Mevrouw Boudens-Van Heel voor de Katholieke Vrouwenbeweging Bloemendaalse honden moeten uit asvaten blijven Vewp é^Sebbessei Stille armen HET WEZENLIJKE IN ONS KERKGEBOUW „Kareol" niet aan de Staat BEDDENAFDELING Coornhert Lyceum War memories 1939-'45 Wie verlaten f Januari de gemeentedienst? 10.000 PAAR ZIJDEN KOUSEN Dat is goedkoop! Blijdschap is olie in de lamp van het familieleven Geen wijkradenmeent de gemeenteraad Prof. dr. F. van der Meer voor de Haarlemse A delbertsveren iging De {eestdag") Conflict Bloemendaal—regering opgelost ten gunste van gemeente „INT1MA" VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING WIE KOMEN ER THUIS met de „Sibajak" Burgerlijke Stand Restauratie verdient voor keur boven nieuw gebouw Major N. Coxall voor genootschap Nederland Engeland ZAKENSTUDIECLUB van de Haarlemse R.K. Midd enstand Bestellingen worden thuisbezorgd Zestien gepensionneerden met eervol ontslag Roofoverval in Haarlemmermeer Verdediger vraagt ter be schikking stelling vari de regering Kien-avond bij E.D.O. Vernieuwing wegdek Velserstraat Kerstavond van „Willen is Kunneri" Postduivenver. Haarlem- Amsterdams kwartier ^aderen KERSTVIERING Voor de K-A.B.-leden Gepensionneerde spoor- mannen. STOFZUIGER Benoeming bi&dom Haarlem HEEMSTEDE K.A.B. SANTPOORT OP ONZE Engels LEDIKANT DIVANBED Geslaagd ZOJUIST ONTVANGEN: 275 J. v. MOORSEL Zn. Ga naar Reemers KRUISSTRAAT 35 - Wasserij Duyn Lampenspeciaalzaak NUTTIGE KERSTGESCHENKEN Van nu af aan U voorgenomen: 'k Betaal mijn kolen als ze komen- Nieuw Eerste-Kamerlid^ Mevrouw C. BoudensVan Heel vond Donderdagavond m restaurant Brinkmann een aandachtig gehoor, toen zij voor de Katholieke Vrouwenbewe ging op intieme wijze veel leerzaams vertelde over ,JBlijheid in ons gezin". De toehoorsters werd op het hart ge drukt ondanks alles steeds blijmoedig te leven en als het middel daartoe werd aangegeven het brengen van een gezel lige sfeer in hun woningen. Wat een. heerlijke blijmoedigheid proef je, als je het boek „Afke's Tien tal'' leest, waarin de bekende schrijfster Niienke van Hichtum op eenvoudige en tegelijk zo prachtige wijze het geluk van een doodgewoon gezin tekent. Lief de, daar draait in dit verhaal alles om, constateerde mevrouw Boudens, die daarna enkele bijzonder treffende ge deelten uit dit boek naar voren bracht. De paedagogie van de heilige jongens- leider Don Bosco was ook gebaseerd op liefde en het gevolg van deze methode was natuurlijk blijmoedigheid. Spreek ster zei, dat wij liefde moeten hebben voor degenen, met wie wij dagelijks om gaan. Alle goede dingen die de wereld biedt moeten onze interesse hebben, want belangstelling brengt vreugde. Spreekster behandelde in verband met haar onderwerp het leven van de mens. Wanneer een pasgeboren kind gedoopt is, brengt het een typisch blij de, feestelijke sfeer in het gezin. Het kind groeit op en daarmee in de loop der jaren ook zijn liefde. Eerst krijgt het liefde voor het spel, dan voor de natuur, vervolgens komen er meestal liefhebberijen en tenslotte 'de liefde voor het andere geslacht. De trouwdag komt, de auto rijdt voor, het gelukkige paar gaat naar de kerk en huwt daar in een H. Mis, waarin de Heilige Kerk de jonggehuwden een keur van prach tige richtlijnen voorlegt, die hen moe ten helpen gelukkig te blijven geduren de het gehele leven. I/let de komst van het kind wordt de blijdschap en de vreugde van het paar het grootst en het diepst. Geen enkele sfeer kan die Met het troepentransportschip „Siba jak" dat 3 December uit de haven van Tandjong Priok is vertrokken en ver moedelijk 30 December m Rotterdam zai. aankomen, repatriëren de volgende personen naar Haarlem en omgeving (achter de namen van hen, die naar Haarlem komen, vermelden wij geen plaatsnaam»: N. Bakkum, Dunklerstraat 58: J. G. G. Boon, Kruisstraat 12; A. de Goede, Kloosterstraat 58; G. v. d. Hey- den, Beukstraat 33: Th. Molenaar, Rijks straatweg 483; F J. Kruyer, Botermarkt 15; S. J. Kunnen, Pijnboomstraat 130; W. J. van Eek, De Genestetstraat 44; J. Schipper, Burgwal 87; A. de Rooy, Ringweg 11. Haarlemmerliede: W. J. Th Ruigrok, Heilige Geestweg 2, Noord- wijk; J. J. Staphorst, Graafschapstraat 17; H. van Strien, Spoorwegstraat 4; B. A van Veen, Kamphuisstraat 10; H. M. Vrenegoor, Nijlstraat 9; N. G. Walst. Lootstraat 