NEDERLANDS ELFTAL MINDER STERK DAN TE KOPENHAGEN Beroemd VLIEGTUIG BOUWER m Sport als samenwerkende factor in de cultuur" Teken De ETNA WANDELENDE TAKKEN Stagnatie in handbalcompetitie NKS geeft extra zorgen Maar ook de Denen zijn er niet op vooruit gegaan Oranje-voorhoede weer het zwakke punt De amateurgedachte trouw gebleven Heilige Lucia 1949 GESTREMD LUCHT VERKEER Herdenkingsbijeenkomst van jubilerende KNVB in Amsterdams Concertgebouw <4viar\<A€ Und fell) d' toan.de lende "ta.k Invulraadsel AmbonODOS voor derde keer vastgesteld ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 PAGINA 4 99 Hei merkwaardigste punt in de geschiedenis van hei voeibalconiaci lussen Nederland en Denemarken is gelegen in hei feii dai Nederland, ondanks de uitge sproken technische suprematie der Denen, toch veruit de meesie successen heeft behaald. Van de dertien tot op heden gespeelde interlandwedstrijden eindigden er zeven in Nederlandse overwinningen en konden de oranjemannen nog drie winstpunten behalen uit gelijke spelen. Met hun drie overwinningen stellen de Denen tegenover de 17 pun ten voor oranje hun schamel totaal van 9 winstpunten, dai aan hun werkelijke kwaliteit en capaciteit beslist geen recht doel wedervaren. Toch is dit schijnbaar zo merkwaardige feii gemakkelijk genoeg ie verklaren. De hoger staande techniek van de Deense spelers, hun betere lichaamscondi tie en daardoor ook een zoveel gaver product aan voeibal- kunde worden evenals zulks met de Belgen hei geval is volkomen geremd door het feii dai de Noorderlingen die kwaliteit en spelschoonheid niet mei schoivaaraigheid bekronen. Zo kon hei gebeuren dat de Deense voetballers, zelfs in hun beste periode, geen overwicht van betekenis op de Nederlandse voetballers konden krijgen. £én debutant Steenbergen reserve i. p. v. Schijvenaar Kok lijstaanvoerder in driebandenkamp le klas Rede van Lotsy NEDERLAND: (Köbenh. B.) DENEMARKEN cursus eciie t Op dit ogenblik zijn beide landen aan het vernieuwen en bij een verge lijking tussen de ploegen, die in de afgelopen zomer tegen elkaar aantra den, en de huidige komt wel vast te staan, dat die vernieuwingen tot op heden nog niet van grote betekenis zijn geweest. Zowel de Nederlanders als de Denen treden te Amsterdam in vrijwel dezelfde slagorde aan als te Kopen hagen, met uitzondering van aan Ne derlandse zijde het experiment-Van der Sluis, de vervanging van Wilkes, het herstel van Kraak en aan de Deen se kant het debuut van rechtsbuiten Moeller. De andere wijzigingen en ver. vangingen zijn uitsluitend een gevolg van force majeur door verwonding of verhindering van bepaalde spelers, waardoor ze öf in deze wedstrijd langs de kant moesten öf al eerder op een zijspoor werden gerangeerd. Het feit doet zich intussen voor, dat de kwaliteit van beide elftallen daardoor zeker niet hoger ligt dan bij gelegenheid van de wedstrijd in de Deense hoofdstad. Hoe de Nederlandse voorhoede werkt bijvoorbeeld, hebben we duidelijk genoeg kunnen vaststellen in de wedstrijd tegen de Belgen. Zelfs wanneer we rekening houden met de mogelijkheid, dat die Voorhoede ook eens een zeer goede dag zal hebben, dan nog vrezen wij, dat ze niet in staat zal zijn, al te vaak het hei lig vuur der bezieling over de tribunes te laten vonken. Zonder twijfel is het voor de Keuze-Commissie zelf een des illusie geweest, dat zij met haar nieuwe experimenten (Steenbergen en Van Geen) niet meteen kon doorstoten naar een flink vernieuwde voorhoede. Die ex perimenten zijn niet in zoverre mislukt, dat zij voorgoed hebben afgedaan, maar de klare werkelijkheid is toch, dat men bij gebrek aan doorslaand succes heeft moeten teruggrijpen naar een formatie, waarin men zelf niet al te veel vertrou wen stelt en die men liefst zo spoedig mogelijk zal willen vernieuwen. Zo is