Overdracht Souvereiniteit over Indonesië aan R.I.S. plechtig overgedragen Historische gebeurtenis in het paleis op de Dam WIJ STUN NU NAAST ELKUR 'J Koningin Juliana ondertekent Acte van Bevestiging Plechtige ceremonie in de Burgerzaal K.R.O. zendt overdracht in Indonesië uit Oost en West zagen toe Tot hoofd en hart Stijgende kosten van levensonderhoud LICHTSTORING IN HET WESTEN DES LANDS Stagnatie in trein- en tramverkeer Dagorder van de heer Lovink Het weer. Kath. Jeugdbeweging I STILTE OP DE DAM TIJDENS naar Rome pL£CHTIGHEID Marinekapel speelt Wilhelmusen Indonesia Raya" DINSDAG 27 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24650 29 December herdenkings dag in Griekenland (Van onze politieke redacteur) Het moment, waarop H. M. de Koningin hedenmorgen in het Koninklijk Paleis op de Dam de Acte van Bevestiging der nieuwe rechtsorde tussen Nederland en Indonesië met een sterke pennestreek ondertekende, viel even voor kwart over tien. H. M. richtte zich daarna op van het staatsstuk, waarover zij diep gebogen zat: een flauw trekje van ont spanning gleed over haar gelaat. Het was doodstil in de hoge helverlichte Burgerzaal. Een der grootste staatsdelen in de eeuwenoude geschiedenis van Nederland was vervuld. Nieuw geboren Unie (Vervolg op pag. 4) Koningin Juliana: Taak voor jonge natie immens zwaar Alle categorieën worden duurder BUREAUX- SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 PostQlro 143480 Biikamoo' Beverwijk- Stumohiusstt 45. tel 5998 Voor klachten over de bezorging na 5^0 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur! W. Severin. IEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Terwijl het carillon van het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam het Indonesisch en Nederlands volks lied speelt, bulderen in Batavia de saluutschoten, want zojuist heeft H.M. de Koningin de acte van de Over dracht der Souvereiniteit aan de ver tegenwoordigers van de Republiek der Ver. Staten van Indonesië over handigd. Een historisch ogenblik, dat in het verleden van ons Koninkrijk zijn ge lijke niet heeft. Indonesië is onafhan kelijk geworden en nog -slechts door een zwakke Unie met Nederland ver bonden. Het Indonesische volk juicht, in Nederland omgeeft een waas van weemoed de sobere plechtigheid. In dien ooit immers het „partir c'est mourir un peu", scheiden is enigszins sterven, een zinvolle betekenis heeft, dan is het op dit moment, nu de In donesische volken, na meer dan drie eeuwen nauw met Nederland verbon den te zijn geweest, zelfstandig hun weg gaan. Wij willen op deze plaats niet nog maals op het verre of dichtbije ver deden terugzien. Slechts dit willen wij memoreren: drie eeuwen geleden was Nederland een der machtigste Rijken ter wereld, vooral ter zee, waarvoor Engeland respect had of waarvoor het op gevoelige wijze ge dwongen werd respect te hebben; thans heeft de internationale wereld, toen ons volk na een verschrikkelijke wereldoorlog zijn dieptepunt oereikt had, van onze zwakheid gebruik ge maakt haar wil, die niet geheel even wijdig liep met die van ons volk, door te zetten. En ook dit willen wij op deze dag nogmaals uitdrukkelijk uit spreken: géén mogendheid heeft zijn koloniën zó tot weivaart gebracht als Nederland. Wij hebben niet de inland se bevolking grotendeels uitgeroeid, zoals sommige andere landen, die thans de mond vol hebben over vrij heid en onafhankelijkheid. Wij heb-' ben niet de kostbare producten onzer overzeese gebieden uitsluitend ten eigen bate uitgebuit, doch brachten deze volken naastwelvaart ook be schaving en cultuur. Tal van kopstuk ken, die thans in Indonesië de leiding hebben, studeerden aan ónze univer siteiten. Maar genoeg hierover. Wij willen nu in de toekomst zien en herinneren aan de woorden van H. M. de Konin gin in haar Kerstboodschap: „Wij heb ben allen de langs democratische weg tot stand gekomen besluiten te aan vaarden, onverschillig of gij van oor deel zij t, dat