Storm eiste twee mensenlevens m SUKARNO BENOEMT VIER KABINETSFORMATEURS BIRMESE REGERING ERKENT COMMUNISTISCH CHINA 'miÊMÈÉê. Resultaten R.T.C. beantwoorden niet aan doelstellingen in program der K.V.P. Tot hoofd en hart Het was een waagstuk, maar plicht riep" Communistische staatsgreep in Siam te verwachten? Belgisch vliegtuig hij Parijs neergestort £epvn, d&fL SCHEURING IN COMMUNISTISCHE PARTIJ IN DUITSLAND Angstige nacht op zee Hatta premier Prinses Beatrix kleurde mee PROF. ROMME: Voor nieuwe regering hebben wij als gedragslijn der fractie de verantwoordelijkheid niet genomen „Er is gehandeld naar eer en geweten Mr. Van Schaik weer in Nederland Gemaskerde overval in Den Haag Stierenvechter ontvoert Spaanse schone Het weer MAANDAG 19 DECEMBER 1949 73sfe JAARGANG No. 24644 Omdat anderen in nood verkeerden Straatverlichting woei om Vrachtscheepje in Noordzee- kanaal gezonken Tengevolge van over komend water PRINSES EN PRINSESJES BIJ KERSTSPEL Nederlandse dame omgekomen in Frankrijk Kwestie Nieuw-Guinea AUSTRALIË ACHTER NEDERLAND? Acht inzittenden gedood Von Manstein krijgt achttien jaar GEDENKTEKEN ONTHULD VOOR PAUS PIUS XI Partijraad ovetr Indonesi'i-beleid van Kamerfractie PARTIJRAAD SPREEKT ZICH NIET MOTIE OF RESOLUTIE UIT IN Beneden de maat „Ik kom beslist niet pessimistisch terug" Daders in arrest N.V.V. eist 5 pet. loonsverhoging BENEDICTIJNER PRIORIJ IN MAMELIS BIJ VAALS Extra subsidie voor Ned. Opera BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 PostQiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphlussti. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE SiAARlEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlttlmeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-booqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weiqerea ABONNEMENTSPRI3S 55 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 99 De Noordwester storm, die Zaterdag-middag' over de Noordzee aanraasde, heeft het leven gekost aan twee redders. Het waren schipper B. de Blok en bootsman Grotebroer, Stellendammers, met gezinnen met resp. vier en vijf kinderen, die waren uitgevaren omdat anderen in nood verkeerden. Zy zijn niet teruggekeerd. Zaterdagavond om half negen, toen het Zweedse schip „Aslög", dat by Wal cheren in nood verkeerde, dringend om hulp vroeg en de storm het ergste deed vrezen, voer de reddingboot „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam, bemand met zeven koppen, onder schipper B. de Blok uit. „Het was een waagstuk by zulk noodweer, dat wisten de mannen, maar er waren mensen in nood en de plicht riep." Zo ongeveer begon het verhaal dat de overlevenden Zondagmiddag deden, toen zU doodmoe en verkleumd van de kou te Hoek van Holland aan land stapten. ternauwernood uit de kajuit worden ge red. Het Nederlandse scnip „Nooitgedacht" tenslotte is op het Albertkanaal, nabij de sluizen van Gent, gezonken. De opvaren den wisten zich allen in veiligheid te brengen. U. P. meldt uit Melbourne, dat de 11.215 ton metende Nieuw Holland van de Koninklijke Java-China Paketvaart Lijn Zondag ter hoogte van de Fawkner vuurtoren een vissersboot heeft geramd. De bemanning van drie koppen werd gered en naar het ziekenhuis vervoerd, waar twee hunner stierven. De Nieuw Holland was op weg naar Indonesië Tengevolge van de hevige stormvlagen werd Zaterdag de gehele straatverlich ting langs de hoofdkade te Hellevoctsluis tegen de grond gesmakt. Op sommige plaatsen kwamen de palen tegen de hui zen te rusten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het is een vreselijke nacht geweest. Het scheepje was ten prooi aan wind en golven, maar zocht moedig zijn weg over de hoge zeeën. Twee uur na het uitvaren gebeurde het fatale: plotseling werd de „Koningin Wilhelmina" door een grond- zee gegrepen en scheen zelfs om te slaan. De mast raakte als het ware het water. Toen de boot zich weer oprichtte werden twee man vermist. Zij waren over boord geslagen. Het was de dienstdoende