Ml Massagraven ontdekt bij Lübeck MH JERUZALEM ONDER PERMANENT INTERNATIONAAL BEHEER Reders gaan met minister Mansholt praten Amerika bestelt luidklokken in Nederland ERNSTIGE AANRIJDING BIJ HAARLEM Ruim300 lijken aangetroffen Uit een „andere" denkwereld Het weer BEHEERSCHAP ZAL VOOR DE STAD EEN „HOGE AUTORITEIT" AANWIJZEN Tot hoofd en hart Auto met stenen in botsing met tram MET GROOT VERLOF Zaak Wiiton-Fijenoord voortgezet Spanning in Batayia neemt toe Roemeens vliegtuig in Belgrado geland Autorijden op Zondag m Hoe lang zal deze toestand moeten duren J ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24637 DEBAT IN K.N.I.P. OVER R.T.C. Rijkspostspaarbank Dreigbrieven van de Darul-Islam Suikerprijs wordt NIET verlaagd DRINKWATER UIT HIET IJSSELMEER Escorterend soldaat gedood Benzine echter duurder In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Posthumus (P.v.d.A.) heeft minister Spitzen mede gedeeld, dat na 31 December a.s. hei Zondagsrijverbod niet meer zal gelden. Het ligt n.l. niet in de bedoeling de Wet Tijdelijke Regeling Per sonenvervoer mei motorrij tuigen opnieuw ie verlengen. Prins Bernhard moet bed houden Geldigheidsduur brand- stoffenbonnen Fonds voor actie tegen Leopold's terugkeer De Algemene Vergadering der Verenigde Naiies heefi gisteravond laai ie Flushing Meadows mei een flinke meerderheid besloten Jeruzalem onder een permanent internationaal bewind te plaatsen, dat zijn gezag zowel binnen als buiten de stad zal uitoefenen. De Algemene Vergadering besloot voorts dat het internatio nale bewind over Jeruzalem zal komen ie staan onder een door de Beheerschapsraad aan ie wijzen hogere autoriteit. Onder de term „Stad Jeruzalem" dient ie worden verstaan de gemeente Jeruzalem in haar huidige vorm, benevens de omringende steden en dorpen. Het meest Oostelijk ge legen van deze plaatsen is Abu Dis, hei meest Zuidelijk Bethlehem, hei meest Westelijk Eiv Kariv (waaronderMoisa valt) en het meest Noordelijk Shu'Fatm. Besluit Assemblée U.N.O. Oplossing probleem H, Graf Roem van Aarle-Rixtel wordt thans uitgedragen in den vreemde BRAND OP DE „RANDKERK Op weg naar Z.-Afrika Oude man gedood door gas- verstikking Sluiting kapperszaken op Tweede Kerstdag BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstt. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur! W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mllllmeter- hocqte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oDaave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week. I 132 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor drie is op de grote weg Amsterdam Haarlem nabij Haarlemmerliede een ernstig ongeluk gebeurd. Een zwaar met stenen beladen vracht auto wilde de grote weg verlaten om via een bruggetje de polder in te gaan naar 'n kerkje in Haarlemmerliede, dat ge restaureerd wordt. De chauffeur vroeg een agent de weg en deze zeide: „Over veertig meter links afslaan, maar pas op de tram!" De man lette echter alleen op de tramtrein komende uit Amsterdam en zag niet die uit Haarlem, welke en kele seconden later passeerde. Een hevige botsing volgde. De vracht wagen werd veertig meter meegesleurd en in een ravage veranderd. De be stuurder zowel als de naast hem zit tende man werden met arm- en been breuken naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De passagiers in de voorste wagen van de tram kregen alleen lichte verwondin gen ten gevolge van glasscherven. Een bakkerskar werd ook nog meegesleurd, maar niet beschadigd. Overzicht van de grote ravage, die aangericht werd bij de botsting tussen een tram en een vrachtauto op de weg van Amsterdam naar Haarlem. Het ministerie van Oorlog maakt bekend, dat met ingang van 20 December het vol gende personeel van de Landmacht, met inbegrip van de Luchtstrijdkrachten, dat zijn dienst in Europa verricht, met