Haarlems financiële toekomst x<'iXnA onzeker en zorgelijk Voortgezette behandeling Zandvoortse begroting Twee gevallen van knoeierij De roofoverval in Haarlemmermeer Publiciteit en jeugd Hoe spelen de R.K. clubs? Stijgende uitgaven voor lonenSociale Zaken en Geneeskundige Dienst Een jaar en acht maanden geëist Burgemeester Van Fenema aan het woord Twaalf jaar geëist tegen 28 jarige landarbeider Vrijlating gevangenen in Indonesië Verdere ontwikkeling overzeese gebieden De slachtoffers van de „Doros' RIJWIEL DEFECT? DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 PAGINA 2 Inkomsten conjunctuur gevoelig tiet Gastmaal der Kinderen Een goede uitvoering van de toneelgroep „Elcerlyc Burgerlijke. Stand INSTALLATIE MR, SIKKEL Kerstfeest in de gevangenis 1250 KAARTEN VOOR USBAAN VERKOCHT Succes overtrof verwachtingen Kerstverlichting in de Cronjéstraat Uitspraak Rechtbank WIST U dat U op onze SPECIALE JII'OXXEX AFDELING rustig keus kunt maken uit onze met zorg samengestelde collectie, van de beste en nieuwste modellen? Ook voor grote maten kunt U bij ons slagen. EN U WEET: Bij Peters... iets beters TEXTIELHUIS K.A.B. Loos alarm als oefening Politiesport Schoorsteenbrand HEEMSTEDE Tentoonstelling Pluimvee vereniging „De Eendracht" Ook zij komen thuis Internationaal congres op Drahenburgh LEZERS KLIMMEN IN DE PEN Het hoge dagtarief op de markten LAATSTE NIEUWS Nieuw plan van zes landen Scheepvaartberichten EtzB MATRASSEN-REPARATIES WASSENAAR £»=n Rijwielhuis „WILHELMINA" KLEURLOZE MARKT -Kt1. Amsterdam -ftï 93 A Beurs van New York Over het algemeen interesseert het de stadsburger meer of de verlichting in zijn straat verbeterd wordt of hoe het huizen- en scholenvraagstjik zal worden opgelost dan hoe de gemeentelijke fi nanciën er bij staan. Al die nullen zeg gen hem niet veel en van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente be grijpt hij maar bitter weinig. Hij be taalt belasting aan het Rijk en in Den Haag moet men maar uitzoeken hoe de verdeling zal zijn. Toch is het geldelijk beheer van een gemeente van groter belang dan die brave burger veronderstelt. Tot voor kort had Nederland veel noodlijdende gemeenten, die dus volko men afhankelijk waren van de toeziende voogden, op de eerste plaats Gedepu teerde Staten. Nu moet dit college wel alle financiële besluiten goedkeuren, maar er is toch een heel verschil of een beter gesitueerde dan wel een bij kans armlastige wat uitgeeft. Laten we ons tot Haarlem bepalen. Wij berichtten reeds, dat de gemeente begroting voor 1950 sluitend is. Dat is mogelijk met behulp van bijzondere uit keringen van het rijk, gebaseerd op het aantal inwoners van de gemeente, op brengst van de belastingen etc. Die op brengst is voor het volgend jaar ge raamd als die in 1949, hoewel de be groting van het bijna verstreken jaar nog steeds niet is goedgekeurd. De uit kering van het rijk bedroeg in 1948 een half millioen gulden meer dan veron dersteld was en in 1949 zal het een mil lioen worden, waarop ook voor 1950 gerekend wordt. Maar al kunnen de inkomsten dan on geveer op eenzelfde niveau geplaatst worden, de uitgaven zijn wel zeer con Voor de Sint Vincentiusvereniging werd ten behoeve van het comité ..Vrije Tijd" gisteravond in de tuinzaal van hel Concertgebouw een kerstuitvoering ge geven. Door de toneelgroep Elcerlyc van de Spaame.parochie werd opgevoerd het mysteriespel „Het Gastmaal der Kin- déren" van Henri Ghéon De spelen van deze schrijver zijn ge lovig en groot in hun eenvoud. In de tegenwoordige toneellitteratuur mist men zo dikwijls het contact met het bo vennatuurlijke. De problemen, die zich in een tragedie voordoen, probeert men mèestal op te lossen me.t menselijke hulpmiddelen, maar over Goddelijke hulp in 't genadeleven wordt bijna nooit gesproken. In Ghéon's spelen daarentegen wordt het wonder, als was het geheel natuurlijk, plotseling in het leven van de mensen geplaatst: Men aanvaardt dit wonder, omdat het zo goed past in deze eenvoudige en ge lovige sfeer. „Het Gastmaal der Kinderen ver haalt van twee jongens, die door pater Bernard, een Dominicaan, in 't klooster onderwezen worden in Latijn en gods dienst. Broeder „Krukkebeen" verzorgt dit drietal, houdt de kapel schoon en luidt de klokken. Het wonder is vol eind, als de jongens samen met pater Bernard na de Nachtmis sterven en door het Kind Jezus in de hemel wor den opgenomen. Dit mysteriespel stelt vooral hoge eisen aan de jeugdige spelers. De Je- zus-vertolker acteerde dikwijls uitste kend, maar hij sprak, evenals de beide andere knapen, op een te jeugdige reci- tatie.ve toon, waardoor helaas dikwijls aan spontaneïteit werd ingeboet. De rol van pater Bernard werd goed gespeeld, al hadden we ons deze kloosterling wel wat minder rhetorisch voorgesteld. De kreupele broeder „Krukkebeen" is in het spel een sohichtige en nederige fi guur, die aan de vertolker, een speler