HEILIG JAAR MOET EEN JAAR VAN INKEER WORDEN H Tweede Kamer over loon- en prijspolitiek NEURENBERG maakt weer blikken trompetten, auto's, tremen en poppenhuizen BRABANTSE DIEVENBENDE VOOR DE RECHTER ORGANISATIES OVER VRIJWILLIGE LOONSVERHOGING Woningbeleid en rechtspraak Volgend jaar de nieuwe uitvindingen Tot hoofd en hart ER ZIJN 1200 PRIESTERS GEARRESTEERD Het weer HAMER EN TROFFEL VOOR Z.H. DE PAUS „Gelukkige tussenweg" Kinderbijslag kleine zelfstandigen Haar kinderen ontvoerd VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24648 KERSTBOODSCHAP VAN DE H. VADER In Afrika bloeit de Kerk op Communistische betoging te Rome verboden Audiënties voortgezet Uitzendingen Radio-Vaticana Kerstboodschap en opening H. Jaar mmm §Mjt Een in theorie algemene verhoging, die in de practijh niet zo algemeen zal blijken aldus minister Joekes DE KERKSTRIJD IN TSJECHOSLOWAKIJE VRIJWEL GEEN REGEN OP KERSTMIS VERTREK DR. HIRSCHFELD Van E.V.C. naar O.V.B. K.A.B. rekent op medewerking van alle ondernemers Overwerk belastingvrij Van het derde kind af Urn met aarde van 22 erevelden Morgen op Schiphol Moeder en helper in vrijheid gesteld AUTOBOTSING TE OEGSTGEEST Eén dode, drie zwaar gewonden WALVISSEIZQEN BEGONNEN Van fabriehsdiefstal tot roofoverval MANNEN OP DEACHTERGROND West-overval mislul NIWIN-Kerstprogramma's voor militairen BUREAUX SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumohiusstr. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 330 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerriqter Hoofdredacteur: Drs. H W M van Ruik Wnd. hoofdredacteur! W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden meoedeiinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -booate De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder ooqave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 132 per maand, f 4.55 oer (wartaal Z. H. de Paus heeft vandaag in zqn jaarlijkse kerstboodschap verklaard, dat het Heilig Jaar vooral de gelegenheid zou bieden voor de godsdienstige vernieuwing van de moderne wereld. In zijn toespraak beantwoordde de Fans de kerstgroeten van het college van kardinalen. Het Heilig Jaar, aldus de Paus, moet het jaar van de grote inkeer worden. De H. Vader sprak de hoop uit, dat de opening van het Heilig Jaar op de gehele mensheid van invloed zou zijn. De Paus sprak vanuit de zaal in het Vaticaanse paleis, waarin de consistories gehouden worden. De Paus wees op de vooruitgang, welke de Kerk geboekt heeft in som mige delen van de wereld, in het bijzon der in Afrika. Maar, zo zei hij, wij mogen onze ogen niet sluiten voor de ernstige gevaren, waartegenover de godsdienst in som mige landen van Europa en Azië en in het uitgeputte China staat. Tengevolge van de rampen, die door de mensheid zijn veroorzaakt, bevinden zich overal wezen, weduwen en moe ders, die een zoon of echtgenoot thuis verwachten, een thuiskomst, die wel licht nooit zal plaats hebben. In het Heilig Jaar moet de mens ver gevensgezind zijn, aldus de Paus. „Komt naar Rome, waar wij u met open armen ontvangen, naar Rome het vaderland van iedere christen." „Al zijn in vroeger tijden van de Hei lige Stoel oproepen tot eenheid uitge gaan, toch willen wij die bij deze ge legenheid nog hartelijker en nog vader- Een delegatie van Italiaanse arbeiders. bestaande uit een tramconducteur, een metaalarbeider, een drukker, een boe renarbeider, een klerk van een ministe rie, een metselaar, een kleine boer en een winkelmeisje, heeft gisteren aan Z.H. de Paus de uit ivoor en goud ge maakte hamer en troffel overhandigd, waarmede de H. Vader Zaterdag de Hei lige Deur van de Sint Pietcr zal openen. Met dit symbolische gebaar zal de Paus het Heilig Jaar inluiden. Duizenden Italiaanse en buitenlandse arbeiders hebben ieder tien lire bijge dragen voor de hamer en de troffel, die fraaie werkstukken zijn. De werktuigen zijn versierd met de emblemen van de voornaamste ambachten. 