Nog enkele dagen\ 5 loonsverhoging noodzakelijk geacht GEEN VORMING VAN LEGER IN OOST-DUITSLAND? Beslissing over lonen en prijzen vóór Kerstmis te verwachten K.A.B. wenst bindend voorschrift met minimum van f2 per week Vim grote aanval van Darul Islam STALEN EILANDEN IN DE OCEAAN Jacht naar olie kent geen grenzen Tot hoofd en hart WERKGEVERS TEGEN VERPLICHTING Middenstanders wensen niet gelag te betalen Het weer Rusland zou eerst de ontwikkeling in het Westen willen afwachten GROTEWOHL HEEFT NU LONGONTSTEKING Staking in Londense centrales duurt voort WONINGPRODUCTIE OP VOOROORLOGS PEIL Bus met arbeiders geslipt Botsing op onbewaakte overweg VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24642 V oorwaarden Loonsverhoging dient doorberekend te worden Speculaties over de prijzen Monty's bewering ontkend PLAKZEGELS Onrust in Surabaja MINISTER VAN SCHAIK OP TERUGWEG tegen Leopold III pipP Nachtmissen in de Nieuwjaarsnacht Z. H. do Paus geeft verlof Aankomst „Zuiderkruis" J' Huur wordt geleidelijk hoger Vele gewonden Eén dode, één zwaargewonde PRIKKELLECTUUR Weer geldboeten geëist BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumohlusstr 45. tel 3998 Voor klachten over de Bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boeirigter Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Inaezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonde' opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De laatste voorbereidingen voor de overdracht van de souvereiniteit i e laatste voorbereidingen voor de overdracht van de souvereiniteit van Indonesië volgen elkander in snel tempo op. Alsof er geen Eerste Kamer meer is, die nog haar goedkeu ring met een tweederde meerderheid aan het wetsontwerp moet geven, gaat znen zowel hier als in Indonesië zijn gang, daarbij blijk gevend de hele Eer ste Kamer-affaire als niet veel meer dan een farce te beschouwen. Minister Van Maarseveen deed deze week wel een tikje verontwaardigd, toen bekend Werd, dat de eerste T.N.I.-troepen Ba tavia reeds waren binnengerukt tegen de gemaakte afspraken in, maar wij geloven niet, dat men al te veel waar de moet hechten aan zijn schijnbare boosheid en in ieder geval zal de T.N.I. zich er al heel weinig van aantrekken. Trouwens, dat nu reeds vóór de be slissing van de Eerste Kamer een Hoge Commissaris benoemd is, lijkt ons ook niet geheel in de staatsrechtelijke volg orde te passen. Intussen heeft het voorlopige re publikeinse parlement, het K.N.I.P., in Djocja de overeenkomsten van de R.T. Conferentie goedgekeurd en heeft Sukarno de Nederlanders en Indo-Euro peanen, die zich, naar wij menen te recht, niet erg gerust voelen over de toekomst, moed ingesproken en hun verzekerd, dat de constitutie het recht op bescherming waarborgt. Wij nemen aan, dat Sukarno op het ogenblik wer kelijk meent wat hij zegt, maar de vraag is veeleer of hij de communisten, die zich, na het jongste veto in dé Vei ligheidsraad van de Sovjet-Unie, op nieuw aangemoedigd voelen overal op de chaos aan te sturen, en de Darul- Islam, welke hier en daar reeds een ware terreur uitoefent, in bedwang kan houden. En nu noemen wij nog slechts dc twee grootste haarden van onrust. Dat over het algemeen de fe derale gebieden en de minderheden zich onder de steeds knellender wor dende greep van de republiek aller minst gerust gevoelen behoeft geen be toog. De minderheden laten niet na vrijwel dagelijks het geweten van het Nederlandse volk wakker te roepen en het te wijzen op de schandelijke ma nier, waarop zij in de hoek worden ge drukt. Wat de federalen betreft valt het nu al op, dat bijv. een sultan Ha- mid door Djocja zoveel mogelijk op de achtergrond wordt geschoven. Wij kun nen nu nog slechts symptomen signa leren. Wellicht dat het ons vóór wij een jaar verder zijn niet moeilijk zal zijn, duidelijk aan te tonen, op hoeveel punten de overeenkomsten van de Ron de-Tafelconferentie zullen zijn geschon den. Maar, zal men misschien zeggen, er is toch nog een internationaal fo rum: noemen wij slechts de Ver. Na ties, en de Veiligheidsraad, die o.a. door middel van de U.N.C.I. toezicht blijven uitoefenen op de naleving van het