I SMETEREIN KOPPES Sfeervolle Kerstavond van de K.A.B. Stille armen KRIJGT U LOGES? Critiek op bouwvolume voor Noord-Holland in 1950 GEEN NACHTMIS MET NIEUWJAAR? BLIKSEMAFLEIDERS KERSTROLLADES Splinters' H. de Graaff Verdienstelijk optreden van Homo Ludens" Marktkooplieden protesteren AGENDA Provincie was tweemaal zoveel toegewezen als verdelingshasis juister was geweest Subsidie Ned. Opera memorie-post Replieken Een oude traditie: HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? Amerikaans plastic kunstgebit GERO CASSETTES KERST- Mewq Corsettenhuis ifoSt paSNm. handel^ Gramof oon- platen WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand DE HEER J. G. VAN KESSEL ONDERSCHEIDEN Met Pro Ecclesia et Pontifice" KERSTPLECHTIGHEID fltarinehospitaal te Overveen Kersttentoonstelling Wie zag deze aanrijding? KERSTETALAGE Bloemenmagazijn van HEISTEREN Tegen verhoging abonnementstarieven i Haarlems Mairassenhuis DOKTER J. TH. BORNWATER Halve eeuw gezien arts in Bloemendaal PROVINCIALE STATEN GEZELLIGE FEESTDAGEN mei 'n goed RADIOTOESTEL J. G. KAASENBROOD, Technisch groot! Philips - Erres en Waldorp Radio Wü regelen desgewenst de betaling met V. 1 Antwoord van Gedeputeerden ZANDVOORT LEDENVERGADERING K.V.P. ORIGINEEL KERSTBROOD en voortreffelijke BOTERKRANSEN bestellen bij Haarlem Bloemendaal Heemstede Tel. 10435-11520 Tel. 22090 Tel. 28793 „DE SLEUTELSPECIALIST" WEBER conpofenter Zijlweg 130 Chopi n-rccital geschenken (~f1/a£aS^eA€o\ Gen. Cronjésfraaf 25 Tel. 18104 Lange Veersiraat I Tel. 14663 RADIO'S MONDORGELS Prijs 11>30 De Katholieke Arbeidersbeweging bood haar leden Dinsdag in het ge bouw „Sint Bavo" een hooggestemde Kerstavond aan, die werd verzorgd door de werkgemeenschap van jonge R.K. Kunstenaars „Homo Ludens" uit Amsterdam. Dit gezelschap, dat zich tot taak stelt meer liefde en belang stelling te kweken voor de katholieke kunst, kan op een in velerlei opzich ten geslaagd optreden terugzien. De geestelijke adviseur kapelaan J. H. M. van lngen. die aan het slot van de avond een dankwoord sprak, had ge lijk, toen hij zei, dat de jonge kun stenaars door hun diep doorleefd spel ook de meer hoger grijpende gedeel ten van het programma voor ieder een bevattelijk hebben gemaakt. De voorzitter van de afdeling Haar lem van de K.A.B., de heer A. J. M. Angenent, wees jer in zijn openings woord op, dat wij vooral in deze moei lijke tijd iets nodig hebben, dat van blijvende waarde is en dat steun en kracht geeft. Velen zoeken deze steun, die hen moet helpen de nood des tijds het hoofd te bieden, in het vasthouden aan het ideaal van een volmaakte sa menleving, gebouwd op naastenliefde of, zoals anderen zeggen, op burgerzin. Zo wordt er in deze dagen ook «uitge zien naar een werkelijke vrede. Wij moeten ons echter hoeden, zo ging spreker verder, voor lieden die van dit verlangen gebruik maken en het woord vrede gebruiken voor een doel, dat in werkelijkheid niets met vrede of vre delievendheid te maken heeft. De K.A.B. heeft tot taak de geestelijke nood van haar laden te lenigen en hen op dit gebied op hoger peil te brengen. In de vredesboodschap van Kerstmis vinden wij al hetgeen wij ook in déze dagen zo nodig hebben. Deze avond wil U helpen in de sfeer te komen, waar in het voor U en Uw huisgenoten niet moeilijk zal zijn een echt oprecht Kerstfeest te vieren. Bij het eerste optreden schilderde „Homo Ludens" het allereerste begin van de Advent, het verlangen van de in zonde gevallen Adam naar de Verlos ser, die beloofd was. Het was een goe de gedachte aan te vangen met Von- del's „Adam in ballingschap." Uit dit meesterwerk van onze grote dichte'r werd de scène van Adam's verleiding door Eva, die reeds van de verboden appel gegeten had, suggestief weerge geven. Men gevoelde op een zeker ogenblik de betovering in de ogen van Eva, die de appel op dringende en sluwe wijze aan Adam aanbood. Toen Adam was bezweken en van de ver boden vrucht had gegeten verscheen een rei van wacbtengelen op het to neel, een klaagdans uitvoerend. De vol gende dans beeldde het sterke verlan gen van de mens naar de Verlosser uit. Onderwijl zong een damesstem het al