GEEN Koningin zal oorkonde van bevestiging ondertekenen fa LOONSVERHOGING VAN 5 PCT. TOEGESTAAN Kinderbijslagen evenredig verhoogd STALIN VIERT ZIJN ZEVENTIGSTE VERJAARDAG TEMIDDEN VAN ZIJN GETROUWEN andere uitweg VROUW IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN Tot hoofd en hart Waar het om gaat SOUVEREINITEITS- OVERDRACHT Historische gebeurtenis wordt besloten met korte rede van HM. Republikeinse troepen reeds in Batavia Liquidatie republiek als deelstaat? TERUGTREKKING DER TROEPEN Ereveld in Nederland? 1 Bij garagebrand te Hengelo HOTEL TE ROERMOND UITGEBRAND Afbeelding aan ballons boven Moskou De anderen.... Het weer KERSTBOODSCHAP VAN DE KONINGIN Ernstig auto-ongeval bij Zwoiie Vrijspraak inzake paleis- brand te Den Haag J COMPENSATIE VAN F1,- VOOR DE KOLEN Personentrein rijdt op goederentrein DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24647 Koningin ondertekent de wet Hare Majesteit de Koningin heeft Woensdagmiddag de wet op de souvereiniieiis- overdrachi over Indonesië ondertekend. Woensdag is verschenen het staatsblad J 570, waarin be kend gemaakt is de wei van 21 Degember 1949, houden de een voorziening in de zin van artikel 211 der Grondwet Wet Souvereiniieiisover- dracht Indonesië Overdracht souvereiniteit 27 Dec. 10 uur Plechtigheid Burgerzaal m EERSTE GOUVERNEUR VAN NIEUW-GUINEA Belangrijkste stadium afgesloten Voor in Indonesië gesneu velde militairen Geëerd als „held-vader-zon-adelaar" Tien a twaalf gewonden Loonsverhoging Kolentoesiag Overige maatregelen Drie wagons zwaar beschadigd BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk- Stumohlusstr 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rufl. Wnd. hoofdredacteur! W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter— hooqte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaal. Met slechts één stem meer dan de vereiste tweederde-meerderheid heeft de Eerste Kamer de over dracht van de souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië goedgekeurd. Te gen de verwachting van velen in zijn de stemverhoudingen iets anders komen te liggen dan twaalf dagen geleden in de Tweede Kamer, daar de gehele Chris telijk Historische fractie tegenstemde. De prot.-christelijke vertegenwoordigd s van de A.R. en de C.H.U. hebben daar mee één lijn getrokken. Een belangrijk feit, wanneer later de historie haar oor deel zal uitspreken over de thans ge vallen beslissing. Intussen was het dui delijk, dat de Eerste Kamer in een nog onmogelijker dwangpositie was gema noeuvreerd dan de Tweede Kamer. Van een vrije keuze was immers nauwelijks sprake meer. Daaruit is ook te verkla ren, dat in alle redevoeringen een mi neurstemming te beluisteren viel. De partijen trachtten ook nu weer de ver antwoordelijkheid zoveel mogelijk van zich af te schuiven om voor later „ge dekt" te zijn. Tegenover de historie en tegenover hun kiezers. Zelfs een oud minister Jonkman, destijds een der gangmakers van de P. v. d. A. in de Indonesische kwestie, liet nu, staande voor de consequenties van zijn eigen politiek, menig critisch geluid horen. Angst, onzekerheid en aarzeling, dat is de stemming, die overal in heel het land en bij vrijwel alle partijen aan de vooravond van de Overdracht valt te constateren. Ook bij de K.V.P., die Za terdag j.l. een buitengewone Partij raadsvergadering belegde, welke geheel gewijd was aan de Indonesische kwes tie. Wie van de aanwezigen keerde vol daan naar huis terug, wie kreeg een afdoend antwoord op de vraag w a a r- o m de K.V.P., op welke toch als groot ste partij de grootste verantwoordelijk heid blijft rusten voor het gevoerde be leid, deze weg, in strijd met haar pro gram en haar beloften, gegaan is? Hom me's uitweg, dat de partij de Regering duldde, mag een handige vondst zijn, overtuigen doet hij ons geenszins. Er is inderdaad een verschil tussen het dulden van een Regering en het enthou siast steunen van haar