schip pert B. de Blok zelf en de 44-jarige H. Grotebroer. Onmiddellijk werden alle po gingen in 't werk gesteld om de drenke lingen te vinden, maar in de nacht bleek dit onbegonnen werk te zijn. Toch bleef men urenlang zoeken tot tenslotte de pogingen moesten worden gestaakt. Intussen woedde de orkaan met onver minderde kracht verder; men achtte het daarom niet verantwoord naar Stellen dam terug te keren. Zo werd een ang stige nacht op zee doorgebracht, totdat eindelijk het licht daagde en besloten werd naar Hoek van Holland koers te zetten. Daar kwamen de vijf overleven den Zondagmiddag om kwart over twaalf aan. De 26-jarige zoon van schip per De Blok behoorde tot hen. Zijn ver slagenheid was groot. „Niets te kunnen doen om je vader te redden is iets ont zettends." zei hij. Het Zweedse stoomschip „Aslög" had dringend om assistentie verzocht, daar het door het stormweer onbestuurbaar was geworden en een anker verloren had. Tal van reddingsvaartuigen voeren uit. zelfs de Belgische sleepboot „Go liath". Omstreeks middernacht hadden twee boten de Zweed bereikt, maar daar de wind toen was afgenomen, bleek hulp niet meer nodig. De reddingboot „President J. V. Wierdsma" had intussen door de zware stortzeeën ernstige schade ge leden. Verschillende stangen waren verbogen en de rooster van de ma chinekamer was weggeslagen. In de loop van de Zondag is de „As lög", begeleid door de sleepboot „Go liath", op eigen kracht naar de haven van Gent gestoomd. Ter hoogte van het lichtschip Texel kwam het Engelse kustvaartuig „Roxton" in moeilijkheden te verkeren. Met zware machineschade is het schip door de sleepboot „Holland" in de haven van Den Helder gebracht. Het Noorse stoom schip „Ogna" is op de „Hooge Plaat" op de Westerschelde omhoog gevaren. Eén schroef van het schip zit in het zand vast. Men zal trachten de boot vlot te krijgen. Op het IJsselmeer zijn tengevolge van de storm twee boten omgeslagen. Er deden zich echter geen ongevallen voor. Te IJmuiden sloeg een beurtvaarder vol water. De vrouw van de kapitein kon Zaterdagmiddag rond 2 uur is in het Noordzeekanaal nabij de Velser spoor brug het 100 ton metende binnenvaart schip Avontuur van de N.V. Motor- bootdienst „Transporteur" v.h. J. Los, tengevolge van overkomend water ge zonken, na eerst nog een aanlegsteiger geramd te hebben. Het schip was van de kade nabij de oude sluis te IJmuiden vertrokken met een lading ijzeren platen, bestemd voor Rotterdam. Het schip had een flinke diepgang, maar was niet overbelast. De storm zweepte het water in het kanaal echter hoog op en flinke rollers liepen achter op het schip en toen, vlak voor de spoorbrug een hevige regenbui los barstte, bemerkte schipper D. Verboom dat de Avontuur water maakte en dreig de te zinken. Hij stuurde hierop zijn schip naar de aanlegsteiger van het over zetveer der gebroeders Donkersloot om het daar aan de grond te zetten en zich met zijn vrouw en de dekknecht, die eveneens aan boord waren, in veiligheid te brengen. De storm sloeg het schip met een flinke slag tegen het remmingwerk van de steiger, dat ernstig werd vernield, en nadat de opvarenden van boord waren gegaan, zonk het schip half voor de steiger. Hierdoor was het onmogelijk de veerdienst te handhaven, waardoor voor al de arbeiders van de grote bedrijven ernstig werden gedupeerd. Zij zullen, zolang het obstakel voor de steiger niet is weggehaald, de tijdrovende omweg via de ponten moeten nemen. Bij gunstig weer zal Maandag een bok de gezonken Avontuur lichten. Het 100 ton metende vrachtbootje „Avontuur", geladen met ijzer voor de Hoog ovens, raakte tengevolge van een overslaande golf in moeilijkheden én dreigde te zinken. Ondanks de hevige storm zag de schipper kans het schip nabij de Velserbrug aan de grond te zetten. De schipper en z'n knecht konden zich gemakkelijk in veiligheid brengen, de schippersvrouw ontkwam ternauwernood aan de verdrinkingsdood. Volgens radio-Djocja heeft presi dent Sukarno vier kabinetsforma teurs aangewezen, n.l. Hatta, Anak Agung, de Sultan van Djocja en de Sultan van Pontianak. Hatta is aan gewezen als premier. Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben Zondagavond bekendgemaakt, dat 500 leden van de republikeinse poli tie uit Djokjakarta en 200 onder Neder lands commando staande leden van de Indonesische politie uit andere gebieden zullen komen, teneinde behulpzaam te zijn bij het handhaven van de orde in het district Batavia bij de viering van de souvereiniteitsoverdracht op 27 De cember. Voorts zouden 6.000 republikein se soldaten komen ter versterking van de 3.000 man omvattende politie te Ba tavia. Betrouwbare militaire kringen schat ten, dat ongeveer 30.000 Nederlandse sol daten in het gebied van Batavia gecon centreerd zouden worden. Ter gelegenheid van de St. Nico- laasactie van de Baarnse winkeliers werd vorige maand in Baarn een kleurwedstrijd georganiseerd. De té kleuren plaat stelde het bezoek van St Nicolaas voor. Onder de inzen dingen bevond zich ook een door Prinses Beatrix gekleurde plaat. Uit de ruim 2000 inzendingen heeft de juty 150 van de meest geslaagde platen gekozen, die volgende week in de grote zaal van „Hotel de la Promenade" te Baarn zullen worden tentoongesteld. Hieronder bevindt zich ook de inzending van Prinses Beatrix. Onverwacht heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina met haar twee oudste kleindochters, de prinsesjes Beatrix en Irene, de uitvoering bijgewoond van het Kerstspel „De ster van Bethlehem" dat leden van de Vrijzinnig Christe lijke Jeugdcentrale Zondagavond in de nieuwe Remonstrantse kerk in Amster dam-Zuid speelden. Zaterdagavond is een auto waarin zich een Nederlands echtpaar bevond, nabij Crévechamps tussen Epinal en Nancy in een kanaal gereden. De 58- jarige mevrouw M. BernardinoWiime- ring kwam hierbij om het leven. Haar 63-jarige echtgenoot, een textielhande laar uit Overveen, bestuurde de wagen toen deze slipte en in het kanaal tereent kwam dat langs de hoofdweg loopt. Hij slaagde er in zich te redden. Het echt paar heeft zes kinderen. Het was op weg van Zürich naar huis. De correspondent van de Christian Science Monitor in Australië acht het waarschijnlijk, dat de Australiërs aan de Nederlandse bezitsrechten op Nieuw- Guinea sterke steun zullen verlenen tegenover mogelijke eisen, die in de toe komst in dit opzicht door anderen mochten worden gesteld De Birmese regering heeft Zaterdag in een officiële verklaring medegedeeld, dat zy de regering van communistisch China erkent. Verder wordt de verwach ting geuit, dat sppedig diplomatieke ver tegenwoordigers zullen worden uitge wisseld. Birma is het eerste niet-communisti- sche land, dat tot erkenning van de re gering te Peking is overgegaan. De nationalistische regering in China heeft de diplomatieke betrekkingen met Birma verbroken als gevolg van het feit, dat Birma de regering van Mao Tse Toeng heeft erkend. De Birmese minister van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Birma uit genodigd is de conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken van het Britse Gemenebest, welke de volgende maand in Colombo begint, bij te wonen. Het Chinese nationalistische kabinet heeft Zaterdag meegedeeld, dat met in gang van 21 December in communisti sche Chinese havens van Yingkovv in Noord-China tot Tienpai bij Kwantoehg mijnen gelegd zullen worden. Het kabi net adviseerde alle schepen van vreem de nationaliteit vóór 20 December uit de communistische havens te vertrek ken. In de Chinese wijk van de Siamese hoofdstad Bangkok, waar 300.000 Chi nezen wonen, is Zondag gepatrouilleerd naar aanleiding van geruchten over een op handen zijnde communistische actie. Een vliegtuig van de Belgische lucht vaartmij Sabena is gisteravond by Parys neergestort. Het toestel was kort te vo ren van Le Bourget opgestegen en had een bemanning van vier personen aan boord en vier passagiers. Allen zyn ge dood. Een Mexicaans vliegtuig met dertien