CRITIEK IN TWEEDE KAMER OP WERELDOMROEP Mensen op reis Zitting West-Duitse parlement onder algemeen tumult geschorst Twee nationalistische Chinese legers naar Frans-Indo-China Bij ij de resolutie van de K.A.B. INTERNATIONAAL CONGRES OVER PUBLICITEIT EN JEUGD t: Economische aangelegenheden bij de souvereiniteitsoverdracht Wij luisteren naar r Verlangen naar een leerstoel in het Spaans aan Utrechtse Universiteit Intelligentieversch il L. O.rscholieren Waarom de suikerprijs niet werd verlaagd 2?$ Betekenis van radio, pers en film w Memorie van Antwoord aan Eerste Kamer Communistische leider noemt het kabinet een marionettenregering Duitslands bijdrage aan West-Europese defensie WEK DE GAL IN UW LEVER OP Weer drie generaals overgelopen naar de Chinese communisten Pools vliegtuig geland in Denemarken Amerikaans superfort neergestort V.. J ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 PAGINA 7 Geen onverantwoorde trek naar Nieuw-Guinea Nekslag voor postduiven- houders? V' 48S mmjm mXBm NEUTRALE VOOGD OVER SCHOTSE TWEELINGEN Vijftien vluchtelingen aan board BULGAARSE HOOFDAANKLAGER PLEEGT ZELFMOORD VOORTREKKERSMONUMENT BIJ PRETORIA ONTHULD Vijf doden, vier gewonden Houdt neus- en lucht- (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De Tweede Kamer heeft gisteren de besprekingen over de begroting van O. K. en W. voortgezet en zij is daar tnaar eens heel breed voor gaan zitten. Aan de afwerking van de agenda, die heel optimistisch ook nog enige andere hoofdstukken van de Rijksbegroting ter afdoening aan de orde stelde, is zij op geen stukken na toegekomen. Toen de voorzitter de vergadering verdaagde was men pas aan de radio toe. Ovér nijverheidsonderwijs en hoger onderwijs had de Kamer het hare en de minister het zijne gezegd. wikkelen. Dat zou onderwijsvernieuwing zijn in grote stijl, een vernieuwing, die zou doorwerken tot zelfs in h^t lager onderwijs! Heel kort antwoordde de mi nister op het klemmende betoog van de heer Welter. Over het studiejaar '49'50 zijn 2209 renteloze voorschotten verleend en het aantal beurzen, dat naar schat ting uitgegeven zal worden, bedraagt 132; in 1949 bedroeg dit aantal 93. De gevraagde uitbreiding is er dus reeds. Ds. Zandt heeft ook dit jaar weer traditiegetrouw zijn bezwaren uiteen gezet tegen de vaccinatie en vivisectie, een betoog, dat - uitgroeide tot een aan klacht tegen de medische wetenschap op dit punt. De voorzitter moest hem on derbreken en hem er op wijzen, dat een en ander meer thuishoorde bij sociale zaken. Hij verzocht hem dan ook dat ge deelte van zijn rede maar op te bergen, om het Donderdag a.s. weer voor den dag te halen. Daar moest de heer Zandt hoewel zeer ongaarne wel mee accoord gaan, maar hij zou toch gaarne de oprichting zien van een bijzondere leerstoel voor homoeopathie. De ge zondheidsraad, zo deelde de minister mede, had voor een dergelijke leerstoel afwijzend geadviseerd. Men zou niet kunnen volstaan met het oprichten van een leerstoel, maar een aparte homoeo- patische faculteit moeten stichten, iets, dat practisch niet te verwezenlijken is. De heer Engelbertink (K. V. P.) had de minister gevraagd om bescherming van de titel van maatschappelijk werker. Het diploma voor maatschappelijk wer ker wordt slechts na een langdurige en moeilijke studie verkregen en het is voor de betrokkenen niét prettig te moeten ervaren, dat er ook nog andere soorten van maatschappelijk werkers zijn, die ook de titel voeren, doch niet zulk een gedegen opleiding hebben gehad. Hij vroeg verder voorrang voor deze afge- studeerden bij benoemingen. Het stre ven tot bescherming van de titel leefde reeds geruime tijd, zo antwoordde de minister. Met zijn ambtsgenoot van So ciale Zaken zou hij in overleg treden om een en ander op te lossen. Verder wees de minister van de hand enige sprekers hadden hierover opmerkingen gemaakt dat er te weinig huishoud scholen zouden zijn. Van de 250 huis houdscholen, die Nederland op het ogen blik telt zijn er 100 tot Stand gekomen na de bevrijding. Dit noemde de minis ter geen kwestie meer van herstel, maar van opbloei. Als dat dan nóg niet mooi genoeg is Voor een leerstoel in het Spaans aan de Universiteit in Utrecht schenen vele leden een zwak te hebben. Het uitvoerigst