HUISWERK EEN UITWAS, DIE BESTREDEN DIENT TE WORDEN, aldus minister Rutten Katholiek onderwijs heeft vernieuwing nodig EPIC DE noorman: HHYC overspeelt Ijsvogels in laatste periode Zó is mijn zoon Opnieuw doodstraf geëist tegen Ridder van Rappard Tegen ex-burgemeester van Den Haag zes maanden geëist r Wij luisteren naar Amsterdammers met 5—2 verslagen Accent zal moeten komen te liggen op de vormende waarde van het onderwijs Onderwijssysteem moet worden veranderd Verraad ernstiger dan dat van Massert" Prof. Michels becritiseert bestaande vorm Raadsman acht verdachte reeds gestraft in het breken van zijn carrière Hoesten DAMPOPASTILLES J Nederland weer met zes wielrenners in Tour EERSTE KAMER OVER P.B.O. DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 PAGINA 3 TWEEDE KAMER OVER ONDERWIJSVERNIEUWING Begroting Verkeer en Waterstaat Uig. HET PROCES TEGEN MR. VISSER Eis tot onmiddellijke gevangenneming afgewezen Preston betaalt record transfer-bedrag door CLARENCE BUDINGTON KELLAND Vertaling van H. DE GRAAFF Dezelfde formule als 1949 Reeds lang gekoesterde wens (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Het meest besproken onderwerp in onderwijskringen, namelijk de vernieuwing van ons onderwijs, vormde ook gisteravond in de Tweede Kamer een punt van uitvoerige discussie bij de algem ne beraadslaging over de begroting van O.K. en W. Veel sprekers hadden er, behalve hun critiek, ernstig behoefte aan, vast te stellen, dat die vernieuwing op gang is en ook minister Rutten kon zich daarbij aansluiten. De bewindsman meende, dat het niet goed zou zijn aan te nemen dat men daaraan zou twijfelen! eigenlijk dus 950 vacatures. De aan meldingen voor de kweekscholen stij gen belangrijk, zo deelde de minister mede. Van de omvorming van wacht gelders, die uit overheidsdiensten ont slagen zijn, tot onderwijzers, verwachtte hij weinig. In zijn antwoord aan de Kamer wens te minister Rutten allereerst vast te stellen, dat de onderwijsvernieuwing een vernieuwing moet zijn, die zich aller eerst behoort te voltrekken b'.nnen het bestaande onderwijssysteem als zoda nig. Maar ook dit systeem zal verande ring moeten ondergaan; daar zal men niet aan kunnen ontkomen, wanneer men alleen nog maar eens denkt aan het steeds groter wordend aantal school gaande kinderen; aan de hogere eisen, die de huidige maatschappij aan ons onderwijs stelt, aan het gebrek aan on derwijskrachten en aan de voortgaande industrialisatie van ons land. Ideeën over onderwijsvernieuwing zijn er genoeg en zij komen van alle kanten. Aan vele is echter het lot beschoren van de val lende bladeren! Wat de overlading van ons onder wijs betreft: dit is naar het oordeel van de minister inderdaad een aan gelegenheid, die niet uit het oog ver loren mag worden. Hij noemde dit een verschijnsel van maatschappe lijke aard, het gevolg van talrijke maatschappelijke factoren en dus niet het gevolg van een wettelijke regeling. Tegen deze overlading zul len inderdaad maatregelen genomen moeten worden. Mevr. Fortanier—de Wit (V.V.D.) had de minister ge vraagd of hij reeds voornemens in deze richting had. Inderdaad had de minister die. Zij hadden nog wel geen vaste vormen aangenomen, maar hij wilde toch even de sluier oplichten. Allereerst vindt hij een wijziging in de examens voor moderne talen aan de verschillende schooltypes noodzakelijk. Verder is hij van mening dat de leer stof voor verschillende vakken beperk ter zal moeten worden. Er zal vervol gens meer ruimte moeten komen voor facultatieve vakken. Tenslotte staat de bewindsman een verandering in de urentabel voor. Bjj het aangeven van de richting, waar in de onderwijsvernieuwing zich zal moeten voltrekken, betoogde minister Rutten dat het accent zal moeten komen te liggen op de vormende waarde van het onderwijs. De verandering in de maatschappij moet het onderwijs mee maken, het moet deze verandering vol gen. Met mevr. Fortanier was de minister Van mening, dat er een bewuste opvoe ding tot democratie moet komen. De burgerzin moet verlevendigd worden, ook in de school. „Wanneer daar op het ogenblik geen werk van gemaakt wordt, geloof ik, dat we ernstig te kort zouden schieten," aldus minister Rutten. Deze sfeer zou ook geschapen moeten worden bij de opleiding van onderwijzers. Het is hier 'echter vooral niet te zoeken in het invoeren van een vak. Het klaarstomen voor de toelating op middelbare scholen had de