EPIC DE noorman: PER VLIEGTUIG TERUG NAAR DE MISSIE 7 S otmema Zó is mijn zoon Bondsvergadering L. T. B. Coöperatie slechts als verweer verantwoord Zware straf geëist tegen oud directeuren Wilton-Fijenoord Moediger blijde toekomst tegemoet r Wij luisteren naar Ir. Royackers over problemen in de landbouw Te weinig kath. land en tuinbouwscholen Garantiewet-ontwerp verwerpelijk Naar een reisbureau voor missionarissen Bewerkstelligt een spoedige genezing APEt HOEST Dienstweigeringswet DINSDAG 13 DECEMBER 1949 PAGINA 3 Coöperatie middel, geen doel Geen loterij zonder nieten Land- en tuinbouw- onderwijs Vijandelijk oorlogs potentieel niet gering versterkt?' i plUi NIEUWE WETSONTWERPEN IN VOORBEREIDING Inzake nationaliteit 110.612 PERSONEN-AUTO'S Een en twintigste vlucht In dit zittingsjaar nog wijziging MARINIERS TERUG NAAR ROTTERDAM VLIEGVELD EELDE GESLOTEN V. door CLARENCE BUDINCTON KEILAND Vertaling van H. DE GRAAFF Op zoek naar het graf van Johan van Oldenbarneveldt Land voor Nederlanders in Canada Oxford-Cambridge tegen Y in Sportfondsenbad 0. Opstellingen Ijsvogels en H.H.IJ.C. voor morgen Sportsnippers De dertigste jaarvergadering van de L. T. B., die gisteren te Haarlem in gebouw Sint Bavo werd ge houden, was in zoverre productie ver dan de vorige jaren, dat de traditionele agendapunten vlot werden afgewerkt, de discussies omtrent de in gediende voorstellen tot een minimum beperkt bleven en verreweg de meeste tijd benut kon worden voor de uiteen zetting van rector J. A. G. van der Hoogte, de bondsadviseur, over de prin cipiële grondslag van de coöperaties en voor de inleiding van ir. G. P. F. Roy ackers, secretaris van de Stichting voor de Landbouw, over de actuele problemen in de Landbouw. Met wat deze twee deskundige sprekers naar voren brach ten, konden de afgevaardigden de nodige stof opdoen voor verdere uitwerking in hun afdelingen en daarmede zal deze prettige algemene vergadering meteen aan haar oorspronkelijk doel beantwoord hebben. Zoals gezegd, ging al hetgeen naar traditie op de agenda prijkte notulen jaarverslagen, begroting enz. betrek kelijk vlot onder de hamer door en wij zouden voor het overige kunnen vol staan met te vermelden, dat het hoofd bestuur op het voorstel om de bonds- contributie enigermate te herzien, advi seerde dan pas deze herziening aan de orde te stellen, wanneer het Land bouwschap is geformeerd. Het feit, dat de coöperatieve gedach te zich steeds meer doorbreekt in onze agrarische wereld, was voor het hoofd bestuur aanleiding om rector Van der Hoogte in de gelegenheid te stellen een uiteenzetting te geven van de principiële grondslag der coöperaties. Nu merkte rector Van der Hoogte heel terecht op, dat het vragen naar zijn mening gemak kelijker is dan het geven daarvan. Waar het immers de sociologie betreft, is men zo gemakkelijk geneigd een der bekende Pauselijke encyclieken op te slaan, maar hierin of in de bisschoppelijke richtlijnen wordt over de coöperatie als zodanig geen woord gesproken. Des te opvallender is het aldus betoogde hij dat sommigen, sprekend over de coöperatie, te pas en te onpas vermeende Pauselijke of bisschoppelijke uitspraken aanhalen en zelfs zover gaan, dat iemand geen goed katholiek is, als hij ook geen coöperator is. Maar als men dan beginselen moet stellen zo ging hij verder dan staan ook hier deze twee punten op de voorgrond: sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. En op deze twee punten bouwde rector Van der Hoogte zijn betoog voort, waar hij de stelling poneerde, dat coöperatie in ieder ge val verantwoord is, wanneer zij voort komt uit zelfverdediging. Het is dus het goed reèht van de boer, tuinder of kweker, wanneer hij coöpereert als verweer tegen de invloed van grote bedrijven, overmachtig kapitaal, knoeierijen van eigen vakgenoten enz., brengerf C'eze ^un bedrijven in gèvaar Moeilijker wordt het. wanneer in een bepaald dorp een handelaar zijn zaak naar eer en geweten behandelt. Dan zou coöperatie voor hem broodroof be tekenen, en in zo'n geval, zeker niet te rechtvaardigen zijn. Zelfs wanneer deze handelaar niet bonafide zou zijn, dan nog zou men zijn toevlucht niet direct tot coöperatie mogen nemen, want wel licht kunnen er eerst nog andere we gen bewandeld worden om deze man tot andere gedachten te brengen. In het ge- van van een N.V. is er geen twijfel mogelijk. Dan moet de coöperatie geen corrigerende, maar vooral een preven tieve werking hebben. En rector Van de Hoogte onderstreepte eigenlijk nog eens zijn woorden, toen