was de heer Weiter hier over. Op het ogenblik heeft de Uni versiteit een buitengewoon hoogleraar voor deze taal. Het zou een ordinariaat moeten worden. Bedenk eens, dat het Spaans de tweede wereldtaai is, zo zei de heer Weiter; 250 millioen men sen spreken haar en nergens bestaat er een volwaardige leerstoel. De heer Weiter kon zich over het antwoord van de minister echter ten zeerste verheugen; de bewindsman zou deze kwestie met sympathie overwegen en besprekingen voeren met het college van curatoren. Dan had de heer Weiter nog gevraagd naar uitbreiding van studiebeurzen voor begaafde personen, waardoor talenten de gelegenheid zouden krijgen zich te ont- Vervolg van pag. 1) ren geworden. Deze gewilligheid zou en zal natuurlijk verdwijnen, indien hier een loonsverhoging zou worden toege past, die de voor het buitenland prijs- drukkende werking van de devaluatie weer zou teniet doen. En toch: er kan geen verdere ver slechtering worden aanvaard, verklaar den de verantwoordelijke leiders gede cideerd. In het besef van zijn verant woordelijkheid besloot de Verbondsraad thans, lezen we het resumé juist, alleen om zodanige inkomsten-herziening té vragen, dat daardoor de prijsstijgingen van de laatste tijd zullen worden ge compenseerd. Dit derhalve los van de vraag of in het algemeen een loonsver hoging, die werkelijke positieverbetering zal betekenen, op dit ogenblik al of niet gewenst is. In hoeverre de cijfers en percentages, die in de resolutie zijn aanvaard, juist zijn, is vrij moeilijk te beoordelen. Het ia daarom goed dat twee nadrukkelijke reserves zijn opgenomen: 1) De K.A.B. is van oordeel, dat een verdere loonsverhoging noodzakelijk is, zodra een verdere in onderling overleg vast te stellen prijsstijging is geconsta teerd, en 2) de Verbondsraad acht het niet al leen redelijk, doch zelfs een eis van so ciale en verdelende rechtvaardigheid, dat ook de werknemers aandeel ver krijgen in de investeringen. Vooral deze laatste reserve, van fun damentele betekenis, verdient extra aan dacht, welke ook op deze plaats zeker eraan zal worden geschonken. Resumerend menen we te mogen vast stellen, dat, haar goede naam getrouw, de K.A.B. uitstekend werk heeft gedaan met deze rustige, maar daarom niet min der krachtige resolutie. Mevr. Fortanierde Wit en ook de heer Weiter betreurden het zeer ern stig, dat de subsidie voor het Alge- meen Nederlands Verbond geheel geschrapt is. Min. Rutten meende, dat er geen termen aanwezig waren om een vast subsidiebedrag voor dit verbond uit te trekken. Er moest toch ergens op bezuinigd worden. Bij het verrichten van bijzondere werkzaamheden zal de minister het Verbond steunen. Nadat de minister naar aanleiding van vragen van de heer Willems medege deeld had, dat de gehele orkestpolitiek nerzien zal worden, begon de Kamer aan het radiowezen. De heer v. d. Zaal vond het niet juist, dat de wereldom roep de strijdkrachtenprogramma's uif zendt, omdat dit gefinancierd wordt uit dé contrihuties. Grote sommen gaan daarmee heen, die anders ten goede ge komen zouden zijn aan de omroepver, enigingen, die deze programma's ook zouden kunnen verzorgen. De Neder landse radio-unie beschouwdè deze spreker als zetbaas van de overheid. Verder pleitte hij voor beperking van de regeringsuitzendingen die de pro gramma's dikwijls zo bespottelijk ma ken. Ook de heer Van Sleen (P. v. d. A.) nad er het zijne over te zeggen. Hij zou gaarne zien dat de wereldomroep ook opgenomen zou worden in de Nederland se radio-unie. Aan de P. T. T. gaan te grote bedragen weg voor deze omroep, zo meende hij. De heer Cornelissen (V. V. D.) kon zich bij de vorige spre kers aansluiten en verzochj verder da radio-handelaren te ontslaan van de verplichting aan de P. T. T. opgave te doen Van de aflevering van radiotoe stellen; in de nieuwe wet is een derge lijke regeling n.l. opgenomen. Om even over zessen sloot de voorzit ter de vergadering. (Van onze Haagse redacteur) Een eenvoudig testonderzoek, ge houden door het Paedagogisch Cen trum te Den Haag op enkele lagere scholen, heeft bevestigd, dat de z.g. „verstandelijke leeftijd" van leerlin gen, die in dezelfde klasse zitten, vrij grote differentiatie vertoont. In een eerste klas reeds vindt men een scholier, die een