PARLEMENT MOET IN VRIJHEID KUNNEN BESLISSEN Eerste Indonesisch kabinet zal verkiezingen voorbereiden Minister van Sociale Zaken wil de behoedzaamheid betrachten Vertegenwoordigers van alle gemeenten bijeen Canadees oorlogsbruidje voor 25 cent naar Nederland Souvereiniteits- overdracht Dank zij een lot, dat haar man kocht Tot hoofd en hart f Regeling van kwestie Nieuw-Guinea op vreedzame wijze KLOKKEN LUIDEN HET H. JAAR IN Repatriëring najaar 1950 voltooid Overvallen duren voort RAPPORT MET IJZIGE KOELHEID ONTVANGEN Het weer DINSDAG 20 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24645 INDONESIË IN EERSTE KAMER Droevig uur, waarin ons het hart breekt KERSTENS: TEGENSTEMMEN NIET VERANTWOORD Protocol staat nog niet vast Zitting van he<bn Programma kabinet Cochran nog niet benoemd Zo mogelijk 24 December om half twaalf H. Mis WERKLOOSHEID GROTER DE SOCIALE ONTWIKKELING Centrale Sociale Verzekeringsraad zal worden opgericht SPOEDIG EEN VERPLICHTE OUDERDOMSVERZEKERING NODEN OUDEN VAN DAGEN Nieuw-Guinea Tweede Kamer aanvaardt ontwerp Machtigingswet GEMEENTELIJKE INDELING VAN NOORD-HOLLAND Protest tegen Butlinkamp „Johan van Oldenbarnevelt" NIEUW SYSTEEM VAN MONTAGEBOUW Automatisch metselen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphlusstr 45, lel. 3998 Voor klachten over de bezorging na &30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rufk Wnd. hoofdredacteur: IV. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- hooqte. Inaezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooate. 4 De administratie behoudt zich het rechi voor edvertentiën eventueel zonder opoave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per «eek. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal Den Haag, 19 December. De Eerste Kamer begon Maandagavond san de finale van het debat over het wetsontwerp op de souvereiniteitsover- dracht, terwijl er op het Binnenhof maar een heel klein groepje mensen stond te kijken. In de Kamer waren alle ministers, met Uitzondering van minister Wijers, en een groot aantal belangstellenden aanwezig. Voor de slag begon werd nog in de gau wigheid de heer Wibaut, nieuw lid van de P. v. d. A. in de plaats van mr. Van Walsum, geïnstalleerd. Daarna begon het dan, en het leek niets op een slag, aangezien op deze avond de meeste le den niet veel meer te doen hadden dan het markeren van hun positie. Prof. Anema verklaarde namens zijn A. P. - fractie, dat déze er tegen was, om prin cipiële, grondwettelijke en utilitaire redenen, hetgeen iedereen al lang wist. Het enige opmerkelijke was de aanhef van zijn rede. Hij zei, dat de beslissing, die nu gaat vallen, voor de naaste toe komst geen sinecure zal opleveren, doch dat zij de grondslag zal leggen voor een verdere geordende actie. In ieder geval standpunt staan: aanvaardt, neemt delijkheid op zich len, waarop het gens wees hij de heid voor een ming terug naar bleef hij op het wie dit ontwerp de verantwoor- voor de beginse- berust, en overi- verantwoordelijk- eventuele afstèm- het Kabinet. De heer Kolff, leider van de C. H., stelde in uitzicht, dat sommige zijner fractiegenoten misschien nog vóór aan vaarding te vinden zouden blijken, wanneer de regering hen maar zou kun nen overtuigen.' Intussen zal mr. Polle- ma nog apart spreken over de staats rechtelijke zijde van de zaak, die, naar de heer Kolff vreesde, wel zeer moei lijk te overkomen bezwaren zal ople veren. Als nu de V.V.D. maar helemaal voorstemt, dan zal het op de C. 11. stemmen nog niet eens aankomen. En de V.V.D. zal wel voorstemmen, als men zo op de rede van de heer Mole naar afgaat. Hetzelfde spel, dat mr. Oud bedreef in de Tweede Kamer, mi nus diens brillante kundigheid dan al tijd. Het werd dus een rede, waarin in de ene paragraaf iets goeds en in de volgende weer ijlings iets kwaads werd gezegd. In- en uitpraten dus, en niet van het handigste soort. De vondst van de heer Molenaar was zijn suggestie, dat de regering, als het ontwerp eventueel zou worden afge keurd, de Eerste Kamer moet ontbin den. Maar had zij dan wel reeds maat regelen getroffen om de verkiezingen van de Provinciale Staten en