STAD EN OMGEVING m n MAGGI Stille armen 21 amateurs op de ultra korte golf NIEUWE RATIONELE TRAWLVLOOT ENIGE OPLOSSING MAGGI MAGGI5 BOUILLONBLOKJES IJzeren Gordijn AGENDA „INTIMA" Haarlems buurpraatje geeft storing in Argentinië Stemmen achter het RADIO Hoe spelen de R.K. clubs? BOUILLONBLOKJES DINSDAG 13 DECEMBER 1949 PAGINA 2 Haarlems gemeente begroting 1950 B. en W. hebben hcuur vastgesteld Prof. Van der Meer komt spreken voor de Adelbertsvereniging GEZELLE-HERDENKING door Haarlemse K.J.M.V. Ned. Kath. Grafische Bond Kath. Vrouwenbeweging „Ambtenaar" en ambtenaar H.O.V.-Ledenconcert Burgerlijke Stand Was&erij Duyn Pianorecital Alfred Cortot NIEUWE SYNAGOGE Voor Israëlietische gemeente te Haarlem „Het Witte Paard" ZANDVOORT Vooritel tot halvering van schoolgeld Lampenspeciaalzaak NUTTIGE KERSTGESCHENKEN SANTPOORT Botsing HEEMSTEDE Kath. Arbeidersbeweging „De Nederlandse Koop vaardijvloot in oorlog en vrede" HaarlemLeopoldville 't Zij thuis gebracht of afgehaald: De brandstof direct contant betaald GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Afbrokkelende markt, Beurs van Amsterdam Beurs van New York flUPING MATRASSEN WASSENAAR De Visserij-moeilijkheden komen steeds van pas Het is zo handig om MAGGIS BOUILLONBLOKJES in huis te hebben. In enkele ogenblikken kunt U daarmede een krachtige en heldere bouillon be reiden, niet te vet, geurig en zuiver van smaak. besparen U lijd, geld en moeiie. ll0H-BL0KJtS Let op de naam MAGGI, de geel-rode verpakking, de Kruisster J Het vloot-vernieuwings- plan Naar wij vernemen, hebben B. en W. van Haarlem vannacht de gemeentebe groting 1950 vastgesteld, zodat zij nu in de commissies van bijstand een onder werp van bespreking zou gaan uitmaken. Het is de vraag of de publicatie van d* begroting nog voor het eind van deze maand zou kunnen plaats hebben. De begroting moet sluiten met een normale Rijksuitkering. In de subsidies is geen ingrijpende wijziging gebracht. Donderdag 15 Decepiber, des avonds om 8 uur, komt de Nijmeegse hoog leraar prol dr. F. van der Meer in het gebouw Ged. Oudegracht 29 voor de Adelbertsvereniging van Haarlem spre ken over „Wat is er wezenlijk in ons kerkgebouw en wat traditioneel". Zijn causerie zal een speurtocht worden naar de wezenskenmerken van basiliek, kerk en kathedraal, zoals die zich door de tijden heen in immer wisselende stijlvorm altijd eender hebben gemani festeerd. Een speurtocht dus naar het algemene en elementaire, dat zorgvul dig dient te worden onderscheiden van wat prof. Van der Meer onlangs noemde „de meer of minder boeiende compli caties". Het schijnt dienstig dat deze afbake ning ook aan de leken opnieuw helder voor ogen komt te staan; zijn wandeling zal erdoor worden gezuiverd en zijn ac tieve belangstelling juister gericht. Prof. Van der Meer belooft echter de toe hoorder alle eer te geven, die hem toe komt: van eerder een gelovige te zijn dan een kunstliefhebber. De leden der Adelbertsvereniging mogen dankbaar zijn voor deze gelegenheid om te kun nen luisteren naar een der meest eru diete geleerden van Nederland, wiens geleerdheid overigens gelukkig nog wordt overtroffen door een vrijmoe dige oorspronkelijkheid, welke iedere creatieve geest pleegt te sieren. Woensdag 14 December wordt de bij eenkomst van de K.J.M.V. gewijd aan Guido Gezelle. Een specialist op dit gebied, n.l. de weleerw. zeergel. heer G. v. d. Poel, leraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede, komt spreken over Guido Gezelle's leven en werk. Diegenen, die de eerste avond, gehou den door de eerw. heer Eyckelhof, mee maakten, zullen deze tweede avond in het kader van de K.J.M.V. „Levens- Opbouw' -rubriek niet willen missen, het Middenstaridsbureau Kruisstraat 25, en begint om 8 uur. Donderdag 15 December houdt boven genoemde organisatie een ledenvergade ring in gebouw „De NijtSerheid" aan de Jansstraat. De agenda bevat o.a. begro ting voor het jaar 1950, belangrijke me dedelingen over de viering van het gou den feest van de