beleid. In het laatste geval draagt men de verantwoor ding in de hevigste mate, maar dit neemt niet weg, dat er even goed een verantwoordelijkheid resulteert uit het feit, dat men nalaat de Regering weg te zenden, ofschoon men daartoe de macht heeft. En deze verantwoorde lijkheid strekt zich ons inziens ook uit over het beleid der aldus slechts gedul de Regering, omdat men in gebreke blijft aan te sturen op de formering van een nieuw kabinet met een ander be leid. Wij zijn het geheel eens met de Msbd., die naar aanleiding van Romme's woor den schreef: .Ongetwijfeld zijn enke'e duistere punten opgehelderd, maar een volledig inzicht, nodig voor een juist oordeel, beeft men zeker niet gekregen. En toch vragen we ons af, waarom nü nog zo veel „geheim" moet worden gehouden, wat toch in tamelijk ruime kring :s doorgedrongen." Angst en onzekerheid heersen met alleen in Nederland, maar óók in Indo nesië. De mens is overal hetzelfde. Op beslissende momenten zijn er altijd maar weinig karaktervolle, principiële figuren. Het „sauve qui peut" is thans in Indonesië aan de gang. De Soera- bajase Nieuwe Courant wijdde er dezer dagen een artikel aan, dat ons in vele opzichten aan de bezettingstijd her innert. „Mensen, die zich nimmer te vo ren voor het Nederlanderschap hebben geïnteresseerd, willen nu per se Neder lander zijn en anderen, die hun leven lang Nederlander zijn geweest, willen nu plotseling Warga Negara worden." „Een deel "van de burgerij." aldus gaat de Nieuwe Courant verder, „gaat zo ver, dat het thans reeds het Indonesisch Staatsburgerschap wenst om maar zo gauw mogelijk politieke functies te kun nen vervullen. Het is bang de bus te zu'len missen. Een ónder deel van de burgerij wenst, dat de' T.N.I. maar zo spoedig mogelijk het militair gezag over neemt. Dit laatste getuigt van grote ondankbaarheid tegenover onze soldaten. Het gaat niet tegen de T.N.I., doch het gaat tegen het ondankbare stand punt van: Der Mohr hat seine Schuldig- keit getan, der Mohr kann gehen." Zeggen wij te veel, dat de mens overal hetzelfde is? Ook het buitenland, dat Nederland grotendeels in de huidige dwangpositie heeft gedreven, voelt zich minder zeker, nu dit precedent met Indonesië is ge schapen. Australië's nieuwe regering tracht nu de betrekkingen met Nederland, die jarenlang verre van vriendschappe lijk waren, te verbeteren. Zowel de Britse als de Franse gebieden in het Verre Oosten lopen met de "dag groter gevaar onder de Chinese communisti sche kolos verbrijzeld te worden. De Ver. Naties dwongen Nederland op de knieën, maar lieten Moskou zijn gang gaan. Langzaam maar te laat gaan hun ogen open. Nog enkele dagen geleden riep een Amerikaanse radio-commenta tor uit: „Wij hebben de weinige moed, die de Nederlandse regering nog had, de kop ingedrukt. Daarvoor hebben we zelfs de Marshall-hulp gebruikt. Neder land verliet Indonesië, Moskou kwam er in." Ziet deze commentator de zaken te somber? Wij hopen het. Maar de angst en de onzekerheid, die aan de vooravond van de overdracht alom heersen, wijzen er op, dat velen vrezen, dat het Rood- wit-blauw, dat in Indonesië thans neer gaat weldra vervangen zal worden door de bloedvlag van het Kremlin, welke reeds triomferend wappert in het groot ste deel van Azië. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de beide Kamers der Staten-Gene- raal het wetsontwerp voor de overdracht der souvereiniteit over Indonesië met de vereiste gekwalificeerde meerderheid aanvaard hebben en de wet door de Koningin bekrachtigd is, is bepaald, dat de overdracht der souvereiniteit aan de Republiek der Verenigde Staten van In donesië 27 December door H. M. de Ko ningin zal geschieden. De plechtigheid is in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Zij zal tien uur 's morgens beginnen. Op dat uur verzamelen zich aan een grote tafel in dq Burgerzaal de leden der delegatie, welke