18; P. Th. Weyers, Katwijk- sestraat 21, Noordwijk; W. v. d. Bosch, Klaverstraat 6; C. H. Braun, 's-Graven- damseweg 43, Noordwijkerhout; L. Fre- deriks, Haven 126, Hillegom; C. Groene- veld, Hadleystraat 2, IJmuiden; W. H. de Haas, Van Leystraat 5, Noordwijk; P. F. Hendrikx, Patersweg 35, Bever wijk; J. Kemp, Cruquiusdijk 228, Vijf huizen; H. A. Kunnen, Maerelaan 11, Heemskerk; C. van Lierop, Hofstraat 41, Hillegom; M. J. Miedema, G. van Amstelstraat 38; C. J. Paap, Koningin neweg 37, Santpoort; W. H. van Schoon hoven, Frans Halsstraat 17; C. G. Steen bakker, Rijksstraatweg 100; P. J. Ver ver, Mulierstraat 58; S. Zwemmer, Bil- derdijkstraat 13, Santpoort; P. van Ba len, J. v, d. Bergstraat 74, Heemstede; G. de Bie, S. van Linschotenstraat 31, Beverwijk; W. van Dalen, Meerstraat 132, Beverwijk; R. A. van Eldik, Zand- voortselaan 144, Aerdenhout; J. Gijzen, Ruyterweg 29, Castricum; J H. Jacobs, Burg. Mooistraat 28, Castricum; P. A. Komen, Gierstraat 39; H. J. P. Muller, Koninginneweg 39; J. P. Niesten, Alk- maarseweg 10, Beverwijk; E Planting Van Ewijckweg 8, Bloemendaal; M. H. Pot, Postlaan 15, Heemstede; F. A. J. Schellevis, Rolweg 38 Wijk aan Zee; P. Steenbakker, Elzenplein 57; A. Ver- hage, Rollandstraat 93; H. H. Visser, Ambachtstraat 11, Hillegom; A. C. Zon neveld, Assumburgstraat 27, Beverwijk; G. Bilderbeek, Sperwerstraat 29; 'F. L. J. M. Haase, Achterweg 42, Lisse; J. Huisman, Talmastraat 36, Hillegom; C. de Jong, Paul Krugerstraat 47, IJmui den; W. Nooy, Ringweg 12, Haarlem merliede; P. H. J. Piepers, Noordertuin- dorplaan 46; H. Veenings, Haemsted'e- plein 17, Heemstede; M. H J. Weijer, Molenstraat 17, Santpoort; W. J. F. Wijk, Stephensonstraat 66; J. A. Jongs- ma. Prins Hendriklaan 14, Hoofddorp; M. Blok, Kie.vitlaan 24, IJmuiden; A. C. Faas, Vreeswijk 41, Lisse; J. G. Jans zen, Gijsbrecht van Aemstelstraat 131; N. A. van de Poel, Emmastraat 26, Lisse; C. Klein veld, Herenweg 218, Noordwijkerhout; A. A. Mantje. Spoor wegstraat 18; J. A. H. Schouten, Bas- tiaanstraat 62; T. Woud, Zonnebloemlaan 10. Aerdenhout; F. H. Schoone, Munni- kenweg 41, Beverwijk; L. v. d. Valk Conollyweg 2, Santpoort; N. Ko Van Zeggelenstraat 30; J. Th. Hogenhuis Noorderhoofdstraat 63, Krommenie; H. J. Boon, Meerweg 37, Bennebroek; M. J. Koopmans, Wustelaan 9 Sant poort; A. H. van Nobelen, Herenweg 148 d, Noordwijkerhout GEBOREN: J. H. BalsinkKuster z; H. Remmé—Van Es z; C. A. Hoedt— Steute z; G. H. JomaZuurendonk z; H. L. van der Wel—Dijkhuizen z; M. G. E. PlompSabelis z; D. H. de Ruiter Hageman d; M. J. Hoogland—IJdo d; J. M. de WinterBakker d; H. Feije Beek d. ONDERTROUWD: G. Roodenburg en I. E. H. Lübbe: J. van der Vlugt en W. J. van der Hulst. GEHUWD: J. J. Hoefsmit en J R. de Wolde: A. F. Wielinga en C. B. Parson; W Taling en E J. Waning; J. A. Ebeili en M. P. Hazevoet; T. Huitema en A. T Gerritsen; P. Starreveld en J. C. Hek- kert. OVERLEDEN: W. Kuiper—De Vries, 74 j., Pieter Kiesstraat; S. DopRaven. 83 j., Rijkstraatweg; C. van der Roest. 90 j., Fuhropstraat; M. U. Waldman Bosch, 80 j.. Delftlaan;; C. M. Verheij- den. 2 j., Kamperlaan; N. Smit, 67 j. M van Heemskerkerstraat; J. M Droffe- laarClaasen, 56 j., Hazepaterslaan; G Koningen. 3 j. Kamperlaan; L. C. J. LoomeijerAghina 73 j.. Kenaupark; J. J. Galama, 71 j., Hagestraat. overtreffen, die gevonden wordt in een gezin, waar pas een kind is geboren. „Waar veel geloof is zal ook veel ge lachen worden" zegt een oud spreek woord. Mevrouw Boudens ging hier dieper op in en wees er op, dat de Kerk leert blijmoedig door het leven te gaan. Sprekende voor al die vrouwen wilde mevrouw Boudens ook de mannen niet vergeten. Ze droeg haar toehoorsters op haar echtgenoten te wijzen op het grote voorbeeld van Thomas Morus, die een ideale vader was en zelfs nooit over het eten mopperde! Pater van Meurs zegt in zijn boek; „Blijdschap is olie in de lamp van het familieleven." Alle gezinsleden moeten meewerken aan het instandhouden van een gezellige sfeer. Spreekster wees de moeders er op, dat een kinderhand gauw gevuld is. Kin derzaligheid is goedkoop. Maak ze blij met een kleinigheid. Het hoeft niets te kosten. Laat ze eens een keertje met de tuinslang spuiten! Natuurlijk sluiten vreugde en blijheid gestrengheid en soberheid, noodzakelijke