plechtig overeengekomene. Wij lullen zien. Men vergete echter niet, dat de verhoudingen op internationaal terrein reeds aan het verschuiven zijn. Was de ommekeer in de partijverhou dingen in Australië, waar Labour, de gevangene van de nogal communistisch getinte vakverenigingen, na de verkie zingen het roer aan de liberalen heelt moeten overgeven, enige jaren eerder geschied, dan zou Nederland waarschijn lijk niet in zulk een onmogelijke dwang positie zijn geplaatst als thans. Ook En geland begint zich, nu de Ver. Naties, aangemoedigd door hun succes in In donesië, neiging tonen, hetzelfde spel op het Britse Imperium toe te passen, on behaaglijk te voelen. Het zal intussen Voor onze Nederlandse politici en di plomaten interessant zijn, hoe Engelahd op een eventuele druk van de Ver. Na ties reageert Een voorproefje kregen Wij onlangs reeds, toen Bevin in niet mlis te. verstane bewoordingen iedere controle door de Ver. Naties op Brits overzees gebied afwees. Men zal ons mis schien tegenwerpen, dat Engeland nog een grote machtige mogendheid is. die zich zelfs, door Amerika niet op zij zal laten schuiven. Dit is waar. Maar het is ook waar, dat er geen Britse politicus ook al behoort hij tot de Labourpartij, gevonden zal worden met een mentali teit als bijv. een Schermerhorn, Goed hart of Logemann. Hetzelfde zal men ook gewaarworden Wanneer de Ver. Naties druk zullen gaan uitoefenen op het Franse impe rium. Nog slechts enige dagen scheiden ons Van de beslissing der Eerste Kamer. Zij is. zoals uit het bovenstaande blijkt, in een nog moeilijker dwangpositie ge plaatst dan onlangs de Tweede Kamer, zij mag nog meespelen, maar meetellen doet haar beslissing nauwelijks meer. tenminste als men ziet wat de laatste dagen is geschied. Dan gaat de vlag met het rood. wit, blauw, neer. En velen zullen juichen en nauwelijks voelen, da' er iets wat eeuwenlang verbonden was. Wordt losgescheurd en wonden maakt. Welke nooit meer helen zullen. De vlag gaat neer in Batavia. Heel, heel mis schien mag zij blijven wapperen in Nieuw Guinea. Maar ook hierover halen sommige Nederlanders hun schouders op. Wat. betekent Nieuw Guinea, wat betekent een vlag? De verbondsraad van de K.A.B., bestaande uit de besturen van alle aange sloten vak- en standsorganisaties, heeft zich Donderdag de gehele dag bezig gehouden met het vraagstuk van de lonen en prijzen. Aan het einde der bijeenkomst is een resolutie aangenomen waarin de verbondsraad zijn stand punt heeft vastgelegd. Hij acht het allereerst een eis van sociale rechtvaardigheid en voor de hand having van orde en rust noodzakelijk, dat per 1 Januari 1950 verplicht wordt voorgeschreven in bestaande C.A.O.'s en loonregelingen een clausule op te nemen, waarin de uitbetaling van een individuele 5 loonsverhoging verplicht wordt voorgeschreven met een minimum van 2.per week voor de vol wassenen, alsmede voor alle gehuwde en daarmee gelijk te stellen werknemers. gesproken werd, dat zou worden ge vraagd een verhoging met 5 pet. met een minimum van 2.50. In de Stichting werd met de werkgevers echter geen overeenstemming bereikt. Met de rege ring had op 2 December een bespreking plaats, waarbij bleek dat zij wel bereid was tot enige verhoging, maar bezwaren had tegen verhoging met tenminste 2.50. Voor gevallen waarin geen C.A.O. of loonregeling bestaat moet deze 5 pet. met een minimum van 2.worden uitgekeerd boven het rechtens gelden de loon-inkomen, provisies en officieel goedgekeurde toeslagen aan dé volwas sen werknemers. De jeugdlonen dienen voorts van het achttiende jaar af te worden aange past aan de nieuwe loonbedragen voor volwassen werknemers. De kinderbij slag moet van het eerste.kind af equi valent aan de loonsverhoging verhoogd worden. De uitkeringen krachtens pen sioenregelingen. sociale bijstandsrege- lingen, de uitkeringen krachtens de invaliditeitswet, de noodregeling ou derdomsvoorziening alsmede de lonen van de D.U.W. dienen eveneens met 5 pet. te worden verhoogd. Tenslotte zal de loongrens voor de sociale verzeke ringswetten vérhoogd moeten worden van 3750.tot ƒ4500.per jaar. De K.A.B. is bereid op construc tieve wijze mede te werken aan