Scotland Yard identificeert dode als juwelendief Kersttoespraak van Z.H. Paus Pius XII PLECHTIGE OPENING H. JAAR 1950 Lindbergh VELE WENSEN IN DE TWEEDE KAMER OVER GARANTIEWET 25 JAAR K.A.B. Rome, het vaderland van de christen Radio Anno Santo Opdat allen mogen terugkeren tot Christus Hertog en hertogin van Windsor behoren tot zijn slachtoffers naar ROME M.T.S.-ers onder de wapenen „Kota Inten" overvaart visserslogger Feestviering 10 Januari Kerk in Afrika bloeit ZATERDAG 24 DECEMBER 1949 PAGINA H. Vader treedt als eerste binnen PLEISTER Voor reiden In hei HEILIG JAAR organiseer! Lindbergh Uw reis naar Rome. Laai U nu reeds inschrijven. Verhuur van luxe iouring- cars voor gezelschappen. Kom eens mei ons pralen. Lindbergh reizen betere reizen Speciale service. Reisbureaux Damrak 41, Amsterdam Telefoon 48956-4571 Kleine Houtstraat 1Haarlem Telefoon 17229 MITCHELL-BOMMENWERPER NEERGESTORT Bemanning gered Elf doden in Amerika In verband met tekort aan burger technisch personeel IVOROL ONTWERP NIEUWE KIESWET RutvehandenjpUROL Na twee wijzigingen aangenomen HATTA ZINSPEELT Op bezoek van Koningin aan Indonesië HONGAARSE PRIESTERS MOGEN STAAT TROUW ZWEREN Indien eed niet in strijd is met wetten van God en Kerk KOFFIERANTSOEN GEHALVEERD? Opnieuw fabricage van surrogaat In verband met de sterk gestegen we reldmarktprijs van koffie heeft de re gering de import van dit product enige tijd geleden stopgezet. Naar het A.N.P. uit doorgaans goed ingelichte kringen verneemt, zal op grond van de thans bestaande koffievoorraden, in ons land het rantsoen aanzienlijk verminderd moeten worden. Mijnhardtjes: de cachet, Liturgische weekkalender VATICAAN De Stichting tot schenking van een Nederlandse Zender aan Vaticaanstad deelt mede, dat zij in de periode van 24 December tot en met 10 Januari alle Katholieke Nederlanders boven zestien jaar, die op zulk een spontane en edelmoedige wijze tot de verwezenlijking van de doelstelling der Stichting hebben bijgedragen, in de ge legenheid zal stellen deel uit te maken Van de delegatie die de nieuwe zender, bij overdracht van een maquette, aan den H. Vader zal aanbieden. Aangezien het onmogelijk is alle namen en adressen te verzamelen van hen, die op andere wijze dan door storting op postrekening 533000 of op onze bankrekening bij de Fa. Theodoor Gilissen een gift voor de zender deden, verzoekt de Stichting alle Katholieke Nederlanders boven zestien jaar; die tot het geschenk aan Z.H. Paus Pius XII hebben bijgedragen 1) naam en adres DUIDELIJK, liefst in blok- letters, op een BRIEFKAART te vermelden; 2) AAN DE ADRESZIJDE van de briefkaart bown de normale frankering f 0,25 aan postzegels EXTRA te plakken; 3) deze briefkaart zó tijdig te posten, dat zij VOOR 10 JANUARI 1950 op het secretariaat van de Stichting: RADIO ANNO SANTO, AMSTERDAM, aanwezig is. Uit alle door het secretariaat ontvangen briefkaarten, die aan bovenstaande voorwaarden voldoen zullen vóór 31 Januari 1950 ten overstaan van een notaris 10 brief kaarten worden getrokken, waarvan de afzenders zullen worden aangezocht deel uit te maken van de delegatie. De reis naar Rome zal, met goedkeuring van de Stichting, overdraagbaar zijn. Het Spreekt vanzelf dat, wil men meerdere kansen hebben in de delegatie te komen, zoveel briefkaarten kunnen worden opgezonden als men wil. Ook is hetmogelijk op één briefkaart meerdere postzegels a 0,25 te plakken, mits het extra geplakte bedrag aan postzegels per briefkaart de f 1.niet overschrijdt. Het secretariaat zal in derge lijke gevallen zorg dragen, dat de afzenders ook meerdere kansen krijgen. Het trekken van de kaarten door een notaris zal vóór 31 Januari 1950 plaats vinden, waarna zo spoedig mogelijk de namen van hen, die aan de delegatie deel zullen nemen, in de R.K. dagbladen gepubliceerd zullen worden. Op deze wijze hoopt de Stichting te bereiken, dat alle Katholieken van Nederland, die op een voor de Vati caanse Autoriteiten zo waardevolle en effectieve wijze hebben bijgedragen