HATTA LICHT HET K.N. m i Winterstorm in Amerika eist tientallen doden Nieuwe wapens voor Darul-Islam NA ZES JAAR RUIM 220.000 TELEVISIE TOESTELLEN IN ONS LAND EMIGRATIE NAAR CANADA EN NIEUW-ZEELAND CANADESE RESOLUTIE WIL UNCI ACCOORD DOEN TOEZIEN OP Tot hoofd en hart Geen verband met het optreden van Mucke NEW-YORK HEEFT ERNSTIG TEKORT AAN WATER Aangevoerd per zwarte geheimzinnige Dakota? DRIE 0 VERLE VENDEN V TOORNVLIET TE CALAIS AANGEKOMEN De eerste tijd zal kijken naar de uitzendingen geen onverdeeld genoegen zijn In 1950 zes uur per week zendtijd W^S^ÊÈÊmSÊÊÊm. Uitkering aan achtergebleven gezinnen om in levensonderhoud te voorzien .Het weer Garry Davis demonstreert weer Plechtige Pausmis in de Sint Pieter Wijziging kinderbijslag? DINSDAG 13 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24637 „Hoofd van de Unie heeft slechts een symbolische functie" Radiorede van Sukarno tot Nederlanders in Indonesië? Zaak Schallenberg Indonesië weer in Veiligheidsraad Voorstel van de Oekraïne Zij moesten met reddingsgordels om in het water springen jej Herderlijk schrijven over het Heilig Jaar GROTE INTERNATIONALE GOUDSMOKKEL ONTDEKT Eén millioen op begroting van Sociale Zaken VERVOER MILITAIREN PER SPOORWEGEN Ander legitimatiebewijs „VOOR HET KIND" Schoolkinderen brengen f 450.000 bijeen Kruistocht der Goedheid geëindigd Vqle Kqmerleden wensen verhoging der progressie BENZINE 34 CENT P er 1 Februari BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run, Wnd. hoofdredacteur) W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mTtllmeter- hoogte. Ingezonden mededeiinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooote. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van ledenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week. I 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal Het KNIP (Voorlopig Republikeinse Parlement) is Maandag bijeengekomen om het regeringsantwoord op de alge mene beschouwingen te vernemen. Hatta verklaarde, dat het betoog van vele leden de resultaten van de ETC niet raakte. De resultaten van de RTC dienden slechts om een einde te maken aan de Nederlandse eis, dat Nederland souvereiniteit over Indonesië bezit. Ten aanzien van de kwestie Irian zei hij, dat dit vraagstuk zou worden opge lost door onderhandelingen tussen twee vrije en souvereine staten. Nederland zou Irian aan geen andere staat dan de RIS overdragen. Hatta bevestigde, dat het Uniestatuut gebruikt wordt als basis voor samen werking. Het statuut was volgens hem geen grondwet, daar de nationale grond wet geen bindmiddel is van een inter nationaal verdrag. Het hoofd van de Unie bezit, ro zei Hatta, geen enkel recht en heeft slechts een symbolische functie. Daarom heeft het Hoofd van de Unie geen veto-recht. Hij voegde er nog aan toe, dat het Uniehoofd geen Hoofd van de RIS is. Bij de beschouwing van het financieel- economisch vraagstuk zei Hatta, dat men niet moest vergeten, dat de aanwezig heid van vreemd kapitaal en vreemde arbeidskrachten in Indonesië een reali teit is, welke men niet zc maar kon li quideren. De aanvaarding van de fi- nancieel-economische overeenkomst moest niet gezien worden als handha ving van de economie in Indonesië op liberaal-koloniale grondslag, zoals in het verleden hej; geval was, maar als een be wijs „dat wij in staat zijn om het eco nomisch program uit te voeren op basis van de artikelen 27 en 33 van de repu blikeinse constitutie." De schuldenlast van de RIS van 4.3 milliard was „hoe wel zwaar, toch wel te dragen." Wat het militaire vraagstuk betrof, verklaarde Hatta, dat het Nederlandse leger in liquidatie en het Indonesische leger in opbouw is. De regering is zich bewust van de moeilijkheden, doch ver trouwt in