OUD EN TIL ANUS IN HET ONZEKERE OOK RADAR ZOU AAN RUSSEN ZIJN UITGELEVERD Russen houden 38 Nederlandse en Belgische schepen in Berlijn vast Beide fractieleiders wachten het antwoord van Regering af Scrooge en Lieftinck DOORBEREKENING IN PRIJZEN VAN DE KOMENDE LOONSVERHOGING? Tot hoofd en hart VERKIEZING PRESIDENT R.I.S. OP 15 DECEMBER ZIJ, DIE VIELEN In 1943 had Amerika nog weinig uranium Kinderbijslag zou men voor ieder kind met 5 pet. willen verhogen .Het weer SCHIPPERS HEBBEN VRIJWEL NIETS TE DOEN J Vervoer op Indië-lijn verre van normaal Regering bestelt 150 straaljagers Trawler uit IJmuiden vertrokken WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 73sfe JAARGANG No. 24634 TWEEDE KAMER OVER SOU VEREINITE1TSOVERDRACHT WELTER EN A.R. AFWIJZEND ;t fm? t GEEH DISCRIMINATIE VAN ONGESCHOOLDE ARBEIDERS „VERGETEN VLOOT" VAN BINNENVAARTSCHEPEN „Tijd van de lucht brug was beter" Concurrentie nam groot deel over „Nederland beter in staat Nieuw-Guinea te beheren", aldus Hatta Militaire gouverneur West-Java Deserteurs uitgeleverd De kwestie der gevangenen Reorganisatie van de politie Rapport is gereed Bij „Aviolanda" Lesvliegtuig neer gestort Inzittenden redden zich per parachute BUREAUX: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 6J50 uur avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ru». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mmimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-booqte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents oer week. t 1.52 per maand, t 455 per kwartaal Van de vele geslepen, spitsvondige, vernuftige, soms ook hartstochtelijke beschouwingen, die op deze eerste dag van het finale Indonesische debat in de Tweede Kanier werden ten beste gegeven, leek ons ditmaal het meest de moeite waard de rede van de heer Tilanus. De heer Tilanus sprak menselijk, oprecht en met gezond verstand. Hij vroeg zich af, of het destijds wel ver standig is geweest de petitie-Sutardjo af te wijzen, en daar zat de heer Tilanus inderdaad net op het punt, waar alle ellende is begonnen. De heer Tilanus betreurde eenvoudig, dat er niets of maar een beetje is terechtgekomen van wat hij bedoeld heeft en wat zovelen met hem bedoeld hebben. Niets van de Kroon en niets van tal Van andere desiderata, maar hij had ook helemaal geen behoefte om dit grondwettelijk recht te praten. De be reikte overeenstemmingen, zeide hij, gaan langs de Grondwet heen, en de vervroegde souvereiniteitsoverdracht brengt ons in grote moeilijkheden. Ver. schillende punten noemde hij zeer pijn lijk. Wij hebben ons alles anders voor gesteld, zei hij oprecht, en nuis het alleen maar de vraag, of alle risico's aanvaard mogen worden. De souvereiniteitsoverdracht is een Sprong in het duister onder deze om standigheden, maar deze constructie kan zijn in het belang van beide vol keren. Alles is een kwestie van ver trouwen en onderlinge waardering. Moet inen nu helpen de jonge staat Indonesië mede op te bouwen, of moet men hel pen hem te vernietigen? In het eerste geval is er voor Nederland nog mooi en goed werk te doen. Maar zie: men zit met het grondwettelijk bezwaar en de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht Werpt een tweede schaduw op de over eenkomsten. De heer Tilanus kan daar Uiet uit, maar wat hij zei klonk sym pathiek. Voor de politieke rotten in de Ka mer was het natuurlijk maar ,,low brow"-praat, die een tikje machteloos scheen. Maar was het in wezen mach telozer dan al die andere vertogen, Waaraan alleen meer vernuft was be steed ter camouflage van diezelfde machteloosheid? Daar was Schouten, ook een eenvou dig man, die, van zijn visie uitgaande, de Unie