hij verklaarde: „Wanneer 20% van onze bevolking het overige gedeelte moet voeden, dan is het een algemeen belang, dat dit per centage zo sterk mogelijk staat en ge vrijwaard blijft van ieder bedreiging Van een rendabele bedrijfsvoering. Overigens waarschuwde hij er voor, dat de coöperatie altijd middel dient te blijven en nimmer doel mag worden. Dat zij op katholieke grondslag gebouwd moet zijn, bracht hij met nadruk naar voren, waarbij hij zeide er bovendien van overtuigd te zijn, dat ook in het belang van onze katholieke standsorga» hisaties een sterk coöperatie-wezen noodzakelijk is. Na deze uiteenzetting, die aan duide lijkheid niets te wensen overliet, gaven de voorzitters van de vier onderschei den vakgroepen, de heren Elaers, (kwe kers), Giesen (akkerbouwers), Groen (tuinders) en Van der Weijden (vee houders) een overzicht van het afgelo pen jaar in hun sector. Wij mogen met deze vermelding volstaan, waar hierover reeds uitvoerig geschreven is bij de jaarvergaderingen dier afzonderlijke vakgroepen. De rede van de secretaris van de Stichting voor de Landbouw, ir. G. P. F. Royackers, in de middagvergadering, Was recht op de man af en de vijf kwartier, die deze spreker over actuele Problemen in de landbouw vol praatte, brachten toch wel zoveel positieve za ken aan de orde, dat de honderden af gevaardigden met belangstelling naar het betoog van de spreker luisterde. Puntig Wees hij op de waarde van een katho lieke organisatie „geen loterij zonder hieten" waar deze steeds, ook op hiet-katholiek terrein, gewerkt heeft als Zuurdesem. Ter illustratie van, de noodzaak, dat het agrarisch bedrijf de belangstelling heeft van overheid en burger, bracht spreker enkele cijfers ter tafel, die geen onbegrijpelijke taal spraken. In 1948 bedroeg het aandeel van de landbouw in onze uitvoer 1229 millioen Advertentie Het .begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar als de eerste Rheumatische 'iinen zich demonstreren. komt het al gauw van kwaad tot erger. kn al gauw Is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur 'e baat neemt. Simpel als goeienavond houwens, helemaal niet naèr, zelfs niet voor [bensen, die moeilijk innemen; en na korte H)d alleen maar een goede gewoonte: iedere "lorgen in Uw eerste kopje thee - of zo 'baar met schoon water - wat Kruschen Salts ?°veel als er op een echte cent gaat Dat dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuiverende organen, die al gauw weer Jeugdig krachtig op gang komen en al Uw ?ï>ieren en gewrichten pijnigende onrein heden uitbannen en afvoeren langs natuur de weg. Laat bij wijze van proef de won- d»re werking van Kruschen over U komen verbaas Uzelf over Uw weerkerende „bergie, die veerkracht en dat bezielende JJvoel, dat U weer bergen zal doen ver jon. Kruschen is verkrijgbaar bij alle ^othekers en Drogisten. gulden. Voor de uitvoer was dit cijfer 1290, een overschot dus van 61 millioen gulden. Voor 1949 bedragen deze cijfers 1206 (invoer) en 1650 (uitvoer). Hier dus maar liefst een overschot van 444 milloen gulden. De industrie daarentegen kwam in 1948 met 3769 millioen voor de invoer en 1588 voor de uitvoer, een te kort van 281 millioen gulden. Dit jaar is er nog een schepje boven op gedaan met een tekort van 2232 millioen gul den (invoer 4112 en uitvoer 1880 milli oen gulden). En de waarde van deze cijfers onder uitspraak van minister Mansholt aan haalde, waar deze zeide, dat de land bouw voor meer dan 45% deel neemt in onze uitvoer. Spreker resumeerde zijn betoog ten slotte in deze punten: Ook in de landbouw is gelijkstelling noodzakelijk in beloning van vergelijk bare arbeid en geen discriminatie. Daarom werkclassificatie in iedere sec tor doorvoeren; prijsstelling der pro ducten dient te geschieden op basis van de prijsberekening van het L.E.I.; sys teem van invoerheffing kan niet worden gemist tegen de concurrentie van andere graanlanden; de regering dient er alles op te richten om de export-positie te versterken; zij kan ook de landbouw steunen met investeringen; de grondpo- litiek moet zo gevoerd worden, dat zij gezond is, zodat permanente bedreiging van het grondareaal niet verscherpt wordt; en tenslotte sreve zij naar be loning van de agrarische arbeid, die in overeenstemming is met de economische betekenis van deze bedrijfstak. Rap en vaardig werkte de heer Kamp- schöer daarna de ingediende voorstel len af. Daarbij werd er door verschil lende afgevaardigden een hartig woord je gesproken over de onteigening van agrarische gronden voor