H. JAAR BEGINPUNT VAN EEN NIEUWE ORIËNTATIE AMERIKA ERKENT R.I.S. Eerste overleg in de Unie Nog steeds strenge distributie in Groot-Brittannië 28.000 Griekse kinderen ontvoerd OVER ENKELE MAANDEN EXPERIMENTELE TELEVISIE-UITZENDINGEN Gunstiger vooruitzicht in woningbouw Tot hoofd en hart Indonesië en de V.N. Vaticaan een der centrawaaromheen de wereldgeschiedenis zich beweegt Grote waakzaamheid voor handhaven van orde en rust vereist TRUMAN UIT ZIJN VREUGDE Het weer Nederlander in Praag in arrest „Gedraagt U als een correcte gast' Erkenning van Israël en de communistische regering van Mao Tse Tang Vele rantsoenen thans kleiner dan op het hoogtepunt van de oorlog Ruim één ons snoep per week Koningin Frederica teleurgesteld door gebrek aan belangstelling in beschaafde wereld Het aantal kijkers zal voorlopig niet zo heel uitgebreid zijn Kardinaal Mindszenty naar Rusland gebracht? DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24652 Z. H. de Paus tot buitenlandse diplomaten Marine-basis Surabaja overgedragen Reden van gevangenneming onbekend Dagorder van vice-admiraal Kist Geen spoedig verzoek om toelating Ministerie van O.G. heeft nieuwe naam Diner voor Indonesische delegatie V ZWITSER REDDE 200.000 JODEN HET LEVEN Pools proces tegen priesters „Bedrijfskosten" tien maal hoger dan die van de radio Zijn moeder heeft hem al twee maanden niet gezien W. Vogt biedt zijn ontslag aan Meningsverschil in de leiding van de A.V.R.O. Waterman en Groote Beer op de thuisreis BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Biikantoor Beverwijk; Stumphlusstr. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: W Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 eentt per mWTtmefer» hoogte, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 15 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 132 per maand, f 435 per kwartaeL Z. H. de Paus heeft gisteren in de rede, die hij heeft gehouden op zijn Nieuw jaarsreceptie voor de buitenlandse diplomaten, op dezen een beroep gedaan zich gemeenschappelijk in te spannen ten behoeve van de broederlijke en gees telijke toenadering die „bezig is zich baan te breken onder de beste groepen van alle volken en naties". „Het Heilig Jaar," zo zei hij, „is het beginpunt van een nieuwe oriëntatie van harten en geesten, een terugkeer tot een juiste opvatting van de ware funda menten van de vrede op maatschappelijk gebied en in de internationale betrek kingen." De Paus had dit jaar afgezien van de formaliteiten, waardoor de Nieuwjaars receptie pleegt te worden gekenmerkt. Hij nam niet plaats op Zijn troon en verleende ook niet de particuliere audi ënties aan eike diplomaat, die vroeger aan de algemene audiëntie voorafgingen. Dit was onvermijdelijk als gevolg van de vele inspanningen, die het zwakke 73-jarige Hoofd van de Kerk zich in de laatste dagen heeft moeten getroosten in verband met de opening van het Heilig Jaar. „Maar", zo zeide Hij tot Zijn toehooi- de-rs: „Uwe excellenties zullen er zich niet over verwonderen, dat wij de ge bruikelijke audiënties door deze collec tieve receptie hebben moeten vervan gen." De Paus gaf ook uiting aan de op vatting, dat de gemeenschappelijke in formele receptie „een ontmoeting van grote betekenis" was „in deze bewogen tijden" en dat zij „een lichtstraal" wierp „door de wolken, die nog steeds de he mel verduisteren". De H. Vader merkte op, dat de moge lijkheden van het Vaticaan in het stre ven van de wereld naar vrede niet te berekenen zijn. „Onze hoop", aldus de Paus, „is, deze mogelijkheden nog te zien toenemen tot zjj tot heil van alle volken volkomen doeltreffend worden". De Paus zei verder, dat „dit stukje grond (de Vaticaanse staat) een van de centra" is, „waaromheen de wereldge schiedenis zich beweegt". Een citadel van vrede en verzoening temidden van de geweldige gebeurte nissen van deze dagenen een sterk ar.ker van hoop, waarop