'Zij werden in een doos van esorenhout, ingelegd met zilver, aangeboden. Het is voor de eerste maal in de ge schiedenis, dat de hamer en troffel voor de opening en sluiting van de Heilige Deur door een arbeidersorganisatie werd aangeboden. De arbeiders boden de Paus ook twin tig in leer gebonden boekdelen aan met de namen van duizenden arbeiders die in de kosten van hamer en troffel had den bijgedragen. De politie van Rome heeft de commu nisten gisteren verboden op Zaterdag tegelijkertijd met de plechtige opening van het Heilig Jaur in het Coiosseum een vergadering te beleggen. Vaticaanse autoriteiten onthullen, dat er bij de Paus op is aangedrongen om enige ontspanning te nemen in de laat ste dagen voor het Heilig Jaar morgen geopend wordt. De Paus stond er echter op zijn dagelijkse audiënties voort te zetten en groepen gelovigen te ontvan gen, die speciaal naar Rome zijn geko men om .morgen de plechtigheid bij te wonen. Hoewel zijn plichten en de voorberei ding van het Heilig Jaar steeds meer, van hem eisen, neemt de Paus er nog steeds de tijd af om persoonlijk met iedere bezoeker te praten. Personen uit de omgeving van de Paus zeggen, dat hij op het eind van iedere dag moe schijnt te zijn, doch dat iedere ochtend zijn vi taliteit is teruggekeerd. In de Kerstnacht zal de H. Vader de Nachtmis opdragen in de St. Pieter, zo is gisteren door het centrale comité van het Heilig Jaar meegedeeld. Radio Vaticana zal hedenavond om 19.45 uur op de golflengten 50.26, 48.47 en 41.21 meter de Nederlandse vertaling uitzenden van de Kerstboodschap, die Z. H. de Paus hedenmorgen om 11 uur tot de wereld heeft gericht. De plech tigheid van de opening der H. Deur van de Sint Pieter op Zaterdag 24 December zendt Radio Vaticana eveneens uit en wel van 9.45 tot 11.15 uur 's ochtends ,op de golflengten van 41.21, 31.10, 25.55 en 19.87 meter. Op 25 December om 20.30 uur zendt Radio Vaticana het oratorium „II Natale di Rcdentore" van Mgr. Lo renzo Perosi uit op de golflengten 50.26. 48.47, 41.21 en 31.10 meter. lijker herhalen, gedreven als wij zij'n door de invocaties en smeekbeden van zo vele. over de gehele wereld ver spreide gelovigen die, na de tragische en droevige gebeurtenissen die zij onder gaan, hun ogen richten op deze zelfde Heilige Stoel als het reddende anker voor de gehele wereld", aldus de Paus. De Heilige Vader eindigde zijn toe spraak, die 40 minuten geduurd had, met zijn Apostolische Zegen „voor alle mensen van goede wil". j'u,,.,,' ijjjK ii. v,r 'r'.'j i Door een defect aan de remmen vloog een vliegtuig over het vliegveld var. Chicago heen en landde op de drukke Ciceroweg. Geen der 25 passagiers werd gewond, maar het verkeer over de weg lag gedurende enige uren stil. (Van onze parlementaire redacteur) Bjj de wonderlijke capriolen, die de Tweede Kamer maakt om alle begrotings hoofdstukken te behandelen en bovendien nog alle andere hoogst gewichtige en ingewikkelde onderwerpen, en dan toch nog voor het Kerstreces klaar te zijn, zat zij vannacht nog aan de algemene beschouwingen over Sociale Zaken, terwijl zij 24 uur van tevoren de afdeling Volksgezondheid reeds had be sproken, en de dag van gisteren alsmede het grootste deel van de avond had gewijd aan een debat over de loon- en prijspolitiek naar aanleiding van het perscommuniqué, dat de regering daarover gistermiddag had uitgegeven. De algemene beschouwingen kregen op die manier na dit loondebat wel veel van een formaliteit, doch de hele wijze, waarop de Kamer dit jaar de begroting behandelt, laat al duidelijk merken, dat het een plichtpleging is, waaraan men beslist geen overdreven waarde moet toekennen. Verreweg het interessantste was dus het debat over het regeringscommuni qué, waarvan men de inhoud reeds kent. Het was wel bijzonder actueel. De kran ten waren nog niet verschenen, waarin het communiqué was afgedrukt, toen de Kamer er al over aan het debatteren was. En dan nög wel over een perscom muniqué. Het moet toch wél waar zijn, dat de Overheid in ons goede land niets tegen de pers heeft. Tenminste niet in- zoverre zij die zelf schrijft. Het werd overigens geen fel bewogen debat, aan gezien de partijen het vooraf in de Stich ting van de Arbeid reeds met elkaar eens waren geworden, hetgeen op zichzelf een groot voordeel is, maar het ontegenzeg- lijke nadeel oplevert, dat men er in het openbaar niet een zo heel diepgaande verantwoording meer van te horen krijgt. Men deed vanuit de Kamer de regering nog wel een aantal vragen, doch het geschiedde op een toon die deed ver moeden, dat men de antwoorden ten naaste Dij al wist. Het belangwekkendst waren wel de uiteenzettingen, die-de ministers Joekes en v. d. Brink gaven. Daarbij was een van de voornaamste punten de vraag of deze loonsverhoging van vijf procent bij wijze van toestem ming verleend moet worden dan