stadsuitbrei ding, aanleg van vliegvelden enz. Alle bezwaren'en klachten zijn thans doorge geven aan de daartoe ingestelde com missies. die onder meer op aandrang van de L.T.B. zijn geformeerd. Wat het fiscale gedeelte betreft, daar kon de vergadering slechts met applaus de me dedeling van de voorzitter ontvangen, dat de minister van Financiën heeft toe gezegd de ondernemingsbelasting traps gewijs binnen twee jaar af te schaffen. Het land- en tuinbouwonderwijs kreeg ook zijn deel en daar was het rector Van der Hoogte, die er op wees, dat er na de bevrijding in het gebied van de L.T.P. slechts 9 van zulke katholieke scholen bestonden, maar dat thans het aantal 25 bedraagt. Overigens was hij het ermee eens, dat er enkele plaatsen waren, waar de oprichting van een school hoognodig was. Hij achtte dan ook de basisverdeling van het departement onjuist en illusteer- de dit met enkele sprekende cijfers. Het percentage neutrale kinderen bedraagt 25%, maar het percentage scholen be draagt voor hen 35%. Dit laatste cijfer is voor de katholieke kinderen slechts 38% als men bedenkt, dat hun aantal 47% van het totaal is. In ieder geval zullen er stappen gedaan worden zo verklaarde rector Van der Hoogte om in 1950 het aantal scholen te krij gen, waar men recht op heeft. De advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, mr. A. H. van de Veen, heeft tegen de vier oud-directeuren van Wilton-Fijenoord de volgende straffen geëist: C. H. Teschmacher zeventien maan den met aftrek en een boete van f 50.000, subs, zes maanden, F. Muller zestien maan den met aftrek en f 30.000 subs, drie maan den. Voorts W. Wilton f 30.000, subs, drie maanden en A. C. Metzelaar twaalf maan den met aftrek en f 30.000 subs, drie maan den. Tevens luidde de eis voor de vier verdachten ontzetting uit het recht een lei dende functie in het scheepsbouwbedrijf te bekleden resp. voor de tijd van zes en half jaar, zes jaar en vijf maanden, drie jaar en zes jaar. Tot dezelfde straffen had de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzon der Gerechtshof de vier oud-directeuren veroordeeld. In zijn requisitoir zei de advocaat-fiscaal o.m.: „Verdachten hebben door hun hande lingen het vijandelijk oorlogspotentieel in niet geringe mate versterkt. Zij trachten op alle mogelijke manieren aannemelijk te ma ken, dat zij dat onder dwang hebben ge daan. Van de aanvang af is er echter met een zekere gretigheid voor de Duitsers ge werkt. Wilton-Fijenoord heeft de Duitsers behandeld met de voorkomendheid waar mede men in het normale zakenleven zijn klanten behandelt. De mythe, dat gene raal Winkelman de metaalindustrie op het verkeerde pad zou hebben geholpen, is volledig uit de wereld geholpen". Als eerste der drie verdedigers hield mr. De Italiaanse arbeider Bruno Cornac- chiola, die Z. H. de Paus een mes heeft overhandigd, waarmee hij Hem had willen vermoorden. Cornacchiola vatte het plan daartoe op, toen hij aan de zijde der Roden vocht in de Spaanse burgeroorlog. A. C. W. Breeman zijn pleidooi. Hij achtte voor zijn cliënten T. en W. geen reden voor geldboete en stellig geen reden voor ont zetting aanwezig. Mr. P. J. Kranenburg, pleiter van ver dachte M., deed voor zijn cliënt een be roep op overmacht in de zin van nood toestand. „Mijn cliënt is het zwaarst getrof fen van allemaal. Een ontzetting, zoals door dé advocaat-fiscaal is geëist, zou voor deze man zeer erg zijn". Mr. J. Drost deelde het Hof mede, dat reeds in de ochtend van 15 Mei 1940 twee directeuren van Wilton bij de burgemees ter van Schiedam waren geweest om ad vies in te winnen wat er moest geschie den met het geschut, dat zij in opdracht van de Nederlandse Marine aan het ma ken waren. „De marine, die reeds op 17 en 18 Mei de contracten aan de Duitse Marine had overgegeven, aanvaardde het als onafwendbaar, dat de werven de uit voering van de contracten voor de Duit sers zouden voortzetten", aldus spr. Hij besloot zijn pleidooi met: „Als er ontzet ting zou volgen, acht ik dat onrecht". Nadat de verdachten het laatste woord hadden gekregen, bepaalde de President de uitspraak op 23 December om half tien. Stecm owGuna 33. Voorzichtig schoof Tai het gordijn terzijde en gluurde het wachtlokaal in. Het was geen prettig gezicht. Voor hem lag het bewi-s dat het gevecht van Ene met de wachters inderdaad zéér hevig gevoerd werd, zoals trouwens nog duidelijker werd door het strijdrumoer op de achtergrond. De kleine filosoof nam de toestand schichtig op. „O, sidderend ik," probeerde hij zichzelf klappertandend