekeerd hadden. Naar aanleiding van deze laatste opmerking zeide de voorzitter, dat het bestuur de komende maanden een vol komen neutraal standpunt zou innemen. Bij alle discussies, die omtrent deze punten ontstonden, werd ernstige critiek uitgeoefend op het zgn. 2e surplusfonds en daarbij werden nog al eens woorden van critiek gesproken aan het adres van het bestuur en het BVS. Tenslotte was het de heer Lefeber, die in duidelijke taal aankondigde, hoe niet alleen het vakgroepbestuur, maar vooral het BVS zich bij de minister verzet hadden tegen de vorming van een 2e surplusfonds. Deze spreker drong er bij d afgevaardigden op akn, dat zij wat meer vertrouwen moesten stellen in hun eigen bestuur. „Pas bij onderling vertrouwen" zo zeide hij, „zal het moge lijk zijn iets te bereiken". De belastingen vormden bij de rond vraag het voornaamste punt van be spreking en het was hier vooral het Tweede Kamerlid, de heer M. P. van der Weyden, die deze aangelegenheid zakelijk en goed gedocumenteerd uit de doeken deed. In de middagvergadering kwam de sectie bloemisterij, boomkwekerij en hoveniers bijeen, eveneens onder voor zitterschap van de heer J. Elders. In zijn openingswoord bracht deze naar voren dat het afgelopen jaar niet on gunstig genoemd mocht worden, of schoon de situatie met de potplanten en snijbloemen wel enige zorg gaf. Het enige voorstel op de agenda was dat van de Veenstreek, dat inhield om ook aan de jonge kwekers het teeltrecht te verlenen. In zijn prae-advies had het vakgroepbestuur geadviseerd een min of meer afwijzende houding aan te ne men tegenover dit voorstel en na am pele besprekingen verklaarde de ver gadering zich daarmede accoord. In de loop van de middag sprak de heer J. G. A. Orbaan, secretaris-directeur van het BVS. over de exportmogelijkheden van de bloemisterij-producten. (Van onze verslaggever) Om half één gistermiddag landde op Schiphol de K.L.M.-Constellation „Am sterdam", die minister D. U. Stikker van Indonesië naar het vaderland terug' bracht. Z. Exc„ die er enigszins ver moeid uitzag, verklaarde, dat hij van zün korte driedaagse bezoek tijdens hetwelk hij overigens geen volledig beeld van de situatie in Indonesië had kunnen krijgen met een zeker opti misme terug is gekeerd. Hetgeen ove- digens niet betekende, dat hij „helemaal geen moeilijkheden" voorzag. Met name wees de minister in dit verband op de activiteit van zekere communistische groepen. Maar dit gevaar, aldus de mi nister, wordt ook onderkend door de Indoneische leiders en het is hoogst waarschijnlijk, dat zij passende maat regelen zullen treffen. Het was hem gebleken, dat de Indo nesische leiders „bijzonder zijn gesteld op samenwerking met de Nederlanders" Talrijke huizen werden gebouwd aan de Brederodestraat, de Koninginneweg, de Dr. Joh. Mezgerstraat, de Parallel weg en de Kostverlorenstraat. Op 1 Januari 1920 bedroeg het aantal inwoners reeds 6529. Men bleef bouwen en het aantal in woners steeg regelmatg en beduidend, zodat reeds op 1 Januari 1925 het aantal 7633 was bereikt. De' crisisjaren, die omstreeks 1925 aanvingen, waren oor zaak, dat het bouwtempo vertraagde en ook in' het bevolkingscijfer kwam wei nig verandering. Op 1 Januari 1931 waren er 7838 Zand- voorters. Vanaf 1931 ging het echter weer crescendo en het bevolkingscijfer be woog zich weer in stijgende lijn, waar door op 1 Januari 1937 het cijfer 9272 werd bereikt. Het hoogste bevolkingscijfer vóór de aanvang der evacuatie (6 Novem ber 1942) bedroeg 9805 en de mening is wel eens verkondigd, dat, ware de evacuatie niet gekomen, de 10.000 wel eerder zou zijn bereikt. Vermeldenswaard in dit verband is echter een extrapolatie aan de hand van berekeningen van prof. Methorst, des tijds directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, daterend van vóór 1939, althans uit een tijdperk, toen er van een evacuatie nog geen sprake was en waaruit, zeer merkwaardig, blijkt, dat prof. Methorst berekende, dat Zand voort eerst in 1949 10.000 inwoners zou hebben. Er stonden hier, om in ronde getallen te spreken, 2800 woningen. 