de ogen zijn gericht van velen, ook van sommigen, die buiten de Kerk leven. Myron C. Taylor, de persoonlijke ver tegenwoordiger van president Truman bij het Vaticaan, is gisteren met zijn echtgenote per vliegtuig naar Parijs ver trokken. Hjj is op weg naar de Verenigde Staten en zal op 4 Januari per „Queen Mary" daarheen vertrekken. Er hebben onbevestigde geruchten ge lopen, volgens welke Taylor voornemens zou zijn ontslag te vragen uit zijn functie bij het Vaticaan. Taylor zelf verklaarde te Rome deze geruchten niet te kunnen bevestigen of tegenspreken. Thans kan reeds worden medegedeeld, aldus verneemt het K.N.P. uit Rome, dat Z.H. de Paus in de loop van het Heilig Jaar van 16 Augustus tot 3 Sep tember rust zal nemen. In die tijd ver leent de II. Vader slechts twee grote audiënties, namelijk op 20 en 27 Augus tus. De pelgrims naar Rome doen goed met deze rustperiode van de H. Vader rekening te houden. Thans hebben behalve de negen gis teren vermelde staten ook de regeringen van de V. S., België, Zwitserland, Por tugal, Egypte, Turkije en 't nationalisti sche China de Verenigde Staten van In donesië erkend. Van Noorwegen wordt de erkenning spoedig verwacht. De re gering der Ver. Staten heeft H. Merle Cochran officieel benoemd tot eerste ambassadeur in de R.I.S. De president van Ierland, Sean O'Kelly, heeft Sukar no een gelukwens gezonden. Cochran heeft reeds zijn geloofsbrie ven aan Sukarno aangeboden. Tot zijn opvolger in de U.N.C.I. is benoemd Ed ward A. Dow Jr. President Truman heeft naar aanlei ding van oe souvereiniteitsoverdracht o.a. gezegd: „Met vreugde groet ik een groot volk van een souvereine staat, het volk van de Verenigde Staten van Indo nesië en ik v;ens u en uw leider, presi dent Sukarno, geluk met het verkrijgen der onafhankelijkheid. Een. nieuwe re publiek is voortgekomen uit chaos en verscheurdheid tengevolge van de oor log. Een nieuwe staat toont, dat hij een weg van vrede en orde wil bewandelen, opdat alle mensen in Indonesië vrucht baar werk kunnen verrichten op uw met rijkdom begiftigde eilanden. De Verenigde Staten van Amerika zullen de Verenigde Staten van Indonesië wel kom heten in de gemeenschap van vrije naties en zien met vreugde de toelating tot de V. N. tegemoet. Indonesië mag op sympathie en steun rekenen van allen, die in democratie en het recht op zelf bestuur geloven Officiële en diplomatieke personen te Washington noemen het tot stand komen van de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië een flinke slag tegen Rusland in de koude oorlog van het Verre Oosten. Hun standpunt is, dat de historische bijeenkomst in Amsterdam, waarbij de souvereimteit plechtig aan de nieuwe staat werd overgedragen, het definitieve mislukken betekent van de pogingen dei acor de Sovjets geïnspireerde elementen om politieke en economische verwarring te stichten in een van de rijkste gebie den ter wereld. Niettemin zijn alle autoriteiten het er over eens, dat de nieuwe regering de grootste waakzaamheid dient te betrachten bij het handhaven van- de orde, wil zij niet enige rumoerige eerste maanden tegemoet gaan. Uit Medan wordt gemeld, dat hiei ongeveer 15.000 personen bij het hijsen van de republikeinse vlag tegenwoordig zijn geweest. Het geheel had een orde lijk verloop. In Palembang namen de republikeinse troepen op vreedzame wijze de militaii-6 macht over. In Makassar werd een ont vangst georganiseerd, waarop de Oost- Indonesische president Subawati hel v/oord voerde. De marineoasis Surabaja is Dinsdag middag om twintig minuten voor 6 door haar commandeur F. T. Burghard overgedragen aan kolonel Subiakto. Na een redevoering van commandeur Burghard werd de Nederlandse vlag neergehaald en het rood-wit gehesen. De torpedojager „Kortenaer" schoot 21 saluutschoten af, die beantwoord werden door een batterij van de Alri. Woensdagochtend volgde de plechtige overdracht van de korvetten „Morotai" en „Tidore", die overeenkomstig de wens van Sukarno genoemd zullen wor den naar de Indonesische zeehelden Patiumun en Hang Tuah. In Surabaja zijn de dagen van de souvereiniteitsoverdracht zonder een incident verlopen. De Nederlandse troepen in Surabaja waren niet gecon, signeérd. Ongeveer 2.000 Romeinse monarchisten hebben gisteren een plechtige rouwmis bijgewoond voor de zielerust van ex- koning Victor Emmanuel. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk op klaringen, op vele plaatsen nevel en hier en daar mist, Overwegend droog weer. Zwakke, later matige wind tus sen Zuid en Oost. Iets kouder. Zon: 8.48—16.37. Maan: 13.07—4.00. .11 De Nederlandse legatie in Praag heeft medegedeeld, dat de heer J. Louwers, leider van het verkoopbureau van de A.K.U. te Praag, 13 December door dc Tsjechische politie op straat is gearres teerd. Hij werd door vijf mannen in bur ger uit zijn auto getrokken en in hun eigen auto gesmeten. De Nederlandse gezant in Praag, mr. W. van Tets. heeft zich onmiddellijk krachtig achter deze zaak gesteld en zelfs bij het aanbieden van zijn geloofs brieven van deze gelegenheid gebruik gemaakt president Gottwald en de Tsje chische minister van Buitenlandse Za ken om inlichtingen te vragen. Men heeft zich van Tsjechische zijde voor lopig met enige algemeenheden van de zaak afgemaakt. Welke beschuldigingen tegen Louwers worden ingebracht is niet bekend. De Nederlandse autoriteiten hebben de ge arresteerde nog niet mogen bezoeken. De bijzonderheden van de arrestatie vernam de directie van de Algemene Kunstzijde Unie van de assistent van de heer Louwers, de heer J. van Doorn, die de vorige week met de echtgenote en kinderen van de gearresteerde vei lig in Nederland aankwam. 'Vice-admiraal F. J. Kist heeft heden een dagorder uitgevaardigd, waarin hij er op wijst, dat het marinepersoneel in Indonesië een behandeling kan Verwach ten als gast. Op u, aldus de vice-admi raal. rust de plicht u als correct gast te gedragen. Bedenkt, dat Nederlands pres tige hier beoordeeld wordt naar uw hou ding en dat gij uw land geen betere dienst kunt bewijzen dan bewust van uw Nederlanderschap, zelfverzekerd, waar dig en correct op te treden en daardoor respect af te dwingen van de Indone siërs. Volgens de New York Herald Tribu ne verluidt te Lake Success, dat de In donesiërs zich hebben verzet tegen een spoedig verzoek om toelating tot de Ver. Naties. Zij zouden hiermede liever nog enige tijd wachten. De Indonesische diplomaten schijnen te speculeren op een of andere thans nog niet te voorziene verandering in de politiek der Sovjet-Unie op dit punt, welke Indonesië later een betere gelegenheid zou kunnen bieden om met succes toelating in de V. N. te verzoe ken. Woensdagochtend is het opschrift „Ministerie van overzeese gebiedsdelen" van het gebouw Plein 1 te 's-Graven- hage verwijderd. Het ministerie draagt thans de naam van „Ministerie voor Unie-aangelegenheden en overzeese rijksdelen". Woensdagavond heeft de Nederlandse regering aan de delegatie der R.I.S. voor de souvereiniteitsoverdracht in de Trè- ves-zaal een diner aangeboden. Het eerste overleg in Unie-verband tussen Nederland en Indonesië op het gebied van het buitenlandse beleid heeft reeds plaats gehad, aldus verneemt het A.N.P Dit overleg heeft in de eerste plaats betrekking op de kwestie van de erkenning van de regering van Mao Tse Tung in China en voorts op de erkenning de jure van Israël. Reeds vóór de souvereiniteitsover dracht heeft de Nederlandse regering via haar diplomatieke vertegenwoordi gers aan de regeringen van alle bevrien de mogendheden laten weten, dat zij zou overgaan tot die overdracht en aan de K In hel paleis aan het Koningsplein te Batavia had Dinsdagmiddag de onderte kening plaats van het prótocol van de bewindsoverdracht door de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, en de Sultan van Djocja. Aan de