moed in te spreken. „Be heers u toch. Zijt ge niet welgeschapen en dapper? Waarom dan angst te voelen Zo sprekend kwam hij behoedzaam achter het gordijn te voorschijn en liep haastig op een hoop zwaarden $n ander wapentuig toe, die achteloos in een hoek van het vertrek lag neergesmeten. „Mijn sidderend ik en mijn heldhaftig ik voeren een zware strijd in mij," mom pelde hij. „Merkwaardigdat een nvijs man altijd de neiging gevoelt zich van een gevecht te verwijderen. Welaan, misschien dat een goed wapen mijn sidder&nd ik een weinig gerust kan stellen." De blinkende zwaarden schenen hem echter bij nader inzien toch iets te vervaar lijk te zijn, en hij slaakte een zucht van verlichting toen hij zijn oude, vertrouwde knots uit de stapel omhoog haalde. „Dit geeft grote zekerheden," zei hij, het wapen liefkozend betastend. En dan, met een angstige blik in de richting van het gevecht: „Overigens voel ik een neiging om mij te verwijderen! Een zéér sterke neiging!" De neiging scheen werkelijk sterker dan zijn goede wil te zijn. Want, terwijl hij zijn „sidderend ik" steeds maar moed insprak, draaide hij zich om en sloop weg door de gangen. Tai mocht een uitmuntend filosoof zijn, een wonder van moed kon men hem werkelijk niet noemen. „Zwijg stil, sidderend ik!" gebood hij zichzelf toen hij eindelijk de hoek van een gang bereikte. Met het koude zweet op het voorhoofd sloop hij naderbij om plotseling te verstarren. Voor hem zat weliswaar een zwaar bewapende wachter, maar achter hem welfde de grote buitenpoort. En wat Tai zo hoopvol stemde was het feit, dat deze poort open stond De S.O.V. (Samenwerkende Vakorganisa ties van Overheidspersoneel in Indonesië) heeft naar aanleiding van het ontwerp- garantiewet voor overheidsambtenaren in Indonesië medegedeeld, dat dit ontwerp in principe verwerpelijk is, daar'de garantie- wet niet uitgaat van het beginsel der vrij willigheid. Slechts een regeling die de vrijwillige afvloeiing materieel mogelijk maakt is ver antwoord. De onvrijwillige afvloeiing maakt economische gevangenen en roept daardoor verzet op. Voorts heeft de gedelegeerde in Neder land van de S.V.O., de heer W. H. Licht veld, o.m. verklaard, dat de eis van vesti ging metterwoon in Nederland verwerpe lijk is. Deze gedwongen vestiging zou niet alleen voor betrokkenen, maar ook voor de regering hoogst onaangename gevolgen kun nen hebben. In beginsel moet de regering zich verant woordelijk stellen voor de onverkorte uit betaling van voor- en na-oorlogse pen sioenen. De eis tot daadwerkelijke arbeid aan de wederopbouw is onrechtvaardig in het bijzonder ten opzichte van de in dienst van Nederland en Indonesië gedurende de oorlog geestelijk en physiek ongeschikt ge- wordenen. De preventieve controle is on uitvoerbaar en houdt het gevaar in van politieke moeilijkheden met het souvereine Indonesië. De repressieve controle zij be perkt tot het uitzoeken der malafide ge vallen. Op het gebied der nationaliteit zijn enkele wetsontwerpen in vergevorder de staat van voorbereiding. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begro ting van Justitie. Het eerste houdt ver band met de ontwerp-overeenkomst tussen bet Koninkrijk der Nederlanden en de republiek der Verenigde Staten van Indonesië betreffende de toeschei ding van staatsburgers en beoogt bo vendien toekenning van het Nederlan derschap aan de gehele nationale bevol king van Suriname en de Nederlandse Antillen. Het tweede ontwerp beoogt een regeling in verband met staat loosheid. Een verruiming van de moge lijkheid tot herstel in rechten van be paalde categorieën van politieke delin quenten wordt overwogen. Het aantal geregistreerde personen auto's in ons land heeft thans de 100.000 overschreden. Volgens de telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal personenauto's op 1 Augustus van dit jaar n.l. 110.612, terwijl het hoogst bekende aantal 99.986 bedroeg, n.l. op 1 Augustus 1939. Ten opzichte van 1 Augustus 1948 be draagt de stijging van het artikel per sonenauto's niet minder dan 27.000. (Van onze verslaggeefster) Een geheel in het wit geklede zuster draait zich vlak voor de Dakota nog eens om. Vrolijk lachend steekt zij haar arm omhoog ten afscheid. Aan de cein tuur hangt een zwarte parapluie, aan haar linkerarm een tropenhelm, symbo len van haar oude en nieuwe vaderland. Moedig en blij gaat zij de toekomst te gemoet. Zij gaat werken onder de zwar te kinderen van Afrika om daar het Rijk Gods te doen kennen. De tranen, die haar bij het afscheid van Moeder Over ste even in de ogen schoten, zijn alweer vergeten. Haar ideaal gaat nu verwezen lijkt worden. Met deze zuster vertrokken vandaag van het vliegveld Welschap nog veer tien paters, broeders en zusters, even eens naar de missies. Voor de meesten was het een teruggaan naar huis, want als men 16, 20 of meer jaren in Afrika heeft gewerkt, heeft men daar zijn thu'.s gevonden. Het K.L.M.