AMERIKAANSE CHEFS STAF IN FEBRUARI NAAR JAPAN H. VADER DRAAGT OP NIEUWJAAR H. MIS VOOR PELGRIMS OP (SERRES DEKEN De man, die een krant had jaar lang geen gelezen Heilig Nieuwjaar POSITIE VAN HET FRANSE KABINET NOG CRITIEK Tot hoofd en hart Matigheid Japan nadert volgens McArthur snel het economisch ideaal Militaire hulp van V.S. voor Perzië Tegemoetkoming aan de pelgrims .Het weer Bidaalt krijgt twee vertrouwensmoties Koud begin van het nieuwe jaar Koningin zal vertrek van Prins bijwonen Loonsverhoging voor kleine metaalnijverheid V.in de wereld is. J ZATERDAG 31 DECEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24654 Okinawa weer Japans bezit? Joegoslavië in de Veiligheidsraad De belasting het struikelblok CHINESE COMMUNISTEN DOEN AAN VAL OP HET EILAND HAINAN Geen Amerikaanse missie naar Formosa Exclusief interview 2 Januari naar de West WIJZIGING VAN DE KOLENPRIJZEN PARTIJRAAD K.V.P. Op 17 en 18 Februari GEEN NIEUWE STAMKAARTEN „DE GI(L", EEN GROTE DWAASHEID DRIE DODELIJKE ONGEVALLEN AA?py NEW YEAP BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphlussti 45. tel 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur avond* 21544 Directeur: 1. 1. W Boerrlgter. Hoofdredacteur: Dr*. H W M van Rurv Wnd. hoofdredacteur) W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden mededel inaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hooote De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per «reek. f 132 per maand, f 435 oer kwanaaL Wij kennen zaligverklaringen en heiligverklaringen Het ver schil is betrekkelijk groot, maar vrij spreken zonder onderscheid over de zaligen in de hemel en over de hei ligen in de hemel. Wij zeggen „eeu wige zaligheid", maar nooit „eeuwige heiligheid", doch de Paus noemen wij de „heilige vader" en niemand zal hem ooit de „zalige vader" noemen. De acht zaligheden verschillen duidelijk van hetgeen wij onder heiligheid ver staan. Als we op dit verschil in het gebruik van onze woorden letten, wordt de reden ons wel duidelijk. Ieder jaar wensen we elkander „zalig nieuwjaar", maar het jaar 1950 is een „heilig jaar". Dit is weer hetzelfde ver schil. En iedereen voelt, dat het vreemd zou zijn, als wij elkaar „heilig nieuwjaar" toewensten en als wij het jaar 1950 een „zalig jaar" noemden. Voor „zalig" zeggen wij ook „geluk zalig", maar niemand spreekt van „ge- lukheilig". Hier heeft men de kern van het onderscheid. In het woord „zalig" is altijd een innerlijke toestand van de mens begrepen als gevolg van zijn ervaringen of daden. Het is een gelukstoestand. Hieraan ging iets vooraf, b.v. een overwinning of een diep gevoelde bevrediging. „Heilig" betekent heel iets anders. Eigenlijk wil het niet meer zeggen dan: afgezonderd van het gewone ge bruik en voorbehouden voor de ere dienst. Een persoon kan op die ma nier heilig zijn en in deze zin heet de Paus bij ons De Heilige Vader, om dat zijn vaderschap aan de hele ge meenschap der gelovigen is toegehei- ligd. Een plaats kan heilig zijn of een voorwerp of een handeling. Wij spre ken van het Heilig Land, van het hei lig tabernakel, van het heilig vorm sel. Hier zou het onmogelijk zijn, het woord „zalig" te gebruiken. Weliswaar laat het moderne Neder lands toe, te spreken over een zalig hoekje, een zalige stoel of een zalige bezigheid, maar dit is een soort bak visjestaai en telkens betekent het woord „zalig" dan, dat de gebruiker zich gelukkig gevoelt in dat hoekje, die stoel of die bezigheid. Zo spreken wij ook overdrachtelijk van heilige huisjes, of zeggen: „dit is mij heilig", maar met geluk heeft dat niets te maken. Zaligheid hangt samen met geluk; heiligheid hangt samen met toewij ding. Wensen wij elkaar een gewoon Zalig Nieuwjaar, dan bedoelen wij: een gelukkig nieuwjaar, maar de keuze van het bijbelse en ker kelijke woord „zalig" geeft aan dit geluk, dat wij elkander toéwensen, tevens een hogere