staat te zijn een leger op te bouwen dat een wezenlijke nationale kracht vormt. President Sukarno zal zeer waarschijn lijk hedenavond een radio-redevoering houden, welke zal zijn gericht tot de Nederlandse ingezetenen in Indonesië, de Indo-Europeanen en tot de Indonesi sche leden van het Kon. Ned. Indone sische Leger. Het politiek bureau van de Indonesi sche communistische partij heeft voor het eerst openlijk zijn stem verheven, sedert de onderdrukking van de com munistische opstand door de republikein se regering in September 1948, en tot het Indonesische volk een „oproep voor na tionale eenheid tegen het imperialisme en het semi-imperialisme" gericht. In deze oproep verklaart de communistische partij, dat het accoord van Den Haag voor het volk een zware last is en de vooruitgang van het land zal verhin deren. A.F.P. meldt uit Ankara, dat aldaar uit Indonesië is gearriveerd dr. Helmi. die, naar hij verklaarde, de mogelijkheid zal bestuderen en onderzoeken om di plomatieke betrekkingen tussen Turkije en de republiek van de Verenigde Staten van Inodnesië te vestigen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begro ting van Justitie wordt medegedeeld, dat het politieonderzoek in de zaak- Schallenberg wordt ingesteld door de gemeentepolitie te Den Haag, in samen werking met de Rijksrecherche aldaar, het geheel onder leiding van het Open baar Ministerie. Er bestaat geen bepaald verband tussen het overlijden van Schallenberg en het optreden van Mucke. Nu de zaak tegen Leemhuis c.s. noe bij de rechter aanhangig is, zou de mi nister het niet juist achten, zich zijner zijds uit te spreken over de wenselijk heid van een nader onderzoek naar het tijdens de bezetting gevoerde beleid van de autoriteiten wier naam bij deze zaak of in verband daarmede is genoemd. Ten aanzien van Schreieder noch van Giskes is uit het ingestelde onderzoek kunnen blijken, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan handelingen, die ingevolge de Nederlandse Strafwet een strafbaar feit opleveren en tot een ver oordeling konden leiden. Op de trappen van de Sint Pieter sprak Z. H. de Paus de menigte toe, die deel nam aan de plechtige processie door de straten van Rome met het schilderij van de Madonna Salus Populi Romani. Generaal McNaughton, de Canadese afgevaardigde in de Veiligheidsraad, heeft Maandag een ontwerp-resolutie ingediend met betrekking tot de Indo nesische kwestie, toen de Veiligheids raad deze aangelegenheid weer in be handeling nam. In de resolutie wordt eerst met voldoening gewag gemaakt van het speciale rapport van de UNCI, waarin de uitslag van de R.T.C. te Den Haag wordt gemeld. Vervolgens stelt de resolutie voor, beide partijen geluk te wensen met het bereiken van de over eenkomst en de UNCI te prijzen om haar aandeel hierin door de aan de partijen verleende hulp. De resolutie begroet' tenslotte met vreugde de toe komstige instelling van de Verenigde Staten van Indonesië als onafhankelijke souvereine staat en verzoekt de UNCI zich verder te kwijten van haar taak, die haar door de Veiligheidsraad is op gelegd, en in het bijzonder toe te zien op het nakomen van de op de R.T.C. be reikte overeenkomst. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. H. van Royen, prees de overeen komst van Den Haag en verklaarde, dat zijn regering „aanzienlijke con cessies had gedaan en zich zelfs op offeringen had getroost om een evenwichtige overeenkomst te be reiken." Hij legde de nadruk op het belang Van de Nederlandse bereidheid, het ver zoek om lidmaatschap van de republiek onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit te steunen. „Mijn regering is er diep van overtuigd, dat ook zon der de hulp van de Veiligheidsraad en de door hem ingestelde