Souvereiniteitsoverdracht maakt Indonesië zelfstandig Na drie eeuwen los van het Moederland, nog verbonden door een Unie EEN LANGE EN RIJKE HISTORIE IN VOGELVLUCHT beslissingen 1949 jaar van historische wi Nederlandse vlag te Batavia gestreken ONDERNEMINGSLUST DINSDAG 27 DECEMBER 1949 PAGINA 3 g^üll tótöÖ& Hedenmiddag vijf uur Java- lijd is ie Batavia in hei voor malige Paleis van de gouver neur aan hei Koningsplein, kori na de souvereiniieiis- overdrachi in de Burgerzaal van hei Paleis van de Dam ie Amsterdam, in aanwezig heid van vertegenwoordigers uii ial van landen, een plech tigheid van gelijke strekking gehouden. Nadai de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en de delegatie van de R.I.S. via de radio geluis terd hadden naar de rede van Koningin Juliana ie Amsterdam, heeft de H.V.K. hei algemeen bestuur over gedragen aan de Indone sische gedelegeerden. Hij hield een redevoering, waar na beide partijen het proto col ondertekenden, waarbij de macht van de centrale regering werd overgedragen aan de R.I.S. Tenslotte werd de Nederlandse vlag voor hei Paleis gestreken en de vlag van de nieuwe staat gehesen. Eerst werd het Wil helmus gespeeld, daarna het Indonesia Raya. v <:.r Smmm* OVERDRACHT MILITAIR BESTUUR EVOLUTIE VAN GELEIDELIJKHEID JAMMERLIJK ONDERBROKEN Versnelde ontwikkeling Ronde Tafelconferentie Nieuw Guinea punt van wrijving Regering zwicht Beter begrip in Amerika Moeilijkheden stapelen zich op Op 1 Januari 1949 ie 0.00 uur precies, eindigde Nederland zijn militaire actie op Java en vijf dagen later die op Sumatra. Dat geschiedde niet, omdat hei doel, waarmede de actie begonnen was namelijk het scheppen van een toestand, gunstig voor een ontwikkeling, zoals Nederland die voor Indonesië nodig achtte reeds bereikt was. Dat Nederland hei bevel van de Veiligheidsraad om hei vuren ie staken opvolgde, was hel resultaat van een gedwongen afwegen der belangen, die Nederland voor zichzelf en voor de Indonesiërs in Indonesië te behartigen had, tegenover die, welke op internationaal gebied voor ons land op hei spel stonden. De laatste, die verband houden mei onze positie in de Westerse gemeenschap en in de verte zelfs raken aan de allesoverheersende tegenstelling in hei hui dige tijdsbestek, namelijk die tussen vrijheid en commu nisme, werden hei zwaarst bevonden en Nederland heeft daaruit, zij hei aarzelend, de consequentie getrokken. Dr. Beel gaat heen De heer Lovink hield zijn rede, enkele ogenblikken voor hij het protocol onder tekende. Als men, aldus de H.V.K.de geschiedenis van Indonesië bestudeert, uit de tijd voordat de Westerlingen in de 17de eeuw met hun schepen en donder bussen naar de eilanden kwamen, wordt men getroffen door de grootheid van geest en de diepte van gedachte. Het feit, dat uw volk vernieuwd en verjongd kracht en geest put uit deze bronnen, is de beste garantie voor de toekomst. Indonesië mag op de hulp van Nederland vertrouwen, voor het ver sterken van de fundamenten van de nieuwe nationale structuur, aldus vervolgde de heer Lovink. Nederland is altijd bereid zijn beste krachten beschikbaar te stellen om te helpen deze structuur te steunen. Indien onze beide volken tezamen deze weg gaan in een geest van vrije wil, gelijkheid en volkomen onaf hankelijkheid. zal alles goed zijn en zullen wij beiden in staat zijn om in volle mate bij te dragen tot de we reldvrede en de wereldorde in Zuid- Oost-Azië. Pieter Both, eerste Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië (161$1614). T jar da van Starkenborgh Slachouwer, laatste Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië. Johannes van Heutsz klom van soldaat op tot generaal en werd tenslotte land voogd van Ned.