dingen, niet uit. Het is van zeer groot belang, dat het „thuis" er gezellig en prettig uitziet. Gezellig is niet hetzelfde als rijk of netjes. Gezelligheid kan bijvoorbeeld verkregen worden door middel van een bloemetje of een lamp. Door de gezins leden eens te verrassen kan moeder zeer veel goed doen. Breng bijvoor beeld eens iets bijzonders op tafel. Zo gaf mevrouw Boudens de dames vele goede wenken. De gezinsleden moeten belangstelling hebben voor eikaars in teressen. Zeer important zijn verder goede lectuur, liefhebberijen, gastvrij heid en natuurlijk het meeleven met het Kerkelijk jaar. Spreekster besloot met de aanwijzing, dat het gezin een levend en levenwekkend centrum moet zijn. door welke prettige sfeer allen die er deel van uitmaken hecht aan elkaar verbonden en gelukkig zijn. Rector J. G. J. Rutten, de geestelijke adviseur van de Katholieke Vrouwen beweging, die mevrouw Boudens ook had ingeleid, daar de presidente verhin derd was om aanwezig te zijn, bedankte de spreekster na afloop voor al het leerzame en interessante, dat zij deze avond naar voren had gebracht. Reeds eerder werd een voorstel van B. en W. aan de raad gepubliceerd be treffende de aankoop van het pefceel Oosterhout, waarin het Coornhert Ly ceum al gevestigd is. Daarbij stelden zij een definitieve restauratie van het door brand geteisterde gebouw in uitzicht. B. en W. schrijven nu, dat alvorens plannen daarvoor werden ontworpen, onder het oog is gezien of deze restau ratie van het oude en naar thans ge bleken is in slechte onderhoudstoe- stand verkerende gebouw verantwoord moet worden geacht en of het niet veel eer aanbeveling zou verdienen in de plaats daarvan een geheel nieuw ge bouw te stichten. Gelet echter op de on zekerheid van de toekomstige bestem ming, waardoor het moeilijk is een bouwprogramma voor het nieuwe ge bouw op te stellen, en op de hoge kos ten, verbonden aan de stichting van een gebouw, dat in de fraaie omgeving niet detoneert, menen zij deze oplossing niet te moeten aanbevelen. Zij zijn met de directeur van Openbare Werken van mening, dat uitvoering van de thans voorgelegde planpen het weliswaar oude gebouw in een zó deugdelijke staat zou brengen, dat het weer zeer lang dienst zou kunnen doen. Een an der voordeel is, dat het mogelijk wordt het Coornhert Lyceum in betrekkelijk korte tijd weer een behoorlijk onderdak te verschaffen, waardoor aan de primi tieve tijdelijke huisvesting een einde komt. B. en W. achten de kosten, welke blijkens de overgelegde begroting op ƒ78.000 worden geraamd, dan ook vol komen verantwoord. Zij stellen de raad voor dit bedrag te hunner beschikking te stellen. Op ons bureau zijn ingekomen; A. O. f5, V. fl, T. C. f10, M. C. W. f5, A. T. f10, M.A.E.C. f5. mevr. F.-N. f 10, H. v. R. f25, L. H. f2.50, C. A. f 10, P. K f2.50. C. f10. fam. v. d. Sch. f5, J. B. fl, N.N. f5. Totaal f2032.25. Loterij f 2.50; G. R. f 10.—; A. B. f 2.50; mevr. A. K. f 2.50; mevr. A. f 10.P. B. f 10.Eindsaldo f 2069.75. TT kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en vermelding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J. v. d. Wiel (post agentschap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaas (postagentschap), Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn (postagentschap), Kruistochtstraat 54. Major N. Coxall hield gisteravond voor het genootschap NederlandEnge land een lezing over de laatste wereld oorlog. Deze Engelsman, die in vele steden van Europa soortgelijke lezingen gehouden heeft, was er zich van be wust, dat de toehoorders waarschijnlijk liever naar een meer opgewekte, voor dracht zouden luisteren. Hij zeide o.m.: „Ik ben hier niet gekomen om te spre ken over de roemvolle daden van onze mannen, maar om u deze verschrikke lijke oorlog in herinnering te brengen, opdat wij niet door deze te vergeten de mogelijkheden scheppen voor een voL gende oorlog. Hij sprak in de Kroonzaal van Brink mann, niet als een redenaar, maar ge moedelijk met zijn handen in zijn broek zakken Hij richtte zich tot het publiek in dezelfde geest als waarin hij tot zijn manschappen sprak in de „briefing room", wanneer hij hun de opdrachten gaf voor de luchtoperaties. Geïllustreerd met lichtbeelden verhaalde hij van de strijd in Afrika, de overwinningen in Italië en de