Drastische nationalisatie in Hongarije ERKENNING COMMUNISTISCHE REGERING VAN CHINA BEOORDEELDE PILOOT BIJ ZIJN POGING TOT LANDEN DE OMSTANDIGHEDEN VERKEERD? T extielindustrie aanvaardt 5 pet. loonsverhoging Van groot aantal buitenlandse bedrijven en fabrieken Advies van verkeersleiding van het vliegveld niet veilig geacht Tot hoofd en hart Het weer. KRACHTIG PROTEST VAN ZWEDEN Admiraal Blandy neemt ontslag Bomaanslag op Poolse ambassade te Parijs Mijnen voor de Yangtse Britse mijnwerkers accoord met de loonstop Beroep op Oost en West MARGARINE WORDT NIET DUURDER Hatta in Zwitserland EERSTE RECEPTIE VAN SUKARNO Nieuwe taak voor Marine in Indonesië VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24653 VIETNAM ONAFHANKELIJK Rusland wil nationalistisch China uit Veiligheidsraad zetten Korte staking in haven van Londen Raketvliegtuig drie maal zo snel als het geluid? Om conflict op te lossen EINDE 1950 JAPANSE VREDESCONFERENTIE? Marine-eenheden naar Nieuw-Guinea AANVARIiNiG IN DE WAALHAVEN Albert Kuyle in cassatie Nederlandse boten opgebracht RAPPORT OVER DE RAMP MET DE FRANEKER Commentaar van de K.L.M. LAATSTE H.V.K. IN ONS LAND TERUG Volste vertrouwen in toekomst van nieuwe staat Vijfduizend gasten onder wie vele Nederlanders Telegram aan Prinses Wilhemina Ook in het grafisch bedrijf is een regeling getroffen Bij de Grafische bedrijven VRIJSPRAAK IN „PRIKKEL- LECTUUR"-ZAKEN Steun bij opbouw van Federale Marine BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 PostQlro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiussti. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruft Wnd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mïttimeter- hooqte. Inaezonden mededeiinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m-hooate De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 55 cents per I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal Hongarije heeft gisteren vrijwel alle nog resterende „particuliere" industrieën genationaliseerd en daarmee in hoofd zaak Britse, Amerikaanse, Zweedse en Zwitserse belangen getroffen. Het regeringsbesluit geldt o.m. voor de volgende buitenlandse ondernemin gen: Standard Electric Companyde Hongaarse telefoonmaatschappij, Vacuum Oil Shell, Philips, Radio Brown Boveri, de Brits-Hongaarse jute-industrie en verscheidene textielfabrieken. De nieuwe drastische nationalisatie is Woensdag zonder voorafgaande publi catie meegedeeld aan vakverenigingslei ders en de leiding der betrokken bedrij ven. Het besluit garandeert schadeloosstel ling aan alle eigenaren. Zij moeten bin nen 90 dagen de activa opgeven. De directeur van economische zaken, Emo Gerö, heeft verklaard dat buiten landse eigenaren van industriële be drijven in Hongarije hun belangen heb ben gebruikt om „organisaties voor spi- onnage en sabotage op te richten". Onlangs zijn een Amerikaan en een Engelsman van de „Standard Electric" (een dochtermaatschappij van de Ameri kaanse firma) in Hongarije gearresteerd op beschuldiging van spionnage. „Brown-Boveri" is een dochtermaat schappij van de Zwitserse machinefa briek van die naam. Admiraal William H. P. Blandy, be velhebber van de Amerikaanse Atlanti sche vloot, zal' X Februari zijn functie neerleggen, zo deelt de Amerikaanse marine mede. De 59-jarige admiraal zal worden vervangen door admiraal Wil liam M. Fechteler, hoofd van het ma rine-personeel en voormalig bevelhebber van de Atlantische vloot. De marine heeft geen reden voor het ontslag van admiraal Blandy, die de functie sinds Februari 1947 heeft vervuld, opgegeven. Admiraal Blandy werd twee keer gepas seerd bij de benoeming van een bevel hebber der vlootoperaties. De vorige maand gaf hij in het Con gress als zijn mening te kennen, dat de nationale veiligheid ernstig in gevaar gebracht zou worden door voorgestelde inkrimpingen van de Amerikaanse ma rine. Admiraal Blandy leidde de