Nederlandse kustvaarder in het Kanaal vergaan REGERING BEVREESD VOOR WILDE ONTWIKKELING m M Verhoging van de kolenprijzen? Overvloed van waardering voordiamanten KNVB Drie man gered; zes man vermist Eerste Kamer mag niet voor fait-accompli komen Nozema gaat twee jaar experimenteel zenden VOLENDAMMER VLOOT HAALDE NIEUWE PASTOOR AF H. Vader Tot hoofd en hart bureaux smedestraat s haarlem GEMASKERDE OVERVAL TE BATAVIA Kostofs leven docx nazi gered? Het weer d Voorbereidende maatregelen te Batavia moeten tot strikt minimam beperkt worden ontvangt een mes Stichting van de Arbeid bepaalt standpunt Ontwerp Omroepwet weldra gereed MAANDAG 12 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24638 Logger in nood WAGON BIJ MAARSSEN ONTSPOORD Treinverkeer via Hilversum Ml LIT ARISA T IE VAN WEST-DUITSLAND •- - Skimf Minister Van Maar se veen Rond de televisie Op republikeins gebouw CADl-WERK WORDT GEREORGANISEERD „Het Capharnaum" van Nederland w mwm Indonesische katholieken vragen Pauselijke zegen Van lange redevoeringen en een feestelijke stemming Verklaringen tijdens proces Opvolger Mgr. Turlings Telefoon. Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumohiusstr 45 tel 5998 Voor klachten over de oezorging na' 5-30 uur 's avonds 21544 Directeur. J. 1. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Ruft V/nd. hoofdredacteur) W. Severia NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT Advertentietarief 28 cents Der mUllmeter- hooqte Ingezonden mededelmaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hooate De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 132 oer maand. 4.55 per kwartaal. Zondagmorgen ongeveer drie uur is door tot nog toe onopgehelderde oorzaak de 338 ton metende Nederlandse kustvaarder „Toornvliet", eigendom van de rederij Soetermeer en Fokkes te Rotterdam, in het Kanaal in nood geraakt en gezonken. Het Deense vrachtschip „Cimbria" heeft kort nadat de eerste nood signalen waren uitgezonden, de plaats van de ramp bereikt en drie opvarenden gered. Van de zes overigen is tot nu toe geen spoor gevonden. De bemanning is, naar het s«hijnt, niet in staat geweest de reddingboten te strijken tengevolge van het woelige water en het stormachtige weer. De drie geredde opvarenden zijn H. de Wild uit Rotterdam, A. Dijkhuizen uit Scheveningen en J. M. Bol uit Scheve- ningen, twee matrozen en een lichtma troos. Verschillende reddingboten zijn uitge varen; zij hebben gedurende zeven uren temidden van storm en hoge zeeën het water afgezocht, echter zonder resultaat. Men mag wel aannemen, dat de zes ver misten zijn omgekomen, hoewel de mo gelijkheid bestaat, dat zij, of enkelen van hen, zijn opgepikt door een passerend vaartuig. Geen enkel radiobericht geeft echter enige aanwijzingen in deze rich ting. Het s.s. Lanahronc heeft ter plaatse van de ramp van de „Toorn vliet" twee reddingboten aangetrof fen, waarvan er een was omgeslagen.- Voorts werd wrakhout gevonden. Voor het in nood raken van de coaster zijn geen andere aanwijzin gen voorhanden dan de hoge zee in het Kanaal en de onmiddellijke nabijheid van de beruchte Goodwin- zandbanken. De „Toornvliet" was pas dit jaar gebouwd. Zaterdagavond omstreeks 10 uur trachtte de logger Sch. 56, „De Pool ster", van de rederij M. den Duik Gzn., de Scheveninge haven binnen te lopen, toen de motor plotseling afsloeg. Het schip, dat juist de havenhoofden was ge passeerd, dreef in de storm af en raakte aan de grond. Direct werd de „Arthur" uitgezonden, maar hoewel er tot Zon dagmorgen getracht