de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië bij de sou- vereiniteits-overdrachf vertegenwoordi gen, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, alle ministers, de vertegenwoordigers in Nederland van Suriname en de Nederlandse Antillen, de directeur van het kabinet der Konin gin en de secretaris van de ministerraad. Voor H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard de zaal betreden, zal door dr. W. Drees, minister-president, minister van Algemene Zaken van het Koninkrijk der Nederlanden, en drs. Mohammed Hatta, minister-president, minister van Buitenlandse Zaken ad int. van de republiek der Verenigde Staten Naar A.P. meldt zouden reeds vandaag elfhonderd Indonesische militairen Ba tavia binnentrekken. Morgen zullen nog ongeveer vijfduizend manschappen in de stad aankomen. De totale bezetting zal zesduizend man sterk zijn. Dinsdag zullen de Indonesiërs het be stuur over de stad overnemen. De hoofdmacht is gelegerd in de na bijgelegen plaatsen, Met de intocht van deze troepen is gewacht, totdat Koningin Juliana het wetsontwerp op de souvereiniteitsoverdracht getekend had. Naar Aneta te Djocja uit sommige politieke en semi-officiële kringen ver nam, zijn er stromingen aanwezig, die het voornemen hebben de republiek In donesië als deelstaat te liquideren. Deze stromingen zouden, volgens de inlich tingen, niet bepaald klein genoemd kunnen worden. Men acht het beter, de republiek om te vormen in een provin cie met een eenvoudig autonoom be stuur en rechtstreeks onder de leiding staand van de centrale regering der R.I.S. Het denkbeeld zou door de repu blikeinse regering in studie zijn ge nomen. Naar "het AN.P. verneemt ligt het in de bedoeling van de regering de heer Van Waardehburg, laatstelijk regerings commissaris voor Zuid-Sumatra (Palem- bang) te benoemen tot gouverneur van Nieuw-Guinea. van Indonesië, voorzitter van de delega tie in vertegenwoordiging van de repu bliek der Verenigde Staten van Indone sië bij de souvereiniteitsoverdracht, een protocol worden ondertekend, waaruit blijkt, dat de nieuwe rechtsorde over eenkomstig de besluiten van de Ronde- Taf elconfërentie en overeenkomstig het eerste lid van artikel 211 van de Grond wet voor het Koninkrijk der Nederlan den, door het Koninkrijk en de tot de republiek der Verenigde Staten van In donesië toetredende gebieden aanvaard is. Tevens is in dit protocol de bevoegd heid van de Indonesische delegatie tot de vertegenwoordiging van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië vastge legd. Vervolgens zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard de Burger zaal worden binnengeleid én aan de tafel plaats nemen. Minister Drees zal dan mededeling doen van hetgeen in vorenbedoeld pro tocol vervat is en constateren, dat er mitsdien voor H. M. geen beletsel be staat om de nieuwe rechtsorde te be vestigen. In aansluiting hierop zal H. M de Koningin de nieuwe rechtsorde be vestigen en de oorkonde van bevestiging ondertekenen. Tenslotte zal H. M. de Koningin bjj acte de souvereiniteit over dragen. Als hoofd der Unie zal H. M. de Koningin de plechtigheid besluiten met een korte rede, waarna van het caril Ion op het Paleis achtereenvolgens het Indonesische en het Nederlandse volk-s lied zullen klinken. H. M. de Koningin én de Prins der Nederlanden zullen ten Paleize een noen maal aanbieden aan de leden van de Indonesische delegatie ter vertegenwoor diging van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië bij de souvereini teitsoverdracht, de Nederlandse ministers en enkele andere hoge autoriteiten. Tot de genodigden zullen behoren, de leden van de beide Kamers der Staten- Generaal. de leden van het corps diplo- matiqué, de Nederlandse staatssecretaris sen, en enkele andere hoge autoriteiten Volgens betrouwbare diplomatieke en militaire kringen te Batavia hebben de Nederlandse strijdkrachten Woensdag het belangrijkste stadium van de terug