wel bindend behoort te worden opgelegd. Van zichzelf was het een echt punt, waarom een verbeten strijd in de Ka mer gevoerd zou kunnen worden, doch aangezien men het al eens is geworden, werd er nog maar heel weinig over ge zegd. De Maasbode heeft onlangs vast gesteld, dat niet meer de regering doch de vakbonden de politiek uitmaken. Dit werd door de heer Andriessen gister middag heftig ontkend. Er wordt in ons land slechts overleg gepleegd. Dit is nu allemaal goed en wel en wij willen geenszins ontkennen, dat men in Neder land naar goed Nederlandse aard over leg pleegt. Maar in zulk een loonkwes- tie kan men toch nauwelijks meer vol houden, dat dit gewichtig onderdeel van sociaal-economische politiek wordt vast gesteld uit het gedane overleg tussen de regering en de Staten-Generaal. Integen deel, het is heel ergens anders vastge steld en het wordt door de Volksverte genwoordiging hoogstens bevestigd. Fei telijk is hier een soortgelijk proces gaan de als op het gebied der buitenlandse politiek en het Indonesisch beleid. Ook daar voltrekt de materiële beslis sing zich grotendeels buiten de Volksver tegenwoordiging. Alleen: in het geval van het sociaal-economisch beleid hoort men de Kamer daar niet over klagen, omdat in dit geval de partijen, waarmee de direct bij de kwestie betrokken volks vertegenwoordigers verbonden zijn, wel degelijk rollen vervuld hebben in het overleg, terwijl ten dele zelfs diezelfde volksvertegenwoordigers, zij het niet in hun kwaliteit als Kamerleden, in de on derhandelingen hebben meegesproken. Wij laken hiermede het verschijnsel niet. Wij signaleren het, als een symp toom te meer voor het inboeten aan werkelijke betekenis van de Volksver tegenwoordiging. Maar om pu terug te keren tot de kwestie van verplichte of vrijwillige loonsverhoging, men heeft het over en weer goed gevonden dat de regering haar in beginsel vrijwillig heeft gemaakt Dr. Fsenicka, de juridische adviseur van Mgr. Beran, die onlangs als vluch teling in Beieren is aangekomen, heeft gisteren verklaard, dat 1200 Tsjechische priesters gearresteerd werden tijdens de recente felle communistische campagne tegen de Kerk. Hjj verklaarde afgelopen Zondag ge vlucht te zijn omdat hij vernomen had, dat hjj gearresteerd zou worden. Voorts verklaarde hij, dat niettegen staande de beweringen van de Tsjechi sche regering dat een vredelievende overeenkomst bereikt was, de strijd van de Kerk tegen de communistische con trole in het geheim voortgaat. Het kerkbezoek is toegenomen en de priesters doen alles wat zjj kunnen om het verzet tegen de communisten te steunen. Soms zijn priesters in staat anti-com munistische opmerkingen in hun preken in te lassen, zo zei hij. Dr. Psenicka zei, dat Mgr. Beran nog steeds gevangen zit in zijn eigen paleis, hoewel hij zich in het paleis vrijelijk kan bewegen, met uitzondering van de bureaux, die hij niet mag binnengaan Deze zijn overgenomen door de autori teiten van de communistische regering. Maar hij slaagt er nog steeds in door geheime kanalen een Herderlijke brief naar buiten te smokkelen en sommige priesters wagen het deze brieven in hun kerken voor te lezen, aldus Psenicka. Hij zei ten slotte, dat de kruisbeelden in de scholen vervangen zijn door af beeldingen van Stalin en van Gottwald door slechts toestemming te verlenen tot verhoging der lonen, zij het dat zij er zeer op aandringt, dat dit ook gebeuren zal. Daarnaast staat de mogelijkheid open, dat de Rijksbe middelaars de loonsverhoging opleggen in die gevallen, waarin bedrijven er niet toe willen overgaan en niet waar kunnen maken, dat zij er werkelijk niet toe in staat zijn. De regering motiveert deze procedure ais een eerste begin van terugkeer naar vrije loonvorming, die uiteraard uit vrij overleg moet voortkomen. Dit «s natuurlijk wel een dierbaar motief, doch het ontslaat ons niet van bepaalde vra gen. Minister Joekes noemde dit systeem een gelukkige tussenweg. Het gevaar, dat door verplichting wordt meegebracht, is werkloosheid. Men kan daartegenover stellen, dat het gevaar van vrijwillig heid staking is. die wij evenmin kunnen gebruiken. Die kans lijkt ons nog niet zo volstrekt denkbeeldig, als men be denkt, dat de bewijslast thans in eerste instantie ligt bij de werknemers, die Verwachting tot Zaterdagavond: Mistig of nevelig overwegend droog weer met weinig wind en ia- ter enkele verspreide