LEERLINGEN VAN DE AMBACHTSSCHOOL KRIJGEN THANS HUN KANS £PICDE noorman: t ïFrnr Vakken over- en onderbezet Nationaliteitsregeling in verband met overdracht IN DE TOEKOMST MEER DAN 3000 EMIGRANTEN naar BRAZILIË r Wij luisteren naar Stichting Toezicht Politieke Delinquenten geliquideerd uiuiiru Gewestelijke Arbeidsbureaux plaatsen bijna alle ingeschreven jongens Optie of verwerping moet binnen twee jaar gedaan worden Geen incidenten te Djacarta De „Fazenda Ribeirao" heeft interessante moeizame en hoopvolle ervaringen Gezag van de leiding is onherroepelijk Vinding van grote betekenis voor de huisvrouw J Ontstaan uit initiatief van mensen met koel hoofd en warm hart DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 PAGINA 3 fi\ Triomftocht van Actief Wit Extra-treinen tijdens de jaarwisseling Door neervallende boom gedood GEDWARSBOOMDE jj (Wordt vervolgd) H.H.IJ.C. wint met 84 van Hagalund Damtournooi Huissen De Meer wint protest Sportsnippers ii (Van onze speciale verslaggever) Een millioen Nederlanders verdienen hun brood met handenarbeid. Zeker elf en een half procent der beroepsbevolking bestaat uit ambachtslieden. Deze cij- fers zullen in de toekomst nog hoger moeten liggen. Wij wezen in onze vorige beschouwing op de eisen, die industrialisatie en emigratie .aan de toename van het aantal werkkrachten stellen. Die toename is onrustbarend gering. Ter jaar bedraagt ze 2000 ambachtslieden. Er zpn er echter 12600 nodig. Hierin moét voorzien worden. De mogelijkheden daartoe liggen in de opleiding van de Am bachtsschool. Een der gelukkigste initiatieven om voor deze vorm van onder wijs vertrouwen te wekken ging reeds uit van de Gewestelijke Arbeidsbureaux. Door haar bemiddeling worden bijna alle leerlingen van de Ambachtschool na hun eindexamen aan een passende werkkring geholpen. De bemoeienissen van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam bewijzen hoeveel zorg aan de toekomst van de jeugdige arbeidskrachten wordt be steed. Die zorg is in hoge mate pre ventief. „Er is," zo vertelde ons dr. Fortanier, directeur van het bureau te Amsterdam, „in de hoofdstad een sys teem ontwikkeld, dat vrijwel overal in den lande wordt nagevolgd. Het komt neer op een direct contact tussen het Gewestelijk Arbeidsbureau en de leer lingen van de Ambachtsschool nog vóór het eindexamen. Ook met de werk gevers wordt 'contact opgenomen. Zo verzamelde de sectie Jeugdbemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau in de hoofdstad gedurende de maanden April en Mei van dit jaar de gegevens van de leerlingen der hoogste klassen en riep die leerlingen mèt hun ouders in de maanden Mei en Juni op. Jon gens, die erop konden rekenen, dat in de beroepen die zij verkozen de vraag naar personeel niet erg groot zou zijn, werd aangeraden zich onmiddellijk na hun eindexamen met het Gewestelijk Arbeidsbureau in verbinding te stellen, terwijl men bij de werkgevers voort durend bleef informeren naar hun be hoefte aan personeel. Erg gemakkelijk ging dat laatste niet. Vaak moest men de werkgevers 's avonds zien te berei ken, omdat zij overdag uit waren of voor besprekingen geen tijd konden vrijmaken. Tijdens de tijd, dat de eind examens van de Ambachtsschool werden gehouden, beschikte men echter over voldoende gegevens om de jongens, al naar gelang het vak, waarvoor zij wa ren opgeleid, te plaatsen. Dat niet ie dereen in het door hem gewenste be roep terecht kwam, was een omstan digheid, waarvoor men reeds gewaar schuwd had en die het Arbeidsbureau ook niet in de hand had. De over- en onderbezetting van. sommige vakken op de Ambachtsschool en de kwestie van vraag en aanbod speelde daarin een belangrijke rol." Hier komen wij direct op terug. Het Gewestelijk Arbeidsbureau is er echter in geslaagd van de jon gens, die na hun eindexamen wilden gaan werken, negentig procent aan een betrekking te helpen. De jon gens, die zich niet tijdig met het bureau in verbinding hadden ge steld, boekten pas na verloop van tijd succes. Midden November wa ren ondanks alle moeite nog niet geplaatst: zes auto-herstellers en één reclame-tekenaar. Voor de jon gens, die niet in het verlangde be roep konden worden geplaatst, kon men steeds