een zodanige opvoering van de produc tie, dat het evenwicht in de beta lingsbalans bij handhaving van het consumptiepeil van de sociaal zwakkere groepen en uitvoering van de noodzakelijke investeringen kan worden verkregen. Zij is van me ning, dat de vermeerdering van de productie en niet de vermindering van de consumptie van de werk nemers beschikbaar behoort te ko men voor export en investeringen. Voor wat de sociale positie van de minst-draagkrachtigen betreft, waarbij de K.A.B. vooral denkt aan de grote gezinnen met niet-verdienende kin deren, moet de Verbondsraad het ern stig betreuren, dat de door een aantal katholieke werkgevers reeds geruime tijd uitbetaalde extra-kinderbijslag niet in ruimer kring toepassing heeft ge vonden. Naar het oordeel van de Verbonds raad zou het van wijs beleid getuigen, indien de regering door middel van een elastische subsidie-politiek de prijzen een verdere loonsverhoging noodzakelijk is, zodra een in onderling overleg vast te stellen prijsstijging is geconstateerd. Als in voldoende mate met deze voorstellen rekening wordt gehouden, machtigt de Verbondsraad het Ver- bondsbestuur medewerking te blijven verlenen aan dc loon- en prijspolitiek der regering. Hij stelt daarbij als voorwaarde, dat de Overheid zorgt voor het in acht nemen van de nodige soberheid; allereerst zij zelf en daar naast alle groepen der bevolking. Ze zal o.a. aan economisch niet verant woorde uitgaven, die geschieden op grond van fiscale overwegingen, een einde moeten maken. Voorts acht de Verbondsraad het een eis van sociale en verdelende rechtvaardigheid, dat ook de werk nemers 'mede aandeel verkrijgen in de investeringen. Aan het vaststellen van deze resolu tie is een uitvoerig debat vooraf gegaan. In de morgenuren gaf de voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn voor de vertegenwoordigers van de 300.000 aangesloten leden waarbij vertegen woordigers der ambtenaren een ver slag van het loonbeleid. dat de laatste maanden door het verbondsbestuur was gevoerd. Uit de mededelingen van de ver- oondsvoorzitter valt op te maken, dat er een crisis in de Stichting van de Arbeid heeft gedreigd. De K.A.B.- leiding had laten weten, dat het ar beidende volk door zijn arbeid en zijn soberheid reeds zijn offers voor het land had gebracht. Dat was een fundamehteel oordeel, zei de heer De Bruijn, en in de Stichting kon geen overeenstemming worden be reikt. Besprekingen leidden tot een compro mis met voorstellen van het N.V.V. Af- Bjj de jongste besprekingen in de Stichting van de Arbeid deden de ver tegenwoordigers van de vakcentralen enige concessies. Zjj verminderden het gevraagde minimum tot 2.per week. Voor de lonen der jeugdigen tot 17 jaar zou geen verhoging gelden. Van 18 jaar af zou drie pet. worden gegeven tot de volwassen leeftijd. Gehuwden en kost winners zouden 5 pet. krijgen. De loon grens voor de sociale verzekering zou op 1.500 worden gesteld. Bekend is, dat dc werkgevers geen verplichte verhoging der lonen met 5 pet. willen, maar slechts een algemene vergunning om de lonen maximaal met 5 pet. te verhogen. Zij willen wel de toepassing van deze vergunning met klem aanbevelen. Zeventien sprekers voerden het woord over de mededelingen van de heer De Bruijn. In hun betoog overheersten twee klachten algemeen. Waarom vroegen de meesten. moet over deze gehele kwestie van lonen en prijzen zo'n grote geheim zinnigheid worden betracht? Al twee maanden lang weten de vakbondleiders dat er onderhandeld wordt. Zij zijn op de hoogte van de vele conferenties en besprekingen, maar moeten zwijgen. Dat is onbevredigend tegenover de leden, die het grootste belang hebben bij wat gaat gebeuren. Als de verhoging niet verplicht wordt voorgeschreven zo luidde de tweede algemeen gemaakte opwerping dan komt er niets van terecht Deze loons verhoging moet bindend worden voor geschreven. De besturen van de drie centrale mid denstandsbonden hebben zich beraden welke maatregelen er noodzakelijk voor de middenstand genomen moeten wer den wanneer een loonsverhoging door gang vindt. Men achtte dit beraad nood zakelijk, daar het nu ook weer dreigt te gaan als in November 1948 bij