organisatie. Voorts zal de heer Reints van het A. S. F. spreken over de werkingssfeer van het Algemeen Sociaal Fonds en verdere sociale ver zekeringswetten. Donderdag 15 December spreekt in Brinkmann 's avonds om 8 u. mevr. C. Boudens-Van Heel over „Blijheid in ons gezin". Tevens zal die avond de jaar lijkse tentoonstelling worden gehou den van het werk van de „Monica-naai- krans". In ons blad van Zaterdag schreven wij, dat 154 ambtenaren van het Ge meentelijk Energiebedrijf adhaesie hadden betuigd aan een verzoek van de communistische bond van Nederlands Overheidspersoneel om toegelaten te worden tot het georganiseerd overleg. Ambtenaren, zoals wij die als ambte naar beschouwen, stellen er prijs op te verklaren, dat er geen enkele ambte naar aan dit gewroet heeft deelgenomen, zodat de 154 genoemden gemeente werklieden zijn, hoewel ook in de zin der wet ambtenaren. Het programma van het ledenconcert van de H.O.V. op Vrijdag 16 December vermeldt werken van Maurice Ravel en Anton Bruckner. Dirigent is Toon Verhey. Het gedeelte vóór de pauze is gewijd aan twee composities van Ravel, n.l. Ma mère l'Oye alsmede het pianocon cert, dat gespeeld zal worden door Eli- ane Richepin. Na de pauze zal tenslotte een uitvoering worden gegeven van de •Derde Symphonie van Bruckner. De soliste van deze avond, de Fran se pianiste Eiiane Richepin, werd in 1919 geboren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd ontving zij piano-onderricht, eerst van haar móeder, later van Fal- kenberg en Marguerite 'Long. Haar compositie, o.a. een Fantasie voor pia no en orkest, hadden groot succes Na de bevrijding van Parijs behaalde zij ook grote successen in de verschillende hoofdsteden van Europa en maakte zij een uitgebreide tournèe door Zuid- Amerika. Thans is Eliane Richepin een der meest gevierde pianisten in Frank rijk. Donderdag 15 December 's avonds om 8 uur houdt de R.K. Kruideniersver eniging een vergadering in „De Open Deur" in de Kruisstraat. Besproken zal o.m. worden een en ander over do win kelsluiting. Van 20 November tot 1 Januari wordt in de kunsthandel Leffelaar op de Grote Markt een tentoonstelling gehouden van kleine Grafiek van leden van de Ver eniging .tot Bevordering der Grafische Kunst „De Grafische" Geboren: 8 Dec. B. Kruijswijkvan den Brink d. 9 Dec. W. HoekLange- veld d. 10 Dec. J. Scheelingsde Bondt d.. J. VoermanWeber d., B. G. Martin Kruse d.. A. BeninkPiers d. 11 Der. M. E. Sernévan den Boogaard z„ M. C. WillardHopman d., M. Veenendaal Steeman d.. M. Boerebachvan den Brink d. 12 Dec. M. SchopPortegies z., H. Karmanvan Looij z. Overleden: 9 Dec. W. H. J. R. Frentz, 3 j., Rozenpriëelstraat, J. Pirovano, 75 j„ Krayenesterlaan, C. E. van Cleeff Oosterbaan, 91 j., Ramplaan, C. Bruinier, 12 j., Kortenaerstraat. 10 Dec. P. A. Verduin. 64 j., van Twiskplein. 12 Dec. J. de Rooij, 41 j., Hazepaterslaan. Advertentie XE&DAMSSVAAB* - WSU W Aan ons bureau bezorgd: Abonnë r 5.—, A. H. C. f 5.—, H. F. T. f 10.—, E. en J. B. f 10.—, N. N. f 10.—, M. J. S. f 10.—, W. G. f 2.—, R. N. f 10.—, N. N. f 1.—, P. t. B. f 2.50, H. en J. f 25.—. H. J. J. M. f 300.Cupido f 10.—. ter ere van de H. Antonius, patroon in verloren zaken, f 2.50, R. J. f 10.voor een huis f 0.50, Kees en Rudie f 0.50, Ansje f 0.20. Totaal f 1887.15. U kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 Ct.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en vermelding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J. v. d. Wiel (post agentschap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaas (postagentschap), Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn (postagentschap; Kruistochtstraat 54. Alfred Cortot was en is eigenlijk nog steeds een zeer groot pianist die in zijn spel een geheel persoonlijke sfeer weet te leggen. Men weet bij dit spel echter niet waaraan de voorkeur te moeten geven: aan de stille lyrische momenten, of daar waar hij in scherpe contouren bepaalde rythmische passages afbakent die dan iets persoonlijks, markants