er dus in het elftal dat van de Belgen verloor slechts één debutant geko men. Zonder twijfel heeft Van der Sluis zijn proefstuk tegen Djurgaarden goed gesmeed en daardoor zijn kans in het Nederlands Elftal gekregen. De ach terhoede EverseVan der Sluis, een nieuwe formatie in onze internationale historie, zal dus zijn deugdelijkheid en houdbaarheid boven, of minstens naast, tal van andere combinaties hebben te be wijzen. Het vertrouwen, dat zij bij een dergelijke opdracht zo goed kunnen ge bruiken, behoeven we dit backstel niet te onthouden, ook al vragen wij ons af, of er sinds de achterhoede Van Bun Schijvenaar, die zich bijvoorbeeld op Deurne verschillende malen zo harts tochtelijk geweerd heeft, niet een lichte teruggang valt te constateren. In de middenlinie weten we zo zoetjes aan wel wat we hebben aan Terlouw en Devroet. Minder zeker is op het ogen blik de conditie van Van Schijndel, die vorig jaar een van de uitblinkers was, doch dit seizoen nog niet aan zijn hoog ste punt is toegekomen. In de oefenwed strijd tegen de Zweden speelde hij tijdens de eerste helft bepaald zeer zwak en het is welhaast zeker, dat zijn veel betere tweede helft hem op 't nippertje heeft ge. red. Hij zal, zoals in die tweede helft tegen de Zweden, nu de hele wedstrijd tegen Denemarken moeten spelen, om de backs achter zich de nodige vastheid te helpen geven Wanneer het orakel nu moet spreken over het waarschijnlijk resultaat van deze interland, dan stelt het de betrek kelijk matige conditie en kwaliteit van het huidige Nederlandse elftal tegen over drie andere factoren. Tegenover de moeilijkheden, die er ook bij de De nen bestaan, tegenover het gunstig re sultaat van oranje te Kopenhagen in de afgelopen zomer en tegenover de traditie, welke Nederland tot op heden de beste resultaten schonk. Betekent zulks dat Zondag de Nederlanders dus Winnen? Naar onze smaak hebben de Benen de laatste weken tè vaak gezegd dat ze daarvan overtuigd zijn. JAN COTTAAR. Naar wij vernemen is Schijvenaar (EDO) als reserve voor het Nederlands elftal, datO morgen tegen Denemarken speelt, vervangen door de SVV-speler Steenbergen. Schijvenaar heeft last van een dikke enkel en daarom achtte men het bete om voor hem een andere reservespeler aan te wijzen. Na de vierde ronde in het tournooi om het kampioenschap van Nederland eerste klas driebanden luidt de stand: 1. Kok, 2. Metz, 3. De Leyster, 4. Kruit hof, 5 Van Braam, 6. Sweering, 7. Van Bommel. 8 Tournier. MlllllllllllllllllltlllllllllllMlllltlllMIIII UllllimillMIIIMIIIItlllllltMIIItllllllllll aiiiiiiimninumniiiiiiiiuiiiinuiiiiE niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiHiiiuimnmc 23 December is het tien jaar geleden, dat een Van de be roemdste vliegtuigbouwers van de wereld, Anthony Fokker, te New York overleed. Al zijn in Een ijshockeywedstrijd tussen Tsjecho- Slowakije en Zweden eindigde in een 53-overwinning voor de Tsjechen. D» tussenscores waren 10, 12, 31. Het Nederlands elftal in de sa menstelling zoals het a.s. Zóndag tegenDenemarken zal uitkomen. V.l.n.r.: De Vroet, Kraak, Roosen- burg_ Van Schijndel, Terlouw, Everse, Van der Sluis, Schaap, Lenstra, Timmermans en Clavan. wrfaBB (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 10 December. In de tempel van de nationale toonkunst, het Concertgebouw, en met medewerking van het Concertgebouworkest onder leiding van zijn dirigent Eduard van Beinum, is vanochtend met een stijlvolle plechtigheid de viering ingezet van het zestig-jarig bestaan der grootste Neder landse sportorganisatie, de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond. „Wij hebben deze artistieke medewerking gevraagd," aldus sprak bondsvoor zitter Karei Lotsy, „om te doen blijken, dat wij niet eenzijdig lichaamscultuur propageren, maar de sport zien