opklaringen. Iets kouder. Zon: 8.47—16.32. Maan: 12.03—22.91. De kans is groot dat het weer met de Kerstdagen tamelijk rustig zal zijn. Plaatselijk zal er wel, aldus deelt het K. N. M. I. te De Bilt mede, nevel or mist voorkomen, maar er zullen ook perioden met zonneschijn zijn. Ook ver wacht men vrijwel geen regen. De tem peraturen kunnen tijdens nachtelijke opklaringen hier en daar wel weer tot even onder het vriespunt dalen, voor namelijk in het Zuiden en Oosten van het land. daarmee wel in een moeilijke positie komen. Men wil kennelijk het gebaar makej van een in theorie algemene verhoging, die in de praktijk wellicht niet zo alge meen zal blijken zeker niet voor de midden- en kleinbedrijven, waarvan ons land er zovele telt als het zich op het eerste gezicht laat aanzien en wellicht ook niet dc volle 5 procent zal omvatten, die zqn toegestaan. Vervotc ox, oao SJ De te benoemen Hoge Commissaris voor Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, zal met dr. Weisglas, die hem als advi seur is toegevoegd, Zaterdagavond naar Indonesië vertrekken. De afdeling Eindhoven van de E.V.C., die uit deze Eenheidsvakcentrale is getreden, heeft zich thans aangesloten bij het Onaf hankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B. De Katholieke Arbeiders Beweging deelt naar aanleiding van net commu niqué van het ministerie van Sociale Zaken inzake de vrijwillige loonsverho ging mede, dat zij zich met het resul taat van het overleg kan verenigen. De bedoeling was, dat de prijsstijging diende te worden gecompenseerd, om dat in de tegenwoordige omstandighe den het levenspeil van de arbeiders haars inziens niet mocht worden ver laagd. Dit betekent, dat de door de re gering mogelijk gemaakte 5 procent loonsverhoging algemeen dient te wor den toegepast. Het K. A. B.-bestuur rekent er op. dat alle ondernemers grote zowel als klei ne hun medewerking zullen verlenen opdat op 1 Januari c.k. het accoord tus sen regering en bedrijfsleven zal wor den verwezenlijkt. „Eindelijk na langdurige besprekingen is het resultaat van de onderhandelingen met de overheid inzake lonen en prijzen bekend geworden", aldus het Christelijk Nationaal Vakverbond. De compensatie, die in de bekendmaking wordt genoemd, namelijk 5 procent verhoging van het loon voor arbeiders van 23 jaar en ouder, verhoging van de noodwetvoorziening ouden van dagen en doorwerking in dc sociale verzekering, geven blijk van ver antwoordelijkheidsbesef ten opzichte van het gehele Nederlandse volk. De economisch-zwakke bedrijven, maar ook de on-sociaal voelende werk gevers zullen nu trachten een toepassing van bedoelde loonsverhoging te vermij den. Het hoofdbestuur van het N. V. V. heeft met teleurstelling kennis genomen van het standpunt der werkgevers De voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruyn, heeft op een te Eind hoven gehouden vergadering medege- gedeeld, dat de regering voornemens is extra-inkomsten uit overwerk belas tingvrij te laten. Minister Joekes heeft in de afgelopen nacht in de Tweede Kamer medege deeld, dat de regering meent, dat op korte termijn iets moet gebeuren vo»r de grote gezinnen der kleine zelfstan digen. Dit zal een noodvoorziening zijn, volgens welke een bijslag zal worden gegeven van het derde kind af. De hoogte der uitkering zal de helft zijn van die, welke aan loontrekkers wordt uitgekeerd. Er wordt een inkomengrens gesteld. De middelen voor deze nood voorziening worden genomen uit 's Rijks kas, zonder premiebetaling. Het ontwerp is in voorbereiding en zal op korte termijn worden ingediend. Met het vliegtuig uit Batavia, dat Za terdagmiddag 24 December omstreeks 13 uur op Schiphol verwacht wordt, komt een urn met aarde van elk der 22 ere-velden van de Indonesische Archipel naar Nederland. Hiermede worden ge symboliseerd de offers, welke burgers zowel als militairen daar te lande heb ben gebracht in de strijd tegen Japan en voor vrede en recht. Een comité zal op Schiphol deze urn in ontvangst nemen en deze tijdelijk doen bewaren in de St. Jacobskerk te 's-Gravenhage. Het is de bedoeling, dat de urn later een plaats zal krijgen in het Nationaal Monument op de Dam te Am sterdam. Voor de Rotterdamse rechtbank heeft terecht gestaan de 30-jarige serveerster de G. uit Rotterdam, die ervan ver dacht werd, met behulp van de 25-jarige C. L. H. uit Rotterdam, haar twee kin deren van 3 en 2 jaar