proef neming met de atoombom bij Bikini in 1946. Tezelfdertijd werd bekend gemaakt, dat admiraal Thomas Kinkaid, thans commandant van de zeestrijdkrachten aan Amerika's Oostkust, op 1 Mei de dienst zal verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar. Vanochtend om tien voor half zeven explodeerde in Parijs een krachtige bom voor de deur van de Poolse ambassade. Er werd grote materiële schade aange richt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het eigenlijke ambassade gebouw liep geen schade óp. De bom was geplaatst bij de poort in het metalen hek, die toegang geeft tot het voorplein van de ambassade. Men is te Boedapest van mening, dat, na het van kracht worden van de nieu we regeringsverordening, buitenlandse of Hongaarse particulieren in het vervolg niet meer als eigenaren van belangrijke ondernemingen zullen mogen optreden. Alle vergunningen en patenten komen aan de staat. Officieel is verklaard, dat de Hongaarse regering niet tot nationa lisatie van kleine bedrijven of fabriek jes zal overgaan. Naar schatting vallen 1500 maatschap pijen te Boedapest en omgeving onder de bepalingen van het nationalisatie-be sluit, waaronder fabrieken, drukkerijen, foto-technische laboratoria, scheepvaart en riviertransportbedrijven, grote gara ges, restaurants die meer dan tien kell- ners in dienst hebben, grote juweliers- bedrijven en kledingmagazijnen. Men meent, dat de kleinere bedrijven uiteindelijk in coöperaties zullen wor den samengevoegd. Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Zweden zijn handels- en betalings overeenkomst met Hongarije buiten werking heeft gesteld als protest tegen de nationalisatie van alle Zweedse on dernemingen, waarin meer dan 10 per sonen werkzaam zijn. De Zweedse re gering heeft haar gezantschap te Boe dapest opdracht gegeven om krachtig te protesteren tegen deze nationalisatie. té De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, dr. H. Riemens, heeft de secretaris-generaal Trygve Lie (links) een nota overhandigd, waarin de souvereiniteitsoverdracht wordt bekend gemaakt. Vertegenwoordigers van Frankrijk en Vietnam hebben Donderdag te Saigon een overeenkomst getekend, waardoor het in Maart gesloten verdrag van kracht wordt. Vietnam wordt thans een onafhankelijke staat in de Frans: Unie. De regering van India heeft vandaag meegedeeld, dat zij het communistische regiem in China erkent. Na Birma is India het tweede niet-communistische land, dat hiertoe is overgegaan. De Indiase regering heeft de communistische rege ring van China doen weten, dat zij bereid is diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Een woordvoerder van de regering van India heeft volgens U. P. gezegd, dat onmiddellijk zou worden overgegaan tot het afbreken van de diplomatieke be trekkingen met de nationalisten. Er is nog niet beslist, wie de ambassadeur van India in Peiping zal zijn. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron heeft, aldus Reuter, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, die door het kabinet gemachtigd is de datum voor erkenning van de Chinese communistische regering vast te stellen, thans definitief besloten in de eerste week van Januari tot volledige erkenning de jure van de Chinese communistische regering over te gaan. geul in deze wateren is opengelaten, al dus dit bericht. De V.S. hebben hun scheepvaartmaatschappijen en reders hiervan op de hoogte gesteld. Van gezaghebbende zijde werd intus sen gisteren door U.P. te Washington vernomen, dat de Chinese nationalisti sche regering de Verenigde Staten ge vraagd heeft militaire adviseurs te zen den om behulpzaam te zijn bij de ver dediging van Formosa. De Sovjet-Unie en de Oekraïne zijn gisteren een campagne begonnen om de delegatie van het nationalistische China uit de Veiligheidsraad te zetten. Jacob Malik van de U.S.S.R.. en An drei Galagan van de Oekraine deelden de