totaal afwees, zo licht als een pluisje, helemaal in strijd met de Grond, v.et; de onduidelijke oplossing met het zelfbeschikkingsrecht hekelend, het staatsnoodrecht bij voorbaat verwerpend op zwakke argumenten, aangezien de regering niet tijdens de R.T.C. met de Kamer overleg heeft kunnen plegen, daar de Kamer evenmin iets toe of af had kunnen doen aan de grondwette lijke stand van zaken. De heer Schouten wil echter niet eens zeggen, dat hij heel deze oplossing vierkant afwijst. Hij wil alleen de overdracht aan gehouden zien tot eerst de onafwijs bare voorwaarden tot zijn genoegen vervuld zijn. Daar was Weiter, schrikkelijk in het In de komende maanden zullen we kelijks schepen binnenkomen met repatriërende soldaten uit Indone sië. Deze soldaten hebben zware of fers gebracht, grote gevaren gelopen, en zijn vaak gedesillusionneerd, omdat zij het werktuig waren van een poli tiek, waarvan zij niets begrepen. Zij komen nu terug met duizenden en moeten weer worden opgenomen in de kleine en beschermende kring van het familieleven en de grote kring, waar in de struggle for life met de dag fel ler gevoerd wordt, de grote kring, die burgerlijke maatschappij heet. Nauwelijks van de boot, maken zij Biet het harde leven reeds kennis. Want naast de vertegenwoordiger Van de regering, die hen met gloed volle woorden welkom heet in het Vaderland, staat daar de fiscus. Welke soldaat brengt niet graag voor zijn ouders, verloofde en familieleden wat cadeaux mee uit het verre tropen- land? De fiscus eist echter meteen 25 pCt. invoerrechten op luxe artike len, als de waarde hiervan op hoger dan f 25 geschat wordt. Wet is wet, zal men zeggen, en de douane-ambtenaar doet zijn plicht. Tegen misbruiken moet ongetwijfeld Worden gewaakt, maar is er nu geen milder regeling te treffen voor onze repatriërende militairen? Gun hun de Vreugde van het geven van iets moois, iets waardevols, aan hen, die dag en nacht, vaak tijdens een jarenlange scheiding, met hen hebben meegeleefd Jn lief en leed. Gun hun ook het ge noegen voor zichzelf iets te bewaren Sis herinnering aan deze tijd, ginds onder wuivende palmen doorgebracht, sen tijd. die waarschijnlijk niet heeft nagelaten een stempel op heel hun loven te drukken. Het loopt thans tegen Kerstmis, nuim honderd jaar geleden verscheen J'oor het eerst dat meesterlijke ver baal van Charles Dickens „A Christ mas Carol", een Kerstzang in proza, vat op de dag van vandaag nog even actueel is als honderd jaar geleden, fs het wonder, dat wij onwillekeurig m de fiscus van 1949 de oude Scrooge borkennen, geld schrapend en pluk- bond, zonder enig mededogen, waar bij kon. Maar de oude Scrooge be geerde zich, toen hij geconfronteerd J^erd met het werkelijke leven. Zijn bardvochtigheid maakte plaats voor mildheid tegenover zijn mede mensen. Laat minister Lieftinck eens in zijn ?°okenkast duiken en Dickens' Kerst verhaal ter hand nemen. Misschien vat de lezing ervan hem ook iets min- hard zal maken, vooral tegenover v® repatriërende militairen. Juist zij rtfbben het knmers meer dan ver- gericht tredend met Eorame, die hij al zijn uitlatingen en fouten stuk voor stuk aanwreef. De P.v.d.A., aldus de heer Weiter, heeft tenminste altijd af scheiding voorgestaan en voor de conse. quentie in die politiek kan ik tenminste nog tot op zekere hoogte appreciatie hebben, doch de K.V.P. heeft net het tegenovergestelde gewild, en wat doet zij nu? Daar was v. d. Goes, zwakjes als meestentijds, groeiend in de kans om op Weiter in te pikken. Grondwet en politieke zeden kunnen hem eigenlijk geen zier schelen en hij bekent dit eer lijk ook. Hij ziet geen schennis van de Grondwet en al zou die er wel