commissie voor Indonesië (UNCI) een rechtvaardige en bevredigende hoewel vermoedelijk enigszins van de huidige afwijkends overeenkomst bereikt zou zijn. Palar, leider van de Indonesische dele gatie, verklaarde, dat de overeenkomst van Den Haag een „succesvolle" was. Andrei I. Galagan (Ooekraïne) diende hierna een voorstel van vijf punten in: 1. Nederland verzoeken zijn troepen terug te trekken tot de positie, voor het begin van de militaire actie in De cember 1948 ingenomen; 2. Nederland aansporen de Indonesische politieke ge vangenen vrij te laten; 3. Benoeming van een nieuwe commissie, samenge steld uit leden van de Veiligheidsraad om toezicht te houden op het nakomen van het sub 1 en 2 vermelde; 4. Verzoek aan deze nieuwe commissie binnen drie maanden voorstellen in te dienen, ge baseerd op de souvereine rechten van de bevolking; 5. De bestaande commis sie der Ver. Naties moet worden opge heven. Sir Zafrullah Khan (Pakistan) ver klaarde regeling „met grote tevreden heid" te bezien, al was hij van mening, dat er nog een groot deel te doen over bleef. Het optreden van de Oekraïne in de Veiligheidsraad wordt te Lake Success gezien als een aanwijzing, dat de Sovjet l'nie haar veto zal uitspreken over de Indonesische lidmaatschaps-aanvrage voor de V. N., welke in het begin va.i het volgende jaar verwacht wordt, al dus meldt A. P. Ben winterstorm raast over een front van duizend mijl in Oostelijke richting dwars door het Amerikaanse midden- Westen en veroorzaakt felle sneeuwjach ten in het gebied der grote meren. In totaal hebben reeds 51 personen het le ven verloren tengevolge van tornado's, sneeuwstormen en ongelukken op de spiegelgladue verkeerswegen. Tengevolge van wervelstormen werden in de staten Missouri en Arkansas ne gen personen gedood en tientallen ge wond. Minstens 42 anderen vonden de dood tengevolge van het noodweer in een twaalftal andere staten. De meeste slachtoffers eisten de verkeerswegen, die door mist en vorst nagenoeg onbe gaanbaar waren geworden. In het berg gebied van Utah werd een auto beno1- ven onder een lawine, waardoor een per soon werd gedood en drie anderen ge wond. Kardinaal Spellman heeft Zondag de katholieken van New York opgewekt, te bidden om regen. De watervoorraad van deze stad, die vijf milliard liter water per dag gebruikt, bedraagt nog maar 33.7 procent van de capaci teit. Door middel van de kranten, radio en pamfletten wordt de burgerij opgewekt, zuinig met water om te springen. Publike Werken zal vragen, vol gende week gedurende één dag tussen drie en zes uur helemaal geen water te Betrouwbare kringen van het repu blikeinse leger hebben aan de Neder landse commandopost te Garut en waarnemers van de V.N. medegedeeld, dat een geheimzinnige zwarte Dakota vorige week zware cylinders, vermoe delijk met wapens en ammunitie voor de Darul-Isiam-benden, in de bergen na- hij Tjiamis heeft uitgeworpen. Aldus meldt Reuter uit Batavia. Een republikeins officier heeft me degedeeld, dat zijn soldaten zagen, dat een zwarte Dakota zonder kentekenen op de avond van de achtste December zware cylinders aan de Zuidelijke hel lingen van de Gunung Halu neerliet. Hij voegde er aan toe, dat dit incident volgde op verscheidene berichten van wachtposten, volgens welke men kort geleden op avonden met maanlicht een onbekend vliegtuig over het gebied van Tjiamis hoorde vliegen. De officier verklaarde voorts, dat de Darul-Islam-benden, die on langs hun aantal nachtelijke aan vallen op republikeinse legerposten in West-Java hadden opgevoerd, vo- W De drie overlevenden van de „Toorn vliet" de 26-jarige J. M. Bal uit Sche- veningen, de 20-jarige H. de Wilde uit Rotterdam, en de 17-jarige A. Dijkhui zen uit Scheveningen, zijn Maandag dagavond aan