trekking uit het binnenland van Java en Sumatra afgesloten en hebben zjj zich voornamelijk begeven naar ver zamelpunten aan de kust, aldus meldt Reuter nit Batavia. De landelijke organisatie voor onze mili tairen overzee „VOMO" heeft een actie in gezet voor de terugbrenging naar het va derland en opnieuw ter ruste legging op het ereveld in vaderlandse bodem van de stoffelijke resten van onze in Indonesië ge sneuvelde militairen. Zij, die deze actie wensen te steunen en willen helpen de be doelde terugbrenging financieel mogelijk te maken, kunnen adhaesie betuigen aan het adres van de penningmeester van de „VOMO", postbus 17 te Sliedrecht en hun financiële bijdragen storten op diens post girorekening nr. 47767. In de late namiddag van Woensdag 21 December is door een ongeluk met een benzinetank brand ontstaan in de garage van de heer Schalken aan de Twekkeler- weg te Hengelo. De 35-jarige echtgenote van S. kwam out het leven. Bjj een brand in een garage te Hen gelo is Woensdagmiddag de 35-jarige mevrouw Schalken, echtgenote van de eigenaar van de garage, die zelf niet thuis was, in de vlammen omgekomen. In de garage viel een blik benzine om cu stroomde leeg. Beducht voor het vlamvatten van de benzine werden on middellijk door de monteur enige wa gens uit de garage gereden. Toen men dacht, dat het gevaar bezworen was, ontstond een felle steekvlam. In minder dan geen tyd stond alles in lichter laaie. De monteurs konden zich redden, doch mevrouw Sch„ die juist op dat moment in de garage was gekomen, werd door het vuur overrompeld. De garage en de bovenwoning brandden uit. Woensdagnacht is hotel Kissels te Roermond grotendeels uitgebrand. Hef vuur moet om ongeveer één uur ontstaan zijn in de vergaderzaal. De gasten wisten zich nog bijiijds in nachtgewaad te redden. Aan iets medenemen viel niet meer te denken. Drie Belgen zagen geen kans meer langs de trappen te ontkomen en heb ben zich via aaneengeknoopte lakens op straat laten zakken. De familie Met grote luister is gisteren in de Sovjet-Unie, communistisch China en Oost- Europa de 70ste verjaardag van Stalin gevierd. Overal hingen de vlaggen en redenaars gaven op vergaderingen uiting van hun lof voor de maarschalk. Het presidium van de Opperste Sovjet verrastte de jarige met twee cadeau tjes. Wegens vele grote verdiensten werd de generalissimus begiftigd met de Lenin-orde en als meer ideëel geschenk werd de „Stalin-prijs voor de vrede" ingesteld, de volksdemocratische tegenhanger van de Nobel-prijs voor de vrede. Deze prijs zal in feite vijf of tien prijzen van elk 100.000 roebel (70.000 gulden) omvatten. Zij zullen worden toegekend aan hen, „die zeer belangrijke verdiensten hebben verworven bij de worsteling tegen oorlogshitsers en ter versterking van de vrede". Een speciaal door het presidium van de Opperste Sovjet gekozen commissie, welke zal bestaan uit „vertegenwoordigers van de democratische krachten van verschillende landen", zal de prijzen toekennen. Volgens het decreet komen burgers van alle landen, onverschillig hun politiek, godsdienst en ras, voor de prijzen in aanmerking. Behalve de 100.000 roebel zullen de winnaars een speciaal diploma krijgen en een gouden medaille met de beeltenis van Stalin. Het voornaamste geschenk van zijn eigen volk is de belofte, de productie records te slaan, maar reeds dagen lang rollen treinladingen geschenken ter waarde van millioenen guldens door Oost-Europa naar Moskou. De aard der geschenken varieert van luiers tot auto's, van zijden sokken tot paarden. Te Moskou is een tentoonstelling ge opend onder het motto: „Stalin in de kunst", die door middel van 300 werk stukken van Sovjet-Russische schilders en beeldhouwers een overzicht geeft van leven en werken van Stalin. In Moskou vormde een viering in het Bolsjoi-theater, waar Stalin zelf aan wezig was, het hoogtepunt van de dag. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet dér U.S.S.R. Stalin was omgeven door zijn beste kameraden, onder wie de meeste van de plaatsver vangende voorzitters van dc minister raad, o. a. Molotov, Malenkov, Worosji- lov, Bcria, Kaganowitsj, Mikoya, Kos- sigin en Boelganin. Gedelegeerden uit geheel Sovjet-Rusland en andere landen waren hier tegenwoordig en hielden toespraken. Onder hen bevond zich ook Mao Tse Toeng, de premier van com munistisch China. Verder ook Anna Pauker, de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, die door haar aan wezigheid geruchten, dat zij in ongenade zou zijn gevallen, logenstrafte. Nadat communistische leiders uit de Sovjet- Unie en de satellietstaten in alle toon aarden de lof van het vadertje hadden verkondigd traden de West-Europese volgelingen voor het voetlicht. Als eerste van hen sprak Palmiro To- gliatti, die uitdrukking gaf aan de „toe wijding en de liefde voor maarschalk Stalin van twee millioen Italiaanse com munisten", Hilding Hagberg (Zweden), Ville Pessi (Finland), Dolores Ibarruri, bijgenaamd La Passionara (Spanje), Uhlrich, plaatsvervangend voorzitter van de S.E.D. (Duitsland) en Koplenig (Oostenrijk^ De meeste communistische gedele geerden spraken perfect Russisch, Slechts enkelen gebruikten hun moeder taal Sommige der epitheta voor Stalin, die men kon horen of lezen, waren: „Leider van de progressieve mensheid", „De grootste strateeg der wereld", „Redder van de mensheid van het Hitlerdom en de slavernij",N „Held", „Vader", „Zon" en „Adelaar". Gisteravond richtten schijnwerpers zich op een reusachtige afbeelding van Stalin in maarschalksuniform, die aan ballons boven Moskou bevestigd was. zodat de gehele hemel door dit beeld beheerst werd. Millioenen rode vlag- In Berlijn hebben anti-communisten een meeting ter ere van Stalins verjaar dag aangegrepen om ook hun wensen aan de maarschalk kenbaar te maken. Pamfletten getiteld „VERJAARDAGS CANTATE VOOR STALIN, HEER DER SLAVERNIJ", werden heimemlijk onder de duizenden toehoorders verspreid. De cantate luidde. Och, vadertje, ik zou je alles willen geven wat ik heb, Maar ik heb niets. Mijn huis is leeg geworden, Sinds je soldaten hier zijn geweest. Och, vadertje, ik zou je onze ringen willen geven, die van mij en mijn vrouw, maar we zijn bedrogen. Ze zijn van onze handen gehaald, Sinds je soldaten hier zijn geweest. Och, vadertjeje zou in mijn bed mo gen slapen, maar mijn bed is gestolen; Geloof me, met een auto kwamen ze het halen, Je soldaten die hier zijn geweest. Ik zou je mijn vrouw en kinderen wil len laten zien. Maar ze gaan huilen als ze ie naam horen, Sinds je soldaten hier zijn geweest. getjes wapperden op de huizen en dui zenden banieren met: „Glorie aan Stalin de Grote" waren opgespannen. In de stad waren duizenden portretten ver licht en ook schitterden slagzinnen in lichtletters. Op vele plaatsen, zoals bij voorbeeld bjj het Bolsjoi-theater, ston den de portretten van Lenin, Stalin, Marx en Engels naast elkaar. Kissels vluchtte over het dak naar buren. Ook het bediendenlogies werd zwaar door het vuur aangetast. Een der meis jes liep vrij ernstige wonden op aan ge zicht en handen. De brandweer ver scheen spoedig met groot materieel en zij had een gevaarlijk karwei, <>m via het brandende gebouw aan de achter zijde te komen. De schade kan nog niet vastgesteld worden, evenmin is iets met zekerheid te zeggen over de oorzaak van deze brand. In October 1926 werd ditzelfde hotel door een zware brand getroffen. Daarbij kwamen twee kinderen der fa milie Kissels in de vlammen om. Verwachting tot Vrydagavond: Over het algemeen weinig bewol king en plaatselijk nevel of mist. Droog weer. Gedurende de nacht en vroege ochtend bijna "óveral lichte vorst, overdag temperaturen enkele graden boven het vriespunt, behalve in mistbanken. In dc kustprovincies matige wind tussen Zuid-West en Zuid, elders weinig wind. Zon: 8.47—16.31. Maan: 11.49—20.42. H.M. de Koningin zal