EDEGO-rijwielen De modellen 1950 Makelaar-taxateur Hoogeveen put uit herinneringen „Gij zult niet stelen" Stille armen Kerkberichten Patroon werd „geflest" Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent HOORTOESTELLEN Verkooplokaal 40 jaar in patriciërshuis op de Nieuwe Gracht ,De Gouden Leeuw" geslagen Communistisch gewroet VAN HET WITTE DOEK AGENDA i zijn WETTIG gedeponeerd Ik zorg voor mijn kinderen ZWEEDS RESTAURANT „ROLWERK" originele Zweedse Kerstdiner SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRICH Reparaties van IBONTEKÖEl HEEMSTEDEl WRINGERS ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING „Geen communisten'7 Nonchalante gemeente' ambtenaren Gemeentezaken Burgerlijke Stand *1® Italiaanse film in City- theater Films in Leiden WAT IS UDEVRIJHEID WAARD? Steun Wettig Gezag Ir. Wehrheim overleden StU&etc CHARITAS-CENTRALE IN NOORD Kersttentoonstelling in de Eemstraat BLOEMENDAAL WIL GEEN WIJKRADEN Alleen P. v. d. A. is er voor Ir. Friedhoff sprak over architectuur BLOEMBOLLENCULTUUR Badminton in Haarlem SANTPOORT Zondagsdienst HET HAARLEMSE MARKTWEZEN De Haarlemse bruggelden LEIDSE WOLLEN DEKENS WASSENAAR staan gereed. Voor de handel R. D. D. Fa. W. F. CLAUS f5.90 Een vrolijk en toch ernstig boek KENNEMERPLE1N 5, HAARLEM Beide Kerstdagen serveren wij ons HEEMSTEDE STILLE ARMEN N.V. GRAFISCHE INDUSTRIE HEEMSTEDE „DE SLEUTEL SPECIALIST Verlang bij kolen geen crediel/ Ook Uw verkoper krijgt dat niet. „BU ZIEKTE IN HUIS HET WIT-GELE KRUIS" Leden hebben recht op kosteloze wijkverpleging ALLE INLICHTINGEN: KENAUPARK 15, HAARLEM, TELEF. 16391_ Oudere üaar.emmers zullen zich het verKoapiokaai „oe uouden Leeuw aa.n de Kromme HieooogsveegZyistraa. nog wei Herinneren, Uaar werden nui- zen geveild, uitsluitend cioor notarissen, wan. maneiaars mocnten er met op.re- uen. In aic dagen oonu de maxelaar r. Hoogeveen L.zn., de kat de bel aan door lu.u .e p.u.ea.eren .e^en .e vUiuu^eiua- heid Ct.,1 opgeuragen execuueverkoop uit te Kunnen voeren, liet protest Dleel ecnter met oy woorden, want op de 1-ie uecenioer ±900 aus Dinsdag veer tig jaar geieden opende de jonge Hoogeveen een verkooplonaal in net statige patriciërshuis aan de Nieuwe Gracnt, waar sinasuien 12uu veilingen werden genouden. Enige jaren totdat het Notarishuis geopend werd kwamen er regelmatig huizen „onaer de hamer", waarbij de heer rioogeveen met oeiciten en moppet in de hand gereed stond om door een gongslag de koop ais het ware te be- zegeien. Ettelijke mimoenen guldens zijn in dit verkooplokaal in anaere hanaen overgegaan, zowel aoor veiung van hui zen ais van inboedels en anaere onroe rende en roerende goederen. lie naam Hoogeveen had al jaren een goede klank m naarlem. He grootvader van de nuidige jubilaris sroopte de Nieuwpoort, het bedrijf ging van vader op zoon over en ae iaais.e heeft aan ook interessante herinneringen aan ver schillende Karweien cue ingrijpend wa ren in het Haarlemse stadsDeeid. Op de hoek van PleinKaamsingel stond de „oratondie in de kortst mogelijke tju moest worden opge ruimd. Des avonds en 's nachts werd doorgewerkt met behulp van „Helis licht", waar heel Haarlem naar kwam kijken. Speciaal van uit de Hout was het geziene fantastisch. Hierna volgde ,,'t Liooster" van de familie Van otolk, ongeveer waar nu de remise op het Soenaaplein staat. Het oude „ue Kroon" op de Orotc Markt liet ook het leven; de funde ringen werden des nachts onder toe zicht van de genie met dynamiet op geblazen. En dan vermelden de annalen nog het slopen van de oude „Vereniging" aan de Lange Begijnenstraat, het Witte Huis te Rotterdam, gestrande schepen etc. De jubilaris zat dus de handel in de meest uitgebreide zin in het bloed en het was dan ook geen wonder, dat zijn verkoop lokaal al spoedig een grote populariteit verkreeg. Wij gingen een praatje maken met de makelaar-taxateur, om enkele herinne ringen te boekstaven. De heer Hoogeveen heeft indertijd de gronden van „Huis ter spijt" tegenover de