Ninotchka in Rembrandttheater i KATHOLIEK TEHUIS VOOR BEJAARDEN IH GEVAAR Stille armen Ph. A. H. Deinum overleden Sigarenwinkeliers dreigen met radicale maatregelen E.V.C. te Amsterdam uit Georganiseerd Overleg geheim ANTON HUNINK Gedeputeerde Staten besluit niet Kerstboomversiering Twee babyuitzetten Vier Wiegledikantjes yZlVeex* hebben het raads- goedgekeurd Wasserij Duyn AGENDA Prachtige persiflage van Lubitsch Heftig protest tegen verlaging van hun winstmarge Voor nog meerdere duidelijkheid Gravestenenbrug aanbesteed SPECIME HWB1EDIH6 voor de feestdagen! Levenslang geëist tegen C. Vermeeren VERHOGING BIJSLAG UURLONEN VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING GOUDA-KAARSEN OPZEELAND K.A.B. Kring West De Haarlemmerhout op het witte doek VERKOPINGEN Compleet f 97.70 f 187.27 f 63.75 f 92.25 f 98.75 VOOR DE BABY Burgerlijke Stand Jaap Schröder voor Jonge Toonkunstenaars Nog een St. Nicolaasfeest Wandelsport STOFZUIGER Directeur van Gemeentelijk Concer tge bouw Laagste inschrijving f 82.700 .Verenigde Kath. Dammers" HEEMSTEDE AFSCHEID KAPELAAN TH. RUITER Indische Buurtvereniging Ledenvergadering Kath. Bouwvakarbeidersbond Aanrijding ZANDVOORT Gesloten - Nieuwe hoogleraar SUPRA" MATRASSEN WASSENAAR Scheepvaartberichten WEIFELENDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York -9 Naar wfl vernemen hebben Ged. Sta ten van Noord-Holland hun goedkeu ring onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van Haarlem om aan de RK. Woningbouwvereniging „Sint Bavo" voor de tijd - van vijftig jaar gronden aan de Orionweg in erfpacht te geven, die bestemd zouden zijn voor de bouw van een modern complex ten behoeve van bejaarden. Dit complex zou verrijzen op initia tief van de Landelijke Katholieke Stich ting voor behuizing van bejaarden. Een gevormde Haarlemse Stichting voor be jaarden zou de exploitatie behartigen De woningen zouden gebouwd worden aan de OrionwegAnthonie Fokkerlaan in Haarlem-Noord, terwijl in het midden een verzorgingshuis gebouwd zou wor den. Het gehele complex is uitgezet op een oppervlakte van anderhalve hectare en zal 121 bedden bevatten. De gemeenteraad keurde het voorstel goed. Van de zijde van de Partij van de Arbeid kwamen ernstige bezwaren, om dat zij meende, dat er teveel aan de Rooms-Katholieke Woningbouwvereni gingen werd toebedeeld, waardoor an dere bouwverenigingen op de achter grond zouden komen. De wethouder antwoordde daarop, dat een verdeling redelijk geschied was en dat dit ook in de toekomst zo zou blijven, waartoe een voorgelezen lijstje het bewijs vormde. koop ze nü f Nu nog alle maten in voorraad. Onze collectie is gereed; Zeer grote keuze en zeer mooi; prijzen veel lager dan voorheen. ZIJLSTRAAT 24—30 14 December a.s. zal in het Krelage- huis des avonds om 8 uur een gezins avond worden gehouden waar de be kende radio-spreekster mevr. Klaren- beekv. Klaveren een lezing zal hou den over Gezinsvreugde Gezinsbe- schaving. Als omlijsting zal de heer v. d. Zee, goochelaar, ons aangenaam bezig houden, zodat het geheel een prachtige avond belooft te worden. Houdt dus 14 December vrij en toont door uw te genwoordigheid uw belangstelling. De heer J. A. Dorresteyn, directeur van de Dienst Hout en Plantsoenen, ver toonde Donderdagavond in restaurant Brinkmann voor de Tuinbouw-studie- club „Haarlem'' en de afdeling Haarlem van de Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde een interessante serie licht beelden. In natuurlijke kleuren ver schenen op het witte doek de Haarlem merhout en verschillende parken en plantsoenen in Haarlem. Er waren aar dige plaatjes over het dierenleven in de Hout. De heer Dorresteyn vertelde leuke bijzonderheden over de herten, de kalkoenen, de eenden en de witte en zwarte schapen, die leven in de Haar lemse hertenkamp. De uitleg, die de directeur gaf, naar aanleiding van de plaatjes van de plantsoenen, was voor de aanwezige tuinlieden zeer interes sant en leerzaam. Uitslag van de veiling van Donder dag 8 December 199 in het Notarishuis te Haarlem: Hartelustlaan 18 Bloemen- daal f 30.100, Th. M. Romijn c.s.; Bloe- mendaalseweg 63 Bloemendaal f 15,800, A. J. Overakker c.s.; Pleiadenstraat 150 f 7200, J. H. Stoel qq.; Goltziusstraat 11, f 4975 S. P. .Heeremans; Valkenburger