Toch voetbal op Kerstmaandag LEDEREN REiSKLOKJES VAN NIEL Stille armen KERSTTENTOONSTELLING IN LISSE EDO krijgt bezoek can Xerxes AGENDA JOURNALIST SLEEP ZIJN PEN TE SCHERP Komt vrije tandartskeuze in Haarlem? Deurwaarders in hoger beroep Oud-directeuren Wilton- Fijenoord veroordeeld REDERS BIJ DE MINISTER Winnaars sportprijsvraag VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Wegens belediging voor het Haarlemse Gerecht UURWERKEN Grote Houtstraat 86 Ziekenfondsraad zal Donderdag beslissen Zaak 30 December voor het Amsterdamse Hof Burgerlijke Stand KERSTTENTOONSTELLING „JONGE KUNST 1949" door burgemeester geopend Paasman slachtoffer van auto-ongeluk Directeur van werktuigen- fabriek in Haarlem R.K. OPENBARE LEES ZAAL Nieuwe aanwinsten Oude jaarsavondfeest van K.J.M.V. Droogoven geëxplodeerd I 1 STOFZUIGER ZANDVOORT KERSTSPEL DE NIEUWE POLITIE VERORDENING Politie-voetbal Consumptie op het circuit Sluiting gemeentebureaux Bouw van 20 woningen HEEMSTEDE Stille armen 25 jaar bij de gemeente Geslaagde slipjacht Moeilijke keuze? Boekhandel H. de Vries •Een ster was verloren gegaan" Bouw van 12 duplexwoningen te Bloemendaal Kosten op f141.000 geraamd Spreekuur B. en W. Wasserij Duyn Feest van bloemen in donkere dagen Indruk tentoonstelling Bekroningen Kerkklok uit toren gevallen J. H. Gottmer onderscheiden Scheepvaartberichten AFBROKKELENDE MARKT s avonds gezellig HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFT Schoten naar De Meer Sportagenda H.V.B.-programma T.Y.B.B.—Hillinen uitgesteld Beurs van Amsterdam Beurs van New York De critiek, die een 73-jarige journalist Tan J)e Vrije Socialist" op de politie gegeven had. was misschien wel socia listisch, maar de rechtbank vond deze meningsuiting wel een beetje ai tè vrij. In een artikel, dat in dit orgaan geplaatst was, had verdachte verschillende minder vriendelijke opmerkingen over de poli tie gemaakt. wacht zocht naar zijn verbaalboekje.) De kern van zijn betoog kwam hierop neer, dat hij 't niet juist vond, dat de poiltiebeambten met revolvers gewa pend waren, en dit illustreerde hij met opmerkingen in de geest van: „De politie is dikwijis rechter en beul tegelijk. Deze n.acht heeft hij verkregen door dat helse tasje op zijn heup. (De parketwacht trok eens flink aan zijn gordel.) Moet iedereen zich nu zo'n heuplasje aan schaffen? De branie van de politie ergert de eerbiedwaardige burger. Het is aan ons. om de verzetsgeest tegen deze amb tenaren te stimuleren. (De parketwacht keek schuins in de richting van ve- dachte.) Het kan zo wel gezellig worden, de radio zorgt voor prairiemuziek en de politie schept een imitatie van de Wild- West-sfeer Een agent, die onbeschoft is, of andere mensen vermoordt, is het spie gelbeeld van de overheid. (De parket- Daarom moet de politie door het volk- hervormd worden!" De verdachte bevestigde de juistheid van dit geschrift en nam de vole ver antwoordelijkheid op zich. Toen vroeg de president: Ziet u nu zelf niet in, dal u zich schuldig gemaakt hebt aan be lediging? Verd.: In t geheel niet. Een belediging vind ik laf en zinloos Een politiecom missaris heeft in een onlangs verschenen boek nog zeel scherper over de politie geschreven. Pres.: U schreef: „Zo 'n beulspositie maakt een mens tot onmens." Verd.: Allicht! Advertentie Weder ontvangen, de bekende met wekker, in diverse kleuren. Prijs f 45.- f 48. In Haarlem hebben de fondspatiënten vrije keuze van artsen. Wanneer zij echter met een tandarts te maken krij gen, zijn zij gedwongen naar de kliniek op de Nieuwe Gracht te gaan. Van be voegde zijde deelt men ons mede, dat vele fondspatiënten als gevolg daarvan liever veel meer uitgeven bij een par ticulier dan gebruik te maken van hun rechten en voordelen, waarvoor de pre mie betaald wordt. De toestand is zelfs zó merkwaardig, dat de patiënt zelfs op de kliniek nog niet de vrije keuze heeft onder de daar werkende tandartsen. De fondspatiënten zijn daardoor nu al jaren wel zeer in het gedrang geraakt De fondsen had den eerst toegestemd in een regeling, die echter later weer getorpedeerd werd. Zij bleken vast te willen houden aan het oude principe, omdat er een winst object in gelegen was. Daarmede is Haarlem een van de weinige uitzonde ringen onder de vele andere plaatsen. Men moet een vreemdeling in Je ruzalem zijn als men niet begrijpt, dat de fondsen er zijn om de patiënten te dienen en niet om winsten te maken Over deze aangelegenheid is uit voerig gesproken met de in de Raad van Overleg samenwerkende bestuur ders van vakbonden. Deze Raad staat volledig achter de vrije keuze, welke uitspraak aan de Ziekenfondsraad is medegedeeld. Ook