GEMEENTE en Woningbouwvereniging G LORD PAKENHAM GESAUVEERD Dat is goedkoop „SPANISCHE HOFREITSCHULE" KOMT BINNENKORT NAAR NEDERLAND De Kerk in de Russische zone wordt stelselmatig uit het openbare leven verdrongen SENSATIONELE VERHOREN IN ZAAK- BEATRIX-KLINIEK Nogmaals de af faire-Wilton- Fijenoord 29 LANDEN ONDERTEKENEN HET OORLOGS REGLEMENT VAN HET RODE KRUIS Optreden der Lippizaner hengsten zeldzaam evenement en cultureel gebeuren Schoonheid en gratie Afbraak van kerkgebouwen in Brandenburg Materiaal nodig voor nieuwe boerderijen Verduistering van f 30.000.of carte blanche in hongerwinter? Getuige wegens meineed aangehouden Dr. Hirschfeld getuigt Twee auto's verbrand I VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 PAGfWA 5 STRIJD TEGEN GODSDIENST IN OOST-DUITSLAND Ramp te Prest wiek opnieuw in het Lagerhuis In Februari 1950 door 59 naties aanvaard? ÏO ct. 10 ct. GA NAAR 25 Ct. 20 ct. 50 ct. 20 ct. Kruisstraat 35 GOED NIEUWS VOOR PAARDEN-MINNAARS Rechtbankzitting tot een uur voor middernacht Verpleegsters in het nauw f 30 000 verduisterd? Meineed? Mishandeling van huisgenoten Tegen Hilversummer op nieuw vier jaar geëist HOGE ONDERSCHEIDING VOOR DR. BARUCH Geleidelijke afvloeiing bij de Rijkspolitie f I Het huisvestingsprobleem plaatst de een weliswaar lange wachttijd, een wo- gemeentebesturen voor schier Pln,S van hun vereniging te kunnen be- onoplosbare moeilijkheden. Het trekken, is een vraagstuk, dat zich niet beperkt tot een doelmatige verdeling der be schikbare woonruimte, maar ook sociale en morele aspecten heeft. Wij beseffen old net hierboven het verschijnsel, dat de huisvesting boven andere onderwerpen van gemeentelijke volkomen dat de huisvesting voor de zorg prevaleert, ook het omgekeerde gemeentelijke bestuurders het grootste doet zich voor, n.l. dat de bevoegdhe- zorgenkind is, doch dat mag er niet toe den, ontleend aan de woonruimtewet, leiden dat de huisvesting tot het een- door gemeentebesturen dienstbaar wor den gemaakt cm nog andere doeleinden dan de rechtmatige verdeling van trale punt van het gemeentelijk be leid wordt gemaakt. Met andere woor den, dat liet gemeentelijk bestuursbe- woonruimte na te streven. leid op ander terrein aan dat van de huisvesting ondergeschikt wordt ge- Door de wettelijk vereiste vestigings vergunning hebben burgemeester en maakt. Hieraan moesten wij denken wethouders de intercommunale migra- toen wii de klacht lazen van de Fede- tie in handen. Die migratie is een maat- ratie van Haarlemse woningbouwver- schappelijk verschijnsel, dat niet node- enigingen over de vergaande bemoeiin- loos mag worden belemmerd. Indien gen van de gemeentelijke huisvestings- ouders op hoge leeftijd bij hun kin- bureaux bij de ingebruikgeving van ver- dern willen gaan inwonen; als een bruid enigingswoningen. Wij zien hierin een cf pruidegom naar de echtgenoot in een zekere miskenning van de waarde wel- andere gemeente wil gaan verhuizen, ke goed geleide woningbouwveremgm- gevallen van woningruil, van verhui gen ook thans nog voor de gemeen- zing om gezondheidsredenen of wegens schap hebben. Deze verenigingen zijn verandering van werkkring, al deze aan het particuliere initiatief ontspro- gevallen behoeven middels een vesti- len en hebben een zeer belangrijk aan- gingsvérgunning de sanctie van burge- deel gehad in de oplossing van de wo- meester en wethouders der gemeente ningnood zoals die na 1918 heerste. Deze van vestiging. Nu is het streven merk- verenigmgen zijn de vruchten van goe- baar bij de beoordeling der aanvra- de burgerzin en ontlenen hun beteke- gen om vergunning niet uitsluitend de nis aan de band welke wordt gelegd verdeling van woonruimte, doch ook tussen eigendoni en gebruik van wo- andere overwegingen een rol te doen mngen. Willen die verenigingen goed speien V werk doen, dan behoren haar wonin gen te worden bewoond door haar eigen leden. Nu zijn de bemoeiingen van Sommige gemeentebesturen zien met argus-ogen toe op het „introuwen" van sommige huisvestingsbureaux met de jonggehuwden bij de ouders, want zij verhuur van verenigingswoningen zó vrezen dat daardoor binnen korte tijd intensief, dat van een vrije beschikking nleuwe „noodgevallen zullen ont- over die woningen door de eigen le- staan.: op dle grond worden ook ver den nauwelijks sprake is. Daardoor Funnlnfen geweigerd aan van elders wordt de kern van deze in het belang keende ouders die bij hun kinderen wil IPD cfoon innmnon Hoor cnool+ CiCtk van de volkshuisvesting werkende ver en cgingen aangetast. In de jurispruden- tie van rechter en colleges van Gede- z zF puteerde Staten over de woonruimtewet Door een zekere is de eigendom van de woning een fac- stroefheid legt men e tor van betekenis. Leden van een wo- schappelijk leven niet aan banden. De willen gaan inwonen, daar speelt ook de vrees voor uitgaven voor