„AERO-HOLLAND" stopt het vliegbedrijf Grootse ontvangst van Sukarno in Jacarta Zij, die vielen GROTE NATIONALE TENTOONSTELLING IN ARNHEM IN VOORBEREIDING Voor einde 1951 zal N.-Guinea deel uitmaken van R.I.S. Nederlanders geëerde gasten mm m Tot hoofd en hart m Het weer NIEUWE GOLF VAN ARRESTATIES IN BULGARIJE Churchill wenst geen standbeeld Matigheid M Grote amnestie in Joegoslavië Het grootste deel van het zestig man tellende personeel ontslagen CONCURRENTIE MET K.L.M. ONMOGELIJK Hatta naar Zwitserland Ongeluk inspireert tot krachttoer Indonesië rustig Bulgaarse premier weldra bij de Sovjets in ongenade Eerste paviljoens van Mijlpaal 1950 verrijzen in Arnhems parken Beeld van Nederland na de oorlog Hoe groot? Meer dan zeven duizend gevangenen zullen worden vrijgelaten Toenadering tot het Westen Ned. troepen naar Nieuw-Guinea WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 2465i Voor oen oogonderzoek Militair bestuur te Batavia van korte dusur De loonsverhoging BAKKERSBEDRIJF HEEFT BEZWAAR BEVIN NAAR COLOMBO VERTROKKEN ERE-KERKHOF IN NEDERLAND Voor gevallenen in Indonesië BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bifkantoor Beverwijk- Stumphiusstr 45. tel 3998 Voor klachten over de bezorging na SÜO uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur) W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVEKTENTIETARfEF 28 cents oer mlftlmeter- boogte. ingezonden meoedelino^n dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per «eek. f 132 Der maand, f 4.55 per kwartaal Naar wij vernemen heeft het bestuur van de „Aero-Holland" besloten zijn Vliegbedrijf stop te zetten. De liquidatie van het bedrijf zal geleidelijk geschie den, doch vermoedelijk reeds per ultimo Maart een feit zijn. Het bestuur van de «Aero-Holland" is tot dit besluit gekomen, omdat naar zijn mening in ons land op het ogénblik de voorwaarden ontbreken, die onontbeerlijk zijn voor de op bouw van een particulier vliegbedrijf haast de K.L.M. zijn haar zodoende ontglipt. Onge twijfeld is de ongunstige interna tionale positie van Nederland in de laatste jaren daar debet aan, maar de bemoeiingen van de Neder landse regering worden; kennelijk mede ingegeven door de zorg om vóór alles de andere nationale luchtvaartmaatschappij, de K.L.M., zoveel mogelijk te beschermen. Het grootste deel van het zestig man omvattende personeel van de „Aero- Holland" is gisteren ontslag aangezegd met een opzeggingstermijn van drie maanden. Een klein deel van het per soneel zal in dienst blijven, omdat de „Aero-Holland" haar commerciële acti viteit voorlopig denkt voort te zetten. De „Aero-Holland" hoopt haar relaties, sij het voorlopig niet meer met eigen vliegtuigen, te kunnen blijven bediener. Er is nog geen definitieve beslissing genomen, wat zal geschieden met de luchtvloot van de „Aero-Holland", die op het ogenblik bestaat uit drie Dako ta's, twee Beechcrafts, vijf Cessna's, ze ven Koolhovens FK 43 en één Fok ker S 9. Het bestuur van de „Aero-Holland" deeli ons nog het volgende mede: Bij de oprichting van „Aero-Holland", eind 1947, werd de toenmalige minister van Verkeer en Energie gevraagd de concessie, die met regeringstoestem- teing van Frits Diepen Vliegtuigen N.V. was overgegaan op „Aero-Holland", zo danig uit te breiden, dat ook vliegtui gen,-zwaarder dan vijf ton, zouden kun nen worden gebruikt. De minister heeft daarop, in overeenstemming met een interim-rapport van de in November 1.947 ingestelde scheep vaart/luch tvaari- commissie, besloten „Aero-Holland" toe te staan te vliegen met toestellen tot