oude Adventslied „Borate", het mach tige gebed om hulp en verlossing. Toen was de tijd daar: de blijde boodschap van de komst van de Verlosser werd verkondigd. Het simpele maar zo mooie verhaal van de evangelist Lucas over deze gebeurtenis werd voorgelezen, waarna de boodschap door de engel Advertentie Bestel vroegtijdig Uw Hors d'oeuvre Russische eieren - Huzarensalade Telefoon 21750 De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 20 December in staat van faillissement verklaard: J. Jansen, grossier in fruit, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmer meer, Sloterweg 67. Rechter-commissa- ris mr. J. H. H. Hülsmann. Curatrice' mevr. mr. J. F. M. ScheltensCharbo. N.V. Bouwbedrijf „HACU", gevestigd te Driehuis, gemeente Velsen, Jacob Catslaan 26, en haar directeur M. de Haan, wonende te Driehuis, gemeente Velsen, Jacob Catslaan 29. Rechter-com- miSsaris mr. J. H. H. Hülsmann. Curator mr. A. J. de Boer. De Naamloze Vennootschap Goezinne's Fabrieken N.V., gevestigd en kantoor houdende te- Zaandam, Westzijde 238. Rechter-Commissaris mr. J. H. H. Hüls mann. Curatrice mevr. mr. H. S. J. M. Felhoen KraalQtto. De Naamloze Vennootschap Bouw-, Handel- en Exploitatiemaatschappij H. Mulder en D. van der Monde N.V., ge vestigd te Haarlem en aldaar kantoor houdende aan de Wagenweg 152. Rech ter-Commissaris mr. J. H. H. Hülsmann. Curator mr. J. H. van Wijk. M. van Soomeren, schilder, wonende te Haarlem, Radboutstraat 25. Rechter- Commissaris mr. J. H. H. Hülsmann. Curator mr. A. W. Luikinga. A. J. Gerritsen, exploitant van een theehuis, wonende te Haarlem, Ant. van der Goesstraat 3. Rechter-Commissaris mr. J. H. H. Hülsmann. Curator mr. A. J. Fibbe. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 7 December is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis der arrondissements-rechtbank te Haarlem d.d. 9 Augustus 1949, waarbij E. A. Groe- nink, vishandelaar, wonende te Heem stede, Zandvoortschelaan 8a, in staat van faillissement werd verklaard, met be noeming van mr. S. Groen. Bij beschikking van de arrondisse ments-rechtbank te Haarlem d.d. 20 De cember is met ingang van 30 September 1949 voor de tijd van zes maanden defi» nitief surséance van betaling .verleend aan J. F. J. M. Erens, kweker, wonende te Zandvoort, Zandvoortschelaan 315, met benoeming van mr. J. H. Ekering. Bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem is door G. Schonewille, han delaar in zaaizaad.en pootgoed, wonende te Haarlem, Frederikspark 4. en kantoor houdende te Haarlem, Jansweg 52, een verzoek ingediend tot het bekomen van verlenging van de aan hem verleende surséance van betaling. Het verhoor der crediteuren hieromtrent is bepaald op Maandag 6 Maart des middags te 2.15 u. GEBOREN: M. T. ScholtenJansen Hendriks, z.; H. H. S. Nagtegaalvan Zutphen, z.; K. van der MeerStrand- stra, z.: G. den Heijervan Riemsdijk, z., S. M. PapelardKolbitsch, z.; G. FiersRaty, z.; J. van der WaagJeltes, d.; G. S. OldenhaveRichter, d.; M. B. G. SmitKeureustjes, d.; J. C. de Baar —Senders, d. OVERLEDEN: H. van Marion, 71 j„ Iordensstraat; H. Zuurendonk, 93 jr., Oranjestr.; M. E. OverakkerCauchon, 74 j„ Gasthuisvest; W. C A. Beun Kools, 50 j.. Lorentzkade; H. J. Feije, 74 j„ Raamvest; A. C. Biesman, 3 jr., Gasthuisvest: M. WilhelmPronk. 78 j., Kamperlaan; W. IJzermans, 83 j.. Kam perlaan; J. Horsmeier, 76 j.. Celebes- straat in een dans werd uitgebeeld. Op boeiende wijze werd het bezoek van Maria aan haar nicht Elisabeth weer gegeven in vers en dans. Dan kwam het hoogtepunt, de Kerstnacht de ge boorte van Degene, naar Wie zo lang was uitgezien. Ook nu werd de evan gelist Lucas aan het woord gelaten en na het voorlezen van zijn Kerstverhaal werd op fascinerende wijze een her- dersdans uitgevoerd, die zijn einde en hoogtepunt vond in de aanbidding van de pasgeborene. Na Vondel's „O Kerst nacht, schoner dan de dagen" wérd het wiegelied van César Franck gezongen Het gezamenlijk zingen van „Wij ko men tezamen" besloot het eerste deel van deze avond. In het programma na de pauze viel vooral op de „Romeinse Kerstlegende", waarvan de vele rollen door één acteur op voortreffelijke wijze werden ver tolkt. Hij zette de wijze, de dwaze, de rijke en de schone scherp uitgetekend bijzonder vlot na elkaar op het toneel. Een voordracht van ..De bezoekster" van G. Smit en Kerstliederen uit ver schillende landen sloten het program ma. Op niet onverdienstelijke wijze verzorgde een klein ensemble de muzi kale omlijsting van deze avond. P. P. Uit handen van kapelaan J. Bon, geestelijk adviseur, ontving de heer J. G. van Kessel, voorzitter van de afde ling Haarlem van de Ned. R. K. Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit,* de onderscheidings tekenen, verbonden aan „Pro Ecclesia et Pontifice". Bij de uitreiking van het gouden kruis waf en verder nog aan wezig de bondsadviseur, rector L. van Ginkel, pastoor J. van Galen en ver schillende bestuursleden, In een korte toespraak wees kapelaan Bon»op het zeer verdienstelijke werk, dat de on derscheidene gedurende 50 jaar op het gebied van de katholieke organisatie heeft verricht. De heer Van Kessel is een groot aan tal jaren voorzitter geweest van de R. K. Volksbond te Overveen. Meer dan 30 jaar is hij voorzitter van „St. Mar cus", de afdeling Haarlem van de Bond van Kleinhandelaren, terwijl hij gedu rende 20 jaar de landelijke bond pre sideert. Verder is de heer Van Kessel in de laatste 30 jaar lid geweest van de gemeenteraden van Bloemendaal en Haarlem. Na kapelaan Bon voerden nog het woord pastoor Van Galen en rector Van Ginkel, terwijl ook van de zijde van de besturen met waardering over de pres taties van de heer Van Kessel gespro ken werd. Zeer onder de indruk dankte deze tenslotte voor de onderscheiding en de waarderende woorden. De zorg van Katholiek Thuisfront gaat ook uit naar de zieke en gewonde militairen, naar hen, die dikwijls veel moeten missen en vaak bezorgd zijn voor de toekomst. Door Katholiek Thuisfront worden ieder jaar duizen den guldens bijgedragen voor deze militairen. En menig fee'stje met Pa sen, Sinterklaas of Kerstmis slaagde betër omdat Katholiek Thuisfront er aan meehielp. Eén van onze militaire hospitalen pronkt sinds Sinterklaas met een prachtige dubbele pick-up. Ook enige tractatie vond zijn oorsprong in een Katholiek Thuisfront-activiteit. Ook het a.s. Kerstfeest zal op bijzon dere wijze gevierd worden. Ons bereik te het bericht dat b.v. in het Marine- Hospitaal te Overveeen, waar ca. 170, meest ernstige, patiënten worden ver pleegd. om 12 uur 's nachts, in de ka pel van het hospitaal een plechtige H. Mis zal worden opgedragen door Vlootaalmoezenier H. Wessels Een Haags Dameszangkoor onder leiding van de heer J. M. Heggelam zal de plechtigheid opluisteren. In de vroege morgen zullen ook de t.b.c.-patiënten een Kerst-Mis kunnen volgen. Aalmoezeniers en Katholiek Thuis front gaan door in onze hospitalen voor de mannen, die het meest gaven, de grote feestdagen tot vreugdedagen te maken. Dit is een activiteit, die onze volle sympathie heeft Om het publiek vertrouwd te maken met de hedendaagse kunst uit Haarlem en -omgeving wordt er' van Donderdag 22 December tot 19 Januari a.s. in ..Het huis van Looy" een kersttentoonstelling „Jonge Kunst 1949" gehouden. Deze ma nifestatie is vooral bedoeld om de be langstelling der jongeren te stimuleren voor de scheppingen van onze levende kunstenaars. Door de organisatoren is getracht verband te leggen tussen de exposanten, om daardoor een zo ruim mogelijk beeld te geven van de heden daagse stromingen in de kun^t te Haar lem en omgeving. De tentoonstelling zal Donderdagmiddag om vier uur door burgemeester P. O. F. M. Cremers ge opend worden. In de Kruisstraat stonden gistermid dag twee auto's achter elkaar gepar keerd. Bij het wegrijden raakte de ach terste wagen de bestelauto, die ervoor stond. De carrosserie van de laatste wa gen werd opengescheurd. De personen, die deze aanrijding gezien hebben, wordt verzocht zich te melden bij de Verkeers politie in de Smedestraat. Advertentie ZIE ONZE SPECIALE Een win tersprookje gelijk.... I JULIAN APARK 46 TELEP. 18926 Mr. N. J. G. Sikkel is als Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank geïn stalleerd. De.nieuwe officier verklaarde, dat hij zijn taak met blijdschap aanvaardt. Op ons bureau zijn de volgende gif ten genoteerd: Mej. C. K f 10.