Onrust rond de heilige plaatsen Tweede Kamer over loonsverhoging ERIC DE noorman: EEN BEELD VAN DE NEDERLANDSE VLIEGTUIGINDUSTRIE t rurnr Meerploegen-stelsel en verlenging van de werktijden Overeenstemming tussen K.L.M. en R.I.S. De S. 14, een straaltrainer in de zomer van 1950 gereed Voorlopig geen bouw van grotere toestellen 111:1 I f Ij R.I.S.-delegatie bij overdracht VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 PAGINA 3 Henriëtte Roland Holst Tachtigste verjaardag "i: wSSti •mmi Afwegen verhoudingen Afzonderlijke regelingen Ppfi Oprichting van „Garuda Indonesian Airways Gemeenteleningen voor woningbouw DE K.L.M. IN 1949 ANTHONY FOKKER STIERF TIEN JAAR GELEDEN vfr A-. - m mm ■Bit!» 'mm V GEDWARSBOOMDE Militairen moeten in kazerne blijven B.P.M, te Tjepu Aankomst „Kota Inten" Ongetwijfeld gaan in de tijd, waarin de wereld de tocht van Maria en Jözèf naar Jeruzalem en de ge boorte van Christus in de stal van Beth lehem herdenkt, onze gedachten uit naar het land, waar de Belofte werd vervuld, die het vólk Gods èeuwen lang in blijde spanning heeft gehouden. En hoe doet het ons dan leed, dat wij in dit land, dat wij vol eerbied het Heilige Land hebben genoemd, onrust en tweedracht nu eens toe dan weer af zien nemen. Het is niet onredelijk, hiervoor een verklaring te eisen. In dit zo pro fane gedeelte van de courant lijkt ons de overigens nooit bewezen stelling niet op zijn plaats, dat de orilusten in Pa lestina te verklaren zouden zijn uit be paalde passages in de H. Schrift. Be kijken we deze kwestie quiver politiek, dan is als grondoorzaak van de rumoe righeden in Palestina de naijver tussen Joden en Arabieren aan te duiden, om het bezit van de macht. Het Zionisme trekt Joden van alle landen naar Palestina en verklaart dit tot het eigen land van het Jodendom. De Arabieren maken er echter evenzeer aanspraak op. Engeland, dat na wereld oorlog nummer één het protectoraat ovér Palestina kreeg, heeft vele keren getracht de twee partijen tot elkaar te brengen, steeds echter zonder succes. Het was zelfs zo erg, dat de onderhan delaars van de ene kamer naar de an- dere vice versa moesten wandelen, om dat Joden en Arabieren niet bij elkaar in één lokaal wilden zitten. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat Enge land, toen in 1947 het mandaat afliep, meer dan genoeg had van de narigheden en zijn troepen terugtrok. Maar toen ontbrandde de strijd pas hevig. De Jo den zagen de kans, een eigen staat te stichten: nu of nooit. Zij negeerden wapen- en andere embargo's, sioegen alle moties en resoluties van de Ver enigde Naties in de wind en streden hun strijd. De Arabieren riepen een heilige oorlog uit. Alle Arabische landen trok ken ten strijde. Toen de Joden, die een veel groter kracht konden ontplooien dan ooit iemand van hen had gedacht, eindelijk een groot gebied hadden be zet, kon de bemiddelaar van de Ver enigde Naties voor Palestina, wielen Graaf Folke Bernadotte, en latèr diens opvolger, Ralph Bunch, hen eindelijk tot het sluiten van een wapenstilstand brengen. Nog eenmaal laaide de strijd op, n.l. om het bezit van de Negeb- woestijn, maar daarna bleef hét vrij rustig. En de status quo van toen heeft feitelijk in het jaar, dat sindsdien voor bij is gegaan, geen verandering onder gaan. Wat de wereld in dit Heilige Land vooral ook interesseert zijn de Heilige Plaatsen. Voor de Christenen zijn dat in Jeruzalem het H. Graf, het ouderlijk huis van de H. Maria, het Cenakel, waar het Laatste Avondmaal is gehouden, het Ein Karim, geboortehuis van de H. Jo annes, en buiten Jeruzalem Nazareth en Bethlehem. Ook de Arabieren en Joden ihebben hun heilige plaatsen, zoals dé Ajitonia- moskee en de Hurva-synagoge, beide in Jeruzalem. Vrijwel alle Christelijke Heilige Plaatsen liggen in het oude ge deelte van de stad Jeruzalem, dat door de Arabieren is bezet. De niéuwe stad is in handen van de Joden, zodat dezen met de Christenen niets tè ma ken hebben. Daar men echter bevreesd was voor nieuwe onlusten en voor de willekeur' van de elkaar bestrijdende partijen, be sloot de Assemblee der Verenigde Na ties 29 November 1947 reeds, geheel Je ruzalem benevens de omtrek, waartoe ook Nazareth en Bethlehem behoren, onder internationaal bestuur te plaat sen, hetgeen oppertoezicht