maximum twintig ton totaal gewicht. „Aero-Holland" kreeg daardoor de ge legenheid een begin te maken met de opbouw van een ongeregeld luchtvaart bedrijf. Van het begin af aan stond ech ter vast, dat het bedrijf alleen econo misch verantwoord zou zijn, indien men ook grotere vliegtuigen zou kunnen gebruiken. De scheepvaart-luchtvaart commissie is tot nu toe nog niet tot een nader rapport aan de minister gekomen. De periode van opbouw met gebruik van vliegtuigen van minder dan twin tig ton heeft inmiddels geleerd welk een nuttige functie het bedrijf van „Aero-Holland" in de Nederlandse sa menleving zou kunnen vervullen, maar tevens, dat zulk een bedrijf alléén tot ontwikkeling is te brengen indien het zich in volle vrijheid kan ontplooien. Helaas is gebleken, dat dit niet zo is. By de uitoefening van haar be drijf is „Aero-Holland" gebleken, dat zjj te maken heeft met beper kingen van commerciële en poli tieke aard, die haar door de rege ring worden opgelegd en die haar concurrenten in andere landen niet in die mate kennen. „Aero-Holland" boet daardoor ernstig aan slagvaar digheid in. Vele gelegenheden tot het boeken van lading of passagiers Hatta zal morgen naar Zwitserland reizen in verband met een oogonder soek, aldus verneemt het A.N.P. Hij wordt vergezeld door twee adjudanten en prof. Supomo. De Indonesische delegatie zal in ieder geval Zaterdag 31 December weer naar Indonesië terugkeren. Het bestuur van de vereniging „Ne- derland-Indonesië" heeft aan Hatta gis teren een Indonesische vlag overhan digd, die bestemd is voor de residentie van de Hoge Commissaris van de repu bliek in Nederland. De vlag werd door Hatta dankbaar aanvaard onder de woorden: „Dit is het mooiste geschenk, dat u mij kunt geven". Een zeer hachelijk moment beleefde dezer dagen de garagehouder C. Hen- drickx te Etten-Leur. Hij was bezig met répara tie werkzaamheden onder een auto toen de cric plotseling onder de wagen uitschoof. Het hoofd van de garage houder raakte bekneld tussen de cardan- en de vloer van de garage. De eige naar van de auto. C. Buijs, schoot direct toe en alsof de schrik hem meer dan normale kracht gaf hij tilde geheel alleen de personenauto op, waardoor de garagehouder zich uit zijn netelige positie kon bevrijden. Hij is intussen zwaar gewond. Hij heeft een schedel- basisfractuur, een breuk in het voor hoofdsbeen en een jukbeenfractuur. Blijkens de Memorie van Antwoord van de minister van Verkeer en Wa terstaat bij de behandeling van de be groting voor 1950, is geen verruiming van deze politiek te verwachten. Men schijnt in „Aero-Holland" een gevaar voor de aantasting van de positie van de K.L.M. als lijnluchtvaartbedrijf te zien. Toen de regering indertijd de aan vrage voor een concessie voor een char terluchtvaartbedrijf inwilligde, was be kend, dat de K.L.M. op dit gebied geen ambitie had. Nauwelijks was „Aero- Holland" echter opgericht of door de K.L.M. werd belangrijk meer activiteit op dit gebied ontplooid. „Aero-Hol land" ondervindt thans, dat de K.L.M. tracht, geheel door „Aero-Holland", ontwikkelde en op haar initiatief tot het luchtverkeer gebrachte relaties tot zich te trekken. Daar het zeker niet de bedoeling van „Aero-Holland" is een concurrentie strijd aan te binden met een bedrijf, dat voor bijna 100 pet. aan de Staat be hoort en daardoor over geheel andere middelen beschikt dan een particuliere onderneming, heeft „Aero-Holland" de regering medegedeeld, dat zij besloten heeft haar vliegbedrijf, na afwikkeling van reeds aangegane verplichtingen, ge- leidcljjk stop te