heer Peters (K.V.P.) een misdaad genoemd en ook over het vele huiswerk had hij slechte dingen te zeggen. Minister Rutten was kort maar krachtig in zijn antwoord. Huiswerk vond hij een uitwas, die be streden diende te worden. Het bestaande tekort aan onderwijs krachten vond de bewindsman niet zo onrustbarend als verschillende sprekers het wel hadden voorgesteld. Mevr. Fortanier sprak van 350 klassen zonder onderwijzers en van 600 gehuwde on derwijzeressen op de lagere scholen; Naar aanleiding van vragen omtrent het tekort aan schoolruimte deelde mi nister Rutten mede te menen, dat de scholenbouw een voorspoedige voort gang vindt en wel zodanig, dat de ach terstand in 1952 zal zijn ingehaald, zo dat de allerergste moeilijkheden, die te verwachten zijn door de grote toename van het aantal leerlingen, opgevangen zullen kunnen worden. De heer Tilanus (C.H.), die bang was voor reorganisatie in de top van het departement, kon minister Rutten ge ruststellen. Die reorganisatie beoogt slechts meer samenwerking tussen de verschillende afdelingen. Er zullen ze ker geen vacatures geschapen worden, maar er zal gestreefd worden naar een juister taakverdeling. Het antwoord op vele andere vragen heeft de minister nog in petto gehou den. Hij zal de eerste dagen nog vol doende gelegenheid krijgen om de Ka mer van antwoord te dienen. In over leg met de onderwijsspecialisten uit de Kamer werd bovendien besloten bij deze algemene beraadslaging buiten be schouwing te laten de reorganisatie van het hoger onderwijs, kunst en cultuur, met inbegrip van vorming buiten schoolverband, en het verband tussen industrialisatie en onderwijs. Over dit laatste onderwerp is heden een nota van de minister toegezegd. Het is te ver wachten, dat de latere besprekingen over de andere onderwerpen eveneens door nota's zullen kunnen worden voorbereid. Het oude kalenderblaadje was reeds meer dan een half uur afgescheurd, toen de voorzitter de algemene beraad slaging sloot. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft minister Spitzen bij de begroting van Verkeer en Waterstaat verklaard, dat hij er bezwaar tegen heeft, van de N.S. een Spoorwegdienst te maken; een bedrijf moet z.i. de volle verantwoor ding voor zijn beleid voelen. De stich ting voor de particuliere binnenvaart zegde spr. steun toe. De onbewaakte overwegen hebben de aandacht. Vol gend jaar worden er meer beveiligings maatregelen genomen. Voor de kwestie van de hulpmotor hoopte spr. een be vredigende oplossing te vinden. De tonnage-binding geldt ook voor de A.T.O. Met het rijden van auto's op Zondag is een deviezenbedrag van ƒ20 a ƒ30.000 per Zondag gemoeid. Er zijn maatregelen genomen opdat het rapport-Albarda spoedig gereed zal zijn. Wat de wilde luchtvaart betreft zei hij, dat er tegen moet worden gewaakt, dat de wilde diensten zo regelmatig op trajecten vliegen, dat aan lijndiensten terrein wordt ontnomen. In verband met vragen inzake de overvlieg-ver- boden zei spr., dat de K.L.M. door goe de service het terrein tracht te her winnen. Voor het Amsterdam-Rijnkanaal zul len geen gelden verloren gaan. Verscheidene leden bleken op een aantal punten niet bevredigd te zijn door de verklaringen van de minister, die voorts enige vragen niet had be antwoord. Hierop nader jngaande zei minister Spitzen, dat inzake de over- vliegverboden in overleg met de mi nister van Buitenlandse Zaken om zeer gewichtige redenen besloten was geen stappen te ondernemen. De minister zai deze redenen vertrouwelijk ter kennis van de Kamer brengen. De heer Van der Feltz (C.H.) trok hierop een amendement inzake veer geld op de Westerschelde in en kreeg de toezegging, dat de minister !het ta rief aan de Kamer zal overleggen. De begroting werd daarna z.h.s. goed gekeurd, evenals de begroting van het Scheepvaartfonds. ft Onder grote publieke belangstelling diende Woensdag voor de Bijzondere Raad van Cassatie het cassatie-beroep van de 50-jarige E. H. R. Ridder van Rappard, die leider is geweest van de N.S.N.A.P. Het Haagse Bijzondere Hof had hem tot de doodstraf veroordeeld. De president van de Bijzondere Raad van Cassatie, mr. Haga, nam requirant een uitgebreid verhoor af. Ridder van Rappard verklaarde, dat hij in 1931 zijn partij had opgericht. Er waren toen veertig leden. Tien jaar later telde de N.S.N.A.P. 14.000 leden. „Jullie weer afdeling trad nog bruter op dan de W. A.", zei mr. Haga. Requirant ontkende