PH - IN STAD - EN STREEK. KI l STOOKOLIE TEEUWEN'S Kolenhandel nv. 1 Kerkberichten TAXI-13000 Doof? Radio Moors 3000 METER Zwitserse Vistranola HAARLEMSE VINCENTIUS- VER OP DREMPEL VAN „ANNO SANTO 5 Januari 1850 pakten vijf mannen in het St. Jacobs Godshuis het liefdewerk aan heemstede! Oscar Smit's BankN.V. Vrije handel in Amerikaanse Effecten SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 31 DECEMBER 1949 PAGINA 2 Raadhuisstraat 23 Heemstede Tel. 28037 TRAM- EN BUSDIENSTEN OP OUDEJAARSAVOND Eerst even kijken bij Bar±eljorissiraa± 27 gebloemd effen Damclub „Oosterkwartier" Geen liefdewerk is ons vreemd 575 namen Burgerlijke Stand IBONTEKOEÉ Kruisstraat 9 - Haarlem Tel. 14306- 13660 Bijkantoor: Rijksstr.weg 246, Tel.22224 VANAF 2 JANUARI „DE SLEUTELSPECIALIST" CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS mr JANUARI ft De N.Z.H.T.M. rijdt voor het eerst met bussen tussen Haarlem en Lei den en verslaat de tegenstanders van de bus. 4 In Haarlemmermeer wordt een am bachtsschool geopend. 8 De heer H. Reith 25 jaar hoofd van de school aan de Cruquiusstraat. 18 Piet Koster, sportmedewerker van onze krant, zilveren jubilaris. 14 Wethouder mr. Sake van der Wall overleden. 14 De katholieke metaalbewerkersbond St. Eloy bestaat zestig jaar. 18 Kleine Theresiastichting in de Bloemhofstraat heropend. 20 Ir. Jos. Cuypers, bouwmeester van de St Bavo-kathedraai, overleden. 22 Vijf en twintig-jarig bestaan van het Hoogoven-bedrijf. 22 W. P. J. Overmeer overleden. 25 Op veiling werk van Jacq. van Looy voor Haarlem bewaard. 25 Twee Haarlemse scholieren pleeg den zestien inbraken. 28 Noordwïjk ontvangt Bloemenkonin- gin. 29 Rijders van eerste Tulpenralley doen vaardigheidsproeven in Zandvoort. 30 Eerste Koninginnedag in Haarlem en omgeving waardig gevierd. Toen de tram verdween, weende ieder tranen met tuiten, toij weten niet, of t was om vreugde of verdriet te uiten. FEBRUARI 4 Broodoorlog in Haarlem. 9 De heer A. Leeflang veertig jaar koster van de Groenmarkt-kerk. 24 Hevige brand aan de Prinsenlaan 7 te Heemstede. Echtpaar en kinderen sprongen uit het raam. 88 Opening Winterflora in het Krelage- huis. Totaal 39.000 bezoekers. Hier vecht het brood om 't dagelijks brood, maar 't werd Goddank geen hongerdood. MAART 1 Hevige storm veroorzaakt verschil lende ongelukken. Zweedse schip „C. A. Banck" op Bloemendaalse strand geworpen. 8 Haarlemse politie vindt vliegtuig bom naast een haard. De asphalteringswerkzaamheden in de binnenstad begonnen. 7 Op de Dreef wordt een gedenkteken van Mari Andriessen voor de aldaar gefusilleerden onthuld. 8 Te Beverwijk werden twee personen gearresteerd, die tien jaar tevoren een moord pleegden in Heemskerk. 18 Te Lisse wordt een zakententoon- stelling geopend onder de naam „Hollands Glorie". 28 De raad van Velsen besluit tot stichting van een gymnasium. 28 Gemeentebestuur van Velsen adres seert bij regering over tunnelbouw onder het Noordzeekanaal. Bom bij vuur, pelisies grommen, wie kan de veiligheid niet bommen? APRIL 1 Het wandelpark achter het Open luchttheater te Bloemendaal in ge bruik genomen. 18 Groenendaal te Heemstede uitge breid met „Meer en Berg". 18 Gemeente Haarlem heropent Mu seum Van Looy. 88 De raad besluit schooi voor moei lijke kinderen te stichten. De stadsapotheek zal verdwijnen. 28 Geasp halt eerde Kruisweg met fees telijkheden geopend. 