-Indië (19041909). Hii stiet in 1924. De plotselinge dood van Generaal Spoor, opperbevelhebber van onze troepen in Indonesië, betekende een zwaar verlies voor Nederland. Met een korte indrukwekkende plech tigheid is vanochtend het militaire be stuur van de Indonesische hoofdstad en het federale district Batavia officieel aan de plaatselijke commandant, luite nant-kolonel Taswin, overgedragen. Ne derlandse en republikeinse officieren stonden in de houding toen de Neder landse kolonel B- P. de Vries en overste Taswin het protocol tekenden in aan wezigheid van de Australische brigade generaal C. L Prior, waarnemer van de Ver. Naties. De minister-president Dr. W. Drees bracht in Januari van dit jaar een bezoek aan Indonesië. In het midden Dr. Beel, Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. De openingszitting der voor-conferentie te Batavia, welke tenslotte leidde tot de ondertekening van de z.g. Van Royen—Rum-overeenkomst De meest recente historie van Indonesië en zyn losscheuring: van het moeder land zal ieder het meest interesseren. Daarvan wordt op deze pagina dan ook een afzonderlek overzicht gegeven, waarbij als vertrekpunt wordt genomen de lste Januari van het jaar aan welks einde wij thans staan. 1949 was immers het jaar der belangrijkste beslissingen. Intussen achten wij het dienstig in een zeer summier overzicht, tot welks toelichting enige hierbij afgedrukte reproducties mogen dienen, met zeven mijlslaarzen te lopen door een eeuwenlange ontwikkeling die in zekere zin vandaag haar beëindiging vindt, opdat men aan de hand daarvan de voor naamste gebeurtenissen opnieuw zal kunnen zien in het raam der historie. restitueerd bij de Conventie van Londen in 1814. In de vorige eeuw zet zich een ont wikkeling in, welke tenslotte zal leiden tot een nieuwe richting in Nederlands koloniaal beleid: die der „ethische poli tiek" van omstreeks 1900 tot op de hui dige dag. Maar eerst zullen zich nog vele experimenten voltrekken en verschil lende troebelen moeten worden bezwo ren. Van Raffles wordt het landrente stelsel overgenomen (vrije handel en vrije cultuur, doch de grondbewerkers staan een gedeelte der opbrengst tls huur af aan het Gouvernement, de enige landeigenaar); Gouvern.-Gen. Van den Bosch stelt in 1830 het z.g. Cultuurstelsel daarvoor in de plaats (het Gouvernement wederom als monopolist-landheer; één vijfde van alle grond wordt gereserveerd voor het verbouwen van exportproduc ten ten behoeve van het Gouverne ment) verschillende onlusten breken uit, te beginnen met de Java-oorlog in 1825 en te eindigen met de Atjeh-oorlog van 18731904 (wie herinnert zich niet de naam van de doortastende G.G. Van Heutsz?). Zowel in Indië als in het moederland getuigt men van misnoegen over meer dere minder wenselijke toestanden, doch in het bijzonder over het cultuurstelsel (in 1860 verschijnt Multatuli's Max Ha- velaar!)- Dit cultuurstelsel wordt afge schaft na 1863, wareneer tevens be gonnen wordt met een agrarische wet geving, de aanleg van spoorwegen en het openleggen der buitengewesten. Het grote keerpunt kondigt zich reeds aan: Indië niet langer een winstobject, doch een land waartegenover Nederland zedelijke plichten heeft, om het te be schaven en op te voeden tot voortgaand zelfbestuur mi grotere autonomie. De Ieder Nederlander herinnert zich van zijn schoolbanken, dat de weergaloze ondernemingslust van Nederlandse scheepvaarders en handelslieden leidde tot de eerste tochten naar de Indische Archipel in het eind der 16de eeuw. Een handelsvloot onder leiding van Cornelis Houtman slaagde er voor 't eerst in Indië te bereiken in 1596. In de jaren rond 1600 werden diverse zogenaamde „compagnieën" opgericht, met geen an dere dan commericiële bedoelingen, welke elkaar fel beconcurreerden. Spoe. dig ontbrandde de strijd met Portuge zen en Engelsen, welke ertoe leidde, dat de verschillende kleine compagnieën zich verenigden tot de O.