-restaurant was gevuld met broers en zusters, neefjes en nicht jes en met confraters, die de Heerooms uitgeleide kwamen doen. Allen waren opgeruimd, maar de vertrekkenden wa ren het opgewekst van allen. Over het algemeen waren zij zeer te spreken over de moderne vervoersmethode van de Raptim, een internationale stichting in het bestuur, waarvan zitting hebben de Fathers van Mill-Hill, de Jezuïeten, de Paters van de H. Geest, de Missionaris sen van Scheut en de Witte Paters, voorts Mgr. Bekkers, directeur van de Pauselijke Missieactie in Nederland en pater v. Wings, secretaris van de Com missie van Belgische Missie-oversten. De Raptim chartert vliegtuigen, meestal van de Aero-Holland, die de missiona rissen in vier of vijf dagen van hun missiegebied in Afrika naar Nederland of terug brengen. De missionarissen, die vandaag per Dakota zijn vertrokken, arriveren van avond in Rome. waar Mgr. Cavallera, de Apostolisch Vicarius van Niyeri (Ki. nya)) zich bij hen zal voegen. Ook in Marseille worden nog enige nieuwe pas sagiers opgenomen. Via Malta, Tobroek en Wadihalfa arriveert men in Entebbe, aan de Noordpunt van het Victoriameer in Oeganda. Vandaar gaan de missiona rissen per kleiner vliegtuig van de Aero Equator naar hun eigen vicariaat door. Dank zjj de oorlog beschikt Afrika over een groot aantal goed geoutilleerde vliegvelden, wat nu onze missionarissen zeer ten goede komt. Deze manier van reizen geeft niet alleen een grote tijds besparing, maar is ook voordeliger dan de reis per boot. De eer van dit initiatief komt toe aan de Witte Paters, die direct na de oorlog met het charteren van vliegtuigen ten behoeve van de missie zijn begonnen. Dat dit reeds de 21ste vlucht v.v. is, bewijst wel, dat de werk wijze voldoet. Advertentie II SA 13 APELDOORN 3 „Vooral om terug te keren naar de missie is vliegen ideaal," zegt een der paters, „om naar Nederland te gaan is de reis per boot misschien prettiger, om. dat men dan iets meer gelegenheid heeft te acclimatiseren. Terug naar de warmte is voor ons „kolonialen" geen bezwaar. De Raptim zal haar werkzaam heden voor de missie nog gaan uit breiden. Zij heeft plannen om te ko men tot de oprichting van een reis bureau voor missionarissen, dat uiteraard zal trachten de voordelig ste en gemakkelijkste wijze van rei zen te vinden. De baten van een der gelijk bureau zouden dan weer aan de Missie ten goede komen. Maar reeds nu gaat er maandelijks een vliegtuig heen en terug naar Afrika, vol met rustbehoevende of uitgeruste mis sionarissen, die hier door hun familie leden hartelijk 'worden ontvangen of vaarwel gewuifd. En tot eer van de Aero Holland moet gezegd worden, dat tot nu toe alle reizen steeds prettig en ztmder moeilijkheden zijn verlopen. Advertentie Rode Hoestpoeders van Mijnhardt In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begro ting van Justitie deelt de minister o.m. mede, dat de regering hoopt nog in dit ziftingsjaar een wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstweigeringswet aan de Kamer te kunnen aanbieden. Bij de voorbereiding van deze wijziging zal mede worden overwogen, of en in hoe verre de dienstweigeraar wegens ge wetensbezwaren in ruimere mate kan worden beschermd dan thans het ge val is. Er is enige wijziging gekomen in de oorspronkelijke plannen betreffende de beëindiging der werkzaamheden van de Stichting Toezicht Politieke Delinquen ten. Het ligt thans in de bedoeling, dat. het hoofdbestuur van deze Stichting per 1 Januari a.s. ontbonden wordt en dat het dagelijks bestuur gedurende het jaar 1950 de totale liquidatie zal voorbereiden. Bevorderd zal worden 1 Januari 1950 het enige thans nog over gebleven Bijzondere Gerechtshof op te heffen. De onderzoeken naar misstanden in kampen van politieke delinquenten zijn nog niet beëindigd kunnen worden Deze materie leent zich n.l. niet voor summiere behandeling. Veelvuldig is gebleken, dat alleen door een zeer groot aantal getuigen te horen een enigszins afgerond beeld van het feit, waarover is geklaagd, kan worden ver kregen. Elke concrete klacht wordt onderzocht. In verband met het algem.e streven om de taalorganisatie der Koninklijke Marine zoveel mogelijk te concentreren en te vereenvoudigen wordt het hoofd kwartier van het korps Mariniers, thans gevestigd aan de Parkweg te Den Haag, per 1 Februari 1950 overgebracht naar de panden Westplein 12 en Calandstraat 162 te Rotterdam. Blijkens een mededeling van de Rijks luchtvaartdienst is het vliegveld Eelde tot nader order voor het luchtvaartver- keer gesloten. DINSDAG HILVERSUM II. 