tafel van UTiks tiaar rechts: Anak Agung, minister van Binnenlandse Zaken; de Sultan van Djocjakarta, dr. A H. J. Lovink, en dr. Wahab. Staande: J. van Boetselaar en H. van Ravenstein. landen verzocht zo spoedig mogelijk over te gaan tot het vestigen van diplomatieke betrekkingen met de R.I.S. De uitnodigingen aan de buitenlandse mogendheden tot het bijwonen van de plechtige overdracht te Batavia zijn voorts uitgegaan van het voorbereidings comité en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon gezamenlijk. In die landen waar diplomatieke vertegenwoordigers van Indonesië reeds werkzaam waren, werden de uitnodigingen overhandigd door de Indonesische en Nederlandse vertegenwoordigers gezamenlijk. Voorts is op de dag der souverei niteitsoverdracht door de Neder landse regering aan de UNO for meel mededeling gedaan van het feit der overdracht en de totstandkoming der Nederlands-IndonesischeUnie. In deze mededeling zegt de Neder landse regering ö.m.: „In de vaste overtuiging dat de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië ern stig zal streven naar het vestigen va/i vriendschappelijke betrekkingen met alle vredelievende landen, zal de Nederlandse regering een ver zoek om het lidmaatschap van de UNO door de nieuwe staat van harte ondersteunen en spreekt het vertrou wen uit, dat de nieuwe staat spoedig dit lidmaatschap zal verwerven." In politieke kringen in Den Haag houdt men echter rekening met de mo gelijkheid dat een eventuele behande ling van het verzoek om het lidmaat schap door Indonesië in de Veiligheids raad door een Russisch veto zal worden verhinderd. De Nederlandse regering houdt, wat de erkenning de jure van Israël en de er kenning van het bewind van Mao Tse Tang betreft, tevens regelmatig contact met de regeringen van de landen der Benelux en Westerse Unie. Naar verluidt zal België spoedig tot erkenning de jure van Israël overgaan, waaruit mag wor den afgeleid dat deze aangelegenheid voor Nederland thans zeer actueei wordt. Dokter Giles uit Griffin (V.S.) houdt er een vliegtuig op na, waarmee hij afgele gen patiënten bezoekt. Hij kreeg op een zijner vluchten motorpech en maakte deze merkwaardige landing, die hem, 1000 dollar kostte aan schadevergoeding, maar gewond werd er niemand. ngeland is op het ogenblik het enige land ten Westen van het IJzeren ri Gordijn, waar ruim vier jaar na het eind van de oorlog nog een uitgebreid distributiestelsel van kracht is. Zuchtend gaan de Britse huismoeders nog steeds haar wekelijkse rantsoenen halen, die in vele gevallen kleiner zijn dan ze op het hoogtepunt van de oorlog waren. Het uitdenken van een maaltijd be zorgt de Britse huismoeder nog steeds hoofdpijn, speciaal als haar huishoud geld bescheiden is, want ongerantsoe- neerde levensmiddelen gaan ver boven haar portemonnaie en haar man heeft niet veel moeite zijn wekelijkse vlees rantsoen in een enkele maaltijd te liqui deren. In Januari 1940 gingen in Engeland de eerste levensmiddelen op de bon en thans, bijna tien jaar later, is het oor spronkelijke boter- en baconrantsoen van 112 gram per week nog altijd het zelfde. In 1940 was het suikerrantsoen 336 gram, op het ogenblik is het 224 gram. Met vlees is het het droevigst ge steld. Het vlees ging in Maart 1940 op de bon en men mocht toen per persoon voor een waarde van 1 shil ling 10 pence kopen per week. In Maart van dit jaar mocht men maar voor een bedrag van 10 pence over vlees beschikken. Op het ogenblik heeft men het weer tot 1 shilling 6 pence gebracht. Een functionaris van het ministerie van Voedselvoorzie ning verklaarde onlangs, dat het nog vele jaren zal duren, voordat Enge land weer het vooroorlogse vlees verbruik bereikt zal hebben. Het enige belangrijke voedsel, dat se dert de oorlog van de bon is, is jam. Brood en aardappelen zijn vrij en ruim schoots beschikbaar. Een Brit krijgt de volgende hoeveel heid "gerantsoeneerde