KLEMMEND BETOOG VAN MINISTER STIKKER EPIC DE noorman: i Was-automaat voor iedereen Zó is mijn zoon Amendement van de V. V.D. over het zelfbeschikkingsrecht aangenomen HULP AAN CINETONE? D.D.D. Replieken niet zeer verheffend Of aan de Nederlandse film Frans Kabinet behaalt kleine meerderheid Paul Finet voorzitter Vrij Vakverbond K.N.V.B. eert overleden pioniers Wilde staking in atoomstad VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 PAGINA 3 TWEEDE KAMER AANVAARDT DE SOUVEREINITEITSOVERDRACHT Replieken Tragie-comedie Drama uitgespeeld In de kwestie der pensioenen voor oud-strijders 55 imiUioen dollar voor de Arabische vluchtelingen Zalig- en heiligverklaringen In het Heilig Jaar Hoge Commissaris voor Libye De heer Pelt voor twee jaar benoemd Schoon en droog terwijl U wacht door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE CRAAFF (Vervolg van pag. 1) Vooral minister Stikker heeft zeer omstandig gevolg gegeven aan de drin gende invitatie van zijn partijgenoot Oud om eens de buitenlandse aspec ten van de zaak uit de doeken te doen. Hij hield een zeer klemmend be toog, waarin hij aanvoerde, dat de E.C.A.-hulp ons stellig ontvallen zou zijn, indien wij ons nog verder tegen de wereldopinie hadden verzet. Zijn Belgische collega heeft hem dan ook als goed vriend België heeft zich al die jaren door een trouw bond genoot van ons getoond, zei de mi nister, en het was goed, dat dit bjj deze gelegenheid eens vanachter de regeringstafel in de Kamer werd uitgesproken gewaarschuwd. Het Brewstcr-amendement op de E.C.A.- hulp, door het Amerikaans Con gress aangenomen en zich recht streeks tegen ons richtend, lag ge reed. Waar zou zonder de Marshall-steun, gedompeld als wij zouden zijn geraakt in de bitterste armoede, bij een alge hele boycot, onze sociale rust, waar onze reconstructie, de Benelux, waar zou heel de toekomst van Nederland geweest zijn? Het Atlantisch Pact, door de Twee de Kamer practisch unaniem aanvaard, zou voor ons niet toegankelijk zijn ge weest. Daardoor ware de hele verdedi ging van West-Europa een onmogelijk heid geworden. Detail voor detail ging de minister na de geschiedenis van ha venstakingen en sluiting van onze lucht- Verbindingen, inzonderheid van de scheepvaartboycot in Australië en de sluiting van de luchthavens van India en Pakistan voor de K.L.M.-machines. Daar kreeg de Kamer de geschiedenis Van in geuren en kleuren. Minister Götzen wees kort op de per spectieven van de financiële regelingen, die op zichzelf wel pijnlijke offers van ons eisen. De afwikkeling van die re gelingen moet men zien in een sfeer van vertrouwen. En dan: Indonesië is een rijk land en het kan zich zeer spoe dig herstellen. Minister Joekes was te leurstellend en prof. Romme wond daar later bij de repliek, mede sprekend na mens zijn fractiegenoot De Graaf, geen doekjes om. Minister Joekes ontkende, dat er van vrijheidsbelemmering sprake is. De ambtenaren uitverkocht als koop waar? Neen, geen denken aan. Ze kun nen immers hun ontslag nemen, als zij dit willen. Maar ja, dan krijgen ze geen Wachtgeld. Verbeeld u: in die ongeruste sfeer van de laatste maanden hadden zij wel eens op grote schaal ontslag kunnen nemen en dit zou de regering Van de jonge staat in ernstige ongele genheid gebracht hebben. Inderdaad, maar het bewees nu bepaald niet, dat de ambtenaren vrij zijn, werkelijk vrij en niet economisch gekneveld. Dit vond prof. Romme blijkbaar ook.. Ziehier enkele hoofdpunten uit de rege ringsbetogen. Des avonds begon men om 7 uur aan de replieken, nadat eerst des middags de fracties nog hadden vergaderd over hun definitieve houding, die zij al lang wisten. Schouten sprak nog een uur lang om duidelijk tc maken, dat voorstem men voor hem en zijn geestverwanten on mogelijk was. Van het uitstel vragen van de souvereiniteitsoverdracht zagen zij af, maar daarom zouden zij dan ook zonder meer tegenstemmen. De regering heeft hun het vóórstemmen onmogelijk gemaakt. Prof. Romme duelleerde met velen van zijn tegenstanders, maar het klonk niet bijster overtuigend. Hij klaagde bijna over het feit, dat Schouten zich maar niet uit zijn gedachtenschema wilde laten trekken, Zelfs niet door de allergrootste nood. Prof. Romme klaagde daarover kennelijk alleen om aan te tonen, dat het de nood en voor al de nood is, die de katholieken, althans