Eerste Kamer aanvaardt wetsontwerp overdracht souvereiniteit Zij, die vielen Voorzitter Jhr. Van Nispen over Keukenhof-Bloembollencultuur Hongaarse minister eist steun van het Episcopaat BRONXVILLE" MAAKT TECHNISCHE PROEFVAART OP DE NOORDZEE Het tumult rond de Indië-deserteurs Amerikanen stopten in 1948 1 milliard dollar in automaten Het weer Tot hoofd en hart Loon- en prijspolitiek Minister Van Maarseveen legt het accent op het argument van de nood DE KWESTIE VAN DE ZELFBESCHIKKING Wie hiertoe niet bereid is, veroordeelt zichzelf' Sultan Hamid Hoge Commissaris? Strijdbijl is begraven Accommodatie „wat anders dan een sinaasappel- kist voor het klaverjassen „Ontstaan door onjuiste voorstelling en onbegrip Sigaren, limonade, sandwiches met gebraden vlees, alles rolt eruit Weldra geheel menu per automaat Ongeloofwaardig geluid OPNIEUW KINDERBIJSLAGREGELING VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN GEVRAAGD J OPBRENGST BIJNA Ia MILLIOEN Drie goederenwagons bij Leiden ontspoord WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24646 Heden heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp overdracht der souvereiniteit over Indonesië aanvaard met 34 tegen 15 stemmen. Aanwezig waren 49 leden. Vóór stemden alle leden van de K.VJ. (17), alle leden van de Partij van de Arbeid (14), alle leden yan de V.V.D. (3). Tegen stemden alle leden van de C.H.U. (5) en voorts alle leden van de Anti-Revolutionnaire Partij (6 leden; hel lid De Wilde was wegens ziekte afwezig) en alle leden van de Communistische Partij (4). Waardering voor comman dant in Oost-Sumatra Algemene vergadering Bloembollencultuur ,^Als alle volken de oorlog zo haatten NEDERLANDSE JONGENS TE ANTWERPEN OPGEPAKT JURIDISCH ADVISEUR VAN MGR. BERAN GEVLUCHT Resolutie vakraad Katholieke Middenstandsbond Volledige overeenstemming V olks herstel-actie HERZIENING DER BROODPIÜJZEN? Kolen 17 pet. duurder? BUREAUX: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumbhlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van RlMW Wnd. hoofdredacteur! SfJ. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Inaezonden meeedelinpen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m -hooate De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder ooaave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents pet week. f 1.52 oer maand, f 4.55 per kwartaal. Ih de gistermiddag voortgezette -vergadering van de Eerste Kamer waren aanvankelijk de dei minores aan het woord. De heer Algra las als tweede A.K.-spreker allereerst nog eens de reeds ruimschoots geoogste akker der staatsrechtelijke en principiële bezwaren na, waarbij hij er ook zeer op aan drong, dat men aan de Nederlandse militairen de gelegenheid zal geven met de eer, die hun toekomt, uit Indonesië te vertrekken. Vervolgens besteeg de heer Ruys de Beerenbrouck het spreekgestoelte om discretelijk te laten door- schemeren, dat hij destijds feitelijk bij het afdelingsonderzoek de inspirator is geweest van het amendement-Tilanus, waardoor de Kroon in Hoofdstuk XIV van de Grondwet werd gebracht. Het was hem er daarbij om te doen aan de Kroon meer luister bij te zetten. In ieder geval bleek, dat de heer Ruys er op zyn eigen manier ook voor is. Maar de laatste spreker van deze ronde was in het geheel geen min dere godheid. Het was de voorzitter van de Kamer, prof. Kranenburg zelf, die van zijn Olympus, waar hij de teugels van het bewind aan prof. Anema overgaf, afdaalde om eens even een paar begrippen van staats rechtelijke aard recht te zetten. Hij deed dit met het welbehagen van de oudere en wijs geworden geleer de, die in alle minzaamheid college gaf, zo met een paar boeken om zich heen, waarin hij bladerde en waaruit hij enige citaten gaf, rus tig betogend en bijna docerend. Een man, die werkelijk kennis van za ken had, een man, die wist. Onder dié bedrijven was de middag al een goed eind verstreken. De sena toren kregen nu eerst gelegenheid wat po adem te komen en minister Van Maarseveen een uurtje om zijn ant woord voor te bereiden. Om kwart over vijf begon hij aan zijn rede en ze ventig minuten