TWEEDE KAMER NEEMT DE BEGROTING VAN WEDEROPBOUW AAN "E Eerste Kamer bespreekt de souvereiniteitsoverdracht EPIC DE noorman: 'ft Welkom Geschenk! Dr. Drees wijst op de gevolgen van een eventuele verwerping. WAARBORGEN JEGENS AMBTENAREN IN INDONESIË r Wij luisteren naar t ïrrivp Geen huurverhoging zonder verlaging van loon- en inkomstenbelasting Kath. organisatie voor hotelbedrijf Optreden tegen gezags ondermijning gevraagd NEEM GEEN RISICO Toekenning van onderstand aan hen, die menen de dienst te moeten verlaten V.. J U1U1 l/U WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 PAGINA 3 In 1950 eveneens 40.000 woningen DE HAAGSE DEVIEZEN-AFFAIRE Geheime zitting Post voor militairen Eau de Cologne MEMORIE VAN ANTWOORD AAN TWEEDE KAMER TROEPENSCHEPEN OP THUISREIS SANAPIRIN Generaal Paters Dominicanen in ons land VERMOUTH TORINO BIANCO Een zéér fijne Italiaanse Vermouth -«11 Uw wijnleverancier heeft weer voorraad Timmermans prof TWEEDE TULPENRALLYE OP ZELFDE BASIS VAN DAM TE STERK VOOR DEGOUVE Hoogoven-schaaktournooi van 7 t/m 15 Januari GEDWARSBOOMDE (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Met een zekere voldoening heeft minister In 't Veld gisteren In de Tweede Kamer vast kunnen stellen, dat zijn beleid niet al te veel critiek heeft gehad. Toch heeft hij nog twee volle uren moeten praten om de vele sprekers te beantwoorden, want er was toch nog wel een en ander waarover de Kamer iets meer wilde weten. De bewindsman was royaal met zijn mededelingen en er waren erbij, die niet onbelangrijk waren. Zo is minister In 't Veld voornemens met ingang van 1 Januari a.s. vergaande bevoegdheden inzake de woningbouw aan de gemeentebesturen over te dragen. Hij wil de decentralisatie zoveel mogelijk bevorderen. De bouw zonder Rijks- steun zal vanaf 1 Januari vrij zijn- Ook komt er met ingang van dezelfde datum nog iets meer vrijheid in de bouw; werken tot ƒ2.000,zullen namelijk worden vrijgegeven tot op heden waren werkjes tot ƒ500,slechts vrij, In verband met de a.s. huurverhoging deed minister In 't Veld een principiële uitspraak. Hij deelde mede, dat geen wetsvoorstel tot huurverhoging in de Kamer zal worden gebracht zonder dat tegelijkertijd verlagingen van de loon- en inkomstenbelasting aan de orde zullen worden gesteld. uitgebreid moeten wórden. Verder zal een sterke reorganisatie in het bouw bedrijf nodig zijn. 'De prijzen van montagebouw zullen op 1 Januari 1950 gelijk moeten zijn aan dit van de traditionéle bouw; slechts op deze voorwaarde zullen de vergun ningen verleend worden. Ook met de esthetica bij de montagebouw zal re kening gehouden worden. Verschillende malen heeft de minister over de hoofden van de Kamerleden heen de burgemeesters vermaand om toe vooral zuinig te zijn met het bouw volume. Naast de duplex-woningen, die niet groter, maar ook niet kleiner dan 290 M3. zullen zijn, moeten er ook één gezinswoningen komen. Verder begreep dt minister wel de heer Andriessen (KVP) had ernaar gevraagd dat er ook woningen voor grote gezinnen moe ten komen, maar men moest toch op passen dat er niet te veel kwamen. Industriële projecten waarvan het .vaststaat, dat de uitvoering zal bijdra gen tot een, verhoging van de industriële productie, zullen niet langer worden op gehouden; vergunningen hiervoor zullen zo spoedig mogelijk verleend worden. Dit jaar zullen 40.000 woningen gereed komen en de raming voor 1950 bedraagt eveneens 40.000 woningen. Met het hui dige bouwprogramma van f 1.450.000.000 per jaar zullen we er echter niet komen, zo meende de bewindsman. Voor de komende jaren, te beginnen in 1953, zal er f 1.700.000.000 voor het bouwprogram ma besteed moeten worden. Daarvan zal f 660 000.000 voor de woningbouw zijn en dat wil zeggen, dat er 55.000 woningen per jaar gebouwd worden. Een geweldige taak dus, vond de minis ter. Toch achtte hij dit nog niet eens voldoende; de productie zou nog hoger moeten worden opgevoerd wil men over tien jaar door de moeilijkheden heen zijn. Op 1 Januari 1950 zou het woning tekort 250.000 bedragen. Overigens slaat Nederland in verge lijking met andere landen nog zo'n slecht figuur niet. Op Italië en België zijn wij ver vooruit. Engeland zal dit jaar voorbij gestreefd worden en zelfs voor de landen achter het IJzeren Gor dijn behoeven wij ons niet te