GROOT UITBREIDINGSPLAN VOOR DE HOOGOVENS I V, HIT DOMEI Waardering voorde DEUGD G Vele kleintjes maken één grote Duizenden bonnen Drukkerij Enschedé werden uit gesmokkeld Wij luisteren naar r Tegen intendant f 500 boete geëist Theeprijzen gestegen Mislukte roofoverval op postagentschap J VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 PAGINA 4 23 Vz millioen dollar uit Marshall-hulp GEHEEL NIEUWE BLIKFABRIEK HET KAMP WIERDEN Strafinrichting voor debiele gevangenen Audiënties Mr. A. Haex overleden Zeepost voor Oost en West Dader zat in geldnood Nasleep brand Kon. Paleis te 's-Gravenhage Totaal 13 veilingen in Amsterdam gehouden 1 NOV. REEDS 10.006.208 INWONERS Oud-Gastel in moeilijkheden Raad niet rechtsgeldig op 6 September beëdigd Voor de Haarlemse rechtbank Daders streken grote winsten op Vitaal bedrijf geschaad Zware straffen geëist tegen leden van „Sport und Spiel" Flinke zege van De Ijsvogels: 5—1 Feenstra productief Verkeersregeling wedstrijd Holland—Denemarken Sportsnippers (Van onze speciale verslaggever) Zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage berichtten zal Nederland de beschikking krijgen over 23.5 millioen dollar uit de Marshall-hulp voor de verdere uitbouw van de plaatwalserij en de bouw van een blikwalserij aan de hoogovens te IJmuiden. De totale bouw van deze fabrieken zal 170 millioen bedragen en omdat de Nederlandse staat een belangrijke bijdrage zal leveren bij de investering, zal minister Van den Brink binnenkort een wetsontwerp hiertoe bij de Kamer indienen. Voor het beheer en de financiering van de enorme complexen die totaal 7 hectare zullen heslaan wordt opgericht de Maatschappij Breedband. Veertien grote fabriekshallen zullen worden bijgebouwd, waarvan de groot ste 265 meter lang en 38 meter breed is. Voor het interne transport van het ma teriaal moet 15 km. spoorrails worden gelegd en de elektromotoren, die nodig zijn om de machines in beweging te hou den, zullen de kracht moeten hebben van meer dan honderdduizend p.k. Dit deelde Ir. H. A. W. Ingenhousz, presi dent-directeur van de Hoogovens, ons gistermiddag mede. Over drie jaar zal het enorme com plex gereed kunnen zijn. Tweeduizend arbeiders zullen dan nodig zijn om de machines, die grotendeels uit Amerika komen, te bedienen en als u nog meer indrukwekkende cijfers wenst, dan kunnen wij beginnen met een regou- reuse opsomming. Nederland heeft op het ogenblik behoefte aan 90.000 ton blik, een bedrag, dat wel zal stijgen tot 100.000 ton. Van deze hoeveelheid, die nu nog geheel moet worden inge voerd, gaan de nieuwe fabrieken 75.000 ton fabriceren. De hoeveelheid plaat, die de nieuwe fabrieken kunnen gaan vervaardigen, bedraagt ruim 300.000 ton. waardoor onze totale productie verdubbeld wordt en een groot deel van de invoer uit België en Luxemburg kan vervallen. Dit bete kent, dat dè scheepsbouw geheel met Nederlands materiaal kan gaan werken, maar het betekent ook, dat door deze basis-industrie tal van nevenindustrieën een bestaan kunnen vinden, wat voor de industrialisatie van ons bevolkingsrijke land van groot belang is. Ir. Ingenhousz verwachtte ook, dat het staal en blik, dat de Hoogovens gaan fabriceren, niet duur der zal zijn dan het buitenlandse, mo menteel ligt onze kostprijs onder die van België en Amerika. Overigens is bij de plannen tot uitbouw van deze fabrie ken uiteraard overleg gepleegd met de Benelux. 9 De walserijen, die in IJmuiden zullen verrijzen, bestaan uit een blokwalsery, waarin de grote stalen blokken, die nu reeds in de uestaande fabrieken worden gegoten en de omvang hebben van meer dan een manshoogte en ruim een meter dikte, samengeplet worden en in gloeien de toestand worden uitgewalsd. Hiervoor zijn enorme machines nodig, die via de toegezegde Marshall-hulp in Amerika worden aangekocht. Zonder tussenver- hitting zullen deze plakken verder uit- gewalst worden tot een dunne stalen band van ruim 1.20 meter breed. Dit wordt de breedbandwalserij. De volgende bewerking vindt plaats in de koud-walserij, waarin de plaatband alle bewerkingen krijgt, die nodig zijn voor de verschillende kwaliteiten. Nog verdere uitwalsing geschiedt daarna in de blokfabriek, waar ook speciale