24 Zilveren feest Sint Liduina-knapen- koor. Door de Bollenstreek trekt weer een fleurig Bloemencorso. 88 Vrijwillige brandweer Bloemendaal ia het zilver. Wat zou het heerlijk zijn indien de tulpenrally ter wille van het rijm ware gewonnen door Nelly! MEI 2 Prins Bernhard in Oude Sint Bavo ter herdenking van gevallenen. 5 Zang concours en vuurwerk op Be vrijdingsdag in Haarlem. Echtpaar uit Beverwijk tot 12 jaar veroor deeld wegens moord te Heemskerk gepleegd. 13 H.O.V.-bestuur blijft ondanks strub belingen aan. 15 De Mariastichting bestaat vijftig jaar. 18 Groot-Seminarie Warmond bestaat 150 jaar. Negen jubilarissen bij de Haarlemse brandweer onderschei den. 19 De Haarlemmer Slot tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. 22 Heemsteedse sportsmen weer naar Leamington. 26 Mgr. N. Stam overleden. RCH weer in de eerste klas der K.N.V.B. JUNI 1 Haarlemse politie neemt twee radio auto's in gebruik. 3 Minister vindt goed, dat tramrails in de Bollenstreek worden opgebro ken. Hevige brand in villa op de grens BloemendaalZandvoort. 10 In Frans Halsmuseum wordt ten toonstelling „Edelambacht 1949" ge opend. 11 Haarlemse Sportweek wordt weer gehouden. 14 Officiaal Mgr. C. van Trigt Geheim Kamerheer. 15 De raad verwerpt stichting R. K. Ambachtsschool met 2114 stemmen. 16 Sake v. d. Wall-paviljoen als na zorg voor gebrekkigen aan Schalk- wijkerweg geopend. 19 Pastoor A. Vollaerts in Velsen-Noord viert zilveren priesterfeest. 21 Herman Everard te Bentveld over leden. 22 Bij de gemeenteraadsverkiezingen handhaven zich K.V.P. en P. v. d. A. In Velsen is de raad om. 24 Viering honderdjarig bestaan Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort. 30 De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, neemt af scheid van de gemeente. De raad was goed. Is goed nu ook de Raad t Is raadselachtig als men luistren gaat JULI 1 Tramlijn ZandvoortHaarlemAm sterdam bestaat vijftig jaar. H. W. van Turnhout, bekende figuur in de R. K. Sportwereld, pauselijk on derscheiden. 2 Grote Houtstraat-vereniging viert 40-jarig bestaan. 9 Communistische relletjes in City theater bij vertoning van het IJze ren Gordijn. 10 Muziekfestival te Santpoort bij 40- jarig bestaan van „Soli Deo Gloria". 14 Het Engelse toneelgezelschap „The Young Vic" geeft in het openlucht theater voorstellingen van „As you like it". 16 Toon Verhey benoemd tot eerste di rigent van de H.O.V. 17 Zilveren jubileum Broeders van het Nagtzaamplein. 19 Bezoek van H. M. Koningin Julia- en na en Z. K. H. Prins Bernhard aan 20 Haarlem en Kennemerland. Avond receptie ter Provinciale Griffie. in City vocht men om 't ijzeren gordijn met vuisten, daar zon Staal-in zijn. 22 Ernstige botsing tussen tram en autobus in Zandvoort. Eén dode, dertien gewonden. 24 In de „Stompe Toren" te Spaarn- woude wordt cultureel centrum ge opend. Nationaal muziekconcours in openluchttheater. 28 De „C. A. Banck" na 5 maanden vlot gekomen ennaar de sloper. 29 In de Vishal wordt een aquarium tentoonstelling geopend, die 36.000 bezoekers telde. 30 Haarlem begroet de Bloemenkoriin- gin Margaretha. Bloemenweek inge zet met rijtoer door de stad en ont vangst ten stadhuize. 31 Sint Caecilia recipieert ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan. AUGUSTUS 1 Sportvrienden uit Derby weer in Haarlem. Santpoort heeft ook zijn feestweek. 