be zitten. In iedei; geval, al dreigen de veelvuldige piano-recitals der laatste tijden vervelend te gaan worden, gister avond waren er zeker momenten dat wij niet anders dan met groot respect moes ten opzien tegen deze meer dan zeventig jarige beroemde Franse pianist, de kleine gedrongen en schijnbaar zich nergens meer druk om makende figuur. Hij komt op, dankt met een kort knikken voor het welkomst-applaus, en begint, zonder de volkomen rust in de zaal af te wachten, alsof er geen publiek is zijn openingsstuk te spelen. Het werk van Ravel, Gaspard de la Nuit, wordt zel den of nooit op een pianorecital ten gehore gebracht. Een interessant stuk, maar wel vol van uiterlijke effecten. Het leek mij toe dat een zekere leegte ondanks de geraffineerde speelwijze van Cortot niet te verbloemen viel. Voor de pauze de symphonische Etudes van Schumann vol van contrasten gespeeld, en de 24 Préludes van Chopin. Alfred Cortot vond het nodig in het programma een toelichting bij iedere Prélude te ge ven, door beelden van een romantische, vurige en poëtische of droevige sfeer op te roepen. De één was meer, de an dere minder karakteriserend, het geheel was echter o.i. niet nodig geweest want deze Préludes spreken voor zich en zijn eigenlijk geen programma-muziek. De tot slot gespeelde tweede Hongaarse Rhapsodie van Liszt deed het natuurlijk het best bij het publiek. Waarom ont breken de namen van Mozart, Haydn en Bach altijd op deze programma's? De concertgevers zouden er goed aan doen de toehoorders op dit punt goede smaak bij te brengen. Voorlopig zal dit wel 'n utopie blijken. Voor jonge pia nisten zij het een troost dat zelfs Cortot menige noot op de vleugel heeft laten rollen of erbij gemaakt heeft wat niet rechtstreeks genoteerd stond. Gek toch, dat die grote mensen zoveel mogen. Of soms ook niet? JAN LAARVELD. Met een kerkelijke vergadering, een receptie en een inwijdingsdienst zal Zondag 18 December het pand Kenau park 7 door de Israëlietische gemeente te Haarlem plechtig in gebruik worden ge nomen. Daarmede zal deze kleine ge meente weer als voor de oorlog een eigen centraal punt bezitten, waarvan zij sedert de jaren van bezetting ver stoken was. Deze Israëlietische gemeente telde voor de oorlog ongeveer 1500 tot 1800 leden, van wie er vrijwel niemand, tengevolge van de terreurmaatregelen, in leven bleef. De 300 leden, die zij thans telt, zijn vrijwel allen ondergedokenen uit de bezettingstijd of personen, die zich later in Haarlem kwamen vestigen. De synagoge aan de Lange Begijne straat werd zodanig vernield, dat alge heel herstel te hoge kosten met zich mee zou brengen. Daarom heeft men het pand aan het Kenaupark aange kocht, waar behalve de synagoge ook een zaal is ingericht voor culturele en geestelijke aangelegenheden. Tevens zijn daar ondergebracht het secretariaat van de gemeente, een vergaderlokaal, jeugd lokaal, een bibliotheekzaaltje en een woning voor de concierge. Voor de onderlinge competities van de R. K. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep I J. v. EmmerikP. Stam 01 M. van OschN. Hoogland V->_ J. P. de LangeM. v. d. Berg A.. HablousL. Stevens 10 Groep III J. v. d. BergA. Komen 01 Th. SchoorlA. Nibbering 0—1 Groep IV J. GosenG. Reeuwijk 01 G. LunenburgM. Stevens 01 B. GoedemansJ. Holdorp 'A G BeelenP. Kloos 01 B. v. DuynC. Pollé 10 J. BankenG. Ensink 01 Voor de competitie van de N. H. Schaakbond werd gespeeld: „H.WP." III—„Het Oosten" IV 5—5 Maandag reed een jeep op de Twijn- derslaan een 50-jarige juffrouw aan. Zij viel van haar rijwiel op de straat De jeep reed door. De verkeerspolitie haalde echter de automobilist in en toen bleek dat hij een timmerman uit Haar- lemmerliede was, die niet in het bezit van een rijbewijs was. De landbouw-vacantiebonnen moeten worden ingewisseld op Maandag 19 of Vrijdag 23 December in het gebouw ..Sint Bavo", Smedestraat, 's avonds van 7 tot 9 uur. Het bondsboekje moet mee gebracht worden. Aan het Psychologisch Paedagogisch Instituut der R.K. Leergangen