„Nederlanders niet ongerust behoeven te zijn R.I.S. is een rechtsstaat KORTSLUITING ZET AMSTERDAM ZUID IN HET DONKER K0ST0F veroordeeld tot de dood door de strop Tot hoofd en hart TEGEN AUS DER FÜNTEN DOODSTRAF GEËIST Tien man van de „Doros" vermist; één overleden Butlin-kamp Positie ambtenaren bij overdracht Indonesische Commissaris Dertien opvarenden gered 900.000ste bezoeker op Schiphol Kerstkaarsjes deden reeds dienst Vijf beklaagden tot levenslang veroordeeld Hoge HEEFT GR0TEW0HL POLITIEKE ZIEKTE? Het weer Staten-verkiezingen op 26 April Kwelgeest van groot formaat Direct na de ontploffing stond het schip in vlammen VISHINSKY STELDE IN 1945 ULTIMATUM DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24641 Staatsloterij RADIOREDE VAN SUKARNO - ff 99 99 „LEDEN VAN K.N.I.L. WELKOM en die van uw familie behartigen. IN LEGER VAN R.I.S." Boodschap tot K.N.I.L. Rum: Eén uolk, één taal, één vaderland ONDERTEKENING VAN VOORLOPIGE GRONDWET DER R.I.S. Oorzaak van defect moeilijk te vinden Rum of Leimena? Voorspel tot serie zuiveringen? U.N. O.-protestactie Eerste handtekeningen naar de V.N. verzonden Voor de provincies Noord en Zuid-H(Aland Identiteitskaarten van één gulden Voor militairen, die met de N.S. reizen P. v. d. A. ONTSTEMD Over benoeming burge meester van Den Haag Duits officier tijdens de bezetting vermoord? Benoeming directeur Werkspoor Aan koning Michael van Roemenië BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postalro 143480 Bilkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3993 Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run, Wnd. hoofdredacteur! W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mmimeter- hooqte. Inaezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooote. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiaeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. 1 -52 oer maand, f 4-55 oer kwartaal. Men heeft dezer dagen weer uit gebreide berichten kunnen lezen in onze courant over de vorde ringen, welke worden gemaakt in de voorbereiding tot het stichten van een Butlin-kamp te Zandvoort. Wij ver onderstellen de voorgeschiedenis, althans in grote lijnen, bekend. Nimmer heeft men kunnen spreken van een eensgezin de opgetogenheid over de plannen der voorbereidende Commissie onder voor zitterschap van Zandvoorts burgemees ter. Toen de eerste plannen werden ge publiceerd, thans bijna drie jaar geleden, had men al onmiddellijk te kampen met velerlei tegenstand. Gedeputeerde Staten weigerden hun medewerking, de rege ring bleek weinig enthousiast enige ministers hadden bezwaren van voorna melijk sociaal-paedagogiscne aard en van confessionele zijde deed men dui delijk blijken van ernstige bezorgdheid over de morele aspecten van het voor gestelde vermaakscentrum. Doch ook de burgerij van Zandvoort bleek niet bla kend enthousiast. In een raadsvergade ring van November 1947 sprak Zand voorts vroedschap zich immers met de kleinst mogelijke meerderheid uit voor de vestiging van een Butlin-kamp in haar gemeente. Die tegenstand is in de loop der jaren ontegenzeglijk verminderd. Ook van katholieke zijde werd blijk gegeven van een meer verzoenende gezindheid, nadat de promotoren van het plan hadden ge tracht duidelijk te maken, dat de bezwa ren van morele en religieuze aard kon den worden ondervangen door het geven van bepaalde garanties. Zo werd er enerzijds betoogd, dat men zou trachten een zo hoog mogelijk moreel peil te handhaven, omdat zulks ook zakelijk ge zien in het belang der inrichting zou zijn, en anderzijds suggereerde men de mogelijkheid tot het afhuren van het gehele complex door confessionele groe pen. De priester en radio-spreker Henri de Greeve toonde enige toenadering na een aanvankelijk afwijzende houding en ook de hogere geestelijkheid van het Bisdom bleek bereid tot een welwillender gezindheid Om de geestelijkheid hier zoveel mogelijk te apaiseren werd inder tijd o.a. aangevoerd, dat in Ierland een dergelijk vacantiecentrum was ingeze gend door een R. K. priester. Dit argu ment dunkt ons nogal naïef. Ten eerste behoeft onze geestelijkheid in al die