geestelijke rijp heid heeft van 8% jaar, naast een ander van 4y, jaar; in een zevende klas is de een qua intelligentie bijna 17 jaar oud, de ander is nog geen 12. Het gemiddelde verschil in verstan delijke leeftijd is per klas ruim vier jaar, wat dus wil zeggen, dat de ver standelijke capaciteiten van de beste en de zwakste leerling in elke klas meer dan vier jaar uiteen liggen. Toch, zo wordt opgemerkt, moeten al deze leerlingen dezelfde stof op het zelfde ogenblik verwerken. Al speelt de milieufactor in dit on derzoek een niet te verwaarlozen rol, toch acht men de uitslag van het onderzoek een vrij betrouwbare weer gave van de schoolprestatiemogelijk heden. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Stapelkamp (A.R.) in verband met het om ..technische redenen" met verlagen van de suikerprijs, heeft de minister van Landbouw, Visserij1 en Voed selvoorziening o.m. geantwoord, dat hem na zijn terugkeer uit de V.S. gebleken is, dat verlaging en haar gevolgen zoveel bezwaren meebrengen, dat deze tegen de eventuele voordelen niet opwegen. De gevolgen van de stijging der vleesprijzen, voortvloeiende uit de opheffing van de subsidie op varkensvlees, worden nader onderzocht in het overleg over lonen en prijzen, dat op het ogenblik met de Stichting van de Arbeid wordt gepleegd. Naar aanleiding van het verslag der commissie van rapporteurs uit de Twee de Kamer over het ontwerp-machtigings- wet Nieuw-Guinea deelt de regering mede dat in overleg met de regering van Indonesië paal en perk gesteld wordt aan onvoldoend georganiseerde transmigratie-acties. De regering is van mening, dat zij dit soort transmigra tie op enigszins grotere schaal niet voor haar verantwoording kan nemen, aan gezien op Nieuw-Guinea noch onderdak, noch voedsel, noch bestaansmogelijkheid voor grotere aantallen transmigranten aanwezig is en ook niet op korte termijn geschapen kan worden. De bonden van postduivenhouders. die wedstrijden organiseren, zullen per 1 Januari a.s. ook kennis gaan maken met de omzetbelasting. Dit ligt althans in de bedoeling van het .ministerie van Financiën. Het ministerie is n.l. van mening, dat de verenigingen van postduivenhouders. die wedstrijden organiseren, waarbij dan onderling weddenschappen kunnen worden afgesloten, in het algemeen als ondernemer gezien moeten worden. Als gevolg hiervan zouden de concours commissies van postduivenbondeh over de vergoeding, w,elke zij wegens j.het verrichten van diensten" ontvan gen, 3 pet. aan omzetbelasting moeten voldoen. Hiertegen hebben de bonden middels hunrechtskundige adviseur een ernstig protest aangetekend. Advertentie Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speoiaolbranche. 363 (Van onze correspondent) „De zielen der kinderen, aan wie gij Uw gezag wijdt, zijn in Uw handen kneedbaar als was. Uw taak is het hen te vormen tot overtuigde en bewust- levende christenen; wanneer gij hierin slaagt zal een belangrijke voorwaarde voor het verwerven der wereldvrede zijn vervuld". Deze woorden, welke Z.H. de Paus enige tijd geleden tot de opvoeders sprak, noemde de secretaris-generaal van het „Bureau International Catholiqué de l'Ènfants", de heer René Finkelstein, de richtlijn van het internationaal con gres over publiciteit en jeugd dat momenteel op Drakenburgh wordt ge houden. ^De huidige tijd blijft ons betreffende de bescherming van de jeugd voor grote problemen stellen, aldus spr. De alge mene vrees voor een volgende 'oorlog doet ook op het terrein der opvoeding zijn invloed gelden. Zorg voor het materiële dringt het geestelijke veelal op de achtergrond en verwaarloost de morele waarden. Ook de jacht naar het genot, welke zich bij de ouderen mani festeert, heeft de jeugd aangetast. Offer bereidheid is veelaleen ongekende deugd. De grote betekenis van dé pers, de radio en de film zijn onmiskenbaar. Te weinig zijn deze publiciteitsorganen ech ter op hun paedagogische functie inge steld, hetgeen een brandend probleem is, wanneer men b.v. bedenkt, dat er wekelijks veertig millioen jeugdkranten worden gedistribueerd, die in feite voor de kinderen het enig geestelijk voedsel vormen. De publiciteitsorganen dienen mede in dienst van de opvoeding te worden gesteld. Zij spreken immers sterk tot de verbeelding