uit huize Berg- steyn te Hillegersberg, waar deze kin deren waren ondergebracht, te hebben ontvoerd. Op verzoek van de raadsman, mr. Ros en Jacobson, werd verd. direct in vrijheid gesteld: de zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rap port. De Officier van Justitie eiste tegen H. een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. Op verzoek van de verde diger stelde de rechtbank hem eveneens onmiddellijk in vrijheid. Donderdagavond om ongeveer 18.30 uur is op de grote Rijksweg in de ge meente Oegstgeest een ernstig auto ongeluk geschied. Een personenauto, bestuurd door B. J. Paasman, wonende te Haarlem, reed in de richting van Amsterdam; een personenauto, bestuurd door B. Beukema, wonende te Voor burg, in de richting Den Haag. Door tot nu toe onbekende oorzaak, reed de bestuurder van de auto, komende uit de richting Den Haag, plotseling naar links en kwam zeer vermoedelijk m volle vaart tegen de andere auto aan. De bestuurder van de uit de richting Den Haag komende auto, de heer B. J. Paasman. werd vrijwel op slag gedood. De heer Beukema, diens zoon en de 21-jarige mej. Reis uit Haarlem zijn in zeer ernstige toestand overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Donderdagavond tegen middernacht is een wagen van een Nederlander, die terugkeerde van een reis naar Duits land, even over de brug bij Gouda ge slipt. De wagen draaide enige malen rond en botste toen tegen het hek van de weg, waardoor hij aan een kant ge heel werd opengereten. De bestuurder bekwam geen letsel. Donderdag 22 December is in het Zuid poolgebied de walvisjacht begonnen, waar aan door meer dan honderd schepen van zes landen deelgenomen wordt, w. o. de Nederlandse „Willem Barendsz", met haar catchers. Bij de internationale conventie voor de walvisvangst is vastgesteld, dat er in het komende seizoen 16.000 eenheden gevangen mogen worden. Het seizoen eindigt op 7 April. Aan de jacht wordt deelgenomen door Britse, Zuid-Afrikaanse, Noorse, Russische, Japanse en Nederlandse walvisvaarders. electrische locomotief hebben geconstru eerd met een motor op ongeveer een vierde van de grootte van de gebruike lijke en kleiner dan een lucifersdoosje. Hij liet zien, dat dit motortje in staat is 35 wagons te trekken. En zijn rails breken of buigen niet, al trappen er ook honderden kindervoeten op. Neurenberg is bezig zijn oude roem poppenhuizen en poppenmeubelen, klein Op de vraag, waarom zo weinig nieuws als voornaamste speelgoedstad der wereld keukengerei, teddyberen en wollen hond- aan- de markt komt, antwoordde de se- te herwinnen. In fabrieken en honderden jes gemaakt. cretaris van de West-Duitse bond van kleine werkplaatsen maken Duitse ar beiders opnieuw die aardige speeldinge- tjes, die Duit te verkopen- Wan alles wordt er gemaakt, Maar iedereen in de speelgoedbranche sPeelOoedfabrikanten, T. Horn: 'eeiamge- jn Duitsland spreekt over „het volgend ,,Ja, ziet u, tot dit jaar waren de Duitse tjes, die Duitsland voorheen zo goed wist jaar» Want dan zullen de nieuwe u t Patenten onbeschermd. Als we dus iets vindingen aan de markt worden ge- nieu™\ ^ier hadden uitgevonden kon bracht, die men sinds het begin van de een fabrlkant ™der la'ldt het c. S"''-"-, oorW heeft nneesnaard n„itoioT,d namaken en we konden daar mets tegen kleine blikken trompetten tot ingewik- ?°r*°S heeft opgespaard. Duitsland "had doen„. kelde electrische treinen en filmprojec- oorlogstijd kanonnen harder nodig tie-apparaten. n SP f? "e oorlog afge- Van 12 tot 18 Maart zal te Neuren- De Neurenbergse speelgoedfabrikanten opcn was' m°esteni theepotten, braad- berg een grote speelgoedbeurs worden vervaardigen kleine speelgoedauto's, die pa.rl'Jen en andere dingen, die van het gehouden om deze nieuwigheden uit ge- op een uitgesproken commando begin- zelfde materiaal worden gemaakt als heel West-Duitsland te laten zien en nen te rijden en te stoppen, een auto- sP®elgoed, voorgaan. En daarom werd men verwacht, dat daar veel speelgoed- tje, dat keert als het ergens tegenaan voor speelgoed maar weinig materiaal inkopers uit het buitenland zullen botst of de rand van de tafel nadert, beschikbaar gesteld. komen. een ander wagentje, dat bij telefonische Maar dit jaar konden de speelgoed- De A.P.