sociale administratieve stroefheid legt men evenwel het maat- ningbouwvereniging kunnen tot op ze kere hoogte als eigenaren van de wo- ningen dier vereniging worden be schouwd. Het gaat daarom niet aan, clandestiene vestiging neemt dan ook een steeds grotere omvang aan. Hiervan is weer het gevolg, dat de bevolkings registers der gemeenten bij lange na met dit lidmaatschap geen rekening te niet meer de juiste toestand weerge houden bij de toewijzing van woningen, ven, dat is dezer dagen trouwens on- Wij kennen een gemeente waarin men omwonden in de Tweede Kamer ge beide belangen, die van de woning- zegd! Elke gemeente heeft dus een aan- bouwvereniging en van de huisvesting tal clandestiene inwoners doch zeker op gelukkige wijze heeft gecoördineerd. °ok een groep in haar bevolkingsregis- De woningbouwvereniging verhuurt ter ingeschreven personen, die feitelijk haar woningen uitsluitend aan leden tot de ingezetenen van andere ge en wel volgens de objectieve maatstaf gemeenten behoren. Als alle gemeenten van het rangnummer der leden, bepaald bun clandestiene bewoners over haar naar het tijdstip van de aanvang van grenzen zouden zetten, zou dit naar het lidmaatschap. Aan de gegadigde onze stellige verwachting geen ingrij- met het laagste rangnummer die van- pende wijziging brengen in de wo- zelfsprekend dan al jarenlang lid van ningpositie der verschillende gemeen de vereniging is wordt een vrijko- ten. want tegenover de verdrevenen mende woning verhuurd; en op dit mo- zouden zij ongeveer een gelijk aantal ment krijgt dat gelukkige lid het hoog- uit andere gemeenten gezette eigen in ste rangnummer. Het bestuur wordt daardoor ontslagen van de voor parti eulieren haast ondraaglijke taak om de woning te verhuren op de subjectieve woners moeten opnemen. Dit moet een motief zijn voor een zekere soepelheid bij het verlenen van vestigingsvergun ningen en niet te geloven in een feil- grondslag van de beoordeling der ur- loze macht van de administratie, welke gentie van de talloze aanvragen van zo licht tot bureaucratie leidt. gegadigde leden; het bestuur zou dan een tweede huisvestingsbureau worden! Degene aan wie de woning wordt toe gewezen zal door de lange wacht- Tenslotte willen wij een goed woord doen voor de ook in Nederland vrij grote categorie „verplaatste personen", waarmede wij bedoelen de uit de Oost tijd als een urgent geval aangemerkt of de West of het buitenland terugke- kunnen worden en mocht deze een. rende Nederlanders die niet in een be- behoorlijke woning verlaten, dan kan het huisvestingsbureau nog geen be zwaar n-aken omdat dan toch die wo- paalde gemeente aanspraak kunnen ma ken op woonruimte. Deze moeten met hun gezinnen soms een lange lijdensweg ning voor toewijzing door dat bureau als clandestiene bewoners door Neder- vrijkomt. Op deze wijze wordt een land afleggen tot zij een sociaal voe lend gemeentebestuur vinden dat hun huisvesting door een vestiging legali seert. grote categorie woningzoekenden ont trokken aan de zorg van het huisves tingsbureau omdat deze vertrouwen, na (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De luchtramp te Prèstwick en het zonderling optreden van Lord Paken- ham, Brits minister van Civiele Lucht vaart, vormde gisteren wederom het onderwerp van een debat, deze keer in het Lagerhuis, waar de Procureur-Ge neraal, minister Sir Hartley Shawcross, optrad als de voornaamste regerings spreker. Lord Pakenham, die, als lid van de adel, geen recht heeft in het Lager huis op tc treden, woonde een gedeelte van het debat bU gezeten op de galerij. Sir Hartley Shawcross deed in zijn verweer wat Lord Pakenham nagelaten had, toen hij bekend maakte, dat hij de bevindingen van het Hof van onder zoek niet kon accepteren. Sir Hartley gaf namelijk de gronden, welke Lord Pakenham hadden bewogen de conclu sies van het Hof over de oorzaken van de luchtramp naast zich neer te leggen. He minister herinnerde eraan, dat de voornaamste grond van critiek uitge sproken door het Hof van onderzoek Was, .dat het ongeluk had kunnen wor den voorkomen, indien een zeker mete orologisch bericht omtrent verslechte ring van het weer was doorgegeven aan de Nederlandse piloot. Doch de piloot wist immers, aldus de minister, dat het weer verslechterde en hij was dienovereenkomstig ingelicht op een vroeger tijdstip. Het was voorts een feit, dat de piloot zijn toestel had gevlogen tot binnen een afstand van 200 voet van de verlichte startbaan van het vliegveld. Niemand zal ooit kunnen achterhalen, waarom de piloot niet landde, zoals iedereen op dat ogenblik onder de omstandigheden verwachtte. Hoch de verklaring kon niet liggen in het feit, dat hij niet de laatste bood schap over de verslechtering van het Weer had ontvangen. En hier herinnert de minister aan de verklaring, afgelegd tijdens het onderzoek door de K.L.M.