passagiers en een bemanning van vier aan boord is bij Vera Cruz neergestort. Ook hier werden alle inzittenden ge dood. Zaterdagavond zyn door de politie en troepen versperringen aangebracht op de wegen die Bangkok met het vliegveld en de voornaamste militaire zones ver binden, nadat berichten waren binnen gekomen over onrust onder de Siamese strijdkrachten. Gezien het succes van de communis tische troepen in China en de berichten over een complot onder de strijdkrach ten, is men geneigd de geruchten over een op handen zijnde communistische staatsgreep in Siam te geloven. Het com plot onder de troepen zou door de vier millioen sterke Chinese minderheid in Siam zijn geïnspireerd en gefinancieerd. Van Manstein is tot 18 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Veldmaarschalk Erich van Man stein is hedenochtend te Hamburg schuldig bevonden aan negen van de zeventien tegen hem ingebrachte be schuldigingen en vrijgesproken van de acht overige. Z. H. de Paus heeftZondagavond in de St. Pieter het gedenkteken voor Paus Pius XI onthuld. De plechtigheid werd slechts bijgewoond door de Aartsbisschop pen van Bologna, Turijn, Florence en Rio de Janeiro, door de Curie-Kardinalen, de leden van het diplomatieke corps, de neef van Paus Pius XI. graaf Franco Iiatti, als mede door de afvaardigingen uit Milaan en uit Desio. In een lange redevoering ging Paus Pius XII de gelukkige en stormachtige gebeurtenissen tijdens het pontificaat van Pius XI na, welke getuigen van zijn enorm werk en van zijn verheven gedachten. In zijn toespraak zei de Paus: „O he melse Vader, de ernst de grootheid de zorgen en het lijden van de tijden, waarin de Goddelijke Voorzienigheid ons leven en ons werk geplaatst heeft jagen ons geen schrik aan. Wij hebben deze tijden liet. hoe hard zij ook mogen zijn, vol van ge varen en bitterheid. Wij omhelzen hen, zoals het Kruis, dat van alle eeuwigheid voor Onze Heer bestemd was." De Sultan van Djocja zou vandaag naar Oost-Indonesië vertrekken in zijn functie van coördinator voor de veilig heid. Hij zal vandaar doorreizen naar Pontianak, Bandjermasin, Samarinda, Menado en Madura. Hij wordt vergezeld door mr. Ali Budiardjo. kolonel Nasu- tion, kolonel Djatikusumo en overste Mokogmta (commandant van de mili taire politie). Naar wordt verwacht zal de samen stelling der regering in de loop van Dinsdag worden bekend gemaakt. Su- bamo heeft aan de pers medegedeeld dat dit eerste kabinet een nationaal zakenkabinet zal zijn. De Indonesische delegatie voor de overdracht van de souvereiniteit, die vermoedelijk onder leiding zal staan van Hatta, zal 23 December naar Ne derland vertrekken. De Sultan van Djocja zal de-leiding hebben Van de delegatie, die te Batavia de regerings bevoegdheden zal overnemen. Sukarno zal 28 December, de dag na de officiële overdracht, van Djocja naar Batavia vliegen. De volledige uitslag van de stemming van het K.N I.P over de resultaten der Ronde-Tafelconferentie luidt: Partai Socialis voor: 0. tegen: 5: Partai Buruh 311, Tani 1312, Kalimantan 70, „La. bour representatives" 81, Sumatra 27_9, Celebes 7—2. Partai Katholik 10—0, Sunda Ketjil 5—0, Partai Kommu- nls 06, Parkindo 80, P.N.I. 420. Masjumi 490, Arabische groep 20, P.S.I.I. 6—0. Chinezen 1—1. Partai Mur- ba 04, Molukke 61, leden, niet bij een partii aangesloten, 3210. Totaal 226 vóór en 62 tegen. Vóór de stemming gehouden werd, verlieten, zoals bekend, 31 leden de ver gadering, van wie 17 behoorden tot de Labourgroep (de Golongan Buruh) en 14 tot de Partai Socialis Indonesia. Advertentie (Van onze verslaggever) Niet minder dan zeven uur heeft de Partijraad van de K.V.P. Zaterdag in het Utrechtse Jaarbeursrestaurant gediscussieerd over het Indonesië-beleid van de Kamerfractie. Nadat prof. Romme 's morgens zijn verklarend exposé hij sprak van voorlichting had gegeven, beklommen dertien afgevaar digden het spreekgestoelte, meestal om de voorzitter van de Tweede Kamer fractie met vragen te bestormen. Vragen