800 werden er afgebroken en het strekt allen, die hieraan het hunne hebben bijgedragen, zeker tot eer, dat dit verlies reeds weer zodanig is gecompenseerd, dat thans, 4 jaren na de bevrijding, reeds woon ruimte aan 10.000 personen kan worden geboden. Tengevolge van de evacuatie was het aantal inwoners in de oorlog terugge lopen tot 1400 De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heeft aan de raads leden een vriendschappelijk schrijven gezonden, waarin hij wijst op de al te langdurige raadsvergaderingen, die op den duur niet in het belang der gemeente kunnen zijn en bovendien een prettige samenwerking in gevaar zouden kunnen brengen. De burgemeester meent, dat het meer om de geest van zijn bedoeling gaat dan om de woorden, die hij moet gebruiken om zich te kunnen uitdrukken. Hij ver zoekt de fracties om slechts de fractie voorzitter of een der leden over het on derwerp, waarin hij het beste georiën teerd is, te laten spreken. Voortaan zul len eerst de raadsleden aan het woord komen, daarna het college, daarna in tweede instantie de raadsleden en tot slot wederom het college. Dan zal er onmiddellijk, indien noodzakelijk, ge stemd worden. Ook deelt de burgemeester in het schrijven mede, dat hij in den vervolge de vergaderingen om 11 uur 's avonds zal sluiten. De Bjjzondere Raad van Cassatie heeft Woensdagmorgen uitspraak gedaan in verschillende zaken van Duitsers die zich gedurende de bezetting in het kamp Amersfoort hebben schuldig gemaakt aan mishandeling der gevangenen. De ex-commandant van dit kamp, J. J- Kotalla, die gevangenen heeft mishan deld en vermoord, en die door het Am sterdamse Bijzonder Hof ter dood was veroordeeld, hoorde zich nu nogmaals tot deze straf veroordelen. Ook de SS-er H. H. Wolff, die bovendien in het kamp Vught, waar hij het „Kerstmannetje^* werd genoemd, beestachtig is opgetre den, werd ter dood veroordeeld. E. B. Brahm, die door het Amster damse Bijzondere Hof was veroordeeld tot twintig jaar, hoorde thans een le venslange straf tegen zich uitspreken. Oberle werd tot twintig jaar veroor deeld en de zaak tegen Alscher werd verwezen naar de Bijzondere Strafka mer van de Haagse rechtbank. (Eigen bericht) Acht Amsterdamse journalisten (in al fabetische volgorde: B. Aafjes, R. Blij- stra, A. van Domburg, Jac. Gans, N. Gomperts, H. Hoekstra, Gabr. Smit en S. Tas) hebben Maandagmiddag om half één precies een tweetal ruiten ingegooid bij de uitgever Holkema en Warendorf aan de Keizersgracht, welke firma Schreieder's boek „Het Englandspiel" heeft uitgegeven. De bedoeling was de firma duidelijk te maken dat de uitgave van Schreie der's boek een schandelijke belediging voor het Nederlandse volk moet ge noemd worden. Adressanten hebben daartoe een exem plaar van het gewraakte boek in tweeën gescheurd, beide helften met een steen verzwaard en vervolgens in de vorm van pakketten door de ruiten gegooid. Terwijl een oploopje van buren en voor bijgangers begon te ontstaan, is het ge zelschap opgestapt naar het politiebureau aan het Singel, alwaar de daders zichzelf hebben aangegeven. Op dat ogenblik, omstreeks half twee, had de uitgever nog geen aangifte van de vernieling gedaan. Het is te verwachten, dat de boekhande laren Schreieder achter hun grote win kelramen vandaan zullen houden. Minister Stikker had verder de indruk opgedaan, dat de ondernemers de resul taten van de R.T.C. „als