- inspecteur, die meende dat het ongeluk hiet kon worden toegeschreven aan meteorologische oorzaken. De minister vervolgde, dat de Nederlandse piloot, ondanks de instructies van de K.L.M. hiet beneden de 700 voet te vliegen en hiet rond te cirkelen ten Oosten van het vliegveld vanwege de zich daar be- vindende hoogten, een electriciteitsmast van slechts 400 voet hoogte had ge makt. Wellicht lag de oorzaak in een 'out op de gebruikte kaart, doch er kon Seen schuld worden toegeschreven aan het grondpersonel voor de gebeurtenis- ®eh, welke plaatsgrepen na acht minu- t|h over elf. Derhalve concludeerde Sir "artley Shawcross: had Lord Pakenham luist gehandeld door het personeel van luchthayen in bescherming te nemen wgen de bevindingen van het Hof van ?hderzoek? Doch Sir Hartley zei aan begin van zijn rede, dat er inder daad gronden waren, om aan Lord Pa- *enham te verwijten, dat hij zijn eigen fhhclusies had geprefereerd zonder zich Verwaardigen aan het Hogerhuis me- ?e te delen, op welke gronden hij het ^staan had de conclusies van het Hof Verwerpen. Sir Hartley was dan ook van me- mng, dat de methode van onderzoek Jmranderd diende te worden, waartoe *?U bereid was samen te werken met oppositie. Doch de oppositie was ?°Ppig en wilde de motie, waarover "•t debat plaats vond, niet intrekken. Deze motie eiste een herziening van de wijze van onderzoek bij luchtrain- pen. Er restte de Labourpartjj niets anders dan tegen te stemmen, aange zien de oppositie de gehele kwestie uitgesproken bleef bezien van een lou ter politiek standpunt. De motie werd dan ook verworpen met 246 tegen 111 stemmen. Lord Pakenham is nu gesauveerd Tsjechische troepen zijn systematisch bezig langs de Duitse grens een z.g. „dode' zone te maken van drie k.m. breed. Alle gebouwen in deze zone worden afge broken, tankvallen gegraven. Negen en twintig landen, o. a. de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Ne derland, hebben gisteren te Genève het nieuwe oorlogsreglement van het Rode Kruis ondertekend, aan dezelfde tafel, welke 85 jaar geleden gebruikt werd voor de ondertekening van de oorspron kelijke Geneefse conventies en gebruik makend van dezelfde rood-pluche stoe len van toen. Sovjet-Rusland ondertekende niet. Het vliegtuig van de Russische delega tie, waarin ook die van de Oekraïne en Wit-Rusland meereisden, was door mist te Wenen opgehouden. Deze delegaties zonden echter een telegram met de be lofte, de overeenkomst te zullen tekenen zodra men in Genève gearriveerd zou zijn. Ook de Griekse delegatie had opont houd. In totaal hebben thans vijf en veertig regeringen de drie gemoderniseerde conventies' over de behandeling van krijgsgevangenen en de verzorging van gewonde zeelieden en soldaten alsmede een geheel nieuw verdrag over de be scherming van burgers in oorlogstijd ondertekend. Nederland, Argentinië, Groot-Brittan nië, de V. S. en Canada hebben zich het recht voorbehouden van oplegging van de doodstraf aan burgers van een bezet land, ook wanneer voor de bezetting de doodstraf zou zijn afgeschaft. Verschei dene andere regeringen maakten ander voorbehoud. De Oost-Europese delegaties betreur den, dat het Sovjet-Russisch voorstel tot verbod van atoom- en chemische wa penen door de meerderheid verworpen was. Haarnet met elastiek, zuiver natuurzijde Bolnetje' mét elastiek Haartiet - dubtiel 'ge weven, met elastiek, 2. voor Haarnet (echt haar), dubbel geweven Watergolfnet Nachtnet - rose, bleu en zalm (Eigen bericht) Naar wjj vernemen is de wereldberoemde „Spanische Hofreitschule" uit Weenen, welker evoluties nog onlangs in Londen de algemene bewondering wekten en o.m. met grote belangstelling werden gevolgd door Z. K. H. Prins Bemhard, tijdens diens verblijf in Ehgel&id, thans ook voor een bezoek aan Nederland uitgenodigd. De Spanische Hofreitschule is de enige rijschool waar nog de klassieke rijkunst wordt geleerd en beoefend; zij heeft met haar Kost baar paarden-materiaal ook de tweede wereldoorlog overleefd. Onmiddellijk na de intocht der Amerikaanse troepen in Oostenrijk heeft de bekende ge neraal Patton, zelf een enthousiast ruiter, die nog aan de (Bympische Spe len van 1912 deelnam, dit oer-Oostenrijks instituut onder zijn hoede genomen e® er zorg voor gedragen, dat de nauw met de school verbonden Lippizaner stoeterij, welke in 1942 naar Tsjechoslowakije was overgebracht, naar haar plaats van herkomst, Piber in Stiermarken, terugkeerde. De witte Lippizaner paarden van deze rijschool zijn de laatste nakomelingen van het edele Spaanse paardenras, dat reeds ten tijde der Romeinen gezocht was. Maximiliaan II importeerde dit Spaanse paaid in 1562 in Oostenrijk en aan het dorp Lippiza, in de buurt van Triëst, waar een grote stoeterij werd gevestigd, zou het dier zijn nieuwe naam ontlenen, waarvan de faam door heel de beschaafde wereld ging. Hier op de