die respectievelijk betrekking had den op het aftreden van minister Sassen, de befaamde deviatie van de regering, de kwestie van de Minderheden, de voorlichting van de partij, de positie van de ambtenaren en werknemers in Indonesië en op nog vele andere zaken en kwesties. Er werd ook critiek geleverd. Veel critiek zelfs. Vrijwel iedereen was het er over eens, dat de resultaten van de R.T.C. niet beant woordden aan de doelstellingen, vervat in het program van de K.V.P. Maar dat had óók prof. Romme al geconstateerd en geen enkelle der opponenten zag kans om daar een halskwestie van te maken. Ingrijpend was de critiek, op twee uitzonderingen na, niet. Voor die uitzonderingen zorgden mr. Loeff uit Rotterdam, die zich pertinent tegen het Indonesië-beleid uitsprak en een afgevaardigde uit Limburg, die er zelfs van gewaagde, dat de K.V.P. zich schuldig heeft gemaakt „aan alle zeven hoofdzonden"Tot een motie of resolutie tenslotte kwam het niet. Wel hing er, gedurende een uur, een in de lucht een motie in goedkeurende zin maar na een wijdvertakte gedachten wisseling werd op voorstel van de voorzitter, de heer Andriessen, toch maar besloten dat de Partijraad zich nog niet definitief zou uitspreken. Zulks met het oog op het Indonesië-debat, dat nog in de Eerste Kamer ge voerd moest worden. De lont in het overigens niet zo hevig ontploffende kruit werd dus ook nu weer gegooid door prof. Romme, die zijn rede begon met er op te wijzen, dat de over dracht van de Souvereiniteit het eind punt van alle kolonialisme en het begin punt van een gelijkwaardige samenwer king betekent; een beginpunt dus ook van een gans andere verhouding tussen de volken van Nederland en Indonesië. De prioriteit van de politieke krachten Prof. Romme stelde dan vast dat alle groepen in de Kamer en ook de rege ring zich deze verhouding anders had den voorgesteld, en hij voegde daaraan toe dat met name de K.V.P. wel geen „superstaat", maar zeker een staatrech- telijke binding voor ogen had gestaan, ter beveiliging van de politieke en eco nomische vrijheid van beide volken. Naar prof. Romme's gevoelen was de uitkomst van de R.T.C. beneden de maat gebleven van datgene wat de Indone siërs voor de vrijheid hadden moeten opbrengen en beneden de maat ook „van wat wü in verband met onze doelstel lingen hadden moeten opbrengen". Spr. stelde dan vast dat de doelstellingen van de K.V.P. en die van het kabinet by de oplossing van de Indonesische kwes tie aanvankelijk elkaar met „bjjna pijnlijke nauwkeurigheid" dekten. „Deze regering is het", aldus prof. Romme, „die na afloop van de R.T.C. constateerde dat zij in het ontwerp- Uniestatuut niet zag verwezenlijkt wat haar voor ogen had gestaan. Het zou wel een dubbelhartigheid van ieder der ministers zijn indien men het nu deed voorkomen alsof het bereikte een succes van 't kabinet is." Bij alle punten van overeenstemming tussen regering en K.V.P. zag spr. een belangrijk punt van verschil. „De rege ring", zo stelde hij vast, „draagt de ver antwoordelijkheid voor de gedragslijn die zij in Februari koos en waarbij de zedelijke verantwoordelijkheid voor de oplossing van het probleem in laatste in stantie naar een internationaal centrum werd verlegd. Voor die gedragslijn heb ben wij als fractie, de verantwoordelijk heid niet genomen". En hij plaatste te genover de door de regering gekozen, in haar gedachtengang, minst gevaar lijke weg een andere, die hij destijds de meest wenselijke achtte: die van „een andere opstelling tegenover het Interna tionale centrum". Prof. Romme gaf vervolgens te ver staan dat toen de fractie in December 1948 haar goedkeuring hechtte aan de tweede politionele actie, zij zulks niet deed zonder in die beslissing de inter nationale reacties verdisconteerd te heb- oen. „Nu is het mijn mening", zo ging spr. verder, „dat na December 1948 niets gebeurde dat in Februari 1949 een ver andering tegenover de Internationale wereld rechtvaardigde. Ik kon dat niet anders zien." Met klem wees hij de suggestie van de hand dat de K.V.P.