van de V. N. betekent. Dit besluit, dat tevens werd ondersteund door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, werd echter volko men genegeerd. Zoals reeds gezegd: de strijd tussen Joden en Arabieren brand de los en de Joden wisten zich meester te maken van de nieuwe stad. De bouw van dit gedeelte is grotendeels hun werk geweest: geen wonder dus dat zij aan- Morgen viert mevrouw Henriëtte Ro land Holst tê Zundert in Noord-Bra bant haar tachtigste verjaardag. Dat zij. die wij als onze oudste en grootste dichteres mogen eren, juist op de voor avond van Kerstmis geboren werd, legt ongewild een symbolisch verband tus sen de gedachte aan het feest van hét komende Licht en de gedachte aan Henriëtte Roland Hoist's dichterlijk we zen. Want er is in onze literatuur, en wellicht daarbuiten, geen tweede dich teres te vinden, die zo vurig en onver moeibaar heeft gevraagd om de komst van het licht. Een halve eeuw lang, in haast alle verzen van haar lange reeks gedichtenbundels, is zij op weg geweest naar het licht; het licht dat vrede en vreugde betekent voor alle mensen op aarde. Voor de lezer, die aan de hand der poëzie Henriëtte Roland Holst toege wijd volgde op haar tocht naar het licht, zal het niet verwonderlijk zijn, hoe zij gegroeid is naar het religieuze socialisme, waarvan zij thans, tachtig jaar oud, met wat verzwakte, maar nog even vurige stem. getuigt. Het zal niet verwonderlijk zijn. Het zal de symboliek tussen het feest van het Licht en de herdenking, die haar hoge verjaardag waard is, alleen maar in niger maken. Op haar wezen en haar werk zal in dit blad nog nader worden teruggeko men in de literaire kroniek van Oude jaar. Dan zal tevens de aandacht ge vraagd worden voor haar zo juist ver schenen boek met levensherinneringen „Het vuur brandde voort", uitgegeven bij v.h. Van Ditmar N.V., Amsterdam. N. V. HET GEBIED VAN JERUSALEM Snivel LIFT* O ISAWIYA JERUSALEM vjAsharafa® suft bami» UMM tuBA-W BETHLEHEM, BEIT SAHU spraak op het bestuur ervan maken. Bovendien is Jeruzalem steeds bedoeld als hoofdstad van het Zionistische rijk. Reeds vele Joden hadden zich er met terwoon geveetigd: als de opgaven juist zijn bedraagt het aantal 100.000, hetgeen zelfs een meerderheid is over de gehele stad bezien. De Verenigde Naties, waarvan de be sluiten zo evident genegeerd waren, kontjen het hierbij natuurlijk niet laten zitten. 11 December 1948 benoemden z:j een verzoeningscommissie, die te Lau sanne een nieuw plan ter internationa lisatie uitwerkte, dat aan de nieuwe omstandigheden was aangepast. De Jo den zouden volgens dit plan het beheer over het nieuwe stadsgedeelte krijgen, de Arabieren dat over de oude stad; daarboven zou dan een commissaris ko men te staan van de Verenigde Naties, die met het oppertoezicht zou worden belast. In de afgelopen zitting van de Alge mene Vergadering der V. N. hebben de Palestijnse zaken echter een verbazing wekkende keer genomen. Het door de verzoeningscommissie opgestelde plan was geenszins ideaal dat zij toegege ven maar het Was tdch uitvoerbaar, de partijen waren tot medewerking be reid. De communistische landen, die door een eventuele algehele internationalisa tie ook wat in deze stad 'te zeggen zou den krijgen (de Sovjet-Unie), stemden voor internationalisatie. De Latijns- Amerikaanse landen deden dit ook, mis schien omdat zij meenden het stand punt van het Vaticaan te moeten inne men, dat de allergrootste waarborg voor beveiliging en visitatie mogelijkheid ziet m de volledige internationalisatie. Of schoon het Vaticaan hierin natuurlijk ge lijk heeft, getuigt het niet van een prac- tische politiek, dat het dit standpunt blijft innemen, omdat .uitvoering ten enenmale onmogelijk is. Dat zal blijken, wanneer de Beheerschapsraad der V. N., die opdracht heeft gekregen, een werkelijke internationalisatie voor te bereiden, met zijn rapporten zal komen. Men hoeft toch werkelijk niet zo bui tengewoon goed op de hoogte te zijn van de geschiedenis, om te weten, dat in ternationale steden steeds kort bestaaD en altijd oorzaak van twist of oorlog zijn en dat bovendien Joden en Arabieren op dit punt beslist niet tot elkaar te brengen zijn. Er is echter niets te veranderen aan het besluit der V. N. De Assemblee komt pas in September 1950 weer bijeen