TUSSEN KROON EN HOOED VAN DE UNIE BESTAAT GEEN VERSCHIL K0ST0V weigert op vele punten schuld te bekennen gr i>Jg9y| Sprong per parachute redde twee mensenlevens Voor alle duidelijkheid 89 MILUOEN VOOR UITBREIDING VAN DE HOOGOVENS Aan plotselinge aanval moet het hoofd worden geboden JERUZALEM INTERNATIONALE STAD Tot hoofd en hart v. ALS NEDERLAND R.T.C.-RESULTAAT VERWERPT ZOU MEN IN MOSKOU KUNNEN JUICHEN Het weer Wordt Januari koud H.V.K. over toekomst van Indonesië Financiering door Marshall-hulp Herbouw staalfabriek; nieuwe walserij Belangrijke wijzigingen in het Franse opperbevel Amerika zal verplichtingen over weldigend nakomen Besluit politieke commissie van U.N.O. Wel schuldig aan activiteit tegen Sovjets Stefanov compromitteert hem Praagse huwelijkswet aangenomen J Luit. Schippers over zijn avontuur boven Brabant DONDERDAG 8 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG Nó. 24635 VAN MAARSEVEEN ANTWOORDT KAMER Niet strijdig met grondwet Zelfbeschikkingsrecht Grotewohl ernstig ziek MILITAIR PLAN VAN VERDEDIGING OPGESTELD ECRETARY 01 OB U:,; VERBAZING BIJ BULGAARSE RECHTERS 11 1 - Ned. boteruitvoer naar België Kist op zijn rug en vallen maar- DE OPDRACHT AAN „AVIOLANDA" Staatsloterij BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run» Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milflmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqta. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per f 132 per maand, f 4.55 per kwartaal. De Tweede Kamer heeft hedenmorgen de behandeling van het wetsontwerp inzake overdracht van de souvereiniteit over Indonesië voortgezet. De minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Van Maarseveen, merkt op, dat Ons volk sinds een jaar in een politieke spanning verkeert, welke niet meer beheerst wordt door het normale politieke leven. Niet meer alleen door rede en beheersing maar door gevoelens laat men zich leiden. De critiek richt zich op die punten der politiek van de regering, waarin deze zwnk zou zijn geweest, ïn dit verband verwijst hij naar petitionnementen en advertenties. Ten aan zien van Nieuw-Guinea wordt wantrouwen gezaaid. De propaganda zou nooit resultaten hebben gehad als er geen elementen waren geweest, die deze had den bevorderd. Weiter wil, zou een beroep op het Ne derlandse volk moeten doen en zou dit in grote meerderheid zijn steun er aan willen verlenen? Er zou een diepe kloof kunnen ontstaan tussen Indonesië en Nederland en het vertrouwen, dat in Indonesië door het huidige kabinet is gewekt, zal niet bereikt kunnen worden. Naar 's ministers inzicht zou het nieuwe kabinet de verantwoordelijkheid niet kunnen dragen. De rekening, die dan aan het Nederlandse volk gepresenteerd zou worden, zal verschrikkelijk zijn. Als de huidige samenwerking uit eengeslagen wordt, is de kans op een goede oplossing verdwenen. Men kan zeggen, dat de Nederlandse de legatie ter R.T.C. te veel heeft toe gegeven; zij heeft echter gestreden voor beider belangen. Als men zegt, dat er teveel concessies zijn gedaan, dan weet men tenminste waar men aan toe is. Spr. merkt op, dat het communisme in Z.O.-Azië opdringt. Als men de strijd tegen constructieve elementen in Indo nesië voortzet, zou men wellicht ook front moeten gaan maken tegen de communisten. In dit Verband wijst hij op het gevaar de nationalistische elementen te drijven in de armen van het communisme. Als Nederland de resultaten der R.T.C. verwerpt, zou men in Moskou kunnen juichen, omdat het dan spoedig oogst tijd in Indonesië zou kunnen zijn. Het staat te voorzien, dat als het re sultaat der R.T.C. niet wordt aangeno men een nieuwe rechtsorde zich toch baan breekt. Voor de hiermede verband houdende keuze ziet de volksvertegen woordiging zich gesteld. Vervolgens betoogt spr., dat het resul taat der R.T.C. met de Grondwet in overeenstemming is. De regering is dik wijls langs de grenzen van de grondwet gegaan. De moeilijkheden spelen zich af