tot de oplossing van het Vaticaanse Radio-probleem, de mogelijkheid wordt geopend deel te nemen aan de aanbieding van de nieuwe Nederlandse 100 Kw. Zender aan den H. Vader. (Vervolg van pag. 1) De zilveren klaroenen kondigen de komst van de Paus aan en dan, terwijl een orkaan van gejuich zich losmaakt uit de menigte en heenvlaagt, kerend en kerend over de deinende mensen oceaan, en terwijl de haast verplette rende geluidsgolven het Veni Creator en de bazuinen wegspoelen, wordt Zijne Heiligheid Paus Pius XII, Die in de hand een brandende kaars draagt, op de scdia gestatoria, onder een baldakijn, om ringd door de Falatijnse Garde, de Edel- garde, Zijn Geheimkamerheren en naast Zich de hoge waaiers de wijde Portico binnengedragen van de Sint Pieter, waar hem de Aartspriester en de Ka nunniken, de wereldlijke en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders wachten. Gesteund door de Kardinaal-Diakens en de Kardinaal Groot-Penitentiarius be stijgt Z. H. de troon, die naast de Porta Santa is opgesteld. De stilte valt over het plein wanneer de Heilige Vader zich naar de grijze muur van cement begeeft, die de Hei lige Deur afsluit en erop klopt met de gouden en ivoren hamer, die de Kardi naal „Penitenziere" hem heeft aangege ven. „Open mij de poorten der gerechtig heid," zegt de Paus en de Pauselijke Capella antwoordt: „Ik zal binnengaan en de Heer prijzen." Bij de tweede klop zegt de Paus: „Ik zal ingaan tot Uw huis, o Heer" en het antwoord is: „In ontzag zal ik in Uw tempel neerknie len." By de derde en laatste hamerslag, waardoor het kleine kruis aan stukken wordt geslagen, zingt de Paus: „Opent de deuren, want de Heer is met ons" en juichend antwoordt het koor: „Hij, Die Israël kracht gegeven heeft." Met de kaars in de hand gaat de Paus terug naar de troon. Langzaam draait de deur om de drempel de Basiliek bin nen, waar zij op de vloer komt te lig gen en onmiddellijk wordt weggetrok ken op een klein wagentje, dat reeds tevoren aan haar binnenkant bevestigd was. Terwijl de Penitentiarii de posten van de deur met wijwater afwassen, bidt de Paus met zijn troondiakens de gebeden van de liturgie der plechtigheid: „O Goddelijke Meester, geef dat wij op de dag waarop wij uit deze wereld zullen vertrekken, door de volledige vergeving van al onze zonden de vreugde zuilen genieten van Uw hemelse glorié, door Jesus Christus Onze Heer." En dit is het ogenblik waarop de klok ken van de Sint Pietet beginnen te lui den, eerst traag en langzaam, dan in steeds feestelijker rhythme. Vanuit de verte beginnen de klokken te antwoor den van de Sint Jan van Lateranen, de eerste en voornaamste van alle kerken der wereld, van de Santa Maria Mag- giore op de heuvel Esquilinus en die van de Basiliek San Paolo aan de Via Ostia ver weg in de Campagna, waar op ditzelfde ogenblik de Heilige Deuren door de drie Kardinaal-Legaten zijn ge opend. En gaandeweg nemen de klokken van alle kerken het over, totdat een feestelijk jubelende klankenwaterval tui melt en zweeft rond de koepels en de huizen der Eeuwige Stad, waarvan alle torens zijn gaan zingen in de bonte ver- fSfcheidenheid van toon en klank en timbre. De Paus, Die de witte met goud en edelstenen bezette mijter draagt, gaat naar de Deur en knielend op de drempel, met in de linkerhand de kaars en in de rechter het kruis, zet Hij de plechtige dankhymne van de Kerk, het „Te Deum" in. En terwijl het koor en de mensen menigte de hymne overnemen, gaat de Heilige Vader de Basiliek binnen, ge volgd door de Kardinalen, Patriarchen, Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Abten en prelaten, door zijn hofhouding en de geestelijkheid. Allen kussen de drempel. De Paus wordt op de sedia gestatoria naar de Confessio gedragen en geeft vanaf het hoge altaar op plechtige wijze de Apostolische Zegen aan alle aanwe zigen en via de radio aan de gehele wereld. Tot slot van de plechtigheid worden de voorwaarden voor de volledige aflaat door twee Kardinalen voorgelezen in het Latijn