DR. HIRSCHFELD BENOEMD TOT HOGE COMMISSARIS Zij, die vielen 27 DECEMBER WAPPERT NIEUWE VLAG OVER BATAVIA Twee Sovjet-veto's over Indonesië Doorberekening van de loons verhoging in de prijzen Wilde staking in drie Londense electriciteitscentrales K0ST0F VERKLAART OP NIEUW ONSCHULDIG TE ZIJN Hij zal deze functie slechts korte tijd bekleden Tot hoofd en hart Zeer bekwaam econoom Vliegtuig bij Bandung neergestort m Geeft Uw volle bijdrage voor de eenheid U.N.C.I. blijft werkzaamheden voortzetten Standpunt van NedR.K. Middenstandsbond Nederl. schip explodeert en zinkt tot het conflict Het weer Enorm tumult in Sofia's gerechtszaal MONTGOMERY VOOR OPRICHTING VAN „ENKELE DIVISIES" IN DUITSLAND WOENSDAG 14 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24640 Naar wij van bevoegde zij de vernemen, heefi dr. H. M. Hirschfeld zich op verzoek van de regering bereid ver klaard hei ambi van Hoge Commissaris in Indonesië mei ingang van de souverei- niieiisoverdrachi ie aanvaar den. Hei ligt in de bedoeling dai dr. Hirschfeld deze func tie slechis betrekkelijk korie tijd zal bekleden, mede in verband mei de opvaiiing der regering, dai dr. Hirsch feld niei lang in zijn huidige funciie kan gemist worden. K.N.I.P.-ratificeert R.T.C.-overeenkomst Met grote meerderheid De R.T.C.-overeenkomst is mei 226 iegen 62 stemmen bij 31 onthoudingen door de voltallige ziiiing van hei K.N.I.P. geratificeerd. OVERDRACHT SOUVEREINITEIT Op paleis van de Gouverneur-Generaal Handhaving van de orde Mgr. Sugyopranata f 25.000 op nr. 18420 Een ruitje voor f 2.100.- VISHINSKY IS WOEDEND Alles gaat goed in China" Tsjengtoe gevallen Laatste stad der nationa listen op vaste land Zestien vermisten, acht geredden Stroomlevering ondervindt stagnatie Premiestelsel aanleiding 29 doden bij twee vliegtuig ongelukken DE SUIKERPRIJS Kamerlid informeert naar „technische redenen" Kotlef chef van N.K.V.D. ENIGE AFVALLIGHEID BIJ FRANSE COMMUNISTEN Onrust in Eritrea duurt voort Nog meer processed op komst? nj WATERTEKORT IN NEW YORK BUREAUX: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk - Stumphlusstr 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na &30 uur avonds 21544 Directeur: W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oe» millimeter» hooqte. Inaezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoocjie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. I 1 -52 per maand, f 4.55 per kwartaal r Hoge Commissaris voor Indonesië dr. H M. Hirschfeld* Twee der grootste partijen, de Moslem en de nationalistische, gaven hun volio ëteun. De Moslems leverden 49 stemmen en de nationalisten 42. De Katholieken stemden met tien stemmen voor. De communistische partij en de linkse splinterpartijen hebben tegengestemd. De gematigde linkervleugel, met inbegrip van de socialistische partij van Sjahrir, onthield zich van stemming. Op grond van de republikeinse parlementair wet werd hun afwezigheid tijdens de stem ming automatisch geboekt als goedkeu ring. Thans hebben alle vijftien federale staten in Indonesië de R T. C.-overesn- komst geratificeerd en het grondwets ontwerp voor de nieuwe staat goedge keurd. De ondertekening van de grondwet geschiedt hedenavond 19 uur plaatse lijke tijd (15.30 uur Ned. tijd) in het voormalige huis van Sukarno in Pe- gangsaan Oost. waar de Indonesische onafhankelijkheid voor het eerst op 17 Augustus 1945 afgekondigd werd. Een vliegtuig van de Militaire Lucht vaart van het type P-51 is door onbe kende oorzaak gistermiddag 40 km, ten Zuid-Westen van Bandung neergestort. De enige inzittende werd hierbij ge dood. In verband met het waarschuwen van de familie kan de naam niet be kend worden gemaakt. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneu veld 2 December: Serg. H. J. F. Lyppens, legernr. 271220122, afkom stig uit Terneuzen. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneu veld 5 Augustus, na vermissing op 4 Aug. 1949. Soend. soldt. 2e kl. Infie Oip, le gernr. 211301259 (oud stamb.nr K 17467.146). Soldt. Ie kl. Infie H. L. Reygers, legernr. 281930002 (oud stambnr. K 64715773). Gesneuveld 9 November: Soend. soldt. 2e kl. Infie Adjoe, legernr. 29130166 (oud stambnr. K 14821827) Soldt. 2e kl. Infie F. H. Soekias, legernr. 25192206 (oud stambnr. K 7462649). Gesneuveld 15 November: Chin, soldt. 2e kl. Infie Song Kiem Siok. legernr. 271302206 (oud stbnr. K 7482880)". Allen afkomstig uit Indonesië. Zij rusten in vrede. De heer Hirschfeld werd. 25 Mei 1899 te Bremen geboren. Hij studeerde aan de Nederlandse Economische Hoge school te Roterdam en promoveerde in December 1922 tot doctor in de handels wetenschappen aldaar Dr Hirschfeld was van 1921 tot 1925 werkzaam op de Rotterdamsche Bank- vereniging te Rotterdam en te Amster dam. Daarna vijf jaar te Batavia als chef der economisch-statistische afdeling van de Javasche Bank. In 1931 werd hij benoemd tot direc teur-generaal van Handel en Nijverheid bij het ministerie van Economische Za ken te *s-Gravenhage. Van 1940 tot 1947 is dr. Hirschfeld secretaris-generaal van het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geweest. Sinds 1947 is de regeringscommissaris in algemene dienst (ministerie van Buitenlandse Za ken) belast met de algemene leiding van het plan-Marshall in Nederland. Hij is buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur. Aan vele belangrijke conferen ties nam hij deel. Vroeger werd de ruwe olie, die men in Venezuela ivon, geraffineerd op Curacao. Nu gebeurt dat in Venezuela zelf. Arbeiders zijn hier bezig met het installeren van de afsluiters in een der koelwaterleidingen van de Koninklijke Shell. Naar A.P. uit Batavia meldt, zal de gevoerd met het bestuur van het gewest Batavia, waarbij werd bekend gemaakt, dat Daanjahja, in zijn hoedanigheid van militair gouverneur, optreedt als waar nemend coördinator voor de veiligheid in het gebied van het gewest Batavia. De chef van de staf der A-divisie te Sürabaja, kolonel Paulissen, heeft me degedeeld. dat de toestand te Surabaja „niet-onrustbarend" is. Uit Bandung wordt geméld, dat Sujoso, de voorzitter der fractie Indonesië in het parlement van Pasundan, een motie heeft voorgelezen, ondertekend door ne gentien politieke partijen en verenigin gen te Sukabumi. waarin er op wordt aangedrongen, de negara Pasundan te doen ontbinden en deel te doen uitma ken van de republiek, nog voor de over dracht der souvereiniteit. overdracht van de souvereiniteit op 27 December als volgt geregeld zijn. Op de eerste plaats zal Hatta naar Amsterdam vliegen om de souvereiniteit uit handen van Koningin Juliana te ontvangen. Te gelijkertijd zal een andere ^Indonesische delegatie zich in Djocja bevinden, waar de republiek de souvereiniteit aan de nieuwe republiek van Indonesië (R.I.S.) zal overdragen. Een derde Indonesische delegatie zal deelnemen aan een plech tigheid in Batavia, waar de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon de de facto souvereiniteit zal overdragen en de In donesiërs de feitelijke bevoegdheid zullen overnemen. Voor wat betreft de plechtigheid te Batavia is het volgende plan opgesteld. De Indonesische