luchtraids op Duitsland. Met een typische humor, die geboren is in het militaire leven van de Engelse soldaat, gaf hij een interessante be schrijving vah de toestanden, waarin het leger verkeerde. Hij uitte zijn bewon dering voor het vele werk, dat in de oorlogstijd door de luchtmacht was ver zet, zowel door de hoge autoriteiten als door de vliegers, de navigators, het grondpersoneel en de vrouwelijke vrij willigers van de W.A.A.F. Tot slot wekte hij de aanwezigen op, vooral niet de hoop op een betere toe komst te verliezen, want de angst, zo zei hij, is het grootste gevaar voor de. vrede. Hoewel er in mémoires en andere lit teratuur reeds veel over de afgelopen oorlóg geschreven is, was het relaas van deze man, die de gevechtshandelin gen van zo nabij heeft meegemaakt zeer boeiend en leerzaam. De zakenclub van de R. K. Midder- standsvereniging hield dezer dagen haar tweede bijeenkomst. Ingenieur v. d. Mo len, hoofd van 't licht-technisch advies bureau van Philips, behandelde voor de leden, die in groten getale waren opee- komen, de winkelverlichting. Hij hield zijn lezing in een populair-technische trant, omdat een zuiver technische ver handeling voor de zakenman weinig practisch nut zou opleveren. Dat het on derwerp de leden zeer interesseerde, bleëk wel uit de vele vragen, die de aanwezigen na de pauze stelden. Tot ••lot deelde de heer Wanner mede, dat jhr. dr. Mollerus in de volgende bijeen komst zal spreken over diverse actuele problemen in de middenstand. Advertentie Stationsplein 6 Telefoon 21750 Advertentie Stationsplein 6 Bestel vroegtijdig voor de feest dagen. - Polonaises gevuld met slagroom of ijs Specialiteit in ijs-taarten Telefoon 21750 Met ingang van 1 Januari 1950 worden de navolgende personen eervol uit de dienst der gemeente Haarlem ontslagen: A. Glas, voerman Gemeente-reiniging; Th. A. Lamboo, machinist Openbaar Slachthuis; J. P. Valent, chauffeur Ge meente-reiniging; C. Verdam, vuilnis ophaler id.; H. J. Rijnhart, inspecteur Bouw- en Woningtoezicht; J. A. Pijzel- man, administrateur Gem. secretarie; C. A. de Heij, stoker Gem. Energiebedrijf; J. H. D. Pasch, hoofdmonteur, id.; P. Prinsen, onderopzichter id.; L. H. v. d. Raadt, machinedrijver id.; A. J. Schee- lings, hoofdmonteur id.; W. C. van Vliet, inspecteur Bouw- en Woningtoezicht; W. Feddema, adjunct-commies Incasso- dienst; J. H. Beverdam, hoofdinspecteur Gem. Energiebedrijf; C. W. Oolders, controleur KI. de Vriesschool (ULO)J. van der Schaar, fitter Gem. Waterbe drijf. Zoals wij gisteren reeds berichtten, eiste de Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank twaalf jaar ge vangenisstraf tegen de acht en twintig jarige landarbeider T. G. uit Haarlem mermeer, die terecht moest staan ter zake van roofoverval, die hij op de avond van de 5de September gepleegd had op de 77-jarige Pieter Haan en diens zuster Niesje te Hoofddorp. -In zijn pleidooi bracht de verdedi- ™r, mr. D. J. A. Viskil naar voren, dat verdachte op het moment van de over val niet volkomen toerekenbaar ge acht kon worden. Ook de verdediger was van mening, dat G. niet meer in de normale maatschappij kon terug keren, maar 'hij verzocht de rechtbank verdachte zijn daad niet toe te reke nen en hem voor onbepaalde tijd ter beschikking van de regering te stellen. De uitspraak werd bepaald op Don derdag 29 Decern bo- EDO houdt heden, Vrijdagavond, z'n jaarlijkse kienavond in het gebouw van de HKB. Wild en gevogelte zijn de prij zen. Nu de rioleringswerkzaamheden in de Velserstraat gereed zijn, achten B. en W. het gewenst spoedig een aanvang te ma ken met het vernieuwen van het weg dek. De kosten waren oorspronkelijk berekend op f 77.400, maar daarbij was niet gerekend op het verbeteren van het kruispunt VelserstraatKleverlaan. De totale kosten zullen daardoor onge veer f 90.000 bedragen. Daar staat ech ter tegenover, dat de kosten van het vernieuwen der riolering vermoedelijk niet meer dan f 28.000 zullen bedragen (geraamd werd f46.000), zodat het to taal van het voor de werkzaamheden in de Velserstraat beschikbaar gestelde bedrag niet overschreden zal worden. Een nauwkeurig onderzoek naar de levensduur en de onderhoudskosten van de verschillende wegdekmaterialen heeft uitgemaakt, dat een klinkerbestra ting of -fundering in dit geval aanbe