groot verlof kan worden gezonden. Ten eerste: dienstplichtige onderofficieren en korpo raals met kaderopleiding, die vóór 1 Ja nuari 1947 zijn opgekomen; en ten tweede: dienstplichtige korporaals zonder kaderop leiding en soldaten, die vóór 1 Januari 1949 zijn opgekomen. Van deze laatste groep zijn uitgezonderd de vooropgeroepenen van de voorjaarsploeg 1949, ongeacht tot welke lichting zij behoren, vervolgens zij door wier vertrek organieke tekorten zouden ontstaan en ten slotte zij, die bij de L.S.K. dienen en geen technische vakopleiding genieten of heb ben genoten. Deze la^tsteri worden zodra zij 24 maanden in werkelijke dienst zijn, met groot verlof gezonden. Tenslotte kan met ingang van 1 Maart 1950 groot verlof worden, verleend aan dienstplichtige onderofficieren en korpo raals met kaderopleiding, die vóór 1 Juni 1947 zijn opgekomen. Voor de debatten in het K.N.I.P., het republikeinse parlement, over de resul taten der R.T.C., hebben zich zeventig sprekers opgegeven, zodat er een spe ciaal tijdschema moest worden opge steld. Bij de debatten was er een opmerke lijke uitlating van prins Surjohamidjojo van Surakarta, die zei, dat de R.I.S. een politionele actie op Nieuw-Guinea zou den kunnen ondernemen, doch dat dit onnodig is, omdat hij er zeker van is, dat dit gebied eens tot de R.I.S. zal be horen. De afgevaardigde Jusuf van Su matra verklaarde dat de financieel-eco- nqmische overeenkomst het Indonesi sche volk terugbrengt tot de status van half gekoloniseerde. Thans hebben ook de raad van Zuid- Oost-Borneo en het parlement van Pa- sundan de R.T.C.-resultaten en de voorlopige constitutie der R.I.S. aan vaard. De ondertekening van de Grondwet der R.I.S. in het gebouw Pegansaan 56 te Batavia is verschoven naar 14 De cember. De presidentsverkiezing en de ediging geschieden nu op 17 December. De Vierde Kamer van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof zette Vrij dag de behandeling voort van de zaak tegen de vier oud-directeuren van Wii ton-Fijenoord. Er kwamen toen getui gen 'i décharge gehoord. Een der getuigen, A. Knape, oud-di- recteur van de Rotterdamse Droogdok Mij. zeide, dat generaal Winkelman bij het onderhoud op 19 Mei 1940 gezegd Zou hebben: „Werken voor de Duitsers zult u moeten doen volgens de normale zégelen van het koopmanschap." Voorts deelde hij mede, dat hij van admiraal Schultze opdracht had gekregen lan- Ceerbuizen te vervaardigen. „Wij be schouwden het als directieleden een laffe daad om na de capitulatie in 1940 tveg te gaan, en wilden onze mensen biet aan dieven en moordenaars over laten." Een der drie advocaten vroeg de ge tuige, of hij kon bevestigen hetgeen de advocaat in een in 1947 uitgekomen jaarverslag over verdachte T. had ge lezen, n.l. dat T. zeer Veel voor de Ne derlandse industrie heeft gedaan. Ge tuige antwoordde hierop, dat hij deze Uitspraak kon onderschrijven. Een an dere directeur van de R.D.M., de heer D. Endert, zei: ..Er is niet uitdrukkelijk Sezegd, dat wij geen oorlogsmateriaal •bochten vervaardigen, dat is mijn me ning." Een hoofdingenieur, die chef was ge feest op de afdeling bewapening, ver klaarde, dat de Duitsers opdracht had den verstrekt voor de levering van tor- fedolanceerbuizen. Deze opdracht ®'dus getuige is uiteindelijk nog veel tater klaargekomen dan wij hadden "Pêegeven. Maandag houdt de advocaat-fiscaal Vin requisitoir. In November werd ingelegd 21.763.363 b terugbetaald 28.340.999. Deze cijfers Uren over November 1949 19.923.649 b f 27.365.356. hoj Inleg over Jan. tot en met Nov. f on°eg 259.447.999; de terugbetaling (.jj®-143.747. Voor 1948 waren deze iters ƒ229.304.810 en ƒ324.867.427. Britse firma's in Singapore, met fi lialen in Batavia, vrezen, dat de over dracht der souvereiniteit op 27 Dec. a.s. gepaard zal gaan met bloedige onlusten, aldus lezen wij in de Daily