laan 17 Heemstede, 18.200, P. de Wreede qq.; Camplaan 8 en 10 Heemstede f 16.350, G. J. Smit qq; Camplaan 12 Heemstede niet geveild; Vergierdeweg 69 opgeliouden f 4950; Vergierdeweg 69 f 4950, L. J. Nelis qq.; Vergierdeweg 71 f 4925,, L. J. Nelis; Vergierdeweg 73 Haarlem opgehouden f 4800; Ooievaar straat 24 en 26 f 7740, P. H. v. d. Bos Jr. qq.; Dr. Leydsstraat 99 f 3070, J. Vink; Leeghwaterstraat 16 f 8375, N. N.; Spiegelstraat 11 zw. en rd. f 2125, J. B. A. Vink. Ged. Oude Gracht 146 f 13.000, S. Visser; Twijnderslaan 40, f 9400 A. J. A. Arons c.s.; Orionweg 118 f 9325, mevr. J. M. v. d. MolenDee; Papen- torenvest 52 f 3175, N. N.; Adr. Loosjes- straat 52 f 3500, Th. Bijman c.s.; Banka- straat 12 opgehouden f 3700. f. Heden f 129.75 geëtaleerd V ANEGANG 46 - HAARLEM J vwwwwa^awwwvlwv^a GEHUWD: J. Spaargaren en A. M. Termets; P. Bravenboer en A. A. S. Weijers. GEBOREN: 6 Dec.: J. J. Cramerv. Gelder, z.; 7 Dec.: C. de Graaffvan den Aakster, z.; 7 Dec.: C. M. Klerk—Zwart, d.; 6 Dec.: A. T. SpruijtJacobse, d.; 7 Dec.: A. M. den Boervan Lieshout, d.; 8 Dec.: P. Rabenbergden Hollan der, d.; 7. Dec.: A. C. H. Scheelings Booij, d.; 8 Dec.: G. M. SchotmanCa- dier, d.; 7 Dec.: A. RutteVink. OVERLEDEN: 6 Dec.: J. Meinster, 72 j., Indischestraat; 7 Dec.: G. van de Ameele, 74 j.. Schotersingel; E. M. de Prie—Semp, 54 j., Coltermanstraat; J. A. Bollen, 53 j., v. Oosten de Bruijn- straat. Wij vragen ons af, wat er nu zal ge beuren. De Haarlemse Stichting voor bejaarden zal zeker niet zonder meer accoord gaan met de beslissing van het provinciaal college. Wij vernemen, dat de bezwaren van Gedeputeerde Staten gegrond zijn op de aan de bouw van dit complex verbonden financiële rege ling. De aanbesteding van het complex heeft reeds plaats gehad en de gunning kon niet binnen de gebruikelijke termijn geschieden, omdat Gedeputeerde Staten geruime tijd nodig hadden om tot een beslissing te komen. De minister had een extra-bouwvolume toegestaan voor 1949, indien met de bouw ook inderdaad nog dit jaar zou worden begonnen. De pas daartoe is nu afgesneden, maar de .eenmaal gegeven toezegging zal wel ge handhaafd blijven. Een ander belangrijk argument is, dat de woningzoekenden in onze stad er zeer mee gediend zouden zijn, indien het complex met spoed zou zijn verre zen. De violist Jaap Schröder treedt Za terdagavond voor het Comité op in het Frans Hals Museum. Als leerling van Julius Röntgen en Jos. de Clerck deed hij in 1947 eindexamen aan het Conser vatorium te Amsterdam. Een Frans sti pendium stelde hem in staat in Parijs te gaan studeren, eerst onder Jean Foumier en later bij Jean Pasquier. Met Hans van den Hombergh als bege leider speelt hij werken van Haydn, Sas Bunge, Roussel en Strawinsky. De Haarlemse Politiekapel organiseer de dezer dagen voor de kinderen van het politiepersoneel een Sint Nicolaas feest in restaurant Brinkmann. Sinter klaas kwam op bezoek en deelde met gulle had geschenken uit. De kinderen zongen enthousiast verschillende Sin terklaasliedjes, begeleid door een or kestje, dat gevormd werd door enige leden van de Politiekapel. De bekende Haarlemse „Wandelsport vereniging „Jan Passtoors" heeft haar 18s jaarvergadering gehouden. De voor zitter, de heer J. W. Schorfhaar, gaf een overzicht van het afgelopen jaar, waarbij hij in het bijzonder vermeldde de goede verstandhouding met de plaatselijke vereniging, de grote- deel name van de leden aan wandeltochten en speciaal de Vierdaagse te Nijmegen. Ook in 1950 zal J. P., in samenwerking met „O. Dde bekende bloembollen- tochten organiseren. Bij de bestuurs verkiezing werd het als volgt samen gesteld: voorzitter J. W. Schorfhaar; secretaresse mej. C. M. Bakker, Zand- voortselaan 33, Zandvoort; penning meester H. Oorschot Jr.; 1ste camman- dant H. Oorschot Sr. en 2e commisa- resse mej. A. C. Veenman. De Haarlemse afdeling van het ge nootschap „NederlandEngeland" zal Donderdag 15 December om 8 uur een bijeenkomst houden in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann. Major N. Coxall D.S.O., M.C.. zal op die avond een lezing met lichtbeelden houden over de. laatste wereldoorlog AMSTERDAMSEVAART 20 - TEL. 11053 (Adv.) Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U EEN BETROUWBAAR ADVIES bij de aankoop van Uw Betaling in overleg BIOSCOPEN: Rembrandt: Ninotchka (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: De zwarte pijl (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Met voorbedachten rade (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De geveltourist (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Gij zult niet stelen (a. 1.), 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De vermisten (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 9 December Stadsschouwburg: Annie van Ees in „Boefje", 8 uur. Zaterdag 10 December Stadsschouwburg: Comedia met „De huisvrouw uwer jeugd", 8 uur. Frans Halsmuseum: Muziek- en voor drachtavond, 8 uur. Aan ons bureau werd bezorgd: dames D. en V. 2.50; P. de K. 0.95; N.N. 0.50; S. T. Ch. 2.50; J. V. M. 2.50; N.N. 2.50; N.N. 1.—; B. Z. 1.— N.N. 2.50; C. K. 2.50; N.N. 1.— C. F. B. 2.50; H. v. d. K. 5.—; J .L. 5.—; P. de P. 5.—; N.N. 2.50; J. M. 5.—; N.N. 2.50; A. tot Z. 2.50; D. U. 1.—; V. M. 1.—. Totaal 1387.45. U kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en vermelding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J. v. d. Wiel (post agentschap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaas (postagentschap), Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn (postagentschap), Kruistochtstraat 54. In de ouderdom van 70 jaar is te Nij megen overleden de heer Ph. A. H. Dei num, directeur van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. De heer Deinum werd 15 October 1979 te Zwolle geboren, waar zijn vader directeur was van de Schouwburg. Hij werd opgeleid in het banketbakkersvak en was tot aan zijn 27ste jaar werkzaam in hotels en restaurants in Engeland, Frankrijk en Duitsland. Het bestuur van de Sociëteitsvereni ging benoemde hem 31 jaar geleden tot beheerder. Het gebouw van de Sociëteit ging in 1920 aan de gemeente over, se dert welk jaar de heer Deinum dus offi cieel pachter was van het Concertgebouw en als zodanig ook de directeur. Hij voer de van 1933 tot 1 September 1946 even eens de directie van de Stadsschouw burg. De heer Deinum nam enkele we ken geleden zijn intrek bij zijn zoon in Nijmegen, waar hij gisteren overleed. zich te hebben die de moeite loont. Men hóórt Lubitsch grinniken achter d e beelden en hij doet het zo ondeugend en tegelijk gemoedelijk, dat ik mij een felle communist zou kunnen voorstellen, die zich met deze film amuseren zou, voor In de trieste dagen van de oorlog zover hem dat althans wordt vergeven, met Duitsland is de Amerikaanse film Greta Garbo die op Lubitsch wach- „Ninotchka" van Ernst Lubitsch plot- ten moest om op het witte doek een seling in de vergetelheid teruggesme- mens te worden vertegenwoordigt ten door een verbod van de bezetters, hier de Sovjet-agente Ninotchka, die die blijkbaar niet hebben begrepen, naar Parijs wordt gezonden om drie luie welk een waardevol propagandama- collega's onder handen te nemen, aldaar teriaal de film voor hen had kunnen verliefd raakt op een jeugdige graaf, zijn. Was de haat tegen de Amerika- die haar het hof maakt, terugkeert naar nen zo groot? Kon de spot van de Rusland met een gunstig rapport over Jood Lubitsah aan het adres van de de drie gratiën, zich onderdompelt in bolsjewisten geen genade vinden in de naargeestige atmosfeer in haar va- de ogen der edel-Germanen? In alle derland en door een list van haar aan geval: de film verdween en bleef zelfs bidder weer over de grenzen wordt ge- na de oorlog nog zoek. Het wachten lokt om voor altijd aan de zijde van ds was op het zilveren jubileum van Me- geliefde man en onder de goede zor- tro Goldwyn Mayer, hetwelk aanlei- gen van het driemanschap verder te ding werd tot een reeks hervertonin- leven, ver van het paradijs, dat zij met lijf en ziel heeft aange- gen, waar we plezier aan beleven. Het succes van deze film schuilt waar lijk niet alleen in het onderwerp een verhaal, dat de draak steekt met de fa- verrassinaen 2ijn natieke Sovjetadepten maar meer nog kk dJe film en die zijn in de wijze, waarop Lubitsch langs zijn neus weg de spot drijft met een samen- -herp oo de beelden, dat leving die sommigen een paradijs plegen £ppf(1 pn ep1uid te noemen. En als deze spot zich dan nog uit in spirituele filmvormen, die