zijn, hij is in ieder geval vóór deze wet. De UNCI geeft hem voldoende garantie roet betrekking tot het zelfbeschikkings recht en Hoofd van de Unie of Kroon van de Unie het is voor hem één pot nat. Daar was dan Romme met al zijn ver nuft, maar ook met de meer wezenlijke bestanddelen van zijn talent. Hoe goed is het, als hij de beslissing, die hier val len moet, karakteriseert als een van gespannen ernst. Inderdaad, niet eens moeilijk, al valt ze zwaar en bovenal aan gene zijde van droefheid en vreugde, maar van gespannen, wij zouden er nog aan toe willen voegen: van verheven ernst. In die rede van prof. Romme is één mo ment, waarop hij zeer nabijkomt aan het menselijke inzicht van de heer Tilanus. Het valt al aan het begin, wanneer hij kort en goed stelt, dat deze kans op aanvaarding van de samenwerking met Indonesië welis waar vele vragen openlaat, doch dat de af wijzing van deze kans géén vragen open laat. De afwijzing betekent dan ook zeker de chaos. Prof. Romme gaat nog even in deze richting verder, want niet alleen, zo be kent hij, is de opportuniteit van dit moment voor hem reden genoeg tot aan vaarding, maar ook de inhoud van de overeenkomsten zelf. Ook hij erkent, dat niet verwezenlijkt is wat ons voor ogen heeft gestaan en dit alles klinkt tienmaal menselijker en begrijpelijker dan het brillante juridische vuurwerk, dat erop volgt. Prof. Romme vraagt: moet men dan toch van de samenwerking, waartoe men bereid is, afzien, omdat er strijdigheid met de Grondwet zou zijn? Men zou daarop „ja" moeten antwoorden, en prof. Romme zou het ook wel willen, als wij de diepere zin van zijn betoog goed verstaan hebben, doch hij gaat nu uit eenzetten, dat er geen afwijking van de Grondwet is en hij geeft niet onduide lijk te verstaan, dat verklaring van de Grondwet alleen het werk is van juris ten. Goed, doch men staat hier niet aan de balies doch in het parlement, en als de juristen redeneren, dan moet de een voudige kiezer hen toch met enig ge zond verstand kunnen verstaan. Men moet zich met de bedoelingen van de Grondwetgever helemaal niet inlaten, zegt prof. Romme. Ook niet als het hier gaat om Grondwetsartikelen, die niet een halve eeuw geleden, maar als het ware gisteren geschreven zijn en wij er allemaal aan hebben meegedaan en ove rigens zelf erkennen, dat wij niet be reikt hebben wat wij bedoelden? Waar om zeggen wij dit laatste dan nog? En waar volgt dan toch uit, dat wij de hele gemiddelde staatsrechtelijke betekenis van zulk een term als „Kroon" niet meer verstaan in de Nederlandse Grondwet? Prof. Romme gaat intussen verder: of men nu Unie-Hoofd of Unie-Kroon leest, aan beide is één ding gemeen: de ko ninklijke waardigheid. Om deze laatste vast te stellen kan men twee normen aanleggen: de bevoegdheden en de erfe lijkheid. Het eerste, zegt prof. Romme, is een kwalijke bozigheid, er bestaan zo veel verschillende opvattingen van ko ninklijke bevoegdheden in de wereld. Inderdaad, maar er is ook een Neder landse opvatting en die is niet van van daag of gisteren en gans niet onduide lijk. Prof. Romme toetst de koninklijke waardigheid dus aan de erfelijkheid, en hoe prachtig komt het dan uit! Als men zich dan tenminste plotseling niet her innert, dat de erfelijkheid op minstens even losse schroeven gezet kan worden, als men denkt aan verschillende opvat tingen daaromtrent in den vreemde. Waarom daar nu niet aan te denken en bij de koninklijke bevoegdheden wel? Van staatsnoodrecht wil prof. Romme vooralsnog niet horen, doch bij nader inzien toch wel een tikje, want hij speelt maar vast zo eens met de gédachte aan staatsnoodrecht: het zou door een 2/3 meerderheid moeten worden erkend, en als