Telegraph van heden. Uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, dat de Britse autoriteiten in Batavia reeds de mogelijkheid heb ben besproken de Britse onderdanen te evacueren, indien hua veiligheid gevaar zou lopen. Een vertegenwoordiger van de British Overseas Airways heeft aan het hoofd kantoor te Singapore medegedeeld, dat talrijke blanken, oilder wie ook niet- Nederlanders, brieven hebben ontvan gen, waarin zij met de dood bedreigd worden, indien zij na de overdracht nog in Batavia blijven. Deze brieven zou den afkomstig zijn van leden van de Darul-Islam. Andere berichten uit Batavia meld den, aldus voegt de Daily Tel. hier nog aan toe, dat de spanning hier met de dag toeneemt. Vier vrachtauto's vol met republi keinse troepen zijn vanmorgen Batavia binnengereden, aldus meldt U. P. De soldaten sloegen hun hoofdkwar tier op in het centrum van de stad, re.cht tegenover het hoofdkwartier van het Nederlandse leger. Commandant was lt.-kol. Tasmin van de Siliwangi- divisie. Verwachting tot Zondagavond: Wisselende bewolking met voor namelijk in de Noordelijke helft van het land hier en daar enkele regen- of sneeuwbuien. Geleidelijk naar Noordelijke richting draaiende wind, aanvankelijk zwak tot matig, later langs de Waddenkust nu en dan vrij krachtig. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst. Overdag temperatuur oplopend tot enkele graden boven het vries punt. Zondag: Zon 8.3816.28. Maan 22.44 —12.51. Maandag: Zon 8.3916.28. Maan onder 13.04. Naar de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mededeelt, is het om technische redenen niet mo gelijk over te gaan tot verlaging van de prijs van suiker. In de onderhandelingen, die thans worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over lonen en prijzen, zal ook de prijsstijging van het varkensvlees en het feit, dat een gedeeltelijke com pensatie door prijsverlaging van de suiker achterwege zal blijven, onder werp van besprekingen uitmaken. Nader verneemt ónze Haagse redac teur, dat de technische redenen, van officiële zijde aangevoerd voor de hand having van de suikerprijs, hierin schui len, dat men 't financieel onverantwoord achtte, van deze verlaging, opgezet tén bate van de consument, ook de verwer kende industrie (snoepgoed, drank, etc.) mee te laten profiteren. Het aanvanke lijke plan tot verlaging van de prijs werd uitgebroed door de regering, terwijl mi nister Mansholt zie hin Washington be vond. De secretaris-generaal voor voed selvoorziening schijnt zich hiertegen ver zet te hebben, doch zonder resultaat. Nu de minister bij zijn terugkomst het plan toch onuitvoerbaar acht, is de aangekon digde verlaging herroepen. In de Memorie van Antwoord var Ged. Staten van Noord-Holland op de afdelingsverslagen betreffende de be grotingen voor 1950 wordt medege deeld dat intensief gewerkt wordt aan de plannen tot onttrekking van drink water aan het IJsselmeer. Verwacht mag worden dat reeds in het komende jaar definitieve voorstellen kunnen worden gedaan, nu de proefnemingen en de voorbereidende onderzoekingen de mogelijkheid hebben aangetoond. Ged. Staten betrdfcren zeer dat de wer ken aan de tunnel te Velsen niet kun nen worden voc^-tgezet. In verband hiermee wensen Ged. Staten niet tege lijk op tunnelbouw bij de Hembrug aan te dringen. Het Joegoslavisch nieuwsagentschap heeft gisteravond meegedeeld, dat in een Roemeens lijnvliegtuig vier passa giers een escorterend soldaat doodden en de piloten dwongen om in Joego slavië te landen. Het toestel landde met 19 passagiers, een bemanning van 5 koppen en het lijk van de soldaat in Belgrado. Het was op weg van Sbioe naar Boekarest, toen twee van de vier samenzweerders de soldaat neergeschoten en de passagiers in bedwang hielden, terwijl de twee andere de cockpit binnen gingen en de piloot dwongen naar Belgrado te