Stadskwekerij (Mar- nixstraat, Velserstraat zijn er later aan gelegd) voor 170.600 verkocht en aan gekocht een uitgebreid complex huizen aan de Grote Markt voor de Gebrs. Brinkmann. Deze laatste transcatle had nog heel wat voeten in aarde. De notaris had zich de gunning voor behouden en toen de heer Hoogeveen voor zijn opdrachtgever koper was, vernam hij, dat er nog een voorwaarde aan de koop verbonden was, vernam hij, dat er nog een voorwaarde aan de koop verbonden was. In de betrokken panden, eigendom van mej. Cromme- lin, die op „Wildhoef" woonde, Kreymborg is er nu gevestigd moch ten geen socialisten of communisten ko men op straffe van een grote boete. En nu was de opdrachtgever nog.wel Brink mann! De heer Hoogeveen ging geenszins accoord met deze bepaling, maar toen hij na enkele dagen mocht mededelen, voor wie hij gekocht had, riep mej. Crommelin uit: „Wat ben ik blij, dat hij de koper iser is geen voorwaar de meer nodig!" Belangrijke inboedels heeft de jubi laris geveild. Var. de familie Teixeira de Mattos, die op een landgoed in „Teylingerbos" woonden; van Ruys de Perez, die huize „Rodesteyn" aan de Mollaan te Bloemendaal bezat; van J. F. van Hattum, die een voorname collec tie schilderstukken en antiquiteiten na liet, waarvan een aantal voorheen tot de „Historische Galerij" behoorde. Zeer belangrijk was ook de veiling van Hotel „Belvedere" te Zandvoort, met de meu- De Bond van Nederlands Overheids personeel, een communistische mantel organisatie, heeft B. en W. verzocht om te worden toegelaten tot het Georgani seerd Overleg. Het college stelt voor af wijzend op dit verzoek te beschikken. Merkwaardig is intussen de mede deling in het raadsstukje, dat bij dit verzoek is overgelegd, een adhaesiebetui- ging van 154 ambtenaren van het ge meentelijk energiebedrijf. Die verklaring draagt, naast de handtekeningen van le den van die Bond, tevens die van leden van andere organisaties. Het komt ons voor, merken B. en W. op, dat niet ieder van de laatst bedoelden duidelijk voor ogen heeft gestaan, wat hij ondertekende. B. en W. hebben bij de Raad de vol gende voorstellen ingediend: Een cre- diet te verlenen van 1100.voor het aanbrengen van een bliksembeveili gingsinstallatie op het voormalig raad huis van Schoten, thans politiebureau; een crediet te verlenen van 1512 50 voor een noodverlichting in de Stads schouwburg en van 1462.50 voor het Concertgebouw. De brandweer heeft namelijk geconstateerd, dat de verlich ting te zwak was; een contract voor vijf jaar aan te gaan met de N.V. Publex, die thans reeds pachtster is van de aan- plakruimte in de gemeente; een crediet te verlenen van f 37.700.voor het ge deeltelijk aanleggen van de Geuseves- perstraat en het doortrekken van de Roemer Visscherstraat In de nab'jheid daarvan worden namelijk montagewo ningen gebouwd: de koop te bekrachti gen van de percelen Tulpenstraat 47 en Slaperdijk 106 en 116. GEBOREN: 7 Dec.: H. Spruit—Bothen, z; M. C. GerbrandaBreddels, z; G. T. HeeremansLemmers, z; C. van Riet van Heerden, d. 8 Dec.: A. R. A. M. Lommersede Meulder, z; C M. van der Weidenvan der Horst, d; G. H. Wijtkamp—Prent, d; L. A. W. de Groot- Kok, d. 9 Dec.: C. M. P. Groenendijk- Reuvers, d; S. T. M. van der Schuit- van Geldorp, d OVERLEDEN: 7 Dec.: H. van den Heuvel Rijnders, 65 j., Crayenesterlaan. bilering van 18 aangrenzende villa's. En verder trad de jubilaris als makelaar op voor de verkoop van auto's en schepen, fabrieksinventarissen, grote partijen hout, etc. In den lande heeft de heer 'Hooge veen een bekende naam als taxateur, niet in het minst van antiek. Hij liet ons een oude notitie van een veiling in 1866 zien. Toen werd een „kapitaal staand horlogie, 8 dagen lopende, met maan etc. en voorzien van een noten- boomwortelhouten kast" verkocht voor... f 29,Diezelfde klok bracht in de oorlog f 12.000.op. Een ebbenhouten rariteitenkabinetje ging voor f 2800. van de hand, een antiek pronkstuk dat nu enige tonnen zou kosten, als het