bijgevolg ook de verkiezingen van de nieuwe Se naat in een versnelde procedure te doen verlopen? Iedereen begon hoor baar te meesmuilen. Het was niet be paald een „succès fou." Enfin, als de regering zich nu maar braaf inspant, dan weet zij wel zeker, dat zij de libe ralen over hun twijfels zal heenhelpen. Een heel stil ogenblik was het ook, toen prof. Molenaar met grote geestdrift be gon te spreken over de houding van de T.N.I. Hij was er niet ver van af om „Leve de T.N.I.!" te roepen. Het was een lofzang, die uit zijn mond beslist curieus klonk. De bedaarde en weloverwogen bij vallende. rede van mr. Jonkman, na mens de socialisten uitgesproken, was vooral merkwaardig, omdat hij, die toch uit naam van zijn fractie sprak, het ook bleek te betreuren, dat het element van de geleidelijkheid in ae hervorming van het Rijk is prijsge geven. Er is feitelijk niemand, die niet zou gewenst hebben, dat deze hele omwen teling in een bedaarder tempo tot stand ware gekomen. Dit is het voornaamste van deze avond, waarop ook nog de communvt Van Santen gesproken heeft. De rede voeringen waren kort. Dat was tenmin ste een deugd. Overigens hadden zij een weinig belangrijke inhoud. Hedenoch tend gaat de Kamer verder. (Van onze Haagse redacteur) Naar wy vernemen, ligt het protocol voor de plechtigheid van de souvereini- teitsoverdracht op 27 December waar van de publicatie uiteraard toch eerst zal geschieden als de Eerste Kamer haar fiat aan de R.T.C.-resultaten heeft ge geven - nog steeds niet vast. Met de voorbereiding van deze plechtigheid is belast de heer Valken, raads-adviseur van het ministerie van O. G. en adjunct- secretaris van de R.T.C. Daar de over dracht tezelfder tijd in Amsterdam en Batavia zal geschieden en men rekening moet houden met het tijdsverschil van zeven uur, is te verwachten, dat de plechtigheid te Amsterdam om ongeveer tien uur des morgens zal plaatsvinden. Het ligt in de bedoeling leden van het corps diplomatique tot het bijwonen van deze gebeurtenis uit te nodigen. De bijeenkomst zal waarschijnlijk ge opend worden door minister-president Drees; de voorlezing van de tekst van bepaalde documenten zal, naar mag wor den aangenomen, door mr. C. Prinsen geschieden. Verondersteld mag worden, daf H. M. de Koningin bij de plechtig heid vergezeld zal zijn van Z. K. H. Prins Bernhard. Cochran zal, op uitnodiging van de regering der R.I.S., aanwezig zijn bij de plechtigheid van de souvereiniteitsover- dracht te Batavia. Herremans en Critch- le.v zijn eveneens uitgenodigd. De 'minister voor Industrie van Pa kistan, Chaidhri Nazir Achmed zal, ver gezeld van Akhtar Hussain, adjudant secretaris van het departement van Bui tenlandse Zaken, Pakistan bij de plech tigheid vertegenwoordigen. Bij de heropening van de debatten, hedenmorgen over het ontwerp over dracht van de souvereiniteit in de Eerste Kamer betoogde de heer Polle- ma (C.H.U.), dat een parlement in vol ledige vrijheid moet kunnen beslissen. Het moet vrij zijn van alle invloeden van buiten. Spr. zegt, dat de C.H.TJ. geen fractiedwang kent. Wij zullen ieder individueel onze stem bepalen, na de regering andermaal te hebben gehoord. De kleine fracties in de Tweede Ka mer hebben hun stem in onvrijheid uitgebracht. Vooral geldt dit voor de V.V.D., dic mr. Stikker in het kabinet heeft. Wij voelen ons veel vrijer tegen over mr. Schokking. Deze heeft b.v. nooit de tocht naar Djocja ondernomen. Deze regering heeft ons in een zeer be narde positie gedrongen. „Moeten wij H.M. deze gang naar de souvereiniteitsoverdracht laten doen? Zij, die voor ons het symbool der vrijheid is?" Dit is de vraag die wij de regering stellen. In de Memorie van Toelichting spreekt bij minister Van Maarseveen meer de advocaat dan de staatsman. De regering had in deze Memorie dui delijk de verhouding van het ontwerp tot de grondwet moeten uiteenzetten. Zij is in dit opzicht ernstig tekort ge schoten. Voorts heeft spreker ernstige bezwaren tegen de bepalingen in het Unie-statuut betreffende het Hoofd der Unie. De regering heeft niet aange toond, dat in dit ontwerp de Kroon niet is gebroken. Tegenover de volledige overdracht