echter, dat zijn bruinhemden provoce rend en bruut waren opgetreden. Vervolgens kwam het bezoek ter sprake, dat Van R. in 1939 gebracht heeft aan een Duits militair kamp, waar Ne derlands sprekende Duitse soldaten een speciale opleiding kregen voor de inval in Nederland. Requirant gaf toe, dat hij de Nederlandse regering niet had ge waarschuwd. „U was waarschijnlijk meer pro-Duits dan pro-Nederlands?", informeerde de president De toespraken van Van R. en de leu zen als „Ein Reich, ein Volk, ein Füh- rer", die hij overal liet opkalken, kwa men hierna in behandeling. „Als je zo leest, wat u allemaal hebt geschreven, (Van onze verslaggeefster) Prof. dr. A. Michels, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit, hield gister avond in het I.C.C. voor de leden van de St. Adelbertsvereniging, afdeling Am sterdam, een lezing over het katholieke onderwijs en de noodzakelijke vernieu wing daarvan. Onder de toehoorders Waren verschillende autoriteiten van lager en middelbaar onderwijs aanwezig, alsmede Mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam, en prof. dr. W. Assel- bergs. Prof. Michels begon met critiek te geven op de bestaande vorm van het katholieke onderwijs. Hij laakte het te kort aan intellectuele en geestelijke ontwikkeling, dat, volgens spreke, "og te merken is als een st- ar Ned -a siteit verlaten heeft, el - .c.- professorsbaret heeft opgezejj- Bi jonge mensen leren niet denker., .net analy seren, zij weten geen syn.nese te Vormen en geen critirte ïeveren op datgene, Wat hun wdiv voorgekauwd. Zij wor den opgevoed tot massamens. De manier, waarop het onderwijs nu gegeven w'ordt, zo vervolgde spreker, laat ook geen gelegenheid over voor in dividuele opvoeding van het kind. Zaak Is dus, het katholieke onderwijs te ver- hieuwen, te beginnen bij de lagere School. Spr. vond het dubbel triest, dat de katholieken, die juist in hun geloof dé basis vinden van datgene, wat nodig Is om het kind tot een waarachtig mens te maken, ten achter blijven. „Wij hebben dus," zo besloot prof. Michels, „om te beginnen hier in Am sterdam nieuwe lagere scholen nodig, die zullen moeten voldoen aan de ver- hieuwde leer-methoden, en die kunnen er kómen, indien er slechts ouders en °hderwIjzend personeel genoeg te vin den zijn die het belang ervan inzien en Eventuele offers en risico's zouden wil- len aanvaarden." Hierop volgde een levendige dftcus- sie, vooral gevoerd door de vertegen woordigers van het onderwijs, waarbij then algemeen van overtuiging was dat ?e hernieuwing van het onderwijs ze- £er niet moest worden overgelaten aan 6t departement, maar dat particulier initiatief hierbij een eerste vereiste Was. Op aandringen van professor Michels werd uit de aanwezige deskundigen een commissie benoemd, die de taak op zich genomen heeft deze kwestie te bestuderen en een actie voor te berei den om inderdaad tot een tastbaar re sultaat te kunnen komen. Van deze commissie maken o.a. deel uit pater J. van Rijckevorsel S.J., rector van het St. Ignatiuscollege, mej. Osterkamp, mede-oprichtster van het Montessori- lyceum, en de heer Rutger, die ver bonden is aan het Gooise Lyceum, eveneens een school van de „nieuwe richting": De bedoeling is tevens, dat een ver slag van deze avond in een brochure Jand >k zal worden verspreid onder r tóen van de St Adelbertsvereni- dan denk je werkelijk: de man is „sta pel", zeimr. Haga. „U moet niet alles op een gouden schaaltje afwegen," meende requirant. „Neen, maar we kij ken toch wel naar de- bedoelingen van dit geschrijf en de invloed op het volk," antwoordde de president. Van R. vond de hem opgelegde dood straf niet rechtvaardig. U vindt dat u geen straf hebt verdiepd?" vroeg de raadsheer, prof. mr. Pompe. „Ja," ant woordde requirant, „want ik heb een fout gemaakt, doordat ik in oorlogstijd propaganda heb gemaakt voor aanslui ting bij Duitsland. Daardoor heb ik Ne derlanders geërgerd." „U vindt u zelf dus geen misdadiger?" „Neen, want ik heb eerlijke bedoelingen gehad." „En ook geen landverrader?" „Zeker niet," zei Van R. De procureur-fiscaal mr. Baron Van Voorst tot Voorst merkte nog op, dat hij het zo eigenaardig vond, dat requi rant in 1939, dus vlak vóór de Duitse inval, naar Duitsland vertrok. Ridder van R. antwoordde, dat hij alleen naar Duitsland was gegaan omdat hij in Ne derland geen bestaan meer kon vinden. In de middagzitting heeft de procu reur-fiscaal requisitoir