de artisan zo duidelijk aanduiden, dan kan eenmaal hangen. De grappen zijn niet van de lucht, de glossen stromen over het doek, de vele. In. de beste stukken van er heel wat pakken de dialogen zo dit spel met beeld en geluid een waar ge not is en zonder twijfel tot de fijn ste stijloefeningen van Lubitsch kan gerekend worden. De humor is een men er zeker van zijn een film voor aanstekelijk wapen, een dodelijk wapen, als hij zo gehanteerd wordt als Lubitsch het doet. Bij alle vro lijkheid, onbezorgd heid en glimlach jes, die nu en dan in een schaterlach uitschieten, ont komt men niet ge makkelijk aan de tendenz van de film. Zelden zagen wij een film-met- een-strekking, die haar bedoelingen zo luchtigjes duide lijk weet te maken. In het begin van de film wordt ook heel even maar on vergetelijk de nazi- groet tot een sym bool van belache lijkheid en zo slaat Lubitsch twee vlie gen in één klap zonder zichtbare moeite. „Ninotchka" is dus weer terugge keerd. Zij zal velen amuseren en als ge eens wilt vergelij ken, vertel me dan welke film, na de oorlog gemaakt, met die van Lu bitsch kan wedijve ren. Greta Garbo en Melvyn Douglas als de communiste en de aristocraat, die op elkaar verliefd worden. De Haarlemse sigarenwinkeliers, aange sloten bij de R.K. Sigarenwinkeliersver eniging „St. Bavo" en de afdeling Haar lem van de Nederlandse Bond van Si garenwinkeliers, kwamen Donderdag avond in restaurant Brinkmann bijeen om te protesteren tegen de verlaging van hun winstmarge door de kerfindustrie. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer L. van Berkel, de voorzitter van de R.K. Sigarenwinkeliersvereniging. Voorgelezen werd een motie van de drie landelijke organisaties, waarin geprotes teerd werd tegen de stelselmatige, doeloe- wuste, economische verzwakking van de gespecialiseerde detailhandel. Deze motje is reeds verzonden. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan een schrijven van Je twee Haarlemse organisaties gericht aan de vakgroep kerfindustrie, waarin de sigaren winkeliers met klem protesteren tegen de onlangs aangekondigde en reeds doorge voerde verlaging van hun handelsmarge met iy2 pet. De tot voor kort door de vak groep verleende korting van 16 pet. op de detailprijs beschouwen de sigarenwinkeliers als een minimale korting, welke noodzake lijk verbetering behoeft. Verder Kunnen 7ij het standpunt van de vakgroep, dat de nieuwe toestand voor de detaillisten niet ongunstig zou zijn, niet delen, omdat geen rekening gehouden wordt met de grotere investering van middelen. Het risico, dat de duurdere soorten kerftabak incourant worden, kan op de huidige basis niet geno men worden. De ondertekenaars van net schrijven stellen zich op het standpunt, dat de winstmarge van 16 pet. onverwijld weer moet worden toegepast. Gebeurd dat niet, dan zien zij zich genoodzaakt de verkoop van fabrikaten, waarvan de marge niet is verlaagd, te stimuleren. Aangenomen werd het voorstel van het bestuur om de diverse hoofdbesturen te verzoeken een protesttelegram naar de mi nister van Economische Zaken te sturen. De heer H. A. Leeman, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Bond van Sigaren winkeliers, behandelde daarna verschillende actuele problemen en wees op de noodzaice- lijkheid van organisatie. Alle Haarlemse sigarenwinkeliers moeten zich aansluiten Pij de bonden! Diverse sprekrs vroegen daarna het woord. Het voorstel van een hunner om over te gaan tot radicale maatregelen tegen de kerfindustrie vond gehoor bij de In ons hoofdartikel van gisteren onder de kop „Voor alle duidelijkheid" was sprake van een arbeider, die wekelijks f 37.50 „schoon in de vingers" kreeg, waarmee hij moest zien rond te komen met vrouw en 6 kinderen. Misschien bleek uit de gekozen formu lering, welke wij letterlijk overnamen uit de mond van een arbeider, niet vol doende duidelijk, dat in hét genoemde bedrag de kinderbijslag niet lag besloten. Dit zij daarom hierbij ten overvloede vermeld voor wie het niet reeds aldus had begrepen. Hedenmorgen is in het stadhuis het bouwen van een nieuwe Gravestenen brug aanbesteed. Er waren 12 inschrij vers. De laagste was het aannemersbe drijf ir. W. G. Boltje te Heemstede met f 82.700.De firma J. Weber en A. J. Wijman te Bloemendaal was met f 99.200.de hoogste inschrijfster. Woensdag ontvingen de reserves het sterke „Oosterkwartier II In deze uiterst spannende en goed gespeelde wed strijd moesten de „V.K.D.