met bijzondere kwaliteiten, de gelegen heid bood spel van klasse op de plan ken te brengen De regie was in han den van Bob Jansen. Het R.K. gemengd „Drie Klaveren Koor" zorgde voor een sfeervolle mu zikale omlijsting. Daar het koor geheel uit dilettanten is samengesteld, kan men van dit gezelschap niet die zuivere muziek-technische perfectie verlangen, die beroepsmusici moeten bezitten De dirigent André Kaart heeft met dit koor zeker succes geboekt. Er werd fris en tegelijk gevoelvol gezongen en de liederen, die* werden uitgevoerd, waren van moderne componisten en stonden op hoog peil. Speciale vermel ding verdient de soliste Netty van der Geest. De vier kerstliederen van Wil lem Pijpér, die deze sopraan zong, ver eisten een goed ontwikkelde zangtech niek. Zondag 18 en Maandag 19 December zal er een herhaling van deze kerstuit voering gegeven worden in het patro naatsgebouw aan de Koningsteinstraat. GEBOREN: 11 Dec.: J. M Kamer- van Eekhout, d. 12 Dec.: M. 'Bierman Winkel, z; M. M. van der StoopHee- rens, z; H, WiersmaHeyting, z. 13 Dec.: E. T. J. Blommestijnvan Lunen burg, z; E. van BeekAbbink, z; T. Cornelissevan den Berg, z. 14 Dec:. A. NijveldVeenkamp, z; J. M. G. HoekstraMulder, d; C. M M. van Schievan der Peet, d; M. F. van dex ZwanGioerich, d. ONDERTROUWD: 14 Dec.: J de Vries en A. H. Smits; J. Leferink eh H. Visser; H. J. C- Giebels en H. C. Bak ker; A Pijnaker en J. M. Aardenburg; C. G. Goes en C. T. van der Water; G. van Bilde-rbeek en J. J. de Looper; D. Koning en A. C. van der Zwaan; J M. Kales en D. Schmidt; S. H. Kamminga en F. van der Goot; C. J. M. Zuiderwijk en C. W M. Willemsen; J. E. Zijlstra en J. van de Kooij; H. H. Hak en J. A. Binsbergen; B. W. M. Blom en J. T van der Klei; N. de Vries en E. Walgien; H. Houtsma en T. Twijnstra; C. A. Schou ten en W van den Bel; A. Turkenburg en E. M. Nimis; J. J. M. (Francken en S. J. M. Schretien. GETROUWD: 14 Dec.: W van Bohee- men en G. S. Koster: C. Duijn en A. van der Wijk; J. C. Draijex en J. B. Kuiper; S. Burrij en E van Heerden; H. de Hoop en W. H. C. Rubeling; F. van Eg- mond en A. C. Lijklema: L. Komen en S. A. van Herwaarde; P C. M. van de Vliet en F. J. B. Aussum; J. A. van Viersen en A. van der Heijden; M. Feeke en H. Roeland; J van Es en C. P. van Dijk; S. A. Klavgr en E. M. de Graaf; W. van Hengel en G. J. Kok; A. Kook en C. Hakkenhaar; C G. Bos en A. M. Admiraal. OVERLEDEN: 11 Dec.: G. Hammink, 56 j., Hazepaterslaan. 12 Dec.: H. F. Paulen, 69 j., Koudenhorn; D. Hubert, 57 j., Zomerluststraat. 13 Dec.: G. P van der Laan, 5 j„ Gen. de la Reijstraat. 14 Decu J. John, 70 j., Theemsplein. junctuurgevoelig. Een zeer voorzichtig beleid is geboden. Wat zal er met de sa larissen gebeuren? Hoeveel zal de Dienst van Sociale Zaken vragen? Hoeveel kost de geneeskundige dienst weer meer? Het lijkt ons wel zeer moeilijk om de stijging van deze uitgaven te compenseren door het drukken van an dere. Bovendien ziet het er niet naar uit, dat de verhoging van tijdelijke aard zal zijn. integendeel. Was het zeker, dat die hogere uitgaven ook in de volgende jaren gedekt zouden worden door bij zondere inkomsten, dan zouden de zor gen veel minder zijn voor een ge meentebestuur. Maar alles is onzeker. Eind 1950 loopt de noodvoorziening in zake de financiële regeling tussen rijk en gemeenten af voor drie jaar werd zij gegarandeerd en niets wijst er op, dat het er dan beter op zal worden. B. en W. zullen dus ernstig rekening moeten houden met een doorgaande da lende conjunctuur, met de zorgen daar aan verbonden. In de vorige raadsvergaderingen zijn nog uitkeringen aan het gemeenteper- soneel toegezegd ingaande 1 Januari 1948, uitkeringen, die n u moeten wor den opgevangen. Zouden de gemeentelijke bedrijven gas, electriciteit. water misschien meer winst in de gemeentekas kunnen brengen? De bedragen zijn al de moeite waard, maar ze zullen zeker niet om hoog gaan, omdat het machinepark en de technische onderdelen in jaren niet vernieuwd zijn als gevolg van de oor log. De raad heeft daartoe indertijd een vernieuwingsfonds gesticht. maar ook dit besluit heeft nog steeds niet de goedkeuring van Ged. Staten gekregen. Toch was dit besluit een uiting van goed financieel beleid. De gemeentelijke uitgaven stijgen en zullen in de komende jaren zeker in hoge mate blijven stijgen, de inkom sten zijn zeer afhankelijk van de ont wikkeling der conjunctuur, die in da lende lijn gaat. Is het een wonderdat de gemeentebesturen ook dat van Haarlem geen optimistische klanken kunnen laten horen en dat de begrotin gen maar weinig aanleiding geven tot initiatief? Gij, burger, die zo graag een betere verlichting in uw straat wilt hebben, of een nieuw trottoir of een voldoende druk op de waterleiding, gij dient te weten, dat dit alles ten nauwste sa menhangt met de financiële factoren, die wij hierboven schetsten. Geen geld, geen Zwitsers. Meer