zetten. Nader verneemt het A.N.P, dat de N.V. Avio-Diepen en de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. hun werk normaal zullen voortzetten. De Indonesische bevolking heeft pre sident Sukarno een grootse ontvangst bereid, toen hij met het eerste vlieg tuig van de „Garuda Indonesian Air ways" uit Djocja op Kemajoran arri veerde. Reeds uren tevoren hadden vele tienduizenden zich in de nabij heid van het vliegveld en langs de weg waar de president zou komen, gecon centreerd. Voordat Sukarno het vliegtuig verliet werd de rood-witte vlag - dezelfde, die 17 Augustus 1945 bij de onafhanke lijkheidsverklaring op het gebouw aan de Pegansaan-Oost 56 werd gehesen door enkele militairen van de T.N.I. uit het vliegtuig gedragen en met een jeep naar het Koningsplein gebracht. Presi dent Sukarno, die met luid Merdeka- geroep begroet werd, inspecteerde, nadat het Indonesia Raya wasgespeeld, ..een erecompagme van de T.N.I. Sukarno, die gekleed was in wit uni form van opperbevelhebber van de strijdkrachten van de R.I.S., nam ver volgens plaats in een open wijnrode wa gen. Toen de stoet voor het paleis op het Koningsplein ariveerde, bleek, dat de menigte de afzetting van de touwen en politie geheel doorbroken had. Anak Agung verwelkomde hier de president. „Wij zijn er diep van over tuigd. dat u vanuit deze stad nieuwe kracht en inspiratie zal ontwikkelen ter voortzetting van de leiding van staat en maatschappij." Anak Agung besloot zijn rede aldus: „De komst van Uwe Excel lentie valt op een tijdstip, dat. zegenrijke en grote mogelijkheden biedt voor land, volk en maatschappij van Indonesië." Nadat Anak Agung gesproken had, speelde het hoforkest van de Sultan van Djocja het Indonesia Raya. dat meege zongen werd door de tienduizenden in de Paleistuin en op het Koningsplein. Van het bordes sprak vervolgens Su karno de menigte toe. Hij verklaarde, dat vóór het einde van 1951 Irian (Nieuw- Guinea) deel zal uitmaken van de R.I.S. „Daarvoor moeten wij werken, werken, werken en strijden, striblen, strijden en een nationale eenheid vormen" Vervolgens verzocht Sukarno allen om De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 13 Maart 1949, na ver missing: Sergt. B. Steggerda, leger- nr. 251118090, afkomstig uit Leeu warden. Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 5 December 1949: Mal. mil. sold. 2ae kl. Sarmin, legernr. 241904003, afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. Door het uitermate zachte weer schijnen ée dieren zelfs de kluts een beetje kwijt te zijn. In de Kerstnacht werden op een boerderij te Nes aan de Amstel twee tmnmeren geboren. Dit is een unicum voor deze tijd van het jaar. De oorzaak van veel smart in het j leven is het medelijden met onszelf.J de veiligheid te bewaren en rust en orde te handhaven. De buitenlanders, ook de Nederlanders, moeten wij op waarde schatten. „Wij zijn nu in vrede met de Nederlanders. De Nederlanders zijn onze geëerde gasten en het is mijn wens, dat u allen nette gastheren zijt.' Onder leiding van Sukarno en de auto riteiten op het bordes riep de bevolking tien minuten lang „Merdeka". Begeleid door de Sultan van Djocja. begaf Sukar no zich vervolgens in het Paleis, waar hij in de werkkamer, in gezelschap van mevr. Sukarno en de Sultajj van Djocja, de Hoge Commissaris van Nederland, dr. Hirschfeld, ontving. Na de conferentie, die ongeveer een kwartier duurde, werd in een andere Paleiszaal gelegenheid gegeven kennis te maken met de president, hiervan werd ir, ruime mate door vele Nederlandse en Indonesische autoriteiten