-fractie toch ver antwoordelijkheid t.a.v. de door het ka binet ingeslagen (nieuwe) weg zou dra gen omdat zij dat kabinet niet naar huis stuurde. En hij zei: „De stelling dat men een kabinet steunt of wegstuurt is 'n onverantwoordelijke vereenvoudiging van de politieke werkelijkheid in ons bestel. Daar is wel degelijk de mogelijk heid dat men eens kabinet duldt, om dat men zulks als minderheid in 's lands belang acht." Terloops gaf prof. Romme een verklaren de toelichting op zijn tijdens het Partij congres gedane uitspraak, dat hij „alleen de centrale verantwoordelijkheid" voor het Indonesië-beleid der K.V.P. droeg, waar mee hij had willen zeggen dat de omstan digheden hem bij de leiding van de Indo nesische politiek een grotere verantwoor delijkheid dan die van „zijn politieke vrien den" op de schouders had gelegd. En hij vatte daarna meteen de draad van zijn be toog weer op door te releveren dat de fractie, nadat de regering een andere weg had betreden, niet „mokkend was blijven neerzitten, maar integendeel verder con structief bleef deelnemen." Prof. Romme meende dan ook te mogen zeggen dat de K.V.P. enige invloed ten gunste heeft uit geoefend op de resultaten van de R.T.C En dienovereenkomstig stelde hij vast dat de fractie eenstemmig van mening is dat het -T bij alle verschil in waardering „waanzinnig" zou zijn die resultaten weg te werpen en els van geen betekenis te beschouwen of om „Indonesië voor Neder land en Nederland voor Indonesië af te schrijven". Prof. Romme drong tenslotte op een betere voorlichting aan „onze eigen men sen" overzee. Met name aan de soldaten, die denken dat hun offers tevergeefs zijn gebracht. „Deze depressie", aldus spr., „is begrijpelijk, maar niet gerechtvaardigd. Als het waar is dat ons bedrijfsleven kansen blijft behouden, dan kunnen wij wel aan nemen dat zonder de prestaties van onze jongens, die kansen niet aanwezig zouden zijn. Dat geldt ook voor de tweede politio nele actie, die betekende dat wij vóór waren op een opstand in Indonesië, die gewapend werd voorbereid." Met zekere hartstocht verwierp prof. Romme tenslotte de beschuldiging dat de K.V.P. in Indonesische zaken partijpolitiek zou hebben bedreven: hetgeen hij in het licht van de feiten belachelijk en kwaad aardig noemde. De fractie, zo zei hij, heeft naar eer en geweten gehandeld in haar streven voor Indonesië „dezelfde waarach tige en volledige vrijheid te verkrijgen als waarover wijzelf beschikken (Vervolg op pagina 3) Mr. Van Schaik is Zondagmiddag van zijn bezoek aan Indonesië per vliegtuig op Schip hol teruggekeerd. Hij werd begroet door minister-president W. Drees. „Ik kom beslist niet pessimistisch terug", zei de minister bij zijn aankomst. „Bepaalde moeilijkheden met betrekking tot de souve reiniteitsoverdracht heb ik niet kunnen ontdekken". Hij voegde daaraan toe, daar mede niet de mogelijkheid hiervan geheel te willen uitsluiten. De minister zei, dat er in Indonesië geen noemenswaardige onrust heerst. Ook van Indonesische zijde wordt alles gedaan om orde en rust te handhaven. De Sultan van Djocja, die optreedt als beveiligingscoör dinator en met wie mr. Van Schaik ook contact heeft gehad, besteedt hier veel aan dacht aan. „Natuurlijk" aldus mr. Van Schaik „heerst bij zo'n belangrijk feit als de souvereiniteitsoverdracht altijd een ze kere nervositeit, vooral ook onder de amb tenaren. Sukarno heeft echter te kennen gegeven, dat met hem zal worden samen gewerkt, hetgeen een kalmerende uitwer king heeft gehad". Hij kon nog niet zeggen, wie behalve Hat ta deel zullen uitmaken van de Indonesi sche delegatie, die zich aan het eind van deze maand voor de souvereiniteitsover dracht naar Amsterdam zullen begeven. Tegenwoordige en vroegere leden van de Duitse communistische partij, onder wie een lid van de communistische frac tie in de West-Duitse Bondsdag, hebben gisteren te Berlijn een anti-Stalinisti sche „onafhankelijke