in dit grensgebied. Tussen Kroon en Hoofd der Unie be staat z.i. geen verschil. Op een ander gebied komt men als men beziet de functie van H. M. de Koningin als draag ster van de Kroon van Nederland en de functie van Hoofd der Unie. Het hoofd der Unie verpersoonlijkt de onpartijdigheid, in welker naam recht wordt gesproken en welke boven de partijen staat. De kwestie, dat de Unie niet over Spr. herinnert aan de oorlogsjaren. In die beproeving rijpte de wil uit de afgrond weer naar boven te komen. In 1945 kwam de wens: nu Indië. Bij dui zenden gaven onze jongens zich als vrij willigers op. Spr. herinnert er aan, Wat Nederland in Indië had gedaan. Men had de overtuiging, dat Indonesië ons niet kon missen. Zeker Indië moest vrij, maar ons volk meende, dat dit op den duur zou moeten geschieden. Wij had den een taak in Indonesië en zouden die zeker niet prijs willen geven, Spr. trekt dan een vergelijking met de Nederlandse houding jegens de activisten in België. In ons land is niet begrepen hoe Sukarno e.a. met Japan konden pacteren. Spr. herinnert er daarna aan hoe net centrum van de opstand Djocja moest worden aangetast. Toen in December 1948 Djocja viel juichten de Neder landers in Batavia. Toen het resul taat der R.T.C. er bekend werd: schreiende en juichende mensen. De minister betoogt, dat Indonesië zich Zelf moet opbouwen en dat wij de werk. tuigen daartoe moeten aanreiken. De vraag is of de minimale voorwaar den aanwezig zijn om thans de over dracht te doen geschieden. De vraag nu of straks beweegt zich niet alleen in de orde van de tijd. De vraag zou ook kunnen betekenen: nu of nooit. Bestaat in redelijkheid de zekerheid dat de mi nimum voorwaarden straks aanwezig zullen zijn? Een nieuw kabinet, zoals o.a. de heer Onze bijzondere medewerker voor sociale aangelegenheden schreef in ons nummer van Zaterdag 26 November een artikel onder de kop „Harde werkelijkheid", waarin hij uitgebreid een openhartige klacht releveerde, door een landarbeider naar voren gebracht op een vak bondsvergadering. Die klacht onthul de met een innemende openhartig-:, heid ?n in bewogen bewoordingen, elementair en plastisch, de noden Van een man, die met f37.50 „schoon in zijn vingers" iedere week met Vrouw en 6 kinderen moet trachten rond te komen. „Het vlees is vrij en het bier is weer best. Maar ik blijf koud van allebei. Wat ik in strijd acht met de sociale rechtvaardigheid," aldus de arbeider in die vergadering. Onze medewerker liet in zijn aange haald artikel geen twijfel bestaan aan zijn instemming met deze klacht. En wij willen hier op onze beurt aan toevoegen, dat wij in het aangehaalde géval een nieuwe loonronde letterlijk brood nodig vinden. Wat schreef diezelfde bijzondere me dewerker echter een week later? Hij schreef een artikel over de matigheid, teaarin hij, afgaande op door hem Zelf met enig voorbehoud gehanteer de cijfers, moest vaststellen, dat in het gemiddelde arbeidersgezin en in het gezin van de kleine man met het kleine inkomen meer dan vier en een half maal zoveel aan sterke drank Wordt verknoeid als vóór de oorlog. Op grond van deze constatering spreekt hij dan de wenselijkheid uit Van een kruistocht tégen de onmatig heid, welke vóóraan zou moeten staan op de programma's van jeugdbewe ging, Katholieke Actie en standsorga nisaties. Hij licht deze suggestie dan nader toe door te zeggen, dat ieder, die durft eisen dat aan het bestaan Van de kleine man niet verder wordt gepeuterd, ook de moed moet hebben np bestaande fouten bij die kleine than te attenderen. Tot zover een zéér beknopte weer gave van twee achtereenvolgens ge- Plaatste betogen van onze bijzondere Jhedewerker voor sociale aangelegen heden. Zijn deze betogen met elkaar strijd? Geenszins, naar het ons voorkomt en naar het iedere ver standige lezer zal voorkomen. De be kering, dat een arbeider op de eerste Plaats in het noodzakelijke levens onderhoud van zichzelf en zijn gezin •Poet kunnen voorzien, waarbij