Indonesië al lang of nog lang niet rijp is voor haar onafhanke lijkheid en hoe bezorgd en zwaar uw hart ook is." Dat onze bezorgdheid voor de toekomst groot is, hebben wij vaak genoeg laten blijken. Heel Azië is in gisting. De Aziatische volken worden zich bewust van eigen kracht, maar tegelijk zien wij de twee mach tigste mogendheden in volle wapen rusting gereed staan om zich politiek en economisch in die uitgestrekte ge bieden een zo'n krachtig mogelijke positie te verwerven. Zullen de in heemse volken zich daartussen staan de weten te houden of zullen zij een lijdensweg moeten gaan als nu tien tallen jaren lang het Chinese volk? Laten wij ons echter op deze derde Kerstdag, twee dagen na het vredes feest bij uitstek, niet aan al te som bere gedachten overgeven. Heel zeker is er voor Nederland, hoe zwak de band met Indonesië voortaan ook nog is, een kans aan de opbouw van dit eilandenrijk mede te werken. En heel bijzonder voor ons katholieken. Het valt niet te ontkennen,, dat vele Indo nesische leiders zich nauw met het socialisme verwant voelen. Niet zon der reden hebben de socialisten in Nederland het nauwste contact met een Hatta en Sjahrir en Palar trach ten te onderhouden. Niet zonder reden hebben zij Java en Sumatra over stroomd met socialistische lectuur om de ontvankelijke geesten daar met de materialistische leer te doordrenken. Het zal 'n erezaak voor ons katholieken zijn nóg meer dan in het verleden de Nederlandse en Inlandse clerus in deze gebieden op alle mogelijke wij zen te blijven steunen. Doen wij dit niet, dan zullen deze volken een maar al te gemakkelijke prooi voor het com munisme worden. Op deze 27ste December 1949 krijgt ons Koninkrijk een ander aanzien. De geschiedenis zal later oordelen of deze dag een zegen zal zijn voor beide broedervolken. Bidden wij, dat God inderdaad het Nederlandse volk en de millioenen Indonesiërs zal zegenen op dit historisch ogenblik. „Bij deze sou- vereiniteitsoverdracht laten wij iets los en zij ontvangen iets, namelijk onze erkenning van wat ieder volk immers in zijn diepste wezen wenst en immers ook door geen Nederlander een ander in wezen wordt misgund," aldus sprak onze Koningin. Er is een scheiding, eén klove mis schien, tussen het kleine land aan de Noordzee en het tropische eilanden rijk in het Verre Oosten. Maar dat is ons aller hoop, dat deze scheiding beide volken toch weer samenbrengt in een geheel nieuwe orde, die een synthese bedoelt te zijn tussen het Verleden en de Toekomst en waarvoor het Huis van Oranje-Nassau méér moge betekenen dan louter een sym bool. Moge déze verwachting bewaarheid worden. 29 December zal in geheel Grieken land een dag van nationale rouw zijn wegens het wegvoeren door de Griekse partisanen van 27.000 Griekse kinderen naar communistische Oost-Europese lan den, waar zij een speciale communisti sche opleiding krijgen. Alle bioscopen, theaters en amuse mentsgelegenheden zullen gesloten zijn, everlals de kantoren, winkels en fabrie ken Ook het verkeer zal 24 uur stilgelegd worden. Dit was het hoogtepunt in deze ceremo nie, waarvoor de groten van het Rijk en de hoogste vertegenwoordigers van de jonge staat daarginds hedenmorgen bijeen waren gekomen. Een stille, in de aanvang bijna angstig beklemmende plechtigheid, toen er nog slechts weinig licht brandde en men de grote lege ovale tafel no^zag met een gou den inktstel in het* midden, de stukken in stapeltjes voor de plaats van de secretaris van de ministerraad, de wachtende stoelen, het een tikje gedwongen binnen komen van de genodigden, de leden van de Staten-Ge- neraal maar van de oppositie uitsluitend het Anti-Revolutionnaire Tweede Kamerlid de heer Meyerink en het C.H. Eerste Kamer lid, prof. De Zwaan en anders niemand uit deze kringen. Verder waren daar de leden van de Raad van State, de leden van het corps diplomatique, de secretarissen- generaal, de secretaris-generaal van de Unie en de adjunct secretaris-generaal, ook