Overladen agenda met belangrijke punten niet afgewerkt Propaganda voor naastenliefde PIET EMMER's Levensmiddelenbedrijf Kerstuitvoering van „Sancta Maria" Stille armen Herbouw Gravestenenbrugbouw van Modelhuis; nieuwe exploitatie Concertgebouw ALLERNIEUWSTE PHILIPS RADIO'S John Doe", kerstfilm in Rembrandt Spel van zang, dans en voordracht Hoe spelen de R.K. clubs? Uitspraak Enschedé- affaire AGENDA Afscheid J. A. Luyten PIET EMMER's De Wijn is weer best en.... goedkoop DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 PAGINA 2 GEMEENTERAAD HAARLEM Verhoging marktgelden Het R.K, Tehuis voor bejaarden Burgerlijke Stand De Gravenstenenbrug Restauratie „Oosterhout" De NASSAUSTRAAT 5 Exploitatie Concertgebouw Modelhuis Bloei" „Haarlems Benoemingen Moeilijke keuze? Boekhandel H. de Vries LIEDERENAVOND Jo Vincent Wij bezorgen Uw Kerstdiner aan huls Hotel-Rest. „Oud St. Jan" Kerstmiddag voor de ouden van dagen Anderhalf jaar voor de hoofddader BEHEERDERS BEATRIX- KLINIEK VRIJGESPROKEN Rechtbank acht ten laste gelegde niet bewezen Katholiek Overveen HAARLEMS BEDRIJF JUBILEERT Speciale aanbieding voor Kerst en Oudejaar j! Baki zelf Uw feesigebak ZIET ONZE SPECIALE ETALACES MET EXTRA-AANBIEDINGEN PieiEmmer's eigen merkartikelen geven U 10% korting. Spaarf dus P.K.V.-zegels, zij geven U fien gulden per spaarboekje. PAUL KRUGERSTRAAT 25-23 - TEL. 11699 In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Haarlemse gemeente raad installeerde de voorzitter de he ren Fibbe (V.V.D.i en J. Mol (C.P.N.) in de vacatures Klerk en mevrouw -v. Ommeren. Vervolgens wijdde de voorzitter eni ge woorden aan het adres van mevr. v. EekThiele. die om gezondheidsre denen als raadslid voor de P. v. d. A moest bedanken. De heer Albreeht meende, dat de agenda 50 punten te lang is, waar door het voor vele leden bezwaarlijk is om alles wat voorgesteld wordt vol doende te bestuderen en eventueel te bespreken. De voorzitter antwoordde zich te zullen beraden of er misschien nu en dan meer dan eenmaal per maand moet worden vergaderd. Het verzoek van de communisten om aan het gemeentepersoneel een Kerst gratificatie toe te kennen, wees wet houder Bakker van de hand. Het ge meentepersoneel heeft een vacantie- toeslag gehad en de regering keurt dan enige andere gratificatie niet weer goed. De salarisverhoging van terug werkende kracht wordt vóór de Kerst dagen uitbetaald. De communisten verdedigden het verzoek van hun mantel-organisatie om toelating tot het Georganiseerd Over leg. Bedoeld is hier de actie bij het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, waar bij 154 adhaesie-betuigingen geoogst werden. De heer Vooren (C.P.) laakt® de houding van ons blad en deelde mede. dat het tendentieuze antwoord van B. en W. op het verzoek van de mantelorganisatie juist nieuwe leden geoogst had. Wethouder BAKKER antwoordde, dat toelating tot het G.O. niet mogelijk is, omdat bedoelde organisatie geen rechts persoonlijkheid bezit. De rest kan bjj de begroting aan de orde komen. Toen bleven de communisten met hun drietjes achter. Vervolgens kwam aan de orde de wijziging van de verordening tot in vordering van marktgeld. De heer ALBRECHT (P.v.d.A.) vroeg uitstel van deze voordracht, opdat eerst overleg met de organisatie, die geadres seerd heeft, gepleegd kan worden. Wethouder BAKKER merkte op, dat de organisatie terdege is gekend, voor aleer de voordracht aan de raadsleden werd gezonden. Het dagtarief is in hef voorstel niet in het geding: het wordt zeker niet verlaagd. De verhoging van het jaartarief is inderdaad 25 Maar de gemeente moet de straat reinigen, de straten onderhouden, personeel aan stellen. politie laten toezien. De kosten daarvan liggen veel hoger dan 25 zodat er dus geen reden is om te kla gen. Het gekozen ogenblik is misschien niet zo gunstig, maar de gemeente dient ook de touwtjes aan elkaar te houden. Het verkeer is Maandag voor het eerst omgelegd. waarmede de marktlieden op de Ged. Oude Gracht gebaat zijn. Op de Maandagmarkt staan thans 325 kooplieden, waarvan 100 uit Haarlem. Er wordt meer van het dag- dan van het jaartarief gebruik gemaakt. Het voordeel voor de gemeente is slechts f2500— tot f3000.