—, V. en D. f 200.—, S. f 2.50, N. H. f 1.—, R. S. f 1.—, mevr. B. f 1.A B. f 5.Uit dankbaarheid ter navolging f 14.—. Totaal f 2506.70. Bij het comité is binnengekomen: C. D„ Heemstede, f 25.Gestort op de Twentse Bank: N N. f 10.mej. J. H. f 2.50, N. N. f 50.—. U kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant eiï vermelding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J. v. d. Wiel (post agentschap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaas, (postagentschap). Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn_ (postagentschap), Kruistochtstraat 54. De afdeling Haarlem van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel hield Dinsdagavond in ho tel „De Leeuwerik" een vergadering, waarop geprotesteerd werd tegen de door het Haarlemse college van B. en W. voorgestelde verhoging van de abonne mentstarieven marktgelden. Een der punten van de agenda van de Raadsvergadering van 21 December be vat, aldus het adres dat aan de gemeen teraad is gericht, het voorstel om over te gaan tot verhoging van de abonne mentstarieven om deze tarieven te bren gen van f 64.per jaar per marktkraam van vier meter, voor het innemen van een plaats op de markt gedurende twee dagen per week, en van f 96.per jaar per marktkraam van vier meter voor het innemen van een plaats op de markt gedurende drie dagen per week, tot res pectievelijk f 80.en f 120.hetgeen een verhoging van 25 pCt. betekent. Adressanten huldigen de mening, dat elke verzwaring van lasten, welke op de marktkoopman neerkomt, en welke niet strikt noodzakelijk is, op dit ogen blik ontraden moet worden, aangezien de economische omstandigheden zeer onzeker zijn en reeds vele kosten stijgingen hebben plaats gevonden. Daarbij vrezen zij een komende ver hoging van de omzetbelasting van 3 pCt. tot 3Vo pCt., welke veelal, zelfs indien zulks zou worden toegestaan, niet op de koper verhaald kan worden, verder een verhoging van de huishuur tot 15 pCt. en een verhoging van de benzine-accijns. Zij zijn van mening, dat men, wil men een vergelijking maken met de tarieven in andere gemeenten, dit moet doen aan de hand van de gemiddelde tarieven, v/elke in plaatsen van min of meer de zelfde grootte, gelden. Adressanten delen rneSe, dat het gemid delde dagtarief in andere gemeenten met een zelfde aantal inwoners als Haarlem f 0.94 bedraagt, zodat in dit licht gezien de huidige abonnementsprijzen van f 64.en f 96.normaal te noemen zijn, indien men bedenkt, dat men niet op elke marktdag aanwezig kan zijn door weersomstandigheden, door het uitvallen van markten ten gevolge van feestdagen enz. Zij menen, dat de tijdsduur van de markt van veel minder belang is dan de publieke belangstelling. Verder vinden zij, dat men, indien men evenwicht tussen het bestaande dag- en abonnementstarief wil brengen, niet de abonnementsprijzen moet aanpassen aan het dagtarief, doch het dagtarief moet aanpassen aan de abonnementsprijzen, m.a.w. het dagtarief moet verlagen. Wanneer het betreffende voorstel aan- gènomen zou worden, zou dit vdor een groep van kleine zelfstandigen opnieuw een ernstige financiële aderlating bete kenen, hetgeen onmógelijk te verenigen is met het streven van verschillende in stanties om de kleine zelfstandigen fi nanciële hulp te verschaffen. Zij wijzen er op. dat elke verhoging het bestaan van de marktkooplieden, ztilks in verband met de uiterst geringe Winsten, zo zeer in gevaar brengt, dat verscheidene van deze kooplieden zich niet meer een bestaansminimum zullen kunnen verschaffen, hetgeen tot gevolg heeft, dat zij hun in bet economisch be stek zo noodzakelijke en nuttige functie, t.w. de bevrediging van de behoefte van het minder koopkrachtige publiek aan consunmptie- en gebruiksgoederen, niet meer zullen kunnen uitoefenen, zeer tot schade van het algemeen belang. Requestranten nemen eveneens stel ling tegen de voorgestelde verhoging ten aanzien van de z.g. St. Nicolaas- en Kerstmarkt. Vandaag 21 December, vanavond acht uur, houdt de Haarlemse Scheids- rechtersverenjging