van de souvereiniteit heb ber.1 wij „een kat in de zak gekocht". Met een zuiver volkenrechtelijke con structie zouden wij waarschijnlijk nog beter af zijn geweest Voor ons staat vast dat het Ko ninkrijk in tweeën wordt gesplitst. De Unie-verhouding is van volken rechtelijke aard en het ware beter geweest, indien men dit van de aan vang af ronduit had gezegd. Wij doen beter elkander met betrek king tot de schuldvraag in dit droevige uur „waarin ons het hart breekt" geen verwijten te maken. De regering heeft thans de overdracht van de souvereiniteit in een wet gere geld. Naar sprekers mening had de re gering dit zonder de Staten-Generaal kunnen doen, aangezien alléén ëe Kroon, d.w.z. de Koning met de minis ters. hiertoe de competentie bezitten. „De Kroon staat volgens Lohman bo ven de grondwet". De regering zou dan na de overdracht een wetsontwerp ter regeling van de verhouding met Indo nesië hebben moeten indienen, dat dan met een gewone meerderheid zou kun nen worden aangenomen. ,.De regering is zelf bevoegd datgene te doen, waartoe zij thans onze mede- v erking vraagt. Waarom tracht zij ons die altijd tegenstanders van haar be leid waren, hierin te betrekken?" Daarom acht spreker het dreigen der regering met aftreden ongemotiveerd. Met uitzondering van minister Wijers was het voltallige kabinet Maandagavond in de Eerste Kamer aanwezig om de debatten over het wetsontwerp souverei niteitsoverdracht Indonesië te volgen- Overzicht van de regeringstafel, v.l-n.r. om de tafel de ministers Teulings, Spitzen, Rutten, staatssecretaris Fockema Andreae, Schokking, Joekes, Stikker, v. Schaik, Drees, v. Maarseveen, Götzen, Lieftinck, v. d. Brink, Mansholt, In t Veld en Schout bij Nacht Moorman. De heer Kcrstcns (K.V.P.) be toogt, dat men onder de Nederlanders vóór 1941 nooit voldoende aandacht heeft besteed aan het groeiende Indo nesische nationalisme. Zeker is men het onvoldoende tegemoet getreden. Het na tionalisme heeft naar de vryheid gegre pen en wij kunnen dit zelfs geen maand meer tegenhouden. De heer Kerstens is van mening, dat tegenstemmen zedelijk niet ver antwoord is. De oppositie tegen de regering heeft steeds gezorgd, dat zij telkens opnieuw „de boot misten". De hoofdschuld ligt daarom by de oppositie zelf. De regeling van het zelfbeschikkings recht acht ook spreker onvoldoende, of schoon hij niet kan inzien, hoe men de ze zaak, gezien de omstandigheden, be ter had kunnen regelen. Spreker dringt aan op zo onafhankelijk mogelijke volksstemming in gebieden als Ambon en Minahasa. Hij hoopt echter, dat bijv. een gebied als de Minahasa, binnen de R.I.S. zal blijven, al ware het alleen maar. omdat dit gebied economisch niet op zichzelf kan staan. Spreker wil niet het gevaar ontken nen, dat de overrompelend snelle over dracht der souvereiniteit met zich brengt. Maar toch zou het, nu de poli tieke strijd om de vrijheid voorbij is, wel eens erg kunnen worden. De poli tieke koorts zal neerslaan en een meer constructieve houding zal het gevolg zijn. Daarom is hoop op de toekomst ge motiveerd. Namens zijn fractie verklaart spre ker, dat dit ontwerp aangenomen moet worden. Het eerste Indonesische federale ka binet is gevormd. Hedenmorgen zijn de namen der zestien leden bekend ge maakt. Tien van hen zyn vertegen woordigers van de republiek Indonesië en zes van de federale staten. Zy zijn hedenmorgen beëdigd. De regering is als volgt samengesteld: Minister-president Moh. Hatta; Bui tenlandse Zaken: Moh. Hatta ad interim; Binnenlandse Zaken: Anak Agung Gde Agung; Defensie: de Sultan van Djocja; Economische Zaken: Djuanda; Justitie: Supomo; Financiën: Sjafruddin Prawi- ranegara; Sociale Zaken: Kosasih; Ge zondheid: Leimena; Verkeer en Water staat: Laoh; Onderwijs en Opvoeding: Abu Hanifoh; Arbeid: Wilopo; Gods dienstige Aangelegenheden: Wahid Hasjim; Voorlichting: Mononutu. Ministers zonder portefeuille zijn: Sul tan Hamid II, Moh. Rum en Suparmo. Naar de correspondent van Aneta te Batavia verneemt, is de verwachting gewettigd dat Moh. Rum zal worden benoemd tot Hoge Commissaris van In donesië in Nederland. De eerste regering van de R.I.S. heeft onmiddellijk na haar vorming, een pro gramma bekend gemaakt, dat'uit zeven punten bestaat. Het omvat: Een reorganisatie van het K.N.I.L. en de vorming ener federale strijdmacht, het bevorderen van een zo spoedig mo gelijke terugkeer van de K. L.