het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Tandheelkunde staat achter deze actie. De jeden van de grote vakbonden zijn practisch allen fondspatiënten. Wij ho pen, dat de ziekenfondsraad zal begrij pen, dat de meerderheid der Haarlemse bevolking verlangt, dat de Ziekenfonds raad in zijn vergadering van 29 Decem ber a.s. een gunstige beslissing zal ne men, geheel in overeenstemming met de grondvesten der democratie. Naar wij vernemen zal het Ge rechtshof te Amsterdam op Vrijdag 30 December des morgens om tien uur de zaak behandelen van de Haarlemse deurwaarders v. W., die zich aan ver duistering van een bedrag van 34.000 hebben schuldig gemaakt en waarvoor zij door de Haarlemse rechtbank op 12 Mei zijn veroordeeld tot gevange nisstraffen van resp. 3 jaar en 2(4 jaar. Na deze zitting tekende de verdediger van verdachten hoger beroep aan. Sinds dien heeft zich een merkwaardige wen ding in deze zaak voorgedaan, want op Zaterdag 29 October konden wij mede delen. dat de oude v. W. bekend had de verduistering gepleegd te hebben. De behandeling voor het Hof in Amsterdam zal dus verschillende nieuwe aspecten openen. GEBOREN: 20 Dec.: G. Roodbol— Bouman, d; A C. WaaijerWeijers, d. 21 Dec.: J. A.' SmitsLandsman, z. 22 Dec.: R J. CorneJissenVan Elk, z. ONDERTROUWD: 21 Dec.: P. Drop en M A. Hertogs. 22 Dec.: D. B. de Mun- nick en A. H BoOn. GETROUWD: 22 Dec.: W. F. Hooning en A. Bakker; H. van der Heijden en E. M. Bottelier; A H. Outhuis en C. Wijnands: D. J. Zonneveld' en S. van Geenen; H. A. Broekman en A Maij; E. S. Wellinga en G H. Arend; K. Stam en E. J. Keijzer; H. G. J. Dijst en P. H. C. Sigling. OVERLEDEN: 20 Dec.: F. W. Richard. 62 j., Kamperlaan; J. B. Staubesand, 75 j„ Ged. Raamgracht; M. SimonsGexrit- se, 55 j., Karolingenstraat; J. A. Beers, 58 j., Kampervest 21 Dec.: M. E Sluis Comelissen, 61 j„ Coomhertstraat; P. Warmerdam, 61 j., v. Oosten de Bruijn- straat; E. C, van der EemVan Aken, ÏS L, Kamperiaan. Pres.: Vindt u dat niet beledigend? Verd.: Neen, beul is een gewoon Ne derlands woord. Had ik dan moeten schrijven: „Vonnisvoltrekker van de overheid?" Rfes.: Er zjjn in onze taal woorden, die in een bepaald verband als beledigend kunnen worden opgevat. Verd.: Het is een belediging voor mij, dat ik van belediging verdacht wordt. Daarop kreeg de officier het woord voor zijn requisitoir: „Volgens mij zaï iedere objectieve lezer in dit artikel een belediging van de Nederlandse politie ontdekken. Ik geloof, dat verdachte, tegen beter weten in. volhoudt, dat hij niet beledigend is geweest. Ik kan me voorstellen, dat een moord door een po litiebeambte hem pijnlijk getroffen heeft. Zoals het bij journalisten wel meer gaat, kreeg hij toen inspiratie en werkte deze direct uit. (De mannen van de krant, dié aan de perstafel zaten, kuchten en scho ven onrustig met hun stoelen.) Ik wil van verdachte geen martelaar maken en daarom eis ik een geldboete van f30.— en een maand voorwaardelijk." De verdachte wilde graag rheteen het vonnis vernemen, maar de president zei hem. dat hij zijn nieuwsgierigheid nog tot 5 Januari moest bedwingen. De parketwacht glimlachte een beetje, de edelachtbare heren van de rechtbank wisselden knipoogjes, alleen de journa listen aan de perstafel keken deze col lega een tikje medelijdend na. Op ons bureau zijn de volgende giften binnengekomen: N. N. f 10, J. S. te Heemstede f 5, M te W. f 5, J. V., Over- veen f2.50, F S. f 10, N. N. f2.50. Het saldo wordt nu totaal f 2618.70. U kunt uw gave op de volgende ma nieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en vermelding „Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J. v. d. Wiel (post agentschap), Rijksstraatweg 403, Ch. Spaas, (postagentschap). Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn f postagentschap), Kruistochtstraat 54. „Er valt hier veel te genieten", zei burgemeester P. O. F. M. Cremers gistermiddag in het „Huis van Looy", toen hij in dat gebouw de tentoonstel ling „Jonge Kunst 1949" opende. Ik breng dank aan de organisatoren en exposanten en ik hoop, dat vele Haar lemmers in de komende weken de weg naar deze zaal zullen vinden. Onder alle kunsten is „het leren zien" de kunst, die het meeste tijd en inspan ning vergt. Men moet zich bij het be schouwen van deze werken geheel en al overgeven aan de kunstenaar, die ze schiep, dan kan men met hem verre reizen maken. Voor deze gelegenheid dank ik de Haarlemse kunstenaars, die hier exposeren. Gaarne verklaar ik dan deze tentoonstelling voor geopend In zijn welkomstwoord wees de heer E. de Kat nog op het grote aandeel, dat de heer Baard, directeur van het F'rans Halsmuseum in deze tentoonstelling heeft gehad. Deze expositie was, vol gens zijn