—, maar vele klein tjes maken een grote. Het voorstel tot verhoging werd aan genomen met 28 tegen 7 stemmen. De raad besloot afwijzend te beschik ken op het verzoek van de Alg. Bond van Öuden van Dagen om brandstof- fentoeslag, te verlenen aan degenen, die krachtens de Noodwet uitkering krij gen. De consequenties zouden zeer groot zijn en de regering heeft generale plan nen om het de oudjes minder moeilijk te maken. De heer v. d. VELDT (K.V.P.) brak een lans voor degenen, die juist niet door Sociale Zaken gesteund behoeven te worden, de z.g. grensgevallen, die geen voordelen trekken van gemeente lijke extraatjes. Wethouder HAPPé (P.v.d.A.) deelde mede, dat het inwilligen van het ver zoek de gemeente f 300.000.zou kos ten. In nood-gevallen treedt de ge meente soeDel op na ernstig onder zoek zodat de heer v. d. Veldt gerus* kan zijn. B. en W. stelden voor in de voor dracht om medewerking te verlenen voor de bouw van het R. K. Tehuis voor bejaarden te schrappen, dat een bedrag van f2200.per jaar in de exploitatie zal worden bijgedragen Er zal dan per geval overwogen worden of de ge meente moet bijspringen. De heer GOEDEE (P.v.d.A.) vroeg enkele nadere inlichtingen. Indien 20 woningen door minder draagkrachtigen bezet worden moet de gemeente al f1560.per jaar bijdragen. Zou 2/3 on der deze categorie vallen dan is f3100.— per jaar nodig. Wat denkt de wethouder van deze consequentie? vroeg spr. Wethouder ANGENENT (K.V.P.) wees er op. dat het hier, zoals bekend, een proefneming betreft voor het behuizen van bejaarden. Hii becijferde de kosten der gewone huizen voor ouden van dagen en het aantal daarin onder te brengen personen, waarna hij conclu deerde. dat de nieuwe vorm veel aan trekkelijker is. De minister denkt er hetzelfde over. GEBOREN: M. G. SmitVan Roon, z; H. M. van BaarenNooij, z; M. J. BonfrerKlaver, z; G. P. HagenPeu len, z; C. P. FrankenZantvoort, d; M. M. KolderTimmerman, d; L. Beelen De Haan. d; M. P. KokStuijfzand, d; M. F. A. LeeuwenbergEman, d: H. M. van BaarenNooij, d; A. J. Huizing Blom, d: J. H. WehnesJoubij, d; P. Starinkvan de Pieterman, d; J. Over toomSchipper d. ONDERTROUWD: 21 Dec.: H. J. Klingers en J. C. Hoogendijk, A. A. Wiese en J. C. v. Eis, P. J. Oschatz en P. J. v. d. Valk, J. J. de Nooijer en J. C. Steen ken, R. W. C. Franzel en J. A. Lau- renssen. C. de Smit en C. Fenijn, H. Stravers en W. M. Bückmann, P. J. Warmerdam en D. M. Wespelink, H. J. Zomerdijk en A. C. Sterkman, J. J. Evers en A. M. B. Portegies, J. A. W. van Schie en C. A. M. Hetem. GEHUWD: A. Kolle en K. Wesselius, R. J. Klijn en M. J. van den Aardweg, A. P. Jansen en A. Melchers, J. M. Habich en C. J. Nuijten, A. A. Verduijn en A. J. Bijl, J. Verkaaik en S. M. Mar tin, C. van Leen en G. C. Krom, J. J. Koenekoop en A. Kouwenhoven. H. P. Valentijn en G. E. Petersson, C. van der Wulp en J. L. E. Hoogkamer, E. J. J. Zwart en J. H. van Dusseldorp, H. W. Wilms en P. J. de Vries, P. F. Ame- lung en A. F. Nordmeijer. OVERLEDEN: N. Blankwater—Lut- tik, 79 jaar, Scheveliusstraat; A. P. Boersma, 40 jaar, De Clercqstraat. De opzet is en blijft, dat er zoveel mo gelijk minder draagkrachtigen in wor den ondergebracht.' Hoe groot de ge meentelijke bijdrage straks zal zijn is nog niet te berekenen. De gemeente heeft een vinger in de pap. Het voorstel werd z.h.s. aanvaard. B. en W. vragen een extra crediet van f 23000.omdat de bouw van de Gra vestenenbrug duurder gaat kosten dan geraamd was.,Het totale crediet wordt dan f 143.000.—. De heer GOEDEE (P.v.d.A.) vond dit bedrag toch wel wat erg hoog. Als de herbouw van de brug niet doorgaat komt er een bedrag van f 70.000.vrij. Het restant van het geld is dan nodig om ter plaatse voorzieningen te tref fen, o.a. wat de walmuren betreft. De heer SPEK (A.R.) achtte de brug niet nodig, omdat er mogelijkheden ge noeg zijn om het Spaame over te ste ken. De afstand tussen de bruggen in de buurt bedraagt hoogstens 500 meter. We kunnen het geld beter besteden. De heer WILLEMSE (P.v.d.A.) pleit te wèl voor de ophaalbrug, vooral om verkeerstechnische en veiligheidsrede nen. Een groot bedrag van het aange vraagde crediet is ook zonder de her bouw van de brug nodig. Werkers op fabrieken in de omgeving sparen enorm tijd uit, wanneer de aloude Grave stenenbrug terug komt. Ook de winke liers in de omgeving zijn er zeer mee gebaat. De bewoners van de oude Am- sterdamsebuurt hebben recht op de oude verbinding en vragen er om. De heer v. VELSE71 (K.V.P.) was het met deze spreker eens en begreep niet waarom nu weer over het principe ge praat moest worden. Het gaat alleen om een aanvullend crediet. Ook de heer v. TURNHOUT (K.V.P.) verklaarde zich voorstander, terwille van de bewoners van Oost. Wethouder BAKKER (A.R.) verklap te, dat het college verdeeld denkt over deze aangelegenheid. Spr. en wethou der Happé zijn n.l. tegen de herbouw van de brug. Als raadslid waren zij er destijds tegen en daarom willen zij dit nu nog zijn. Op het tienjarenplan van Openbare Werken komt deze brug niet voor. De Wildemansbrug is veel eer der nodig. Wethouder ANGENENT sprak als voorstander namens de