van het kind en het toont zich er zeer vatbaar voor. Onze eerste opdracht is, aldus spr., ons te bezinnen op de methoden, welke wij met behulp der moderne weten schap en techniek moeten toepassen. Slagen wij er in op deze wijze een nieu we vorm van prediking tot stand te brengen, dan zal de evangelisatie onge twijfeld vruchtbaar blijken en een be langrijke bijdrage leveren voor het kweken van saamhorigheid van dé Vol keren, welke voor het behoud van de vrede essentieel is. Dr. Kohier behandelde tijdens de tweede congresdag de suggestibiliteit bij het kind. Vooral bij het jonge kind treedt deze sterk op de voorgrond en De stoptrein naar Eindhoven schqkt stil langs het perron van Geldermal- sen Onze overbuur krijgt het weer te pakken. Als de trein rijdt, zwaaien zijn ogen langs de kolommen van ze ven verschillende dagbladen. Op de stations draait hij de ramen open en schiet zijn neus van links naar rechts „Weer niks bij." Zijn neus beklem toont „niks". Het raam wordt weer dicht ge- drahid, en een nieuwe krant wordt opengevouwen. Op het laatste moment komt een meisje van een jaar of twintig de trap afgerend en stormt hijgend de trein binnen, die op het zelfde ogenblik vertrekt. Onze over buur volgt met zijn ogen de jonge dame, fixeert haar even, valt weer neer. „Ook niks". t In Zaltbommel herhalen zich de zelfde taferelen, In Den Bosch cohsta. teren wij dat zijn belangstelling enkel en alleen jonge vrouwen betreft. In Vught zucht hij weer. „Niks." Als wij Boxtel uitrijden ploft hij met een wanhopig gebaar weer op zijn plaats. In Best wordt hij enthousiast over een stevige Brabantse met een rieten koffertje. „Dat kon wel eens iets wezen." Hij rent naar de coupé, waar hij haar ver moedt, maar komt hoofdschuddend terug. „Niks." Voor ons staat het vast: dit is geen zuivere koffie. Eh als hij bij het binnenrijden van Eindhoven zich op maakt, om de daar aanwezige meisjes op te gaan nemen, wagen wij het erop. „Meneer, erg fatsoenlijk lijkt Uw optreden niet. U valt jonge vrouwen lastig." Meneer hangt al uit het raam, keert zich even vluchtig om en smiespelt afwezig: „Ja, lastig is het." „Wat bedoelt U, meneer, wat is lastig?" „Om een geschikt meisje te pakken te krijgen natuurlijk. Ik durf niet zonder een thuis te komen." Als de trein al weer rijdt, zijn Wij nog sprakeloos. „Wij kijken al maanden lanf alle advertenties na, maar er is nooit iets voor ons bij, blijkbaar", verklaart onze medereiziger dan. „vanmorgen zei mijn vrouw tegen mij: „Nou ga je vandaag Brabant in en wee je ge beente als je niet met een hulp in de kuishouding thuiskomt" Op het Nederlandse motorschip „Doros" heeft zich, zoals dezer dagen in ons blad uitvoerig werd bericht, nabij Florida een ontploffing voorgedaan. Links: hét .schip in brand. Re chts: een aantal opvarenden, die zich wisten te redden. Inzake de financiële en economische, alsmede culturele aangelegenheden, staatsburgers, burgerlijke overheids dienaren en militaire aangelegenheden wordt in de Memorie v. Antw. der Eerste Katner o.a. opgemerkt: De re gering wil geenszins ontkennen, dat de financiële en economische overeen komst van Nederlands standpnnt niet in alle opzichten bevredigend is. De overeenkomst, zoals door sommige leden, waarbij andere zich aansloten, wordt gedaan, te kwalificeren als „alles be halve gunstig" acht zij evenwel be paaldelijk onjuist. De regering betreurt het, dat enige leden het vertrouwen, dat zij stelt in de wederpartij, niet kunnen delen. Zonder vertrouwen zij herhaalt de ze gedachte hier nog eens met diepe ernst en overtuiging is geen enkele overeenkomst tussen volkeren moge lijk. Bovendien wil zij er met nadruk op wijzen, dat de overeenkomst is tot stand gekomen in het bijzijn van een belangrijk internationaal orgaan, de UNCI, hierbij als het ware namens de wereldopinie optredende. Voor de nieuwe staat, de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië, zal er alles aan gelegen zijn de onder deze omstandigheden tot stand gekomen afspraken volledig ten uitvoer te leg gen. De regering ziet hierin een mo rele garantie. Van de zijde van dezelfde leden wordt gesteld, dat de „Escape Clause", welke bepaalt dat de regering der re publiek van de V. S. van .Indonesië zich op deviezengebrek kan