ma chines voor vertinning van het blik wor den gebouwd. De blokwalserij zal enorme ovens no dig heoben, die de blokken van 15.000 kg. tot 1200 gr. C. kunnen verhitten, speciale wagens en mammouthachtige tangen zijn nodig om deze gloeiende blokken te ver voeren. Speciale dank bracht Ir. Ingenhousz tenslotte aan Clarence Hunter en aan dr. Valentine voor de Amerikaanse mede werking in verband met de tot standko- ming van dit gigantische project, dat voor de gehele Nederlandse industrie van vergaande betekenis zal wezen. Voor de financiering van de voorge nomen uitbreidingen van de Hoogovens uit de Marshall-gelden zal een nieuwe maatschappij worden opgericht, de N.V. Breedband, waarvan het kapitaal voor het overgrote deel in handen zal komen van de Nederlandse staat, en voorts in oie van de Hoogovens. De financiering zal verder geschieden door leningen. Omtrent het kapitaal van de N.V. Breed band kon ir. In gen Housz nog niets ont hullen. De grootte daarvan zal in een wetsontwerp worden bekend gemaakt Wel kon hij mededelen, dat het aande lenkapitaal van de Hoogovens zal wor den uitgebreid. De verdeling der ECA- gelden zal ongeveer zodanig zijn, dat een kwart bestemd is voor de Hoogovens Het gemeentebestuur van Wierden heeft van de minister van Justitie bericht ont vangen. dat het voormalige N.A.D.-kamp als strafinrichting in gebruik zal worden genomen. Het kamp zal worden bestemd voor debiele gevangenen. De naam „Do Vossebes" zal verdwijnen. In dit kamp verblijven nog steeds tien gezinnen, die indertijd aanzegging hebben gekregeil het te ontruimen. Het gemeente bestuur van Wierden is er nog niet in ge slaagd een oplossing te vinden voor het elders onderbrengen van deze gezinnen. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. Em Joh. Kardinaal de Jong, zal in de vol gende week alleen op Donderdag audiëntie verlenen. Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 13 December geen audiën tie verlenen. en driekwart voor de nieuwe maat schappij. De eenheid van leiding blijft gehandhaafd doordat de directie der nieuwe maatschappij dezelfde zal zijn als die van de Hoogovens. In antwoord op desbetreffende vragen zeide ir. Ingen Housz nog, dat met deze uitbreiding volstrekt geen 6tille natio nalisatie wordt bedoeld. Het is niet de wens van de regering, van de Hoogovens een staatsbedrijf te maken. De regering neeft met België en Luxemburg omtrent de uitbreidingsplannen overleg gepleegd, in het kader van de Benelux. Rechts: Een foto van de speciale pers, die in Amerika zal worden aangekocht om de stalen plaat, die na het gloeien zacht geworden is, koud na te walsen om een be paalde stijfheid van het materiaal te verkrijgen. Onder: de loszijde van een drietal nieuw te bouwen ovens voor het verhitten van de plakken. liSifl v s. Donderdagmorgen is op 71-jarige leeftijd te Heerlen overleden mr. A. C. Haex, directeur van de. N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, genaamd Oranje Nassaumijnen. Directeur Haex werd in 1878 te Maas tricht geboren. Hij studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam en trad in 1900 in dienst van de Oranje Nassaumijnen. In 1901 werd hij benoemd tot directeur van deze onder neming, die hij bijna vijftig jaren heeft geleid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. ..Johan van Oldenbame- velt" (21 Dec.); Antillen s.s. „Bennekom" (18 Dec.); Suriname m.s. „Bonaire" (13 Dec.). Een 26-jarige jongeman, L. J. W. Sch., inwoner van Hoograven by Utrecht, zat in geldnood en heeft zich derhalve gis ternacht door het ingooien van een ruit van een winkel in de Viestraat te Utrecht, waarin wapens worden verkocht, meester gemaakt van een revolver. Donderdag morgen kocht hij een zwarte baard en plakte deze tegen zyn kin. Des middags trachtte hij vervolgens een roofoverval te plegen op een postagentschap, dat ge vestigd is in de boekwinkel van de firma de weduwe E. Bakker te Hoog raven. Toen hij aan de beurt was, haal de hij bij het loket plotseling de revol ver te voorschijn cn riep: „Handen om hoog" tot een juffrouw die hem be diende. Er waren op dat moment vijf vrou wen en twee mannen in de winkel aanwezig, die allen de handen omhoog staken, behalve