Raad mee, dat dr. T. F. Tsiang, de lei der van wat zij de Kwomintang-delegatie bij de U.N.O. noemen, niet het recht heeft namens het Chinese volk te spreken. Zij herhaalden de verklaringen van het Sovjet-blok in de Algemene Ver gadering, dat de nationalistische delegatie verwijderd moet worden, daar deze de Chinese volkeren niet vertegenwoor digd. Dr. Tsiang antwoordde boos, dat het voorstel om zijn delegatie haar zetel te ontnemen een schending zou zijn van de legale basis van de U.N.O. Hij voegde daaraan toe, dat, indien een minderheid in de Raad de autoriteit van een dele gatie zou kunnen onthouden, de Raad gereduceerd zou worden tot een dicta tuur van een minderheid. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft van de Chinese nationalistische regering bericht ont vangen. dat haar strijdkrachten mijnen hebben gelegd bij de ingang van de Yangtse en de door de communisten be zette haven van Sjanghai. Geen vaar- (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenochtend. De 200 vertegenwoordigers van de Britse mijnwerkers, die gisteren te Londen beraadslaagden of zij het ad vies van hun vakverenigingsleiders aangaande het aanvaarden van een vrij willige loonstop zouden volgen, besloten na hevige debatten zich achter de rege- ringspolitiek te plaatsen. De uitslag van de stemming was 406.000 vóór en 273.000 tegen. Hiermee is wederom een belangrijke stap gezet op de weg noor de verwe zenlijking van de loonpolitiek van'de regering. Het grote aantal tegenstem mers maakt evenwel duidelijk dat de laatste beslissing, welke genomen zal worden op grond van een nog te hou den stemming onder de mijnwerkers zelf, onzeker blijft. De stemming van de mijnwerkers vindt plaats vóór 10 Januari. Van het resultaat hangt vrijwel het gehele succes van de regeringspolitiek af. Indien namelijk de mijnwerkers besluiten vrijwillig hun looneisen op te geven, zullen waarschijnlijk de ar beiders in de staalindustrie eveneens meewerken door tijdelijk afstand te doen van hun toonstelsel, dat gekop peld is aan de schommelingen van de prijsindex. Dit zou betekenen, dat drie Volgens de „Los Angeles Times" heeft het Amerikaanse raketvliegtuig X 1 in de stra tosfeer een snelheid bereikt van 3201 kilo meter per uur, dat is 3 maal zo snel als het geluid. Militaire en burgerlijke deskundigen te Washington achten een dergelijke snelheid wel mogelijk, maar vragen zich toch af, of de X 1 zijn maximumsnelheid kan verdub beld hebben in de betrekkelijk korte tijd, die verlopen is sinds het vorige bericht over een snelheid van 1642 kilometer per uur. van de grootste vakverenigingen (de transportarbeiders hebben reeds hun instemming betuigd met de loonstop) met de regering zullen meewerken. Gisteren vond een staking plaats in de Londense havens. 50 van de 1200 tellers In de Londense havens legden de arbeid neer nit protest tegen het aanstellen van 70 nieuwe tellers. Vrees voor werkloos heid was de oorzaak van de staking, die meer dan 500 havenarbeiders belette hun dagtaak te vervullen. Gisteravond vond een bijeenkomst plaats van 400 tellers, die, na gerustge steld te zijn door de werkgevers, met een precaire meerderheid, namelijk 126 tegea 122, besloten de aanstelling van 70 nieu we tellers te accepteren en de arbeid te hervatten. Het was hedenmorgen nog dubieus of de geringe meerderheid vol doende zou blijken voor het beëindigen van de staking. De Secretaris-Generaal van de U.N.O., Trygve Lie, heeft in een Oudejaarsbood- schap een beroep gedaan op het Oosten en Westen om het conflict tussen de grote mo gendheden, dat het werk van de U.N.O. belemmert, te regelen. Lie zond zijn boodschap naar de Voorlich tingsdienst van de U.N.O. ter publicatie. Lie rapporteerde aan de U.N.O., dat deze organisatie in 1949 opbouwend werk ver richtte, niettegenstaande het voortdurend geharrewar tussen de landen van het Sov jetblok en de Westelijke