beroepen bij overigens verplichte transfer, alles op losse schroeven zet. Daartegenover meent de regering te moeten stellen, dat een Escape Clause bij afspraken als op het gebied van de transfer in de financiële en economische overeen komst zijn gemaakt, moeilijk kan wor den gemist. Hoe toch zou gehandeld moeten wor den, indien er op 'een gegeven ogenblik eenvoudig geen deviezen zouden zijn om transfer te bewerkstelligen? In het 5e lid van artikel 18, dat de beperkingen voor gewone transfer behandelt, is een regeling opgenomen voor overleg, die naar het oordeel van de regering van bijzonder gewicht is te achten, terwijl in het 8e lid van genoemd artikel, dat de transfer van schadevergoedingen bij onteigening enz. regelt, een arbitrage commissie met beslissende bevoegdheid is ingeschakeld en tevens een koers- garantie is opgenomen. Het is de regering niet gebleken, dat de grote meerderheid van het parle ment te Djocja de eis heeft gesteld, dat in de nieuwe constitutie die arti kelen vaft de bestaande grondwet zou den worden opgenomen, die nationali satie van bodem en productie betref fen. Uit een Aneta-telegram over de rede van de heer Hatta ter beantwoording van de sprekers in het Djocjase parle ment kan voorts worden opgemaakt, dat het hier ging over de artikelen 27 en 33 van de republikeinse grondwet. Het betekent uiteraard niet de natio nalisatie van bodem en productie. Naar het oordeel van de regering geeft deze gang van zaken geen reden voor bezorgdheid met betrekking tot de ijwaarde van afdeling A der financiële en economische overeenkomst. Het Schotse Hooggerechtshof heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van een neutrale voogd over de 14-jarige Schot se tweelingzusters, die door haar moeder naar Nederland werden meegenomen. Hier door wordt het wettelijke voogdijschap van de vader, William John Hooper, opgeheven en vallen de kinderen niet meer onder de Schotse jurisdictie. het Wijkt zeer te worden beïnvloed door verhalen of beelden. Voor het kind, ge ven radio, film en krant de werkelijk heid, die sterk tot Zijn verbeelding spreekt en die het gaarne persoonlijk wil beleven. Miss Latham, verbonden aan het insti tuut „Children's entertainment-films", gaf een overzicht van de werkzaamheden der Engelse kinderfilmindustrie. Sinds enige jaren worden in Engeland films vervaardigd, waarin door kinderen, voor kinderen wordt gespeeld. De betekenis van deze films is belang rijk, doch men dient haar Hiet te over schatten. De kinderen dragen reeds het stempel van hun millieu en de invloed hiervan blijkt veelal sterker dan die welke de film op hen heeft. Op zieh genomen is de kinderfilm derhalve als paedagogisch middel niet voldoende, doch zij kan van grote waarde zijn als onder deel van de opvoeding door de ouders, de school en de kerk. De voorzitter van het West-Duitse parlement heeft gasteren het debat over remilitarisering; onder algemeen tumult moeten schorsen, nadat de commu nistische leider Max Reimann het kabinet ervan had beschuldigd „een mario nettenregering" te zijn, „die door het volk zal worden weggevaagd". De leden aan de rechterzijde van de Kamer stonden op en gaven luide hun afkeuring te kennen, toen Reimann weigerde gehoor te geven aan een bevel van de voorzitter, dr. Erich Kohier, om het spreekgestoelte te verlaten. Reimann zette de voorlezing van de verklaring van zijn partij over remilitarisering voort. Dr. Kohier schorste toen de bijeenkomst en verliet de zaal. Toen de leden de Kamer verlieten, beklom Reimann, die met zijn verklaring gereed was gekomen en reeds van het spreekgestoelte afstapte, dit opnieuw en riep: „U zult bij het kraken van die noot nog veel meer moeilijkheden ondervinden". vraag wat hij zou doen indien de ge allieerden „onontkoombaar" een Duit se bijdrage tot de Europese defensie eisten, had gezegd, dat in dit geval een Duits contingent in het leger van een Verenigd Europa de enige moge lijke vorm zou zijn. Het debat, veroorzaakt door een com munistische interpellatie naar aanlei ding van dr. Adenauer's jongste pers interviews over een .mogelijke Duitse bijdrage tot de West-Europese defensie, was geopend met een verklaring van de kanselier, waarin hij ontkende, dat er enig Duits initiatief in deze