MANOEUVRES TEGEN KONING LEOPOLD IR ONTMASKERD Paus Alexander Borgia ontwierp zelf de ceremonie voor openenderH. Deur TROPISCH AFRIKA HEEFT BEHOEFTE AAN STOFFEN EN WOLLEN DEKENS f ZULLEN DE BRITSE MIJNWERKERS DE VRIJWILLIGE LOONSTOP AANVAARDEN? Voor de Nederlanders ligt in Liberia een kans Tragisch misverstand geschapen door partij politieke belangenstrijd Onprettige waarheden in 's konings testament mÈ In Yorkshire en Wales verschenen 58.000 arbeiders niet op het werk DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 PAGINA 5 Niieuw Syrisch kabinet r, ENGELAND GAAT MET DE V.S. OVER WAPENHULP ONDERHANDELEN Met Italië trof Amerika reeds een regeling Zweed veroordeeld te Praag Wegens economische spionnage Hij sloeg zelf de stenen stuk Re vin zou met Tito confereren Dier tien Britste parlements leden naar Joegoslavië „Cunard" laat nieuw reuzen- schip bouwen Uitzending Raad v. Europa op Oudejaar Aruba houdt vast aan bestaande zetelverhouding Ook landbouwdeskundigen zijn welkom it1 ff. bü sUefmtd^Sree"rn?tlnuriyifhrèf ovet KONINKLIJKE KERSTGAVE VOOR DE „ZEELAND" ROTTERDAMSE HAVEN GEHEEL HERSTELD Kosten: 48 millioen EERSTE KAMER Het conflict aan gymnasium te' Leeuwarden Een goede baan in Peru.- Export Indonesië (Van onze Belgische correspondent) De Belgische koningskwestie blijkt meer en meer een strijd te zijn tussen een gewetensvol vorst en een aantal door partijbelangen en persoonlijke wrok gedreven politici. Tot die conclusie voert ook de lezing van het uitvoerig verslag, dat 's konings secretaris dezer dagen aan de pers heeft overhandigd en van het memorandum dat de koning, in het vooruitzicht van zijn wegvoering door de Duitsers, in Januari 1944 heeft geschreven als leidraad voor zijn land na de bevrij- oing. Als zodanig is dit conflict er een, dat buiten de grenzen van België uitreikt en ons plaatst voor het dilemma van geweten en politieke opportuniteit Op het ogenblik van de bevrijding stelde de koningskwestie zich 'niet. Dat blijkt uit de verklaringen van eerste-minister Pierlot te Londen begin 1944 en uit diens redevoering voor het Parlement kort na de bevrijding, waarmee hij beoogde een einde te maken aan het „tragisch misverstand" dixit Spaak dat tn de Meidagen van 1940 tussen de koning en zijn ministers was ontstaan. Dat ae koningskwestie vervolgens toch werd opgeworpen, laat zich verklaren door ae evoluties van de politieke partijen, voor wie de strijd tegen koning Leopold weldra een middel werd om andere oogmerken te bereiken. Die strijd werd ingezet door de communisten, eeuwige troebelwatervissers, die geen ander doel dan agitatie beoogden. Het republikeinse deel van de socia listische partij bij het aanwijzen van de Regent op 21 September 1944 onthiel den zich 45 socialisten uit oppositie te gen de monarchie alsook de Waalse separatisten, die zij telde, zag op haar beurt in deze aanval op koning Leopold een wapen in haar voordeel. De meer gematigde leden van de partij aldus blijkt uit een verklaring van de heer Spaak in 1948 voor de koning afgelegd durfden hiertegen weinig inbrengen, omdat hun eventueel pleidooi voor ver zoening de tegenstanders wellicht in de armen van de communisten zou hebben gedreven, met wie de socialisten op dat ogenblik toch al stevig coquetteerden. Bij de liberalen was de situatie onge veer hetzelfde. Hier bedienden eveneens Waalse separatisten en leden van de partij, die in een samengaan met links alle heil zagen, zich van de konings kwestie als wapen. De laatsten vreesden vooral een samengaan van de sociaal vooruitstrevend georiënteerde katholie ken met de socialisten en poogden daar om door het mede-opwerpen van de ko ningskwestie tussen deze beiden een wig te drijven. De meer gematigde liberalen vermochten hiertegen weinig, eveneens uit vrees voor een scheuring in de partij. De politiek van de opeenvolgende re geringen-Van Acker met linkse meer derheid, bestond er in het conflict te laten groeien en niets te ondernemen om het te verhinderen. Integendeel, Van Acker heeft herhaaldelijk maatregelen genomen om de toestand van de koning nog moeilijker te maken. Een bemidde ling van het Rode Kruis, met het oog op de veiligheid van het koninklijk gezin in gevangenschap, werd door hem ge saboteerd, terwijl een uitvoerige nota van 's konings