werd de logger vlot te krijgen, is men hierin niet geslaagd. Wel verspeelde dfe „Arthur" haar mast. Zondagavond hebben de kustvissers- vaartuigen Sch. 12 en Sch. 71 getracht „De Poolster" uit haar hachelijke posi tie te bevrijden. Alle pogingen misluk ten door het breken van de scheeps- trossen. Door de hoge zeeën was het toen niet meer mogelijk een verbinding met de gestrande logger te krijgen. Van daag zouden de pogingen worden her haald. Het Nederlandse motorschip „Refuge 1", uit Rotterdam, waarover men sedert ongeveer tien dagen in onzekerheid ver keerde, is Zaterdagavond op zijn plaats van bestemming, Kerteminde op het eiland Funen, behouden aangekomen. Kort na het vertrek geraakte de „Re fuge 1" op de Noordzee in een zware storm en men vreesde ernstig voor schipbreuk. Men zag echter kans op een geschikte plaats het anker uit te Hedenmorgen omstreeks 8 uur is van de trein, die te 7.41 uur van Utrecnt naar Amsterdam vertroK, bij Maarssen net laatste truckstel met een as ont spoord. De oorzaak is onbekend. De stoptreinen van Utrecht naar Am sterdam v.v. rijden van Maarssen n. Am sterdam en tussen Maarssen en Utrecnt wordt het verkeer per bus onderhouden. De expressetreinen AmsterdamMaas tricht worden over Hilversum geleid en ook het gewone verkeer Amsterdam Utrecht gaat over Hilversum. Daartoe zijn de treinen UtrechtHilversum en Amersfoort Hilversum Amsterdam versterkt. werpen, zo deelde kapitein H. J. Schrage uit Groningen aan U.P. mede en het schip bleef in deze positie totdat de storm ging liggen, waarna de reis via het Kielerkanaal naar de Deense wate ren werd voortgezet. Over de brand op de „Randkerk", waarover wij in een deel van onze edi ties van Zaterdag hebben bericht, ver nemen wij, dat zij is uitgebroken in de baai van Lorenzo Marques. De orand is inmiddels geblust en naar de maatschap pij, de Holland-Afrikalijn, mededeelt, bestaat er goede hoop, dat het schip behouden blijft De West-Duitse kanselier, dr. Koïirad Adenauer, heeft gisteren nogmaals be toogd dat Duitsland slechts aan de defensie van Europa zou kunnen deel nemen, indien hierop door de geallieer den wordt aangedrongen. De verklaring luidde: „Met betrek king tot de rede van de kanselier dr. Adenauer in KönigsWinter (op 9 De cember), die door verschillende nieuws- bureaux en kranten verkeerd is weer gegeven, geeft de persdienst van dë kanselarij in opdracht van de kanselier de volgende verklaring uit: „Met be trekking tot de Duitse deelname aan de defensie van Europa heeft Adenauer gezegd, dat hieraan slechts kon wor' den gedacht, indien de geallieerden op een dergelijke deelname aandringen. Zelfs indien dit het geval zou zijn, zouden er slechts Duitse troepen kun nen worden gevormd op voorwaarde, dat zij deel zouden uitmaken van de troepen van een federaal Europa". Zaterdagavond, is de Scheveningse logger „Poolster'' bij het binnenlopen van de Scheveningse haven op het Zuiderhaven hoofd vastgelopen. De „Poolster" aan de grond. mm-®#* iwSSsK&s In verband met mededelingen, dat republikeinse troepen Batavia zouden beginnen binnen te trekken en dat zij na 15 December a.s. volledig met de veiligheidsmaatregelen belast zouden zjjn, deelt de minister van Overzeese Gebiedsdelen het volgende mede: „Dadelijk na de voorgenomen souve- reiniteitsoverdracht op. 27 December a.s. zullen de organen van de V.S.I. belast zijn met de handhaving van orde en veiligheid. Het spreekt vanzelf, dat hiertoe een omvangrijke voorbereiding nodig is. Bij de te dier zake gehouden besprekingen met militaire en bestuurs- autoriteiten was gebleken, dat te Bata via een belangrijk aantal T.N.I.