schamen! In Rusland zijn de resultaten op het gebied van de woningbouw maar heel mager. De deviezen, zo meende deze bewinds man, vormen niet meer de grootste Moeilijkheden. De binnenlandse produc tie stijgt, waardoor de importbehoefte daalt. De productie zal sterk gestimu leerd worden. De modernisering van de baksteen-productie zal het eerst aan de orde moeten komen. Een studiecom missie zal hiervoor worden ingesteld. De verhoging van de arbeidsprestatie zal nodig zijn om het bouwvolume te kunnen verwerken. Op het ogenblik is men op dit punt aan de grens en het aantal bouwvakarbeiders zal dan ook Op aandringen van het Hoogwaardig Episcopaat zijn een aantal vooraanstaan de katholieke Hoteliers en Restaurateurs ertoe overgegaan een Katholieke Vak organisatie voor het Hotel- en Restau rantbedrijf in het leven te roepen. Tezamen met de Katholieke Slijters en de Katholieke Caféhouders, die ieder eveneens in een afzonderlijk vereni gingsverband zijn georganiseerd, vormen de Ver. Kath. Hoteliers en Restaurateurs de Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters, afgekort H.O.C R.E.S. In een beginselverklaring wordt erop gewezen, dat Hoteliers en Restaurateurs een belangrijke rol ten goede kunnen vervullen t.a.v. het zedelijk peil van ons volk. Meer dan de helft van de bedrijfs- genoten zijn practiserend katholiek en het Hoofdbestuur meent, dat de tot standkoming van een bedrijfschap in het kader van de toekomstige publiekrech telijke bedrijfsorganisatie niet anders dan in overeenstemming met de Pause lijke Encyclieken kan worden nage streefd. Het secretariaat is gevestigd: P. de Hoochstraat 17b, Rotterdam. Het Tweede-Kamerlid, de heer Van der Goes van Naters, hééft aan de mi nister van Justitie gevraagd of het juist is, dat op een vergadering te Assen, waarop verschillende denigrerende uit latingen ten aanzien van de regering zijn geuit, de chefs zowel van de Rijks als gemeentepolitie aanwezig waren, die, in plaats van in te irijpen, van hun in stemming met het gesprokene blijk gaven. Is de minister, aldus, wordt ge vraagd, bereid deze' gezagsondermijning krachtig tegen te gaan, zowel door stral- vervo ging als door ambtelijke repressie tegen deze gezagsdragers, van wie aan tasting van het gezag wel het allerminst mocht worden verwacht. Op deze vergadering, die 13 December werd gehouden, hebben o.a. gesproken mr. L,. W. E. M. Lasonder, oud-prgcu- reur-fiscaal bij het B.G. te Leeuwarden, en kolonel dr. J. M. Somer. Laatstge noemde heeft gezegd: „Hoe diep moet een volk gezonken zijn, dat een dergelijke regering aanvaardt". Een der andere sprekers heeft gezegd: „De Nederlandss regering is corrupt", en weer een ander heeft het gehad over het „verraad" dat bedreven zou worden door een der mi nisters. De Haagse economische politierechter, mr. Rinkel, heeft hedenmorgen medegedeeld, dat 29 en 30 December een geheime zitting zal worden gehouden, waarin opnieuw de devie zen-affaire rondom de Haagse oud-burge- meestbr mr. Visser en diens voormalige se cretaris drs. W. Bos zal worden behandeld. Deze beslissing houdt waarschijnlijk verband met de gevoerde verdediging, speciaal wat betreft drs. B waarbij werd geponeerd, dat drs. B. buitenlandse valuta nodig had voor zijn internationaal inlichtingenwerk en om zijn hulp aan politieke vluchtelingen te fi nancieren. Post bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troe penschip „Groote Beer", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 22 December in Nederland ter post Worden bezorgd. Met de volgende schepen kan zeepost Worden verzonden. De data, waarpp de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijft bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië «n.s. „Willem Ruys" (4 Jan.): Antillen: s.s. ••Stuyvesaiit" (28 Dec.): Suriname: s.s. „Cot- bca" (4 Jan.). En dan was daar het grote probleem van bouwkosten en huurverhoging. Op elke nieuwe woning legt het Rijk 350 a 400 gulden toe. Dat betekent 15 a 20 millioen per jaar. In 1960 zou dat dan 200 millioen zijn. Zo kunnen wij niet voortgaan, meende de minister, en hij zou daarom willen aansturen op een evenwicht tussen de bouwkosten en de huren. De bouwkosten zouden dan verlaagd kunnen worden door rationele bouw. Een huurdebat zou de minister echter niet willen ontketenen. Wel kon