gebruik ge maakt, o.m. door vice-admiraal Kist en generaal Buurman van Vreeden. De toestand in geheel Indonesië was gisteravond, volgens berichten, die in Batavia binnenkwamen, rustig. De militaire gouverneur van het repu blikeinse leger, luitenant-kolonel Daan Jahja, heeft verklaard, dat, indien de toestand in Batavia normaal blijft, het militair bestuur slechts korte tijd zal duren. De Nederlandse en Indonesische leden van het Nederlandse leger worden be schouwd als gasten van de V.S.I. Er mogen politieke partijen en vakbonden worden opgericht, mits deze geen be dreiging vormen voor de rust en orde. Hij deed tenslotte een beroep op de regeringsemployé's om hun taak te blij ven vervullen, totdat de regering van de Ver. Staten van Indonesië nieuwe orders zal verstrekken. Heden ontvingen wij nog een prachtige opname van Paus Pius XII op zijn zetel in de St_ Pieter na de opening van de Heilige Deur. De samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf heb ben zich beraden omtrent de mogelijk heden om de loonsverhoging van 5 pet in hun bedrijfstak door te voeren. Una niem waren zij van mening, dat, hoe zeer op zich zelf ook deze loonsverho ging sociaal gerechtvaardigd moet wor den geacht, de rendabiliteit in het bak kersbedrijf niet toelaat de ondernemin gen de daaruit voortvloeiende lasten te laten dragen. Zij achten deze loonsverhoging slechts dan aanvaardbaar, indien gelijktijdig daarmee gepaard gaat een verhoging van de prijs van het zogenaamde rege ringsbrood. In verband hiermede achten zij het noodzakelijk, dat het College van Rijksbemiddelaars in deze zijn uitspraak doet, waardoor de verantwoordelijkheid uiteraard geheel bij dit College berust. De door de. vakraad voor de Grote Metaalnijverheid gedane voorstellen be treffende verwerking van de toegestane loonsverhoging van 5 pet, in de loonre geling zijn gisteren door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. Tussen de samenwerkende patroon organisaties en de Uniebonden in het Bouwbedrijf is volledige overeenstem ming bereikt inzake de loonsverhoging van 5 pet. Verwachting lot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk op klaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke iot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets minder zacht. Zon: 8.48—16.36; Maan: 12.54—2.47. De Russische ambassadeur in Sofia is naar Moskou teruggeroepen om ver slag uit te brengen van de kritiek die de Bulgaarse premier Vasil Kolarov heeft uitgeoefend op de inmenging van Rusland in de binnenlandse aangele genheden van zijn latid, aldus wordt door U.P. uit betrouwbare buitenland se bron te Belgrado vernomen. Tegelijkertijd is een nieuwe golf van arrestaties in Bulgarije begonnen. De Russische ambassadeur Bodrov heeft Sofia reeds per vliegtuig verlaten. Kolarov heeft zijn positie in gevaar gebracht door openlijk zijn afkeuring te kennen te geven van de Sovjetpolitiek in Bulgarije. De premier critiseerde de toenemende infiltratie van Sofia en an dere Bulgaarse steden met Russische burgers, die onder Sovjet-bevelen staan. Ais gevolg van Kolarov's protest is de Ernest Benin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is gistermorgen per trein uit Londen vertrokken, op weg naar Colombo (Ceylon), waar hij op negen Januari de opening van de con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van het Britse gemenebest zal bijwonen. Men verwacht, dat op de conferentie, die waarschijnlijk ongeveer een week zal duren, de economische en buiten landse politiek van de landen van het Gemenebest zal worden