mogendheden. Wij hebben ons ten minste bewogen in de richting van een punt, waarop de wereld het recht heeft te hopen, dat stap voor stap de werkelijke onderhandelingen tussen bei de partijen hervat zullen worden. Dit op zichzelf is een belangrijke verbetering in de toestand, zoals die voor het merendeel in de afgelopen drie jaar is geweest. Zij, die geloven, dat overeenstemming tussen de grote mogendheden in de komende jaren verwerkelijkt moet worden, moeten het jaar 1950 er aan wijden, om bij iedere gelegenheid de politieke overeenstemming tussen Oost en West uit te breiden. Moge de regeringen van de grote mogendheden, met hulp van die der kleine, het komende jaar maken tot een waar keerpunt op de moeilijke weg ter verzekering van de vre de, aldus Lie. Welingelichte kringen te Washington zeg gen, aldus U. P., dat de Amerikanen waar schijnlijk in Januari hun ontwerp van het voorgestelde Japanse vredesverdrag zullen voltooien daar in de afgelopen weken aan zienlijke vorderingen zijn gemaakt in dit verband. De Amerikaanse autoriteiten hopen cfat zij voor 1 Juli 1950 de formele uitno digingen in zee kunnen sturen voor een vredesconferentie die dan in het tweede halfjaar van 1950 gehouden zou worden, zeggen genoemde kringen. Dezer dagen zullen naar Hollandia (Nieuw-Guinea) enkele eenheden van de Koninklijke Marine vertrekken, na melijk een korvet, Hr. Ms. „Boeroe" en zes Catalina's van de M.L.D. Tot- com mandant v^n Koninklijke Marine op Nieuw-Guinea is benoemd de kort ge leden tot kapitein-luitenant ter zee be vorderde luitenant ter zee le klasse A. H. J. van der Schatte Olivier. Het uitgaande Griekse s.s. „Stefanos" Is gistermiddag bij de mond van de Waalhaven in aanvaring gekomen met het Rijnsleepschip „Apollo". Dit laatste vaartuig kreeg zodanige averij, dat het om 't voor zinken te behoeden aan de grond moest worden gezet. De „Stefa- nos" liep een lek op aan de voorsteven. Het schip is op de rivier op stroom blij ven liggen, totdat het lek althans voor lopig is gedicht. Naar wij vernemen, ligt het niet in de bedoeling van de regering, de marga- rineprijs op 1 Januari a.s. te verhogen. (Van onze correspondent) Albert Kuyle. die 22 December door de Utrechtse Kamer van het Amster- adms Bijzonder Gerechtshof werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven, zal tegen deze uitspraak in beroep gaan. Men deelt ons hierover het navolgen de mede: Het Hof achtte wettig en overtuigend bewezen dat de publicaties, welke tij dens de bezetting van Kuyle's hand in „De Weg", ..Het Nederlands Dagblad" en ..Het Algemeen Handelsblad" versche nen, de geest van verzet hebben onder mijnd, afbreuk deden aan het gezag der Nederlandse regering te Londen en pro paganda maakten voor de strijd aan Duitse zijde tegen Rusland, althans te gen het Bolsjewisme. Hier tegenover, wordt gesteld, dat Kuyle zoals ook reeds zijn verdedi ger mr. v. d. Putt bepleitte geens zins de bedoeling zou hebben gehad de. vijand te bevoordelen, doch slechts tij dens de bezetting de ideeën bleef ver kondigen, die hij reeds vóór Mei 1940 herhaaldelijk had geuit. Op deze grond is cassatie aangevraagd. De datum, waarop dit beroep zal wor den behandeld, is nog niet bepaald. Vier Nederlandse vissersboten zijn door de zcepolitie naar Ostende opge bracht, ómdat zij in de Belgische terri toriale wateren visten. Het zijn de „BR 9", ,.BR 41", „BR 24" en ,.BR 42", alle uit Bruinisse. De lading (ongeveer 8000 kg. haring) en de netten zijn in beslag genomen. (Van onze Haagse redactie) De „waarschijnlijke directe oorzaak" van de ramp met de Constellation „Franeker" van de K.L.M., die op 12 Juli van dit jaar by Bombay veronge lukte de gehele bemanning en alle ipzittenden, onder wie 13 Amerikaanse journalisten, die een bezoek aan Indonesië gebracht hadden, kwamen daarbij om het leven zou te wijten zijn aan een verkeerde beoordeling van de gezagvoerder door het