hij de Kamer verzekeren, dat de nieuwe huur wet tezamen mpt de voorstellen tot verlaging van de loon- en inkomsten belasting in behandeling zal komen. De heer Droesen (KVP) en ook nog andere sprekers wensten wat meer te weten over de boerderifenbouw. Zij kregen als antwoord, dat het volume be rekend was op de herbouw van alle oorlogsschadegevallen in vijf jaar tijd. Wat er eventueel nog zou overblijven van de bedrijfsbouw en die kans was er zou overgeheveld worden naar de boerderijenbouw. De bewindsman was bereid om dit volume, indien moge lijk, op te voeren. Bij de scholenbouw zal men in 1952 de ergste moeilijkheden de baas zijn. Het volume voor kerken bouw zal geleidelijk opgevoerd worden. De heer Ten Hagen (PvdA) had het zc eigenaardig gevonden, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting niets te zeggen heeft over de Woon- ruimtewet. Dat vond de minister eigen lijk ook wel jammer. Maar er is over te praten, zei hij, om een en ander van Binnenlandse Zaken naar Wederopbouw ta brengen. Tot slot hebben een aantal sprekers nog een vuurwerkje 'afgestoken over de D U.W. Daar deugde n"u werkelijk niets van, vonden zij. Voorzover mogelijk ver dedigde de minister deze dienst; veel "zaken zou hij nog eens moeten laten nagaan. De begroting werd tenslotte z.h.s aan genomen. Advertentie (Vervolg van pap. 1) 'Over de kwestie van de al dan niet opaegbaarheid van het Unie-Statuut liet hij zich iets sterker uit dan in de Tweede Kamer, door te verklaren dat de opzegbaarheid nooit in de bedoeling heeft gelegen. Hij wachtte er zich nu ook wel voor, categorisch te verklaren, dat het Statuut niet opzegbaar is. De Kroon acht hij in de eerste plaats in tact gebleven in het Koninkrijk-nieuwe- stijl, doch hij zag haar in .de Unie niet gebroken, alleen met een heel andere functie bedeeld. Tenslotte ging de minister zeer ad rem in, ook vol diepe ernst, maar toch met dat vleugje humor, dat zijn bewo genheid zo aanvaardbaar maakte, op een verwijt, dat ook van de oppositie is gekomen. Men heeft gezegd, dat deze overeenkomst er een is van God zege- ne de greep. Neen, zei de minister, ik heb het vertrouwen, dat God zoveel energie en zoveel goede wil als mensen hier opbrengen, zal zegenen. Men had, zoals gezegd, zeventig mi nuten gespannen geluisterd naar deze intellectueel even verantwoorde als menselijk zuiver gevoelde rede, die bovendien in het meest vloeiende en puntige Nederlands werd voorgedra gen. Men kon de gedachte niet onder drukken, dat minister Van Maarseveen, als er nog twee Kamers meer waren, het zou klaarspelen nog twee keer volko men nieuwe verdedigingsredevoeringen te houden en misschien ten laatste de oppositie vferkelijk te vermurwen. Des avonds hebben nog andere mi nisters kort gesproken. Voorzover zij nog dingen hebben gezegd, die in de Tweede Kamer niet reeds gezegd wa ren, noteren wij daaruit nog het vol gende. Minister Joekes was ditmaal over de ambtenaren althans iets voor zichtiger in zijn uitlatingen. Hij ver wees eigenlijk naar de komende be handeling van de Garantiewet. Dat was ook wel het veiligste. Minister Schokking herdacht allen, die in de afgelopen jaren in Indonesië zijn gevallen. De poging van zijn geestver want Pollema om hem te scheiden van zijn ambtgenoot Stikker, wees hij op de hoffelijke manier, die hem eigen is, doch niettemin beslist, af. Ook hij aanvaardt de volle verantwoordelijkheid voor het gevoerde beleid. Minister Stikker is des tijds naar Djocja gegaan, maar op de resultaten, die hij daar bereikt heeft, kon de regering dan ook verder voort bouwen. Staatssecretaris Fockema Andreae, pas uit Indonesië teruggekeerd, sprak met groot vertrouwen over de militaire si tuatie en de geest van de troepen. De Nederlandse troepen zullen op de nor male manier worden ingescheept. De verhouding tussen hen en de T.N.I. wordt steeds beter. Het was goed, dat minister-president Drees persoonlijk het samenvattend slot woord sprak, vaderlijk en huiselijk, zo als men dat van hem kent. Hij wees er voornamelijk op. dat er bij verwerping drie mogelijkheden zouden openstaan. Het abandonneren van Indonesië is de eerste. Hij Voegde eraan toe, dat dit eigenlijk was, wat minister Sassen heeft voorgestaan: Amerika stellen voor de keuze ons te helpen in het herstellen van de orde of Indénesië te