meerderheid van B. en W. De brug.opent een betere gang van Oost naar de Grote Markt. Er zullen dagelijks 3000 mensen over heen gaan. Spr. gelooft voorlopig niet aan een Sint Nicolaasbrug, omdat eerst de groentemarkt haar definitieve bestem ming moet krijgen. Het kan nog wel 15 jaar duren vooraleer die brug ge opend kan worden. Indien er een spe ciale brugwachter nodig is, wordt de toestand van vroeger hersteld. Om practische redenen en om de schoon heid van de stad, ried spr. de raad met klem aan het extra crediet te verlenen. Bij de replieken kwamen nogmaals financiële en van de andere kant ver keerstechnische bezwaren naar voren. Wethouder Angenent hield nog een pleidooi voor de schoonheid van de stad. Spr. heeft in 't Gooi en b.v. in Alkmaar gewoond, maar Haarlem is en blijft hem lief om ziin stedelijk schoon. En daarin is de Gravestenenbrug on ontbeerlijk. Het voorstel werd aangenomen met 20 tegen 14 stemmen. De raad moest daarna beslissen over het voorstel om een crediet van f 78.000 te verlenen voor de restauratie van het Advertentie zijn zo juist bij H* J® ASSDTEBiTS gearriveerd Betaling te regelen HAARLEM TELEF. 17628 18429 door brand verwoeste gebouw „Oos terhout", waarin het Coornhert-lyceum gevestigd was. Hierover werden enige financiële be spiegelingen gegeven, waarbij de heer Loerakker namens de heer Schippers opmerkte, dat de gelden voor de res tauratie gekoppeld hadden moeten worden aan die voor de koop. Nu was er geen overzicht te krijgen. Wethouder GELUK (P.v.d.A.) deelde mede, dat van de brandverzekering on geveer f 24.000.zal worden terugont vangen. Het voorstel werd goedge keurd. Voorgesteld werd aan de heer Her man Deinum voor het tijdvak van 1 Januari tot 1 September 1953 de exploi tatie in handen te geven van het Ge meentelijk Concertgebouw. Men weet, dat de heer Deinum ook reeds directeur van de Stadsschouwburg is. Een bedrag van f 14.557.is nodig om een gedeelte van de inventaris van de erven van de overleden heer Ph Deinum over te nemen. De heer SPEK (A.R.) verklaarde het volste vertrouwen te hebben in de heer Deinum. De heer PROPER (C.P.) zou willen zien, dat het personeel van beide ge bouwen eenzelfde loon zal ontvangen als dat in dienst van de gemeente. De heer STOFFELS (V.V.D.) wenste bii de exploitatie overleg met de kunst- commissie. Hiertoe was wethouder Geluk wel be reid. Overdag zal de bovenzaal dienen als repetitie-lokaal van de H.O.V. De po sitie van het personeel van het Con certgebouw zal nader met de nieuwe exploitant besproken worden. De Stichting Haarlems Bloei wil een modelhuis bouwen aan de Crayenester- vaart. De gemeente moet daartoe 600 M2 grond afstaan, de architectenhono raria ad f 3650.betalen en een crediet van f 30.000.verstrekken, dat hopen- lijks grotendeels door de opbrengst van een loterij zal terugkomen. Het risico van de gemeente kan in het ergste ge val f 11.000.totaal bedragen. De heer SCHREURS (K.V.P.) achtte dit voorstel onnodig. Er mogen voor dit doel geen gelden beschikbaar gesteld worden, meent spr.'s fractie. De uitslag van de enquête bij de huisvrouwen zegt sor. niets. Ei* moeten 44.000 loten a f2.50 verkocht worden en nu is het een zeer grote vraag of deze loten ver kocht zullen worden. We leven in een teruggaande" tijd. Het te bouwen huis zal practisch onverkoopbaar zijn. De huurwaarde is op f 25.00.per jaar te stellen. De directeur van Openbare Werken is niet enthousiast en die van Bouw- en Woningtoezicht pessimistisch. In deze onprettige beschouwing moet men, aldus spr.. geen gebrek aan grote waardering voor het werk van Haar lems Bloei zien. Het huisje uit dromen land is echter te riskant. De heer SPEK (A.R.) was Ook tegen vanwege de financiële risico's en de aard van het object. Bij monde van de heer Stoffels ver klaarde ook de V.VD. zich verre van enthousiast. De gedachte van een lote rij is aardig, waar waarom moet de ge meente een lot nemen van f 11.000. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) had deelge nomen aan de enquête onder de huis vrouwen. De vragen waren zeer in de ruimte gesteld, zodat er onmogelijk een goed overzicht kon worden verkregen. Men heeft de indruk gevestigd, dal Haarlem een modelhuis zou gaan bou wen. Maar de loterij is hoofdzaak en daar komt dat huis in te pas. Met alle respect voor Haarlems Bloei, meende spr. toch, dat mier een grote psycholo gische fout is gemaakt. De heer BLOKDIJK (P.v.d.A.) was aanvankelijk zeer huiverig, maar na deskundige voorlichting zou dit raads lid het risico toch wel aandurven, on der de titel, dat de cost voor de baet uitgaat. Haarlems Bloei is wel meer hoog gevlogen en we behoeven daar get/, spijt