pogen om te landen op starthaan 23, in plaats van, gezien de weersomstandigheden, te wachten met landen of te vragen om instructies om uit te wijken, aldus het rapport van de Commissie van Onder zoek, waaraan o.a. vertegenwoordigers van de Nederlandse Regering en van de K.L.M. hebben medegewerkt. Er was slecht zicht en de piloot trachtte een landing voor te bereiden bij slecht weer. Hij voerde een cirkelvlucht uit, die de machine weer in de wolken bracht. Het vliegtuig raakte toen de bomen van een heuvel, waarvan de top in de wolken zat, en stortte neer. Als waarschijnlijke indirecte oorzaak noemt het rapport de onbekendheid van de piloot en de verdere bemanning met het terrein in de omgeving van het vliegveld en de mogelijke onbekendheid van de zijde van de piloot omtrent de ware hoogte en de ligging van de heu vels ten Oosten van het vliegveld. Van de zijde van de KLM wees men er ons echter op, dat de bemanning, zo wel te Batavia als te New Delhi, voor zien was van alle beschikbare officiële inlichtingen omtrent Bombay. Boven dien was als extra maatregel de heer Richardson, Regional Operations Mana ger van de KLM voor India en Pakistan, te New Delhi aan boord gekomen. Deze had een zeer langdurige ervaring als vlieger in deze streken en vanzelfspre kend heeft hij zijn kennis en ervaring ten dienste gesteld van de bemanning van de „Franeker". Ook waren de hoog te en ligging van bedoelde heuvels ge noegzaam nauwkeurig aangegeven op het aan boord beschikbare landings kaartje. De in het rapport genoemde waarschijnlijke onbekendheid van dc bemanning acht men van de zijde van de KLM daarom niet groot. Verder noemt het rapport als waar schijnlijke indirecte oorzaak het advies van de verkeersleiding van het vlieg veld om op startbaan 23 te landen en het ontbreken van een advies om in de lucht te blijven tot het weer verbe terd zou zijn, of om uit te wijken naar een ander vliegveld. Indien de gezag voerder, aldus geeft de KLM haar com mentaar, het besluit zou hebben geno men om op startbaan 23 te landen, heeft het advies hiertoe ongetwijfeld belang rijk daartoe bijgedragen. Het rapport beschouwt dit advies als onjuist, omdat onder de toen heersende omstandighe den de geadviseerde landing niet veilig geacht werd. Volgens het rapport zou verder een ontbreken van door de K.L.M. vastge- Verwachting tot Zaterdagavond: Op veie plaatsen mist, overigens enkele wolkenvelden. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oos telijke wind. Vannacht temperatuur plaatselijk iets beneden het vries punt, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan van daag. Zon: 8.48—16.38. Maan: 13.24—5.15. Gistermiddag is met 't KLM-lijntoestel uit Batavia op het vliegveld Schiphol aangekomen de laatste Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, vergezeld door zijn vrouw en zijn particulier secretaris, jhr. mr. Teixeira de Mattos. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de ministers Van Maarseveen, Van Schaik en Götzeh. Nadat de heer Lovink de erewacht van het tweede territoriale bataljon infante rie had geïnspecteerd, hoorden de aan wezigen met ontblote hoofden het Wil helmus aan, dat door het muziekcorps werd gespeeld. In een gesprek met de pers in hei restaurant van het vliegveld zei de heer Lovink, dat hij het volste vertrouwen heeft in de toekomst van de nieuwe In donesische staat. Dit vertrouwen geldt ook in het bijzonder de samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Hij ba seerde dit vertrouwen op de omstandig heid. dat de Nederlanders in hun hart slechts het geluk en de voorspoed wen sen voor het Indonesische volk. Daar van zijn de Indonesiërs zich ook terdege bewust. Gevraagd naar de stemming onder de Nederlanders in Indonesië antwoordde de heer Lovink, dat men groot begrip toont voor de historische betekenis van de souvereiniteitsoverdracht, al is men natuurlijk onder de indruk