gedelegeerden zullen bijeenkomen in het oude huis van Su karno aan de Pegansaan. Vandaar gaan zij naar het paleis van de gouverneur- generaal om te luisteren naar de radio uitzending van de plechtigheid te Ara sterdam. De H.V.K. zal spreken, de nieuwe vlag zal op het paleis worden gehesen en de militaire wachtposten zui len gewijzigd worden. Het republikeinse ministerie van Voor lichting heeft een beroep gedaan op het volk, opdat alle lagen der Indonesische bevolking straks aan de nationale rege ring hulp zullen bieden bij het uitoefenen van haar eerste plicht: te waken voor de algemene rust en de veiligheid. Binnenkort zullen in verscheidene steden op Java en Sumatra, buiten het huidige republikeinse gebied ge legen, ambtenaren van het ministerie aankomen om de regeringsorganen te steunen bij het nakomen hunner ver antwoordelijkheid met betrekking tot het handhaven van de openbare orde. De sultan van Djocja is te Medan aan gekomen voor een bespreking met de autoriteiten der negara Oost-Sumatra en de militaire autoriteiten, met betrekking tot de maatregelen voor het handhaven van orde en rust na de overdracht der souvereiniteit. Voordien had de sultan besprekingen Te Djocja is ter gelegenheid van het congres van de katholieken uit geheel Indonesië een receptie gehouden, die werd bijgewoond door president Sukar. nog, vice-president Hatta, Mgr. Sugijo- pranata, Mgr. Geise en zeshonderd af gevaardigden van de katholieke gemeen schap uit geheel Indonesië. „Gedurende de vrijheidsstrijd heeft de katholieke gemeenschap niet weinig of fers gebracht. Het bewijs hiervoor zal men kunnen zien indien men een bezoek brengt aan de Taman Bahagia (ereveld), aldus de voorzitter van het congres-co mité, minister Kasimo, in zijn wel komstrede. Spr. wees er op, dat in de vrijheidsstrijd de Indonesische katholie ken de overtuiging hebben, dat de strijd wettig en de vrijheid het recht van ieder volk is. Mgr. Sugijopranata zei in zijn toe spraak o.m.: „Binnenkort zullen wij burgers zijn van een land, dat wezenlijk vrij en souverein is. De verwezenlijking van welvaart en vrede zal kunnen ge schieden, indien de rechten van de mens worden gerespecteerd. Geeft uw volle bijdrage voor de eenheid." Mgr. legde opnieuw de nadruk op het feit, dat in de Republiek Indonesia de Kerk en de katholieken volledige vrij heid genieten in de vervulling van hun plichten. Hij hoopte, dat dit in de toe komst ook in de R. I. S. het geval zal zijn. „Een groot wijsgeer zei, dat een ge schil niet het gevolg is van huid of godsdienst, doch van een wilsverschil. Verwezenlijkt dus een zo volledig en krachtig mogelijke wilseenheid", aldus president Sukarno in zijn boodschap. Hij zei verder, dat evenals de Republik Indonesia de R. I. S. wordt gevormd op basis van de „Pantjasila" (de vijf geboden: geloof in God Indonesisch na tionalisme, volkssouvereini'teit, sociale rechtvaardigheid en menslievendheid). In de 508e Staatsloterij, 5e klasse, J5e lijst, is de 25.000 gevallen op lot nummer 18420, Een Westzaanse schilder heeft on dervonden dat het leven toch ook wel eens een prettige verrassing voor een zwoegende arbeider in petto heeft. De man moest een ruit inzetten bij een dame. die na het karwei echter geen geld voorhanden had. Wel had zijtwee loterijbrief jes, die in ruil vierden aangeboden. De man accept eerde de briefjes aar zelend en gaf er één aan zijn mede knecht. Het was voor de eerste maal dat de schilder in de loterij speel de, want zijn vrouw had het nimmer om geloofsbezwaren willen heb ben. Er verliep enige tijd en de