uitgeven dan ontvan gen leidt tot bankroet. En dat moet een wethouder van Financiën tot elke prijs voor zijn gemeente voorkomen. Dinsdagmorgen om 11 uur zal mr. N. J. G. Sikkel, de opvolger van mr. Paar- dekooper Overman, geïnstalleerd wor den als Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank. Het Kerstfeest moet onze gedachten weer richten naar de geringeren onder de mensen, daar Christus als 'de gering ste van allen op de wereld is versche nen. Tot hen behoren voorzeker ook de gevangenen, die om verschillende rede nen toch ons medelijden verdienen. Voor ben zoudt u in deze dagen iets kunnen doen, wanneer u een geldelijke gave zoudt willen schenken voor de Kerst viering, die hun bereid wordt. U kunt ze per enveloppe afgeven aan de pastorie Jansstraat 41, of overschrij ven op mijn giro 224368. W. J. DEKLEERMAEKER. Aalmoezenier bij de Strafgevangenis. BIOSCOPEN: Rembrandt: Ninotchka (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: De zwarte pijl (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Met voorbedachten rade (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De geveltourist (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Gij zult niet stelen (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe vermisten (14 j), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 15 December Frans Halsmuseum: Uitvoering duo Nap de Klfjn, viool en Alice Heksch, piano, 8.15 uur. Vrijdag 16 December Stadsschouwburg: Piano-avond Theo van der Pas voor „Geloof en Wetenschap", 8 u. Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. De K.F.C. heeft de films, die vanaf Vrij dag in de Haarlemse bioscopen gaan draaien, als volgt gekeurd: Ninotchka strikt volwassenen (Hém- brandt); Fregola strikt volwassenen (Pal- Iace); De verstrooide professor volwas senen (Luxor); Zoölogica alle leeftijden (Frans Hals;; Gij zult niet stelen alle leeftijden (City); Spionnage in de Jungle veertien jaar (Spaarne). Ondanks het slechte weer, dat geen enkele schaatsillusie toelaat, overtreffen de aanvragen voor een abonnement op het ijsclubterrein verre de verwachtin gen. De jeugd staat natuurlijk aan de spits met 900 kaarten in voorverkoop. Maar ook de volwassenen zijn van plan dik wijls de schaatsen onder te binden, want tot vandaag zijn er 350, die om een abon nement hebben verzocht. De gemeente had blijkbaar niet op zoveel krasse vol wassenen gerekend, want er waren maar 300 kaarten voor deze leeftijdsgroep ge drukt. 50 mensen zijn nu al op een wachtlijst gesteld en men verwacht nog veel meer aanvragen, wanneer de eer ste ijsvliesjes op singels, vaarten en slo ten verschijnen. Intussen is het terrein aan de Klever laan door de gemeentelijke zorgen met spoed in orde gemaakt. Er is een stevig hek om het grasveld geplaatst, de pomp- installatie heeft een huisje gekregen, de verlichting is dwars over de banen ge spannen. Het terrein zal nu spoedig blank staan. Alleen de consumptietent uit Zandvoort is nog niet gearriveerd. Maar het kan gaan vriezen De burgemeester mr. P. O. F. M. Cre- mers zal morgenavond om 6 uur de kerstverlichting in de Gen. Cronjéstraat na een toespraak ontsteken. De Haarlemse Rechtbank veroordeel de vanmorgen de expediteur J. J. van K. uit Breezand tot 14 dagen onvoor waardelijke gevangenisstraf en ontzeg de hem het recht om gedurende drie maanden een motorrijtuig te besturen. K. moest twee weken geleden terecht staan, omdat hij een aanrijding had ver oorzaakt, waarbij het slachtoffer zwaar werd gewond. Het Haarlems Trio, bestaande uit Jan Hoeben, viool, Fred Luyken, piano en Onne van de Klashorst, cello, zal Za terdag 17 December om 8 uur concer teren in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Het programma vermeldt "trio's van Beethoven, Schu bert el1 Bunge. Kaarten voor deze uit voering zijn verkrijgbaar bij het secre tariaat van de Stichting Haarlems Trio Schotersingel 63. Op Woensdag 21 December zal Jo Vincent in de Gem. Concertzaal te Haarlem een liederen-avond geven. Zij wordt aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden. Het programma be staat uit o.a. Advents- en oude Kerst liederen, Chopin, Schubert, Strauss en Mahler. Een tekort van ruim 1.700.had de 42-jarigé meteropnemer-incasseerder R. H. uit Wormerveer, die hedenmorgen ter zake van verduistering voor de Haarlemse rechtbank terecht stond. Sinds 1940 was verdachte in dienst van het Provinciaal ElectriciteUsbedrijf van Noord-Holland en de laatste jaren licht te hy de meters en incasseerde hy het geld van de stroomverbruikers in Westzaan, Zaandyk cn Wormerveer. In Maart 1947 kwam verdachte vol gens zijn eigen verklaring tot de ent dekking, dat hij een tekort van 300. had. De president van de rechtbank vroeg H. hoe volgens hem dit tekort ontstaan was. Het antwoord was: „Ik weet het niet. Ik denk, dat het geld ge stolen is". De president vond het zeer vreemd, dat verdachte