te Tilburg slaagde voor Paedagogiek M.O.A.: me juffrouw J. Weeren uit Haarlem. Naar wij vernemen hebben de raads leden Lindeman en Siegers (KVP), Ta- tes (VVD), Van der Werff (CH), Go sen (AR) en Weber (AZB) een voor stel ingediend om het schoolgeld voor het lager onderwijs te balveren. Zij wij zen er op, dat de gemeente destijds, om dat zij noodlijdend was, door het rijk verplicht werd om voor het school geld een vermenigvuldigingscijfer van 2 vast te stellen. Het maximum school geld bleef evenwel 100.Deze ver hoging drukt dus alleen op de hoge en middelgrote inkomens. Nu de gemeente Zandvoort niet meer noodlijdend is, wordt voorgesteld deze onbillijkheid weg te nemen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Ninotchka (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: De zwarte pijl (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Met voorbedachten rade (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De geveltourist (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Gij zult niet stelen (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De vermisten (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Advertentie Kruisstraat 42 Haarlem - Tel. 10311 Gistermiddag kwam een auto van een aannemersbedrijf uit Santpoort op de hoek van de Terrasweg en de Burg. Enschedelaan in botsing met een motor rijder. Deze werd zeven meter meege sleurd en liep enkele verwondingen op. Het slachtoffer kon naar zijn woning vervoerd worden. Nadat verschillende onderafdelingen in de afgelopen maanden op feestelijke wijze een jubileum hebben gevierd, komt thans de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeidersbeweging zelf met een indrukwekkend programma voor het winterseizoen naar voren. Het is de moeite waard, er kennis van te nemen en omdat mag worden aange nomen, dat vele leden zeer nieuwsgierig- zullen zijn naar wat gaat komen, rekent het actieve bestuur er op, dat op de openingsvergadering, die a.s. Donder dagavond te 8 uur in het R.K. Vereni gingsgebouw wordt gehouden, zeer veel leden aanwezig zullen zijn. Als spreker treedt dan op de geestelijke adviseur, kapelaan v. Rossum, die als onderwerp de ware Kerstvrede zal behandelen. Hoewel het misschien de eerste maal is, dat kapelaan Van Rossum voor de Katholieke Arbeidersbeweging optreedt, zullen velen hem als geestelijk advi seur van diverse onderafdelingen heb ben leren kennen en...... waarderen. Van het winterprogramma willen we alleen nog verklappen, dat óp 21 en 22 December a.s. Kerstfeest wordt gevierd met een toneelspel van de toneelafde ling „Door Eendracht Sterk". Hier ziet u het plan Butlin-kamp, dat aan de Noord-Boulevard te Zandvoort verwezenlijkt zal worden, indien de fi nanciën in orde komen. Wij gaven in ons blad van gisteren een uitvoerige be schrijving van het ontwerp, dat de architecten Clim Meyer te Zandvoort, Herman van Putten te Bussum en ir. A. van der Steur te Rotterdam gemaakt hebben. Het is een zogenaamde isome- trische projectie, een tekening zoals zij uit de lucht gemaakt zou zijn. Op de voorgrond staat het hoofdgebouw, be staande uit een hoog. langwerpig mid denschip, met aan de voor- en achter zijde elk twee spruiten. In deze spruiten worden kleine zaaltjes voor bibliotheek en bridgen, schaken enz. in gericht. De winkeltjes, totaal een zestal, worden onder de ovale uitbouwtjes in gericht. In het midden zijn de grote eetzalen, daarboven de grote feestzaal en ruimte voor binnensport. Het geheel wordt begrensd door een groot balkon terras, dat op zee uitkomt. Het grote hoofdgebouwterras loopt in een punt vorm naar de paviljoens. Vier hoge paviljoens vormen samen een carré met 200 bedden, gerekend op gemiddeld 3 per kamer. Het blok rechts op de foto stelt de schouwburg voor, die plaats zal bie den aan ongeveer 450 personen. Achter de luchtbrug over de grote verkeersweg ligt een zwembad met aansluitende sportvelden. Ook zal daar het kinderhuis verrijzen. Voor een overvolle zaal van restau rant „Boekenrode" hield Maandagavond kapitein A. Schaafsma een buitenge woon boeiende lezing over de verrich tingen van de Nederlandse vloot, in het bijzonder van de „Johan van Olden- barnevèlt", zulks op verzoek van de vereniging „Buurtbelang Aerdenhout". Na een inleidend woord van de voor zitter. mr. A. Bos, die zich zeer erken telijk toonde voor de eqprme belang stelling, kreeg de spreker het woord, die allereerst wees op het nog steeds aanwezige mijnengevaar voor de Neder landse kust en daarna een uiteenzetting gaf over het Nederlandse loodswezen, toegelicht door een zeer goede film. Na deze film gaf hij een zeer levendige en vaak geestige beschrijving over het varen in convoei in oorlogstijd en kruid de hij zijn toespraak met een rake be schrijving over het optreden van de Amerikanen en de Engelsen. Daaraan vooraf ging een beschrijving over de gevolgen van de aanval op Pearl Harbour en de gevolgen daarvan, hoe hij in New York terecht kwam en hoe einde lijk de komst van vliegdekschepen uit komst bracht voor het convooienstelsel. Een film van het vliegdekschip „Karei Doorman" sloot hier keurig bij aan. Na de pauze kwam het avontuur met de „Johan van Oldenbarnevelt", waar op kapitein Schaafsma, nadat het schip in Amerika geheel was opgeknapt, ette lijke tienduizenden, soldaten heeft ver voerd naar alle mógelijke front°n, aan 't Sneeuwde gisteravond in Azia tisch Rusland. Dit bericht ontvingen wij niet van het K.N.M.I. of over de telex, maar dat hebben wij persoon lijk gehoord van iemand uit Nowo- sibirsk. Met een koptelefoon op het hoofd draaiden wij gisteravond aan de knoppen van een zendtoestel, dat toe behoort aan een van de 21 Haarlemse zend-amateurs. We luisterden gespan nen de 20 meterband af. Plotseling hoorden wij in morse-seinen de roep letters U A 9 K T A, dat was een Rus, die andere amateurs opriep. Di rect seinden wij onze kenletters terug en kregen spoedig contact met hem. Hij stelde zich radiografisch voor: „Karasnetzk, woonplaats: Nowo- sibirsk. Ik kan u goed ontvangen. O.K." Omdat 't hier al aardig koud begint te worden, waren we benieuwd naar de weersgesteldheid in Siberië. De code daarvoor is: WX!. In keurig Engels seinde de Aziaat terug: „Cold and little snow". Daarom weten wij nu, dat 't gisteravond sneeuwde in Aziatisch-Rusland. Enkele Haarlemmers zullen misschien weten wat er zo 's avonds boven hun hoofden door deze amateurs wordt af gepraat of -geseind. Om eens iets meer van deze geheimzinnige amateur-zendets te weten te komen, zijn wij gisteravond bij een van deze mannen op bezoek ge weest. Alle amateur-zenders hebben hun spe cifieke roepletters, die in Nederland al tijd beginnen met P A o. Deze zender roept bijvoorbeeld met de letters P A o XXX. Hij kan beschikken over de 2, 10, 20, 40 en 80 meterband. Voor lange afstanden wordt de 20 meterband veel gebruikt, terwijl men voor locaal ge bruik meer op de 80 meter opereert. De zend- en ontvangmstallatie moet natuurlijk aan hoge eisen voldoen. Het ontvangapparaat moet een fijnere in stelling en een grotere selectiviteit heb- 'rwea aan een. normaal ontvangtoestel. Bovendien is er een extra instrument voor de telegrafische ontvangst inge bouwd. De antenne is nauwkeurig uitge balanceerd, om een zo groot mogelijk gebied te kunnen bestrijken. De span ning bedraagt 800 volt en de zendsterkte mag maximaal 50 watt bedragen. Beschikt men over zo'n installatie, dan mag men echter nog niet uit gaan zen den. Het apparaat moet eerst door P.T.T. gekeurd worden en de amateur is ver plicht een vaardigheidsexamen af te leggen. Om concurrentie met de P.T.T. en andere narigheden te voorkomen, is het zenden aan wettelijke voorschriften gebonden. Het is o.a. verboden: „uitzen dingen te doen van politieke aard, in welke vorm dan ook, daaronder begre pen het uitzenden van nationale liederen van andere landen dan het onze." Zijn deze formaliteiten vervuld, dan mag men uit gaan zenden op de beken de golflengten. Wij hébben gisteravond eerst geprobeerd met onze stadgenoten