en zal dan de zaak wel weer nader moeten bezien. Israël heeft echter reeds zijn regeringsbureaux over laten brengen naar het onder Joods beheer staande deel' van Jeruzalem, aldus de stad tot hoofdstad van het rijk makend. Zowel van Joodse als van Arabische zijde zijn reeds krachtige termen geuit, om aan te duiden, dat het bestuur door de V. N. zal worden geboycot en dat beide partijen het ook geen moment in hun' hoofd zullen halen, los te laten, wat ze bezitten. De Beheerschapsraad, die deze week nog met de besprekingen zou be ginnen, heeft besloten pas in Januari weer te Genève bijeen te komen. Al met al ziet het er naar uit, dat deze stap der V. N., die overigens met tegenstemmen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië en o.a. ook Neder land werd genomen, de Organisatie der Verenigde Volken wel weer eens op nieuw voor onaangename situaties zal kunnen stellen. (Vervolg van gag 1> De heer v. d. Born (P.v.d.A.) duidde er al op, dat deze loonsverhoging per 1 Januari op een slecht tijdstip valt. worden er vele normale salarisverhogin gen toegekend, hetgeen naar zijn mening wel zal betekenen, dat een gedeelte van deze 5 procent daarin zal verdrinken. Uiteraard zullen de trekkers van maand salarissen daar het meeste nadeel van ondervinden. Arbeiders, die weeklonen hebben, vallen daarbuiten. Als wij het goed begrijpen experimen teert de regering met deze loonsver hoging op een zodanige manier, dat een zeker deel ervan wellicht geen effect zal krijgen of niet zal worden toegekend, terwijl de mogelijkheid daartoe toch aan wezig is en gerealiseerd kan worden, mits men daartoe dan ook bij machte is, hetgeen de grote arbeidersgroepen uiter aard in de eerste plaats zijn. Van de an dere kant ziet men in de prijspolitiek ook het streven tot uiting komen om de standaard zoveel mogelijk te drukken, aangezien een al te duidelijk waarneem bare prijsstijging toch weer nieuwe ver hogingen tengevolge zou moeten hebben. Dit wil minister v. d. Brink zoveel mo gelijk voorkomen. Vandaar dat hU bij dc vraag of de verhoging van dc lonen doorberekend mag worden, reeds aanstonds onder scheidt in vrije en gebonden prijzen. In Je eeaste categorie grijpt de overheid niet in, maar in de tweéde zal zij de ge vallen stuk voor stuk bezien. Bovendien kragen de middenstandsbedrijven dan vooral verlichting door de op handen zijnde afschaffing van de ondernemings belasting, waarvan men de gevolgen wel zwaar bij de prijsbepaling zal laten mee tellen. Overigens maakte minister v. d. Brink wel duidelijk van hoeveel belang het is de verhoudingen met grote voorzichtig heid tegen elkaar te blijven afwegen. Om deze loonsverhoging op te vangen is een productiestijging van 8 pl'ocent noodzakelijk. Om het vooroorlogse le venspeil weer te bereiken is een produc tiestijging van 16 procent nodig. Deze loonsverhoging nu wordt feitelijk als voorschot op de stijging, die komen moet, wil de verhoging betaald kunnen wor den, gegeven. Dus moeten er direct maatregelen genomen worden om de productie snel op te voeren Tot die maatregelen behoren invoering van het meerploegenstelsel en verlenging van Werktijd. Van arbeiderszijde toont men zich nogal bezorgd, dat het vooral op een meerploegenstelsel zal aankomen. Doch minister Joekes zegt, dat men daar in het geheel niet eenzijdig op wil aansturen. Men zal ook aan an dere maatregelen denken. Minister v. d. Brink echter hield rustig vol, dat hij het meerploegenstelsel zal eisen, ongeacht de ethische bezwa ren, die men daar van arbeiderszijde tegen aanvoert De heer v. d. Born kwam vooral onder deze term met zijn bezwaren voor de dag. Die ethische bezwaren bleken dan vooral neer te komen op hogere onkos- tèn voor de arbeiders, huiselijke moei lijkheden (vrouwen, die 's nachts moe ten opstaan om voor hun mannen koffie te maken!) en de verhindering van de arbeiders om deel te nemen aan het sociale en culturele leven. Men kan natuurlijk met evenveel reden ethische bezwaren maken tegen het feit, dat Kamerredacteuren hele avonden tot diep ir. de nacht naar slechte redevoeringen van Kamerleden moeten luisteren. Wij kunnen ons voorstellen, dat minis ter v. d. Brink zich door al deze ethische bezwaren niet ul te zeer laat impone ren. Maar intussen trachten de bonzen zich vrienden