-troepen naar Nederland; handhaving van orde en rust, opdat op de kortst mogelijke termijn de uitoefening van democrati sche rechten mogelijk zal zijn; het op wettige wijze voorbereiden van de wijze en de middelen, waardoor liet volk door middel van verkiezingen uiting zal kun nen geven aan zyn wensen, een en andere volgens de grondwet der R.I.S. Met alle middelen te streven naar een verbetering van de economische toestand, de financiën, de verkeersmid delen, de huisvesting, de gezondheid, sociale veiligheid, versteviging van de sociale structuur, uitvaardiging van wetten Voor de vaststelling van een minimum-salaris voor de arbeiders, re- geringscontröle op het economische le ven uit het oogpunt van algemeen wel zijn; het op hoger peil brengen van het onderwijs voor de massa, de stichting van een Nationaal Cultuurcentrum en een intensivering van de strijd tegen het analfabetisme; het op vreedzame wijze regelen van de kwestie inzake Nieuw-Guinea; organisatie van de buitenlandse dienst op zodanige wijze, dat de positie van de R. I. S. in de familie der naties zal worden verstevigd, het medewerken aan de idealen van de wereldvrede en de vriendschap tussen de volken, het versterken van de morele, economische en politieke betrokkingen tussen de landen van Zuid-Oost-Azië, het verwer kelijken in het kader van de Neder lands-Indonesische Unie van een poli tiek ten gunste van de R.I.S. en het bevorderen van de toelating van de R.I.S. tot de organisatie der Verenigde Naties. Van de zijde van Amerikaanse autori teiten is bekend gemaakt, dat het be noemen van de eerste ambassadeur van de Verenigde Staten bij de R.I.S. uiter aard pas zal plaats hebben na de officiële erkenning van de nieuwe natie door de Amerikaanse regering, hetgeen eerst mogelijk zal zijn na de overdracht der souvereiniteit en de vorming van de re gering der R.I.S. Algemeen wordt te Washington verwacht, dat president Truman Cochran tot ambassadeur te Batavia zal benoemen, nadat de erken ning van de R.I.S. een feit zal zijn ge worden. De berichten, dat Cochran reeds zou zijn benoemd, kunnen alleen het gevolg zijn van een misverstand. De H. Vader heeft bevolen, dat ter gelegenheid van de opening van het H. Jaar op 24 December a.s. des voormid dags om 12 uur tien minuten lang de klokken van alle katholieke kerken zul len worden geluid. Z. H. de Paus heeft bovendien de wens geuit, dat op 24 De cember in alle kerken om half twaalf een H. Mis zal worden opgedragen en zo dit niet mogelijk is, deze H. Mis te vervangen door een uitstelling van het Allerheiligste Sacrament, die dan beslo ten dient te worden met de zegen. Ge durende de uitstelling of na de H. Mis zal dan het gebed van het Heilig Jaar gebeden worden, waarvan de tekst per soonlijk door de H. Vader is samenge steld. Volgens het C.B.S. bedroeg de werk loosheid in Nederland per 30 Nov. 47900 geheel werklozen. Inclusief wachtgelders en DUW-arbeiders kwam het getal op 68000. Sinds 31 Oct. was er een toename van 12900. De minister van Sociale Zaken is er van overtuigd, dat het zonder de ver storende factor van de devaluatie moge lijk zou zyn geweest, het overleg in zake lonen en prijzen zo tijdig te vol tooien, dat by de behandeling van het hoofdstuk Sociale Zaken meer defini tieve mededelingen ter beschikking zou den hebben gestaan. Ten gevolge van de devaluatie dien den de aanvankelijk met de Stichting van de Arbeid in bespreking zijnde on derwerpen aan een nieuwe beschouwing te worden onderworpen. Thans kunnen nadere voorstellen worden verwacht uit het verdere overleg tussen de Stichting en de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek. Aldus deelt minister Joekes in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede. Het ligt geenszins in de bedoeling van de minister een periode van stilstand in de sociale ontwikkeling in te luiden. Met het oog op de moeilijke periode, die ons nog