-batal- jons nodig zou zijn om de openbare veiligheid in redelijke mate te kunnen waarborgen. Voor een doeltreffende taakverdeling leek het de autoriteiten nodig, dat deze T.N.I.-bataljons te Ba tavia gelegerd zouden zijn en in staat gesteld zouden worden zich in hun nieuwe omgeving te oriënteren. In verband daarmede stelden de au- (Van onze Haagse redacteur) De regering is bevreesd voor een volmaakt wilde ontwikkeling van de televisie. Er bestaan hoge verwach tingen over hetgeen op korte termijn te dien aanzien bereikt zou kunnen worden, doch ook teleurstellingen zjjn niet uitgesloten. Daarom heeft de regering besloten op grond van een tweetal rapporten van de televisie commissie, om onder verantwoorde lijkheid van de N.V. Ned. Omroep- Zender-Mij. (Nozema) (waarin de P.T.T., de regeringscommissaris voor het radiowezen en de Nederlandse omroeporganisaties zjjn vertegenwoor digd) gedurende twee jaar experi mentele televisie-uitzendingen te doen verzorgen. Het voorlopig karakter van deze uitzendingen komt in de gekozen organisatievorm tot uitdrukking. De technische verzorging zal in deze Periode geschieden door het Staatsbe drijf der P.T.T. in samenwerking met de Nederlandse industrie, terwijl de Programmasamenstelling wordt toever trouwd aan de Nederlandse omroepor ganisaties, die op haar beur nauw con tact zullen onderhouden met de Neder landse filmindustrie. Het experiment zal beperkt zijn; men *dl een deel van de stad en een istuk Platteland bereiken; vandaar dat de dender geplaatst wordt in het Gooi; Am sterdam en ten dele Utrecht zullen van de uitzendingen kunnen profiteren. Er tfordt echter bij herhaling op gewezen, dat men zich van de ontvangst geen te P°ge illusies moet maken. De Neder landse industrie Philips zal ont vangtoestellen op de markt brengen. Xan hen, die in het bezit zijn van een tsievisie-ontvangstmogelijkheid zal een bijdrage, groot f30.per jaar, worden geheven. De exploitatiekosten worden geraamd op 2.75 millioen per jaar. Het ligt voor alsnog niet in de bedoeling by hen, die gelegenheid zullen hieden tot het aan schouwen van tele visie-uitzendingen, vermakelijkheidsbelasting te vorderen. In het experimentele stadium zullen geen reiclameprogramma's worden uit gezonden; wanneer de organisatie na 'tvee jaar haar definitieve vorm gaat vinden, zal deze kwestie uiteraard door de regering bezien worden. Dit zijn enkele van de belangrijkste punten uit een uiteenzetting, welke he denmorgen te Den Haag werd gegeten door Z.Exc. minister Spitzen en de di recteur-generaal van de P.T.T., de heer Neher. Wij komen op deze belangrijke beslissing nader terug. toriteiten in Indonesië aan de Nederl. regering voor goed te keuren, dat de eerste T.N.I.-afdelingen omstreeks 15 December 1949 in Batavia zouden bin nen trekken. De regering heeft daarop medegedeeld, dat dit staatsrechtelijk en politiek onjuist zou zijn en dat daarom het binnentrekken van de T.N.I. in Ba tavia en andere grote steden niet mocht plaats vinden, zolang de Tweede en Eerste Kamer de resultaten der Ronde- Tafelconferentie niet zouden hebben aanvaard. Thans verneemt de regering, dat, hoe wel de feitelijke machtsovergave eerst op 27 December 1949 in Indonesië zal plaats hebben, indien ook de Eerste Kamer de resultaten van de Ronde tafelconferentie aanvaardt, de autoritei ten in Batavia hebben goedgevonden, dat kwartiermakers van het toekom stige R.I.S.