zeggen, georganiseerd om de culturele achtergrond van de beelden de kunst te Haarlem voelbaar te ma ken. Hoewel niet alle groeperingen goed vertegenwoordigd zijn, is er toch een schakel geslagen tussen de ver schillende kunstenaars. Dit zal onge twijfeld leiden tot een beter begrip van elkanders werk. Deze Haarlemse ten toonstelling is iets heel bijzonders, want geen andere stad heeft zo'n gelegenheid op dit gebied. Tot slot bedankte hij het gemeentebestuur voor de bereidwillig heid, die het heeft getoond bij het be schikbaar stellen van dit keurig ge soigneerde gebouw. De heer B. J. Paasman, die, zoals el ders in dit blad vermeld is, bij een auto ongeluk te Oegstgeest om het leven is gekomen, is, naar wij vernemen, de 54- jarige eigenaar en directeur van een werktuigenfabriek aan de Leidse Vaart te Haarlem. Ongeveer twaalf jaar ge leden heeft de heer Paasman zijn fabriek opgericht. Bij dit ongeval werd de 21-jarige mej. C. Reis uit Haarlem zwaar gewond en naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den vervoerd. Kerstlectuur: R. L. Bruckberger: De wolf van Gubbio. Verhaal. Loe Maas: Kers.tkrans. Gedichten. J. J. Mak: Mid deleeuwse Kerstvoorstellingen. Lambert Melissen: Om 't Kindeke soo cleene..„ Kerstvertellingen voor klein en groot. Margaret Morrison: Ezeltjes vertelden. Verhalen. Jacques Schreurs: Kerstge dichten. Geertruida van Vladeracken: Om de kribbe. Romans: Stefan Andres: Het mes der barmhartigheid. Antoon Coolen: Onder de canadassen. Verhalen. Frans van den Dungen: Met twee paarden naar de kerk. Maria DutliRutishauser: De vrouwen van Sumbri. Graham Greene: De kern van de zaak. J. W. Hofstra: Een man alleen. Ethel Mannin: Laat heb ik U bemind. De K.J.M.V. organiseert Woensdag 28 December om acht uur een groot dans-, kieiP en oliebollenfestijn, in restau rant Brinkmann. Alle jonge midden standers zijn op deze avond van harte welkom. In een fabriek in de Maerten van Heemskerkstraat had gistermiddag om half twee een ontploffing plaats. Bij on derzoek bleek, dat een electrische droog oven uit elkaar was gesprongen. Er ont stond een begin van brand.' die door het personeel van de fabriek met een brandblusapparaat is geblust. De zoon van de directeur, die zich in de nabijheid van de oven bevond, kreeg de deur van de oven tegen zijn rech terschouder en moest ter observatie in de Deo worden opgenomen. Een andere arbeider had een bloed uitstorting in één van zijn vingers en kreeg ammoniak in zijn ogjen. Na in de Deo te zijn behandeld kon de man ech ter zijn werkzaamheden weer hervatten. De heer J. A. Luyten nam wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid als hoofd van de R.K. Ulo-school. In verband hiermede vond in gebouw „De Burgt" een huldiging plaats. De heer J. ALuyten (midden) dankt deken Kuilman na zijn toespraak. Rechts mevrouw Luyten. WILTON KARPETTEN Zaterdag: reclame-verkoop Wilton karpetten, prach tige dessins, voor uiterst concurrerende prijzen n.l. f 135.90, Holtap karpetten vanaf f 81.M. Smyrna's f 195.50, dekens f 14.85, bedstellen f 48.loper- coupons. Verkoop v. 105 uur. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V. Gebouw De Nijverheid, Jans straat 85 (bij Gr. Markt). Haarlem. BIOSCOPEN Rembrandt: John Doe (14 j 1.45, 4 15, 6.45 en 9.15 u.; Palace: Maar Julia toch (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De verstrooide pro fessor (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die dwaze mr. Jones (a. 1.), 2.3d, 7 en 9.15 u.; City: Meneer de gouvernante (a. 1.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: Grote Treinroof (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 23 December Concertgebouw: Piano-recital Jan Smeter- lin, (Chopinprogramma), 8 uur. Zaterdag 24 December Stadsschouwburg: Comedia met „De held van het Westen", 8 uur. Dinsdag 27 December 1949 zal de heer A. Wassenaar, van Oosten de Bruijn- straat 79 te Haarlem, de dag herden ken waarop hij vóór dertig jaar in dienst trad van de Haarlemsche Lood- industrie v.h. Gebrs. N. C. Giebels, Lange Herenvest 122 te Haarlem. Eergisteren heeft de trekking plaats gehad van de loterij, die georganiseerd was door de politiesport vereniging P. S. V. H. De eerste drie prijzen: een Solex motorrijwiel, een stofzuiger en een haardstoeltje vielen respectievelijk op de nummers 6679, 6196 en 8406. Op de Dreef had gistermorgen om 10 jiur een aanrijding plaats tussen een personenauto, welke in de richting van de stad reed en een uit tegenovergestel de richting komende bakfiets. De auto, begon plotseling op het glad de wegdek te glijden, botste tegen de bakfiets en sloeg daarna een halve slag om. De personenauto werd aan de -voor zijde zo ernstig beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Van de bakfiets werden de voorwielen en het linker spatbord vernield. Advertentie Bij het afrijden van de Prins Hen drikbrug slipte gistermorgen een 53-ja rige wielrijder door de gladheid van da weg. De man, die een houten been heen, kwam hierbij zodanig te vallen, dat hij niet meer kon opstaan. Hij is per zie kenauto naar de Deo overgebracht, waar bleek dat hij de kom van zijn rechter been bad gebroken. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12782 tegenover de kerk Wij geven EEN BETROUWBAAR ADVIES bij dé aankoop van Uw Betaling in overleg Op de Tweede Kerstdag zal 's mid dags om half drie in het Patronaatsge bouw te Zandvoort een Kerstspel wor den opgevoerd. Het meisjeskoor „De Damiaatjes" gevormd door 60 meisjes van het lyceum „Sancta Maria" te Haarlem, zal onder leiding van Mej. Leonie Molkenboer, zang, declamatie en toneelspel ten gehore brengen. Voorts zullen dansen worden uitgevoerd on der leiding van Mej. Trees Herben. Reeds eerder, in de maand Mei. ver leende een klein koor van de Damiaat jes met Mej. Molkenboer zijn mede werking aan een Maria-avond te Zand voort. De nieuwe algemene politieverorde ning van Zandvoort treedt op 1 Janu ari in werking. Zij vervangt de veror dening welke in 1937 werd vastgesteld en sindsdien twintigmaal is gewijzigd. Nieuw is de bepaling die diepboringen voor waterwinning verbiedt en het graven en hebben van waterputten. Als hiertegen geen bezwaren bestaan, kun nen burgemeester en wethouders van deze bepaling ontheffing verlenen. Door middel van muziekinstrumenten of radiotoestellen mag men geen geluid voortbrengen dat op de openbare weg hoorbaar of voor de omgeving hinder lijk is. Het sluitingsuur voor café's e.d. is voor October tot en met Maart bepaald op 11 uur 's avonds en voor de overige maanden op middernacht. Een aantal bepalingen is opgenomen ter voorkoming van brand; een lijst zal worden aangelegd van gebouwen welke om hun kunstwaarde of historisch be lang bijzondere bescherming tegen brandgevaar behoeven. Het totaal aantal artikelen vermin derde van 203 tot 195, voornamelijk doordat een aantal bepalingen kon wor den geschrapt, omdat het Strandschap Zandvoort ordemaatregelen voor het strand heeft vastgesteld. De Zandvoortse politie won de com- petie-wedstrijd tegen het elftal van met 0- Het dagelijks bestuur van de stich ting „Touring Zandvoort" heeft een on derhoud gehad met vertegenwpordigers van de Zandvoortse Handelsvereniging en de R. K. Middenstandsvereniging „De Hanze", afd. Zandvoort, over de regeling van de verkoop van consump ties op en nabij het circuit van Zand voort. Tijdens dit onderhoud bleek enerzijds, dat genoemde afgevaardigden erkennen, dat de stichting „Touring Zandvoort" contractueel gebonden is aan de heer Westra. De heer Westra is in beginsel bereid, zoveel mogelijk de Zandvoorlse middenstand voor leveranties in te scha kelen. Teneinde het dagelijks bestuur in de verdere onderhandelingen met de heer Westra* zo volledig mogelijk inge licht te doen zijn over de mogelijkheid om de Zandvoortse middenstand in te schakelen, zegden de vertegenwoordi gers toe, een concreet plan met prijzen en hoeveelheden bij het bestuur in te dienen. De gemeentelijke bureaux en diensten te Zandvoort zullen op Zaterdag 24 De cember a.s. gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders hebben besloten de bouw van 20 woningen vóór de Hogeweg voor rekening dezer ge meente te gunnen aan de fa. J. J. Zwa ger en Zn. te Amsterdam, voor de som van ƒ366.000 Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de verantwoording op 16 dezer de volgende bijdragen ontvangen: mevr. A. v. S. f 10.—; A. A. H. f 2.—; E. B. f 5.—; J. B. f 2.50; Bridgepotje f5.—; mej. P. C. C. f 5.mevr. wed. L. C. A. f 5.—; A. G. G. f 2.50; mej. G. G. f2.50; rnr. E. C. H. de R. f 2.50; G. H. f 10.—; mevr. wed. H. H. J.—v. V. f 5.—; K. H. J. f 5.—; P. H. K. S. f 50—: mevr, H. M. f 2.—; P. H. H. R. f 100.—; mevr. A. S-—W. f 5.—; ir. A. A. B. v. S. f 10.—A. E. V. f5.—; mevr. wed. A. V.—D. f 1.—; W. v. d. W. f 5.—; D. W. f 2.50; T. N. N. f 2.50; mevr. wed. H. H.—R. f 10.—; ir. E. C. L. f 5.—; mevr. H. G. R.—V. f 2.50; P. H. F. v. d. S. f 10.—; Bruidspaar f 25.mevr, L. v. d. H. f 2.50; N.N. f 3.50; mevr. V.—B. d. 1. R. f 50.—; Sp. f 2.60; L. H. f 25.—; J. v. H. f 25.—; J. C. D. f 10.D. v. L. f 2.50; mej. C. H. M. f 2.—; A. J. C. J. S. f 5.—; A. C. H. f2.50; J. J. L. P. f 5.—; E. V. f 2.50; N.N. f 10.50 en dames H. en v. S. f 5Tezamen f 451. In totaal ontvangen f 2461.40. Hartelijk dank voor deze bijdragen. Ver leden jaar werd echter pl.m. f 2800.