later was hij daarmee klaar, zijn gehoor ontslaand uit de ban van zijn betoog, waarvan voor- en te genstanders in gelijke mate verrukt waren Naar de techniek leek deze rede veel op die, welke de minister in de Tweede Kamer gehouden heeft. Ook nu weer gaf hij allereerst een algemeen gedeel te, waarin hij eigenlijk het debat reeds in hoofdzaken afdeed, gevolgd door een vrijwel geïmproviseerd tweede deel, waarin hij nog op afzonderlijke punten inging. Maar naar de geest was deze rede toch weer totaal ingesteld op de aard van het debat, zoals het in déze Kamer zich had ontwikkeld. Zij ver toont bovendien een nog verdere ver schuiving van het accent naar het ar gument van de nood, en nauwelijks nog iets van het legale, juridische ar gument der grondwettelijkheid. De minister had daarvoor een voor treffelijke formele aanleiding in de verwijten van juristerij die men hem van verschillende zijden had gemaakt. Welnu, zei de minister, dan wil ik eens afstand nemen van de juridische details en de politieke situatie bezien. Dit deed hij dan ook trouw, waarbij hij menigmaal de gelegenheid vond aan te tonen, dat zijn opponenten zich aan ju risterij te buiten waren gegaan. Zo prof. Anema, die hem had voorgehou den, dat de regering zich niet op nood mag beroepen, omdat zij door haar eigen schuld in nood was geraakt. Stel u voor, zei de minister, dat twee jon gens, die niet kunnen zwemmen, in een bootje gaan roeien. Dit is reeds zeer onvoorzichtig, maar nu gaan ze boven dien ook nog in het bootje stoeien, waardoor het omslaat en de jongens te water raken. Alles puur eigen gehuld. Zij raken met grote moeite tot aan de wal en komen terecht op een berm, waar een bordje staat „Verboden toe gang". Naast dat bordje staat prof. Anema, (welk een prachtige dorpsveld wachter zou hij met zijn grote hang snor inderdaad opleveren). Zegt prof. Anema nu: gij zijt door uw eigen schuld in nood geraakt, dus terug het water in? De minister vreesde wel, dat op dit punt de staatsman in prof. Ane ma achter de jurist is schuilgegaan. De minister ging trouwens al van meet af aan van een gans niet juridisch argument nit. Hij vroeg de Kamer zich eens voor te stellen, dat het legale beginsel was door gevoerd en men gewapenderhand het na tionalisme in Indonesië had onderworpen. Voor welk een toestand stond men dan, na dat pas na die onderwerping de souverei niteit overgedragen zou zijn? Zou het dan zeker zijn, dat Indonesië niet in de verkeerde richting zou evolueren; dat het zich niet met vijandige machten zou verbinden en dat er geen interne re voltes zouden ontstaan? Men zegt, dat In- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen ip Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 13 Juli 1949, na ver missing: Sold J. G. M. Wolfs, leger, nr. 70719219, afkomstig uit Hilva- renbeek (N.B.). Gesneuveld 6 December 1949: Res. 1ste luit. F. W. M. Huynen, legernr. 200502010, afkomstig uit Wassenaar. Kon. Ned.-Ind Leger: Gesneuveld 23 November 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Kariosemito, legernr. K 34712265. afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. donesië formele waarborgen zou moeten bie den, alvorens er van souvereiniteitsover- dracht sprake zou kunnen zijn. Maar waar komen dergelijke waarborgen op neer? Hierop: dat Nederland voor onbepaalde tijd nog toeziende voogd over Indonesië zou spelen, hetgeen met het nationalistisch sen timent onverenigbaar is. Maar bovendien: als men dan het nationalisme gewapender hand zou neerslaan, waar zouden dan de leiders zijn van de Indonesische staat om de regering te vormen, aan wie men de souvereiniteit zou kunnen overdragen? De minister prees zichzelf en Nederland ge lukkig, dat uit de strijd niet een overwin naar en een overwonnene, doch twee over winnaars te voorschijn zijn gekomen, die elkaar in verzoening hebben gevonden. En dan spreekt men, aldus de minister, van haast en overijling. Maar ziet men dan niet, dat het, gelet op de dreigende tóestand in Zuid-Oost-Azië, de hoogste tijd is om aan de strijd met het Indonesisch nationa lisme een einde te maken en de vestiging van ordelijke verhoudingen te beginnen? De Volksvertegenwoordiging zou voor vol dongen feiten zijn gesteld? Maar terwijl heel deze stormachtige ontwikkeling voortgaat, kan de regering toch onmogelijk de klok stilzetten tot eerst de Staten Generaal een beslissing genomen hebben! De regering is reeds gevaarlijk ver ge gaan in haar deferentie speciaal ook jegens de Eerste Kamer. Want daarom heeft zij, tegen alle deskundige adviezen in, last ge geven, dat de T.N.I.