-leger in de steden komen om er politie-technische besprekingen te houden en voorbereidingen te treffen. In de steden worden echter geen wa penen overgedragen of bewapend op treden van de R.I.S.-troepen toegelaten vóór de eindbeslissing van het Neder landse parlement. De regering heeft aan de Hoge ver tegenwoordiger van de Kroon doen we ten, dat het haar uitdrukkelijke wens is, dat de in gang gezette voorbereiden de maatregelen tot een strikt minimum worden beperkt, omdat de regering zelfs niet de indruk mag wekken, als zouden zij de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor een fait-accompli willen plaatsen." Verwachting tot Dinsdagavond: Geleidelijk toenemende bewolking -met plaatselijk wat regen of mot regen, hier en daar wellicht vooraf gegaan ë»or enige sneeuw. Aanvan kelijk weinig wind, later meest ma tige wind tussen West en Zuid-West. Voornamelijk in het Zuiden en mid den van het land vannacht en mor genochtend lichte vorst. Overdag ge leidelijke stijging van temperatuur. Zon 8.40—16.28 Maan 0.08—13.16 Reuter meldt, dat negen gemaskerde bewapende personen het republikeinse gebouw aan Pegansaan-Oost te Batavia zijn binnengedrongen en bijzonderheden vroegen omtrent een man, die de huis bewaarders niet kenden. Toen hun werd medegedeeld, dat de desbetreffende per soon niet in het huis was, verlieten zij, volgens een verklaring van de huisbe waarders aan de politie, het gebouw. Naar bericht wordt, betrof het acht Indonesiërs in legeruniform en één Eu ropees burger. Zij hadden revolvers en stenguns bij zich. De Sultan van Djocja, minister van Defensie der republiek en coördinator van de veiligheid, is gisteren met spoed naar Batavia gevlogen voor een per soontijk onderzoek naar „zekere inciden ten", meldt Aneta. De Sultan heeft reeds een waarschuwing doen horen tegen rustverstoorders in Batavia of elders. „Dergelijke personen zullen streng ge straft worden", zo zei hij. De Sultan zou ook naar Sumatra vlie gen, om toe te zien op de veiligheids maatregelen aan de vooravond van de souvereiniteits-overdracht. De commissie reorganisatie Cadi heeft een rapport uitgebracht, waaraan de minister van Oorlog zijn goedkeuring heeft gehecht. De daarin verwerkte voorstellen moeten op 1 April 1950 zijn verwezenlijkt. Deze voorstellen behelzen o.a. het volgende: De Cadi-clubs zullen worden opgeheven, met uitzondering van die te Assen die gehandhaafd blijft tot dat de nieuwe cantine in de kazerne aldaar in exploitatie kan worden ge nomen. Het cadi-beginsel, dat de stcjrkcn de zwakken moeten helpen, blijft evenwel onverkort gehandhaafd. Kleine, niet- renderende cantines moeten door finan ciële steun in stand worden gehouden. In een feestelijke stoet, voorafge gaan door de jongsten van de parochie, begeeft de nieuwe pastoor zich naar de kerk. (Eigen foto). (Van onze speciale verslaggever) Volendam het Capharnaum van Ne derland, zo zeide Zaterdagmiddag kapelaan Drost in zijn begroetings. woord tot- pastoor Langedijk, heeft zjjn nieuwe herder, komende over dtst an dere Meer van Genesareth, een groots welkom bereid. De vissersvloot van Vo lendam, zover zij niet in het winter seizoen was opgelegd, of om de Noord in den Oever en Medemblik iag, was de nieuw benoemde pastoor tot Monniken dam tegemoet gevaren; deze ging hier, vergezeld van zjjn familie, de kapelaans der parochie en h*t kerkbestuur, aan boord van de V.D. 180 van Thoom Zwart- hoed (van Kees van de Jent). Hoog van de mast woei de driekleur met geel witte wimpel en het schip was gepavoi- scerd. Een veertigtal „netters": botters, kotters en