van te hebben. Mevrouw KERKHOFF (P.v.d.A.) be treurde. dat het huis een huurwaarde van f 2500.moet hebben; uit psycho logisch oogpunt is dit fout. De heer v. VELSEN (K.V.P.) vond een hoofdprijs van f 25.000.aantrek kelijker dan dit huis. Wethouder GELUK, voorzitter van de Stichting Haarlems Bloei, dankte de sprekers voor de waardering jegens het werk. Regelmatig moet de Stich ting een verloting houden, om geld binnen te krijgen voor activiteiten. Het modelhuis zal niet luxe maar uiterst practisch zijn. Bouwvolume is niet meer nodig krachtens debepalingen die Januari 1950 ingaan. De Stichting is een verlengstuk van het gemeente bestuur, want als zij er niet was moest de gemeente 'n bureau oprichten. Daarom is enig risico zeker gerechtvaardigd. De cijfers van de verkoop der Staats loterij wijzen uit, dat de loten hun weg wel zullen vinden. Toen de crisis voor de oorlog haar hoogtepunt vond. ver kocht de „Joodse invalide" nog 240.000 loten van een rijksdaalder voor haar huizen-loterij. Spr. zag voordeel in het modelhuis en beval ieder aan het ri sico te aanvaarden. De raad volgde de wethouder met 1815 stemmen. Een achttal punten, waarover discus sie te verwachten was, werd aange houden tot een extra-vergadering op a.s. Woensdag. De volgende punten werden o.a. z.h.s aangenomen: het aangaan van een geldlening van f 200.000.tegen 3 per jaar; aanvaarding van verschillende ge schenken: opheffing van de cursus voor scheeps- machinisten; het aanbrengen van een betere nood verlichting in de Stadsschouwburg en het Concertgebouw: het verlenen van een crediet van f75.145.voor de aanschaffing van een adresinstallatie en het samenstellen van een register ten behoeve jyan de bevolkingsadministratie; vernieuwing van de afrastering van het sportterrein aan de Kleverlaan; vernieuwing van het wegdek van de Velserstraat. Aangehouden werden o.a. toekenning van een subsidie aan de Ver. voor School, en Werktuinen; toekenning vergoeding R.K. School Velserstraat, stichting van een Finse school voor kleuteronderwijs aan de Tesselschadestraat. Tot jeugd-psychiater werd benoemd de heer J. P. Petersma, zenuwarts te Vlis- singen. De commissie van toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal werd als volgt samengesteld: de raadsleden v. d. Giessen, v. Houwelingen, Rijkhoek en mevr. Scheltema-Conradi. En verder dr. J. S. Bartstra. Godfried Bomans en dr. L. M. van Dis. Het was reeds kwart over zeven toen de vragen van het communistische raadslid P. H. Vooren over het verdub belen van de kerstgratificatie aan de door Sociale Zaken gesteunden aan de orde kwamen. Wethouder Happé (P.v.d.A.) ant woordde, dat het college aan het ver zoek niet zal voldoen. De regeling is in Haarlem al gunstiger dan in vele andere gemeenten. Bovendien wordt in Den Haag overwogen hoe het straks met de steungelden zal gaan. Een motie van de communisten om de dubbele gratificatie tóch te geven, werd verworpen. Woensdag zullen de overgebleven agenda-punten aan. de orde komen. Advertentie Naar wij vernemen is de keuze yan een passend cadeau voor een jongen of meisje dit jaar bijzonder moeilijk. Een goed jon gens- of meisjesboek is echteV altijd welkom. Ged. Oude Gracht 27, Jacobtjnestraat 3, Haarlem, heeft ze in ruime sortering en verschillende prijzen. Evenals de medewerking van een vo calist (e) op een orkestavond behoort een liederenavond tot de zeldzaamheden. En toch zal de aankondiging van zo'n avond, en dat nog wel in de grote Con certzaal, geen opzien hebben teweeg ge bracht. Want de optredende zangeres, Jo Vincent, is er een van hoog aanzien, gevierd en bemind in geheel Nederland, niet het minst in onze contreien, en zij zou worden begeleid door een pianiste, die ontelbare malen in Haarlem haar veelzijdig, muzikaal aanpassingsvermo gen heeft aangetoond, door de beschei den, sympathieke figuur: Emmy van Eden. Niet als een onmisbaar lokmiddel, doch als een bijna gebiedende eis in deze Decembermaand had men aange kondigd: „Jo Vincent zingt o. a. Kerst liederen". Dan weet men, dat zij sim pele, toch waardevolle liedekens kiest en deze zo innig en doorvoeld, zo rein en helder van klank vertolkt, dat men zelfs bij de meest naïeve tekst en tere melodie er diep door wordt ontroerd. Jo Vincent zong Italiaanse, Spaanse en Hollandse liedjes uit oude tijden, die wellicht eeuwig in de harten van de mensen zullen blijven voortleven en be sloot met het vol begeestering gezongen „Gloria in excelsis Deo" in de bekende bewerking van Cath. van Rennes. En toch stak daar boven uit het toenum mertje, het verrukkelijke, in verhaal trant geschreven liedje „De herdertjes". Beter kon de Kersttijd