kwestie was geweest. Dr. Adenauer las daarop de aante keningen voor, die gemaakt waren van de interviews. Hierin wordt gezegd, dat dr. Adenauer in antwoord op de Advertentie U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Bist Carter's Leverpilletjes. Een nauw met de plaatsvervangende Chinese president, Li Tsoen Jen, samen- werkende functionaris heeft tegenover Reuter verklaard, dat er maatregelen zijn getroffen voor het overbrengen van twee Chinese nationalistische legers naar de Frans-Indo-Chinese strijdkrach ten onder Bao Dai. Deze verklaring vormt een bevestiging van een eerder van de communisten afkomstig, bericht. De woordvoerder kwam juist uit Hainan, waar volgens zijn zeggen overeenstem ming was bereikt tussen de Chinese ge neraal, onder wie de twee legers opere ren, Pai Tsoéng-Hsi en de Vietnamese militaire leider Wo Hoeng-Tsjing. De Chinese legers zouden als „vrijwil ligers" bij de Vietnamese troepen wor den ingelijfd en gebruikt worden bij de strijd tegen Ho Fji Minh, de pro-commu nistische Indo-Chinese leider. De Chine se troepen zouden de grens bij Loengtsjou oversteken, 160 K.M. landin waarts van de golf van Tongking. An dere eenheden van generaal Pai zouden in Kwangsi blijven, om als guerillastrij- ders te opereren. De legers waren be hoorlijk bewapend, gedeeltelijk met Amerikaanse uitrustingeq. Indien de iegers voltallig zijn zou bet hier 40.000 man betreffen. Men acht zulks echter niet zeker. Van officiële Franse zijde werd gis teren meegedeeld, dat ongeveer twintig duizend man Chinese nationalistische Een Poolse DC-3 met vijftien inzit tenden is gisteren te Roenne op het Deense eiland Bornholm, geland. De passagiers verklaarden uit Polen te zijn gevlucht. Zij hebben de wens te kennen gegeven als politieke vluchtelingen te worden beschouwd. De identiteit der passagiers is nog niet vastgesteld. Het waren vier mannen, vijf vrouwen, drie kinderen en een bemanning van drie. Zij waren uit Lodz vertrokken, zogenaamd voor een lijnvlucht naar Danzig. Nadat in Warschau nog twee passagiers waren opgepikt, koerste men op het Westen aan. De piloot wilde aanvankelijk in Engeland landen. Dit kon niet door gaan, omdat het vliegtuig niet op nacht- vliegen was utigerust. De Deense auto riteiten hebben, hangend het onderzoek, beslag op'het vliegtuig gelegd. De openbare hoofdaanklager van Bulgarije pleegde liever zelfmoord dan zijn orders uit te voeren en Traicho Kostov, de voormalige Bulgaarse vice- premier, te veroordelen, aldus wordt vandaag uit betrouwbare bron ver nomen. De plotselinge dood van de openbare aanklager Parmatarov, die een paar dagen voor de aanvang van het proces te Sofia overleed, was geen opmerke lijke gebeurtenis en werd alleen den volke kond gedaan door een korte ad vertentie, die door de familie werd ge plaatst en waarin meegedeeld werd, dat Parmatarov tengevolge van een onge val overleden was. Uit welingelichte bron echter wordt vernomen dat de Bulgaarse communis tische partij aan Parmatarov opdroeg ten behoeve van de staat op te treden als openbaar aanklager in het proces tegen Kostov. De centrale commissie overhandigde hem ^en reeds geschreven aanklacht tegen Kostov, waarmede hij zich niet geheel kon verenigen. Ondanks dat werd hem als lid van de communistische par tij opgedragen zijn taalj uit te voeren. Toen Palmatarov zich in deze situatie bevond, en geen uitweg meer zag, be sloot hij een einde te maken aan zijn leven, aldus deze zegsman. Daar hij geen mogelijkheid zag om weerstand te bieden en de opdracht te weigeren, liep Palmatarov, meteen na dat hij het hoofdkwartier van de centrale commissie verlaten had, on der een tram. Hij werd op. Slag gedood. troepen de grens van Indo-China heh- ben overschreden. Ze «behoren tot de troepen van generaal Pai Tsjoeng. Zon der incidenten werden ze ontwapend en geïnterneerd. De Birmese minister van Buitenlandse Zaken, Ma Oeng. heeft verklaard, dai Birma besloten heeft het communisti sche regiem in China te erkennen. Een officiële verklaring wordt binnenkort verwacht. Er zijn opnieuw drie nationalistische generaals, onder wie Lieo Wen-Hoei, gouverneur van de West-Chinese provin cie Sikang, naar de communisten over gelopen, aldus verneemt Reuter uit be trouwbare Chinese bron te