er een strijdigheid met de Grond wet zou bestaan, dan zou er een ver plichting bestaan om staatsnoodrecht toe te passen. Dit is voor prof. Romme niet alleen een kwestie van overigens volstrekt respectabele opportuniteit, maar hij ontleent die overtuiging ook aan de geest var. de Grondwet. Hier vraagt prof. Romme dus plotseling wel naar de bedoeling van de Grondwet, ter wijl hij elders zozeer aan haar letter ge hecht is. (Vervoêo O) ai ft ft George Racey Jordan, ex-majoor van de Amerikaanse luchtmacht, heeft gisteren te New York meegedeeld, dat tijdens de oorlog één vliegtuig met geheime radar-uitrusting voor het leger uit Washington naar de Sovjet-Unie was vertrokken. Jordan vertelde, dat hij vóór deze vlucht de Russische pogingen om geheime radar-uitrustingen te bemachtigen had kunnen verijdelen door uit vier vlieg tuigen op het vliegveld Great Falls in Montana, die voor de Russen bestemd waren, de radar-uitrusting weg te halen. Tweede Kamer zijn Dinsdagmiddag de debatten over het wetsontwerp souvereiniteitsoverdracht begonnen. Overzicht tijdens de rede van oppositieleider Schouten Professor Hans A. Bethe. hoogleraar aan de Amerikaanse Cornell Universi teit, heeft gijteren te Ithaca verklaard, dat de Verenigde Staten in 1943 geen atoommaterialen naan de Sovjet-Unie konden zenden,, omdat zij deze zelf slechts in onbetekenende hoeveelheden bezaten. Prof. Bethe was tijdens de oorlog chef van de afdeling theoretische physica in (Van onze Haagse redacteur) Aanstaande Vrijdag zal het vraagstuk van lonen en prijzen weer onderwerp van nadere besprekingen in de Stichting van de Arbeid zijn. Het is nog niet be kend of deze beraadslagingen tezamen met vertegenwoordigers van de regering zullen plaats vinden. Het overleg ver keert nog goeddeels in de fase van meningsvorming; men kan dan ook niet zeggen, dat de posities aan de drie kan ten werknemers, werkgevers en re gering reeds geheel afgebakend zijn. Inzake bepaalde onderwerpen beraden zich ook nog onderling de vakcentrales over de te volgen koers. Een. interes sante kwestie evenals destijds toen de Joekes-gulden aan de orde was is hoe het straks zal komen te staan met de doorberekening van de komen de loonsverhoging in de prijzen. Het percentage differentieert dan wel naar gelang de arbeidsintensiviteit van het bedrijf, doch men kan aannemen, dat een loonsverhoging van 5 pet. door berekend gemiddeld zou neerkomen op een prijsverhoging van 2% pet. Of deze prijsverhoging te vermijden zal zijn is de vraag. Hiermee kornt men op het ne telig vraagstuk van de bekende spiraal, langs welke prijzen en lonen omhoog gaan. Nog buiten beschouwing gelaten de diensten, welke slechts voor bepaalde groepen van de bevolking van belang zijn, zoals radiodistributie, treinvervoer op abonnement e.d., valt er een niet onaanzienlijk aantal voor een ieder be langrijke goederen aan te wijzen, waar van de prijzen gestegen zijn. Daarbij komt nu een prijsverho ging psychologisch wéinig geluk kig geannonceerd met een bedrag per kilo, waar gemeentelijk bij het ons verkocht wordt van het var kensvlees. Hiertegen kan een sui- kerprüsverlaging gesteld worden, doch de fiducie hierin is na een soortgelijke niet minder positieve toezegging ten opzichte van het Geroep van „nooit" en een'fluit-concert voor minister Lieftinck klonk Dinsdag middag op uit de menigte, die zich op het Binnenhof verzameld had. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen, later en kele buien en plaatselijk opklaringen. Aan' de kust krachtige tot harde en tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen Zuid en West. Geleidelijke daling van temperatuur. Zon: 8.34—16.29. Maan: 18.36—11.40 Een „vergeten vloot" van 38 Nederlandse en Belgische binnenvaartschepen zit sedert het einde van 1945 vast in Berlijn, omdat de Russen geen doortocht willen verlenen. Karei van Dyck, de zestigjarige Belgische kapitein van de „President Louis Tardy", deed daarover een van berusting getuigend verhaal aan een verslaggever van U.P. jaar kan ik met verlof naar Brussel. Als de douane maar wat schappelijker was. Ik moet vrijwel al mijn inkopen in Brussel doen, want mijn maat schappij betaalt mij elke maand mijn geld, maar in Belgische francs. Ik mag maar de helft van mijn maand salaris meenemen. De laatste keer heeft de douane mij zelfs mijn klein voorraadje sigaretten afgenomen. Die lui denken zeker, dat het hier voor ons vetpot is, maar geloof me, het valt niet mee voldoende Duits geld bij elkaar te scharrelen om alle Duitse bonnen te kunnen besteden." „Toen de oorlog was afgelopen, lagen onze schepen, die alle door de Duitsers tijdens de bezetting waren gevorderd, overal in Oost-Duitsland verspreid. Eerst moesten we voor de Russen werken. Die hadden omstreeks Mei 1946 al ongeveer honderd van onze schepen in de vaart. Wij hadden nog aan de vaarplicht onder de Russen weten te ontkomen en vonden het op het laatst maar beter de wijk te nemen naar de Britse sector van Ber lijn, om daar verder af te wachten." Van Dyck zuchtte en klopte zijn klein zwart hondje op de rug. „De vertegen woordigers van onze landen hebben alles geprobeerd, om ons hier weg te krijgen. Maar geen kans. Weet u wat het betekent, als maar werkeloos te moe ten wachten? Maanden, jaren achtereen, met alleen af en toe een klein karweitje, juist genoeg, om niet stapelgek van ver veling te worden. Goddank kunnen we over onze huisvesting ten minste te vreden zijn." Van Dyck keek tevreden: naar zijn vrouw, de donkere 36-jarige Gertrud, Duitse van geboorte, die in de roef by de lekker brandende kachel zat te breien. Van Dyck trouwde met haar in September 1948. Zeven andere gestrande schippers volgden dat voorbeeld korte tijd daarna. „Ik heb nu ten minste wat huise lijkheid," zei van Dyck, „en elk half Van Dyck keek zorgelijk, toen hij dit zei. maar even later, bij het ophalen van een goede herinnering, klaarde zijn ge zicht weer op: „We hadden het vrij wat beter tijdens de „luchtbrug", toen we heel wat vervoer op te knappen hadden en een aardige duit verdienden. Maar nu Hij haalde zijn schouders op: „In 1947 hadden we hoop, dat we huistoe konden varen, toen de Russen eindelijk 37 Ne- De zwaarste ziekte, waaraan mens kan lijden, is die van onverstand. derlandse en acht Belgische schuiten lieten gaan. We kregen toen te horen, dat wij ook gauw konden vertrekken., maar er zijn al weer achttien maanden verstreken en nog liggen we hier." Van Dyck's vrouw liet haar breiwerk even rusten en zei: „Ik heb niet veeF hoop, dat die Russen ons ooit nog naar België zullen laten gaan. Niemand weet daar trouwens, hoe zwaar wij het hier te stellen hebben. Maakt u het de men sen daar maar eens duidelijk, dat we er beu v^n zijn hier gevangen te zitten. En wat zijn we anders dan gevangenen? Wie weet, misschien zijn er lui die er iets op weten te vinden, om ons hier weg te krijgen." De minister van Verkeer en Water staat deelt in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer mede, dat de ontwikkeling op de Amsterdam— Batavia-verbinding na de opheffing van de overvlieg- en landingsverboden zich slechts in een langzaam tempo voltrekt. Dit wordt mede veroorzaakt door de omstandigheid, dat, wijl de Nederlandse luchtvaart gedurende ongeveer een half jaar niet langs de normale route vloog, luchtvaartmaatschappijen van vreemde nationaliteit het