STAD EN OMGEVING Blijven communisten in college? r irrnr Tannel in Velsen moet gebouwd worden Stille armen Goudse kaas croquantjes Toneel in de Kerstweek c Twee planters vermoord Hoe spelen de R.K. clubs? Restaurant BRINKMAN Exquise Kerstdiners LI LI l/L Pater J.W. Kemper S.J.f Kerstbijeenkomst in RADIO STOFZUIGERHMS „RITSA" AGENDA Wasserij Duyn Huurverhoging bepleit DINSDAG 20 DECEMBER 1949 PAGINA 2 Kathedraal Ter uitzending naar Indonesië K.A.B. Kring West Aanrijding op de Leidsevaart Schoolzwemwedstrijden Burgerlijke Stand Brand bij de Scheepsbouwmij. Olieleiding lekgeslagen Première van Comedia HAARLEM EN DE BOEKENWEEK Prijsvragen en opvoering van „Koning van Holland" Reparaties vlug en billijk! ZANDVOORT Propaganda-avond K.A.B. HEEMSTEDE Verzilvering landbouw- vacantiebonnen KERSTVIERING K.A.B. SANTPOORT Geslaagd PROVINCIALE STATEN MR. SIKKEL GEÏNSTALLEERD BLOEMENDAAL Kerstactie „Pro Palestina" VermeenVan Meegeren SCHEIKUNDIGE PROEVEN NIET OVERTUIGEND? AMERIKAANTJES VRIJ „Desillusionneer de ambtenaar niet" matrassen HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Als straks de kolenwagen komt, Betaal de levering dan prompt. PLEIN hoek Tempeliersstraat Telefoon 10985 diner - muziek - gezellige sfeer Gelieve tijdig Uw tafel te reserveren Waterstanden GEDWARSBOOMDE Op verzoek van het Radio Programma van de Nederlandse Strijdkrachten heeft Katholiek Thuisfront in Haarlem een Kerstbijeenkomst georganiseerd op Vrijdag 23 December, des avonds half acht precies, in 'de kathedrale basiliek St. Bavo- te Haarlem. Het kathedrale zangkoor o.l.v. dr. A. J. M. Kat zal enige Kerstliederen ten gehore brengen. De aalmoezenier van de stedelijke dis- trictsraad van Katholiek Thuisfront, pater J. Groen O.F.M., zal tijdens deze bijeenkomst namens de familieleden der militairen in Indonesië een Kerst en Nieuwjaarswens uitspieken. De dienst der TNederlandse Strijdkrachten zal het geheel op platen vastleggen en Tweede Kerstdag tussen 13.00 en 14.00 uur uitzenden naar Indonesië via de Wereldomroep (P.C.J.) in de 13, 16 en 49 meter. Luisteraars in Nederland kunnen deze uitzending vrijwel uitslui tend in de 49 meter horen. De stedelijke districtsraad van Ka tholiek Thuisfront verzoekt familiele den en vrienden van de militairen, die in Indonesië verblijven of op weg zijn Baar het vaderland, indien mogelijk Vrijdag in groten getale naar de Ka thedraal te komen teneinde deze bij eenkomst bij te wonen. De gehouden gezinsavond is in alle opzichten geslaagd. Dp zaal in het Krelagehuis was ge heel gevuld en hetgeen geboden werd, door de aanwezigen zeer op prijs ge steld. Hierna besprak de voorzitter de Rome-reis van de K.A.B. in 1951. Plan nen zijn reeds in bewerking en het doel is, dat uit iedere kring een afgevaar digde zal worden gekozen. Door ver koop van steunbonnen, zullen wij trach ten het bedrag hiervoor nodig bij elkaar te krijgen, Een collecte voor dit doel werd gehouden en zo is reeds een be gin gemaakt. De voorzitter vraagt nu de aandacht voor de heer Rido v. d. Zee, goochelaar, en deze heeft ons doen genteten van zijn kunner. op dit gebied ën een krachtig applaus na elk nummer be wees wel. dat men zich amuseerde; vooral het experiment met zijn haantje was af. Hierna kwam mevrouw Klarenbeek v. Klaveren aan het woord met net onderwerp; Gezinsvreugde en Gezins beschaving. Op zeer dikwijls geestige wijze besprak spreekster de toestand in verschiMer.de gezinnen en aan de hand van enkele voorbeelden, liet zij ons zien hoe het mogelijk was om in huis de gezelligheid te verhogen en daar door de kinderen meer thuis te houden. Aardig was het adventshuisje, waarm voor elke dag een plaatje was gemon teerd, met betrekking tot het Kerst feest. dat elke avond een verhaal ver telt, wat de betekenis is van het voor stellende plaatje. Ook op andere wijze kunnen wij. naar gelang de tijd van het jaar, telkens wat meers doen. om zodoende de kinderen reeds thuis voor te bereiden op de komende feestdagen. Door al die kleinigheden wordt de vreugde en beschaving in huis bevor derd. Op _de Leidsevaart had Maandagmid dag om 3 uur een aanrijding plaats tussen een bestelwagen en een bakfiets, die bestuurd werd dooo de 27-jarige J, J. J. De bestuurder van de auto werd verblind door de laagstaande zon. Hierdoor merkte hij de bakfiets niet op, die vanuit een zijstraat de Leidsevaart opreed. De bestuurder van de bakfiets werd bij de botsing tegen de straat ge smakt. Hij bekwam een flinke hoofd wonde, ernstige inwendige kneuzingen en bloedingen. Na eerst door de O. D. te zijn verbonden, werd hij met een ziekenwagen naar de Mariastichting