de politie niet van het geval op de hoogte had ge bracht. Bij dit eerste tekort bleef het echter verder niet. Er kwamen steeds honderden guldens bij tot tenslotte in totaal 1.710.uit de trommel, waarin verdachte het aan het P.E.N. toebeho rende geld bewaarde, wasverdwenen. Om het ontstane gat te stoppen begon H. geld te lenen. Van zijn vader leen de hij verschillende grote bedragen, o. m. resp. 150.en tweemaal 800. Wanneer hij de eerstvolgende keer weer geld had geïncasseerd, betaalde hij daar uit het geleende aan zijn vader terug. Verdachte liet op de zitting blijken, dat hij nooit heeft ingezien en ook thans nog niet begrijpt, dat hij door deze han delwijze verduistering pleegde. Ook op een andere manier dan de boven om- schrevene trachtte H. het steeds weer groter wordende tekort te stoppen. Al les echter zonder resultaat en de zaak kwam uit. De Officier van Justitie was van me ning, dat het plegen van verduistering vast staat. Spr. hekelde de houding van H., die hij een brutale vond. Verdachte verzint, aldus spr., verhaaltjes en uit vluchten en verschuilt zich achter on bekende „dieven". Rekening houdend met de volgens hem weinig berouwvol le mentaliteit van H., eiste hij een jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger mr. Stomps bracht naar voren, dat verdachte bekend stond als een goed mens en iemand, die zeer cor rect in zijn zaken is. Eveneens ter zake van knoeierij met geld had zich vanmorgen te verantwoor den de 28-jarige verzekeringsagent V. T. B. uit Nieuw-Vennep. Deze verdachte bekleedde sedert Juli 1948 een functie bij de Verzekeringsmij. „Noord-Brabant", die hem belastte met het incasseren van premies. Op zeker ogenblik had hij een tekort van f 1500. dat hij niet kon ver antwoorden. Dit is echter niet het enige dat hem ten laste werd gelegd. In 1948 droeg de maatschappij hem op f 3180 uit te betalen aan de verzekerde v. H. in Advertentie GEN. CRONJéSTRAAT 62-64 hoek Kloosterstraat, Haarlem De Zandvoortse raad zette gister middag de behandeling van de ge meentebegroting voor 1950 voort. In antwoord op de algemene beschou wingen deelde de burgemeester mede, dat de bouw van een nieuw verzor gingshuis voor ouden van dagen wordt bestudeerd. Van een kraamkliniek is spr. geen voorstander, wél van ver groting van het aantal kraamverzorg sters. Het zou onjuist zyn, spr. de por tefeuille van Publieke Werken en We deropbouw te ontnemen. De weder opbouw is de belangrijkste taak en Publieke Werken is daarvan niet te scheiden. Naar aanleiding van de op merking van de heer v. d. Werff, die de Zandvoorters met een stekelvar ken vergeleek, zei spr. dat hy ze dan met handschoenen zou aanpakken, maar of dit fluwelen handschoenen zouden zün, kon hy niet verzekeren. Spr. is begonnen met prettige gemoe delijkheid, maar heeft ervaren, dat het moeilijk is in Zandvoort vertrouwen te winnen. Soms heeft spr. echter dé indruk dichter bij de bevolking dan bij de raad te staan. Spr. is voor invoering van het ambts gebed in de raadsvergaderingen en zal de leden daarover schriftelijk polsen. Bij de spoorwegen deed hij moeite, tariefsverlaging, kortere rijduur en gro tere frequentie op de lijn Amsterdam Zandvoort te krijgen. Nabij de Straatweg zal yi het weder- opbouwplan een groot parkeerterrein voor auto's worden ingericht. Op het strand zijn geen excessen voor gekomen, herstel van een strandgedeel- te waar men niet in badpak mag ver toeven wordt door de Justitie ontraden, omdat een proces-verbaal tot ontslag van rechtsvervolging zal leiden. De po litie zal streng toezicht houden op na leving van de voorschriften op het strand; spr. heeft zich met kracht ver zet tegen vermindering van de sterkte van het corps en gezegd daarvoor geen verantwoordelijkheid te kunnen aan vaarden. Wethouder Kerkman (P.v.d.A.) toon de aan, dat het verwijt van de heer v. d. Werff (C.H.) inzake spreker's hou ding ten opzichte van de Chr. Kleuter school ongegrond is. Weth. Slagveld (C.H.) bevestigde het betoog van de heer Kerkman. Bij de repliek zei de heer v. d, Werff (C.H.), dat de heer Siegers zich ten onrechte gegriefd heeft gevoeld; spre ker's fractie heeft grote waardering voor het werk van de heer Siegers als wethouder. De heer Van Kuijk (P.v.d.A.) zei, dat als de raad minder groot vertrouwen heeft in de burgemeester dan de be volking, daar reden voor is. Spr. hoopte echter dat deze situatie niet bestendigd zal blyven en dat misverstanden wor den opgehelderd, anders zou de raad ook handschoenen moeten aantrekken! De heer Lindeman (K.V.P.) zei in dit verband, dat de raad de bevolking ver tegenwoordigt. Niet-raadsleden kunnen gemakkelijker vertrouwen schenken, omdat daaruit voor hen anders dan bij raadsleden 'geen consequenties voortvloeien. De heer Siegers (K.V.P.) bedoelt geen wantrouwen in de voorzitter als hij pleit voor overdracht van de portefeuille van Publieke Werken aan een