secretaris ter inlichting van de vorst onderschept werd en nooit haar bestemming bereikte. Nog puniqker wordt de indruk bij het vervolg. Op 16 Juni 1945 bood het kabinet-Van Acker zyn ontslag aan, toen bleek, dat de koning het voornemen koesterde naar België terug te keren. Nader werd daar bij verklaard, dat het kabinet de lopende zaken waaronder de handhaving van de orde niet zou kunnen afhandelen, indien de koning zijn voornemen ten uitvoer mocht brengen. Van zijn kant weigerde Van Acker ondanks een kort tevoren aan de koning gedane toezeg ging een nieuwe regering te vormen. Op 20 Juni kondigde hij de koning ont hullingen aan indien deze geen afstand deed van de troon. Intussen werd een recent verbod van politieke stakingen ingetrokken voor zover het demonstra ties tegen koning Leopold betrof. Boven dien kregen de Belgische troepen in Duitsland opdracht de koning in geval van eventuele doortocht te weerhouden. Op 7 Juli toog Van Acker opnieuw naar de koning. Ditmaal poogde hjj hem onder bedreiging met een openbaar debat tot troonsafstand te bewegen. Enkele dagen later wees hu 's konings voorstel van de hand, diens dossier door drie mi nisters te' laten onderzoeken. Op 17 Juli kondigde hij het openbaar debat aan, wat de zes katholieke ministers onmid dellijk ontslag deed nemen. Op 19 Juli eigende het parlement zich door een wet het recht toe de onmogelijkheid tot re geren vast te stellen. En op 20 Juli werd het openbaar debat gehouden, waarbij eerste-minister Van Acker een ware acte van beschuldiging tegen de koning voorlas, aldus handelend in strijd met de grondwet, daar de persoon van de koning onschendbaar is, zelfs ai verkeert deze in de onmogelijkheid te regeren. Bij dat alles voegt zich de persoonlijke wrok, waarvan men de stimulerende oorzaak kan zoeken in het memorandum, dat de koning voor zijn wegvoering naar Duitsland heeft geschreven. Dit docu ment is als het ware de sleutel tot dc koningskwestie. De koning somt er de tekortkomingen in op van vóór Mei 1940. Hij stelt vast, dat in Mei 1940 het merendeel der notabelen was gevlucht en te veel autoriteiten gedeserteerd. De koning spreekt er van Walen en Vla mingen, op voet van een volstrekte ge lijkheid verenigd. Tegenover het aftake lend liberalisme van de 19e eeuw stelt hij een sociale organisatie op basis van een grotere christelijke naastenliefde en van de menselijke waardigheid. Hij zegt dat de natie verlangt, dat het gezag wordt uitgeoefend door integere en com petente mensen, die het algemeen wel zijn niet langer zouden verwarren met partijbelangen. Hij meent dat de minis teriële verantwoordelijkheid een juridi sche werkelijkheid dient te worden, die zou toelaten die ministers te treffen wier ernstige tekortkomingen de belangen van de staat zouden hebben geschaad. Verder waarschuwt de koning tegen het uitvieren van publieke en persoonlijke rancunes bij de bevrijding. Hij vergt eerherstel van degenen die hem in 1940 hebben belasterd, daar de natie niet zou begrijpen dat de dynastie zou samen werken met mensen die haar in die mate hebben beledigd. En tenslotte eist de koning de integrale^onafhankelijkheid van België en de handhaving van zijn banden met Congo. Als critiek op dit document weet men enkel in te brengen, dat het geen dank betuigingen aan het adres der geallieer den bevat. Over wat het wel bevat zwijgt men blijkbaar liever. En dat het leger en de koning in 1940 door de ge allieerden van verraad zijn beschuldigd, dat de Congo voor de oorlog bij onder handelingen met Hitier ter sprake is ge bracht als toegeving aan diens koloniale eisen, dat het gerucht liep dat België na de oorlog een Brits dominion zou worden en twee Belgische ministers te Londen verklaringen in die geest hebben afgelegd, ziet men over het hoofd. De ware grond van de ergernis over 's konings -„testament" schuilt in het feit, dat het- te veel wantoestanden in België brandmerkt, te veel onrechtvaar digheid aanklaagt, kortom dat deze woorden van een gewetensvol man niet pasten in de kraam van de partijpoli tici. Daarom zou uit een goedschikse troonafstand van de koning voor Belgic, best een ander probleem kunnen voort vloeien: een ernstig wantrouwen van het volk tegen zijn politici en tegen het democratisch regime. En nieuw defaitis me zou