het Wenselijk blijft, dat hij zich af en toe Jots extra's moet kunnen veroorloven, en die andere bewering, dat een over matig gebruik van genotmiddelen moet worden bestreden, zijn niet al teen niet met elkaar in tegenspraak, h°eh liggen zelfs in eikaars ver engde. Alvorens dit aan te tonen willen kij echter melding maken van een erg boze brief, welke wij ontvingen Raar aanleiding van wat onze mede kerker over matigheid had durven m schrijven. Dit artikel, aldus onge ler onze boze briefschrijver, moest mjjkbaar dienen als een antwoord op klacht van de arbeider, die met 37.50 Der week niet rond kon ko- eti. De conservatieve opvatting van hze medewerker zou aan de in nood ^erkerende werkman een trap heb- 1 nagegeven. En meer van dat soort 'STiek. (Vervolg op pop. 3i Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Over het algemeen matige Westelijke wind. Koudere nacht, overdag dezelfde of iets lagere temperatuur dan van daag. Zon: 8.35—16.29. Maan: 19.56—12.12. Het K.N.M.I. deelt mede: In aan sluiting op onze waarschuwing van 9 November, naar aanleiding van voor spellingen van een zachte winter, kan nu bericht worden, dat de statistische studies van het K. N. M. I. eerder aan wijzingen geven van een te koude maand Januari. Wij wijzen er echter nogmaals nadrukkelijk op, dat deze uit de sta tistiek verkregen aanwijzingen slechts een onzeker karakter dragen. Er kan geenszins de waarde aan gehecht wor den, die de dagelijkse weerberichten verdienen, die uit talrijke directe waar nemingen langs physisch verantwoorde weg worden afgeleid. eigen organen beschikt, heeft een on derwerp van bespreking ter R.T.C. uit gemaakt. Er zijn z.i. echter sterke waar borgen, dat uitspraken van het Unie hof zuilen worden nageleefd. Hij con cludeert, dat de waarborgen, welke de Grondwet wil, geschapen zijn. Ten aanzien van het zelfbeschikkings recht merkt hij op, dat in de Minahassa twee partijen bestaan, de ene (KKMi wil er een deelstaat van maken binnen de RIS, de andere (Twapro) een twaalf de provincie van Nederland. Z.i. heefi de Minahassaraad een ander geluid doen horen dan men in Nederland wil doen voorkomen. Het lijkt hem toe dat het niet geoorloofd is te zeggen, dat de be volking der Minahassa bidt en smeekt om binnen Nederlands verband te mogen blijven. Iets anders is of er reden is voor een plebisciet. De overdracht brengt risico's. Neder land zelf is in staat die risico's te ver minderen. Voor Nederland bestaat er geen keuze, verklaart de minister. En het zou goed zijn als de overeenkomst met grote meerderheid werd aanvaard, zulks met het oog op de samenwerking. Voorkomen moet worden, dat een groot verleden als een loden last op ons gaat rusten. Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Voor Nederland ligt er een toekomst, aldus de minister. Vervolgens gaat hij over tot beant woording van verschillende opmerkin gen. Daarbij deelt hij mede, dat dit deels zal geschieden door de ministers Stikker, Götzen, Joekes, Schokking en de Staats secretaris Moorman. Een Hoge Commissaris is nog steeds niet aangewezen, verklaart de minister, hoewel vermoedelijk geen maand ons meer scheidt van de souvereiniteits overdracht. Gevraagd is of de Unie opzegbaar is- De Unie is bedoeld als duurzaam en er is dan ook geen enkele bepaling in het statuut terzake van opzegging opgeno men. In verband met een vraag van de heer Oud verklaart spr., dat beslissingen over Nieuw-Guinea niet worden genomen door de regering, doch door het Konink rijk. Gevraagd is of aanneming of ver werping de enige mogelijkheid is. De Indonesiërs zullen niet kunnen be willigen in uitstel. Een poging in de richting zou hetgeen bereikt is vol komen vernietigen en hetzelfde ef fect hebben als verwerping. Het kabinet zal geen verantwoordelijk heid vermogen te dragen voor de cala miteit van verwerping van het verdrag De regering vertrouwt, dat de volks vertegenwoordiging mèt haar zal over tuigd zijn, dat het ontwerp