een passende en gelijk waardige betrekking vinden. Wel iswaar is er een aantal jongens gaan werken in een heel andere werk kring, maar dat is niet gebeurd om dat die jongens in hun eigen vak geen werk konden vinden. Hun per centage is overigens gering. Twee procent. Uit onderzoekingen is gebleken, dat in een aantal beroepen het aanbod de vraag verre overtrof. Tot deze catego rie behoren de vakken: autohersteller, scheepstimmerman, reclameschilder of reclametekenaar, meubelmaker, radio monteur. Daartoe rekene men ook be roepen, waarvoor bijna geen krachten worden gevraagd. Zo zijn de vooruitzich ten van houtbewerkers in de scheeps bouw bepaald ongunstig en nam men dit jaar in vele bedrijven geen instru mentmakers meer aan. De perspectieven voor het meubel makersvak zijn voor wat Amster dam betreft dubieus. De categorie be roepen, waarvoor men veel meer krach ten kan gebruiken dan de Ambachts school aflevert bestaat uit: carrosserie- of wagenmaker, metselaar; stucadoor, huisschilder, autospuiter, loodgieter, bankwerker, scheepsbouwer en schoen maker. Met een aantal voorbeelden il lustreren wij de „ligging" van die ver schillende beroepen. In het leervak timmerman waren in 1949 in de hoogste klassen van de Ambachtsschool te Amsterdam 207 leerlingen. Daarvan werden er 161 in het vak geplaatst. Metselaars had den geen moeite met het vinden van werk. Stucadoors evenmin. In ver gelijking met verleden jaar leverde de Ambachtsschool vijftig procent meer huisschilders af. Toch hebben vele patroons nog vacatures. Het aantal bankwerkers liep met twintig procent terug. Dat is des te ver ontrustender wanneer men in over weging neemt, dat het leervak bank werker de opleiding vormt voor alle geschoolde beroèpen in de metaal industrie. Veel te groot is de be langstelling voor het beroep van ma chine-bankwerker. Hetzelfde is met het vak autohersteller het geval. Gelukkig daalt het aantal jongens, dat als autohersteller gaat wer ken. De meesten hunner kunnen niet geplaatst worden. Scheepsbou wers zijn er veel te weinig. Schoen makers eveneens. In totaal verlie ten vier jongens als schoenmaker de Ambachtsschool. Ze vonden ge makkelijk een betrekking. Twee feiten staan «ns duidelijk voor ogen. Ten eerste: voor de leerlingen .van de Ambachtsschool wordt wel degelijk gezorgd. Men helpt hen bij het zoeken naar een werkkring, die voor de toe komst, al naar hun aard en aanleg, een zo groot mogelijke bestaanszekerheid Tegelijk met de overdracht van de souvereiniteit aan de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië is een door beide deelgenoten in de Unie aanvaarde nationaliteitsregel in werking getreden. Hierbij geldt, dat wie het Nederlander schap bezit, Nederlander blijft en deze hoedanigheid niet buiten zijn wil kan verliezen. Degenen die echter onmiddel lijk vóór de souvereiniteitsoverdracht Nederlands onderdaan, niet Nederlan der waren, bezitten door de inwerking treding van genoemde regeling hetzij de Nederlandse nationaliteit, hetzij de Indo nesische nationaliteit. De thans geldende regeling geldt voor al deze onderdanen, dus niet alleen voor personen afkomstig uit Indonesië, maar ook voor personen afkomstig uit Suri name of uit de Nederlandse Antillen. De Nederlandse onderdanen behorende tot de inheemse bevolking van Indonesië hebben, (met uitzondering van de in het Koninkrijk geborenen, die woonachtig zijn in Suriname of de Nederlandse An tillen), de Indonesische nationaliteit ver kregen. Eveneens verkregen de Indone sische nationaliteit de niet tor de in heemse bevolking van Indonesië beho rende Nederlandse onderdanen, die in Indonesië zijn geboren of daar te lande woonachtig zijn, zomede in het buiten land geboren en daar wonende personen, die afstammen van in Indonesië gebo renen. Alle overige Nederlandse onder danen, met inbegrip van de hierboven uitgezonderde groep, hebben thans de Nederlandse nationaliteit. De nieuwe nationaliteitsregeling biedt de mogelijkheid om, hetzij door optie, hetzij door verwerping, wijziging in de nationaalrechtelijke staat te brengen. De optie of verwerping moet binnen twee jaar gedaan worden. In Nederland kan men zich daarvoor wenden tot de griffier van de