Vrijdagavond 23 December 18.15 uur over beide radiozen ders een Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. F,nige kilometers ten Noord-Oosten van Zwolle in de gemeente Zwoller kerspel bij de begraafplaats „.De Kra nenburg" is hedenochtend om half negen op de Rijksweg MeppelZwolle een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De chauffeur van een bus van de Eerste Drentse Stoomtrammaatschappy kwam uit de richting Meppel en Hilde een voor hem rijdende vrachtwagen passeren.Dc chauffeur van de vrachtwagen sloeg echter onverwacht linksaf „De Water- steeg" in, met het gevolg, dat de bus chauffeur plotseling moest remmen. De bus slipte waarschijniyk en reed met een zeer harde klap tegen de langs de weg staande bomen op. Volgens de eerste berichten zijn er 10 a 12 gewonden. De Arrondissements Rechtbank te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen het voormalige hoofd van het bureau van de intendance der Koninklijke Paleizen J. J. W. te Was senaar, die in genoemde functie ver antwoordelijk zou zijn voor de brand die in de middag van 18 Mei 1948 uit brak in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage. Veertien dagen geleden luidde de eis 500.boete subs. vijftig dagen hechtenis. Hedenmorgen werd W. we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Na onderzoek in samenwerking met de Rijkspolitie, is de Venlose recherche over gegaan tot de arrestatie van de 26-jarige vrouw A. V. uit Venlo, die Zondagavond haar pas geboren kind, in een bos bij Grub- benvorst levend zou hebben begraven. De vrouw vertoeft thans onder politiebewa king in het ziekenhuis. Spanning is soms als een muur om ons, die het contact met God ver hindert. \hi Het ministerie van Sociale Zaken deelt het volgende mede: In de laatste weken is, onder lei ding van de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, tussen de indepartementale loon- en prijscommissie en de Stichting van de Arbeid uitvoerig overleg ge pleegd over tc volgen loonpolitiek. Dit overleg heeft geleid tot een resultaat, waarmede de regering zich heeft verenigd. Bij het overleg bleek enerzijds, dat aan de hand van de thans beschikbare cijfers een stijging in de kosten van het levensonderhoud moest worden ge constateerd, welke niet ver beneden de 5 blijft. Anderzijds werd vastgesteld, dat, gezien het niet sluiten van onze be talingsbalans en de noodzakelijkheid de uitvoer te vergroten, een loonsverho ging zonder meer de economische moei lijkheden van ons land zou verscher pen. Daarom werd overeenstemming bereikt op deze grondslag, dat wel een loonsverhoging zou worden toegestaan, maar dat tegelijk maatregelen tot ver hoging der productie zouden moeten worden toegepast, teneinde de toege stane loonsverhoging economisch ver antwoord te doen zijn. Als maatregelen tot verhoging der productie is bij het overleg tussen de loon- en prijscommissie en de Stichting van de Arbeid o.a. gedacht aan ruimere toepassing van meerploegendienst, van overwerk (al of niet met betaling van oveTwerkpercentages) en aan een uit breiding van de toepassing van de be loning van bijzondere prestaties. Verte genwoordigers van de regering en de Stichting van de Arbeid zullen omtrent deze aangelegenheid zo spoedig mogelijk met elkaar in overleg treden om tot een verder voorbereiden en uitvoeren van deze plannen te geraken, terwijl het ook wenselijk wordt geacht, dat deze onder werpen bedrijfstakgewijze in behande ling worden genomen. Wat betreft de loonsverhoging is overeenstemming bereikt over het toestaan van een verhoging van ma ximaal 5 ingaande 1 Januari 1950, van de in geld genoten lonen van alle mannelijke en vrouweiyke werknemers, die de ieeftyd van 2? jaar hebben bereikt. Een verhoging van 5 f4 zal eveneens worden toe gepast op de kinderbijslagen, even wel zonder inachtneming van een leeftijdsgrens. Voor de mannelijke werknemers geldt bij toepassing van een loonsverhoging van 5 en bij een volledige werkweek een mini mum-verhoging van ƒ2.Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar zal de mogelijkheid worden geopend, onder goedkeuring van het College van Ryksbemiddelaars, de Stichting van de Arbeid gehoord, de jeugdlonen van het 18de jaar af tot het 23ste jaar geleidelijk op- klimmcfTö te verhogen, indien en voorzover zulks in het belang der scholing nodig is. De met ingang van 1 November 1948 tijdelijk toegekende loonIKislag van 1.per week of 4.50 per maand, zal tezamen met de hièrboven genoemde loonsverho ging definitief in de loonbepalingen worden verwerkt. Het is de bedoe ling der regering de positie van het overheidspersoneel afzonderiyk te regelen. De regering beveelt in overeenstem ming met het gevoelen van de Stichting van de Arbeid het invoeren per be drijfstak van deze loonsverhoging krach tig aan. In die gevallen, dat de invoering in een bedrijfstak of in een bepaalde onderneming tot moeilijkheden aanlei ding geeft, zal het College van Rijksbe middelaars. gehoord de Stichting van de Arbeid, een bindende beslissing nemen. Het is gewenst, dat beslissingen terzake van de loonsverhoging zoveel mogelijk vóór 1 Januari worden genomen. In die gevallen, waarin zulks niet mogelijk blijkt, zal aan de te nemen beslissing te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 worden verleend. In verband met het feit, dat het de bedoeling der regering is de kolensubsi- die af te schaffen, hetgeen gepaard zal gaan met verhoogde kosten voor huis brand en gas, zal voor het lopende stookseizoen door de regering, op een nader aan te geven wijze, een compen satie van 1.per persoon worden uit gekeerd. Naast deze maatregelen op het gebied der lonen, werd voorts nog overeenge komen om de regering de volgende pun ten aan te bevelen: 1. Overeenkomstige verhoging van de uitkeringen van de noodwet-ouderdoms voorziening, van de invaliditeitswet en van de rijksregelingen voor sociale bij stand (waaronder de overbruggings regeling); 2. Overeenkomstige verhoging van da gezinsleden toeslag voor degenen, die onder de Rijksregelingen voor sociale Hedenochtend omstreeks zeven uur is te Mariënberg (O.) een personentrein op de achterste wagens van een buurtgoederentrein gereden. Drie goe derenwagons werden zwaar beschadigd. Persoonlijke- ongelukken deden zich niet voor. Het treinverkeer werd zij het met enige vertraging normaal onderhouden. bijstand (waaronder de overbruggings regeling) vallen en van de kinderbijslag voor de invaliditeitsrentetrekkers; 3. Het bevorderen van een overeen komstige verhoging van de tijdelijke uit. keringen ingevolge de ongevallenwetten en van de ziekengelden krachtens de ziektewet. 4. Verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringswetten tot f 4500. echter onder voorbehoud van nader overleg met betrekking tot de zieken fonds-verzekering. Het is de bedoeling der regering om wetsontwerpen van deze strekking voor. zover nodig zo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Bij herhaling krijgen arbeiders te horen, dat ons volk nóg altijd arm is; dat onze armoede gecamou fleerd wordt door de Marshall-hulp: dat het wegvallen daarvan ons land in al zijn economische naaktheid zal tonen. Sober leven en hard werken wordt de arbeiders voorgehouden als onze plicht en bittere noodzaak, om geleide lijk aan onze welvaart weer te her winnen. Toen kort geleden op een vergade ring der Katholieke Arbeidersbeweging in het Bisdom Utrecht de voorzitter zich ontstemd toonde over dat telkens terugkerende vermaan aan het adres der arbeiders eri rondweg verklaarde, dat dezen hun plicht doen in deze, ook voor hen zo sombere, tyd, volgde een „sprekend" applaus. Levendig kan ik me indenken, dat de grote groep arbeiders, die allerminst aan dagdieverij schuldig staan, geprik keld raken door die eeuwig herhaalde „zalige vermaningen", welke slechts bij een bepaald percentage