-Indische Com pagnie, om daardoor sterker te staan te genover de vijandelijke concurrenten. Uit die dagen herinnert zich iedereen de naam van Jan Pieterszoon Goen, de vierde Gouverneur-Generaal der O.I.C„ een doortastend en onverzettelijk man. Wat hij tot stand bracht is bewonderens. waardig. De manier waarop dit ge schiedde komt ons thans echter beden kelijk voor. Reeds in 1680 is de Com pagnie de voornaamste macht op Java- Zij wordt echter ontbonden in 1799, waarna de Ned. Staat al haar bezit tingen in schulden overneemt. Wanneer Nederland dan in de eerste jaren der vorige eeuw wordt ingelijfd bij Frankrijk en derhalve het Indische Staatsbezit overzee tegelijkertijd, vinden de Engel sen daarin een aanleiding om in 1811 Java te veroveren en een eigen Lui tenant-Gouverneur (Raffles) aan te stel len. Uit eenzelfde soort van eigenbelang wordt het grootste deel der Nederlandse koloniën door Engeland echter weer ge- min of meer egoïstische doelstellingen van de vroegere particuliere handels ondernemingen (de Compagnieën) wor den vervangen door de idealen van een zich van zijn verantwoordelijkheid be wuste koloniserende Staat. In de Troon rede van 1901 worden die zedelijke ver plichtingen met zoveel woorden erkend. In 1906 wordt het volksonderwijs inge voerd; tussen 1920 en 1930 verrijzen er hogescholen te Bandoeng en Batavia; er wordt hard gewerkt aan de culturele emancipatie van het Indische volk. Ook staatkundig voltrekt zich een evo lutie. In 1917 wordt de Volksraad inge steld en in 1922 wordt het woord „Kolo niën" uit de Grondwet geschrapt. Indië is niet langer een bezitting van de Ned. Staat, doch maakt voortaan deel uit van rechtsgemeenschap, genaamd het Ko ninkrijk der Nederlanden dat heden uiteenvalt. Intussen doen zich omstreeks 1910 de eerste nationalistische stromingen voor, soms extremistisch en uiterst links ge tint, soms ook met een constructieve ge zindheid. Reeds in 1925 ontmoet men de namen van Hatta en Soekarno. Dan, midden in een evolutie van hoop. volle geleidelijkheid, breekt voor Neder land de jongste oorlog uit, waarin Indië betrokken wordt op 8 Dec. 1941 na de Japanse overval op Pearl Harbour. Men herinnert zich de spoedige bezetting van Java en de slag in de Java Zee, waar de dappere Schout bij nacht Doorman sneu velde. In de tijd daarna krijgt het natio nalisme opnieuw zijn kansen buiten Ne derland om en tijdens een aan ons en de geallieerden vijandig bewind. Wanneer Indonesië van het Japanse juk is bevrijd, blijken helaas de voor waarden te ontbreken om een geleide lijke zelfstandigmaking te bewerkstel ligen, zoals deze was toegezegd in de beroemde koninklijke rede van Decem ber 1942. Men kent de lange lijdensweg van onderhandelen, politieel ingrijpen en internationale interventie. Een lij densweg, schadelijk voor Nederland en Indonesië evenzeer. Als mijlpalen zullen ieder voor ogen staande overeenkomst van Linggadjati van M Maart 1947, de Renville-overeenkomst en de twee poli tiële acties. Vandaag is het einde daar. Moge het tevens een nieuw begin zijn van een durende samenwerking, al lijken de kan sen daarop vooralsnog niet groot. gekomen. In deze toestand kwam een aanzienlijke verbetering, nadat op Augustus de regeringen van Nederland en de Republiek het „einde van de toe stand van het conflict" hadden gepro clameerd Op 23 Augustus werd in de Haagse Ridderzaal de R.T.C. geopend. Tijdens de daarop volgende onderhan delingen, die gevoerd werden in de be slotenheid der verschillende ingestelde commissies, bleken twee hindernissen moeilijk te overwinnen: de kwestie van de toekomst van Nieuw-Guinea en het vraagstuk der financiële afwikkeling Desondanks kwam men, mede dank zij de bemiddeling van de U.N.C.I. en een bijeenkomst van de Centrale Commi? sie op het neutrale gebied van het Cha teau de Namur in België, tot een alge heel accoord, dat in de vorm van eer voorlopige constitutie van de R.I.S., een verdrag van souvereiniteitsoverdracht. een Unie-statuut, aangegaan tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de R.I.S op basis van een vrijwillig en gelijk waardig deelgenootschap met gelijke rechten, en een gehele serie afspraken op economisch, militair, politiek en di plomatiek terrein, op 2 November op de plenaire slotzitting van de R.T.C. be kend werd gemaakt. In iets meer dar twee maanden tijd waren besluiten van historische betekenis genomen. Onopgelost is nog de kwestie Nieuvr- Guinea; daarover zal men binnen een jaar een besluit moeten nemen. Het :s ongetwijfeld een probleem met vele ha ken en ogen, maar indien in de komen de maanden blijkt, dat de nieuwe sa menwerking tussen Nederland en de R.I.S. behoorlijk functionneert, behoeft op dit punt een bevredigend vergelijk niet tot de onmogelijkheden te worden ge rekend. Vandaag geschiedde in een sobere plechtigheid de souvereiniteitsover dracht, waardoor de banden die Nederland en Indonesië als moeder land en kolonie eeuwenlang hebben verbonden, definitief worden door gesneden. Bij alle strijd die in de loop van de na-oorlogse jaren over de Indonesië-kwestie is gevoerd, be denke men wel, dat degenen, die zich steeds tegen souvereiniteits overdracht hebben verzet, zulks nooit op egoïstische gronden hebben gedaan, maar slechts uit vrees, dat de Indonesiërs nog te onervaren voor volledig zelfbestuur zouden zijn. Het is de vrees voor een chaos in Indo nesië, waarbij slechts de communis ten wèl zouden varen. Met duizenden tegelijk kwamen onze militairen in het najaar van 1949 naar huis. Wij, Nederlanders, voegde de heer Lovink hieraan toe, zijn niet alleen gas ten in uw land, maar ook vrienden in uw huis. In deze hoedanigheid zullen wij weten hoe wij onze voorrechten als gas ten en vrienden moeten waarderen en hoe wij moeten handelen in overeen stemming met de wensen voor het geluk en de welvaart van uw volk en uw land. Moge vrede heersen, moge de rijst overvloedig groeien en moge het land in kracht toenemen, aldus besloot de H.V.K. Al zeer spoedig bleek, dat de Neder landse Regering voor de internationale druk gezwicht was en een nieuwe poli tiek van verzoening wenste te spelen, waarvan vooral dr. Van Royen de expo nent was. Deze „deviatie" leidde in sommige politieke kringen tot hevige te genstand. Het conflict spitste zich zo danig toe, dat de katholieke minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Sassen, besloot af te treden, toen zijn visie op het te voeren beleid geen steun vond in het kabinet. Een kabinetscrisis stond op het punt uit te breken en zou waar schijnlijk ook zyn uitgebroken als de Het sluiten van een overeenkomst is één ding, de uitvoering ervan is een ander en soms nog veel moeilijker ding. Terwijl Mohammed Rum op 10 Mei verklaarde, dat de te rugkeer van de Republikeinse autoritei ten naar Djokja in 12 dagen mogelijk zou zijn, bleken daarvoor in werkelijk heid even zovele weken nodig te zijn. Er was in de eerste plaats de noodzaak van een civiele evacuatie uit de gebie den, waaruit onze troepen zich zouden terugtrekken. Vele Indonesiërs hadden daar tijdens de bezetting met de Neder landers samengewerkt en terecht meen de men dezerzijds, dat men deze mensen de gelegenheid moest geven, zich desge wenst aan eventuele represailes van de zijde van de T.N.I. te onttrekken. Van de mogelijkheid van evacuatie, die 9 Juni voltooid was, maakten niet minder dan 45.000 mensen gebruik. De terugtrek king van onze troepen uit het sultanaai eindigde 30 Juni en op 6 Juli eindelijk konden Sukarno, Hatta en de overige Republikeinse leiders naar hun haard steden terugkeren. Inmiddels had minis ter Van Maarseveen een kort bezoek aan Indonesië gebracht, was er voor lopige overeenstemming bereikt over de op de Ronde Tafelconferentie te behan delen punten en waren Republikeinen en het B.F.O. overeengekomen, vóór de R.T.C. een in'ter-Indonesische conferen tie ter bepaling van een gemeenschap