niet worden in- gezetl De avond werd geopend met een yijf- tal Adventsliederen van verschillende nationaliteit. Het diepst trof ons het Nederlandse „Het was zo stil", vanuit de Oosterhoutse St. Paulus Abdij be kendheid verworven. Eenvoudiger en schoner kon de menswording niet wor den bezongen. Tussen deze Advent- en Kersgezan gen droeg de zangeres een 16-tal lied® ren van Brahms, Strauss, Mahler, Cho pin en Poulenc voor. Enkele er van ont liepen een weinig de ernstige stemming van deze avond, boden dus enig con trast. Doch hoe hun karakter ook was, Jo Vincent beeldde ze op treffende, dik wijls sterk imponerende wijze uit. Ook hier toonde zij te zijn de voordrachts kunstenares bij uitstek. De begeleiding sloot vanzelfsprekend precies bij de zang aan, het was steeds een onverbreekbare eenheid. Veel belangstelling, gespannen aan dacht, hartelijk applaus en welverdien de bloemen! OL. KOOP ft* Het is van de directie van het Rem brandt Theater goed gezien, om in de kerstweek een film te draaien, die zij het op een Ameri kaanse, luidruchtige en soms wat on waarschijnlijke wijze de naastenlief de propageert. „John Doe", de man, die het meende, is een film van Frank Ca- pra en dus is ze goed. Henri de Greeve is er hoe kan het anders enthou siast over en gij, bioscoopbezoeker, die u voornamelijk wilt amuseren, zult zeker niet teleurgesteld worden. De inhoud is als volgt: Een journaliste (Barbara Stanwyck) wordt ontslagen, omdat haar stukjes geen pit genoeg hebben. Er moet meer sensatie komen in de krant, die zo juist is overgenomen door de schatrijke Norton, een geslepen politicus, die pre sident wil worden. De journaliste zal haar laatste kolom dan maar eens ex tra sensationeel maken en zij fanta seert een brief van een zekere John Doe, die de samenleving en de politieke leiders van bedrog en corruptie be schuldigt. Opschudding allerwege en de jonge dame blijft achter haar schrijfmachine waar zij de gril voortzet en John Doe laat verklaren, dat hij op Kerstnacht van het stadhuis zal springen, als men niet naar hem wil luisteren. Men luis tert echter, volgt zijn advies, verzoent zich met nare buren en andere vijan den, kortom: men gaat de naasten liefde beoefenen. De fictie John Doe moet werkelijkheid worden en die werkelijkheid is een uitgerangeérde honkbalspeler (Gary Cooper), die voor de microfoon en op vergaderingen toespraken houdt, door de ambitieuze journaliste geschreven. Dan komt de kink in de kabel. De rijke heer Norton wil de talloze volgelingen van Doe in een politieke partij verenigen en als Doe zich daarvoor niet leent, verstoren de handlangers van Norton de gigan tische meeting, die de partij had moe ten oprichten. John wordt uitgeschol den. Men veracht hem en hijzelf ver acht de journaliste, op wie hij verliefd was geworden. Radeloos en verlaten op het moment, dat hij in zijn door hem verkondigde idealen ging geloven, wendt hij op Kerstavond de schreden naar het stadhuis, maar zoals wij ver wacht hebben, komt de ondernemende jongedame hem op het laatste nipper tje redden met een liefdesverklaring en de verzekering, dat alle John Doe s Advertentie SPECIAAL KERST-MENU i 4.75. Ie en 2e Kerstdag. Gelieve vroegtijdig te bestellen. JANSWEG 20 TELEF. X7630 van de Verenigde Staten met hem door dik en dun zullen gaan. Ja, een beetje Amerikaans is het wel en zij, die op het standpunt staan, dat luidruchtigheid en sensa tie ook het goede behoren te die nen. kunnen hier aan hun trekken komen. In alle geval kan men Capra nageven, dat hij een welverzorgde film heeft gemaakt, die over het al-' gemeen zeer boeiend vertelt en de elementen van de sensatie en de sentimentalïteiten handig verweeft met die van de grap en'de deugd. Nadat het Rembrandt Theater zijn laatste vernieuwing in 1930 onderging, hebben de architecten F. Kramer en J. M. Balabréga thans een geheel nieuw interieur geschapen. Maandenlang is er stukje voor stukje aan gewerkt om het bedrijf niet te stagneren. Maar nu is er dan ook een modern theater ontstaan, waarop Haarlem trots mag zijn. Wie de1 hall binnentreedt ziet al de prachtigg, metamorphose. Detailleringen zijn ook in de zaal achterwege gelaten. De archi tecten hebben hun kracht gezocht in een» impressie van kleur en spelen met licht- mogelijkheden. De ventilatie is ver beterd, zoals de verwarming. De struc tuur van de voorgevel is onveranderd gebleven. Met een kleine, intieme plechtigheid, tijdens welke echter vele mooie en waarderende woorden gespro ken werden, is de bioscoop heropend, zonder gesloten te zijn geweest. Zo doen we in deze tijd. De opbrengst van een avondvoorstel ling op a.s. Vrijdag zal bij gelegenheid