en het Italiaans, zoals zij ver meld staan in de Pauselijke Bulla „Ju bileum Maximum", waarin de Paus op 26 Mei van dit jaar het 25e Anno Santo aankondigde en waarin hij het doel van dit Heilig Jaar omschreef: opdat allen mogen terugkeren tot Christus; opdat de dwalenden en allen die de Waarheid niet kennen, mogen worden verlicht en geraakt door eeh onweer staanbare genade; opdat over de gehele wereld en vooral in de Heilige Plaatsen van Palestina zo spoedig mogelijk de rust en een duur zame vrede moge worden hersteld; opdat alle mensen een eind zullen ma. ken aan hun haat en hun tweedracht en elkaar in gerechtigheid zullen willen Advertentie HUtDKLEURIG SNELVERBAND IWITSAl FABR. APELDOORN gaan begrijpen, in broederlijke verbon denheid; opdat alle behoeftigen zich met hun werk een eerlijk en menswaardig leven zullen kunnen verwerven en dat de rijken in liefde de armen zullen helpen; opdat de zozeer begeerde vrede moge terugkeren in de harten, in de gezinnen, in de landen en in de gehele volken gemeenschap; opdat zij die „vervolging lijden om wille der gerechtigheid", de onoverwin nelijke kracht mogen hebben, die vanaf de oudste tijden in het bloed der mar telaren de kroon van de Kerk is geweest; opdat de ontheemden, de krijgsgevan genen en de bannelingen zo spoedig mogelijk naar hun vaderland zullen kunnen terugkeren en opdat allen, die lijden, vertroost mogen worden; opdat de jeugd moge bloeien in rein heid en in Christelijke kracht en opdat tenslotte allen die genade van de Hemel zullen mogen genieten, die voorwaarde is voor het eeuwig geluk. Scotland Yard heeft gisteren het ver. bazingwekkende dubbelleven gerecon strueerd van een zelfmoordenaar, die misschien de leider is geweest van de grootste juwelendiefstallen, die in de laatste tien jaar in Europa zijn gepleegd. Scotland Yard deelde ipee, dat men gelooft, dat de Hertog en de Hertogin van Windsor, die in 1946 te Sunning- dale voor een waarde van 20 duizend pond aan juwelen werden bestolen, tot zijn slachtoffers behoren. Reeds hebben detectives voor meer dan honderdduizend pond aan gestolen juwelen achterhaald, en men zoekt nog naar meer. De dode is Barry Holliday, oud 51 jaar, en in de onderwereld meer bekend als „Society Berty" en „Baron John". Holliday werd Woensdag doodgescho ten gevonden in een hotelkamer te Bir- ginia Water, even buiten Londen. Een holle wandelstok, waarin een revolver verborgen was, werd naast hem gevon den. Er was één schot mee gelost. Holliday had vrienden in hoge krin gen. Vaak bezocht hij jachtpartijen op hèt land, om welgestelde families te ontmoeten, die dan later werden beroofd. Door middel van vingerafdrukken werd hij geïdentificeerd als een geheel Advertentie andere man: een zekere Barry Fieldsend, die verleden week voor een Londeuse rechtbank had moeten verschijnen onder beschuldiging van het onwettig in bezit hebben van juwelen ter waarde van 10 duizend pond. Hij werd tegen een borgstelling van 2500 pond vrijgelaten- Een Mitchell-bommenwerper B-25 van de Militaire Luchtvaartdienst heeft Don derdagavond buiten de kust van Makas sar een noodlanding in zee gemaakt. De vijfkoppige bemanning werd gered door hef schip van de K.P-M. „Pieter Both", dat zich in de nabijheid bevond. Het vliegtuig zonk enkele ogenblikken na de landing en ging geheel verloren. Donderdag is nabij Savannah in de Ame rikaanse staat een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. De 11 inzittenden werden gedood. Twee oogge tuigen zagen hoe het toestel in een moeras achtige streek brandend neerkwam. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, flat het door een groot tekort aan burger technisch personeel hij de Dienst der Genie, dringend nodig was hiervoor militair technisch personeel onder de wapenen te roepen. In verband hiermede werden medio Augustus 1949 zestig M.T.S.-ers van de lichting 1944 opge roepen. Over de mogelijkheden van M.T.S.