— ont vangen De penningmeester, -de heer A. van Win- gerde, wil zowel thuis Antonis Duycklaan 12 als ten Raadhuize nog gaarne bijdragen in ontvangst nemen. Zijn gironummer is 15 3 3 0 8. Onder grote belangstelling vierde de heer G. J. Kruiderink, ambtenaar ter secretarie, zijn 25-jarig jubileum bij de gemeente. De wnd. burgemeester, de heer E. J. van Lent, hield een felicita- tietoespraak en overhandigde de jubi laris een enveloppe met inhoud, 's Avonds vond in het raadhuis de hul diging door de collega's plaats. De ge meente-secretaris, de heer N. Vos, roem de het verdienstelijke werk van de heer Kruiderink en sprak op waarderende wijze over diens samenwerking met «ijn collega's. Een prachtige lichtkroon werd namens hen aangeboden. Vele sprekers voerden nog het woord, terwijl de be langstelling van particuliere zijde ook niet gering was. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat niet alleen de in ons blad van Maan dag genoemde jeugdige deelneemster aan de zo geslaagde slipjacht van de K.N.J.V. de jacht geheel uitreed, maar ook verschillende andere jongere leden der vereniging. Hetgeen we niet anders dan van harte kunnen toejuichen. Advertentie Naar wij vernemen is de keuze van een passend cadeau voor een jongen of meisje dit jaar bijzonder moeilijk. Een goed jon gens- of meisjesboek is echter altijd welkom. Ged. Oude Gracht 27, Jaeobijnestraat 3, Haarlem, heeft ze in ruime sortering en verschillende prijzen. Voor een groot aantal leden van de Ka tholieke Arbeidersbeweging te Heemstede voerde de toneelafdeling „Door Eendracht Sterk" het Kerstspel van Henri Brochet, „Een ster was verloren gegaan" in het R.K. Verenigingsgebouw op. De toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" gaf van dit lang niet gemakkelijke spel een behoorlijke opvoering, waarbij vooral vaderke Delen, goed werd getypeerd. De politieagent Narcisse, die voor de vrolij ke noot moest zorgen, deed dat op uitste kende wijze, terwijl ook tante Clara, het begijntje dat de juiste kijk heeft op alle gebeurlijkheden van het leven, goed op het toneel kwam. De voorzitter, de heer N. J. v. d. Lin den dankte aan het slot van de avond de toneelafdeling voor het mooie spel. Met de wens dat allen een Zalig Kerstfeest zouden mogen vieren, sloot hij de avond. Hedenarvond wordt een tweede opvoering van dit spel gegeven en daarmede nèemt „Door Eendracht Sterk" dan tevens dee? aan de wedstrijd om de Heemsteeds Leven beker. B. en W. van Bloemendaal stellen voor de woningbouwvereniging Bloemendaal- Noord financiële medewerking te ver lenen voor de bouw van twaalf duplex woningen aan de Donkerelaan. Het oorspronkelijke plan dat het be stuur der woningbouwvereniging had ingediend, ontmoette verschillende be zwaren, omdat geen rekening was ge houden met het bouwrijp maken van de grond, het leggen van riolering, de aanleg van wegen en plantsoen enz. Bij de bouw van deze woningen aan nieuw aan te leggen wegen kan de woning bouw aan de Tetterodeweg te Overveen en te Vogelenzang buiten beschouwing blijven, omdat daar zogenaamde wo ningwet-woningen werden geplaatst, met financiële steun van het Rijk, aan bestaande wegen. B. en W. willen verder een fonds vormen, waaruit bekostigd kunnen worden de latere herschepping der duplex-woningen tot middenstands huizen, eventuele huurderving, meer onderhoud enz. Ofschoon B. en W. zich er rekenschap van geven, dat ook de woningbouwverenigingen voor mede werking in aanmerking willen komen, menen zij toch dit voorstel te moeten indienen. Mochten andere woningbouw verenigingen van de zgn. „vrije bouw" kunnen en willen gebruik maken, dan moet daarvoor een termijn van ten hoog ste drie jaar gesteld worden. De totale kosten van het onderhavige object zijn geraamd op f 141.000 of op f 11.750 per woning. De raad is in speciale vergadering bij eengeroepen heden om kwart over vier ten raadhuize. De burgemeester van Bloemendaal zal op 23 en 30 December geen spreekuur houden. Mr. F. P. Th. Rohling, de wet houder van Onderwijs én Personeels zaken, zal op dezelfde dagen eveneens geen spreekuur houden. De wethouder van Sociale Zaken, mr. J. C. C. Hijszeler, houdt 27 December geen spreekuur. Tenslotte zal de heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken, op 24 en 31 December niet te spreken zijn. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen vier oud-directeuren van de werf Wijton-Fijenoord te Rotterdam, aan wie collaboratie was ten laste gelegd. C. H. Teschmacher werd veroordeeld tot een laar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek en een geldboete van f 30.000 (eis 17 maanden gevangenisstraf en een boete ven f 50.000)F. Muller werd veroor deeld tot 16 maanden gevangenisstraf met aftrek en een geldboete van f20.000 veis 16 maanden gevangenisstraf en een geldboete van f30.000). W. Wilton werd veroordeeld tot een geldboete van 150.000 subsidiair zes maanden (eis een geldboete van f 30.000 subsidiair drie maanden) en A.C. Metzelaar werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek (eis een jaar gevangenisstraf en een geldboete van f30.000). Voorts werden de verdachten ontzet uit het recht een leidende functie in 't scheeps bouwbedrijf te bekleden, respectievelijk voor de tijd van zes jaar en zes maan den; zes jaar en vijf maanden; drie jaar en zes jaar. Advertentie AM S T t It L' AM S E VA ART 20 TEL. 11053 Een waar bloemenfeest is het gewor den de Kersttentoonsteliing, die de Stichting „Bloemlust" heeft georgani seerd. Gisteren werd deze show officieel geopend, waarbij uiteraard vele autori teiten uit de Bollenwereld aanwezig waren. Wij merkten onder meer op mr. Bolster en Marshall-attaché's van Ame rika en Canada, prof. Van Slogteren, de algemeen voorzitter van Bloembollen cultuur, jhr. Van Nispen tot Pannerden, de burgemeesters van Lisse en Sassen- heim en vele andere prominenten. In zijn welkomstwoord zeide de heer C. J. Segers, de voorzitter van de Stich ting, 'dat de niet-vakman een tentoon stelling als deze al heel gewoon vindt, de jonge vakgenoten spreken van gewoon, maar de oude rotten in het vak vinden de show buitengewoon. En dat is te be grijpen, want 25 jaar geleden was zo iets omstreeks Kerstmis ondenkbaar. Hij wees voorts op de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, maar kon met dankbaarheid constateren, dat men zichzelf geheel had kunnen b« druipen. De voorzitter van de Kamer van Koop handel te Leiden, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, sprak het openingswoord en sprak er zijn vreugde over uit, dat deze bijzondere tentoonstelling gehouden wordt. „Gelukkig kan ik zeggen, dat de populariteit van deze streek en de alge mene belangstelling voor het bloembol lenvak in de laatste jaren niet alleen gewekt wordt door materialistische over wegingen, maar ook, dat de bloembollen- velden meer attentie dan ooit van Ne derland en de rest van de wereld trekken." Hij tekende tenslotte het nijvere werk van kwekers en van exporteurs en sprak de verwachting uit, dat de samenwer king tussen kwekers en exporteurs het symbool zou zijn van deze tenoonstel •hofi- Daarna maakte de heer Segers de be oordeling van de jury bekend en uitte hij speciaal zijn bewondering voor de inzending van het laboratorium voor bloembollenonderzoek, hetgeen laat zien. wat de wetenschap heeft weten te bereiken. Bij het betreden van de tentoonstel lingsruimte heeft men een mooi globaal' overzicht van het geheel. De arrange menten zien er magnifiek uit en zijn overal op artistieke wijze opgesteld. Het is niet mogelijk alle inzenders te noemen, omdat de inzendingen veel te gevarieerd zijn en buitengewoon goed Opvallend is het, dat in tegenstelling met andere jaren de narcissen minder talrijk zijn en men de hyacinthen in groter getale kan bewonderen. De archi tectuur is buitengewoon fraai en heeft prachtige combinaties gevonden in de tuinaanleg. De uitslag van de beoordeling van d< jury is als volgt: Wisselbeker voor de beste hyacinthen niet overgeplant, fa Lommerse en Uitendaal te Hillegom, wisselbeker decoratief opgestelde hya cinthen Gebr. Segers te Lisse; wissel beker beste inzending narcissen fa. War naar Co. te Sassenheim; wisselbeker beste tulpen particuliere inzending Gebi. Van Zanten te Hillegom.; wisselbeker voor collectieve inzending van bolge wassen Ruigrok's Broeiproevenbedrijf te Hillegom-Vogelen zang; definitieve beker voor de beste gemengde inzending van bolgewassen G. B. de Vroomen en Zn. te Sassenheim. Certificaten werden uitge reikt aan: de tulp Victoriene Max van Jac. Uittenbogaard te Oegstgeest. De gouden medaille werdbehaald voor de inzending amaryillis byrpastrum en ama ryllis gracitis, beide van de fa. G. C. Meeuwen en Zonen te Heemstede. Toen men een der twee klokken, die Donderdag waren gewijd ter plaatsing in de St. Lebuïnus-kerk te Deventer, bezig was op te hijgen, viel het gevaarte, dat 700 kilogram weegt, uit een strop. Het stortte neer in de tuin van de pas torie. Men heeft daar de klok uit de grond moeten graven. Persoonlijke on gelukken kwamen er niet bij voor. Men meent, dat zij niet beschadigd is en men is thans bezig haar opnieuw op te hijsen. Aan de heer J. H. Gottmer, directeur- generaal van de uitgeverij J. H. Gottmer te Haarlem is ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van deze zaak en van de directeur het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. ALCOR