besproken. Een belangrijk onderwerp van bespreking zal de kwestie van een vredesverdrag voor Japan vormen. ft (Van onze redacteur) Onder de machtige beuken, op de uitgestrekte grasgazons en rond de heldere vijvers en beekjes van de Arnhemse parken Sonsbeek en Zijpendaa! verrijzen de eerste paviljoens van de grote nationale ten toonstelling „Mijlpaal 1950". Daar op zal in beeld worden gebracht wat in de vijf jaren die ons van het einde van de oorlog scheiden in ons goede vaderland werd verricht. Dit zal dan de groot ste tentoonstelling worden die Nederland ooit heeft gekend. De grootste en de belangrijkste! Honderd dagen lang zal hier de regering exposeren en het volk in een ernstig gesprek confronteren met de problemen van het ogenblik. En men zal dat doen op een originele wijze. Men zal de bezoekers nu eens precies gaan vertellen wat een minister is en wat een belastinginspecteur is en men zal op kinderlijke wijze verklaren wat het verband is tussen een brandweerman en een kind dat colorado-kevers raapt op het strand. En om dit te kunnen doen heeft men „de 16 departementen, die wij in ons lieve vaderland kennen, in een gehaktmolen dooreengedraaid, met als resultaat, een boeiend verhaal dat wordt" opgebouwd rond begrippen en problemen en niet rond ministeries en departe menten afzonderlijk." Dit „gehaktverhaal" wordt opgediend volgens moderne recepten bereid in de ateliers van kunstenaars als Jo Spier, Doeve, Piet Worm, Bantzinger en anderen en in een omgeving, met waardigheid en gevoel gecon strueerd door architect Van Gelderen. 5 Mei 1950, de dag waarop het Neder landse volk herdenkt, dat 5 jaar geleden een einde kwam aan oorlog en onder drukking. zal deze tan toonstelling, in te genwoordigheid van de hoogste Neder landse autoriteiten worden geopend. Het initiatief tot dit alles is uitgegaan van enkele energieke Arnhemmers, die on middellijk gehoor vonden bij het voort varende gemeentebestuur dat spontaan 5.5 ton voteerde en zijn parken Sqns- beek en Zijpendaal wellicht de schoonste parken van ons land be schikbaar stelde. In deze parken laat Arnhem een aantal paviljoens bouwen (in totaal 36 opstallen) en de regering houdt hierin de tentoonstelling, die een van de grootste binnenlandse gebeurte nissen van het volgend jaar gaat worden. Wat er op deze tentoonstelling alle maal precies te zien zal zijn, is niet in het korte bestek van een kranten artikel te vertellen. Er komen acht regeringspaviljoens. In het eerste wordt de verhouding uiteengezet van de burger tot de staat en van de staat tot de wereld. In een volgend pavil joen wordt de levensgang van de bur ger en het aandeel van de staat daar in behandeld, in het derde gebouw krijgt men een les in de economie, met daaraan verbonden eer. apart pa viljoen voor de Eca-missie, waarin ie plaats van Nederland in het Europees economisch herstel wordt aangegeven, dan komt er een hal waar de grote prestaties van Nederland in de laatste jaren zullen zijn te zien. Ook de verdediging in de meest uit gebreide zin van het woord, de verde diging tegen de vijand, het water, het vuur, ziekten en plagen, krijgt een plaats. Wetenschap en Kunst, Sociale Zaken en Onderwijs, Wederopbouw en Huisvesting, dat alles zal vertegenwoor digd zijn in beelden door enkele van ie populairste kunstenaars verwekt. Daar naast komt er een congresruimte, waar meer dan 1000 man 'n plaats kunnen vin den. Op echt Nederlandse wijze, zijn er reeds een 20-tal aanvragen om daar congressen te mogen houden. Een restau rant is al bijna klaar. 