arrondissementsrecht- Gevraagd naar het aantal incidenten op beide dagen van de plechtigheden, heeft de chef van de algemene dienst van de politie te Djacarta, commissaris Kooy, aan Aneta medegedeeld, dat er geen enkel incident is gemeld, ondanks het feit, dat er honderdduizenden men sen op de been waren en opeengepakt stonden. Tientallen, mensen zijn flauw gevallen, maar ernstige ongevallen zijn niet voorgekomen, hetgeen mede te danken is aan het optreden van vele agenten, die tjjdens.de grote rush naar het Paleis tijdig een aantal vrouwen en kinderen in bescherming hebben kun nen nemen. „Het publiek was zeer correct, uiter aard enthousiast, maar nergens is ook maar een wanklank gehoord," aldus commissaris Kooy. bank of tot de hoge commissaris van de republiek der Verenigde Staten van In donesië, Hieronder volgen nog enige bijzon derheden omtrent optie of verwerping. Nederlanders, die in Indonesië zijn ge boren of gedurende ten minste zes maanden daar te lande woonachtig zijn, kunnen voor de Indonesische nationali teit opteren. Voor wat betreft Neder landse onderdanen-niet-N ederlanders, die in Nederland wonen, komen de regelen omtrent optie en verwerping in hoofdzaak op het volgende neer: a. personen, behorende tot de inheemse bevolking van Indonesië, die buiten Indonesië zijn geboren, kunnen opteren voor de Nederlandse nationaliteit; b, personen, niet behorende tot de inheem se bevolking van Indonesië, die in In donesië zijn geboren, kunnen de Indo nesische nationaliteit verwerpen en des- nodig opteren'voor de Nederlandse; c. personen, niet behorende tot de- inheem se bevolking van Indonesië, die buiten Indonesië zijn geboren, kunnen, met verwerping -van de van rechtswege ver kregen Nederlandse nationaliteit, opte ren voor de Indonesische nationaliteit. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het ministerie van Justitie (le afdeling), Plein 2 b te 's-Gravenhage. /n deze tweede beschouwing over Onderwijs en Industrialisatie komt, zoals reeds aangekondigd, de zorg ter sprake, welke de Gewes telijke Arbeidsbureaux aan de dag leggen voor de Ambachtsschool. Daarnaast raakt de lezer ook op de hoogte van de beroepen, waarin men momenteel in Amsterdam om ar beidskrachten verlegen zit of er bijna niet meer nodig heeft. De over- en onderbezetting van sommige vakken op de Ambachtsschool staat daarmee in direct verband. De hier' gepubli ceerde cijfers hebben slechts betrek king op de hoofdstad, al bevatten zij een sterk algemene tendenz. De ver houdingen op de arbeidsmarkt zijn voor stad en provincie verschillend. Wij stellen ons voor ook daaraan nog onze aandacht te wijden. biedt. Ten tweede: Er zijn een aantal be roepen, waarvoor de interesse groter en een aantal waarvoor de interesse klei ner moet worden. Voorlichting hierover kan men vinden daar, waar zij het best gegeven kan worden: op de Ambachts school zelf, bij de sectie „Jeugdbemid deling" van de' Gewestelijke Arbeids bureaux en bij de U.K. Bureaux voor Beroepskeuze. Sfecm ovetUima 46. Op dat ogenblik trok door èen maanov er schenen vlakte een kleine groep dodelijk vermoeide mannen. Voorop ging de mandarijn Ming, op de voet gevolgd door Lotus van Jade. Na een hevig gevecht hadden zij de rijen der paleiswachters door- broken en, zoals Ming met Eric had afgesprokenbegaven zij zich thans naar de Gele Rivier. „Ik ben benieuwd wat wij daarginds zullen aantreffenmompelde de mandarijn effen. Eigenlijk hangt alles af van de gegevens welke onze Noorse vriend in de herberg van de Gele Lotus hoopte gewqar te worden." „Ik ben bang," zei Lotus zacht en huiverde even. „Nog steeds vechten wij tegen schimmen. Wij weten allerminst wat de keizerin en Baldon eigenlijk van plan zijn. Als als Eric maar niets overkomen is." Als ik mij over één geen zorgen maak, dan is het de Noorman," antwoordde Ming. Eric is heus wel in staat om op zichzelf te passen dat heeft hij tenminste herhaal- delijk bewezen. Ik ben er van overtuigd dat hij het geheim van de herberg van de Gele Lotus zal weten te ontraadselen." De mandarijn kon niet weten hoe dicht hij bij de waarheid was. Want op dat moment beluisterde Eric vanaf de wrakke zolder van de herberg een gesprek tussen