p. 22 Finisterre, ALDEBARAN 22 te Pentl. Firth, ALNATI p. 22 L. Paimas, ALPHERAT 23 te N. York, AMSTELD1EF 22 té Guanta, AMSTELDIJK 23 te Rott., AMSTELSTAD 22 bij Flores, AND1JK 22 bij Flores, ARENDSDIJK 23 te Rio, AXEL- DIJK 22 bij St. Miguel, BEVERWIJK p. 22 Brunsbuttel, BLITAR 22 bij Ouessant, BLOEMFONTEIN 22 te P. Elisabeth, BO NAIRE 22 bij St. Miguel, BOSCHFONTEIN 22 n. Finisterre, CELEBES 25 te Belawan, CERAM 23 te Aden, CERONIA 22 n. Fana- hul, DELFTDIJK 22 bij Sombrero, EDAM 22 bij K. Race, ESSO (Amsterdam) 22 bij Fayal, ESSO (Den Haag) 22 bij Fayal, FRIESLAND p. 22 K. Bon, GORDIAS p. 22 Lissabon, HERA 22 n. Hamburg, HIL VERSUM 22 bij Finisterre, HYDRA 25 te La Guaira, JAARSTROOM 22 te Lome, KERTOSONO p. 22 Finisterre, KOTA IN- TEN p. 22 Guernsey, LEERSUM 22 bij Flo res, LISSEKERK 22 bij Malta, LOPPER- SUM 22 te Philipville, LÜNA 22 te Pireus, LUTTERKERK 22 bij Tunis, MAASKERK 22 bij K. Blanco, MACUBA 22 n. Rott., MARPESSA 23 te Pireus, MELAMPUS p. 22 Bongaroni, MELISKERK 22 v. Colombo, NIGERSTROOM 22 te Accra, NIJMEGEN p. 22 Gibraltar, OMALA p. 22 Perim, OSSEN- DRECHT 22 te Brunsbuttel, PRINS WIL LEM II 22 bij Flores, PRINS WILLEM III 22 bij Ouessant, RIJN 22 n. Rott., RIJN- KERK 22 n. P. Elisabeth, SAMARINDA 23 n. Muscat, SCHIEDIJK 22 bij K. Degata, SIBAJAK 22 bij Tunis, SINGKEP 16 n. L. Angeles, SLAMAT p. 22 K. Guardefui, STAD HAARLEM p. 22 Gibraltar, STAD LEIDEN p. 22 Lissabon. STAD SCHIEDAM 22 bij Ouessant, TABINTA 22 n. Batavia, TALIS- SE 22 n. Singapore, TERN ATE 22 n. Bata via, TIBERIUS 22 te La Guaira, VAN OSTADE 22 bij Flores, VOLENDAM 22 bij Algiers, VRIJBURG 23 te Rott.. WILLEM RUYS 23 te Rott., WOENSDRECHT 22 bij Valentia, ZIJPENBERG 22 bij K. Palos. AMSTERDAM, 22 Dec. 1949 De beurs heeft vandaag een lusteloos ver loop gehad. Gisteren waren de omzetten in aandelen geslonken tot nominaal f 1.51 millioen, waarvan in aand. Kon. Olie voor slechts f 57000.werd verhandeld en van daag zag het er niet naar uit dat een der gelijk bedrag bereikt zou worden. Na een licht verdeelde opening brokkel den de meeste koersen in het verdere ver loop bij gebrek aan affaire enigszins af. Eerst hedenmorgen heeft de Vereni ging van Reders te IJmuiden een com muniqué verstrekt betreffende de be spreking met minister Mansholt, die de vorige week Dinsdag in Den Haag werd gehouden. Het communiqué, dat zonder verder commentaar werd gegeven, luidt: „Een deputatie van IJmuidense reders werd dezer dagen door minister Mans- holt in audiëntie ontvangen om nadere toelichting te geven op het door aijna alle IJmuidense reders genomen' oesiuit tot stillegging van hun schepen. Vele vraagstukken, die op dit moment de be drijfsuitoefening bezwaarlijk maken, konden nauwkeurig worden bezien. De minister, die het genomen besluit be treurde, toonde volledig begrip voor de moeilijkheden waarin het trawlvisserij- bedrijf verkeert en verklaarde zich be reid op korte termijn enige maatregelen te overwegen teneinde aan de moeilijk heden tegemoet te komen, waarbij in het bijzonder de financiële situatie ter spr»- ke gebracht werd. Op grond van de be spreking met de minister bestaat bij de rederijen het vertrouwen, dat een op lossing voor de huidige moeilijkheden kan worden gevonden." Advertentie >- A vaoHOOti van vninefV Md or,ee"'' wijnen en geów- Een keur van 1 y aan- tiWeerd kunne prijzen, bieden tege» Bij Feestklanken? Hooij's dranken} TZZAoDerii HAARLEM Tel. 13676 Wnntoper. w.nke|s Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11485 Wie gedacht had, dat er met de Kerst dagen niet gevoetbald zou worden is bedrogen uitgekomen. Door diverse stagnaties in de laatste weken heeft dé competieleider besloten de aanvanke lijk als vrije dag bestempelde Tweede Kerstdag te benutten om een aantal achterstallige wedstrijden vast te stel len en zo kan het gebeuren dat vrijwel al onze R.K. elftallen in actie komen. Ook in de eerste klasse wordt gespeeld en in het Noorder Sportpark krijgt EDO bezoek van het Rotterdamse Xer xes. De EDO-ploeg, welke in dit sei zoen gehavend, is en, wanneer de over schrijvingsgeruchten waarheid bevatten (we vernemen dat doelman v. d. Berg en aanvoerder Odenthal naar „Haar lem" willen gaan) ook de toekomst somber tegemoet zien, zal er goed aan doen uit deze wedstrijd de 'kostbare puntjes te veroveren. In dat geval zou het gevaar voor de onderste plaats vrij wel afgewend zijn. Wel is er nog geen direct gevaar, maar omdat de zwakke broeders nu ook punten gaan verzame len zou men wel eens voor verrassende feiten kunnen komen te staan. Stormvogels moet bij WA gaan trachten twee punten rijker te worden. Een moeilijke opgave, maar met een beetje goede wil kunnen de