prof. Beel en ir. Neher, de meesten van hen, die in de voorbije jaren hun taken hebben ver vuld en hun rollen gespeeld in het Indo nesische drama, dat «hier zijn verzoening en ontknoping ging beleven. Men ontmoette elkapder, men sprak wat op gedempte toon meer om zich een houding te geven dan omdat men er sterke behoefte aan had met elkander te spreken en men voelde het als een opluchting, toen de grote lichten aan gingen en men met goed fatsoen zijn plaatsen kon gaan innemen. Het was dan tegen tien uur, toen de deelnemers aan de overdracht binnen traden uit een zijgalerij: ae ministers, de leden van de Indonesische delegatie, de directeur van het Kabinet der Koningin, de presidenten der beide Kamers, de vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de secretaris van de ministerraad. In het midden bleef slechts de verhoogde zetel open van H. M. en rech't daartegenover de zetel voor Prins Bernhard. Precies tien uur toen het carillon had geslagen stond dr. Drees op om met enkele woorden de voorlezing van het eerste protocol in te leiden. Het werd dan voorgelezen door dr. Prinsen. Er blijkt uit, dat de nieuwe rechtsorde, overeenkomstig de besluiten van de R.T. C. en overeenkomstig het eerste lid van artikel 211 van de Grond wet door het Koninkrijk der Nederlan den en de tot de republiek toetredende gebieden is aanvaard. Voorts is in dit protocol de bevoegdheid van de Indone sische delegatie tot de vertegenwoordi ging van de Republiek der Verenigde Staten vastgelegd. Het werd getekena door de minister-president en de minis ter-president van Indonesië alsmede door de minister van Overzeese gebiedsdelen. Dan verlieten minister-president Drees, minister Van Maarseveen en de beide Kamervoorzitters prof. Kranen burg en mr. Korstenhorst de Burgerzaal om in de Troonzaal de Koningin te ontmoeten. Enkele ogenblikken later gingen de vleugeldeuren van de Troonzaal wijd open, de stem weerklonk „De Konin gin!" en binnen schreed de stoet, aan het hoofd tussen de minister-president en de minister van Overzeese Gebieds delen Koningin Juliana in een zwart flu welen robe, van boven openhangend zo dat een gedempt kleurige blouse zicht baar werd, het hoofd gedekt met een kleine zwarte hoed met zwarte veer. Daarachter de Prins der Nederlanden in zwarte gala-uniform lopend tussen de beide Kamerpresidenten, vervolgens de hofstoet. Iedereen rees op bij deze vor stelijke binnenkomst. In het midden van de tafel zette zich dan de Koningin en zij had nu aan haar rechterzijde drs. Mohammed Hatta en aan de linkerzijde dr. Drees. Rechts van Hatta zal sultan Hamid met de overige gedelegeerden, links van minister-presi dent Drees mej. Tellegen. directeur van het Kabinet der Koningin, dr. Prinsen de secretaris van de ministerraad, dan de Nederlanddse ministers, mr. Van Maarseveen het eerst. Tegenover H. M. Prins Bernhard, geflankeerd door de Kamervoorzitters, die weer aan hun zij den hadden de vertegenwoordigers van Suriname en de Antillen. Dr. Drees leidde dan het tweede pro tocol in, dat bestond uit de voorlezing van de Acte. van Bevestiging. Opmerk zaam luisterde H. M. Dan legde mej. Teilegen haar de Acte voor. Zij ontdeed haar rechterhand van de zwarte hand schoen, haalde een vulpen uit haar klei ne tasje, schroefde die los en boog zich diep over het papier. Men zag een krachtig schrijfgebaar, hef onherroepe lijke feit was geschied. Onmiddellijk volgde de ontertekening van de Acte in de Indonesische taal. Ook de minister president .en minister Van Maarseveen contrasigneerden terstond. Om niet te veel tijd te verliezen met storende onder tekeningen zouden de andere autoritei ten de Acten eerst later, na afloop van de ceremonie, ondertekenen. Na enkele minuten kon dr. Drees de voorlezing van de Acte van Souvereini- teitsoverdracht en erkenning leiden. Ook die werd voorgelezen, ook die werd door H. M. ondertekend met bet char ter van souvereiniteitsoverdracht, het Uniestatuut en' de overgangsovereen