BEROEP OM ORDE EN RUST EPIC DE noorman: 7 t Trmr Van gen.-maj. Buurman van Vreeden en sultan van Djocja De overdracht van de souvereiniteit TEKST VAN ACTE VAN BEVESTIGING OP DE KERSTDAGEN GINGEN HONDERDDUIZENDEN TE ROME DOOR DE HEILIGE DEUREN, Z.H. de Paus draagt de Nachtmis op in de Sint Pieter r Wij luisteren naar Kerstbijeenkomst in Utrechtse Dom Acte van souvereiniteitsoverdracht geboorte bewijs van nieuwe staat Sleepboot van Nederl. marine gestrand H. Vader verdient zelf de jubileum-aflaat J U1U11/U DINSDAG 27 DECEMBER 1949 PAGINA 4 Batavia op Kerstavond Dodelijk ongeluk te Oudorp Overwegende Bevestigen Bevelen Verstaan 25-jarig Bisschopsjubileum Vain Mgr. P. Giobbe Worstelaar ingevolge een val overleden 12 JAPANNERS STAAN TERECHT GEDWARSBOOMDE Tertaling JOHANNA PERENBOOM NACHTMIS IN BETHLEHEM TSJENGTOE IN HANDEN DER COMMUNISTEN „ATOOM-CENTRALES" IN SOVJET-UNIE? Officiële publicatie Gen.-Maj. Buurman van Vreeden, de bevelhebber van de Nederlandse troe pen in Indonesië, heeft de Nederlandse militairen in zijn Zaterdag voor de radio uitgesproken Kerstboodschap verzocht kalm en gedisciplineerd te blijven gedu rende de overdracht van de souvereini- teit. „Wij zullen ons moeten aanpassen, waarschijnlijk onder moeilijke omstan digheden, aan een nieuwe verhouding en moeten dat ook door onze houding tonen," zei hij, en hij vervolgde: „Wij moeten er voortddurend en zorgvuldig op letten dat geen van ons direct of indirect incidenten veroorzaakt. Ons op treden moet ordelijk en correct zijn, onze uniform en ons gedrag naar buiten on berispelijk." Van zijn kant heeft de nieuwe Indo nesische minister van Defensie, de sul tan van Djocja, er Maandag op aange drongen, dat de bevolking der R, I. S. zich voorbeeldig zou gedragen. Elke ordeverstoring zal de succesvolle over dracht der souvereiniteit belemmeren. Het leger, de militaire en de burger politie zullen, aldus de sultan, al hun krachtige wapens gebruiken om hun veiligheidstaken ten uitvoer te leggen. Hij waarschuwde tegen „zekere ele menten, die ongaarne de vrijheid over het Indonesische volk zien komen" en die eventueel zullen pogen ongeregeld heden te verwekken „om de ontwikke ling van de nieuwe republiek te belem meren." Hij deelde tenslotte mede, dat hij militaire vertegenwoordigers heeft benoemd voor de gebieden Batavia, West-Java, midden-Java, Oost-Java, Zuid-Sumatra. Banka, Billiton en de Riouw-Archipel. Naar Reuter bericht, boden Batavia en Surabaja op Kerstavond een onrustige aan blik. De Nederlandse soldaten van de vei- iigheidspatrouilles werden vervangen door republikeinse strijdkrachten. De Nederland se soldaten bevolkten op de laatste vrije avond, alvorens in de kazernes geconsig neerd te worden, de café's en zongen lie deren. In Surabaja hebben Indonesische mi litaire autoriteiten in de stad waarschuwin gen geplaatst, dat op „verstoorders van de rust geschoten zou worden. In Batavia hebben radio en pers de bevolking aange spoord kalm te blijven en normaal haar bezigheden voor te zetten. In de gewoonlijk vrolijk verlichte Chinese wijken van Batavia waren de lichten ge doofd en de winkels vroeg gesloten. Een vooraanstaand Chinees zakenman deelde aan Reuter mede, dat de Chinese kolonie „zeer zenuwachtig" was. Volgens een mededeling van het comité van voorbereiding zijn afdelingen van de Op de Provinciale weg te Oudorp bij Alkmaar, is Maandagavond een ongeluk gebeurd, dat een 29-jarige vrouw, moeder van twee kinderen, het leven heeft gekost. Toen het echtpaar Van Baar uit Koedijk om half elf van een familiebezoek te Oudorp huiswaarts wilde keren en het per fiets van het erf de weg opreed, werd de jonge vrouw door een haar achterop ko mende auto. bestuurd door de heer M. uit Wormerveer. aangereden en tegen de weg geworpen Zij werd ernstig gewond en is Lijdens het vervoer naar het St. Elisabeths- ziekenhuis te Alkmaar overleden. T. N. I. vertrokken naar meer afgelegen gebieden om daar de bezetting van de Nederlanders over te nemen. Onder deze gebieden behoren Banka, Biliton, Riouw en Sabang. Woensdagmorgen, 11.15 uur, zal Sukarno te Batavia aankomen. Na een rondrit te Batavia zal hij voor het Paleis een toe spraak houden tot de bevolking. Dinsdag en Woensdag zullen vacantiedagen zijn. De secretarissen van Staat M. Wisaksono Wirjodiharjo (Visserij, Bosbouw en Vee teelt), J. E. van Hoogstraten (Economische Zaken) en Husein Djajadiningrat (Opvoe ding, Kunsten en Wetenschappen) zullen op de dag der souvereiniteitsoverdracht hun functies neerleggen. Zij