veling verdient. Ook de omstandigheid, dat de aansluitende straten en wegen van een klinker- of keibestrating zijn voor zien, pleit voor het gebruik van klin kers. B. en W. stellen de raad dan ook voor hen te machtigen tot het vernieu wen van het wegdek van de Velserstraat op de wijze zoals boven is aangegeven. Donderdag 22 December wordt van wege de speeltuinvereniging „Willen is Kunnen" in samenwerking met „Pro Juventute" en de gemeentelijke wo- ninginspectrice in het gebouw Sint Bavo in de Smedestraat voor de kin deren van de bewoners van de Thor- beckebuurt en de gemeentewoningen in Haarlem-Noord een Kerstavond georga niseerd. Een groepje uit de jeugd zal op de planken verschijnen en het Kerstspel „De vier wijzen uit het Oos ten" opvoeren. Deze vereniging organiseert Zaterdag en Zondag a.s. een tentoonstelling in haar clubgebouw café Smit aan de Lange Boogaardstraat hoek Barrevoete- straat. De tentoonstelling wordt Zater dagavond geopend. Zie advertentie in dit blad. Voor de adspiranten van de Haarlem se Voetbal Bond uit Hillegom en Om geving wordt Zaterdagmiddag in Café Sistermans te Hillegom een feestmiddag gegeven. Dit in verband met het gouden jubileum van de Bond. De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester. Nadat een half uur in besloten zitting vergaderd was, kwam de agenda aan de orde. Een aantal bezettingsregelingen werd ingetrokken of aangepast aan nieuwe omstandigheden. Er ontspon zich een discussie over het hebben van een garage onder een woning of aangebouwd aan een woning. De brandweer heeft ernstige bezwaren tegen het parkeren van auto's in dergelijke ruimten, indien niet aan bepaalde voorschriften is vol daan. Deze zaak werd verwezen naar de juridische commissie. Vervolgens kwam aan de orde de ver ordening betreffende honden, die vuil nisvaten doorsnuffelen. Mevrouw Fah- renfort mertke op, dat de vuilnisdienst zo ruw met de vuilnisvaten omgaat, dat die deksels al spoedig niet meer sluiten. De heer Schulz verklaarde een goed sluitend vat te hebben, maar de honden Advertentie ocationsplein 6 Bestel vroegtijdig Uw Hors d'oeuvre Russische eieren - Huzarensalade Telefoon 21750 Het mag in deze dagen veeleer een doel-bewust streven genoemd worden dan een louter toevallig verschijnsel, dat vele katholieken weer „christenen" willen zijn in die zin, dat zij ook in de uiterlijke vorm hur. geloof willen bele ven, zoals dat de christenen der eerste eeuwen deden. Dat mag niet gezien worden als een sentimenteel wegdro men naar voorbije tijden, maar zuiver als een reëel verlangen om het onver anderlijke en bovennatuurlijke opnieuw krachtiger te doen leven in de eerste elementaire vormen. Dat hierbij het kerkgebouw welhaast de belangrijkste rol speelt, moge vanzelfsprekend ge noemd worden Daar zijn over de bouw van kerken reeds vele woorden gesproken en neer geschreven en steeds weer komt dan de vraag naar voren: wais er nu eigenlijk wezenlijk in ons kerkgebouw en wat traditioneel? In een sprankelende cau serie heeft de bekende Nijmeegse hoog leraar, prof. dr. F. van der Meer, gister- Advertentie BIJ FEESTKLANKEN HOOIJ'S DRANKEN Neem tijdig iets in huis! Nu nog tegen de oude prijzen. W1JNKOPERIJ MAACtEM TELEf 13676 WINKELS DOOR 0E GEHELE STAD Dinsdag 20 December 's avonds acht uur zal voor alle leden met hun huis genoten van de Kath. Arbeidersbewe ging afd. Haarlem, in het gebouw St. Bavo, een kunstzinnige kerstviering worden gegeven, waaraan medewerkt de jonge kunstenaarsgroep Homo Lu- dens uit Amsterdam. Kaarten voor deze avond zijn nog te verkrijgen in het gebouw St. Bavo, waar tevens plaatsen kunnen worden bespro- ken. (Zie morgen advertentie in dit blad). A.s. Zaterdag 17 December wordt 's middags om 3 uur in het gebouw St. Bavo een vergadering gehouden voor gepensionneerde spoormannen onder auspiciën van de R. K. Bond voor Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" Ook gepensionneerden. die geen lid van genoemde organisatie zijn. zullen op deze belangrijke vergadering welkom zijn. De sociale voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken schrijft net volgende: Gedurende de oorlog is het bekende buitengoed „Kareol" te Bloemendaal in gericht voor de verzorging en verpleging van oorlogsslachtoffers, in het bijzonder van tuberculosepatiënten. Na