Baldon en de keizerin; een gesprek dat hem zijn ogen wijd deed opensperren van afgrijzen. „Ge behoeft u geen ogenblik ongerust te maken, Li Po," hoorde hij de zachte, hese stem van de keizerin zeggen. „De keizer is veilig ondergebracht. Niemand kan hem vinden, Neen, wij zijn zeker van hem. Onbereikbaar voor iedereen is hij tot het geschikte moment gekomen is om hem uit te leveren aan zijn doodsvijanden de Japanners!" „De Japanners Het was duidelijk te horen dat Baldon dit allerminst verwacht had. „Wat bedoelt ge?i Verklaar u nader?" „Ah," een wrede glimlach plooide zich rond de lippen van de vrouw. „Ik heb uit- stekende plannen; niet alleen voor mijzelfdoch ook voor u, Li Po. Luisterik zal u alles uitleggen (Van onze Haagse redacteur) Praten en schrijven hier in Nederland over de noodzaak en de mogelijk heden van emigratie is allemaal heel aardig, maar nu .de andere zijde van deze zaak. Als de boot los is van de kade heeft de emigrant over de bestaansmogelijk heden in Neaerland geen zorgen meer, maar hoe vergaat het hem in zijn nieuwe vaderland? Wij hadden een gesprek met iemand, die het klappen van de zweep kent in Brazilië Ir. J. G. Heymijer staat daar aan het hoofd van een, nu reeds vrij grote, Nederlandse kolonie: de „Fazenda Ribeirao", waar al eens eerder over gesproken is in ons blad. Hij is enkele dagen voor zaken in ons land en bleek bereid iets te vertellen van zijn ervaringen interessante, moeizame en hoopvolle. storven is. Waaraan? Men constateert de beet van een insect, dat een besmet telijke ziekte overbrengt. Dan volgen vele moeilijkheden een vrij gebrek kige telefoonverbinding om het se rum te pakken te krijgen. En zo maar door. 450 Nederlanders zitten er nu; zoals bekend werden deze emigranten gese lecteerd door de Katholieke Boeren- en Tuindersbond. Daarnaast is er een hon derdtal Brazilianen op de Fazenda, da^ werkt hoofdzakelijk in de bouwvakken. Men zou daarvoor natuurlijk ook Ne derlanders kunnen aantrekken, maar deze onderneming is zeer serieus op gezet en wil dus geen mensen opnemen, die het risico zouden lopen op den duur geen bestaansmogelijkheid te vinden in Brazilië. Aanvankelijk werd als te verwachten bevolkingscijfer voor deze nederzetting het aantal van rond 1500 emigranten genoemd; ir. Heymeijer ziet nu echter verder en- rekent op wat langere duur op een groei tot drie-, vierduizend zie len. Men hoopt nahielijk een zekere in dustrie te kunnen ontwikkelen geen grote, op zichzelf staande projecten, maar ondernemingswerk, waardoor de Fazenda Ribeirao min of meer self-sup porting zal worden. Niet alleen handarbeiders zullen op deze katholieke kolonie een plaats kun nen vinden, ook om maar een paar voorbeelden te noemen leidingge venden op landbouwtechnisch gebied, zakenmensen, een leraar, een accountant enzovoorts. Om een bestorming door gegadigden van het emigratiebureau van de Katho lieke Boerenbond op de Badhuisweg in Den Haag te voorkomen, zjj er bij ge zegd, Rat maar niet lukraak Jan-en-alle- man geaccepteerd wordt: men zoekt doorgaans mensen, geschikt voor de ver. vulling van speciale functies. Op grond van zijn ervaringen meent ir. Heymeijer ook wel te kunnen zeg gen, dat in het algemeen voor de lan den van Zuid-Amerika emigratie zon der een dergelijke solide basis onbe gonnen werk is. De individuele Neder landse emigranten, die berooid naar de groep hunner landgenoten toe kwamen en daarin thans zijn opgenomen, weten daarvan mee te praten. Wie in Brazilië in dienstverband begint, komt veelal niet verder; in andere landen, bijvoor beeld Canada of Nieuw-Zeeland, liggen de verhoudingen wat dat betreft veel gunstiger. Op de Fazenda Ribeirao vormen de emigranten een coöperatie; straks zul len zij echter een deel van het ontgon nen gebied als eigen bedrijf kunnen exploiteren. Welke hun zorgen zijn? Ir. Heymijer vertelt ons even het verloop van de laatste dag voor zijn vertrek, 's Morgens, midden onder een bespreking ovér het werk komt er iemand aanhollen met het nieuws van een bevalling er wor den 15 babies verwacht op de Fazenda! Daar moet een regeling voor getroffen worden, want de moeder zou naar het ziekenhuis in Campinas, de dichtstnabij- gelegen stad, gaan. Auto