bestemming. Wij bepalen er ons niet toe, elkander uit sluitend aardse vreugde of genietingen toe te wensen, maar onze nieuwjaars wens strekt verder. Het jaar 1950 is echter bovendien een „heilig nieuw jaar", omdat het op bijzondere wijze voorbestemd is het onrecht en kwaad van een halve eeuw te herstellen en ons dieper te doordringen van de geest van Chris tus. In 1950, halverwege de twintigste eeuw, is die toewijding bijzonder zin vol, want iedereen beseft of onder vond, dat juist onze eeuw met haar geweldige technische vooruitgang en massale machtsvormingen een herstel van het zielsbezit noodzakelijk maakt. Wij kunnen elkander dus een „zalig nieuwjaar" toewensen met de bijge dachte, dat voor de oprechte gelovige in het jaar 1950 deze gelukgevende zaligheid ook zal bestaan in een bij zondere toewijding van al zijn krach ten aan dé intenties van het Heilig Jaar. In de eerste eeuwen was het niet ongewoon, dat de leden der Strijdende Kerk de heiligen genoemd werden. Tegenwoordig kennen wij dit spraak gebruik niet meer. Wanneer wij over de heiligen spreken, bedoelen we practisch altijd de leden van de Ze gepralende Kerk. Als we van een levende zeggen, dat hij een heilige is, zeggen we dit bij vergelijking met de heiligen in de hemel. Verder gebrui ken wij het woord niet graag voor mensen hier op aarde. Er is immers zelfs bij de besten nog zoveel onhei ligs in woorden, begeerten en daden; Iedereen, die het betrekkelijke en voorwaardelijke bestaan van een rede lijk sterveling leiden moet, blijft on derhevig aan de wisselende kansen van het leven. Zalig is hij, die zich door deze wisselingen niet laat ont moedigen. Hij draagt in zijn hart iets van de onverstoorbare zaligheid, die God aan zijn vrienden gunt. Het Hei lig Jaar moeten wij heiligen door in ons deze zaligheid te doen ontluiken. Het heeft dus meer dan gewone be tekenis, indien wij bij het begin van het Heilig Jaar onze lezers van harte het gebruikelijke Zalig N i e u w - jaar toewensen. De Amerikaanse gecombineerde chefs staf zijn van plan in het begin van Februari een bezoek aan Japan te brengen, aldus werd gisteren door het Amerikaanse ministerie van Defensie bekend gemaakt. Een woordvoerder voor het ministerie zei in antwoord op vragen, dat de chefs geen bezoek zouden brengen aan Formosa, de Philippijnen of Korea. Aan de reis nemen deel: J. Lawton Collins, Generaal van het leger admiraal Forrest P. Sherman, Sir General Hoyt S. Vandenberg en Generaal Omar Bradley, voorzitter van de gezamenlijke stafchefs. Generaal Douglas MacArthur, geal lieerd opperbevelhebber in Japan, heeft vandaag in een nieuwjaarsboodschap verklaard, dat de dag spoedig zal komen, waarop „politieke rijpheid, sociale recht vaardigheid en de mogelijkheid tot zelf- verzorging Japan zullen maken tot een krachtig, hooggeacht lid der gemeen schap van vrije naties". Mede door de hulp der V.S. nadert Japan snel het economisch ideaal: vrije particuliere concurrerende ondernemin gen, aldus MacArthur. De export in 1949 was bijna verdubbeld, de productie van steenkool en andere belangrijke grond stoffen van de industrie naderde lang zamerhand het vooroorlogs niveau. De Japanse premier Snigeru Yoshida heeft vandaag ter gelegenheid van nieuwjaar een verklaring afgelegd, waarin hjj de verwachting uitspreekt, dat Japan een lichte en blijde toekomst tegemoet gaat. „Ik betreur het echter, dat er nog steeds een groot aantal Japanners als gevangenen in Sovjet-Rusland en com munistisch China verblijft," aldus Yoshida. De Amerikanen hebben Japan uitge nodigd mede te werken aan de verster king van de grote Amerikaanse basis op President Truman heeft de Sjah van Perzië enkele uren voor diens vertrek uit de V. S. er van verwittigd, dat de V. S. bereid zijn Perzië bepaalde mili taire hulp te verlenen en de verzoeken van dit land om leningen van de We reldbank zullen ondersteunen. De aard