hem beweegt vóór tè stemmen. Er gingen Uren voorbij, waarin alle sprekers of bijna allen nog eens kwamen opdraven om elkaar met hartstocht de haren uit te kammen, maar waarom nu prof. Gerbrandy zich, zo als prof. Romme een half uur lang uiteen bleef zetten, aan demagogie heeft schuldig gemaakt, door hem te vragen wat er toch Van die erfelijkheids-waarborg overblijft in een Unie, die een verdrag is en dus op zegbaar, dat begrepen wij maar niet. Wij hebben het aan tal van mensen gevraagd, maar geen sterveling was erin geslaagd daar achter te komen. Misschien wil prof. Romme dit nog eens verduidelijken. Prof. Gerbrandy bepaalde zich tot de op merking, dat hij dit puntje slechts drie minuten lang had aangeroerd. Prof. Romme had er daarentegen een half uur over ge sproken. Het was een pijltje, dat hij in zijn eenvoud had afgeschoten, zei de professor. Het kwam hem voor, dat het dan toch wel een tikje doel getroffen had. Het was het enige rake pijltje in het hele betoog, dat Gerbrandy drie kwartier lang hield. De replieken waren niet het verheffend ste deel van het debat. Bij zulk een ang stig belangrijk probleem elkaar zo de man tel uitvegen.... Minister Vap Maarseveen gaf dan ook niet meer antwoord dan strikt onvermijdelijk was om zijn deverentie voor de Honderd te betonen. Het debat begon uit te smeulen als vochtig stro. Maar Oud, wat deed nu Oud deze hele dag? Hij had zijn regie met onverbeterlijk vakmanschap vastgesteld. Men herinnert zich, hoe hij in eerste instantie de stemmen van zijn fractiegenoten geheel en al open had gelaten, alleen maar vragend, vooral aan minister Stikker, om ingelicht te wor den. Minister Stikker heeft hem, zoals wij boven deden uitkomen, de volle laag ge geven. Toen hij was uitgesproken, had mr. Oud de ruggesteun, die hij tegenover zijn opstandig kiezersvolk nodig had, volledig ontvangen. Maar nog kon de heer Oud de felle kop niet in de schoot leggen. Het drama van deze dag heette: ,,Ik worstel en stem vóór", maar er wérd dan ook geworsteld. Bij de replieken kwam mr. Oud vertellen, dat hij eigenlijk wel bijna overtuigd was, maar het was dan toch wel akelig. Hij is er nooit voor geweest, dat de wetgeving bij de Rijks vorming een tweederde meerderheid zou vereisen. Hij heeft altijd wel gezegd, dat daar moeilijkheden van zouden komen. Die had hij dan ook volop. Doch Rotterdams burgervader is één van die naturen, die zich slechts sterken aan de moeilijkheden, die zij ondervinden. Er moest nog een effect uitgespeeld worden. Daar waren de amen dementen, die de heer Oud had ingediend. Hoe dat zo precies en zo geruisloos in zijn werk gegaan mag zijn, weten wij natuur lijk niet, maar des avonds was het tweede van die amendementen, dat betrekking had op de maatregelen, die de regering moet treffen om de uitvoering van de zelfbeschik kingsclausules te verzekeren, reeds vóór de vergadering begon, gewijzigd en ver zacht. Het luidde nu, dat de Kroon ervoor zorg draagt, dat hetzij bij de UNCI, hetzij bij enig ander orgaan der Ver, Naties, die stappen worden gedaan, die bevorderlijk kunnen zijn aan een volledig tot zijn recht komen van het zelfbeschikkingsrecht, doch er was thans aan toegevoegd: .echter niet zonder voorafgaand overleg met de rege ring van de V.I.S." Het werd al spoedig voor de meest on nozele toeschouwer bij dit bedrijf van de tragie-comedie duidelijk, dat dit amendement de uiterste prijs voor de heer Oud betekende, het eerste amen dement daarentegen te geef was. Het bepaalde, zoals men zich misschien ner- inneren zal, dat onder „parlement", het welk de gemeenschappelijke regelingen heeft goed te keuren, is te verstaan in onze staatsrechtelijke zin ..De Kroon en de Staten-Generaal", terwijl een tweede lid aangaf, dat door de Koning geteken de besluiten tot afkondiging van een gemeenschappelijke regeling het contra- sign van een minister nodig hebben. Dit eerste amendement was de heer Oud klaarblijkelijk dan ook niet gegund. Het was immers niet noodzakelijk om hem gunstig te stemmen. Prof. Romme maakte er bezwaren tegen, aangezien hij er een nadere bepaling in zag van een overeenkomst 'van de R.T.C. en prof. Romme njet meer van aankledingen scheen te houden. De heer v. d. Goes viel hem warm bij. Hij zag bovendien in dat goedkeuren enkel door het parlement zulk een veel belovend begin van