gebracht. Zijn toestand was vandaag redelijk. Op verzoek van de Nederlandse Katho lieke Sportbond, district Haarlem, orga niseerde de Watertrappers vorig jaar in de Kerstvacantie zwemwedstrijden voor de katholieke lagere en middelbare scholen van Haarlem en omgeving. Dank zij veler medewerking slaagde dit evene ment voor de schooljeugd bijzonder goed. Bij de meisjesscholen won de St. The- resia Muloschool van de Kleine Houtweg en bij de jongens waren het de leerlin gen van het Triniteitslyceum, die de eerste plaats bezetten. Dit jaar zal dit treffen eveneens in de Kerstvacantie zijn. n.l. op Donderdag morgen 29 December a.s. in het Sport- fondsenbad. Om 9 uur beginnen de meisjesscholen, welke onderverdeeld zijn in drie groepen: groep A, de leerlin gen van de lagere scholen, groep B, de leerlingen van 13 t/'m 15 jaar van de middelbare scholen, en groep C. de oudere leerlingen van de middelbare scho en. Na de meisjes komen om half elf de jongensscholen aan de beurt met dezelfde onderverdeling. Voor de beste schoolprestaties worden diploma's uitge reikt. Hoofden van scholen, leraren en on derwijzers, die nog nadere inlichtingen hierover willen ontvangen, kunnen zich wenden tot de heren A. Senden. Zaanen- laan 55 en L. Roozekrans, Spaame 98, beide te Haarlem. GEBOREN; 16 Dec.: W. Martens— Oosterhout, z; A. S M. de. Boervan der Heijden, z. 17 Dec.: H. Geluk Schijff. z; A. de Mes—Wesselius, z; N. Erkelensvan Schagen, z; J de Waal Malefijtvan de Graaf, z; M. P. de Grootvan der Klugt, d; C. P. van Hoe- sen KorndörfferVisser, d; W. G. van EmmerikBaaij, d. 18 Dec.: A. M. P. HoogeveenStek, d; A. MulderOf fers d; J. M J. LenssenSmits, d. 19 Dec'.: G. C.' S. Luij sterburg—Lanfêr- meijer z; H. T. van VessumMulder, d. OVERLEDEN: F. B. van den Berk hof. 59 j., Chrysanthemumlaan; E Hui zing, 55 j., Teijlerstraat; H. van Zijl, 49 j„ Van der Vinnestraat; W. Landwehr Johan, 70 j., Dr. Leijdtstraat; M C. Bre mekampSchuitemaker, 79 j., Wester- houtpark; G. de Wreedevan der Werf, 78 j„ Gasthuisvest; H. Bol, 79 j., Gast- huisvest; J. M. J. van Velthuijsen. 93 j., Kerkstraat; L. J. Zandvliet, 59 j., Kam perlaan: A. Bande Ruiter, 73 j., Ha- zepaterslaan. Advertentie Met een grote steekvlam ontbrandde gistermiddag om ongeveer half vijf een hoeveelheid gasolie in een van de lood sen van de Haarlemse Scheepsbouw maatschappij aan de Waarderweg. De olietoevoer van een oude spantenoven, die dezer dagen juist door een nieuwe vervangen zou worden, was lekgeslagen. De inhoud van een olievat, dat in de buurt van deze installatie stond, spoot met enorme kracht naar boven. Het dak vatte onmiddellijk vlam en in de loods brandde de olie. die zich op de vloer en in de kelder verspreid had. Met twee stralen probeerde de bedrijfsbrandweer het vuur te blussen, echter met weinig resultaat, omdat men met water weinig kan uitrichten tegen brandende olie. Reeds vier minuten na het uitbreken van de brand kwam de wagen van de Haarlemse brandweer het fabriekster rein oprijden. Een schuimbluskanon werd op de vuurhaard gericht en langs een ladder beklom men het dak, om daar de brand met een waterstraal te bestrijden. Na een half uui was het vuur grotendeels geblust, alleen moest er in het dak hier en daar nog een smeulende balk worden uitgekapt. De bedrijfsschade was vrij gering. In de Kerstweek biedt de Stadsschouw burg een afwisselend programma, hoofd zakelijk verzorgd door de toneelgroep „Comedia". Op Zaterdag 24 December wordt de eerste voorstelling gegeven van „De Held van het Westen", een blijspel van John M. Synge, onder regie van Johan de Meester, waarin optreden Magda Janssens, Louis Hensen, Edy de Boer, Truus Dekker, Emmy Lopes Dias, Riek Schagen, Henk Rigters, John Gobau, Lucas Wensing, John Soer, Jos Liesting, Jan Apon, Onno Molenkamp en Hans Evers. Dan volgt op Zondag 25 December een herhaling van het toneelspel van Jacques Deval „De Huisvrouw Uwer Jeugd", met Mimi Boesnach, Fransje Hart, Jules Ver- straete, Fons Rademakers en Henk vaD Ulsen. Vervolgens wordt op Maandag 26 De cember de eerste openbare voorstelling in Haarlem gegeven van het veelbespro ken blijspel „Harvey" van Mary Chase, onder regie van Cor Hermus. Op Dinsdag 27 December wordt dan nog in een abonnementsvoorstelling ge geven „Hier sliep George Washington", een blijspel van George Kaufmann en Moss Hart, geregiseerd door Paul Steen bergen en gespeeld o.a. door Elisabeth Andersen, Coba Kelling, Theo Frenkel, Piet Bron, Anton Roemer e.v.a. De Boekverkopersvereniging voor Haarlem en omgeving heeft grote plan nen voor de boekenweek 1950, welke begin Maart de