-ers" met een gelijk spel genoegen nemen. Door dit resultaat werd .Oosterkwartier" defini tief uitgeschakeld. Indien ,Kijk Uit I" geen misstap be gaat tegen .Hoofddorp I", wat zeer zeker niet verwacht wordt, kan zij zich kam pioen 2de klasse noemen! De gedetailleerde uitslag luidt: V.K.D. IIOosterkwartier II 1. G. A. HesselmanJb. Kroon 02 2. J. LucasP. Venema 11 3 A. ZegwaartH. Wals 20 4. N. N.—C. M. Beek 2—0 5. Th. BandsmaA. Douma 11 6. G. KraakA. Venema 20 7. N. van BakelR. de Jong 20 8. J. v. d. KroftF. W. de Pater 0—2 9. N. KoomenJ. Schijvenaar 02 10. J. KoopmanJ. Sjoordsma 02 10—10 De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: M. HerbenH. Rump 02 P. HollenbergC. Heesakkers 11 J. van BerkumV. Andringa 20 P. MulTh. van Hoessel 20 W. KooienA. Andringa 02 C. CastricumP. Beelen 02 S. KuilmanR. Kok 02 Th. van WortG. Faaij 11 Dinsdag, 13 December speelt V.K.D. I te IJmuiden tegen D.C.IJ. II. Donderdag 15 December speelt V.K.D II uit tegen haar stadgenoot D.O.S. I. Het is voor beide V.K.D.-tientallen de laatste wedstrijd. Aanvang 19.30 uur. vergaderden en het bestuur. De spieker stelde voor om de zendingen van de fabri kanten. die de verlaagde marge aanhouden, terug te zenden. Dit zou een landelijke actie moeten worden, waaraan alle sigaren winkeliers moesten deelnemen. Het is no dig dat met scherp geschoten wordt, zo sprak deze heer. Besloten werd dit voor stel bij de hoofdbesturen voor te leggen. De heer Wildschut, vertegenwoordiger van een der hoofdbesturen ter vergadering, bracht naar voren, dat deze colleges voor alle goede acties oog hebben en voor de doorvoering zorg zullen dragen. „We heb ben ons kruit nog lang niet verschoten!" Donderdagavond nam in de bovenzaal van de St. Aloysiusschool kapelaan Th. Ruiter afscheid van de parochianen van O. L. Vrouwe Hemelvaart, in verband met zijn overplaatsing naar Amster dam. Als eerste spreker trad op pastoor A. F. van Noord, die het afscheid ne men van kapelaan Ruiter niet zo pret tig vond, juist omdat de scheidende zich hier thuis begon te voelen. Hij memoreerde het vele en goede werk door hem vérricht en bood hem zijn beste wensen aan in zijn nieuwe pa rochie. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer A. W. Klaver, namens de jeugdorganisaties, die de verbeteringen memoreerde, welke door kapelaan Rui ter tot stand waren gebracht en bood een boekwerk aan. De heer G. ,T. Athmer, voorzitter van H.B.C., dankte de scheidende adviseur voor zijn grote verdiensten en bood als herinnering een vulpotlood aan. Daarna werd nog ge sproken door de heer J. Meijer, namens de parochiële afdeling van Katholiek Thuisfront, en door kapelaan dr. P. Ro mijn, die de uitstekende samenwerking roemde tussen de scheidende priester en hem. Ten slotte sprak kapelaan Ruiter een dankwoord voor de betoonde samen werking en de belangstelling, waarbij hij er op wees, dat hij van de glorieuze parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart naar de nederige van Maria Magdalena gaat. Daarna namen de aanwezigen met een handdruk afscheid en het is de wens van allen, dat het kapelaan Rui ter in zijn nieuwe parochie te Am sterdam, die midden in een grote volks wijk is gelegen, goed zal gaan. Donderdagavond hield de Indische Buurtvereniging in de Cantine aan de Heemsteedse Dreef haar jaarvergade ring, waarvoor een tamelijke belang stelling bleek te bestaan. Uit de jaar verslagen bleek, dat het ledental op peil bleef en dat de vereniging een batig saldo heeft van f 162,23. De kas- commissie, die verslag uitbracht, gaf uiting aan haar tevredenheid over de wijze, waarop het financieel beleid werd gevoerd. Besloten werd, op 17 December een Kienavond in het Sportparkrestaurant te organiseren, teneinde de nodige gel den bijeen te krijgen voor het kinder feest in 1950. De aftredende bestuurs leden, de heren G. de Bruin, J. Loer akker en G. van Sluisdam werden bij acclamatie herkozen. Onze cognac „Authentique" van gerenommeerde zuivere Franse origine kost nu nog f 5.75 p. fl. Bij aankoop van 12 flessen f 0.25 per fles reductie! De verwachte