6 De zon was van de partij op het prachtige Bloemencorso, dat door Haarlem trok. Dag besloten met vuurwerk. 8 Deken J. J. A. Kuilman benoemd tot ere-kanunnik van Haarlems Ka thedraal Kapittel. 10 De Gouden Koets in Haarlem. Hol- land-Nautic failliet verklaard. H. v. d. Weijer, oud-inspecteur van het onderwijs, pauselijk onderscheiden. 15 Luisterrijke viering gouden priester feest van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers. De Bisschop benoemd tot Com mandeur in de Orde van de Ned. Leeuw. Pastoor A. v. Eeden, herder der parochie O. L. Vrouw van Ze ven Smarten, 40 jaar priester. 22 Oud-wethouder W. J. B. van Liemt overleden. Pastoor Beenakker be noemd tot herder van de Spaarne- parochie. Haarlemmers verklaren zich voor federale wereldregering. 23 Herman Moerkerk op 70-jarige leef tijd overleden. 24 Hoogovens nemen vierde batterij cokesovens in gebruik. 29 Pastoor De Vlieger neemt afscheid van de Spaarne-parochie en vestigt zich in Huize Sint Bavo. 31 J. de Jong neemt na 40 jaar afscheid van Publieke Werken te Bloemen daal. Veertien raadsleden, onder wie de nestor, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, nemen afscheid. De heer M. Meijers benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Haarlemse feestweek had een knalbesluit, en de bloemenkoningin, is zij onderhand de bruid? SEPTEMBER 2 Haarlemse schouwburg met 52 zit plaatsen uitgebreid. De voetbalver eniging TYBB viert dertigjarig ju bileum. Uitslaande brand in Coorn- hertlyceum, dat vrijwel verwoest werd. 3 H.F.C. viert zeventigjarig bestaan. 7 WethoudersverkieSingen. Twee P v. d. A„ een R. K. en een Christelijk. De heer Angenent herbenoemd. In Velsen de communist uit het college van B. en W. 9 Grote dahliatentoonstelling in het Krelagehuis. 10 Feestelijke herdenking dertigjarig bestaan Haarlemse M. T. S. Burge meester Simons uit Haarlemmerlie- de dertig jaar in zijn ambt. 12 Bloembollencultuur spreekt zich met grote meerderheid uit tegen sane ring. 16 Mgr. Huibers onder de deelnemers aan de oogstdankdag van de L.T.B. 18 K.A.B. te Haarlem zestig jaar oud. Voorzitter Angenent pauselijk on derscheiden.- 21 Lodewijk van Deyssel 85 jaar. Kor te melkrantsoenering in Haarlem. Gemeenteraad verleent crediet voor plaatsing maquette Hildebrandmo- nument in de Hout. 25 Mgr. B. van Leeuwen, pastoor van de St. Jozefparochie te Hillegom en Zouavenpastoor, 70 jaar. 28 Marinus Adam tweede dirigent tier H. O. V. 29 Ir. A. H. Ingen Housz viert zilveren jubileum als president-directeur van de Hoogovens. De M.T.S. ging jubileren Ziet hier dus de techniek jongleren. OCTOBER 1 Kath. Kinderuitzending te Haarlem veertig jaar. Secretaris Aukes rid der Oranje Nassau; mevrouw Kerk- hoff Pro Ecclesia. 7 Mariënheuvel, moederhuis der Zus ters Augustinessen te Heemstede, officieel in gebruik genomen. Te Bloemendaal onthult burgemeester Den Tex het monument voor de ge vallenen. In de strafgevangenis wordt een nieuwe radio-installatie aangeboden. i 9 R. K. Toneelvereniging D.E.S. te Heemstede halve eeuw oud. R. K. Voetbalclub DSS 30 jaar. Jac de Jong halve eeuw organist in de Deo. 10 St. Adelbertusschool te Spaarndam geopend. 16 Haarlemse Voetbalbond 50 jaar. 23 N. J. v. d. Linden 25 jaar bestuurs lid van de Katholieke Bouwvakar beidersbond te Heemstede. Werk zaamheden aan uitbreiding bisschop pelijke grafkelder te Overveen be gonnen. 