in het gebouw van de H.K.B. te Haarlem een jcien-avond. Alle leden uit Haarlem eri. omgeving kunften deelnemen. Het Salzburger Marionetten Theater komt in Januari met een geheel nieuw programma in Haarlem. Advertentie Werkelijk iets aparts v. d. fijnproevers SAN CISSOUS DE FOIES GRAS van de firma Fey el-Stras borg TEL. 21750 BIOSCOPEN: Rembrandt: Ninotchka (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Fregola (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De ver strooide professor (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Zoölogica (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Gij zult niet stelen (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: Vliegende Vuis ten (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 21 December Concertgebouw: Liederenavond door Jo Vincent, 8 uur. Stadsschouwburg: Amsterdams Toneelge zelschap met „Zwarte crêpe de Chine", 8 ji. Donderdag 22 December Concertgebouw: Kerstconcert door Jeugd koor „Inter Nos", 8 uur, en in de Tuinzaal: Piano-recital van Ans Bouter en Miep van Luin, 8 uur, Advertentie l-pers. Ledikant, matras, kussen ƒ78.60; 2-pers. Ledikant, 3-delig bedstel, kussens, 129.40. Pracht sortering wollen Dekens Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Bij een Haarlemse woonschepenbouwer wordt een drijvende school gebouwd van 23 M. lengte, bestemd voor demonstratie in het gehele Umd. ln een simpele advertentie wordt me degedeeld. dat in Huize „Sint Bernar- dus" te Sassenheim in de ouderdom van negentig jaar is overleden dokter J. Th. Bornwater, officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het is dienstig over het leven van deze in zo gezegende ouderdom over leden arts een en ander uit de vergetel heid te ontrukken. De jeugd van Bloe mendaal weet dat er een Dr. Bornwa- terschool bestaat en misschien is zij bij het binnenkomen wel eens op de hoog te gesteld van de betekenis van de fi guur naar wie de school genoemd is. Oudere Bloemendalers weten echter ze ker, hoe de naam Bornwater voor al tijd aan de gemeente verbonden zal blijven. Niet alleen bij de Bloemendalers en Overvenérs was dokter Bornwater be kend, maar ook in Haarlem was hij een markante figuur. Meer dan' een halve eeuw oefende hij, in hoofdzaak te Over veen, Bloemendaal en Aerdenhout de artspractijk uit. Hij heeft de tijd nog meegemaakt, dat er geen auto's en geen taxi's waren, dat er geen straatverlich ting was en dat de boeren „dokter zelf" met de wagen kwamen halen. Midden in de nacht. Bij weer en geen weer. En ook zonder wagen en zonder begelei ding moest dokter Bornwater er op uit. Hij liet zich daarbij echter op niets voorstaan en wendde zijn invloed al leen aan om minder gelukkigen te hel pen. Zo kwam er mede door zijn toe doen in dit van kleine gemeente tot groot forensendorp uitgroeiende Bloe mendaal tal van nuttige verenigingen tot stand, waarvan het Witte Kruis "waarschijnlijk wel de voornaamste was. Rond 37 jaar had hij zitting in het be stuur. Bijna 25 jaar was de heer Bornwater voort lid van de Bloemendaalse gemeen teraad, waarvan de laatste jaren, van 22 Januari 1931 tot zijn aftreden in Sep tember 1935, wethouder'. Een politieke overtuiging had de dokter niet. Hij werd steeds gekozen op een zogenaamde „wilde lijst" en /zat in de raad als dok ter Bornwater, zonder meer, wat geheel in overeenstemming was met het gezag en de invloed, welke hij onder zijn dorpsgenoten had. Dr. Bornwater werd 16 April 1886 te Zoeterwoude geboren en is dus geen Bloemendaler van kindsaf. Op 26 No vember 1884 slaagde hij te Leiden voor het artsexamen en nadat hij één jaar de practijk in Alblasserdam had uitge oefend ging hij naar Overveen. Dr. Bornwater vestigde zich na zijn drukke leven in Huize „Duinrust" te Overveen en toen dit ontruimd moest worden, vond hij na enige moeilijkhe den een plaats in „Sint Bernardus" te Sassenheim. Eerst laat in zijn leven is hij tot de Katholieke Kerk bekeerd. De uitvaartdiensten worden gehouden in het rusthuis te Sassenheim. De be grafenis vindt Donderdag 22 December om ongeveer 11 uur plaats in het fami liegraf op het R.K. Kerkhof te Over