vliegen. De vier mannen, die de overval be raamd hadden, hebben aan de Joegosla vische autoriteiten meegedeeld, dat zij in Joegoslavië wensten te blijven. Later heeft, volgens Tanjug, een vijfde man. een bankier, eveneens de wens te ken nen gegeven in Joegoslavië te willen blijven. Daar binnenkort de benzineprijs ver hoogd wordt, zal, naar te verwachten is, door de autobezitters niet in ruime mate gebruik worden gemaakt van de moge lijkheid des Zondags auto te rijden. Tengevolge van ongewoon heftig op tredende reactie op de inentingen tegen tropenziekten. die Prins Bernhard dezer dagen in verband met zijn aanstaande reis naar de West moest ondergaan, is hij genoodzaakt het bed te houden. Prins Bernhard zal derhalve vandaag ook niet aanwezig kunnen zijn bij de herden kingsplechtigheid voor de gevallenen in de strijd tegen Japan, in de Sint Jacobs- kerk te Den Haag. Het Rijkskolenbureau deelt mede, dat de hierna genoemde losse brandstoffenbonnen met ingang van 16 December hun geldig heid verliezen: rantso^nbonnen „Brandstof fen 11 eenheden 1949/'50", rantsoenbonnen „Brandstoffen 6 eenheden 1949/'50", rant soenbonnen ..Brandstoffen 1 eenheid 1948/ 1949", rantsoenbonnen „Brandstoffen voor a.s. moeders." Deze bonnen moeten uiterlijk 15 Decem ber bij een brandstoffenleverancier worden ingeleverd. Naar gisteren van officiële Duitse zij de werd meegedeeld, zjjn aan de Oost zeekust, nabij Lübeck massagraven ont dekt, \vaarin ruim 300 lijken zijn aan getroffen. De politie vermoedt, dat de hier begraven slachtoffers inwoners wa ren van het beruchte concentratiekamp Neuengamme. In de laatste dagen van de oorlog werden duizenden geïnter neerden in Lübeck aan boord van twee schepen gebracht, vermoedelijk om hen te evacueren voor de naderende britse legers. De twee schepen werden echter bij een luchtaanval in de baai van Lü beck tot zinken gebracht. Men neem. aan. dat de pas ontdekte graven de slachtoffers van deze i/cht- aanval, onder wie enkele Duitse bewa kers, 'bergen. De graven werden aangetrofien in Sieksdorf bij Scharbeutz. De regering van de staat Sleeswijk- Holstein publiceerde gisteren een ver klaring, waarin werd meegedeeld, dat bij een onderzoek 89 lijken, beg-aven op het landgoed van de burgemeester, wa ren aangetroffen, Volgens deze verkla ring had de betrokken burgemeester meegedeeld, dat hij op last van een Brits officier de lijken van kampbewoners, die aangespoeld waren, op zijn lanogoed had laten begraven. In de verklaring werd verder mede gedeeld, dat de burgemeester op eiger. verzoek geschorst was tot een onderzoek ï)e voorzitter van de Belgische socia listische partij, Max Busct, heeft gisteren een beroep op alle leden van de partij gedaan om bijdragen te storten voor een propagandafonds voor een campagne tegen de terugkeer van koning Leopold. In een hoofdartikel in het socialistische blad „Le Peuple" schreef Buset: „Er zal veel geld nodig zijn orp de aandacht van de kiezers te vragen en om definintief een terugkeer van Leopold de Derde te voorkomen." had plaats gehad om vast te stellen waarom van deze graven niet eerder melding gemaakt was. De politie heeft meegedeeld, dat tot nu toe 260 tot 300 lijken zijn gevonden. Verwacht wordt echter, dat nog ge- veer 100 slachtoffers zullen worden op gegraven. Onder de tot nu toe gevonden slachtoffers bevonden zich 42 Duitse sol daten. Politie en doktoren stellen een onder zoek in naar de beschuldiging, uat de geïnterneerden door de S.S. met machi negeweren werden neergeschoten, toen zij trachtten de kust te bereiken. Dit verhaal doet reeds sinds net, ein de van de oorlog de ronde. a I Voorbereidingen voor het Heilig Jaar. Arbeiders zijn bezig met de belemmeringen te verwijderen bij de Heilige Deur en de St. Jan van hateranen, die weldra door Paus Pi us XII geopend zal worden. dit plan zonder die gegevens