prijsverhoging is nog niet afgekomen. Maak dus van deze unieke aanbieding gebruik l Un cognac merveilleux! Aid. Import Tel. 13676 WINKELS 000R 0E GEHELE STAD Donderdagavond hield de afdeling Heemstede van de Kath. Bouwvakar beidersbond in het R.K. Verenigings gebouw een'ledenvergadering, waarvoor niet zoveel belangstelling bleek te be staan als het bestuur wel had verwacht. In zijn openingswoord liet de voorzit ter, de heer N. J. v. d. Linden, de teleurstelling van het bestuur dan ook duidelijk blijken. Hij bracht daarna dank aan allen, die hun belangstelling hadden getoonu ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als voorzitter, waarvoor ook buiten de kringen van het vak belangstelling was geweest, welke hij zeer op prijs stelde. Uit de mededelingen bleek, dat bin nenkort aan de leden een circulaire zal worden gezonden, welke een gedragslijn zal bevatten inzake het zich melden bij ziekte. Het voornaamste punt van de agenda was een schrijven van het hoofdbestuur inzake de afsluiting van een C.A.O. in het bouwbedrijf, waarvoor thans de medewerking is verkregen van het College van Rijksbemiddelaars. Alhoe wel dit college ten aanzien van grond- weikers en opperlieden het been nog stijf houdt wet betreft de lonen, schijnt er toch een beetje beweging in te ko men en daarom stelt de Bedrijfsunie voor over te gaan tot het afsluiten van een C.A.O. Na vrij langdurige besprekingen ging de vergadering met dit voorstel ac coord, al blijven er nog wensen genoeg over. De vijfjarige jongen P. B., die Don derdagavond op onvoorzichtige wijze de Binnenweg overstak, liep tegen een pas serende auto aan. Met een gebroken bovenbeen werd hij naar het Diacones- senhuis gebracht. Wegens de ingebruikstelling van de nieuwe vertrekken in het verbouwde raadhuis te Zandvoort, zullen de ge meentesecretarie en het bureau Huis vesting op Zaterdag 10 December na 11 uur 's morgens gesloten zijn. Met 279 stemmen (alléén de com munisten tegen) heeft de Amsterdamse gemeenteraad Donderdagavond een voorstel van de fracties van de P.v.d.A., K.V.P. en Prot.-Christ. aangenomen, waarbij de Bond van Nederlands Over heidspersoneel, behorende tot de afd. Amsterdam van de E.V.C., het recht wordt ontzegd nog langer vertegen woordigers in de Centrale Commissies voor Georganiseerd Overleg voor hei gemeentepersoneel te benoemen. Wethouder Franke (P.v.d.A.), op wiens voorstel de E.V.C. in 1947 tot het Georganiseerd Overleg werd toegelaten, deelde in de raadsvergadering mede, dat Burgemeester en Wethouders van Amsterdam accoord gaan met dit be sluit, omdat de E.V.C. voortdurend tot stakingen onder het gemeentepersoneel ophitst telkenmale als een voorstel van B.. en W. inzake dit personeel in het Georganiseerd Overleg aanhangig is gemaakt. Daar de E.V.C. dus blijkbaar zich niet wil houden aan de regels van het Georganiseerd Overleg, hoewel ze dat in 1947 heeft beloofd, kan zp on mogelijk in dit Overleg gehandhaafd blijven. De heer Seegers (Corrtm.) legde vóór de stemming over het voorstel een ver klaring af, waarin hij o.m. opmerkte, dat hij niet voor de gevolgen kon in staan en dat nu de klassenstrijd in Amsterdam in alle hevigheid zal ont branden. In November 1949 werden aan de Prinsenhofbibliotheek uitgeleend 12.770 werken, aan het filiaal 4463 werken, te zamen 17.233 werken (vorig jaar 16,832), waarvan 725 aan de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 4942 en 673 bezoekers en bezoeksters, tezamen 5615 (vorig jaar 5295). VAN OE WEG Het is al lang geen geheim meer dat ANTON HUNINK de lekkerste Gelderse rookwofst maakt. Hoe het komt dat die rookworst zo pikant en smakelijk isja, dat is ons grote geheim. Een speciale samenstelling van fijne kruiden en de allerbeste kwaliteit grondstoffen maken dat ANTON HUNINK's Gelderse rook worst niet te verbeteren valt. Let dus op het loodje met de naam: HOFLEVERANCIER DEVENTER „Het is een lijdensweg met deze zaak geweest", aldus begon Woensdagmorgen voor de Bijzondere Raad van Cassatie mr. R. P. Kokosky uit Amsterdam zijn pleidooi in de zaak tegen de thans veer tigjarige C. J. A. M. Vermeeren uit Hil. versum, die in 1946 bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf werd veroordeeld. Ge durende de bezetting was V. te Hilver sum