een eigen Unierecht zou zijn. Minister Van Maarseveen be kende, dat hij voor beide opvattingen iets voelde, weshalve hij het maar aan de Kamer overliet. Hij gaf echter een technisch betere redactie in overweging. Die wilde mr. Oud wel overnemen, doch hij hield verder voet bij stuk. Dit is niet een bepaling, zo betoogde hij, die op de overeenkomsten van de R.T.C. ingrijpt, doch het is geen Nederlands staatsrecht van het parlement te spreken en hij vond de invloed van de Kroon strikt in de Nederlandse verhoudingen blijvend, wel degelijk nodig. Het hielp niet. De machtigen wa- Onlangs hebben wij een bericht ge plaatst, waarin werd medegedeeld, dat een interdepartementale commissie was •ingesteld, welke tot taak heeft, te on derzoeken, hoe en in welke mate de Overheid hulp zou kunnen bieden aan de Nederlandse filmfabriek Cinetone. Uit dit bericht zou men kunnen aflei den, dat de regering in de mening ver keert, dat Cinetone zich „in moeilijk heden" bevindt. Indien zulks het geval is. wil het ons voorkomen dat de moei lijkheden geenszins van geldelijke aard zijn. In Cinetone, zo redeneren wij, Worden om zo te zeggen aan de lopen de mand woonschuiten gemaakt die de Werkkrachten aardig bezig houden. Voorts is het laboratorium redelijk biet werk belast en spuiten er flink wat reclamefilmpjes de deur uit. Men krijgt biet de indruk, dat Cine.tone armlastig is, al zullen de aandeelhouders geen kapitalen aan winst in de wacht sle pen. De zaak is dan ook dat het niet tozeer Cinetone is die hulp behoeft als Wel de Nederlandse filmindustrie, die, Zodra zij geen fictie meer zijn zal, in Cinetone terecht moet. Me.t andere Woorden: Cinetone beantwoordt niet aan het doel, waarvoor het gebouwd Werd Nu» hebben we mooi praten over de voortreffelijkheid van de. outillage in onze vaderlandse droomfabriek, die ook door buitenlandse deskundigen als een aan alle eisen voldoend complex wordt geprezen, maar wat baat die voortreffe lijkheid, wanneer men er niet van pro fiteren kan. Wil men Cine.tone aan het doel laten beantwoorden, dan zal men de mogelijkheid moeten scheppen in Cinetone speelfilms te maken en wel °dder omstandigheden, die het publiek de critiek het recht geven deugde- Uke waar te eisen. En ziedaar het oude zeer: de verma kelijke vermakelijkheidsbelasting, die leder initiatief doodt en dit zal blij— ven doen om de eenvoudige reden, dat een productiemaatschappij, die een Nederlandse film wil gaan maken, slechts uit dwazen kan bestaan. Met J'ijf en dertig procent belasting is Iedere kans op een Nederlandse film Verkekenhetgeen we overigens ?1 meer hebben betoogd. Er is in deze kwestie maar één oplossing: algehele **schaffing van belasting voor de Ne- "orlandse film en aanzienlijke verla ging voor de buitenlandse film, waar door de ondernemingsmoed terug kan keren en het vertrouwen in de Neder landse film kan worden hersteld. Wie mocht menen, dat hiermede het hek van de dam zou zijn en de film- avonturie: zijn kans zou krijgen, vergist zich. Eerlijk gezegd: die avonturiers, zo ze al bestaan, vinden „het bedrijf" zo radicaal tegenover zich, dat zij zich wel enige malen zullen bedenken alvorens tot gewaagde practijken over te gaan. Neen, wil men de avonturier het volle pond geven, men handhave de belasting, die hem, als hij niet meer te houden is, zal opzwepen naar een zo vulgaire en goedkope suocesjacht, als zelfs de eerste Jordaanfilms niet hebben gekend. WU men hem buiten de deur houden, men geve de verstandige ondernemers de ge legenheid naar hartelust te werken. Dan kan Cintone de rederij overdragen aan anderen en het werk gaan doen, da' al te lang verwaarloosd werd. Dbg' ren tegen. Het eerste amendement- Oud werd verworpen met 6731 stemmen. De socialisten stemden echter verdeeld. Het. tweede amendement was dus on verwerpelijk voor de heer Oud en het was nu roerend te zien hoe voortreffelijk iedereen het plotseling vond, ofschoon niemand, met uitzondering van minister Van Maarseveen, heeft kunnen vertel len, waarom het niet overbodig was en zijn inhoud feitelijk niet de stof voor een motie opleverde. Het werd dus zonder stemming goedgekeurd. Doch op dit mo ment was men eigenlijk al helemaal niet meer bezig aan de katharsis van een drama, doch slechts aan de epiloog van een blijspel. Voordien was er ook reeds iets gebeurd. Want toen