en cijfers ten uitvoer gebracht kunnen worden?" De Noor Finn Moe zeide, dat interna tionalisatie van Jeruzalem het bestand in Palestina en Jeruzalem in gevaar zou kunnen brengen in plaats van de veilig- De Assemblee besloot verder de Be heerschapsraad te verzoeken in zijn vol gende zitting (waarschijnlijk in Januari a.s.) de opstelling van een statuut voog Jeruzalem te voltooien, waarin de be ginselen moeten zijn neergelegd, zoals deze zijn vervat in de door de Alge mene Vergadering goedgekeurde reso lutie. Tenslotte heeft de Algemene Vergade ring nog een beroep gedaan op de Be- reerschapsraad om zich te verzetten te gen elke poging van een belanghebbende regering om de raad af te houden van de ten uitvoer legging van het statuut voor Jeruzalem, zoals het' door de Ver enigde Naties is goedgekeurd. Tjjdens het debat verklaarde de Ne derlandse afgevaardigde, van Heuven Goedhart, dat goedkeuring van de in ternationalisatie van Jeruzalem door de V. N. slechts een oplossing op papier zou betekenen. Spr. was niet in principe tegen inter nationalisatie van Jeruzalem, doch, al dus zeide hij, het zou niet reëel zijn het teit voorbij te zien, dat zowel Joden als Transjordaanse Arabieren het plan ver worpen hadden. „Ik verzoek, en ik meen dit zeer ernstig, aldus van Heuven Goed hart, de delegaties, die bereid zouden zijn troepen naar Israel te 'zenden voor net uitvoeren van de internationalisatie, op dit spreekgestoelte gegevens en cij fers te komen noemen. Hoe zou immers Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen zal Dinsdag een deputatie van de Redersvereniging uit IJmuiden in Den Haag een onderhoud hebben met minister Mansholt, teneinde het stil leggen van de vloot nader te motive ren. Tevens hoopt men de bewindsman te overtuigen dat ingrijpende maatre gelen nodig zijn om een exploitatie weer mogelijk te maken. Verder vernamen wij nog, dat het in de bedoeling had gelegen nog deze week in klein comité een vergadering te beleggen van afgevaardigden der reders en der werknemers onder voor zitterschap van de heer P. J. Renooy van het College van Rijksbemiddelaars. Deze bespreking moest echter voor de tweede maal worden uitgesteld, omdat een hoofdbestuurder der werknemers organisaties plotseling verhinderd was Deze zal niet eerder dan Dinsdagavond terug zijn, zodat, als er al een eerste contact gelegd wordt, dit niet eerder dan Woensdag zal plaats vinden. Intussen is het voorbeeld van de Me- dan IJm. 57, die Dinsdag toch naar zee ging, ondanks het besluit van de re ders om de vloot stil te leggen, nog door enkele andere schepen gevolgd De Batavia IJm. 99, die van dezelfde rederij is als de Medan, en de Viking Bank IJm. 183, van de rederij Mercu- rius, zijn eveneens naar zee of worden voor een nieuwe reis klaar gemaakt. De rederijen zeggen het roerend met de beslissing van de redersvereniging eens te zijn, maar hun bedrijven maken een lonende exploitatie mogelijk. Het zijn, naar wij vernemen, reders-hande laren, die, nu er weinig vis komt, in derdaad als handelaar een kans maken. „Ze willen een nestje uithalen", zei ons een reder, „maar laat zij hun gang maar gaan." Enigszins anders ligt het met de Abraham SCH 91, die Maandag op nieuw naar de Barendszee vertrekt. Dit schip is van de regering gecharterd en de rederij vreest nu scheef tegenover de betreffende regeringsinstantie te komen staan, als het besluit van de redersvereniging ook voor dit schip zou worden gevolgd. Intussen rijen in de Vissershaven de schepen zich aaneen in een trieste reeks langs de Zuidzijde. Aan boord wordt nog wat gerepareerd, maar het leven, de hartslag, ontbreekt. Het be drijf ligt dood; de Vissershaven is één grote rouwkamer. Als de stormwind uitschiet en de golven opzweept, bot sen de schepen tegen elkaar aan. Het is of zij elkaar aanstoten en vragen: Hoe lang zal dit moeten