hele geschiedenis was vergeten, tot dat het A.N.P. in de middaguitzen ding het nummer omriep van de f 50.000.Het nummer correspon deerde met hel briefje van de schil der. Daar zijn lot een twintigje was, incasseerde hij f 2100.Voor de werkelijke eigenares schoot ook nog wat over. De Sovjet-Unie heeft Dinsdag in de Veiligheidsraad tweemaal haar veto uit gesproken, naar aanleiding van de twee Canadese resoluties die werden aan genomen. Eerst over de gelukwensen aan Nederland en Indonesië met het be reikte resultaat ter R.T.C. en vervolgens over het deel der resolutie, waarbü de U.N.C.I. werd opgedragen haar werk voort te zetten. Dit was de 42 en 43ste De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Vishinsky, is gisteren aan boord van de „America" tc Lc Havre aangekomen op weg naar Moskou. Hij heeft de Sovjet-Unie bij de V.N. vertegenwoordigd. Vishinsky begaf zich per auto naar Parijs. Tegen over verslaggevers verklaarde hij, naar aanleiding van de vergaderingen te Lake Success: „Ik ben woedend. Geen door de V.N. genomen besluit gaf mij voldoening." Op de vraag wat hij van een Duitse herbewapening dacht antwoordde de minister: „Deze wensen wij niet, tot iedere prijs. Duitsland wordt door de Westelijke mogendheden weder bewa pend met de gedachte aan oorlog. Rus land wil boven alles vrede. Wij zijn er verbaasd over, dat het ter sprake is gekomen, om een vijandelijk land op voet van gelijkheid met andere landen te stellen." Over China zeide de minister: „Alles gaat goed in China. Wij zijn er vrijwel zeker van, dat het China van Mao Tse Toeng door ieder erkend zal worden. Dit is nodig en verdiend." Vishinsky antwoordde op de vraag of het waar was, dat de Sovjet-Unie overweegt atoomenergie te gebruiken bij het vruchtbaar maken van woestijn- gronden door het opblazen van bergen, dat hij slechts de verklaring van Tass kon herhalen. De atoombom kan met goed gevolg de economische geografie veranderen en dorre gebieden vrucht baar maken. Dc laatste hoofdstad van de. Chinese nationalisten op het vasteland, Tsjeng toe, is gisteren door de communistische troepen bezet. Volgens A.P. zou de nationalistische generaal, Pai Tsjocng Hsi van plan zijn om 30.000 man van zijn troepen door Indo-China naar het eiland Hainan te brengen, ten einde ze te redden van om singeling door de communisten. Pai is naar Hanoi, de hoofdstad van Indo- China gereisd, om met de Franse auto riteiten te onderhandelen. Kortgeleden hebben de Fransen verklaard, dat Chi nese nationalisten, die Indo-China zou den binnenkomen, geïnterneerd zouden worden. maal, dat de Sovjet-Unie haar veto uit sprak. De voorzitter, generaal Mc Naughton, besliste naar aanleiding van het tweede veto, dat dit geen terugwer kende kracht kan hebben zodat de U.N.C.1. blijf bestaan. Te voren had de Raad met negen tegen twee stemmen de Oekraïnse resolutie verworpen, waarin werd voorgesteld, dat de Nederlandse troe pen zich zouden moeten terugtrekken op de posities, die zij voor de gevechten ingenomen hadden en dat de U.N.C.I. zou worden vervangen door een com missie bestaande uit alle leden der Veiligheidsraad, dus ook de Sovjet- Unie. (Van onze Haagse redacteur) In de berichten over de loon- en prijs politiek is tot nu toe het standpunt van de Middenstand niet ter sprake geko men. Voor wat de georganiseerde katho lieke middenstand betreft wordt dit thans tot uitdrukking gebracht in het jongste nummer van „Stuwing", dat in zijn aantekeningen bij de loon- en prijs politiek met name het doorberekenen der loonsverhoging in de prijzen ter sprake