en de hoeveelheid van de hulp werden in deze bekendmaking niet nader aangegeven. Ook is de Ameri kaanse regering voornemens Perzië te helpen in het kader van het programma voor het verlenen van financiële en technische bijstand aan minder ontwik kelde landen. De Sjah van Perzië is gisteren per gecharterd vliegtuig van de K.L.M. uit New York vertrokken voor de thuisreis naar Teheran. De Sjah was vergezeld van zijn zus ter prinses Fatimah en een gevolg van 20 personen met 161 stuks bagage. het eiland Okinawa. In een communi qué wordt gezegd, dat door het Ameri kaanse commando op de Japanse markt bouwmaterialen met een totale waarde van 25 millioen dollar zullen worden ge kocht. De Japanse pers wijdt veel aandacht aan de berichten uit buitenlandse bron, als zou de Amerikaanse regering welwil lend staan tegenover het verzoek om herstel van de Japanse souvereiniteit over Okinawa en de Kioe-Kioe-Archipel. De Dakota van Z. K. H. Prins Bernhard werd Vrijdag door een drijvende bok aan boord van de Karei Doorman ge hesen, waarop Prins Bernhard de reis die het smaldeel van de Koninklijke Marine naar West-Indië gaat onderne men meemaakt. Z. H. de Paus zal op Nieuwjaarsdag een H. Mis voor de pelgrims van het Heilig Jaar opdragen, aldus is gisteren te Home bekend gemaakt. De H. Mis zal opgedragen worden in de inzegeningszaal, de grootste zaal der pauselijke verblijven. Verwacht wordt dat ongeveer 3.000 bedevaartgangers de H. Mis zullen bijwonen. In de loop van het Heilig Jaar zal de Paus waarschijnlijk in de St. Pieter een of tweemaal per maand een H. Mis celebreren. Juni 1950, maar op 11 Juni 1950 zal ge schieden. De heiligverklaring van de Zalige Maria Goretti is nu op 25 Juni 1950 bepaald. Een Belgische weduwe is gisteren in speciale audiëntie ontvangen door de H. Vader. Om de onkosten voor de reis naar Rome voor de pelgrims minder bezwaar lijk te maken geeft de organisatie „Pere- grinatio Romana ad Petri Sedem", die met de technische zorg voor het vervoer van de pelgrims belast is, een polis uit, waarop de pelgrims, die zulks wensen, direct de totale reissom tot hun beschik king krijgen. Deze som moet dan in tien termijnen door de pelgrims aan boven genoemde organisatie, zonder enige ver goeding voor interest of andere onkos ten, worden terugbetaald. Aan de polis is ook een verzekering verbonden tegen ongelukken gedurende de reis en het verblijf in Italië. Dé toe wijzing van deze polissen heeft de orga nisatie in handen gelegd van de natio nale comité's in de verschillende landen. Het Centraal Comité voor het Heilig Jaar heeft officieel bekend gemaakt, dat de heiligverklaring van de Zalige Vin cent Strambi en Antonius Gianelli niet, zoals aanvankelijk werd bericht, op 25 Advertentie Verwarm Uw bed behaaglijk met een V00B BABIES EN VOLWASSENEN Verwachting tot Zondagavond: Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Meest matige Oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. Zondag: Zon: 8.4816.39; Maan: 13.49—6.30. Maandag: 14.24—7.43. Zon: 8.4816.40; Maan: De Franse premier, Georges Bidault, heeft gisteravond twee vertrouwens moties van de Franse Nationale Vergadering gekregen. De stemmingen hierover waren: 305 tegen 287 op een voorstel om 45 milliard francs te verkrijgen door het verhogen van de belasting op eindproducten van 12,5 tot 13,5 306 tegen 288 voor een voorstel voor het verkrijgen van 17 milliard francs door het opleggen van een nieuwe belasting van 10% op de winsien van ondernemingen die niet onder de aandeelhouders verdeeld worden. Bidault's coalitie-kabinet is hiermee echter nog niet veilig. Het zal opnieuw het hoofd moeten bieden aan de aanvallen van communisten en conserva tieven, wanneer het zal proberen nog een 35 milliard francs uit de belastingen te halen. ning werden echter in gevaar gebracht door Lamine Gueye (socialist) uit Se negal. Gueye protesteerde tegen een