van de heropening aan het comité „Stille Armen" worden overgedragen. Het was de meisjes van „Sancta Maria", die gistermiddag in het Sint Bavo-gebouw bijeen waren, aan te zien, dat zij hard gewerkt hadden. Zij kunnen echter nog meer dan alleen hard blok ken, dat bewees de geslaagde opvoering van het Kerstspel, dat onder leiding stond van mejuffrouw Leonie Molken- boer. In de eerste taferelen werd de liturgie van de vier Advents-Zondagen gesym boliseerd door zang. voordracht en dans. Ida Rooyers vertolkte op stijlvolle wijze de rol van Maria en declameerde met fraaie stem een gedicht van Anton van Duinkerken. Het koor van de „Dami- aatjes", dat reeds bekendheid verwierf door het optreden voor de radio, zong tijdens de taferelen verschillende Kerst liederen. In het begin ging het een en kele keer niet zuiver gelijk, maar over het algemeen stond de zang op een hoog peil. Onder leiding van Trees Herben voer den enkele meisjes religieuze dansen uit. Elsje van der Laan danste een ballet op de Gregoriaanse muziek van de derde Zondag van de Advent. Het rhythme van deze muziek is. naar onze mening, niet zo geschikt voor een ballet en het was voor haar dan ook een te moeilijke op gave. De variaties op het Largo van Handel leenden zich hier beter voor en evenals bij de andere danseressen kwam toen de élégance van het ballet eerst goed tot haar recht. In de huiskamer van de familie Da rn iaan maakt de enigszins liturgische sfeer p'aats voor een luchtig en gezellig toneeltje. De vader, die gemoedelijk de krant zit te lezen, staat plotseling op plukt aan zijn baard en stelt dan aan moeder en de kinderen voor, zich met zang en voordracht op het naderend Kerstfeest voor te bereiden. Op het hoogfeest van Kerstmis zitten huisgeno ten en vrienden aan een welvoorziene dis, en na het eten wordt op geestige wijze uitgebeeld, hoe men in de familie kring het Kerstfeest kan vieren. Voor deze jeugdige speelsters was de omgeving van de huiskamer goed ge kozen; zij konden zich volkomen geven, improviseerden naar hartelust, kortom zij konden „doen alsof zij thuis waren". Hiervan profiteerden zij dan ook met veel succes. Conny van Belle was de eerbiedwaardige vader, die zich in de pruikentijd moest verplaatsen, om haar vrouwelijke haardracht te verbergen. Ook de meisjes, die, gestoken in jacquet, de rollen van oom Gred en oom Nick speelden, hadden nogal eens moeilijk heden met het roken van een sigaret en andere uitingen van mannelijke waardigheid. Met moederlijke tact en bezorgdheid hield Carla Spaas orde on der dit rumoerig stel kinderen, van wie de jongen, die Erie de Noorman las, wel de meeste zorgen baarde. De familie was echter niet alleen rumoerig, maar ook muzikaal. Het hoogtepunt was ongetwijfeld het me nuet van Mozart, dat zeer gracieus gedanst werd door Marleentje An- driessen en Coby de Jong. Deze laat ste actrice blonk ook in haar herders- rol uit door simpel en ongedwongen, maar daarom juist zo suggestief spel. Ria Lucas zong begaafd en met een voortreffelijke Franse uitspraak de sopraanpartij van het lied „La patrie des hirondelles", waarvoor van de so liste een goed ontwikkelde zangtech niek vereist werd. Speciale vermelding verdient ook nog de pianiste Tonny Broersen, die in het menuet van Mozart brillant spel ten gehore bracht en in „Weihnachtsglocken" sprankelend het lied van het carillon vertolkte. Het eerste optreden van het school- orkest is helaas geer, geslaagd debuut geworden. De verschillende instrumen- Advertcntie 4 jf De UW verzorgde Woensdag twee Kerstmiddagen voor de ouden van da gen. De presidente, mevrouw J. van NispenVan Wely, sprak het openings woord, waarna het dameskoor „ZIGEA" op het podium verscheen. Op niet on verdienstelijke wijze werden voor de pauze uitgevoerd een Kerstcantate van Cath. van Rennes en een drietal Duitse Kerstliederen. Na de pauze voerden» scholieren onder leiding van de heer Van Mechelen een Kerstspel op, dat de aanwezigen in de sfeer van de tijd bracht. Vervolgens was het weer de beurt van het dameskoor om op te tre den. Vier Nederlandse Kerstliederen werden ten gehore gebracht. Aan het slot van de middag werd dank gebracht aan allen, die aan het programma had den meegewerkt. Medegedeeld werd nog, dat steeds meer ouden van dagen interesse krijgen voor de bijeenkomsten, die door de UW worden georgani seerd. Vanwege de grote belangstelling heeft men deze middag dan óók in tweeën moeten splitsen en twee keer het programma op moeten voeren. De heer W. Happé, wethouder van Sociale Zaken, was ook nog wel aanwezig. Vrijdag, 23 December, zal tussen 2 en 3 uur bij het Openbaar Slachthuis vrijbank- vlees worden