zich van de burgers meester maken en het tegendeel vormen van de „civieke" opvoeding, die men na de oorlog als een der eerste noodzakelijk heden is gaan inzien. Khalid El Azm heeft een. nieuwe Sy rische coalitieregering gevormd, bestaan de uit tien ministeries. El Azm heeft behalve het premierschap ook het minis terie van Buitenlandse Zaken op zich genomen. In het kabinet zijn vertegen woordigers opgenomen van de volks partij, de onafhankeiijken en de Moham medaanse broederschap. V- - s i- mmm V' V- - Werklieden bij hun arbeid aan de 62 meter hoge watertoren van Oostburg (Zeeutvsch-Vlaandereh). De doorsnee van deze, waarschijnlijk grootste, waterto ren in Nederland is 20 meter Engeland heeft besloten te onderhan delen over een bilaterale overeenkomst met de V. S. inzake zijn deel van de Amerikaanse wapenhulp voor Europa, aldus verneemt Reuter van functiona rissen in Washington. Het aandeel van Engeland in het be drag van 1 milliard dollar, uitgetrokken voor wapenleveranties aan de landen van het Atlantisch Pact, is betrekkelijk gering en wordt geschat op 20 millioen dollar. Men verwacht, dat Engeland van Ame rika voor het merendeel zware bommen werpers zal krijgen. Het is mogelijk, dat deze zullen bestaan uit verbeterde B 29- ers of nieuwere modellen van de A 50 atoombommenwerpers. Diplomatieke autoriteiten te Washing ton hebben gisteren voorts bekend ge- De 26-jarige Zweedse zakenman Hel per Hjelm is om twee uur vanmorgen te Praag tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage en hulp aan Tsjechen bij pogingen naar het Westen uit te wijken. Verschillende Tsjechische medebe- klaagden kregen straffen die varieerden van tien maanden tot twee en een half jaar. Ofschoon de zitting „openbaar" was, werden Westelijke journalisten niet toegelaten. Volgens het Tsjechische nieuwsagent schap is Hjelm veroordeeld omdat hij vier Tsjechische zakenlieden zou heb ben geholpen hun glas- en zilverfirma's naar het buitenland over te brengen en daardoor de economische positie van Tsjechoslowükije zou hebben willen benadelen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 25 December. Het ontsluiten van de Heilige Deuren van de vier grote Basilieken bij het begin van ieder Hei lig jaar wil de uitdrukking zijn van het beeld dat Jesus gebruikte toen Hij zei: „Ik ben de deur: zo iemand door Mij binnentreedt, zal hij ge red zijn." Het openen van de ze deuren beeldt dan ook het opspringen van de bron nen uit, van genade, vergif fenis en barmhartigheid, die de Kerk, die daartoe de macht van Christus heeft gekregen, laat vloeien. Maar deze zinvolle cere monie is niet steeds aan de opening van het Jubileum jaar verbonden geweest en wanneer wij de vage toespe- lingen van een kroniekschrij ver over een of andere deur, die Urbanus V in het Jubileum 1423 zou hebben geopend, terzijde laten, dan vinden we dat de ceremonie van het openen en sluiten van een Heilige Deur de vondst is geweest van de beruchte Borgia, die onder de naam Alexander VI van 14921503 regeerde. Het is een van de weinige verdien sten van deze Paus geweest, dat hij het ceremonieel van het Heilig Jaar, waaraan zijn voorgangers nog veel te regelen hadden overgelaten, tot in de kleinste details en met zeer grote zorg heeft vastgesteld zoals het na vier en een halve eeuw nog steeds gebruikt wordt. Enige dagen voor de ope ning van het Heilig Jaar zo lezen wij in een beschou wing die Carlo Carletti on langs in de Osservatore pu bliceerde op 18 Decem ber 1499 begaf Alexander zich naar de kapel van Veronica in de Sint Pieter. nam daar kennis van de rapporten der kanunniken.' die deze kapel als de plaats aanwezen („parta aurea") die volgens de overlevering elke honderd jaar door de Paus zou zijn ontsloten. Hij gaf opdracht de kapel af te breken en liet de toegangs deur,. die zich op één lijn be vond met de vijf poorten van de Basiliek, geschikt maken voor de openingsce remonie op Vigilie van Kerstmis 1499. In allerijl moesten dus de drie muren van de kapel, die een zeer grote verering genoot, wor den afgebroken. De opzich ter van de St. Pieter kreeg opdracht een dunne een steens muur in de poort te bouwen zo zwak, dat de Paus hem met een paar sla gen in elkaar zou kunnen doen storten, zodat iedereen zonder meer deze poort zou kunnen