mr. Oud zich tijdens zijn repliek nog steeds zo wor stelend om zijn stem had getoond, ver rees minister Stikker van zijn stoel en hij riep op de schimmen van vier in In donesië vertoevende „captains of in dustry", vier groten der Indonesische aarde, die hij stuk voor stuk en met de gepaste huivering van ontzag in de stem bij de naam noem<je. Zij hadden hem de vorige week in Batavia hun vertrouwen en hoopvolle stemming beleden en hem bovendien gemachtigd hen bij naam en toenaam in de Kamer te citeren. Daar stonden zij om mr. Stikker heen, de petemoeien bij de zegen, die mr. Oud aan de Unie moest geven. De grijze kop trilde even. Mr. Oud's politiek gemoed was volkomen geappaiseerd, zijn stuk was geslaagd. Hij kreeg zijn amendement. Voor de eindstemming begon kwam de heer Krol nog namens de tegenstemmende C.H.- fractieleden een verklaring afleggen. Mr. Oud gaf geen kik meer, en het tweede of derde lid, dat bij de stemming werd afgeroepen, was reeds mr. Oud. Men had hem het applaus, dat de „père noble" toekomt, willen geven, doch het moment was per saldo te ernstig. De Honderd brachten hun stem uit, doordrongen van de verantwoordelijkheid hunner taak, de gekozenen des volks. Het grootste drama in de politieke geschiedenis van Neder land was uitgespeeld. Na drie en een half uur debat en on derhandelingen tussen de Franse rege ringspartijen heeft de Franse regering Donderdagavond in de Nationale Verga dering met zes stemmen meerderheid de overwinning behaald in de kwestie over de pensioenen der oudstrijders. Te voren had de regering tot tweemaal toe door toedoen van de communisten een nederlaag geleden. De Nationale Vergadering accepteerde met 399 tegen 293 stemmen een motie, waarbij onmiddellijke bespreking werd verzocht wordt met de regering samen* te werken om te komen tot een verho ging van de pensioenen van oudstrijders en oorlogsslachtoffers in de begroting voor 1950. Deze motie deed de door de commu nisten eerder ingediende motie te niet, waarbij onmiddellijk bespreking werd geeist van een communistisch wetsont werp ter verhoging 'van de jaarpensioe nen der oudstrijders van de eerste we reldoorlog van 530 tot 2500 francs voor de vijftig- tot vijf en vijftig-jarigen en van 1272 tot zesduizend francs voor bo ven de vijf en vijftig jaar. Die commu nistische motie was aangenomen met 548 tegen nul stemmen. Een voorstel van de voorzitter van de commissie voor de financiën om het wetsontwerp voor nader onderzoek naar de commissie terug te zenden was tevo ren met 409 tegen 164 stemmen verwor pen. Het bestuur van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft gisteren op zjjn eerste vergade ring in County Hall te Londen met al gemene stemmen Paul Finet ais voor zitter van het verbond gekozen. Finet is de 52-jarige secretaris van het Bel gische vakverbond. Hu is vroeger in strumentmaker geweest. Het bestuur heeft tevens zeven vice-voorzitters be noemd. Het nieuwe vakverbond heeft voorts eenstemmig een resolutie aanvaard, waarin het regiem van Franco wordt veroordeeld. De resolutie spreekt zich uit tegen het verlenen van enige hulp aan Spanje „totdat de democratie en de volledige vakverenigingsrechten hersteld zijn en de arbeiders in staat zijn bij te dragen ✓tot herstel van het land". „De dictator poogt Spanje in het plan-Marshall en het Atlantische Pact opgenomen te zien, doch het congres spreekt zich ook hiertegen uit," aldus de resolutie. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren met over weldigende meerderheid haar goedkeu ring gehecht aan het programma voor hulpverlening aan de bijna 1 millioen Arabische vluchtelingen van de Pales tijnse oorlog. Voor dit programma is 54.900.000 dollar beschikbaar gesteld. Stem om China 5o-|ki 30. Toen Eric zich op de ochtend van de vijfde dag naar het wachtlokaal begaf om zijn laatste partij schaak met de wachtcommandant te spelen, was hij vervuld van sombere onrust. Ming had hem medegedeeld dat zijn mannen nog steeds geen kans hadden gezien de muur te doorbreken. De kans om de aa&slag op de keizer te voorkomen was kleiner dan ooit. Gedachteloos verzette hij de stukken welke de commandant reeds klaargezet had, en deze glimlachte voldaan toen de Noorman verstrooid een paar verkeerde zetten deed. Zij werden in hun spel gestoord doordat een wachter ietwat verbaasd kwam mede