27 Plan voor bloembollententoonstelling op Keukenhof te Lisse verdriedub beld. 28 Op jaarvergadering Stichting Open luchttheater wordt medegedeeld dat 150.000 bezoekers in het afgelopen seizoen werden genoteerd. 29 Haarlemse deurwaarder bekent, na veroordeling, verduistering van 34.000. 31 Pastoor W. J. Warmenhoven te Voorhout overleden. NOVEMBER 2 3roeder Alexius, overste van de Deo, overgeplaatst. 3 Rijk, provincie, Haarlem en Amster dam kopen 1200 h.a. grond in Bloe mendaalse duinen. R. K. Tehuis voor Bejaarden aan de Orionweg aan besteed. 4 Expositie van vogels in de Vishal. In de Hout wordt herinneringsbank aan boomplantdag van de jeugd ge plaatst. 6 Nieuw orgel in Triniteitskerk te Bloemendaal ingewijd. Te Santpoort twee doden bij ontploffing van handgranaat. 7 De bisschop opent zilveren feest van Missiehuis te Driehuis. 8 Drie zilveren jubilarissen, de heren Verberne, Paulides en Gieling, op Triniteitslyceum. 11 Het Hildebrandmonument in gips in de Hout opgesteld. 13 Inwijding sportpark TYBB en kleed kamer Onze Gezellen. 14 Dr. A. Land, jaren lang voorzitter van het Rode Kruis te Haarlem, overleden. 16 Chr. L. v. d. Bilt, oud-lid van de Tweede Kamer, overleden. 17 Te Lisse twee schepen voor Ierland te water gelaten. 19 De Haarlemse ijsbaan in ere her steld. Haarlems Bloei zal in 1950 tentoonstelling „Vrijetijdsbesteding" organiseren. 22 Pater Hutjens, conrector van het Triniteitslyceum, viert koperen priesterfeest. 24 Publicatie tekeningen der stichting Hillegomse Bloembollenbeurs. In bloembollenbedrijf wordt een R. K. Werkgeversorganisatie opgericht. 29 De scheidende officier van justitie te Haarlem, mr. W. M. Paardekooper Overman, bénoemd tot Ridder in de Ned. Leeuw. 30 Willem Eeltje Keur tienduizendste inwoner van Zandvoort geboren. 'n Bank op 't strand en in de Hout, De tekenaar begreep het fout. DECEMBER 1 Wildhoef te Bloemendaal gedeelte lijk in gebruik genomen. Kath. Be volkingsbureau te Haarlem bestaat dertig jaar. Mr. N. J. G. Sikkel be noemd tot officier van justitie. Ka- reol toegewezen aan particulier H. D. Pasman te Wassenaar. 2 A. L. Vollaerts, jaren lang actief be stuurslid van de Kath. Volksbond te Haarlem, overleden. 7 Nederkoorn, ex-opperbanleider van de W.A., tot acht jaar veroordeeld. 8 De directeur van het Gem. Concert gebouw, de heer Ph. A. Deinum, te Nijmegen overleden. 12 Zandvoorts burgemeester zet nieuw ste plan voor Butlin-kamp uiteen. 15 Bloemendaalse Raad beveelt, dat honden niet in vuilnisemmers mogen snuffelen. IS In de Vondelwijk worden 85 nieuwe woningen ingezegend. 19 Alg. Ver. voor Bloembollencultuur beschouwt leden van het Bedrijf schap niet meer als afgevaardigden van het vak. 22 De heer J. A. Luiten, hoofd der R.K. Ulo-school aan de Ged. Oude Gracht, neemt afscheid. De heer v. Baelen is zijn opvolger. 22 Raad besluit de Gravestenenbrug te herbouwen. 22 Te Lisse is de kersttentoonstelling van „Bloemlust" weer een succes. 