hebben met ingang van die datum op de meest eer volle wijze ontslag verkregen onder dank betuiging voor de vele en gewichtige dien sten, den lande onder moeilijke omstandig heden bewezen. (Van onze correspondent) In de Domkerk te Utrecht vond Za- derdagmiddag de reeds traditioneel ge worden uitzending van een Kerstbijeen komst voor de Nederlandse Strijdkrach ten plaats. Vele familieleden van mili tairen in Indonesië woonden de plech tigheid bij om althans enig contact te hebben met hen, wier afwezigheid voor al in deze dagen zo sterk wordt gevoeld. Namens de regering leidde de minister van Oorlog en Marine, Zijne Exc. mr. W. F. Schokking, de uitzending in. Voor allen is het moeilijk thans te spreken, aldus de minister, daar woor den alleen de afstand, die ons scheidt, niet kunnen overbruggen. Gij allen maakt u op voor een Kerstfeest ver van huis, dat dit jaar bovendien onder bij zondere omstandigheden wordt gevierd. Wij mogen echter kracht putten uit de Kerstrede van H.M. de Koningin, die op zulk een indrukwekkende wijze het oude hoofdstuk met het nieuwe verbond. Voorts werd het woord gevoerd door vlootaalmoezenier W. Beekman en ko lonel ds. A. T. W. de Kluis. Mevrouw Spoor zeide in haar toe spraak, dat in de toekomst wellicht een nieuwe wissel op de zelfdiscipline van de militairen zou worden getrokken. „Moogt gij uit het verleden de kracht putten uw toekomstige taak naar be horen te vervullen, opdat de graven, welke wij in Indonesië achterlaten, niet voor niets zijn geweest". Indrukwekkend was de uitzending uit de Nassaukerk te Batavia, die tijdens deze bijeenkomst in de Domkerk kon worden beluisterd. Militairen van alle onderdelen zongen vaderlandse Kerst liederen, terwijl het woord werd ge voerd door aalmoezenier H. Helmer en ds. F. Kooyman. De bijeenkomst te Utrecht, welke vele burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie generaal Kruis en de heer Reinalda, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, bijwoonden, werd omlijst door zang van Dora van Doorn- Lindeman en een kinderkoor o.l.v. Aleid Feith-Goesch, terwijl Henk Schaar enige Kerstgedichten voordroeg. (Vervolg van pag. I) Dan spreekt H. M., misschien tien mi nuten op zijn hoogst en bij het luisteren door die minuten heen vervalt die kleine beklemdheid, die over alle aanwezigen lag. Want boven ons uit rijst die Unie, dit nieuwe verbond, gedragen, op dat moment nog slechts uitsluitend gedra gen door de Koningin, het Hoofd der Unie. Zij rijst op en spreekt die prachtig gekozen woorden, op zulk een warme toon, zeer menselijk, immers niets onuit gesproken latend van de orkanen van aandoeningen, die zeventig millioen mensen, die haar door de radio horen, bestormen. Zij spreekt rustig uit, dat dit aangaan van de Unie aangrijpend is door de onnatuurlijkheid van een verloop als dit, maar dat het evenzeer aangrijpend is doordat nooit duidelijker naar voren is gekomen de diepe sympathie der bei de volken voor elkaar. Zy zegt, dat wij nu naast elkaar staan, maar verheelt niet, dat wij geschonden en gescheurd zijn en vol zitten van de littekens van wrok en spijt. Zij weet dat wij sterk cn veerkrachtig genoeg zijn om een nieuw begin te maken en zij zegt dit in het sterke zelfbewustzijn dat wij, Oost en West hier, de diepste begeerte van de wereld, haar vredeswil, verwezenlijken. Men hoort de Koningin een beroep doen op de goede en ware elementen uit bei de volkeren, zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden ge bleken zijn zij het ook, dat die soms tijdelijk worden misverstaan en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Maar ook denkt de Koningin in het bijzonder aan het volk, dat op dit uur zijn vrijheid krijgt en zij tast naar de onmeetbaar grote voldoening, welke dit volk thans moet bezielen om onmiddel lijk daarna eerlijk te bekennen, dat Ne derland met bezorgdheid gadeslaat, welk een intens zware taak deze jonge natie op haar schouders tilt. Dan is daar nog even die zinspeling op de politieke strijd, die hier gevoerd is en waar Zij geheel en al boven staat: de uitdrukkelijke con statering, dat in Nederland iedereen met het beginsel der souvereiniteitsover dracht instemt, gevolgd door het beroep op allen om loyaal in het nieuwe bestel mee te werken. Dan zegt zij met iets grotere emphase, dat het een voorrecht is om deze daad van overdracht der souvereiniteit te verrichten, tegenover de geschiedenis, maar ook: „voor het aangezicht Gods, Die weet, waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en