leidt naar een aanvaardbare oplossing. (Zitting duurt voort). Tijdens een parade te Batavia heeft de heer Lovink acht Koninklijke onder scheidingen aan militairen uitgereikt; er waren vele autoriteiten aanwezig, on der wie de leden van de Unci. De heer Lovink zei o.m.: „Wanneer straks de vaandels, waar van er meerdere versierd zijn met de Militaire Willemsorde, dit land verlaten, dan zal elke ridder, die achterblijft en die getoond heeft courage en een nobel gemoed te bezitten, hetzij hij Nederlan der of Indonesiër is, zijn diensten ter beschikking kunnen stellen van de nieu we staat, zoals ook een ieder, die met vertrouwen de toekomst tegemoet durft te zien." Otto Grotewohl, premier van de com munistische Oost-Duitse regering, is ern stig ziek, aldus is van officiële zijde van daag te Berljjn bekend gemaakt. De voorlichtingsafdeling van Grotewohl's regering bevestigde een bericht, dat de premier in het ziekenhuis ligt. Volgens een woordvoerder is er kans, dat er later een verklaring over Grote wohl's ziekte zal worden gepubliceerd. De aard van de ziekte werd niet ge noemd. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Rid der 4e klasse der Militaire Willemsorde lt.-kol. der inf. van het K.N.I.L., A. van Santen. Bij Akkrum en Terhorne in Friesland is door de zware regenval en de storm der laatste dagen het water over de landerijen gestroomd. Over grote oppervlak ten breidt het zich al uit. De Economie Cooperation Administra tion Missie in Nederland heeft toestem ming verkregen voor het financieren van een programma voor modernisatie en uitbreiding van de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. in IJmuiden. De plannen voorzien in het herbou wen van de bestaande staalfabriek met open vuurhaarden, waardoor de capaci teit en efficiency ervan verhoogd wor den, alsmede in de bouw van een mo- De Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, heeft gisteren in een rede te New York voor het Congres van de Amerikaanse Industrie, verklaard, dat de Ver. Sta ten een militair plan hadden opgesteld om 't hoofd te bie den aan iedere plotselinge vijandelijke aanval. Johnson zeide, dat het plan, dat „hoofdzakelijk berustte op het beginsel, dat wij een eerste aanval zouden moeten opvan gen" eenparig was goedgekeurd wat de hoofdpunten be treft door de gezamenlijke stafchefs. Johnson voegde er aan toe, dat de V. S. zich voorbe reiden op krachtmetingen, die naar zij hoopten, nimmer behoeven voor te komen. „Indien het Noord-Atlantisch gebied ooit zou worden aangevallen", aldus zeide Johnson, staat het besluit van de ondertekenaars reeds vast, „dat wij onze verplichtingen verenigd en overweldigend nakomen." Onder de twaalf landen, die te Parijs zijn samengekomen heerst de toene mende overtuiging, dat een aanval geen van ons immuun zal laten. Het gehele Noord-Atlantische gebied ligt binnen het bereik van een moderne bommen werper, aldus de rninister. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa te Heidelberg heeft gisteren medegedeeld, dat officieren en daarvoor ingeschreven manschappen begin ko mend jaar zullen worden opgeleid in de verdediging tegen het effect van atoomexplosies. De officieren van de staf zijn op kortgeleden te Heidelberg gehouden conferenties van bijzonder heden der verdediging tegen atoomwa penen op de hoogte gebracht. De Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, China, de Sovjet-Unie en Canada hebben er in toegestemd om op 15 December de geheime atoombe sprekingen te hervatten, aldus werd gisteren uit betrouwbare bron door A. P. te New York vernomen. i -. -X'. Minister Johnson De speciale politieke commissie van de UNO heeft gisteren te Flushing Meadows besloten Jeruzalem tot internationale stad te maken. De stemming was 35 tegen 13 stemmen met 11 onthoudingen. Engeland en Amerika stemden met Israël tegen het voorstel. De commissie besloot tevens met 32 tegen 16 stemmen en 11 onthoudingen om de Beheerschapsraad als