Hongkong. Zij hebben Mao Tse Toeng, de^ commu nistische leider, telegrammen gestuurd, waarin de- communistische autoriteiten wordt verzocht functionarissen te be noemen, die hun posten kunnen over nemen, aldus deze bron. Het nationalistische nieuwsbureau meldt, dat Donderdag Nanking, Tsin- kiang en andere belangrijke steden op het vaste land van Formosa zwaar ge bombardeerd zijn Gisteren is op een der heuvels ten Zuiden van Pretoria in Zuid-Afrika het zgn. Voortrekkersmonument onthuld, dat daar gebouwd is ter herinnering aan de overwinning van de Voortrekkers op de Zoeloe's honderd jaar geleden. Het monument is gebouwd in de vorm van een altaar. De apotheose van het veer tig meter hoge bouwwerk is een sarco faag, die de dood van Piet Retief sym boliseert. Het monument heeft 350.000 pond sterling gekost en men heeft er elf jaar over gebouwd. In een zorgvuldig geformuleerde eri- tische verklaring, door Erich Ollenhauer in naam van de sociaal-democratische partij uitgesproken, werd gezegd, dat de sociaal-democratische partij het betreur de, dat de kanselier zich er toe liet ver leiden in een openbaar interview te spreken over Duitse remilitarisering, voordat de zaak in de Kamer ter sprake was gebracht. De sociaal-democratische partij weigert herbewapening zelfs in overweging te nemen. De verantwoor delijkheid van de veiligheid van ons gebied ber.ust geheel bij de bezettende mogendheden. Een woordvoerder voor de Beierse partij verklaarde daarop, dat „het Beier se volk" vrede wil en niet wenst te vechten in een huurleger. Dr. Ade nauer's antwoord had zijn partij bevre digd. Toen de zitting hervat werd, kon Reimann een communistische motie voorlezen, waarin dr. Adenauer's ver klaring over remilitarisering onbevre digend wordt genoemd. De verklaring bood geen garantie, dat de kanselier een geallieerd verzoek, om een Duits contingent voor de strijdkrachten van het Atlantisch Pact te verschaffen, van de hand zal wijzen, aldus de verkla ring, waarin de Bondsdag werd ver zocht „de regering te verbieden zich met remilitariseringsactiviteit in te laten, zelfs op verzoek van de Weste lijke bezettingsmogendheden." Het parlement besloot echter de mo tie te laten vervallen zonder een bin dende stemming. De laatste spreker in het debat was dr. Franz Richter (van de .„Nazionale Rechtspartei"), bewonderaar van Sir Oswald Mosley, leider van de vooroor logse Britse fascistische partij. Richter verklaarde, dat zijn partij „geen mobi lisatie van Duitse soldaten in overwe ging zou nemen, wanneer de bezettings troepen nog in het land zijn en Duits land niet vrij is." Een superfort van de Amerikaanse, luchtmacht is bij een startbaan op de vliegbasis Walker te Ros well fNieuW1" Mexico) neergestort en in brand gevlo gen. Er bevonden zich veertien personen aan boord. Vijf mensen werden gedood en vier gewond. Het toestel vloog tegen een windmolen op. toen het wilde landen. De Mexicaanse Luchtvaarmaatschappij heeft gisteren bekend gemaakt, dat een D.C. 3 lijn vliegtuig met zeventien Mexi canen, onder wie een. bemanning van vier koppen aan boord, in de kuststreek van Vera Cruz wordt vermist. Nadere bijzonderheden hierover ontbreken nog. Gisteren is te Wroclau, het vroegere Breslan, het proces begonnen tegen de vier in Polen gearresteerde Fransen en twee Polen. Aan het begin van dit pro ces werd de beschuldiging uitgesproken, dat de Franse ambassade in Warschau getracht heeft monsters van in Polen ge dolven uranium machtig te worden. 'Advertentie wegen ruim met Dam po-verkoudheids- balsem verdrijft verkoudheden en maakt U in grieptijden minder vatbaar. ZATERDAG HILVERSUM n. 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m» - KRO: 18.00 piano en orgel, 18.15 journalistiek overzicht, 18.30 Klaas van Beeck, 19.00 nieuws. 19.15 actualiteiten. 19.25 Katholiek Thuisfront, 19.30 Zevenklapper, 19.50 commentaar uit de Benelux. 