de één gulden tijdelijke loonbijslag. Ook toen zijn het huns inziens de midden standers, detaillisten en ambachtspa troons geweest die met name het gelag betaalden. De besturen zijn van oordeel dat ter tegemoetkoming in de hogere bedrijfs lasten en de verhoogde levensstandaard de volgende maatregelen gemotiveerd zijn: De loonsverhoging worde als kos tenfactor beschouwd en dient doorbere kend te kunnen worden; de omzetbelas ting dient zo spoedig mogelijk bij de bron geheven te worden; in de aan gekondigde wijzigingen van de onderne mingsbelasting worde de vrijstelling van het winstbedrag ten minste gebracht op f 5000 en uitgebreid tot firmanten, ter wijl aangenomen wordt dat voor het be lastingjaar 1950 de ondernemingsbelas ting geheel zal vervallen; er dient een hogere belastingaftrek voor levensonder-1 jpmen' houd plaats te vinden voor niet werkne mers (tot een bepaalde inkoroengrens) Overal in Indonesië worden lhans de Nederlandse patrouillegebieden, soms bij gehele regentschappen tegelijk, aan de T.N.I. overgedragen. De Nederlandse driekleur wordt gestreken en de Republikeinse vlag gehesen. De overdracht van een post Bojolali in Midden-Java. De vertrekkende Nederlandse comman dant schudt zijn opvolger de hand. Andrei Vishinsky, de Sovjet-Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, zou de Oost-Duitse regering gisteravond hebben meegedeeld, dat Rusland pas dan tot de instelling van een Oost-Duits le ger zou besluiten als een West-Duitse gewapende macht zou zijn opgericht. Volgens Duitse kringen, die beweren in nauw contact te staan met de Oost- Duitse regering, zou Vishinsky er de nadruk op hebben gelegd, dat de volks politic niet te zeer het karakter van een para-militaire organisatie moest aanne- (Van onze Haagse redacteur) De Raad van Economische Aangelegenheden in het Kabinet heeft zich gister morgen bezig gehouden met het vormen van een oordeel over de voorstellen inzake de loonpolitiek, welke ingediend zijn door de Stichting van de Arbeid. Heden zal hierover met deze Stichting overleg worden gepleegd. Een van de belangrijkste kwesties, welke hierbij een rol spelen, is de vraag of de loons verhoging zal worden toegestaan, dan wel verplicht zal worden gesteld. Van de zijde der vakcentrales voorziet men het laatste als noodzakelijk voor het bewaren van de arbeidsvrede. De werknemersorganisaties menen, dat 5 pCt. loonsverhoging noodzakelijk is om de prijsstijging tot op heden te compen- binnen beperkte grenzen zou weten »e Serl": dH W" dUS n5et ZCggen' dBt Verdere PriJs ver hogingen hiermede reeds "Seri. wsrdpn «PKevangen. Links en rechts hoort men inmiddels speculaties over prijzen, die nog de hoogte in zouden gaan. Men krijgt ech ter de indruk, dat de arbeidersorganisa ties piet direct te hoog te paard hebben willen klimmen: het is moeilijk thans eisen te formuleren voor een goeddeels nog onzekere toekomst. Zo kan men spreken over op handen zijnde prijsver hogingen. maar ook verlagingen zijn te verwachten. De daling van de kaasex port bijv., tengevolge van de Deense concurrentie, zal vermoedelijk resulte ren in een mogelijk vrij aanzienlijke verlaging van de prijs op de binnen landse markt. Een andere kwestie is, dat nog in het geheel niet te zeggen valt, hoe het graan jaar zal worden. Omstreeks September 1950 zal men zich waarschijnlijk een beter oordeel kun nen vormen hieromtrent en opnieuw de loon- en prijspolitiek onder de loupe nemen. Voor wat de thans lopende onderhan delingen betreft, wordt gehoopt, dat vóór Kerstmis de beslissing zal vallen. Het zal dan nog slechts kort dag zijn, vooral voor de grote bedrijven, om de loonsverhoging met ingang van 1 Ja nuari administratief te regelen. Vishinsky, die Woensdag te Berlijn :s aangekomen, had gisteren een langduri ge conferentie met Wilhelm Pieck en Walter Ulbricht. de premier en plaats vervangende premier van de Oost-Duit se regering, aldus deze kringen De Sovjet-minister zou hebben gezegd, dat men in de nabije toekomst geen op zienbarende veranderingen in de Ru" sisch-Duitse betrekkingen moest ver wachten. Het voornaamste onderwern van bespreking met de Oost-Duitse poli tieke leiders zou de