van hetgeen gebeurd is. Op een andere vraag ant woordde hij, dat natuurlijk niet ver wacht mag worden, dat er thans in In donesië die rust heerst, die wij hier m Nederland kennen. Het spreekt vanzelf, dat na het gebeurde nog enige onrust merkbaar is, doch de heer Lovink meen de, dat weldra de orde volkomen zal zijn hersteld. Hatta is Donderdag met een speciaal vliegtuig van de K.L.M. uit Amsterdam in Zürich—Kloten aangekomen, in ge zelschap van prof. Supomo. Hij werd op het vliegveld begroet door de Neder landse consul-generaal in Zürich. Van daag zou Hatta weer uit Zwitserland vertrekken en naar Amsterdam terug vliegen. Nog drie landen hebben de Verenigde Staten van Indonesië erkend n.L Lu xemburg, Ierland en Italië. Het wrak van de „Franeker" op de heuvel van Ghatkopar. De president van de R.I.S. én mevr. Sukarno hebben Donderdagavond in het patois Koningsplein te Djacarta een re ceptie gehouden, welke door ruim 5000 gasten werd bezocht. Onder hen waren de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld. vice-admiraal Kist en luitenant-generaal Buurman van Vreeden. In een onderhoud met Aneta verklaar de Sukarno: „Bij mijn terugkeer in Dja carta tussen die tienduizendkoppige me nigte, welke mij begroette, voelde ik mij als een vis in het water, als een kar bouw, die terugkeert naar zijn kraal.' ben ten zeerste getroffen door de op- Over de receptie zei de president: „Ik ben ten zeerste getroffen door de op komst van de gasten, onder wie een groot aantal Nederlanders. Voornamelijk tot de Nederlandse gasten wil ik mijn gevoelens uiten. Ik ben ten zeerste ge troffen door hun komst en de goede wil, die zij hierdoor getoond hebben. Deze voorbeelden van goede wil en samen werking versterken nogmaals mijn over tuiging, dat de jonge staat Indonesia wel dra zijn eerste aandeel aan de totstand koming van de wereldvrede zal kunnen bijdragen." De president van Oost-Indonesië, Su- kawati, heeft in een redevoering bij de souvereiniteitsoverdracht medegedeeld, dat in een telegram aan Prinses Wilhel- mina uiting is gegeven aan de dankbaar heid voor het feit, dat Haar zeven jaar geleden uitgesproken woorden thans vol ledig in vervulling zijn gegaan. stelde landingsminima voor het vlieg veld Bombay eveneens een indirecte oorzaak zijn. De K.L.M. wenst hierbij echter op te merken, dat het practisch niet mogelijk is om, afgaande op gege vens, welke op kaarten en in tabellen voorkomen, minima vast te stellen voor vliegvelden, welke de K.L.M. niet ge regeld aandoet. Het is wel gebruikelijk om voor de vliegvelden, waar K.L.M.- vliegtuigen regelmatig landen en waar van de vliegleiding de mogelijk heersen, de omstandigheden volledig kent, mini ma vast te stellen. In het geval, dat er toch een landing moet worden uitge voerd op een onbekend vliegveld, wor den aan de betrokken gezagvoerder alle beschikbare gegevens verstrekt aan de hand waarvan hij zich een beeld van de situatie ter plaatse kan vormen. Deze gegevens, gecombineerd met de alge mene kennis van de gezagvoerder van de norinen, die bij de K:L.M. gelden bij het vaststellen van minima, stellen hem in voorkomende gevallen in staat de situatie te beoordelen. De kunde en de ervaring van de gezagvoerder van de „Franeker", de heer Van der Vaart, wa ren zeker zo groot, dat hij in staat was op de juiste wijze rekening te houden met omstandigheden als in Bombay. In het rapport wordt vastgesteld, dat er geen grond aanwezig is, om het on geval te wijten aan mechanische fouten in de bouw van het vliegtuig of de con structie van de motoren; er is niets ge vonden, dat hierop zou kunnen wijzen. Zoals bekend was de „Franeker" van Batavia naar Amsterdam onderweg voor het uitvoeren van een speciale vlucht. Om 3.22 uur bevond het toestel, dat van New Delhi vertrokken was, zich boven het radiobaken van Santa Cruz, het vliegveld van Bombay, op een hoogte van 7000 voet. Het vliegtuig