-bataljons niet dan na goedkeuring van het wetsvoorstel door de Eerste Kamer Batavia mogen binnentrekken, en zij is er zich wel van bewust dat zü daarmee het ordelijk verloop van de souve- reiniteitsoverdracht in gevaar heeft ge bracht. De minister ging ook in op het ver wijt, dat men hem gemaakt heeft aan gaande zijn in de Tweede Kamer ge geven citaat uit Cicero: „Het heil van het volk is de hoogste wet". Dit heeft Cicero natuurlijk niet bedoeld in een subjectief politieke zin, niet om aan de wanen van het ogenblik een legale schijn te geven. Maar de oppositie maakt zich aan juridische waan schul dig, door te menen, dat het heil van het volk onder alle omstandigheden af hankelijk is van de Grondwet. Ging de minister hiermee al weer sterk in de richting van het noodrecht, nog verder ging hij, toen hij vrij uitvoerig uiteen zette, hoe en waarom het grondwette lijk is in gevallen van hoogste nood van de Grondwet af te wijken. Rest dan slechts de vraag of die hoogste nood thans aanwezig is. In een sobere zin verwees de minister naar de rampzalige toestand, die onmiddellijk te voorschijn zou treden na een eventuele verwer ping var> de overeenkomsten. Ieder, zo voegde hij eraan toe, mag nu bij zijn eigen consciëntie te rade gaan. Ingaande op details sprak de minister eerst over de kwestie der zelfbeschik king, waarbij hij wees op geruststellen de verklaringen, die Hatta dienaangaan de heeft afgelegd. Overigens deelde hij de sceptische stemming van de heer Kerstens ten aanzien van het nut voor de Minahassa om van het zelfbeschik kingsrecht gebruik te maken door zich rechtstreeks bij Nederland aan te slui ten. (Vervolg op pagina 3) Terwijl achter hem een Mohammedaans priester de koran opheft, legt Sukarno de eed af als eerste president van de Verenigde Staten van Indonesië op 17 December te Djocja. f» De Hongaarse minister van Eredienst en Onderwijs, Gyula Ortuay, heeft het katholieke Episcopaat gewaarschuwd, dat het voor hem tijd werd de zaak van het volk met woorden en daden te steu nen. In een rede voor het parlement prees hij de geest van medewerking, waarvan de Protestantse Kerken had den blijk gegeven en zei, dat hij bij de Katholieke Kerk in Hongarije geen grein van begrip had gevonden. „De lagere geestelijkheid," aldus Or tuay, „is geneigd tot een overeenkomst te geraken en het is tijd, dat ook de leiders van de Kerk de grote nationale en internationale zaak van. vrede en wederopbouw gaan steunen." Onder gejuich van de afgevaardigden vervolgde Ortuay: „Wie hiertoe niet be reid is veroordeelt zichzelf." De minister verklaarde, dat een van de belangrijkste taken van het onder wijs was het onderricht in de Marxis- tische-Lenistische leerstellingen op alle scholen. Hij legde tevens de nadruk op het onderwijs in de Russische taal en voeg de er aan toe: „Het is absoluut van es sentieel belang de Russische taal te leren, omdat niemand een goede des kundige kan zijn als hij niet de oor spronkelijke literatuur kan lezen." Ortuay deelde mee, dat de Hongaarse Kerken in 1950 50.000.000 forints aan subsidie zouden ontvangen. Dit was naar zijn zeggen meer dan 5 procent van alle fondsen, die het ministerie van Ere dienst en Onderwijs waren toegewezen. Verwachting tot Donderdagavond: Gedurende de avond en nacht: Tij delijke opklaringen met op vele plaatsen vorming van nevel of mist en weinig wind. Temperatuur dalend tot om het vriespunt. Morgen overdag: Toenemende be wolking, maar overwegend droog weer en langzaam verdwijnen Van de nog aanwezige nevel of mist. Matige, aan de kust later vrij krachtige Zui delijke wind. Iets kouder dan van- Zon: 8.46r—16.31; Maan: 11.28—19.19. Gezaghebbende