kapot; auto la ten maken. Dan het bericht, dat er een stier ge- „Senhor Presidente" heeft aan zijn zijde een medebestuurslid, een eenvou dige boerenzoon van een jaar of dertig, in letterlijke en figuurlijke zin, een man van formaat, die geknipt is voor zijn taak. Het gezag door de leiding van de coöperatie uitgeoefend is onherroepelijk en dat moet ook wel bij een zo groot scheepse onderneming, die een vaste be- stuurshand vraagt. Onder de hoofdleiding staan verschillende chefs, die op onder scheiden taken akkerbouw, ontgin ning, veehouderij, tuinbouw, civiele bouw, inkoop supervisie uitoefenen. Er zijn ook boeren, die bij de bouwerij meehelpen en het is frappant hoe snel die zich het metselen hebben eigen ge maakt. De huizen zijn eenvoudig, maar zien er fris wit uit. Brazilianen uit de omgeving hebben veel belangstelling voor allerhande zaken: de goedverzorg de kleding van de boerendochters, de wandversiering in de huizen, een naai machine, stijlen langs de deuren, een rode keukenuitzet en een ouderwetse koperen petroleumlamp. Wel om de maand Verschijnt er in de een of andere krant een reportage en die brengt dan weer nieuwe kijkers op de Nederlandse nederzetting. Op den duur wil men dan ook een restaurant inrichten om de bezoekers, die nu me vrouw Heymijer gezelschap komen hou den, te ontvangen. Ook belangstelling van hoge wereldlijke en kerkelijke autoriteiten is er geweest of nog te ver wachten. Al met al kan men zeggen, dat zich een zekere Nederlandse faam gevestigd heeft, maar die geeft ook Advertentie De Romeinse vrouwen waren verrukt, toen haar mannen uit Germanië voor het eerst een soort zeep meebrachten, waar door zij haar kledij op een nieuwe manier feonden wassen. Vele eeuwen later kwam net wassen in een nieuw stadium: de narde zeep werd uitgevonden. Weer later vo'gden de waspoeders, daarna opnieuw een stap vooruit: het zelfwerkend wasmiddel. En zojuist kwam een nieuwe omwenteling tot. stand.... de uitvinding van het „Actief Wit", verwerkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Daarmee doet een geheel nieuwe methode zijn intree: het optisch bleken Het goed wordt vele malen helderder en zachter. Wie slechts éénmaal de uitiverking van „Castella" gadeslaat, begrijpt de uniake triomftocht van dit nieuwe wasmiddel Bij duizenden en duizenden tegelijk gaari de huisvrouwen van Nederland op „Castella" over Zij spreken er met elkander over, zij schrijven geestdriftige brieven aan de fa brikant (Dobbelman in Nijmegen), in één woord: er voltrekt zich op het gebied van de wasbehandeling een complete ommekeer! verplichtingen. Als er dus boter wordt afgeleverd, dan moet men wel alle zeilen bijspannen om de kwali teit van dit product te verhogen. De boter wordt verkocht; dit wil zeggen, dat de emigranten zelf vet gebruiken, dat zij en hier ziet men even de positie van deze pioniers in Nederland wel niet op hun brood zullen hebben gegeten. Er zijn natuurlijk ook grotere moeilijkheden: er is twee keer mond en klauwzeer geweest en men heeft pech gehad met de aardappelen. Er moet hard gewerkt worden en het is bepaald geen luilekkerland op de Fazenda Ribeirao, waarvan thans 1000 hectaren ontgonnen zijn. Maar men ondervindt medewerking van allerlei kanten en er zit toekomst in de onderneming. Er is een (verloren) voetbalmatch ge speeld tussen een elftal uit Campinas en de Nederlanders; de kinderen op school leren van de Nederlanase zusters, .die met Braziliaans onderwijspersoneel sa menwerken naast het Nederlands de Portugese taal eij straks alleen nog maar de taal van hun nieuwe vaderland. Het Nederlands zullen ze thuis wel horen en is een boerenjongen geschikt om naar een landbouwschool hier gestuurd te worden, dan zal hij het schrijven van de taal zijner ouders wel apart moeten leren Zo groeit een nieuwe generatie op. langzamerhand eenwordend met de grond, waarop jonge katholieke Neder landse gezinnen naar nieuwe mogelijk heden zochten. Ook tijdens de jaarwisseling hebben de N.S. in verband met verwacht druk reizigersvervoer een aantal extra-treinen ingelegd. Bij het omkappen van bomen werd Dinsdagavond te Junne (gemeente Om men) de arbeider H. J. Veldman uit Den Ham door een neervallende boom getroffen. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is bezweken. Aan de poort van de grote Westenberg kazerne te Schalkhaar bij Deventer kon men deze vrolijke groep militairen aan treffen, die ingevolge het ministeriële decreet waren afgezwaaid. DONDERDAG HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - NCRV: 18.00 Leger des heils, 18.15 Chr. vakbeweging. 18 80 jeugd, 18.55 Chr. drankbestrijding. 19.00 nieuws, 19.15 muzikale causerie, 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws. 20.05 Hongaar se steravond, 21.00 familiecompetitie, 21.35 Steravond, 22.00 gram.. 22.15 De vaart der volken, causerie. 22.35 orgel, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws. 23.15 avondconcert. HILVERSUM I. 301 m. - AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sportpraatje, 18.30 strijdkr., 19.00 kleuters. 19.05 vleugel, 19.45 RVD, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.00 „Plakboek 1949", 21.45 piano, 22.00 luisterspel. 23 00 nieuws, 23.15 sport, 23.25 klankbeeld over de K.L.M.. 23.55 gram. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 woord voor de dag, 7.308.30 zendersluitmg, 8.30 nieuws, 8.40 Te Deum. 9.00 weer- rapporten, 9.03 lichte muziek, 9.15 zie ken. 9.30 waterstanden, 9.35 morgencon cert. 10.30 Morgendienst. 11.00 zang. 11.30 muziek bij het werk, 12.00 gram., 12.30 mededelingen. 12.33 Metropoie-orkest. 13.00 nieuws. 13.15 Vrij en blij. 13.45 om roeporkest. 14.10 koor, 14 40 voordracr.i, 15.00 Londens symph. orkest, 15.35 voor dracht, 16.00 ensemble „Selecta" 16.30 17.30 zendersluiting, 17.30 Fries program ma, 17.45 piano. HILVERSUM I. 301 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.18 Boston Prom.-orkest, 7.30— 8.30 zendersluiting. 8.30 nieuws, 8.13 zang en orkest, 8.50 huisvrouw. 9 00 weeroverzicht, 9.03 Italiaans opera-cor.-. eert. VPRO: 10.00 Thuis, causerie. 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 zieken. 11.00 vrouw, 11.15 Tonhalle-orkest, 11.30 ac cordeon orkest. AVRO: 12.00 Harmo- rietto, 12.30 mededelingen, 12.33 sport, 12.45 Amerikaanse gram.. 13.00 nieuws, 13.15 Maria Zamora. 13.45 piano. 14.00 kookpraatje. 14.20 Ferrucio Busoni. 15 00 violoncel en piano, 15.20 boekenschouw 15.40 piano. VARA: 16.00 Filmland. 18.30 —17.30 zendersluiting. 17.30 muzikale causerie. (Van onze Haagse redacteur) Kort, maar krachtig heeft het hoofdbestuur der Stichting Toe zicht Politieke Delinquenten gister middag in Den Haag vergaderd ter liquidatie van deze instelling. Zij ontstond, zo zei minister Wijers, die deze officiële bijeenkomst bijwoonde, uit het initiatief van mensen, die kort na de bevrijding het hoofd koel en het hart warm wisten te houden. Zij zagen in, dat er evenredigheid moet bestaan tussen schuld en boete; als de schuld geboet is, moet de vergelding ten einde zijn. Men is in de opzet over het geheel genomen geslaagd. Z. Exc. bracht de waardering van de regering voor het werk des Stichting tot uitdru king door aan de oud-directeur mr. J. le Poole de versierselen te overhandigen van Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Tevoren had prof. mr. F. J. F. M. Duynstee een globale terugblik ge-, geven op het verrichte werk: er S&M3 3|li| door PATRICK PURCEIX Vertaling JOHANNA PERENBOOM J I waar heb je ze vandaan?" „Het zijn jongen van Pill Bridge en I Winsome Cutlet. De snelheid hebben ze geerfd; als ze er maar een goed ge bruik van wéten te maken". Met een onderzoekend oog keek Cur- ran mij aan. „Denk je dat één ervan ooit iets presteren zal?" Het was een overtuiging die ik nu uitsprak. „Hoor eens, Jamesy! Als één van dis drie half zo goed kan lopen als ze kun nen eten, dan zul je, eer we een jaar verder zijn, de Waterloo-beker daar op het buffet zien staan!" Jamesy schraapte zijn keel, niet over tuigd. „Nou ja, Josie, dat was maar terloops. Laten we nou nog eens praten over die hurler waar we het over hadden". Ik ging terug om de waskom op zijn plaats te zetten. Ik wachtte in Ce scha duw van de hoek en hield mijn gezicht van hen afgewend. „Voor we verder gaan, jongens", mijn stem was heel kalm en mijn toon zeer onpersoonlijk „wou ik jullie graag één ding duidelijk maken, en het is niet