aangelegenheden, welke niet behoren tot de overal eendere beginselen van geloof en zeden, zich niet zonder meer te conformeren aan de gedragslijn van de geestelijkheid elders, en vervolgens diept een en ander te worden bezien in het licht der concrete omstandigheden van tijd en plaats: de zielzorgelijke pru dentie kan eisen, dat hier wordt afge keurd wat ginds toelaatbaar of nuttig mag heten Ons blad heeft er nimmer enige twij fel aan laten bestaan, dat het zijn be zwaren mede richtte tegen het „angli cisme", dat erin stak, wanneer een op Engelse leest geschoeid vermaakscen trum hier in Zandvoort zou worden op gericht. De commissie van voorbereiding heeft daarna te kennen gegeven, dat men het Engelse systeem van de heer Butlm in het Nederlands wilde „vertalen", o.a. door, zoals -thans ook blijkt, een perma nent gebouwencomplex op te richten, dat niet het min of meer mobiele karakter zal dragerr van cen seizoem-ontspanmngs- centrum. Ons bezwaar ten principale blijft zich echter richten tegen het gevaar, dat in de praktijk in de hand zal worden ge werkt, wat men juist in katholieke kring zoveel mogelijk tracht te bestrijden: de massificering, collectivisering. indien men wil, van het huidige maatschappe lijke leven en dus ook van de diverse vormen van ontspanning. De persoon lijke eigenaard wordt hoe langer hoe meer teruggedrongen ten gunste van een kleurloze gelijkschakeling, met als gevolg, dat de individuele zelfstandig heid van inzicht en levenswijze steeds meer dreigt op te gaan in een lijdelijk zich laten leven binnen het kader van doodgeorganiseerde levensvormen. Ter zake van het voorgestelde vermaakscen trum wordt dit gevaar eerder vergroot dan verkleind. Wanneer men de meuren een voor hen uit en te na gereguleerde ontspanning biedt, met allerlei mogeluk- heden van vermaak binnen hun bereik, dan doodt men daardoor het eigen ini tiatief en neemt men iedere prikkel weg tot eigen inventie. De opvoedende waar de van zulk een inrichting wordt daar door hoogst twijfelachtig. De mensen worden een willige prooi van 'n ver maaksindustrie; zij zullen ervan wor den afgehouden hun ontspanning in te richten volgens eigen smaak en eigen geaardheid. Doch ook zakelijk gezien komt ons het plan, zoals het laatstelijk werd om schreven, te fantastisch voor dan dat het volvoerbaar zal blijken. Of de En gelse Butlin-maatschappij geld zal schie ten is thans nog een vraag. En ten in- dere: zullen de verblijfkosten der toe komstige gasten niet beslist boven hot minimum komen te liggen van wat d:e- genen kunnen bestecHen, waarvoor de in richting allereerst bedoeld is? Juist de zer dagen lazen wij immers, dat op het verleden Zaterdag te Utrecht gehouden congres over de toekomstige ontwik keling der vacantie-accommodatie in Ne derland de noodzakelijkheid werd uitge sproken van vacantieverblijven welke hoogstens f 4.per dag zouden kosten. Het Butlin-oord zal aan deze eis onmo gelijk kunnen beantwoorden. En het is op zijn minst gewaagd te veronderstel len, dat de vakbonden hier een oplos sing zullen bieden door een ruime sub sidiëring. Al evenmin is ons duidelijk waarom het vreemdelingenverkeer in beduidende mate zou to°oemen. Men komt toch "vel cp de laatst? pi<«-w naar Nederland om daar gedurende êiltge tijd te „onder gaan" wat verre van specifiek Neder lands is en in de vele andere landen ook kan worden genoten. Woensdagmorgen passeerde op het vliegveld Schiphol de 900.000ste bezoe ker van dit jaar de luchthavenpoort. Het record van 1948 met zijn 750.066 bezoekers is hiermede gebroken. Het was de heer J. Welle uit Zwartsluis die als 900.000ste bezoeker de luchtha ven betrad. Namens de gemeente Am sterdam werd hem het boekwerk „Ons Schiphol" aangeboden. Ook de K.L.M. en A.O.A. lieten zich niet onbetuigd. De K.L.M. verraste de heer Welle met een fraai lepeltje en foto's; de A.O.A. hood hem een tas en een kalender aan. In de 508e Staatsloterij. 