Die het falen kent der generaties, maar Die ook ziet, of wij kunnen dienen in het Plan voor de gang der mensheid". „Moge dit thans zo zijn." Met even grote majesteit als vroomheid heeft de Koningin deze slotbede uitgesproken en men weet, dat hier alles is gezegd, wat er te zeggen viel. Men heeft gezien in het strakke gezicht van Mohammed Hatta, hoe daar de ontroering op is neergeslagen, toen de Koningin dit alles boven het per soonlijke, boven het partijdige en zelfs boven de grenzen van naties uithief en het geheel stelde tegen de achtergrond der Goddelijke Almacht. Reeds klinkt, als fijn getinkel uit de hoge Paleiskoepel hoorbaar, het Indonesia Raja. Iedereen staat, doch men ziet onder ai deze bewogen ge zichten een ongelooflijk tafereel: H.M. in de kring van al deze plech tige mannen met opgeheven hoofd, De Acte van Bevestiging luidt als volgt: Wij Juliana, bij de gratie Gods Konin gin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz. Op heden de zeven en twintigste December negentienhon derd negen en veertig in plechtige bij eenkomst op het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Gelet op artikel 211 der Grondwet; Gelet voorts op de inhoud van het op heden gedagtekende, in deze plechtige bijeenkomst door Onze Minister-Presi dent, Minister van Algemene Zaken en de Minister-President, Minister van Buitenlandse Zaken a.i. van de Repu bliek der Verenigde Staten van Indo nesië. Leider van de Delegatie ter ver tegenwoordiging van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië bij de souvereiniteitsoverdracht ondertekende Protocol; dat de Mantelresolutie met ontwerp overeenkomsten en briefwisseling, wel ke door de Algemene Vergadering van de Ronde Tafelconferentie te 's-Gra- venhage op 2 November 1949 is aange nomen, door het Koninkrijk der Ne derlanden enerzijds en de tot de Re publiek der Verenigde Staten van In donesië toetredende gebieden anderzijds is aanvaard; dat mitsdien, overeenkomstig het on der IV van de Mantelresolutie bepaal de, de aan deze resolutie gehechte be scheiden zijn geratificeerd en de nieu we rechtsorde door Ons kan worden be vestigd; de nieuwe rechtsorde, zoals deze is ver vat in de bovenvermelde Mantelresolu tie met ontwerp-overeenkomsten en briefwisseling, welke nieuwe rechtsorde plechtig zal worden afgekondigd door plaatsing van deze Onze bevestiging en van de overige in, deze bijeenkomst getekende bescheiden in het Staatsblad en in een buitengewoon nummer van de Nederlandse Staatscourant: dat van deze Onze Bevestiging, in dubbel opgemaakt, met Onze handteke ning bekrachtigd, van het grootzegel van het Koninkrijk der Nederlanden voorzien en mede-ondertekend door alle m deze plechtige bijeenkomst aan wezige Ministers van het Koninkrijk een exemplaar in het Kabinet der Ko ningin zal worden bewaard en een exemplaar in handen zal worden ge steld van de Leider van de Delegatie ter vertegenwoordiging van de Repu bliek der Verenigde Staten van Indone sië bij de souvereiniteitsoverdracht, ter overhandiging aan de President van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië en dat authentieke afschrif ten van deze Onze Bevestiging zullen verzonden worden aan de beide Kamers der Staten-Generaal. aan de Hoge Raad der Nederlanden, aan de Gouverneur en de Staten van Suriname en aan de Gou verneur en de Staten van de Neder landse Antillen. Gedaan te Amsterdam op de 27ste December 1949. Nadat deze acte getekend is de leden van de Indonesische delegatie ondertekenen haar uiteraard niet, heeft Nederland feitelijk afstand ge daan van de souvereiniteit over Indone sië. Doch deze is daarmee nog niet formeel aanvaard door de leider der Indonesische delegatie. H.M. de Konin gin echter heeft dan in haar kwaliteit als Hoofd der Unie de nieuwe rechts orde bevestigd. Nu kondigt minister-president aan de volgende handeling, welke bestaat in de voorlezing en ondertekening van de acte van souvereiniteitsoverdracht, vol ledig genaamd „Acte souvereiniteits overdracht en erkenning." Deze Acte is veel minder gewichtig dan die van de Bevestiging, aangezien zij feitelijk slechts geldt als het offi ciële geboortebewijs van het zonder zulk een bewijs toch evengoed gebo ren kind. Ook in de typografie komt het verschil in betekenis tussen de bei de acten tot uiting: de opmaak van de Acte van Souvereiniteitsoverdracht is iets eenvoudiger. Buiten de gebruike lijke formaliteiten aan begin en slot luidt de passage, die de materiële in-, houd van de Acte weergeeft als volgt: „dat