delen dat een onbekende vrouw toegang tot de commandant verzocht. Hoewel enigs zins geprikkeld door de onderbreking stond deze toch op vanachter het schaakbord. „Ge krijgt een ogenblik de tijd om over de volgende zet na te denken, barbaar," zei hij spottend, en liep op de zwaar gesluierde vrouioenfiguur toe, die nu aarzelend het vertrek betrad. Het klonk Eric als wrede ironie toe. De volgende zet? Overgave! Het uiterst riskante spel voor een keizerrijkdat hij al die dagen gespeeld had, was verloren. Hij werd uit z'n droefgeestige overpeinzing opgeschrikt door de stem van de ge sluierde vrouw, die thans met zwakke stem de commandant vroeg of zich ook een blanke in de toren bevond. Het was niet zozeer dat de vraag hem verwonderde, als wel dat hij met een ruk die stem herkende; de stem van Lotus van Jade! Pas later begreep hij dat de jonge keizersdochter, gedreven door angst voor het lot van haar vader, een primitieve poging in het werk had gesteld om hem te be vrijden. Op dat ogenblik echter was er uitsluitend plaats voor intense verbazing in zijn gedachten. Zijn ogen volgden elke beweging van het meisjedat, terwijl zij op gedempte toon met de commandant sprak, zich langzaam zodenig omwendde dat zij vlak bij Eric kwam te staan en haar gestalte hem een ogenblik aan de blik van de commandant onttrok. Het was Ming, die, vanuit de deuropening welke toegang gaf tot de hal der ge vangenen, het eerst besefte wat het meisje van plan was. Hij was, wanhopig omdat de muur nog steeds weerstand bood aan alle doorbraakpogingen, hierheen geslopen om Eric op een of andere manier een teken te geven. Nu zag hij de hand van het meisje plotseling onder haar kleed tasten om het volgende ogenblik de Noorman een blinkend zwaard toe te duwen. En hij besefte dat dit zijn grote kans was! Doch Eric was nog sneller dan hijTerwijl de mandarijn woest naar voren sprong was hij reeds op dc commandant toegevlogen. En, het zwaard op diens borst richtend, schreeuwde hij: „Ziehier, heer commandantMijn volgende zet!" Op het officiële programma der voor naamste plechtigheden ter gelegenheid van het Heilig Jaar komen verscheidene zalig- en heiligverklaringen voor. De volgende data zijn bepaald: 2 Januari: zaligverklaring van Vin- cenzo Pallotti (Italiaan). 5 Februari: zaligverklaring van Maria Desolata Torres Acosta (Spaanse). 5 Maart: zaligverklaring van Dome- nico Savio (Italiaan). 19 Maart: zaligverklaring van Paola Elisabetta Cerioli (Italiaanse). 23 April: heiligverklaring van de ge lukzalige Marie Guilaume de Rodat (Franse). 7 Mei: heiligverklaring van de geluk zalige N. Claret (Spaanse). 18 Mei: heiligverklaring van de ge lukzaligen Bartolemeo Capitanio en Vincenzo Gerosa (Italianen). 28 Mei: heiligverklaring van Jeanne de Valois, koningin van Frankrijk. 11 Juni: heiligverklaring van de ge lukzalige Maria Goretti (Italiaanse). 25 Juni: heiligverklaring van de ge lukzaligen Vincenzo Strambi en An tonio Gianelli (Italianen). 9 Juli: heiligverklaring van de geluk zalige Anna de Paredes (Ecuador). 1 of 8 October: zaligverklaring van Maria de Mattias en 15 October: hei ligverklaring van Anne Marie Jahoevey. Men denkt dat Paus Pius X in de loop van het Heilig Jaar ook zalig ver klaard zal worden. Verder is officieel bevestigd, dat de Paus op Pasen in de St Pieterskerk de H. Mis zal opdragen en dat Hij zal deel nemen aan de processie buiten de basi liek van het Vaticaan op Sacraments dag, zoals Paus Pius XI heeft gedaan in 1933. De Paus zal 2 Juni de St. Eugenius- kerk inwijden, die gebouwd is ter her denking van zijn bisschoppelijk jubi leum met de over de ganse wereld voor dit doel ingezamelde gelden. De Nederlander Adriaan Pelt is be noemd tot Hoge Commissaris voor Libye voor de komende twee jaar, aldus werd gisteravond ie Lake Success door de U.N.O. bekend gemaakt. De benoeming moet nog door de uit 59 landen bestaande Algemene Vergade ring goedgekeurd worden. De vergade ring zou vandaag of Zaterdag definitief verdaagd worden. Pelt zal de taak hebben de voormalige Italiaanse koloniën voor 1 Januari 1952 naar de souvereine onafhankelijkheid te leiden. Kort geleden heeft de vergadering be sloten, dat Libye, na twee jaar onder be stuur van een Hoge Commissaris, onaf- honkelijk zou worden. De vroegere journalist Pelt is in Ne derland geboren. Hij heeft ook de Ne derlandse nationaliteit. Hij was gedu rende een bepaalde periode aan de voor malige Volkenbond verbonden. Later was hij vertegenwoordiger van Neder land op de conferentie te San Francisco en op de eerste, te Londen gehouden Al gemene Vergadering van de U.N.O. In 1946 trad Pelt in dienst der Vere nigde Naties. Hij werd toen assistent- secretaris-generaal, belast met conferen tie-aangelegenheden en algemene V.N.