althans te schatten is. Antiek gaat met de conjunctuur mee, en daarom doen zovelen graag met het spel mee. Het patriciërshuis aan de Nieuwe Gracht geeft vertrouwen, maar de naam van de veilingmeester heeft toch dat vertrouwen bevestigd. De heer P. Hoo geveen Lzn. belast zich tegenwoordig alleen nog maar met de aan- en ver koop van onroerend goed en taxaties, zijn zoon P. Hoogeveen met het roerend goed. Groot is hun waardering voor chef Hendriks, beter bekend als „Albert", sinds 35 jaar het factotum zowel voor particulier als koopman. Zijn secundan- ten Joop Heyne en Henk Weyers zul len er mede voor ijveren, dat over tien jaar het gouden feest met luister en onbevlekt gebleven blazoen kan worden gevierd. Dinsdagmiddag is er in de grote zaal van het gebouw aan de Nieuwe Gracht receptie van 3 tot 4.30 uur. Het patriciërshuis aan de Nieuwe Gracht, dat veertig jaar geleden veiling gebouw werd. ...Met pijl en boog, strijdknots, zwaard, lans en dolk wordt voor de liefhebbers interessant gevochten in de film „De zwarte pijl", die Cinema Palace deze week op het witte doek brengt. Het verhaal speelt in de 15e eeuw in En geland, dat in die tijd geteisterd werd door de felle twisten tussen de huizen Lancaster en York, die streden om de Koningskroon. In deze film wordt op de voorgrond geplaatst de vete tussen de bewoners van twee kastelen, die resp. bij York en bij Lancaster be horen. De camera richt zich speciaal op de jonge Sir Richard Shelton, die op een Robin Hood-wijze voor zijn recht strijdt, hulp vindt bij een bende vrijbui ters en een knap meisje in de armen loopt. (14 jaar). In het voorprogramma draait in het Spaarne-theater „Cassidy's Meester werk". De hoofdfilm „De Vermisten" begint al meteen met de verdwijning van een oude eenzame juffrouw. Zij was echter niet de eerste, die vermist werd: er waren minstens vijf personen, met wie zij haar lot ging delen. De held van het verhaal vermoedt plotseling wie het volgende slachtoffer is en gaat aan het speuren. Natuurlijk slaagt hij er na veel verwikkelingen in deze ge- reimzinnige zaak tot klaarheid te bren gen. De „Vliegende Brigade" is hem daarbij niet weinig behulpzaam. (14 j.). Over de bezienswaardige en amu sante film „Ninotchka" in Rembrandt schreven wij reeds uitvoerig in onze courant van Vrijdag. (Strikt volwasse nen). In het begin van de film „Met voor bedachten rade" woidt een grote dic- tionnaire opengeslagen, waarin het woord „botsing" wordt opgezocht. Hier ligt de kern van de hele tragedie. Op een steile berghelling wordt een luxe crêmewagen aangereden door een ko lossale benzinewagen. Dit ongeval brengt aan 't licht, dat een rijke fabri kant nogal eens met zijn vrouw in bot sing komt. Het groeit uit tot een grote moordaffaire, die nageplozen wordt door een kundig detective. Een Chinese dienstmaagd brengt opheldering in de zaak, als de man juist veroordeeld zal worden. Deze film, die in Luxor draait, biedt voor mensen met speurzin en ju ridische aanleg de gelegenheid, hun theorie aan de practijk te toetsen. Het verhaal op zich is niet zo bijster inte ressant. De geveltourist, die deze week in het Frans-Halstheater aan het werk is, moet geen kwaje kerel zijn. Hij is wel klepto maan en komt zelfs in gezelschap van echte dieven terecht, maar dat alles tenslotte goed afloopt is toch aan hem te danken. En hij dankt er op zijn beurt weer een schone vrouw aan. Dat alies is verwerkt in een dolle klucht en wie wat tijdverdrijf zoekt, zal zich niet ver velen. „De Geveltourist" keurde de K.F.C. op 14 jaar. De filmliefhebber herinnert zich het succes van de Amerikaanse film „Jon gensstad", die door vele tienduizenden in Nederland bewonderd is en waarvan men zonder overdrijving zeggen kan, dat zij charmant, vlot en boeiend vertelde over het werk van pater Flannagan. Eenzelfde thema behandelt Luigi Com- mencint in zijn prachtige film „Gij zult niet stelen". Of het succes van deze Italiaanse film even groot zal worden, kan niemand voorspellen, doch