mitsdien op heden, de zeven en twintigste December negentienhon derd negen en veertig: „de souvereiniteitsoverdracht over eenkomstig het aan voormelde Mantel- resolutie gehechte Charter van Souve reiniteitsoverdracht rechtskracht ver krijgt; de Nederlands-Indonesische Unie, aan welks hoofd staan Wij, en bij opvol ging Onze wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden, tussen het Ko ninkrijk der Nederlanden en de Repu bliek der Verenigde Staten van Indo nesië is tot stand gekomen; alle bijkomende resultaten van de Ronde Rafelconferentie, vervat in de bij voormelde Mantelresolutie beho rende bescheiden, krachtens het onder V van die Nfantelresolutie bepaalde in werking zijn getreden." Aan de voet van deze Acte, na de handtekening van Koningin Juliana en de ministers volgt de verklaring van aanvaarding door de leden der dele gatie van de R.I.S. Zij luidt als volgt: „Drs. Mohammed Hatta, Leider van de Delegatie van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, en de leden dier delegatie Mr. Dr. Supomo, Z. H. Hamid II. Dr. Suparmo, Mr. Dr. Kusuma Atmadja, Dr. Sukiman Wirjo- sandjojo, Mr. Sujono Hadinoto verkla ren namens de Republiek der Verenig de Staten van Indonesië overeenkom stig de inhoud van bovenstaande Akte de souvereiniteit te hebben aanvaard, in te stemmen met de totstandkoming van de Nederlands-Indonesische Unie tussen het Koninkrijk der Nederlan den en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië en met hetgeen verder in deze Akte is verstaan." Bij de ondertekening van deze pas sage door de ieden van de Indonesische Delegatie, legt Mohammed Hatta dan ook een korte mondelinge verklaring van aanvaarding af. Tegelijk met deze ondertekening tekent minister-president Hatta dan het charter van de souverei niteitsoverdracht, het Unie-Statuut en de overgangsovereenkomst. Daarna wor den deze stukken ook getekend door minister-president Drees. Hiermee is dan alles, -wat er op dit betekenisvolle uur gebeuren moest een voldongen feit geworden. Rest nog ai- leen een korte toespraak, die H. M. de Koningin, Hoofd der Unie, houdt, de tweede en ditmaal zeer persoonlijk ge nuanceerde daad, die de Koningin in haar functie als Uniehoofd verricht. Na deze toespraak weerklinken van hel Paleiscarillon de beide volksliederen: het Indonesia Raja van de Republiek Indonesia Serikat en het Wilhelmus van Nederland, welhaast, maar thans nog niet officieel het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Na het aanhoren der beide volkslie deren verlaten de Koningin en Prins met hun gevolg de Burgerzaal door de hoofddeur van de Troonzaal. H. M. schrijdt dan ditmaal tussen minister president Hatta en minister-president Drees. Stom ove DP MAgreN::TPOr*OE» STuDiO S 44. „Heb nog slechts een ogenblik geduld, hoogwaardige heer," hoorde Eric de waard onderdanig tegen de vreemdeling zeggen. „Ik zal heer Li Po van uw verheven komst verwittigen." Baldon! Een enorme opluchting kwam over de Noorman. Dus de soldaat had gelijk gehad. De herberg van1 de Gele Lotus vormde een onderdeel in het duivelse plan van Baldon en de keizerin om de keizer zijn macht te ontnemen, en Baldon bevond zich hier. Welke rol de vreemdeling speelde was hem nog niet duidelijk, maar voor het ogenblik interesseerde hem dat ook weinig. Hij had genoeg om verderop te gaan. Snel Tail" beet hij zijn filosofische vriend toe, die met hevig afgrijzen xn zijn beker drabbige wijn zat te kijken. „Die waard achterna!" En zonder zich ook maar een ogenblik te bekommeren om de eindeloze stroom bezwaren, die uit de mond van de zwaarlijvige wijsgeer opwelden, schoof hij behoedzaam achter de herbergier aan toen deze slinks door een kleine deur verdween. De man bemerkte hen pas toen het te laat was. Met ogen die wijd uit hun kassen puilden van angst staarde hij naar de zwaardpunt, welke plotseling op zijn keel gericht werd. „Wa wa mompelde hij gesmoord. „Geen enkel geluid!" beval de Noorman gedempt. „En luister goed,^als je je ellendig leven tenminste nog wat wilt rekken. Waar bevindt zich Li Po?" „Ik weet nietkan niet „Je weet en je kunt me alleen maar zeggen waar Li Po zich bevindt," zei Erie met onheilspellende kalmte. Zijn zwaard ging iets omhoog. „Nu?" De waard begreep dat er niets anders opzat. Langzaam en met kennelijke tegenzin vertelde hij dat hij een achterkamer aan heer Li Po verhuurd had. Verder wist hij nergens iets van, verklaarde hij jammerend. Hij wilde de hoogwaardige bezoekers er gaarne heenleiden. Als de hoogwaardige bezoekers