abandon neren. Het leek ons niet nodig dit erbij te halen, vooral niet in een wel iets te zeer gesimplifieerde verklaring van het standpunt-Sassen. Maar goed, als wij In. donesje abandonneren, dan moeten wij alle Europeanen uit Indonesië en nog veel meer anderen, die met ons hebben willen samenwerken, evacueren, gesteld dat wij daarvoor schepen zouden heb ben. En wat zou er dan terecht komen van de rechten der Minderheden? Heeft men daar ook aan gedacht? Het tweede alternatief is de sterke regering, die de rust herstelt dank zij haar wil om dé macht uit te oefenen, het standpunt-Welter. Het staat vast, dat dit bij ons gebrek aan middelen %n de hardnekkige tegenstand van de hele we reld een volstrekt hopeloze zSak zou zijn. Maar aangenomen, dat het zou luk ken, wie zullen dan de constructieve elementen in Indonesië vormen met wie wij kunnen samenwerken? Het derde alternatief is 'gesuggereerd door mr. Pollema. Bij verwerping rustig doorgaan met op eigen gezag van de re gering de souvereiniteit over te dragen. Minister Drees zei ervan, dat hij niet verwacht had zulk een advies van C.H.- zijde te zullen ontvangen. Men kan nu wel een subtiel betoog houden met een bepaalde interpretatie van de Savornin Lohman, maar meent de heer Pollema werkelijk, dat de wereld daar iets van zal begrijpen? Of het binnenland soms? Men zal het éénvoudig verstaan, alsof wij ons staatsrecht omver hebben ge worpen. Indonesië zal slechts wijzen op de verwerping door de Volksvertegen woordiging. De verwarring en de moei lijkheden zullen niet te overzien zijn._ Na al deze verstandige woorden heb ben de fracties gelegenheid gekregen om zich gedurende de nacht te beraden voor zij hedenochtend zouden repliceren. Advertentie MENTHO-REX Verkou dheidszalf bestrijdt de kou van buitenaf' langs twee wegen: inademen en inwrijven Sfówn ovetGuna 40. UitstekendMingdat is dus afgesproken." Eric deed een stap naar voren. Jij gaat met je mannen naar de Gele Rivier, terwijl Tai en ik eens poolshoogte gaan nemen in de herberg van de Gele Lotus." Hij wierp een snelle blik terzijde, naar het gevecht, dat nog met onverminderde kracht bij de ingang van de zaal woedde. „We moeten voortmaken! Neem jij Lotus van Jade mee, Ming, en zorg dat haar niets overkomt. Indien je binnen twee dagen niets van ons hoort, kun je aannemen dat wij onschadelijk zijn gemaakt en handel je verder naar eigen goeddunken. Anders vinden wij elkaar terug aan de oever van de Gele Rivier. Het ga je goed! Tijd voor verder afscheid was er niet meer. Te scherp realiseerde Eric zich dat iedere seconde vertraging thans kans liep met bloed betaald te worden. Haastig voerde hij de kleine filosoof mee naar een der vensters, de enige uitweg waarlangs hij meende onopgemerkt weg te kunnen komen. Onder het lopen raapte hij een helm op en stak deze Tai toe. Zet deze helm op, wijze vriendadviseerde hij vriendelijk. Dat zal ons heel wat minder opvallend maken indien wij onverhoopt buiten een patrouille mochten ontxnoeten." M-maar de wijsheid bekleedt haar hoofd nimmer met ijzer wierp de wijsgeer tegen. Gelooft ge werkelijk dat dit verantwoord is, mijn vriend? Zullen wij er eerst niet eens rustig over praten?" Hij wierp onrustige blikken om zich heen, om dan eindelijk de helm met een martelaarsgezicht behoedzaam op zijn hoofd te plaatsen. Eric sloeg geen acht op hem. Reeds had hij zijn ene been over het kozijn gezwaaid. Achter hem klonk het krijgsrumoer met vernieuwde hevigheid op en nu onder- scheidde hij ook Ming's stemdie zijn mannen aanspoorde de omsingeling van de wacht te doorbreken. „Vooruit, mijn wijze vriend,mompelde de Noorman vast beraden. Wij moeten ons haasten Verschenen is de Memorie van Ant woord op het verslag der Tweede Ka mer over het ontwerp van wet tot vaststelling van zekere waarborgen je gens bepaalde groepen burgerlijke over heidsdienaren en gewezen burgerlijke overheidsdienaren van Indonesië en .hun nagelaten betrekkingen Hieraan is h& volgende ontleend: Niettegenstaande de bezwaren, welke de inhoud van het voorstel bij zeer vele leden der Kamer heeft ontmoet, stemt het de. regering tot voldoening, dat de Kamer zich algemeen met de strekking van het ontwerp-„garantiewet burger lijk overheidspersoneel Indonesië" heeft kunnen verenigen en van oordeel is, dat dit voorstel