als samenwerkende factor in het geheel der cultuur, gelijk in het klassieke Griekenland de Olympische Spelen slechts als onmisbaar complement van het geestelijk leven hebben meegewerkt tot wijs heid, kracht en schoonheid, die tezamen geleid hebben tot de grootste bloei van het oude Hellas." licht geen andere hier te lande bestaan de vereniging, bijzonder veel gedaan voor de" liefdadigheid. Tenslotte heeft de K.N.V.B. er zeer veel toe bijgedra gen, dat de naam van Nederland in het algemeen en met betrekking tdt de sport in het bijzonder in brede buiten landse kring een uitstekende klank heeft". Resumerend was dr. Miedema van mening, dat voetbal in Nederland op voorbeeldige wijze geschiedenis heeft gemahkt, hetgeen zeker niet in de laat ste plaats te danken is aan de prestaties van vele prominente spelers, die door hun eerlijk er. sportief optreden en hun technisch goed verzorgd spel in het bui tenland als graag geziene gasten plegen te worden beschouwd. „Moge", zo eindigde spreker, „het de Bond gegeven zijn. dat- u, mijnheer Lotsy en uw medebestuursleden nog vele jaren uw krachten in dienst van het Bondswerk zullen kunnen stellen en dat gij de K.N.V.B. tot steeds groter en schoner bloei zult kunnen brengen". En zo zaten dan de vele genodigden, o.w. de vertegenwoordiger van het Koninklijk Huis ritmeester W Bischoff van Heemskerck, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de directeur van het Bu reau voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport, dr. J. Miedema, vertegen woordigers van het Nederlands Olym pisch Comité, de oprichter en eerste voorzitter van de Bond, de 84-jarige heer Pim Muiier. en tpjl van prorpinen- ten uit het Nederlandse sportleven, oud-internationaals, actieve spelers, districtsvertegenwoordiger en vere nigingsafgevaardigden, in stille devo tie te luisteren naar Mendelssohn's ouverture Athalia; naar de bruisende Piet Hein Rhapsodie van dr. Peter van Anrooy en naar Beethoven's Egmont- ouverture, die aan deze bijeenkomst een voornaam cachet gaven en de ver schillende onderdelen van het pro gramma op waarlijk feestelijke wijze verbonden. De eerste spreker, die het gestoelte betrad, was dr. J. Miedema als vertegen- woordiger van de minister van O., K. en W. Hij begon met een passage te citeren in een over de sport handelende nota, die enige tijd geleden enkele afdelingen van het ministerie van onderwijs pas seerde en waarbij met betrekking tot de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond het volgende werd opgemerkt: „Deze grootste der hier te lande be staande sportorganisatie, heeft natio naal en internationaal een betekenis, welke ver uitgaat boven die van eer. sportorganisatie zonder meer. De K.N. V.B. en de aangesloten verenigingen hebben in de loop der jaren vele hon derdduizenden Nederlanders tot actieve sportbeoefening gebracht en aan vele millioenen toeschouwers een gepaste ontspanning en verstrooiing bezorgd. De Bond heeft in eén omvang als wei- EVERSE (Neptunus) VAN SCHI JNDEL (S.V.V.) LENSTRA SCHAAP (Heerenv.) CtGooi) KRAAK (Stormvogels) VAN DER SLUIS (B.V.V.) DEVROET (Feijenoord) TIMMERMANS CLAVAN (A.D.O.) (A.D.O.) TERLOUW (Sparta) ROOSENBURG (Sneek) LYNGAAA ROU-JENSEN HOLMEN BENNICKE MOELLER (Aarhus) (Boldkl. 