van. op verga deringen veelal afwezige, kameraden aan 't juiste adres zijn. Men wekke niet de schijn, alsof hard werken alleen als leuze voor „arbei ders" dient te worden aangeheven. Ons ganse vólk moet zich energiek inspan nen om maximale economische presta ties te leveren of deze mogelijk te ma ken voor anderen, ongeacht het feit, dat die arbeid wellicht slechts mager betaald wordt Werkgevers, die traag worden in aanpakken als er „toch maar weinig verdiensten te behalen vallen", schieten in deze nationale volksnood te kort in sociaal plichtbesef. Rijken, die over hoge inkomsten be schikken. welke voor het onderhoud naar staat en stand niet nodig zijn, mogen zich ernstig de vraag stellen, of meewerken aan uitbreiding van rislco- dragend kapitaal óók niet geldt als plicht van stand voor hen. Gaat het over plichten van „staat en stand" dan wordt door sómmige be middelden al te eenzijdig gedacht aan uitgaven voor eigen persoon en gezin. In zijn toespraak op 7 Mei jl tot Uniapac-vertegenwoordigers verklaarde de Paus, dat de patroons vanzelfspre kend een hoger inkomen genieten dan degenen, die onder hun leiding wer ken. Zijne Heiligheid trok uit dat feit van hoger inkomen de conclusie, dat de werkgevers ook allereerst geroepen zijn. om door sparen de uitbreiding der industrie mogelijk te maken. Wij krijgen nu en dan de indruk, dat deze plicht van staat, dat dit groot- doen-in-grootse-werken bij sommigen te weinig aandacht heeft, terwijl het z.g.n. „leven volgens -tand' niet zelden te hoog is opgeschroefd. Omtrent de leuze „hard werken en sober leven" dienen óók de bemiddel den te beseffen, dat die leuze niet al leen dóór hen aan anderen moet wor den voorgehouden. „Hard werken" geldt ook voor ingenieurs bijvoorbeeld, die op grote fabrieken aan het research- werk, het onderzoek, zijn verbonden. Hun drang naar nieuwe waardevolle vindingen zal meestal wel voldoende prikkel zijn om met toewijding zich te geven aan werk, ook al staan zij niet voortdurend onder controle. Toch dienen ook zij te bedenken, dat zij werken moeten in het diepe besef van de economische nood, waarin ons volk komt te verkeren. Door dat besef kan er bii onze knap pe koppen een vindingrijkheid komen als in oorlogsnoden. Zo zouden nog meer groepen uit drukkelijk kunnen worden opge roepen hun krachten maximaal In werking te zetten. De onderwijswereld is zich In haar geheel wellicht ook niet ten volle be wust, dat met een maximale toewijding van haar kant het economisch leven belangrijk gebaat kan zijn. Van harte hopen wij, dat de minister van Onderwijs er in slagen zal. zijn geplande onderwijshervormingen te does aanvoelen door de betrokkenen als óók staande in dienst van ons economisc.h herstel. Of een leraar aan de ambachtsschool op ziin slofjes en met een minimum aan bezieling en aanpassing aan de nieuwe eisen werkt, dan wel zijn ganse persoonlijkheid geeft, zodat de jeugd zelf zich bewust wordt van het belang der opleiding, geeft een reusachtig ver schil in succes aan vakbekwaamheid straks. Wij willen hopen, dat Henri de Greeve bij ziin hefboom-actie ook eens naden ken zal over een pakkende spreuk, die ons ganse volk bewust maakt van zijn plicht tot offergezinde medewerking pan ons economisch herstel, een spreuk, die evenzeer bij de rijken als bij de armen, bij de werkgevers zowel als bij werknemers, bij de intellectuelen even goed als by de ongeletterden „raakls. Die soreuk moge dan hangen onder ieders oog, zodat niemand de indruk krijgen kan. dat alleen een bepaalde klasse der bevolking zich die „zalige vermaning' behoeft aan te trekken. En zo ons volk uit waarachtige so lidariteit eensgezind en offergezind mee werkt aan de oobloei van onze natio nale economie, dan is de vrucht daar van riet louter materieel, doch ook geesteliik gewin. De redding van ons volk, daar gaat het om. PASCH. VAN MARVTLDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1