komst: de nieuwe geboren Unie had haar geboortebewijs gekregen. Maar nu was het ook de beurt aan Mohammed Hatta om aan de handeling deel te nemen. Op uitnodiging van dr. Drees sprak hij, alvorens de verklaring van aanvaarding, die iri de Acte van Souve reiniteitsoverdracht volgt op de onder tekening door. Koningin en ministers, te tekenen, de volgende verklaring uit: „Uwe Majesteit, het is mij als leider der delegatie van de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië, een grote eer én een waar genoegen, hierbij na mens de Republiek der Verenigde Sta ten van Indonesië, de souvereiniteit over Indonesië te aanvaarden, op de voet van de zoëven door de secretaris der Ne derlandse delegatie voorgelezen Acte van Souvereiniteitsoverdracht- Ik koes ter de hoop, dat de betrekkingen tussen beide landen, welke hierdoor, in de Unie verbonden, op een voet van volkomen gelijkheid, vrijheid en vrijwilligheid ko men te staan, zich zullen ontwikkelen in die zin, welke zal leiden tot de wel vaart en het geluk van onze beide vol keren." Drs. Hatta heeft deze woorden helder en naar het uiterlijk onbewogen uitge sproken. Dan gaat hij zitten en plaatst ook zijn naam op het stuk. Nu rest nog slechts de rede, die de Koningin zal houden, de tweede daad, die Zij als Hoofd van de Unie zal stel len. De eerste was de bevestiging van de nieuwe rechtsorde, de tweede is nu haar persoonlijke daad: haar woorden, waarmee zij het bestaan van de Staat Indonesië en de Unie tussen Nederland en Indonesië zal inluiden. Koningin Juliana heeft hedenmorgen bij de plechtige overdracht der souverei niteit de volgende rede gehouden: De aanvaarding van haar souvereiniteit door de jonge staat, dë Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door het Koninkrijk der Nederlanden, en het aangaan van een Unie, is één van 4de meest aangrijpende en ingrijpende gebeurtenissen van deze tijd die aan grijpt enerzijds door de onnatuurlijkheid van een verloop als dit, en ander zijds doordat nooit duidelijker naar voren is gekomen de diepe sym pathie der beide volken voor elkaar. Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd en vol van de littekens van wrok en spijt. Deze documenten vertegenwoordigen een resultaat, dat in beide landen langs democratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veerkrachtig genoeg om een nieuw begin te maken, in een samengaan van Oost en West. De verwonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier en thans, door deze beide landen, haar diepste begeren, haar vredeswil wordt verwe zenlijkt. Wij vertrouwen voor de toekomst op al die goede en ware elementen van wat voor overtuiging ook, uit beide volkeren, zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor betere tijden gebleken zijn zij het ook dat die soms tijdelijk worden miskend, en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de voldoening van een volk, dat zijn vrijheid verwezen lijkt ziet hoe immens zwaar dë taak ook is, die deze jonge natie zich op de schouders.tilt.-Ir. Nederland slaat men dat met bezorgdheid gade Maar op dit ogenblik en op deze plaats wil ik uitdrukkelijk constateren, dat in Nederland iedereen met het beginsel van overdracht der souvereiniteit in stemt En ik doe een beroep op allen loyaal in Tiet nieuwe bestel mee te werken. Nederland staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indonesië daar om vraagt. Er spruit hier hulpvaardigheid voort uit een diepgewortelde verbondenheid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der souvereiniteit te ver richten, tegenover de geschiedenis, of beter gezegd voor het aangezicht Gods, Die weet, waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en Die het falen kent der generaties, maar Die óók ziet, of wij kunnen dienen in het plan voor de gang der mensheid. Moge dit thans zo zijn Het momentdat H. M. Koningin Juliana de acte der overdracht van de souverei niteit ondertekent. Links naast haar