één man, die vlak ach ter de overvaller stond. Intussen deed de jongeman een greep in de geldtrom- mel, maar terwijl hij enkele bankbiljet ten trachtte te grijpen, pakte de achter hem staande man hem beet en ontstond er een worsteling. De man, die de overvaller had vastgegrepen raakte echter aan het hoofd gewond, waarna de overvaller zelf op de vlucht sloeg, achtervolgd door de andere aanwezi gen, die allen: „Houdt de dief" riepen. Sch vluchtte enkele straten door en trachtte zich tenslotte buiten adem in een brandgang achter een schutting te verschuilen. Hier werd hij door inmid dels gewaarschuwde politie-agenten overmeesterd en vervolgens naar het politiebureau gebracht. De revolver, die hij op zijn vlucht had weggeworpen, werd in beslag genomen. Gedurende de middag van 18 Mei 1948 brak in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage brand uit. De gehele bovenverdieping werd ver woest en aanmerkelijke waterschade aan gericht. De oorzaak van deze brand werd later gezocht in de gasolinebranders, welke schilders, die op het dak bezig waren, gebruikten voor het afbranden van de oude verf. Het voormalige hoofd van het bureau van de Intendance der Koninklijke Pa leizen, J. J. W. uit Wassenaar, verscheen nu gisteren voor de rechtbank te 's-Gra venhage, daar hij in genoemde functie verantwoordelijk voor de brand werd geacht en hij, zoals de dagvaarding zegt „hoogst ondoordacht en onverantwoor delijk zonder de toestemming van B. en W. en zonder de goedkeuring van de Haagse brandweer zijn goedkeuring heeft gehecht aan het doen afbranden van verf". De Officier van Justitie, mr. De Lint achtte verd. de meest verantwoordelijke persoon, daar hij contact had gehad met de brandweer en dus wist, dat het af branden van oude verf zeer gevaarlijk is Donderdag werd de laatste theevei ling van dit jaar gehouden. Aangeboden werden. 3598 kisten Java- en2234 kisten Sumatrathee, directe aanvoer. Het vei ling-aanbod in 1949, het eerste jaar na de oorlog, Waarin weer geregeld vrije veilingen (totaal 13) gehouden werden, omvatte in het geheel 67.715 kisten, waarvan 41.830 Java- en 25.885 Suma- tra-thee. Voor de oorlog werden twee wekelijkse verkopen gehouden. Het aanbod omvatte toen per veiling 12.000 a 16.000 kisten, hetgeen dus wel een aanzienlijk verschil met het na-oorlog se kwauntum betekent, aldus vernamen wij in makelaarskringen. Veel thee wordt tegenwoordig recht streeks in Indonesië gekocht. In Bata via, dat voor de oorlog geen theeveilin gen' kende, worden thans iedere week 5000 a 6000 kisten thee geveild. Dit is vooral Java-thee, de Sumatra-thee (over het algemeen iets krachtiger dan de Java-soorten) komt voor het overgrote deel naar Amsterdam. Hieronder zijn vele kwaliteiten, die speciaal bij het Nederlandse publiek in de smaak val len. De theeprijzen hebben dit jaar een sterk fluctuerend verloop te zien gege ven. In het begin van het jaar was de animo niet groot en de stemming traag, Tegen de zomer werd de handel iets levendiger, mede in verband met de vrees voor de gevolgen van de aan Sumatra's Oostkunst heersende theepok ken. Op de laatste veilingen van dit jaar Werden zeer hoge prijzen betaald, waarbij de 'vrijlating van de kleinhandelsprijzen en het wereld-thee tekort een belangrijke rol speelden. In het algemeenzijn de noteringen van Jan. tot Dec. met f 1 a f 10 per halve kg. gestegen. isteren vierde de. Kerk het feest van de On bevlekte Ontvangenis van Maria, een feest, gewijd aan de uitverkiezing van Maria om bij voorbaat ge vrijwaard te zijn van de smet der erfzonde. Wij willen dit feit aangrijpen om te spreken over een der be langrijkste gevolgen van de ze uitverkiezing, welke in houdt, dat Maria gevrijwaard werd van de boze begeer lijkheid. Hoe kon het ook anders? Maria was immers voorbestemd tot het worden van de ongerepte Moeder- Maagd, uit wie de Verlosser zou worden geboren. Zij geldt daarom als de Patrones bij uitstek van maagdelijk heid en reinheid. Deze deugd heeft in onze tijd klaarblijkelijk zeef veel van haar aantrekkelijkheid verloren. De moderne mens kan nog enthousiast raken voor dap perheid, moed en voor eer lijkheid. maar de deugd van reinheid wordt weinig meer geacht, evenmin