1903) (Köbenh. B.) (Akademisk B.) ORNVOLD HANSEN PILLMARK (Köbenh. B.) (Koge) (Köbenh. B.) BIRK PETERSEN Akademisk B.Akademisk B. NIELSEN f (Köbenh. B.) De bondspraeses, Karei Lotsy, beant woordde dr. Miedema met Woorden van erkentelijkheid voor deze openlijke en hartelijke waardering en voor de pret tige samenwerking, die de heer Miedema tussen de overheid en de KNVB tot stand heeft gebracht. Hij verwelkomde de hoge gasten, de vertegenwoordigers van de FIFA en de spelers en oud-spelers van het Nederlands Elftol, welke laatsten er, naar hij zeide, er veel toe hebben bijgedragen dat de KNVB internationaal zo'n uitstekende reputatie geniet. Hij be schreef in het kort de groei van de bond tot een machtige organisatie van 315.000 leden, huldigde zijn voorgangers Muiier, Kips, Warner en Van Prooyen en wees op de grote eenheid in de bond, waarin alle gezindten zijn ondergebracht en daar een navolgenswaardig voorbeeld geven van nationale zin, met het behoud van de geestelijke waarden van ieder afzon derlijk, die slechts onderscheiden, doch niet scheiden. Een van de bijzonderheden van de bond, noemde de heer Lotsy het feil dat de KNVB ondanks velerlei pressie de amateurgedachte is trouw gebleven: „Hoewel het voor de jongeren ook thans dikwijls moeilijk is zich een be staan te verwerven, zijn wij van me ning, dat er geen keuze kan zijn, als men de voor- en nadelen van amateu risme en professionalisme tegen elkaar afweegt." „Wij erkennen, dat bij de geweldige ontwikkeling van de Bond in de laat ste 20 jaren wel eens te yeel gestreefd is naar het opvoeren van techniek en taktick, naar het behalen van eclatante successen van vertegenwoordigende elf tallen en van kampioenschappen, naar het bouwen van grote accommodaties, enzovoort. Daarom is het zo nodig dat wij ons op dagen als deze bezinnen en tot evenwicht geraken, opdat wij be seffen, dat sport slechts middel mag zijn en niet doei worden; dat sport beoogt lichamelijke en geestelijke opvoeding van de mens en het geluk der mensheid. Wij mogen niet toelaten, dat de sport- jongens door de sport worden geschaad, noch dat de sport hun leven gaat be heersen. Een treffend ogenblik was de onthul ling van het monument ter nagedachte nis van de in de oorlog en de bezetting gevallen bondsleden. Met het „Wilt he- Anthony Fokker. de laatste jaren andere namen opgekomen die misschien meer van zich hebben doen spre ken, Fokker was toch wel de meest oorspronkelijke. Men kan zeggen, dat het grootste gedeelte van de korte geschiedenis der luchtvaart be heerst werd door de naam Fokker en dat het zijn vernuf tige constructies zijn geweest, die het pionierswerk voor het wereldluchtverkeer hebben ge daan, omdat hij in de. jaren na de eerste wereldoorlog een verkeersvliegtuig vervaardigde, dat het reizen over lange af standen mogelijk maakte met een tot dan toe ongekende graad van .gemak en veilig heid voor de passagier. Wij la ten hu verschillende, gegevens volgen, die tien jaar geleden, bij zijn overlijden, in onze krant waren afgedrukt. Waar schijnlijk zal het nageslacht Fokker's naam in één adem noemen met die van de groten uit onze vaderlandse historie. Met zijn zelf geconstrueerd vliegtuig, met zijn „Spin" vloog Fokker boven Haarlem: een dolle waaghals verklaarden zij, dia hem kenden, en er waren slechts weinigen, die in hem geloofden. Maar enkele jaren later ver schenen de militaire Fokker- vliegtuigen. En na de eerste wereldoorlog vestigden meer dan vijftig luchtvaartmaat schappijen over heel de wereld hun naam me.t vliegmateriaal dat aan het brein van de Hol lander was ontsproten. Lucht vaartpioniers van internatio nale bekendheid als Kingsford Smith met zijn „Southern Gross" Vlogen met Fokkerma- chines. En eindelijk dankte de nationale burgerluchtvaart haar opkomst en grootse ont plooiing aan het vernuft van deze Nederlander, die in snel tempo zijn rusteloos ontwik kelde en gestadig verbeterde toestellen leverde, waarvan in het bijzonder de F. VII b de vaderlandse luchtvaart heelt groot gemaakt. Anthony Fokker werd op 6 April 1890 geboren te Kediri in Indonesië, waar zijn vader koffieplanter was. Anthony was zes jaar toen het gezin naar Nederland kwam en zich in Haarlem vestigde, waar de jonge Fokker gedurende zes jaar de schrik van zijn onder wijzers en gedurende nog een aantal jaren de wanhoop van zijn H.B.S.