als het er om gaat beide films met elkaar te vergelijken, dan wint de Italiaan het glansrijk van zijn Hollywoodse collega. Deze film gaat recht tot het hart, doet geen enkele concessie en verbeeldt zijn wereldje levensecht en realistisch. Don Pietro, een Italiaans missionaris, op weg naar China, komt in Napels waar hij zich zal inschepen. Hij verlaat het station, zet zijn koffer even op straat, om na enkele minuten te ontdekken, dat deze verdwenen is. De commissaris van politie, aan dergelijke voorvallen ge wend, geeft hem de raad zelf zijn eigen dom op te sporen. Don Pietro klimt in een rijtuigje om zich naar een pastorie te begeven en merkt al spoedig, dat hij ook zijn portefeuille kwijt is. Op een gegeven ogenblik ziet hij een kwajongen met zijn koffer sjouwen en hij beleeft een serie dwaze gebeurtenissen. De nood van de jeugd beweegt hem ertoe, met behulp van een Amerikaanse journalist in Napels, na toestemming van zijn bis schop, een „jongensstad'' te stichten, zo als father Flannagan_ dat in Amerika deed. Als een nieuwe" Don Bosco werkt hij voor de „schoffies" van de stad en maakt mensen van hen. Het leuke van de regie is, dat de pries ter nu en dan de Amerikaanse films met name noemt, want deze film heeft Don Pietro op de gedachte gebracht Flanna- gan's voorbeeld te volgen. Hij overtrof daarbij zo niet zijn grote voorbeeld, dan toch zeker de film in kwestie, want er wordt geen woord gesproken, dat met warm uit het leven zelf komt. Men Kijkt met welbehagen en groot medeleven naar dit schouwspel, dat nog meer suc ces verdient dan „Jongensstad" het hare mocht noemen. Alle leeftijden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Ninotchka (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: De zwarte pijl (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Met voorbedachten rade (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De geveltourist (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Gij zult niet stelen (a. 1.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De vermisten (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Leffelaar (Wagenweg 102): Tekeningen van Doeve, geopend in de week 1017 u. en Zondag 1416 u. Museum Van Looy (KI. Houtweg 103): Te keningen van Herman Moerkerk, geopend in de week van 1017 u. en Zondag 1317 u. Het Luifeltje (Gr. Heiligland 15): Wer ken van Piet Stenneberg, geopend 1016 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 11 tot 18 December waargenomen door: Duym Sr Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltj es. Kruisweg 30, tel, 10043; Mar- nix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telefoon 21400; te Heemstede; fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 10 December Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „De huisvrouw uwer jeugd", 8 uur. Frans Halsmuseum: Muziek- en voor drachtavond, 8 uur. Zondag 11 December StadsschouwburgToneelgroep Comedia met „De huisvrouw uwer jeugd", 8 uur Maandag 12 December Concertgebouw: Piano-recital Alfred Cor tot. 8 uur. Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Laura", 8 uur. De K.F.C.-keuring van de films, die de komende week in Leiden zullen draaien is als volgt: Trianon: De grote passie (volw.); Lido: De gele kanarie (14 jaar); Luxor: Stalen haaien (18 jaar); Casino: Een vrouw uit het volk (14 jaar); Rex: De strijd in het rots gebergte (14 jaar). De burgemeester van Noordeloos, de heer H. W. Schakel, sprak gisteravond een rede uit voor de mannen van de lichting '41 tot '45, op de propaganda- avond van het instituut Steun Wettig Gezag. Over de weerbaarheid van ons volk sprekende zei hij: „Ons land is op verschillende plaatsen tegen het water beschermd door drie dijken: de slaper, de dromer en de waker. Deze groepen kunnen wij ook in ons volk onderscheiden. De slapers, die voor zo weinig mogelijk werk, zo veel mogelijk geld willen ontvangen. Deze mensen wórden geleefd en vormen voor ons volk een groot innerlijk