als die van trouw. Met het voortschrijden van de wereldse geest gaat het respect voor deze schoonste aller deugden verloren. Toch is de reinheid ook nu nog van even grote betekenis als twintig eeuwen geleden. Heeft Christus niet gezegd: Zalig de zuiveren van harte, want zij zullen God zien? Dat woord gold, als alle woorden van Christus, even zeer voor de verlichte twin tigste eeuw, als voor de tij den der eerste Christenen, die dit woord zo duidelijk verstonden, dat zij zich ter- wille van de zuiverheid aan de hevigste martelingen on derwierpen, liever dan deze te verliezen. Nog in de vorige eeuw re kende iedere katholieke va der en moeder het zich tot een eer, als een van hun kinderen tot de kloosterstaat werd geroepen, om ze in vol ledige reinheid God te die nen. Niet alleen klaagt men thans allerwege over het ge brek aan kloosterroepingen, maar men behoeft slechts met jonge meisjes van nu te spreken om te bemerken, dat alle waardering voor de religieuze staat ten enenmale ontbreekt. Een kort gesprek is echter voldoende om u te leren, dat dit gebrek aan waardering voortkomt uit een volkomen onwetend zijn op dit punt. Misschien is dat wel een van de grootste fouten van onze tijd. dat wij nog wel de ondeugden ken nen, maar dat wij niet meer hebben geleerd de deugden te kennen, te beoefenen en daardoor op hoge prijs te stellen. s In Parijs, Londen en Zurich, overal is er plotseling een geweldige belangstelling voor eenvoudige, sportieve hoofd bedekking, vervaardigd van gabardine, Egyptisch linnen of andere geïmpregneerde stof. Een reactie op de overvloed van veren, strikken, tulle en bloemen, die de hoedenmode der laatste jaren kenmerkte? Flatteus zijn ze zeker en ge makkelijk in het dragen ook. Hier zijn 4 Hollandse meisjes, die een speciaal ontworpen model, de „All Weather" dra gen. De rand kan zowel voor als achter, naar boven en naar beneden worden geslagen, terwijl de hoed zonder enige schade opgerold en in de tas kan worden meegenomen. Zelfs de wijze waarop ze in de winkel gebracht worden, is bijzondern.U opgerold in een in drie kleuren bedrukt cartonnen doosje! Het is niet prettig om bij alles wat men doet aan de zuinigheid te moeten den ken. Maar zuinig zijn met brandstof waarmee we niet alleen kolen e.d. voor de kachel bedoelen, maar ook gas, electriciteit en petro leum voor het koken van onze maaltijden dat is grotendeels een kwestie van goede gewoonten. Waarom zou men warmte verspillen als men haar met evenveel moeite nuttig gebruiken kan? Misschien krijgt u uit on derstaande wenken voor een zuinig brandstofgebruik wel dé indruk, dat het hierbij gaat om kleinigheden, die nauwelijks de moeite waard zijn. Wij verzekeren u ech ter, dat al deze dingen teza men een duidelijk merkbaar verschil zullen maken op uw brandstofrekeningen. De voornaamste regel voor goed en zuinig koken is wel de gerechten (vooral groen ten en aardappelen) met zo weinig mogelijk water op te .zetten, vlug aan de kook te brengen en daarna op een zacht vuur gaar te laten wor den, terwijl de pan goed ge sloten blijft Hierbij blijven tevens de voedingsstoffen het best behouden Blad groenten, zoals andijvie en spinazie, kunnen zonder wa ter worden opgezet: die zijn zelf waterrijk genoeg. Neem vooral geen grotere pan dan nodig is. Zet de gerechten zo kort mogelijk voor het eten op, zodat u ze niet warm hoeft te houden. Kijk zo weinig mogelijk in de pan; bij het oplichten van de deksel gaat veel warmte verloren. Steek, als u op gas kookt, het gas pas aan als de pan op het comfoor staat. Zet bij electrisch koken de pan niet op een te grote plaat, maar kies er liever een, waar de pan rondom ongeveer een cm overheen steekt behalve natuurlijk, wanneer men een grotere plaat al warm had laten worden voor een ander ge recht. Schakel voor gerechten met een korte kooktijd (tot on geveer 15 minuten) direct op stand 0. zodra de spijzen koken. Schakel in ieder ge val 5 a 10 minuten voor het opdoen de kookplaat uit; da gerechten komen dan nog door en door warm op tafeL Week peulvruchten, gort en zuidvruchten een nacht of langer voor het koken. Zet zo mogelijk steeds een ketel water op uw huiska merkachel en gebruik dit water voor