28 Haarlemse gemeentebegroting voor 1950 sluit met zorgen. Dit is een Bloemendaalse hondentemmer, verdachte smulde uit een vuilnisemmer. Advertentie a ADI o Van ouds bekend. Teh 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Advertentie voor huisbrand- en industrie- doeleinden Vraagt prijsopgaaf en inlichtingen bij S IIIIIIIIIIIIIIIIIHOHUfllllllllll» Om het dienende personeel gelegenheid te geven in de huiselijke kring Oude jaarsavond te vieren, zullen de bussen en tr'ams hedenavond een beperkte dienst rijden. De stadslijnen rijden slechts de vol gende diensten: Lijn 1 (vanaf Heemstede) 20.53 en 22 u.; 2 (vanaf De Glip) 23.13 en 0.23 u.; 1 (vanaf Haarlem-Noord) 21.25, 22.35 en 23.45 u.; 3 (vanaf Velserend) 20.53, 22.13 en 23.33 u.; 3 (vanaf Heemstede) 21,22.20 en 23.40; 3 (vanaf Bloemendaal) 21.30, 22.50 en 0.10; 4 (vanaf Rollandslaan) 21.15, 22.15, 23.15 en 0.13; 4 (vanaf Planetenplein) 20.48, 21.48, 22.48 en 23.48; 5 (vanaf Vondelweg) 20.47, 21.47, 22.47 en 23.47; 5' (vanaf Amsterd. Buurt) 21.15, 22.15, 23.15 en 0.15; 6 (vanaf Jan Gijzenkade) 20.48, 21.48, 22.48 en 23.48; 6 (vanaf De Ruyterplein) 21.22, 22.22, 23.22 en 0.15. De tram naar Amsterdam rijdt tot 19.55 normaal, daarna om 20.55, 22.25 en 23.25. De tram naar Zandvoort rijdt tot 21.34 normaal, daarna om 22.34 en 23.54. De bus naar Leiden rijdt tot 21.20 normaal en daarna om 22.20, 23.en 23.40. De dienst naar IJmuiden is nor maal tot %1.30 en daarna om 21.30, 22.30 en 23.35. Tenslotte de bus naar Noord- wijk, die tot 21.20 de normale dienst rijdt en daarna alleen uit Haarlem ver trekt om 22.en 23.30 uur. W| Juist op tijd ontvangen voor de uitverkoop: tegen de lage prijs van in 20 dessins Wasecht en kreukvrij Deze artikelen zijn ook in donkere kleuren voorradig VELE ANDERE ARTIKELEN TEGEN VERLAAGDE PRIJZEN in 15 kleuren Wasecht en kreukvrij Woensdag 4 Januari zal de wereldkam pioen P. Roozenburg in het clublokaal van „Oosterkwartier", Hotel Hof van Holland, Grote Markt, een lezing houden over het moderne damspel. Hierna volgt een alternerende simul taanseance door IJ. en W. de Jong, waarna de wereldkampioen de avond zal besluiten met een bliksem-simultaan. Belangstellenden zijn als steeds welkom. ff Hubertus van der Voort, regent van het Sint Jacobs Godshuis te Haarlem, bracht op 5 Januari 1850 'n vijftal recht schapen mannen ter vergadering samen in het „Gesticht met de schelp" in Hage- straat 10. De namen van dit broederlijk ensemble waren: Elsensohn, Van Meeu wen, Stooters, Vermeulen en Renshui- zen. Dit godsdienstig en liefdevol-conspire- rend gezelschap besloot een liefdadig heids-vereniging op te richten, onder be scherming van de stadspatroon Sint Bavo. Zeer spoedig groeide zy uit tot de Haarlemse St. Vincentiusvereniging. Iteeds op 25 Maart d.a.v. werd de prille Haarlemse afdeling erkend door de Al gemene Raad te Parijs. Hubertus van der Voort werd de eerste president! De vergaderingen werden de eerste jaren in het St. Jacobs Godshuis gehou den. In het archief van dit huis vermelden de notulen der regenten-vergadering van 15 Januari 1850 dienaangaande het vol gende; „De Heer van der Voort met goed vinden, des Maandagsavonds van iede re week, tot het houden eender parti culiere vergadering van de kamer ge bruik makende, steld de vraag voor, wat er op dien avond aan kosten van vuur en licht aan ons Gesticht, moet worden betaald. De Heer President brengt dit in omvraag, en waarop wordt besloten: dat even als door het Collegie der Coristen van de kerken St. Dominicus en Antonius gebruik makende van Regentenkamer, het no dige vuur en licht buiten kosten en be- moeijelijking van ons Gesticht wordt aangeschaft, zulks evenzeer in deze, op dezelfde wijze zou kunnen geschieden; wordende bij deze gelegenheid. tevens