arbeidersparty voor Duitsland" gesticht. De oprichtingsvergadering is gehou den in de Franse sector van de stad. Zi werd bijgewoond door een niet genoemc aantal communisten uit West-Duitsland en ongeveer twintig niet met name ge noemde communisten uit de Russische zone. Tot voorzitter van de party is gekozen Karl Heinz Scholz, die vóór Hitler's tijd een leidende functie bekleedde in de toenmalige Communistische Party Duits land. Vorig jaar heeft Scholz tweemaal ge tracht een „vrije communistische partij" te stichten in West-Berlijn, maar de ge allieerde Kommandantura gaf geen toe stemming. Van de zeide der nieuwe partij ver wacht men, dat ongeveer 40 procent van de communisten in West-Duitsland zich uileindelijk zullen aansluiten, daar de partij verklaart zowel uiterst rechts als uiterst links te bestrijden. Stahn had de naam van het communisme zozeer be vlekt, „dal niemand meer tegen ons wil spreken. Wij zullen vechten tegen Pots dam, dat het symbool van de Russische expansie is, en tegen Bonn als symbooi van de burgerlijk-imperialistische poli tiek", zo werd in een verklaring gezegd Aanvankelijk werd Renner, voorzitter van de communistische fractie van het West-Duitse parlement, genoemd als mede-oprichter van de nieuwe groepe ring. Hij verklaarde zelf echter niets met de zaak uitstaande te hebben. Te Miinchen is in de Sterneekerbrau, waar in 1920 de nationaal-socialistische partij werd opgericht, een nieuwe poli tieke partij gesticht, die zich „Volks- frontbeweging" noemt. Het bestuur wijst er met klem op, dat de partij niets uit staande heeft met de neo-fascisten of met de communisten. Voorzitter is Peter Abel, oud-lid van de socialistische eenheidspartij uit de Russische zone. De partij eist o.m„ slui ting van een vredesverdrag, eenmaking van Duitsland, toetreding van Duitsland tot de V.N. en herstel van de grenzen van 1937. „Der Sozial-Demokrat", het officiële .orgaan van de socialistische partij, be richt uit Weimar, dat 24 leidende func tionarissen in Thüringen uit de commu nistische partij zijn gestoten wegens „actief Titoristisch gedrag". Doe in uw leven altijd uw plicht j \^en laat de mensen praten. Zondagnacht omstreeks 4 uur wisten twee gemaskerde en gewapende man nen zich toegang te verschaffen tot een perceel aan de Fannius Scholten- straat te 's-Gravenhage, waar een mode^atelier is gevestigd. Na de trap afgedaald te zijn, werd beneden een aantal kostbaarheden ontvreemd De bewoners van het perceel, het echtpaar L„ waren echter wakker geworden door het gestommel. Toen de inbrekers langs de bovenverdieping het huis weer wilden verlaten, werden zij boven op gevangen door het echtpaar. Er ont stond een gevecht, waarbij rake klap pen vielen. De man, die direct ge arresteerd kon worden, was de 25- jarige stucadoor H. R. Zijn maat, de 30-jarige kleermaker H. J. K., werd Zondagmiddag reeds in zijn woning gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd Na een romantische escapade van 24 uur was de knappe 18-jarige Angelita Perez de Seoane gisteren weer terug thuis bij haar vaderde hertog van Pi- nohermo. De brunette was al lang verliefd op een van de geliefdste Spaanse torero's, de 24 jaar oude £,uis Miguel Gonzales, die echter geen genade kon vinden in de ogen van papa. De Madrileense aristocratie kan het u haarfijn vertellen. Vrijdagmorgen om vijf uur liet Angelita zich langs een la ken uit het raam van haar slaapkamer op de eerste etage glijden en zij ver dween naar vrienden van de torero. Veertien dagen geleden schreef zij naar de torero, die geëngageerd was door de arena te Caracas en deelde hem mëe, dat haar vader gedreigd had haar naar een klooster te sturen. Dominguin, zoals de torero wel ge noemd werd, keerde per vliegtuig uit Caracas naar Madrid terug en zorgde er voor, dat Angelita na de escapade naar een bekende familie van veefokkers kon gaan. Dominguin was de gehele dag in de weer om een trouwvergunning te krij gen, terwijl de hertog de gehele dag pro