1100 mensen kun nen daar in. Er komen consumptiestands, demonstratieterreinien en wat men al niet meer van een dergelijk gigantisch project mag verwachten. De organisatie en coördinatie van de regeringsinzendingen is opgedragen aan dr. W. L. Groeneveld Meijer en na een prijsvraag kreeg arch. ir. W. van Gel deren de opdracht om de acht regerings- „Mijlpaal 1950" wordt de grootste tentoonstelling welke Nederland ooit heeft gekend. Wat de opzet van de ze expositie betreft, kan men haar eigenlijk alleen maar vergelijken met de „Landesausstellung" van 1939 in Zurich. De acht regerings paviljoens krijgen een totale opper vlakte van 4000 m2. Het gehele ter rein is ongeveer 60 ha. groot en de lengte van de tentoonstelling be draagt ruim 4 km. Voor de pavil joens wordt 900 m3. rondhout ge bruikt. Per dag zullen er 10.000 mensen door Sonsbeek en Zijpendaal wandelen, die ieder een gulden in brengen. Verdeeld over 100 dagen zal er aus 1 millioen gulden bin nenkomen, waarmede de kosten juist gedekt zullen zijn. 1^,0 Arnhemmers verlenen per tentoonstellingsdag volkomen be-- langeloos hun medewerking. Daarnaast staat dat honderden Arnhemse moeders en kindermeis jes niet meer met hun kroost en pupillen naar de eendjes in Sons beek kunnen gaan kijken. Maar dat hebben ze er graag voor over. paviljoens te ontwerpen en algeheel toe zicht te houden op de inrichting der gebouwen, die worden opgetrokken uit ruw dennenhout, dat geen waarde heeft voor de wederopbouw. Voor die inrichting heeft elk depar tement een contactambtenaar afgevaar digd in een contactcommissie, die onder leiding van ir. van Gelderen een draai boek heeft samengesteld volgens het welk thans reeds enige kunstenaars aan het werk zijn. Arnhem bereidt zich voor om tijdens de 100 tentoonstellingsdagen een mii- lioen bezoekers op te vangen, welk aan tal volgens schatting van de organisa toren de „Mijlpaal" zullen bezoeken. De hotelaccommodatie zal misschien te klein zijn en alle mogelijke voorzieningen moeten worden getroffen. Duizenden Arnhemmers werken belangeloos aan de totstandkoming van deze tentoonstelling mee. Een tiende van de Nederlandse be volking zal het volgend jaar door Arn hem gaan, de stad die nog steeds sporen van de jongste oorlog draagt, maar weer leeft en durft. Daarvan getuigen de ter toonstellingen Sonsbeek 1949 en Mijl paal 1950! plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken. Sa va Janovski die Kolarov's woorden aan de Sovjet-am bassadeur overbracht uit zijn functie gezet. Tussen de twintig en dertig personen, die op verantwoordelijke regerings posten waren geplaatst, zijn gearres teerd, omdat zij te veel afwisten van de voorbereiding van het protest tegen Rostov (die enige tijd geleden is te rechtgesteld) door Mihajlov, de chef van de Sovjet-geheime politie in Bul garije, en diens assistent Marchuk. Onder de arrestanten bevindt zich dr. Pramatarov, zoon van de Bulgaarse openbare aanklager, die zelfmoord ge pleegd heeft omdat hij het proces tegen Rostov niet wilde leiden. Naar de Daily Mail meldt, heeft Win ston Churchill een verzoek van een Rotterdams comité, om een standbeeld van hem in de Maasstad te mogen op richten, van de hand gewezen. Churchill verklaarde overwegende bezwaren te hebben tegen de oprichting van een standbeeld voor een levende persoon. Er zijn plannen in voorbereiding om te komen tot de stichting van een mili tair ere-kerkhof in Nederland. Het ligt ir. de bedoeling om op dit ere-kerkhof de in Indonesië gesneuvelde militairen bji te zetten. Deze plannen verkeren in een vergevorderd stadium; dienaangaan de zijn reeds