harde, met spaarzaam gras bedekte kalkbodem werd dit, onder de blauwe hemel van Andalusië uit Arabisch en Berberbloed geboren paardenras verder geteeld in zijn natuurlijke gratie en trotse bouw, sterk, moedig en met een groot uithoudingsvermogen. Na de in eenstorting van 1918 hield Oostenrijk van de Lippizaner stoeterij slechts 87 paarden over, die in Piber bij Graz een nieuwe standplaats kregen, waar zij de bergachtige kalkbodem en de zon von den, die zij eeuwenlang gewend waren. De „Spanische Hofreitschule", die on der leiding staat van Overste Podhajsky, vertegenwoordigt qpn zeer oude traditie van het Keizerlijk Weenen, een levend stuk Barok, dat als door een wonder tot op de huidige dag in stand bleef. Nog op het laatste ogenblik voor de strijd in Maart 1945 Wenen bereikte, was de school met haar gehele historische uit rusting en haar kostbare paarden naar St. Martin in Opper-Oostenrijk in vei ligheid gebracht. Het historisch gebouw der school, dat nog uit de bloeitijd der Barok dateert, een schepping van Fischer von Erlach, bleef bij de verwoestingen, in de stad aangericht, gespaard; uit de chaos van de tweede wereldoorlog kon de school, die zoveel stormen in de loop van de tijd getrotseerd had, haar taak hervatten, opnieuw een burcht van tra ditie en cultuur, zoals de klassieke rij kunst betekent voor de vakman niet alleen, maar voor allen, die zin hebben voor schoonheid en gratie. In het hart van Weenen, tussen Michaeler- en Josefplatz, verheft zich het gebouw der school met de ver maarde, sprookjesachtige manege in de klassieke afmetingen van 55 bij 18 meter en 17 meter hoog; hier vertonen nog altijd de ruiters in hun traditio nele uniform de edele staaltjes van rijkunst op de beroemde witte Lippi zaner hengsten, hier ziet men de paar den als het ware zweven boven de grond, elke beweging van mens en dier in harmonie als vormden zij één le vend geheel. De rijkunst, zoals die hier oeoefend wordt, kan bogen op een ontwikkeling van eeuwen en grijpt in haar oorsprong terug tot de klassieke oudheid. De Lippizaner hengsten zijn ietwat gedrongen, maar fraai gebouwd, hebben een elastische gang, levendig tempera ment en een grote mate van intelligentie De schimmelkleur is kenmerkend voor deze dieren; slechts zeer zeldzaam ko men bruine Lippizaners voor. De af gerichte schoolpaarden worden nooit verkocht; zij blijven aan de school ver bonden nog afgezien van het feit, dat tijd en moeite, aan hun africhting be steed, nauwelijks in geld zijn uit te druk ken. Ieder, die in Nèderland belangstel ling heeft voor paarden, zal ongetwij feld het optreden van de Spanische Hof reitschule met vréugde begroeten als een zeldzaam evenement en bijzonder cultureel gebeuren. Verwacht wordt, dat in totaal tegen Februari a.s. 59 landen de verdragen zullen hebben getekend. Zfj worden van kracht zes maanden nadat twee of meer formele ratificatie-oorkonden zijn gede poneerd op het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken. (Van onze correspondent in Duitsland) Dat de Kerk in de Russische zone van Duitsland stelselmatig uit het openbare leven wordt verdrongen en iedere activiteit der geestelijken buiten het kerkge bouw op ontzaglijke moeilijkheden stuit, dit mag als bekend worden verondersteld. Maar dit proces van ontkerstening blijft natuurlijk niet stilstaan. Het werkt gelei delijk door. De bestaande regeling van het godsdienstonderwijs laat reeds zien, hoe de Russen de religieuze opvoeding weten te bemoeilijken: confessionele scho len bestaan niet en godsdienstonderwijs mag alleen gegeven worden op uren, niet aansluitend op de normale rooster. Dit heeft tot gevolg, dat de kinderen soms enkele open uren hebben en zonder werk op de school rondhangen, of apart voor een uur religieus onderwijs naar school moeten gaan. Bij de ongezonde toestanden in de Russische zone (lange wegen naar school, geen verwarming, slecht voedsel) werkt dit fnuikend op de deelneming der kinderen. bewust verwijderd uit het bewustzijn der kinderen. t, Erger is natuurlijk de geestelijke in vloed de communistische jeugd oefent een sterke druk op de kinderen der ge lovige ouders uit, terwijl de onderwij zers worden gedwongen, lessen in de leer van het materialisme en Marxisme te geven. Kort geleden protesteerde de protestantse Kerk tegen de invoering van een nieuw geschiedenisboek. Het was uit het Russisch vertaald, en be vatte een uiteenzetting, volgens welke Christus historisch niet heeft bestaan. Zo juist wordt nog gemeld dat in het land Saksen door het ministerie van On derwijs de namen Kerst-, Paas- en Pink- ster-vacantie officieel zijn afgeschaft. Zij mogen alleen nog maar winter- eu voorjaars-vacantie etc. heten. Ook hier wordt dus de christelijke traditie doel- Dat de geestelijken zelf niet meer erg veilig zijn was van den beginne af aan duidelijk: men heeft