5de klasse, 16de lijst, is op nr. 11613 de f 10.000 ge tallen en op nr. 13086 de f 1000 met een Premie van f 30.000. „Wij hebben de Nederlanders nooit gehaat. Wat wij haatten, was het Neder landse kolonialisme, zoals wij elk kolonialisme haten," aldus president Sukarno in een radioredevoering gisteravond gericht tot de Nederlanders, de Indo-Europeanen en het K.N.I.L., en uitgesproken voor radio-Djocja, welke uitzending door de radio te Batavia werd gerelayeerd. „Wat wij wilden is een vriendschappelijke verhouding tussen de Nederlanders en de Indonesiërs in een onafhankelijk Indonesië." Sukarno begon met te zeggen, dat hij had gehoord van ongerustheid onder de Nederlandse groepen in Indonesië over de komende weken. „Laat u zei hij niet meeslepen door ongecontroleerde geruchten." Hij wees er op, dat de R.I.S. een rechtsstaat is, dat sociale rechtvaardigheid en menselijkheid, een der vijf beginselen van de grondwet van de staat, geen onderscheid naar ras en huidskleur kennen en dat de constitutie het recht op bescherming aan allen waarborgt. I punt gekomen. De R.I.S. zal uw belanger Als ge dienst wilt nemen, zal het leger van de R.I.S. u met open armen ontvan gen en zo niet, dan zullen uw rechten worden geëerbiedigd. Na te hebben verwezen naar de resul taten van de R.T.C. ten aanzien van het staatsburgerschap, naar het manifest van November 1945 met betrekking tot de teruggave van ondernemingen waar bij wordt verwacht, dat door de onder nemers rekening zal worden gehouden met de belangen der arbeiders en naar de bepaling in de op de Ronde- Tafelconferentie bereikte overeenkomst, dat geschikte Indonesische krachten in de leiding en de staf zullen worden ge plaatst, zei Sukarno, dat tegen niet- staatsburgers geen discriminatie zal worden toegepast. Noch de Nederlanders, die ons vroeger hebben bestreden, noch de genen onder hen, die ons steeds vriendschappelijk gezind zijn ge weest, willen wij het Indonesische staatsburgerschap opdringen. Sukarno herinnerde er aan, dat hij hiermede niets nieuws zeide. ..U bent verkeerd ingelicht", zo vervolgde hij en wees dan op het manifest van November 1945 waarin o.a. gezegd wordt: Wij haten de vreemdelingen niet, ook niet de Nederlanders, laat staan de Indo- Europeanen, de Ambonezen, enz. Hij herinnerdp verder aan zijn rede op de eerste verjaardag der republiek, aan het rapport van de oriëntatie-commissie- Koets van September 1946, en zei: „Wij hebben de wapenen niet opgenomen om dat wij de Nederlanders haatten, doch cmdat wij de vrijheid liefhebben." Ver der herinnerde Sukarno aan zijn rede voeringen op de achtereenvolgende ver jaardagen der republiek en nadrukkelijk herhaalde hij de passage uit de reae, waarin hij zeide, dat de Nederlanders, die werkelijk bereid zijn, hun krachten in te zetten voor de R.I.S. endie vrij van kolonialisme, eerlijk en bona fide dat zij hun brood niet zullen kunnen zijn, geen vrees behoeven te koesteren, verdienen. De verzekering van de veiligheid is een der voornaamste plichten van de nationale regering, zei Sukarno, die op de Nederlanders een beroep deed om rustig en onbevreesd te blijven en om vertrouwen te hebben in de maatregelen van de nationale regering. De T.N.I. heeft bewezen, dit vertrouwen waard te zijn. Het is de plicht van de T.N.I., om niet vijandig te staan tegenover wie ook en om ieders eigendommen te bescher men. Zich in het bijzonder richtend tot de Indo-Europeanen, zei de president: Indonesië is uw vaderland. Tot het K.N.I.L. richtte hij een bood schap, waarin o.a. wordt gezegd, dat voor degenen, die daartoe behoren, ge legenheid bestaat toe te treden tot het Indonesische leger om mede te werken aan, de verdediging van het eigen vader land en de eigen vlag. Sukarno zeide. ieders innerlijke moeilijkheden te be seffen. E:k keerpunt in de geschiedenis eist geestkracht en thans is er een keef- Zaterdag zal de nieuwe televisiezend mast van de B.B.C. te Sutton Coldfield, Werwickshire, officieel in gebruik wor den genomen. Hier ziet men er een ge deelte van. Op het betonnen voetstuk van de 225 meter hoge zendmast is een stalen bal met een as gemonteerd, waarop het overige gedeelte van de zend mast rust. Tot op 180 meter hoogte is de mast per lift bereikbaar. Het boven st- gedeelte van het bouwwerk is voor zien van electrische verwarming, om ijsafzetting te voorkomen. De actie radius van dit nieuwe station is 80 k.m. „Op Woensdag, 14 December, ver klaren wU, vertegenwoordigers der re geringen van de republiek-Indonesië en de deelstaten in B.F.O.