-correspondent kwam op zijn oproep uit een garage komt rijden, fabrikanten voor het eerst sinds de oor- tocht langs de fabrieken een oude baas scheepjes, die slechts eenmaal behoeven log metalen speelgoed gaan maken voor tegen, die zeide dat hij een onschuldig te worden opgewonden om een kwartier de Duitse markt en de Duitse vaders en slachtoffer van het geallieerde demili- lang te varen, muziekinstrumenten, moeders kopen dat speelgoed in zodanig tarisatieprogram voor Duitsland was. waarmee echt muziek kan worden ge- tempo, dat de fabrieken met nachtploe- Zijn specialiteit was n.L tinnen soldaat- maakt, stoommachientjes, die echte gen moeten werken om aan de vraag te jes, waarvan hij honderdduizenden ver kleine zaagjes of kraantjes aandrijven, voldoen. kocht in Duitsland en hele legers ex- bromtollen, waarmee je een wijsje Totdusverre echter is alle speelgoed, porteerde. Die tinnen krijgslieden zijn kunt spelen, een aap, die rondbuitelt dat de Duitsers maken, van oud model, nu in Duitsland taboe, want de gealli- als een acrobaat, dansende muizen meest volgens voor de oorlog verkregen eerden willen niet dat de Duitse kinder en muizen die naar een hoek van de patenten. tjes oorlogje spelen, omdat ze dat mis- tafel rennen, zich dan omkeren en in Bij een tocht langs de fabrieken in en schien zo leuk zouden vinden, dat ze een andere richting verder hollen, een nabij Neurenberg vond een correspon- later echt oorlog zouden gaan voeren, speelgoedauto, die op een afstand be- dent van Associated Press slechts één net als pa en opa. stuurd kan worden. fabrikant, die beweert dit jaar iets ge- En daarom moet de oude baas nu maar Verder wordt natuurlijk het gebrui- heel nieuws aan de markt te brengen, tinnen cowboys en indianen of voetbal- kelijke Kerstassortiment van poppen, Hij maakt speelgoedtreinen en zou een Iers maken. (Van een bijzondere medewerker) Bij de toepassing van de woon- ruimtewet wordt een verbeten strijd gevoerd tussen de rechter lijke macht en wat men „administratie" noemt: de overheidsorganen, in casu Burgemeester en Wethouders en Gede puteerde Staten. De woonruimte-wetgeving heeft' de doelmatige verdeling der woonruimte aanvankelijk aan de burgemeester, la ter aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. De rechterlijke macht greep herhaaldelijk in, door, rechts vragen beslissend, zich te plaatsen op de stoel van de administratie en de doelmatigheid van de genomen vorde- ringsbesluiten te beoordelen. Dit werk te dermate desorganiserend, dat de wet gever de wet herhaaldelijk heeft moeten preciseren om nog scherper te doen blijken van zijn wil, dat het woning beleid niet aan het oordeel van de rechterlijke macht onderworpen moet zijn. Tegelijkertijd werden in de wet grotere waarborgen voor de rechtvaar digheid en de doelmatigheid van de vorderingsbesluiten opgenomen: vorde ring kan slechts plaatsvinden na het advies van een veelzijdige, onpartijdige commissie uit de burgerij en als daar van zich één lid tegen de vordering erklaart, kan daartegen beroep wor den ingesteld bij Ged. Staten. Dit heeft evenwel niet kunnen be letten, dat men ook thans nog langs al lerlei wegen tracht rechtsvragen to construeren teneinde rechterlijke uit spraken uit te lokken die het woning beleid van Burgemeester en Wethou ders te niet doen. De Hoge Raad heeft daarin aanleiding gevonden om een arrest te wijzenwaarin uitdrukkelijk wordt verklaard dat de rechterlijke macht zich moet onthouden van een beoordeling van de doelmatigheid van een bepaalde vordering, omdat dit in de wet uitdrukkelijk uitsluitend aan Burgemeester en Wethouders en (in beroep) aan Ged. Staten is voor behouden. Desondanks neemt de stroom van processen, de toepassing van de woonruimtewet betreffende, nog steeds toe. De Overheid heeft daardoor zeker al millioenen guldens moeten uitgeven voor rechtskundige bijstand en proces kosten. De juristen varen hier wel bij! De lagere rechterlijke instanties ge ven, ondanks de duidelijke bedoeling van de wetgever en de uitspraak van de Hoge Raad, de strijd om de zeggen schap in het woonruimtebeleid niet op De presidenten van de arrondissements rechtbanken (in korte gedingen) en ook de rechtbanken en (in beroep) de gerechtshoven weten nog altijd juridi sche constructies te produceren waar door vorderingen van woonruimte fei telijk op grond van beleidsoverwegin gen krachteloos worden gemaakt. Het komt dan ook meer en meer voor dat bij voorgenomen vordering van woon ruimte, van de zijde van degene tot wie de vordering