pelijk standpunt te houden. Ongeveer tegelijk met de terugkeer der Republikeinen in Djokja voltrok zich in Amerika een gelükkige veran dering in de stemming ten aanzien van ons land. Tot op dat ogenblik had men in de V. S. steeds de indruk gehad, dat Nederland slechts moeilijk afstand van zijn positie van koloniale mogendheid kon doen en zich, waar dit maar enigs zins mogelijk was, tegen het vrijheids- streven der Indonesiërs verzette. Dit had geleid tot harde woorden van Ame rikaanse senatoren aan ons adres en be dreigingen met intrekking van de Marshall-hulp. Het was derhalve een uitstekend idee van onze regering, een groep vooraanstaande Amerikaanse journalisten uit 'te nodigen, in Neder land en Indonesië eens een onderzoek in te stellen naar de ware stand van zaken Vrijwel unaniem gaven deze Ameri kaanse voorlichters als hun indruk weer, dat het de Nederlanders wel degelijk ernst was met het geven van de vrijheid aan Indonesië en dat eventuele beden kingen daartegen slechts voortvloeiden uit de vrees, dat de Indonesiërs mis schien nog te onervaren zouden zijn, om ten volle van hun vrijheid te kunnen profiteren. Tevens spraken enigen van hen de overtuiging uit, dat de U.N.C.I in haar rapporten aan de Veiligheids raad niet steeds de onpartijdigheid had betracht, die men van een dergelijk li chaam had mogen verwachten en daar door aan de positie der Nederlanders in bepaalde opzichten kwaad had gedaan. Helaas waren dertien van de Ameri- i kaanse journalisten niet in staat hun i bevindingen volledig te publiceren: zij kwamen op tragische wijze om het leven i bij de ramp van de „Franeker" bij Bom bay op 12 Juli. De order „staakt het vuren" van de Veiligheidsraad had weliswaar geleid tot het inachtnemen door beide partijen van zekere status-qyo-lijnen, maar had geenszins een einde gemaakt aan de vijandelijkheden. Voortdurend hadden Indonesische eenheden getracht, het door de Nederlanders bezette gebied te infiltreren en bij de stad Surakarta was het zelfs eens tot een formele veldslag Jan Pieterszoon Coen, vierde Gouver neur-Generaal 1619. Siet ende eonsidereert doch, wat een goede cou- ragie verwach." Zo snel als men het zich in Den Haag had voorgesteld, zou alles echter niet in zijn werk gaan. Weliswaar verklaarde het B.F.O. zich onmiddellijk bereid aan een Ronde Tafelconferentie deel te ne men, maar de Republikeinen, wier hoofdstad, Djokja, door de Nederlandse troepen bezet was en wier leiders nog altijd geïnterneerd waren, dachten er anders over. Eerst moest de Republiek hersteld worden en de Republikeinse lei ders op hun oude posten zijn terugge keerd, vóór men aan onderhandelen wil de denken. De daaruit voortvloeiende impasse werd doorbroken door een Ca nadees voorstel, overgenomen door de Veiligheidsraad, waarin op een vóór conferentie tussen Nederlanders en Re publikeinen, onder toezicht van de U.N.C.I., aangedrongen werd. Neder landers zowel als Republikeinen ver klaarden zich bereid, deze aanwijzing cp te volgen en op 14 April konden bei- V. V. D. en de C. H. U. de plannen van de .Kath. fractieleider in de Tweede Ka mer hadden willen steunen. Nog bij de jongste discussies in de Kamer over do souvereiniteitsoverdracht «s deze kwes tie uitvoerig ter sprake gekomen. Een overzicht van de gebeurtenissen over het afgelopen j"aar, die hun hoogte punten vonden in de Ronde Tafelconfe rentie in Den Haag en de overdracht der souvereiniteit in Amsterdam, toont aan, dat Nederland, zo het zich in zijn poli tiek al heeft laten leiden door de macn- tige vrijheidsstroom, die Azië overspoelt, en de buitenlandse in het bijzonder Amerikaanse opinie, toch niet op be paalde ogenblikken teruggeschrokken is voor het nemen van souvereine beslui ten, wanneer het er om ging een ont wikkeling te voorkomen, die weliswaar door de Veiligheidsraad en de Indone siërs gewenst werd, maar volgens Ne derlandse mening catastrofale gevolgen gehad zou moeten hebben. In het begin van het jaar was de situatie voor Ne derland geenszins gunstig. In de Veilig heidsraad hing ons een resolutie boven het hoofd, die dreigde de .Nederlandse positie in Indonesië onmiddellijk on houdbaar te maken; in geheel Amerika deed de leuze „Cut off Marshall aid to the Dutch" (staakt Marshall-hulp aan de Nederlanders) opgeld; de Amerikaan se vertegenwoordiger bij de V. N., dr Jessup, beschuldigde Nederland van breuk van het V. N.