genomen. Hij achtte het hoogverraad en het landver raad van Van R. naar vorm en inhoud ernstiger dan het verraad van Mussert, niet gevaarlijker. Al moge Van R. dan tegen de terreur van zijn S.A. zijn geweest, doordat hij de leider was en oprichter van de N.S. N.A.P. is hij er toch verantwoordelijk voor. Het staat vast, dat Van R. 15.000 Nederlanders tot landverrader^ heeft gemaakt. Zeer afkeurend oordeelde de procureur-fiscaal over de dienstneming van requirant bij de bijzondere eenheid, die de inval in Nederland voorbereidde. Spr. concludeerde tot verwerping van het beroep. Advertentie Stom ovetGüna CO*. M./ARTt* TOONOE* STDOIO 35. Toen de muur van de Toren der Tienduizend Uiterste Smarten eindelijk onder de bonkende slagen bezweek, hieven de gevangenen een luid gejuich aan. Nog terwijl de zware stenen neerstortten stormden zij naar voren, het licht tegemoet. Eric, die samen met Ming nog steeds do- ingang van de hal der gevangenen tegen de aanvallen der wachters verdedigde, hoorde hun geschreeuw. Onmiddellijk begreep hij wat er gebeurd was. Een zucht van verlichting ontsnapte hem. „Je mannen hebben het klaargespeeldMing! Nu snel afgedaan met deze kerels en naar hen toe." Enkele ogenblikken later hadden zij zich reeds aan het hoofd der gevangenen gesteld, die hun beide aanvoerders luidkeels begroetten. Met een handgebaar verzocht de Noorman om stilte. „Mannen!" schreeuwde hij opgewonden. „Wij hebben gedaan wat niemand ooit voor mogelijk had gehouden! Wij zijn uit de Toren der Tienduizend Uiterste Smarten ontsnapt! ThanS wordt daarginds hij duidde met zijn zwaard naar het keizerlijk paleis een aanslag op de keizer beraamd. Wie uwer volgt mij om uw recht- matige heerser bij te staan!" Een donderende bijval was het antwoord. „Val aan!" schreeuwde Eric. Het is een legendarisch verhaal geworden, deze aanval van een troep gevangenen, aangevoerd door een blanke en een in ongenade gevallen mandarijn, op het keizerlijk paleis. Als een lawine bestormden zij de trappen, ontwrongen de wachten hun wapens, forceerden de deuren en liepen iedere weerstand onder de voet. Hun wilde strijdkreten, vermengd met het zwaardgekletter, klonken schel op in de hoge gangen. Als een razende springvloed van gewéld golfden zij het gebouw binnen. Eric kon zich later onmogelijk herinneren wat er precies gebeurde. Tijdens dit, wellicht het meest roekeloze gevecht van zijn leven leefde hij als in een roes. Slechts écn gedachte hield hem bezig: op tijd te komen; Baldon en de kei2enn vóór te zijn!! Het enige wat hij later nog wist was, dat hij op een zeker ogenblik, samen met Ming en de voorste gevangenen, voor het zware gordijn stond dat de troonzaal afsloot, en met bonzend hart de kostbare stof terzijde rukte Een ontzettend tafereel ontrolde zich aan hun ogen. De troonzaal was leeg. Omgevallen meubelen en de lichamen van enkele keizerlijke getrouwen duidden aan dat er gevochten moest zijn. Dat was alles. Een ogenblik stond Eric verstard. Doch Ming stootte hem aan en duidde naar een groot gordijn, dat flauw bewoog. „Kijk daar eens, vriend Noormanfluisterde hij (Van onze Haagse redacteur) Van negenen 's morgens tot achten 's avonds, met een uur onderbreking van de zitting, heeft de Economische Politierechter te Den Haag zich gisteren bezig gehouden met de geruchtmakende deviezen-affaire, waarvoor mr. Visser en. drs. Bos ter verantwoording werden geroepen. Tegen de vroegere burgemeester van Den Haag werd een gevangenisstraf van zes maanden geëist en onmiddellijke gevangenneming. De politierechter wees de laatste eis echter af. De eis tegen drs. Bos luidde: vijf en een halve maand gevangenisstraf. Deze tjjd komt overeen met die welke hy reeds in voorarrest heeft doorgebracht. Langdurige ondervragingen en uit eenzettingen van de inspecteurs, die deze zaak hebben uitgezocht, bracht deze zitting. Zo kon men trachten vast te stellen, hoe de verdachten tewerk zijn gegaan om Zwitserse francs te. be machtigen, met name uit het, onder be heer van drs. Bos staand?, vermogen van de gewezen N.S.B.'er Bonté. Doch waar uiteindelijk de belangstel ling zich op concentreerde was het vastleggen van beider verantwoorde lijkheid en het doel, waarvoor de gel den werden besteed -1- de affaire op zich zelf genomen heeft, dit bleek wel bij deze rechtszaak, in feite niet zo schrikkelijk veel om het lijf Al naar gelang het temperament van de sprekers, fel of met een