vervoer op die route voor een belangrijk gedeelte hebben overgenomen. Hoewel intussen de KLM geleidelijk een deel van het verloren gegane terrein terugwint, kan toch nog steeds niet van een herstel van normale verhoudingen worden gesproken. Over het binnenlands luchtverkeer wordt medegedeeld, dat de KLM voor nemens is gedurende het zomerseizoen van 1950 zo mogelijk wederom een be perkt binnenlands verkeer te exploi teren. varkensvlees bij het grote publiek, dat meer op feiten dan op oorzaken let, niet bijster groot. Voegt men hierbij bijvoorbeeld een nog te verwachten stijging van de tex- lielprijzen vrij aanzienlijk voor de schaarse en wat lager voor de minder schaarse goederen (door de bank geno men schatten sommige insiders 10 pet.) dan ziet men vrij duidelijk de ge vreesde spiraalfiguur ontstaan,, zulks te meer, waar de regering aan haar ant woord van niet afwijzend staan tegen over een loonsverhoging op 1 Januari reeds heeft toegevoegd dan ook de subsidiepolitiek weer opnieuw te willen bezien. Wat nu het nog in aanloop verkerende overleg betreft, men rekent op een vrij dynamische ontwikkeling. Ten aanzien van de kinderbijslag schijnen de gedachten uit te gaan in de richting van een verhoging van 5 pet tout-court, dat wil zeggen geen aparte regelingen voor eerste, tweede of der de kind, maar eenvoudig 5 pet. op de bedragen der thans vigerende regeling. Een aparte, reeds enige jaren geldende moeilijkheid vormt de honorering van ongeschoolde arbeiders ten opzichte van de geschoolde de tussengroep der ge- oefenden even buiten beschouwing ge laten. Voor de oorlog lag tussen de lonen dezer twee groepen een verschil van ca. 25 pet., nu slechts rond 12% pet., waar door de prikkel tot het verwerven van hogere vakbekwaamheid aanzienlijk verzwakt is. De kwestie is bekend ge noeg; men zou zich echter kunnen voor stellen, dat er nu enige remedie ge zocht zou worden in een zekere discri minatie van de ongeschoolde arbeiders bij de loonsverhoging. Dit is evenwel niet mogelijk, daar men in 5 pet. een absoluut minimum ziet en wat de ge schoolden betreft het plafond ook niet doorstoten kan worden. Hierdoorheen spelen de belangen der jeugdige arbei ders, ten aanzien waarvan de vakcen trales nog geen gezamenlijke koers schijnen te hebben uitgezet. Vrij sterk wordt bij voortduring benadrukt de op voering van de arbeidsproductiviteit. De looncommissie laat nu bijvoorbeeld haar gedachten gaan over een meer-ploegen- stelsel. Van officiële zijde te Djocja wordt vernomen, dat de republikeinse regering van het Nationale Voorbereidings Co mité te Batavia een telegram ontvangen heeft, waarin wordt medegedeeld, dat de presidentsverkiezing voor de R. I. S. ter zitting van het Nationale Voorberei dings Comité op 15 December te Djocja zal geschieden. In het telegram werd verder gezegd, dat de resultaten van de besprekingen in de parlementen der deelstaten over de Ronde-Tafelovereen komst op zijn laatst 12 December door het Nationale Voorbereidings Comité moeten zijn ontvangen. Op de vergadering van het K.N.I.P. gisteren heeft Hatta ten aanzien van Nieuw-Guinea verklaard, dat op grond van het feit, dat het volk" van Nieuw Guinea nog niet in staat is zijn status op democratische wijze te bepalen en de Republiek Indone sia Serikat buitenlandse steun nog niet kan ontberen om over de moei lijkheden na de souvereiniteitsover dracht heen te komen, Nederland beter in staat is Nieuw-Guinea te beheren. Dat wij Nieuw-Guinea niet loslieten, aldus Hatta, bewijst het feit, dat de re publikeinse delegatie het Nederlandse voorstel verwierp tot vorming van een con-dominium, hetwelk overheersing zou betekenen. Verder verklaarde