-Handvest; de K.L.M. werd geboycot en moest grote omwegen maken om Batavia te berei ken; en in New Delhi had Pandit Neh- roe, Azië's machtigste niet-communisti- sche staatsman, een Aziatische conferen tie bijeengeroepen, waarvan Nederland weinig aangename besluiten had te ver wachten. Desondanks verklaarde dr. v. Royen op 14 Januari in de Veiligheids raad, dat Nedeiland niet bereid was zijn troepen uit de bezette Republikeinse ge bieden terug te trekken en evenmin reeds kon overgaan tot vrijlating dei- Historisch moment bij uitstek: de ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati 25 Maart 1947. politieke geïnterneerden Sukarno, Sjahrir en Hadji Agus Salim zaten op Sumatra, Hatta, en anderen op Banka omdat daaruit ons inziens de chao< moest voortvloeien. Wel verklaarden wij ons bereid tot het instellen van een interimregering, het organiseren van verkiezingen en de overdracht van de souvereiniteit in de loop van 1950. Op 6 Januari was intussen de minis ter-president dr. W. Drees naar Batavia vertrokken, waar hij verschillende be sprekingen opende met de leiders van de B. F. O. en Sjahrir. De zwaar be wolkte hemel klaarde iets op. De Azia tische conferentie te New Delhi narn een vrij gematigde houding tegenover Nederland aan en de Veiligheidsraad ging niet verder dan het aannemen van een resolutie, waarin vrijlating der Re publikeinse leiders, vorming van een interim-regering, het organiseren van verkiezingen en overdracht van de sou vereiniteit vóór 1 Juli 1950 werden ge last. Tegelijk werd de C.v.G.D. veran derd in de U.N.C.I., een lichaam met veel uitgebreider bevoegdheden. Dr. v. Royen antwoordde hierop, dat Neder land de resolutie zou nakomen, voor zover dit met zijn verantwoordelijkheid in overeenstemming te brengen was. de delegaties, de een onder leiding van dr. Van Royen, de ander onder die van Mohammed Rum, bijeenkomen. Drie weken later was men tot overeenstem ming gekomen: herstel van de Repu bliek in het Sultanaat Djokja en deel neming van de Republikeinen aan de R.T.C. Het accoord kreeg bekendheid onder de naam „Van Royen-Rumstate- mentV Aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel,, gingen de -Neder landse concessies te ver en daarom bood hij zijn ontslag aan, hetwelk hem ver leend werd. Tot zijn opvolger werd be noemd de secretaris-generaal van Bui tenlandse Zaken, de heer A. H. J. Lo vink. Een groot verlies in die dagen trof de Nederlanders in het overlijden vai' generaal Spoor (25 Mei), de comman dant van onze troepen in Indonesië, die zijn uiterst delicate taak steeds had vervuld op een wijze, die hem de hoogachting van vriend en vijand had verschaft en hem bij „onze jon gens" in Indonesië tot een uitermate populaire figuur had gemaakt. Een oude afbeelding van een deel der Compagnie-vloot voor Jacatra (Batavia). Het departement van Overzeese Ge biedsdelen werd overgenomen door de eveneens Kath. minister Van Maarse veen, die tot dan toe zowel het ministe rie van Justitie als dat van Binnen landse Zaken beheerd had. Daarop stond niets meer in de weg aan het afleggen van de reeds enige malen uitgestelde regeringsverklaring: een Ronde Tafel conferentie, waaraan alle partijen zou den deelnemen, op 12 Maart in Den Haag te houden en overdracht van de souvereiniteit aanmerkelijk vroeger dan 1 Juli 1950.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3