boord van de „Cimbria" Ie Calais aangekomen. „Om ongeveer half twee Zondagoch tend", zo vertelde de jongste van de örie, „toen wij op de Noordzee waren, Woei er een harde wind uit het Noor den en de zee werd zeer onstuimig. De lading ging schuiven. Het schip maakte Zware slagzij en het water begon in het £üim te lopen. Schipper Thomassen gaf hevel de reddingsgordels om te doen. wij konden de reddingsboten niet Prijken vanwege de slagzij en moesten biet de reddingsgordels om in het wa- *er springen. Toen zij het schip verlie- ■*h, zagen zij elkander, noch de rest van bemanning en verloren allengs door het koude water hun bewustzijn". „De Cimbria" ving de SOS-seinen van de „Toornvliet" op en trof het schip nog drijvend, doch verlaten aan. Het opsporingswerk werd bemoeilijkt daardat men niet de beschikking had over een schijnwerper, imaar zich met electrische lantaarns moest behelpen. Door de sterke wind en de golven wer den de opvarenden ver uit elkaar ge- deven. J. Bal werd opgepikt na een half uur in het water gelegen te hebben; De Wilde na anderhalf uur en Dijkhuizen na een uur en drie kwartier. Mensen, die van alles een beetje \^doen, doen eigenlijk niets. rige maand 'uit onbekende bron nieuwe wapens, waaronder Ameri kaanse automatische geweren, had den ontvangen. In West-Java gaan geruchten, volgens welke uit het toestel parachutisten zijn gesprongen. Deze zouden zijn neerge komen in de buurt van Tasikmalaja, Bandjar en aan de Zuidkust van Su matra. Dit is echter niet officieel be vestigd. Volgens politieke en militaire krin gen te Batavia bestaan er zekere aan wijzingen, dat communistische elemen ten zijn geslaagd in de Darul Islam-or- ganisatie te infiltreren. De communis ten probeerden zich aan te sluiten bij de Darul Islam, teneinde chaos en verwarring in de nieuwe staat te stichten, zo verklaarden deze kringen. (Van onze correspondent) In alle parochiekerken van ons land zal Zondag 18 December a.s. een brief van het Hoogw. Episcopaat worden voorgelezen, welke het Heilig Jaar tot onderwerp heeft. De bisschoppen zullen hierin uiteen zetten welke betekenis het Heilig Jaar voor alle katholieken heeft. Tevens zal het schrijven de gelovigen aansporen zich in hun geestelijk leven op het Hei lig Jaar te richten, opdat de gehele Katholieke wereld, dit belangrijk Ker kelijk Jaar werkelijk belevend, Gods genade over de mensheid zal afsmeken. De politie te Milaan heeft het bestaan van een internationale organisatie vast gesteld, die zich speciaal met het smok kelen van goud bezig houdt en zich bedient van vliegtuigen van de grote internationale lijnen. Een en ander is komen vast te staan na de arrestatie van een smokkelaar, die werd verrast, toen hij uit een uit Amsterdam kómend vliegtuig stapte. De politie in alle Europese landen wordt op de hoogte gehouden van het onderzoek, dat thans aan de gang is. gebruiken. Reeds is het wassen van auto's verboden. De restaurants stellen water alleen maar aan de klanten ter beschikking, wanneer daarom speciaal verzocht wordt. Politie en werkploegen speuren de straten .af om lekkende kra nen dicht te draaien of te herstellen. Tengevolge van de zware mist, welke gisteren 'n sluier over New York legde, konden de trans-Atlantische vliegtuigen niet op het vliegveld Idlewild landen. Het toestel uit Parijs moest na de vlucht over de Atlantische Oceaan nog 800 k.m. verder vliegen naar Columbus in de staat Ohio. Het vliegtuig van de Pan American Airlines uit Londen werd naar Boston gedirigeerd, terwijl twee vlieg tuigen uit Frankfort in Gander (New foundland) op het opklaren van de mist wachten. (Van onze Haagse redacteur) Commissies blijken vaak werk te verrichten, waarvan de niet-dïreet inge wijde de resultaten maar moeilijk