wacht, wil hij slechts de vereiste behoedzaamheid betrachten, teneinde te voorkomen, dat een te snelle ontwikkeling door moeilijkheden op economisch gebied zou worden door kruist en wellicht deels weer teniet ge daan. Ook met betrekking tot de loonpoli tiek is een behoedzaam beleid een ge biedende eis, wil men niet een toekom stige grotere welvaart opofferen aan directe voordelen. De minister heeft tal van veelbelo vende plannen. Een wetsontwerp is in voorbereiding, hetwelk beoogt aan de regering de bevoegdheid te geven zo nodig op zeer korte termijn de maat regelen te nemen, die ten aanzien van de voorkoming of bestrijding van werk loosheid gewenst worden geacht. De unificatie van de uitvoering der ver plichte sociale verzekering dient naar de mening van de minister langs gelei delijke weg te worden nagestreefd. Het zou niet mogelijk zijn al de bestaan de uitvoeringsorganen met één slag te vervangen door nieuwe. De minister is van oordeel, dat bij de uitvoering der sociale verzekering door bedrijfsverenigingen een centraal ad ministratiekantoor met een aantal dis trictskantoren nodig zal zijn. Het toezicht op de uitvoering der so ciale verzekering door de nieuwe be drijfsverenigingen dient, naar de me ning van de minister, te worden gelegd in handen van een centraal orgaan, het welk de naam zou kunnen dragen van centrale sociale verzekeringsraad. Een wetsontwerp in bovenstaande geest verkeert in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De Raden van Arbeid zullen in dit bestel moeten ver dwijnen. Maandagmiddag is mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecretaris van Oorlog, die in Indonesië de repatriëring van onze troepen heeft voorbereid, na een verblijf van twee weken in Indonesië op Schip, hol aangekomen. Hij deelde mede, dat de ongerustheid, die in kringen van het K.N.I.L. heerste, thans nagenoeg is weg genomen, Hoewel zich bij de terugkomst van de militairen verschillende proble men voordoen, kan wel worden aange nomen, dat de repatriëring in het najaar van 1950 voltooid zal zijn, aldus mr Fockema Andreae. De planter J. G. Hoevenaar Jr. en twee ondernemingswachters van de oliepalm- onderneming „Sewit Sebrang" van de Deli Maatschappij op Oost-Sumatra, zijn Zaterdagmiddag ten gevolge van een overval door een bende gedood. De heer Hoevenaar had f 9.000 bij zich voor het uitbetalen van lonen. Tussen Tjibatu en Tasikmalaja, in West-Java, is een trein ontspoord ten gevolge van het opbreken der rails, waarna de trein werd beschoten. De treinbewaking en een afdeling der T.N.I., waarvan een afdeling van veertig man zich toevallig in de trein bevond, ver joegen de beschieters. Eén remmer werd gedood en twee stokers vermist; zes pas sagiers werden gewond. Aan een wetsontwerp inzake de ver plichte opderdomsverzekering wordt de laatste hand gelegd. De Noodwet Ouder- domsverzekering loopt 1 October 1950 af. Er is voorts een ontwerp van wet in zake de financiering der vrijwillige zie kenfondsverzekering. De Ziekenfonds raad zal hierover advies uitbrengen. Het ligt in de bedoeling de zeevarenden met hun gezinnen onder de werkingssfeer van de wet op het ziekenfondswezen te brengen. Tenslotte deelt de minister mede, dat het in de bedoeling ligt, de kinderbij slagregeling mede in beschouwing te nemen in het kader van het met de Stichting van de Arbeid te voeren over leg over de loonpolitiek. (Van onze Haagse redacteur). Toen de Noodwet-Ouderdomsvoorzie. ning begon te werken dachten velen: nu zijn er geen arme, oude mensen meer. Dat het tegendeel waar is, bewezen ons een aantal „huishoudboekjes" van ouden van dagen boven de tachtig jaar, die uitwijzen, dat er na aftrek van zieken fonds, begrafeniskosten, ouderdomsrente e.d- niet meer dan vijftien, zestien gul den per week overblijft voor levens onderhoud. Dat bij deze mensen op leeftijd de aanschaffing van kleding, brandstoffen cf extra levensmiddelen bij ziekte grote zorgen brengt, behoeft geen betoog. Het is om deze reden, dat het Koningin Emmafonds, een vereniging tot onder steuning van hoogbejaarde behoeftigen van alle gezindten een oproep doet om 'n bijdrage voor Kerstmis. Het gironummer van de penningmeester is 163123. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) In haar vergadering van gistermiddag heeft de Tweede Kamer het ontwerp Machtigingswet Nieuw Guinea zonder debat en z. h. s. aangenomen, waarbij de communisten geacht wensten te wor den tegengestemd te hebben. (Van een bijzondere medewerker) Het vraagstuk van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland is dezer dagen het onderwerp ge weest van een buitengewone vergade ring van de afdeling Noord-Holland der vereniging van Nederlandse gemeenten. Het was goed gezien van het afdelings bestuur om deze zaak n u aan de orde te stellen, omdat nog slechts het eerste deel van het rapport van de commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling in Noord-Holland is verschenen, hetwelk de algemene beginselen bevat welke volgens de commissie bij de wij ziging van de gemeentelijke indeling in acht moeten worden genomen. Men kon nu „sine ira et studio" deze beginselen bespreken, hetgeen zeer moeilijk zou zijn geweest, indien ook het tweede deel van het rapport dat concrete voor stellen tot grenswijziging en opheffing van 63 gemeenten zal bevatten was verschenen. Alle Noordhollandse gemeenten wa ren vertegenwoordigd- Als gasten waren bovendien aanwezig vier leden van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland (de katholieke leden wa ren blijkbaar verhinderd) alsmede de leden van de commissie, welke het rap port heeft uitgebracht. Het rapport werd besproken door mr. dr. van Banning, burgemeester van Schaesberg, een be kend sociograaf, die het vraagstuk zuiver wetenschappelijk benaderde en ook eer lijk toegaf de provincie Noord-Hoiland oppervlakkig te kennen. Over het alge meen kon de inleider instemmen met de inhoud van het rapport. Hij juichte de brede opzet van het onderzoek der Noordhollandse commissie toe en ver telde dat deze provincie hiermede de primeur had. Grotere, krachtige ge meenten zijn een waarborg voor het be houd van de autonomie; zeer kleine ge meenten kunnen een belemmering zijn voor de ontplooiing van de grotere. Xn- teresant was de definitie welke de spre ker gaf van de drie soorten agglomera ten: gehuchten: kleine groep woningen, zonder winkels; dorpen: met de pri maire verzorgingsmogelijkheden als v. in. kels, ambachtslieden, lagere scholen; steden: secundaire verzorgingsmogelijk heden als voortgezet onderwijs, verma kelijkheden, ziekenhuis, administratieve en economische secundaire verzorgingen. De nieuwe gemeentelijke indeling moet uitgaan van wat bestaat en niet van hetgeen wenselijk is dat later gebeurt. Met de conclusie, dat industrie op het platteland niet bevorderd moet worden, kon de spreker niet instemmen. Ook bij industrialisatie kan het dorp zijn platte landskarakter behouden, veel zal van de leiding van de industrie afhangen; Ford had liever arbeiders van het platteland dan van de steden. Welke minimum-aantal inwoners moet de gemeente hebben? dat is een kwestie van waardering. Het moet niet kunnen voorkomen zoals in Limburg is ge schied dat de burgemeester zelf op het pad moet om zeven personen te vin den, die bereid zijn lid van de ge meenteraad te worden! De commissie noemde als minimum 2000 inwoners, maar spr. gaat in de richting van 5000 als minimum- Onderwerpen welke de draagkracht van deze gemeente te boven gaan, zoals b.v. ziekenhuizen, instel lingen van voortgezet onderwijs, zouden in samenwerking tussen stad en pla'te- land geregeld kunnen worden. Bijvoor beeld door instelling van een streek- schap dat in permanente samenwerking voorziet en waarvan het bestuur mid dels getrapte verkiezingen zou kunnen worden samengesteld. Het voorbeeld van de commissie, welke wijst op de zeer grote platte landsgemeenten in Friesland, gaat volgens spr. niet op, omdat die gemeenten in zelfstandige afdelingen zijn verdeeld en 'n vervreemding tussen bevolking en be. stuur hebben gebracht. Hoewel de spreker graag gezien had dat de commissie niet alleen op de gods dienstige, maar ook op de politieke ge zindheid van de bevolking had gelet4 en meer aandacht had geschonken aan de aardrijkskundige en