binnengaan. Hij gaf bovendien opdracht, dat er vier kloosterlingen dag en nacht bij de deur de wacht zouden houden. Dat de por tieken van dé Basiliek zou den worden opgeknapt en dat er niemand in mocht gaan liggen slapen. Hij liet, niets vergetend, een grote stevige kist maken voor de aalmoezen. En opdat het geld, dat hij voor de restauratie van de kerk wil de besteden, niet aan de strijkstok zou blijven han gen, bepaalde hij, dat de kist moest worden afgesloten met drie sloten, waarvan de sleu tels aan drie verschillende personen zouden worden ge geven. Een dag voor de plechtig heid kwam de opperceremo- niemeester met een nieuw voorstel. Hij vreesde dat net afbreken van de muur zeer veel stof zou doen opwaaien en dat een en ander boven dien toch nog zoveel tijd in beslag zou nemen, dat de Paus en de kardinalen te lang zouden moeten wachten en hij stelde daarom voor, dat de Paus op de muur zou slaan, daarna door de nor male ingang de Basiliek bin nen zou gaan, er de Vespers zou bijwonen, na afloop daar van weer naar buiten zou gaan en alsdan door de in middels gereed gemaakte Heilige Deur weer zou bin nentreden. Deze weinig stijlvolle op lossing werd door Alexander VI natuurlijk verworpen en hij besloot, voor de Deur te blijven wachten tot de door gang vrij zou zijn, terwijl het pauselijk koor in die tijd een speciaal voor deze ge legenheid ontworpen ge zang zou zingen. Na op 24 December met de grote cortège te zijn bin nengekomen, sloeg de Paus met een gewone hamer eni ge malen op de muur tot er enige stenen uit vielen. Daar na wachtte hij op de troon, omringd door het gehele hof. tot de werklieden met het afbreken van de muur klaar zouden zijn. Men had bepaald, dat niemand vóór de Paus door de deur zou mogen gaan en men stelde op het overtre den van deze bepaling de doodstraf! Men heeft geen moeite zich in te denken, hoe de arbeider zich voelde, die zonder nadenken tijdens het afbraakwerk een stuk hout wilde pakken dat bui ten de Basiliek in de Portico gevallen was en die tot ie ders ontzetting, de waar schuwing van de ceremonie meester niet horend, de drempel overschreed. Tér geruststelling van de lezer zij meegedeeld, dat Alexan der de man begenadigde. Toen het werk voltooid en de doorgang vry was kniel de de Paus op de drempel, liet zich op de sedia gesta- toria naar het midden van de Basiliek dragen en was vervolgens aanwezig bij de eerste Vespers van Kerstmis, terwijl zowel hij zelf als zijn ceremoniemeester door de drukte en het gedrang ver gaten dat op de drempel van de Heilige Deur het „Te Deum" moest worden inge zet. Het is gisteren heel wat gemakkelijker gegaan. De deur die sinds eeuwen en kele dagen voor de ceremo nie wordt „teruggevonden' in het bijzijn van enige pre laten en notarissen, werd ditmaal officieel identiek verklaard met de deur die Pius XI in 1933 gesloten had. Vervolgens heeft men haar volledig met takels vastge maakt, en het cement rondom losgewerkt. De deur is daar na met een strook zeer ste vig linnen aan de deurpos ten verbonden. Aan de ach terkant van de deur wer-J een soort wagen bevestigd Zodra nu de Paus de derde slag gegeven had en de Kar dinaal Groot Peniten'tiarius het teken daartoe gaf, heb ben de „Sampietrini", de ar beiders die constant -aan de basiliek werken, de takels laten vieren. Het linnen scheurde en terwijl de ste vige koorden over de kfc trollen liepen zakte de deur, draaiend om da drempel tct op de vloer. We konden van af onze plaats zien hoe men alleen door nervositeit enige ogenblikken tevergeefs aan een der beide katrollen stond te morrelen tot een der Sampietrini op het lumineu ze idee kwam het koord nog een weinig te vieren. Toen was de wagen, na even op de meest verschrikkelijke manier geknarst te hebben, binnen enkele seconden uit het gezicht verdwenen. Het is een aardige bijzon derheid, dat de vroegere Ro meinse correspondent van dit blad, pater Huismans zich bevond onder de penitentia- rii, die tot taak hadden de posten van de deur met wij water af te wassen. maakt, dat Italië en Amerika volledige ovéreenstemming hebben bereikt over het verdrag van militaire bijstand aan Italië. Italië echter stelt de ondertekening van de bilaterale overeenkomst uit, tot dat Engeland zijn onderhandelingen over een soortgelijk pact met het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vol tooid zal hebben. De Amerikaans-Italiaanse overeen komst behoort tot de eerste die bereikt werden bij de onderhandelingen over het Noord-Atlantisch Pact. Italië staat nummer drie na Frankrijk en Engeland op de prioriteitslijst voor wapenleveranties. Men zegt, dat Italië in de eerste plaats wapens zal krijgen voor de wederop bouw van de infanterie. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de uit 12 landen bestaande Raad van het Noord-Atlantisch Pact op 6 Januari in Washington bijeen zal ko men, om de strategie voor verdediging van het Noord-Atlantisch gebied goed te keuren. De Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin zou in het geheim confereren met maarschalk Tito, aldus maakte het Anti-Fascistische Griekse Internationale Actie Comité gisteren te Brussel bekend. Deze organisatie deelde, aldus V. P., mee, dat zij bericht heeft ontvangen uit Belgrado, dat maarschalk Tito gister morgen in de vroegte vertrokken was naar een kustplaats aan de Adriatische Zee. In het communiqué werd niet gezegd of maarschalk Tito naar Italië zou gaan of dat Bevin naar Joegoslavië zou rei zen. Gezegd werd, dat het onderhoud binnen drie dagen zou plaats vinden. Dertien Britse socialistische parle mentsleden zijn gisteren per vliegtuig naar Belgrado vertrokken voor een ont moeting met maarschalk Tito, waartoe van Joegoslavische zijde het initiatief was genomen. De voorzitter van het Engels-Joego- slavische vriendschapsgenootschap S. Hiffany, die de tocht organiseert, ver telde dat de Britten overal in Joego slavië toegang zullen hebben. Gisteravond heeft het Joegoslavische parlement eenstemmig de grootste be groting uit de geschiedenis van het land goedgekeurd. De begroting voorziet in een uitgave van ongeveer 3.474.920.000 dollar, ve geleken met 3.239.030.000 dollar voor dit jaar. Het grootste deel van de verho ging was voor militaire uitgaven be stemd. De „Cunard White Star Shipping Company" is voornemens een reuzen- schip van bjjna negentig duizend ton te bouwen, dat dienst zou moeten doen op de route over de Atlantische Oceaan. De bouworder zou begin 1950 bij de bekende scheepsbouwersfirma van John Brown, aan de Clyde, worden geplaatst. Het bouwen zou minstens drie jaar in beslag nemen, zodat de geprojecteerde atlantische reus niet veel eerder dan in 1954 in dienst zou kunnen worden ge steld. De bouwkosten zouden minstens 15 millioen pond Sterling bedragen. Vergelijkenderwijs diene, dat het hui dige grootste Britse passagierschip, de „Queen Elizabeth", 83.673 ton meet. De Raad van Europa 'zal zich op Oude jaarsavond via de radio gedurende drie minuten tot geheel Europa wenden met een kort nieujyjaarsprogramma, zo deel de het Algemeen Secretariaat van de Raad gisteravond te Straatsburg mede. De uitzending, welke zal aanvangen om één minuut voor de jaarwisseling en die tot twee minuten na middernacht zal duren, zal bestaan uit korte toespraken van Paul Henri Spaak, de voorzitter van de Consultatieve Assemblée, en de minister van Buitenlandse Zaken van Denemarken Gustav Rasmussen, die voorzitter van de Raad van Ministers is. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenochtend. Een zonderlinge situatie is ontstaan in de Britse Nationale Mijnwerkersbond, waarvan de leiders gisteren bijeenkwa men om hun standpunt te bepalen ten opzichte van de toezegging, gedaan door het Trade Union Congress, dat het laatst genoemde de regering zal steunen in haar pogingen de arbeiders te bewegen tot een vrijwillige loonstop. Het T.U.C, heeft, zoais reeds eerder bericht werd in De Tijd", als voorwaarde gesteld, dat de vrijwillige loonstop slechts zal gelden zolang de prijsindex, die heden op 112 staat, niet stijgt boven 118. Het dagelijks bestuur van de Mijnwerkersbond besloot gisteren zich eveneens achter de rege ring te plaatsen. Vandaag vindt een bijeenkomst plaats van 200 afgevaardigden uit de mijnstrc ken, waarin het dagelijks bestuur van de Mijnwerkersbond een poging zal doen de arbeiders eveneens over te halen he regeringsplan te steunen. Het vreemde van de situatie is dat Arthur Horner secretaris van de bond, de opdracht heeft ontvangen heden de resolutie in te dienen, waarin de regering steun wordt beloofd. Horner is