ontwikkeling van de gebeurtenissen in West-Duitsland zijl' geweest. Vishinsky zou hebben meegedeeld, da' het nog niet opportuun zou zijn voor de Duitse regering, om het lidmaatschap van de Cominform te verzoeken. Een half uur voordat Vishinsky de voornaamste geallieerde functionaris sen gisteravond in het huis der Sov jetcultuur op een receptie zou ontvar- gen. werden, strenge veiligheidsmaat regelen genomen. Honderden zwart- geüniformeerde leden van de Oost- Duitse volkspolitie, gewapend met ka rabijnen en revolvers en gesecuït deerd door verschillende secties Sov jet-soldaten met bontmutsen en torn myguns, zetten de Unter den Linder af en ontruimden de straat. De Westelijke geallieerde autoriteiten ontmoetten hier voor de eerste maal of- firieel de leden van de Oost-Duitse re gering. Een Britse gast, die de receptie bijwoonde, verklaarde naderhand tegen over de pers, dat de atmosfeer zerr vriendschappelijk was. De geallieerde autoriteiten, onder wie de drie Westelijke stadscommandanten van Berlijn, werden echter aan de Duit sers voorgesteld. Vishinsky bracht tijdens de receptie een dronk uit op ..de nieuwe Duitse d> mocratische republiek, vriendin van de Sovjet-Unie" De toast werd beantwoord door president Pieck. die dronk op de gldrie van de Sovjet-Unie en de liefde voor generalissimo Stalin." De secretaris van de permanente com missie van de landen der Westerse Unie heeft gisteren meegedeeld, dat het be richt van het New Yorkse blad „Daily Compass", volgens hetwelk de opper bevelhebber van de strijdkrachten der Westerse Unie, veldmaarschalk Mont gomery, zon hebben voorgesteld tot her bewapening van Duitsland over te gaan, onjuist is. Zoals wij enige dagen geleden berichten, zou Montgomery zich vol gens dit blad in deze zin hebben uit gelaten tijdens zijn jongste bezoek aan de Verenigde Staten. Naar eerst Donderdag werd vernomen, •s de vorige week Donderdag een T.N.I.- Post in Doekoeh Kesambi nabij Proe- Poek aangevallen door een bende van circa vijfhonderd gewapende leden van de Darul Islam. Het vuurgevecht, waar bij de bende twintig man verloor, duur de vier uur, de T.N.I. leed geen verlie- len. Te Surabaja zijn opnieuw acht auto's met chauffeurs verdwenen, terwijl wederom enkele overvallen, berovingen en inbraken worden ge meld. Ook op het stationsemplace ment was het onrustig als gevolg van schietpartijen tussen de bewa kers en rampokkers, van wie twee werden gewond. Wegens het veel vuldig voorkomen van plundering van treinen aan de rand der stad is besloten de stationsbewaking uit te breiden. Het nationale comité van voorberei ding te Batavia heeft meegedeeld, dat Hedenochtend is minister Van Schaik Constellation uit Batavia naar Ne tland vertrokken. het van verschillende zijden geruchten heeft vernomen over te Batavia heer sende vrees, dat zich incidenten zullen voordoen, waardoor het geraden zou zijn zich niet buitenshuis te begeven. Het comité verklaart met nadruk, dat dergelijke geruchten ten enen male on juist zijn. Zowel vóór als na de souve- reiniteitsoverdracht zullen de officiële instanties met alle haar ten dienste staande middelen de orde en veiligheid handhaven. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft gisteravond gemeld, dat zich bij de ziekte van de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl complicaties hebben voorgedaan. De ziekte, welke zich eerst voordeed als influenza, zou zich ver ergerd hebben tot longontsteking, aldus A.D.N. Grotewohl wordt in een Sovjet-mili tair hospitaal in Berlijn verpleegd, maar de West-Duitse pers is van mening, dat zijn ziekte hoofdzakelijk van politieke aard is. Dit wordt door mevr. Gro tewohl, die een bezoek aan haar broer in Brunswijk in de Britse zone brengt, tegengesproken. Het onder Amerikaans toezicht ver schijnende blad „Der Abend" schrijft, dat Otto Grotewohl in een Russisch ziekenhuis „behandeld" wordt door pro fessor Gerson, een der onderzoekers, die kardinaal Mindszenty voor diens pro ces in Boedapest murw maakte. De Belgische socialisten verkopen thans plakzegels ter waarde van 10 frs. voor het vormen van een fonds ter bestrijding van de terug keer van Koning Leopold. De