-leraren was. Hij was een slecht leerling, waar bij echter terstond zijn vin dingrijkheid in het uitdenken van streken opviel, een vin dingrijkheid, die hij verder ontwikkelde op zijn grote zol derkamer, waar hij altijd aan het knutselen was, zelf zijn speelgoed vervaardigde en vaak voor een kind verbluf fende resultaten bereikte. Zijn voorliefde, voor handenarbeid en techniek was geweldig en zijn vriendschap met de zoon van de latere gezant der Neder landen, Cremer, die de eerste in Haarlem was, die een auto bezat, deed hem al vroeg ken nis maken met het inwendige van de motor, welke de beide jongelui herhaaldelijk uit el kaar namen en weer in elkaar zetten. In zijn werkplaats op zolder bouwde hij tijden lang niets dan vliegtuigmodellen, terwijl hij zijn vader tevergeefs smeek te, naar Frankrijk te mogen gaan om vliegen te leren. Déze kans kreeg hij niet, doch wel stemde zijn vader er in toe, dat hij de H.B.S. te Haarlem ver liet om naar Bingen te. gaan, dat toenmaals de naam had een technische opleiding te geven, die het dichtst bij de practijk stond. In 1910 bouwde hij zelf een vliegtuigje. Hij leerde zichzelf met zijn eigen machine vlie gen, haalde zijn brevet en voorzag voor een deel in de kosten zijner verdere proefne mingen door het geven van vliegdemonstraties. Een moment, dat hem de grootste, voldoening schonk, beleefde hij te Haarlem toen hij daar op Koninginnedag de eerste vliegdemonstratie gaf en werd gehuldigd en toegejuicht in de stad, waar zo velen nog slechts een paar jaar te voren van mening waren, dat er van hem nooit iets zou terecht ko men. In Duitsland bouwde Fokker legervliegtuigen en na de eer ste wereldoorlog vestigde hij zich te Amsterdam, waar hij een fabriek aan de overkant van het IJ oprichtte op het terrein van de luchtvaartten toonstelling E.L.T.A., die ge organiseerd was door de toen malige luitenant-vlieger A. Plesman, grondlegger van de K.L.M., die Fokker zijn eerste kans gaf als constructeur van verkeersvliegtuigen door hem de bouw van een machine voor he.t passagiersvervoer naar Londen, de eerste luchtlijn der K.L.M., op te dragen. Zo ont stonden de F. 2 Voor vier pas sagiers en de F. 3. Fokker's grootste succes als bouwer van verkeersvliegtui gen begon echter met de aan acht personen plaats biedende F. 7a, het eenmotorig toestel, waarmee Van der Hoop in 1924 voor het eerst naar Indië vloog en waaruit Fokker later de driemotorige F. 7b afleidde, machines, die op schier alle luchtlijnen ter wereld jaren lang dienst hebben gedaan In middels had hij zich in Ame rika gevestigd, waar zijn toe stellen gebouwd werden en waar hij grote belangen kreeg in dë Amerikaanse vliegtuig industrie, die eveneens nieuwe wegen zocht en zich snel ont wikkelde. Hoewel Fokker, die meesten tijds in Amerika vertoefde, vele typen niet zelf con strueerde. zoals in de aanvang het geval was, toch bleef hij door zijn persoonlijkheid en zijn ervaring een grote invloed op de. ontwerpen houden. Toen Fokker een neusopera tie moest ondergaan, trad er infectie (besmetting) op en na een kortstondige ziekte is hij op 23 December 1939, op ne gen en veertigjarige leeftijd, overleden. Het oudste Fokker-vliegtuig de „Spin", waarmee vliegbrevet (diploma) haalde. Thans geven we een mooie vaasvorm als tekenvoorbeeld. Maak eerst een rechthoek en verdeel de, boven- en onder zijde in twee gelijke delen en de zijkanten in drie gelijke de len. Het beste is om eerst de middellijn MM te trékken en dan de rechthoek in zes gelijke delen te verdelen 1, 2, 3, 4. Denk er om, dit zijn hulplij nen, die dun getekend moeten worden, opdat je die gemak kelijk naderhand kunt uitvlak ken. Let nu op het onderste gedeelte tussen 22 en 44. In dit stuk teken je een eironde, dat is de. juiste vorm van de vaas. De hals volgt dan vanzelf. Iets