te maken van de onrecht vaardige Mammon. Over die ethische bezwaren zullen zij wel heenstappen, maar dan moeten de arbeiders korter werken en een toeslag op het loon krij gen. Dit laatste schijnt op een of andere manier cultureel nachtleven mogelijk te maken. Intussen zit men hier op een ander knooppunt: Er moet niet alleen inten siever, maar ook langer gewerkt wor den. Voorzover er bedrijven zijn, waarin nog minder dan 48 uur per week gewerkt wordt, kan men die 48 uren vol maken tegen het normale uurloon. Dit is billijk. Maar nu zijn daar de ge vallen, waarin bij C-A.O. kortere totale weekwerktijd is vastgesteld, alsook de gevallen, waarin reeds wel 48 uren per week wordt gewerkt. Dan gaan de ar beiders dus overwerktoeslag vragen. Over dit punt zweeg men nog pijnlijk. Doch wij hebben het idee, dat daar nog wel een en ander over te doen zal komen, want als de arbeiders nu willen tonen, dat het hun ernst is harder te werken, dan moeten zij eens een half uur per dag of desnoods een uur lan ger werken zonder extra betaling, en als het noodzakelijk zou blijken in meer- ploegenstelsels te werken, dan dienen zij niet met ethische bezwaren uit het kof fiedik aan te komen. Men verslijt waar lijk niet van een uurtje langer werken. Ook andere groepen brenge^i hun offer. Behalve huishoudelijke krachten zijn de mensen in dienst van publiekrechte lijke lichamen van de verhoging uitge sloten, alsmede de onderwijzers en de bekleders van geestelijke ambten, ter wijl voor de ambtenaren de regering nog wel eens een afzonderlijke regeling zal treffen, naar zij verklaart. Nu, men kent de roerende haast, waarmee de overheid voor het welzijn liarer ambte naren zorgt. Hoe noodzakelijk het brengen van offers overigens is, kwam ook nog te voorschijn uit een opmerking van de heer Andriessen, die wees op het grote einddoel van de hele loon- en prijspoli tiek der laatste jaren: de terugkeer tot een normaal nominaal loonpeil, ontdaan van alle geforceerde hulpmiddelen van bijlagen en toeslagen en subsidies. Hij wilde wel graag weten, of de regering daarin een vaste koers volgt en wan neer zij denkt dit einddoel te bereiken. Nu, daar had minister Joekes bepaald niet op gerekend. Men heeft eigenlijk geen plan, zo bekende hij, doch men wil maar eens aanzien hoe het loopt, en overigens is daar het overleg in de Stichting van de Arbeid, dat zo voor treffelijk is. Het bleef een nevelige zaak. Verschillende concrete detailvragen werden allemaal naar de toekomst ver schoven. Men zal zeer geregeld contact houden met de diverse partijen en van maand tot maand de situatie bezien. Minister Mansholt, die geruststellende verklaringen uitte met betrekking tot de basisprijzen voor de landbouw, ver zekerde nog, dat de verhalen over de verhoging van de broodprijzen loze ge ruchten zijn. Stern ovetGuna 42. Snel en zonder gerucht te maken slopen de heide mannen de paleistuin uit. De nacht was koel en vochtig, en vanuit het paleis drongen nog vaag de geruchten van het gevecht tot hen door, dat Ming daar streed met de paleiswacht. Hoe graag had de Noorman naast de cynische mandarijn gestaan om zij aan zij het zwaard te zwaaien. Doch het was allereerst nodig dat zij te weten kwamen wat er in de herberg van de Gele Lotus stond te gebeuren. Tai maakte echter hevige bezwaren. „Ah mijn vriend, ge kent deze herberg nietHet is een van de slechtst befaamde gelegenheden van de stad. Ge drinkt er uw wijn temidden van dieven, sluipmoor denaars en ander gespuis. En men vindt er betreurenswaardig weinig wijsheid." „En toch gaan wij er heen," antwoordde de Noorman glimlachendWijs me de weg, wijze vriend." Terwijl hij Tai volgde, die druk pratend naast hem ging, merkte Eric op dat de meeste voorbijgangers hem een nieuwsgierige blik toewierpen. De Chinese helm zijn kleding en het zwaard dat hij droeg, schenen hun echter de overtuig ng tf geven dat hij een of ander barbaars krijger was, in dienst van een der regimenten en niemand viel hem lastig. Had het eerste gedeele van hun tocht hen door menige fraai gebouwde wijk ge voerd, van lieverlede werden de huizen welke zij passeerden smerig en onverzorgd. Tai leidde de Noorman naar de sloppenbuurt van de stad, waar een netwerk van slopjes en steegjes iedere vreemdeling de weg binnen enkele