wassen, afwas sen, thee en koffie, zetten, bij het opzetten van groenten en aardappelen. Stapelkoken het warm houden van pannen door ze op een andere pan met ko kende inhoud te zetten kan een uitkomst zijn voor wie over te weinig warmte bronnen beschikt. Dit gaat gemakkelijker bij gebruik van een z.g stapelring. Al deze dingen kosten in het begin enig nadenken, maar al spoedig doe.t u het vanzelf zo en bespaart daar mee uzelf.... en ons land onnodige uitgaven! Aangaande de strafmaat merkte de Omcier van Justitie op, dat een schade vergoeding in aanmerking nemende, dat de brandschade van het paleis f380.000 bedroeg slechts het effect van een druppel in een emmer water zou hebben. Toch requireerde hij een geldboete van f500, subs, vijftig dagen hechtenis. Het aantal inwoners in Nederland be droeg op 1 November j.I. 10.006.208, al dus het statistisch bulletin van het Cen traal Bureau voor de Statistiek De kleine gemeente Oud-Gastel in West-Brabant, verkeert in moeilijkhe den. Van de dertien raadsleden zijn er twaalf niet rechtsgeldig op 6 September j.I. beëedigd. Dat betekent, dat de wet houdersverkiezing eigenlijk helemaal geen verkiezing geweest en dat alle na dien door de raad genomen besluiten geen enkele kracht bezitten. De moeilijkheden zijn het gevolg van het feit, dat burgemeester N. Hofland de installatievergadering van de nieuwe raad niet kon bijwonen wegens ziekte. De leden legden toen de voorgeschre ven eed af in de handen van de heer P. Verholen, die wethouder en loco burgemeester was in het oude college. Van 6 September af was de heer Ver holen echter geen loco-burgemeester meer, docr gewoon raadslid en dus was hij niet gerechtigd de eden af te nemen. Dit had dienen te geschieden door het oudste lid van de nieuwe Raad. VRIJDAG HILVERSUM n - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. K.R.O. 18.00 Promenade-orkest, 18.45 klankbeeld voor de jongeren. 19.00 nieuws, 19.15 Regeringsuitz., 19.30 Brabants halfuur, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 operaprogramma door omroeporkest en omroepkoor, 21.10 Opbouw in liefde, causerie, 21.25 „Ja, 7.0 was 't'\ klank beeld over 't jaar 1900. 22.25 viool en piano. 22.45 De zin van het huwelijk, causerie, 23.00 nieuws, 23.15 dansmu ziek. HILVERSUM I - 301 M. V.A.R.A. 18.00 nieuws. 18.15 felicitaties, 18.30 Strijdkr., 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 Accordeola. V.P.R.O. 19.30 cause rie, 19.50 „Tien voor acht", 20.00 nieuws, 20.05 pianovoordracht, 20.30 cursus, 20 55 boekbespreking, V.A.R.A. 21.00 verzoekprogramma, 21.40 Ducdalf, 22.00 buitenlands overzicht, 22.15 Swing and ■weet. V.P.R.D. 22.40 Vandaag, cause rie. 22.45 Avondwijding. V.A.R.A.: 23 00 nieuws. 23.15 Ernest Chausson, 23.30 Symphonieorkest. ZATERDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 17.30 uur ook 245 en 1875 M. K.R.O.7.00 nieuws, 7.15 Mor gengebed, 7.308.30 zendersluiting, 8.30 nieuws, 8.40 Maria ter ere, 8.50 Strauss, 9.00 weerrapporten, 9.03 huisvrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 kamermuziek van Mozart, 10.00 kleuters, 10.15 Pro menadeconcert, 11.00 Zonnebloem, 11.45 orgel, 12.00 Angelus, 12.03 lunchcon cert, 12.30 mededelingen, 12.33 lunch concert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 septet Johnny Ombach, 13.45 piano duo, 14.00 balletmuziek. 14.20 Engelse les, 14.40 zang en orgel, 15.10 kroniek van letteren en kunsten, 15.45 musicerende dilettanten, 16.20 „De vliegende Hollan der", 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM I - 301 M. V.A.R.A.: 7.00 nieuws. 7.18 Weens amusements orkest, 7.308.30 zendersluiting, 8.30 nieuws, 8.43 zang. 9.00 weeroverzicht, 9.03 Symph. orkest. V.P.R.O.: Tijdelijk uitgeschakeld, causerie, 10.05 Morgenwij ding. V.A.R.A.: 10.20 voordracht, 10.35 arbeiders, 11.40 viool, 12.0Q orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 kwartet Jan Cordu- wener. 12.55 Kalender, 13.00 nieuws, 13.15 Ramblers, 13.45 „Plakplaatjes", 14.00 het Nederlandse lied, 14.20 Vincentino, 14.50 Drents programma, 15.15 Omroep-kamer- orkest, 16.00 Van de wieg tot het graf, lezing. 