aandacht zal. trekken. In de Stadsschouwburg te Haarlem zal de eerste opvoering worden gegeven van het toneelspel van A. J. Zoetmul der: „Koning van Holland". Dit stuk werd bekroond met de eerste prijs (met lof!!) in de door „Ons Leekenspel" te Bussum gehouden wedstrijd. De opvoering wordt verzorgd door de kern van de toneelvereniging „J. J. Cremer", aangevuld met enige krachten uit „Ludamus", „H.T.C." en „De Reünie". Aanvankelijk lag het in de bedoeling een combinatie uit alle Haarlemse to neelverenigingen te vormen, maar dit plan is mislukt, omdat vele spelers reeds te veel bezet waren met spelen voor hun vereniging. De regie is in handen van Henk Bakker. Dadelijk na Nieuwjaar worden op giote schaal circulaires verzonden, waar in de volwassen lezers worden uitge nodigd deel te nemen aan de prijsvraag: „Welke na de bevrijding nieuw of in herdruk verschenen oorspronkelijke Ne derlandse roman vindt u de mooiste (beste)? enwaarom? Het gaat spe ciaal om dit „waarom", dat in ongeveer 500 woorden moet worden omschreven. De antwoorden moeten begin Februari binnen zijn, waarna ze worden beoor deeld door een jury van zes bekende Haarlemse „bevoegden". Vóór de aanvang van de voorstelling van „Koning van Holland" zal de uit slag in de schouwburg worden bekend gemaakt, en zullen de prijswinnaars op het toneel worden toegesproken. De prijzen bestaan uit boekenbonnen van f50. f40, f30, f20 en f 10. Voor de jeugd der middelbare scho len wordt een dergelijke prijsvraag uit geschreven voor het beste (mooiste) jeugdboek. De uitslag van deze wed strijd wordt bekend gemaakt tijdens een jeugdmiddag in de boekenweek. Hier zijn de prijzen boekenbonnen van f 40, f 30, f 20 en f 10. De bekroonde antwoor den zullen worden voorgelezen en be sproken, terwijl het verdere programma voor deze middag nog nader zal worden bekend gemaakt. Advertentie «ED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERR.ES - WALDORP Betaling m overleg Stationsplein 6 speciale aanbieding v. d. Feestdagen: Paté de Foiegras v. Feyel Artzner te Strasburg Telef. 21750 Advertentie Het speciaal adres voor alle merken GR. HOUTSTRAAT 132 - TEL. 16693 t/o Luxor Haarlem BIOSCOPEN: Rembrandt: Ninotchka (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Fregola (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De ver strooide professor (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Zoölogica (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Gij zult niet stelen (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Vliegen de vuisten (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 20 December Gebouw Sint Bavo: Kerstavond K.A.B., 8 uur. Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Dr. James Simpson", 8 uur. Wocijsdag 21 December Concertgebouw: Liederenavond Jo Vin cent, 8 uur. Stadsschouwburg: Amsterdams Toneelge zelschap met „Zwarte crêpe de Chine", 8 u. Advertentie Stationsplein 6 KERST AANBIEDING Geïmporteerd Plumpudding van de la Crosse - Biackwell Telef. 21750 De afdeling Zandvoort van de KAB hield dezer dagen een propaganda-bij- eenkomst. De heer Piers van de KAJ behandelde het onderwerp: „Wat is het doel van de KAJ?". Hij belichtte de samenwerking met he KAB en de op leiding. die de KAJ haar leden geeft voor zij zich aansluiten bij de KAB. Districtsbestuurder v. d, Veldt sprak over „Waarom Katholiek georgani seerd?" Hij wees er op, dat organisatie alleen geen nut heeft. Het komt er op aan, dat men principieel leeft naar de gestelde richtlijnen. Het is de taak van de katholieke arbeider, dat hij handelt volgens de pauselijke encyclieken. In deze tijd van publiekrechtelijke bedrijfs organisatie is het van zeer groot belang, dat de KAB-er deze taak naar behoren vervult. Met een geanimeerde rondvraag, een opwekkend woord van de voorzitter en een geestelijke opwekking van kapelaan Blom. werd de vergadering gesloten. De verzilvering van landbouwvacan- tiebonnen kan geschieden op 23 Decem ber om 7 uur ten huize van de heer M. J. Mooren, Res Novaplein 33 en op Zaterdag 24 December aan hetzelfde adres om 2 uur. Er kunnen bonnen wor den ingewisseld tot een bedrag van 20 wegens loonderving Tweede Kerstdag en eventuele snipperdagen. Het bedrag wordt onmiddellijk uitbetaald en geor- ganiseerden moeten hun contributie boekje medenemen. In opdracht van het bestuur van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft de toneelafdeling „Door Eendracht Sterk" het Kerstspel „Een ster was verloren gegaan" van Henri Brochet in studie genomen. Dit spel zal Woensdag en Donderdag worden opgevoerd voor de leden van de Katholieke Arbeidersbe weging in het R. K. Verenigingsgebouw. Verschillende kaarten zijn Zondag reeds afgehaald, doch er zijn nog plaatskaarten over, die op de beide avonden aan het gebouw verkrijgbaar zijn. Het spel bestaat uit een proloog, drie bedrijven en een epiloog en wordt ge regisseerd door de heer J. J. Schelvis. Het kapwerk wordt verzorgd door de heer G. J. Steeman en de decors zijn beschikbaar gesteld door de firma W. Beijne. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer H. C. Moolenburgh uit Santpoort. De provinciale begroting van Noord- Holland over 1950, die vanmorgen in de zitting van de Provinciale Staten, onder voorzitterschap van dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk aan de orde kwam, gaf bij de algemene beschouwingen geen aanleiding tot ernstige critiek. Bijna traditiegetrouw zouden wij haast zeggen kwam de kwestie aan de orde inzake het deelnemen van communisten aan het provinciaal be stuur. Daar was allereerst de heer Van Ha- rinxma thoe Slooten (VVD), die de twee grootste partijen vroeg, of zij de coa litie met de C.P.N. in het college zou den handhaven na de verkiezingen van 1950. Spr. gaf nog eens een overzicht van de gang van zaken, zoals die tot op heden was verlopen, en stelde spe ciaal de P.v.d.A. de vraag, hoe haar houding na de verkiezingen zou zijn. De heer Van Harinxma kon zich, wat de begroting zelf betrof, moeilijk vereni gen met het feit, dat de subsidie aan de Nederlandse Opera was geschrapt. Weliswaar was dit een dekkingspost, waardoor de begroting o.m. sluitend werd gemaakt, maar spr. wees erop, dat er nog wel een meevallertje in zicht was, zodat de subsidie nog best gege ven kon worden. De heer Groen (K.V.P.) wilde zich niet verliezen in breedvoerige politieke beschouwingen, maar toch wilde hij nog naar voren brengen, dat inzake de communisten Noord-Holland nog steeds een uitzonderingsplaats inneemt in de rij der Nederlandse provincies, waar de communisten nergens deelnemen aan het bestuur. Overigens meende hij, dat de houding van de KVP genoegzaam bekend was. Ten aanzien van de begroting juichte hij het toe, dat men voorzichtig was met de reserves. Maar dat mag geen reden zijn om er geen gebruik van te maken. De Ned. Opera noemde de heer Groen een bodemloze put. Hij achtte een gron dige sanering in deze hoog nodig, zodat de subsidie geen druppel zou zijn op een gloeiende plaat. Met betrekking tot de onlangs gepu bliceerde woningtoewenzingen voor Noord-Holland bracht spr. het als een oeslist bezwaar naar voren, dat daarbij geen rekening was gehouden met de feitelijke toestand maar alléén met de toekomst. Dat was z.i. zeer onjuist en zou een dwangmiddel kunnen zijn om de bevolking te verplaatsen. Hy bracht verder nog in herinnering, hoe de minister van Waterstaat de tun nel bij Velsen urgent genoemd had, maar darvoor geen geld ter beschikking kon stellen. De heer Groen drong er echter bij Gedeputeerde Staten op aan, dat zij er bij de autoriteiten op zouden blijven wijzen, dat de tunnel gebouwd moest worden in verband met de uit breiding van het industriecentrum. De heer De Roos (P. v. d. A.) hield een slag om de arm over het samengaan met de communisten door te zeggen, dat zijn fractie waarschijnlijk een communistische candidaat niet zou steunen. De heer Baas (A.R.) kwam nog even terug op de principiële kant van de houding tegenover de communisten, Op ons bureau bezorgd: H. de B. f 5 B. f 2.J S. f 10.Marjoke f 5. mevr. J. H—S. f 10 N. N f 1—, V. J. f 1.45, P. G. f 2.50, mevr E. f 2.50, M. D f 10.N. ,N f 1.Eindsaldo f 2272.20. U kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en vermelding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J. v. d. Wiel (post agentschap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaas, (postagentschap), Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn (postagentschap), Kruistochtstraat 54. In een korte plechtigheid is vanmor gen de nieuwe Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. N. J. G. Sikkel geïnstalleerd. De. president, mr. A. M. baron Tuyll van Serooskerken, sprak een felicitatierede uit. Namens de balie voerde mr. L. v. Hoog het woord. Mr. Sikkel sprak een dankwoord, waarin hij een beroep deed „op allen, die hun aandeel zullen bijdragen tot de. nieuwe maatschappelijke opbouw en de 'verwezenlijking van de rechtsstaat". Na afloop maakten velen van de gelegen heid' gebruik mr. Sikkel in de raadka mer geluk te wensen. De Kerstactie „Pro Palestina", die in de parochie Bloemendaal gehouden is, had een uitstekend verloop. De Sint Laurentiusgroep, die deze actie georganiseerd