gewaar wordt. Het dozijn deskundigen, dat tezamen met Prof. Dr. Ir. W. Th. Bahler als voorzitter de z.g. televisiecommis sie vormt, heeft echter dit jaar een tweetal adviezen uitgebracht, welker be tekenis naar schatting een paar honderdduizend gezinnen straks in hun eigen huiskamer zullen ervaren. Gisteren hebben, zoals in een deel onzer oplage reeds werd gemeld, te Den Haag Z. Exc. mr. D. G. W. Spitzen en de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T. de door de Regering overgenomen conclusies der deskundigen inzake de naaste toekomst van de televisie in Nederland samengevat en toegelicht. Wat staat er nu wel en niet te gebeuren? Om met het negatieve gedeel te te beginnen: er staan geen wonderen op stapel; het kan best zijn, dat de eerste tijd het kijken naar televisie-uitzendingen geen onverdeeld genoegen zal zijn, want er moet nog een berg moeilijkheden overwonnen worden. nemen. (Gebeurt dit laatste ook in Ne derland, dan kan reeds gemeld worden, dat vooralsnog het heffen van vermake lijkheidsbelasting niet aan de orde is). Bij een later eventueel in te voeren Kleurentelevisie moet de mogelijkheid van zwart-wit ontvangtoestellen open blijven. De investeringen voor een definitieve televisiedienst op bescheiden schaal zijn geraamd op 3,25 millioen gulden, de ra ming voor de exploitatiekosten is gesteld op 2,75 millioen per jaar. Wat de ex ploitatie betreft is het echter juister te spreken van een garantiefonds ter groot te van 16,5 millioen gulden voor een periode van zes jaar. Voor de opbouw- periode rekent men namelijk twee a drie jaar; in die tijd zullen de kosten geringer zijn en de hieruit voortvloeien de gunstige verschillen komen ten goede aan de resterende vier a drie jaren. Een kardinaal punt vormt de aanwij zing van de geldmiddelen. De moge lijkheid om het over de boeg van de re clame te gooien is buiten beschouwing gelaten. Voor de garantieperiode van zes jaar zal het televisie-experiment worden uitgevoerd onder verantwoorde lijkheid van de N. V. Nederlandse Om- roep-Zender-Maatschappij „NOZEM A", waarin de P.T.T., de Regeringscommissa ris voor het Radiowezen en de omroep organisaties vertegenwoordigd zijn. Het financiële advies stelt ook Voor wat de positieve vooruitzichten betreft, is er allereerst een technisch ad vies. Een van de belangrijkste conclu sies daaruit is het aangeven van 625 beeldlijnen als basis voor de televisie, met de uitdrukkelijke bepaling, dat deze standaard tot 1960 zal gelden. Een aan tal andere landen in West-Europa over weegt een soortgelijk stelsel; Engeland kent een geringer aantal beeldlijnen, maar men mag aannemen, dat daarvan afgestapt zou worden, als volgens dit tien jaar geleden gekozen systeem niet reeds zulke grote kapitalen geïnvesteerd zouden zijn. Het Franse stelsel heeft meer dan 800 lijnen en de laboratorium- resultaten zijn uitstekend, maar om technische redenen, welker vermelding ons hier te ver zou voeren, is ook dit sys teem niet gekozen. België heeft zich hierover nog niet uitgesproken; gezien de tweetaligheid van het land is de keuze moeilijk tussen oriëntatie op de Franse, dan wel de toekomstige Nederlandse definitie. Op gemerkt wordt, dat de mogelijkheden van het 625-lijnensysteem waarschijnlijk bij voortschrijding van de techniek nóg voor uitbreiding vatbaar zullen zijn. De kwestie van de technische nor men lijkt wellicht slechts voor insiders van belang, doch met het vastleggen van een bepaalde keuze staat of valt de mogelijkheid van een televisie-omroep in de eerste jaren. Als een norm van de eerste orde geldt de aanbeveling van 25 beeldwisselingen per seconde. Aangaande de werkingssfeer van d§ zenders merkt de commissie op, dat er onderscheid zal zijn tussen een gebied rondom