in contact te komen. Het is een flink kabaal op die 80 meterband, want eigen lijk is het een soort „babbel-meter". Heel duidelijk konden wij een gesprek verstaan tussen twee zendcollega's: „Zeg, waar woon jij eigenlijk? Ik krijg je heel goed door. Heb jij 't ook zo koud? Over!" Ergens op de achtergrond was weer een ander „eigen oproepje" aan 't spelen, hij draaide Engelse danspla- ten. Het wordt sterk afgeraden deze buurpraatjes op de 20 meterband te houden. Deze golflengte zou dan over belast worden. Want als er hier in Haarlem bijvoorbeeld twee amateurs met elkaar over het weer praten, dan hebben niet de buren, maar dan heeft een collega inArgentinië last van storing. Het is best mogelijk, dat iemand uit Alaska zijn kennis in Chi na niet zo goed kan verstaan, omdat er hier in Haarlem twee amateurs over de 20 meterband het laatste plaatselijke nieuws bespreken. Op de lagere golflengten zweeft het avontuur. Met een flinke zend-appara- tuur kan men practisch de hele wereld Advertentie Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen Haarlem en omstreken de orde, waarbij en passant ook de avonturen van andere schepen, die het er minder goéd afbrachten, werd ver haald. Spreker kreeg hier gelegenheid het optreden van Nederlandse collega's, o. a. kapitein Hettema te Heemstede, te roemen, die schitterend werk hebben verricht. Enige films maakten dit gedeelte van de lezing volledig en de voorzitter bracht aan het eind van de avond dank aan de spreker. De raad der gemeente Bloemendaal komt Donderdag 15 December, 's mid dags kwart over twee bijeen. Een aan tal administratieve punten komt dan aan de orde. B. en W. willen de alge mene politieverordening aanvullen met een bepaling, die een eind zal maken aan het doorwroeten an vuilnisemmers door loslopende honden. De eigenaar van de hond kan dan ook een verbaal krijgen. De asbakken moeten voortaan ook in de tuinen behoorlijk toegedekt zijn, omdat de desbetreffende verorde ning wordt aangevuld met deze tekst: „Op een vanaf de weg zichtbare plaats een vuilnisemmer te hebben of te plaat sen anders dan op behoorlijke wijze ge sloten." Ten behoeve der doortrekking van het voetpad langs perceel Militaire Weg 9 B te O verveen zal grond geruild worden met de eigenaresse. Ten behoeve van een betere afraste ring van de scherpe hoek Duinlustpark- wegJoh. Verhulstweg kan de gemeen, te een strook grond van 90 M2 om niet in bezit krijgen. De bestaande afraste ring kan vernieuwd worden. Mede door enkele andere werkzaamheden is er f 1200.mee gemoeid. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegènover de kerk PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg Amsterdam. 12 Dec. 1949 De beurs was vandaag niet geani meerd. In vrijwel alle afdelingen heerste een gebrek aan orders, waardoor het koerspeil na een enigszins verdeelde opening bij verder verloop afbrokkelde. De door enkele fondsen bij opening ge brachte lichte koersverbeteringen moes. ten later geheel worden prijsgegeven of werden omgezet in lichte koersverliezen Het hoofdfonds Kon. Olie opende op 304%, liep terug tot 303 en verliet de markt met een klein koersverlies van ruim pet. op 30414. Unilever moest tenslotte eveneens pet. prijsgeven- Bij cultuuraand. waren de koersverliezen het grootst. (Niet-officiële 314 Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. tae. Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mt). eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mi1 Ned. Scheepv. Unie H.VJV. Deli Mij. eert koersen) Vorig Opening slot 13/12 101 - 9814gb 99% 97%gb 158% 184=4 llBgb 145% 154% Eb 208 245% 296 240 303% 129% 159% 12314 1461/4 146% gb 134% 98 i'. 