aanvankelijk ge poogd hen in te schakelen in het spiod- nage-systeem der partij, om op deze wijze een nieuwe en niet onoriginele uitleg aan het woord „zielenherder" te geven. In de laatste tijd worden meer gevallen bekend, dat katholieke geeste lijken verdwijnen. Vermoedelijk betreft het hier priesters die in hun predikaties niet erg voorzichtig zijn geweest. Niet minder ernstig echter zal men bet demonteren van kerken* beoordelen Reeds maanden geleden maakten we melding van het stelselmatig slopen van oude kastelen in Thüringen en Saksen, waardoor niet alleen onschatbare kunst bezittingen verloren gingen, maar ook kostbare woonruimte voor honderden vluchtelingen die in zulke, meest door hun adellijke bewoners verlaten, gebou wen toevlucht gevonden hadden. De De Haarlemse Rechtbank heeft zich gisteren van half drie tot 's avonds kwart voor elf aan één stuk bezig ge houden met de zaak der Beatrix-kli- niek, waarover wij deze week reeds een en ander berichtten. Het echtpaar K. had in het beklaagdenbankje plaats genomen, verdacht van verduistering, maar er kwamen"in deze strafzaak tal rijke andere aspecten naar voren, die dikwijls sensationele hoogtepunten ten gevolge hadden en in de late avond leidden tot de aanhouding van een ge tuige, die volgens de Officier van Jus titie, mr. G. v. d. Valk Bouman, ern stige reden gaf tot schuldig zijn aan meineed. De publieke tribune, die tot 'het laatst bezet bleef, werd er onrustig van. Er waren elf getuigen gedagvaard en de verdediger, mr. J. Roggeveen, had er nog een aantal a. déchare bijgevoegd. De president, mr. J. Hülsmann, be gon aanstonds met het verhoor van de 'verdachten. Verdachte K.-K. was vroed vrouw en kwam zodoende in contact met de kliniek. Zij leende het echtpaar Becker, de oprichters en eigenaars, in den beginne een bedrag van 1600. maar dit was terugbetaald toen de strub belingen begonnen. President: Daardoorhad u dus niets meer te vorderen? Verd. K.-K.: Ik meende nog op be paalde bedragen aanspraak te hebben. President: Dat is de eerste maal, dat u daarover spreekt. Verd.: Noemt u het dan morele aan spraken, omdat ik mee hielp de zaak op te bouwen. Pres.: Daar staat tegenover, dat u als vroedvrouw veel werk kreeg. De heer Becker is Duitser, maar woont al jaren in ons land; zijn vrouw, directrice der kliniek, is Duitse door haar huwelijk. Sept. 1944 moest Becker in actieve dienst komen, maar daar hij tegen het regime was dook hij onder. Dat was het moment waarop het echt paar K. een grote rol ging spelen, want zij kregen de touwtjes volledig in han den toen ook de directrice moest ver dwijnen uit vrees voor represailles. Pres.: En wat heeft ze toen gezegd? Verdachten: Jullie kunnen handelen zoals je wilt. Pres.: 'Meende u, dat u daardoor al het ontvangen geld in eigen zak mocht steken? Verdachten knikten. Pres.: Komt u er nu maar eerlijk voor uit. U hebt de kliniek geheel als de uwe beschouwd, omdat u dacht dat Duitsland de oorlog zou verliezen en dat dus het echtpaar B. het veld zou moeten ruimen. Geen haan zou naar uw handelwijzen kraaien. De directrice en haar man zijn van iedere vervolging ontslagen, na hun detentie in de Koudenhornkazerne; geen enkele blaam piocht hun meer treffen. Maar heeft u niet de hand gehad in de arrestatie? Verdachten schudden „neen". President: Maar hier staat in de stukken, dat u tot tweemaal toe bij de B S. geweest bent om de arrestatie te bepleiten. Verdachten: Dat is niet juist. Toen de heer Becker was ondergedo ken ontving hij van het echtpaar K. een schriftelijk voorstel, waarin er op werd aangedrongen de kliniek te verpachten voor 250.per maand. Dit aanbod vonden de eigenaars scherp en zeer on sympathiek en daarom wezen zij het van de hand. - Zij blevgn gedurende de oorlog on dergedoken bij een Haarlemse familie De dag na de bevrijding keerde de heer Becker terug naar de kliniek en maakte de afspraak, dat hij de Dins dag daaropvolgend terug zou komen. Toen hij echter op die dag de kliniek wilde binnengaan, werd hij aangehou den door de B. S. en direct gearres- teerd. Tot Maart 1947 heeft het echtpaar Koubrugge toen nog de Beatrix-kliniek beheerd De heer K. vertelde dat hij op zekere dag 490Ö in een kist had op geborgen omdat hij met zijn vrouw bui ten de stad zou gaan. Het geld was bij zijn terugkomst spoorloos verdwenen, waar hij niets van begreep. De presi dent vond het wel vreemd, dat verdach te van deze diefstal bij de politie zo wei nig werk had gemaakt. De heer Becker, die als getuige op trad, had in de hongerwinter verschil lende keren gevraagd of hij de boeken van de kliniek in mocht zien, wat hem steeds geweigerd werd. Met het echtpaai K. was hij overeengekomen, dat zij voor iedere bevalling 10 zouden ontvangen, en dat de overige inkomsten aan de kliniek ten goede zouden komen. Hij had de kliniek echter'nooit verpacht of