bestuursapparaat aan ie wijzen. Engeland, dat ook een zetel in de raad heeft, heeft de resolutie ondersteund. De Franse ministerraad heeft gisteren te Parijs beslo ten tot belangrijke wijzigingen in het Franse opperbevel. Generaal Clement Blanc vervangt generaal Georges Re vers als chef-staf van de landmacht. De wijzigingen in het opperbevel van de Franse strijd krachten betekenen de eerste stap naar „verwijdering van politiek uit het leger", de tactiek van de nieuwe minister van Defensie. René Pieven. In gewoonlijk welingelichte militaire kringen te Parijs is men van oordeel, dat de wijzigingen van buitengewoon belang zijn in he't kader van de Atlantische Defensie. Een militaire functionaris zei gisteren te Parijs: „Wij zijn gereed om te starten. De samenwerking tussen de twaalf landen van het Atlantisch Pact vlot zo goed, dat elke competente generaal van de geallieerden het opper bevel in geval van oorlog kan overnemen. Hij zal een doeltreffend apparaat tot zijn beschikking hebben." Pierre Koenig, thans opperbevelheb ber van de Franse strijdkrachten in West-Duitsland. wordt inspecteur van ae land-, lucht- en zeestrijdkrachten in Frans-Noord-Afrika. Admiraal Misoffe wordt hoofd van de Franse delegatie bij het permanente comité voor het gebied, dat Zuid-Eu ropa en het Westelijke deel van het Middellandse Zeegebied omvat, van de organisatie van het Atlantisch Pact. Als zodanig blijft hij ter beschikking van de premier. Generaal Molle is benoemd tot opper bevelhebber van de Franse strijdkrach ten in Tunesië. Generaal Revers is ter beschikking van de premier gesteld en heeft tot nog toe geen benoeming ontvangen. De leeftijdsgrens voor generaal Alphonse Juin. de huidige resident- generaal in Frans-Marokko en opper bevelhebber in Noord-Afrika, die zich aan het eind van het jaar uit de dienst zou terugtrekken, is hoger gesteld, zodat hij langer kan aanblijven. Onlangs werd gemeld, dat generaal Juin de Post, die generaal Blanc thans is toegewezen, had geweigerd. Voorts heeft gisteren met 30 tegen 14 stemmen de begrotingscommissie van de Franse Nationale vergadering de militaire begroting voor 1950 ten be drage van 420 milliard francs goed gekeurd. De gehele begroting omvat 2300 milliard francs. Minister van Defensie Pleven ver klaarde, dat de militaire credieten vijf percent van het Nationale inkomen uit maakten. De stemming overschreed de tweeder de meerderheid die voor definitieve goedkeuring vereist is in de vergadering Na de stemming hebben Zweden en Nederland hun compromis-plan, waarbij de Heilige Plaatsen alleen onder inter nationale controle geplaatst zouden wor den, ingetrokken. Charles Malik, afgevaardigde voor de Libanon, verklaarde, ik kan nooit ge loven, dat deze resolutie niet ten uitvoer gebracht kan worden, indien gezien de overweldigende meerderheid, Amerika en Engeland hun schouders er onder zetten. Een Amerikaanse woordvoerder ver wees naar de verklaring van de Zweed Erik Bohemen, die zei: „Ik hoop, dat zij, Tot verbazing van zijn rechters heeft Traitsjo Kostov, de voormalige Bul gaarse vice-premier en opperste communistische leider onder Dimitrof, gis teren te Sofia geweigerd op verschillende punten van de tenlastelegging schuld te bekennen. Kostov, die te voren hoog geprezen was als de architect van Bulgarije's wederopbouw, de leider van de Bulgaarse verzetsbeweging tegen de Duitsers en de auteur van de nieuwe Bulgaarse grondwet, werd in Maart van dit jaar gearresteerd, omdat hjj als leider van de Bulgaarse delegatie hij de Russisch- Bulgaarse handelsbesprekingen „de prijzen van sommige Bulgaarse producten voor de Sovjet-delegatie geheim gehouden" had en had getracht „de prijzen, die Bulgarije voor zijn goederen aan de kapitalistische landen had berekend, voor de Sovjet-Unie verborgen te houden". „De veronderstelling, dat de wet op staatsgeheimen ook maar op enigerlei wijze tegen de Sovjet-Unie kan worden gebruikt, is gevaarlijk," aldus een offi