werkzaam geweest bij de Duitse Feldgendarmerie en zou hij landgenoten bloot gesteld hebben aan arrestatie door de vijand, tengevolge waarvan verschei, denen in de Duitse kampen om het leven kwamen. Gedurende de behandeling van deze zogenaamde „Hilversumse zaak" kwam echter een ander misdrijf van V. aan het licht, en werd een tweede dagvaar ding tegen hem uitgebracht. In 1943 zou hij namelijk, op instigatie van de Duit sers en in samenwerking met B. Joppe uit Amsterdam, een val hebben opgezet voor Engelandvaarders, die in IJmuiden werden gearresteerd en waarvan er vier in Duitsland de dood vonden. Hierna werd de z.g. Hilversumse zaak aangehouden en de zaak IJmuiden werd verwezen naar het Bijzonder Hof te Arnhem. Het Bossche Bijz. Hof had V. schuldig bevonden aan het verraad der Engeland, vaarders en hem deswege veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, het vonnis van het Bijzondere Hof te Am sterdam luidde de doodstraf, zodat V. met twee straffen op zijn rekening voor de raad stond. De procureur-fiscaal bij de Raad bleek in zijn conclusie van mening, dat V. een uitermate slappe figuur is ge. weest, die zich aan zeer ernstige mis drijven heeft schuldig gemaakt. Toen hij in 1940 als administratie-ambtenaar dienst nam bij de Duitsers zette hij de eerste stap op de verkeerde weg om dan langzaam weg te zakken in het moeras der ongerechtigheden. Doch van opzet telijk „kwaad willen" was hem uit het hele dossier nergens iets gebleken. De zwaarste straf, die het Hof te Amster dam had opgelegd, achtte hij daarom niet op haar plaats. Hij concludeerde tot levenslange gevangenisstraf. Wat betreft de IJmuidense zaak, het verraad der Engelandvaarders, conclu deerde de procureur-fiscaal tot verwer ping van het beroep, en gelet op het feit, dat reeds door hem leyenslange ge vangenisstraf was gerequireerd, wilde hij volstaan met schuldigverklaring zon der oplegging van straf te vragen. Aanbevolen wordt voor gewoon hoog leraar in de galenische pharmacie, re- cepteerkunde. biochemie en toxicologie prof. dr. J. Kok, thans buitengewoon hoogleraar aan de Gemeenteuniversi teit te Amsterdam. Ook wordt voorgesteld aan dr. H. J. den Hertog op zijn verzoek eervol ont slag te verlenen als lector in de organi sche chemie Uit een zending regenjassen, van Du blin naar Amsterdam per schip ver zonden, zijn 14 gabardine regenjassen gestolen, ter waarde van f420. Tijdens de rit met een auto van Am sterdam via Hilversum naar Wijk bij Duurstede is een lederen portefeuille, inhoudende autopapieren en een ball pointpen, uit een colbertjas gestolen. Het jasje hing gedurende de rit en tij dens het laden en lossen in de cabine van de auto. Des avonds bemerkte de eigenaar dat de portefeuille uit zijn jasje was verdwenen. De Tweede Kamer was vannacht om 2 uur klaar met het debat over het verloren paradijs. Vier en der tig uur zijn de dames en heren voor dit doel bij elkaar geweest, met veel over werk-uren. Maar ik heb niet minder respect voor de Haarlemse Rechtbank, die gisteren een dag gemaakt heeft van 13 uur, met een onderbreking van nauwelijks drie kwartier. Om half drie in de middag kwam een verduisteringszaak aan de orde en zonder te eten zette de presi dent de behandeling door tot bij elf uur in de avond'. Gedronken werd er wel; dozijnen glazen water schonk de deur waarder uit een fonkelende karaf. Wat zullen die rechters verlangd hebben naar een trekje aan een sigaret en om een uur of half zeven naar een biefstuk met gebakken aardappelen. Maar nee, het recht ging rechtdoor, zonder ophou den, zonder betaalde over-uren. En die arme verslaggevers ook maar honger lijden en nu en dan spelen met een doosje sigaretten. Ook zonder betaalde over-uren. „Dat is het noodlot van het intellec tueel beroep," zei een advocaat Uren hebben wij geschreven, maar als een advocaat schrijft, denk je aan re keningen over uren. Dat is het verschil Advertentie voor de opgroeiende jeugd streep-damast, kapok kussens 1-persoons 48,75 2-persoons 69,75 JANSWEG t/o Station Telef, 14329 De directie van de Kon. Ned. Papier fabriek Van Gelder Zonen heeft aan de arbeiders medegedeeld, dat ingevolge beschikking van het College van Kijks- bemiddelaars met ingang van 21 Nov. j.l. de ploegen-ioonbijslag over de