20.00 nieuws, 20.05 ge wone man, 20.12 Melachrino strings, 20.20 Lichtbaken, 20.40 New Symphony or chestra, 21.00 Negen heit de klok, 21.45 „Weet u het?", 21.55 Ger de Roos, 22.30 Wij luiden de Zondag in: koor, pater Jelsma, Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 reportage kampioenschappen biljarten, 23.25 Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum. HILVERSUM I. 301 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.15 The Inkspots, 18.30 strijd krachten, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 bijbellezing, 19.45 regerings- uitz..VARA: 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag. 20.15 Zweedse amusements muziek, 20.45 cabaret, 21.45 socialistisch commentaar, 22.00 Stradiva-sextet, 22.25 „Onder de pannen", 22.40 gevraagde gram., 23.35 lichte muziek. ZONDAG HILVERSUM n, 415 m. - Na 16.00 ook 245 en 1875 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 Bach, 8.30 Morgenwijding, 9.15 Ad- ventsliederen. KRO: Italiaanse dag: 9.30 nieuws, 9.45 werken van Italiaanse com ponisten, 10.25 aankondiging. 10.25 toe spraak door de Italiaanse ambassadeur in Nederland, Z. Exc. Enrico Bombieri, 10.20 Italiaans tijdsein, 10.31 groet van de president van Radio Italia, 10.35 clavecimbel, 10.55 klokgelui van de San- tissima Annunziatakerk te Florence, 10.56 Inleiding op 11.00 Hoogmis uit de Santissima Annunziatakerk te Florence, 12 15 De heiligdommen van Italië, cau serie, 12.30 Italiaanse volkszang, 13 00 nieuws, 13.20 Italiaanse Hitparade. 14.00 Rome zien, klankbeeld door mr. Jan Derks, 14.25 Aïda, opera van Verdi. 15.10 Wij spreken dagelijks Italiaans, causerie, 15.25 Aïda, opera, tweede acte, 16.05 klankbeeld over Assisië door Hélène Nolthenius, 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 kerkdienst. NCRV: 19.00 psalmen, 19.15 bijbellezing, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 Katholicisme in Italië, causerie. 20.05 Napolitaanse liederen door het Nap. volksliederenorkest, 20.40 Uit het land van Dante, Italiaanse litteratuur, 20.50 Aïda. opera, derde acte, 21.25 De kruik, luisterspel naar een novelle van Piran dello, 22.10 Aïda, opera, vierde acte. 22.40 Sport in Italië, causerie, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 Turijnz Symphonie orkest. HILVERSUM I. 301 m. - VARA: 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 Roemeense rhapsodie, 8.30 voor de tuin. 8.45 orgel, 9.10 sport, 9.15 verzoekprograrama. 9.45 geestelijk leven. VPRO: 10.00 Vreugde centrale, 10.05 Zondagshalfuur. IKOR 10.30 Kerkdienst. VPRO: 11.45 Wereld kerk. AVRO: 12.00 kwantet, 12.30 Zon- dagclub. 12.40 Pierre Païla, 13.00 nieuws. 13.15 mededelingen. 13.20 Romancers, 13.50 „Even afrekenen". 14.00 viool en piano. 14.05 boekenhalfuur, 14.30 Das Lied von der Erde, Mahler, 15.30 film praatje. 15.45 Hotel Continental. 16.30 sport. VPRO: 17.00 Tussen kerk en we reld. causerie. 1720 ,,'n Gedicht". VARA: 17.30 Ome Keesje, 17.50 koor. 18.05 sport, 18.15 nieuws, 18.30 strijdkr.. 19.00 Radio- lympus, 19.30 Godwin en Silberman. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 komische opera, 21.10 cabaret. 21.25 Hugo de Groot en orkest, 21.55 luister spel. 22.30 Vegh. strijkkwartet. 2300 nieuws, 23.15 Boston Promenade-orkeet. MAANDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - NCRV: 7.00 nieuws. 7.10 sport, 7.15 woord voor de dag, 7.308.30 zen dersluiting. 8.30 nieuws. 8.40 Te Deum, 9.00 weerrapporten, 9.03 Mendelssohn, 9.15 zieken. 9.30 waterstanden, 9.35 fa miliecompetitie, 10.10 Mahler. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Boyd Neel orkest. 1120 voordracht, 11.40 piano, 12.10 zigeuner kwintet, 12.30 mededelingen, 12.33 Das jungste Gericht, 13.00 nieuws, 13.15 Me- tropole-orkest, 14.00 schoolradio. 14.35 Duits opera-orkest, 14.45 kleuters, 15.00 accordeon orkest. 15.15 koor, zang en piano. 15.45 bijbellezing, 16.30—1720 zen dersluiting, 17.30 Radio Cembalo gezel schap. HILVERSUM I. 301 m. - AVRO: 7.00 nieuws. 7.15 Masqueraders, 7.30820 zendersluiting. 8.30 nieuws, 8.40 ochtend blad. 9.00 weerrapporten. 9.03 Taylor. 9 30 vrouw, 9.35 dansmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 gram., 11.00 „Op de uitkijk", 11.15 caril lon en orgel, 12.00 Renova, 12.30 mede delingen, 12.33 Spionnetje, 12.38 piano en orgel, 13.00 nieuws, 13.15 Avroleans, 13.50 Vergeten verleden, causerie, 14.00 kamerkwartet, 14.20 Wat gaat er om tn de wëreld. causerie, 14.40 piano en cello, 15.15 Bonbonnière, 16.00 Musicalender. 16.30—17.30 zendersluiting. 17.30 padvin ders, 17.45 regeringsuitzending.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 7