de oorlog heeft de regering er zoveel als in haar vermogen lag naar gestreefd, het par ticulier initiatief, dat beoogde de bui tenplaats blijvend voor de verpleging van tuberculoselijders te bestemmen, te steunen. Hiervoor was te meer aanlei ding, omdat een aantal dezer patiënten die tijdelijk in het Provinciaal Zieken huis te Santpoort waren opgenomen, dit ziekenhuis op korte termijn moest verlaten, aangezien het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland deze ruimte evenals vóór de oorlog dringend voor de verpleging van geesteszieken nodig had. Bij haar plannen stuitte de regering intussen op enige zeer ernstige moeilijk heden. In de eerste plaats bestaat ten laste van „Kareol" een erfdienstbaar heid ten behoeve van ruim 160 percelen die in de omgeving van „Kareol" zijn gelegen, ten gevolge waarvan aldaar geen sanatorium mag worden gevestigd. Tn de tweede plaats verzette het ge meentebestuur van Bloemendaal zien 'egen de plannen, omdat men niet wens te, dat de buitenplaats als sanatorium zou worden ingericht. Men vreesde, dat de inrichting van dit buitengoed tot sa natorium niet in het belang der gemeen te zou zijn en achtte deze overweging van zwaarder gewicht dan de voorzie ning in de behoefte aan sanatorium- ruimte Ofschoon voor de uitvoering der plannen grote financiële offers moes ten worden gebracht, heeft de rege ring gemeend in het belang van de volksgezondheid naar een uitweg te moeten zoeken om de moeilijkheden op korte termijn te overwinnen. Gebruik makende van de bevoegd heid, neergelegd in het na de be zetting gehandhaafde Algemeen Vor- deringsbesluit 1940, heeft de minis ter van Sociale Zaken in het alge meen belang de erfdienstbaarheden, die de uitvoering der plannen in de weg stonden, gevorderd. De gemeente Bloemendaal heeft daar op, als eigenares van een der 160 per celen, gerechtigd tot de erfdienstbaar heid, tezamen met een der andere eige naren de Staat der Nederlanden doen dagvaarden voor de Arrondissements rechtbank te 's Gravenhage en verzocht de vordering onrechtmatig te verklaren. De rechtbank heeft deze eis toegewezen, welke beslissing na door de Staat ingesteld hoger beroep door het Ge rechtshof te 's Gravenhage is bekrach tigd In hoofdzaak op de overweging, dat de vraag, of het vorderingsbesluit de bevoegdheid tot het vorderen van erf dienstbaarheden mogelijk maakt, ont kennend moet worden beantwoord. Na deze beslissing was de regering genoodzaakt de plannen op te geven. Intussen zijn en worden bij voortduring pogingen in het werk gesteld, elders in het gebrek aan plaatsruimte voor de verpleging van tuberculosepatiënten te voorzien. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerK Wij geven U EEN BETROUWBAAR ADVIES bil de aankoop van Uw Betaling in overleg avond voor de Haarlemse Adelberts- vereniging op deze vraag een antwoord gegeven, dat gebaseerd op een zeer persoonlijke, maar oorspronkelijke visie voor de aanwezigen een verrassend perspectief opende op het verlies en de verrijking in ons kerkgebouw in de loop der eeuwen. Prof. Van der Meer nam uiteraard als de oorspronkelijke vorm van het kerk gebouw de eerste officiële kerk. die de christenheid heeft gekend, de basiliek van Sint Jan van Lateranen te Rome. Een vergelijking met de vele andere uit die tijd toonde aan, dat zij alle de zelfde, elementen in zich droegen en deze vijf in getal nam hij gedegen on der de loupe om daarmede de groei te verklaren, die zich later in allerlei vor men manifesteerde. Prof. Van der Meer wees als die vijf ele menten aan: cathedra, altaar, levensbron, pulpiturn en ruimte (voor de gelovigen), en aan de hand van schetsmatige illustraties tekende hij letterlijk de betekenis, die deze vijf in hun oorspronkelijke vorm hadden. De cathedra als de bisschoppelijke preek stoel vooraan in de absis van de kerk, het altaar als een eenvoudige kleine tafel op de kruising van de T-vorm, die een kerk had, het pulpitum (lessenaar) wat terzijde geplaatst, de zgn. levensbron buiten de kerk, waar de catechumenen gedoopt wer den en tenslotte de grote ruimte In de kerk, die bestemd was voor de gelovigen. Zo was de situatie in de eerste eeuwen en hoewel het in kort bestek niet mogelijk is uitvoerig in te gaan op wat de spreker in dit verband naar voren