mi- nister-president, dr. W. Drees. Rechts de minister-president der R.I.S. Mohammed Hatta en Sultan Hamid II. De door het C. B. S. samengestelde reeksen prijsindexcijfer van het gezins- yerbruik zijn thans voortgezet met in dexcijfers per 15 Nov. 1949. Zij vertonen een stijging ten opzichte van die per 15 Oct. 1949. Het totaal-indexcijfer volgens huishoudrekeningen April 1948Maart 1949, steeg van 197 tot 202 en dat volgens huishoudrekeningen 1935'36 van 217 naar 221. De belangrijkste prijsstijgingen vonden in de groep voedingsmiddelen plaats. Zo stegen de prijzen van rundvlees tenge volge van de qpheffing van de subsidie op rundvlees. Hiertegenover stond een verlaging van de prijzen van varkensvlees. Voorts ste gen de prijzen van peulvruchten, koffie thee. kaas, eieren, groenten en fruit waardoor het indexcijfer voor voedings middelen steeg van 233 tot 242. Bij de niet-voedingsmiddelen begon het prijsverloop de gevolgen van de de valuatie te vertonen. Kleding en schoe nen stegen in prijs, hetgeen tot gevolg haad. dat de indexcijfers voor kleding en schoeisel opliepen met resp. 1.9 en 2.2 pet. ntlHIIIIIIHIIilllimillillllltilllllllMIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIMIIII Tengevolge van een technische sto ring in de verbinding tussen de Zuid- Hollandse koppellen en het Haagse pro ductiebedrijf is de stroomvoorziening in de Zuid-Hollandse gemeenten Den Haag, Leiden, Wassenaar. Delft en Voorburg vanmorgen omstreeks tien minuten over acht tot half tien gestoord geweest. In al deze plaatsen ging het licht uit. Van 8.17 tot 8.50 stond het electrisehe trein verkeer tussen Den Haag en Voorscho ten en tussen Den Haag en Voorbnrg stil. Ev«en voor half negen bleven de stads trams en de trams van en naar Leiden en Delft van de Haagse Tramwegmaat schappij staan. Ruim een uur later was het verkeer weer normaal. Ook een gedeelte van Noord-Holland n.l. de Zaanstreek-Noord- is vanmorgen enige tijd. van ca. kwart over acht tot kwart voor negen, van electrisehe stroom verstoken geweest. Precies 8.14 ontstond er n.l. een ern stige storing in het 50.000 Volt schakel station van de centrale van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf te Velsen. Daardoor werden de vier in bedrijf zijnde turbo-generatoren geheel buiten werking gesteld, evenals de koppelver bindingen met de andere afzonderlijk gekoppelde centrales. Het gevolg daarvan was dat het ge hele net van' het P.E.N., waaronder Amsterdam, Haarlem, Heemstede en het Gooi echter niet ressorteren, zonder spanning was. Met man en macht werd eraan gewerkt om de storing weer op te heffen en nadat de oorzaak was op gespoord. stond omstreeks 9 uur het net weer onder spanning. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, heeft in een dagorder tot de Nederlandse troepen o.m. gezegd, dat hun taak in Indonesië geëindigd is. Schikkingen worden ge troffen, opdat de troepen zo snel moge lijk hniswaarts kunnen keren. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zw aar bewolkt met in het Noorden van het land plaatselijk enl- I ge lichte regen, elders overwegend I droog weer. In het binnenland meest matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Aan houdend zacht weer. Zon: 8.48—16.35. Maan: 12.43—1.37. Ter gelegenheid van het Heilig Jaar organiseert de Kath. Jeugdbeweging „Jong Nederland" (bisdom Roermond) van 5 tot en met 16 April een bedevaart naar Rome. Reeds meer dan tweehon derd aalmoezeniers en leiders hebben zich gemeld om aan deze bedevaart te kunnen deelnemen. Op Paaszaterdag arriveren de pelgrims en er zijn rege lingen getroffen, dat de aalmoezeniers en leiders op het Hoogfeest van Pasen de plechtige H.H. Diensten in de Sint Pieter kunnen bijwonen. Hedenavond van 19.15 tot 19.25 uur zendt de K.R.O. onverkort de souvereiniteits overdracht in Indonesië uit. Van 22.30—22.45 zendt de K.R.O. een ver korte herhaling uit van de souvereiniteits overdracht in Nederland. Z. H. Paus Pius XII slaat