overgedragen. Bij zijn terugkomst miste hij vele goederen, o.a. een hoeveelheid linnengoed ter waarde van 2500. Een leraar, de heer De B., fungeerde in de bezettingstijd als tussenpersoon van beide echtparen en hield zo nu en dan de boeken bij. Twee verpleegsters, die een verklaring getekend hadden, waarin stond dat de heer Becker „fout" geweest was, wer den door de officier scherp ondervraagd: U heeft een verklaring getekend. Deed u dit op eigen initiatief of werd u dat aangeboden? Wij ontvingen een getypt schrijven, dat wij konden ondertekenen. Van wie heeft u dat ontvangen? Dat' weet ik niet meer, edelachtbare. Dat weet u wel, u staat hier de rechtbank te bedriegen, terwijl u een eed hebt afgelegd. Ik kan u wel zeggen, wie het geweest zijn. Ik geloof, dat ik dit briefje ontvangen heb van het echtpaar K. of van mijnheer De B. Dat weet u zeker! Jawel, edelachtbare. Tegen de hoofdzuster had mevr. K. eens gezegd: „Als mijnheer en mevrouw Becker niet meer terugkomen, dan is de kliniek van mij." Ook de werkster H. vond, dat 't er dikwijls „zeer raar" aan toe ging. De dochter van het echt paar Becker had haar fiets niet terug gekregen, toen zij die kwam halen, ver klaarde een werkman. De heer K. had toen tegen hem gezegd: „Ik geef hem niet, want ik rij er op en kan hem niet missen." Verdachten ontkenden prac- tisch alle beschuldigingen en als zij zo in 't nauw gedreven werden, dat zij dit niet meer konden doen, zeiden zij steeds: „Dat kan ik mij niet meer herinneren." Het Nederlands Beheersinstituut, dat op 9 Augustus de kliniek had overgeno men, werd op de zitting vertegenwoor digd door de inspecteur B. Hij toonde een brief, waarin mevr. K. aan het in stituut verzocht, om aangesteld te wor den als directrice van de kliniek. De president constateerde, dat het Be heersinstituut geen aandacht had ge schonken aan de gang van zaken voor 9 Augustus. De heer K. had op de bank 75 brief jes van honderd gulden gestort. Hier van had hij 3500 gereserveerd voor de kliniek en 3800 in eigen zak gestoken. De balans, waarop deze post voor kwam, was opgesteld door boekhouder B., die hiervoor gegevens ontving van verdachten. De president begreep niet, dat dit door net Beheersinstituut was goedgekeurd. Het feit, dat deze post op de balans voorkwam, hield echter niet in dat het instituut hét daarmee eens was, ver klaarde de inspecteur. De assistent-accountant vond de heer K. een zeer slecht administrateur en gaf een nadere toelichting op de boeken, die hij gecontroleerd had. In dé hongerwinter was er tussen ver dachten en het echtpaar Becker een contract gesloten, waarin de kliniek aan K. werd overgedragen. Tegelijkertijd hadden zij dit contract echter nietig ver klaard, omdat dit alleen gesloten was om de Duitsers uit huis te houden. De accountant v. H., die bij deze officieuze overeenkomst tegenwoordig was, werd geen enkele keer toegelaten, als hij de boeken wilde controleren. Tijdens het verdere verhoor kwam vast te staan, dat verdachten geen schei ding hadden gemaakt tussen geld voor de kliniek en geld voor eigen zak. De boekhouder S. P. kreeg van de eigenaars opdracht een overzicht te ma ken van de chaos, na de terugkeer in 1947. Hij stelde op verschillende manie ren verduistering vast. Bij de Burgerlijke Stand stonden geboorten genoteerd, die plaats hadden in de Beatrix-kliniek, maar die niet in de registers te vinden waren. Er moet geld op een of andere bank staan, maar welke wist getuige niet. Hij meende tenslotte, dat het totaal verduisterde bedrag op 30.000 gesteld mag worden, waarvoor een civiele vor dering tegen het echtpaar K. is inge steld. Toen kwam een kantoorbediende, vriend van verdachten, verklaren, dat hij de directrice, vlak vcor zij zou on- derduikep, in een heftig gesprek tegen K. had horen zeggen „jullie hebt carte blanche." Zr. Beckers: dat ging over levensmid delen, edelachtbare. De president riep getuige De B. weer naar voren en ivroeg of hij bij dit ge sprek geweest was. Getuige De B.: Er werd over de moei lijkheden gesproken en toen zei de di rectrice „Er is mij niets meer aan ge legen, voor mijn' part doek je de hele zaak op. Je hebt carte blanche." Zr. Beckers: Nauwelijks was ik onder gedoken of ze lieten me in de steek. Dat waren de mensen waarin ik vertrouwen gesteld had. Tegen mijn leveranciers verklaarden ze, mij niets meer af te le veren zodat we bijna niet te eten had den. koe kon ik carte blanche geven? Het was onze zaak en we hebben er zeer veel verdriet van gehad, dat we overal buiten gehouden werden. Perti nent is niet gezegd: doe maar net wat je wilt of zo iets. Dan staat de officier van Justitie op en zegt: edelachtbare heren, ik heb em stige redenen om te veronderstellen, dat getuige De B. meineed pleegt. De president ondervraagt alle getui gen, die dit aangaat, nog eens, waarop De B. wordt aangehouden en