heeft, dankt de deel nemers voor hun enthousiaste mede werking. De uitslag van de actie is als volgt: Op de nummers 86, 758, 964 en 1008 zijn respectievelijk de le, 2e, 3e en 4e prijs gevallen. De winnaars gelieven zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met vaandrig Th. Bonarius, Bloemendaalse- weg 108 maar kon overigens vaststellen, dat het standpunt van zijn fractie ongewijzigd bleef. Verder had spr. critiek op het antwoord van het college op het rap port over de indeling der Noord-Hol landse gemeentes, waarin gezegd wordt, dat de Staten darbuiten waren gehou den. Volgens hem was dit volkomen onjuist. Mevr. Teeboomv West (C.P.N.) stak heel theatraal van wal en had het herhaaldelijk over kapitalisme en een derde wereldoorlog. Zij sprak over perspectieven voor de arbeiders, maar haar politeke rede vermocht zelf he laas geen perspectieven te openen. De communistische spreekster vergiste zich kennelijk toen zij zich plotseling liet ontvallen: „De verkiezingen in Neder land zijn voor het werkende volk geen graadmeter om aan de macht te ko men". Hoe het ook zij, de voorzitter moest nog al eens krachtig zijn hamer hanteren. Tenslotte wekte de uitroep van mevr. Teeboom als een boemerang toen ze zei: „Wie wind zaait zal storm oogsten." Dezer dagen heeft Jean Decoen in Rot terdam voor een aantal kunstkenners en restaurateurs een uiteenzetting gegeven over een der door hem verzamelde be wijzen, die hem doen beweren dat het veelbesproken doek „De Emmaüsgan gers" niet van Van Meegeren, maar van Vermeer is. De heer Charles Meurice, directeur van het scheikundig instituut Meurice te Brussel, heeft naderhand nog een ver klaring afgelegd. Hij zegt daarin, dat hij de scheikundige proeven, die prof. Core mans o.a. op de Emmaüsgangers toepaste om aan te tonen, dat het schilderij met behulp van een phenol houdend synthe tisch hars zou zijn vervaardigd, ook heeft toegepast op een aantal doeken, waarvan de echtheid niet betwist wordt, n.L op werken van de school van Rembrandt, van de school van Rubens, van Hobbema, van een vrouwenportret van Fabricius, gedateerd 1640, van een schilderij dat aan Vermeer wordt toegeschreven „De vrouw in het rood" en van een schilderij uit de 17e eeuw, genaamd „Moeder en Kind". „Hierbij bleek mij," zeide Meurice, „dat de reacties dezelfde waren als die Coremans heeft beschreven. Uit dit ver gelijkend onderzoek bleek mij, dat de schilderijen uit de I7e eeuw onder in vloed van potas en zwavelzuur met één procent vaniline dezelfde reacties ver tonen als die welke prof. Coremans bij de schilderijen, toegeschreven aan Van Meegeren, heeft opgewekt. De heer Meurice concludeert daaruit, dat de scheikundige resultaten, waarop de deskundigen in hoofdzaak steunden om te verklaren, dat de „Emmaüsgan gers" en „Het Laatste Avondmaal" vals waren, niet zo overtuigend zijn als men meende. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Januari a.s. de handel in twee richtingen in Amerikaantjes op de Am sterdamse Beurs hervat worden. Bij de hervatting van de normale beurshandel tussen ingezetenen in Ne derlandse certificaten van dollareffecten zal tevens arbitrage tussen Amsterdam en New York onder bepaalde voorwaar den worden toegestaan. In beginsel zal vergunning worden verleend voor ruil- transacties in de V.S. door verkoop van originele dollareffecten, verkregen uit royement van door leden van de Ver. v. d. Effectenhandel voor eigen rekening aangekochte Nederlandse certificaten, en aankoop van andere originele dollar effecten mits aankoop beperkt blijft tot die dollareffecten, welke op de fondsen- lijst, behorende bij de algemene vergun ning „dera", voorkomen en tegen de aangekochte waarden onverwijld Neder landse certificaten worden aangemaakt. De verhandeling ter beurze van origi nele, hier te lande berustende dollar effecten kan slechts in éénrichtingver- keer worden toegestaan, met dien ver stande evenwel, dat de netto dollar opbrengst der in de V. S. doorverkochte effecten zal mogen worden aangewend voor de aankoop aldaar van op de „dera"-lijst voorkomende fondsen. In verband met de hierboven bedoelde handel in originele dollareffecten en certificaten daarvan zij er met nadruk op gewezen, dat, ingeval te zijner tijd op grond van art. 28 van het deviezen- besluit 1945 opnieuw tot vordering van dollareffecten zou worden overgegaan, de vergoeding, evenals in 1948, zal Wor- worden vastgesteld op basis van de Amerikaanse koersen der desbetreffende originele effecten. Advertentie van de MECOLA FABRIEK HAARLEM f 0.95" per blik bij Vroom Dreesmann, Afd. Levensmiddelen Het Kaaspaleis, Zijlstraat 84 - Telef. 