communist en de Britse communisten volgen reeds ge ruime tijd de tactiek aan te dringen op loonsverhoging, om de socialistische re gering te dwarsbomen bij haar economi sche plannen. Horner zelf diende op de laatste jaarlijkse bijeenkomst van da mijnwerkers een resolutie in, waarin eveneens werd aangedrongen op loons verhoging voor de mijnwerkers in de laagste loonklasse. Inmiddels blijft Horner Seen andere keuze dan de opdracht uit te voeren, welke hem in zijn functie als secretaris is gegeven door het dagelijks bestuur. De verwachting is, dat op de bijeen komst van heden veel critiek zal wor den uitgebracht op het standpunt van de leiders van de Mijnwerkersbond, en Zowel de Union Nacional Arubano als de heer J. H. Eman, de leider van de Arubaanse Volkspartij, heeft een telegram aan H. M. de Koningin gezon den om er op aan te dringen, dat de zetelverhouding in de Staten der Neder landse Antillen, gehandhaafd blijft onder de interimregeling. In het telegram van de UNA wordt er de nadruk op gelegd, dat handhaving van de tegenwoordige zetelverhouding in de Staten een levens belang is voor Aruba. Bovendien wordt er op gewezen, dat het advies van de Staten op de ontwerp-interimregeling. waarin handhaving van de bestaande verhouding wordt geadviseerd, door de Staten is aangenomen met 16 tegen 5 stemmen. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat de beide Arubaanse partijen, die op politieke vergaderingen en in de Staten fel tegenover elkander staan, het op'dit punt roerend eens zijn, evënals de Curagaose partijen (NVP, Democra tische Partij en KVP), die alle voor evenredige vertegenwoordiging zijn, doch overigens verdeeld zijn in coalitie en oppositie. (Van een bijzondere correspondent) Twee weken geleden heb ik hier een brief ontvangen van een vriend-textiei- zakenman uit Amsterdam: moeten voor de native-werkers per jaar duizenden tonnen rijst importeren. Tussen de 15 en 25 van het benodigde voedsel moet van andere landen komen! Een reden meer. waarom men gaarne Nederlanders ziet komen, is. omdat men -an hen geen inmenging in de binnenlandse politiek te vrezen heeft. Met de Amerika nen is dat anders en hoewel iedere Libe riaan het als een van de ergste dingen be schouwt wanneer men, zijn land een „ko lonie" van de Verenigde Staten noemt, is het een feit. dat de Amerikaanse invloed overal en duidelijk merkbaar is. Des te meer ligt het voor de hand dat de Nederlanders van deze graag-gezienheid gebruik moeten maken. Is het zelfs geen plicht voor ons ervoor te zorgen dat onze grote en grondige ervaring op het gebied „Achter in mijn tuin doet het Brabantia graszaad het uitstekend. Je kent mijn van tropencuitures overal toegepast en ge tuin-hobby en ik zou uren naar dit fijne en uitschietende gras kunnen kijken, wanneer ik niet steeds weer achtervolgd werd met de mogelijkheid dat onze zaak gesloten moet worden. Grondstoffen hebben we in overvloed, doch het gaat om het afzetgebied, zie je." Het doet vreemd aan zo'n ontmoedigende brief uit het vaderland te ontvangen, ais men nog geen week geleden op een factorij langs de kust in Grand Bassa ligt dat zeker niet aan onwetendheid of een Libanees zakenman heeft horen zeggen: „Wanneer die Hollanders maar nalatigheid van de Liberiaanse regering, eens wat textiel wilden sturen, konden we hier veel betere zaken doen. De doch aan het feit, dat deze ontwikkeling kwaliteit van de Amerikaanse stoffen is niet te best en men koopt alleen en vooruitgang gepaard^ gaan ^et^de uit. omdat er niets anders is." bruikt wordt, waar dit ons economische leven ten goede kan komen? Wanneer de vooruitgang en ontwikke ling in Liberia nog niet op dat peil ge komen zijn, dat sommigen thans als be reikbaar menen te moeten aanwijzen, Deze brief deed mij het onderwerp landgenoten zijn, die dit vak als geen ander verstaan en wij hebben hen no dig." Het bebouwen van het land met rijst, kof- met verschillende grote traders in Mon- fie, cassava (een soort aardappel), bananen, rovia bespreken; mensen, die hun zaken sinaasappelen en verschillende soorten m- heemse groenten geschiedt op het ogenblik niet slechts m Liberia, maar in diverse in zo'n geringe mate, dat de opbrengst niet landen langs de Afrikaanse kust hebben. eens genoeg is voor de voeding van de eigen