verkocht aan houders van de knipkaarten genummerd 201 tot en' - met 400. De heer F. C. Kuipers uit Haarlem, slaag de voor het doctoraat examen geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De hall van het vernieuwde Rembrandttheatet te Haarlem. ten harmonieerden niet erg best en het zou 't orkest zeker ten goede ko men, als er in de bezetting geen mond harmonica's voorkwamen. Ook het spel van de guitaren was te lusteloos voor dit menuet van Haydn. Het is echter niet juist om van dit jonge ge zel schap een perfecte uitvoering te verlangen, want we zouden aan hun vrolijke jeugd getwijfeld hebben, als er geen enkel vals toontje geklonken had. In haar slotwoord bedankte de rec trix zuster Christiana speciaal mejuffr. Leonie Molkenboer en zuster Hoogen- bosch, die het koor op de piano be geleid had. Wij stemmen gaarne in met de woorden van zuster Christiana, die aan het eind van deze geslaagde middag zei: „In ons aller hart is van middag een vreugde aan het zingen ge gaan. Dit was een prachtige voorbe reiding op het Kerstfeest, te meer om dat de kinderen van onze school dit ons geboden hebben. Want juist dit kinderschap hebben zij ontvangen door het grote gebeuren van het Kerst feest." v. B. Op Tweede Kerstdag Terrasvogel? VI tn r ZSGO—GVO SuccesADO WMSVelsen DSS—WMHO IEV—Or. Zwart Onze GezellenNAS TYBB—Hillinen HillegomSJC BSMRouwkoop Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573 Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoeken de club 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Alle inzendingen, die na Zaterdag ochtend 9 uur binnenkomen, worden onherroepelijk terzijde gelegd. De Haarlemse rechtbank deed vanmor gen uitspraak in de Enschedé-affaire. De verificateurs van dit bedrijf, de 31-jarige J. M. v. B. en de 43-jarige C. K., die veertien dagen geleden ter zake van verduistering van duizenden bonnen te rechtstonden, werden conform de eis van de Officier van Justitie veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf De 50- jarige P.T.T.-ambtenaar J. W., die de bonnen buiten het bedrijf had gebracht en had verkocht, kreeg eveneens con form de eis anderhalf jaar. De 53-jarige koopman J. F. W. V. werd wegens heling een voorwaardelijke straf van twee maanden met drie jaar proeftijd opge legd. De eis was negen maanden en drie jaar proeftijd. Negen maanden gevan genisstraf is het vonnis van de 44-jarige meubelmaker G. J., tegen wie wegens heling een jaar is geëist. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de gerucht makende zaak der beheerders van de Beatrix-kliniek, waarmede zij zich veer tien dagen geleden ruim acht uur heeft beziggehouden. Verdachten was tenlaste- gelegd verduistering van gelden toebe horende aan de Staat der Nederlanden. Daarnaast hadden de eigenaars van de kliniek een civiele vordering van f 30.000 tegen het beherende echtpaar K. inge steld. Tijdens de zitting liet de Officier van Justitie, die tegen het echtpaar een gevangenisstraf van acht maanden eiste, een der kroongetuigen wegens meineed ill arrest te stellen. De rechtbank verklaarde niet de over tuiging te hebben noch het bewijs in handen te hebben, waaruit de verduis tering zou kunnen worden vastgesteld en concludeerde mitsdien tot vrijspraak. De verdediger mr. Roggeveen achtte in zijn peidooi de tenlastgelegde feiten noch formeel, noch materieel bewezen. De advocaat van de eigenaars der kliniek, mr. Kalbfleisch, deelde mede, dat de vordering van f 30.000 gehand haafd blijft. Zaterdag 7 Januari, 's avonds kwart over acht. geeft Katholiek Overveen voor de leden en hun huisgenoten in „Domi" een Driekoningenbal. De R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" zal Woensdag 18 Januari voor Katho liek Overveen een opvoering geven van het toneelstuk „De man, die terug- De vereniging „Bosch en Vaart" heeft voor deze week een etalage-wedstrijd georganiseerd. Bna 50 winkeliers in dit stadsdeel nemen aan deze wedstrijd deel. Mevrouw mr. E. van EekThiel, die zitting had voor de P.v.d.A., heeft we gens gezondheidsredenen bedankt als lid van de Haarlemse gemeenteraad. Haar opvolger is de heer J. P. van Êysden. Aan de Kerstuitvoering, die Vrijdag avond om 8 uur zal worden gegeven in de Remonstrantse Kerk aan de Prins Hendrikstraat/Wilhelminastraat, door het Gemengd Koor „Polyhymnia zal medewerking worden verleend door mej. Didi Sanders, mezzo-sopraan, en de heer J. D. Boeke, organist. Een inleidend woord zal worden uit gesproken door de weleerw. zeergel. heer dr. W. R. M. Noordhoff. Van de Radio Technische School aan de Kleine Houtweg slaagden voor de landelijke examens radiotechnicus en -monteur van het Ned. Radio Genoot schap onze plaatsgenoten P. I. van Leeuwen, H. J- P. Schutter, M. J. Sis termans, J- C. van Weerlee, J. Bosman, H. Cool, G. A. van Hcnsbergen, J. W. Brasser, G. A. Breems, P. M. P. Tromp en W. de Goede. De heren E. Beverwijk, A. Helmus, A Gerz en J. Bosman slaagden voor het examen Rijkscertificaat radio-telegra fist BIOSCOPEN: Rembrandt: Ninotchka (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Fregola (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De ver strooide professor (volw.K 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Frans Hals: Zoölogica ((a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Gij zult niet stelen (a.l.