goederen per week: suiker 224 gr., vlees voor een waarde van 1 shilling 6 pence, boter 112 gr., braadvet 56 gr., margarine 112 gr., bacon 112 gr., kaas 56 gr., melk ruim anderhalve liter voor volwassenen en bijna twee liter voor kinderen tussen 5 en 18 jaar en een halve liter per dag voor kinderen onder de 5 jaar; zeep één stukje per week; thee 70 gr., eieren 1 per week in de wintermaanden en 2 a 3 in de zomermaanden. Ook mag de Brit nog 24 punten per maand uitgeven. Een blik vlees, vol doende voor een maaltijd van vier per sonen, kost ongeveer twaalf punten, 4'i ons rijst kost acht punten. Vis is nooit op de bon geweest en is daardoor steeds een belangrijk ingredient op de Britse tafel. Bepaald gunstig is de koffie-situatie steeds geweest. Koffie is nooit op de bon geweest er. tijdens en na de oorlog bestond wat dit artikel betreft nooit schaarste. Zoete biscuits, bepaalde soorten blikgroenten en vruchten en melk in blik zijn allemaal op punten. Wild is niet op de bon, maar buitenge woon duur en de gemiddelde Britse huismoeder mag er alleen maar naar kijken. Snoep, met inbegrip van chocolade is gerantsoeneerd op 112 gram per week. Versnaperingen waren eerder dit jaar al van de bon geweest, doch de vraag was toen zo groot en de rijen voor de winkels werden zo lang, dat vele men sen toen in het geheel niets kregen. Twee maanden later gingen de lekkernijen weer op de bon. Uit een bekendmaking van de American Joint Distribution Committee" (A.D.J.C.), de voornaamste organisatie voor hul-p aan Joden in nood, blijktdat Saly Mayer, een 67-jarige Joodse zakenman uit Zwitserland die gisteren als Zwitserse directeur van de A.D.J.C. is afgetredenin 1944 en 1945 door stoutmoedig optreden het leven van meer dan 200.000 Joden heeft gered of draaglijker gemaakt. In 1944, toen de militaire positie van Duitsland hopeloos was, trachtten de Nazi's Joden in hun concentratiekampen te ver handelen tegen geld, voertuigen en voedsel De Amerikaanse regering en de A.J.D.C. weigerden op deze voorstellen in te gaan, doch Mayer overreedde de A.D.J.C. hem op papier 5 millioen dollar beschikbaar te stel len. Met dit bewijs had Mayer een ont moeting met vertegenwoordigers van de Gestapo in een schildwachthuisje op een brug tussen Zwitserland en Oostenrijk. Hij wist de Nazi's de overreden, de deportaties van Joden naar vernietigingskampen stop te zetten en deed een eigen voorstel: Indien de Duitsers met de vernietiging van Joden ophielden, zou hij ervoor zorgen, dat door tussenkomst van het Internationale Rode Kruis voorraden gezonden zouden worden om Joden in Duitsland in het leven te hou den. Op grond van de veronderstelde rijk dom van Mayer liet de Gestapo 1.673 Hon gaarse Joden uit het concentratiekamp te Belsen vrij naar Zwitserland gaan. Mayer verklaarde, dat dit nog niet opwoog tegen de grote som, die hij zou betalen. Achter eenvolgens liet de Gestapo toen 3.000 Jood se kinderen te Boedapest vrij, gaf 7.000 Joden in straf arbeidskampen bij Wenen voedsel en kleren en zag tenslotte af van de deportatie naar Auswitz van 200.000 Jo den uit het ghetto te Boedapest. Na de oorlog ontving de A.J.D.C. de 5 millioen dollar onaangetast terug, aldus deze bekendmaking. De behandeling van de begroting 1950 van het departement van Wederopbouw en Volkshuisves ting in de Tweede Kamer heeft enig licht geworpen op de situatie waarin men met betrekking tot de woningbouw verkeert en het stemt tot voldoening te kunnen constateren, dat men dit nijpend probleem in een iets vriendelijker licht kan bezien. Het voor de woningbouw beschikbare bouwvolume wordt beheerst door de drie factoren: arbeidskrachten, materia len en financiering. De overheidsbemoei ing is op dit punt zó intensief, dat de bouwlustigen een rijstebrijberg van pa perassen moeten verwerken en zóveel hindernissen bij gemeentelijke-, provin ciale- en rijksinstanties moeten „nemen", dat alleen