hem, een schuldeloze, vlijtige man, dan maar met rust lieten. Een ogenblik stond Eric in beraad. Baldon onschadelijk maken? Maar er was nog zoveel dat onduidelijk was. En zelfs al schakelde hij zijn oude vriend uit, dan bleven er anderen over om het complot voort te zetten. Neen, allereerst moesten zij de verblijfplaats van de keizer te weten zien te komen, en trachten te door gronden wat er eigenlijk plaats vond. „Ik zal je ongedeerd laten gaan wanneer je me naar een plaats brengt vanwaar ik ongemerkt een blik in de kamer van Li Po kan ioerpen," zei hij strak. „Ik twijfel er geen ogenblik aan dat je in deze herberg allerlei manieren hebt uitgedacht om je met de gedragingen van je gasten op de hoogte te houden ook wanneer ze daar allerminst op zijn voorbereid." En hij bleek volkomen gelijk te hebben met deze veronderstelling, want de waard leidde hem naar zijn zolder en schoof een klein luikje terzijde. de ogen gesloten, de belichaming van de verheven ernst van dit ogen blik, groot en nederig in haar over gave. Zo blijft men onder het spelen van het Indonesische volkslied en het Wilhelmus, dat daarop volgt en eerst geleidelijk komt men los uit deze ban. H.M. en de Prins vertrekken daarna uit de zaal door de vleugel deuren, die naar de Troonzaal lei den. Rechts van Haar loopt thans minister-president Hatta, links van Haar minister-president Drees. Het gezelschap lost zich geleide lijk op. Men drukt de Indonesiërs, die men om zich heen vindt, de hand, wenst hen geluk. „Dat was de rede van een Uniehoofd", zeggen zij. „Het was groots". De Unie leeft. De sleepboot ,.R S 21" van de Neder landse Koninklijke Marine, die Den Hel der als thuishaven heeft, is Vrijdag ten gevolge van dikke mist ter hoogte van Norderney in de Duitse Bocht aan de grond gelopen. Pogingen, gedurende de afgelopen dagen ondernomen, om het schip vlot te brengen, mislukten door hevige stormen. Een reddingsploeg uit Norderney heaft dé bemanning van zes tien personen aan boord genomen. Mgr. Paolo Giobbe, Nuntius-Internun tius van Z.H. de Paus in Nederland, en titulair Aartsbisschop van Ptolemais, in Thebdide, zal 26 April a.s. de dag geden ken, waarop hij 25 jaar geleden tot Bis schop werd geconsacreerd. Mgr Giobbe stamt uit een Romeinse familie. Hij werd geboren te Rome, 10 Januari 1888; 4 December 1904 werd hij priester gewijd, 30 Maart 1925 benoemd tot titulair aartsbisschop en 26 April 1925 tot bisschop geconsacreerd. Reeds in de eerste jaren van zijn priesterleven was Mg. Paolo Giobbe werkzaam als Offici alis aan de Heilige Congregatie van de Propaganda Fide en was daarna tot 1925 Rector van het Pauselijk College Urbano de Propaganda Fide. In 1925 werd hij be noemd tot Nuntius in Colombie en 13 Juni 1935 tot Internuntius in Nederland. In café Smit te Krommenie werd Za terdagavond een worstelwedstrijd ge houden. Deze wedstrijd heeft een nood lottig gevolg gehad. De 23-jarige Am sterdamse worstelaar C. Stolp viel in zijn partij tegen Joosten uit Krommenie buiten de matrassen waardoor hij zijn nekwervel ernstig beschadigde. Hij is Zondagavond in het gemeente-zieken huis te Zaandam overleden. Een Russische militaire rechtbank te Chabarofsk (Noord-Sibetrië) is Zondag begonnen met een proces tegen 12 Ja panners, onder wie 5 generaals, die be schuldigd worden van het voorbereiden en voeren van een bacteriologische oor log. De beklaagden, allen voormalige militairen, hebben schuld bekend, aldus radio Moskou. Na Zaterdagochtend de Heilige Deur van de Sint Pieter te hebben geopend, heeft Z. H. de Paus om 12 uur in de nacht van Zaterdag op Zondag in deze basiliek de Nachtmis opgedragen. Op Eerste en Tweede Kerstdag ontving de H. Vader reeds weer talrykg pel grims. Eerste Kerstdag stroomden een half millioen Romeinen en buitenlandse pelgrims door de Heilige Deuren van de Sint Pieter cn de andere grote Titel- kerken Zaterdagochtend hebben de Romeinse communisten vergeefs getracht de plech tigheden van de opening van het Heilig Jaar te verstoren door een algemene staking. Na anderhalf uur moesten zij de staking weer opheffen. Na de gebeden van dankzegging ver richt te hebben, plaatste de H. Vader Zich weder op de draagstoel en de kleine stoet had zich nog niet in bewe ging gezet, of een luide ovatie brak onder de menigte los. Meer dan 10.000 Rome-plegrims uit alle delen der wereld tot zelfs uit China en de Philippijnen zijn in de Kerstnacht getuige geweest van een uitzonderlijk luisterrijke en indrukwekkende plechtig heid, toen Z. H. de Paus de