-vcrband, in vergadering bijeen in het gebouw Pegangsaan-Oost 56, te Batavia, dat de regeringen van de republiek-Indonesië en de deelstaten, na bestudering en overweging van het ontwerp voor een voorlopige grondwet, inhoudende de constitutie voor de R.I.S., dat aanvaard is door de delegaties van de republiek- Indonesië en de deelstaten te Scheve- ningen, op Zaterdag 29 October, ac- coord gaan met het ontwerp van de voorlopige grondwet, inhoudende de constitutie van de R.I.S. op basis van de bevoegdheid, ons gegeven door onze respectieve regeringen. Wij onderteke- Het Nationaal Voorbereidingscomité heeft een bekendmaking uitgegeven, waarin o. m. gezegd wordt, dat op de dag van de overdracht in afwachting van verdere beslissingen van de regering der R.I.S., alle burgerlijke ambtenaren onder wie ook de politie, die op het tijdstip van de souvereiniteitsoverdracht werkzaam is bij de voorlopige federale regering, ambtenaren worden van de organen en diensten der R.I.S. en als zodanig hun verantwoordelijkheden blij ven uitoefenen. Burgerlijke ambtenaren, onder wie de politie in dienst van rege ringen en besturen der deelgebieden, blijven hun verantwoordelijkheden uit oefenen in de betrokken deelgebieden in overeenstemming met de regeringen en besturen van die deelgebieden. Ieder is verplicht deze ambtenaren in de uit oefening van hun taak te erkennen. De strijdkrachten der R.I.S. zullen optreden in opdracht van de nationale Indonesische regering der R.I.S. De po litie van de deelgebieden zal optreden in opdracht van de regeringen en bestu ren dier deelgebieden. De Nederlandse troepen van land- en zeemacht zullen niet optreden behoudens op uitdrukke lijk verzoek van de regering der R.I.S. en met goedkeuring van de regeringen of besturen der betrokken deelgebieden, indien hulp nodig mocht zijn ter ver zekering van de orde en veiligheid. nen deze acte als bewijs van accoord- bevinding." Aldus luidt de tekst van het docu ment, dat Woensdagavond in het pand Pegangsaan-Oost 56, waar president Su karno in 1945 de onafhankelijkheid proclameerde, ondertekend werd door zestien vertegenwoordigers van de re publiek en de Bijeenkomst Federaal Overleg. De voorzitter van 'het Nationale Co mité van Voorbereiding, drs. Moh. Rum. hield vooraf een redevoering. „Wij zijn heden bijeen door de genade van de Almachtige en het is derhalve met een gevoel van diepe dankbaarheid, dat ik u op^ deze historische plaats verwei- Met deze grondvfcet, zo vervolgde Rum, kunnen wij tegenover de we- 1 reld en tegenover óns zelf bewijzen dat het besef, één volk te zijn, met een taal en één vaderland, sterk en onoverwinnelijk in ons leeft en ons de kracht geeft om de idealen van de natie te verwezenlijken. Zijn toespraak beëindigend, zei Rum: „Moge God ons de kracht geven voor de zware taak, welke ons wacht." (Van onze verslaggever) De bewoners van Amsterdam-Zuid hebben Woensdagavond alvast hun kerst kaarsjes moeten gebruiken voorzover de voorraad strekte om zich licht te verschaffen. Want ten tweeden male heeft een defect onderstation van het G.E.B. hen in het donker gezet, de meesten bijna de gehele avond. Het was ditmaal het onderstation aan de Karperweg, dat niet meer werkte. Met man en macht heeft de staf van het G.E.B. Woensdagmiddag en -avond de uitgevallen stadsdelen overgeschakeld op andere onderstations, maar omdat Amsterdam practised geen reserve heeft, was dat uitermate moeilijk en één wijk kon dan ook pas overgeschakeld worden, nadat de topbelasting omtrent het mid dernachtelijk uur weer was beëindigd. Ir. Vos, directeur van het G.E.B., ver telde, dat plotseling kortsluiting was ontstaan in dg hoofdschakelaar met de bekende vuurverschijnselen. Een tech nische fout moet als oorzaak aangemerkt worden. De schakelwacht kon deze vuur verschijnselen, die alleen de isolatie heb ben aangetast, snel blussen. Het perso neel van het onderstation zat juist koffie te drinken. De stroom