recent decreet, dat volgens hem een discriminatie inhield in de behandeling van de Afrikaanse en Europese ambte naren. De minister voor overzeese gebieds delen Jean Letourneau (M.R.P.) ant woordde hierop, dat het nieuwe de creet integendeel de positie van de Afrikaner verbeterde en verklaarde voorts, dat de regering er aan werkt alle onderscheid in behandeling te doen verdwijnen. Deze verklaring scheen de Afrikanen te voldoen. Bidault heeft van hun stemmen vaak afgehangen. Onmiddellijk na de stemming is het kabinet in speciale zitting gegaan. Eén van de voorstellen is een belasting op grote boerderijen, een riskant plan in dit land waar de politieke invloed van de boeren groot is. De Joegoslavische afgevaardigde Ales Bebler heeft gisteren zijn geloofsbrieven als gedelegeerde bij de Veiligheidsraad overhandigd. Bidault heeft nog niet gezegd, hoe hij aan dit geld wil komen, maar het staat wei reeds vast, dat dit voorste door de zelfde combinatie bestreden zal worden. Bidault echter houdt vast aan een evenwichtig budget ten bedrage van 2.257 milliard francs. De conservatieven hebben zich tegen alle belastingverhogingen van Bidault verzet en Jacques Duclos, secretaris van de Franse C P., heeft de cijfers „het meest cynische klasse-budget genoemd, dat ons ooit voorgelegd werd". Hij had een besnoeiing van 200 milliard voor gesteld op de militaire uitgaven, een verlaging van ongeveer 50 pet. De radicaal-socialisten, de belangrijk ste centrumpartij, waren verdeeld over de belastingkwestie. Queuille en René Mayer drongen er op aan de regering te steunen, maar de rechtervleugel, die bijna even groot is, verzette zich tegen iedere verzwaring van de belastinglast, die op de schouders der Franse belas tingbetalers rust. Bidault werd gesteund door zijn eigen partij, de M.R.P. en de socialisten. Zijn vooruitzichten op een overwin- Na de overdracht. Vaarwel ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. De schil der maakt er Unie-zaken en Overzeese Rijksdelen van. Up to date.... Uit betrouwbare bron verneemt A.F.P dat de voorzitter van de UNO-Trust- schapsraad. Roger Garreau, die door de Raad belast is met de opstelling van het Statuut voor Jeruzalem, een ontwerp heeft uitgewerkt, volgens hetwelk Jeru zalem in drie zones zou worden ver deeld: een Joodse, een Arabische en een internationale zone. Amerikaanse functionarissen hebben gisteravond de berichten tegengespro ken, dat president Truman reeds beslo ten zou hebben nieuwe steun aan de nationalistische regering op Formosa te verlenen of een militaire missie naar het eiland te zenden. De functionarissen verklaarden, dat niemand er aan dacht een dergelijke missie daar naar toe te zenden. Een woordvoerder van de Chinese ambassade te Washington verklaarde tegenover Reuter, dat de Chinese na tionalistische regering op Formosa in de komende maanden aanzienlijke hoeveel heden wapenen van de Verenigde Sta ten verwacht te zullen ontvangen. De Chinese woordvoerder voegde er echter met nadruk aan toe. dat deze wapenen betaald werden met het geld, dat in November j.l. door het Ameri kaanse Congress voor hulpverlening aan China ter beschikking is gesteld en dat het hier geen nieuwe vorm van mili taire hulpverlening betrof. Volgens onbevestigde Reuterberichten hebben de Chinese communisten hun eerste aanvallen ondernomen op het door de nationalisten bezette eiland Hainan. Ten minste 10 riviervaartuigen der aanvallers werden door geschutvuur verdreven toen zij de kust van Poet- sjien, 30 km. ten Oosten van Hoihow, naderden. Communistische pogingen om 80 km. ten Westen van Hoihow te lan den werden afgeslagen Deze berichten vielen samen met berichten over ver hoogde activiteit van communistische guerillastrijders op Hainan zelf. De gouverneur van Hongkong heeft buitengewone bevoegdheden gekregen, waarvan hjj bij een aanval of bij in terne ongeregeldheden gebruik