zal worden gericht, als intimidatie-middel wordt gebezigd de mededeling, dat men tegen de ge meente een proces zal beginnen. Zijn de bovengenoemde practijken reeds uit een oogpunt van eerbied voor de wet ontoelaatbaar, zij zijn dit nog meer uit sociale overwegingen. Het is nu eenmaal een feit, dat de econo- misch-zwakkere het in de rêchtsslrijd menigmaal moet afleggen tegen zijn meer met aardse goederen bedeelde te genpartij. Procederen kost nu eenmaal geld en als men kosteloos of tegen ver minderd tarief procedeert, dan heeft men in woonruimte-zaken wanneer de rechter formeel rechtsvragen doch in feite beleidsvragen beoordeelt niet altijd een gelijke kans tegen een tegen partij die over de middelen beschikt om de juridische excepties tot het uiterste te benutten. Wij zeggen dit. omdat h^i meer en meer voorkomt dat men niet alleen de gemeente dagvaardt in een proces betreffende woningvordering, doch ook degene te wiens behoeve ge vorderd is en die te goeder trouw de gevorderde woonruimte heeft betrokken. Deze wordt daardoor gedwongen in dat proces procureur te stellen. Het is al voorgekomen dat een dergelijk persoon toen de rechter de vordering onrecht matig had bevonden werd veroor deeld om aan de eigenaar de schade te betalen welke deze door de vordering zou hebben geleden! Het is niet zonder reden dat de wet gever het woningbeleid uitslui tend aan bestuursoi-g&nen 'Bur gemeester en Wethouders en Gedepu teerde Staten) heeft overgelaten. Het zwaartepunt van beoordeling van dit be leid ligt op sociaal terrein en deze colle ges beschikken ten deze over een ruime ervaring. Woningbeleid is niet te voe ren zonder gedegen kennis van plaat- iSeiijke toestanden en persoonlijke om standigheden. De juridische insteljing van de rechterlijke macht, getraind als deze uiteraard is in het beantwoorden van rechtsvragen, maakt het haar onmo gelijk aanaaent te schenken aan sociale en subjectieve overwegingen. Vandaar dan ook de spreuk: het hoogste recht is soms het grootste onrecht! Hier vindt men ook de verklaring voor het feit, dat de eigenaar van een woning bij de rech terlijke macht soms meer gehoor vindt dan voor een sociaal georiënteerd wo-> ningbeleid nuttig is. Dit wordt dan ook door huiseigenaren op allerlei wijzen benut. Wij moeten in dit verband nog een andere ongewenste toestand signaleren: er zijn huiseigenaren die niet in een voor hen ongunstige rechterlijke uit spraak berusten, maar dan zo ongeveer een juridische zenuwenoorlog tegen hun huurder beginnen. Deze wordt dan in kort geding voor de president van de rechtbank gedaagd en als deze de eige naar in het ongelijk stelt gaat laatstge noemde in beroep bij het gerechtshof en als dit hem geen succes oplevert, geeft hij geen kamp: op grond van andere excepties begint hij de huurder opnieuw te belagen, waarschijnlijk ook zonder succes. Maar de eigenaar verwacht ook geen voor hem gunstige rechterlijke be slissing, hij misbruikt de rechterlijke macht voor een ander doel: de huurder het leven zó zuur en zó duur te maken, dat deze de woning gaat ver laten. Ook hier legt dus de economisch zwakkere tenslotte het loodje, want hoe wel hij feitelijk in die processen een „voorpostgevecht" levert voor de ge meente (indien hij zich immers niet verweert, loopt hij kans op straat te worden gezet en moet het gemeentebe stuur voor onderdak zorgen), moet hij zelf dé proceskosten betalen en. dat is op de duur niet vol te houden Wij herhalen, wat reeds eerder in deze kolommen is betoogd: de wetgever be hoort door nog positievere voor schriften te beletten dat de rechterlijke macht feitelijk het woningbeleid van Burgemeester en Wethouders gaat corri geren; voorts behoren procedures om trent de ontbinding van huur-overeen- komstgn alleen dan aanhangig te kun nen worden gemaakt wanneer van de zijde van het gemeentebestuur is ver klaard, dat hiertegen uit oogpunt van doelmatige verdeling van woongelegen heid geen bezwaar bestaat en tenslotte dient een regeling te worden getroffen waardoor de gemeentebesturen in pro cessen tegen huurders en „ingevorder- öen", in nader te omschrijven revallcn aan laatstgenoemden rechtskundige bij stand kunnen verlenen. (Van onze Brabantse redactie) Een grote menigte op de publieke tribune was gisteren in de zaal van de Bossche Arrondissementsrechtbank aanwezig om getuige te zijn van de zaak tegen Nol de Brabander en