werkelijk in drie- of vierploegendienst gewerkte uren zal worden verhoogd tot een ge middelde van tien procent. Over een eventuele terugwerkende kracht zal door het College van Rjjksbemiddelaars eerst worden beslist na indiening van de al gehele collectieve arbeidsovereenkomst. AKKRUMDIJK 8 bij Flores, ALBIREO 8 te Albany, ALBLASSERDIJK 8 bij Tayal, ALCOR p. 8 St. Pauls Rock, ALDÉRAMIN 8 bij St. Vincent, ALGENIB 8 bij Fayal, ALHENA 9 te Montevideo, ALKAID 8 v. L. Palmas, ALPHARD 9 te Bahia, ALUDRA 9 te Antwerpen, AMSTELDIEP 8 bij Terci- na, AMSTELKERK 8 te Antwerpen, AM STELVEEN 8 v. Genua, ARENDSKERK 8 v. Freemantle, ARIADNE 9 te Rott., AVÉR- DIJK 8 bij K. Race, AXELDIJK 9 te Rott., BAARN 9 te Curasao, BANTAM 7 n. Su rabaya, BARENDRECHT p. 9 Dungeness, BENGKALIS 8 n. Rott., BEVERWIJK 8 v. Altenbruche, BLOEMFONTEIN 9 n. Sout- hempton, BLOMMERSDIJK 8 v. P. Soedan, BLIJDENDIJK 9 te Dar es Salaam, BOS KOOP p. 8 Ouessant, CELEBES 9 te P. Said, CHAMA 8 n. Abadan, COLYTTO p- 8 Gibraltar, CONGOSTROOM 8 te Accra, DUIVENDIJK 8 bij Ouessant, EEMLAND 8 bij St. Vincent, FARMSUM 9 te Rott., GA- DILA 8 v. Stanlow, GORDIAS 9 te Rott... GROOTE BEER 8 v. Padang, GROOTEK. 8 n. Lor. Marques, HAARLEM 8 bij Oues- saht, HECUBA 8 bij Fayal, HELENA 8 v- Azoren, HERA p. 8 Fayal. HERSILLIA 8 te Cumana, HYDRA p. 8 Vlissingen, IRIS 8 te Malaga, ITTERSUM 9 te Amst., JAVA P- 8 Gibraltar, JOOST v, d. VONDEL p. 8 Oues sant. JUPITER 9 te Algiers. KAMERLINGH ONNES p. 8 Minicoi, KEDOE 8 bij Sciilies, KOTA AGOENG 9 n. Cheribon, KÓTA GE- DE 8 v. Batavia, KOTA INTEN 11 te Suez, LAAGKERK 8 v. Marseille, LEUVEKERK 9 te Alexandrië, LINDEKERK 9 te Antw., LOMBOK 9 n. Boston. LOPPERSUM p. 8 K. Digata. LUNA 9 te Rotterd., LUTTERKERK 8 v. Aden, MAASHAVEN p. 8 St. Vincent, MAASKERK 9 te Antwerpen, MACUBA 8 bij Fern. Noronha, MARKEN p. 9 Finister- re, MARPESSA 8 bij Kan. EU., MERWEDE 9 te Rotterd., MIRBA 8 te Pladjoe, MUI- DERKERK 9 n. P. Gentil, MURENA 8 bij Finisterre, NIEUW AMSTERDAM p. 8 Besh. Roch., NIOBE 8 te Kotka, OMALA 8 te Triest, ORION 7 te Paramaribo, PA- PENDRECHT p. 8 Finisterre, PLATO 8 n. Gothenburg. POLYCHEMUS 8 n. Londen, RANDKERK 12 n. Beira, REMPANG 9 te P. Swettenham, ROTTI 8 n. Panarochan. SAMARINDA 7 n. Bahrein, SARANGAN 8 v. P. Saïd, SCHIEDIJK 8 v. Colombo, SI- BAJAK p. 9 Minicoi, SLAMAT 9 te Pe- nang, SOMMELSDIJK 8 bij Algiers, STAD MAASTRICHT p. 9 Dungeness, SUMATRA 8 te Amst., SUNETTA 9 te Suez, VAN T HOFF 9 te P. Elisabeth, WATERMAN 8 v. P. Saïd, WESTERDAM 9 n. Rott., ZEE LAND 8 bij Algiers, ZUIDERKRUIS 9 V. P. Saïd, ZWIJNDRECHT 9 te Amst. AMSTERDAM, 8 Dec. 1949 De markt heeft vandaag een min of meer afwisselend verloop gehad. Over het geheel werd tamelijk prijshoudend geopend roet slechts kleine koersverschillen ten opzichte van de slotnoteringen van gisteren. In het tweede beurshalfuur kwam even wel weer wat vraag opzetten, waardoor de koersverliezen van de dag weer goeddeels konden worden ingehaald. Tegen het slot zakte het koerspeil hier en daar weer enigszins in. Bij cultuuraand- was een vrij levendige handel in certif. De meeste overige tabaksaand. gaven per saldo eveneens weinig verandering te zien. De kleinere suikeraand. boekten beschei den koerswinsten. De scheepvaartmarkt was min of meer verdeeld met slechts kleine koersafwijkingen. Ook de locale markt gs* van een enigszins verdeelde tendenz blijk* Hoogovens en Wilton Feijenoord vast in de markt. Zeer vast in de marK»- lagen aand. Braat Soerabaia die een avance van 6 pet. boekten op 171. De staatsfond- senmarkt was fractioneel verdeeld met ®en vaste grondtoon voor de dollarlening. Dollarobligaties Philips waren een fractie luier. (Niet-offlciële 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insehr. Grtbk. '46 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert koersen) Vorig Opening slot 9/12 100% 9SAgl 99% 97gb 157% 183 Va 117% 145%gb lö2°'sgb 2C0gb 216% 292 240% 304 131% 158% 126 %gl 146% 147% 136%gl 98A 97 ik 184 247 125(4 148 149(4 138 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwaj Tidewater U.S. Steel 4 ex div. 8/12 28% 32 el 41% 69 13% 51 54% 19 13% 24% 38 48% 33% 23% 26% 7/12 28% 32 61(4 41 68# 13% 50% 54 13% 24% 37% 48% 24% 26

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2