moeilijker is het handvat, dit past in een klei ne rechthoek bovenaan. Het voetstuk onderaan ontstaat door een klein stukje van dë ronding bij M af te nemen. Wij geven toe, dat dit een moei lijke tekening is vanwege de vele rondingen, die aan de vaas voorkomen. Als je thuis een dergelijk vaasje hebt is het aardig om dat te tekenen, maar tracht vooral de verhou dingen uit te vinden en altijd eerst de breedte, en hoogte bepalen hoor. Dat is toch al tijd het voornaamste. Dus de grootste breedte van de vaas- vorm moet je dan meten op de lengte. Je kimt dat op het oog doen, maar ook met een potlood bijvoorbeeld. Dezer dagen stond in de krant je lezen dat de hoogste vulkaan van Europa, de „Etna", werkt. Een hevig gerommel kondigde het begin van dë uitbarsting aan, een kolom van rook en as steeg op. De steden en dorpen in de omgeving werden bedekt met een dun laagje vulcaniseh stof. Die grote vuurspuwende berg op het eiland Sicjlië duid de reeds in de oudheid aan de zeevaarders de nabijheid van het eiland aan. De top, altijd met sneeuw bedekt, de voet die tot aan zee reikt, steden en dorpen tussen het groen het is een landschap dat al van verre te herkennen valt. De vulkaan, door de Sicilianen kortweg „de berg" genoemd, is een bron van rijkdom, omdat de lava de grond zo vruchtbaar maakt. De bossen van oranje, en ci troenbomen, de wijngaarden, al les terrasgewijze verbouwd, en de overdadige plantengroei, die in de hoogte steeds afneemt, vormen een eigenaardige te genstelling met de zwarte la va, de dennenbossen die tot aan de top van de kegelvormige spitsen reiken, tot aan de hol tes van de kraters, met de ver laten streken, en met de eeuw;- ge sneeuw daarboven. In de oudheid waren de bossen op de Etna veel dichter de reus achtige kastanje, en notebomen, die om hun schoonheid door de bijl ziin gespaard, staan er nog om dit te getuigen. De afwis seling die het landschap biedt, de gestolde lavavloed van vori ge uitbarstingen, de tinten van de as, die dampen in het zon licht. het uitzicht over heel Sicilië, is iets onvergetelijks. n veryootT Een van onze jeugdige lezers uit Haarlem, Bavo Beijk, 14 jaar. is een groot dierenvriend. Jullie weet nog wel dat wij en. kele weken geleden iets hebben verteld over een zeepaardje. Welnu, hij heeft dat diertje verscheidene malen in ..Artis" te Amsterdam gezien. Maar bo vendien heeft hij zelf een zee paardje, opgezet, in een doosje liggen. Dat is interessant en BaVo schrijft ons: „Ik heb opgemerkt, dat er niet is bijverteld, wat het dier tje eet. Ik vind 't wel de moei. te waard om dit even te ver melden. 't Zeepaardje eet koraaldier tjes. Nu, dit zit in verschil lende zeeën (niet in de Noord zee). Het diertje heeft een lan ge spitse bek, die niet open kan. Hiermede zuigt hij de koraal diertjes op. Daardoor komt het ook. dat het zeepaardje in Ar tis niet lang kan leven (3 we ken ongeveer), yant Artis heeft geen koraal." Bavo Beijk weet ook veel af van vissen en andere dieren, o.a. schelpdiertjes. Hij heeft Lucia betekent lichtende. In deze dorkere dagen voor Kerstmis staat de H. Lucia als een licht midden in de Ad ventstijd. Zij geeft ons een voorbeeld van versterving en opoffering. Zij leefde in de tijd der Romeinen, toen de christe nen zo hevig vervolgd werden. Het geluk lachte Lucia toe. De rijkdommen en de vreugde van het leven lagen op haar te wachten. Maar zij wilde ze niet. Zij had zich geheel toe.