duren? neid van de Heilige Plaatsen te verzeke ren, en juist voor die Heilige Plaatsen een bedreiging zou vormen. Noorwegen Kon geen morele verantwoordelijkheid niervoor op zich nemen en zou de Ne derlands-Zweedse resolutie ondersteu nen. De afgevaardigde Henrik Kaufmann van Denemarken, dat in het debat in commissie het internationalisatieplan steunde, verklaarde: „Wij zijn van mening, dat uitvoerin- van de resolutie op groter moeilijkhed" zal stuiten dan wij voorzien hadden.' De Deense delegatie zou daarom tegen het Australisch voorstel stemmen. Zeer waarschijnlijk zal de nieuw be noemde patriarch van Jeruzalem. Zijne Zaligheid Mgr. Albertus Gori O.F.M., op 27 December a.s. te Rome tot bisschop worden gewijd. Binnenkort zal er een groot plan be kend gemaakt worden, dat door de ker kelijke Katholieke autoriteiten wordt voorgesteld en dat een oplossing zal be tekenen voor het eeuwenoude vraagstuk van de rechten, die alle christelijke Kerken op de Basiliek van het H. Graf te Jeruzalem doen gelden. (Van onze Brabantse redactie) Met een opdracht voor een carillon van vijf en dertig klokken voor een klooster te Glindale (Ohio) en enige proeforders voor luidklokken is de heer G. Fritsen, van de klokkengieterij Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel, terug gekeerd van een zakenreis door Canada en de Verenigde Staten. Daar de heer Fritsen slechts vijf weken in Amerika kon blijven, is dit resultaat zeker be vredigend te noemen. Vooral verheu gend is, dat de belangstelling voor de Nederlandse klokken en carillons in de Nieuwe Wereld groot blijkt te zijn. „Overigens zijn er in Amerika en Canada", aldus de heer Fritsen, „slechts een zeventig beiaards, bijna allen van Engelse afkomst. In de Verenigde Staten zijn slechts een paar klokkengieterijen, waar men de kunst niet meester is om de klokken zuiver op toon te gieten en secuur te stemmen. Zij gieten daarom vrijwel 'uitsluitend luidklokken". Met behulp van de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York over welker medewerking de heer Fritsen vol lof was, werden contacten gelegd en rela ties aangeknoopt met verscheidene fir ma's, die zich reeds jaren occuperen met de handel in klokken en met beiaardiers en architecten. De klok in klokkenstoel, dit in het gebouw van de K. v. K. te New York was opgesteld, gaf de ge- interesseerden althans enig idee van het kunnen der fa. Petit en Fritsen. Overi gens bewijzen ook de vier, onlangs in Kingston geplaatste klokken, haar vak manschap. In klankzuiverheid en in uiterlijk overtreffen de Nederlandse klokken de Amerikaanse verre. In Ame rika giet men de opschriften niet in de klok, maar men graveert deze er later in. Wat echter vooral van belang is met het oog op de exportmogelijkheden van ons land naar Canada en Amerika, is het feit, dat de Nederlandse prijzen zeer gunstig liggen. Uiteraard is het niet mogelijk zich in zo korte tijd een vast afzetgebied te scheppen, maar de heer Fritsen is van Tussen beloven en belofte houden ligt vaak een lange weg. i> mening, dat hij thans een goede basis heeft kunnen leggen voor de opbouw daarvan. Nu de vraag naar klokken in ons land afneemt, is een flink export terrein voor de Nederlandse klokken- industrie, die zich de laatste jaren aan zienlijk heeft uitgebreid, uitermate be langrijk. En voor ons land betekent het weer een bijdrage in de deviezenpot. Donderdag is ter hoogte van Lorenzo Mar ques, brand uitgebroken in de ruimen van de „Randkerk" van de Holland-Afrika-Lijn (5526 ton). Vrijdagavond smeulde het nog. Terstond nadat de brand ontdekt werd, is het schip naar de wal gesleept. Men bluste met stoom en koolzuur. Het schip was ge laden onderweg naar Zuid-Afrika. De scha de is nog niet te schatten. Toen een broodbezorger Vrijdag tegen twaalf uur, na herhaalde malen te hebben gebeld, geen gehoor kreeg bij