spekbakken voer vooruit, alle bevlagd van masten en knikstag, het viswant als guirlandes uitgehangen, en de feestelijke vloot zette koers over de Gouwzee naar 'de haven van Volendam, waar de bevolking in afwachting van haar komst was samengestroomd. Be gunstigd door het fraaiste winterweer werd aldus een oude traditie gehand haafd en al waren het geen roestbruine zeilen meer van honderden botters, het opvaren van die schepen bjj ronkend geplot der motoren en de grootse ont vangst in de haven, vormden ook thans een evenement zoals alleen in Volendam denkbaar is. Heel het dorp, jong en oud, stond langs de haven op de dijk, velen in hun beste dracht, zoals de omroeper, gaande door de buurten van Noord- tot Zuideinde, tevoren had verzocht. Witte hulletjes en witte schorten vlfhderden overal tussen de menigte, zoals het blauw van de ge haakte kapertjes der kleine meisjes er zijn accent aan verleende en van het stoere blempiesbaai der mannen, van wie er velen de winterse ruige muts met groene of zwarte lintjes in alle zwierig heid droegen. Ook de aanblik van het verzameld Volendam zal ooit schoner zijn geweest, toen nauwelijks enige bur gerdracht er tussen dissoneerde, noch tans boeide het beeld van die wachten de vissersparochie, dit Volendammer volk van God, pok nu weer om de har monie van zijn gemeenschap, van bin nen uit, niet te ontluisteren door alle sluike confectie. De regeling van de ontvangst berustte bij het Neomisten-comité, onder leiding van Evert Veerman, dat voor zoveel priesterzonen van dit aan roepingen rijke dorp het hoogtij van hun leven onvergetelijk maakte. Overal van de laaggenokte huizen hingen de vlaggen uit. De misthoorn aan de ingang van de haven liet zich met regelmatige tussen poos Hirën en toen het schip met de nieuwe pastoor, als laatste van de vloot, de haven binnenvoer, luidden de klok ken van de parochiekerk. Pastoor J. Langedijk stond stoer en statig op de plecht van de V.D. 180, met bonnet en wijde schouder mantel. en groette zijn nieuwe parochie. Op de loswal naast de afslag wachtte, getooid met de ambtsketen, de burgemeester van Edam-Volendam, de heer C. G. van Baar, de wethouders, de heren J. Veerman en J. Plat, en de gemeen te-secretaris, de heer D. Beets. Na dat het schip gemeerd was, trad de burgemeester voor de microfoon en richtte als eerste een woord van wel kom tot de nieuwe pastoor, wiens faam van harde werker hem reeds vooraf was gegaan en die in het terra nova van de Wieringermeer tot tweefnaal toe pionierswerk verricht te; drie pastoors hebben ginds zijn taak overgenomen, hier wacht thans Volendam met zijn grote problemen: 't vraagstuk van de snelle bevolkings aanwas sinds 1850 vermeerderde het aantal Volendammers van 1000 tot 7500! en dat van de gevolgen van de droogmaking der Zuiderzee. Bij de oplossing van deze problemen kan de pastoor op het gemeentebe stuur rekenen, zoals dit rekent op hem. En dan zal het onder Gods zegen met dit volk, dat werkt en bidt, waarachtig wel gaan. De pastoor zette nu voet aan wal en begaf zich door het dorp naar de kerk. Hem ging een lange stoet vooraf: het roemruchte fanfarecorps „Wilhelmina" de verschillende jeugdverenigingen met hun vlaggen, onder wie de Volendam mer Zeeverkenners, en een stoet van bruidjes, die op dit dorp geen witte jurk, sluier of kransje behoeven, maar in het wonderlijk teer coloriet van hun kleedjes, onder de eendere huiletjes en op de trippende muilen, het lieflijkste geheel vormen, dat zich in Nederland denken laat. In de kerk celebreerde pastoor Lan