personen, die beschikken over een behoorlijke dosis moed en doorzet tingsvermogen, er in slagen, zij het dan na minstens een jaar van tobben en te boven komen van teleurstellingen, (als in de bepaalde gemeente dan bouwvo lume beschikbaar is!) tot de beoogde bouw over te gaan. Inmiddels heeft de door de minister aangekondigde maatregel; waarbij oe bouw van woningen met een maximum- inhoud van 500 m 3 wordt vrijgegeven mits de gegadigden zelf geheel voor ae financiering zorgen, aangetoond, dat op het punt van het bouwvolume een ze kere ontspanning is ontstaan. In de Tweede Kamer is er trouwens op gewe zen. dat mogelijk na enkele jaren de positie van de materialen en de arbeids krachten zodanig zal zijn, dat het bou wen van woningen geheel kan worden vrijgegeven. De overheid (minister. Ge deputeerde Staten en gemeentebesturen) wordt dan ontheven van talrijke be moeiingen, welke zij toch niet tot te vredenheid van alle betrokkenen kan verrichten. Blijft dan nog het vraag stuk van de financiering van het onren dabele deel der bouwkosten. Ook hier zijn er aanwijzingen, dat men overweegt de zaken zoveel mogelijk te vereenvou digen. Nu gelden op dit punt nog een stel uiterst ingewikkelde bepalingen. De maatregel van het vrijgeven van de bouw van woningen, die zonder enige overheidssteun worden gesticht, wordt benut om het proces van verlaging der bouwkosten te bevorderen. Een nieuw gebouwde arbeiderswoning kost het rijk nu gemiddeld ƒ400.per jaar. Deze last is voor het rijk op den duur als de woningbouw steeds verder is voort geschreden niet te dragen. Het is wel gebleken, dat het voor de hand liggende middel huurverhoging door het nauwe verband met de loon- en prijspolitiek zeer omzichtig zal wor den gehanteerd. De aandacht is daarom momenteel meer gericht op een verlaging van de bouwkosten. De „vrije" bouw welke thans is geïntroduceerd blijkt reeds een. kostprijsverlagende werking te hebben; ten dele wellicht toe te schrijven aan het feit, dat men voor die bouw van vele tijdrovende beslomme ringen (en tijd is nog altijd geld!) is ontslagen. Dit geldt niet alleen voor grotere woningen; ook voor arbeiders woningen. De minister vertelde daarvan aan de Kamer een treffend voorbeeld; de bouwkosten van een normale arbei derswoning bedragen pl.m. f 9500; maar de minister was een plan voorgelegd om arbeiderswoningen te bouwen die pre cies hetzelfde bieden als de andere wo ningen. maar waarin men door het zo veel mogelijk benutten der standaardi satie de bouwkosten kon drukken tol f 7000. Het tekort werd voor deze wo ningen dan ook teruggebracht van f 400 tot f 100 per jaar. Het is trou wens de algemene klacht, dat de archi tecten veronachtzamen de grote moge lijkheden van kostenbesparing welke door het gebruik van gestandaardiseerde bouwmaterialen kan worden bereikt. In een fabriek van stalen ramen, waar men een gestandaardiseerd type vervaardig de. werd maar l'A Vc van de productie volgens dat type afgenomen omdat elke architect zijn eigen verlangens had. ook al scheelde het maar een paar centime ter! Kostprijsverhogende werking gaat ook uit van vele bepalingen van plaat selijke bouwverordeningen die soms constructies voorschrijven welke voor de ter plaatse aanwezige bodemgesteld heid veel zwaarder zijn dan nodig is. Wanneer overheid en particulier initia tief hier samenwerken moet men tot aanzienlijke verlaging der bouwkosten kunnen komen. Wij zagen trouwens de zer dagen een bouwplan van een ge meente die een complex „vrije wonin gen" (dus boven het toeeestane bouw volume) gaat bouwen, welke een exploi tatie-tekort van plm. f 200 per jaar gaan opleveren; waar het rijk hier niet bij draagt. komt dit voor rekening van die gemeente. De minister wil dit gelukkige ver schijnsel van de dalende bouwkosten stimuleren door invoering van het pre miestelsel: een uitkering-in-eens van b.v. 90 pet. der onrendabele bouwkosten. Deze