184% 246 302% 130 123 145% 147% 134 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 12/10 27% 31% 64% 42 70% 14 30% 53% 19'4 13% 23% 37% 49% 33% 24 26% 10/12 27% 31% 62% 41% 6914 13% 50% 53% 19 13 331/4 37% 48-% 32% 23% 26 In Bloemendaal gaat de raad Donder dag een leuke aanvulling op de poli tieverordening bespreken. De politie heeft daar meermalen geconstateerd, dat loslopende honden de deksels van vuil nisemmers, die aan de weg zijn geplaatst voor het ledigen door de reinigingsdienst, aflichten, de inhoud van de emmers door wroeten of zelfs de emmers omgooien, waardoor de inhoud over de straat wordt gestort. Om aan deze wanorde, gevaarlijk voor de volksgezondheid, een einde te maken, zal de politieverordening worden uitge breid met een artikel.ja, lezer, ik be grijp er ook niet veel van. Wordt de baas van een stoute hond in het cachot ge stopt, of de eigenaar van het vuilnisvat, die er ook niets aan kan doen, dat een hondje niet alleen een pootje, maar ook een deksel licht? Doorwroeten of door snuffelen van de inhoud van vuilnis bakken is straks verboden in Bloemen daal. Maak het een hond of een kat, die het restant van een kluifje of schelvisje ruikt maar eens duidelijk. Donderdagmiddag horen we er meer van. Wat zo'n vroedschap in de drukke Decembermaand toch al voor zorgen kan hebben! Advertentie op Zondag 18 December ZilvermeeuwenVitesse IVV—ADO DEMVelsen WE—Alkm. B DSS—VI. Vogels Onze Gez.Heemskerck TYBBRoodenburg HBCAlphen BSMASC TeijlingenLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. t Meent men, dat de thuisclub wirit, dan vult men het cijfer 1 in, bezoe kende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Alle inzendingen, die na Zaterdag ochtend 9 uur binnenkomen, worden on herroepelijk terzijde gelegd. Het is de moeite waard in het reeds veelbesproken probleem van de Neder landse visserij, die een strijd om het zijn of niet-zijn voert, te luisteren naar een stem uit de practijk, die diepgaand op de materie ingaat en tot de conclu sie komt, dat slechts een nieuwe ratio nele trawlvloot uitkomst kan brengen. De heer F. Spittel, insider als geen ander, constateert op de eerste plaats, dat de reders dé strijd tegen de kosten hebben opgegeven zo lang rauw weer op zee en dus magere vangsten te. duch ten zijn, dat is in de maanden Decem ber en Januari. Voorts gaat hij in op de ontwikkeling Nho uoesBióKjes MAGGIs Bovilloh Biouit bestrijken. De man, bij wie wij gister avond op bezoek waren, toonde ons met tróts een grote stapel z.g. „bevestigings- kaarten". Het is een internationale ge woonte, dat de zend-amateurs, wan neer zij met een buitenlandse collega contact hebben gehad, bericht sturen van de ontvangst. Op een gedrukte kaart vermelden zij dan hun naam en adres, de kwaliteit van de ontvangst, de sterkte en de tijd. Uit bijna alle landen waren hem deze kaarten gestuurd. Uit de Ver enigde Staten, Canada. Zuid-Amerika, China en zelfs uit Australië. De meeste kaarten waren geïllustreerd. Een S-paan- jaard stuurde er één met een dansende ballerina, op een kaart uit Ceylon ston den palmboompjes en op een Finse zat een oud mannetje met een baard te vis sen voor een ijshut. In Amerika zijn de meeste amateurs, maar ook in Rusland komt deze hobby veelvuldig voor. On der al deze collega's had onze gastheer natuurlijk zijn speciale aethex-vrienden. Op ons verzoek demonstreerde hij ons hoe hij deze mensen oproept. Hij kan gebruik maken van telefonie (met een microfoon) en telegrafie (met een sein- sleutel). Toen hij aan een stel ingewik kelde knoppen had gedraaid begon er van alles te zoemen, te gloeien en te flikkeren. Een beetje driftig tikte hij op de seinsleuteL Hij seinde zijn roep naam en wachtte gespannen op ant woord uit..... Leopoldville in de Belgi sche Congo. Hé, daar had hij hem te pakken! En alsof het zijn buurman was, begon hij een gezellig kletspraatje. Hij sprak met een Belg, die enthousiast vertelde: „In Mei 1947 ben ik twee da gen in Haarlem geweest. Heb geslapen in hotel „Lion d'Or". Van de Congo naar Zuid-Afrika was voor deze wereldburger niet zo'n grote stap. Hij had contact gekregen met een zend-amateur in Pretoria, die groot nieuws vertelde: „Kom volgende zomer naar Holland. Ga naar familie in Ter- neuzen. Kom zeker ook bij jou.... Over!" Het was gisteren niet zo gemakkelijk een goede verbinding te krijgen, in ver band met de storende invloed der zon nevlekken. Toch was hij nog in staat eventjes bij een kennis op Hawaii te informeren hoe hij 't maakte. Daar was ie! „Hallo, hier K H 6 P M, Kalului. Zeer goede ontvangst. Bedankt voor de verbinding. Hoop, dat je nog eens meer met me in contact komt. Cheerio!" 