de eerste keer dat ik dat aan jullie uit Mooncoin vertel. Ik hob aan het hurlen eens en voorgoed vaarwel gezegd op de dag dat we de baas van hier in Reilg-a-Teampuill hebben 'be graven. Het was een heel bestuit, dat ik die dag nam, en het was niet ge makkelijk het te nemen. Al de jaren sindsdien ben ik er bij gebleven en ik blijf er nog bij". Langzaam keerde ik van de weddenschappen zijn gaan strq- me om en keek hen aan. „Met spijt me ken eer iemand er erg in had. Zeg, wel, mannen, maar toen jullie laatst 10. „Neen hoor!" lachte hij, „dat heer schap is geen kind, dat pas uit de luiers isj Jamesy. Hij is zo om en bij de der tig. een oude kerel, potdorie, vóór zijn tijd". Ik nam de blikken waskom op, zette twee stappen naar de halve deur en mikte het vuile water de scheme-avond in. Er klonk heftig protestgeblaf van drie jonge hazewinden, die zich op de plavuizen voor de deur geposteerd had den en ongeduldig op hun avondeten wachtten. „Die rothonden!" zei ik, terwijl ze zich op een veilige afstand met onbe holpen bewegingen stonden af te schud den. ,,'t Is net het slechte weer; ze zijn overal, behalve waar je ze nodig hebt". „Neen daar kun je ons niet mee beet nemen, Joe", zei Mc Aucliffe), terwijl hij een waarschuwende vinger ophief, ,,'t is maar goed dat we net eens aan kwamen, anders zou je die jonkies groot gebracht hebben zonder dat wij het wisten en zou jij met de centen hier kwamen en mij vroegen om mee humeur er bij verliest, Jamesy", zei ik te spelen, heb ik jullie een antwoord gegeven. Dat antwoord! was neen". De ogen van Jamesy Curran lieten geen ogenblik het gloeiende midden van het haardvuur los, maar hij schoof zijn vuile grijze pet nog verder terug over zijn stierennek. Zijn grijs gespik kelde zwarte haarlokken wuifden, ter wijl hij met een venijnige nauwkeurig heid in de gloeiende kolen spuwde. Daarna wachtte hij geduldig tot het gesis wegstierf. „Je weet, Josie, dat aanstaande Zon dag de finale van het graafschap op nieuw gespeeld wordt?" „Ja dat weet ik. Zo achterlijk ben ik niet. „Je weet dat die lui van Tullaroan ons het vuur na aan de schenen heb ben gelegd, toen we de laatste keer tegen ze speelden. Verduiveld na aan de schenen! En zoals de zaken nu staan, kunnen we het niet bolwerken of we moeten een voorspeler hebben die goals maakt, enneennezijn heftigheid werd hem de baas „zo waar ik Curran heet, 't is een schan daal, dat een man die zo goed staat aangeschreven als jij, verdomme te Jui ls en te koppig om...." McAucliffe maakte aan deze uitbar sting een einde met een handgebaar en een paar pruttelende vermaningen. De verbitterde woorden van Curran kwe.tsten en ergerden mij niet Ik kende Curran en ik wist dat hij niet mijn eigenlijke tegenstander was. „Het heeft geen zin, dat je je goede hem. „In de eerste plaats ben ik niet half zo goed als jij me nu probeert te maken, en in de tweede plaats klonken de dingen, die ik de laatste keer over de match hoorde, heel anders dan wat jij me nu wilt vertellen." „Hoezo?" Curran zag er krijgslustig uit. „Ik was niet feij de wedstrijd, maar ik heb toch ooggetuigen gesproken, en mensen, die het spel van A tot Z ken nen." „Ja," beet Jamesy terug, „net als je oom zeker, die oude zure Corcoran van daarginds verder de weg op, de beste knoei-hurler, die ooit van zijn leven aan de kant heeft gezeten." Ik schuifelde met mijn voeten bij wijze van protest. „Neen, ik heb het niet van Corcoran. Ik wil geen namen noemen, maar de mensen, die ik sprak, vertelden me, dat Mooncoin niet één, maar drie voorspe lers te kort kwam qn dat ze geen half back hadden, die het aankijken waard was en dat het alleen aan Gods goed heid en aan de keeper heeft gelegen, dat deze wedstrijd niet de eerste dag beslist was. En ze dachten niet, dat de medailles naar Mooncoin gegaan zouden zijn!" Het was een ogenblik stil in de keu ken. Buiten, ergens op de heuvel, jankte een hond tegen de maan. Beneden in het dal kon men het geratel van karre- wielen horen, wat de late thuiskomst van een pf andere boer uit de stad be tekende. Toen gaapte McAuliffe, strekte zich uit en stond op. Alsof hij slechts één enkele beweging maakte, stapte hij toen uit de hoek bij de schoorsteen. De