- werkzaamheden. Geneesmiddel tegen 'huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. De electrisch opgezweepte orkaan slaat het zeepsop te gen de patrijspoorten van een dozijn witgelakte wasmachi nes, en in de automatische was-inrichting, die wij in Amsterdam bezoeken, kan dat ineens de indruk geven op een stilstaand schip te zijn, waar mysterieuze stor men woeden in klein bestek. Dat „klein bestek" zijn de twaalf keurig witte wasauto maten, waar iedere huisvrouw sinds enkele maanden haar was in kan stoppen, die er via enkele drukken op knoppen, na een half uur schoon uit komt. Deze openbare wasinstalla- tie, tot heden de enige in den lande, is de showroom van de Amerikaanse vervaardiger van de hier gebruikte smake lijke electrische wasmachines Stel u voor, een witgelakte schuin toelopende soort oven mc.t rond klustertje, waar achter een draaiende trom mel met automatisch water toe- en afvoer. Deurtje open, witte, was of bonte was er in, deurtje dicht. Knopje draaien, spoeling sodabad, weer knop je; drogen tot vijftig procent. Inschakelen op „dop", help ster giet zeep in, rustig een half uur zitten breien of kousen stoppen. Schoon. Het is er eert gezellig ge doe. in de was-automatiek, vooral op de dagen na de eerste twee van de week, die erg druk zijn. De vrouwen, vooral de vaste klanten, die elkaar er wekelijks ontmoe ten, wisselen er gezins-inti- miteiten uit, terwijl ze de in tieme bekieedselen der ge zinsleden rekken, vouwen of onder de warme electrische mangel laten glijden. De stoel achter de electri sche mangel en de electrische perser is niet dikwijls leeg, maar ieder van hen is blijk baar voldoende tegen de twaalf was-„cabines", want de meesten nemen de was strijkdroog mee naar huis. In centrifuges wordt het gewas sen goed, als het schoonge spoeld uit de electrische was ketel komt, namelijk eerst tot 70 pet. en dan tot 90 pet. gedroogd. Vriendelijk en efficient staat de directrice, die de kleine gemeenschap overziet, al haar klanten, bekenden en nieuwelingen, te woord. „Ik wou vanavond om half negen komen," zegt een jonge vrouw, die kennelijk even uit haar werkkring is weg gelopen om af te spreken. stig gezichtje moeder helpen lakens rekken. Honderdzestig „wasters" per dag kan dit stukje Ame rika verwerken, dat binnen drie maanden meer dan vijf duizend klanten gelukkig maakte. Vijf en zestig procent van alle Nederlandse huisvrouwen doen de was thuis, wijst een statistiek uit. Deze thuiswas- ters zullen juichen als in de plaats harer inwoning een dergelijk hokus-pokus inrich ting zal verschijnen. Want de wekelijks terug kerende zware karwei van sjouwen met teilen, spoelen, ophangen, drogen, wordt hier een wissewasje. A. Bgl. Maar slechts tot acht uur 's avonds kunnen er „was sen" binnenkomen, want om tien uur sluit de zaak. Van zeven uur 's avonds af wordt er echter „gedraaid". Een student, wat onwennig tussen dit vrouwengedoe, komt als een onttakelde pieterman met z'n zak binnen en legt die op de grote weegschaal. Hij smoest wat met de ,was"-moeder, die hem z'n bonnetje geeft. „Voor mannelijke klanten maken wij het in orde," zegt ze. „als ze de service betalen". Een andere man. misschien door zijn zieke vrouw ge stuurd, zit op een stoel te v/achten in de beklemmende damp van soda en verbruikt zeepsop, naast hem zit een bleke vrouw, die lijdelijk wacht tot haar witwas, die in no. 4 wordt schoongetold, haar straks halfdroog in de schoot valt. Maar vervelen doen de wachtenden zich nooit, er is altijd wat ie kij ken, zo niet naar de anime rende bedrijvigheid dan naar de kinderen, die met moeder zijn meegekomen en die sleetje spelen in de stalen wasmanden of met een ern- Aan de vooravond der herdenking van het 60-jarig bestaan van de K.N.V.B. heeft de heer Lotsy, voorzitter van de Bond, een krans gelegd bij het monument op de Dam. 54 „Kan ook," antwoordde Cherry. „Grenspatrouille lopen is geen