lichte ironie, botsten bij de belang rijkste vragen de meningen dér be trokkenen, maar hoe. de vork nu werkelijk in de steel steekt, heeft een critisch toehoorder niet gewaar kunnen worden. In zijn requisitoir tegen drs. Bos schetste de officier van justitie, dr. Lu- lofs, deze verdachte als iemand, die zichzelf nogal belangrijk vindt en met een zekere mate van arrogantie optrad. Zijn benoeming in Den Haag, tegen de zin van de raad doorgedreven, dankte hij uitsluitend aan zijn vriendschap met mr. Visser. De. hem ten laste gelegde deviezenovertredingen vormen slechts een onderdeql van wat men hem kan verwijten. Het bewijs voor verduistering en op lichting achtte mr. Lulofs niet te leveren en hij kon ook niet voldoende beoorde len of verdachte zich als beheerder on behoorlijk van zijn taak had gekweten. Hij hechtte evenwel meer waarde aan de verklaringen van drs. Bos dan aan die van mr. Visser deze laatste waren zo gewrongen, dat hij ze in twijfel trok. Het voorarrest van deze verdachte had S'A maand geduurd, de eis werd conform. Het schriftelijk vonnis zal 21 December worden gewezen. Jhr. Beelaerts, de advocaat van ver dachte, laakte in antwoord hierop voor eerst een z.i. onverantwoorde perscon ferentie van de procureur-generaal, die feiten had bekend gemaakt, welke op vermoedens berustten, en critiseerde scherp de voortzetting van het arrest van zijn cliënt wegens valsheid in geschrifte, nadat de beschuldiging daarvan reeds door mr. Visser was teruggenomen. Naar zijn visie had drs. Bos zich uitgesloofd ais beheerder zijn plicht te doen. Via Parijs en Zwitserland had verdachte belangrijke contacten voor informaties van achter het ijzeren gordijn, welke bewering de raadsman deed op gezag van een centrale figuur, wiens naam in het openbaar niet genoemd kon worden. Het verkrijgen van vreemde valuta voor deze arbeid moest wel op onregelmatige wijze geschieden. Op deze en andere gronden bepleitte hij ontslag van rechts vervolging. Bij zijn tweede requisitoir, dat tegen de gewezen burgemeester, zei mr. Lulofs o.m. het droevig te achten, dat mr. Vis ser niet opgewassen b'.eek tegen zijn grote verantwoordelijkheid. Het niet in bewaring stellen van de vroegere burge meester is een beleidskwestie; zeer bin nenkort zal de minister van Justitie daarover uitsluitsel geven. Ofwel verre gaande lichtzinnigheid, ofwel druk van buiten moest mr. Visser tot zijn hande lingen gebracht hebben, al wilde mr. Lulofs het woord chantage niet noemen. Het speet de officier van Justitie, dat hü mr. Visser niet sympathiek kon vinden en dat deze. na het spel verlo ren te hebben, zich ook een slechte verliezer toonde. Hij eiste 6 maanden gevangenisstraf en onmiddellijke ge vangenneming, omdat verdachte reeds te lang op vr(je voeten is geweest en wellicht zou ogen te ontvluchten. In een zeer kundig en rustig voorge dragen betoog heeft hierop de deken der Haagse advocaten, mr. A. E. J. Nysingh, de subjectieve toon van verschillende elementen in dit requisitoir gekraakt. Te veel waren daarin zijns inziens de meningen van de officier van justitie naar voren gekomen en te weinig de feiten. Hij pleitte geen onschuld, maar vervolging van zijn cliënt uitsluitend voor een deviezenovertreding. Mr. Vis ser had niet geprofiteerd van een ver mogen, dat het zijne niet was; hy be taalde de Zwitserse francs ongeveer te gen de legale koers. Voorts stelde de verdediger, dat mr. Visser niet gehan deld heeft in zijn kwaliteit van burge meester van Den Haag. De carrière van de ex-burgemeester is door zijn ontslag reeds gebroken, derhalve vroeg de raadsman voor de deviezenovertredingen zelf te volstaan met een geldboete. De vrees voor vluchten naar het buiten land achtte mr. Nysingh ongegrond, daar de pas van verdachte is ingenomen. Nadat mr.. Rinkel zich in raadkamer had teruggetrokken viel het besluit van afwijzing van de eis tot onmiddellijke ge vangenneming van mr. Visser. Aanstaan de Woensdag zal ook In'dit deel dezer rechtszaak, die dit moet de Hagenaars tot hun eer gezegd worden slechts zeer weinigen naar de publieke tribune had gedreven, schriftelyk vonnis wor den gewezen. De nieuwste aankoop van de tweede divisieclub Preston North End in de Engelse League heeft een record trans fer-bedrag opgeleverd. Voor de binnen- speler Eddie Quisley van Sheffield Wednesday werd maar liefst een som van bijna 27.000 pond sterling neerge teld. Het hoogste bedrag dat tot dusver was betaald, was de 25.000 pond waar voor Derby County in April j.l. Johnny Moris van Manchester United over nam. Advertentie DONDERDAG HILVERSUM II. 