bracht, kan zijn uit eenzetting over het altaar hier moeilijk achterwege blijven. Niet zonder reden wees hij er op, hoe het altaar toen 'n kleine tafel was In een afgesloten ruimte, waar geen ongewijde voeten ook niet die van een schoonmaakster mochten geraken. Daar omheen concentreerde zich het godsdienstig leven en het was dan ook uitgesloten, dat er in dezelfde kerk nog een tweede altaar werd gebouwd. Was zulks nodig, dan moest er maar een tweede kerk gebouwd worden. De latere eeuwen hebben aan de vorm niet aan het wezen van deze vijf ele menten een grote verandering gegeven. Men mag dat zien zo betoogde spreker als een verlies of een verrijking, maar men kan niet spreken van een degeneratie, doch wel van complicaties, die deze veranderin gen ten gevolge hebben gehad. De verering der martelaren bijvoorbeeld was mede oorzaak, dat men een relikwie ging verbinden aan één altaar en wanneer er meer relikwieën waren, zag men er bijgevolg geen bezwaar in even zovele altaren te bouwen. Een ander belangrijk pun: vormden de afbeeldingen van heiligen, die in de kerken werden aangebracht, waar door mede vanwege de veranderde construc ties der kerken zelf het interieur een ge heel ander karakter kreeg. Een verheugend verschijnsel ongetwijfeld was de voortschrij dende beleving van Christus' tegenwoor digheid in de Eucharistie en zo kwam na 1250 een tabernakel op het altaar. Weke veranderingen dit teweeg heeft gebracht, kan men zelf dagelijks constateren. Prof. Van der Meer staafde zijn betoog met tal van argumenten, maar kon ten slotte toch constateren, dat, welke kerk men ook bezoekt, de vijf elementen nog steeds zijn terug te vinden. Prof. van der Meer hield zijn lezing in een brilliante stijl, duidelijk en hel der, de elementaire wezenlijkheden pregnant belichtend en de al dan niet onschuldige verwordingen scherp heke lend. Hier was een man aan het woord, die sprak met een bezieldheid welke kennelijk niet behoeft te worden uit gesloten door een minstens even grote eruditie.' Daar menige stelling zowel boud als stout naar voren werd ge bracht ter correctie van algemeen ge bruikelijke misverstanden, werd het gehoor daardoor opgewekt tot een even vrijmoedige als constructieve op positie, welke een levendig cachet ver leende aan de gedachtenwisseling, die op prof. Van der Meer's lezing volgde zien toch kans er in te wroeten. De heer Pinxter: Dan moet er een slot op! De voorzitter antwoordde, dat het euvel ernstig is. De eigenaars van hon den, die hun fatsoen niet kunnen hou den, moeten gestraft worden. Honden van raadsleden zullen met bijzondere onderscheiding worden behandeld. (Hi lariteit). Het voorstel werd aangeno men. Eigenaars van honden, let op uw saeck! In bespreking kwam het rapport van de studiecommissie inzake wijkraden. De heer Vliegen (P.v.d.A.) betreurde het, dat alleen zijn fractie er voor is. Het heeft geen doel daar nu veel over te zeggen, er moet alleen meer belang stelling voor gewekt worden. Niemand anders voerde hierover het woord. Bloe mendaal krijgt dus geen wijkraden. Het voorstel om financiële medewer king te verlenen aan de wonifigbouw- vereniging „Bloemendaal-Noord", voor de bouw van 10 duplexwoningen aan de Brederodelaan, werd na enige discussie aanvaard. Goedgekeurd werden de volgende voorstellen: Voorlopige vaststelling van een par tieel uitbreidingsplan grond Brederode laan achter de woningen aan de Noord laan; het aangaan van een grondruiltrans actie met mevrouw de wed. Waller Ze per—Bon voor de doortrekking van het voetpad Militairenweg; overneming strook grond van de heer P. J. Schipper ten behoeve van verbe tering verkeerssituatie Duinlustpark- weg; benoeming mr. H. B. Wildt Meyboom tot onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand; benoeming mevrouw J. Piersma tot onderwijzeres aan de Graaf Florisschool; herbenoeming van de heren J. A. A. Hoek en Th. Remmerswaal in de Com missie tot wering van schoolverzuim; toekenning van een pensioen aan oud wethouder Schulz. Bij het voorstel om voor twee jaar op nieuw een contract aan te gaan met de aannemer G. A. Veldhuijzen voor het wekelijks ophalen van vuilnis in de ge meente, ontspon zich een discussie, die een sensationeel genoegen voor de spre kers inhield. De burgemeester deelde namelijk mede, dat hij aan de exp'oitant van een wire-recorder toestemming had gegeven om enige tijd een microfoon in de raad zaal op te stellen. Het gesprokene zou dan op de gevoelige draad worden op genomen en daarna teruggedraaid, waar door de debatterende raadsleden hun eigen stem zouden kunnen horen. De heer Wild Meyboom had zeer veel klachten over het afhalen van vuil. Hij wenste een commisie ad hoc in te stellen om na te gaan, of het niet beter is dit werk van gemeentewege te doen. Dit moge eigenaardig klinken uit de mond van een V.V.D.