cieel communiqué na Rostov's arresta tie. „De Sovjet-Unie zou de Bulgaarse belangen nooit enig letsel kunnen toe brengen." Het proces tegen Kostov is tweemaal uitgesteld, nadat Kostov had ontkend voor de Engelsen te hebben ge- spionneerd, een anti-Russische Balkan federatie te hebben beraamd en in 1942 voor de Bulgaarse fascisten te hebben gecapituleerd, verklaarde de president van het hof, dat dit in tegenspraak was met de algehele bekentenis, die hij in de gevangenis zou hebben afgelegd. Kostov bleef er echter bij, dat zijn verklaring voor het gerechtshof de enig juiste was. Wel gaf Kostov toe, dat hij zich had schuldig g-maakt aan tegen de Sovjet- Unie gerichte activiteit. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie „de enige waarborg voor Bulgarije's vreedzame en democratische ontwikkeling en de enige bewaarder van de wereldvrede" was. In de tenlastelegging werd verklaard, dat Kostov Tito aan de macht had hel pen brengen, door hem aan te bevelen voor het vervullen van een politieke opdracht in Joegoslavië. Kostov bracht hiertegen in, dat Dimitrof als het hoofd van de Comintern Tito in 1935 of 1936 naar Joegoslavië gezonden had. De president van het hof ging hierop over tot de voorlezing van een eigen handig geschreven bekentenis van Kos tov, waarvan bijna elke alinea verschil de met de verklaring, die Kostov gis teren voor het hof aflegde. Bij de voorlezing van de verklaring, die president Losanof drie uur kostte, kwam ook een brie: ter sprake, die Ru-.- <s- J r Beklaagde Kostov tijdens het proces. Kortov in dè gevangenis in 1942 aan de Bulgaarse ondergronde zou hebben gezonden, waarin hij staking van de de Bulgaarse ondergrondse zou hebben voorgesteld. Kostov erkende, dat de brief, die niet door de partisanen is op gevolgd, „rampzalige gevolgen" gehad zou kunnen hebben. Hij noemde de brief een politieke fout. Iwan Stefanov, de voormalige minis ter van Financiën, die als tweede ver dachte werd verhoord, bekende alles wat hem ten laste was gelegd, waardoor ook Kostov wordt gecompromiteerd. Stefanov zeide in 1932 voor de Britse geheimde dienst te zijn geworven, waar voor hij samen met Kostov zou hebbe: gewerkt om „de Bulgaarse economie er de betrekkingen met de Sovjet-Unie te saboteren". De zitting werd hierop tot heden ver daagd. die voor de internationalisatie stemden, de verantwoordelijkheid voor de uitvoe ring ervan op zich zullen nemen". De Israëlische afgevaardigde Aubrey Eban zei: „Wij hebben tijdens het debat ons standpunt uiteengezet en zullen in de plenairs zitting voortgaan hiervoor te pleiten" Inmiddels heeft Moshe Shatett, de Is raëlische minister van Buitenlandse Za ken, in Washington uiteengezet, dat de verzoeningspogingen van de U. N. O. in het Midden Oosten „van geen enkel nut meer zullen zijn". Sharett legde deze verklaring af op het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, na een conferentie van 50 minuten met Dean Acheson. Sharett was vergezeld van Elath, de Israëlische am bassadeur. Hij verklaarde, dat rechtstreekse on derhandelingen tussen Israël en de Ara bieren nu nog de enige weg vormen om een blijvende vrede te brengen „Wij hebben herhaaldelijk gezegd, dat wij be reid zijn te onderhandelen. Wij zullen nu wachten." Te Tel Aviv is gisetren in een com missie van het Israëlische parlement de eis ter tafel gebracht dat Jeruzalem zal worden uitgeroepen tot hoofdstad van tie Joodse staat. Alexei Cepicka, de Tsjechische minis ter voor kerkelijke aangelegenheden en justitie, heeft gisteren te Praag in het parlement het Vatioaan en het Tsje chische Episcopaat gehekeld als reac- tionnaire vijanden van de regering. Cepicka diende in het parlement de nieuwe Tsjechische huwelijkswetgeving in, waarin bepaald wordt, dat na 1 Jan. gesloten kerkelijke huwelijken niet als wettig beschouwd zullen worden. Hu welijken zullen voortaan pas na het burgerlijk huwelijk kerkelijk mogen worden ihgezegend. Het wetsontwerp werd met algemene