ge vaar wanneer het bedreigd wordt. De dromers weten wel wat er in de wereld omgaat, maar zij willen ten koste van alles de vrede bewaren. Een groep, die nog heel zwak in ons volk vertegen woordigd is, is die der wakers. Deze moet groter worden, want in tijden van gevaar zal onze veiligheid van hen af hankelijk zijn. Wordt ons land aangeval len, dan zijn er veel mensen die ons land willen verdedigen, maar zij kunnen geen wapen hanteren. Daarom moeten wij nu reeds deze krachten verzamelen, in een vrijwillige militaire opleiding". De vrouw heeft in dit verband een zeer belangrijke functie. Voor haar geldt, dat de man van de Nationale Reserve geen militair is, maar een lid van 't ge zin. dat bij de drempel op wacht staat. Dikwijls wordt de vraag gesteld of het doel van het instituut de offers die het met zich meebrengt waard is. De spre ker stelde hierop de wedervraag: „Wat is u de vrijheid waard?" Reserve-majoor Smit besprak de tech nische aangelegenheden van het „thuis- leger". Vrijwilligers kunnen geplaatst worden bij de Nationale Reserve en de Reserve Grensbewaking. Speciaal uit de lichtingen '41'45 verwachtte hij vele vrijwilligers, omdat deZe niet zullen worden opgeroepen, voordat de Tweede Kamer hierover geraadpleegd is. In Haarlem kan men zich opgeven bij mr. K. Heimig, Schoterweg 3. De kapel van 't 10e R.ï. zette met pittige marsen kracht bij aan deze op roep. De ere-voorzitter, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers kon wegens ambtsbezigheden helaas niet aanwezig zijn. In de ouderdom van 69 jaar is dezer dagen te Velserbeek overleden ing. Wehrheim, oud-directeur van de N. V. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. Ing. Wehrheim werd m Kamberg (Duitsland) geboren en stu deerde aan de technische hogeschool te Darmstadt. Hij is leider geweest van het hoogovenbedrijf in Oberhausen. in 1923 kwam ing. Wehrheim naar Nedenand. waar hij de leiding op zich nam van de hoogovens, welke functie hij tot 1945 heeft vervuld, toen hij wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd werd gepensionneerd. BENT U MOEILIJK TE FOTOGRAFEREN Probeer het eens bij: LANGE VEERSTR T1-15-HAARLEM Tel. 11178 De parochies van St. Liduina en de O. L. Vrouw van Zeven Smarten in Haarlem-Noord hebben een inteiparo- chiale Charitascentrale opgericht. Als eerste uiting van deze samenwerking wordt een grootse Kerstactie onderno men, teneinde zieken, armen en vrou wen, die in de Kerstweek moeder wor den, met Kerstmis een extraatje te kun nen geven. De armen zullen levensmid delen ontvangen, de zieken een atten tie en de moeders der jonggeborenen een aanvullend babypakket. Het ligt in de bedoeling de armen met Driekonin gen te verblijden -met enige kleding stukken. De actie geschiedt in samen werking met de St. Vincentiusverem ging en de armbesturen. Vandaag en morgen zal in de gym nastiekzaal aan de Eemstraat een grote Advents- en Kersttentoonstelling worden gehouden. Leden van de K.A.B.. K.A.J. en godsdienstige verenigingen zullen Kerstgroepen tentoonstellen en net brei werk van de vrouwen zal zeker de aan dacht trekken. Men tracht aan inkom sten te komen door het verkopen van lootjes met als hoofdprijs een fraaie Kerstgroep. De tentoonstelling is vandaag geopend van 3 tot 10 uur, Zondag van 11 tot l, van 2.30 tot 6 uur en na het Lof tot 9 uur. B. en W. delen aan de Raad mede, dat uit besprekingen met de voorzitters der verschillende fracties over het al of niet instellen van wijkraden in de ge meente Bloemendaal is gebleken, dat de P.v.d.A. er in haar geheel voor is, dat de V.V.D. en de K.V.P er tegen zijn en dat de Protestnatse partijen niet on sympathiek tegenover de gedachte staan, maar er" in Bloemendaal niets voor voelen. In meerderheid wijst de commissie dus de gedachte af, waardoor het algemeen aspect van het vraagstuk niet meer nodig is. De traditionele inzameling door de Haarlemse pers rondom Kerstmis is in volle gang. Het is mij een genoegen, op de vererende