dient te worden gezien als een logisch uitvloeisel van de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië. Dat ter Ronde-Tafelconferentie met betrekking tot de rechtspositie van de ambtenaren-Nederlanders niet die re sultaten konden worden bereikt, waar op aanvankelijk gehoopt was, is een omstandigheid, die naar het haar voor komt geen wezenlijke verandering heeft gebracht in de doelstelling van de garantieverklaring van enige maanden geleden en van het voorliggende ont werp van wet. Tegenover de verplichting, welke de nieuw optredende souverein op zich heeft genomen om de. rechtspo sitie van de ambtenaren-Nederlan ders gedurende twee jaren na de souvereiniteitsoverdracht niet ten ongunste te wijzigen, meent de re gering van die ambtenaren te kun nen verlangen, dat zij niet zonder gegronde redenen de dienst verla ten. In de nieuwe verhouding, welke na de souvereiniteitsoverdracht tussen Ne derland en Indonesië zal ontstaan, in wélke verhouding beide deelgenoten op basis van vrijwilligheid, gelijkheid en volledige onafhankelijkheid vriend schappelijk zullen samenwerkenter be hartiging van hun gemeenschappelijke belangen, heeft Nederland een eigen en nieuwe taak te vervullen. Het meent van de overheidsdienaren-Nederlanders in Indonesië te mogen vragen, dat deze Nederlanders tenzij gegronde motie ven zich daartegen verzetten het hunne er toe zullen bijdragen, deze taak mede te helpen verwedenlijken. Hiertegenover wenst de regering aan deze ambtenaren zodanige financiële waarborgen te verschaffen directe zowel als indirecte dat zij zonder te grote materiële zorgen voor de toe komst hun dienst onder de nieuwe ver houdingen kunnen blijven voortzetten. Het is de regering uit het Voorlopig Verslag duidelijk geworden, dat zeer vele leden de-zelfde doelstelling aan vaardende, n.l. het blijven doordienen van de ambtenaren na de souvereini teitsoverdracht in het belang van Indo nesië van oordeel zijn, dat dit doel juist beter bereikt zal worden, wan neer het element der vrije keuze wordt ingevoerd dan bij volledige handhaving van het regeringsstandpunt. Zij is be reid aan deze zienswijze in haar stelsel een plaats in te ruimen door aan amb tenaren, die om andere redenen dan vermeld in artikel 2, lid 1, sub C, en zonder inschakeling van de in de ont- werp-garantiewet bedoelde commissie, menen de dienst te moeten verlaten, ge durende enige tijd een onderstand toe te kennen krachtens regelen, nader bij algemene maatregel van bestuur te stellen. Daartoe is bij nota van wijzi ging aan artikel 2 een nieuw lid 4 toe gevoegd, dat de mogelijkheid opent aan déze ambtenaren, zowel dié in vaste dienst als die sedert een aan 1 Maart 1942 voorafgaand tijdstip in tijdelijke dienst werkzaam zijn, een bescheiden onderstand toe te kennen, ten einde hen in staat te stellen elders een nieu we werkkring te zoeken Eveneens meent de regering te moe ten tegemoet komen aan het verlangen van zeer vele leden om enige uitbrei ding te geven aan de garanties aan ambtenaren, die bij het verstrijken van de Vijfjarige periode de dienst verlaten zonder inschakeling van de commissie. Zoals uit de nota van wijziging blijkt, heeft de redering thans ook de amb tenaren, die het tijdstip van ontslag nog niet op een diensttijd van tenmin ste tien jaar kunnen wijzen, onder de garantie gebracht door hun bij alge mene maatregel van bestuur te regelen onderstand toe te kennen. Op gelijke wijze zal een onderstand worden toege kend aan overheidsdienaren in vaste dienst, voor zover en voor zo lang zij de pensioengerechtigde dienst- en leeftijd nog niet hebben bereikt, zo zij op een diensttijd van tenminste tien jaar kunnen wijzen, terwijl daarnaast gehandhaafd blijft de. toekenning van een evenredig pensioen bij het berei ken van eer» leeftijd van 45 jaar. 1 Een nieuwe alinea is toegevoegd, waarbij is voorzien in de toekenning van een onderstand aan overheidsdie naren, die in tijdelijke dienst waren se dert een aan 1 Maart 1942 voorafgaand tijdstip en die bij het verstrijken van de vijfjarige periode na de souvereini teitsoverdracht de dienst verlaten. Het bedrag van deze onderstand zal voor de verschillende gevallen, die zich hierbij kunnen voordoen, bij algemene maatre gel van bestuur worden geregeld, Met het troepentransportschip „Grote Beer", dat 