veen. Advertentie GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 Bij de algemene beschouwingen over de provinciale begroting 1950 ging het er nogal rustig aan toe, voor zover het de heer Rustige (C.H.) betrof. Wellicht tegen aller verwachting in begon hij meteen aan de begroting zonder zich persoonlijk te men gen in de communistische affaire. Die be groting noemde hij rustig en op de hem be kende wijze analyseerde hij de verschillen de punten, maar over het algemeen bleef zijn critiek tot éen minimum beperkt. De heer Van Leusen (P.v.d.A.) diende mevr. TeeboomVan West behoorlijk van repliek en waarschuwde haar voor de hoogmoed, waarmede zij zich opwierp als de vertegenwoordigster van het werkende volk van Nederland. Hij kori overigens de ernst van haar pretentie niet geloven, waar hij zeide, dat het toch de droom van mevr. Teeboom was „de vertegen woordigster te zijn van het stakende volk." Zijn fractiegenoot, de heer Sajet, kwam weer op de begroting zelf terug en vroeg zich in verband met de provinciale ge zondheidszorg af, of de verschillende tak ken daarvan niet meer centraal konden werken, zodat een en ander ook meer ef fect zou hebben. De heer Westermann (P.v.d.A.) toonde zich de opponent van de heer Groen inzake de opslagplaatsen en de heer Van Bruggen (C.H.) viel de heer Sajet bij om bij de gezondheidszorg meer te combineren. Vol gens deze spreker was het tot op heden een beetje dilettantistisch toe gegaan, zon der een vaste lijn. Maar bij dat alles sprak hij toch weer zijn angst uit voor overorga- nisalie. De heer Hartog (C.P.N.) had het weer eens over de werkende bevolking en de heer Vulik (K.V.P.) ging wat practischer te werk door in drie minuten iets positiefs te zeggen. Hij wees. er namelijk op, dat er tussen de regering en de Stichting van de Arbeid onderhandelingen gaande zijn over looncorrecties voor het rijkspersoneel. Hij vroeg het college, of men bereid was een eventuele correctie ook dadelijk van toe passing te brengen op de salarissen van het provinciaal personeel. Gedeputeerde Van der Donk (K.V.P.) gaf als eerste antwoord op een serie vragen en opmerkingen.- Uitvoerig weidde hij uit over de Nederlandse Operawaarvoor de sub sidie dit jaar was geschrapt. Hij wilde die Opera nu niet direct een bodemloze put noemen en zag de toekomst ook niet zo somber in als de heer Groen. Overigens wees hij er met nadruk op dat dit geval niet incidenteel behandeld is, maar dat men deze post pas geschrapt had, nadat elk punt op zijn juiste waarde bekeken was. Daarbij bracht hij nog naar voren, dat het schrappen van die subsidie niets anders be oogt dan dat de financiële kant van deze kwestie eens terdege onder de loupe zal worden genomen. Gedeputeerde Staten stel len er namelijk zeer veel prijs op, dat de basis van de Opera financieel sterk is, al vorens weer subsidie te verlenen. De heer Van der Donk deelde dan ook mede, dat de subsidie als een memorie-post op de be groting zal worden opgenomen, hetgeen dus wil zeggen, dat de Nederlandse Opera haar met terugwerkende kracht weer zal ont vangen, mits alles in kannen en kruiken is. Mej. Ribbius Pelletier stelde in haar ant woord allereerst vast, dat de kosten inzake krankzinnigenverpleging ten laste komen van de gemeenten. De provincie heeft hier §lechts een aanvullende en helpende taak. Nadat zij de kwestie over de t.b.c.-bestrij- ding tot wat meer normale proporties had teruggebracht, ging zij uitvoerig in op de klachten ten aanzien van het bouwvolume voor Noord-Holland over 1950. In dezen kon zij volkomen instemmen met de verschillende sprekers en zij wees er op, dat zij het niet eens kon.zijn met de verdeling over de provincies zoals die door de minister was geschied. Zij be toogde, dat men niet de feitelijke wo ningnood als basis had mogen nemen, maar rekening had moeten houden met de verschillende streken in de toekomst. Indien men dat gedaan had zo ver klaarde zij en men er zich rekenschap van had gegeven, dat vooral Noord-Hol land een ongekende immigratie heeft, dan had de provincie zeker tweemaal zoveel toegewezen gekregen. Eenzelfde systeem wensten Gedeputeer de Staten bij