uitnodiging van de Re dactie van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant in te gaan om deze inzameling aan te bevelen. Is echter een aanbeveling nog wel nodig? Ik zou het meer willen noemen „de aandacht vestigen op". Ieder voor zich weet wat het betekent, in de hui dige tijd met een normaal inkomen rond te komen. De salarissen zijn niet aan gepast aan de verhoging van de levens standaard. Vrijwel iedereen zit er mee om de touwtjes aan elkaar te knopen. De meest gebruikte levensbehoeften ziet men vrijwel dagelijks omhoog gaan. Ook de meest nodige reparaties worden uit gesteld, omdat herstel toch zo ontzet tend duur is. Wanneer u dan met een vrij normaal, ja zelfs goed inkomen aldus redeneert, hoeveel meer zal dan iemand door die zelfde moeilijkheden gedrukt worden, die niet een behoorlijk inkomen heeft en die, meestal buiten zijn schuld, in grote lasten is geraakt en zich geneert hulp te vragen. Zo zijn er heden ten dage tientallen. Hoe zou het u gaan, wanneer nü uw uitgaven met grote moeite door uw inkomsten worden ge dekt, maar door onvoorziene omstandig heden, ziekte, tijdelijke slapte in zaken enz. uw inkomen daalt? Dan gaat het nie meer en moet er hulp komen! Maar van wie??? Dat vragen de stille armen zich ook af en het antwoord is aan u. Het ant woord moet gegeven worden in klin kende munt. In de eerste plaats door hem, die nog iets meer te verteren heeft dan zijn dagelijkse uitgaven. Ik zou hier zelfs van plicht willen spreken. Maar ook door hem, die nu met grote zorg te kampen heeft, maar er nog juist komen kan. Hoe heerlijk is het te weten, dat door een offer van u een medemens ge holpen wordt. Roert het in uw binnenste niet, wan neer u weet, dat er medemensen zijn, die in grote nood verkeren, terwijl u nog betrekkelijk overvloedig leeft? Bent u daar rustig op? Onrust moet er zijn in uw binnenste bij het stellen van de vraag: Doe ik genoeg? Als ieder zich tot onrust opgewerkt had, dan zou de inzameling zeker slagen. Helpt en helpt goed, want de nood is groot! Stort uw bijdrage op girorekening 143480 van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant of breng deze even op het kantoor in de Smedestraat. Ir. P. C. VAN DER HEYDEN, pres. Bijzondere Raad der St. Vincentiusvereniging Aan ons bureau of op ons postgiro nummer mochten wij de volgende be dragen ontvangen: P B. f 25, W. F. f 2, G. A. M. B. f 5, Wed. L. f 2.50, L. B. v. d. S. f 2.50, H J. S. f 1, A. A. v. O. f 2.50, H. H f 10, P. J. H. f 25, A. M. W. f 10. Eindsaldo f 1.472,95. U kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en vermelding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J, v. d. Wiel (post agentschap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaas (postagentschap), Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn (postagentschap), Kruistochtstraat 54. Voor de sectie beeldende kunst van de Haarlemse Kunst Gemeenschap hield de bekende architect ir. G. Friedhoff Vrijdagavond een causerie over het on derwerp: „Wat zit er allemaal vast aan het begrip architectuur?" Een serie lichtbeelden illustreerde een en ander. Allereerst belichtte spreker de mate riële zijde. Wanneer een gebouw moet verrijzen, is het eerste, wat de aandacht van de architect vraagt, vanzelfsprekend de wens van de opdrachtgever. Dan komt het constructieve element op de voorgrond en tenslotte het geld. Kan er royaal of moet er zuinig gebouwd wor den? Nader ging spreker daarna in op de, ideële kant van de zaak. Het is de taak van de architect sfeer en karakter in het te stichten gebouw te brengen Veel hangt natuurlijk af van het doel, dat gesteld wordt, en de situatie ter plaat se. Belangrijk voor het karakter is de detaillering van de verschillende onder delen. Ir. Friedhoff gaf leerzame explicaties bij de lichtbeelden, die gebouwen uit alle tijden en uit binnen- en buitenland lieten zien. Zo verschenen hypermoder ne fabrieken, vliegtuighangars en wo ningen na Egyptische en Assyrische tempels op het doek, KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7.30 u. H. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur; Lof 7 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOOPER (Amster damstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur; Lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). - ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 11 uur; Lof 7 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7.30 u. O. L. VROUW VAN ZEVEN SMAR TEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7 u. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen daal). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal). ZONDAG: H.H. Missen 7.30 en 10.15 u, (Hoogmis); Lof 6.30 uur. O. L. VROUW ONBEVLEKT ONT VANGEN (Overveen). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout). ZONDAG: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 uur. H. BAVO (Heemstede). ZONDAG: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. O. L. VR. HEMELVAART (Heemste- De ledenvergadering der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur verwierp de motie van het hoofdbe stuur om de leden van de commissie van bijstand van het bedrijf ter zijde te stellen. De Algemene Vereniging werkt niet mee met de tentoonstelling te Lisse, aldus de voorzitter. Men zal dan ook tegen het voorstel om een show in 1953 te houden stemmen. Er zal ech ter een amendement worden ingediend op het voorstel om eerst met een uitge werkt plan en kostenberekening te ko men. Het voorstel-Lisse inzake de reor ganisatie der vereniging werd terugge geven aan het hoofdbestuur. de). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. H. AGATHA (Zandvoort); ZON DAG: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 uur (Hoogmis); Lof 7 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam). ZONDAG: H.H. Missen 7.30 en 10 uur (Hoogmis); Lof 7 uur. Zondag 11 Dec. a.s. wordt te Haarlem een Badminton-stedenwedstrijd gehou den tussen Haarlem en Den Haag. Den Haag verschijnt met een zeer sterk team, o.w. de heer O. P. Koch, kampioen van- Nederland 1949 en de kampioen heren- dubbel 1949. Ook Haarlem brengt een sterk team op de been (leden van de Badmintonclub „Duinwyck"). Het Haar lem-team bestaat uit de dairies: mevr.. Luining, mevr. Max, mevr. v. Veelen en mej. Knujrt en de heren: De Bijl (kam pioen van Java), Verhoef, Bolleman en Brockmann. Deze wedstrijd belooft een spannende krachtmeting te worden. Ge speeld wordt in de Badmintonzaal van „Duinwyck" (de Tetterodeschool, Sant poorterstraat, Tetterodestraat). Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, tel. 8320. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalse straat weg 145, tel. 8249. B. en W. deler, de Raad mede, dat de markt aan de Floresstraat in Noord steeds meer in een behoefte blijkt te voorzien. Op de Maandag-markt in het centrum moet iedere week een aantal kooplieden wegens plaatsgebrek worden teleurgesteld. Daarom stellen B. en W. voor het uitgestelde evenwicht tussen de dag- en jaartarieven voor de markt- koopieden thans tot stand te brengen. Het dagtarief blijft gehandhaafd, maar het abonnementstarief wordt doeltref fender ingedeeld. Van het abonnement profiteren ruim 150 kooplieden. In Haarlem betaalt de koopman na invoering van de nieuwe tarieven slechts dertig gulden voor een heel jaar. Verder worden enige wijzi gingen gebracht in de verordeningen omtrent begin- en einduren van de markten en de December-markt. Teneinde de minst draagkrachtigen onder de schippers tegemoet te komen, stellen B. en W. voor, dat geen brug geld verschuldigd is bij doorvaart des morgens van kwart voor zes tot kwart voor zeven er. des avonds van half acht tot half negen. Dat een goed geschreven boek een lezer kan boeien, meetrekken en doen meeleven met de personen, die er een rol in spelen, heb ik gisteren weer eens ondervonden. Een mijner huisgenoten had een roman, waarin de naam is veranderd ene Kroostwijk als held en weldoener optrad. Toen het boek uit was, werd de krant nog even ter hand genomen en de fa milieberichten hadden de speciale aan dacht. Plotseling hoorde ik een zucht en daarna: nee maar, nou is die man toch plotseling gestorven.... en hij zou in een volgend boek nog wel opnieuw een hoofdrol spelen. „Wat is er eigenlijk?" vroeg ik. voor zichtig. „Nou, Kroostwijk is dood.... hier staat de advertentie.... en...." „Maar kind, jouw Kroostwijk is maar een romanfiguur...." „Verroest", was het antwoord. Advertentie JANSWEG t/o Station Telef. 