17 December uit Tandjong Priok is vertrokken, repatriëren o.m. het bataljon 311 R.I., alsmede mili tairen van de 3e hulpverbandplaats- afdeling, voorzover deze niet reeds on derweg zijn naar Nederland per „Siba- jak", welk schip omstreeks 30 Decem ber te Rotterdam wordt verwacht. In totaal bevinden zich 955 man aan boord van de „Grote Beer" Met de „Kota Inten", die, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, omstreeks 24 December te Rotterdam wordt verwacht, repatrieert o.a. het 3de bataljon van het regiment stoottroepen. WOENSDAG HILVERSUM H, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - NCRV: 18,00 mu ziekcorps, 18.30 RVU, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz., 19.30 sport, 19.40 radio krant, 20.00 nieuws. 20.05 commentaar familiecompetitie, 20.15 reportage Voor trekkersdag te Pretoria, 20.45 omroep orkest, 21.45 Verwereldlijking in onze levenspraktijk, causerie, 22.15 Bach, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 gedeelten uit opera Mefistofele. HILVERSUM I, 301 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 oude mélodieën, 18.30 strijdkr., 19.00 Onze culturble taak, lezing. 19.15 kwartet Jan Corduwener. VPRO: 19.30 jeugd. 19.40 kerstverhaal. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 socialistisch nieuws, 20 20 Ramblers, 20.55 luisterspel, 21.45 St. Louis Symph. orkest, 22.20 wetenschap pelijke causerie, 22.35 zang en piano. 23:00 nieuws, 23.15 „De nachtschuit" 23.25 dansmuziek. DONDERDAG HILVERSUM H, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Mor- gengebed, 7.308.30 zendersluiting. 8.30 nieuws, 8.40 pluk de dag. 9.00 weerrap- porten, 9.03 huisvrouw. 9.30 waterstan den, 9.35 Handel. NCRV: 10.00 Mozart, 10.15 Morgendienst. 10.45 orgel. KRO: 11.00 Zonnebloem. 11.45 kerstklanken uit Denemarken. 12.00 Angelus, 12.03 lunch concert. 12.30 mededelingen, 12.33 lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 zangrecital, 13.45 Deens symph. orkest. NCRV: 14.00 Promenade-orkest. 14.45 vrouw, 15.30 Kerstwijding, 16.30 17.30 zendersluiting, 17.30 koor, 17.50 regeringsuitz. HILVERSUM I, 301 m. - AVRO: 7.00 nieuws. 7.15 Frans radio-orkest. 7.308.30 zendersluiting. 8.30 nieuws. 8.40 ochtend blad. 9.00 weerrapporten, 9.03 zang en piano. 9.30 vrouw", 9.35 soft and sweet, 10.00 Morgenwijding. 10 15 arbeidsvita minen, 10.50 kleuters, 11.00 orgel. 1130 gram., 11.45 Dierenvervoer door de lucht, causerie, 12.00 lichte noten, blijde tonen. 12.30 mededelingen. 1233 Spion netje, 12.38 piano. 13.00 nieuws. 1315 Maria Zamora, 13.45 lichte gram., 14.00 met naald en schaar, 14.30 piano. 15.00 Klimop, 16.00 kleinkunstprogramma. 16.30—17.30 zendersluiting. Advertentie TABLETTEN keren een opkomende kou of griep. Koker 75 en 40 ct. Momenteel vertoeft in 'ons land de Hoogwaardig Generaal van de Domi nicaner Orde pater Emanuel Suarez. Na een uisitatiereis gemaakt te hebben langs de Dominicanerkloosters in Zwit serland, Oostenrijk en Duitsland arri veerde hij tegen het einde van de vo rige week via Keulen in Venlo, van waar hij doorreisde naar het Alberti- num in Nijmegen, waar hij tot gisteren verbleef. Gistermiddag bezocht pater Suarez, die vergezeld is van zijn socius pater Hudecek, het Dominicaner Noviciaat in Huissen en het Philosophicum in Zwolle, waar hij de nacht doorbracht. Vandaag zal hij een bezoek brengen aan Z.Em. Joh. Kard. de Jong, aan Mgr. Giobbe, Pauselijk Internuntius, aan de Dominicanessen in Voorburg en tegen de avond arriveert hij in Amsterdam, waar hij zijn intrek zal nemen in de pastorie der pater Dominicanen aan de Vechtstraat. Morgen vertrek pater Sua rez om 8 uur'weer van Schiphol naar Rome. Pater Emanel Suarez is in Rome een zeer invloedrijke persoonlijkheid. Hij is Consultor van o.a. vijf Congregaties, hij is lid van de Rota en verschillende andere kerkelijke lichamen. Spanjaard van geboorte werd hij in 1946 door het Generaal Kapittel tot generaal van de Dominicaner Orde gekozen. In de drie jaren van zijn generalaat bezocht deze thans 52-jarige vrijwel de gehele we reld en vooral Amerika. Pater Suarez verklaarde zeer tevreden te zijn over de Nederlandse Dominicaner-kloosters en noemde deze provincie een zeer evenwichtige. Advertentie iiii»- -«mi Naar wij vernemen zal de linksbin nen van het Nederlands elftal, de ADO- épeler Timmermans, half Januari naar Frankrijk vertrekken om te gaan spe len voor de profclub Nimes in de twee- Me divisie van de Franse voetbalcom petitie. Tijdens de algemene ledenvergadering der Regionale Automobielsport Club ,,R. A. C.