Nachtmis aan het pauselijk altaar in de St. Pieter opdroeg. Even voor middernacht kondigde ba zuingeschal de komst van de H. Vader aan. Een gejuich ging uit de menigte op, toen de Paus, hoog verheven op de draagstoel, in mozzetta, Zich aan de in gang van de St. Pieter vertoonde. Bij het hoofdaltaar aangekomen, werd de draag stoel door de in rood damast geklede lakeien op de grond neergezet en de Paus begaf Zich naar het faldastorium om de voorbereidende gebeden van de H. Mis te reciteren. Na Zich met de priesterlijke gewaden bekleed te hebben, ving Hij de H. Mis aan, daarbij door de kardinaal-diaken en de Pauselijke ceremoniemeesters ge assisteerd. Terwijl deze H. Mis door de H. Vader als stille H. Mis werd opge dragen, werd het geheel door gezangen opgeluisterd, uitgevoerd door het koor van de Sixtijnse Kapel. Zoals dit ook bü de Pontificale Hoogmissen het geval is, klonken gedurende de Consecratie de zilveren bazuinen uit de koepel. Duidelijk, maar smekend klonk de stem van Pius XII bij het „dona nobis pacem", geef ons de vrede, de vrede, die een van de hoofddoeleinden is van het 25ste Heilige Jaar. De militaire kliek in Syrië, die vorige week een aantal politici aan de dijk zette, doch die verklaarde zich verder niet met de staatszaken te bemoeien, heeft het in het afgelopen weekeinde de regeringsleiders zo moeilijk gemaakt, dat zjj gedwongen zijn geweest af te treden. Zoals gewoonlijk was de 73-jarige Hei lige Vader op Kerstdag om half zes op, niettegenstaande de vermoeiende dag. die Hij Zaterdag had gehad en nadat Hij de Nachtmis in de St. Pieter had opge dragen. Op de Tweede Kerstdag is de H. Vader samen met dc gehele Romeinse clerus en de seminaristen in de Sint Pieter bij eengekomen voor het verdienen van de jubeljaar-aflaat. Nadat het koor van de Sixtijnse Kapel verscheidene Latijnse gezangen had ge zongen en gebeden was voor Z.H. de Paus en voor de vervolgden, gaf de H Vader van het Confessie-altaar de Apostolische Zegen. Tijdens deze plechtigheid waren de werktuigen van Christus' Lijden: de H. Lans, de relikwie van het H. Kruis en de Zweetdoek van Veronica, ter ver ering uitgesteld. Na de plechtigheid nam Z.H. de Paus plaats op de sedia gestatoria en verliet, luide toegejuicht door de clerus en de toegestroomde gelovigen, de St. Pieter. De leiders van de Katholieke Actie in Italië hebben in antwoord op het door de Paus in Zijn Bulle van het Heilige Jaar gedane verzoek om te bidden, dat allen die zich nog buiten de Kerk be vinden tot haar mogen worden terugge bracht, beloofd, dat hun organisatie baar voortdurende pogingen om bekeringen te maken zal vermenigvuldigen. DINSDAG HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - KRO: 18.00 Klaas van Beeck, 18.20 sportpraatje. 18.30 Klaas van Beeck, 19.00 niéuws, 19.15 ac tualiteiten, 19.25 Dit is leven, 19.40 orgel, 20.05 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 „En waar de ster bleef stille staan", Kerstspel van Felix Timmermans en Eduard Veterman, 22.10 Kopenhaags symph. orkest. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Mozart. HILVERSUM I, 301 m. - AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 strijdkr., 19.00 kleuters, 19.05 Amsterdams strijkkwar tet, 19.40 Paris vous parle, 20.00 nieuvs, 20.05 zoeklicht, 20.15 Hugo de Groot en orkest, 20.45 cabaret, 21.45 buitenlands overzicht, 22.00 Iers programma, 22.30 Toms prairie pioneers, 23.00 nieuws, 23.15 piano en orkest. WOENSDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 woord voor de dag 7.30—8.:» zendersluitmg, 8.40 Te Deum, 9.00 weerrapporten. 9 OS de steravond, 12.30 mededelingen. 12.33 Sans souci, 13.00 nieuws, 13.15 psalmen Davids, 13.20 Mandolinata, 13.50 Hon- gaarse rhapsodie, 14.00 meisjeskoor,1 zieken. 9.30 waterstanden, 9.35 rrans concert, 10.30 Morgendienst, HOO gra"V: 11.15 luisterspel, 12.00 herhalingen uit kamerorkest, 15.15 volkszang, 15.4d ieugd. 16.30—17.30 zendersluit.ing. 17.30 accordeon-orkest, 17.45 regenngsuitz. HILVERSUM I. 301 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.18 Torch en orkest 7.30—8.30 zendersluiting. 8.30 nieuws, 8.43 Hartley en orkest, 8.50 huisvrouw, 9.00 weer- overzicht, 9.03 Mozart. VPRO: 10.00 Kin deren en mensen, causerie, 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 kookpraatje, 10 35 vrouw, 11.00 RVU, 11.30 nonstop gram., 12.00 orgel, 12.30 mededelingen, 12 33 platteland, 12.38 gevraagde gram., 12.55 Kalender. 13.00 nieuws, 13.15 Pro menade-orkest. 13.50 zang, 14.00 gespro ken portret, 14.15 jeugdconcert, 15.00 kinderkoor. 