21450 Alléénverk. v. BLOEMENDAAL: Het Kennemer Handelshuis, K. Kleverlaan 14 - Tel. 24292 Voor HEEMSTEDE: De Friesche Kaashandel, Binnenweg 119, Telef. 29441 De heer C. Wassenaar, administrateur van de onderneming „Tjiluar" nabij Bui tenzorg, en de heer T. van Bronckhorst. voormalig administrateur van de on derneming „Tjioreg", die sedert korte tijd in dienst was van de Cultuurmaat schappij „Tjiluar", zijn Zaterdag bij een overval vermoord. De heer Wassenaar was gehuwd en had twee kinderen, de heer Van Bronckhorst was gehuwd doch laat geen kinderen na Naar aanleiding van het eventuele uit stel van de behandeling der Garantiewet deelt de gedelegeerde in Nederland der Samenwerkende Vakorganisaties van Overheidspersoneel mede, dat het hem niet in het belang van de goede ver houdingen en de rust in Indonesië lijkt, dat men .de reeds ten opzichte van Nederland zeer teleurgestelde ambtena ren deze desillusie op de vooravond van de souvereiniteitsoverdracht bezorgt. De toneelgroep „Elcerlyc" heeft Zon dag en Maandag nogmaals het spel van Henri Ghéon „Het gastmaal der kin deren" opgevoerd. Een dameskoor uit Beverwijk zorgde voor de muzikale om lijsting. Advertentie behoort traditie-getrouw een fijne Res. U» onze kelders ligt nog een kéur van dranken voor U gereserveerd. En nog te gen de oude prijzen I l*stM*«VT i's drank*»" HooiJ HAARLEM WUNKOPERU TRET 1 3**6 WINKELS 000H DE GEHELE' STAG Advertentie AMSTERDAMSE VAAR® 20 - BEL. 11053 Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van 's morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11485 Advertentie Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen Hgariem en omstreken De grote Shakespeare zegt in een van zijn spelen: „Spotters blij ken dikwijls profeten te zijn." Toch kan de Spaarnebabbelaar zich on mogelijk profeet noemen, ook al spot hij wel eens in dit hoekje, dat vol gens afspraak op de dag dat de eerste van de ruim duizend babbels verscheen onder en Boven de wet staat en geen levensvatbaarheid heeft, wanneer het met een serieuze bril bekeken wordt. Indien Spaarnebabbelaar door zijn spot ten profeet geworden zou zijn, wel dan had hij moeten voorzien, dat hij groot gevaar liep met zijn ongepaste scherts over de receptie in het Algemeen Ver kooplokaal. Er is daar een flink borreltje gedron ken. concludeerde de man met een ver grootglas. Als het zo was had Spaarne babbelaar dat niet geschreven en daar hij veronderstelde helaas ontbrak hij dat het niet zo was, kon hij er zonder gevaar over gewagen. Maar wie zou zich schamen voor een feestelijke dronk? Is het historische Franse ge zegde, dat alle slechte mensen water drinkers zijn. dan niet meer waar? Er zou een jas verdonkeremaand zijn. Lezer, dat is beslist niet waar, hoewel dat door enkelen wel als zodanig werd opgevat, en dat stond ook niet in dat babbeltje. Het was goed om daar bij Hoogeveen, die met ere een zakenjubi- leum vierden en met ere in onze cou rant vermeld werden, feest te vieren. Temidden van notarissen, doctoren, ad vocaten, deurwaarders en andere ach tenswaardige lieden. Daaronder behoren ook de handelaars in tweede-hands goederen, ook wel opkopers genoemd. Aanhankelijke lezer, laat bij het lezen van de erbarmelijke geschiedenissen in dit bescheiden hoekje Uw zo noodza kelijke diepe ernst varen. Laaf U eerst aan binnen- en buitenlandse ergernis sen. mitsgaders aan' de beurs en de zo mistroostig verloren voorwerpen. Werp dan alle ellende af, vreest Eric de Noor man en als U dan tenslotte daarenboven nog in de maling genomen wilt worden, welnee, sla de krant maar dicht, want ge moest uzelf eens herkennen; dan zoudt U het ons maar weer lastig maken met Uw protesten. Op Tweede Kerstdag TerrasvogelsVitesse ZSGO—GVO SuccesADO WMS—Velsen DSSWMHO IEVOr. Zwart Onze GezellenNAS TYBB—Hillinen HillegoipSJC BSMRouwkoop Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573 Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoeken de club 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Alle inzendingen, die na Zaterdag ochtend 9 uur binnenkomen, worden onherroepelijk terzijde gelegd. Advertentie De Nederlandse Bond van huis- en grondeigenaren heeft een adres gezon den aan de raad van ministers en aan de leden van de Eerste en Tweede Ka mer, waarin met de meeste klem wordt verzocht te willen bevorderen, dat, in dien de belastingherzieningsontwerpen niet vóór 1 Januari kunnen zijn afge handeld, de voorgestelde huurverhoging, voorzover het bedrijfspanden betreft, zonder meer per 1 Januari zal ingaan. Voorts dat de woninghuren eveneens