16.15 amateursuitzending, 16.45 sportpraatje, 17.00 gram., 17.30 De Dissel - wagen. Tussen de jaren 19461947 werden duizenden bonnen op slinkse wyze gesmokkeld uit het bedrijf van En schedé te Haarlem. Zoals men weet is deze affaire enige maanden gele den in behandeling geweest bij de Haarlemse economische politierech ter. Deze heeft toen, nadat de gehele geschiedenis ter zitting was uitgera feld, het onderzoek in de zaken te gen de vier hoofddaders geschorst tot na het voorkomen van deze Ensche- dé-affaire voor de Haarlemse recht bank, die de criminele zijde, d.w.z. de diverse verduisteringen en de helin gen, zou berechten. Zo hadden zich dan Donderdag vijf personen voor het hoogste Haarlemse rechtscollege te verantwoorden, te weten: de 31-,ja rige verificateur J. M. v. B„ de 43-ja- rige verificateur C. K., de 50-jarige P.T.T.-ambtenaar J. W., de 44-jarige meubelmaker G. J. en de 53-jarige koopman J. F. W. V. De politierech ter had de laatste verdachte wel ge vonnist. De verificateur v. B. werd ten laste gelegd, dat hij blanco vellen, die be stemd waren om bonkaarten te worden, had weggenomen. Dit behoeft eer. na dere toelichting. Toen men op het idee gekomen was, bonkaarten uit het bedrijf te smokkelen, zag men twee mogelijkheden om in het bezit te ko men van deze kaarten. De eerste me thode was als volgt. Bij het bedrukken van de vellen gebeurde net wel eens, dat er twee vellen tegelijk werden meegezogen en onder de pers kwamen. Een van de twee bleef dan natuurlijk onbedrukt. De verdaenten maakten hier gebruik van. Af en toe haalden ze een bedrukt vel uit de stapel en leg den er dan een blanco voor in de plaats. Dit heette dan ook meegezogen te zijn. De tweede methode leverde echter veel meer op. De stapels blan co vellen, die naar de drukkerij ge bracht werden, werden altijd van te voren geteld. De verdachten wisten het aantal, legden er zelf nog 'n partij boven op en haalden die er weer af, als de gehele stapel bedrukt was. Op deze wij ze kregen zij de beschikking over zeer vele bonkaarten. De politierechter zag hier een overtreding van de distribu tiebeschikking in, terwijl de rechtbank verduistering ten laste legde. Zo had de verificateur v. B, blanco vellen ver duisterd, waarvoor hij in zijn functip verantwoordelijk was. De president van de rechtbank vroeg verdachte, hoe hij tot zijn daad gekomen was. „Och", zei de verdachte, „we wisten dat het ging en probeerden het toen maar eer.s". In samenwerking met de P.T.T.- ambtenaar W., die ook bij Enschedé weikzaam was, werden de bonkaarten door v. B. en zijn mede-verificateur K. achterovergedrukt. Daar de P.T.T.- ambtenaren bij het verlaten van het bedrijf van een speciale uitgang ge bruik maakten en niet gefouilleerd wer den, was W. de aangewezen man om de kaarten in de buitenwereld te bren gen. Daar kwamen ze in de zwarte handel terecht entegen hoge prij zen. Verdachte v. B. heeft een totale winst opgestreken van 9.000. De officier van justitie vond deze zaak hoogst ernstig. Door de handel wijze van de verdachten heeft een vitaal bedrijf en daardoor het gehele Nederlandse economische leven scha de geleden, om dan nog maar te zwij gen over de distributie. Op schande lijke wijze hebben de verdachten, al dus spreker, misbruik gemaakt van hun vertrouwenspositie. De officier was van mening, dat de generale pre ventie in deze zaak moet prevaleren. Tegen v. B. eiste hij een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. De verdediger, mr. Hellema jr., had bezwaren tegen de opstelling van dp dagvaarding, die hij in de huilige vorm, waarbij het wegnemen ten eigen bate werd ten laste gelegd, niet bewezen achtte. Mijn cliënt kan alleen maar me deplichtigheid worden verweten, zo zeide de advocaat. Hij heeft de anderen gelegenheid gegeven tot het wegnemen van de vellen. De ongunstige inlichtin gen, die verdachte's reclasseringsrap- port vermeldt, noemde spreker voor driekwart onjuist. Men heeft een ver keerde indruk van verdachte gekregen, was zijn betoog. De verdediger pleitte voor de uiterste clementie en een ge combineerde straf. De verificateur K., die daarna terecht stond. verklaarde, dat hij de controle had gehad over het vervoer van de vel len, die bedrukt moesten worden. Ook hij had zich schuldig gemaakt aan ver duistering en verder meermalen heling gepleegd. Zijn totale winst loopt tussen de 13 en de 15.000 gulden. De officier van justitie eiste ook tegen hem ander half jaar gevangenisstraf. De verdedi ger, mr. Junge, sloot zich in grote lijnen aan bij hetgeen de vorige advocaat had betoogd. Hij vroeg de rechtbank om een nieuw reclasseringsrapport aan te vra gen en' verder om bij het bepalen van een vonnis met de omstandigheden, waarin verdachte verkeerde, rekening te houden. De volgende verdachte, de P.T.T.