wethou der-deskundige. Doch daardoor zal deze dienst onttrokken worden aan de amb telijke sfeer. Spr. ontkende, dat zich op het strand geen excessen hebben voor gedaan. De overheid moet waken tegen de voortschrijdende decadentie. De voorzitter sprak tenslotte nog over zijn verhouding tot raad en bevolking. De raad is wantrouwig van aard. Als spreker in de raad croquetjes laat ser veren dan zoekt men daar wat achter! De woningkwestie ligt spr. nog vers in het geheugen; de raad heeft geweigerd spr. een maand gelegenheid te geven het raadsbesluit tot het bouwen van een ambtswoning goedgekeurd te krijgen; maar uit de bevolking werden spr. spon taan drie woningen aangeboden! Spr. zal streven naar de beste harmonie met de raad. Bij de artikelsgewöze behandeling kwam aan de orde het voorstel-Lin- deman (K.V.P.) om het schoolgeld voor het lager onderwijs te halveren. De voorsteller wees op de onbillijke werking van de destijds, onder druk van de noodiydendheid, ingevoerde verhoging. Vele gemeenten maakten deze reeds ongedaan. Wethouder Kerkman (P.v.d.A.) verzette ziehhiei- tegen, omdat ook het schoolgeld vuor de Kleuterschool verlaagd moet wor den. Het voorstel-Lindeman kost de gemeente f 5000. Dit bedrag wil spr. liever bestemmen voor de bovental lige onderwijzer van de Ulo-schooi. Het voorstel-Lindeman werd ten slotte aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, die van de beide wethou ders. Een voorstel-Sytsma (P.v.d A.l om f 5000 uit te trekken voor een bo ventallige onderw-yzer aan de Ulo school, werd met algemene stemmen aangenomen. De begroting werd in een vlot tempo afgewerkt. Van de rondvraag maakte de heer Siegers (KVP) gebruik om critiek uit te oefenen op de wijze waarop Publieke Werken de aanbesteding van de 20 wo ningen aan de Hogeweg heeft geregeld. De biljetten moesten twee dagen vóór de besteding worden ingeleverd en daar tegen hadden vele aannemers bezwaar. Lagere inschrijvingen zijn daardoor aan de gemeente ontgaan. Wethouder Kerk man was van mening, dat deze methode noodzakelijk is om „opzetjes" te voor komen. Wethouder Slagveld is het hier mede niet eens. Deze maatregel beeft averechts gewerkt. Heden (Donderdag) avond om 8 uur houdt de Kath. Arbeidersbeweging, af deling Zandvoort een propaganda-ver- gadering in het Patronaatsgebouw. Als sprekers zullen optreden de heer A. van der Veldt, districtsbestuurder der K. A. B„ over het onderwerp: „Waarom ka- hoiiek georganiseerd?" en de heer W. Mekenborg voor de K.A.J. over het on derwerp: „Welk doel streeft de K.A.J. na?" Vannacht om 1 uur loeiden wederom de brandweersirene. Ditmaal was het voor een nachtelijke oefening, waarbij de R.K. kerk ris doel werd gebruikt. Binnen 3 minuten na het alarm rukte de motorspuit met acht manschappen uit, even later gevolgd door dé ladder wagen. Het elftal van de Zandvoortse po litie verloor de competitiewedstrijd te gen Bloemendaal met 20. Woensdagmiddag werd de Zandvoort se brandweer gealarmeerd vóór een brand in de Kostverlorenstraat. Een lek ke schoorsteen veroorzaakte grote rook ontwikkeling. De brandweer brak een deel van de vloer open en maakte een gat in de schoorsteen. De motorspuit behoefde geen water te geven. De pluimveevereniging „De Een dracht" opent Vrijdagavond de grootste tentoonstelling in het R. K. Vereni gingsgebouw, welke zij tot heden in de vele jaren van haar bestaan heeft geor ganiseerd. Kon zij voorheen volstaan met alleen de grote zaal te nemen, thans moest er een tweede zaal bij wor den gehuurd. Een in volle werking zijn de bioedmachine, geheel van plastic vervaaldigd en ten toon gesteld door het P.E.N., zal te zien zyn. De resulta ten van het broedproces kunnen dus door het publiek gevolgd worden en het zal hier zeker niet aan belangstelling ontbreken. Stellig geldt dit ook voor de zeer mooie inzending sierduiven, die in al lerlei kleurschakeringen aanwezig zijn. Een andere attractie is de inzending kanaries door een Haarlemse vereni ging, die niet alleen een lust voor het oog maar ook voor het oor zal zijn. Ver der zullen vooral de dames zich sterk interesseren voor een inzending muizen in diverse kleuren. Verder zijn er de gebruikelijke soor ten kippen, konijnen en ook postdui ven aanwezig, zodat hier inderdaad van „elck wat wils" gesproken mag worden. Vogelenzang. Hij kreeg daartoe f 3100 toegestuurd. De resterende f 80 moest hij uit eigen incasso bijleggen. Verdachte maakte bij deze gelegenheid weer een ernstige misstap. Hij hield f 1600 van de f 3100 af om daarmee zijn tekort te stop pen. f 1500 bracht hij naar v. H„ aan wie hij vertelde dat de rest van het geld nog wel zou komen. Om te pogen uit zijn moei ijkheden te komen had B. de ver zekeringsmaatschappij op een andere keer in kennis gesteld van het feit, dat per ongeluk twee briefjes van duizend, die aan de maatschappij toebehoorden, in de kachel waren verbrand. Dit was in werkelijkheid nooit gebeurd. De officier van Justitie meende, dat het bewqs geleverd was en, eiste acht maanden onvoorwaardelijke en vier maanden voorwaardelyke gevangenis straf. Aansluitend op de lijsten met de na men van repatriërende soldaten, die wij gisteren publiceerden, volgen hier nog de namen van de militairen, die even eens met de „Kota Inten" en de „Zui derkruis" naar huis komen: Zuiderkruis (vermoedelijke aankomst 16 December): C. L. v. d. Zwet, Lisse; A. W. v. Leeuwen, Platanenlaan 9, Bloemendaal; H. W. M. Rol, Gedempte Schalkburger- gracht 83. Kota Inten (vermoedelijke aankomst 24 December): G. R. Brama, Langeveld 28a, Noord- wijk; E. Dijkstra, Steenbokstr. 