premie zal dan verschillend ziin naar de grootte der woning (eengezins woningen, etagewoningen. woningen met een, twee of meer slaapkamers, enz.) De bouwer heeft dan het voordeel dat hij zonder meer weet waar hij aan toe is en ontslagen wordt van een schier eindeloze administratieve rompslomp. Dc minister heeft het dan in de hand om evenals dit na de eerste wereld oorlog geschiedde de premie te ver lagen naarmate de bouwkosten afnemen en zo tenslotte te geraken tot het alge heel vrijgeven van de bouwnijverheid op het stuk van de woningbouw. De oplossing van het woningprobleem zal er slechts door bevorderd kunnen worden. Gisteravond heeft koningin Frederica van Griekenland tegenover een aantal verslaggevers in het koninklijk paleis te Athene een bewogen beroep gedaan ten bate van de 28.000 Griekse kinde ren, die, zoals ze zei, door de Griekse gueriilastrijders zijn weggevoerd en nu „in de landen achter het ijzeren gordijn vertoeven." Ze verzocht de journalisten „het ge weten van de beschaafde wereld wakker te roepen" en stelde voor, dat. indien pogingen om de kinderen naar Grieken land te laten terugkeren, zouden falen, men ze dan naar Zwitserland, Zweden of zelfs Finland zou sturen. „Wij hebben veel geduld gehad en hoopten, dat rechtvaardigheid zou ge schieden door middel van internationale conferenties," verklaarde de koningin, „maar ongelukkigerwijs kwam er geen enkel kind terug." Ze zei, dat ze teleur gesteld was door het gebrek 'aan be langstelling in de beschaafde wereld, hoewel u weet, hoe de wereld was ge schokt toen ze vernam, dat de baby van kolonel Lindbergh was ontvoerd. Volgens Radio Warschau is een mili tair gerechtshof te Rzeszow (Oost-Polen) gisteren een proces begonnen tegen drie katholieke priesters en drie andere geestelijken, die er van beschuldigd wor den in 1945/'46 te hebben samengewerkt met een „terroristische bende". (Van onze verslaggever) Over enkele maanden beginnen de Omroepverenigingen onder supervisie van de „Nozema" in Hilversum met hun experimentele televisie-uitzendingen. Voorlopig zullen d» programma's niet meer dan één a twee uur per avond in beslag nemen. Programma's, die dan kunnen worden opgevangen door de twee- of driehonderd gelukkigen veel al zullen het employe's van de Omroe pen zijn die een toestel krijgen toe gewezen en door hen, die zich de luxe van de aanschaffing van een televisie ontvangapparaat kunnen permitteren. Vooropgezet dan, dat z|j binnen de „actie-radius" van 30 km. wonen. Als men weet, dat een toestel ongeveer f 1000 kost en dat van de aangeslotenen op het televisie-net een jaarlijkse „kijk- bijdragc" van f 30 wordt gevraagd, kan men redelijkerwijs aannemen, dat het aantal „kijkers" van wie overigens wordt verwacht, dat zij geregeld rapport over hun televisie-bevindingen naar Hil versum zullen sturen voorlopig al thans niet zo héél uitgebreid zal zijn. Uiteraard heeft de overgang van de televisie-fabrieksexperimenten in Eind hoven die Philips inmiddels al heeft stopgezet naar de geregelde, zij het ook nog experimentele uitzendingen heel wat voeten in de aarde. Het eerste pro bleem, dat de Nederlandse Radio Unie onder de knie moet zien te krijgen, is dat van de huisvesting. Er kan geen sprake van zijn, dat de Radio-omroepen een gedeelte van hun studio's ter be schikking stellen. Ten eerste worstelen ook zij met een ingi-ijpend ruimte-tekort en bovendien moet een televisie-studio aan zeer specifieke eisen voldoen. In middels heeft men reeds een paar objec ten in Hilversum op het oog. maar een definitieve beslissing is in dezen nog niet gevallen. Dat neemt echter niet weg, dat de voorbereidingen op ander plan in volle gang zijn. Philips levert de technische installatie en zorgt voor de studio-inrich ting, waarvoor dienovereenkomstig ook enig bij haar getraind personeel wordt gebruikt. Overigens is men reeds enige tijd bezig met de opleiding van een eiger