- gewijd. aan Christus. Alleen Zijn bruid wilde zij wezen. Haar moeder had andere plan nen met haar. Die droomde van een rijk en gelukkig hu welijk voor haar dochter. Pas toen zij van een jarenlange ziekte op wonderlijke wijze genezen was, stemde zij toe. in de plannen van haar doch ter, om geheel de Bruid' van Christus te zijn. Maarde jonge man, die gedacht had, dat hij met Lucia zou trou wen, nam daar zo maar geen genoegen mee. Die probeerde het meisje tot andere gedach- H. Lucia ten te brengen. Dat lukte hem echter niet. Toen werd die jonge man vreselijk boos. Hij besloot zich te wreken en klaagde Lucia aan. Had het meisje dan kwaad gedaan? He lemaal niet. Maar zij was christin en dat was voldoende, om voor de rechter te moeten verschijnen. Deze trachtte na tuurlijk ook weer met allerlei zelfs een z.g. strandverzame- ling en een prachtige collectie „wandelende takken." En nu zullen jullie zeker wel nieuws gierig zijn wat dat is. Bavo heeft daar nu, speciaal voor jullie, een opstel over gemaakt dat wij nu laten volgen: „De wandelende tak is net zoals 't zeepaardje, een eigen aardig diertje. Dit dier draagt de wetenschappelijke naam van Dirippus Morosus. Het komt voor in Vóór-Indië en wordt ongeveer 1 decimeter lang. Er bestaan ook wel grotere soor ten, maar daar nu niet over. Men kan ze haast niet zien, want ze zien er uit als een kaalgevreten takje. Wanneer ze in beweging komen, wippen ze op en neer, zodat 't lijkt of ze een door de wind bewogen takje zijn. Wanneer men 't beestje goed bekijkt, ziet men dat hij 6 po ten heeft. n.l. twee voorpoten, twee midden- en twee achter poten; verder heeft hij nog twee sprieten. Als de wandelende tak opge pakt wordt of erg schrikt, lijkt hij precies op een dood takje; de poten strekt hij dan langs het lichaam (de middel- en achter, poten naar achteren, de voor poten naar voren) en de sprie ten duwt hij tussen de voor poten. Ook de kleur is beschut, n.l. groen. Wanneer ze pas uit "t ei komen, hebben ze een bruin achtige kleur. Deze kleur ver andert door 't vervellen. De wandelende tak vervelt onge veer 6 maal. voordat hij volwas, sen is. Dit insect legt pl.m. 300 eitjes, waarvan de helft onge veer uitkomt. Zij leggen één keer eitjes en dan sterven ze af. De eitjes zijn bruin van kleur en lijken op een zaadje, voorzien van een geel dopje. Wanneer het eitje uitkomt, springt de dop er af en komt een heel klein (pl.m. cm.) bruinachtig insect te voorschiiiL en kruipt langs één of ande£ takje omhoog en zoekt daar ziin voedsel. Het duurt pl.m. 3 a 4 maan den voor de eitjes uitkomen. Het voedsel der wandelende takken bestaat uit bijna alles, wat er aan groen te vinden is. Alleen wanneer men zelf deze dieren houdt is het 't beste, om ze met klimop te voederen. De leeftijd van het behandelde dier is ongeveer 13 jaar. Ik hoop dat jullie het niet alleen leest, maar er ook wat van opsteekt." Wij hopen dat ook Bavo. en dat zal wel hoor, want het is interessant en leerzaam. En wij zijn benieuwd naar een volgend opstel van je. mooie beloften Lucia tot afval te brengen Maar ook hij had geen succes. Heel dapper ant woordde Lucia: „Mocht ik te gen mijn wil tot het kwade gedwongen worden, dan zal God mij dit niet aanrekenen." Maar de rechter kreeg de kans niet het meisje naar slechte mensen te brengen. Want toen de soldaten kwamen om haar mee te voeren, konden zij haar niet van haar plaats krijgen. Het leek wel, of zij aan de grond vastgeklonken was. De rechter wist nog wel iets anders. Hy liet Lucia met brandende pek en hars over gieten. Maar tot grote verba zing van de. beulen, werd het meisje daardoor niet gedeerd. VToch zal zij sterven!" brulde de rechter Hij gelastte toen een der soldaten de keel van dë maagd met zijn zwaard te doorsteken. De soldaat ge hoorzaamde en doodde zo de heilige Lucia. Het feest van deze martela res vieren wij a.s. Dinsdag 13 December dein nu treden" en het „Wilhelmus" werd de plechtigheid besloten. Vrijdagavond kwamen de vertegen woordigers van de bevriende buiten landse voetbalbonden in Amsterdam aan. Onder hen bevonden zich de he ren H. Shentall, vice-voorzitter van de Football Association, sir Stanley Rous en de secretaris van de FIFA. dr. I. Schricker. De gasten werden verwel komd door K. Lotsy en L. Brunt en waren vanmorgen bij de plechtigheid in het Concertgebouw aanwezig. 