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. K.R.O.: 18.20 sportpraatje, 18.30 omroepkamerorkest, 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten. 19.25 Dit is leven, 19.40 piano, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 pianoconcert van Ravel, 21.40 Mis in G. gr. t. Fr. Schubert. 22.20 pia no, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 kamermuziek. HILVERSUM I, 301 M. AVRO: 18.00 meuyrs. 18.15 piano, 18.30 strijdkr., 19.00 kleuters, 19.05 vrouw, 19.15 Ned. Volks- liederenkwartet, 19.40 Paris vous parle, 19.45 Rijksgenoten willen bij 't rijk blij ven, causerie, 20.00 nieuws, 20.05 zoek licht, 20.15 Bonte Dinsdagavondtrem, 21.30 Suriuaamse muziek, 21.45 buiten lands overzicht, 22.00 orgel, 22.30 radio muziekjournaal, 23.00 nieuws, 23.15 pia no en orkest. WOENSDAG HILVERSUM II, 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 17.30 ook 245 en 1875 M. NCRV: 7.15 woord voor de dag, 7.30 8.30 zendersluiting, 8.30 nieuws, 8.40 Te Deum, 9.00 weer rapporten, 9.03 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 Strauss, 10.30 Morgendienst, 11.00 viool en piano, 11.20 luisterspel, 12.00 herhaling steravond, 12.30 mededelingen, 12.33 orgel, 12.45 Zapakara's, 13.00 nieuws. 13.15 psalmen Davids, 13.20 orgel, 14.00 Canada-dag, 14.45. gram., 15.00 jeugdconcert, 15.45 jeugd, 16.3017.30 zendersluiting, 17.45 regeringsuitz. HILVERSUM I. 301 M. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 pianoduo, 7.308.30 zen dersluiting, 8.30 nieuws, 8.43 Davidson eA orkest, 8.50 huisvrouw, 9.00 weer- overzicht, 9.03 Mozart; VPRO: 10.00 Kinderen en mensen, causerie, 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 kook- praatje, 10.30 vrouw, 11.00 nonstop gram., 12.00 orgel, 12.30 platteland, 12.38 kwartet Jan Corduwener, 12.55 kalen der, 13.00 nieuws, 13.15 omroeporkest, 14.00 gesproken portret, 14.15 jeugdcon cert, 15.00 kinderkoor, 15.20 „Speel jij dit ook?" 15.30 vragen vrij, 16.00 jeugd, 16.3017.30 zendersluiting, 17.30 Ame rikaanse filmmuziek. 57 „Experimenten!" riep ik uit. „Miss Jones", zei Jenner, en zijn stem klonk geamuseerd en spottend tegelijk, „studeert. Ze heeft haar zinnen gezet op een doctorstitel. Zo zie je waar dorst naar wetenschap al niet toe kan leiden. Ik hoop", besloot hij, „dat je volgende keer een ander terrein voor je proef schrift uitkiest." „Het is een onderwerp, dat nog nooit door een meisje behandeld is," ver klaarde zij. „En ik heb bet er goed af gebracht." „Ze is secretaresse geworden bij de professor, die voor Miko Strawns Bur gerwacht werkte," legde Jenener uit. „Dat betekende informaties uit de eer ste hand en innig contact met de onder wereld. Pracht gegevens, moet ik zeg gen." „Wat ik zocht, heb ik te pakken ge kregen," zei Maggie. „En wat je niet zocht, had je ook bijna te pakken gekregen," zei Jenner. „De professor had er bijna zijn hachje bij ingeschoten en het scheelde niet veel, of jij was ook het boekje om gegaan.." Hij wendde zich tot mij. „Miss Jones neeft een soort dubbelrol gespeeld, om dat ze, zo op het eerste gezicht, tamelijk veel op Bergamo's secretaresse leek." „Op Ingrid Ash?" vroeg ik. „Precies," antwoordde Jenner. „Ber gamo stond direct onder Butterick en was zo'n beetje zijn bedrijfsleider voor de loterijen-affaire. Toen Butterick er een handel in verdovende middelen aan ging vastknopen, begon hij het benauwd te krijgen, iedere verkoper van loten werd omgedoopt in een marskramer in Marijuana. De organisatie had haar ver takkingen door het gehele land. Miss Jones slaagde erin de lijst van namen in handen te krijgen, plus een soorc organisatieschema Zodra ze me die ge geven heeft, kunnen we beginnen mei de hele zaak op te rollen.Is die op gave erg uitgebreid, miss Jones?" „Ik geloof dat u er alles op kunt vin den," zei ze. „Namen, adressen tele foonnummers. Mijnheer Bergamo had een noodlottige voorliefde voor statistie ken. Hij noteerde alles, van de kleinste leurder, tot Butterick toe." „Moet ik hieruit opmaken," vroeg ik, „dat je je alleen in dat wespennest ge stoken hebt voor studie-doeleinden? Om een