de verdeling in Noord-Hol land niet te volgen en hier stond spreek ster eigenlijk lijnrecht tegenover de heer Groen, die betoogd had, dat de verdeling moest geschieden op basis van de feite lijke toestand in bepaalde gemeenten. Gedeputeerde Brakken (P.v.d.A.) kon over de Velser tunnel slechts mededelen, dat alles in de Tweede Kamer gedaan was om de plannen doorgevoerd te krijgen. Dat dit mislukt was, mocht nog geen reden zijn om alle pogingen in die richting te staken. Gedeputeerde Harmsen (C.P.N.) sprak lang, maar zei eigenlijk niet veel en het was tenslotte gedeputeerde Bouwman K V.P.), die de verzekering gaf, dat bij ae beloning van het personeel gedaan wera wat er gedaan kon worden en hij deed te vens de toezegging, dat bij eventuele loon correcties van rijkswege deze ook voor de provincie tot werkelijkheidzouden worden gebracht. In de zitting van hedenmorgen kwa men de Statenleden weer aan het woord en het was de heer Van Harinxma thoe Slooten (V.V.D.), die nog even op het communistische thema doorging en daar bij verklaarde niet tevreden te zijn met het antwoord van de K.V.P. en de P.v.d.A. De houding van Gedeputeerde Staten ten opzichte van de Nederlandse Opera kon spreker met waarderen. De heer Groen (K.V.P.) zei wel te recht, dat niemand zijn houding kon be palen vóór de verkiezing van 1950. Daar. om moest men maar rustig afwachten. De oplossing van Gedeputeerde Staten in de kwestie van de Ned. Opera achtte hij zeer bevredigend. De heer De Roos (P.v.d.A.) zei aller eerst, dat men geen twijfel behoeft te hebben over net principe van zijn partij tegenover de communisten. En het Was eigenlijk een positief geluid, dat hij liet horen, toen hij verklaarde, dat zijn frac tie op de dag van vandaag bij een even tuele verkiezing haar steun zeker niet De K.V.P. afdeling Zandvoort hield Maandagavond een matig bezochte le denvergadering. De voorzitter, de heer Lindeman, hield een nabeschouwing over de gemeenteraadsverkiezingen. Hoewel het aantal kiezers met 16 .pCt. toenam, vertoonde het stemcijfer van de K.V.P. een toename van 30 pCt., een resultaat dat bevredigend is, hoewel het teleurstellend was, dat de K.V.P. de 14 ontbrekende stemmen voor een derde raadszetel niet kon halen. Als voor lopige candidaten voor de Provinciale Staten werden gesteld de dairies Nolte en Bolsius en de heren C. Siegers (Zandvoort), Angenent, Van Beek, drs. Van Pampus, mr. Povel Jr., Warmer, De Ronde, mr. dr. Witteman en Loer akker. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat binnenkort een praatavond zal worden gehouden, waarop verschil lende actuele onderwerpen zullen wor den besproken. zou geven aan een 'communistisch can- didaat voor het college. Overigens dien de hij mevr. Teeboom gedegen en rustig van repliek en constateerde hij tot zijn leedwezen, dat er sinds Kerstmis 1947 niet meer te praten valt met de commu nisten en deze groep voor de Nederland se samenleving verloren is. Met betrekking tot de Nederlandse Opera zeide hij, dat Gedeputeerde Sta ten er een prestigekwestie van hadden gemaakt. De tegemoetkomende houaing van Gedeputeerde Staten rechtvaardigde volgens hem niet, dat de subsidie zo maar onthouden wordt. Mevr. Teeboom (C.P.N.) zong weer een loflied op het Oosten en op de 70- jarige Stalin en had het o.m. over de trots van de C.P.N. De opmerking, of zulks verband hield met de „Trotskisten" negeerde zij echter volkomen. De heer Baas (A.R.) kon zich niet in denken, wat Stalin met de provincie te maken had. Hij was voorts van mening, dat discussie geen zin had. De heer De Roos was hij dankbaar voor zijn positief antwoord. Inzake de indeling der gemeenten in Noord-Holland bleef hij er tegen protes teren, dat de Staten daarbuiten waren gehouden. „Als men zo'n beetje heel de provincie omkeert, dan dienen de Staten daarbij toch betrokken te worden," zo betoogde hij. De heer Clijn (K.V.P.) bracht de communisten nog eens duidelijk onder de ogen, dat tienduizenden arbeiders wars zijn van demagogie en zich on danks alle schone beloften niet aange sloten hebben bij de E.V.C. Het communistische statenlid Hartog sprak over de lonen en salarissen