brengt. De N.R.K.M spreekt zich, zoals te ver wachten viel, in beginsel uit voor deze doorberekening. Het argument, dat een dergelijke doorberekening het effect van een loonsverhoging teniet zou doen, gaat zo lezen wij, niet op en bovendien kan in de komende loonsverhoging de als gevolg van deze doorberekening nood zakelijke stijging de prijzen althans ge deeltelijk vercalculeerd geacht worden. De vraag is nu maar wat van het door berekenen op iets langere termijn te recht zal komen. De Katholieke Midden stand acht hetrcen rechtvaardig verlan gen, dat in de branches^ waarin prijs- voorschriften en calculatie-schema's met vastgestelde marges gelden, deze marges worden uitgebreid, c.q. de maximum prijzen worden verhoogd, aangezien bij het vaststellen daarvan geen rekening is gehouden met deze kostprijsverhogende factor. Onder de hier bedoelde branches vallen b.v. textiel, olie, brood en het bouwbedrijf. Men zou zich dus kunnen voor stellen, dat verhoging van deze maximumprijzen in de een of andere vorm wordt toegestaan. Daarnaast is er voor een serie artikelen nog de prijzenstop, bij de devaluatie afge kondigd. en het lijkt denkbaar daar een zeker percentage boven op te leggen. Doch bij de groei naar een vrije prijs vorming kan men gevoeglijk voorspel len, dat het bovenstaande goeddeels theorie zal blijken te zijn. Op de z.g. kopersmarkt zal straks niet v%el door- Het Nederlandse, 921 ton metende motorschip „Doros", van de K.N.S.M., is Maandagavond laat voor de kust van Florida na een explosie gezonken. Van de bemanning van vierentwintig kop pen zijn acht gered. De geredden zijn opgepikt door de „Sparrows Point" op een punt ten Noorden van de Bahama- archipel. Dc eerste machinist, die tot de gered den behoort, heeft medegedeeld, dat zes man aan boord zijn gegaan van een red dingboot. waarvan men intussen nog niets gezien heeft. Hij vertelde, dat ver schillende mannen, volgens hem acht, met het schip in de golven zijn verdwe nen. Dit zouden de kapitein, de eerste, tweede en derde stuurman, de tweede en derde werktuigkundige, de leerling- electricien en de steward zijn. Afgezien van de zes man in de vermiste redding boot, ontbreekt nu nog van twee ieder spoor. Een van de overlevenden beeft ern stige brandwonden opgelopen: Een radio-uitzending van de kust wacht heeft alle schepen, in de buurt gewaarschuwd om te gaan zoeken naar de. vermiste reddingboot. Vijf vliegma chines van de kust- en luchtwacht zijn gestart om eveneens naar deze boot te zoeken. De „Doros" is op 8 December uit New York vertrokken en was op weg naar Port au Prince op Haïti. De be manning hoorde gedeeltelijk in Neder land en gedeeltelijk op Curasao thuis. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenochtend 1 Eergisteren brak in drie electrische centrales te Londen een wilde staking uit. 1200 man personeel legden de arbeid neer. Isaacs, de Britse minister van Ar beid, zond onmiddellijk troepen naar de betrokken centrales om de stroomleve- rantie veilig te stellen. Dit had gisteren tot gevolg, dat in nog een andere Lon dense centrale, die van Barking, de groot ste in Europa, 1600 man personeel even eens de arbeid neerlegden. Op talrijke plaatsen in en om Londen moest dien tengevolge de stroom gedurende korte of lange tjjd worden afgesloten. Electrische treinen en trolleybussen in Noord-Londen kwamen tot stilstand. In sommige ziekenhuizen moesten operaties uitgesteld worden. Bioscoopprogramma's werden afgebroken. Hedenmorgen werd de bevolking van Londen en Zuid-Oost- Engeland gewaarschuwd, dat rekening