doctorstitel te halen?" „Ik ben althans dichter bij huis geble ven," antwoordde zij uitdagend, „dan jij met je monograpbie over de Hertog van Gandia." „Het meest geheimzinnige en span nende levensverhaal uit de hele ge schiedenis. Volgens mij heb ik onomsto telijk bewezen dat Cesare Borgia haar oudste broer niet vermoord heeft." „Een mededeling, waarop de wereld vol spanning zat te wachten," zei ze. „Wat zou je ervan zeggen als je mijn bagage eens op ging graven, dan kan ik afwerken." Ik begaf me naar de zandplaat, waar ik haar valies opgroef, cm het vervol gens naar Jenner te brengen. Hij opende het, liep de papieren door, die erin za ten, en borg ze in zijn eigen actetas. „Beter laat dan nooit," zei hij tegen Maggie. „Nu moe'ten we zorgen dat onze gevangenen naar Phoenix vervoerd wor den." Hij zweeg een ogenblik en fronste zijn voorhoofd. „Stom van me, dat ik de albino heb laten ontsnappen. Ik had er juist op gevlast dat roofdier te pakken te krijgen." Buiten waren Cherry's mannen bezig de gevangenen in de vrachtauto te laden. De wagen reed voor het huis en Cherry wipte even binnen. „Nou, tot ziens," zei hij. „Het is niet ongezellig geweest." „Erg gezellig," beaamde ik. „Ik hoop, dat onze wegen zich nog eens zullen kruisen." „Ik wed van wel," antwoordde hij „Nietwaar, Shag? Wat denk jij ervan, jongen?" Shag kwam naar mij toe en drukte zijn slanke kop tegen mijn knie. Toen nam hij een van mijn jaspanden tussen zijn tanden en trok zachtjes. Ik begreep niet wat hq wilde, maar ijk gaf toe aan zijn drang. Achteruitlopend trok hij mij mee, totdat ik naast Maggie Jones stond. Toen liet hij los en ging zitten met een ver genoegde uitdrukking op zijn snuit, zo als ik nog nooit bij een hond gezien heb „Zo had ik het me gedacht," zei Cher ry. „Shag weet wat hij doet. Wij zien elkaar nog. In dat vlooientheater. Een paar dagen verlof om een bruiloft bij te wonen,, kan ik altijd krijgen." Hij grin nikte tegen Maggie en zij grinnikte vol daan terug. „Dat is een intelligente hond," zei ze. „Nou, mensen, tot ziens," herhaalde Cherry. „Wanneer is het. October mis schien?" vroeg hij. „Je hoort het nog wel," antwoordde Maggie, terwijl hij de deur uit ging. „Wat heeft dat allemaal te beteke nen?" vroeg ik. „Vraag het maar aan Shag," antwoord de zij, „die weet het." De boormachine suisde weer en de bulldozer ratelde. Het begon erop te lijken dat normale toestanden op de ranch waren teruggekeerd. Ik her ademde. „Jullie gaan zeker terug naar New York," zei ik tegen Maggie en Mollie. „Ik snak er naar een wolkenkrabber te zien," zei Mollie. „Zeg," vroeg Maggie haar, „vind je ook niet, dat dat een aanmaning bete kent om maar dadelijk te vertrekken?" „Hoe eerder, hoe liever," antwoordde Mollie. „De enige plaats, waar ik ooit nog eens een berg bf een woestijn wil zien, is in de bioscoop." „Ik zou het zo kunnen schikken dat ik jullie morgen met de auto naar de stad breng," zei ik. „Ranchers-gastvrijheid," merkte Mag gie op. „Ik begon het hier juist naar mijn zin te krijgen." „Je hunkert er toch zeker naar aan je proefschrift te beginnen," zei ik, met een poging tot sarcasme. „Ik moet eerst een ander karweitje af maken," antwoordde zij. En ernstig voegde ze eraan toe: „We zijn hier trou wens nog niet mee klaar. Mijn vingers jeuken nog." „Niet klaar?" vroeg ik. „De albino is nog op vrije voeten," zei ze. Ik ging naar buiten, maar ik kon noch Straight, noch een van onze cowboys ontdekken. In de schaduw van de schuur lag een man op zijn rug te luieren. Het leed geen twijfel of er waren een groot aantal mannen de woestijn in gestuurd om te zoeken, maar ter bescherming van de ranch was er maar één achtergelaten. Dat stelde me niet bepaald gerust. Mijn verantwoordelijkheid woog zwaar. Van een plank in de boekenkast nam ik mijn pistolen en gespte er één aan mijn gor del. Zonder op Mollie's spottende blikken acht te slaan, ging ik naar buiten. In de gegeven omstandigheden leek het mij verstandiger wat rond te kuieren, zodat ik de toegangswegen tot het huis in de gaten kon houden. Het lag natuurlijk voor de hand dat de albino in de eerste plaats aan eigen lijfsbehoud zou denken niet aan een aanval op ons. Maggie kwam mij vergezellen. Ze had een breedgerande sombero op, die haar nog eens zo klein deed schijnen. (Wordt vervolgd) Wijd vermaard is het verhaal, dat Jo han'van Oldenbarneveldt heimelijk be graven werd in de kerk te Berkel. Bij het overbrengen van het stoffelijk om hulsel van de grijze raadpensionaris zouden de poten van de paarden met lappen