IJmuide- naren het toch ver brengen. In de Noordelijke derde klas afdelin gen ziet het er voor onze R.K. ploegen niet zo gunstig uit. We maken natuur lijk een uitzondering voor Velsen, dar bij WMS zeker in staat is te achten de leidende positie weer te ku maar we geloven niet, dat DEïa biij Helder voor een succesje zorgt en daar mee de Velsenaren (maar ook zich zelf) een grote dienst bewijzen. Vitesse komt bij Terrasvogels voor ®e.n lastige op gave en het zou ons niets verwonde ren wanneer de Castricummers hierbij aan het kortste eind zullen trekken en ADO durven we bij Succes ook al niet veel kans te geven. Het zou de positie van de Heemskerse club ondertussen maar weer erg verslechteren. Bij de vierde klassers ziet het er ook al niet hoopvol uit. DSS ontvangt WMHO en krijgt het ook nu weer niet cadeau, evenals IEV, dat bezoek ont vangt van Oranje Zwart. Misschien kan Onze Gezellen winnen, maar dat gaat dan ten koste van NAS en in het Zui den gaat BSM opnieuw een nederlaag tegemoet nu Rouwkoop op visite komt. Lisse krijgt het bij LDW niet gemak kelijk en SJC zal Hillegom in het bol- lendorp niet mogen onderschatten, want anders gaat een kostbaar puntje ver loren. Schoten krijgt een moeilijke opgave om het verloren terrein te herwinnen en stuit bij De Meer op hevige tegen stand maar Zandvoortmeeuwen moeten we in staat achten tegen DEC de punt jes thuis te houden. BeverwijkKin- heim is in de Wijk het feit van de dag en in Halfweg vraagt de ontmoeting HalfwegKennemers de aandacht. Bloe mendaal moet van KW winnen wil het nog een kansje krijgen om de onderste plaats vaarwel te zeggen en bij de vier de klassers zullen EHS en DCO voor een overwinning moeten zorgen om hun fraaie kansen volledig te handhaven. En tot slot nog de steden-wedstrijd Groningen—Haarlem, waarin we de vertegenwoordigers van de Spaarnestad en omgeving veel succes toewensen. Haarlem: EDO—Xerxes, Onze Gezel len—NAS, THB—TIW. Heemstede: EHSRODI. Hoofddorp: ETO—Lijnden. Bennebroek: BSMRouwkoop. Hillegom: Hillegom—ASC. Zandvoort: Zandvoortmeeuwen DEC. Bloemendaal: DSSWMHO. Santpoort: TerrasvogelsVitesse. Beverwijk: IEV—Oranje-Zwart, Be- verwijkKinheim. Halfweg: Halfweg—Kennetners. Resultaten van Zondag 18 December j.U lste prijs (f 10.G. Vermolen, Haar- lemmerliedestraat 3, Haarlem, 8 punten. 2de prijs (f7.50) A. Wijker, Zander- Straat 39, IJmuiden-Oost, 8 punte'n. 3de prijs (f5.—) P. puur. Sanatorium, „Berg en Bosch", Bilthoven, 8 punten. 4de prijs (f 2.50) P. Willemse, Lange- - buurt 27, Uitgeest, 8 punten. Vier inzendingen met 8 punten wer den uitgeloot. IA: SpaarnamDIO 2, Beverwijk Z. Meeuwen 4, Nw. VennepDSK; 1B: WaterlooConcordia, Kinheim 2 Spaarnevogeis; 2A: TYBB 2Spaarne stad, VI. Vogels 3—Kinheim 3. Storm vogels 3Bevèrwijk 3; 2B: v. Nispen KFC 5, Hoofd. Boys—Halfweg 2, Z. Meeuwen 5OG 2, Haarlem 6VI. Vo gels 2; 2C: Kennemers 6—WB 3; 2D: DNO 3— Hillinen 2, EDO 5—THB 2; 3A: Waterloo 5Velsen 4; 3B: Hoofd. Boys 2—EHS 2, Spaarnestad 2HBC 4, Voge lenzang 2—Hillegom 3; 3D: Haarlem 8— IEV 3, RCH 8—TYBB 4; 3E: NAS 2— EHS 3, THB 3—BSM 2; 3F: DSS 3— Spaarndam 2; 4A: ADO 5—VSV 7; 4B: DSOV—w Nispen 2; 4C: SHS—Schoten 6; 4D: RCH 9—Geei Wit 3; 4F: ADO 6— SVY 2, Kinheim 5—IEV 4; 4G: TYBB 5—Spaarnestad 4; 41: RCH 11—TYBB 7, J?SHS 2; 4J: DIO 7—OG 6, RCH 12—Geel Wit 4, Hoofd. Boys 3—Half weg 4. Jeugdafdeling. A: TYBB a.Haarlem a., EDO a.DEM a., Terras vogels a. ADO a.; B: HBC a.Beverwijk a„ Velsen a.HGV a., Z. Meeuwen a.DSS a. Junioren. A: Geel Wit a.Velsen b., NAS a.—ADO b„ TYBB b.—DEM b., DSS b.—HBC b.; C: BSM a.—Hoofd. Boys a.; F: Geel Wit b.—Velsen d„ TYBB C.-ADO c„ OG b.—IEV b„ DSS c.— TYBB d„ DEM d.—DEM c.; I: HBC e.— v. Nispen c., BSM b.v. Nispen b.; J; THB a.—EDO d.; K: DSS d.—TYBB e., Geel Wit c.—NAS b„ OG e.—TYBB f, SHS a.—TYBB g. Adspiranten. G: HBC b.OG b„ J: DEM f.—IEV a.; N: Velsen f.—NAS b.; U: HBC f.—DSS f. De wedstrijd TYBBHillinen, welke ars. Maandag, 2e Kerstdag, zou worden ge speeld, is van Bondswege uitgesteld. (Niet-officiële koersen) 3% Nederl. 1948 3-31/, Nederland'1947 3 Ned. 62-64 Oei. £ac Inschr. Grtbk '46 3 pCt Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb Mi) Ned. Scheepv Unie H.V.A. Deli Mij. eert Vorig Opening slot 23/12 101% 98%gl 98(4 99% 97% gl 97 li 158 1651/4 187 U5% 145 157% 204 245% 247% 291 234"/, gb 236 294%gb 297 138(4 141 161 162 127 127(4 147% 149 153% 157(4 141(4 145 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern. Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 22/12 28>4 31'-4 65% 41% 70 14% 50% 54 19% 12% 23 37% 49% 34% 23% 21/13 27% 30% 64 41 Vé 6f% 13% 50% 53% 18% 12% 22% 36% 48% 33% 23% 25%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2