zal kun nen maken. De bevoegdheden omvatten: het recht van censuur, het recht tot vorderen van eigendommen en werkkrachten, het recht om stakingen te verbieden. Ver der heeft hij buitengewone politionele bevoegdheden gekregen. (Van onze speciale verslaggever) „Ga zitten", zei de man beleefd, nadat wij zijn kre- peergeval moeizaam waren binnen gekropen, en met een zuinig gebaar schoof hij ons een cigaret toe, waarvan wq onmiddellijk zagen, dat ze van een onmogelijke kwali teit was. „Met de sigaretten is het nog nooit zo moeilijk geweest als op 't ogenblik" begon hij dan vrijmoedig te vertellen. „Als ik dat ver gelijk met vorig jaar! Mijn hemel wat een verschil! Als je toen even over de Nieuwe Dijk of een der Achterburg wallen liep had je in een mi nimum van tijd zoveel zwar te cigaretten gekocht als je maar hebben wilde. Maar kom daar nu 'ns om. Ze la chen je ui't en vragen of je gek bent. Je kunt echt zien, dat ze je niet meer nodig hebben na die Marshall hulp." „En uw bonnen dan?" brachten wij snedig in het midden? „Ach wat, bonnen, hoe lang is 't niet geleden da't we voor 't laatst bonnen gezien hebben. Die distribu tie is aardig op weg 'n was sen neus te worden. Dat kunnen we gerust zo zeggen. Vrijwel dagelijks slof ik naar 't distributiekantoor om te kijken of 't soms open is. Maar iedere keer Naatje, als ik 't zo zeggen mag. On langs heb ik m'n beklag ge maakt bij de burgemeester, maar die schreef me terug, dat de toestand niet ernstig genoeg was om de distribu- tie voort te zetten. Niet ern stig genoeg! Alsof 't ooit er ger zou kunnen zijn dan op 't ogenblik, nu je moet probe ren te leven van een paar overgehouden textielbonnen. Die tracht ik nog wel 'ns te ruilen 'tegen 'n suikerbon of zoiets. Maar alweer Naatje, als ik 't nog 'ns zo zeggen mag. Ze willen er gewoon weg niet aan. En in de ma- nufacturenwinkels krijg je ze er met de grootste moeite toe 'n bon aan te nemen. De juffrouwen lachen je ui't en gooien je goeie bonnen in de asbak op de toonbank. Wacht maar, d'r zullen wel weer andere tijden komen." In heilige verontwaardiging snoot de man z'n neus in een papieren zakdoek, die hij daarna haastig ïn de kachel gooide. Dit bracht ons op het idee hem te vragen of hij tevre den was met de kolentoewij zing. „Ja", riep hij enthou siast uit, „dat moet ik toe geven: voor de kolen wordt goed gezorgd Die maken 't leven nie't veel duurder, want die hoef je tenminste niet zwart te kopen." De saccharine in de braamblad-thee deed ons in eerste instantie aan rietsui ker en echte thee en vervol gens aan Indonesië denken. „Hoe is uw mening", infor meerden wij Ijverig; „over de gang van zaken met In donesië?" „Och", antwoord de de man mismoedig, „wat zal ik daar nu over zeggen. Hoe lang duurt die tweede politiële actie nu al. En nog Sfteeds geen resultaat Laatst hoorde ik zeggen, dat de Jcuvereiniteit zou- wor den overgedragen. Maar daar trap ik niet in. Hoe zou 'n man als dr. Beel daaraan kunnen meewerken? Nee, ik weet te veel van politiek om dat allemaal te geloven. En hier in ons land hebben we toch ook Romme en de K. V. P. nog om zoiets te kunnen tegenhouden." „Zeker, zeker", antwoord den we losjes, terwijl we pijnlijk ons best deden te blijven beseffen, dat we niet met een krankzinnige te doen hadden, maar gewoon met 'n man die een jaar lang geen krant gelezen had. En plotseling intrigeerde het ons 't meest waaróm de man per 1 Januari 1949 iedere kran- tenlectuur had gestaakt. i „Mijn beste", zo begonnen we zoetgevooisd „wat heeft n bewogen om in het afge lopen jaar met een princi piële hardnekkigheid ene betere zaak waardig geen krant aan te kijken?" „Zal ik u uitleggen" viel hij in, gretig de gelegenheid aangrijpend om de confessie van zijn leven te kunnen doen, „iedere dag een krant lezen vind ik een afschuwe lijk karwei. Ik houd niet van dingen, die dagelijks te rugkeren. Ook 'n weekblad en 'n maandblad zul je in m'n huis niet vinden. Daar ginds ligt de St. Antonius- almanak. daar houd ik van, die komt maar ééns per jaar." „Maar wilt u dan niet we ten wat er zoal in de wereld gebeurt?