de zender, waar behoorlijke te levisie-ontvangst mogelijk is en een ge bied, waar sterkte en aard van het signaal onbevredigende ontvangst geven, maar dit signaal toch andere zenders kan storen. Men komt dan tot de con clusie. dat Nederland gebonden zal zijn \ian minstens zes kanalen met zoveel mogelijk uit elkaar liggende draaggolf- frequenties. Voor een internationale regionale televisie-omroep stelt men ten minste tien afzonderlijke kanalen. Er wordt op gerekend, dat voor ons land het zwaartepunt zal liggen in de „huiskamerprojectie", terwijl in België bijvoorbeeld de projectie in openbare lokaliteiten eeen voorname plaats zal in- Winnaars van de Nobel-prijs. Van links naar rechts: Lord High Steward Berger Ekeberg, die de welkomstrede hield; prof. Rudolf Hess, winnaar van de Nobelprijs voor medicijnen; Hideki Yukawa, natuurkunde, en William Gianque, chemie. de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Sociale Zaken voor het dienstjaar 1949. Aan deze be groting zal volgens het ontwerp worden toegevoegd een post- groot één millioen guldejn voor „kosten van voorbereiding der plaatsing, en bijdra gen in de overtoehtskosten van ongeschoolde arbeiders naar Australië, te gemoetkoming in de kosten van gedemobiliseerde militairen in verband met emigratie rechtstreeks van Indonesië uit naar Australië en Nieuw-Zee- land; kosten van garanties bij chartering van vliegtuigen voor vervoer van emigranten naar overzeese landen." Aan de Memorie van Toelichting van de minister van Sociale Zaken is het volgende ontleend: In het algemeen is de gelegenheid van emigratie voor ongeschoolden gering. Thans doet zich echter een bijzondere gelegenheid voor tot emigratie van on geschoolden én wel naar Australië. Hoe wel aanvankelijk scheepsgelegenheid vrijwel geheel ontbrak, is het thans mogelijk gebleken het s.s. „Volendam", dat ruimte biedt voor ongeveer 1450 passagiers, een reis naar Indonesië via Australië te doen maken (vertrek 16 December 1949). Daardoor bestaat er gelegenheid overtocht te verschaffen aan een aantal ongeschoolde arbeiders. De overige plaatsen dienen voor andere emigranten te worden vrijgehouden. Om duidelijk aan het karakter der vrijwilligheid uitdrukking te geven zal van elke emigrant een aandeel tot een minimum van 100. in de kosten worden gevorderd, doch de minister zou, als de emigranten niet in staat zijn de verdere kosten te betalen, deze tot een maximum van 1250 voor Rijksrekening wil len nemen. Voor dit doel zal een gedeelte groot ongeveer 750.000 van het bedrag groot f 1.000.000, worden bestemd. Naar de minister werd medegedeeld, wensen verscheidene ongeschoolde krachten, die thans in Indonesië in militaire dienst zijn, bij demobilisatie rechtstreeks naar Australië en Nieuw- Zeeland te emigreren. Het zal nood zakelijk kunnen blijken betrokkenen daarbij financieel tegemoet te komen. Deze uitgaven zouden dan treden in de plaats der kosten, die anders ten be hoeve van dezelfde demobilisanten in Nederland zouden zijn gemaakt. De kosten dier gehele reis worden een prognose over de financiering na deze garantietermijn. Hoewel het moeilijk is het aantal gegadigden enigszins trefzeker te schatten, is er een becijfering gemaakt, volgens welke het aantal televisietoestel- bezitters na zes jaar op rond 225.000 wordt uitgerekend. De „kijkersbij- drage" zal f 30.