lamp scheen met haar volle licht op hem, toen hij mij, die weer bij het vuur was gekomen, recht in mijn gezicht keek, de handen diep in zijn broekzakken, een beetje heen en weer wiegend van zijn hielen op zijn tenen en terug. Tommy McAuliffe. Vijf jaren lang was die naam al een leuze, een strijd kreet, een krijgsbanier op ieder hurling- veld, dat de groen-en-witte truien van Mooncoin of de zwart-en-ambere van Kilkenny zag. Tommy McAuliffe. Een naam, die ont zag en bewondering wekte op ieder speelterrein in Ierland. Hij had stijl en gratie in zijn spel en die kunstvaardig heid van de handgewrichten, waarmee slechts één op de duizend hurling- spelers geboren wordt. Ik bestudeerde hem nu, alsof ik hem voor de eerste keer zag. Hij was iets meer dan zes voet lang, had zwart krullend haar en zachte, bruine ogen in een breed-gebouwd, knap gezicht. Hij was lang, maar rank, met zijn kracht meer in de pezen dan in de botten. In Mooncoin vereerden de mensen hem, maar hij droeg de zware mantel van de roem met licht gemak en verzorgde zijn akkers van Maandags ochtends tot Zaterdagsavonds alsof de boer Tommy McAuliffe helemaal niets had uit te staan met de hurler Tommy McAuliffe. waren met name de moeilijkheden van woonruimte en meubilair voor de ontslagen gevangenen en het probleem van de jeugdige delin quenten. De strubbelingen, welke zich voor deden, bleven echter vrijwel nooit onopgelost; het ministerie van Justitie toonde veel tolerantie en in het alge meen kan het gevoerde beleid breed ge noemd worden. Een groot goed was. dat Nederlanders van verschillende richtin gen in de Stichting nauw hebben samen, gewerkt. Tenslotte sprak ook de geridderde mr. le Poole, die er o. m. op wees, dat België, Frankrijk en Noorwegen geen speciale reclasseringsarbeid voor de in de oorlog ontspoorden gekend hebben. Wat het laatstgenoemde land betreft, kreeg men een aaneensluiting van de oud-delin quenten te zien met een eigen blad, waarin gewezen SS-ers. „Ritterkreuz"- dragers, via huwelijksadvertenties een „kameraadske" oeken. Met de gehouden ontbindingsvergade ring van het hoofdbestuur is nu achter 't werk van de Stichting in ruimere zin een punt gezet. Er blijft nog de taak, verbonden aan het toezicht, maar men heeft hiermede vast willen stellen, dat een afzonderlijke instelling thans haar nut heeft gehad. Op de Hokij te Den Haag werd een ijshockey-wedstrijd gespeeld tussen HH YC en de Zweedse club Hagalund. De Hagenaars wonnen met 84. De tussen- scores waren 11, 21, 52. Technisch stond het spel op hoog peil, vooral in de laatste periode waren beide ploegen bijzonder goed, waarbij het goe de spel van Van Heeswijk, Schwencke en de Canadezen Andreola en Carrey opvieL De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van het internatio naal damtournooi te Huissen, luiden: Gordijn (Den Haag)Van Aalten (Huissen) 20, Verpoest (België)Van Dijk (Wageningen) 20, Ham (Rotter dam)—Guignard (Zwitserland) 02, Dionis (Frankrijk)Olsen (Rotterdam) 2—0. De stand luidt thans: 1. Verpoest 8 pnt., 2. Gordijn 6 pnt., 3. en 4. Van Dijk en Guignard 5 pnt., 5. en 6. Van Aalten en Ham 3 pnt., 7. Dionis 2 pnt., 8. Olsen 0 pnt Gisteravond is voor de protestcom missie van de K.N.V.B. behandeld het protest van Allen Weerbaar I tegen De Meer I. Dit protest is De Meer toegewe zen. waardoor de stand van 32 in het voordeel van Allen Weerbaar nu op 22 is gebracht De eerste toets wedstrijd te Johannes burg tussen Zuid-Afrika en Australië eindigde in een Australische zege. De gasten wonnen met een innings en 85 runs. Jack Lovelock, de Nieuw-Zeelan^se middenafstandloper, die tijdens de Olym. pische Spelen van 1936 te Berlijn de sportwereld versteld deed staan met zün overwinning in wereldrecord-tijd (3 min. 47.8 sec.) op de 1500 m„ is te New York onder een trein geraakt, en op slag ge dood. In een aantrekkelijke vlugge hockey wedstrijd tussen Laren en de club „de Campo" uit Madrid heeft Laren met 41 de overwinning behaald. De rust stand was 20 voor Laren. Fenny Heemskerk verloor de afge broken partij van Lind. Rudenko (Rus land) in het wereldschaaktournooi te Moskou en bezet thans de elfde plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3