zegels zullen op socialistische vakvereni- gingskaarten, partijkaarten en coö peratieboekjes geplakt worden. Stalen eiianden, soms tien tallen mijlen uit de kust van de Golf van Mexico, verrij zen massief boven het grijze woelende vlak van de oceaan. Boven deze eilanden priemen boortorens hoog in de blau we lucht. Boorders, technici en assistenten uit de prairies van Wést Texas, waar zelfs een roeiboot geen excuus heeft voor haar aanwezig heid, krijgen zeebenen op de vele kleine motorbootjes, die bedrijvig heen en weer va ren tussen de kust en deze eilandjes. Deze merkwaar dige feiten markeren een be langrijk gebeuren, n.l. van onder de spiegel van de oce aan vloeit olie naar de raf finaderijen, waar de produc ten worden vervaardigd, zon der welke de huidige samen leving het niet meer kan stellen. Het geologisch ver nuft van de laatste jaren en het bekende risico van ca. 100 mill, is begonnen re sultaat af te werpen. De pi onier van deze wijze van olie boren is een dochtermij. van de Standard Oil Co. of New Jersey aan welks mij.- blad „The Lamp" wij de di verse gegevens ontlenen. Ongeveer vijftig mijl van New Orleans, en zeven mijl buiten de kust van Grand Isle (Louisiana) construeer den haar ingenieurs in 1948 een groot stalen platform. 100 stalen pijpen van ieder 84 meter lang werden in de bodem. 15 meter onder de spiegel van de oceaan, ge dreven. Op deze stalen fun dering werden twee plat forms aangebracht. Het on derste platform bevindt zich 10 meter boven de zeespie gel, zodat deze door de hier nogal eens voorkomende stormen opgezweepte golven niet kunnen worden over spoeld. Op de beide plat forms werden een boorto ren, machinekamer en onder komens voor 54 man ge bouwd, want de arbeiders verblijven dag en nacht op het eiland. Er moest derhal ve worden gezorgd voor een keuken en een eetzaal, voor vers water tanks, olietanks enz. De gehele bouw van het stalen eiland nam slechts vier maanden in beslag. De bouwkosten bedroegen 1.2 millioen, terwijl de eerste boring nog een driekwart millioen dollars zou vereen, terwijl men nog niet eens zeker wist of er wel olie on der het eiland zou zitten. Eind Maart 1948 kon men met de eerste boring een aanvang nemen, welke, om kort te gaan, min of meer een fiasco werd. Men vond slechts een zoutlaag, dat overigens wel een bevesti ging gaf, dat er olie in de buurt moest zitten. Een tweede boring, waarbij men van het eerste gat zijwaarts uitweek, bracht echter het gewenste resultaat. Uit 2670 meter diepte vloeide olie in de tanks. No had men niet alleen zekerheid, maar ook de olie zelf. De ingenieurs hadden intussen niet geheel en al stil gezeten, want zij waren inmiddels tot de be vinding gekomen, dat een zo massief en kostbaar platform als dit eerste in het geheel niet nodig was. Men ontwierp nieuwe bouwplannen en thans heeft deze Mij. dertien eilanden geconstrueerd, die de helft kleiner zijn dan het oor spronkelijke type en twee stuks die zelfs nog kleiner zün. Vroegere marine-lan dingsschepen, die aan het platform gemeerd liggen, fungeren thans als kwartier voor de arbeiders, terwi.il zii tevens dienen als maga- zün voor het boormateriaal. Het weer bleef echter het voornaamste probleem, waar mede men had te kampen. Van April tot September ondervindt de Golfkust de furie van orkanen en zware regens, juist gezegd comple te waterhozen, overspoelen de kust. En nu mogen deze stalen eilanden nog zo mas sief en onwrikbaar de los geslagen elementen tarten, voor de mensjes erop zijn er dan toch wel comforta beler oorden dan de stalen giganten, wanneer de zware stormen bergachtige water massa's naar de kust stu wen. Zelfs Grand Isle is niet eens zo heel veilig, wan neer de wind zich erg kwaad maakt. Wanneer het O- (voor orkaan) dag is. komt een door de Mij. met militaire precisie georganiseerd plan van actie in werking. Een meteoroloog, uitgerust met de modernste appara ten, zelfs radar, waarschuwt onmiddellijk de staf, wan neer hij 'een zware wind constateert, ongeacht hoe ver deze nog verwijderd is. Wan neer het nu blijkt, dat een orkaan zijn weg naar de Grand Isle neemt, komt de evacuatie-machine in wer king. De radiokamer van het