15.20 jeugd, 15.30 vragen vrij, 16.00 jeugd, 16.3017.30 zenderslui ting, 17 30 Vincentino. door PATRICK PUBCBLL 8. „Och, dat komt wel goed, Rosie," zei ik, rondkijkende. „Ik heb niet zo'n haast. Waar is de vrouw?" „Ze is toch naar stad gegaan! Heeft ze je niet verteld, dat ze er heen ging? Ik weet zeker, dat ik het haar gisteravond tegen je hoorde zeggen voor je naar bed ging." „Ja, ze heeft het misschien wel ge zegd," antwoordde ik somber, „maar dan moet het me ontschoten zijn. Niet dat ik haar hebben moest; ik was maar even verwonderd toen ik haar niet zag." Loom zette ik mij aan de tafel neer, verslonden in gedachte die verre van plezierig waren. Rosie rumoerde verder in de keuken, met een drukte of ze een feestmaal voor veertig man aan het klaarmaken waA Tenslotte bonsde ze een hoog volge laden schaal met aardappels, dampend door hun schillen heen, voor mij op het tafellaken neer en schoof een onregel matig gesneden plak ham op een lang werpige schaal naar het midden van de tafel. „Je zult het hiermee moeten doen, Joe. Ik heb de hele morgen staan wassen en, echt waar, de dag is me te gauw ge gaan. M'n vader komt niet eten. Hij is op de Bamacley en eet thuis. Ik had zelfs geen tijd om een kool te halen," voegde zij er als een nadere overweging aan toe, „maar ik zou wel wat veldsla voor je kunnen krijgen." Ik schudde mijn hoofd en zij ging tegenover me zitten, babbelend terwijl we aten. Zwijgzaamheid was niet een van Rosie's ondeugden en zelfs mijn somberste buien konden haar tong niet tot stilstand brengen. Herhaaldelijk waren er wilde uit barstingen van humeurigheid tussen ons tweeën geweest, maar ik had daar in toch altijd minstens een uitlaat voor mijn verbittering gevonden en zelden was ik er af gekomen zonder de strie men van haar gevatte scherpzinnigheid meete dragen. Ze wist nu dat me iets dwars zat en ondanks mijn trieste bui was ze onvermoeibaar in haar pogin gen om de toedracht van de dingen uit te vissen. „Ik zag Malachy bij je op de akker," probeerde ze. „Hü moest het thuis wel saai vinden om er zo vroeg in de mor gen al op uit te gaan." Ik prikte een aardappel aan mijn vork en zei niets. Rosie liet zich niet uit het veld slaan. „Er wordt overal verteld, dat hij deze keer in ernst een vrouw wil zoeken voor Meehawl." Ik at zo ijverig als ik kon om iedere mogelijkheid van een antwoord uit te sluiten. Maar zij liet zich niet ont moedigen. „Vertelde hij er jou niets over?" „Ja, nu je het erover hebt, ik geloof dat hij wel zo iets zei." Ik kon haar net zo goed iets van de waarheid vertellen. Zij zou er toch op de een of andere manier wel achter komen, vroeg of laat. „Och, maar niemand maakt zich druk over Malachy Corcoran. Hij heeft im mers twee keer in het jaar, zo regel matig als een klok, van die bevliegin gen om Meehawl te laten trouwen. Er gaat geen Maart voorbij, of hij zal hem vóór het najaar onderdak hebben en er komt verdorie geen najaar of hij heeft weer een nieuw plan op touw gezet om Meehawl vóór de komende Vasten te laten trouwen. Kom, wie neemt Mala chy en zijn trouwplannen nu nog ern stig?" De heldere, bruine Donovan-ogen ke ken mij doordringend aan. „Neen Joe, ik geloof dat je je ver gist. 't Is deze keer werkelijk diepe ernst. Zeg, heeft hij je niet verteld, wie het meisje was?" „Hij kan het wel gedaan hebben, maar om je de waarheid te zeggen, ik ben zo aan zijn manieren gewend, dat ik op 4e helft van wat hij zei geen acht heb geslagen." loog ik. Over de tafel heen leunend keek ze mij doordringend en verbaasd aan. „De kwestie is dat ze zeggen" haar stem was zo zacht als een poesevelletje de kwestie is dat ze zeggen, dat hij Esther van Thady Hanrahan wil heb ben, ja." Ik vocht om mijn woede en mijn bios de baas te blijven. „Ik geloof, dat hij er toe in staat zou zijn." Zij liet mij niet los met haar ogen. „Én dan zeggen ze, dat hij jou zou willen hebben om haar voor hem te gaan vragen." Ik lachte grimmig. „Ze zeggen zoveel behalve htm gebe den." „Ja, dat is zo," antwoordde ze, boos aardig, terwijl ze van tafel opstond, „en ze zeggen nog meer over die zelfde Esther Hanrahan." Ik wist mezelf goed te beheersen. „Bij voorbeeld?" Rosie Donovan grijnsde en rimpelde haar stompe neus tegen mij. „Zou je dat wel willen weten, Joe? Nou, vraag me dan maar niets, dan hoef ik je geen leugens te vertellen." Ze zette de thee te trekken, in zich zelf glimlachend, zoals een vrouw doet wanneer zij het geheim van een man meent te kennen. Toe, Joe," vleide