bepaald, dat in 't vervolg, bij inwilli ging van diergelijke aanvrage, de kos ten van vuur en licht enz. door de be langhebbende zelve zullen worden be- taaild, alzöo het Gesticht daardoor niet wordt bemoeijelijkt.".... De petroleum-man en de kaarsen snuiter voeren er dus wél bij! Aanstonds startte de jeugdige vereni ging, om hef tamelijk elastisch adagium te gaan verwezenlijken: „geen liefdewerk is' ons vreemd"! De „Koehaar-spinnerij" van 1850 was het eerste liefdewerk, in 1854 gevolgd door de populaire „Spijs- kokerij", terwijl de „Bibliotheek" en het „Kledingmagazijn" in 1864 opgericht wer den. De „Bibliotheek"snogic6 6amoetC: den. De „Broederschap der scholieren" 'n gevolg van de eerste parochiale scholen van 1870 stimuleerde het ka tholiek onderwijs in de bezochte gezin nen, terwijl de jongens hiervan, beneden 17 jaar, samengebracht werden in het patronaat der „St. Josephs Ambachts leerlingen", dat met succes 'n teken- school exploiteerde. Hadden de jongens eenmaal de leeftijd van 17 jaar bereikt, dan werden ze overgeheveld naar de „St Josephs-Gezellenvereniging". Het „Brokkenhuis" ('n miniatuur-wa renhuis van alle mogelijke en onmoge lijke tweede-hands goederen) opende zijn winkeldeur in 1911. Het liefdewerk der „Stille Armen" begon zijn delicate veldtocht in 1923. Kort daarop werd het „St. Nicolaas-Comité" samengesteld, dat het jaarlijks kinderfeest te verzorgen kreeg. Ook de ontspanning der volwassenen werd niet vergeten: met prijzenswaardige ijver torst, sinds 'n paar jaar, de com missie „De Vrije Tijd" op haar stevige schouders de culturele ontspanning der volwassenen. De uitbreiding der stad en de ver meerdering der charitatieve actualitei ten leidden onverbiddelijk tot decen tralisatie. Het eertijds, in 1850, gevolgd „één-conferentie-systeem" moest opge geven worden. In 1876 splitste zich de vereniging in drie conferenties, n.l. van de parochies van Sint Antonius, Sint Jozef en O. L. Vrouw Later ontstonden de conferenties Ka thedraal Sint Bavo (1890), Elisabeth Barbara (1903), Sint Jan de Doper (1904 Allerh. Hart (1923) en Sint Liduina, terwijl Sint Bavo „buiten de. veste" (Schoten), tengevolge van d'e Haar lemse annexatie, binnen de veste kwam te liggen. Niet onvermeld mag hier blij ven de kortelings geïnstalleerde Da mesconferentie, 'n fikse stoottroep van charitatief-geëmancipeerde Amazonen, die 'd waardige successie vormen van de Haarlemse „Maeghden van de Hoek"! De Haarlemse conferenties en liefde werken, alsmede de conferenties van enige randgemeenten zenden maande lijks hun gedelegeerden naar dè Bijzon dere Raad. 'n veelkoppig achtenswaar dig concilie dat, behalve verstandig ook vroom is, als men tenminste niet al té letterlijk opneemt d'e Meester- woorden: „waar twéé of drié mensen in Mijn naam vergaderd zijn, ben Ik in hun midden". Door 'n gul legaat van mevrouw Van Bernmel word de St. Vincentiusvereni ging in 1900 eigenaresse van het huidig suffisant perceel Nieuwe Groenmarkt 22, waar thans haar zetel gevestigd is. In een der beide ruime vergaderza len kijken thans de schenkster en haar echtgenoot, vanuit hun brede gouden lijsten, welwillend neer op de vier mas sieve naamborden der Haarlemse Vin- centianen: pro-Ecclesiasten, Gregoria- nen en niét-gehonoreerden. Deze borden bijgehouden van 5 Ja nuari 1850 tot, helaas, 24 Juni 1940 bevatten 575 namen, vertegenwoordi