-ers in militaire dienst deelde men het vol gende mede: Wat hun salaris betreft: Gedurende de eerste drie maanden, dat zij bij de Dienst der Genie werkzaam zullen zijn, ontvangen zij ƒ1 per dag. Na deze drie maanden echter zullen zij indien zij door hun werk daarvoor geschikt worden beoordeeld worden bevorderd tot sergeant met hef daaraan verbonden salaris. Na drie maanden als sergeant werkzaam te zijn geweest zullen zij worden voorgedragen aan de M. van O. voor bevordering tot sergeant- majoor om daarna, na één jaar praktijk bij de Dienst der Genie aan de M. van O. te worden voorgedragen tot dpi. op zichter van fortificatiën der 3e klasse met het daaraan verbonden salaris. In genieurs, die eveneens werden opgeroe pen en tot luitenant werden bevorderd, waren afkomstig van de Technische Hogeschool. Meeuwen boven de trawlervloot in de haven van IJmuiden. Het is er stil nu. Sinds de vloot niet meer uitvaart, is enige bedrijvigheid, welke men er ziet, het rondzwermen der meeuwen, op zoek naar voedsel. Dit zal altijd duren, maar deze schepen. Advertentie Tanden wit a/s a/pensneeuw met T A N D P A S TA Naar het A.N.P. verneemt, hebben de voorzitter en de secretaris van het Cen traal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Statcn-Gencraal, prof. mr. dr. G. van den Bergh en n»r. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, namens het Centraal Stembureau aan de minister van Binnenlandse Zaken overhandigd het door dat bureau voorbereide ont werp van een nieuwe kieswet met oe daarbij behorende toelichting. De voornaamste voorstellen, welke het ontwerp bevat, zijn de volgende: Alle kiesrechtbepalingen uit de gemeentewet en de provinciale wet vervallen en wor den in de kieswet zelf opgenomen; de volgens de bestaande kieswet jaarlijks vast te stellen kiezerslijsten worden door kiezersregisters vervangen, die van dag tot dag bijgehouden worden; de moge lijkheid om bij volmacht te stemmen wordt vergroot en vergemakkelijkt, zo dat enerzijds zieken hun stem bij vol macht kunnen uitbrengen en anderzijds personen, die op de dag van de stem ming niet in hun woonplaats aanwezig zullen zijn; het stelsel van de enkelvou dige voorkeur, zoals dit thans voor alle verkiezingen geldt, wordt vervangen door dat van de facultatieve meervou dige voorkeur, dat wil zeggen, dat de kiezer óf kan stemmen op de lijst in haar geheel, waardoor hij mede de volg orde door nummering van de candidaten der lijst geheel naar eigen wens kan wijzigen; bij verkiezingen van de kleine gemeenteraden, te weten die met 7 of 11 leden, verkrijgt de kiezer nog groter vrijheid, 'daar hij de bevoegdheid krijgt de nummering niet tot de candidaten van één lijst te beperken, maar zijn can didaten vrij te kiezen uit alle gestelde candidaten, op welke lijst zij ook voor komen. Het troepentransportschip Kota Inten, dat Vrijdagavond elf uur de Nieuwe Waterweg binnenvoer, is ongeveer een kwartier na middernacht ter hoogte van de Zwarte Tol in de buurt van de Maassluizer haven in aanvaring gekomen met de Vlaardingse visserslogger VI. 85. De Kota Inten liep dwars op het vaartuig in, dat zeer ernstige averij opliep en spoedig in zinkende toe stand verkeerde. Alle opvarenden van de logger op één na zijn door de Kota Inten aan boord genomen. De ander werd door het rapporterende vaartuig van Dirkzwa gers' Scheepsagentuur gered. De logger is daarna gezonken. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Beter dan het wagen van een poging een verslag té geven van het moeizamp en ingewikkelde debat, waarin de Twee de Kamer en de regering Vrijdagmiddag tenslotte overeenstemming op grond van aanmerkelijke verbeteringen heb ben bereikt inzake het ontwerp Garan- tiewet voor Indische ambtenaren, is het hier kort weer te geven hoe deze rege ling dan thans geworden is. Men heeft dus nu aanvaard een trapsgewijze op gebouwd garantiesysteem, dat inderdaad een waarborg biedt voor de vrije keuze, die aan de ambtenaren, toekomt. Dit systeem onderscheidt drie categorieën. Ir. de eerste plaats degenen, die direct of binnen vijf jaar de dienst