het woon huis van de 72-jarige W. K. Schmitt te Gouda, vermoedde hij dat de bewoner iets was overkomen. De broodbezorger rook een gaslucht en hij forceerde de deur. In de gang vond hij de oude man, die be wusteloos was. Vermoedelijk heeft de be woner, toen hij bezig was een gascom- foor te repareren, verzuimd de toevoer te sluiten, waardoor hij door gas bedwelmd is geraakt. Anderhalf uur lang is getracht de man tot leven te brengen, evenwel zonder resultaat. Ter bevordering van uniformiteit in de zakensluiting, heeft de vakraad aan de kap persondernemers geadviseerd hun salons op Tweede Kerstdag voor het publiek gesloten te houden. oefenen. Zeer verontwaardigd reageerde daarop een personeelsblad. Eerst thans wordt ons de grond van deze reactie volledig duidelijk. Dit blad van de „per soneelsvereniging" was niet anders dan een spreekbuis van de directie. We ont zeggen hiermede geen enkele directie het recht, in een huisorgaan een spreekbuis te hebben, maar wel om van b aden van z.g. vrije personeelsvereni gingen misbruik te maken. We vinden in uitingen als de bovenstaande een be vestiging van ons standpunt» geen per soneelsverenigingen. (Van een bijzondere medewerker) Onze arbeiders lezen over het alge meen geen geleerde bladen. Zij ■hebben hun gewestelijk Katholiek Dagblad, Herstel en vakblad en werken zichzelf voorts in diverse problemen in via cursussen, handboeken en lezingen. We willen hiermee niet graag de indruk wekken als zouden deze ..voortbrengers van 's werelds rijkdom" geen belangstelling hebben voor de ingewikkelde vraagstukken in verband met het productiepro ces. Wie dat zou menen moet maar eens op hun ontwikkelings avonden gaan luisteren, hun studieda gen meemaken, hun brieven aandach tig lezen. Maar ge moet bij een arbeider nu eenmaal niet aankomen met theore tische verhandelingen van bedrijfseco nomische aard, waarvoor een uitgespro ken vakkundige opleiding op een hoge school is vereist. Helaas is de weg naar de hogere studies, ook voor het begaafde arbeiderskind, daartoe nog al te zeer geblokkeerd. Het zou anders interessant zijn eens reacties te mogen vernemen van arbei ders, indien ze het tijdschrift voor ef ficiency en documentatie regelmatig zouden lezen; indien ze b.v. zouden kennis nemen van de uitgaven van het Ned. Instituut voor Efficiency en meer in het bijzonder de prae-adviezen. die zijn uitgebracht voor de efficiency-da- gèr. van Nov. 1949. Wij kunnen ons voor stellen, dat er anders nog al wat hartige opmerkingen van arbeiderszijde zouden worden geplaatst bij het in voormelde uitgave opgenomen prae-advies van D. W. Stork getiteld: Gemeenschapsbe sef in de onderneming en de taak van de bedrijfsleiding in verband hiermee. Het komt ons voor, dat de prae-advi- seur zeker geen kennis heeft genomen van het voortreffelijk rapport van de commissie, ingesteld door de Algemene Kath. Werkgeversvereniging, de Kath. Arbeidersbeweging en het landelijk cu ratorium van R.K. scholen voor Maat schappelijk Werk. over de sociale wer- k (st) ers in de onderneming en over de personeelsvereniging. Ware dit wel het geval geweest dan zou de heer Stork waarschijnlijk niet zijn begonnen met zich allereerst te realiseren wat „wer ken" nu eigenlijk voor de mer.s bete kent, maar evenals het voormelde rap port'uitgegaan zijn van beginselen, die aan het begrip bedrijfsgemeenschap ten grondslag liggen. Maar over de bouw van een betoog kan men nu eenmaal verschillende opvattingen hebben die in wezen niet zo ver van elkander be hoeven te verschillen. Evenwel heeft de heer Stork opmerkingen in rijn prae- advies gemaakt, waarvoor we het nuttig achten ze onder de aandacht te brengen van de ondememingsgenoten; die delen van de bedrijfsgemeenschap zonder ■Tire norii het bedrijf. noch de ge meenschap denkbaar zijn: de „leveran ciers" van de factor arbeid. Zo