besprekingen gevoerd. De Syrische President Hasjem Atassi heeft zich bereid verklaard zijn ontslag in te trekken. Hij heeft Khaled Azem belast met de vorming van een nieuwe regering. (Van een bijzondere medewerker) ijnheer, u bent een conservatief en u geeft de arbeiders in hun onmiddellijke nood. nog een trap na". „Waarom beperkt u zich alleen tot een aanval op het gedistilleerd en ver klaart u niet tevens de oorlog aan de afgod van onze tijd: de tabak?" „Wil de schrijver van dat artikel er wel aan denken, dat in de stokerijen en in de drankhandel vele duizenden mensen een eerlijk bestaan vinden en dat hij dit bestaan bedreigt met zijn matigheidsgepreek?" .Asjeblieft geen loonsverhoging, want die wordt toch maar weer opgemaakt aan drank en tabak". Ziedaar in vier categorieën gesorteerd, de groepen, die reageerden op onze be schouwingen „Harde werkelijkheid" en ..Matigheid" van resp. 26 Nov. en 3 Dec. En daar zit een scribent dan met zijn zo half of helemaal niet begrepen gees teskinderen. Men heeft de. redactie van onze krant er zelfs van verdacht het tweede artikel te hebben opgenomen als een soort reactie op het eerste; zoiets als: „kom, kom, met die lage lonen van de arbeiders valt het nogal mee. Die lui drinken waarachtig thans vier en een half maal zoveel jenever als vóór de oorlog, zijn de beste afnemers van de banketbakker en snoepen mijnheer, on gelofelijk!" Een zodanige insinuatie moeten we als minderwaardig afwijzen. In het eerste artikel hebben waj vast gesteld. dat vooral en op de eerste plaats de lagere inkomens een loonsher- ziening behoefden. Dat we daarmede niets onredelijks vroegen blijkt wel overduidelijk uit de jongste regerings verklaring inzake lonen en prijzen, voorbereid door de na ons artikel ge publiceerde standpunten van de bona fide vakbeweging. Daarnaast zaten we min of meer te houden met de door het Centraal Plan Bureau gepubliceerde cijfers terzake van het verbruik van voe- dings- en genotmiddelen, uit welke publicatie minstens de indruk ontstaat, dat vooral in de lagere inkomensklas sen het bovenbedoèlde verbruik sterk is toegenomen. Dat we ook met dit artikel in de roos schoten, blijkt uit meerdere feiten: verschillende bladen en tijd schriften zijn sindsdien aandacht aan deze cijfers gaan schenken; de finan ciële deskundige van de Katholieke Tweede-Kamerfractie, dr. Lucas, besprak ze op de Centrale Raadsvergadering van de Utrechtse .K.A.B.; bij diezelfde ge legenheid deelde de voorzitter van die vergadering mede, dat het wetenschap pelijk Instituut van de KA.B. binnen kort een rapport hieromtrent in Lering en Leiding (het studieorgaan van de K A B.) zal publiceren. Helaas bevatte het laatste nummer van dit maandschrift nog geen enkele mede deling over deze zaak. zodat we nog even geduld zullen moeten hebben en dienen te volstaan met ze (zeer onwe tenschappelijk) zelf eens te bezien. Allereerst dan de cijfers zelf Hier volgens ze: Het verbruik van voedings- en genotmid delen in 1948, per verbruiksernheid (in c\ van het verbruik in 1935/'36> ArtikelenInkomensgroepen '48 f 40—f 50 f 60—f 70 Alle p. week p. week Brood, beschuit 80 Koek, koekjes, gebak! 195 94 170 107 126 133 109 282 109 212 260 61 ink. 95 130 73 147 126 116 200 94 136 116 59 Bonen, rijst, meel 78 Aardappelen 112 Groenten 163 Fruit 146 Gedistilleerd!! 