kringen te Djocja hebben aan Aneta medegedeeld, dat zij de benoeming van Sultan Hamid tot Hoge Commissaris in Den Haag verwachten. In politieke kringen te Batavia heeft Aneta voorts vernomen, dat Sjahrir waarschijnlijk gepolst zal worden voor de portefeuille van Buitenlandse Za ken. ff ff Officieren van de T.N.I. hebben aan de Nederlandse reserve-generaal majoor P. Scholten, de bevelhebber der troepen in Oost-Sumatra te Medan, een groot bloemstuk aangeboden ter gelegenheid van de receptie, tijdens welke de gede legeerde van de H.V.K., de aan generaal Scholten verleende onderscheiding van ridder Nederlandse Leeuw op diens borst speldde. Generaal Scholten noemde dit bloemstuk een symbool en het bewijs, dat de strijdbijl is begraven. Te Deventer vond mevr. H. aan de Zwarte Hoopstraat haar baby van elf maanden gestikt in het wiegje. Het kind, dat enige dagen geleden de handjes aan een kachel verbrand had, heeft zich ver moedelijk iri de wieg omgedraaid en kon met het hoofdje in het kussen geen lucht meer krijgen, omdat het de hand jes niet kon gebruiken. Drie Nederlandse officieren zijn te Bad Tolz (Duitsland) aangekomen, om ge durende drie maanden de training van de eerste infanterie divisie te bestude ren. Van links naar rechts: kolonel E. T. William, It.-kolonel Howard, W. Greer, kapitein F. van der Mey, kapi tein M. P. L. van Aalst en kapitein Van Rheenen. (Van onze verslaggever) Eigenlijk waren er twee kapiteins op het m.s. „Bronxville", toen dat gisieren een technische proefvaart op de Noordzee langs de kust van IJmui- den naar Hoek van Holland maakte: de gequalificeerde, de Noorse heer Twaid en de niet-gequalificeerde, de heer F. Boer, directeur van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij., die de schuit voor de rederij A. F. Klaveness en Co. A/S te Lysaker bouwde. En ook is geen be slissend antwoord te geven op de vraag wie van beide heren het meest de allu re van een gezagvoerder vertoonde. In elk geval waren zij allebei in alles een- stemmig-tevreden over de op 24 Sep tember j.l. ten doop gehouden „Bronx ville". „Deze proefvaart heeft in alle cpzichten aan de verwachtingen beant woord", zei de heer De Boer, toen de „Het tumult rond de Indië-deserteurs uit Schoonhoven is ontstaan door een onjuiste voorstelling van zaken en door onbegrip", aldus verklaarde luitenant kolonel mr. J. A. Ch. van Brakel, hoofd van de militair-juridische dienst en hoofdverwijzingsofficier van de chef van de generale staf, aan een verslag gever van het A.N.P. Hij noemde het geval-Schoonhoven een voortbouwen op de gunstige resul taten verkregen door een gebeurtenis in Steenwijk. In Augustus van dit jaar kreeg over ste Van Brakel bericht, dat er bij het 432ste bataljon infanterie, gelegen te De Amerikanen hebben in 1948 een qnilliard dollar uitgegeven aan artike len, die per automaat geleverd worden. De prijs van die automaten varieert van 12 dollar voor een eenvoudige kauw gum-automaat tot 1100 dollar voor een apparaat, dat verschillende soorten niet- alcoholische dranken in papieren be kers verstrekt. Er zijn in de Ver. Staten op het ogenblik 300.000 automaten die per week 42 millioen staven noga en dergelijke snoeperijen leveren. 325.000 sigaretten-automaten leveren een omzet van 48.750.000 pakjes per week. Aan 15.000 sigaren-automaten per week worden 600.000 sigaren gekocht, aan 275.000 automaten 495 millioen fles jes limonade en soortgelijke dranken en aan 15.000 andere 12.750.000 papieren bekers met niet-alcohol-houdende dran ken. In steeds meer high schools, univer siteiten, ziekenhuizen, kantoorgebou wen, clubgebouwen enz. worden steeds meer verkoopautomaten geplaatst. Zelfs in fabrieken worden zulke automaten, geïnstalleerd, omdat de bedrijfsleiding tot de bevinding is gekomen, dat het aen gunstige invloed op de- arbeids prestatie heeft, als de arbeiders iets te drinken of te snoepen kunnen krijgen De grote bloemententoonstelling, die de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur voornemens is te houden in 1953, vormde Maandag op de alge mene vergadering te Haarlem wel het voornaamste punt van