omwikkeld geweest zijn, tenein de het transport zo stil mogelijk te doen geschieden. Nu door de afbraak van het 15e eeuw- se koor de gelegenheid gunstig was om althans een deel der grafkelders te on derzoeken, hebben historici, archeologen en anthropologen de kans niet voorbij laten gaan om te trachten in deze zaak zo mogelijk enig licht te brengen. Nadat het kerkbestuur en de burge meester van Berkel Rodenrijs toestem ming hadden gegeven tot het verrichten van de onderzoekingen is men gisteren begonnen. Het anatomisch laboratorium te Utrechtsen de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort werken samen. Bij de opening der graven bleek reeds direct dat men zich in vroegere tijden toegang tot de grafkelders verschaft had en sommige kisten had geopend. Alsof men hierbij gestoord was. lagen de ijzeren kistschroeven op een kistdeksel verspreid en waren hier en daar ske- letdelen op de keldervloer terecht ge komen. Mogelijk is ook. dat men in de Franse tijd de kelders op loden kisten onderzocht heeft, hetgeen in veel ge vallen elders in den lande gebeurd is. Voorzichtig ziin nu de oude. soms volkomen vergane kisten uit de kelders genomen om in een aangrenzend ge bouw onderzocht te worden. De onder directeur van de rijksdienst, dr. P. Ga- zema, gaf met een zijner assistenten, bij gestaan door enkele arbeiders, leiding aan het graafwerk; in de keet werkte de conservator van het anatomische labora torium, dr. J. Huizinga, aan de obser vering en beschrijving van de skeletten. Het ligt in de bedoeling, de stoffelijke resten na bestudering weer in de kel ders bij te zetten. Men kan niet verwachten, dat op korte termijn zal worden uitgemaakt of Van Oldenbarneveldt wel of niet in het koor te Berkel begraven is. Het minutieuze onderzoek van de skeletten vraagt zeer veel tiid en zal na aflodp van de op gravingen op het anatomisch laborato rium te Utrecht eerst recht aanvangen. In 1950 zal het landbouwgebied ten Westen van fort Frances in Canada wor den opengesteld voor Nederlandse kolo nisten. Er zijn op het ogenblik honderd boerderijen vacant. Deze zijn direct te aanvaarden, aldus A. P Op hun tournee door Nederland kwamen de studenten van de Engelse universiteiten te Oxford en Cambridge Maandagavond in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam uit tegen leden van Het IJ. De voornaamste uitslagen luiden: 200 m. borstcrawl: 1. Sindorf (Het U) 2 min. 31.8 sec. 2. Low (Eng.) 2 min. 32.3 sec. 100 m. rugcrawl: 1. De Groot (Het U) 1 min. 16.4 sec. 2. Treacy (Eng.) 1 min. 17 sec. 100 m. borstcrawl: L Sindorf (Het U) 1.1.6 sec. 100 m. schoolslag: 1. Van Rooy (Aegir) 1 min. 13 sec. 2. Wiering (Het IJ) 1 min. 15.2 sec. Van Rooy die de butterfly zwom. had niet zo'n grote voorsprong op zijn schoolslag- zwemmende 17-jarige tegenstander Wiering, als de tijd doet uitkomen. Vele opgenomen tijden noteerden voor Wiering ongeveer 1 min. 14.7. De jeugdige IJ-man zal in de nabije toekomst geducht gaan meetellen op de schoolslag. 3 x 50 m. wisselslag estafette: 1. Het IJ 1 min. 40. 2. Oxford/Cambridge 1 min. 43.9 sec. 5 x 50 m. borstcrawl estafette: 1. Het U 2.31.7. 2. Oxford/Cambridge 2.32.6. De waterpolowedstrijd tussen een reser ve-team van Het U en de gemengde ploeg van Oxford en Cambridge eindigde in een 1—1 gelijk spel. Voor de ijshockeywedstrijd HHIJC Ijsvogels in de competitie om de West- Europabeker, a.s. Woensdag 14 Dec. te Den Haag, zijfi de ploegen als volgt samengesteld: HHIJC: doel: Van der Heide, Fischer; achter: Taconis, Carrey, Hinfelaar, Van Rheden; voor: Dietz, Schwencke, Din ger; Klein, Andreola, Van Heeswjjk, Van de Baumen. Ijsvogels: doel: Ingwersen; achter: Klotz, Lamar, Struck; voor: Loek, Over- akker, Feenstra, Dumee, De Jongh, Vaal. Grethe Andersen heeft dézer dagen een 100 meter vrije slag gezwommen in 1 min. 5.1, waarmede ze het sinds 1939 op naam van Ragnhild Hveger staande Deense record evenaarde. Door een puntenzege op de Fransman Jean Stock, heeft de Italiaan Tiberio Mitri zijn Europese middengewicht be houden. Het gevecht over 15 ronden werd Maandagavond in het Palais des Sports te Parijs gehouden. De ijshockeywedstrijd Brabo (Ant werpen)Tilburg voor de West-Europa Cup, werd met 10—3 door de Belgen gewonnen. De tussenscores luiden: 43 3—0 3—0. Het bestuur van de Nederlandse Bridgebond heeft zijn goedkeuring ge- hqcht aan een wedstrijd tussen het eerste viertal van de Continental Club te Amsterdam en het vertegenwoordi gende Deense team.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3