historische bijzon derheden van de verschillende gebieden, kon hij in het algemeen met de strek king van het rapport accoord gaan. De vergadering dankte de jnleider met een beleefd applaus. Men was min of meer teleurgesteld. Had de commissie het vraagstuk der gemeentelijke indeling van een wetenschappelijk en technisch hoog standpunt bekeken, de inleider deed hetzelfde, hetgeen nog geaccen tueerd werd door diens onbekendheid met de Noordhollandsc toestanden. Hoewel de vergadering geladen was met critiek en opmerkingen, meldden zich slechts enkele sprekers aan. Voor de burgemeester was het trouwens enigs zins hachelijk om te opponeren, want daardoor zouden zij de positie van hun gemeente kunnen schaden als het zover mocht komen, dat hun gemeente in een grenswijzigingsprocedure zou worden betrokken. Immers, het is nog niet be kend of hun gemeente volgens de plan nen der commissie moet worden ont hoofd dus beroofd van haar eigen be stuur of wel een waterhoofd moet krijgen, namelijk vergroot moet worden met een naburige gemeente. Wat ter vergadering betoogd zou worden, kan later tegen de betreffende gemeente worden uitgespeeld. Dat ondervond de burgemeester van een bedreigde ge meente, die er tegen protesteerde, dat die ten offer zou moeten vallen aan een ingeklemde gemeente, waarop terstond de burgemeester van de laatste openlijk verklaarde nota te hebben genomen van de verklaring, dat zijn gemeente een ingeklemöe gemeente was' Het werkte min of meer bevrijdend, toen de burge meester van een eiland-gemeente die dus zelf buiten schot zou blijven zich kennelijk de tolk maakte van wat bij een groot deel van de vergadering leef de en het betreurde, dat de commissie de zaak van de gemeentelijke indeling niet van de ethische kant benaderd had. Men moet zo waarschuwde de spre ker de plaats van de burgemeester in de dorpsgemeenschap niet onder schatten. Het grote nut van een nauwe band tussen bestuurders en bestuurden weegt zeker op tegen mogelijke voor delen van een technisch voortreffelijk georganiseerd bestuur. Waarom zou een kleinere plattelandsgemeente geen be stuurskracht hebben? De spreker had in verschillende kleinere gemeenten ge werkt, een telde maar 800 zielen en zelfs daar had men alles, wat men van een goed gemeentebestuur mag ver wachten en de zaken zouden daar zeker niet beter gaan lopen, als die gemeente met een of meer andere zou worden samengevoegd. Onderwerpen voor wel ker verzorging een groter territoir nodig is, kunnen door samenwerking van ge meenten worden geregeld. Dat gebeurt al met de vleeskeuring, de warenkeu- ring, schoolartsendiensten enz. Deze be strijken een veel groter gebied dan dat van 5000 inwoners en zullen dus ook na de gewijzigde gemeentelijke indeling in stand moeten bleven. Het platteland mag niet van zijn bestuurders vervreemd worden. De voorgenomen herziening van de gemeentelijke indeling zal als Gedeputeerde Staten die aanhangig mochten maken up zeer groot verzet stuiten en een groot verlies betekenen voor het openbaar bestuur. Deze bur gemeester wees nog op de talrijke voor beelden van krachtig particulier initia tief op het platteland: coöperatieve vei lingen, zuivelfabrieken, boerenleenban ken, enz. Zouden de plattelanders dan geen goed plaatselijk bestuur kunnen opbouwen? Als er fouten zijn, dan schui len die niet in de indeling der gemeen ten maar moet men die elders zoeken. De vergadering begroette deze „cri-de coeur" met luide bijval en de inleider slaagde er niet in het betoog van de burgemeester te weerleggen. Uit het verloop der vergadering en de reacties der bezoekers is duidelijk gebleken, dat de Noordhollandse ge meenten het rapport der commissie over het algemeen met ijzige koelheid heb ben ontvangen en het is wel zeker, dat indien Gedeputeerde Staten er toe mochten overgaan de adviezen der com missie in volle omvang op te volgen een periode van grote beroering in het Noordhollandse gemeentelijk leven zal aanbreken. Voor 25 cent zal een Nederlands oor— logsbruidje uit Canada, mrs. William Stuart, in Maart een bezoek aan haar oude vaderland kunnen brengen. Ze zal drie a zes maanden in Arnhem blyven en