grapje, vooral niet langs deze grens. De kerels stellen zich niet tevreden met het smok kelen van verdovende middelen: ze ge bruiken ze zelf ook nog. Vooral ma rijuana. Waardoor ze in halve krank zinnigen veranderd zijn. Ze moorden alleen uit lust tot moorden. In een situa tie, waarin een normaal mens zich over zou geven, proberen zij zich al schie tend een weg te banen." „Ik heb de lijsten gezien in El Paso," zei de derde man van Cherry's gezel schap. „Zeven-en-twintig van onze jon gens zijn doodgeschoten. Zeven-en-twin tig doden od vierhonderdvijftig man, dat is geen kleinigheid." „Wat smokkelen ze?" vroeg ik. „Bij voorkeur narcotica en het liefst marijuana, omdat ze daar zo makkelijk aan kunnen komen. Dat groeit op iedere bodem. Vroeger waren er ook Chinezen. En verder doen ze in sterke drank, foto toestellen en goud en diamanten uit Bra zilië. Alles waar winst aan te behalen is maar het meeste verdienen ze aan dai spul, dat in sigaretten gaat. Volgens mij moeten ze voor deze grootscheepse aan val versterkingen uit El Paso gekregen hebben." „Best kans dat ze met zijn twintigen op het sein staan te wachten." „Het zaakje moet door een gladde jon gen georganiseerd zijn," zei Cherry. „Ik zou zeggen dat het 't werk is van het hoofdkwartier in Guaymas. Ik verlang er werkelijk naar te zien wat voor ge boefte er rondsluipt. Een roerend weer zien zal het worden." „Dus dit is beschaafd Amerika," merk te ik op. „Zodra de zon onder is bestaat er hier langs de grens geen beschaving meer," zei Cherry met een droge grijns. „Een Apache van honderd jaar terug was een tam huisdier, vergeleken bij een Mexi caan of een Yaqui, die aan de marijuana verslaafd is." „Maar jullie zijn maar met z'n drieën," zei ik. „Ik ben niet roekeloos van aard en het vooruitzicht van een gevecht te gen een twintigtal grens-schuimers lokte me bitter weinig aan." „Met z'n drieën, meer niet! En wij zijn geïsoleerd, hebben geen krijgsplan en zijn bij verrassing omsingeld." „Wie zegt dat?" vroeg Cherry, terwijl hij zijn wenkbrauwen omhoog trok. „Daar heb je ons drieën, en Jenner en geloof maar dat ze bij de Federale Recherche geen moederskindjes kunnen gebruiken! En dan Bunny, die heel wat mans is, als het erop aankomt; en dan nog jij, en Straight, en misschien kunnen jullie cowboys zich ook wel nuttig ma ken. Dat vertegenwoordigt samen een heel legertje. En wat het krijgsplan aan gaat wij zijn doorgaans niet gewend onbekookt te werk te gaan." Dus er bestond wel een krijgsplan alles was niet aan het toeval overgela ten. Maar ik wilde zekerheid hebben. „Weet Jenner wie jullie zijn?" vroeg ik. „De samenwerking tussen onze organi saties is perfect," zei Cherry „We heb ben nota bene die tip over Guaymas van hen gekregen." Hij grinnikte tegen mij. „Ik heb bij geruchte gehoord dat je de naam van die plaats tegen iemand in New York genoemd hebtNou ge loof ik dat we maar eens aan het werk moesten gaan, al verwacht ik weinig ac tie voordat het donker wordt. Het lijkt me wel gewenst dat je de mannen van de doorploeg en de terrein-ploeg waar schuwt dat het vannacht wel eens een heksenketel zou kunnen worden. Ze moeten maar bijtijds een schuilplaats» zoeken." „Ik zal ze waarschuwen," zei ik. „En als je een plan de campagne hebt, laat dan eens iets los." „Het is doodeenvoudig," zei hij. „Al? ze komen, grijpen we ze. En ze moeten komen om bewijsmateriaal te leve ren. Je hebt goed werk gedaan door die vrachtauto met marijuana in te pikken maar voorlopig heb je daarmee een even tuele verdenking op je eigen hals ge haald." „Waarin ik door jou geholpen en aan gemoedigd ben," zei ik„Waar is Jenner?" „Ik denk dat hij in de buurt van But- terick zit. Willen die Mexicanen de schijn ophouden, dan zullen ze ook een zogenaamde aanval op Rancho Paloma moeten doen." Ik ging het woonhuis binnen en diep te uit een koffer een paar geweien op, die ik op een schietwedstrijd gewonnen had. Ze zagen er nogal opzichtig uit, maar ze pasten tegen schouder er hand, alsof ze ervoor geschapen waren. Ik wierp ze over de schouder en voelde me een beetje meer op mijn gemak. Een man mag nog zo vreedzaam van aard zijn, met een geweer opzij voelt hij zich toch meer aangekleed. Dat zal nog wel een neiging zijn, die we overgeërfd heb ben uit oertijden. Ik voelde me tenmin ste een voet langer. Toen ik de deur