werd terstond uit. geschakeld. Radio en stofzuigers vielen uit, de dame, die bij de kapper onder de droogkap zat, kon niet meer electrisch geholpen worden, een paar buurtbios- copen gelastten hun voorstelling af. Hoewel men terstond aan het nerstel- werk is begonnen, zaten de meests be woners in Zuid des avonds nog in het donker. In de pikdonkere straten ook de straatverlichting werkte niet zag men de vlammetjes van kaarsjes en car- bidlantaarns. Sommige bewoners ge bruikten autoaccu's of „knijpkatten", kortom het was weer als in de honger winter. Successievelijk heeft men de wijken van het getroffen Zuid weer des avonds ingeschakeld en men hoopte het defecte onderstation nog tijdig gerepareerd te hebben, zodat het vandaag weer kon werken. Dat is hard nodig, zo zeide ons ir. Vos, want Amsterdam kan op het ogenblik geen onderstation missen. Hij kon voor het defect geen verklaring vinden. Het gebeurde in een betrekkelijk nieuw sta tion, zodat van langdurige slijtage van onderdelen geen sprake kan zijn en mid. den op de dag, toen de topbelasting nog lang niet was bereikt. Hoewel de electriciteitsvoorzfening van Het Bulgaarse opperste gerechtshof heeft gisteren Traicho Kostof, de vroe gere vice-premier van Bulgarjje, wegens verraad veroordeeld tot de dood door de strop. Tot levenslange gevangenisstraf wer den veroordeeld: Ivan Stephanof, oud-minister van Fi nanciën; Nikolas Natsjev, vroeger vice- president van de economische en finan ciële commissie van de staat, Ivan Ge- vrenof, oud-directeur van de rubber industrie, Ivan Toetef, oud-hoofd van de I buitenlandse handel en Nikolas Pavlof, oud-minister van Wederopbouw. De benoeming van de Indonesische Hoge Commissaris voor Nederland zal Pas geschieden, nadat de regering der H I S. gevormd is. De benoeming wordt volgende week verwacht. A.P. meldt, dat als candidaten voor de post de namen genoemd worden van Moh. Rum, voor zitter van het Nationaal Voorbereidings comité en J. Leimena, de republikeinse minister van Gezondheid. Max Petitpierre, die sedert 1944 Zwit sers minister van Buitenlandse Zaken is geweest, is heden met een grote meerderheid in Stacnderat zowel als Nationalrat tot bondspresident voor het jaar 1950 gekozen. Het met Amerikaanse vergunning verschijnende Berlijnse blad „Tages- spiegel" bericht, dat de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl en zjjn echtge note getracht hebben zich van het leven te beroven. Het blad schrijft, dat de poging tot zelfmoord werd gedaan na een beris ping van de Russische ambassadeur Gregory Poesjkin, die Grotewohl per soonlijk aansprakelijk gesteld zou heb ben voor het mislukken van een snelle Sovjetisering van Oost-Duitsland. Grotewohl, van wie gezegd wordt, dat hij bij de Russen in ongenade is geval len, wordt, naar de Oost-Duitse rege ring heeft meegedeeld, in een Russisch militair hospitaal verpleegd voor een lichte influenza. De Westelijke bladen schrijven ech ter, dat Grotewohl's ziekte een meer politiek karakter draagt en dat hij ten gevolge van langdurige schermutselin gen met zijn plaatsvervanger, de oude communist Walter Ulbricht, aan een zenuwinstorting lijdt. In weerwil van de officiële medede lingen uit Oost-Duitse bron staat het vast, dat in de gezondheidstoestand van minister-president Otto Grotewohl nog geen „verbetering" is getreden. De Sovjet-Russische ambassadeur Poesjkin heeft Grotewohl aangeraden, voor ver dere behandeling van zijn ziekte naar Moskou te gaan en zich daar in een sa natorium door een Sovjet-Russische specialist te laten behandelen. Naar uit de beste bron verluidt, heeft Otto Gro tewohl dit voorstel tot nu toe nadruk kelijk van de hand gewezen. Het liberale Zweedse blad „Expres sen" schrijft: „Grotewohls plotselinge ziekte is ongetwijfeld het voorspel tot een serie zuiveringen zoals de proces sen tegen de voormalige Hongaarse mi nister van Buitenlandse Zaken Rajk en de Bulgaarse premier Kostof. Grote wohl was voor de Russen bruikbaar toen hij de leiding voerde bij de fusie van de sociaal-democratische en com munistische partyen in 1947, doch thans hebben zy genoeg van hem". Westelijke geallieerde