31; C. J. van Sweyen, Gaelstraat 20; H. Dries- sen, Vinker.laan 1, Hillegom; C. Groen land, Beverwijksestraat 21, Noordwijk; J. J. Huiberts, 't Kabel 47, Nieuw Ven nep; G. Sportel, Aalsmeerderweg 56b, Haarlemmermeer; C. T. v. Leeuwen, Langebuurt 18, Uitgeest; J. P. Kramer, Spieringweg 452, Vijfhuizen. Een stevige jonge kerel uit de Haar lemmermeer verscheen vanmorgen voor zijn rechters en onder grote belangstel ling van een overvolle publieke tribune werd de roofoverval uit de doeken ge daan, die deze 28-jarige landarbeider T. G. op de 5de September van dit jaar gepleegd had. Zakeiyk en rustig nam de president, mr. Top, het verhoor af ven getuigen en verdachte en zo werd tot in de kleinste detalis het beeld geschil derd van die noodlottige avond in het café van de 77-jarige Pieter Haan en zyn zuster Niesje. Dat geen der slacht offers het leven erby moest laten, was ongetwyfeld te danken aan het onver vaard optreden van de oude man, het geen aan een der rechters, mr. Muller, de opmerking ontlokte: „Je bent een kranige kerel, Ik neem mijn petje voor je af." Mén kent het gebeuren, zoals dat zich op die warme Septemberavond afspeel de. G. was alleen in de gelagkamer en bestelde nog een flesje bier. Toen Haan met het gevraagde uit de kelder kwam sloeg G. deoud e man met een hamer neer en bewerkte hem daarna met een kacheldeksel. Op het rumoer kwam Niesje Haan toegelopen en ook zij werd door G., met een stoel, neergeslagen. De oude man zelf wist nog naar de tuin te ontkomen, maar werd pas de volgende morgen door een voorbijganger gevon den. De buit van de overvaller bestond uit een geldbedrag van 400 en een portemonnaie met ongeveer 9. De Haarlemse chirurg, dr. v. d. Laan, ver klaarde vanmorgen als getuige, dat de toestand van beide patiënten levensge vaarlijk was geweest. De man kon na twaalf weken ohtslagen worden, maar de vrouw wordt momenteel nog in de Mariastichting verpleegd en het ziet ei' naar uit, dat zy althans geestelijk niet meer genezen zal. De oude Haan, die met een nog om zwachteld hoofd als getuige werd ver hoord, vertelde nog eens duidelijk cn zonder enige hapering, hoe alles die avond was toegegaan. „Bij die eerste tik", Edelachtbare, „voelde ik geen grond meer onder mijn voeten". „Is er nog gevochten?" vroeg de Pre sident. „Ja Edelaehtbare, ik ben hem aange vlogen en wij hebben zeker twintig mi- (Van onze correspondent) Hedenmorgen werd in het Gemeen schapsoord Drakenburgh te Hilversum het driedaags, internationaal congres geopend, dat de invloed van pers, radio en film op de jeugd tot onderwerp heeft. „Een louter defensieve bescherming van de jeugd is niet toereikend om de vele gevaren, die haar bedreigen, het hoofd te bieden. Wij moeten trachten tegenover de algemene vervlakking po sitieve waarden te stellen en pers, radio en film vormen in deze een moeilijk, doch uiterst belangrijk terrein." Aldus de heer Raoul Delgrange, president van het Bureau International Catholique dc l'Enfance, die de openingsrede uitsprak- De bescherming van het kind ligt we gens de techniek, die over alle grenzen gaat, op internationaal plan. Afgezien van enkele nuances komt de jeugd van alle landen met dezelfde publiciteits- verschijnselen in aanraking en hetis derhalve verheugend, dat in katholieke kring samenwerking in internationaal verband tot stand is gekomen. Tijdens dit congres zal men van el kanders werkwijzen en ervaringen ken nis kunnen nemen teneinde hierover ge meenschappelijke richtlijnen te kunnen opstellen, waarvan de urgentie onmis kenbaar is. Allereerst dient men te stre ven naar een verdieping van het gees telijk leven en het kweken van belang rijke interessen. Namens Z. Em. Joh. Kard. de Jongh sprak Mgr. dr. Ramselaar een begroe tingswoord. waarin hij het initiatief van B. I. C. E. prees en Gods zegen over dit heilzame werk afsmeekte. Zestien landen, waaronder de West- Europese, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Canada en de Filippijnen, zijn op dit congres vertegenwoordigd. De afdeling Haarlem van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel verzocht ons opname van het volgende: In de dagbladen van 10 December hebben wij kunnen lezen over de druk bezochte markten in