1 2 3 1. O O O O O O O O O O 2. O O O O O O O O O O 3. O O O O O O O O O O 4. O O O O O O O Vervang elk nulletje door een letter; bij juiste oplossing zijn dan woorden van de volgende betekenis te lezen; •Horizontaal: 1. plaats aan de Lek; 2. karig; 3. het met kracht uitstro men van een vloeistof; 4. plaats aan de Linge. Verticaal; 1. ontvangbewijs; 2. ijzeren of koperen pot; 3. Bijbel- of Schriftverklaring. Inzendingen tot en met Dinsdag 20 Decembër op open briefkaart aan Het Kasteel van Aemstel (afdeling Prijsraadsel)N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Wanneer verkoudheid de ademhaling belem mert, maakt MENTHO-REX Ver koudhaidszalf de luchtwegen weer vrij. Opnieuw heeft de regen een kostbare Zondag verloren doen gaan en wan neer de weersomstandigheden niet ten gunste veranderen, ziet het er naar uit, dat de competitie dit seizoen een lange duur zal hebben. Dit geeft de compe- Oplossing 26 November: 4 0 6 9 3 X 5 1 8 2 7 2 8 4 8 5 1 8 13 8 6 3 2 5 5 4 4 4 0 6 9 3 2 0 3 4 6 5 210 8996111 Na loting werden de prijzen toege kend aan: H. H. Groeneveld, Hoofd straat 18, Hillegom; Th. Veerman, Zuid einde 129, Volendam; M. van Dongen Beenke, Zaagmolens'raai 10 Amster dam; J. van Rijn, Kruis'ochtstraat 54, Haarlem; Mej. A. Willard. Kerklaan 9, Laren (N.-H.); J. H. van Beek. Amstel- dijk Zuid 179 b, Nes a.d. Amstel. titieleiding weer extra zorgen, nu de terreinmoeilijkheden nog steeds niet volledig uit de weg geruimd zijn. Voor de derde keer is de wedstrijd AmbonODOS vastgesteld, waarvan de uitslag nog steeds met spanning te gemoet gezien wordt. Wel is ODOS on betwist sterker dan Ambon en zou men dus van te voren een overwinning voor de leider kunnen voorspellen; de thuis club kon echter wel voor een verras sing zorgen zoals het deed door VIDO en Cito (toch twee sterke elftallen, ge lijkwaardig aan ODOS) een gelijk spel af te dwingen. Bovendien is Ambon thans geplaatst in de middenmoot en zal dus zeker trachten een nederlaag te voorkomen teneinde niet zijn plaats te verliezen. VIDO gaat op bezoek bij Pancratius, voor welke wedstrijd de gasten ongetwijfeld de beste papieren hebben. Pancratius laat zich in eigen home echter moeilijk overwinnen en het zal de meisjes uit Purmerend niet eenvoudig zijn de punten naar huis te nemen. Wilskracht Turnen treedt mor gen tegen Wilskracht Sport in het strijdperk en heeft zeker een kans zijn eerste winstpunt met één te vermeer deren. Ondanks de betere papieren van de ontvangende ploeg staat een over winning voor deze geenszins vast In de vierde afdeling leidt thans DCG 4 met liefst vijf punten voor sprong op de tweede club Thecla 2. Ook in deze afdeling doen de meisjes van Wilskracht na een zeer slechte start er allengs beter in komen. Zeer gunstig staat TOB er voor met zes pun ten uit vier wedstrijden. De stand in de vierde afdeling is: DCG 4 Thecla 2 The Vict 2 TOB 2 DOP 2 15 10 9 6 4 VDO 7 3 Wilskr. Sp. 3 8 3 Cito 3 10 Wilskr. T. 2 5 0 In de tweede herenafdeling heeft Vi tesse nog steeds de leiding met een maximumwinst. De kortgeleden inge treden elftallen DCG en Jong Leven 2 debuteerden op verdienstelijke wijze en hebben overeenkomstig de ver wachtingen aangetoond, dat er in deze afdeling nog allerlei mogelijkheden be staan voor het kampioenschap. Tot nu toe heeft het tweede elftal van KDO he# er niet zo goed afge bracht als zijn grote broer KDO 1. Uit zeven wedstrijden behaalde het slechts zes winstpunten, dus geen best resul taat wanneer men de ranglijst be schouwt: Vitesse DOP Wilskr. KDO 2 DTS 10 7 6 6 4 J. Leven 2 2 2 VDO 2 4 2 DCG 2 1 DTS 3 5 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5