-West" werden enige mededelingen gedaan omtrent de tweede internationale automobiel-rallye naar ons land, de „R»l- lye des Tulipes", die van 16 tot 22 April 1950 door deze club zal worden georgani seerd De belangstelling, zowel van bui tenlandse als van Nederlandse zijde, is reeds thans zo groot, dat besloten is, het aantal toe te laten équipes uit te brei den tot 225. De opzet is in grote lijnen dezelfde als die van de eerste Rallye. De volgen de startplaatsen staan op het program ma: Bern, Bordeaux, Brussel, Glasgow, 's-Gravenhage, Kopenhagen, Londen, Monte Carlo, Parijs en Rome. De leng ten der verschillende trajecten zijn on geler 3300 kilometer. De gemiddelde snelheid zal opnieuw 50 km. per uur bedragen. De aankomst der deelnemers te Noordwijk aan Zee is bepaald op Woensdag 19 April 1950. Op 20 April wordt de klassementsproef gehouden. Ook de tweede wedstrijd welke Van Dam gisteravond in de Dierentuin bok ste op zijn weg naar een match om het Europese kampioenschap middenge wicht, is met .een overtuigende zege ge ëindigd. Hij sloeg de Franse middengewicht van de eerste serie Gu Degouve, een rechts voorstaand bokser, door K. O. in de vijfde ronde, nadat hij van het be gin af in de meerderheid was geweest, zowel door superieure techniek als door aanzienlijk grotere stocftkracht Het Hoogoven-tournooi 1950 wordt van 7 t.m. 15 Januari te Beverwijk gehouden. De hoofdgroep is als volgt samengesteld: dr. M. Euwe, Th. D. van Scheltinga, H. Kramer, N. Cortlever. J. Donner, H. Book (kampioen van Finland en van Scandinavië), V. Soultanbieff (België), F. van Seters (België), B. Kostitsch (Z. BelgiëNederland ijshockey op 15 Januari Het ligt in de bedoeling, om de jaar lijkse ijshockeywedstrijd BelgiëNeder land op 15 Januari a.s. te Antwerpen te laten spelen. door PATRICK PURCELL Vertaling JOHANNA. PERENBOOM 4. „Het is het fluitje", zei ik bij mezelf, „van Malachy Corcoran, maar niets ter wereld, geen revolutie en zijn vrouw met de schrobber ziet, zou Malachy Corcoran op dit uur van zo'n morgen uit bed hebben kunnen jagen." En toch. het was Malachy Corcoran, een schrale, kaarsrechte man. aan wie zeventig jaren waren voorbijgegaan zonder hem ooit goed aangekeken te hebben. Hij was de broer van mijn moe der en zijn naam was spreekwoordelijk geworden in drie parochies, ja in drie graafschappen. Nooit heb ik een man ontmoet niet een venijniger tong en sarcastischer manieren. Het was een zeldzaamheid dat iemand of iets een goed woord van hem kreeg. Aan de hele Suirkant was er geen verstoktere oude intrigant, geen man die zich met zoveel zorg en aandacht in ieders za ken, behalve in die van hemzelf, meng de. En toch ik wist dat door de moei lijke tijd die ik had gehad was hij een hartelijk en gul mens, al belette zijn scherpe tong vaak dat men het merkte. Alles bijeengenomen kon zijn geslacht er niet op roemen, ook al ging men tot Adam terug, ooit een beter mens te hebben voortgebracht. Zijn huis lag een mijl of twee de weg op, en toen hij nog vrijgezel was, leef de hij daar rustig en behaaglijk op zijn honderd morgens. Zijn tijd bracht hij door met zich vrolijk te mengen in iedereens zaken. Vrienden, vijanden, fa milieleden, zonder onderscheid haalde hij ze allen over de hekel, terwijl hij zijn meest uitgelezen verwensingen re serveerde voor zijn buren en voor de regering. Van Carrickbeg af tot de brug van Waterford toe waren Colmcille's gezeg den maar kinderspel vergeleken bij die van Malachy Corcoran. Hij kon een n:an in één woord tekenen en een vrouw in één zin. Het was dan zo zijn gewoonte om zijn gehavende hoed een eind naar achteren te schuiven, dan krabde hij zich op zijn ondeugend hoofd, en als hij daarna zijn stompje pijp uit de mond nam en zijn hart over iets of iemand luchtte, kon men er zeker van zijn, dat zijn uitspraak zo venijnig en schrander was, dat de ene helft van het land het bestierf van het lachen en de andere helft dorstte naar wraak. Het werd eens heel goed'uitgesproken, al jgren geleden, door de vrome kanun nik Costigan. Er vergaderde een kerk- comité