gedijk een plechtig Lof. geassisteerd door kapelaan J. Drost en kapelaan J Laurent, terwijl kapelaan L. Pas als ce- remoniarius fungeerde. Tijdens dit Lof heette kapelaan Drost de nieuwe pastoor welkom temidden van het ge lovig Volendammer volk, dat als geen ander zijn priesters eert en volgt. Ook pastoor Langedijk richtte zich tot zijn nieuwe parochianen, wier geestelijke en stoffelijke belangen te behartigen nu voortaan zijn levenstaak zal zijn. Na het Lof was er in het Jeugdhuis een samenkomst van de pastoor met de bestuurderen van de organisaties. Zondagmorgen heeft de hoogeerw heer L. Schamper, deken van Purmer- end, de plechtige installatie verricht De V. D. 180 met de nieuwe pastoor van Volendam de zeereerw. heer J. Lange dijk aan boord, vaart de haven binnen. (Eigen foto). Bruno Cornacchiola, een 38-jarige Italiaanse trambestuurder, die naar zijn eigen verklaring vroeger anar chist is geweest, kwam Vrijdag IX, nadat de Paus in de Sint Pi eter de rozenkrans had voorgebeden, uit een menigte arbeiders op zijn knieën naar voren gekropen tot voor de Paus en hield hem op een openge slagen bijbel een knipmes voor zeg gend: „Met dit mes heb ik u willen doden. Vergeef mij, Vader." Gedurende enige ogenblikken uias het in de grote kathedraal zo stil als in een graf. Toen zeide de Paus een voudig: „Ik vergeef u, mijn zoon." Cornacchiola verklaarde nader aan Reuter, dat hij eens een vurig anar chist was, maar tot inkeer was geko men na een visioen, dat hij meent gehad te hebben. Het plan, om de Paus te doden, was bij Cornacchiola opgekomen toen h(j in de internationale brigade vocht in de Spaanse burgeroorlog. Met een knipmes steeds in zijn zak wachtte hij op „de gunstige tijd en plaats." Nu is hij van plqn tot Kerstmis strenge boete te doen. (Van onze Haagse redacteur) In de zitting van Vrijdagmiddag zijn de partijen in de Stichting van de Ar beid het eens geworden over het aan de regering uit te brengen advies inzake de loon- en prijspolitiek. Hedenavond zullen hierover nadere besprekingen ge voerd worden met de interdepartemen tale commissie voor de lonen en prijzen. De conclusies van de Stichting van de Arbeid zijn niet zo stringent geformu leerd, dat het nieuwe element van het afgelasten der aangekondigde verlaging van de suikerprijs een wijziging zou moeten brengen in het standpunt van de Stichting van de Arbeid. Men merkt op, dat er nog wel meer dubia zijn; het draait er namelijk maar om, welke de consequenties zullen zijn van het op nieuw bezien van de subsidiepolitiek, hetgeen door de regering bij haar mede deling, dat zij niet afwijzend staat te genover enige loonsverhoging, werd aangekondigd. Het te Djocja gehouden congres van Indonesische Katholieken, dat door ze venhonderd gedelegeerden werd bijge woond, heeft, volgens U. P., in een boodschap van „trouw, liefde en geloof' aan Z. H. de Paus om Zijn Zegen voor de nieuwe natie verzocht. Amsterdam offreerde 'n enorme krans. V.l.n.r.: ir. Hopster, Pim Muiier, Karei Lotsy, wethouder De Roos en burge meester d'Ailly. Het diamanten feest van de KNVB is na de stijlvolle openingsplechtigheid in het Amsterdamse Concertgebouw een grandioos festijn geworden. Het was er een van het genre, waarbij oude en héél oude vrienden elkaar met een glaasje port of sherry in de hand plot seling in een of andere zaal, gang of hal. of op de trap tegenkwamen en in een minimum van tijd van de ene „Weet-je-nog-wel?" in de andere vie- len. Dat begon al bij de receptie in het Indisch Instituut, waar de abominabele acoustiek