— per jaar zijn; op deze basis zal, zo meent men, een definitieve televisiedienst zichzelf kunnen bedruipen. Erkend wordt daarnevens echter, dat de toekomst voor wat de ontwikkeling in financieel opzicht betreft, in menig opzicht duister is. Een bloeiende tele visie-industrie in eerste aanleg werd behalve Philips ook de naam v. d. Heem genoemd betekent werkgelegenheid voor een groot aantal arbeidskrachten en de export van toestellen is van be lang voor de versterking van Neder lands deviezenpositie, maar het zal zaak zijn de ontwikkeling van de tele visie in zodanige banen te leiden, dat t.z.t. de vermindering in de omzet van radiotoestellen wordt goedgemaakt door een geleidelijke toeneming in de ver koop der televisie-apparatuur. De Regering heeft thans het eerste officiële woord over haar televisie-poli tiek doen horen. Begonnen wordt in de loop van 1950 met een bescheiden ex periment: aanvankelijk een zendtijd van 6, later eventueel van 12 uur per week; .omstreeks 1952 ziet men een situatie, waarin 18 programma- en 6 testuren worden uitgezonden. De technische ver zorging geschiedt in de experimentele periode van ongeveer twee jaar door de P.T.T. in samenwerking met de Neder landse industrie. Een van de studio's in Hilversum wordt voor de uitzendingen gebruikt en de omroeporganisaties, op haar beurt contact onderhoudend met de Nederlandse filmindustrie, zorgen voor het programma. De programma kosten betalen de radioverenigingen uit eigen middelen. De zender zal worden opgericht op een nader te bepalen punt in het Gooi, zodat ook een belangnjK deel van Amsterdam en wellicht 00'- van Utrecht bestreken zal kunnen worden. En nu, progressieve kijkers, schaft U voor vijf- a zeshonderd gulden een te levisietoestel aan, amateurs, slaat aan het bouwen tot genoegen of ergernis van Uw huisgenoten.... ook dat is een kwestie van afwachten! Zoals bekend, mogen militairen voor half geld gebruik maken van de dien sten der Ned. Spoorwegen. In verband hiermede werden zij van militaire zij de in het bezit gesteld van een legiti matie-bewijs, dat zij op verzoek aan de beambten van de Spoorwegen moeten tonen. Met ingang van 1 Januari zal deze regeling enigszins gewijzigd worden Het reizen voor half geld per enkele reis blijft voor de militairen van kracht, maar het legitimatiebewijs zal niet meer door de militaire autoriteiten maar door de Ned. Spoorwegen worden verstrekt en wel tegen betaling van 1.per kalenderjaar. De netto opbrengst van de prentbrief kaarten en de kinderpostzegels, die door 150.000 kinderen uit 6.000 schoolklassen in het kader van de kinderpostzegelac tie zijn verkocht, bedraagt naar wij van de stichting „Voor het Kind" ver nemen f 450.000.Dit bedrag zal kunnen worden uitgekeerd aan de kin dertehuizen in ons land. Zeventien leerlingen van jie Ensche- dese schoolvereniging hebben de pres- tatieprijs wegens de grootste verkoop gewonnen en zullen een driedaagse reis naar België maken. Verwachting tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en West, tijdelijk echter flink afnemend. Zachter, voor al in de nacht en ochtend. Zon: 8.40—16.28; Maan: 1.33—13.28. Vier Franse politieagenten voerden Garry Davis gisteravond weg uit het Permit-office te Parijs, waar hij de hele dag heeft gedemonstreerd in de hoop op deze xoijze van het geallieerd bureau een visum los te krijgen voor Duitsland, Om zes uur traden drie blauwgejaste politiemannen binnen plus een inspecteur, om Davis uit het Permit-office weg te leiden. Hij werd in een politie-auto gezet en weggebracht. Een halve kilometer verder stopte de wagen echter weer en mocht Davis uitstappen. „Morgen kunt u me weer treffen op het Per mit-office, zodra dat open is", deelde Davis vriendelijk aan zijn politiege- leide mede en wuifde hen goedendag toen zij wegreden. De hele middag zat het Permit-office stampvol jour nalisten en fotografen, die het oog hielden op Davis, terwijl de wereld burger rustig zat te werken achter een tafeltje. geraamd op 20.000 en zullen even eens dekking in het aangevraagde be drag moeten vinden. Uit het daarna overblijvende bedrag van ƒ230.000 zul len, indien tot