Hatta, dat de Ne derlandse troepen, die op het ogenblik van de souvereiniteitsoverdracht vrij van enige taak zijn, binnen zes maanden zullen repatriëren. Ten aanzien van de marinebasis te Surabaja, zeide Hatta: „Wij zijn tot deze stap overgegaan, omdat wij nog niet in staat zijn de lange kustlijn met drie of vier schepen te bewaken ingeval van een grote aanval van de zijde ener grote mogendheid. Om die reden werd van de Nederlandse vloot geleend." Deze kwestie komt na een jaar wederom in behandeling. Uit Djokja wordt bericht, dat het Na tionale Comité van Voorbereiding nog de ze week alle departementen van de voor lopige federale regering zal overnemen. De circulatiebank der R.I.S. zal 28 Dec. haar werkzaamheden beginnen. 4 Januari zal de dag der „onafhankelijkheidsverkla ring" zijn. Op een vergadering van het Natio naal Voorbereidings Comité te Batavia is indertijd besloten, dat de zorg en ver antwoordelijkheid voor de veiligheid in geheel Indonesië in handen van de Sul tan van Djocja wordt gelegd. In deze functie heeft de Sultan thans een bezoek aan Bandung gebracht voor besprekin gen met de regering van Pasundan en De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 November 1949: Wachtmeester J. Dool, legernr. 31223014, afkomstig uit Honey Lake 5b, Waltham, Abbey Sussex, Enge land. Gesneuveld 23 November 1949: Sold. J. Uittenbogaard, legernr. 280604241, afkomstig uit Groot-Am- mers (Z.-H.). Kon. Ned.-lnd. Leger: Geen verliezen. de commandant der Nederlandse strijd krachten aldaar, generaal Engles. Als resultaat daarvan benoemde de Sultan kolonel Sadikin, commandant ran de Siliwangi-divisie, die bij de besprekingen aanwezig was, tot militair gouverneur van geheel West-Java. Hij kreeg de vol machten om namens de coördinator voor de veiligheid op te treden. Luitenant kolonel Iskandar Dinata werd benoemd tot basiscommandant te Bandung. Alle bestaande gezagsapparaten var Phsundan zullen aan de militaire gou verneur en andere commandanten on dergeschikt zijn. „Het Dagblad" meldt, dat de TNI te Purwakarta de deserteur van de K. L Lieshout aan de Nederlandse militairen heeft uitgeleverd. Eerder had de TNI Van Staveren, die politiek links georiën teerd is, reeds aan de Nederlandse mili- tahe politie uitgeleverd. Naar aanleiding van in de Indonesi sche pers circulerende geruchten, wordt in een officieel communiqué o.a. ge zegd, dat geen Indonesische gevangenen (gedetineerden 6f veroordeelden), be horende tot welke categorie ook, naar Nieuw-Guinea zullen worden overge bracht en dat een dergelijke maatregel zelfs niet is overwogen. De thans nog te te Serong, waar de enige gevangenis op Nieuw-Guinea is, vertoevende Indone sische gevangenen zullen worden terug gevoerd naar het gebied hunner her komst, voorzover zij niet tot de autoch- thone bevolking van Nieuw-Guinea' be horen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal het rapport van de commissie-Langemeyer over de reorganisatie van de politie dc volgende week worden gedrukt en aan de minis ters van Justitie en Binnenlandse Za ken worden aangeboden. Het is nog niet bekend of, en zo ja, wanneer de bevindingen van de com missie-Langemeyer gepubliceerd wor den. Los Alamos, New Mexico. Hij zei. dat het publiek terecht van Louis Russell (lid van de Commissie voor on-Amerikaanse activiteit) en van Jordan kon eisen, dat zij zouden speci ficeren. welke materialen en welke hoeveelheden naar de Russen zouden zijn verzonden. „Tot dit gebeurd is zullen hun bewe ringen voor ieder, die de geschiedenis van onze productie van splijtbare ma terialen tijdens de oorlog kent, een valse klank hebben," aldus Bethe. Een ander vooraanstaand Amerikaans