met zijn uit goud, ivoor en zilver vervaardigde hamer op het kruis in het midden van de Heilige Deur. Driemaal klinkt de slag van de hamer. Dan gaat de deur open. Het Heilig Jaar is begonnen. (Van onze speciale verslaggever) De Keizerin van Europe, het keizerlijk gekroonde Amsterdam, heeft vanmor gen haar grote dochter uitgehuwelijkt aan de Vrijheid. Toen de carillons van de stad en alle torenklokken het uur van tien hadden gespeeld en geslagen, was dit het historische, laatste uur van het Nederlands Imperium; dc souve- reiniteitsoverdraicht, de trouwplechtigheid zouden wij willen zeggen, had op het Paleis van de Uam, dit Huis, dat zich de burgers dezer stad ooit bouwden, een aanvang genomen. Er was deze morgen in de atmosfeer van het winterse Am sterdam een opmerkelijke stilte; ogenschijnlijk verschilde deze dag in niets van zoveel andere, feestelijkheid noch rouw manifesteerden zich, maar wel was er iets van inkeer en bezinning bjj de mensen, die aan hun dagelijkse arbeid gin gen. betrad hij het Paleis door de Zuidelijke deur naast de Vierschaar, waar even te voren de Koningin en de Prins waren binnen gegaan Hare Majesteit gekleed in een bruine bontmantel, de Prins in de generaalsuniform van de Blauwe Hu zaren. Onophoudelijk reden van half ne gen af de auto's voor met ministers. Kamerleden, hoge militaire autoriteiten, ambassadeurs, gezanten en verdere ge nodigden. Motoren der motorpolitie ronkten af en aan. Bij aankomst van de minister-president, dr. Drees, speelde de .Marinekapel de eerste maten van het Wien Neerlands Bloed. Opmerkelijk vooral was de stilte op de Dam zelf, waar reeds vroeg belang stellenden zich hadden opgesteld, be trekkelijk gering in aantal. Onder hen was ook een groep Indonesiërs en al die bruine en blanke gezichten, die op dit uur de Oosterse en Westerse gedachten verborgen, bleven zwijgzaam en strak. Ergens wapperde een vlag. En hoog was de lucht vol pluizige, zon-doorlichte cu muluswolken, waartussen het blauw van de hemel kierde. Van het tympanon on der de koepel zag de gekroonde Am sterdamse stedemaagd, omstuwd van haar hofstoet van eenhoorns, leeuwen, tritonen en dolfijnen, op het Damplein neer waar op de kleine steentjes een detachement matrozen de erewacht had betrokken en de Marinekapel 6tond op gesteld. Enkele minuten voor negen reed de koninklijke auto voor, die H. M. de Koningin, in gezelschap van Prins Bernhard, naar het Paleis bracht. De erewacht presenteerde het geweer en de muziek speelde het Wilhelmus. Om tien minuten over negen zwenkte de auto met de rood-witte vlag de hoek van de Paleisstraat om en werd Mo hammed Hatta, de leider der Indonesi sche delegatie, begroet met het Indo nesia Raya, dat op dit historisch ogen blik voor het eerst op de Dam weer klonk. Het Indonesisch volkslied, gespeeld door de Marinekapel en waarvan de melodie wel zeer Westers aandeed, werd door de Indonesiërs tussen het publiek op de Dam meegezongen. Zij juichten ook Hatta toe, nadat deze de erewacht geïnspecteerd had, waarbij de muziek het Colonel Bogey van Sousa ten gehore bracht. Hatta was gekleed in een don kere jas en droeg een das en handschoe nen van parelgrijze kleur. Begroet dooi de ceremoniemeester in groot uniform Wisheid wordt veelal uit leed ge- \boren. Bij dit alles zag het publiek zwij gend toe. Van tijd tot tijd liet de Ma rinekapel vrolijke marsmuziek horen, roffelden de trommen en klonk het ijl georgel van de pijpers. De mensen ke ken naar de auto's en de vlaggen die zij voerden: Nederlandse, Indonesische en die van het Corps Diplomatique. Een opmerkelijke verschijning was de ge zant van India met goudgele tulband en nauw-sluitende witte broek onder de lange zwarte jas. Enkele Indonesiërs droegen de zwart-fluwelen petji. Van al die officiële persoonlijkheden, die haastig over de uitgelegde loper langs de lakei »n livrei het paleis betraden, gingen de blikken van het publiek tel kens omhoog langs de gevel van het gebouw tot