stelt de heer Stork o.a. tussen neus en lippen door. dat het uitermate moei- liik is. van het loon, dat men mee naar huis neemt, iets over te sparen, maar dat het veelal wel kan. indien het van het loon wordt ingehouden, voor dat dit wordt uitbetaald. We hebben op deze plaats wel eens bedrijfssparen' ver dedigd, d.w.z. op basis van vrijwillig heid. en met een premie op de spaar zaamheid in de vorm van een loonbij- slag, de mogeliikheid daartoe zeker niet afgewezen. Indien men het evenwel on voorwaardelijk stelt eR hoogstens bij bijzondere gevallen uit een bedrijfsfonds een toeslag wil verlenen, dan komt ons zulk een opmerking wel hoogst beden kelijk voor. Vooral indien we even verder in het prae-advies lezen dat: juridisch de onderneming het eigendom (is) van de aandeelhouders: (immers) zij schep pen door hun kapitaalinvestering de mo gelijkheid om te produceren, dragen het risico voor verliezen en innen de gemaaktp winsten. Met deze zinsnede weten we dan in welke sfeer het gehele prae-advies moet worden gezien. Ook in het bedrijf moet blijven gelden l'état c'est moi. We waanden het oud verhaal reeds lang ge storven. dat alleen de aandeelhouder de risicodrager in de onderneming is. Moet er nóg eens op gewezen worden, welk risico de arbeiders lopen? Een man. die geld bezit, kan in één of tien onderne mingen deelnemen als aandeelhouder, hij waagt daarbij een deel van zijn ka pitaal en heeft uiteraard recht op belo ning daarvoor. Wat waagt evenwel de arbeider? Die kan zijn „kapitaal" niet verde'en, immers zijn enige kapitaal is ziin arbeidskracht. Hij kan dit niet aan de zorgen van de Raad van commis sarissen van meer dan één onderneming toevertrouwen. In vele gevallen wordt hem dit zelfs verboden. Hij vertrouwt heel dit kapitaal toe. stelt het ter be schikking op voorwaarden, waarvoor hij vaak vechten moet op een zeer bittere wijze en waarvan het bestaan van hem- zeif en zijn gezin afhankelijk is. van de ondernemer, die dan naar het woord van D. W. Stork de juridische eigenaar is van een aantal mensen, die een andere, niet eens natuurnoodzakelijke, doch af geleide factor in de productie ter be schikking stePen, n.l. het kapitaal. Het risico van de kapitaal-verschaffer beberkt zich tot zijn aandeel. Het kan belangrijk zijn. maar het risico dat de arbeider loopt is onzegbaar veel groter, is er een prijsdalende tendenz op de markt, zijn loon daalt mee en het wel vaartspeil van zijn gezin evenzeer. Loopt het mis met een onderneming, dan gaat de arbeider de laan uit en moet maar zien, hoe hij via een werkloosheids regeling aan de kost komt. Realiseert deze prae-adviseur zich wat dit risico voor de arbeider betekent? Het gaat niet aan het gehele prae- advies van de heer D. W. Stork hier te bespreken. Uit de zeventien pagina's tekst willen wij nog een andere opmer king lichten. Onder de kop „Alle mede werkers moeten zoveel mogelijk op de hoogte worden gehouden van alles wat voor de onderneming van belang ls" (waarmee we het volledig eens zijn), woidt over de ondememingscourant ge sproken, waarbij de heer Stork als de meest belangrijke kant noemt: Er kar, ever allerlei onderwerpen geschreven worden en deze courant is een uitmun tend middel voor de directie om haar ideeën en bedoelingen in zo groot mo gelijke kring duidelijk te maken. Voor waarde voor slagen is een goede redac teur of redactie-commissie, die op onder houdende, vlotte en liefst geestige wijze datgene brengt, wat de medewerkers en hun gezinnen interesseert, hun de on derneming beter leert begrijpen. Zie zo. dat weten we dan. We herin neren ons eens tegen personeelsvereni gingen en fabrieks- en personeelsbladen te hebben geschreven, omdat we vrees den, dat sommige directies een oneven redig grote invloed hierop zouden uit- ver volg op 6e kolom)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1