van de K.I.S. willen verlaten. Voor hen wordt de onderstandsregeling getroffen voor de duur van minstens twee jaar, waar bij zij vijftig procent ontvangen over de eerste vijfhonderd gulden van hun salaris en dertig procent over de rest. Deze regelingen, waarbij natuurlijk met Op 10 Januari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de katholieke vak- en standsorganisaties in het R.K. Werklie denverbond werden verenigd. Deze fusie van het Bureau voor R.K. Vakorganisa ties en de Federatie der Diocesane Vak- en Werkliedenbonden bundelde de krach ten, die de positie der arbeiders op maatschappelijk en geestelijk gebied wensten te verbeteren. rt Dit jubileum zal door de K.A.B. de na-oorlogse voortzetting van het R.K. Werkliedenverbond op plechtige wijze worden gevierd. Mgr. J. G. v. Schaik, adviseur van de landelijke K.A.B.zal in de Augustiner- kerk te Utrecht een plechtige Hoogmis celebreren, waarna door het a cappella- koor van de afdeling Utrecht der.K.A.B o.l.v. Guus Stoop diens Te Deum zal worden gezongen. In de middaguren heeft er een plech tige herdenkingsvergadering plaats, tij dens welke dr. A. A. Olierook, directeur van het sociaal-economisch vormings instituut der K.A.B. te Doorn, na het openingswoord van de heer A. C. de Bruyn een herdenkingsrede zal uit spreken. Deze plechtigheid, welke door de cul- tuurdienst wordt voorbereid, zal door muziek en, zang van het a cappellakoor worden omlijst. Aan Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, dr. Drees en de katholieke minis ters is een uitnodiging gericht deze ver gadering te willen bijwonen. Na afloop zal het bestuur van de K.A.B. recipiëren in de dinerzaal van de Jaarbeurs, waar ook de bijeenkomst wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling ook in de ongeveer 900 afdelingen van de K.A.B. op 10 Jan. a.s. en op de Zondag daar opvolgende een plechtige Mis van dankbaarheid te doen opdragen, terwijl van alle K.A.B.-gebouwen feestelijk zal worden gevlagd. Op doorreis naar Nederland heeft Hatta, minister-president van Indonesië, volgens Reuter te Karatsji verklaard, dat het mogelijk is, dat Koningin Juliana wordt uitgenodigd „te eniger tijd" een bezoek aan Indonesië te brengen. Hij voegdë er echter aan toe, niet een be paalde uitnodiging bij zich te hebben. De plechtigheden van de souvereini- teitsoverdracht in Batavia geschieden in het paleis aan het Koningsplein. Na de radiorede van H. M. de Koningin vindt de overdracht plaats van het H. V.K.-bewind aan de delegatie van de R.I.S. Woensdag komt Sukarno te Ba tavia. Hij zal dan een boodschap uit spreken. Z. H. de Paus heeft Vrijdag in zijn jaarlijkse kerstboodschap verklaard, dat het Heilig Jaar vooral de gelegenheid zou bicden voor de godsdienstige vernieuwing van de moderne wereld. In zijn toespraak beantwoordde de Paus de kerstgroeten van het college van kardinalen. Het Heilig Jaar, aldus de Paus, moet het jaar van de grote inkeer worden. De H. Vader sprak de hoop uit, dat de opening van het Heilig Jaar op de gehele mensheid van invloed zou zijn. Het Hongaarse Episcopaat heeft van daag aan de priesters verlof gegeven, de eed van trouw te zweren aan de Hongaarse volksrepubliek, het volk en de grondwet. De communistische rege ring heeft geëist, dat de Katholieke priesters een dergelijke eed van trouw zouden afleggen. De bisschoppen ver klaarden, dat zij zelf de eed slechts zou den kunnen afleggen met toestemming van de Heilige Stoel. In het communiqué, dat door het Epis copaat werd uitgegeven, werd niet ge zegd, of de bisschoppen de H. Stoel ook inderdaad verlof zouden vragen tot het afleggen van de eed. De toestemming tot het afleggen van de eed werd door het Episcopaat aan de priesters verleend in overeenstemming met de beginselen van de Katholieke ethiek ten aanzien van elke eed, die telvis legibus Dei et Ecclesiae is (d.w.z. niet in strijd met de wetten van God en de Kerk). De Paus sprak vanuit de zaal in het Vaticaanse paleis, waarin de consistories gehouden