uitkwam, stond Mollie Tacker in de 66tk3II16r. „Bezeer je niet," zei ze droogjes. „Ik mag van m'n moeder," antwoord de ik onverstoorbaar. „Ik heb nog eens goed nagedacht," zei ze, „of ik er niet achter kon Komen waarom Butterick zo op mijn gezelschap gesteld was." „Met wat voor resultaat?" vroeg ik. „Ik geloof dat ik het door heb. Zie je. in mijn beroep train je jezelf, een andere kant op te kijken en te verge ten wat je per abuis toch mocht zien. „En wat heb je per abuis gezien?" „Ik herinner me die avond dat Berga mo naar de Officier van Justitie zou gaan," vertelde zij. „Butterick ging te keer als een bezetene. De albino en Vi vien Long waren ook in het cabaret. Ze zaten aan een grote tafel. Ik zat in mijn kleedkamer met mijn deur half open. Na enkele ogenblikken zag ik Vi vien Long de gang door komen, op weg naar het toilet. Maar in plaats van het toilet op te gaan, liep ze door, naar buiten toe door de achtergang. Nauwe lijks was ze verdwenen, of Bolitho stoot voorbij. Ik dacht er niet eens over na. Gasten, die goed betalen, hebben het recht rare dingen uit te halen. Maar waar het om gaat, dat is dat het meer dan een uur duurde eer ze langs dezelf de weg terugkwamen, eerst zij. en een kwartier later de albino. Ze keek door mijn open deur naar binnen en zag mi] zitten. Ze bleef staan en trok een lang gezicht. Tijdens hun uitstapje is Berga mo vermoord. Ik ben degene, die weet dat er twee mensen in die tijd uit de zaal weg zijn geweest. Wat wil je nog meer?" „Was Maggie Jones van de partij?" vroeg ik. Mollie deed haar best om een naden kend gezicht te trekken. „Nee," zei ze, „die avond was ze er niet." „Schrijf het maar op," raadde ik haar, „en laat ons er een paar handtekenin gen onder zetten, ter bekrachtiging." „Voor het geval eh....?" zei ze. „Voor het geval, ja," zei ik. (Wordt vervolgd) Het bestuur van de KNVB heeft Don derdag, de stichtingsdag van de bond, kransen gelegd op verschillende graven van vroegere officials en spelers van het Nederlands elftal. De kransleggin- gen geschiedden op de graven van dr. J. W. de Goeie te Zaandam, oud-be stuurslid, door de heer G. Kruyver; van Jasper Warner te Zwolle, oud-voorzit ter, door de heer H. Bartels; van Chr. J. Engelberts op Westerveld, oud-be stuurslid, door dr. C. Spoelder; van A. J. Bronkhorst te Leiden, oud-bestuurs lid, door de heer O. de Vries; van mr. P. Droogleever Fortuyn en dr. D. van Prooye. beiden oud-voorzitters, op de begraafplaats te Den Haag. door de heer W. H. A. Burgwal en op de graven van de oud-internationals, prof. dr. L. Otten op Oud-Eik en Duinen, door de heer W. H. A. Burgwal; van J. H. H. Kessier te Bilthoven door de heer M. Welle; van H. J. M. Francken te Bloemendaal, door de heer A. van der Aart; van J. H. Welcker op de algemene begraafplaats Vlaardingerdijk bij Schiedam, door oe heer A. Teeuw en van J. Vos te Utrecht door de heer M. Welle. In een korte treffende plechtigheid heeft de bondsvoorzitter Karei Lotsy op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam een eenvoudig bloemstuk, bestaande uit grote witte en paarse herfstasters, gelegd op *t graf van Wim Anderiesen die in zijn glorietijd 47 maal in het Nederlands elftal speelde, waar van zesmaal als aanvoerder. Om half vijf legden de voorzitter van de K.N.V.B., de heer K. J. J. Lotsy, de vice-voorzitter, de heer S. Coldewey en het bestuurslid H. de Munter bij het nationaal monument op de Dam te Am sterdam eveneens een krans neer. De constructiewerkzaamheden aan enige fabrieken en laboratoria van de atoomstad Oak Ridge in de V. S. zijn tot stilstand gekomen tengevolge van een wilde staking, waarbij 2750 man betrokken zijn. Er worden besprekin gen gevoerd met de vertegenwoordi gers van de A.F.L., maar totnutoe heb ben de stakers nog geen opdracht van hun organisaties gekregen om het werk te hervatten. De president van de be middelingscommissie voor de atoom- industrie William H. Davis zal thans zijn medewerking verlenen tot ophef fing van het conflict, dat wordt toe geschreven aan de tewerkstelling van enige ongeorganiseerde arbeiders aan een pijpleidingproject. Monarchistische kringen te Madrid noe men het voornemen van de hertog van Segovia. Don Jaime, om zijn rechten op de Spaanse troon terug te eisen „absurd" en „onmogelijk".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3