rechtstreeks vervoer van emigranten van Indonesië naar Austra lië en Nieuw-Zeeland wordt besloten, mede de kosten daarvan worden be streden. Tenslotte zou de minister, zo nodig, een gedeelte van het overblijvende be drag willen beschikbaar houden voor de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij bij vervoer van emigranten per vlieg tuig. Het ligt in 's ministers voornemen aan de achtergebleven gezinnen van emigrerende ongeschoolde arbeiders het levensonderhoud zo nodig te verzekeren in de vorm van een uitkering volgens de sociale bijstandregeling, waarvan de uitbetaling zal plaats vinden tot het ge zin eveneens kan vertrekken, waarbij een maximumtermijn van zes maanden is gesteld. Ook de overtoehtskosten van de gezinnen zullen mettertijd voor 's Rijks rekening dienen te worden ge nomen. In tegenwoordigheid van ongeveer 30.000 mensen heeft pater Lombardi S.J. Zaterdagavond zijn Kruistocht der Goedheid beëindigd met een predikatie in de Sint Pieter te Rome over „De weg tot redding van de wereld." Hij spoorde zijn toehoorders aan te bidden voor Z. H. de Paus, opdat Gods genade Hem in staat moge stellen de mensheid de weg te wijzen, die naar de redding voert. Z. H. de Paus, die herhaaldelijk van Zijn grote belangstelling en Zijn hoge verwachtingen van deze kruistocht heeft blijk gegeven, heeft Zondagmorgen zelf de kruistocht willen besluiten met een plechtige Pausmis in de Sint Pieter. Om 8.15 uur daalde de H. Vader van zijn particuliere vertrekken af naar de Sint Pieter, die tot in de uithoeken met gelovigen was gevuld. Plechtig bazuin geschal en luid Eviva-geroep begroetten de H. Vader, die alvorens zich met de Misgewade te kleden lange tijd m gebed verzonken bleef voor de beeltenis van de H. Maagd, Salus Populi Romani, <Het Heil van het Romeinse volk), die op 8 December in plechtige processie van de Santa Maria Maggiore naar de Sint Pieter was gevoerd. Na de H. Mis gaf de H. Vader in de St. Pieterbasiliek de Apostolische Ze gen. De H. Mis werd bijgewoond door tal van kardinalen en bisschoppen, het gehele bij de H. Stoel geaccrediteerde corps diplomatique alsmede de Italiaan se minister-president. De Gasperi, de minister van Voorlichting. Gonella en de burgemeester van Rome, Rebecchin;. In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende de begro ting van Sociale Zaken wijzen vele leden erop, dat zij verwacht hadden,* dat de. minister de gelegenheid der ver lenging van de tijdelijke regeling van de kinderbijslag tevens zou benutten om deze regeling nader te passen in het kader der overheidsmaatregelen inzake de devaluatie, de huurverho ging, de belastingen enz. Bovendien zal het dringend noodzakelijk zijn de pro gressie in de kinderbijslagregeling aarfzienlijk te verhogen Vele andere leden gaven als hun oor deel te kennen, dat zij een nog verder gaande progressie van de kinderbijslag wel ernstig zouden willen ontraden. Deze en andere leden vroegen zich af, of bij afloop van de tijdelijke regeling per 1 Januari 1950 de nol-male toestand van kinderbijslag van het derde kind af nie.t moet worden hersteld en bij de te nemen eerder gememoreerde maat regelen de thans geldende toeslag voor he: eerste en tweede kind in het loon moet worden verdisconteerd. (Van onze Haagse redacteur) Volgens de jongste berekeningen van het ministerie van Financiën blijft het het meest waarschijnlijk, dat de ben zineprijs na de aangekondigde verho ging zal komen te staan op ongeveer 34 cent per liter. Na de opheffing van het Zondagsrijverbod zal in de maand Januari deze verhoging de Zondagsrij ders nog niet treffen, want men schijnt erop aan te sturen de prijsverhoging met ingang van 1 Februari 1950 te doen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1