enige oplossing reeds lang hebben aanvaard" en hij constateerde daarop met tevredenheid, dat de T.N.I. haar taak „zeer goed" ver vult. De planters in de onder haar toe zicht staande gebieden vóelén zich te vreden. Desgevraagd verklaarde minis ter Stikker tenslotte, dat de souvereinv- teitsoverdracht in Nederland en Indo nesië zeer waarschijnlijk óp hetzelfde uur zal plaatsvinden, zulks om even tuele moeilijkheden, die zouden kunnen voortspruiten uit „een ogenblik van ge- zagsschemering", te voorkomen. AALSDIJK 6 te Rott., AKKRUMDIJK 5 bij Bermuda, ALBLASSERDIJK 5 bt) K. Finisterre, ALCYONE 4 bij Finisterre, AL- DERAMIN 5 v. St. Vincent, ALKAID p. 5 K. Verdische Eil„ ALPHARD p. 5 Fern. Noronha. ALPHERAT 6 te Paranaqua, AM- STELKERK 5 te Le Havfe, ANNENKERK 5 bij Kreta, ARIADNE 5 n. Amst., BAARN 6 te Cartagena, BEVERWIJK 5 by Born- holm, BONAIRE 8 te Amsterdam, BORNEO 5 bij Saigon, BOSKOOP 6 n. Madeira, BRE DA 5 bij Barbados, BRITSUM 5 bij Terce- ria, CONGOSTROOM 5 te Takoradi, CO- RILLA 5 te Santa Cruz, DELFT 6 te Val paraiso, DRACO 5 n. Gothenburg, EDAM 5 te Londen, ESSO (Den Haag) p. 5 Azo- ren, ETREMA p. 5 Algiers, HELDER 5 n. Amst., HERA 5 bij Tercerifi, HERSILLIA 3 n. Pampatar, HESTIA 4 n. Cardon, HY DRA 6 n. Antw., ILOS 5 v. Beyrouth, IN- DRAPOERA 6 te Rott., IRIS 5 n. Tarra gona, KEDOE 5 n. Engeland, KLIPFONTEIN 6 te Teneriffe, KOTA BAROE 5 n. Makar- sar, KOTA INTEN p. 5 K. Guardafui, LIE VE VROUWEKERK 6 te Aden, LOENER- KERK 5 n. Colombo, LOMBOK 5 bij Hali fax, MAPIA p. 5 Goerse, MARIEKERK op de Elbe, MATARAM 5 n. Surabaja. MERWEDE 5 te Antw., MIRZA 5 n. Plad- joe, MUIDERKERK 5 n. Cotonau. MURENA 5 bij St. Point, NIGERSTROOM p. 5 La» Palmas. NOORDWIJK 6 n. Stettin, ONDIA 5 n. Singapore, ORANJE p. 5 Sabang, ORION 5 n. Paramaribo, OVERIJSEL 5 te Aden, POSEIDON 5 te N. York. PRINS WILLEM III -6 te Gibraltar. PRINS WIL LEM V p. 5 Dover, RÈMPANG 6 te Bela- wan, RIOUW 4 te Belawan, RONDO 5 P. of Spain, ROTTI 5 te Makassar, SAMA- RINDA 5 n. Karachi, STAD SCHIEDAM 6 te Pepel, STENTOR p. 5 K. St. Vincent. STUYVESANT 5 n. Barbados, TALISSE n. Surabaja, TARAKAN p. 5 Ceylon. TA- WALI 5 n. Penang, TRITON 6 te Aruba, VENUS 3 te Triest, WATERLAND 6 te Ca- bedelo, WESTERDAM 5 v. Rott., WIEL- DRECHT 5 v. Rastanura, ZEELAND p. s Ouessant, ZUIDERKRUIS 4 v. Aden, ZIJ PENBERG 5 te Amèt. Amsterdam, 5 Dec 1940- De aandelenmarkt kenmerkte zich vandaag over het geheel door een rus tige vaste stemming In vrijwel alle af delingen waren kooporders geplaatst, doch het beschikbare materiaal wa® uiterst schaars. (Niet-officiële koersen) Vorig OpeoöM slot 3>4 Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 98ft 3 Ned. 62-64 bel. fac 99,7, Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. 96>)gl Ned. Handel Mij. eert 157 gl A.K.U. 18491 Van Berkels Patent 116% Calvé-Delft eert. 1421/2 Van Gelder ISOgb Kon. Hoogovens eert 205 Unilever cert. 247% Ned. Kabel 298gb Philips 24iy2 Kon. Petroleum 30774gl „Amsterdam" Rubber 133 Holl. Amerika Lijn 161% Kon. N. Stoomb. Mi) 126 Ned. Scheepv. Unie 145% H.V.A. 148 Deli Mij. eert 135% 6/12 98% 184% 245 24 0 303% 130% 123 1-15 14« 138 Burgemeester en Wethouders van Zandvoort hebben aanbesteed de bouw van 20 middenstandswoningen aan het Badhuisplein vóór de Hogeweg. Deze zaak is in handen van het architecten bureau Pot-Keegstra, Amsterdam. Be groting f347.766. 5 biljetten waren inge komen. Laagste inschrijver G. Muys, den Dolder, f359.560, hoogste inschrijver N. Worp, Amsterdam, f397.000. De gunning is aangehouden. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater p.S. Steel ex dèr- 6/12 28%* 31 60% 40% 69 14 51% 64% 19% 12% 23% 40 48% 33% 24% 25% 3/1* 40 34%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2