personeel-staf, zowel voor wat de tecn- niek als de programma's betreft. Bijzondere aandacht wordt ook besteed aan een vinding, die het mogelijk maakt de beelden vast te leggen, zodat een be paald programma nog eens heruitgezon den kan worden. Hetgeen van bijzonder belang is in verband met het kosten vraagstuk. Een vraagstuk, waarvan men de problematiek eerst recht beseft, wan neer men weet, dat de „bedrijfskosten' van de televisie ongeveer tien maal ho ger liggen dan die van de radio. Natuurlijk heeft men reeds terdege aandacht besteed aan de samenstelling van het programma, dat een gecoördi neerd zal zijn. Iedere omroep krijgt er een gedeelte van te verzorgen. Hoe het precies zal uitvallen is nog moeilijk te zeggen. Maar men denkt bijvoorbeeld ernstig over de uitzending van voor de televisie geschikt gemaakte filmstrips, zoals dat in de Ver. Staten en ook in Engeland reeds gebeurt. Eigen hoor. en kijkspelen zullen ongetwijfeld op het programma worden genomen, evenals „geadopteerde" toneelwerken. Wel, en in de verre toekomst heeft men natuurlijk „lijnverbindingen" met buitenlandse te levisie-uitzendingen „gepland" om te ko men tot een programma-uitwisseling, zoals die dezer dagen tussen Parijs en Londen. Maar daarover schrijvende zou den wij waarlijk gevaar lopen u te doen vergeten, dat de televisie-uitzendingen „bij ons" nog maar van experimentele aard zullen zijn.... Velen vergelen dikwijls in hun le- i ven, dat God behalve liefde ook ge- rechtigheid ts. De koningin eindigde haar oproep tot de journalisten als volgt: „Ik leg het lot van 28.000 kinderen in uw handen. Ik smeek u als moeder en niet als ko ningin omdat koninginnen niet sme ken zich het lot van deze kinderen aan te trekken." Josef Kardinaal Mindszenty is volgens het Romeinse nieuwsagentschap A.R.L uit de gevangenis in Boedapest naar el ders, waarschijnlijk naar Rusland, over gebracht. A.R.I. deelde mede. dat de kardinaal onder zware bewaking was weggevoerd. Het agentschap verklaarde zijn inlichtingen te hebben ontvangen van het personeel van de gevangenis, waar d<- kardinaal regelmatig werd on derzocht. Het agentschap betoogde, dat het niet waarschijnlijk was. dat de kardinaal naar een andere Hongaarse gevangenis was overgebracht en dat het derhalve mogelijk was dat hij naar Rusland was vervoerd. De moeder van de kardinaal heeft de afgelopen twee maanden geen verlof gekregen haar zoon te bezoeken, voegde.-net agentschap er aan toe. Israël Jacobson. hoofd van de afdeling Boedapest van de American Joint Dis tribution Committee, die Dinsdagavond uit Hongarije uitgewezen werd „wegens spionnage", is gistermiddag te Wenen aangekomen. (Van onze correspondent) Als gevolg van een ernstig menings verschil, dat In het bestuur van de A.V.R.O. is gerezen tussen de directeur, de heer W7. Vogt, en de voorzitter van de raad van commissarissen, de heer G. de Clercq, heeft eerstgenoemde zijn ontslag aangeboden. Het meningsverschil lag vooral op het terrein van de verantwoordelijkheid voor de programma-samenstelling. He denmiddag is het gehele bestuur van de A.V.R.O. in vergadering bijeengekomen om over de ontslagaanvrage te beslissen. De heer W. Vogt, die thans 61 jaar oud is, is reeds sedert de oprichting in 1923 directeur van de A.V.R.O. Hij is tevens technisch commissaris van de Neder landse Radio Unie. Het troepenschip „Waterman" is 24 December uit Tandjong Priok vertrok ken met 1465 passagiers. Aan boord be vinden zich 3-2 R.I.. staf 3e inf. brigade groep, personeel tandheelkundige dienst, 2-1 en 4-1 A.A.T. en de staf van het ba- ta'jon A.A.T. Het troepenschip de „Groote Beer" wordt omstreeks 10 Janu ari 1950 te Amsterdam verwacht. Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Cameronia", welke in een der tussenhavens zal worden uit gereikt, moet uiterlijk 2 Januari 1950 ter post worden bezorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1