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - NCRV18.00 mu ziekcorps Leger des heils. 18.15 causerie over de middenstand, 18.30 jeugd, 13.55 een goed woord voor de goede zaak. 19.00 nieuws, 19.15 muzikale causerie, 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws, 20.05 ster- avond met familiecompetitie, 22.05 gram., 22.15 De vaart der volken, causerie, 22.55 piano en orkest, 22.45 Avondoverden king. 23.00 nieuws, 23.15 kamerkoor, 23.45 symphonie orkest. HILVERSUM I. 301 m. - AVRO: 18.00 nieuws. 18.15 sportpraatje. 18.30 strijd krachten. 19.00 kleuters, 19.05 volksmu ziekschool, 19.35 piano, 19.45 regerings- uitz., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.i5 Concertgebouworkest, 22.15 Israël op dit ogenblik, causerie, 22.25 Skymasters, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 zigeuner- muziek. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - NCRV: 7.00'nieuws, 7.15 woord voor de dag. 7.308.30 zendersluiting, 8.30 nieuws. 8.40 Te Deum, 9.00 weerrap- porten, 9.03 Handel, 9.15 zieken, 9.30 wa terstanden. 9.35 muziek bij het werk. 10.00 Mozart. 10.30 Morgendiepst. 11.00 zang en vieugel. 11.30 Weens radio orx., 12.00 Mozart. 12.30 mededelingen, 12.33 Das jungste Gericht. 13.00 nieuws, 13.15 Vrij en blij, 13.45 Sweelinck kwartet, 14.10 piano, 14.40 voordracht, 15.00 Bovd Neel strijkorkest. 15.10 koor, 15.40 voor dracht van Adventspoëzie. 16.00 viool, 16.30—17.30 zendersluiting, 17.30 Fries programma. 17.45 Amsterdams kamer muziekgezelschap. HILVERSUM I, 301 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 7.30—-8.30 zenderslui- ting. 8.30 nieuws, 8.43 Richard Crean orkest, 8 50 huisvrouw, 9.00 weerover- zicht, 9.03 Londens symph. orkest. VPRO: 10.00 Thuis, causerie, 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Wiener Bohè me orkest. 10.30 zieken, 11.00 vrouw, 11.15 accordeon orkest. 11.40 orgel. AVRO: 12.00 Renova, 12.30 mededelin gen. 12.33 sport, 12.45 Amerikaanse gram., 13.00 nieuws, 13.15 Pierre Paila, 13.45 zang. 14.00 kookpraatje, 14.20 zang en piano. 14.40 voordracht, 15.00 om- roepkamerorkest. VARA: 16.00 Film land. 16.3017.30 zendersluiting. 17.30 muzikale causerie. Gisteravond werd te Den Haag de ijshockey wedstrijd HHYC (Den Haag) Ijsvogels (Amsterdam) voor de West- Europacup gespeeld, welke in een 52- overwinning voor de Hagenaars ein digde. De tussenscores waren 02, 10, 4—0. In de eerste twee perioden van deze bijzonder spannende wedstrijd volgden de Amsterdammers in de verdediging de tactiek van voortdurend met vier of vijf man voor eigen doel te opereren, waardoor de Haagse aanval zich haast geen schietkansen kon scheppen. Pas in de laatste periode kon de HHYC-voor- hoede onder aanvoering van Van Hees- wijk, die de honderdste wedstrijd voor zijn club speelde, de Amsterdamse ver dediging meer uit elkaar halen en werd het lot van de Ijsvogels bezegeld. Over de verschillende spelperioden nog he.t volgende: Direct na -het begin is HHYC in de aanval, doch Loek weet een fout van de Haagse defensie te benutten en de score te openen. Een te ver opdringen van de HHYC-verde- diging stelt Overakker in de gelegen heid de stand op 2—0 te brengen. Er volgt nu een belegering van het Am sterdamse doel, doch er is geen door komen aan De tweede periode biedt hetzelfde spelbeeld. De Amsterdammers blokke ren hun doel, waar tegenover zij slechts sporadisch een uitval stellen, welke echter door gebrek aan combinatie geen resultaat -oplevert. Van Heeswijk scoort in deze periode na een soloren op grandioze wijze. Loek en Carrey moe ten voor enige minuten naar het straf- bankje. In de derde periode wordt Ta conis voor twee minuten rust gegeven, doch ondanks de numerieke minder heid van de Hagenaars doelpunt Van Heeswijk uit een mooie voorzet van Andreola. De Hagenaars spelen de Am sterdamse verdediging volkomen uit het verband en onder groot enthousias me van he.t Haagse publiek scoort Schwencke en bij een algemene aanval van HHYC plaatst Lamar vervolgens de puck op ongelukkige wijze in eigen doel. Tenslotte brengt Van der Baumen de stand' in deze periode op 40. De stand luidt thans: 59 Achter mij hoorde ik kreten en het geluid van dravende voeten. Ik keerde mij werktuiglijk om en zag een breedgeschouderde