-er, maar sprekers fractie vindt het ophalen van vuilnis op één lijn liggen met het verstrekken van gas en water. Wethouder Van UeluK aniwoordde, dat deze kwestie niet gemakkelijk te re gelen is. Zij is reeds lang in onderzoek. B. en W. zijn met verschillende gemeen ten, onder andere in Drente, in bespre king over het storten van vuil. B. en W. moeten daarvoor nog wat tijd hebben en daarom adviseren zij het contract met de huidige aannemer te verlengen. De voorzitter geeft toe. dat er klach ten zijn, maar hij wijst er op. dat ook, het publiek schuld heeft. De voordracht werd daarna aangenomen. De commissie van Publieke Werken zal nagaan, of eigen exploitatie moge ijk is. Bij de rondvraag vroeg mevr. Dal- huijzen de sloot langs de Prins Hendrik laan te dempen. Mevr. Fahrenfort wees er op. dat de lampen op de Midden Duin en Daalseweg verblindend zijn voor automobilisten. Zij vroeg verder meer zorg voor Thijsse's hof. De voorzitter zegt een onderzoek toe en meende verder, dat Thijsse's hof bij de begroting, die binnenkort behandeld zal worden, aan de orde komen. Om zes uur werd de vergadering ge sloten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot rector te Leiden (St. Cunera-gesticht) de weleerw. heer J. J. Suyker, die kapelaan was te Schiedam (H. Liduïna). Donderdagavond hield de afdeling Heemstede van de Kath. Arbeidersbewe ging een ledenvergadering in het R. K. Verenigingsgebouw. In zijn openings woord verklaarde de voorzitter, de heer N J. v. d. Linden, waarom eerst nu de activiteit van de afdeling tot uiting kwam. Voor de overleden leden Koeleman en De Zwart werd een gebed gestort. Woensdag 21 en Donderdag 22 De cember zal de toneelafdeling „Door Een dracht Sterk" een Kerstspel opvoeren in het R. K. Verenigingsgebouw. Vervolgens werd een Rome-comité ge vormd dat maatregelen zal treffen om in 1951 twee afgevaardigden naar Rom>~' te zenden ter herdenking van het uit vaardigen der Encyclieken Rerum No varum en Quadragesimo Anno. Daarna hield de geestelijk adviseur, kapelaan J. v. Rossum, een toespraak over de Kerstvrede. Advertentie 1 pers., sleemodel met .gezondheids- ^7 50 netmatras 2 pers. met prima AA CA gezondheids- netmatras Engels LEDIKANT Sleemodel met gezond- heids-netmatras. Zeegroene buizen en crème voetbord. 1 pers. 44.90 2 pers. 54.70 OPKLAPBEDDEN •net prima gezondheids- netmatras. Mechanische poot. 1 pers. 33.90 2 pers. 59.50 1 persoons met - A gezondheids- ƒ0 50 netmatras ■Él*™ KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Advertentie De heer L. van der Wetff uit Sant- De Adelbertsvereniging had moeilijk j poort slaagde te Amsterdam voor het J candidaatsexamen rechten. beter keuze kunnen doen ragfijne, lin ks geweven De nieuwste modetinten m óók in extra grote maten HA A RIEM G R O T| H O UT S T R A A T .PENHAAG. Ls.ip.EN A A A A A' a a V V Advertentie Koffers met kleine fabrieksfoutjes o.a. Hardplaat 60 cm. v. 11.10 voor 8.30 Hardplaat 65 cm. v. 12.40 voor 9.30 Hardplaat 70 cm. v. 13.70 voor 10.30 Hard- 60 cm. v. 13.95 voor 10.50 plaat 65 cm. v. 15.30 voor 11.50 de Luxe 70 cm. v. 16.65 voor 12.50 Grote en hoge beugelkoffer, rond om met versterkte houten banden: 75 cm. v. 22.60 voor 17.50 Zeer grote waterdichte week-ena tas, m. ritssluiting, tuigleder hoe ken, handvaten en versterkingen: bodemmaat 15x48 cm. van 14.50 voor 10.85 bodemmaat 20x55 cm wil 19.50 voor 14.95 Advertentie AMSTfcRDAMSEVAART 20 TEL 11053 Advertentie Kruisstraat 42 - Haarlem Tel. 10311 Advertentie Vakgroep DetaiHi8®*®®' in Brandstoffen Haarlem en omstreke De voorzitter van het centraa g bureau heeft in de vacature m pe- van Walsum (Partij van de Ai K.a* noemd verklaard tot lid der E mer dr. F. Wibaut te Amsteidam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2