/" vroegen wij schuchter. „Och", zei do man, „dat lees ik liever voor 'n heel jaar ineens in het oudejaarsnummer. Ziet u: de laatste krant die ik las was die van 31 December 1948 en over een paar dagen ga ik de laatste krant van dit jaar lezen; daar staan immers alle belangrijke dingen in, die in de loop van 1949 zijn ge beurd. Die leen ik dan wel even van mijn buurman." „En Erik de Noorman dan?", waagden wij nog zwakjes op te merken. „Die koop ik los" was het ontwa penende antwoord. Verslagen boden we de man 'n behoorlijke virginia- cigaret aan, die hij echter met geen geweld wilde op steken, omdat hij haar wilde ruilen tegen een ons poeder suiker voor „over de olie bollen op Oudejaarsavond." Naar het K.N.M.I. te De Bilt mede deelt, kan thans een spoedig invallen van de vorst verwacht worden. Grote hoeveelheden konde lucht stromen uit Rusland thans midden-Europa binnen en het is vrijwel zeker, dat ook ons land daarvan zijn deel krijgt. Men ver wacht in de nacht van Zondag op Maan dag geringe vorst. Er bestaat grote kans, dat na Zondag de vorst verder zal gaan toenemen en dat de temperatuur dan ook overdag beneden het vriespunt blijft. De eerste paar dagen is geen sneeuwval van enige betekenis te ver wachten. 2 Januari, ongeveer 4 uur, zullen het vliegkampschip ..Karei Doorman", de onderzeebootjager „Johan Maurits" en de lichte kruiser „Jacob van Heems- kerek", tezamen vormend het „smal deel Antillen", de haven van Rotter dam verlaten voor een reis naar de An tillen. Prins Bernhard zal, zoals be kend. aan boord van de „Karei Door men" de reis meemaken. Niet alleen tal van hoge autoriteiten, o.w. de mi nister-president, enkele andere ministers en de gezanten van de landen die de Prins zal bezoeken, zullen het vertrek gadeslaan, maar het ligt tevens in het voornemen van H.M. de Koningin met waarschijnlijk de oudste twee of drie prinsessen bij het vertrek tegenwoordig te zijn. Nadat de bemanningen van de sche pen voor de hoge gasten hebben gepa radeerd zullen de commandanten van de schepen en de officieren van de ..Doorman" aan de Koningin en de Prins worden voorgesteld De Koningin en de prinsessen zullen enige tijd op het havenbootje ..De Stad Rotterdam" op de Nieuwe Waterweg rondvaren terwijl de schepen hun an kers lichten en de grote vaart begin- Zoals in het recente communiqué over de loonpolitiek reeds is aangekondigd, heeft de regering in verband met de nqodzakelijke vermindering van de last der overheidssubsidies besloten tot op heffing van het tot dusverre bestaande subsidie op kolen over te gaan. Op grond hiervan zullen de prijzen van kolen met ingang van 1 Januari a.s. worden gewij zigd. Voor zover het de courante huis brandsoorten betreft zal voor de grote steden, de maximumprijs voor eerste kwaliteit anthraciet na 1 Januari f 6.55 per mud bedragen, terwijl die voor gas- cokes op f 5.65 per eenheid van twee mud is vastgesteld. Voorts zullen de maximumprijzen van gas met y„ cent per m3. mogen worden verhoogd, hetgeen evenwel niet betekent, dat dit in feite steeds overal zal geschie den. Zoals reeds in genoemd communiqué gemeld zal in verband hiermede voor het lopende stookseizoen op een nader aan te wijzen bon van de levensmidde lenkaart bij wijze van compensatie een bedrag worden uitgekeerd van f 1 per persoon. In de vergadering van de vakraad voor de kleine metaalnijverheid is overeen gekomen, dat aan het College van Rijks bemiddelaars zal worden voorgesteld 5 pet. loonsverhoging bindend in de loon regelingen op te nemen. Het betreft hier de bedrijfstakken van het garagebedrijf, het carrosserie- en wa genbouwbedrijf, het loodgietersbedrijf, het electro-technisch bedrijf, het rijwiel