zijn handlangers. Niet zozeer de ernst van de gepleegde misdrijven, hoewel die in sommige gevallen ook niet gering was, maar vooral hun groot aantal maakte deze zaak tot een van ongewone omvang. Het was begonnen in 1941 met diefstal van leer uit fabrieken. Via inbraken en roof overvallen bereikte de reeks met een mislukte aanslag op de Tuinbouw Bank aan de Hoofdweg te Amsterdam haar einde. Toen was het afgelopen met de 30-jarige bendeleider A. F uit Tilburg, die onder zijn kornuiten bekend stond als de Brabander. Eenenveertig personen waren bij deze zaken betrokken. De meesten van hen waren goede vaklui uit nette families. Economische overtredingen als clan destiene slachtingen en zwarte handel leerden hun de weelde van gemakkelijk verdiend geld kennen en zo kwamen zij van kwaad tot erger. Dat tenslotte dief stal met geweldpleging de zwaarste be schuldiging is, was slechts te danken aan zeer gelukkige toevalligheden, zoals tij dens de rechtszitting van gisteren bleek. In de ochtend werden de zaken behan deld tegen drie handlangers van Nol. De eerste, de 32-jarige H. B., was medeplich tig aan een drietal inbraken. Tegen hem eiste de Officier van Justitie, mr. J. J. M. Dony, drie jaar met aftrek. De twee de was de 32-jarige speelgoedfabrikant H. S., zwager van Nol. Behalve aan een leerdiefstal te Waspik had hij ook deel genomen aan een roofoverval te Deurne „Ik weet gouden tientjes te zitten," had Nol gezegd, „die ik zo voor het pakken heb." Ze waren samen naar Deurne ge reden naar de boerderij van boer B. en daar bleek, dat de zaak toch niet zo een voudig was. De tientjes lagen niet zo maar klaar en de leider van de bende die zich groot wilde houden tegenover zijn zwa gers, omdat hij die aan zich wilde bin den, trad daarop met geweld tegen de boer op. Toen deze zei, dat er geen geld was. had Nol hem met een bijl op het hoofd geslagen en volgens de dokters verklaring was het alleen aan de onge woon harde schedel van de boer te dan ken, dat de slag niet dodelijk was ge weest. Kort voor deze overval had de bende haar grootste stunt beraamd, namelijk de overval op een trein, waarmee een grote som gelds zou worden vervoerd. Men had klemschroeven op de rails bevestigd om de trein te doen ontsporen en uren lang hadden vijf gemaskerde mannen in de nacht gewacht, echter zonder resul taat. Juist daags tevoren was de dienst- j lAts de mensen goed zijnen goed yleven, zijn ook de tijden goed- mislukte. Met de overval in Deurne eindigde voor S. de hele affaire, want nadat hij zijn zwager had afgezet, werd hij aan gehouden door de politie. Toen bevon den zich in zijn auto twee revolvers, voor welk feit S. geen passende verkla ring had. Tegen hem eiste mr. Dony vijf jaar met aftrek. De derde verdachte, de 31-jarige P. van K.. die eveneens mede plichtig was aan diefstal met geweld pleging, hoorde 3}<j jaar met aftrek te gen zich eisen. De mannen, die 's middags op de voorgrond traden, waren in deze ope raties eigenlijk altijd de mannen op de achtergrond geweest. Volgens Nol de Brabander en diverse andere getuigen waren zij de tipgevers in tal van zaken. Het waren twee kooplui uit Tilburg. K. en B. Zij belastten zich ook met het verkopen van het gestolen goud en zil ver en van de juwelen. Ondanks de per tinente verklaringen der getuigen vol hardden beiden in een hardnekkig ont kennen van alle relaties met de bende leden. B. waagde het zelfs Nol de Bra bander te betitelen als een ..ware Ju das", hetgeen de Officier van Justitie hem hoogst kwalijk nam. Aan het eind van de middag werd de zaak tegen deze beide verdachten geschorst. Zij zal wor den voortgezet op 5 Januari a.s. Jn de zaken van de ochtendzitting werd de uitspraak ook bepaald op 5 Januari. Op 19 Januari zal de hoofdverdachte in de ze zaak terechtstaan. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft de NIWIN in de achter ons lig gende weken in elf Nederlandse steden speciale Kerstprogramma's opgenomen ten behoeve van de Nederlandse mili tairen in Indonesië. Uit deze elf streek- programma's is een Kerstprogramma van zestig minuten samengesteld, dat op Kerstmis door alle radiostations in Indonesië zal worden uitgezonden. Om ook de familieleden in staat te stellen deze opname te beluisteren, zaJ dit pro gramma op tweede Kerstdag van 1.15 tot 2.15 uur via Hilversum II worden uitgezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1