met ingang van 1 Januari zullen worden verhoogd met dien verstande, dat alsnog zou worden overgegaan tot het tijdelijk verhogen van de subsidies op de levens middelen tot een zodanige omvang, dat ook voor de lagere huurklassen de tiL delijk stijgende spanning in de particu liere budgetten, voorzover rechtstreeks uit deze huurverhoging voortvloeiend, worde opgevangen. Hoog water: 3.41 u. en 15.58 u Laag water: 11.39 u. Woensdag 21 December: Hoog water: 4.31 u, en 16.47 u. Laag water: 0.06 u en 12.31 u. door PATRICK PURCELL Vertaling JOHANNA PERENBOOM In de komende jaren zou ik een of ander knap meisje onder ons dak bren gen, met moeders zegen, een lachend meisje uit de dalen, dat mij een erfge naam voor Carrigmichael zou groot brengen; in haar sterke armen zou ik Esthers donkerogige schoonheid voor goed vergeten. En zo boog ik mijn rug over mijn werk. Ik sloot mijn geheim in mijn hart. Ik bande Esther Hanrahan uit mijn gedachte of probeerde dit althans. Maar nooit kon ik, als de avondschemer zich verdichtte, naar de gloeiende kolen in het haardvuur staren, nooit kon ik over de onderdeur een blik werpen in de flu welen nacht, nooit kon ik naar het neer schietende water luisteren, dat zong en zuchtte in het beekje achter de schuur, of ik hoorde weer de weke melodie van haar stem, ik zag weer de glinstering van haar haren, vochtig in de herfst- mist, ik keek weer in haar donkere ogen, die glansden of zacht werden bij ontmoeting of afscheid. Traag waren de lange jaren ver gaan op hun tocht naar de eeuwig heid, menigmaal hadden de seizoenen hun kringloop al volbracht, sinds wij onze laatste gebeden zeiden bij de schoppen, die kruiswijs gelegd waren op de verse aarde van vaders graf, en toch had ik in al die tijd Esther Hanrahan maar één keer ontmoet. Van aangezicht tot aangezicht stond ik eensklaps met haar op de kade in Waterford' noewel het rode bloed haar wangen kleurde passeerde zij mij zonder zelfs die halve oogopslag waarmee men een onoekendo beziet. En wat had ik voor reden om er aanmerking op te maken? Tegenover haar had ik de vlegel uitgehangen en ik had die rol goed gespeeld. Vóór deze terechtwijzing had ik hard aangepakt met het werken. Daarna was ik van de duivel bezeten. Ik zwoegde van het eerste morgenkrieken af en het avondduister zag het einde van mijn werk niet. Paarden en knechts, ais ik knechts bekostigen kon, joeg ik ever. hard en genadeloos op als ik mezelf op joeg. Maanden lang was er geen uchte veerkracht meer in mijn stap en geea lach meer in mijn stem. Op het erf kro pen de honden ineen als ik tegen ze vloekte. Op de tweesprongen staarden de mensen mij zwijgend na als ik passeerde Tim Donovan, onze knecht, die voor de Doyles had gewerkt sinds hij ae la gere school voortijdig vaarwel zei. zou er, geloof ik, al spoedig het bijltje oi,i neergelegd hebben, wanneer hij maar een andere betrekking had kunnen krii gen. Toch mopperde hij met en beklaag de hij zich noeit. Noch hij noch mijn rustige moeder zeiden ooit een woord over de verande ring die ik had ondergaan; ze schenen niet te merken, dat het lot een lachende jongen had weggerukt en in diens ge daante een harde, ongevoelige, redeloze man had achtergelaten. God helpe hen Misschien meenden zij wel dat ze het begrepen. Soms deed het me pijn, God weet dat het me pijn deed, nooit iets anders voor ze over te hebben dan harde woorden of bitter zwijgen. Soms hoorde ik Do novan wel vloeken en jammeren over de toestand van de paarden, als hij ze na het einde van een harde werkdag voe derde. Soms wist ik wel dat mijn moe der me voorzichtig en bezorgd gadesloeg wanneer ik afgejakkerd was thuisgeko men voor een laat avondeten. Soms, ais wij beiden op de lange winteravonden bij het vuur zaten, voelde ik onder het lezen wel, dat zij zat te wachten gedul dig te wachten op een verklaring die nooit kwam. Soms zag ik de buren wel hun hoofd schudden van twijfel en deer nis, wanneer ze de kille, rusteloze, .ard- nekkige razernij zagen, waarmee ik, de vrolijkste der Doyles, mijn eenzame strijd streed tegen de steenachtige vel den van Carrigmichael. Om geen van hen bekommerde ik mij. Ik had mijn weg gekozen. Er was maar één man, één enkele die de moed had om in die sombere da gen mijn pad te kruisen. Mijn oo.a Ma lachy Corcoran alleen was niet hang om zijn grijze haren bloot te stellen aan de scherpte van mijn bittere tong. Maar ja, hij was er altijd een geweest die zei wat hem op het hart lag, op zijn beurt of buiten zijn beurt. Hij kon mij nooit ontmoeten, alleen of in gezel schap, of hij weidde ad infinitum uit over mij en mijn zonden. „Neem