van het provinciaal personeel en diende daarbij een motie fh, waarin Ged. Sta ten uitgenodigd werden om er bij de regering op aan te dringen, de lonen en salarissen van het provinciaal perso neel met tien procent te verhogen. Gedeputeerden kwamen daarna weer aan het woord. Het bleek uit de woorden van de heer v. d. Donk (K.V.P.) dat het college zijn stand punt handhaaft ten opzichte van de Ned. Opera. Spr. voerde aan, dat de Ned. Opera niat alleen afhankelijk mag zijn van. de subsidies. Zijn uit voerige uiteenzetting kwam tenslot te hierop neer: Eerst een duidelijk inzicht in de financiën, dan subsi die. Mej. Ribbius Pelletier (P. v. d. A.) ging, nog even in op de toewijzing van het bouwvolume.' waarbij zij haar stand punt van de vorige dag handhaafde. Ten aanzien van de indeling der gemeenten in Noord-Holland merkte zij op, dat zij niet kon inzien waarom de Staten daar bij hadden moeten worden ingescha keld. Die indeling was bovendien toch niet met stille trom geschied. Gedeputeerde Bouwman voelde geen Advertentie behoeft nader in te gaan op de motie- Hartog, Waar iedereen tenslotte toch wist, dat het college alles doet voor de beloning van het provinciaal personeel. Hij adviseerde afwijzend te beschikken op de motie, daar dezer dagen de be slissing van het Rijk te verwachten is inzake eventuele looncorrecties. De communistische motie werd daar na met 49 tegen 16 semmen verwor pen, hetgeen tevens het slotstuk van de algemene beschouwingen op de begro ting 1950 was. (Van onze correspondent) Naar aanleiding van berichten, welke dezer dagen in een deel der Nederlandse pers zijn verschenen en waarin melding werd gemaakt van een volmacht, door Z.H. de Paus aan de Bisschoppen ver leend, om in hun diocesen in de Nieuw jaarsnacht een Nachtmis te doen cele breren, zij medegedeeld, dat het Neder lands Hoogwaardig Episcopaat hierom trent uit Rome geen officiële richtlijnen heeft ontvangen. Gezien de wijze, waarop in ons land de jaarwisseling wordt gevierd, zou het Episcopaat bovendien van deze volmacht waarschijnlijk geen gebruik hebben ge maakt. Ook betreffende de wens van de H. Vader om op Zaterdag a.s. om half twaalf in alle kerken ter gelegenheid van de opening van het Heilig Jaar een H. Mis op te dragen, is officieel aan de Bisschoppen geen mededeling gedaan. Dit geldt eveneens voor het luiden van de kerkklokken op diezelfde dag. Advertentie HAARLEM Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. .11493 DONDERDAG 22 December van 79 uur n.m. geven wij in.een zaal van Hotel „Het Wapen van Friesland", Hoofdstraat 109, HILLEGOM, gratis inlichtingen over 't PIJNLOOS trekken van slechte tanden in EVIPANSLAAP en plaatsen van een DIRECT NA HET TREKKEN N.I.T. - De Perponcherstraat 107 - Den Haag Uit voorraad leverbaar: Gero Zilver 6-dlg. ƒ147.95 12-dlg. ƒ245.15 6-dlg. met messen ƒ313.50 12-dlg. met messen ƒ519.50 Gero Zilmeta 12-dlg. m. messen 89.00 Utility 6-dlg. 35.90 Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug Wij leveren één kwaliteitBESTE l Concertbureau Alphenaar Gem. Concertgeb., H'Iem Vrijdag 23 Dec. 8 uur: door de Poolse meesterpianist Jan o.a. Sonate met de treur mars, Berceuse. Kaarten a f 1.80 en f 2.40 (r. i.) bij Muziekhandel Alphenaar, Kruisweg 49. Bij het Van ouds bekendc adres helpt' U bij Uw keuze van een Wala-Beba "Poor ieder figuur een luiste pasvorm m alk maten voorradig k (JW BELANG Filiaal: Kloosterstr 57, H.-H» Nonnenkoor op H.M.V. f 5.10 Vioolconcert M. Bruch, H.M.V. platen f 15,30. Alle beste merken: His Master's Voie* Columbia, Decea Capitol, Cupol Continental, enz. Erres, Philips ook Chromatische. Op n zandweg liep 'n broeder. Hij neette Broeder Bastiaan en droeg 'n zak op de rug, waar 7 broden in zaten, want hi) was qp een reis, die i dagen zou duren. En gedurende deze reis beleefde Broeder Bastiaan spannende avonturen, die André Rutten op pakkende wijze heeft beschreven- C. Boost zorgde voor «u rijke aardige illustraties en een vijfkleurige omslag- Verkrijgbaar in de boek bandel en oh N V kern De Tijd, Amsterdam. franco per post 1 1*4® vooruitbetaling-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2