minuten had doen bijster worden. Doch ook hier scheen de kleine filosoof uitstekend de weg te kennen, want zonder een ogenblik te aarzelen liep hij verder. Tot hij eindelijk op een hoek bleef staan en Eric op een smerig, uit z'n voegen gezakt huis attent maakte. Uit de kieren der raamschermen straalde licht en soms was hef. gelach en geschreeuw van ruwe mannenstemmen hoorbaar. „De herberg van de Gele Lotusmompelde Tai. Tijdeps besprekingen, die werden ge voerd tussen de ministers Moh. Hatta, Anak Agung en Laoh enerzijds als ver tegenwoordigers der R.I.S. en de direc tie der K.L.M. anderzijds, is overeen stemming bereikt inzake de spoedige stichting van een gemengd bedrijf voor de uitoefening der burgerluchtvaart in Indonesië, alsmede tussen Indonesië en de omliggende landen. Hiertoe zal een Naamloze Vennoot schap worden opgericht, genaamd „Ga ruda Indonesian Aidways"die haar zetel te Batavia zal hebben en die de taak van het inter-insulaire bedrijf van de K.L.M. zal overnemen. De regering der R.I.S. verleent aan de nieuwe N.V. een concessie voor de duur van dertig jaar. De R.I.S. en de K.L.M. nemen beide deel in het kapitaal. De K.L.M. zal voor de eerste tien jaren, indien de regering der R.I.S. zulks verlangt, de meerderheid der aandelen aan de R.I.S. verzekeren. De K.L.M. stelt haar personeel dade lijk beschikbaar en zal terstond aan vangen met een intensieve opleiding van Indonesische krachten voor een ge leidelijke overname van het bedrijf, voorzover nodig. Getracht zal worden, binnen twee maanden de nieuwe N.V. met haar werkzaamheden te doen aan vangen. De minister van Financiën heeft goed gevonden, dat gemeenten 50-jarige geld leningen sluiten voor woningbouw tegen een rente van 3% pet. per jaar, opeis baar na 30 jaren en geleidelijk toene mende aflossingen, namelijk gedurende de eerste 10 jaren 1 pet. per jaar, daarna gedurende 10 jaren 1% pet. per jaar en gedurende de laatste 30 jaren 2Vs pet. per jaar. Indien de geleende gelden ge leidelijk worden opgenomen, mogen de geldnemers een provisie vragen van 1 pet. Naar wij van de zijde der K. L. M. vernemen wordt geschat, dat de toestel len dezer maatschappij dit jaar 41.500.300 kilometer hebben afgelegd in 143.600 vlieguren. Er werden naar schatting 650.000 passagiers, 14 millioen kg. vracht en drie en een half millioen kg. post vervoerd. (In deze getallen zijn de ver voerscijfers van het interinsulair be drijf Batavia begrepen). (Van onze verslaggever) Nog kórt geleden verschenen in de dagbladen vrty alarmerende berichten omtrent de toekomst van de Nederlandse vliegtuigbouw. De regering zou voornemens zijn, zo werd toen gemeld, haar (behulpzame) handen niet meer uit te strekken waar het gold het continueren en uitbreiden van een eigen, solide, vliegtuigindustrie; een industrie, die als vanouds, voor een overwegend deel in handen was van de Fokkerfabrieken in Amsterdam. Maar ook in dit geval werd de soep niet zo heet gegeten als zij was opgediend. Nóg heeft de regering geen definitieve beslissing genomen, maar het is in tussen wel vast komen te staan, dat zij bereid blijft een verdere ontwikkeling van deze bij uitstek vér-dragende en eigentijdse tak van nijverheid te stimu leren. En er is dan ook geen sprake van dat zij ten ondergang gedoemd is. Hetgeen eveneens moge blijken uit een summier overzicht van de stand van zaken op dit ogenblik bij de Koninklijke Nederlandse Fokkerfabriek in Amsterdam. Eerst wat betreft de vliegtuigbouw naar eigen ontwerp. De productie van de serie Sll's (100 stuks in eerste aan leg) stagneerde enigszins na het onge luk, dat kort geleden twee Zweedse vliegers bij een enigszins geforceer de proefvlucht met een lesvliegtuig van dit type opliepen. Maar thans is zij weer op gang. Het buitenland heeft reeds enkele proeforders op deze S11 geplaatst, terwijl onderhandelingen over de verkoop van de licentierechten gaande zijn. Met de S12 zijn dit jaar vele proeven genomen. Of, en wanneer ook dit toestel in serie-productie wordt genomen, is nog een open vraag. Ook met de ..Promotor" de F 25 werd veel en met succes geëxperimenteerd: op een bepaald resultaat daarvan werd reeds door een buitenlandse fabriek de licentierechten gevraagd. Van de an dere Fokker-projecten is het prototype van de tweemotorige