bespreking. En dat vooral in verband met de bekende plannen van de Stichting te Lisse, die op het Keukenhof een permanente ten toonstelling wil inrichten gedurende tien jaar. Het voorstel zelf hield in grote lijnen in, dat het hoofdbestuur door de afde lingen gemachtigd zou worden de voorbereidingen ter hand te nemen. Het zou dan zulks doen, indien aan be paalde voorwaarden kon worden vol daan. Maar bij de bespreking daarover kwam men al gauw op het thema „Keukenhof". De afdelingen Wassenaar, Castricum en later Voorhout wezen er met nadruk op, dat het hoofdbestuur tot een regeling diende te komen met de stichting in Lisse. Wassenaar daar enboven kon ook moeilijk meegaan met het voorstel zelf, omdat zij financiële bezwaren had. Sassenheim kwam met een motie, waarin naar voren gebraent werd, dat eerst een vaste begroting werd voorgelegd, maar deze motie werd later ingetrokken, toen de voorzitter, jhr. dr. Van Nispen tot Pannerden, de verzekering gaf, dat eerst de afdelings voorzitters in een vergadering bijeen geroepen zouden worden, alvorens een definitief besluit zou worden genomen. Maar bij dat al was toch de opening van zaken, die voorzitter Van Nispen gaf over de kwestie Bloembollencul tuur-Keukenhof, het meest belang rijke. Daarbij wees hij er op, hoe in Mei van dit jaar een crediet aan het Centraal Bloembollencomité zou wor den gevraagd in verband met de te organiseren tentoonstelling. Wat is er toen gebeurd? De voorzitter gaf op deze vraag letterlijk het volgende antwoord: „Ons verzoek is in de ver gadering van de commissie voor on persoonlijke reclame van 1 Juli door de voorzitter eenvoudigniet in be handeling genomen of ter rnfel ge bracht. Naar mij mondeling is mede gedeeld, omdat men er niet veel voor voelde, waar Lisse reeds iets ging ondernemen. Door deze handelwijze is het ook het C.B.C. onmogelijk ge maakt onze aanvrage op haar verga dering te behandelen en daarover te beslissen. Het gaat toch wel wat ver, als aanvragen van de Algemene Vak vereniging zo eenzijdig er: partijdig worden gesaboteerd". De voorzitter betoogde verder, dat de organisatoren van Keukenhof wisten, dat de Algemene Vereniging een ten toonstelling aan het voorbereiden was, doch zij hebben eerst de stichting in het leven geroepen zonder vooraf de medewerking van Bloembollencultuur in te roepen. Pas later is zulks geschied. Dat alles echter zo ging de voorzit ter voort heeft niet verhinderd, dat 't hoofdbestuur geprobeerd heeft tot over eenstemming te komen met de Stich ting. De poging tot verzoening ging derhalve Uit van de Algemene Vereni ging. Deze heeft alles aangeboden, in dien men de tentoonstelling in 1953 maar niet onmogelijk wilde maken. Voorgesteld werd dan ook, dat Keuken hof in 1953 zijn poorten zou sluiten. Deze gang van zaken deed de voor zitter echter niet wanhopen. Hij bleef er op vertrouwen, dat er nog een weg zou knnnen worden gevonden, waarop samenwerking mogelijk zou zijn. Hij deed tenslotte dan ook een hartstochte lijk beroep op de organisatoren van Keukenhof, hun de verzekering gevend, dat de eervolle plaatsen open zullen blijven, die bij de organisatie van de grote tentoonstelling hun ter beschik king stonden. „Het zal voor hen", zo besloot voor zitter Van Nispen, „wellicht een offer betekenen, maar slechts met offers kan men waarlijk zeggen „ik dien", het dienen namelijk van het algemeen vak belang". Verschillende afdelingen gaven daar-' na nog hun commentaar, waarvan het voornaamste wel kwam van de afdeling Lisse. De heer Lefeber bracht eigenlijk weer een zonnig perspectief, want hij verklaarde, dat de Stichting in Lisse ook nog steeds vertrouwen had in een goede oplossing. Het voorstel van het hoofdbestuur inzake de tentoonstelling kwam daarna in stemming en met 293 tegen 46 stem men werd het aangenomen. Een ander belangrijk punt op de agenda was het voorstel van het hoofd bestuur tot aanneming van de motie met betrekking tot de positie van de leden van de Commissie van Bijstand in het B.V.S. Deze kwam in het kort hierop neer, dat de minister ter kennis zou worden gebracht, dat de leden van die commissie door het