die knusse en kameraad schappelijke onder-onsjes niet weinig in de hand werkte. Met het droevig ge volg intussen, dat Franse, Belgische, Engelse, Zwitserse, Deense, Surinaam se, Chinese en Nederlandse woordvoer ders zelfs met behulp van de micro foon niet boyen het gegons van de al luidruchtiger wordende trio's, kwar tetten, enzovoorts konden uitspreken. Maar de vele ge schenken, welke hun hartelijke en waarderende woor den onderstreepten, lieten aan duidelijk heid niets te wensen over. Burgemeester d'Ailly van Amster dam liet een reus van een krans ach ter; kolonel Pahud de Mortanges, voor zitter van het NOC, offreerde een glas- in-lood-raam, waar van de tekening als symbolisch ge schenk ten tonele kwam; afgevaardig den van de Fifa, de Deense en Engelse voetbalbonden -deponeerden fonkelend zilveren schalen op 't diepgroen van de bestuurstafel, de Zwitsers verrasten hun gastheer met de trots van hun natio nale industrie, zijnde een meesterwerk van een klok. De Franse afgevaardigde moest, gelijk hij zeide, met lege handen komen, omdat hij pas in de allerlaat ste minuut besluiten kon, de trein naar Amsterdam te nemen. Maar deze radde spreker vervulde de aether voorzover nog mogelijk met zulk een bandjir van aimabele complimenten, dat een stoffelijk geschenk 'n pleonasme zou zijn geweest. We zullen alle ca- deaux niet noemen, maar maken 'n uitzondering voor het pakje dat de be faamde oud-doelverdediger van het Ne derlands Elftal Just Göbel in Lotsy's handen stopte: de van handtekeningen der spelers voorziene bal, waarmee het Nederlands Elftal in Maart 1913 zijn beroemde 21-zege op de Engelsen be haalde. Onder de hand was het rumoer in die mate tot een orkaan gezwollen, dat Ajax' voorzitter Marius Koolhaas, die het feest dirigeerde, eerst maar eens 'n half uurtje liet handjes drukken; in de hoop waarschijnlijk dat velen daarna de garderobe zouden opzoeken. Het hielp nauwelijks. Wat het gezelschap aan kwantiteit inboette, won het aan stemming en overtrof zodoende met groot gemak het gekabbel der goede bedoelingen en vriendelijkheden van de ook daarna onverstaanbare sprekers. Voorzitter Lotsy was dan ook de kam pioen van de mid dag door de grote slagvaardigheid, waarmee hij dik wijs boven het feestelijk rumoer uit de sprekers in vier talen hun com plimenten terug gaf. Maar daarmee was er zóveel van zijn stembanden ge. vergd, dat hij des avonds bij 't feest banket in Kras, een beroep moest doen op ir. F. Hopster om de tafel te pre sideren. Een ver standig beroep, want de vice-voor- •zitter van de K.N. V.B. deed in slag vaardigheid voor zijn praeses niet onder en ware Eduard v. Beinum aanwezig geweest, hij zou zonder twij fel de krans, welke hem 's ochtends door de KNVB zo hoffe lijk was geoffreerd, aan de dirigent van het banket hebben overgedragen. Die be groette er dr. Jan Miedeman, namens de minister, de heren Van Wijk en Burik, namens de burgemeesters van Amster dam en Rotterdam, de directeuren van de beide „onze beide" stadions, de stichter en eerste voorzitter van de KNVB, de 84-jarige Pim Muiier, de hoofdcommissarissen van politie al weer van Amsterdam en Rotterdam de heren Kaasjager en Staal, vertegen woordigers van de sportbonden, de NKS, de sportpers, de bondsvergade ring en zeker niet op de laatste plaats de ereleden, bondsridders en een kleur van oud-internationaals. Er werd veel en soms langdurig gesproken, er wer den ere-leden benoemd en bondsridders geslagen zie elders in dit nummer De bal van 1913. er werden soms rake dingen gezegd met