'Onze aardbol is niet zo groot voor de ze zend-amateurs. Zij komen overal, zelfs achter het ijzeren gordijn! Maar ze mo gen dan ook niet over politiek spre kenMisschien een goede tip voor een idenHp ppvswip zAnAe wereld. van het geval: het stilleggen van de trawlvloot. Langs de kant vernam hij, dat de reders een bespreking hadden over een heel ander onderwerp, maar toevallig kwamen de tongen los: het was geen doen meer nog langer met verlies te varen. Men zou de boel lie ver stopzetten. Op voorstel van de heer J. C Pronk heeft men deze vergaande maatregel drie dagen in beraad gehou den, waarna het bekende besluit viel. De heer Spittel zegt in „De Visserij wereld" een dergelijke slag verwacht te hebben. De oorzaak? Onmacht vaB allen gezamenlijk, die een Ned. visserij beleid zouden moeten componeren. Machteloosheid van hen die daartoe in staat zouden zijn. Dit heeft tot gevolg, dat ieder van zijn eigen standpunt uit ge lijk heeft, zowel reders, groothandel, minister van de Voedselvoorziening als de kleinhandelaar. Directe aanleiding tot deze malaise ts het feit, dat de export van verse harinfl naar West-Duitsland te wensen overge laten heeft. (Reeds eerder deelden de reders mee, dat de opvangregeling, indertijd ontwor pen, slechts uitstel van executie bete kende). Omdat er geen muziek meer in het haringseizoen zat, zit er geen muziek meer in het hele bedrijf. De moed ontbreekt om weer eens die kwestie op te halen van het vloot-ver- nieuwingsplan met regeling van de fi nanciering. De Duitsers hebben deels nieuwe (kleine wat je noemt 300 ton!) trawlers gebouwd, deels motor schepen van de Amerikanen in leen gekregen. De Fransen hebben met Staatsgeld een nieuwe vloot gebouwd. De Belgen met vrij geld, dat rijkelijk ontvangen werd, toen de vraag naar vis nog zeer groot was, maar de prijzen toen al vrij (zij het getemperd door invoer uit Denemarken). Wij hebben gedaan wat de particuliere onderne mers voor eigen rekening en risico konden doen: tweedehandsschepen ge kocht, oude schepen opgebouwd, zon der weinig onderling verband. Het is lofwaardig. Het is niet voldoende. Verdere, uitwerking van de algemene achtergrond van dé stillegging levert, behalve dan feit A., dat onze productie prijs aan de hoge kant ligt, feit B„ dat daardoor alleen al de afzet moeilijker wordt via de normale handelskanalen» waar nog hij komt voor dé binnen landse afzet vooral dat de schipper® en de bemanningen van de trawlers steeds maar doorgejaagd hebben °P hoeveelheid en veel te weinig op kwa liteit zijn overgeschakeld toen de ma*1' mumprijzen dan eindelijk en eindelijk werden opgeheven, dat is toen de rege^ ring geen enkel risico meer liep tegen* over de vakverenigingen (maar toen achteruitgang van de bedrijven al ingezet). De binnenlandse markt onvoldoende, vertroeteld met PrirP®t prima kwaliteit. Ik zeg zekér niet da er geen prima kwaliteit werd aang<^ voerd, maar er werd voor de binnen landse markt te verf. gewoon g°e° kwaliteit opgelost in verhouding tot prima-prima hoeveelheden De loonkwestie is eveneens van gr®^j betekenis, terwijl een niet geringe wordt gespeeld door de prijs van de len en de olie. De prijs van het Y^pe is bovendien een probleem op ncj~' bet regeringsinstantie betaalt meer v°°:rj|e„ buitenlandse vismeel dan voor ue j£. dtrlandse, terwijl het laatste bete De heer Spittel besluit dan, dat en IJmuiden geen conflict bestaat en partijen, maar tussen ondernein de harde werkelijkheid. De - ye£h- staat met de rug tegen de mu, ^aarbi) .tend om het leven. Men moet veel willen zien, dat er in het bedrij uit de tiid is. Dat is de waars en de. les van IJmuiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2