over de afbetaling van%de een of andere schuld en de onderwijzeres, die toen nog pas nieuw in onze plaats was. stelde voor om aan het geld te komen door een bal te organiseren. „U hoeft u geen zorgen te maken, Father," zei ze, toen ze de kanunnik een beetje benauwd zag kijken. „U hoeft u geen zorgen te maken over de bisschop, als u over hem zit te denken. De bisschop zet zelf danspartijen op touw voor ker kelijke doeleinden, dus wat kan die er van zeggen?" De vriendelijk oude kanunnik nam een snuifje, zoals dat zijn gewoonte was, al vorens hij antwoordde: „Dat weet ik. kind, dat weet ik. Ik maak me geen aorg over de bisschop; hij en ik zijn immers lang geleden samen op school geweest in Glenmore. Neen, ik ben bang vpor wat Malachy Corcoran er op zal te zeg gen hebben." God geve de arme kanunnik de eeu wige rust. hij sprak inderdaad de waar heid. In die dagen regeerde de tong van Malachy Corcoran de drie parochies van onze buurt, ondanks Koning of bisschop, ondanks politieagent of politicus. Totdat ook voor hem, op het hoogtepunt var. zijn faam, net als voor Napoleon, een Waterlo kwam. De Man-van-Daarboven had een ver ziend oog en Hij stuurde Corcoran een vrouw, die even zeker en bits van tong was als Malachy zelf. Van die dag af was mijn oom geen baas meer in zijn eigen huis en hij kwam al spoedig tot de ontdekking dat maar weinig mensen de man vrezen die bang is voor zijr :igen vrouw. Matilda O'Connor hield hem aan de lijn, zo min of meer. Zij wist er hem in ieder geval met de vinnigheid van haar humeur toe te dwingen om aan zijn boerderij een zekere aandacht te schen ken. Niemand kon dat de vrouw kwalijk nemen, want zonder haar voortdurend gevit en gedrijf zou hij voort gegaan zijn iedere minuut van zijn kostbare tijd te besteden aan kletsen en debatteren en roddelen met degenen en dat waren er nu eenmaal veel die dwaas genoeg waren om naar hem te luisteren. Ook de koorden van de beurs hield zij met stevige hand vast, want die hand was daar wel nodig. Anders zou al spoe dig iedere penny uit de kous van de Cor- corans in handen zijn -gekomen van de heren mee de gladde tong; want van Fair Head in Antrim tot Mizen Head in Cork was er geen individu dat de wegen afliep, of hij wist van Malachy's vrijge vigheid. Geen armoedzaaier en geen op lichter, geen landloper, geen ketellapper en geen marskramer gingen ooit met lege handen aan zijn deur voorbij, totdat Matilda kwam. Er werd wel eens gezegd dat de Raf- ferty's van de Kruisweg hun café weer op zouden kunnen bouwen van de aal moezen die Malachy onder de dorstige sinjeurs van-de-weg uitdeelde. Ik kan niet voor de waarheid instaan omdat het allemaal vóór mijn tijd is geweest. Zo veel kan ik echter wel onder ede beves tigen, dat ik me niet herinner ooit van Rafferty een goed woord over mijn tante Matilda gehoord te hebben, en evenmin van haar over hem. God alleen weet hoe Malachy het klaar speelde om al die jaren bij beiden in een goed blaad je te blijven. Ik denk dat er wel niets anders voor hem opzat en dat de bitter* nood hem vindingrijk heeft gemaakt: als hjj brak met Rafferty, was het zeven mijlen ver naar de naaste drinkgelegen- heid. Toen ik die morgen mijn oom Malachy Corcoran vóór de wind op mij af zag stevenen over het braakland, een stompje van een aarden pijp in de mond en zijn oude zwarte hoed vastgebonden om de kaken, vroeg ik me af, wat voor bood- sfchap hij zou hebben. Misschien was er één van zijn koeien ziek. misschien kwam hij een paard te leen vragen (iets waar vandaag hele maal geen sprake van kon zijn), mis schien wou hij een gulden lenen om dat Matilda in een nijdige bui aan het kannetje op het buffet was gekomen, waarin hij zijn klein geld bewaarde. Hij stond recht voor me aleer hij be gon te spreken. „Een mooie dag vandaag! Een pracht- &ag voor de arme boeren!" Zijn toon beviel me niet. Ik was niet in de stemming om woorden met hem te wisselen. ,',Een prachtige dag, ja, Goddank, en jij hebt er ook je deel van. Maar het is geen dag om de tijd te verknoeien Hot. Neddy!" „Kun je je gemak weer niet hou den?' zei hij scherp. „Neen: het er toch eens van. Je zult jezelf gauw genoeg m het graf helpen, man! Kun je niet eens één minuut rusten om even met een oude man te praten?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3