hoofdkwartier, waarschuwt dg boormeters op ieder der platforms. Ongeacht hoe het boren op dat moment ver loopt, hijsen de boorders en zijn helpers de boorstang uit het boorgat sjorren alles zo stevig mogelijk vast en bege ven zich op het motorbootje, dat altijd aan het platform ligt en varen daarmede naai de kust. De marinelandings vaartuigen maken zich los van de platforms en gaan aan hun ankers de s.orm liggen uitrijden. Het naar de kust varende personeel vindt aan land een vloot van auto's, we ke de mannen een eindweegs het land in brengen, waar zij dan rustig het uitrazen van de storm afwachten. Gedurend een storm blijft geen levencte ziel op het platform of dc landingsvaartuigen. Weer en zee maken de ex ploratie van ,.diepzee"-olie kostbaar. Maar zee en weer kunnen de oliemensen niet weerhouden. Als zij olie rui ken, zullen ze de olie krijgen ook. m Z. H. Paus Pius XII heeft verlof gegeven tot het lezen van nachtmissen in alle kerken ter wereld in de Nieuw- jaarsnacht ter viering van het 25ste Heilige Jaar, aldus is gisteren volgens Reuter te Vaticaanstad bekend ge maakt. De gelovigen is tevens toege staan in deze Mis de H. Communie te ontvangen, mits zij twee uur van tevo ren nuchter blijven. Tijdens of na de Mis moeten gebeden gestort worden voor de intenties van het Heilig Jaar. De plechtigheid zal niet langer dan twee uur mogen duren. Italiaanse regeringsfunctionarissen ver klaarden te Rome, dat krachtens een ter gelegenheid van het Heilig Jaar uit gevaardigde amnestie 8.000 gevangenen zuller. worden vrijgelaten. Alle gevan genisstraffen, behalve die voor finan ciële misdrijven, zullen met een derde verminderd worden tot een maximum van twee jaar. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Zoals reeds gisteren werd verwacht, besloten de stakers in de vier Londense electrische centrales gisteren op een massabijeenkomst de arbeid te hervat ten en' af te wachten, totdat bevoegde vertegenwoordigers van de betrokken partijen een nieuw voorstel zouden doen om tegemoet te komen aan de grieven van de arbeiders over de toe slag voor vuile arbeid, verricht in hoge temperaturen. Doch de zucht van opluchting, die door Whitehall en de rest van Londen ging, was voorbarig. Toen n.l. de arbei ders zich naar de centrales begaven om de arbeid over te nemen van de te werkgestelde. troepen, vonden zij aan de ingang van de fabrieken een medede ling van de Britse Electricity Autho rity, dat in verband met zekere verkla ringen door de arbeiders begrepen diende te worden, dat zij „onvoorwaar delijk" de arbeid hervatten. Het perso neel weigerde zich hierbij neer te leg gen en eiste intrekking van de term „onvoorwaardelijk". En daarmee begon de staking opnieuw, behalve in de elec trische centrale te Barking, waar de arbeid hervat werd. doch waar, naar men verwacht, heden de staking even eens opnieuw zal beginnen. Het troepentransportschip „Zuider kruis" wordt in de nacht van Vrijdag op Zaterdag met repatrierende troepen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint on voorziene omstandigheden voorbehou den Zaterdag 17 December. Verwachting tot Zaterdagavond; Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noord-Holland harde Zuid- Westelijke wind. Half tot zwaar be wolkt met af en toe enige regen of motregen. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 8.43—16.29. Maan: 6.02—14.16. De jeugd waagt ouderdom weegt. vaak, maar de De minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw deelt de mening van de Tweede Kamer-leden, dat de woning productie, die thans het vooroorlogse peil weer heeft bereikt, nog aanzienlijk opgevoerd zal moeten worden om het woningtekort binnen niet al te lange tijd in te halen. Niettemin acht hij het mo gelijk dat vóór 1960 een behoorlijke huisvesting van de Nederlandse bevol king wordt bereikt. Aangenomen kan worden dat de toeneming van de woning, behoefte en die van het aantal woningen in 1948 met elkaar in evenwicht zijn ge weest. Voor 1949 mag worden aangeno men, dat reeds in bescheiden mate öt> de achterstand is ingelopen. Dit deelt de minister mede in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer. De