voerde een succesvolle daling uit door het wolken dek, waarbij het gebruik maakte van het baken en het kwam op 500 a 600 voet boven het vliegveld. Van de grond af nam men waar, dat het vliegtuig het vliegveld uit Noord-Westelijke richting naderde, waarbij het op zicht vloog. Het maakte daarop een volledige cirkel rechts om het vliegveld heen op een ge ringe hoogte met het landingsgestel uit en de klappen naar beneden. Men zag het toestel daarna in Oostelijke richting wegvliegen naar de Powai-heuveirug. Het leek alsof de piloot voorbereidingen trof om op landingsbaan 23 te landen. De samenstellers van het rapport me nen. dat de piloot in de best mogelijke positie was. gezien de omstandigheden, om te beslissen of hij een veilige lan ding zou kunnen maken. Indien de piloot volkomen op de hoogte geweest was van de obstakels rondom het vliegveld van Bombay, zoals een piloot dat behoort te zijn bij de nadering van een vreemd vliegveld, aldus het rapport, zou hij on middellijk gevraagd hebben om instruc ties om te landen of uit te wijken naar een andere vlieghaven. Uitdrukkelijk stelt men in het rapport dan nog eens vast, dat de piloot geheel onbekend was met de plaatselijke omstandigheden. Om ongeveer 3 50 uur kwam het vliegtuig in botsing met een heuvel van 674 voet hoogte op drie mijl ten Noord-Oosten van het vliegveld en gebeurde de nood lottige ramp. De linkervleugel van het toestel raak te een boom van ongeveer 20 voet hoog te. In zijn verdere vlucht velde het vlieg tuig niet minder dan 25 bomen. Het waarschuwingslicht op de heuvel stond op een afstand van 150 yards van het punt, waar het toestel de eerste boom raakte. Op ongeveer 140 yards van het waarschuwingslicht sloeg het toestel te- Tussen de Textiel Werkgevers Fede ratie en de Bedrjjfsunie van Textiel arbeiders is overeenstemming verkre gen over de toepassing der vergunning van het College van Rijksbemiddelaars om binnen bepaalde grenzen tot efen loonsverhoging over te gaan. Partijen bij de C.A.O. stellen zich voor op de uurlonen voor de mannelijke ar beiders van het twintigste jaar af een geleidelijk oplopende verhoging toe te •passen en jvel zó, dat het minimum uurloon voor geschoolde arbeiders in de derde gemeenteklasse, waarin de voornaamste textielgemeenten als En schede, Hengelo, Tilburg enz. zijn ge rangschikt, op 24-jarige leeftijd gebracht worden van 80 cent op 86 cent per Uur, in welk nieuw basisloon dan de z.g. Joekesgulden is verwerkt. Voor andere gemeenteklassen en an dere groepen worden overeenkomstige verhogingen toegepast. Deze verhoging der basisionen zullen worden doorge trokken tot de tarieven voorzover al thans niet de bestaande feitelijke lonen aanmerkelijk uitgaan boven de rech tens geldende tonen, terwijl voor de jeugdige tariefwerkers de modaliteiten van toepassing der nieuwe tarieven aan nader overleg tussen partijen bij de C. A.O. worden overgelaten. Wat de vrouwenlonen betreft werd als voorlopige oplossing overeengeko men de weekinkomens van vrouwelijke arbeidskrachten van 23 jaar en ouder alsmede die van jongere kostwinners te verhogen met 5 procent, wederom ech ter met dien verstande, dat deze ver hoging niet of in mindere mate zal wor den toegepast voor zover de feitelijke tonen aanmerkelijk boven de rechtens geldende tonen uitgaan. Over een even tuele nadere regeling met betrekking tot de vrouwenlonen zal te gelegener tijd nog overleg worden gepleegd. De uitgewerkte voorstellen worden dezer dagen aan het College van Rijks bemiddelaars toegezonden met verzoek daaraan goedkeuring te willen hechten, opdat reeds over de eerste loonweek van Januari 1950 de veranderingen in lonen en tarieven kunnen worden aan gebracht Het grafisch bedrijf heeft ook een re geling getroffen. De in de C.A.O. neer- De Bredasche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak betreffende „prikkellectuur", die veertien dagen ge