gend een rijke bron van charitatieve activiteit van twee generaties: vaders en zoons! De. tweede generatie de zoons zal zich zo nu en dan met weemoed herinneren de bladzijden, waarmede Paul Bourget zijn roman „Le Démon du Midi" begint. Bourget beschrijft daarin het bezoek, dat 'n vader met z'n zoon brengt aan 'n college, waarvan zij bei den oud-leerlingen zijn: gelukkige her inneringen doemen overal op! In dezelfde zaal aan de Nieuwe Groenmarkt beraadt zich nu voorname lijk de tweede generatie op d'e beoefe ning der werken van barmhartigheid, met dezelfde, gave intentie als de eerste het deed, maar met méér moderne in slag! Tempora mutantur, de tijden veran deren, de tijden zijn veranderd! Het instituut der Sociaal Charitatie ve Centra en het magistraal rapport (prae-advies 1949) van mr. dr. J. Loeff pr. over de „taak en onderlinge ver houding van kerk, .particulier initiatief en overheid ten aanzien van de maat schappelijke zorg" eisen o.a. nu de vólle aandacht! Mogen de „tweede generatie" en de „derde generatie" de bloei van de hon derdjarige Sint Vincentiusvereniging nog hóger opvoeren! Dit géve God! H v. O. KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7.30 u. H. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). ZONDAG; H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur; Lof 7 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG; H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). ZÖNDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur; Lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verpark,weg)ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 11 uur; Lof 7 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). ZONDAG; H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9,45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7.30 u. O. L. VROUW VAN ZEVEN SMAR TEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7 u. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen daal). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 4 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal). ZONDAG: H.H. Missen 7.30 en 10.15 u. (Hoogmis); Lof 4 uur. O. L. VROUW ONBEVLEKT ONT VANGEN (Overveen). ZONDAG; H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout). ZONDAG: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 uur. H. BAVO (Heemstede). ZONDAG: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. H. AGATHA (Zandvoort). ZON DAG: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 uur (Hoogmis); Lof 7 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam). ZONDAG: H.H. Missen 7.30 en 10 uur (Hoogmis); Lof 7 uur. ONDERTROUWD: 29 Dec. A. P. J- van Rossum en C. E, Praalder. GEBOREN: 29 Dec. R. A. Fielmich— van der Geest z; J. G. A. Boogerdvan Beek z; E. ZegwaardKiekens z; G. M. BiereUmans z; M. A. JordensK-l- denbagh z; S. C. StrodijkOlifiers z; M. GoossensKok z; 28 Dec. G. J. Groenen dijkvan der Veldt d; 30 Dec. M. H. S. van Dalende Vries d; 27 Dec. L. Bot —van Dijk d; 29 Dec. A. N. Landwier— Weers d; A. E. de Buur—Harmsen d; 30 Dec. M. H. Oerlemansde Droog d. OVERLEDEN: 27 Dec. J. van Duijn, 61 j., Lange Poellaan; 28 Dec. E. de Goede, 78 j., Jansstraat; 29 Dec. A. M. Paap—Bruijn, 32 j., Berckheudestraat; G. H. Horsmanvan Heiningen, 59 j., Obistraat, i Vindt u ook niet, dat de Nieuwjaars dag 1950 iets onechts heeft? Van