weggeleid. Requisitoir en verdediging zullen Za terdagmorgen om half tien worden ge houden. (Van onze verslaggever) Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam begon Donderdag mft de derde be handeling van de zaak tegen vier direc tieleden van Wilton-Fijenoord, die wor den verdacht van collaboratie. Destijds werden de heren Teschmacher, Muller, Metzelaar en Wilton door de Rotterdam se Kamer van het Haagse Hof respec tievelijk veroordeeld tot 17 maanden ge vangenisstraf en f 50.000 boete, 16 maan den en f 30.000, 12 maanden en f 30.000 en f 30.000 zonder meer. In hoger beroep wees tenslotte de Raad van Cassatie de zaak terug naar het Amsterdamse Hof. dat haar op zijn beurt weer in de in structie bracht. De eerste en tevens belangrijkste getuige was Donderdag dr. H, M. Hirsch feld, die op verzoek van de president, mr. C. Ruys, een klein exposé gaf van de situatie in het bedrijfsleven, na de capitulatie in 1940. Een situatie, die ae secretaris-generaal voor Landbouw en Voedselvoorziening „chaotisch" noemde. Getuige releveerde de besprekingen, die destijds t.a.v. déze kwestie werden ge voerd tussen de overheid (de secretaris sen-generaal) en Seyss-Inquart; bespre kingen, die „lang niet mals" waren ge weest. Intussen verklaarde dr. Hirsch feld eveneens, dat de Nederlandse Over heid destijds altijd open stond voor de moeilijkheden van het bedrijfsleven waarvan de kopstukken verschillende malen door haar werden ontvangen. Ook de desbetreffende (instruerende) circu laire van generaal Winkelman kwam in dit verband ter sprake. Een circulaire, die betoogde, dat medewerking van het bedrijfsleven aan het vervaardigen van oorlogsmateriaal in strijd was met het Landoorlogsreglement en dus verboden was, maar die naar getuige onthulde door de Duitsers in verdraaide vorm aan de pers werd verstrekt. De generaal werd daarna geprest het oorspronkelijke geschrift in te trekken. Dit alles werd dan door dr. Hirschfeld betoogd om aan te tonen, dat niet helemaal waar was de bewering, dat het bedrijfsleven destijds in het geheel niet wist waar het aan toe was. Met betrekking tot de metaalindustrie gaf dr. Hirschfeld als zijn mening te kennen, dat de secretarissen-generaal aeStijds wel hadden begrepen dat som mige, overigens fatsoenlijke, industrië len onder de druk der omstandigheden soms een stap verder gingen dan prin cipieel eigenlijk geoorloofd was. Hij voegde daaraan toe, dat de directie van Wilton-Fijenoord „stellig geprotesteerd" had tegen het vervaardigen van geschut- dat zij vervolgens geprobeerd had de productie daarvan te beperken tot ma teriaal voor het „bezettingsleger", maar dat de Duitsers toen hadden gezegd: „Wat bezettingsleger is maken wij wal uit." Een bedrijfsleider van de firma kwam vervolgens voor het getuigenhekje; hein werd door de president gevraagd: „Voelde u bij de arbeid dat u onder druk stond." Getuige antwoordde mt. grote stelligheid bevestigend. Maar op de vraag van verdachte Metzelaar „of a;e druk uitging van de Duitsers of van da directie" wenste hij geen antwoord te geven. Naderhand gaf hij het posthuum tóch. Verdachte Metzelaar sprak toen over „moeilijkheden" met de Duitsers. „Vielen er wel eens klappen", zo wilde hij van getuige weten en de bedrijfs leider zei toen prompt: „Ja, maar ook van uw zijde". Drie van de vier verdachten waren evenals trouwens hun raadslieden tamelijk fel in het voeren van hun ver dediging. Toen verdachte Teschmacher een tamelijk bewogen betoog hield, on derbrak hem mr. Ruys met de woorden: „U mag alleen vragen stellen". Verd.: „Dat is gebrek aan routine". Pres.: „Ik wens geen brutaliteiten hier". Ook verdachte Muller weerde zien en ontkende categorisch arbeiders opge wekt te hebben in Duitsland te gaan werken. iDe zitting duurt voort.) Russen wilden ongetwijfeeld de herin nering aan een feodaal verleden uitwis sen. Men moest natuurlijk een formelt reden aangeven; deze werd gevonden in de bewering, dat men het materiaal voor nieuwe boerderijen nodig had. Hetzelfde is nu in Brandenburg met kerken gebeurd. De Evangelische ker kelijke instanties van Brandenburg hebben bij de communistische minis ter-president van Brandenburg gepro testeerd tegen de vernieling van kerken en pastorieën. In de laatste tijd nemen namelijk de gevallen toe, dat hele kerk gebouwen afgebroken worden en het materiaal gebruikt wordt om nieuwe boerderijen te bouwen. De communis tische burgemeesters beroepen zich hierbij precies als in het geval der kastelen op een bevel van de militaire autoriteiten der Sovjet-bezetting. De Duitse kerkelijke instanties zeggen in hun protest uitdrukkelijk, dat het niet gaat om enkele afzonderlijke ge vallen, maar om een algemeen plan. dat van hoger hand is voorbereid. Wel heeft de minister-president van Brandenburg meteen toegezegd, dat deze vernieling der kerken onmiddellijk