functionarissen hebben het bericht van de „Tagesspie- gel" tegengesproken. Volgens Duitse bronnen, die in con tact staan met kringen van de Oost- Duitse regering en van de Russische controlecommissie, verwacht men, dat Grotewohl in het begin van het ïjieuwe jaar zijn werkzaamheden zal hervatten Met de terdoodveroordeling van de Bulgaarse vice-premier Kostof onder meer „wegens spionnage voor Tito" oeantwoordde gisteren het Opperste Gerechtshof te Sofia de uitspraak van het gerechtshof te Serajewo, dat vorige week tien Wit-Russen wegens spion nage voor de Sovjet-Unie tot zware ge vangenisstraffen veroordeelde. De Or thodoxe priester Alexej Krisko kreeg 11 jaar, Xenia Komad 3 jaar gevange nisstraf Dinsdag heeft het Uno-Actie-Comité een schrijven gericht aan de Verenigde Naties, waarin het officiëel mededeling doet van het protest van een milliocn Nederlanders tegen de schending van de goddeiyke en menselijke rechten in Oost-Europa. De handtekeningen zün eveneens op 12 December naar de Ver enigde Naties verzonden. Niet aan de zetel, maar aan zijn werk en liefde voor het geheel kan y^men zien wie een ware leider is. J Tot 15 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld: Tsonioe Tsontsjef, oud-gouvemeur van de nationale bank, Blagoi Hadzipansof, voormalig ambassaderaad van Joego slavië te Sofia, en Boris Kristof, vroeger handelsraad te Moskou. Vassil Ivanovski, oud-president van de Macedonische culturele vereniging te Belgrado, kreeg 12 jaar en Ilya Baitza- lief, oud-ambtenaar, 8 jaar. Allen waren beschuldigd van verraad door deelneming aan een complot om Bulgarije van Rusland los te scheuren en het bij Joegoslavië te doen inlijven in een anti-Sovjet-Balkanfederatie. De aanklager had de „zwaarste straf" voor alle beklaagden geëist. Er bestaat geen beroep tegen de von nissen die geveld werden door een ge rechtshof, bestaande uit drie rechters en vier juryleden, die door het Bulgaarse parlement werden gekozen. In de Roemeensche hoofdstad zijn gis teren drie van de vier beklaagden, die onlangs wegens verraad ter dood ver oordeeld werden, geëxecuteerd. Het presidium van het hoogste ge rechtshof had de gratie-verzoeken van de drie veroordeelden verworpen. De Roemeense vice-premier Gheor- ghiu Dej richtte gisteren een oproep tot de leden van de Roemeense arbeiders partij, om een nieuwe zuivering te hou den oritier de partijleden, ten einde der gelijke „monsters" als Laszio Rajk in Hongarije en Traicho Kostof in Bulga rije te ontmaskeren. Amsterdam en het daarop aangesloten Gooi tengevolge van de storing maar even onderbroken is geweest, heeft dit toch enkele lastige gevolgen gehad. Alle electrische klokken bleven n.l. stilstaan ën Hilversum II moest haastig op de noodbatterij overschakelen. Overigens maar voor een ogenblik, want de nor male stroomlevering was zeer snel weer hersteld. Hedenmorgen zat een groot gedeelte van Amsterdam-Zuid weer in het don ker. Dit keer echter om een plezieriger reden. Men had namelijk het defect in het onderstation hersteld en schakelde de wijken successievelijk weer hierop over. Enige uren waren daarmee echter gemoeid. Verwachting tot Vrydagavond: Matige en in de kuststreken aan vankelijk nog krachtige wind uit Westelijke richtingeh. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele buien. Voornamelijk in de Noord-Westeiyke helft van het land iets zachter. Zon: 8.42—16.29; Maan: 4.29—13.16. Naar het A.N.P. verneemt, is besloten de verkiezingen voor de colleges van Provinciale Staten van Noord-Holland en Zuid-Holland te houden op Woensdag 26 April. De candidaatstelling is in alle provin cies, krachtens de wetteiyke bepalingen, op de tweede Dinsdag in Maart. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam, mr. J. Be sier, eiste Woensdagavond de doodstraf tegen SS Hauptsturmführer Aus der Fünten, chef van de voormalige Zcn- tralstelle für Jüdische Auswanderung, die hij schetste ais „een massamoorde naar en een kwelgeest van groot for maat". „Ik voor mij", zo zei mr. Besier in zijn requisitoir, „bezie Aus der Fünten ais de practische, feitelijke en dagelijkse leider van de Zentralstelle für Jüdische Auswanderung, die het mogelijk heeft gemaakt, dat de Duitse anti-Joodse maatregelen ten uitvoer werden gelegd. Ik zie hem als één der voornaamste or ganisatoren en leiders van de razzia's". T.a.v. het ontruimen van het krank zinnigengesticht „Het Apeldoornse Bos" constateerde hij: „Het optreden hier was zó afgrijselijk en onmenselijk, dat het letterlijk niet onder woorden te brengen is". En de procureur-fiscaal vervolgde: „Tk geloof wel te mogen zeggen, dat deze twee procesdagen hebben uitgewezen, dat Aus der Fünten de dood van tien duizenden Joden op zijn geweten heeft". Mr. Besier zei er van overtuigd te zijn. dat Aus der Fünten evenals zijn medewerkers precies wist, welk lot de Joden te wachten stond. „Deze Joden, mijnheer de president", aldus de procu reur-fiscaal, „waren mensen, zoals u en ik en zeker niet een minderwaardig soort levende wezens, dat men straffe loos kan vertrappen". Dé verdediger, mr. J. K. M. Mathuyzen, schilderde de verdachte als een soort „van vlees ge worden potlood", een fantasieloos mens, met een stel hersenen als een kaartsys teem. „Ik heb getracht", zo zeids hij. „achter de denkwijze van dit Duitse brein te komen. Toen ik hem over zijn houding tegenover de Joden vroeg, ver telde hij me: ze hebben het me altijd zo voorgehouden". „Wie zijn die z e?" had mr. Mathuyzen gevraagd en het antwoord was geweest: „Zij, die sinds jaar en dag het gif in mijn jonge oren hebben gespoten". (Van onze correspondent) Zoals wij reeds meldden, zal er met ingang van 1 Januari 1950 bij de N.S. betreffende het militairenvervoer een nieuwe regeling van kracht worden. De legitimatiebewijzen, welke buiten de Spoorwegen om door de militaire auto riteiten werden uitgereikt, verliezen na deze datum hun geldigheid en moeten worden vervangen door identiteitskaar ten. welke de Spoorwegen tegen beta ling van f 1.per jaar ter beschik king stellen. Voor belangt ebbenden zij medege deeld. dat er behoudens de extra be taling van f 1.in feite voor hen weinig zal veranderen. De uitreiking der legitimatiebewijzen blijft de taak der militaire administratie doch deze zal dit voortaan doen namens de N.S. De Spoorwegen krijgen op deze wijze een nauwkeuriger overzicht over het aantal te vervoeren militairen, terwijl tevens de controle eenvoudiger zal blijken. Het totale verliescyfer van de scheeps ramp van de „Doros" van de K.N.S.M., die Maandag ten Noorden van de Baha- maeilanden is geëxplodeerd en gezon ken, bedraagt elf. Behalve de acht over levenden, die door de „Sparrows Point" zijn opgepikt en met een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht te Miami in Florida aan land zijn gebracht, zijn Vt oensdag nog vqf opvarenden gered. Zij dreven rond in een reddingboot en zijn aangetroffen door de „Williamsburg" ten N. van San Salvador. Er waren eerst zes man in de reddingboot, maar één van hen, de kok, wiens naam De Bruyn Roo senburg luidt, is intussen op zee aan de gevolgen van ernstige brandwonden overleden, en over boordgezet. Van de vier-cn-tnwitig opvarenden worden er nog tien vermist. Aangenomen mag wei worden, dat zij zqn omgekomen. Dertien opvarenden zijn gered en één. de kok, is overleden. Het schijnt dat slechts één Nederlan der is gered, R. Helmer, de eerste ma chinist. De bemanning bestond voor het grootste deel uit Curagaoenaars en Zuid- Amerikanen. Intussen heeft een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht de brandende romp van het schip gevonden. Het vlieg tuig meldde: Geen overlevenden waarge nomen Een aangrijpend relaas van de ramp vertelde een der geredden. „Er heerste," zei Edward- Amzand, die uit Suriname komt, „na de ontploffing aan boord een volkomen verwarring. Eén der opvaren den rende als een levende fakkel over het dek en sprong, gillend van pijn, in de kokende zee. In twee tellen was het gebeurd," zei hij. Hij was dadelijk na de ontploffing naar de machinekamer ge rend en had daar alles in vlammen ge vonden. „Toen ik aan dek stond, zag ik vier mannen in het water liggen," zei hü verder. „De kok rende, van top tot teen brandend, over dek en sprong in een reddingboot." De