middag zijn we van ons werk naar huis gegaan, vanavond gaat iedereen in bad en als u morgen opstaat is het Zon dag, gewoon Zondag. Geen extra dag vrij, maar wel de moeilijkheden, die aan „van 't zelfde" vastzitten. Toch zullen we vanavond oliebollen of zo iets eten en punch of zo iets drin ken. Daar tussen door komen dan wel gedachten op aan het voorbije jaar. Wie te goed voor anderen is geweest, zal het voornemen maken ook op dit gebied de matigheid te betrachten en wie alles en allen van de materiële zijde heeft be keken zal deze lijn moeilijk kunnen los laten. Wie op zijn werk een gezellige vent is en thuis een donderhond, zal even diep in zijn geweten moeten kijken als de man, die thuis toch zo poeslief is en in het milieu waar hij zijn dagelijks brood verdient een snuivende stier. Wie overal en altijd vervelend is, laat ik bui ten beschouwing, omdat zo iemand on mogelijk tot onze lezerskring kan be horen. Ha, denken de dames, dat heeft ie toch maar weer eens fijn tegen de mannen gezegd. Hij heeft vast mijn echtgenoot of mijn baas bedoeld, want bedoelen doet die Spaarnebabbeiaar, de diepdenker en zorgvuldige ernstige overweger, altijd wat of iemand. Te vroeg gejuicht, lieve lezeressen. Op deze badavond kómt u ook nog aan de beurt. Waarom hebt dit jaar ook weer alle narigheden van de dag verzameld om ze bij thuiskomst van uw moede echtgenoot op zijn arme hoofd te stapelen? Waarom hebt u met vriendinnen of buurvrouw weer zo er barmelijk geroddeld, dat u niet eens meer in de gaten had, dat het roddelen was?Of mannen dat nooit doen? Lieve mensen, laten we in de oudejaars avond-appelflap bijten en het glas om hoog heffen. Als we allemaal het goede gaan doen en dat ook van een ander ver wachten, wordt het een reuze heilig jaar. Laat een nieuwe geest met een schone Zaterdagavond-body samengaan. Zo wens ik u een Zalig Nieuwjaar! Advertentie Onder de SPAARNEBABBELAAR daar is het plaatsje voor Wassenaar. De Babbelaar, onmisbaar in onze conrant! actneel, raak en ook vaak amusant, schenkt de Haarlemmers op zijn manier in deze rubriek steeds 'n ogenblikje plezier. En Wassenaar als zaak van oude traditie: heeft daarbij ook enige ambitie: hij is present en neemt z'n kans waar 's avonds onder de Spaarnebabbeiaar. Wassenaar, Jansweg in Bedden speciaal, spreekt voor ieder duidelijke taal. Peerles-, Spirola- en Epeda-, Redeko-, Pullman- en de Gloria voor heren zwaar en voor dames licht heeft hij 'n bed: dat is z'n plicht. Hij informeert, en weet dan als specialist welke matras voor U het beste is. Ook voor de kleintjes is hij goed gesorteerd. Heeft U voor hen de „Souplex" al geprobeerd? Dat Wassenaar's SUPRA speciaal voor de jeugd Is, dat is iets, dat al overbekend Is. ®ot slot wenst Wassenaar z'n cliënten en de Babbelaar 365 X 'n heerlijke nachtrust en Gelukkig Nieuwjaar. Advertentie 17 laar lang heeft ondergetekende honderden slechthorenden inzake toestellen geadviseerd en gehol. pen. Ook U kunt advies krijgen. BEëDIGD DESKUNDIGE SPOORPLEIN 4 TEL. 27627 BUS 3 Advertentie wenst U alle goeds voor 1950 en blijft steeds voor U klaar staan Advertentie Advertentie Wagenweg 29 Têï. 20518 coiffeur - parfumeur Antome - Dorothy Gray Gueriain Helena Rubinstein Klytia Lancöme - Yardley P.F Advertentie LANGE VEERSTRAAf 16 TEL. 11493 Advertentie HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2