toch eens wat rust, verrekte idioot!" kapittelde hij me; „of wil ie bij de anderen in het graf komen? De wereld zal je lelijk missen!" .of: „Leg jij het er verdomme op aan, voorgoed een eind te maken aan de Doyles van Carrigmichael en hun hele geslacht. Niet dat er aan jou iets verloren is, ver dorie, maar ik vind het beroer a het. verdriet van je moeder te zien." Of: „Gs jij maar zo door, Joe, vermoord jeze.i en je moeder maar, en Donovan, die arme pechvogel. Er is niemand cue het een cent kan schelen wat jij doet, 't is alleen te gek dat je je mooie, koppel paarden niet een beetje ontziet." Wat hij ook allemaal te vertellen had, ik luisterde maar zelden naar hem, jn mij er iets van aantrekken deed ;k nooit Het moge vreemd klinken, maar met het voorbij kruipen van de maanden wist ik toch een zeer ,goed deel van mijn hartzeer en bitterheid te smoren; een groot deel was ook al gesust door een nieuwe liefde, mijn liefde voor de warme aarde, voor die rode morgens land die ik beploegde en verzorgde tot ze bloed van mijn bloed en .been van mijn gebeente waren. De boerderij floreerde. Ik ging met opgeheven hoofd. Esther Hanrahan was niet vergeten en zou ook wel niet ver geten worden, maar het was mij gelukt dat hoofdstuk van mijn leven, af te slui ten en verzegeld op te bergen in een hoek van' mijn hart. Ik bleef nog altijd even hard werken, maar mijn werken werd nu eerder gedreven door trots op wat ik bereikte dan door de zucht om te vergeten. Paarden en mensen waren niet langer werktuigen, maar bondgenoten. Donovan werkte nog van de vroege ochtend tot de late avond, n.aar men kon hem nu vaak horen flui ten. als hij op een ochtend de koeien voor zich uit dreef naar het melken, of een vrolijk liedje horen neuriën, als hij ze tegen het vallen van de scheme ring naar de wei bracht; de mensen praatten met me, en praatten opgewekt met me, wanneer ze me op de wagen tegenkwamen; en, wat het allermooiste was, ik zag mijn moeder weer glim lachen als ze aan haar werk was in de keuken of op het erf. De donkere wolk was aan het breken. Een vleug van Gods blijdschap kwam langzaam weer terug in de lage, met stro gedekte boederij tussen de peppels boven de rustige rivier Ik ging juist mijn paarden weer in beweging zetten, toen een fluitje mij deed stilstaan, een scherp en schril fluitje, waarvan iedere noot „halt" be tekende. Ik hield dan ook halt, terwijl de man die me had gefloten met druk ke bewegingen op mij toekwan. over de welige weigrond, die nog op de ploeg lag te wachten. (Wordt vervolgd) Advertentie Stationsplein 6 BESTELLINGEN WORDEN THUISBEZORGD Telefoon 21750 Zaterdagavond is paler J. W. Kempe* S. J„ Ieraar aan het St. Ignatiuscollege te Amsterdam, overleden. Het grootste deel van zijn priesterleven heeft hij be steed aan de vorming van de katholieke jeugd in het St. Ignatiuscollege te Am sterdam en het St. Canisiuscollege te Nijmegen, waaraan hij afwisselend is verbonden geweest. Hij werd in 1881 te Rotterdam gebo ren, studeerde aan het klein-seminarie te Culemborg, werd in 1897 in het kloos ter „Mariëndaal" geprofest en op 24 Augustus 1913 te Maastricht priester ge wijd. Intussen had hij gestudeerd in de klassieke letteren aan de Amsterdamse universiteit, waar hij in 1910 promo veerde. Na zijn priesterwijding is hij tot 1923 leraar geweest aan het St. Canisius college te Nijmegen, vervolgens tien jaar rector van het gymnasium van het St Ignatiuscollege te Amsterdam, dan weer van 1933—1938 leraar te Nijmegen en tenslotte van 1938 af te Amsterdam. Met onderbreking van 19461947 was hij tevens rector van het gymnasium. In September j.l. trad hij af, maar hij was toen al geruime tijd verpleegd in het Anthonie van Leeuwenhoekhuis. In tegenwoordigheid van de communiteit van de paters Jezuïeten te Amsterdam en zijn familie werd hij Zaterdagmiddag bediend. Om half 7 is hij gestorven. Pater Kemper is redacteur geweest van het Kath. Cultureel Tijdschrift „Streven". Bij zijn aftreden als rector in 1946 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ook «a hij gedelegeerde bij de staatsexamen voor de toelating tot de universiteit, oi leraren zowel als leerlingen zeer g®21.®, was hij een markante figuur op de bei" colleges der paters Jezuïeten, waar zu verscheiden zeer betreurd wordt. Zijn stoffelijk overschot ligt thans op' gebaard in het St. Ignatiuscollege, waa in de kapel hedenavond half acht Metten worden gezongen en W oens morgen kwart voor negen de Lau waarna de plechtige uitvaart. De begr fenis is te Mariëndaal (Grave) Woen* dag om twee uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2