beerde de politie voor zijn zaak te win nen, welke tenslotte er voor zorgde, dat Angelita en de veefokkers gearresteerd werden. De episode eindigde met een storm achtige scène op het hoofdbureau van de veiligheidspolitie in Madrid, waar Ange lita zwoer, dat zij niet ontvoerd was, maar uit eigen vrije wil was vertrok ken. Hel ziet er naar uit, dat het verhaal intussen nog een happy ending zal krij gen, want de hertog is iets teruggekrab beld en heeft gezegd, dat hij misschien wat al te heetgebakerd is geweest, ter wijl Dominguin zijn spijt over het ge beurde heeft te kennen gegeven. Nog wat overredingskracht van Do minguin en dan is het waarschijnlijk, dat het huwelijk begin Januari zal wor den inoezegend voordat Dominguin weer naar Zuid-Amerika verdwijnt om dit maal in de arena van Quito te verschij nen. Verwachting tot Dinsdagavond. Langs de WadAenkust krachtige tot stormachtige, elders krachtige en tij delijk harde wind tussen Zuidwest en West. Vrij veel bewolking met enkele buien. Iets kouder. Zon 8.4516.30. Maan 10.09—16.36. De PHTEO. de „Overloon", een Con stellation van de K.L.M., vloog van Gander (New Foundland) naar Prestwick (Schot land) in vijf uur en 28 minuten. Hiermede brak gezagvoerder Hutchinson het bestaande record met 21 minuten. Het N.V.V., Zaterdag in buitengewoon congres te Utrecht bijeen, heeft een re solutie aangenomen, waarin geëist wordt, dat met ingang van 1 Januari door middel van bindende voorschrif ten: de lonen en salarissen van alle mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder met 5 pet. worden verhoogd, met een minimum van 2.per week; de lonen en salarissen van alle vrouwelij ke werknemers van 23 jaar en ouder eveneens met 5 pet. worden verhoogd; de lonen van alle werknemers van 18 tot 23 jaar zodanig worden verhoogd, dat een geleidelijke aanpassing aan de stijging van de lonen van de werkne mers van 23 jaar en ouder wordt ver kregen; deze verhoging van 5 pet ook zal gelden voor de kinderbijslag van het eerste kind af, voor de uitkeringen van de noodwet-ouderdomsvoorziening, de invaliditeitswet, de overbruggings regeling en de sociale bijstandsregeling. Verder voor de gezinstoeslag van de overbruggings- en ce sociale bijstands regeling, voor de kinderbijslag voor de invaliditeitsrentetrekkers en voor de tijdelijke uitkeringen krachtens ziekte en ongevallenwet. In afwachting van een definitieve herziening zal de loongrens voor de so ciale verzekeringswetten op ƒ4.500 moe ten worden gebracht. (Van onze correspondent) Ingevolge een Pauselijk besluit is het klooster St. Benedictus-Berg in het gehucht Mamelis bij Vaals toegewezen aan de Frayise Congregatie van de Benedictijnen waarvan het hoofdklooster gevestigd is in Solesmes De abt van de Benedictijner abdij in Oosterhout, welke abdij eveneens tot deze congregatie behoort, heeft op dracht ontvangen in Mamelis een priorij te vestigen. Op het ogenblik wordt het klooster be woond door dakloze gezinnen en ex-poli tieke delinquenten, die geen tehuis meer heb ben. Voor deze bewoners zal een andere huisvesting moeten worden gevonden. Bo vendien zullen, alvorens de Benedictijnen er in kunnen trekken, aan het vrij uitge woonde gebouw- belangrijke herstelwerk zaamheden moeten plaats hebben. In ver band hiermede zal de vestiging van de priorij nog wel enige tijd op zich laten wachten. Is dit eenmaal gebeurd, dan is het niet uitgesloten, dat het klooster weer vrij spoedig een abdij zal worden. In een suppletoire begroting van Om» derwijs, K. en W. over 1947 deelt de mi nister mede, dat de subsidie voor de Ne derlandse Opera. in eerste instantie f 300.000. voor 1948 verhoogd tot f 350.000 niet toereikend bleek. Aangezien de Ne- derl. Opera over een eigen orkest beschikt en op het subsidieartikel voor de orkesten nog een bedrag van f 50.000 kon worden gevonden, heeft de minister het verant woord geacht dit bedrag aan te wenden, voor de Nederlandse Opera.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1