overgrote deel der bedrijfsgenoter. niet als vertegenwoor digers meer zouden worden beschouwd. De voorzitter gaf op deze motie nog een nadere toelichting, waarin hij ver klaarde, dat het uiteraard niet om per sonen ging, maar dat men bezwaar heeft tegen het systeem, waarop de commissie is opgebouwd. De mensen, die daarin zitting hebben, dienen in een bepaald verband te staan tot de organisatie. De stemming leverde een grote meerderheid op voor de motie en met 283 tegen 56 stemmen werd deze aan genomen. De begroting voor het verenigingsjaar 1950 werd tenslotte onder de loupe ge nomen. Vermelden wij nog, dat in de vacatures voor het hoofdbestuur geko zen werden de heren Jac. de Vroomen uit Lisse en A. J. van der Meer uit Noordwijk. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige op lage) zonder de fabriek te verlaten. Er is zelfs al een automaat, die whis key met water, soda of gemberbier levert. Het nieuwste snufje is een automaat, die na het inwerpen van de vereiste munt in het bezit stelt van een sand wich met rosbief of een andere vlees soort, welke, nadat het geldstuk is ge vallen, door middel van radar wordt ge braden en automatisch op het verse brood wordt gelegd, dat zich in een andere afdeling van het apparaat be vindt. Thans zijn de Amerikanen bezig na te gaan, of het mogelijk is een automaat te ontwerpen, waar men in ruil voor een muntstuk, zonder tussenkomst van een kellner of dienster, een volledig diner zal kunnen krijgen. Op een vergadering van arbeiders in de staalindustrie te Duisburg, ter vie ring van het. einde der ontmanteling, beeft kanselier Adenauer verklaard: „Als alle volken ter wereld de oorlog zo haatten en de vrede zo lief hadden als de Duitsers, dan zou de vrede verze kerd zijn." „Zonder de demontagestop zou er een brede kloof zijn ontstaan tussen de Duit sers en de volken van dé geallieerde landen in het Westen, een kloof, die niet gemakkelijk te overbruggen zou zijn geweest. Eens zal de kwestie van de productielimiet weer ter sprake komen. Wij kunnen die dag met een gerust ge weten tegemoet zien", aldus dr. Adenauer. Anna Pauker, de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken en tweede plaatsvervangende minister-presidente, is als lid van de Roemeense delegatie te Moskou aangekomen, om deel te nemen aan de viering van Stalin's verjaardag, aldus meldt Tass. Kortgeleden gingen geruchten, dat Anna Pauker in ongena de was gevallen. Steenwijk, een massale desertie dreig de. Dit bataljon stond" op het punt naar Indonesië te worden uitgezonden. Men verwachtte, dat zeer vele militairen niet van hun inschepingsverlof zouden terugkeren. Om aan deze desertie het hoofd te kunnen bieden, werd de ge meente- en Rijkspolitie en dte Konink lijke Marechaussee in de vijf Noorde lijke provincies in het geheim ingescha keld. Dit bleek een juiste maatregel te zijn; want toen na afloop van het in schepingsverlof kwam vast te staan, dat vele militairen inderdaad waren onder gedoken, kon de gezamenlijke politie macht dadelijk tot actie overgaan: bin nen 48 uur waren 100 onderduikers ge arresteerd. Moesten dezen wegens deser tie voor de Krijgsraad worden gebracht? Overste Van Brakel was vai oordeel, dat deze militairen de kans moesten hebben op hun misstap terug te komen. Men ging daaröm eens rustig met ieder van hen praten. Deze ongedwongen ge sprekken hebben aan het beoogde resul taat beantwoord: alle honderd onder duikers beloofden op handslag, dat ze met hun bataljon naar Indonesië zou den vertrekken. Zij zijn daarop in vrij heid gesteld: 99 hebben hun woord ge houden en zijn gegaan, slechts één is er ondergedoken. Een soortgelijke procedure is toege past op de 250 deserteurs die in Schoon hoven verbleven. Verschillende onder gedoken deserteurs besloten zich toen aan te melden, zodat hun aantal thans nog 155 is, onder wie 40 z.g. principiële dienstweigeraars. Het is nog niet be kend, of hun bezwaren door de minis ter van Oorlog zullen worden erkend. Onder de resterende 115 deserteurs be vinden er zich 60, die na een nauwge zet onderzoek ongeschikt zijn bevonden voor de dienst in de tropen. Er