S13 inmiddels voltooid. De S 14. een straaltrainer en het laat ste Fokker-product, is nog in aanbouw. Het prototype zal, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, in de zomer van 1950 gereed zyn voor proefvluch ten. Voeg daarbij de licentiebouw, mo menteel in commerciëel opzicht het be langrijkste dee) van het Fokkerpro gramma in het kader waarvan o.m. 25 „Seafuries"-jachtvliegtuigen, die be- Zo zal de S. 14, een straaltrainer, er uitzien als hij medio 1950 ia afgebouwd. iÉÉ&feo v stemd zijn voor de „Karei Doorman" worden vervaardigd. Als alles goed blijft gaan zullen de eerste van deze vliegtuigen in het begin van het tweede kwartaal van 1950 worden afgeleverd. En inmiddels wordt eveneens gestaag gewerkt aan de bouw van de 300 Glo- cester-Meteors, die de luchtvloten van Nederland en België te zijner tijd zul len aanvullen Een karwei, dat jaren zal duren. Tenslotte zijn er dan de nog vage plannen voor de constructie van kleinere toestellen voor de civiele lucht vaart, die eventueel dienst kunnen doen op binnenlandse en Europese lijnen; plannen, die men by Fokker eigenlijk nog slechts als mogelijkheden be schouwt. Men realiseert zich daarbij terdege, datde bouw van grotere toestellen voorlopig tot de (op de eerste plaats) economische onmogelijkheden behoort. En men spiegelt zich in dit verband aan buitenlandse maatschappijen, die op bij voorbeeld de „Constellations" na de eerste 150 orders, een bedrag van der tien millioen gulden en op de „Convairs" 48 millioen dollars verloren Maar dat neemt niet weg, dat rrien toch, afgaande op bovenstaande op somming van veelzijdige werkdadig- heid, niet al te pessimistisch hoeft te zijn t. a. v. de toekomst van een Ne derlandse vliegtuigindustrie. En dat is een bemoedigende gedachte. Vooral op de dag van heden, nu het precies tien jaar geleden is, dat An thony Herman Gerard Fokker, die de nationale vliegtuigbouw over de ganse wereld, zij het met wisselende kan sen een goede naam verschafte, in een New Yorks ziekenhuis overleed. Toen in Juli j.l. de Fokkerfabrieken haar 50-jarig jubileum vierde werd yan hem getuigd: „Fokker is een bevoor recht mens geweest Hij bezat de intuïtie, het inzicht en de handigheid welke de uitvinder kenmerken. De ge schiedenis der wereldluchtvaart kan niet worden geschreven zonder Fokkers naam enige malen met ere te vermel den." En van 1911 toen de eenentwintig- jarigfe Anthony Fokker zijn eerste vlucht met een door hem zelf ontwor pen toestel ondernam tot op heden werd die naam gedragen door meer dan 10.000 vliegtuigen. T~ het wonder, dat de geschiedenis van de Nederlandse vliegtuigbouw vrijwel parallel loopt met die van de fabrieken, waarvan hij de oprichter en eèrste directeur was? Deze geschiedenis is er by uitstek een van ups en downs. Zy verhaalt van Fokkers eerste vliegtuig, de befaamde „Spin", van de triomf van de F 7, waar mee v. d. Hoop en zijn mannen de eer ste vlucht naar Indië maakten, van de grote periode d*r driemotorige Fokkers, die in de jaren 28 en 29 voor vele toch ten van wereldomvattende betekenis werden gebruikt, van de niet te ver mijden inzinking, die volgde toen om streeks 1933 de Amerikaanse, geheel door PATRICK PURCELL Vertaling JOHANNA PERENBOOM 6. Ik herinner me nog goed de tijd dal er een nieuwe cassière kwam bij de melkfabriek. Het was inderdaad 'n ver duiveld knappe meid. Maar Meehaw!, God betere het, raakte zo volslagen r, de war als hij haar zijn contröiaboekje moest aanreiken, en zijn eigen verlegen heid en het getreiter van de andere jongens zaten hem zo dwars, dat hij tenslotte voor geen geld of goede woor den meer naar de melkfabriek te kra gen was. Een maand lang mest de arme oude Malachy iedere morgen lan" vóór zijn gewone tijd uit de veren o ~i zijn wagen vol melkkannen langs je slingerende wég naar de fabriek te 6reng»en. Maar in een ommezien kreeg hij een verschrikkelijk plezier in dat karwei tje en hij zou het zijn blijven doen, als tante Matilda er hem op een mooie piórgen niet op betrapt had, dat hij een boord én een das in zijn zak moffelde. Ze zei geen stom woord, maar die zelfde avond ging ze, heel toevallig, m de winkel van de melkfabriek oinnen, zo onschuldig als je maar wou, cm een pond boter te kopen. En wat ze toen te vertellen had, toen ze weer