Haarlem. Teleur stellend is echter, dat de directeur van Markt- en Havenwezen de oorzaak van deze drukte niet bekend is. Voor de diverse kooplieden' is het niet meer mogelijk, vanwege de zeer hoge reis- en transportkosten, buitenmarkten als die '.e Eindhoven, Arnhem en Nijmegen te bezoeken. Vandaar de grote toeloop van marktkooplieden uit de omgeving naar Haarlem. B. en W. stellen thans voor het uitgestelde evenwicht tus sen dag- en jaartarieven tot stand te brengen. Het dure dagtarief van 40 cent per meter blijft gehandhaafd, maar het abonnementstarief wordt doeltreffender ingedeeld. Het wordt met ongeveer 25 procent verhoogd! Dit is een verhoging, die de marktkooplieden niet meer kun nen dragen. Is het het college van B. en W. wel bekend, dat de verhoging van de benzineprijs en de hoge reiskos ten de marktkoopman reeds zo zwaar drukken? De marktkooplieden doen een dringend beroep op het college van B. en W. om het zeer hoge dagtarief te ver lagen, en wel in vergelijking met de prijs van de Haarlemse groenten- en fruitmarkt, die slechts 20 cent per meter bedraagt. nuten liggen worstelen. Maar op het laatst had ik zoveel bloed verloren, dat ik geen kracht meer had en hij mij ont glipte". Het verhoor van de verdachte, die reeds verschillende veroordelingen op zijn straf blad heeft staan, gaf eenzelfde beeld van de zaak. Hij verklaarde, dat hij wilde trouwen en een woonwagen wilde kopen. Hij had daar voor niet voldoende geld en besloot daar om de oude mensen van hun geld te be roven. Dadelijk na de overval was hij naar zijn meisje gegaan en had hij haar honderd gulden gegeven. Uit het verhoor van een wachtmeester bleek, dat verdachte spoedig daarop gearresteerd kon worden en dade lijk een volledige bekentenis aflegde. De Officier van Justitie hield een scherp requisitoir en bracht allereerst hulde aan de Rijkspolitie in de Haarlemmermeer. Hij tekende verdachte als een gevoelloos iemand, die geruime tijd uit de samenleving moet verwijderd worden. Hij achtte terzake van diefstal met geweldpleging en zware mis handeling slechts de maximum-straf op haar plaats. Hij eiste tegen G. een gevan genisstraf van 12 jaar. Daarna voerde mr. J. D. A. Viskil de verdediging. Ongecorrigeerd) Het Nationaal Voorbereidingscomité heeft bekend gemaakt, dat sedert het „staakt het vuren" door de Nederland se autoriteiten in totaal 8777 politieke en krijgsgevangenen zijn vrijgelaten. Er zijn nog 1574 gevangenen, van wie 1300 eerder dan oorspronkelijk was be paald, zullen worden vrijgelaten. Deze vrijlating geschiedt de volgende week. Aan 3194 gevangenen, die zich aan mis daden hadden schuldig gemaakt, werd amnestie verleend. Naar een hoge Amerikaanse rege ringsautoriteit vandaag heelt meege deeld, zyn Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Portugal bezig met het ontwerpen van plannen voor de ontwikkeling van overzeese gebiedsde len. De kosten van de uitvoering van deze projecten zouden in totaal twéé en een half milliard dollar belopen. Het programma, dat door deze vijf mogendheden wordt opgesteld en dat gedeeltelijk met Amerikaanse dollars uit de fondsen van het Marshall-plan gefinancierd zal worden, valt binnen de lijnen van Truman's „punt vier-plan" voor de ontwikkeling van gebieden, die economisch ten achter zijn. De Amerikaanse autoriteit, die deze inlichtingen verstrekte, deelde verder mede, dat in het programma zal voor zien worden in de ontwikkeling en ex pansie van belangrijke gebieden in Afrika, het Verre Oosten en de Antil len. De E.C.A. heeft een bedrag van 2.300.000 dollar bestemd, om bij te dra gen in de kosten van verschillende pro jecten. De plannen, die thans worden over wogen, betreffen de uitbreiding van transportmogelijkheden, o.a. door de aanleg van spoorwegen, in Midden-Afri- ka, alsmede uitbreiding van de hygiëni sche zorg in dat gebied en de verbete ring en ontwikkeling van het trans port en de natuurlijke hulpbronnen in de Franse en Nederlandse Overzeese Gebiedsdelen in het Verre Oosten en op de Antillen. Naar het A.N.P. van de zijde van de K.N.S.M. verneemt, hebben de West- Indische geredden, die door de „Spar rows Point" aan boord zijn genomen, verklaard, dat de volgende opvarenden van de „Doros" ogenblikkelijk zijn ge dood of over boord zijn geslagen: J. C. Kroon uit Haarlem, gezagvoerder; J. de Jong, Amsterdam, eerste stuurman; H. R. H. Schinkel, Zuid-Laren, stuurmans leerling; T. W. Kiffers, Zwolle, electri- cien. Van de volgende opvarenden is niets meer vernomen: J. J. Lits, Amsterdam, tweede stuurman; J. Pijpenseel, Eind hoven, derde stuurman: A. C. 5 IJmuiden, tweede machinist; L. u smit, Amsterdam, derde machinist; u. Bakker, Amsterdam, hofmeester. AARDIJK 15 te Londen, AGAMEMNON 13 te Turks Eiland, AGATHA 15 te Batavia, ALBLASSERDIJK p. 14 Bahama, ALCOR 13 v. St. Vincent, ALDABI p. 14 Las Pal- mas, ALNATI 14 te Rott., AMSTELLAND 17 te A'dam, AMSTELSTAD