reparatiebedrijf, het smedenbedrijf, het metaalbewerkingsbedrijf, het centrale- verwarmingsbedrijf en het kantoorma- chinereparatiebedrijf. De Partijraad van de Katholieke Volkspartij zal Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Februari 1950 te Utrecht in het Jaar beursrestaurant bijeen komen. Op de eerste dag zullen o. m. een voorstel tot stichting van een Centraal Vormings instituut en de vaststelling van de be groting 1950 worden behandeld. Op de tweede dag zal de voorzitter van de Katholieke Tweede Kamer-fractie, prof. mr. C. P. M. Romme, de raad voorlich ten over de staatkundige toestand en het parlementaire werk. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat in verband met de intrekking van de tweede distributiestamkaarten- beschikking 1946 geen uitgifte van nieu we stamkaarten meer zal plaats hebben. Inlevering van stamkaarten behoert voortaan eveneens niet meer te geschie den. De aandacht wordt er op gevestigd dat de geldende bonkaarten van kracht blijven en dus moeten worden bewaard De distributie van koffie en kolen ge schiedt thans zonder gebruikmaking van de tweede distributiestamkaart. Vrijdagmiddag nam de behandeling van ae Cil-zaak door de Raad van Be roep voor de Perszuivering een einde- De Raad zal over enige weken uitspraak doen. De verdediger van verdachte V/ H. M. van der Hout, mr. dr J. C. Coe- bergh, heeft in een langdurig pleidooi aangevoerd, dat zijn cliënt op het ver zoek om aan De Gil mee te werken :s ingegaan om het blad van binnen uit uit te hollen en onschadelijk te maken. De hem gegeven mogelijkheid om de Duit sers en N.S.B.-ers in een orgaan te kun nen plagen was aanlokkelijk. Pieiter noemde De Gil een grote dwaasheid een totale nederlaag van alles wat Duitse propaganda heette. Een mens, die in spanning is, sluit zich tijdelijk af voor het beste, dat er in. (Van een bijzondere medewerker) Om eens met een prachtige gemeen plaats te beginnen: de periode waarin wij leven gaat mank aan vele tijdeigen gebreken. Een van deze zouden wij willen aanduiden met de naam .^begripsverenging." Om eens en kele voorbeelden te noemen: Wanneer de tegenwoordige mens over cultuur spreekt, vereenzelvigt hij doorgaans dit op zich rijke begrip met volksdans, mu ziek, toneel en soortgelijke uitingen van cultuur. Wie over politiek praat, denkt aan de Indonesische kwestie, een Ka merdebat en een ruzietje in de gemeen teraad en vergeet volkomen dat staat kunde door St. Thomas „Hoge Wijs heid" wordt geroemd. En breng het gesprek alstublieft niet op matigheid, want er schijnen maar heel weinig mensen te zijn die zich kunnen herinneren dat de matig heid door onze Moeder de Heilige Kerk wordt gerekend tot de kardinale deug den. welke naar de omschrijving van Thomas van Aquino in zijn beroemde Summa „het streefvermogen regelt en beteugelt aangaande de meest prik kelende genietingen, de smaak in voed sel en drank en de geslachtslust." „Maar evenzeer", aldus St. Thomas, ..tempert de matigheid de neiging naar eer en roem, naar bezit, naar kennis, naar bevalligheid, naar macht. De deugd van matigheid omvat derhalve niet al leen de zelfbeheersing in spijs en drank en de kuisheid als deugd, maar zonder twijfel moeten er ook toe worden ge rekend de deugden van bescheidenheid, mededeelzaamheid, nederigheid, zedig heid en weetgierigheid." Wanneer men dat zo nog eens voor leest aan een modem mens. die de woorden business, efficiency, candida- tuur en commissariaat heel wat duide lijker begrippen vindt, krijgt men on willekeurig ten antwoord: Is dat alles nu feitelijk niet gezegd voor de men sen uit de tijd van de grote Aquiner, de tijd waarin men nog in mystiek ge loofde en toen het leven nog gezapig wegvloeide zonder al te grote conflic ten? Ik. modem mens. behoor toch niet tot de uitgesproken dronkaards en voor gulzigheid bij het eten zal ik wel op passen. m'n maag of m'n huisarts