thu's kwam! Het ging over geverfde, brutale mokkels, die meer aan lippenstiften en zijen kousjes besteedden dan een ander mens nodig had om zijn gezin gioot f.» brenger, of een varken vet, te mesten; het was heel amusant voor Meehawl en voor Tim Hayes, de jonge knecht, die juist van het hooiland binnen waren om thee te drinken. Madachy, veronder stel ik, hield zich flink tijdens dit bom bardement, maar het verbaasde nr.e nirfis. toen de volgende morgen en ie daa - op volgende morgens de melkwagen van Corcoran over de heuvelweg kwam hobbelen met Tim Hayes op de bok. Ik wist dat het bejaarde echtpaar de laatste tijd het gewicht der jaren een beetje was gaan voelen, en er viel niet aan te twijfelen dat ze de bleue Mee- hawl meer dan ooit te verstaan gegeven hadden, dat het hoog tijd werd om zien eens een geschikte vrouw te gaan zoe ken. Maar iedereen was allengs zo ge woon om er een grapje mee te maken, dat behalve Meehawl zelf niemand, ge loof ik, geneigd was om de zaak ernstig op te nemen. En hoewel hij vroeger zó angstig was als een in het nauw ge dreven muis. wanneer zijn oude oom en tante het onderwerp ter sprake brachten, was de angst er nu wat bi] hem afgegaan en vertelde hij me op een keer dat hij, met een beetje geluk, goede hoop had de rest van zijn dagen als vrij gezel te slijten. De zaak scheen dus nU in een kritiek stadium te zijn gekomen en als Malachy eenmaal de regeling van wat clan ook in handen had genomen, kon men op storm ïekenen; niemand Malachy zelf het minst kon nu voorspellen hoe het verhaal af zou lopen. Ik denk nog aan de beroemde geschiedenis van het bekroonde varken van kanunnin CostiganMaar dat doet hier niet ter zake. Zodra ik mijn lachbui de baas was, en dat kostte me tijd genoeg, wreef ik de tranen uit mijn ogen en keek Malachy in zijn gezicht. In de klank van mijn stem lag triomf en plezier. „Potdorie, dat is nu eindelijk het kar weitje van je leven! Nu sta je toch eens een keer voor de muur, oude vos, en met al je sluwheid zul je deze ene keer nu toch 'ns te grazen genomen worden1" „Dacht je?" zei hij zelfgenoegzaam. „Neen ventje, Malachy Corcoran heeft nog nooit iemand te grazen genomen, geen mens, geen hond en geen duivel. Ik weet al, welk meisje ik hebben wil, ik weet, hoeveel ik met haar meegege ven wil hebben en ook krijgen zal en ik weet al, wie er met het huwelijks aanzoek moet beginnen." „Natuurlijk! Zolang jij leeft is Napo leon niet dood! En heb je misschien ook enig idee. wat voor een meisje Meehawl zelf zou willen hebben? Heeft hij ook nog iets in de zaak te vertellen?" „Tja!" zei Malachy. „Tja, wat heeft die anne schijtlaars nou voor benul van vrouwen en trouwen en huwelijksaan zoeken? Heeft hij geen tijd genoeg ge had om een vrouw uit te pikken, als hij ar een naar zijn eigen zin had willen hebben? Meehawl trouwt met het meis je dat ik hem geef. En waarom ook niet? Weet de hele wereld niet, dat er van «hier tot aan de Slievenamon geen man is die meer verstand van vrouwen heeft dan ik?" Ik twijfelde aan de juistheid van deze bescheiden mededeling, maar ik hield me koest. Ik wist? dat er nog meer op komst was. „In ieder geval" Malachy keerde zich half om alsof hij naar huis wou gaan „in ieder geval" hij wendde zich weer terug en keek mij sluw aan „kijk eens, Joe, ik zal je vertellen, waarom ik bij je ben gekomen. Ik zou willen dat jij de bal aan het rollen bracht en voor mij de ouders van het meisje eens polste." en nu schoten de woorden er uit vóór ik tegen kon spre ken „en het meisje, er is geen beter te vinden, verdorie, het is Esther Han- rahan, van Teampallpadraig daarbo ven." Het was louter geluk wat me uit deze situatie redde. De paarden waren onge durig geworden van het staan in de koude wind, en toen ik aan de leidsels rukte, trokken ze heftig aan. Tegen de tijd dat ik ze weer rustig gevloekt en getrokken had, was ar al een deel van het rode bloed uit mijn verraderlijke wangen weggetrokken. Natuurlijk moest het Esther zijn, dacht ik bitter Van alle meisjes, heel Ierland door, liad hij, verdraaid, geen andere vrouw uit kunnen zoeken dan Esther. Mijn gedachten leken wel een draaikolk. Ik zag niet. wat ik zeggen moest of doen. Eén wild ogenblik had ik zin om Malachy en Meehawl en him huwelijksaanzoek naar de heetste plek van