atoomgeleerde heeft gisteren te Chicago eveneens de berichten, dat de Ver. Sta ten in 1943 uranium naar Rusland ge zonden hebben, tgengesproken. Dr. Harold Urey, die de eerste atoombom hielp maken, zei, dat de in State Department-rapporten genoemde hoeveelheid uranium uit 1943 van een zodanige omvang was, dat zij toen voor ontploffingsdoeleinden internatio naal van geen belang kon worden ge acht Van de ziide van de Commissie voor Onamerikaanse Activiteit werd gisteren door U.P. te Washington ver nomen dat de voormalige vice-president Henry Wallace ongetwijfeld voor de Commissie zal moeten verschijnen om mede te delen wat hij afweet van de zendingen van atoommateriaal gedu rende de oorlog naar de Sovjet-Unie. Naar U.P. te Washington verneemt zal het door president Franklin D. Roosevelt uitgevaardigde verbod op bekendmaking van vertrouwelijke do cumenten, dat thans ook geldt voor het Congress, wellicht de volgende maand worden opgeheven, zulks in verband met de geruchtmakende beweringen van Jordan over de rol die Harry Hop kins heeft gespeeld bij de levering van a i oo m ma te ria 1 e n aan de Sovjet-Unie. De N.V. Maatschappij voor Vliegtuig bouw .Aviolanda" in Papendrecht heeft van de regering opdracht ontvangen voor de bouw van 150 Gloster-Meteor- Straaljagers. Ook voor België zullen 150 van dergelijke toestellen worden ge bouwd. Op 1 Mei moet het eerste toestel wor den afgeleverd. Om aan deze verplich ting te kunnen voldoen wordt op 1 Ja nuari begonnen met de bouw van het eerste toestel dit komt echter voor het grootste deel gereed uit Engeland. De volgende toestellen zullen echter steeds meer en meer in Papendrecht worden gebouwd, zodat merl 1 Januari 1951 het eerste toestel, dat geheel in eigen fabriek werd gebouwd, hoopt te kunnen afleve ren, afgezien dan van de montage, die bij Fokker geschiedt. Men hoopt in onge veer twee jaar de opdracht te kunnen uitvoeren. Dinsdagmiddag is de IJmuidense mo tortrawler „Medan IJ. 57" van de N.V. Visserij Maatschappij Medan-Batavia naar zee vertrokken. De reder verklaar de, dat door interne en bijzondere om standigheden in zijn bedrijf de moge lijkheid aanwezig is, dat de trawler blijft varen. De reder voegde er nog aan toe, dat hij overigens geheel op het stand punt van de redersvereniging staat. Dinsdagavond laat is even buiten Rttcphen een lesvliegtuig van het type Tiger Moth neergestort, dat afkomstig was van de vlieg basis Woensdrecht der L.S.K. De instruc teur, luitenant Schippers, en de leerling- vlieger Van der Burg konden zich echter redden met him parachutes. Het toestel was van Woensdrecht opge stegen voor een nachtvlucht, maar instruc teur en leerling raakten de weg kwijt en kwamen steeds meer in moeilijkheden. Na twee uur vliegen was de benzine opgebruikt en toen ook de accu nog storingen begon te vertonen, gaf de luitenant aan Van der Burg opdracht het toestel te verlaten. De jonge man klom op de vleugel en sprong met goed gevolg. Schippers trok het toestel ondersteboven en liet zich eruit vallen. Dat was de enige mogelijkheid om de machine te verlaten. Hij had moeilijkheden met zijn parachute, die zich nog maar juist op tijd opende. Toch kwam de luitenant nog met een harde smak op de grond terecht, ten gevolge waarvan hij het onderbeen brak. Enige tientallen meters verder stortte de Tiger Moth neer. De instructeur is naar het ziekenhuis in Roosendaal overgebracht. Als het gunstige weer blijft aanhouden, zal de antobrug over het Wiedbachdal bij Neustadt, die de verbinding vormt tussen Frankfort aan de Main en Keulen, met Jan*tori weer voor het verkeer kunnen woeden opengesteld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1