stemmen goedgekeurd. Dé Belgische minister van Landbouw Orban bevindt zich op het ogenblik in Den Haag, waar hij besprekingen voert met zijn Nederlandse collega Mansholt over de invoer van Nederlandse boter in België. Hoe hoger men gezeten is, hoe dieper men kan vallen. derne z.g. „slabbing mill", waarin staal- blokken van de door de walserij ge wenste grootte worden vervaardigd, waardoor de doelmatigheid van de staal- productie nog meer wordt opgevoerd. Voorts wordt de financiering beoogd van installaties voor tussenbewerkingen, welke aan de hierna te noemen eind bewerkingen vooraf gaan. Hiervoor zijn in de plannen opgenomen een geheel nieuwe walserij, alsmede een koudwal- serij, waarin de uit eerstgenoemde wal serij afkomstige gloeiende staalplaten worden verwerkt tot staalplaten van de gewenste afmetingen en tot blikplaat. De installaties, welke met door de E.C.A. te verstrekken fondsen in de Ver. St. zullen worden aangekocht, zul len naar verwachting omstreeks 23.500.000 dollar (f 89.300.000) kosten. Aangenomen mag worden, dat eenzelfde bedrag zal worden besteed voor aankoop van ma chinerieën in andere aan het Marshall plan deelnemende landen. Met betrekking tot de verkregen toe stemming voor dit project legde de heer Clarence E. Hunter, hoofd van de E.C.A.- missie in Nederland, de volgende ver klaring af: „Aan dit project, dat door de Ne derlandse regering en de directie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. gezamenlijk is opgesteld, heeft onze missie haar enthousiaste steun en medewerking verleend en het verschaft ons groot genoegen, dat wij heden bekend kun nen maken, dat voor dit project goed keuring werd ontvangen. Naar onze mening is deze verwerkelijking van de uitstekende mogelijkheden, welke voor de Nederlandse staal-industrie bestaan, een grote stap vooruit in de uitvoering van het industrialisatie- programma. De producten, voortvloeiende uit de uitbreiding van dit belangrijke bedrijf, zullen zeer bijdragen tot de verdere ont wikkeling van de gehele Nederlandse metaal-industrie, waardoor enerzijds goede werkgelegenheid wordt geschapen voor de Nederlandse arbeiders en an derzijds vele metaalproducten voor bin nenlands gebruik en voor export vrij komen. Voorts zal de uitvoering van dit plan tot gevolg hebben dat Nederland in verminderde mate afhankelijk zal zijn van import van materialen, vooral van die, welke thans vanuit het dollar-ge- bied moeten worden ingevoerd. Met voldoening en erkentelijkheid heeft de Nederlandse regering kennis genomen van de beslissing van de E.CA.-autoriteiten te Washington. Een in October 1945 ingestelde com missie heeft indertijd een rapport uitge bracht over de wenselijkheid van de tiitbreiding van de Nederlandse ijzer- en staalcapaciteit. Op grond van dit rap port werden door de Koninklijke Ned. Hoogovens en Staalfabrieken in nauwe samenwerking met de regering concre te plannen tot expansie van het bedrijf uitgewerkt. Deze uitbreiding omvat een vergroting van de staalfabrieken en de oprichting van een balkwalserij een breedbandwalserij en een koudwalserij annex blikfabriek. Door deze uitbreiding zal de jaarlijkse Nederlandse productie aan walserij-producten worden verhoogd van circa 200.009 tot 400.000 ton. Nu de E.C.A. een gunstige beslissing heeft genomen stelt de regering zich voor zo spoedig mogelijk bij de Staten- Generaal een drietal wetsontwerpen in te dienen ter regeling van de financiële deelneming van de staat in de voorge nomen uitbreiding van de staalindustrie. De patiënten op kamer 37 van het Al gemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom treffen het. Een jongeman met een gezond bruin gezicht, waarboven gitzwart haar, is als het ware aan zijn parachute hun kamer binnen gedaald om hun bestaan wat af te wisselen met het sterke verhaal van zijn „narrow escape" uit de Tiger Moth, die Dinsdag avond langs de weg bij Rucphen in West-Brabant te pletter viel. De jonge man is de 32-jarige