geredden bevinden zich, op d° olieman Balai, die ernstige brandwon den heeft spgelopen, na, in goede wel stand. „Als men tegen deze man gezegd had", zo betoogde de raadsman, „dat de schoorsteenvegers en de groenteboeren in Europa een gevaar voor de Duitse oorlogvoering opleverden, dan had deze man zonder twijfel het vuur uit zijn schoenen gelopen om Europa van dit soort „verderfelijke" mensen te verlos sen. Het was immers alles voor Duits land". „Een Duits brein is anders ingericht", aldus de verdediger, „dan het onze; het loopt over rails. Men kan er wissels en stopseinen in zetten. En wat is het Duit se hart? Een Duits hart klopt op de pa ragrafen van de wetboeken en als er geen paragrafen meer zijn, houdt fcet op te kloppen. Dit alles heeft het mo gelijk gemaakt, dat deze winkelbedien de uit Oberhausen geworden is tot de verdachte, die thans voor u staat". Aus der Fünten zag na het pleidooi af van het laatste woord. De president bepaalde de uitspraak op 27 December aanstaande. De 'federatie Den Haag van de Partij van de Arbeid heeft haar ernstige ont stemming uitgesproken over het feit, dat bij de benoeming van een burge meester van Den Haag geen rekening is gehouden met de politieke samenstel ling van de bevolking en dat blijkbaar welbewust niet tot benoeming van een lid van de Partij van de Arbeid in ge noemde functie is overgegaan, ondanks het feit dat deze partij over voor dit ambt geschikte candidaten beschikt. Vorig jaar hebben arbeiders, die her stelwerkzaamheden verrichtten aan een vloer in een woning op een hofje aan de Goudse Rijweg te Rotterdam, delen van een menselijk geraamte gevonden. Gelet op het aantal beschadigingen van enkele beenderen, nam men aan, dat het slachtoffer door geweld om het le ven was gebracht. De politie heeft thans aanwijzingen, dat het geraamte zou zijn van een Duitse officier, die omgang had met de dochter van een der daders, waartegen deze ten zeerste gekant was. De man moet met een of ander voorwerp op het achterhoofd of de nek vermoord zijn. In de op 29 Dec. te houden buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders der Werkspoor N.V. staat op de agenda de benoeming van «en nieuwe directeur. Voor deze functie zal de heer Ir. W. H. van Zoest worden voorgedragen. De heer Van Zoest was reeds procuratiehouder en hoofdinge nieur. Volgens de toenmalige Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Con- stantin Visoianu, heeft Andrei Vishins- kv, de Russische minister van Buiten landse Zaken, koning Michaël van Roe menië in 1945 in een ultimatum bevo len, de regering van generaal Nicholas Radescu te ontbinden. Visoianu heeft de bijzonderheden van dit ultimatum uiteengezet in een memo randum aan Warren Austin, leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N. die tqdens de jongste zitting der Alge mene Vergadering door Vishinsky werd uitgedaagd, feiten te verstrekken inza ke het „sprookje" van ten ultimatum. Visoianu verklaart aanwezig te zijn geweest bij een gesprek tussen Vishins ky en koning Michaël en stenografische aantekeningen te hebben gemaakt. 27 Februari 1945 zou Vishinsky de koning gezegd hebben, dat hij een andere re gering moest vormen van „vertegen woordigers van waarlijk democratische partijen en partijlozen". De koning ant woordde, dat de Roemeense regering was samengesteld uit vertegenwoordi gers van 'alle democratische partyen. De volgende' dag eiste Vishinsky het on middellijk aftreden van de regering. Toen de koning tegenwierp, dat hij eerst de leiders der politieke partijen moest raadplegen, zou Vishinsky met de vuist op tafel geslagen en gezegd hebben: „Ik wens uw antwoord, nu di rect". Hierop verliet hq de kamer en sloeg de deur zo hard dicht, dat de kalk van de muur viel, aldus Visoianu in dit memorandum. Nadat de koning noodgedwongen Radescu had ontslagen, verscheen Vishinsky opnieuw in het paleis en deelde mee, dat de Sovjet regering wenste, dat Petru Groza de leiding van de nieuwe regering zou hebben. „Daarna werd de regering sa mengesteld op de Sovjet-ambassade", zo besluit het memorandum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1