blijven dus nog 55 gevallen over, die ieder af zonderlijk nog bekeken moeten worden Twee Nederlandse jongens, de 17-ja- rige Fred van den E. en de 15-jarige Jan G„ beiden uit Alkmaar, waar zij leer ling zijn van een plaatselijke vakschool, zijn door de politie te Antwerpen op gepakt, toen zij aanstalten maakten op een bank voor het Centraal Station de nacht door te brengen. De jongens ver klaarden, dat zij de ouderlijke woning hadden verlaten om bij het Franse Vreemdelingenlegioen dienst te gaan doen. Zij hadden zich uit Alkmaar te voet op weg begeven naar Utrecht. Hier namen zij twee fietsen weg, die zij in 's-Hertogenbosch achterlieten in ruil knapen zijn ter beschikking gesteld van voor een motorfiets. De avontuurlijke de procureur des Konings te Antwer pen, die ze, naar het zich laat aanzien, wel spoedig naar huis terug zal sturen. Dr. Jaromir Psenicka, juridisch advi seur van Mgr. Beran, de Aartsbisschop van Praag, is gistereii uit Tsjechoslowa- küe gevlucht en in Beieren aangekomen. Naar Psenicka aan de autoriteiten te Regensburg meedeelde, was hij gevlucht, omdat hij yan verschillende kanten ge hoord had, dat hem een arrestatie boven het hoofd hing. De vakraad van de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond, te Utrecht in vergadering bijeen, heeft een resolu tie aangenomen, waarin de regering met klem om de navolgende maatregelen wordt verzocht: Een kinderbijslagregeling voor zelf standigen, althans voor die gezinnen, welke deze door sociale omstandigheden het meest nodig hebben; het openstellen van de mogelijkheid de eventuele loons verhogingen en prijsverhogingen door te berekenen ook in die branches, welke aan marge- en prijsregelingen gebonden zijn; een stringente en volledige toepas sing van de vestiginswet kleinbedrijf, waardoor ook het sanerende karakter dezer wet beter tot zijn recht komt en daarmede op den duur het aantal con sumenten c.q. afnemers per onderneming stijgt; verhoging van het bedrag van be lastingvrij inkomen tot een bepaalde grens van het inkomen; het voor de on dernemingsbelasting vrijgestelde onder- nemersloon te verhogen tot f 5.000.en bij vennootschappen onder firma evenzo vele malen een ondernemersloon vrij te stellen als er ondernemers zijn, voor de periode voorafgaande aan de opheffing var. deze belasting; de omzetbelasting, welke bedoeld is als consumentenbelas- tmg, maar in feite belangrijk drukt op het bedrijfsleven, vooral in die branches. waar vrije prijsvorming bestaat, te doen heffen bij de bron, en indien dit in het kader van de Benelux-overeenkomst thans nog niet mogelijk is, dit wel reeds te doen geschieden met de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting: het bf trachten van de grootst mogelijke soe pelheid bij de inning der belastingen, nu een cumulatie van belastingaanslagen het middenstandsbedrijfsleven bedreigt; de mogelijkheid te openen van minimum- prijsregelingen voor die groepen van ar tikelen en diensten, waar aparte oneer lijke concurrentie optreedt. De vakraad doet een klemmend be roep op de regering en op andere maat schappelijke groepen, wier plicht naast het behartigen van het groepsbelang ook gelegen is in het behartigen van het al gemeen belang, juist in het algemeen belang begrip te tonen voor de sociale omstandigheden van talrijke onderne mers in midden- en kleinbedrijven en te bevorderen, dat bovengenoemde maat regelen worden getroffen. Het leven is voor meer mensen hard, dan voor u alleen. schuit weer zoetjes de Noordersluis binnenschoof, „wij -hebben 17% «mijl door het water gelopen, en de machine heeft het volledig aantal toeren ge draaid. Alle instrumenten hebben goed voldaan." En daarmee ging tèj over tot de orde van de dag; d.w.z. daarna stapte hij aan wal met de kennelijke bedoeling om ook van de vier nog op stapel staanae en van de twee in afbouw zijDde boten het beste te maken.... De „Bronxville", eer. 9000 Engelse tonnen metend vrachtschip mët passa giersaccommodatie voor 12 reizigers, wordt op vijf Januari kant en klaar overgenomen door de Noorse rederij. Maar dat wil niet zeggen, dat het schip dan opstoomt naar