- ambtenaar W„ had eveneens grote -win sten gemaakt. Voor de laatste doorge- smokkelde partij kreeg hij zelfs f 9.000. De officier van justitie noemde W. de onmisbare schakel tussen degenen, die de kaarten bemachtigden, en de zwarte handelaars. Ook nu eiste hij een jaar en zes maanden met aftrek. De verdediger lichtte de achtergrond van deze zaak toe envroeg een gecombineerde straf voor zijn cliënt. De meubelmaker J. ontving de bon kaarten van W. en zorgde voor de door verkoop. Hij kocht b.v. bonkaarten voor f 18.per stuk en deed ze dan weer voor f 20.van de hand. Ook hij ver diende enkele duizenden guldens. De eis wegens heling was een jaar. Mr. Tonino kon in J. geen zwarte handelaar zien. De verdachten hadden destijds samen schertsend over de mogelijkheid van het verkrijgen err verkopen van bonkaarten gesproken. Later kwam het tot een proberen en zo werd het van een grapje eer. drama. Ook hij vroeg een gecombineerde straf. De koopman V. was een volgende schakel in de ketting. Hij kocht bon kaarten van de vorige verdachte om ze met winst door te kunnen verkopen. Daar de economische politierechter hem reeds veroordeeld heeft, eiste de officier tegen deze heler slechts een voorwaar delijke straf van 9 maanden en drie jaar proeftijd. Uitspraak ral worden ge daan op Donderdag 22 December. De Utrechtse Kamer van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof heeft reeds enkele zittingen gewijd aan de behan deling van een deel der voorgeschiede nis van de Duitse inval op 10 Mei 1940 en de daarmee verband houdende be rechting van de leiders van „Sport und Spiel" in Westfalen, J. H. en H. K. Te gen laatstgenoemden, die ervan beschul digd worden in samenwerking met de Duitse spionnagedienst de voorberei dingen te hebben getroffen, is inmid dels de doodstraf geëist. Gisteren stond terecht, en in de komende weken zal nog terecht staan, een aantal leden van Sport und Spiel." Als eerste had zich nu te verant woorden de 44-jarige E. H. S., een voormalige „touwbaas" in Rheine (Westfalen) woonachtig. Uit het ver hoor bleek, dat hij nooit in Nederland vertoefde, alleen tijdens zijn militaire herhalingsoefeningen. Op een propa- ganda-avond had hij zich voor „Sport und Spiel" opgegeven en onderging een opleiding in de kampen. Na de overval op de brug bij Heumen aan het Maas-Waalkanaal keerde hij weer naar Duitsland terug én nam hij dienst in het Duitse leger. De proc.-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, achtte het in vreemde krijgs dienst treden en het hulpverlenen aan de vijand aan geen twijfel onderhevig, evenmin de vrijwilligheid hiervan. Hij eiste levenslange gevangenisstraf. Dezelfde ten laste legging gold C. Th. P., een 42-jarige opperman uit Elten. Hij had deel uitgemaakt van een groep van circa dertig Nederlanders, die in nagemaakte Nederlandse uniformen, maar met Duitse machinegeweren bij Didam de grens overtrok. De proc.-fiscaal eiste tegen hem vijftien jaar gevangenisstraf met ont zetting uit de burgerrechten voor het leven. Na de grote nederlaag tegen HHYC hebben de Parijse Lions een 51-neder- laag geboekt tegen de Amsterdamse Ijs vogels. Verdiend was deze Amsterdamse zege, omdat de Fransen, met uitzonde ring van Lonquet, Riesler en Giamotti. geen spelers van enig formaat bezitten. Ook dit drietal bracht er trouwens wei nig van terecht. Giamotti scoorde welis waar tweemaal, maar daarvan éénmaal in eigen doel. De Amsterdamse doelpunten werden alle in de eerste speelperiode gescoord en wel door de sterkste voorhoede, die bestond uit Loek, Overakker en Feen stra. Al spoedig maakte Feenstra uit een haarscherpe voorzet van. Loek, die de puck fraai had opgebracht, er 10 van. Even later deed Loek