moet worden gehouden met verdere ern stige onderbreking van de stroomleve ring. Deze waarschuwing volgt op het nieuws, dat 24 van de 30 Londense cen- Een Dakota-passagiersvliegtuig van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij is 72 km. ten Noorden van Karachi neerge stort. Het toestel was op weg van Pesha war naar Karachi. Alle 25 inzittenden vonden de dood, onder wie twee gene raals, n.l. generaal-majoor Iftichar Chan en brigade-generaal Sjer Chan. Maandagavond is een vliegtuig van de Pennsylvania-Central Airlines, dat met radar binnengeloodst werd, plotseling bij het vliegveld van Washington in de Po- tomac-rivier gestort. Van de 23 inzit tenden zijn er 19 gered. trales hebben gedreigd de wilde staking te zullen steunen. Oorspronkelijke aanleiding tot de sta king was het feit, dat het voor verouder de centrales geldende premiestelsel voor vuile arbeid in hoge temperaturen in ge meenschappelijk overleg tussen werk gevers en werknemers was vervangen door een nieuw loonstelsel, waarin ae premie verrekend is. In de eerste drie centrales, waar de wilde staking begon, nam het personeel met deze regeling geen genoegen. Het ging in staking zonder te wachten op de officiële en de finitieve loonregeling, welke morgen be kend gemaakt zou worden. Vijf vakver enigingen, waarvan leden bij de staking zijn betrokken, hebben alle de staking als onverantwoordelijk veroordeeld. berekening van een loonsverhoging meer tot uitdrukking kunnen komen in de prijzen. Voor de middenstand ligt de zaak nu dus zo, dat enerzijds men stelling neemt tegen het^eenzijdig doen drukken van de loonsverhoging op een bepaalde bevol kingsgroep, te weten het bedrijfsleven en met name de zelfstandige onderne mers in het midden- en kleinbedrijf, doch anderzijds, al wordt dan in begin sel de doorberekening gesteld, men toch- dunkt ons, wel in het achterhoofd moet nebben, dat daar alleen de oplossing niet uit komen kan. Wat er aan actuele kwesties van loon- en prijspolitiek op de conferentietafel ligt, zal rus van deze kan wel weer gesteld worden tegen de achtergrond van de gehele middenstandspolitiek. Men zal behalve om het doorberekenen van de loonsverhoging vermoedelijk evenzeer aandringen op fiscale tegemoetkomingen op korte termijn, noodvoorziening kin derbijslag voor zelfstandigen, rigoureuze toepassing van de vestigingswet e.d. Het Tweede-Kamerlid de heer Sta pelkamp (A.R.) heeft aan de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening schriftelijk gevraagd of het juist is, dat de aangekondigde verlaging van de suikerprijs om „technische rede nen" geen voortgang zal vinden. Wil de minister, aldus vraagt de heer Sta pelkamp verder, bij bevestiging van deze vraag mededelen waar die „tech nische redenen" in bestaan? Moet, aldus wordt tenslotte gevraagd, uit de bekendmaking worden opge maakt, dat de regering maatregelen in uitzicht stelt zonder zich vooraf te heb ben vergewist of deze technisch uitvoer baar zijn? Het met Amerikaanse vergunning verschijnende dagblad „Der Abend" meldde gisteren uit welingelichte bron nen te hebben vernomen, dat Peval Kotlef, de man, die kardinaal Mindszen- ty vóór het proces aan een verhoor on derwierp, door de Russen benoemd is tot commandant van de N.K.V.D., de Russische geheime politie in Oost-Duits la nd. Verwachting tot Donderdagavond: Matige tot krachtige, en langs de kust wellicht tot stormachtig aan wakkerende wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Geleidelijk toenemen de bewolking met later plaatselijk enige regen, in het Oosten van het land mogelijk voorafgegaan door enige sneeuw. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. Zon: 8.41—16.28. Maan: 2.59—13.40 Maurice Thorez, de Franse communis tische leider, heeft gisteren in een red» toegegeven, dat er enige afvalligheid in de partij viel waar te nemen, maar hij beeft ontkend, dat er onder de partijlei ders Titoïsten zouden zijn. Een redacteur van ..1' Human ité" en twee andere linkse schrijvers zijn naar verluidt in ongenade gevallen van de communistische partij, André Carrel, re dacteur van „l'Humanité" is afgezet als redacteur van dat blad. Voorts hebben Paul Vercors. de schrij ver van de bekende noveHe „La silence de la mer", die in de oorlog verscheen, en de uit Spanje afkomstige criticus Jean Casson. moeilijkheden met de com munisten. Beiden lieten zich ongunstig uit over de politiek van de Cominform jegens Joegoslavië en veroordeelden het proces tegen Rajk in het linkse letter kundige tijdschrift ,,L' Esprit." Maandagavond hebben bewoners van Eritrea vijf handgranaten naar de hoofdingang van de Britse voorlich tingsdienst te Asmara, in Eritrea, ge worpen. De granaten ontploften niet. Eerder op de dag wierpen twee wiel rijders handgranaten naar drie voor aanstaande leden der (nationalistische) onafhankelijkheidspartij. doch ook deze handgranaten ontploften niet. De Britse autoriteiten hebben Dins dagavond de avondklok van zonsonder gang tot zonsopkomst in Asmara afgqg kondigd na het uitbreken van nieuwe politieke gewelddaden. Tevens werd aan alle Italiaanse en inheemse bladen een verschijningsverbod opgelegd. Het Italiaanse deel van de bevolking zou in een „paniekstemming" verkeren door dat inheemsen opnieuw aanvallen on dernamen met granaten en vuurwape nen. In het proces tegen de voormalige Bulgaarse vice-premier, Kostof, hebben de beklaagden gisteren voor het laatst het woord gevoerd, nadat de verdedi gers gedurende vijf uur hadden gesproken. IJe dag, waarop de vonnissen zullen worden uitgesproken, zal nader bekend worden gemaakt. Kostof ver klaarde opnieuw, dat hij onschuldig was. Hij sprak slechts kort, zonder zicht bare emotie. Hij trachtte niet ook maar een enkele beschuldiging te weer leggen. kend. Alle andere beschuldigden gaven toe schuldig te zijn en vroegen clemen tie. De Bulgaarse minister van Buiten landse Zaken, Foptomofheeft tegen over verslaggevers verklaard, dat hij van oordeel was, dat er meer processen van de aard van het thans tegen Kostof gevoerde zouden komen. Hij viel maar schalk Tito en andere Joegoslavische leiders aan en zeide, dat zjj „de naam van Dimitrof door het slijk halen." De systematische sabotage van hen, die te recht stonden en van anderen, die nog niet berecht werden, was volkomen uit geroeid. Gedurende de twee en een halve mi nuut, dat hij in de beklaagdenbank aan het woord was, verklaarde hij, dat hij nimmer voor buitenlandse mogendheden had gespionneerd, dat hij nimmer als berichtgever voor de politie was opge treden. Hij gaf tevens te verstaan, dat hij steeds grote bewondering voor Rus land had gehad. Kostof heeft kennelijk nog meer willen zeggen, doch dit werd hem onmogelijk gèmaakt door de be wakers, die hem terugduwden in de be klaagdenbank. De gewezen minister van Financiën, Stephanof, barstte in tranen uit. Hij zei, dat Kostof een verrader was, die ook thans niet de moed had zijn misdaden toe te geven. Zelf gaf hij toe schuldig te zijn aan de grootst mogelijke mis daad tegen zijn volk. Nikola Pavlof, voormalig secretaris van het Politbureau der Bulgaarse com munistische partij, schoof ook de