p. 14 Bermuda, ANNENKERK p. 15 Gibraltar, AXELDIJK 15 te Antwerpen, BANTAM 15 te Makas sar, BERKEL 14 te Stockholm, BORNEO 13 te Mizamir, CELEBES p. 15 Guardefui, CISTULA 14 v. P. Said, DANAE 14 te Pa lermo, DRACO 15 v. IJmuiden, DUIVEN- DIJK 18 te R'dam, ESSO (Den Haag) 14 v. Aruba, FRIESLAND 14 v. Aden, GA- ROET 14 te Semarang, GORDIAS 15 te Amsterdam, HELENA 16 te A'dam. HERA 14 te Antw., HERMES 13 te La Guaira, HERSILLIA 15 te Trinidad. KAMERLINGH ONNES 14 te Belawan. KOTA AGOENG 15 n. Makassar. KOTA BAROE 14 v. Makas sar, KOTA GEDE 12 te Penang, LAWAK 11 v. San Francisco, LIMBURG 14 te San Francisco, ÖDENERKERK 15 te Madras. MAAS 14 te N. Orleans, MANOERAN 13 v. Singapore, MARIEkERK 15 te Amst., MERWEDE 15 n. Amst., MIDAS 14 v. Oden- se. MOLENKERK 14 v. Massawah, NEDER LAND 14 te Teneriffe, ODYSSEUS 14 te Rotterdam, OMALA 11 n. P. Said, POLY PHEMUS 15 te Aarhuus, PRINS ALEXAN DER 15 te Hamburg, RAKI 15 te Norfolk. RIDDERKERK 14 v. Manilla, ROEBIAH 12 v. Singapore, RIJNKERK 15 te Luderitz- baai, SALATIGA 13 v. Calcutta. SARAN- GAN p. 14 Gibraltar, SLOTERDIJK 14 v. Singapore, SOESTDIJK p. 13 K. Guardefui, STAD ARNHEM 14 te Settin, SUNETTA 14 p. Pantelaria, TALISSE 15 v. Makassar, THESEUS 15 te Amsterdam. VULCANUS 15 te A'dam, WATERMAN 22 te Batavia, ZEELAND 15 v. Suez, ZUIDERKRUIS 16 te Hoék van Holland. Enkele dagen geleden recipieerde de directie van het Algemeen Ver kooplokaal aan de Nieuwe Gracht. Zeer velen kwamen een handje geven en één of meer borreltjes drinken en het was alsof de Gouden Eeuw herleefd was. Een achtenswaardig ingezetene gaf zijn nieuwe winterjas met sjaal van Sinterklaas en hoed met zijden voering aan een geïmproviseerde garderobe af, stapte naar de jubilaris, mompelde iets over de betrouwbaarheid en zette zich neer om zich te laven. Rondom zaten handelaars in tweede-hands goederen, in de volksmond opkopers genaamd. Ook zij hadden plezier al was er niets te verdienen. Na een kwartier ging de achtenswaardige ingezetene weer naar de geïmproviseerde garderobe. Tot zijn grote schrik was zijn jas er niet meer en in zijn jas zat het contactsleuteltje van zijn auto. Met hoed en sjaal die hij voor alle zekerheid maar op en om deed - keek hij de zaal rond. Nergens was zijn jas te vinden en in zijn on gerustheid hoorde hij hem al verko pen: „eenmaal, andermaal, niemand meer dan vijftig gulden...." Toen men van thuis de reserve-sleu teltjes van de auto gebracht had en de zeer achtenswaardige zonder jas, maar met hoed en sjaal achter 't stuur zat, zag hij een man de statige stoep afkomen, gehuld in een jas, die op de zijne leek. „Gut," zei de t man, „is dat Uw jas? Precies de mijne. Maar als deze van U is waar is dan die van mij?" Toen is de zeer achtenswaardige met drie kwartier vertraging naar huis ge reden. In zijn jaszak vond hij een hand vol zoutjes.... Advertentie op Zondag 18 December ZilvermeeuwenVitesse - IVV—ADO DEMVelsen WE—Alkm. B DSS—VI. Vogels Onze Gez.Heemskerck TYBBRoodenburg HBCAlphen BSMASG TeijlingenLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart, aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoe kende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Alle inzendingen, die na Zaterdag ochtend 9 uur binnenkomen, worden on herroepelijk terzijde gelegd. Advertentie Advertentie WIJ REPAREREN VAKKUNDIG ÉN DIRECT KROCHT 6 TEL. 10353 AMSTERDAM, 14 Dec. 1949 De beurs heeft vandaag over het geheel weinig verandering te zien gegeven. Het publiek hield zich wederom zeer afzijdig. Bij opening was de stemming meer of meer verdeeld, doch bij verder verloop brokkelde het koerspeil bij gebrek aan vol doende belangstelling enigszins af. Aand. Kon. Olie lagen wat zwakker in de markt en werden verhandeld tussen 299 en 301. Het slot kwam met een koersverlies van 31/2 pet. op 299 Unilever en Philips moesten eveneens een kleinigheid prijsge ven. Aku wist zich echter op de vorige prijs te handhaven. De scheepvaartmarkt was zeer kalm met kleine koersverschillen naar beide zijden. Cultuuraand. sloten eveneens verdeeld. De locale markt bood goed weerstand en bleef over het geheel vrij goed op prijs. De staatsfondsenmarkt was goed prijs houdend met een vaste stemming voor dc dollarlening. I (N ^-officiële Koersen) 3 Nederl. 1948 3-3 V5> Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bei. fac. Inschr. GrtbK. '46 3 pCt. Ned. Handel Mi), eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V-A. Deli Mij. eert. Vorig Opening slot 15/12 99i2 97,», :s9% 184 y2 120 14514 153 206 243% 299 238 299'Vi 131 >/2 160 Vi 123 x45% 148 133% 97 ft 184'i 245 237 302*4 134 V» 160 Vi 124 147% 150% 137 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater 14/12 28% 32 64% 41%* 70% 13% 50% 54% 19% 12%* 23% 38% 50% 34% j 23^" /w 13/12 28 32 65,. 42 Vi 70 Vi 14 50% 54% 19% 13% 23% 31% 49% 34% 24 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2