het alleen en bracht de stand op 20. Op dezelfde wijze kwam het derde doelpunt tot stand en tenslotte maakte Overakker door een fout van de Franse keeper er 40 van. Na een serie ietwat stuntelige aanvallen der Fransen had Giamotti voor een Frans tegenpunt gezorgd. In de twee andere speelperioden bleek ook deze sterke Amsterdamse voorhoede onmachtig tot scoren. Het laatste doel punt was dat van Giamotti in eigen doel, gemaakt in de tweede speelperiode: 51. Over het algemeen bleek de stick techniek van de spelers onvoldoende. Spanning ontbrak in deze wedstrijd bijna geheel. Gedurende de laatste pe riode leek de ijsvlakte soms op een kegelbaan na een „alle 9". Zondag wordt in het Olympisch Sta dion de interlandwedstrijd Holland— Denemarken gespeeld. Teneinde een zo vlot mogelijk aanrijden 'en parkeren te bevorderen, wordt het volgende sys teem gevolgd: Aanrijden van auto's en motorrijwielen: Uit de richting 's-Gra venhage. Dit verkeer wordt geleid over HaagsewegSchipholweg door Amstel veen. Bestuurders wordt verzocht vóór de ringspoorbaan (Amstelveenseweg nabij het Stadion) zich reeds op de linkerzijde van de rechterrijhelft te be geven, teneinde gemakkelijk het par keerterrein op te kunnen rijden; Uit richting 't Gooi. Dit verkeer wordt ge leid over StalinlaanChurchilUaan MuzenpleinApollolaan; Uit richting Haarlem. Dit verkeer gaat over Hoofd wegSurinameplein Amstelveenseweg Oranje Nassaulaan-Valeriusplein Poort onder Lyceum; Uit richting Noord. Dit verkeer gaat over N.Z. Voorburgwal —Raadhuisstraat—Rozengracht—Bilder- dijkstraatle Constantijn Huijgens- straat Overtoom Amstelveenseweg Oranje NassaulaanValeriuspleinPoort onder Lyceum. Van autobussen: Uit richting 's-Gra venhage. Dit verkeer wordt geleid over Haagseweg (volgen deze dus geheel) Aalsmeerweg; Uit richting 't Gooi. Dl1 verkeer gaat over AmsteldijkCein tuurbaanRoelof HartstraatVan Baer- lestraatWillemsparkweg; Uit richting Haarlem. Als voor auto's; Uit richting Noord. Als voor auto's. Door middel van borden en pijlen worden de aanrijwegen naar de parkeer terreinen van de autobussen aangege ven. Verzocht wordt tijdig van huis t» gaan en de passe-files (blauw met P- verstrekt door de K.N.V.B.) bij het van huis gaan op de voorruit te bevestigen, aangezien de verkeersregeling (door de Rijkspolitie) reeds ver vóór Amsterdam begint. Waar geparkeerd kan worden, wordt door politiepersoneel aangegeven. De Amstelveenseweg tussen Corn. Kru- semanstraat en Stadion is voor alle rij- verkeer uitgesloten. Van 11.30 tot 14.00 uur wordt geen rijverkeer over de brug over de Kostverlorenvaart vóór de Zeii- straat in de richting naar het Stadion toegelaten; de brug voor het Suriname plein blijft in beide richtingen berijd baar. De Zuidelijke Wandelweg is al leen berijdbaar in de richting naar d« Amsteldijk; langs deze weg is het Sta dion dus niet te bereiken. Mocht door regenval het parkeerterrein tussen Ring spoorbaan en Stadiongracht aan de Amstelveenseweg niet geheel bruikbaar zijn, dan zal de aanrijweg richting De» Haag geheel of ten dele gewijzigd moe ten worden, zodat dus ook een gedeelte van de auto's de route van de autobussen zullen moeten volgen. Op Highbury heeft Arsenal met 8 van AIK (Zweden) gewonnen. De Gun ners hadden met rust al een 70 voor sprong en deden het verder wat kalme1" aan. De oud HDVS-speler Van Lent zal per 1 Januari voor de Franse ere-di, visieclub Rijssel gaan spelen. De KNvb heeft hiervoor toestemming verleend. In de loop van de volgende week za' de Milanese ijshockeyploeg „Diavot Rossi" een drietal wedstrijden in land spelen. Dinsdag 13 December ko men de Milanezen uit tegen Tilbwrs- Woensdag 14 December legen HHIJC Den Haag en Donderdag 15 Decembe tegen de Ijsvogels in Amsterdam. Het Italiaanse koppel Rigoni-Terruzz' heeft vóór de Australiërs StromArno de Berlijnse Zesdaagse gewonnen. Mol, Maleboer, Lankhof en waren de winnaars van de eerste r0 in het biljarttournooi om de Nassau Na de tweede ronde van het JjjW®le0 kampioenschap eerste klas drieba c leidt De Duyster met twee ge*0" aB partijen vóór een groep van zes met i gewonnen partij o.w. Metz, r- hof en Jacob Sweering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4