zeg gen me wel, wat ik al of niet verdra gen kan. En voor de rest? Ik moet met m'n tijd mee. Ik wil vooruitkomen in het leven. Wat heeft nu het opstapelen van inkomens te maken met de matig heid? Wat het ellebogenwerk om een of meer bepaalde plaatsen te bereiken, wat opzichtigheid van dames, wat on verschilligheid met de problemen der mensheid. wTat heeft dit alles nu in 's hemelsnaam met de matigheid van doen? En wat heeft de matigheid te maken met het geluk van de samenle ving? Wil je de borrel en cigaret af schaffen en duizenden mensen uit de drank- en tabaksindustrie werkloos maken, wil je de inkomens misschien aan een hoogtegrens binden en de met uitzonderlijke talenten begaafde mens de prikkel ontnemen deze gaven ook ter beschikking te stellen aan de gemeenschap? Halt. modern mens. Hol niet zo door. Die dit schrijft wil juist de wereld mee vooruit helpen en serieus trachten de achteruitgang te stuiten. Het gemis aan kennis en vooral aan beleving der deugden is het meest wezenlijk in de ernstige fouten onzer samenleving. De onmatigheid, het gebrek aan zelfbeheer sing begint op welhaast elk levensge bied door te vreten als een kanker. Daar is de man die een hoofdfunctie heeft als leraar, als professor, als jour nalist, als bedrijfsdirecteur en die om zijn buitengewone capaciteiten wordt uitgenodigd zijn specialistische adviezen in een raad van commissarissen uit te brengen, die bovendien wordt uitver koren het volk te vertegenwoordigen in wetgevende instanties. Elk mens heeft recht op beloning voor de door hem geleverde arbeids prestatie. En die iets buitengewoons presteert, heeft uiteraard recht op een buitengewone beloning. Maar ts de hoogte van die beloning ongelimiteerd? Is er geen enkele grens waarop de mens zichzelf een halt moet toeroepen? Is het juist, dat daardoor tegenstellingen worden geschapen waarvan men schrikt als men ze geschreven voor zich ziet? Er worden inkomens tengevolge van cumulatie genoemd, die de zes cijfers benaderen en vaak overschrijden. Het zelfde geldt voor sommige beoefenaars van vrije beroepen. Er komt naar onze mening beslist een moment, neen, wij moeten het anders stellen, de mens die bijzondere gaven ontving, verkreeg die om ze aan de gemeenschap ter beschik king te stellen. Doet hij dat niet, maar ziet hij allereerst zichzelf en pas daar na de gemeenschap, dan staat hij me deschuldig aan de zedelijke achteruit gang van de samenleving. Geldt dit ln het groot ten aanzien van geldelijk ge win, het bezetten van machtsposities en dergelijke, eveneens kan dit toene mend maatschappelijk verschijnsel wor den waargenomen bij het ontspan ningsleven. Van de heilige Hieronvmus is het woord: De volle buik spreekt graag over vasten. Men kan dit woord overbrengen op alle vormen van onma tigheid. Als men het zelf goed heeft kan men zo vlotweg spreken over as cese en behoeftebeperking. Duidelijke voorbeelden zullen hier moeten gesteld worden om het maatschanpelijk gevaar, inhaerent aan de onmatigheid, te keren. Vrijdagmiddag zijn op de werf van de N.V. Koninklijke Mij De Schelde te Vlis- singen twee dodelijke ongevallen voor gekomen. Bij het lossen van ijzeren platen is een van de platen omgevallen en terecht gekomen op de 27-jarige Vlis- singse arbeider P. Klap, die na operatief ingrijpen is overleden. Voorts is de 39- jarige Pool Z. Bukraba van 13 meter hoogte in het ruim van het in aanbouw zijnde motorschip „Carimare" gevallen. Hij was op slag dood. Ten slotte is te Lekkerkerk op de Lekdijk nabij de Hoekse Sluis van een met bieten geladen vracht auto de voorband gesprongen. De chauffeur raakte daardoor de macht over het stuur kwijt, waardoo de auto een voor de veiligheid geplaatst hek vernielde en in de rivier stortte. Van de beide inzittenden is de eigenaar, de heer L. C. Zwijns uit Mijnsherenland, verdronken. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1