ze, terwijl ze een boordevolle kop voor mij neerzette, „kun je 't ons niet vertellen? Heeft Ma lachy je gevraagd om voor Meehawl aanzoek te doen om Esther Hanrahan?" Ik nam mijn kans waar. „Vraag me niets!" Rosie stak haar tong uit, weinig ele gant, maar ging zonder respijt verder met haar speurende gedachten. „Verdraaid, als hij stom genoeg was om dat te doen, dan is het een echte oude antichrist. Ik vind hem dat in ieder geval". Ik stond op, stak een sigaar aan. „Hoezo?" Weer lachte zij, tergend. „Hoezo, zegt hij, zo onnozel als je maar. wensen kunt! Hoezo? Ik vraag me af, of je heus zo groen bent als je nu zit te kijken?" En weg was ze, aan haar bezigheden, terwijl ze het aan mij over liet om mijn eenzame uren achter de ploeg door te brengen met de vraag, wat Rosie over Esther en mij wisten of ze alleen haar scherp vernuft ge bruikt had om de waarheid te achter halen van dingen, die ze slechts kon vermoeden. „Na het avondeten zal ik moeder de hele zaak vertellen", beloofde ik mij zelf, toer.' ik terugging naar de akker. Het was echter tevergeefs beloofd; toen ik tenslotte mijn paarden op stal had gebracht en, moe van de lange dagtaak, tegen de tijd van het avondmaal de on derdeur voor me openduwde, hoorde ik vreemde stemmen in het lamplicht van de keuken; ik vroeg me af, van wie die stemmen wel zouden zijn. want be zoek kwam er op Carrigmichael maar zelden. (Wordt vervolgd) De 65-jarige Pauline Irma van Hamrne uit Luik kwam na een wandeling van 71 dagen in Rome om de opening van het Heilige Jaar bij te wonen. In de kinder wagen vervoerde zij enige noodzakelijke kledingstukken en een boek met hand tekeningen van de burgemeesters der plaatsen waardoor zij was gekomen. De voorzitter van de Katholieke Ac- trent, dat deze kruistocht zal bestaan in tie, Vittorio Veronese, zeide hierom- „een individueel apostolaat van persoon tot persoon" en dat elk der leden er naar zal streven degenen die van de Kerk zijn afgevallen tot haar terug te brengen. Ongeveer een half millioen inwoners van Rome en circa tienduizend pel grims uit het buitenland en uit de rest van Italië zijn de Eerste Kerstdag door de Heilige Deur van de Sint Pieters kerk te Rome getrokken. Duizenden anderen passeerden de Heilige Deuren die die dag m due an dere Romeinse kerken geopend waren Sint Maria Maggiore. Sint Jan van Lateranen en de Sint Paulus buiten de Muren. De Kerstklokken hebben in de Kerst nacht enig leven gebracht in het stille Bethlehem, dat in een dikke mist was gehuld. De Nachtmis werd met de tra ditionele luister opgedragen door Mgr. Testa, de Apostolische Nuntius, die werd geassisteerd door verscheidene prelaten. De plechtigheid werd bijgewoond ów>r koning Abdoellah's afgevaardigde, die vergezeld was van talrijke, burgerlijke hoogwaardigheidsbekleders. Ook het consulaire corps en talrijke buitenlandse persoonlijkheden woonden de plechtigheid bij, welke over de radio werd uitgezonden. Tijdens de grootse processie na de H. Mis heeft Mgr. Testa, die een beeld van het Kind Jezus droeg, vergezeld van de kerkelijke en burgerlijke hoog waardigheidsbekleders en f eesc°rte"^ door een Arabische erewacht, zich naar de grafkelder van de basiliek begeven, waar hij het beeld heeft neergelegd op de plaats, waar voigei^de overlevcr ng Christus is geboren. Om half drie was de plechtigheid geëindigd. Tsjengtoe, de laatste hoofdstad der nationalistische Chinese regering op bet vasteland, is Zaterdag m handen der communisten gevallen. Naar radio-Moskou meldt, zullen bin nenkort atoomcentrales in werking worden gesteld, die in staat zijn aan de gehele Sovjet-Unie goedkope electrische stroom te leveren. OP NAAM INGELEVERDE DIAMANT Het ministerie van Financiën maakt het volgende- bekend: Ingeschrevenen of voormalige inge schrevenen bij het rijksbureau voor dia mant (of hun erven, rechtverkrijgenden of gevolmachtigden) die op 16 Aprn 1942 of daarna gedurende de bezettings periode diamant hebben ingeleverd by genoemd Rijksbureau en die bij het be stuur van de onder het ministerie van Financiën ressorterende stichting terug gevoerde diamant nog niet hun aanspra ken hebben kenbaar gemaakt, welke z*j menen te kunnen doen gelden als recht hebbenden in den zin van de statuten dier stichting, worden alsnog in de ge legenheid gesteld zulks te doen en wel tot en met 31 Januari 1950 ten kantor® der stichting, Herengracht 595, Amster- dam. De statuten der stichting liggen aMaar voor belanghebbenden ter inzage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4