dé hel te verwensen. Dat duurde echter slechts één ogenblik. Toen waar schuwde mij de donkere stem van mijn bloed, dat een dergelijke stap mijn ge heim zou verradenMijn woede steeg in een dreigende vloed. Laat ze de pest krijgen, die Malachy en Mee hawl! En Esther en de andere Hanra- hans even goed! Ik zou het ze eens la ten zien! Ik zou doen wat Malachy vroeg Wat kon het mij verdomme schelen wat zij dacht, wat alle ande ren dachten. Geïntrigeerd door mijn langdurig stil zwijgen keek mijn oom. de oude vos. mij aan, keek hij me al te doordrin gend aan van onder zijn dichte wenk brauwen. Die scherpe blik bracht mij in verwarring en ik stortte me in de beslissing. (Wordt vervolgd) ANTHONY FOKKER metalen, machine de wereld van het luchtverkeer verov-d had. De koers verandering, die toen schuchter werd ingezet, werd inmiddels doorkruist door de periode, die men de „aanloop naar de oorlog" zou kunnen noemen. Van '35 tot '40 bouwde Fokker militaire vliegtuigen. Na de bevrijding kon men opnieuw be ginnen. De recente geschiedenis heeft geleerd, dat dit begin moeilijker was dan alle begin, naar het spreekwoord zegt, tóch al pleegt te zi.ir Een fusie van Fokker met „Aviolaniia" en „De Schelde" mislukte. De vraag kreeg zin, zoals wij in de aanhef van dit artikel releveerden, of de Nederlandse Vlieg tuigindustrie toekomst heeft. Een vraag die men ondanks alles dan toch nog, zij het met zekere schuchterheid, bevesti gend mag beantwoorden. In 1911 schreef Generaal Van Heutsz aan Fokker: „Ik vertrouw, dat het u zal gelukken in de toekomst den Nederland- schen naam op vliegtuiggebied groot te maken, dat niet als tot dusverre Nederland afhankelijk zal blijven van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Amerika, in één woord van het buiten land, maar omgekeerd 't buitenland zich tot Nederland zal moeten wenden om het beste te krijgen wat er bestaat" Deze schier visionnaire woorden ma ken weinig kans om nogmaals vervuld te worden. Tenzij er nogmaals een An thony Fokker zou opstaan.... De delegatie van de R.I.S., die in Ne derland de souvereiniteitsoverdrachi in ontvangst zal nemen, is thans definitief vastgesteld. Zij zal bestaan uit de vol gende personen: drs. Moh. Hatta, mi nister-president; prof. dr. mr. Supomo. minister van Justitie; Sultan Hamid II, minister zonder portefeuille; dr. Supar- mo, minister zonder portefeuille; mr. dr. Kusuma Atmadjo, president van het Hoger Gerechtshof; mr. A. K. Pringgo- digdo, eerste alg. secr. van het Natio naal Voorbereidingscomité; Moh. Jahja. tweede alg. secr. van het Nationaal Voorbereidingscomité; mr. Sujono Ha- dinoto, voorzitter van de P.N.I.; dr. Su- kiman. voorzitter van de Masjumi; Ari- fin, adj. van de minister-president; Ba- tangtaris. adj. van de minister-pi-esiöent.; Jusuf Barnas. adj. van Sultan Hanid 1L De Indonesische delegatie is vanmor gen per vliegtuig uit Batavia naar Am sterdam vertrokken. Bij haar vertrek waren de meeste leden van de regering der R.I.S. en een erewacht van de T.N.I. aanwezig. De delegatie zal 25 dezer op Schiphol aankomen. Het vliegtuig neemt de z.g. korte route over Hangkok-Basra- Caïro. 26 December is rustdag voor de delegatie, die op de 28ste naar Indonesië terugkeert, om zo mogelijk de 30ste of anders de 31ste weer op Kemajoran aan te komen. Volgens een bericht van Reuter heb ben de militaire autoriteiten te Batavia medegedeeld, dat alle Nederlandse mili tairen, behalve degenen, die dienst heb ben. voor onbepaalde tijd, te beginnen 26 dezer van middernacht af, de avond voor de overdracht der souvereiniteit, zullen worden geconsigneerd in de kazer nes. Deze maatregel zou gedurende on geveer een week van kracht blijvenx. Donderdag is Purvvoaadi Vilruimd, terwijl vandaag Blora, Rembang en Tjepu door de T.N.I. als patrouilt 'gebied zijn overgenomen. In dit verband ver neemt Aneta's correspondent dat het Europese personeel, dat werkzaam is bij de B.P.M.-installaties te Tjepu, be sloten heeft te Tjepu te blijven en het werk normaal voort te zetten. Volgens de laatste binnengekomen berich ten zal het troepentransportschip „Kota In- ten" hedenavond 10 uur te Hoek van Hol land arriveren. De repatrierende militairen zullen Zaterdagmorgen O uur ontscheept worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3