haar moeder en vader, haar drie zus ters en vier broers bezoeken, die zy niet gezien heeft sedert zy drie jaar geleden naar haar Canadese echtgenoot reisde. De gelukkige jonge Hollandse, die thans in Ottawa woont, heeft 500 dollar gewonnen in een loterij op een speciale „welfare" avond, georganiseerd door Vic toria Rifles Branch 160 van het Cana dese legioen. De opbrengst van de loterij was bestemd voor de strijd tegen de kin derverlamming en voor andere liefdadig heidsdoeleinden. De prijs van 500 dollar viel in de schoot van mevrouw Stuart dank zij haar man. Eigenlijk zou William Stuart zelf naar Holland moeten reizen, want hij kocht het lot. Als een goed echtgenoot liet hij het echter op naam van zijn vrouw schrijven. Toen mevrouw Stuart hoorde, dat zij gewonnen had, kon zij de hele nacht de slaap niet vatten. „Ik was zo opgewonden, omdat het betekende, dat ik thuis mijn familie zou kunnen bezoe ken." vertelde zij. „Ik heb ze al drie jaar niet gezien en vaak hebben we er over gedacht, of ik niet eens terug kon reizen, maar steeds hadden we er het geld niet voor. Nu kan ik gaan, misschien in Maart." Hel gc-balk van éen ezel over- i stemt gemakkelijk het lied van een aantal nachtegalen. De vroegere Wilhelmina Huisman ont moette haar man op het burgemeesters- bal in Arnhem. In de weken, die volg den, placht Stuart elke Zaterdag 300 kilo meter te liften, om zijn toekomstige vrouw te bezoeken. Op dezelfde wijze voegde hij zich dan weer bij zijn onder deel. Zij trouwden in Nederland en een maand na haar echtgenoot arriveerde mrs. Stuart in Canada. „Ook toen had ik geluk. Mijn vrien dinnen moesten van negen maanden tot een jaar wachten, voordat zij toestem ming hadden naar Canada te gaan. Ik heb maar vier weken gewacht," ver telt zij. Haar echtgenoot dient thans bij het Longue Pointe Ordnance Corps. Hij be sloot, niet terug te keren naar Brits- West-Indië, waar hij woonde voordat hij voor vijf jaar overzee ging dienen. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige tot krach tige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.46—16.30; Maan: 10.57—17.55. Naar aanleiding van de plannen, in Zandvoort een Butlin-kamp te vestigen, heeft de Nederlandse Jeugd Gemeen schap zich in een telegram opnieuw ge wend tot de Raad van Ministers, Ged. Staten van Noord-Holland en de ge meenteraad van Zandvoort Hierin wordt opgemerkt, dat het drie-millioen-plan voor het Butlin-kamp in Zandvoort in strijd wordt geacht met de zo noodza kelijke versobering van de volkshuis houding. De „Johan van Oldenbamevelt" zal Vrijdag 23 December, hoofdzakelijk met vrouwen en kinderen, van Amsterdam naar Batavia vertrekken De insche ping vindt plaats Vrijdagmorgen tus sen 9 en 11.30 uur. (Van onze Brabantse redactie) Gisteren is men te Bergen op Zoom begonnen met de eerste toepassing van een nieuw systeem montagebouw, de „simplified brick construction." Het op vallendst aan dit nieuwe systeem is, dat de elementen, waaruit deze permanente montagewoningen worden opgetrokken, niet van beton zijn, maar van gewone baksteen. Het uiterlijk van de huizen verschilt hierdoor niet van de op nor male wijze gebouwde. Men verkrijgt deze elementen door stenen te plaatsen in speciaal daarvoor vervaardigde vormen. Als de vorm vol is, wordt er cement opgegoten, de vorm wordt op een triltafel geplaatst, zodat de vloeibare specie zich gelijkmatig over de voegen, verspreidt. Vervolgens wordt een ruimte van 5 c.M. hoogte uitgespaard en wordt de spouwmuur gegoten. De aldus gereedgekomen ele menten blijven twee a drie weken dro gen en worden dan naar het eigenlijke bouwterrein vervoerd, waar ze met be hulp van een hijskraan aan elkaar wor den gepast. Het grote voordeel van deze bouwmethode, waarvoor het Neder lands Bouwsyndicaat de licentie voor Nederland heeft verkregen, is. dat het voor 'n zeer groot deel door ongeschool de arbeiders kan worden uitgevoerd en dat het veel tijd bespaart, doordat het metselen feitelijk automatisch geschiedt. Met een blok van 104 woningen zal Bergen op Zoom de deugdelijkheid van de nieuwe methode beproeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1