de koepel, waar de Konink lijke standaard zich flauw ontplooide en het koggeschip telkens zwenkte op de wind, die uit het Westen kwam. Er vloog een duif voor het fronton langs. Achter de glas-in-lood vensters brand den de kaarsenkronen. Even vóór tien uur, nadat alle geno digden waren binnen gegaan, klonk de stem van de radio-omroeper door de luidsprekers, die aan het balcon en op de Dam waren aangebracht. De wacht rukte in en het publiek luisterde toe. De plechtigheid der souvereiniteitsover dracht was begonnen; het Nederlandse Imperium en Amsterdam in 't bijzonder schonken hun grote, zelfstandig gewor den dochter aan de Vrijheid, die haar was toegezegd. Klokslag veertien minuien over tien kondigde de omroeper aan. dat H. M. de Koningin Haar handtekening had ge zet onder de acte van souvereiniteits overdracht. Een nieuwe staat was gebo ren. Het was of de stilte op de Dam een ogenblik in intensiteit toenam. Maar direct daarna weerklonk voor de eerste maal in het hart van Nederland, de kreet die aan de verkropte gemoederen van de vrij talrijke Indonesiërs lucht moet geven: „Leve de Republiek". Zjj werd aangeheven door een klassiek- Oosterse jongeman, een „petje" op het hoofd, en zij werd overgenomen door zijn landgenoten, nog slechts enkele mi nuten onderdanen van een nieuwe staat. Van de staat, waarvan zü gedroomd en waarvoor zij wellicht gevochten hadden. De eerste die hun toesprak was Ko ningin Juliana. Want ineens klonk de gedragen stem van Hare Majesteit over het plein. Zij sprak woorden van diepe •ernst, woorden die op dit ogenblik uit gesproken, iedereen. Nederlander en In donesiërs er van doordrong, dat er toch nog e>en band was die verenigde. Een gedachte, die allen gelijkelijk ontroerde. En na de Koninklijke rede begon daar het carillon op het Paleis een krachtig- vrolijke melodie te klingelen: het Indo- nosische volkslied. Meester-beiaard tor Vincent ontlokte het aan zijn gecompli ceerd instrument alsof hij het al jaren speelde. Van onwennigheid getuigde al leen de reactie van het Nederlandse pu bliek, dat in kennelijke onwetendheid verkerend, zich afvroeg wat die muziek nu betekenen moest. Het voelde zich pas weer thuis toen even later net „Wilhel mus" weerklonk. Daarmee was de plechtigheid afgelo pen. Even later gingen de deuren van het Paleis open om de eerste bezoekers uit te laten. Uit de Paleisstraat naderde een stoet van glanzende auto's, waarin de vertegenwoordigers van de verschil lende landen plaats namen. En toen kort daarop de motoren van de politie en M. P. het plein op daver den begreep een ieder, dat een groot mo ment was aangebroken. Inmiddels was ook een grote zwarte auto, getooid met de rood-witte Indone sische vlag voorgereden. Een charmant Indonesisch meiske. een bouquet van rode en witte tulpen in de hand, kwam toegesneld. Zij was de eerste die dr. Mohammed Hatta, premier van de sou- vereine Republiek, hulde bracht, toen deze onder luide toejuichingen van zijn landgenoten de trappen van het Paleis afkwam. Tegelijk zette de marinierskapel nogmaals het Indonesisch volkslied in, dat geestdriftig werd meegezongen en door de Nederlanders met ontbloot noofd werd aangehoord; achter de president bevonden zich op het bordes de Neder landse Ministers, Drees, v. Schaik en Van Maarseveen. die tezamen met mr. Kor- tenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, met gulle welwillendheid toeza gen bij dat eerste huldebetoon dat hel vrije Indonesië in Holland bracht aan een van zijn voornaamste gezagdragers. De wacht van de Mariniers presen teerde het geweer toen dr. Hatta in zijn wagen in vlot tempo het plein afreed. gevolgd door de Nederlandse premier, dr. Drees. Successievelijk verwijderden zich alle andere ministers en autori teiten. Op het Paleis bleef met haar gemaal achter H.M. Koningin Juliana, het Hoofd an de Unie tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Indonesië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1