worden. Nog nooit wellicht voor deze vigilie dag, die de gelukkige gebeurtenis van het nieuw jubileumjaar inluidt, heeft ons hart van vader en herder zich zo nauw verbonden en innig verenigd ge voeld met u, beminde zonen en doch ters van de wereld, aldus Z. H. Hef schijnt ons toe, dat wij de mil- lioenen en millioenen gelovigen zien en de ontroering in hun stemmen horen, die in vereniging met de onze, een ge weldig koor vormen, dat uitdrukking geeft aan de vurige dank, het innig ver langen en de nederige smeekbede, ge richt tot de Vader, de Gever van alle goeds, de Zoon, het Zoenoffer voor alle kwaad en de Heilige Geest, de Uitdeler van alle genade. Gedrongen door een diep verlangen naar de vrijheid van de geest, aange trokken tot de vreugde van de hemels se goederen, voor een korte stonde ver getend de rampspoed van deze aarde, wendt gij u tot ons en herhaalt in de goede betekenis van de woorden en met een zuivere intentie de smeekbede, die lang geleden tot de Verlosser werd ge richt (Marcus 8, 11-12; Lucas 11, 16): „Geef ons een teken van de hemel." Welaan dan, „vandaag zult gij weten, dat de Heer komt en bij de dageraad zult gij Zijn glorie aanschouwen: het teken dat gij verlangt, zal u vandaag worden verkondigd" het teken, of liever de middelen tot vergeving en heiliging zullen u de dag van morgen geworden, op het ogenblik, dat de my stieke deur opnieuw door ons zal wor den geopend, waarmee wordt openge steld de ingang naar de grootste tem pel van de christenheid, het symbool van onze Verlosser Jezus, die ons door Maria werd gegeven, opdat wij allen de in Hem belichaamde redding mogen vinden: „Ik ben de deur. Indien de mens door Mij ingaat, zal hij gered worden". (Johannes 10, 9). Wij weten hoezeer gij uw hoop hebt gesteld op het Heilige Jaar. Rotsvast is het vertrouwen in ons hart, dat de Goddelijke Voorzienigheid zich zal ver waardigen in en door dit Heilige Jaar de wonderen van Haar genade te be werken voor de familie der mensheid. Het schijnt ons toe dat het Heilige Jaar 1950 in het bijzonder beslissend moet zijn voor de zo zeer begeerde godsdienstige vernieuwing van de mo derne wereld en dat het de oplossing moet geven voor de geestelijke crisis, die de geesten van onze eeuw bedrukt. De juiste harmonie tussen de hemelse waarden en die der aarde, tussen het goddelijke en het menselijke, die de taak en de plicht van onze generatie is, zal verwerkelijkt worden of ten minste versneld, indien zij die in Christus ge loven standvastig blijven in hun be sluit, gestadig voortgaan met het werk, dat zij ondernomen hebben en weigeren toe te staan zich te laten verleiden door vergeefse utopieën of zich op een dwaal spoor te laten brengen door partij be- larigen of zelfzucht. Het moet beslissend zijn zowel voor de toekomst van de Kerk, die zich in spant om de heiligheid van haar leden zuiverder en groter te doen worden, terwijl zij naar buiten toe er naar streeft de geest van rechtvaardigheid en liefde zelfs in burgerlijke instellingen ingang te doen vinden en te versprei den. De Paus wees op de vooruitgang, welke de Kerk geboekt heeft in de wereld, in het bijzonder in Afrika, waar de zichtbare Kerk de grondslag is geworden van het sociale leven, dank zij de grote invloed, die het Christen dom daar zowel op particulier als open baar terrein uitoefent. Wij kunnen ech ter slechts met het grootste zielsver driet denken aan ernstige gevaren, die de godsdienst en zijn instellingen in andere landen van Europa en Azië be dreigen of reeds aantasten, zoals in het onmetelijk grote China, waar revo- lutionnaire omwentelingen in reeds on zekere toestanden de akkers, die in volle bloei stonden, hebben gemaakt tot kerkhoven, waar de dood heerst Er zijn gelovigen en katholieken, wier geest zwak als het vlees, hen aan zet tot verraad aan hun rechtmatige plichten en hen hun werkelijke rijk dommen doet vergeten, en die in een voortdurende aaneenschakeling van on trouw en inzinking leven. Zij zijn fout, indien zij denken, dat