bevolking. Ondernemingen als „Fire- En het bleek, dat er by deze buitenlan- stone" en de ijzermijnen in Bomi Hills ders (Engelsen, Fransen, Russen, Zwit sers en voornamelijk de Libanezen) thans een grote bereidwilligheid bestaat om Nederlandse textielgoederen te ko pen. Men weet wat de kwaliteit waard is en kent zowel de stoffen uit Twente als de wollen dekens uit Tilburg! (In een tropisch land over wollen dekens spreken moge misschien wat vreemd klinken, doch in het regenseizoen is het bijvoorbeeld in een plaats als Sanoquelli koud en in 1945 werden hier voor 50.000 dollar aan wollen dekens uit Amerika geïmporteerd!) Deze koopbereidwilligheid bestaat niet enkel voor Liberia, doch voor de gehele Afrikaanse markt. Met nadruk zij er echter op gewezen, dat iedere aandacht voor Nederlandse textielproductie zal ophouden op het tijdstip, dat de Duitse en Japanse markten weer producten van gelijke waarde gaan produceren en aan bieden tegen een fractie lager liggende prijs. En de eerste Duitsers zijn thans weer hier op de Westkust aangekomen! Als er één Liberiaan van overtuigd is, dat het land niet zonder buitenlandse energie en kennis vooruit kan komen en zijn economie kan ontwikkelen, is het wel de president, William V. S. Tubman. Bij een gesprek, dat ik met hem had, sprak hij over de bekende en veelge roemde kennis van tropische cultures, wel haast door geen ander volk geëven aard en gebaseerd op tientallen jaren ervaring, die de Nederlanders bezaten. „Schrijft u, dat wij gaarne Hollandse landbouwdeskundigen op tropenge'oied gave van enorme kapitalen en de aan trekking van ontelbare soorten goederen Enkele jonge grote deel van de leveringen tot zich ge trokken, maar m.i. kan ook Nederland zijn plaats als leverancier vergroten Waneer wij, zoals ongeveer een jaar geleden gebeurd is, een goodwill- en economische missie naar Ethiopië kun nen zenden, dan kunnen wij ook de kos ten van een zelfde missie naar Liberia dragen. En de resultaten zullen, opge merkt aan de hand van vele gesprekken zowel met Europese handelslieden als Li beriaanse gouverne mentsambtenaren, zeer beslist lonend zijn. V ermeldenswaard is zeker wat Mr. Da vid Thomas, Chief Bureau of informa tion of the State De partment, mij zei: „Laat Nederlandse in genieurs en wegen bouwers, landbouw kundigen en docto ren, onderwijzers en handwerkslieden naar Liberia komen om er op voet van gelijk heid met ons te wer ken. Wij kunnen niet zonder hén en zij zelf zullen van hun komst naar ons land geen spijt hebben." En vergeten mag ook niet worden, dat alle goederen, door ons land aan Liberia geleverd, betaald worden in dollars, terwijl ook alle sala rissen hier in dezelf de pasmunt worden neergeteld. Blank en zwart huldigt intussen hier de nationale wapen spreuk: „The Love Of Liberty Brought Us Here", de liefde voor Liberianen maken hun dagelijkse maaltijd de vrijheid bracht ons klaar: rijst. hier, het is niet zeker of de afgevaardigden uit de mijnstreken eveneens de vrij willige loonstop zullen aanvaarden. Doch zelfs indien zij zich zullen laten overreden, is niet het laatste woord ge sproken. De 2000 onderafdelingen van de Mijnwerkersbond zullen nog afzon derlijk moeten stemmen over het voor stel, en er is reden tot enig pessimisme over de uitslag. Tekenend voor de stemming onder de mijnwerkers is het nieuws van he den over vrijwillig arbeidsverzuim na de Kerstdagen. Zoals reeds in „De Tijd" werd bericht, verklaarde de Britse re gering ondanks haar eigen campagne voor verhoogde productie Dinsdag 27 December tot nationale vacantiedag, omdat Kerstmis op een Zondag was ge vallen. Volgens berichten van heden morgen bedroeg het arbeidsverzuim in sommige mijnen gisteren, na drie dagen vacantie, bijna 30 pet. In Yorkshire en Wales verschenen gisteren acht en vijf tig duizend mijnwerkers niet op het werk. Het vracht-passagiersschip „Zeeland" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, thans varende in de Indische Oceaan, mocht ter gelegenheid van het Kerstfeest een groot Kerstpakket ontvangen van H. M. de Koningin. Het pakket bevatte, behal ve een «aantal verschillende pakjes, ook een opvouwbare Kerstboom met bijbe horende versieringen en ?en kaar: e, waarop de Koningin persoonlijk en met haar naam ondertekend een Kerstgroet had