473 Suiker 120 Versnaperingen 231 Jam, stroop, honing 210 Thee. koffie, cacao 58 Plantaardige en gem. vetten 118 135 127 Dierlijke vetten 58 52 79 Vlees en vleeswaren 65 62 38 Vis z 206 154 152 Melk 149 142 117 Kaas 133 111 77 Eieren 64 69 42 Hierbij dient men rekening te houden met het erkende feit, dat de totale Ne derlandse bevolking over 1948 ruim f 610.000.000 aan alcoholica uitgaf. Ja, u leest goed, ruim 610 millioen niet gede valueerde guldens, oftewel evenveel als de gezamenlijke rijksuitgaven voor on derwijs, cultuur, justitie, sociale zaken en volksgezondheid bij elkaar. (Inmid dels vestigde een briefschrijver volko men terecht onze aandacht op het feit, dat over diezelfde periode ook nog een bedrag van, schrik niet, rond f 800 mil lioen aan tabak werd besteed. Het Cen traal Planbureau gaf in bovenstaand lijstje hierover geen vergelijkend cijfer materiaal.) (Vervoio on oao SJ De Joegoslavische minister van Bin nenlandse Zaken, Alexander Rankovic, maakte gisteren in het parlement be kend, dat de Joegoslavische regering besloten heeft aan meer dan zeven dui zend gevangenen amnestie te verlenen. In de afgelopen maanden zijn reeds vijftienhonderd gevangenen op vrije voeten gesteld en reeds lang deden ge ruchten de ronde, dat ef een amnestie op grote schaal zou volgen om meer steun van de Westelijke mogendheden te krijgen. Rankovic deelde mede, dat sinds 1944 reeds 17.810 mensen in vrijheid waren gesteld, waarvan 3463 gedurende het laatste jaar. Bovendien treft de rege ring thans voorbereidingen nog 7304 mensen, die na de bevrijding gevangen zijn genomen, vrij te laten. De minister maakte geen verdere bij zonderheden bekend. Hij deed een be roep op de burgers om zoveel mogelijk mede te werken aan de uitbreiding van de Joegoslavische luchtafweer en lucht beschermingsdiensten. Hij was van mening, dat de Comin- formlanden Joegoslavië niet op de knie- en zouden krijgen. Rankovic wees er op, dat de arbeiders van de gehele wereld verbaasd waren over de aanval len van de Sovjet-Unie op het socialis tische Joegoslavië. Luitenant-generaal Ivan Gosjnjak, on derminister van Defensie van Joego slavië, verklaarde in de Nationale Ver gadering, dat de wapenproductie zal worden vergroot. De militaire uitgaven worden met twaalf procent verhoogd, niet om een leger van één millioen op de been te houden, zoals de Ceminform beweeiv maar om een oorlogsindustrie op u bouwen en het land onafhankelijker ie maken. Het leger blijft op vredes- sterkte, aldus Gosjnjak. Het "Tas een illusie te veronderstel len, dat een land er een modern leger op na kon houden en onafhankelijk kon blijven zonder een eigen wapenindustrie. Eduard Kardelj. minister van Buiten landse Zaken van Joegoslavië, heeft gisteren in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat de betrekkingen met de Ver. Staten. Engeland en Frankrijk de laatste tijd beter zijn geworden. Er was echter niets in deze betrekkingen, dat de binnen- of buitenlandse politiek van Joegoslavië zou beïnvloeden. De betere handelsbetrekkingen maakten het land economisch en politiek sterker. Over het geschil met de Cominform zei Kardelj. dat Joegoslavië bereid was tot een accoord te komen, maar dan al leen op basis van gelijkheid en weder zijds respect. Aneta verneemt van bevoegde zijde te Batavia, dat de laatste weken ver scheidene Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea zjjn vertrokken. De laat ste verscheping had plaats op 26 De cember. In totaal zijn thans overgebracht een bataljon van het K. L„ een klein detachement van de genie voor de bouw van kampementen, een detachement van de vaartuigendienst en verschillende instandhoudingsdiensten. De bases van de troepen zyn Hollan- dia, Biak, Manokwari, Sorong en Fakfak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1