leden werd behandeld. Een agent van de spoorwegboekhandel V. van A. uit Tilburg, had geschriften verkocht, die i- strijd zouden zijn met de goede zeden, evenals de boekhandelaar F. de W. uit Tilburg. De Tilburgse kantonrechter had hen veroordeeld tot een geldboete van resp. f 25 en f 20. De Officier van Justi tie te Breda eiste twee weken geleden een hogere boete, n.l. driemaal f 50 subs, drie maal tien dagen en verbeurdver klaring van het in beslaggenomene en voor F, de W. vrijspraak. Ten aanzien van F. de W. werd het vonnis van de kantonrechter vernietigd. Opnieuw rechtdoende achtte de rechtbank het ten laste gelegde niet bewezen, weshalve De W. vrijgesproken werd. In de zaak tegen F. van A. werd het vonnis van de kantonrechter eveneens vernietigd en de dagvaarding nietig verklaard. Waarmee een mens werkelijk ver- ^bonden is, dat heeft hij lief* j gelegde minimum -uurlonen voor man nelijke werknemers van 23 jaar en ouder worden verhoogd: van 67 ct. t/m 85 ct. met 6 ct.; van 86 ct t/m 105 ct. met 7 ct.; van 106 ct. t/m 125 ct. met 8 ct. De minimum uurlonen voor vrouwe lijke werknemers van 23 jaar en ouder worden verhoogd: van 51 ct. t/m 65 ct. met 5 ct.; van 66 ct, t/m 85 ct met 6 ct.; van 86 ct. t/m 105 ct. met 7 ct. Het besluit van de regering en de be schikking van het College van Rijksbe middelaars, met betrekking tot de ver hoging met 5 pet. van de lonen, zijn voor de organisaties van werkgevers en werknemers in het Beroepsvervoer op de Weg aanleiding geweest, in gemeen schappelijk overleg te trachten tot over eenstemming te komen. De besprekin gen zijn bereids geopend; deze zullen 6 Januari worden beëindigd. Indien de ter R.T.C. gemaakte af spraken en overeenkomsten door de re gering van de R.LS. worden gehonoreerd, en ter zake ben ik optimistisch, dan laat het zich aanzien, dat er in het eerste jaar na de souvereiniteitsoverdracht weinig zal veranderen voor de Koninklijke Marine en haar personeel wat betreft aantal en omvang der taken in Indo nesië", aldus heeft de Staatssecretaris van Marine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman verklaard. Het zal afhangen van het overleg tussen de regering der R.I.S. en de Nederlandse regering, in hoeverre de steun van de Koninklijke Marine na dat eerste jaar zal doorgaan en in welke vorm. Dit overleg zal zo spoedig mogelijk na 1 Januari worden geopend. Na 1 Januari zal de uitoefening van de patrouilledienst ter zee normaal wor den voortgezet. Naast deze taak komt een geheel nieuwe: het verlenen van steun bij de personele, materiële en administratieve opbouw van de Federale Marine. Op de R.T.C. is bepaald, dat de Mariniers, voor zover zij landtaken vervullen, binnen zes maanden naar Nederland zullen terugkeren. Be halve deze mariniers bevindt zich thans nog ongeveer 5.000 man vloot- en M.L.D-personeel der Koninklijke Marine in Indonesië. De huidige sterkete der M.L.D. omvat ongeveer een 60-tal vliegtuigen van verschil lend type, waarvan een deel desge wenst aan de jonge luchtmacht der R.I.S. zal worden overgedragen. Het afvloeiingstempo van de Marine- strijdkrachten zal door de te ver lenen steun langzamer zijn dan by de Kon. Landmacht en de Mariniers. Daarom zal voorlopig het in Indo nesië verblijvende personeel volgens het normale rouleersysteem der Marine worden afgelost. Schout-bij-nacht Moorman verklaarde voorts, dat er onder het Indonesische personeel van de Koninklijke Marine belangstelling bestaat om over te gaan naar de Federale Marine. Deze belang stelling heeft echter nog niet tot be paalde stappen geleid. Men wenst eerst de voorwaarden te kennen, waaronder de regering der R.I S. tot overname be reid is. Aan de voorbereiding van deze voorwaarden wordt thans met voort varendheid gewerkt. Bij het Europese personeel der Kon. Marine is nog geen belangstelling voor overgang gebleken. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1