zij een Christelijk leven leiden en behagen aan God. ten zij de heiligmakende genade voortdurend in hun zielen leeft. Door een gemakkelijk compromis te sluiten tussen de aarde en de hemel, de tijd en de eeuwigheid, de stof en de „-eest komen zij te verkeren in het ge vaar,'dat zij van ellende en honger zul len omkomen, ver van Jezus, die onder zijn volgelingen geen mensen duldt, die twee meesters willen dienen. Voor die geestelijk gewonden melaatsen, ver lamden, gebroken takken zonder het levengevend sap, moge het Heilig Jaar een periode zijn van genezing en ver betering. Tengevolge van de rampen, die door de mensheid zijn veroorzaakt, bevinden zich overal wezen, weduwen en moe ders, die een zoon of echtgenoot thuis verwachten, een thuiskomst, die wel licht nooit zal plaats hebben. In het Heilig Jaar moet de mens ver gevensgezind zijn, aldus de Paus. „Komt naar Rome, waar wij u met open armen ontvangen,' naar Rome het vaderland van iedere christen." „Al zijn in vroeger tijden van de Hei lige Stoel oproepen tot eenheid uitge gaan, toch willen wij die bij deze ge legenheid nog hartelijker en nog vader lijker herhalen, gedreven als wij zijn door de invocaties en smeekbeden van zo vele. over de gehele wereld ver spreide gelovigen die, na de tragische en droevige gebeurtenissen die zij onder gaan, hun ogen richten op deze zelfde Heilige Stoel als het reddende anker voor de gehele wereld", aldus de Paus. „Voor alle, aanbidders van Christus ook voor degenen die oprecht maar te vergeefs wachtend Hem aanbidden die in de voorspellingen van de profeten is aangekondigd maar nog niet is geko men openen wij de Heilige Deur en Advertentie N.V. &CO ROTTERDAM KON. MEUBELFABRIEK KLEIWEG.244 TEL 84764 Meubelen en betimmeringen voor: Directiekamers Vergaderzalen Hotels Woningen Schepen Adviezen voor binnenhuisarchitectuur Utr<cht5 Bionenhuis Museumlaan Tel. 17285 tunuis 7,Utretht alle omstandigheden van de betrokke nen rekening moet worden gehouden, zullen worden uitgevaardigd bij Alge mene Maatregel van Bestuur, doch in de wet zijn door een ijverig door de Kamer ondersteund amendement van mr. De Graaf, de Indonesische deskun dige van de K.V.P., de minimum per centages vastgelegd. De tweede categorie zijn degenen, die na vijf jaren weg willen, omdat zij na opgedane ervaring op den duur toch niet goed kunnen aarden in dienst van de regering der R.I.S. Zij ontvangen een onderstand plus een evenredig pen sioen. En tenslotte ontvangen degenen, die wegens reorganisatie of selectie weg moeten, de volledige garanties. Dit zijn fn het kort de vruchten van het overleg, dat zich eerst binnenska mers tussen de commissie van rappor teurs en vervolgens gistermiddag nog in het openbaar in de Kamer heeft af gespeeld. De algemene indruk was, dat men thans tot. een bevredigende rege ling is gekomen, waarbij ook een aan vaardbare oplossing is gevonden voor het vraagstuk van de vrije overtocht naar Nederland. Inzonderheid is het belangrijk, dat de percentages van de onderstand thans in de wet zijn vast gelegd en niet aan de willekeur van de regering zijn overgelaten, terwijl men alles in aanmerking genomen de vrije keuze, die de ambtenaren toekomt, re delijk verzekerd mag achten. Uiteraard is het allemaal niet uitermate schitte rend, doch hier staat tegenover, dat het ook niet wijs leek regelingen te treffen, die het de betrokkenen praetisch mo gelijk zouden maken ijlings naar huis te gaan en de rest van hun leven met potverteren door te brengen. Het is van net grootste belang, dat de ambtenaren in Indonesië aan het werk blijven. Doch degenen, die ernstige redenen hebben hun functies neer te leggen, kunnen zich dit nu veroorloven in de wetenschap, dat hun een niet al te krappe periode is gegeven om naar een nieuwe werk kring uit te zien. De Kamer was per saldo heel tevreden over het goede re sultaat van haar bemoeiingen. Het is alleen pijnlijk, dat de regering zelf niet van meet af aan deze fatsoenlijke hou ding, waartoe zij zich