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Vliegen de vuisten (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 22 December: Concertgebouw: Kerstconcert Jeugdkoor „Inter Nos", 8 uur, in de Tuinzaal: Piano recital door Ans Bouter en Miep van Luin, 8 uur. Vrijdag 23 December: Concertgebouw: Piano-recital door Jan 8 uur. Smeterlin (Chopinprogramma) Katholieke keuring films: De K.F.C. heeft de films, die vanaf Vrij dag in de Haarlemse bioscopen gaan draaien, als volgt gekeurd: John Doe 14 jaar (Rembrandt); Maar Julia toch alle leeftijden (Palace); De verstrooide profes sor volwassenen (Luxor); Die dwaze mr. Jones alle leeftijden (Frans Hals;; Meneer de gouvernante alle leeftijden (City); Grote treinroof 14 jaar (Spaarne). Bij ons bureau zijn de volgende gif ten binnengekomen: S. loterij 5. J. S. te H. 2,50; J. B. 1.—; N.N. 2,50; C. v. W. 5.—; M. H. B. 2,50; G. L. H. 2,50; C. v. d. B. 15.—; Mevr. L. 5.—; J. W. en T. V. 25.—; J. S. 10.—; Dl. 1.—. Totaal 2583,70. U kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en vermelding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J. v. d. Wiel (post agentschap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaas, (postagentschap). Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn (postagentschap), Kruistochtstraat 54. Hedenmorgen heeft de heer J. A. Luyten wegens het bereiken van de R.K. ULO-school aan de Gedempte Oude Gracht. Te zijner intentie droeg pater Bu^p uit Den Haag in de St. Jo- zefskerk om negen uur een heilige mis op. Daarna had in het gebouw de Burgt een huldiging plaats. De eerste spre ker was plebaan mgr. F. Filbry, die met waarderende woorden over de ver diensten van de afscheid nemende sprak en hem een enveloppe met in houd aanbood. De heer W. Schoenma kers, inspecteur van het L.O., sprak over zijn prettige samenwerking met de heer Luyten, terwijl de oud-inspecteur, de heer H. v. d. Weyer, herinneringen uit vele jaren ophaalde. Daarna was het woord aan deken J. J. A. Kuilman, die werd gevolgd door de heer Schepers van de Jeröenschool in Haarlem-Noord, die erop wees, welk een werk de heer Luyten heeft gedaan voor de oprichting van deze school. Het woord voerden nog de heer Spronk van de Nieuwe Grachtschool, de heer van Baelen, de opvolger van de heer Luyten, en de heer Paters, die namens leraren me vrouw Luyten bloemen en een fruit mand aanbood. De Nederlandse Raffinaderij van Pe- troleumprodücten herdenkt 29 December a.s. het 40-jarig bestaan van haar fabriek aan de Spaarndamseweg te Haarlem. Des middags recipieert de directie en des avonds zal het personeel in feestelijke stemming -bijeen komen. Ter gelegenheid van dit jubileum is een bijzonder fraai uitgevoerd boek werk verschenen, waarin de betekenis van dit bedrijf voor Haarlem duidelijk tot uitdrukking komt. De victorie begon in een apotheek op het Frans Halsplein, waar de heer L. Schoorl Sr., de vadar van de huidige eigenaar, witte pharma- ceutische vaseline wist te bereiden door het raffineren van een destillatie-residu van speciale aardoliën. Met de heer Van Doorn begon hij een proeffabriek in een loods aan de Regulierstraat. Op 2 April 1913 werd een nieuwe fabriek gebouwd aan da Spaarndamseweg, waar de pro ductie begon met tien ton per week. Langzamerhand groeic^p de fabriek en kwamen meer fabrikaten op de markt. f.V.WAV.VV, V,%W.V.V.V.WAV.WAV.W.\WA"AW^%". Cakemeel per pakje 0.19 Zelfrijzend bakmeel per pondspak 0.39 Patentbloem per pak 0.28 Bloem per pond 0.21 Geconf. vruchten per ons 0.55 Geconf. peren per ons 0.25 Citroenrasp per ons Slaolie los per fl Slaolie Duyvis per fl. Krenten per ons Rozijnen per ons 0.25 1.55 1.80 0.19 0.19 Amandelen per ons 0.55 Zoete witte wijn 1-20 Bessenwijn per fl1-20 Pamèra Rode, p. fl2.25 Saranto Vermouth per Liter 2.00 Griekse muscaat p. fl. Rode Oude Port p. fl. Ouds advocaat p. fl Kersen op sap per Liter 4.20 4.05 4.05 1.55 WVWVWWWWAW.WAV/rtV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2