minister overweegt met zün ambt. genoot van Financiën nader overleg te plegen betreffende de eventuele moge lijkheid de maximumgrens van wonin gen voor grote gezinnen enigermate te verhogen onder bepaling, dat de bij drage slechts verstrekt zal worden voor bewoning door het gezin van de aan vrager. Zolang nog eén groot aantal ge zinnen niet over een eigen woning be schikt, maar aangewezen is op inwoning bij anderen, meent de minister dat het niet verantwoord zou zijn gelden be- schikbaar te stellen om bestaande wo ningen te vergroten. Het lang voortbestaan van een toe stand, waarbij de bouwkosten een grote onrendabele top vertonen, acht de minister een onhoudbare toestand. Daarom zal en het huurpeii geleide lijk móeten worden verhoogd en alles op alles moeten worden gezet om de bouwkosten omlaag te bren gen. Bij de bouw van nieuwe wo ningen wordt reeds een huur toe gelaten, welke 30 pCt. hoger ligt üan de huur. welke op 9 Mei 1940 zou hebben gegolden. Voor de sector ..kerken" is in 1950 11 millioen uitgetrokken tegenover 4 mil. lioen in 1949. In deze sector is niet be- erepen het herstel van kerken en kerke, lijke gebouwen, waarvoor uit de sector „herstel oorlogsschade" kan worden ge put evenmin is in deze sector begrepen het bouwvolume voor andere kerkelijke gebouwen, zoals kloosters en parochie huizen, waarvoor 3 millioen is begrepen in de sector „overige bijzondere ge- bouwen". Op de Rüksstraatweg te Velsen nabij het landgoed Beeckestein. is hedenmor gen een autobus, die 32 D.UW.-arbei- ders van Haarlem naar hun werk in Bakkum zou brengen, vermoedelijk ten. gevolge van de gladheid van de weg, in de bocht geslipt en gekanteld. Van de inzittenden werden er vier, na eerste be. handeling, naar het St. Antonius Zieken, huis in IJmuiden-Oost vervoerd. Eén van hen bleek slechts een lichte hersen schudding te hebben opgelopen. 3 an de overige drie had er één een zware her senschudding: de beide anderen klaag den over pijnen in het hoofd en aan de halswervels. De overige inzittenden hadden na genoeg allen snijwonden en lichte kneu zingen aan handen, schouders en benen opgelopen. Dezen werden zoveel moge lijk ter plaatse geholpen. Negen perso nen werden nog ter observatie vervoerd naar de Maria-Stichting te Haarlem Donderdagavond omstreeks kwart vóór tien is een vrachtauto met lege melkbussen op de onbewaakte overweg in de Slichterhorsterweg onder Nijkerk gegrepen door de sneltrein uit Amers foort. De auto werd bestuurd door de melkrijder Pater uit Voorthuizen; naast hem zat nog iemand. Beide inzittenden werden zwaar gewond naar het St. Eli- zabethsgasthuis te Amersfoort overge bracht. P. bleek inmiddels te zijn over leden. Zijn passagier, wiens naam nog niet bekend is, heeft een zware hersen schudding opgelopen. De auto werd zwaar beschadigd en de melkbussen la gen tot ver in de omgeving verspreid. De trein had enige vertraging. (Van onze Brabantse redactie) De Bredase rechtbank behandelde gisteren in hoger beroep de zaak tegen F. v. A„ uit Tilburg, die in November 1948 tijdschriften in voorraad had ge had, welke afbeeldingen bevatten, die zinnenprikkelend werden geacht. Daar dit in strijd is met een plaatselijke politieverordening, waren de blaadjes in beslag genomen en werd proces verbaal opgemaakt. Tevens diende hier de zaak tegen de boekhandelaar T. de W. uit Tilburg, waar een exemplaar in beslag was ge nomen van een boek. dat als prikkel lectuur werd beschouwd. In beide zaken had het Kantonge recht te Tilburg de verdachten tot geld boeten veroordeeld. Evenals te Tilburg werd de zaak te Breda met gesloten deuren behandeld. Tegen Van A. eiste de officier van Justitie vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en drie maal vijf tig gulden boete subsidiair drie maal tien dagen hechtenis. Voor De W. vroeg hij vrijspraak, daar hij van oordeel was, dat het in beslag genomen boek met als prikkel lectuur kan worden beschouwd. De "erdediger van Van A. mr. Veen- stra, bestreed de rechtsgeldigheid van de gemeentelijke verordening Hij was van mening, dat door deze verordening de vrijheid van drukpers wordt be knot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1