tenslotte als ge volg van de op haar uitgeoefende druk wel genoopt voelde, heeft opgebracht. Er zijn niet ten onrechte slechts uiterst weinig goede dwazen in de wereld, die de overheid als werkgeefster vertrou wen. Reeds ging het gerucht, dat na afloop van de huidige distributieperiode geen koffie meer zou worden verstrekt. De regering echter schijnt de distributie van koffie, zij het op geringere schaal, te willen handhaven. Naar alle waar schijnlijkheid zal op de koffiebon, die over enige weken zal worden aangewe zen, slechts de helft van de thans gel dende toewijzing worden gegeven, over dezelfde periode. Vernomen wordt, dat sommige levensmiddelenbedrijven voor bereidingen hebben getroffen om op nieuw tot fabricage van koffiesurrogaat over te gaan. Advertentie die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en 75 ct. ZONDAG 25 DECEMBER: Feest v. Chris tus Geboorte (Kerstmis); 3 eigen Missen; (in de 2de Mis: 2 H. Anastasia); Credo; pref. v. Kerstmis: wit. MAANDAG: H. Stephanus, eerste marte laar; eigen Mis; 2 Kerstmis; Credo: pref. v. Kerstmis; rood. DINSDAG: H. Joannes, apostel, evange list; eigen Mis; 2 Kerstmis; Credo; pref. v. Kerstmis: wit. WOENSDAG: H.H. Onnozele Kinderen, martelaren; eigen Mis; 2 Kerstmis; Credo; pref. v. Kerstmis; paars. DONDERDAG: K. Thomas, bisschop, mar telaar; eigen Mis; 2 Kerstmis; (Den Bosch; 3 St. Jan): Credo; pref. v. Kerstmis; rood. VRIJDAG: Mis v. d. Zondag onder het octaaf v. Kerstmis; 2 Kerstmis; (Den Bosch: 3 St. Jan): Credo; pref. v. Kerstmis; wit. ZATERDAG: H. Silvester I, Paus, belij der; Mis Si diligis; 2 Kerstmis; (Den Bosch: 3 St. Jan); Credo: pref. v. Kerstmis; wit, ZONDAG 1 JANUARI: Besnijdenis des Heren eigen Mis; Credo; pref. v. Kerstmis; wit. Bij het begin van de vergadering van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, Vrijdagmiddag, deelde de voorzitter mr. L. A. Kesper mede, dat een schrijven was binnengekomen van de heer J. Snel, Statenlid uit Gouda, waarin dit Statenlid verklaart, dat hij, aangezien hij geen lid meer is van de C.P.N., voor welke partij hij een zetel in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land bezit, als zodanig moet bedanken. tezelfder tijd de armen en het hart van dat vaderschap dat aan ons is overge dragen door Jezus de Verlosser." De Paus verklaarde voorts: „Indien ooit tevoren een gelegenheid gunstig is gebleken om de staatshoofden aan te sporen tot vredesgedachten, dan schijnt dit Heilige Jaar daarvoor ons meer dan geschikt." Over de pelgrimage naar Rome zei de Heilige Vader: „Wij hebben redenen aan te nemen dat deze duizenden en duizenden devote zonen en dochters de gelovige voorhoede zullen vormen van de kruistocht voor de vrede en dat zij met onze zegen de gedachte van de Christelijke vrede naar hun landen zul len meedragen om daar nieuwe aanhan gers voor een zo heilige zaak te win nen. Hij zei, dat tot de naar Rome ge komen pelgrims behoren „zij, die op dracht kregen dood te zaaien, en zij, die hebben geleden onder de verschrikke lijke gevolgen, zij, die binnenvielen, en zij, die daarvan het slachtoffer werden, zij, die de kampen met prikkeldraad omringden en zij, die in harde gevan genschap hebben geleden." „Het ware aangezicht van een schep sel, dat zijn oorsprong en bestemming ir. God heeft, is vervangen door het va^se portret van een mens, die auto noom is en als een dictotar zijn eigen wetten vaststelt, een man zonder ver antwoording voor zijns gelijken." (Reeds gedeeltelijk geplaatst in een deel van de vorige oplaag). i STICHTING TOT SCHENKING - VAN EEN NEDERLANDSE ZENDER AAN VATICAANSTAD (De Stichting behoudt zich het recht voor een deelnemer, die door de notaris voor de delegatie is uitgekozen, maar die door bijzondere omstandigheden, te beoordelen door de Stichting, redelijkerwijze voor de delegatie niet in aanmerking kan komen, in een andere vorm, in waarde gelijk aan een reis naar Romevan zijn uitverkiezing blijk te gevenj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 7