Oslo Integendeel, hgt gaat regelrecht naar zijn thuishaven San Francisco, van waaruit het een uit gebreide „Pacific"-dienst zal onderhou den. Ook uit het uiteraard nog met vol tooide interieur, zoals wij het tijdens oe proefvaart bezichtigden, kan men op maken, dat deze „Bronxville" bijna voor de qualificatie „passagiersschip met vracht-accommodatie" in aanmer king komt. Een Hollandse koopvaardij matroos, die een soort salon voor de 42 koppen tellende bemanning, binnentrad, drukte het met ongekunstelde kernach tigheid- uit: „Da's wat anders dan een sinaasappelki'st voor 't klaverjassen!" Dit nieuwe Noorse schip, net vijfde dat de N.D.S.M. na de bevrijding voor de Scandinaviërs bouwde, is geheel uit staal gebouwd; de lading wordt door 18 electro-laadlieren in vijf grote ruimten geborgen. Eigenlijk hoort daar ook nog een extra zware laadboom voor stukken tot 30 ton bij. Maar dat gevaarte zakte enkele dagen geleden, toen het ken nelijk boven zijn krachten werd be proefd, in elkaar. U dient ook nog te weten dat de boot een girokompas-installatie, een radar- apparaat en eeri zes cylinder dubbei- werkende dieselmotor, met een vermo gen van 6250 P.K. rijk is en dat het een snelheid van 16 zeemijlen per uur kan halen. En nademaai al deze essentiële be standdelen eveneens "afkomstig zijn van Nederlandse firma's (Stork-Hengelo mag iedereen met vreugde constateren dat de „Bronxville" weer een indruk wekkend specimen is van degelijke en deskundige nationale scheepsbouw Naar het A.N.P. verneemt is er thans volledige overeenstemming tussen de departementale loon- en prjjzencommis sie en de Stichting van de Arbeid ten aanzien van de te voeren loon- en prijs politiek in de naaste toekomst. De definitieve beslissing over wijzi gingen in de lonen zal zeer waarschijn lijk in de loop van Donderdag a.s. ge publiceerd worden, nadat de Minister raad in zijn vergadering van Donder dagochtend de nieuwe maatregelen nog aan een laatste beoordeling zal hebben onderworpen. De toeslag op import-sigaretten, ten behoeve van charitatieve doeleinden, de Volksherstel-actie, heeft in totaal opgebracht f 7.430.685. Van dit bedrag kon aan de Stichting Nederlands Volksherstel, respectieve lijk aan bet Koningin Julianafonds, een bedrag van f 7.307.305 worden uitge keerd en aan het Prins Bemhardfonds f 123.380. De Nederlandse Bakkerij Stichting heeft zich, naar zij ons mededeelt, na mens de werkgevers- en werknemersor ganisaties in het bakkersbedrijf gewend tot de daartoe bevoegde instanties met het verzoek de prijzen voor volksbrood te herzien, zulks naar aanleiding van de huidige kosten, alsmede op grond van de binnenkort nog te verwachten kos tenstijgingen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is er een stijging van de kolenpnjzen met rond 17 pet. te verwachten. Het genoemde percen tage zal een gemiddelde voor verschil lende kolen$oorten worden. Het lijkt ons vooralsnog niet juist te stellen, zo als in sommige persberichten gedaan is, dat de industriekolen ten opzichte van de huisbrandkolen onevenredig duurder zouden worden. (Van onze correspondent) Hedenochtend omstreeks half vijf zijn de laatste drie wagens van een post- goederentrein uit Amsterdam, die het station Leiden was gepasseerd, bij de Haarlemmer Trekvaart, tussen station Leiden en station Warmond, door het te vroeg overhalen van een wissel uit de rails gelopen. De trein reed nog enige honderden meters verder, waardoor niet alleen de wissel, doch tevens over grote lengte de baan zwaar werd beschadigd. Met man en macht was men vannacht en hedenmorgen aan het werk om de wagons weer op de rails te brengen Het gevolg van dit ongeluk was dat het rei- zigersvervoer tussen Haarlem en Den Haag ontwricht was. Een groot aantal bussen werd ingelegd om de reizigers van Warmond naar Leiden te vervoe ren. In de loop van de morgen is de stremming opgeheven. Bij K.B. is benoemd tot Raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden, mr. M. A. van Rijn van Alkemade, thans raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gra- venhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1