geschreven. Dit bewijs van koninklijk medeleven met de mannen van onze koopvaardij bereikte de „Zeeland" via het Rotter damse comité „Kerstfeest op Zee", dat zelf ieder jaar in December aan tiental len koopvaardijschepen een Kerstkist zendt met allerlei geschenken voor onze zeelieden, die de Kerstdagen ver van huis moeten doorbrengen. Zo zond het comité dit jaar aan bijna tachtig schepen een Kerstkist. met :n totaal ongeveer vier en dertighonderd pakjes. (Van onze Rotterdamse redactie) De verwoeste kademuren van de Rotterdamse haven zijn hersteld. In 42 werkmaanden heeft de Maasstad zijn haven weer perfect teruggekregen. Gisteren hebben de aannemer! de ha venwerken opgeleverd; 7.8 km. kade muur, die door oorlogsgeweld ver woest werd is thans geheel hersteld. Dit enorme werk heeft rond 48.000.000 gekost. Ongeveer 430.000 m.3 zand en puin moesten onder en boven water op geruimd worden. In de topweken wa ren ruim 1200 man werkzaam bij deze herstelwerkzaamheden. Op dit goede nieuws voor Europa s grootste havenstad komen wij binnen kort nog nader terug. ik De Eerste Kamer heeft Woensdag avond zonder beraadslaging of stemming haar goedkeuring gehecht aan enige hoofdstukken der rijksbegroting voor 1950, n.l.: Huis der Koningin, Hoge Col leges van Staat en het Kabinet der Ko ningin; Nationale Schuld; buitengewone aflossing van Nationale Schuld en on voorziene uitgaven, zomede de Wet op de Middelen. Bij deze laatste kreeg de communistische fractie aantekening, dat zij geacht wilde worden te hebben te gengestemd. Verder aanvaardde de Kamer o.m. de volgende wetsontwerpen: voorzieningen ten aanzien van de geldelijke belangen van de Staat bij de N.V. Limburgse Tramweg Maatschappij; wijziging van de begroting 1949 van het Zuiderzee- londs (kosten verband houdende met indroging van gronden aan de randen van de Noordoostpolder tussen Lemmer en Blokzijl). De raad van Leeuwarden heeft zich Woensdagavond verenigd met een rap port, dat door een door hem benoemde commissie is uitgebracht over het con flict aan het Stedelijk gymnasium, waar het college van curatoren in afwijking van het advies van rector en leraren enkele leerlingen, o.w. de zoon van een der curatoren, had bevorderd. De com missie was tot de conclusie gekomen, dat de oplossing van het conflict gescheiden gehouden moest worden van een even tuele wijziging van de verordening, die de beslissing over de bevordering van leerlingen aan het college van curatoren toekent. Ter oplossing van het conflict stelt zij de raad voor, de curator, die bij de beslissing voor de bevordering van zijn kwaliteit als vader, te verzoeken doende gescheiden gehouden heeft van zijn kwaliteit als vader te verzoeken ontslgg te nemen en de overblijvende curatoren enerzijds en rector en leraren anderzijds te verzoeken een samenspre- king te houden, teneinde tot overeen stemming te komen. Indien B. en W. daarna tot wijziging van de verordening willen overgaan, wordt hun geadviseerd advies in te winnen van curatoren en rector en leraren. De 26-jarige Rotterdamse makelaar J. D: tracht Nederlanders te interesse ren voor dienstneming bij een maat schappij, die ontginning van een deel var Peru zou voorstaan. Er worden goede salarissen aangeboden en naar beweerd wordt zou een financierings maatschappij voorlopig eep bedrag van vijf millioen dollar beschikbaar stellen. De commissaris van politie te Rotter dam maant gegadigden aan de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Voor verwezenlijking der plannen is geen reële grond aanwezig. D. is in het begin van het jaar gearresteerd terzake van oplichting in verband met de door hem gecreëerde stichting „Ons eigen huis." De totale export uit Indonesië bedroeg van Jan.—Oct. 1949 f 1.109.000.000 (in 1948 totaal ƒ1.040.000.000). Dc invoer be droeg in October 1949 106 mill, (in Sept. 1949 ƒ134 mill.). De thee-uitvoer bedroeg van Jan. Oct. 1949 38.5 mill, (in 1948 totaal 21.3 mill.). De rubberexport bedroeg in 1949 t.e.m. Oct. 316.1 mill. kg. (in 1948 to taal 272.7 mill. kg.). Een jongetje van ongeveer zeven jaar is aan de Putschelaan te Rotterdam on der de stoomtram geraakt. Het ventje werd een eind meegesleurd en zodanig gewond, dat het aan de bekomen ver wondingen is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5