man met een wapperende, witte kuif meer strui kelend dan lopend op mij toekomen. Achter hem zag ik wazig een automo biel staan. Ik wist dat ik moest ijlen. Ik vroeg mij af of ik misschien getrof fen was, zonder de kogel te voelen. Ik keerde mij weer naar Bolitho en raakte hem met de neus van mijn schoen aan. Misschien was het gemeen, maar ik moest zekerheid hebben. Hij bewoog zich niet. Een paar grote handen gre pen mij bij de schouders en draaiden mij pardoes om. „Jongen.... jongen!" zei de stem van mijn vader een stem, die tegelijker tijd hees en aangedaan en ruw klonk. „Is alles goed, jongen? Heeft hij je niet te grazen genomen?" „Welnee," zei ik, terwijl mijn stem oversloeg. „Ik geloof van niet. Misschien in mijn been." En toen besefte ik dat ik mij erg vreemd gedroeg. Alles draai de in sneltreinvaart om mij heen, maar ik was me ervan bewust dat ik vader toch verwelkomen moest, vooral nu hij zo'n reis gemaakt had om mij op te zoeken. „Hallo, vader," zei ik. „Ik had u helemaal niet verwacht." Hij betastte mij, voelde langs mij heen en bekeek zijn handen, of er geen bloed aan kleefde. Nu was bij weer ge rust. Het volgende ogenblik was hij een totaal andere man geworden. „Jij, idioot!" blafte hij. Toen keerde hij zich naar Maggie, die bleek en be vend naast hem stond. „Heb je het ge zien, Pepernoot? Heb je gezien wat ik gezien heb? Hij kuierde op die revol ver af, of het een proppenschieter was! En hij schoot, zo ijskoud, alsof het een vriendschappelijk partijtje was! Heb je bet goed gezien?" „Ik ik heb het gezien," antwoord de Maggie. „Alleen ehO, Mike, je bleef tussen hem en mij. Hij kon mij niet raken,Je dwong hem „Houd op!" baste mijn vader. „Is hij mijn zoon of niet?" Hij keerde zich om naar de man die bij hem stond en keek hem woest aan, alsof hij iets beledi gends gezegd had. „En wie zijn jon gen is dat?" vroeg hij, terwijl hij de man bij een knoop van zijn jasje pakte. „Ik voelde me nog tamelijk duizelig, maar begon me toch al wat meer in mijn omgeving thuis te voelen. „Kom," zei ik, „er is immers niemand anders, die aanspraak op mij maakt." „Dat moest er nog bij komen," blafte mijn vader en toen gebeurde er iets, dat ik nog nooit had zien gebeuren, en dat ik niet gedacht had ooit te zullen meemaken. Zijn gezicht begon te trek ken en er welden tranen uit zijn blau we ogen, die langzaam over zijn ver weerde gelaat neerdrupten. „M'n zoon," stamelde hij, „m'n zoon, o, wat was ik bang en wat was ik trots!" Hij veegde zijn ogen af en sloeg zijn grote arm om mijn schouders en nog nooit was ik zo aangedaan geweest XXIV. Ik heb wel eens horen zeggen dat iemand, die een ander gedood heeft, altijd berouw voelt. Wat anderen be treft, kan dit wel zo zijn. Maar ik, die de albino gedood had, was me van g'een spijt bewust. Ik voelde me alleen maar ontzettend opgelucht 'en ik was dankbaar dat ik hem de baas was ge bleven. Niet dat ik trots was op het geen ik gedaan had. Ik zal er nooit op pochen, maar evenmin zal ik er ooit wroeging over hebben. Die avond zaten we met zijn allen a'an tafel. Erg veel honger had ik niet, maar mijn vader at als een wolf en Maggie Jones deed niet voor hem on der. Mollie Tacker zat met een spotten de trek op haar gezicht; ze at traag en sloeg ons drieën opmerkzaam gade. „Ik word doof van zoveel stilte," ver klaarde mijn vader, en hij trok een gri mas naar de open deur, waardoor een stuk van de woestenij buiten te zien was. „Als u wilt, zal de bulldozer wel een slaapliedje zingen, mijnheer Strawn," zei Maggie Jones. „Niet zo brutaal, pepernoot." antwoord de vader. Hij wendde zich tot mij. „Kun jij het in die kale vlakte uithouden?" vroeg hij. Dat was een vraag, die ik niet zo maar met ja of nee kon beantwoorden. „Er zijn dagen geweest dat ik het hier haatte en dagen dat ik ervan hield." zei ik. „Ik houd van de schoonheid en de grootsheid van dit landschap. Ik ben opgegaan in het verlangen een paar hectaren aan deze woestijn te ontruk ken en ze vruchtbaar en productief te maken, 's Nachts werkten de stilte en de eenzaamheid weldadig op mijn ge moed. Ik hunker naar het moment, dat er water uit onze put zal komen, om de dorst van deze bodem eindelijk te lessen en als eenmaal de velden groèn zijn, zal ik geen grotere voldoening kennen „Maar?" vroeg mijn vader. „Maar toch ligt het mij niet," zei ik. „Je hebt me beloofd bet een jaar vol te houden," zei hij. „En ik zal mijn belofte nakomen," antwoordde