14329 Op de tafel van de -politierechter lagen gistermorgen een gescheurd hemd en een lege fles. Het waren de bewijsstukken te gen de gebroeders Z. die in Juli van cit jajar hun patroon N. mishandeld hadden. Zij hadden met hem meningsverschil over het loondat zij voor het aardappelrooien zouden moeten ontvangen. De heer N. legde dit geschil voor aan de Stichting voor de Landbouw, maar het ad vies bleef uit. De arbeiders eisten hun loon en toen N. weigerde een cent uit te beta len, werden zij handgemeen. De officier vond het niet juist, dat de werkgever ziin arbeiders geen gedeelte van het loon had gegeven, waar de arbeiders zeker recht op hadden. Het was echter niet in de haak, dat de verdachten hun werkgever zo hardhandig geprest hadden. Er was hier sprake van openbare geweldpleging. De drie gebroeders hadden de heer N. gezamenlijk onder han den genomen. Wegens gebrek aan bewijs werden er twee vrij gesproken. Uit de ge tuigenverklaringen kwam vast te staan, dat de derde broeder een fles had gegooid in de richting van N. die juist opzij dook. Over deze onbezonnen daad moet hij nu in de gevangenis 14 dagen na gaan denken. Verkrijgbaar via de erkende Rijwielhandel. Particulierenprijs f 125. BETAALT! voor huïshoudlompen 20 cent per kg. Telefoon 11436, Bake- nessergracht 4551. ^WWVWWW Verkrijgbaar bij uw boekhandelaar Tijdig reservering gewenst. Muziek Tel. 16840 Het Comité voor Stille Armen te Heemstede heeft sedert de verantwoor ding op 7 December 1949 nog de vol gende bijdragen ontvangen: J. J. B. f 5.—; W, J. v W. f 25.—; Do- mineerclub f lo'.—A. V. f 5.mevr. v. d. W.—v. A. f 9.50; W. S. f 10.—; Ir. A. G. v. H. f 10—; Bridgeclub „Hec tor Waakt" f 5.—; W. H. f 3.—; T M. S. f 2.50; mevr. T. L.—S. f 20.—; Totres Gewin f 10.Mariandl f 1.50; G. A. B. f 10.mevr. T. B.R- f 10- W. A. v. G. f 2.50; C. W. G. v. d. V. f 2.50; W. G f 5.mevr. J. L B- Bt. v. Z. f 2,50; mevr. P. M. v. d. H.—O. f 5.—; J, H L. f 2.—; J. P- J. f 25-J- H. M. f jo.—; A A. M. f -5.—; G. v. N f 2.50; J. H O f 2.50; fa. W. v. O. f 50.—; G. R. f 10.—; G. H. R. f 10.—; R. A A. W. S. f 5.—; Z. G. S. f 5.—; H. M. S. f 10.—; J. G. W. f 5.—; A. v. W. f 5.—; ir. I. W. f 25.en P. v. W. f 50.tezamen f 376.In totaal ontvangen f 1360.40. Uitgeverij „De Toorts" heeft de rechts, vorm van haar bedrijf veranderd door op te gaan in de N.V. Grafische Indus trie Heemstede, waartoe zullen behoren uitgeverij „De Toorts", drukkerij „De Gentiaan" en muziekdrukkerij „Mu- sica." Naast de heer C. H. M. Hesseling wor den in de directie opgenomen de heren Hans Schnabel en J. L. Krapels. De kantoren zijn gevestigd: Adriaan van Ostadeplein 1, Heemstede, de drukkerij: Brouwersvaart, Haarlem. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. J. Laeijen- decker. Raadhuisplein 9, tel. 28103; dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26035 en dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat U. tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camplaan 17. Geopende Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel 26772. Advertentie met Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 I» LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Advertentie Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen Haarlem en omstreken BEëDIGD DESKUNDIGE SPOORPLEIN 4 TEL. 27627 BUS VEL© Riviervismarkt 3, tel. 10117 Schoterweg 34, tel. 21304

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2