instructeur vlieger van de luchtstrijdkrachten, luitenant B. W. Schippers uit Den Haag, die, als wij de ziekenkamer binnentreden, een plaatje van de brokstukken van zijn vliegtuig zit te bestuderen en tegen een verpleegstertje zegt: „Maar goed, dat ik er niet meer inzat, hè?" Wij vragen hem naar de juiste toe dracht van zijn belevenissen en hij ant woord zeer serieus, alhoewel hij onze belangstelling overdreven vindt. Als instructeur Was luitenant Schip pers Dinsdagavond half acht voor het maken van nachtlandingen met de leer ling Van den Burg van Woensdrecht opgestegen. „Onmiddellijk na ons op stijgen werden de weersomstandigheden plotseling en in snel tempo slechter", zo zei hij. „Wij verloren het vliegveld geheel uit het oog en raakten uit de koers. Ik heb toen de stuurknuppel van de leerling overgenomen en trachtte voor een opkomende nevel uit herken ningspunten te vinden. Dit lukte mij niet Na enige tijd rondgecirkeld te hebben had ik geen benzine genoeg meer om naar Gilze Rijen uit te wijken. Ik zag ergens een stadje en meende zeker, dat het Roosendaal was. Achteraf is gebleken, dat ik goed heb gezien. Ik ging in Oostelijke richting vliegen om boven onbewoond, gebied te komen, want ik voelde, dat wij „de kist" zou den moeten verlaten qn ik wilde tot elke prijs voorkomen, dat het toestel op een huis of in een straat zou vallen. Boven Rucphen gekomen, waar ik wei de en akkerland vermoedde, deelde ik de leerling mede, dat wij zouden -moe ten springen. Ik moest hard schreeuwen om boven het geluid van de motoren uit te komen". Van den Burg voelde zich met deze beslissing niet erg gelukkig. Hij was wat zenuwachtig en praatte zo snel, dat ik hem moeilijk kon verstaan. Hij vroeg mij, ol ik geen landing kon maken, maar hiervoor was het zicht veel te slecht Ik gaf hem bevel op de vleugel te klimmen en na enige aarzeling voldeed hij hier aan. Toen hij op de vleugel stond, be duidde ik hem te springen. Ik had het toestel opgetrokken tot 3000 voet. Ik zag hem gaan en was erg opgeruimd toen ik de bol van zijn parachute zag. „Was u bang? Waaraan dacht n wet na uw besluit het toestel te verlaten?" „Veel tijd om te denken had ik niet Angst was er zeker niet bij, maar ik was zeer bezorgd over het lot van Van den Burg. Verder hoopte ik alleen maar vu rig, dat mijn toestel ergens buiten de bebouwde kom terecht zou komen. In dezelfde tijd had ik „de kist" als auto matisch op zijn rug gedraaid, zodat ik er wel uit moest vallen. Een andere moge lijkheid om het toestel te verlaten was er eenvoudig niet. Het ging allemaal erg snel en ik stond, of liever, lag op de grond, voor ik er goed of wel erg in had. Ik heb alleen een flinke schok gevoeld. Bij het neerkomen heb ik mijn rechter onderheen gebroken. Ik lag ongeveer 600 meter van de boerderij van de familie Evers verwijderd en het toestel hoorde ik spoedig neerkomen. Met veel moeite heb ik me naar de boerderij gesleept waar ik aanklopte en riep, dat ik ge wond was. De boer vertrouwde het zaak je blijkbaar niet en het duurde even, voordat een paar mensen naar buiten kwamen. Zij hadden stokken in hun hand. Mijn eerste vraag was, wat er met Van den Burg was gebeurd en waar het toestel was neergekomen. Toen ik hoorde, dat alles in orde was kon mijn gebroken been me niet veel meer schelen." Naar aanleiding van het bericht over de opdracht tot de bouw van straaljagers aan de N.V. „Aviolanda" deelt men ons van de zijde van Fokker mede, dat het hier geen nieuwe opdracht betreft, maar dat er alleen sprake van is, dat de „Avio landa" de bouw van delen van dit vlieg tuigtype van Fokker verzorgt. De eind montage, het invliegen dezer toestellen en de aflevering van de gehele order (150 toestellen voor Nederland en het zelfde aantal voor België) zal door Fok ker worden verricht. In de 508ste Staatsloterij, vijfde klas, twaalfde, lijst, is de prijs van f 50.000 gevallen op bet lot 6440,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1