ik. „Vanmiddag zijn de bakens verzet, zoon." zei hij. „Ik had zo mijn ideeën en ik heb je dit min of meer opgedrongen. Ik had zo verstandig moeten zijn te be denken, dat een vader zich niet in de zaken van zijn zoon dient te mengen. Ik heb gezien wat voor kwaad daaruit kan voortvloeien. Ik ben een oude doordrij ver. Omdat ik het zelf in een bepaalde richting nogal ver geschopt heb. dacht ik dat die richting de enig goede was." „Voor u was het een goede richting," zei ik. Ik zag dat hij niet goed wist wat te zeggen en dat hij naar een antwoord zocht. „Wat ik niet inzag," zei hij, „dat was dat een mens een ander iemand kan zijn. als hij dat uit alle macht wil. Weet je. ik dacht dat professoren en schrijvers en artisten alleen maar zo waren, om dat ze geen lef hadden het dagelijks leven het hoofd te bieden. Neem jou bij voorbeeld. Ik was reusachtig teleurge steld omdat je er niets voor voelde de maatschappelijke strijd aan te binden. Je schreef liever verhaaltjes over dode mensen en bleef liever in een glazen huisje zitten koekeloeren, in plaats van eruit te komen en het leven uit te dagen Ik schaamde me voor je. Ja. En ik dacht dat ik een man van je kon maken." (Wordt vervolgd) 1. Brussel 10 7 1 2 15 6242 2. Luik 8 6 1 1 13 6035 3. Parijs 6 5 0 1 10 3516 4. H H Y. C. 6 4 0 2 8 28—15 5. Ijsvogels 7 1 3 3 5 2832 6. Antwerpen 8 2 0 6 4 29—48 7. Lions 8 1 1 6 3 2151 8. Tilburg 5 0 0 5 0 1445 Gisteren is bekend gemaakt dat de Tour de France in 1950 volgens dezelfde formule georganiseerd zal worden als in 1949, dus met nationale, Frans-regio nale en buitenlandse ploegen. Het totaal aantal deelnemers is vastgesteld op 116, verdeeld over drie nationale ploegen (Italië, België en Frankrijk) van elk tien man, vijf Frans-regionale teams even eens yan 10 man en zes buitenlandse ploegen (Nederland, Luxemburg, Zwit serland, Italië B, België B en vermoe delijk een internationale equipe met Spanjaarden) van elk zes man. De tour zal in dezelfde richting als in 1949 worden gereden, dus om de West, en er komen twee ritten tegen het uur werk, een voor de Pyreneeën en een na de Alpen. De tijdsvergoedingen voor de winnaars der etappes worden verminderd, terwijl de toegestane tijdsoverschrijdingen voor de laatkomers eveneens worden geredu ceerd en wel van 10 tot 8 procent voor de vlakke en van 15 tot 12 procent voor de berg-etappes. Zoals bekend zal de Tour van 13 Juli tot 6 Augustus worden gereden. De Eerste Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot toepassing ten aanzien van het be drijfsleven van de artikelen 80 en 152 tot en met 154 van de Grondwet. Aan dit verslag is het vo'gende ontleend: Vele leden betuigden hun instemming met de strekking van het wetsontwerp, al moesten zy ten aanzien van enkele onderdelen meer ot minder zwaar we gende bedenkingen opperen. Verscheide- nen hunner verklaarden, de totstandko ming van de P.B.O. om twee redenen van bijzondere betekenis te achten voor Ne derlands sociale en economische herstel. Naar hun oordeel moet een functio nele decentralisatie van het overheids beleid op sociaal en economisch gebied door middel van de P.B.O. urgent wor den geacht. Voorts is deze bedrijfsor ganisatie van belang, omdat in haar organen de medezeggenschap van de arbeiders en van de door dezen ge vormde organisaties, in de huidige phase van de maatschappelijke ont wikkeling van de grootste betekenis, tot stand kan komen. Enige leden wensten nadrukkelijk vast te stellen, dat zy, ook los van het constitutionele bezwaar, reden hadden om hun stem aan het wetsontwerp te onthouden. De verdedigers van het beginsel van de souvereiniteit in eigen kring, van het subsidiariteitsbeginsel en van de auto nomie van organen uit het maatschap pelijk leven zelf hebben gezamenlijk de weg gewezen, waarlangs het Neder landse volk het probleem van de be drijfsorganisatie tot oplossing zou kunnen brengen. Tal van leden verklaarden de tot standkoming van een wettelijke regeling als de onderwerpelyke te beschouwen als een noodzakelijke stap naar een maatschappelijke hervorming, welke enerzijds aan het bedryfsleven een eigen sociaal-cconomische laak laat ter ver vanging van de steeds verder voortge schreden staatsbemoeiing, en anderzyds, met uitbanning van de klassenstryd, de concrete vormen beoogt te vinden van een nauwe samenwerking tnssen kapi taal en arbeid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3