de opmerking, dat ze niet in „de pers" mochten waarvan acte en er werd dikwijls „Hoezee!" en „Hoera!" geroepen, waarbij vooral de buitenlan ders, als compensatie voor het vele dat ze niet verstonden, zich als leeuwen weerden. Om kort te gaan het werd een ge noeglijke bedoening in de feestelijk met groen, bloemen en verenigingsvlag- gen versierde tuinzaal van Kras. Maar de oude herinneringen waren nog lang niet allemaal opgehaald, toen wat ge morste as op het bedoezeld damast en een staartje rode wijn in een tulpvor- mig glas als laatste getuigen van het feestelijk maal overgebleven. ja, een feest was het..,, Cr. Nu er weer beweging is gekomen in het prijzenniveau van enkele artikelen aangetekend moet worden, dat de nu weer achterhaalde suikerprijsverlaging slechts een gedeeltelijke compensatie zou hebben gevormd voor de verhoging van de prijzen van het varkensvlees lopen er geruehten over prijsstijging van verschillende andere goederen. Zo heet het, dat by de Staatsmünen een ver hoging van de kolenprijzen voorbereid zou zijn. Wij konden er te Den Haag geen bevestiging van krijgen. Op de zitting van Zaterdag van het proces tegen Kostof, do voormalige Bul" gaarse vice-premier, zijn door verschil lende getuigen verklaringen afgelegd over Joegoslavische agenten, die in Bul- garije gewerkt zouden hebben. De ge tuigenis van Todorof. die in 1942 presi dent was van het militaire gerechtshof te Sofia, baarde groot opzien. Hij ver klaarde, dat bü de berechting toentertijd van een aantal vooraanstaande Bulgaar se communisten, onder wie Kostof, net leven van laatstgenoemde was gered door persoonlijke tussenkomst van de toen malige minister van Oorlog, generaal Misjof. De getuigenis van Todorof weru bevestigd door zijn plaatsvervanger.. Ook andere getuigen legden verklarin gen af in dezelfde geest, doch Kostof deed geen enkele poging om deze getui genissen tegen te spreken. In de Bulgaarse bladen is Zaterdag een wat genoemd wordt „tot op heden niet openbaar gemaakte brief van wijlen Georgi Dimitrof" gepubliceerd, waarin Kostof een meedogenloze carrierejager en „geoefend verrader" genoemd wordt. Deze brief zou door de voormalige Bul gaarse minister-president, die overleden is, geschreven zijn aan het politiek bu reau van de Bulgaarse communistische partij onder datum 10 Mei 1949, toen Dimitrof in een ziekenhuis te Moskou vertoefde. Een ontwerp Omroepwet ligt groten deels gereed. Over onderdelen is nog overleg gaande. De minister hoopt er in te slagen het ontwerp zeer spoedig geheel gereed te hebben, aldus wordt medegedeeld in de M. v. A. op het voor lopig verslag over de begroting van O- K. en W. De minister is het ermede eens, dat de tyd gekomen is om het aantal rege ringsuitzendingen te verminderen. Twee uitzendingen zijn reeds vervallen n.l. een op Dinsdag van 19.45—20.00 uur en een andere op Zaterdag van 13.0013.30 uur Strö dkrachtenpro grammaDaarnaast ligt het in het voornemen tot een nieu we vermindering met ingang van 1 Ja nuari a.s. over te gaan. Of en in hoe verre het mogeiyk zal zijn de dan nog nodig geachte regeringsuitzendingen door de omroepverenigingen te doen ver zorgen, maakt een punt van ernstige overweging uit. Als opvolger van de zeereerw. heer H. J. H. Turlings, thans directeur van het Bisschoppelijk College te Sittard, is tot vice-president van het Klein-Seminarie Rolduc dr. P. S. Everts, leraar van het Klein -Seminarie, benoemd. Hoe rijper het verstand, hoe minder \^men in de regel spreekt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1