groot ste verantwoordelijkheid op Kostof. Petkof, vóór de arrestatie de rechter hand van Kostof, gaf zijn schuld ten volle toe en vroeg een kans, om door de zwaarste dwangarbeid voor zijn mis daad te boeten. Kristof, eens handels- vertegenwoordiger van Bulgarije te Mos kou, verklaarde zeer ontroerd, dat hij oprecht voor het welzijn van zijn land en volk zou werken, als hij zich had ontdaan van de vlek van zijn misdaad. Gevrenof, vroeger industrieel en mil- lionnair, verwekte hilariteit toen hij zei, dat hij tot zijn laatste ogenblik trouw aan de partij zou zijn als zijn leven ge spaard werd. Hij gaf tóe, dat hij door opzettelijke industriële sabotage de staat 45 millioen dollar schade had berok- Volgens de New Yorkse „Tabloid Dai ly Compass" heeft veldmaarschalk Mont gomery op privé-besprekingen tijdens zijn onlangs aan New York gebracht be zoek voorgesteld in de komende twee jaren „enkele divisies" in Duitsland op te richten. Montgomery, die voorzitter is van het verdedigingscomité van de West- Europese Unie, zou dit voorstel gedaan hebben op een besloten bijeenkomst met een zestigtal vooraanstaande personen ■uit bank- en industriekringen en het herhaald hebben op een bijeenkomst on der auspiciën van de niet-officiële doch invloedrijke vereniging voor buitenland se politiek en verder op minstens nog twee andere bijeenkomsten van zaken lieden. Montgomery zou hebben aangevoerd, dat de Duitsers nimmer tevreden zouden zijn met een verdeeld Duitsland van be perkte souvereiniteit, zelfs niet met een herstelde industrie en ruime dollarhulp. en dat degenen, die hun onder de nodige controle van wapens zouden voorzien, hen aan hun zijde zouden hebben, wan neer het tot oorlog zou komen. Daarom moest het Westen Duitsland herbewape-, nen, ofschoon niet geheel. Een lucht macht zou de Duitsers onthouden moe ten worden. „Daar deze stappen tijd vergen, dient onmiddellijk te worden begonnen met de voorbereiding van de openbare me ning hierop," aldus zou Montgomery vol gens het blad hebben gezegd. „Daarom zouden de Russen, als het besluit om Duitsland opnieuw te bewapenen heden zou worden bekend gemaakt, onmiddel lijk moeten toeslaan. Daar op het ogen blik aan de Russen weinig weerstand kan worden geboden, zou een dergelijke ontwikkeling zeer netelig zijn." Volgens het blad zou Montgomery zijn toehoorders hebben gezegd: „Het zou er lelijk uitzien als mijn woorden in de pers kwamen." Beoordeel uw naaste niet naar \^zijn woorden, maar naar zijn daden. De leider der liberalen in Australië R. G. Menzies, die belast is met de vor ming van een nieuw kabinet, nu zijn partij de Labourpartij in Australië ver slagen heeft. Op de inwoners van New York is gis teren een beroep gedaan het waterge bruik Vrijdag drastisch te beperken. Stephen Carney, het hoofd van het wa terleidingbedrijf, zei, dat grote opoffe ringen nog nodig zijn om het waterge bruik te beperken, ook al heeft de regen val intussen weer gezorgd voor een watervoorraad van vijf dagen, n.L 250 millioen hl. De New Yorkers worden aangespoord: geen baden te nemen en zich niet te scheren. Vrijdag een baard te hebben zal een „ereteken" zijn; Vrijdag elk één glas water minder te drinken, hetgeen ruim twee millioen liter water zou be sparen; slechts 's avonds af te wassen; water niet uit de kraan te drinken, maar een kan te vullen en deze in de koelkast te bewaren. Prins Bernhard heeft een proefvlucht gemaakt met een van de Gloster Meteor straaljagers, die voor de Nederlandse luchtmacht bestemd zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1