zou worden verboden, maar de kerkelijke protes tantse instanties hebben een lijst inge diend van alle vernielde kerken, waar voor niet eens vergoeding aan de eige naars is uitbetaald. Soms beweerden de communistische burgemeesters, dat de bewoners van de plaats de vernieling zelf wensten, maar het ligt voor de hand, dat men in zulke gevallen het commu nistische gedeelte van de bevolking ge hoord had. Dit alles laat de toekomst der Kerk in de Russische zone in geen gunstig licht zien. Het is niet uitgesloten, dat de Russen de verscherping van de strijd tegen het Christendom aan de nieuwe Oost-Duitse regering overlaten, zoals zij dit ook. in de overige landen van Oost-Europa deden. Want ook daar begon de strijd tegen de Kerk pas na dat de Russen het gezag aan de inge zeten communistische regering hadder toevertrouwd. De schijn moet bewaard worden, dat dit alles niet door Moskou wordt geleid, maar uit de volkeren zei voortkomt. Voor het Amsterdamse Gerechtshof diende Donderdag de zaak van de 49- jarige Hilversummer P. B., die op 20 September j.l. wegens mishande ling van huisgenoten door de recht bank tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij meer dere malen zijn vrouw en zijn toen 21- jarige zoon zwaar mishandeld heeft en een bij hem ondergedoken Jood in de hongerwinter, terwijl het gezin ruim van voedsel werd voorzien, het nodige levensonderhoud onthield, waardoor de ze in Februari 1945 van uitputting is gestorven. Verdachte gaf toe, dat hij zo nu en dan zijn vrouw en zoon een pak slaag toediende, doch ontkende beslist de onderduiker verkeerd behandeld te hebben. De getuigen die door de Procureur- Generaal waren opgeroepen, vertelden evenwel iets heel anders. Als eerste kwam de, inmiddels geschei den, vrouw van verdachte Zij vertelde hoe zij meermalen door verdachte was geschopt en getrapt, gestompt en ge slagen, in een ijskoud bad was gedom peld, waar zij soms bijna een uur in moest blijven zitten. Ook de zoon had hij vaak tot bloedens toe geslagen en eens zijn hand in een bankschroef vast gezet. Beiden getuigden, hoe de onderdui ker na Dolle Dinsdag niets anders te eten kreeg dan waar hij volgens de normen recht op had. Hoe de andere huisgenoten, een dienstmeisje incluis slaag kregen, als zij van htm eigen por tie iets aan de onderduiker gaven. Hoe deze uit angst voor huiszoekingen in een schuur werd opgeborgen. De jon gen waarschuwde m begin Februari tenslotte zijn vader, dat de man zo uit geput was, dat hij werkelijk niet meei daar verblijven kon en kreeg toestem ming de zieke naar het huis te bren gen, waar hij diezelfde nacht overleed De verdediger had nog enige getuiger a décharge opgeroepen, die echter wei nig nieuw licht op de zaak wierpen De Gouverneur-Generaal, mr. J. Fa- bius, eiste bevestiging van het vonnis. Gistermorgen omstreeks 5.20 is op de rijksweg Amsterdam—Den Haag ter hoogte van de Slaagh in de gemeente Oegstgeest een ernstig verkeersongeluk geschied. De bestuurder van een grote vee auto, waarachter een grote aanhang wagen, beide met schapen en kalveren geladen, reed op genoemde weg in de richting Den Haag. De bestuurder van een vrachtauto, geladen met kratten, kwam uit de tegenovergestelde rich ting. Door tot nu toe onbekende oor zaak reed deze vrachtauto tegen de linkerzijde van de auto met de aan hangwagen. De aanrijdende auto vloog direct na de botsing in brand, waar door de bestuurder brandwonden kreeg en de mede-inzittende een gebroken sleutelbeen en minder ernstige brand wonden bekwam. Beide mannen zijn in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. Hun toestand is ernstig. De bestuurder van de vrachtauto met aanhangwagen kreeg lichte ver wondingen aan handen en gelaat, ter wijl de mede-inzittende brandwonden in het gelaat opliep. Het vee werd gered, alleen een schaap bleek zwaar gewond. De brand weer uit Oegstgeest heeft de brand ge blust. De vrachtauto, geladen met kratten is totaal verbrand, terwijl de aanhangwagen, geladen met vee, door de brand zwaar werd beschadigd. Aan dr. Herman Baruch, Amerikaans ambassadeur in Nederland van April 1947 tot Augustus 1949, is door de Ne derlandse consul-generaal in de V. S„ W. Cnoop Koopmans, ten huize van de consul-generaal de onderscheiding van Grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw uitgereikt. Onder de tal rijke aanwezigen bevond zich ook me vrouw Eleanor Roosevelt. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zal de afvloeiing van ongeveer 500 leden van het corps rijkspolitie, wel ke door de regering op korte termijn noodzakelijk wordt geacht, op zodanige wijze geschieden, dat de ontslagen met inachtneming zoveel mogelijk van de belangen van het betrokken personeel enerzijds en die van de dienst ander zijds, geleidelijk in 1950 zullen worden verleend. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5